TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Постои ли „ново“ писмо од Катица Јанева и постои ли т.н. „црн фонд“ во СЈО?

Канал5 - 22.09.2019

Канал 5 ТВ од извори од СЈО дознава дека минатата недела пристигнало ново писмо од екс „специјалката“ Извори од СЈО за Канал 5 потврдија дека минатата недела екс тимот на Јанева добил писмо од војата екс шефица , во кое таа бара парите од т.н.

КОД: Обвинителите на СЈО добивале додатоци високи колку и нивната плата, а за кои морале да молчат

Фокус - 22.09.2019

Специјалните јавни обвинители добивале надоместок поради доверливоста на нивната работа околу прислушувањето на „бомбите“. Овие надоместоци понекогаш биле во висина колку и нивната редовна плата, истражува емисијата „Код“ на „Телма“.

Случајот „Шпански скали“ – тема во преговорите за законот за обвинителство

Телма - 22.09.2019

Предистрагата за случајот Шпански скали се уште е отворена во СЈО, ни потврдија од обвинителството. Истовремено другото обвинителство за гонење организиран криминал и корупција веќе е пред крај со истрагата за истиот настан, но за други детали од ...

Надоместокот на обвинителите од СЈО доверлива информација

Телма - 22.09.2019

Обвинителите во Специјалното обвинителство, поради доверливоста на нивната работа со преслушување на бомбите, добивале надоместок, ист колку и нивната регуларна плата, а одлуката е класифицирана доверлива информација, која сега, по разрешувањето на ...

Јанева добивала 105.000 денари плата и уште толкав бонус?

Фокус - 22.09.2019

Платата на поранешната шефица на СЈО, Катица Јанева, била во износ од околу 105.000 денари, покажува пресметката на „Код“. За споредба, според „Код“, платата на републичкиот јавен обвинител е околу 89.000 денари.

Утре средба на работните групи – За што уште треба да се договорат власта и опозицијата?

ТВ21 - 22.09.2019

Работните групи на власта и опозицијата утре на нова средба во Собранието, во обид да ги доближат ставовите за предлог законот за Јавно обвинителството. Ова е прва нивна средба по неуспешната лидерска на премиерот Заев и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ...

КОД: Јанева- 105.000 денари плус таен надоместок, Јовевски е државен обвинител со 80 илјади денари плата

Телма - 22.09.2019

Тајниот надоместот на специјалните обвинители поради доверливост е во висина на нивните плати и додатоци за ризик, открива КОД во своето последно издание. Надоместокот се дава и на стручните соработници.

Јанева добивала 105.000 денари плата и уште толкав бонус

Press24 - 22.09.2019

Платата на поранешната шефица на СЈО, Катица Јанева, била во износ од околу 105.000 денари, покажува пресметката на „Код“. За споредба, според „Код“, платата на републичкиот јавен обвинител е околу 80.000 денари.

КОД: Јанева земала105.000 денари плус таен надоместок, Јовевски е државен обвинител со 80.000 денари плата

Курир - 22.09.2019

Тајниот надоместот на специјалните обвинители поради доверливост е во висина на нивните плати и додатоци за ризик, открива КОД во своето последно издание. Надоместокот се дава и на стручните соработници.

Oбвинители од СЈО ги користеле службените возила за приватни потреби

А1 On - 22.09.2019

Разрешената специјална јавна обвинителка, Катица Јанева, непосредно пред истрагата „Рекет“ одлучила да не го продолжува договорот за службените возила кои биле земени под оперативен лизинг, меѓу другото и поради тоа што некои обвинителите од СЈО ги ...

„А1 он“: Обвинители на СЈО користеле службени возила за приватни потреби

Нетпрес - 22.09.2019

Катица Јанева непосредно пред истрагата „Рекет“ одлучила да не го продолжува договорот за службените возила кои биле земени под оперативен лизинг, меѓу другото и поради тоа што некои обвинителите од СЈО ги користеле овие возила за приватни потреби, ...

Скапа борба со криминалот

Независен - 22.09.2019

ФРОСИНА ФАКОВА-СЕРАФИНОВИЌ Првата прес-конференција на новоформираното Специјално јавно обвинителство ја одржа обвинителката Ленче Ристоска во една малечка соба во зградата кај студентскиот дом „Кузман Јосифовски-Питу“, каде што првично беа сместени.

Oбвинители од СЈО ги користеле службените возила за приватни потреби

Press24 - 22.09.2019

Разрешената специјална јавна обвинителка, Катица Јанева, непосредно пред истрагата „Рекет“ одлучила да не го продолжува договорот за службените возила кои биле земени под оперативен лизинг, меѓу другото и поради тоа што некои обвинителите од СЈО ги ...

Јанева барала пари од заедничкиот фонд на обвинителите во СЈО за нејзина одбрана?

Нетпрес - 22.09.2019

Ново писмо од Катица Јанева пристигнало на „Рузвелтова 34“. Според информации на Сител, поранешната специјална обвинителка во писмото навела неколку барања. Освен да ги добие личните предмети, Јанева пишувала и за таканаречениот „заеднички фонд“ на ...

КОД: Обвинителите на СЈО добивале додатоци високи колку и нивната плата, а за кои морале да молчат

Курир - 22.09.2019

Специјалните јавни обвинители добивале надоместок поради доверливоста на нивната работа околу прислушувањето на „бомбите“. Овие надоместоци понекогаш биле во висина колку и нивната редовна плата, истражува емисијата „Код“ на „Телма“.

Јанева барала пари од заеднички фонд на обвинителите во СЈО за нејзина одбрана

Сител - 22.09.2019

Ново писмо од Катица Јанева пристигнало на „Рузвелтова 34“.. Според информации на Сител, поранешната специјална обвинителка во писмото навела неколку барања. Освен да ги добие личните предмети, Јанева пишувала и за таканаречениот „заеднички фонд“ на ...

КОД: Обвинителите на СЈО добивале додатоци високи колку и нивната плата, а за нив морале да молчат

Нетпрес - 22.09.2019

Специјалните јавни обвинители добивале надоместок поради доверливоста на нивната работа околу прислушувањето на „бомбите“. Овие надоместоци понекогаш биле во висина колку и нивната редовна плата, истражува емисијата „Код“ на „Телма“.

КОД: Обвинителите во СЈО добивале надоместоци колку и плата, но тоа е доверлива информација

+инфо - 22.09.2019

Обвинителите во Специјалното обвинителство, поради доверливоста на нивната работа со преслушување на бомбите, добивале надоместок, ист колку и нивната регуларна плата, а одлуката е класифицирана доверлива информација, која сега, по разрешувањето на ...

Јанева со ново писмо од „Шутка“: Барала пари од заеднички фонд на обвинителите во СЈО за нејзина одбрана

Press24 - 22.09.2019

Ново писмо од Катица Јанева пристигнало на „Рузвелтова 34“, објави Сител . Според информации на телевизијата, поранешната специјална обвинителка во писмото навела неколку барања. Освен да ги добие личните предмети, Јанева пишувала и за ...

Јанева со скандалозно писмо од „Шутка“: Барала пари од заеднички фонд на обвинителите во СЈО за нејзина одбрана

Курир - 22.09.2019

Ново писмо од Катица Јанева пристигнало на „Рузвелтова 34“. Според информации на Сител , поранешната специјална обвинителка во писмото навела неколку барања. Освен да ги добие личните предмети, Јанева пишувала и за таканаречениот „заеднички фонд“ на ...

КОД: Јанева земала 105.000 плата, другите обвинители до 85.000, плус исто толкав таен надоместок

+инфо - 22.09.2019

Според пресметките, кои ги направи тимот на емисијата КОД, емитувана вечерва на Телма, платите во СЈО се состојат од три дела. Плата со стаж. Додаток за ризик и доверливост. Надоместок за тајност на преслушаното и бомбите.

КОД: Колкава плата земале Јанева и останатите обвинители на СЈО?

Слободен Печат - 22.09.2019

Катица Јанева, според пресметките на КОД, земала 70.000 денари плата и додаток од 34.454 денари. Платите во СЈО се состојат од три дела, според пресметките на тимот на емисијата КОД. Постојат плата со стаж, додаток за ризик и доверливост и ...

Освен високи плати, обвинителките на СЈО добивале и додатоци колку што им биле платите, ама морале да молчат

Република - 22.09.2019

Специјалните јавни обвинители добивале надоместок поради доверливоста на нивната работа околу прислушувањето на „бомбите“. Овие надоместоци понекогаш биле во висина колку и нивната редовна плата, истражува емисијата „Код“ на „Телма“.

Јанева барала пари од заеднички фонд на обвинителите во СЈО за нејзина одбрана

4NEWS - 22.09.2019

Ново писмо од Катица Јанева пристигнало на „Рузвелтова 34“.. Според информации на Сител, поранешната специјална обвинителка во писмото навела неколку барања. Освен да ги добие личните предмети, Јанева пишувала и за таканаречениот „заеднички фонд“ на ...

Јанева барала пари од заеднички фонд на обвинителите во СЈО за нејзина одбрана

iPortal - 22.09.2019

Ново писмо од Катица Јанева пристигнало на „Рузвелтова 34“.. Според информации на Сител, поранешната специјална обвинителка во писмото навела неколку барања. Освен да ги добие личните предмети, Јанева пишувала и за таканаречениот „заеднички фонд“ на ...

Јанева барала пари од „црниот фонд“ на обвинителите во СЈО за нејзина одбрана

Република - 22.09.2019

Ново писмо од Катица Јанева пристигнало на „Рузвелтова 34“.. Според информации на Сител , поранешната специјална обвинителка во писмото навела неколку барања. Освен да ги добие личните предмети, Јанева пишувала и за таканаречениот „заеднички фонд“ ...

КОД: Обвинителите на СЈО добивале додатоци високи колку и нивната плата, а за кои морале да молчат

Либертас - 22.09.2019

Специјалните јавни обвинители добивале надоместок поради доверливоста на нивната работа околу прислушувањето на „бомбите“. Овие надоместоци понекогаш биле во висина колку и нивната редовна плата, истражува емисијата „Код“ на „ Телма “.

Јанева барала пари од заеднички фонд на обвинителите во СЈО за нејзина одбрана

24Инфо - 22.09.2019

Ново писмо од Катица Јанева пристигнало на „Рузвелтова 34“.. Според информации на Сител, поранешната специјална обвинителка во писмото навела неколку барања. Освен да ги добие личните предмети, Јанева пишувала и за таканаречениот „заеднички фонд“ на ...

Јанева добивала 105.000 денари плата и уште толкав бонус?

24Инфо - 22.09.2019

Платата на поранешната шефица на СЈО, Катица Јанева, била во износ од околу 105.000 денари, покажува пресметката на „Код“. За споредба, според „Код“, платата на републичкиот јавен обвинител е околу 80.000 денари.

КОД: Обвинителите на СЈО добивале додатоци за доверливост за кои морале да молчат

еМагазин - 22.09.2019

Специјалните јавни обвинители добивале надоместок поради доверливоста на нивната работа околу прислушувањето на „бомбите“, открива „Код“ на „Телма“. Овие надоместоци понекогаш биле во висина колку и нивната редовна плата.

Утре средба на работните групи – За што уште треба да се договорат власта и опозицијата?

4NEWS - 22.09.2019

Работните групи на власта и опозицијата утре на нова средба во Собранието, во обид да ги доближат ставовите за предлог законот за Јавно обвинителството. Ова е прва нивна средба по неуспешната лидерска на премиерот Заев и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ...

Oбвинители од СЈО ги користеле службените возила за приватни потреби

Либертас - 22.09.2019

Разрешената специјална јавна обвинителка, Катица Јанева, непосредно пред истрагата „Рекет“ одлучила да не го продолжува договорот за службените возила кои биле земени под оперативен лизинг, меѓу другото и поради тоа што некои обвинителите од СЈО ги ...

Oбвинители од СЈО ги користеле службените возила за приватни потреби

Вечер Прес - 22.09.2019

Разрешената специјална јавна обвинителка, Катица Јанева, непосредно пред истрагата „Рекет“ одлучила да не го продолжува договорот за службените возила кои биле земени под оперативен лизинг, меѓу другото и поради тоа што некои обвинителите од СЈО ги ...

Јанева земала 105.000 денари плус таен надоместок

Република - 22.09.2019

Тајниот надоместот на специјалните обвинители поради доверливост е во висина на нивните плати и додатоци за ризик, открива КОД во своето последно издание. Надоместокот се дава и на стручните соработници.

БУНАР БЕЗ ДНО: Специјалните од СЈО земале и трет таен додаток на платата – за да молчат

Денешен - 22.09.2019

Освен платата и друг додаток, во СЈО земале и трет додаток, кој е таен и за кој обвинителите се обврзале да молчат, објавено е во ТВ емисијата Код на ТВ Телма. – Платата на поранешната шефица на СЈО, Катица Јанева, била во износ од околу 105.000 ...

Каков имот пријавил поранешниот обвинител на СЈО, Гаврил Бубевски, кој ќе го застапува предметот „Монструм“

еМагазин - 22.09.2019

Поранешниот обвнител на Специјалното јавно обвнителство (СЈО), Гаврил Бубевски , ќе продолжи да го застапува предметот „Монструм“, откако истиот се врати во Јавното обвинителство. еМагазин го разгледа неговиот анкетен лист кој го доставил до ...

КОД открива: Јанева земала плата од 105.000 денари плус таен надоместок, Јовевски 80 илјади денари

Магазин - 22.09.2019

Шокантни детали откива емисијата „Код“ за специјалните јавни обвинители, кои добивале надоместок поради доверливоста на нивната работа околу прислушувањето на „бомбите“. Висината, сумата на надоместокот не се открива бидејќи е службена тајна и се ...

Во СЈО добивале “надоместоци“ за кои морале да молчат „до крајот на животот“

Expres - 22.09.2019

Тимот на катица Јанева добивал надоместок, понекогаш во висина на плата, поради „доверливоста на нивната работа околу прислушувањето“ а за кои морале „да молчат“ дознава „Код“ на Телма ТВ.

Барала ли Катица Јанева да го користи “Црниот фонд” на СЈО?

Expres - 22.09.2019

Телевизијата Канал 5 открива информации кои во себе содржат потенцијал за нов голем скандал. Според информациите на Канал 5 цели две години во СЈО во кеш се собирале пари од вработените кои се чувале за ” не дај боже”.

Обвинители на СЈО користеле службени возила за приватни потреби

Скопје1 - 22.09.2019

Разрешената специјална јавна обвинителка, Катица Јанева, непосредно пред истрагата „Рекет“ одлучила да не го продолжува договорот за службените возила кои биле земени под оперативен лизинг, меѓу другото и поради тоа што некои обвинителите од СЈО ги ...

Јовески е против тоа опозицијата да предлага обвинител за организиран криминал

Телма - 21.09.2019

Јавниот обвинител Љубомир Јовески не се согласува со понудата на опозицијата, тие да предложат обвинител кој би раководел со одделението за борба против организиран криминал и корупција. Јовески вели дека то значи одземање на надлежностите на ...

Игри со бројки со платите во СЈО

Независен - 21.09.2019

Поранешната специјална обвинителка, Катица Јанева и другите обвинители во Специјалното јавно обвинителство никогаш јавно не излегоа и не соопштија колкави се нивните плати и примања во институцијата што беше формирана да ја врати правдата во ...

Каков имот пријавила поранешната обвинителка на СЈО, Фатиме Фетаи, која ќе го застапува предметот „Монструм“

еМагазин - 21.09.2019

Поранешната обвинителка на Специјалното јавно обвнителство (СЈО), Фатиме Фетаи , повторно ќе го застапува предметот „Монструм“, кој се врати во Јавното обвнителство. еМагазин го разгледа нејзиниот анкетен лист кој го доставила до Државната комисија ...

Мицкоски: СЈО е формирано за да се нападне ВМРО-ДПМНЕ

PressingTV - 21.09.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во интервјуто за МИА посочува дека на власта не и одговара да се донесе законот за јавно обвинителство и дека СДСМ сака да го закочи целиот процес затоа што сакаат да имплементираат правно насилие во ...

Игри со бројки со платите во СЈО

Скопје1 - 21.09.2019

Поранешната специјална обвинителка, Катица Јанева и другите обвинители во Специјалното јавно обвинителство никогаш јавно не излегоа и не соопштија колкави се нивните плати и примања во институцијата што беше формирана да ја врати правдата во ...

Мицкоски за „Рекет“, Јанева и СЈО

Скопје1 - 21.09.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во интервјуто за МИА посочува дека на власта не и одговара да се донесе законот за јавно обвинителство и дека СДСМ сака да го закочи целиот процес затоа што сакаат да имплементираат правно насилие во ...

Непотизам во СЈО – Опфатени повеќе од 20 лица, по истражувањето на ТВ21, Антикорупциска отвори предмет

ТВ21 - 20.09.2019

Освен „Рекет“, СЈО го тресе и непотизам. Членот на државната комисија за спречување на корупција Нури Бајарами, пред камерата на ТВ21 вели по истражувањето на ТВ21 отворен е предмет и се истражува непотизам во СЈО.

Бајрами за ТВ21: За вработување на внукот на Јанева во СЈО имало пријава уште пред 3 години

ТВ21 - 20.09.2019

Во интервју за ТВ21, заменик претседател на Државната комисија за спречување на корупција Нури Бајрами вели дека пријави за вработувања со непотизам во СЈО постоеле уште пред три години, односно во 2016 година.

Баjрами за ТВ21: Има пријава за вработување на ќерката на екс-претседателот на Советот на јавни обвинители во СЈО

ТВ21 - 20.09.2019

Заменик претседателот на Државната комисија за спречување на корупција, Нури Бајрами, за ТВ21 вели дека до нив стигнало пријава за вработување во СЈО на ќерката на екс претседател на Советот за јавни обвинители.

Бајрами за ТВ21: Има пријава за осомничен од СЈО во 4 случаи кој си ја вработил ќерката во СЈО

ТВ21 - 20.09.2019

„На 06.05.2019 исто така е доставена анонимна пријава во врска со вработувања на блиски лица на еден екс функционер, односно екс директор во акционерско друштво со државен капитал за четири случаи, значи негови блиски вработени во СЈО, но само едно ...

Обвинителот Донев од СЈО продолжи да го застапува предметот „Триста“

Алсат-М - 20.09.2019

Уште еден случај на СЈО останува во рацете на веќе поранешен специјален обвинител. Стевче Донев продолжи да го застапува обвинението за „Триста“. Денеска судијката Добрила Кацарска констатираше дека е валидно и законско овластувањето на републичкиот ...

ДКСК оформила предмет за непотизам во СЈО

Телма - 20.09.2019

Три пријави за непотизам во СЈО стигнале до антикорупциската комисија уште пред партијата ВМРО ДПМНЕ да објави листа со имиња на вработени блиски на обвинители или функционери. Уште во време на претходниот состав на ДКСК е пријавено дека е вработен ...

Антикорупциска уште пред три години имала сознанија дека во СЈО се случува непотизам

Алсат-М - 20.09.2019

Аферата за непотизам во СЈО, Антикорупциската комисија ја знаела уште пред три години. Но, Нури Бајрами вели дека првите луѓе на СЈО никогаш до комисијата не доставиле документација за вработените.

ВМРО-ДПМНЕ: СЈО ги трошеше парите на граѓаните, а работеше за Заев

24 Вести - 20.09.2019

„СЈО 4 години испумпа 12 милиони евра пари на граѓаните кои се потрошија за плати и хонорари за обвинителите рекетари и нивните роднини вработени како административен персонал. СЈО ги трошеше парите на граѓаните, а работеше за Зоран Заев.

ВМРО-ДПМНЕ: СЈО ги трошеше парите на граѓаните, а работеше за Заев

Канал5 - 20.09.2019

СЈО 4 години испумпа 12 милиони евра пари на граѓаните кои се потрошија за плати и хонорари за обвинителите рекетари и нивните роднини вработени како административен персонал, се наведува во соопштението на ВМРО - ДПМНЕ.

Јавното презело 171 предмет од Специјалното обвинителство, приоритет имаат оние во судска постапка

Телма - 20.09.2019

Вкупно 171 предмет презело Јавното обвинителство на Република Северна Македонија од Специјалното јавно обвинителство, велат од ЈОРСМ за МИА. – Јавното обвинителство на Република Северна Македонија од Јавното обвинителство за гонење на кривични дела ...

ЈОРСМ презело 171 предмет од СЈО, приоритет ќе имаат оние во судска постапка

Канал5 - 20.09.2019

Вкупно 171 предмет презело Јавното обвинителство на Република Македонија од Специјалното јавно обвинителство, велат од ЈОРСМ . – Јавното обвинителство на Република Македонија од Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои ...

ЈО презело вкупно 171 предмет од СЈО

ТВ21 - 20.09.2019

Вкупно 171 предмет презело Јавното обвинителство на Република Северна Македонија од Специјалното јавно обвинителство, велат од ЈОРСМ за МИА. – Јавното обвинителство на Република Северна Македонија од Јавното обвинителство за гонење на кривични дела ...

ВМРО-ДПМНЕ: СЈО ги трошеше парите на граѓаните, а работеше за Заев

ТВ21 - 20.09.2019

СЈО ги трошеше парите на граѓаните, а работеше за Зоран Заев. Заев најавуваше хајка, а СЈО веднаш отпочнуваше монтирана истрага. На обвинителите на СЈО им беа овозможени сите услови и комоција за работа, истите злоупотребија се и беа маша за ...

Фетаи, Стефанова и Рустеми на „гости“ кај Русковска

Фокус - 20.09.2019

Обвинителите Лиле Стефанова, Фатиме Фетаи и Бурим Рустеми пристигнаа во Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција, додека шефицата Вилма Русковска испрашуваше сведоци за истрагата „Рекет”.

ЈО презело 171 предмет од СЈО, приоритет ќе имаат оние во судска постапка

Нова ТВ - 20.09.2019

Вкупно 171 предмет презело Јавното обвинителство на Република Северна Македонија од Специјалното јавно обвинителство, велат од ЈОРСМ за МИА. – Јавното обвинителство на Република Северна Македонија од Јавното обвинителство за гонење на кривични дела ...

ВМРО – ДПМНЕ: СЈО за четири години испумпа 12 милиони евра

+инфо - 20.09.2019

СЈО за четири години испумпа 12 милиони евра пари на граѓаните кои се потрошија за плати и хонорари за обвинителите рекетари и нивните роднини вработени како административен персонал, реагира опозициската ВМРО – ДПМНЕ.

JO од СЈО презема 171 предмет

МКД - 20.09.2019

Вкупно 171 предмет презело Јавното обвинителство на Македонија од Специјалното јавно обвинителство, велат од ЈОРСМ за МИА. „Јавното обвинителство на Република Северна Македонија од Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои ...

Антикорупциска оформила предмет за непотизам во СЈО

Press24 - 20.09.2019

Три пријави за непотизам во СЈО стигнале до антикорупциската комисија уште пред партијата ВМРО ДПМНЕ да објави листа со имиња на вработени блиски на обвинители или функционери, дознава Телма .

Јавното обвинителство од СЈО презело 171 предмет

Нетпрес - 20.09.2019

Вкупно 171 предмет презело Јавното обвинителство на Македонија од Специјалното јавно обвинителство. „Јавното обвинителство на Република Северна Македонија од Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината ...

ВМРО-ДПМНЕ: СЈО трошеше пари на граѓаните, а работеше за Заев

Нетпрес - 20.09.2019

Специјалното јавно обвинителство за четири години испумпа 12 милиони евра пари на граѓаните кои се потрошија за плати и хонорари за обвинителите рекетари и нивните роднини вработени како административен персонал.

Катица Јанева криела и од пратениците колку трошело СЈО, а исплаќала баснословни хонорари

+инфо - 20.09.2019

Пратеникот Антонио Милошоски денеска откри дека во изминативе неколку години во сите финансиски извештаи кои што СЈО ги доставувало до Собранието не биле наведени прецизни ставки во трошењето на средствата.

Јовески презел 171 предмет од СЈО

+инфо - 20.09.2019

Вкупно 171 предмет презело Јавното обвинителство на Република Северна Македонија од Специјалното јавно обвинителство, велат од ЈОРСМ за МИА. – Јавното обвинителство на Република Северна Македонија од СЈО презеде три предмети по кои е донесена ...

„СЈО ги трошеше парите на граѓаните, а работеше за Зоран Заев“

Курир - 20.09.2019

СЈО 4 години испумпа 12 милиони евра пари на граѓаните кои се потрошија за плати и хонорари за обвинителите рекетари и нивните роднини вработени како административен персонал. СЈО ги трошеше парите на граѓаните, а работеше за Зоран Заев.

Милошоски: Никој не знае колку пари се трошеле во СЈО

Нетпрес - 20.09.2019

Во сите финансиски извештаи што СЈО ги доставувало до Собранието не биле наведени прецизни ставки во трошењето на средствата. Според пратеникот Антонијо Милошоски, тоа не било случајно, туку имало за цел да се сокријат високите суми на исплатените ...

ЈОРСМ презело 171 предмет од СЈО, приоритет ќе имаат оние во судска постапка

Сител - 20.09.2019

Вкупно 171 предмет презело Јавното обвинителство на Република Северна Македонија од Специјалното јавно обвинителство, велат од ЈОРСМ за МИА. – Јавното обвинителство на Република Северна Македонија од Јавното обвинителство за гонење на кривични дела ...

Антикорупциска уште пред три години имала сознанија дека во СЈО се случува непотизам

Курир - 20.09.2019

Аферата за непотизам во СЈО, Антикорупциската комисија ја знаела уште пред три години. Но, Нури Бајрами вели дека првите луѓе на СЈО никогаш до комисијата не доставиле документација за вработените.

Антикорупциска уште пред три години имала сознанија дека во СЈО се случува непотизам

Нетпрес - 20.09.2019

Аферата за непотизам во СЈО, Антикорупциската комисија ја знаела уште пред три години. Но, Нури Бајрами вели дека првите луѓе на СЈО никогаш до комисијата не доставиле документација за вработените.

ВМРО-ДПМНЕ: За 4 години СЈО испумпа 12 милиони евра пари на граѓаните

Макфакс - 20.09.2019

СЈО 4 години испумпа 12 милиони евра пари на граѓаните кои се потрошија за плати и хонорари за обвинителите рекетари и нивните роднини вработени како административен персонал, обвини ВМРО-ДПМНЕ.

ВМРО-ДПМНЕ: СЈО испумпа 12 милиони евра

МКД - 20.09.2019

Пари на граѓаните кои се потрошија за плати и хонорари за обвинителите рекетари и нивните роднини вработени како административен персонал. СЈО ги трошеше парите на граѓаните, а работеше за Зоран Заев.

ВМРО-ДПМНЕ: СЈО ги трошеше парите на граѓаните, а работеше за Заев

Сител - 20.09.2019

СЈО 4 години испумпа 12 милиони евра пари на граѓаните кои се потрошија за плати и хонорари за обвинителите рекетари и нивните роднини вработени како административен персонал. СЈО ги трошеше парите на граѓаните, а работеше за Зоран Заев.

ВМРО-ДПМНЕ: СЈО ги трошеше парите на граѓаните, а работеше за Заев

А1 On - 20.09.2019

„СЈО 4 години испумпа 12 милиони евра пари на граѓаните кои се потрошија за плати и хонорари за обвинителите рекетари и нивните роднини вработени како административен персонал. СЈО ги трошеше парите на граѓаните, а работеше за Зоран Заев.

Распадот на СЈО ќе го спречи испитувањето на непотизмот

Независен - 20.09.2019

Вработените во Специјалното јавно обвинителство одат секој ден на работа и чекаат Министерството за правда да направи измени на Законот за јавнообвинителска служба за да ја земат идната плата, сега кога официјално се обезглавени, без специјален ...

Обвинителот на СЈО Стевче Донев продолжува со предметот „Триста“

360 степени - 20.09.2019

Обвинителот Стевче Донев на денешното рочиште продолжи да го застапува обвинението за предметот „Триста“ на Специјалното јавно обвинителство. За судијката Добрила Кацарска валидно и законско е овластувањето на републичкиот јавен обвинител, Љубомир ...

Фетаи, Стефанова и Рустеми на „гости“ кај Русковска

Press24 - 20.09.2019

Обвинителите Лиле Стефанова, Фатиме Фетаи и Бурим Рустеми пристигнаа во Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција, додека шефицата Вилма Русковска испрашуваше сведоци за истрагата „Рекет”.

Јавното обвинителство презело 171 предмет од СЈО, 20 ќе имаат приоритет

Р.С.Европа - 20.09.2019

Јавното обвинителство презело од СЈО вкупно 171 предмет и дека приоритет во распоредувањето ќе имаат предметите кои се во судска постапка, информираат од Јавното обвинителство. „ЈОРСМ презеде три предмети по кои е донесена правосилна пресуда, два ...

ЈОРСМ презело 171 предмет од СЈО, приоритет ќе имаат оние во судска постапка

Независен - 20.09.2019

Вкупно 171 предмет презело Јавното обвинителство на Република Северна Македонија од Специјалното јавно обвинителство, велат од ЈОРСМ за МИА. – Јавното обвинителство на Република Северна Македонија од Јавното обвинителство за гонење на кривични дела ...

ОЈО презело 171 предмет од СЈО

Слободен Печат - 20.09.2019

Приоритет во распоредувањето имаат предметите кои се во судска постапка. Вкупно 171 предмет презело Јавното обвинителство на Република Северна Македонија од Специјалното јавно обвинителство, велат од ЈОРСМ за МИА.

ЈОРСМ презело 171 предмет од СЈО, приоритет ќе имаат оние во судска постапка

А1 On - 20.09.2019

Вкупно 171 предмет презело Јавното обвинителство на Република Северна Македонија од Специјалното јавно обвинителство, велат од ЈОРСМ за МИА. – Јавното обвинителство на Република Северна Македонија од Јавното обвинителство за гонење на кривични дела ...

ЈО презело 171 предмет од СЈО, приоритет ќе имаат оние во судска постапка

Press24 - 20.09.2019

Вкупно 171 предмет презело Јавното обвинителство на Република Македонија од Специјалното јавно обвинителство, велат од ЈОРСМ за МИА. – Јавното обвинителство на Република Северна Македонија од Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани ...

Непотизам во СЈО – Опфатени повеќе од 20 лица, по истражувањето на ТВ21, Антикорупциска отвори предмет

4NEWS - 20.09.2019

Освен „Рекет“, СЈО го тресе и непотизам. Членот на државната комисија за спречување на корупција Нури Бајарами, пред камерата на ТВ21 вели по истражувањето на ТВ21 отворен е предмет и се истражува непотизам во СЈО.

Обвинителство презело 171 предмет од СЈО, приоритет за оние во судска постапка

Вечер Прес - 20.09.2019

Јавното обвинителство од СJO презело вкупно 171 предмет. – Јавното обвинителство на Република Северна Македонија од Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите ...

ЈО презеде 170 предмети од СЈО

PressingTV - 20.09.2019

Вкупно 171 предмет презело Јавното обвинителство на Република Македонија од Специјалното јавно обвинителство, велат од ова обвинителство за МИА. Јавното обвинителство на Република Македонија од СЈО презеде три предмети по кои е донесена правосилна ...

ЈОРСМ презело 171 предмет од СЈО, приоритет ќе имаат оние во судска постапка

Локално - 20.09.2019

Вкупно 171 предмет презело Јавното обвинителство на Република Северна Македонија од Специјалното јавно обвинителство, велат од ЈОРСМ за МИА. – Јавното обвинителство на Република Северна Македонија од Јавното обвинителство за гонење на кривични дела ...

ВМРО-ДПМНЕ: СЈО за четири години испумпа 12 милиони евра пари на граѓаните

PressingTV - 20.09.2019

СЈО 4 години испумпа 12 милиони евра пари на граѓаните кои се потрошија за плати и хонорари за обвинителите рекетари и нивните роднини вработени како административен персонал. СЈО ги трошеше парите на граѓаните, а работеше за Зоран Заев.

ЈОРСМ презело 171 предмет од СЈО, приоритет ќе имаат оние во судска постапка

24Инфо - 20.09.2019

Вкупно 171 предмет презело Јавното обвинителство на Република Северна Македонија од Специјалното јавно обвинителство, велат од ЈОРСМ за МИА. – Јавното обвинителство на Република Северна Македонија од Јавното обвинителство за гонење на кривични дела ...

ЈО на Јовески презело вкупно 171 предмет од СЈО

Денешен - 20.09.2019

Вкупно 171 предмет презело Јавното обвинителство на Република Македонија од Специјалното јавно обвинителство, велат од ЈО за МИА. – Јавното обвинителство на Македонија од Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат ...

Бајрами за ТВ21: Пријави за непотизам и политичко влијание врз СЈО има од 2016 година

4NEWS - 20.09.2019

Во интервју за ТВ21, заменик претседател на Државната комисија за спречување на корупција Нури Бајрами вели дека пријави за вработувања со непотизам во СЈО постоеле уште пред три години, односно во 2016 година.

Контраспин: Со генерализации и спинови ВМРО-ДПМНЕ бербати сè што сработи СЈО

Мета - 20.09.2019

ВМРО-ДПМНЕ, која е најзасегната од работата на Специјалното обвинителство, со извртување на вистината дека СЈО му служело на Заев и само за рекетирање, а притоа наводно биле потрошени 12 милиони евра јавни пари, фрла кал врз сите предмети што ги ...

Фетаи, Стефанова и Рустеми на „гости“ кај Русковска

iPortal - 20.09.2019

Обвинителите Лиле Стефанова, Фатиме Фетаи и Бурим Рустеми пристигнаа во Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција, додека шефицата Вилма Русковска испрашуваше сведоци за истрагата „Рекет”, пренесе „ФОКУС“.

Бајрами за ТВ21: Има пријава за осомничен од СЈО во 4 случаи кој си ја вработил ќерката во СЈО

4NEWS - 20.09.2019

„На 06.05.2019 исто така е доставена анонимна пријава во врска со вработувања на блиски лица на еден екс функционер, односно екс директор во акционерско друштво со државен капитал за четири случаи, значи негови блиски вработени во СЈО, но само едно ...

ЈО презело вкупно 171 предмет од СЈО

4NEWS - 20.09.2019

Вкупно 171 предмет презело Јавното обвинителство на Република Северна Македонија од Специјалното јавно обвинителство, велат од ЈОРСМ за МИА. – Јавното обвинителство на Република Северна Македонија од Јавното обвинителство за гонење на кривични дела ...

ЈОРСМ презело 171 предмет од СЈО, приоритет ќе имаат оние во судска постапка

CivilMedia - 20.09.2019

Вкупно 171 предмет презело Јавното обвинителство на Република Северна Македонија од Специјалното јавно обвинителство, велат од ЈОРСМ за МИА. – Јавното обвинителство на Република Северна Македонија од Јавното обвинителство за гонење на кривични дела ...

ЈОРСМ презело 171 предмет од СЈО, приоритет ќе имаат оние во судска постапка

Скопје инфо - 20.09.2019

Вкупно 171 предмет презело Јавното обвинителство на Република Северна Македонија од Специјалното јавно обвинителство, велат од ЈОРСМ за МИА. – Јавното обвинителство на Република Северна Македонија од Јавното обвинителство за гонење на кривични дела ...

Баjрами за ТВ21: Има пријава за вработување на ќерката на екс-претседателот на Советот на јавни обвинители во СЈО

4NEWS - 20.09.2019

Заменик претседателот на Државната комисија за спречување на корупција, Нури Бајрами, за ТВ21 вели дека до нив стигнало пријава за вработување во СЈО на ќерката на екс претседател на Советот за јавни обвинители.

Каде завршија парите од Меѓународниот сојуз?

Вечер Прес - 20.09.2019

Додека шефицата на Обвинителство Вилма Русковска испрашуваше сведоци за истрагата „Рекет”, и обвинителите Лиле Стефанова, Фатиме Фетаи и Бурим Рустеми беа во Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција.

Антикорупциска оформила предмет за непотизам во СЈО

24Инфо - 20.09.2019

Три пријави за непотизам во СЈО стигнале до антикорупциската комисија уште пред партијата ВМРО ДПМНЕ да објави листа со имиња на вработени блиски на обвинители или функционери. Уште во време на претходниот состав на ДКСК е пријавено дека е вработен ...

ЈОРСМ презеде 171 предмет од СЈО

Либертас - 20.09.2019

Вкупно 171 предмет презело Јавното обвинителство на Република Северна Македонија од Специјалното јавно обвинителство, велат од ЈОРСМ за МИА. – Јавното обвинителство на Република Северна Македонија од Јавното обвинителство за гонење на кривични дела ...

Антикорупциска оформила предмет за непотизам во СЈО

Денешен - 20.09.2019

Три пријави за непотизам во СЈО стигнале до антикорупциската комисија уште пред партијата ВМРО ДПМНЕ да објави листа со имиња на вработени блиски на обвинители или функционери. Уште во време на претходниот состав на ДКСК е пријавено дека е вработен ...

ВМРО-ДПМНЕ: За 4 години СЈО испумпа 12 милиони евра пари на граѓаните

Centar - 20.09.2019

СЈО за 4 години испумпа 12 милиони евра пари на граѓаните, кои се потрошија за плати и хонорари за обвинителите рекетари и нивните роднини вработени како административен персонал, обвини ВМРО-ДПМНЕ.

ЈО презело 171 предмет од СЈО, приоритет ќе имаат оние во судска постапка

iPortal - 20.09.2019

Вкупно 171 предмет презело Јавното обвинителство на Република Македонија од Специјалното јавно обвинителство, велат од ЈОРСМ за МИА. – Јавното обвинителство на Република Северна Македонија од Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани ...

(ВИДЕО) Антикорупциска уште пред три години имала сознанија дека во СЈО се случува непотизам

Либертас - 20.09.2019

Аферата за непотизам во СЈО, Антикорупциската комисија ја знаела уште пред три години. Но, Нури Бајрами вели дека првите луѓе на СЈО никогаш до комисијата не доставиле документација за вработените „Од 2016 во врска со ова обвинителство има пријава ...

Каков имот пријавила поранешната обвинителка на СЈО, Елизабета Јосифовска, кој ќе го застапува предметот „Тотал“

еМагазин - 20.09.2019

Поранешната обвинителка од Специјалното јавно обвнителство (СЈО), Елизабета Јосифовска и натаму ќе го застапува предметот „Тотал“. еМагазин го разгледа нејзниот анкетен лист кој го доставила до Државната комисија за спречување корупција кога станала ...

ВМРО-ДПМНЕ: СЈО ги трошеше парите на граѓаните, а работеше за Заев

Либертас - 20.09.2019

Скопје, 20 септември 2019 СЈО 4 години испумпа 12 милиони евра пари на граѓаните кои се потрошија за плати и хонорари за обвинителите рекетари и нивните роднини вработени како административен персонал.

Каков имот пријавил поранешниот обвинител на СЈО, Стевчо Донев, кој ќе го застапува предметот „Триста„

еМагазин - 20.09.2019

Поранешниот обвинител на Специјалното јавно обвнителство (СЈО), Стевчо Донев ќе го застапува предметот „Триста„. еМагазин го разгледа неговиот анкетен лист кој го доставил до Државната комисија за спречување корупција кога станал обвнител во СЈО.

ВМРО-ДПМНЕ: СЈО 4 години испумпа 12 милиони евра пари на граѓаните

24Инфо - 20.09.2019

СЈО 4 години испумпа 12 милиони евра пари на граѓаните кои се потрошија за плати и хонорари за обвинителите рекетари и нивните роднини вработени како административен персонал. СЈО ги трошеше парите на граѓаните, а работеше за Зоран Заев.

Јовески презел 171 предмети од СЈО

Република - 20.09.2019

Вкупно 171 предмет презело Јавното обвинителство на Република Македонија од Специјалното јавно обвинителство, велат од ова обвинителство за МИА. Јавното обвинителство на Република Македонија од СЈО презеде три предмети по кои е донесена правосилна ...

ВМРО-ДПМНЕ: СЈО ги трошеше парите на граѓаните, а работеше за Заев

4NEWS - 20.09.2019

СЈО ги трошеше парите на граѓаните, а работеше за Зоран Заев. Заев најавуваше хајка, а СЈО веднаш отпочнуваше монтирана истрага. На обвинителите на СЈО им беа овозможени сите услови и комоција за работа, истите злоупотребија се и беа маша за ...

Обвинителство презело 171 предмет од СЈО, приоритет ќе имаат оние во судска постапка

еМагазин - 20.09.2019

Вкупно 171 предмет презело Јавното обвинителство од Специјалното јавно обвинителство, велат од ЈОРСМ за МИА. – Јавното обвинителство од Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското ...

СЈО нè чинеше повеќе од 12 милиони евра

Република - 20.09.2019

СЈО 4 години испумпа 12 милиони евра пари на граѓаните, кои се потрошија за плати и хонорари за обвинителите-рекетари и нивните роднини вработени како административен персонал. СЈО ги трошеше парите на граѓаните, а работеше за Зоран Заев.

ВМРО-ДПМНЕ: СЈО ги трошеше парите на граѓаните, а работеше за Зоран Заев

MakPress - 20.09.2019

СЈО 4 години испумпа 12 милиони евра пари на граѓаните кои се потрошија за плати и хонорари за обвинителите рекетари и нивните роднини вработени како административен персонал. СЈО ги трошеше парите на граѓаните, а работеше за Зоран Заев.

Милошоски: Никој не знае колку пари се трошеле во СЈО

Expres - 20.09.2019

Во сите финансиски што СЈО ги доставувало до Собранието не биле наведени прецизни ставки во трошењето на средствата. Според пратеникот Антонио Милошоски, тоа не било случајно, туку имало за цел да се сокријат високите суми на исплатените хонорари, ...

Јовески презел 171 предмети од СЈО

Магазин - 20.09.2019

Вкупно 171 предмет презело Јавното обвинителство на Република Северна Македонија од Специјалното јавно обвинителство, велат од ЈОРСМ за МИА. Посочуваат дека приоритет во распоредувањето имаат предметите кои се во судска постапка.

Уште двајца обвинители од СЈО ќе продолжат да ги застапуваат предметите

1tv - 20.09.2019

Поранешните обвинители во СЈО Стевчо Донев и Елизабета Јосифовска и натаму ќе ги застапуваат предметите „Триста“ и „Тотал“. Пред Донев и Јосифовска, уште тројца поранешни обвинители во СЈО добија овластување од државниот јавен обвинител Љубомир ...

Лиле, Фатиме и Бурим пристигнаа кај Русковска

Скопје1 - 20.09.2019

Обвинителите Лиле Стефанова, Фатиме Фетаи и Бурим Рустеми пристигнаа во Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција, додека шефицата Вилма Русковска испрашуваше сведоци за истрагата „Рекет”.

За вработување на внукот на Јанева во СЈО имало пријава уште пред 3 години (ВИДЕО)

Expres - 20.09.2019

Заменик претседателот на Државната антикорупциска комисија, Нури Бајрами, вели дека пријави за вработувања со непотизам во СЈО имало уште пред три години, односно во 2016 година. „Значи не е во прашање само последната афера „Рекет“, поврзана со СЈО, ...

Јавното обвинителство презело вкупно 171 предмет од СЈО

MakPress - 20.09.2019

Вкупно 171 предмет презело Јавното обвинителство на Република Македонија од Специјалното јавно обвинителство, велат од ЈОРМ за МИА. – Јавното обвинителство на Република Северна Македонија од Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани ...

ЈОРСМ нека „засука“ ракавите – преземен 171 предмет од СЈО

1tv - 20.09.2019

Вкупно 171 предмет презело Јавното обвинителство на Република Северна Македонија од Специјалното јавно обвинителство, велат од ЈОРСМ за МИА. – Јавното обвинителство на Република Северна Македонија од Јавното обвинителство за гонење на кривични дела ...

Јанева во притвор уште 30 дена, Јовески ги враќа обвинителите на СЈО во судница

Канал5 - 19.09.2019

Наместо укинување на притворот на поранешната специјална јавна обвинителка Кривичниот суд вчера на предлог на Обвинителството и го продолжи за уште 30 дена. Наместо укинување на притворот на поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева, ...

„Талир 2“ и „Тарифа“ продолжуваат со старите обвинители од СЈО

Фокус - 19.09.2019

Во Кривичниот суд денеска продолжуваат судењата за предмети на СЈО и тоа со сатрите обвинители. Па така, на рочиштето за случајот „Талир 2“ треба да се појави обвинителката Ленче Ристоска, а на „Тарифа“ обвинителот Трајче Пеливанов.

И обвинителот Стевче Донев си го наследи случајот „Триста“

Фокус - 19.09.2019

На утрешното закажано рочиште за случајот „Триста“ во судница повторно ќе треба да се појави обвинителот од СЈО, Стевче Донев, бидејќи републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески го овластил и понатаму да го застапува предметот.

Правниците за преговорите со ЈО: „Наместо луѓе со искуство, за законот се консултираат некои деца“

ТВ21 - 19.09.2019

Според правните експерти, работните групи кои преговараат за Законот за Јавно обвинителство, се неприфатливи, па дури и смешни. Во синоќешниот дебатен магазин „Клик Плус“, беше кажано дека е апсурдно политичарите да одлучуваат за прашања поврзани со ...

Во сабота повторно се враќаат преговорите за Законот за јавно обвинителство

Алсат-М - 19.09.2019

Работните групи на власта и опозицијата за Предлог законот за јавното обвинителство повторно ќе се состанат во сабота. По неофицијалните преговори за технички прашања, во текот на викендот се очекува да бидат надминати суштинските разлики.

Уште двајца обвинители од СЈО ќе продолжат да ги застапуваат предметите

Сител - 19.09.2019

Поранешните обвинители во СЈО Стевчо Донев и Елизабета Јосифовска и натаму ќе ги застапуваат предметите „Триста“ и „Тотал“. Пред Донев и Јосифовска, уште тројца поранешни обвинители во СЈО добија овластување од државниот јавен обвинител Љубомир ...

Арсовски: СЈО наместо со носење правда, се занимаваше со рекетирање, уцени и закани

Сител - 19.09.2019

Едно е јасно, право и правда во Република Македонија одамна нема. Правото и правдата изминативе години се заменети со рекетирање, со уцени, закани и едноставно со трошење грдни пари коишто се во сопственост на народот, а завршуваат во џебови кај ...

Уште 30 дена притвор за Јанева, Јовески ги враќа обвинителите на СЈО во судница

Слободен Печат - 19.09.2019

Продолжува судењето за предметите на СЈО пред Кривичниот суд. Наместо укинување на притворот на поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева, која е осомничена во случајот „Рекет”, како што побара нејзината одбрана, Кривичниот суд вчера на ...

Јанева во притвор уште 30 дена, Јовески ги враќа обвинителите на СЈО во судница

Сител - 19.09.2019

Наместо укинување на притворот на поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева, која е осомничена во случајот „Рекет“, како што побара нејзината одбрана, Кривичниот суд вчера на предлог на Обвинителството и го продолжи за уште 30 дена.

Јанева во притвор уште 30 дена, Јовески ги враќа обвинителите на СЈО во судница

Курир - 19.09.2019

Наместо укинување на притворот на поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева, која е осомничена во случајот „Рекет“, како што побара нејзината одбрана, Кривичниот суд вчера на предлог на Обвинителството и го продолжи за уште 30 дена.

Стевчо Донев од СЈО ќе продолжи да го води „Триста“

Нетпрес - 19.09.2019

Стевчо Донев од СЈО, ќе продолжи да биде обвинител во предметот „Триста“ кој го отвори Специјалното обвинителство. По прекинот на мандатот во СЈО, Советот на јавни обвинители го врати Донев на старото работно место во ОЈО Кочани, но републичкиот ...

Уште двајца обвинители од СЈО ќе продолжат да ги застапуваат предметите

Независен - 19.09.2019

Фото: Б. Грданоски Поранешните обвинители во СЈО Стевчо Донев и Елизабета Јосифовска и натаму ќе ги застапуваат предметите „Триста“ и „Тотал“. Пред Донев и Јосифовска, уште тројца поранешни обвинители во СЈО добија овластување од државниот јавен ...

„Талир 2“ и „Тарифа“ денеска во судница со Ристовска и Пеливанов

Нова ТВ - 19.09.2019

Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески почна да ги враќа обвинителите на СЈО во судница. По негово овластувањето обвинителите Фатиме Фетаи и Гаврил Бубевски да продолжат да го застапуваат предметот „Монструм“, вчера обвинителката Ленче Ристоска ...

Донев и Јосифовска од СЈО ќе продолжат да ги застапуваат предметите

Press24 - 19.09.2019

П оранешните обвинители во СЈО Стевчо Донев и Елизабета Јосифовска и натаму ќе ги застапуваат предметите „Триста“ и „Тотал“. Пред Донев и Јосифовска, уште тројца поранешни обвинители во СЈО добија овластување од државниот јавен обвинител Љубомир ...

Koга осомничените сакаат да изберат обвинител

Нова ТВ - 19.09.2019

Пишува: Беса Арифи, вонреден професор на Универзитетот на Југо-Источна Европа Навистина е апсурдно, колку лесно на ВМРО-ДПМНЕ и се дава толкав простор и толкава можност слободно да преговара за избор на нов шеф на Јавното обвинителство за ...

Уште двајца обвинители од СЈО ќе продолжат да ги застапуваат предметите

Нова ТВ - 19.09.2019

Поранешните обвинители во СЈО Стевчо Донев и Елизабета Јосифовска и натаму ќе ги застапуваат предметите „Триста“ и „Тотал“. Пред Донев и Јосифовска, уште тројца поранешни обвинители во СЈО добија овластување од државниот јавен обвинител Љубомир ...

Стевчо Донев останува во предметот „Триста“

Слободен Печат - 19.09.2019

Поранешниот обвинител на СЈО, сега дел од Основното јавно обвинителство Стевчо Донев и понатаму ќе постапува по предметот со кодно име „Триста“ кој се однесуваше на незаконската набавка на 300 возила за потребите на полицијата.

Јовески распредели уште еден случај на СЈО, Стевчо Донев ќе го води „Триста“

+инфо - 19.09.2019

Стевчо Донев од СЈО, ќе продолжи да биде обвинител во предметот „Триста“ кој го отвори Специјалното обвинителство. По прекинот на мандатот во СЈО, Советот на јавни обвинители го врати Донев на старото работно место во ОЈО Кочани, но републичкиот ...

Арсовски: Вработените во СЈО за 4 години земале стотици илјади евра плата

Курир - 19.09.2019

Едно е јасно, право и правда во Република Македонија одамна нема.Правото и правдата изминативе години се заменети со рекетирање, со уцени, закани и едноставно со трошење грдни пари коишто се во сопственост на народот, а завршуваат во џебови кај ...

Уште двајца обвинители од СЈО ќе продолжат да ги застапуваат предметите

Слободен Печат - 19.09.2019

Стевчо Донев и Елизабета Јосифовска и натаму ќе ги застапуваат предметите „Триста" и „Тотал". Поранешните обвинители во СЈО Стевчо Донев и Елизабета Јосифовска и натаму ќе ги застапуваат предметите „Триста” и „Тотал”.

Предметите на СЈО се живи, дали ќе биде и помошниот персонал

Нова ТВ - 19.09.2019

Пишува Љубиша Арсиќ Милионска сума во евра ќе се потроши за остатокот од персоналот во СЈО, административната служба, истражителите и други профили кои биле ангажирани од специјалните обвинители, доколку приликите во ова обвинителство останат во ...

Арсовски: Вработените во СЈО имале приходи до 20 пати над просечните?

Нетпрес - 19.09.2019

Едно е јасно, право и правда во Република Македонија одамна нема. Правото и правдата изминативе години се заменети со рекетирање, со уцени, закани и едноставно со трошење грдни пари коишто се во сопственост на народот, а завршуваат во џебови кај ...

Уште двајца обвинители од СЈО ќе продолжат да ги застапуваат предметите

Р.С.Европа - 19.09.2019

Стевчо Донев и Елизабета Јосифовска, поранешни обвинители во СЈО, и натаму ќе ги застапуваат предметите „Триста“ и „Тотал“. Пред Донев и Јосифовска, уште тројца поранешни обвинители во СЈО добија овластување од државниот јавен обвинител Љубомир ...

И за случаите „Триста“ и „Тотал“ останува надлежноста на обвинителите од СЈО

МКД - 19.09.2019

Поранешните обвинители во СЈО Стевчо Донев и Елизабета Јосифовска и натаму ќе ги застапуваат предметите „Триста" и „Тотал". Пред Донев и Јосифовска, уште тројца поранешни обвинители во СЈО добија овластување од државниот јавен обвинител Љубомир ...

Уште двајца обвинители од СЈО ќе продолжат да ги застапуваат предметите

Либертас - 19.09.2019

Поранешните обвинители во СЈО Стевчо Донев и Елизабета Јосифовска и натаму ќе ги застапуваат предметите „Триста“ и „Тотал“. Пред Донев и Јосифовска, уште тројца поранешни обвинители во СЈО добија овластување од државниот јавен обвинител Љубомир ...

Јанева во притвор уште 30 дена, Јовески ги враќа обвинителите на СЈО во судница, борбата за правда продолжува

CivilMedia - 19.09.2019

Наместо укинување на притворот на поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева, која е осомничена во случајот „Рекет“, како што побара нејзината одбрана, Кривичниот суд вчера на предлог на Обвинителството ѝ го продолжи за уште 30 дена.

Уште двајца обвинители од СЈО ќе продолжат да ги застапуваат предметите

4NEWS - 19.09.2019

Поранешните обвинители во СЈО Стевчо Донев и Елизабета Јосифовска и натаму ќе ги застапуваат предметите „Триста“ и „Тотал“. Пред Донев и Јосифовска, уште тројца поранешни обвинители во СЈО добија овластување од државниот јавен обвинител Љубомир ...

Арсовски: СЈО наместо со носење правда, се занимаваше со рекетирање, уцени и закани

4NEWS - 19.09.2019

Едно е јасно, право и правда во Република Македонија одамна нема. Правото и правдата изминативе години се заменети со рекетирање, со уцени, закани и едноставно со трошење грдни пари коишто се во сопственост на народот, а завршуваат во џебови кај ...

Катица не се спаси и останува зад решетки, додека нејзините колеги продолжуваат да водат случаи

Фактор - 19.09.2019

Нови 30 дена е продолжен притворот на Катица Јанева која е трета осомничена во случајот Рекет. Кривичниот суд вчера на предлог на Обвинителството и го продолжи за уште 30 дена. Од друга страна, пак, државниот јавен обвинител Љубомир Јовески почна со ...

Стевчо Донев од СЈО ќе го води „Триста“

24Инфо - 19.09.2019

Љубомир Јовески распредели уште еден случај на СЈО, Стевчо Донев ќе го води „Триста“. Донев е четврт обвинител по Фатиме Фетаи и Гаврил Бубевски за случајот „Монструм“, и по Ленче Ристоска за „Талир 2“ кои добија овластувања за веќе почнатите случаи ...

ФОКУС НА ДЕНОТ: Власта во борба со лажни вести, назначен обвинител за „Триста“

Фактор - 19.09.2019

Стевче Донев ќе продолжува да го застапува предметот „Триста“, односно истиот кој му беше доделен од СЈО, а сега од редовното Јавно обвинителство, објави Фокус . Со тоа продолжува низата на републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески да ги ...

Уште двајца обвинители од СЈО ќе продолжат да ги застапуваат предметите

Локално - 19.09.2019

Поранешните обвинители во СЈО Стевчо Донев и Елизабета Јосифовска и натаму ќе ги застапуваат предметите „Триста“ и „Тотал“. Пред Донев и Јосифовска, уште тројца поранешни обвинители во СЈО добија овластување од државниот јавен обвинител Љубомир ...

И обвинителот Стевче Донев од СЈО си го наследи случајот „Триста“

Либертас - 19.09.2019

На утрешното закажано рочиште за случајот „Триста“ во судница повторно ќе треба да се појави обвинителот од СЈО, Стевче Донев, бидејќи републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески го овластил и понатаму да го застапува предметот, објави Фокус .

Уште двајца обвинители од СЈО ќе продолжат да ги застапуваат предметите

Опсервер - 19.09.2019

Поранешните обвинители во СЈО Стевчо Донев и Елизабета Јосифовска и натаму ќе ги застапуваат предметите „Триста“ и „Тотал“. Пред Донев и Јосифовска, уште тројца поранешни обвинители во СЈО добија овластување од државниот јавен обвинител Љубомир ...

Јанева во притвор уште 30 дена, Јовески ги враќа обвинителите на СЈО во судница

Локално - 19.09.2019

Наместо укинување на притворот на поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева, која е осомничена во случајот „Рекет“, како што побара нејзината одбрана, Кривичниот суд вчера на предлог на Обвинителството и го продолжи за уште 30 дена.

Јанева во притвор уште 30 дена, Јовески ги враќа обвинителите на СЈО во судница

Пулс24 - 19.09.2019

Наместо укинување на притворот на поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева, која е осомничена во случајот „Рекет“, како што побара нејзината одбрана, Кривичниот суд вчера на предлог на Обвинителството и го продолжи за уште 30 дена.

Арсовски: Право и правда во Република Македонија одамна нема

24Инфо - 19.09.2019

Едно е јасно, право и правда во Република Македонија одамна нема.Правото и правдата изминативе години се заменети со рекетирање, со уцени, закани и едноставно со трошење грдни пари коишто се во сопственост на народот, а завршуваат во џебови кај ...

Поранешните специјални обвинители Донев и Јосифовска ќе продолжат да ги застапуваат случаите „Триста“ и „Тотал“

еМагазин - 19.09.2019

Поранешните обвинители во СЈО Стевчо Донев и Елизабета Јосифовска и натаму ќе ги застапуваат предметите „Триста“ и „Тотал“. Пред Донев и Јосифовска, уште тројца поранешни обвинители во СЈО добија овластување од државниот јавен обвинител Љубомир ...

Застаруваат предметите на СЈО – Груевски ќе се спаси од „Траекторија“

4NEWS - 19.09.2019

Предметите на СЈО се во рацете на Јовески, но роковите кои ги имаат тие течат. Повеќе од сигурно е дека дел од осомничените во предметите ќе се спасат од казна. Еден од нив е и екс-премиерот Никола Груевски кој е осомничен во предметот „Траекторија“ ...

Уште двајца обвинители од СЈО ќе продолжат да ги застапуваат предметите

Република - 19.09.2019

Поранешните обвинители во СЈО, Стевчо Донев и Елизабета Јосифовска, и натаму ќе ги застапуваат предметите „Триста“ и „Тотал“. Пред Донев и Јосифовска, уште тројца поранешни обвинители во СЈО добија овластување од државниот јавен обвинител Љубомир ...

Јанева во притвор уште 30 дена, Јовески ги враќа обвинителите на СЈО во судница

Опсервер - 19.09.2019

Наместо укинување на притворот на поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева, која е осомничена во случајот „Рекет“, како што побара нејзината одбрана, Кривичниот суд вчера на предлог на Обвинителството и го продолжи за уште 30 дена.

Уште двајца обвинители од СЈО ќе продолжат да ги застапуваат предметите

CivilMedia - 19.09.2019

Поранешните обвинители во СЈО Стевчо Донев и Елизабета Јосифовска и натаму ќе ги застапуваат предметите „Триста“ и „Тотал“. Пред Донев и Јосифовска, уште тројца поранешни обвинители во СЈО добија овластување од државниот јавен обвинител Љубомир ...

Јанева во притвор уште 30 дена, Јовески ги враќа обвинителите на СЈО во судница

4NEWS - 19.09.2019

Наместо укинување на притворот на поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева, која е осомничена во случајот „Рекет“, како што побара нејзината одбрана, Кривичниот суд вчера на предлог на Обвинителството и го продолжи за уште 30 дена.

Јанева во притвор уште 30 дена, Јовески ги враќа обвинителите на СЈО во судница

24Инфо - 19.09.2019

Наместо укинување на притворот на поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева, која е осомничена во случајот „Рекет”, како што побара нејзината одбрана, Кривичниот суд вчера на предлог на Обвинителството и го продолжи за уште 30 дена.

Арсовски: СЈО наместо со носење правда, се занимаваше со рекетирање, уцени и закани

MTM - 19.09.2019

Едно е јасно, право и правда во Република Македонија одамна нема. Правото и правдата изминативе години се заменети со рекетирање, со уцени, закани и едноставно со трошење грдни пари коишто се во сопственост на народот, а завршуваат во џебови кај ...

Уште двајца обвинители од СЈО ќе продолжат да ги застапуваат предметите

Скопје инфо - 19.09.2019

Поранешните обвинители во СЈО Стевчо Донев и Елизабета Јосифовска и натаму ќе ги застапуваат предметите „Триста“ и „Тотал“. Пред Донев и Јосифовска, уште тројца поранешни обвинители во СЈО добија овластување од државниот јавен обвинител Љубомир ...

Јанева во притвор уште 30 дена, Јовески ги враќа обвинителите на СЈО во судница

Либертас - 19.09.2019

Наместо укинување на притворот на поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева, која е осомничена во случајот „Рекет“, како што побара нејзината одбрана, Кривичниот суд вчера на предлог на Обвинителството и го продолжи за уште 30 дена.

ПУПКАТА Е ОТВОРЕНА: Катица Јанева доби плус 30 дена во Шутка, а Фатиме Фетаи шанса да пука нови разочарувачки „заевки“ ...

Денешен - 19.09.2019

Наместо укинување на притворот на поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева, која е осомничена во случајот „Рекет“, како што побара нејзината одбрана, Кривичниот суд вчера на предлог на Обвинителството и го продолжи за уште 30 дена.

Право? Правда?

CivilMedia - 19.09.2019

пишува: АЛЕКСАНДАР КРЖАЛОВСКИ Во неделата во која се запечати судбината на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), со разрешувањето на неговата предводничка Катица Јанева и констатирањето на Советот на јавни обвинители дека со тоа им престанува ...

Арсовски: СЈО наместо со носење правда, се занимаваше со рекетирање, уцени и закани

Либертас - 19.09.2019

Скопје, 19 септември 2019 Едно е јасно, право и правда во Република Македонија одамна нема. Правото и правдата изминативе години се заменети со рекетирање, со уцени, закани и едноставно со трошење грдни пари коишто се во сопственост на народот, а ...

Арсовски: Едно е јасно, право и правда во Република Македонија одамна нема

MakPress - 19.09.2019

Едно е јасно, право и правда во Република Македонија одамна нема.Правото и правдата изминативе години се заменети со рекетирање, со уцени, закани и едноставно со трошење грдни пари коишто се во сопственост на народот, а завршуваат во џебови кај ...

Заштитени сведоци на СЈО пред откажување, не веруваат на државното обвинителство

Магазин - 19.09.2019

Извори во одбраната на луѓе инволвирани во предметите на СЈО тврдат дека најмалку еден од заштитените сведоци од случаите кои беа водени во сега згаснатата институција бара посебни гаранции дека и во иднина неговиот идентитет ќе биде целосно ...

Обвинителите од СЈО, Донев и Јосифовска и понатаму ќе ги водат предметите „Триста“ и „Тотал“

MakPress - 19.09.2019

Поранешните обвинители во СЈО Стевчо Донев и Елизабета Јосифовска и натаму ќе ги застапуваат предметите „Триста“ и „Тотал“. Пред Донев и Јосифовска, уште тројца поранешни обвинители во СЈО добија овластување од државниот јавен обвинител Љубомир ...

Јанева ќе си остане во затвор, судот не ја ослободува

Скопје1 - 19.09.2019

Наместо укинување на притворот на поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева, која е осомничена во случајот „Рекет”, како што побара нејзината одбрана, Кривичниот суд вчера на предлог на Обвинителството и го продолжи за уште 30 дена.

Продолжен притворот за Јанева за уште 30 дена, обвинителите од СЈО продолжуваат со работа

MakPress - 19.09.2019

Наместо укинување на притворот на поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева, која е осомничена во случајот „Рекет“, како што побара нејзината одбрана, Кривичниот суд вчера на предлог на Обвинителството и го продолжи за уште 30 дена.

СЈО-Легло на непотизам и партиски вработувања?!

Телма - 18.09.2019

Обвинителот Гаврил Бубевски во СЈО си ги вработил братучедите Ефимија и Љупчо Чучурски. Ленче Ристоска си ја вработила братучетката Андријана Ристоска, Лиле Стефанова вработила кумашинчето, Елизабета Јосифовска – ќерката и внукот.

Судот ја остава Јанева во Шутка и следниве 30 дена

Алсат-М - 18.09.2019

Нови 30 дена притвор за Катица Јанева. На барање на шефицата на обвинителството за организиран криминал, Вилма Рускоска, судот на поранешната шефица на СЈО и го продолжи престојот во Шутка.

До каде се истрагите на СЈО ќе остане тајна. Последниот извештај необјавен

Телма - 18.09.2019

Јавноста не може да дознае што се работело СЈО последниве 6 месеци – бурен период кој заврши со притвор за шефицата Катица Јанева за Рекет. Последен извештај на сјо остана во фиоките на Рузвелтова.

Кој ќе се спаси од предметите на СЈО поради застареност? Вечерва во #10МИНУТИ со адвокатот Јанаки Митровски

ТВ21 - 18.09.2019

Кој ќе се спаси од СЈО поради застареност на делото? Дали недвижниот имот на Јанева е доволен за излез од „Шутка“ и дали таа може се уште да влијае врз истрагата? Дали бомбите ОЈО може да ги користи како индиции и докази за нови истраги и актуелните ...

Митровски: Делото застарува, Груевски нема да одговара за „Траекторија“

ТВ21 - 18.09.2019

„До 10-ти октомври настапува апсолутна застареностпо што веќе прогонот нема да продолжи. На сите им е јасно, не мора да бидете правник дека не е ниту теоретски возможно да се тој предмет заврши во таа временска рамка затоа што ниту на прв степен ...

Застаруваат предметите на СЈО – Груевски ќе се спаси од „Траекторија“

ТВ21 - 18.09.2019

Предметите на СЈО се во рацете на Јовески, но роковите кои ги имаат тие течат. Повеќе од сигурно е дека дел од осомничените во предметите ќе се спасат од казна. Еден од нив е и екс-премиерот Никола Груевски кој е осомничен во предметот „Траекторија“ ...

Затуроска: Во СЈО може да се вработите ако сте роднина на функционер на СДСМ или добиете партиска препорака

Фокус - 18.09.2019

Во текот на вчерашниот ден Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата поднесе Предлог одлука за основање на Анкетна комисија за утврдување на прекршување на законите и злоупотреби во работењето во СЈО, а врз основа на веќе потврдените одлуки на ...

Јанева во притвор уште 30 дена, Јовески ги враќа обвинителите на СЈО во судница

ТВ21 - 18.09.2019

Наместо укинување на притворот на поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева, која е осомничена во случајот „Рекет“, како што побара нејзината одбрана, Кривичниот суд вчера на предлог на Обвинителството и го продолжи за уште 30 дена.

Затуроска: Пратеничките групи да го поддржат предлогот за анкетна комисија за СЈО

Канал5 - 18.09.2019

Една од главните причини за формирањето на оваа анкетна комисија се партиските вработувања и непотизмот кои што беа голема дамка на СЈО од неговото основање па се до денес. Во текот на вчерашниот ден Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата ...

Затуроска: Пратеничките групи да го поддржат предлогот за анкетна комисија за СЈО

24 Вести - 18.09.2019

Пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ, Лилјана Затуроска на денешната прес-конференција информираше дека вчера „Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата поднесе Предлог одлука за основање на Анкетна комисија за утврдување на прекршување на законите и ...

Затуроска: Вработувања во СЈО се вршеле според роднински врски од три вида

Макфакс - 18.09.2019

Покрај огромните финансиски средства кои си ги делеле вработените во СЈО помеѓу себе како додатоци, дневници, награди, фрапантни се податоците кои дури сега излегуваат во јавноста, а се поврзани со личниот и партиски непотизам на СДСМ внатре во СЈО, ...

ВМРО-ДПМНЕ: СЈО е легло на непотизам и партиски вработувања

360 степени - 18.09.2019

ВМРО-ДПМНЕ објави листа со имиња на лица кои се вработени во СЈО само поради тоа што биле блиски роднини на обвинителите или на владејачката партија СДСМ. „Обвинителката Ленче Ристоска ја вработила братучетката, Лиле Стефанова своето кумашинче.

(ВИДЕО) Затуроска: Пратеничките групи да го поддржат предлогот за анкетна комисија за СЈО

А1 On - 18.09.2019

„Во текот на вчерашниот ден Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата поднесе Предлог одлука за основање на Анкетна комисија за утврдување на прекршување на законите и злоупотреби во работењето во СЈО, а врз основа на веќе потврдените одлуки на ...

Затуровска обвини за непотизам во СЈО

Нова ТВ - 18.09.2019

Обвинителот Гаврил Бубевски во СЈО си ги вработил братучедите Ефимија и Љупчо Чучурски, а во СЈО била вработена и братучетката на Ристоска – Андријана Ристоска. Лиле Стефанова го вработила кумашинчето, Елизабета Јосифовска – ќерката и внукот, а ...

ВМРО-ДПМНЕ објави список од 25 лица вработени во СЈО по линии на непотизам

Сител - 18.09.2019

Роднина или близок на обвинител од специјалнот обвинителство, партиски преку СДСМ или пак, роднина или блозок на судија или обвинителк кој треба да добие награда за послушност кон СДСМ и СЈО.

Затуроска: Треба анкетна комисија за јавноста да знае како работело СЈО

Нетпрес - 18.09.2019

Лилјана Затуроска, пратеник на ВМРО-ДПМНЕ, упати уште еден апел до до пратеничките групи во Собранието да го поддржат предлогот за основање Анкетна комисија со цел да се направи увид како работело Специјалното јавно обвинителство под водство на ...

ВМРО-ДПМНЕ објави список од 25 лица вработени во СЈО по линии на непотизам

Алфа - 18.09.2019

СЈО – институција за вработување на роднините и пријателите на паднатите Чарлиеви ангели, и останатите обвинители во веќе згаснатата институција? Братучеди, внуци, кумови, кумашини, снаи, зетовци – опозициската ВМРО-ДПМНЕ, објави листа од 25 имиња ...

Сиот непотизам во СЈО – кој вработен, чиј роднина е

Нетпрес - 18.09.2019

Во текот на вчерашниот ден Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата поднесе Предлог одлука за основање на Анкетна комисија за утврдување на прекршување на законите и злоупотреби во работењето во СЈО.

Катица Јанева останува во Шутка - Обвинителите на СЈО се враќаат во Суд

Press24 - 18.09.2019

Наместо укинување на притворот на поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева, која е осомничена во случајот „Рекет“, како што побара нејзината одбрана, Кривичниот суд вчера на предлог на Обвинителството и го продолжи за уште 30 дена.

Обвинувања на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ за непотизам во правосудството

Р.С.Европа - 18.09.2019

Специјалното јавно обвинитлество била институција во која може да се вработите ако сте реоднина или близок на некој од обвинителите, ако сте роднина на функционер на СДСМ или добиете партиска препорака или ако сте дете на судија или обвинител кој ...

ВМРО-ДПМНЕ ги открива партиските вработувања и непотизмот на обвинителите во СЈО

Сител - 18.09.2019

Во текот на вчерашниот ден Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата поднесе Предлог одлука за основање на Анкетна комисија за утврдување на прекршување на законите и злоупотреби во работењето во СЈО, а врз основа на веќе потврдените одлуки на ...

Милошоски ги објави имињата на лицата кои преку непотизам биле вработени во СЈО

Курир - 18.09.2019

Потребна е АНКЕТНА комисија за СЈО, бидејќи СЈО веројатно е најголемиот пример за вработување со непотизам во Македонија, обвинува пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски. Тој вели дека од она што досега е објавено по соц.медиуми: 1&2.

Јанева во притвор уште 30 дена, Јовески ги враќа обвинителите на СЈО во судница

ММС - 18.09.2019

Наместо укинување на притворот на поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева, која е осомничена во случајот „Рекет”, како што побара нејзината одбрана, Кривичниот суд вчера на предлог на Обвинителството и го продолжи за уште 30 дена.

Затуроска: Пратеничките групи да го поддржат предлогот за анкетна комисија за СЈО

24Инфо - 18.09.2019

Во текот на вчерашниот ден Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата поднесе Предлог одлука за основање на Анкетна комисија за утврдување на прекршување на законите и злоупотреби во работењето во СЈО, а врз основа на веќе потврдените одлуки на ...

Затуроска: Пратеничките групи да го поддржат предлогот за анкетна комисија за СЈО

Либертас - 18.09.2019

Скопје, 18 септември 2019 Во текот на вчерашниот ден Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата поднесе Предлог одлука за основање на Анкетна комисија за утврдување на прекршување на законите и злоупотреби во работењето во СЈО, а врз основа на ...

Затуроска: Пратеничките групи да го поддржат предлогот за анкетна комисија за СЈО

Опсервер - 18.09.2019

Во текот на вчерашниот ден Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата поднесе Предлог одлука за основање на Анкетна комисија за утврдување на прекршување на законите и злоупотреби во работењето во СЈО, а врз основа на веќе потврдените одлуки на ...

ВМРО-ДПМНЕ објави список од 25 лица вработени во СЈО по линии на непотизам

4NEWS - 18.09.2019

Роднина или близок на обвинител од специјалнот обвинителство, партиски преку СДСМ или пак, роднина или блозок на судија или обвинителк кој треба да добие награда за послушност кон СДСМ и СЈО.

Кој ќе се спаси од предметите на СЈО поради застареност? Вечерва во #10МИНУТИ со адвокатот Јанаки Митровски

4NEWS - 18.09.2019

Кој ќе се спаси од СЈО поради застареност на делото? Дали недвижниот имот на Јанева е доволен за излез од „Шутка“ и дали таа може се уште да влијае врз истрагата? Дали бомбите ОЈО може да ги користи како индиции и докази за нови истраги и актуелните ...

КАKO СЕ ТРОШЕЛЕ ПАРИТЕ: ВМРО-ДПМНЕ обвини дека обвинителите во СЈО си вработувале роднини

Фактор - 18.09.2019

ВМРО-ДПМНЕ објави список од 25 лица вработени во СЈО по линии на непотизам. Обвинителот Гаврил Бубевски во СЈО си ги вработил братучедите Ефимија и Љупчо Чучурски. Ленче Ристоска си ја вработила братучетката Андријана Ристоска, Лиле Стефанова го ...

Јовески ги враќа обвинителите на СЈО во судница

Вечер Прес - 18.09.2019

Наместо укинување на притворот на поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева, која е осомничена во случајот „Рекет“, како што побара нејзината одбрана, Кривичниот суд вчера на предлог на Обвинителството и го продолжи за уште 30 дена.

Затуроска: Пратеничките групи да го поддржат предлогот за анкетна комисија за СЈО

Скопје инфо - 18.09.2019

Во текот на вчерашниот ден Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата поднесе Предлог одлука за основање на Анкетна комисија за утврдување на прекршување на законите и злоупотреби во работењето во СЈО, а врз основа на веќе потврдените одлуки на ...

ЗАТУРОСКА: Фрапантни се сумите кои си ги делеле во СЈО помеѓу себе како додатоци и каде царуваа непотизмот и партиските ...

Денешен - 18.09.2019

Пратеничката Лилјана Затуроска од ВМРО-ДПМНЕ, со опширно образложение на она што се случуваше во изминативе години во СЈО, упати апел да се усвои нивното барање за формирање анкетна комисија за сега веќе бившото СЈО.

ВМРО-ДПМНЕ ги открива партиските вработувања и непотизмот на обвинителите во СЈО

Република - 18.09.2019

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата во текот на вчерашниот ден поднесе Предлог одлука за основање на Анкетна комисија за утврдување на прекршување на законите и злоупотреби во работењето во СЈО, а врз основа на веќе потврдените одлуки на ...

Затуроска бара поддршка за Анкетната – јавноста треба да знае како работело СЈО

PressingTV - 18.09.2019

Лилјана Затуроска, пратеник на ВМРО-ДПМНЕ, упати уште еден апел до до пратеничките групи во Собранието да го поддржат предлогот за основање Анкетна комисија со цел да се направи увид како работело Специјалното јавно обвинителство под водство на ...

Во СЈО се влегувало преку „семејни врски“ или со партиска книшка

Expres - 18.09.2019

СЈО била институција во која можело да се вработите по три основи, велат од пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ која поднесе Предлог одлука за основање на Анкетна комисија за утврдување на прекршување на законите и злоупотреби во работењето во СЈО. 1.

Делото застарува – Груевски нема да одговара за „Траекторија“

Магазин - 18.09.2019

Адвокатот Јанаки Митровски во емисијата 10 минути изјави дека делото за кое поранешниот премиер Никола Груевски треба да одговара застарува. – До 10-ти октомври настапува апсолутна застареностпо што веќе прогонот нема да продолжи.

Имало и зошто Дескоска ги бранела Катица Јанева и СЈО до последно, нејзин зет бил вработен таму !

Магазин - 18.09.2019

Обвинителот Гаврил Бубевски во СЈО си ги вработил братучедите Ефимија и Љупчо Чучурски. Ленче Ристоска си ја вработила братучетката Андријана Ристоска, Лиле Стефанова вработила кумашинчето, Елизабета Јосифовска – ќерката и внукот.

Затуроска: Пратеничките групи да го поддржат предлогот за анкетна комисија за СЈО

MakPress - 18.09.2019

Во текот на вчерашниот ден Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата поднесе Предлог одлука за основање на Анкетна комисија за утврдување на прекршување на законите и злоупотреби во работењето во СЈО, а врз основа на веќе потврдените одлуки на ...

Јовески: Уште утре обвинител назначен од ЈО ќе застапува предмет од СЈО

Канал5 - 17.09.2019

Уште утре обвинител назначен од државното обвинителство ќе застапува предмет од СЈО пред скопскиот кривичен суд. Станува збор за случајот „Монструм“, кој од државното премина во рацете на СЈО.

Деблокада на судењата - обвинителите на СЈО се враќаат во судница

24 Вести - 17.09.2019

Фатиме Фетаи и Гаврил Бубевски утре се враќаат во судница да го застапуваат предметот Монструм. Републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески веќе започнал со пресраспределување на предметите кои ги враќа во раце на досегашните специјални обвинители.

Тимот на СЈО разрешен, предметите во рацете на Јовески

ТВ21 - 17.09.2019

Тимот на Специјалното јавно обвинителство е разрешен и обвинителите се враќаат во матичните основни јавни обвинителства, нивните предмети сега ја чекаат одлуката на државниот јавен обвинител Љубомир Јовески.

Тимот на СЈО разрешен, предметите во рацете на Јовески

Канал5 - 17.09.2019

Тимот на Специјалното јавно обвинителство е разрешен и обвинителите се враќаат во матичните основни јавни обвинителства Тимот на Специјалното јавно обвинителство е разрешен и обвинителите се враќаат во матичните основни јавни обвинителства, нивните ...

Тимот на СЈО разрешен, предметите во рацете на Јовески

24 Вести - 17.09.2019

Тимот на Специјалното јавно обвинителство е разрешен и обвинителите се враќаат во матичните основни јавни обвинителства, нивните предмети сега ја чекаат одлуката на државниот јавен обвинител Љубомир Јовески.

Обвинителите од СЈО и утрово дојдоа на работа во зградата на Рузвелтова, ги чуваат предметите

Фокус - 17.09.2019

Обвинителите од СЈО и утрово пристигнаа на работа во зградата на Рузвелтова, иако вчера Советот на јавните обвинители реши да се вратат во обвинителствата каде што претходно работеа. Така и ќе биде во наредните неколку дена, бидејќи обвинителот ...

Кривичниот суд го спаси Груевски од обвинението за кинеските автопати

Сакам да кажам - 17.09.2019

Со директна помош и впрегнување на сите сили на Основниот суд Скопје 1, на избеганиот експремиер и почесен претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски му застарува кривичното дело „Примање награда за противзаконито влијание“ во случајот „Траекторија“ ...

Вработените во СЈО и понатаму одат на работа

Алсат-М - 17.09.2019

„Рузвелтова 34“ сè уште е адресата каде на работа денеска дојдоа веќе екс-специјалните обвинители. Иако добија прекоманда да се вратат во обвинителствата од каде ги регрутираше Катица Јанева, тие и официјално на писмено го чекаат решението од ...

Обвинителите од СЈО утрово дојдоа на работа - Станаа чувари на предметите

Press24 - 17.09.2019

Обвинителите од СЈО и утрово пристигнаа на работа во зградата на Рузвелтова, иако вчера Советот на јавните обвинители реши да ги врати во матичните обвинителства. Така и ќе биде во наредните неколку дена, бидејќи обвинителот Љубомир Јовески ги ...

Груевски се спасува од обвинението за кинеските автопати

Нова ТВ - 17.09.2019

На поранешниот премиер Никола Груевски му застарува кривичното дело „Примање награда за противзаконито влијание“ во случајот „Траекторија“ на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), за кое казната е до три години затвор – пренесува „ СДК “.

Тимот на СЈО е разрешен, предметите чекаат на Јовески

Слободен Печат - 17.09.2019

Обвинителите на СЈО се враќаат во матичните основни јавни обвинителства Тимот на Специјалното јавно обвинителство е разрешен и обвинителите се враќаат во матичните основни јавни обвинителства, нивните предмети сега ја чекаат одлуката на државниот ...

Тимот на СЈО разрешен, предметите во рацете на Јовески

ММС - 17.09.2019

Тимот на Специјалното јавно обвинителство е разрешен и обвинителите се враќаат во матичните основни јавни обвинителства, нивните предмети сега ја чекаат одлуката на државниот јавен обвинител Љубомир Јовески.

СЈО остана без обвинители

Независен - 17.09.2019

Фото: Б. Грданоски Обвинителите од Специјалното јавно обвинителство се враќаат во обвинителствата од каде што дошле, а нивната шефица Катица Јанева, која е во притвор, нема да може ниту да се врати онаму од каде што дојде, во Основното јавно ...

Тимот на СЈО разрешен, предметите во рацете на Јовески

Независен - 17.09.2019

Тимот на Специјалното јавно обвинителство е разрешен и обвинителите се враќаат во матичните основни јавни обвинителства, нивните предмети сега ја чекаат одлуката на државниот јавен обвинител Љубомир Јовески.

ДОДЕКА ЈА ЧЕКААТ ОДЛУКАТА ЗА ВРАЌАЊЕ: Обвинителите на СЈО на „Рузвелтова“ ги чуваат предметите

Слободен Печат - 17.09.2019

Специјалните обвинители на работа во СЈО со обврска да ги чуваат предметите, обвинителскиот Совет денеска ќе ги достави одлуките за објава во „Службен весник“. Советот на јавните обвинители во текот на денот ќе ги испрати одлуките за враќање на ...

Предмети на СЈО и натаму ќе ги застапуваат обвинители од СЈО

А1 On - 17.09.2019

До крајот на неделата државниот јавен обвинител, Љубомир Јовески, ќе донесе одлука кои предмети во судска постапка ќе ги застапуваат обвинителите кои до вчера беа специјални, дознава „А1он“ од извори во Јавното обвинителство.

Тимот на СЈО разрешен, предметите во рацете на Јовески

Сител - 17.09.2019

Тимот на Специјалното јавно обвинителство е разрешен и обвинителите се враќаат во матичните основни јавни обвинителства, нивните предмети сега ја чекаат одлуката на државниот јавен обвинител Љубомир Јовески.

Груевски се спасува од обвинението за Траекторија

Press24 - 17.09.2019

На поранешниот претседател Никола Груевски кој е во бегство во Будимпешта, му застарува кривичното дело „Примање награда за противзаконито влијание“ во случајот „Траекторија“ на СЈО. Судењата за изградбата на кинеските автопати се одлагаа девет ...

Од обвинители, станаа чувари!

Курир - 17.09.2019

Обвинителите од СЈО и утрово пристигнаа на работа во зградата на Рузвелтова, иако вчера Советот на јавните обвинители реши да ги врати во обвинителствата каде што претходно работеа, јавува фокус.

Катица Јанева остана без работа - Тимот на СЈО разрешен

Press24 - 17.09.2019

Тимот на Специјалното јавно обвинителство е разрешен и обвинителите се враќаат во матичните основни јавни обвинителства, нивните предмети сега ја чекаат одлуката на државниот јавен обвинител Љубомир Јовески.

Фатиме, Ленче, Лиле, Гаврил и денеска дојдоа во СЈО, ќе ги чуваат бомбите

Нетпрес - 17.09.2019

Обвинителите од СЈО и утрово пристигнаа на работа во зградата на Рузвелтова, иако вчера Советот на јавните обвинители реши да ги врати во обвинителствата каде што претходно работеа. Така и ќе биде во наредните неколку дена, бидејќи обвинителот ...

Менкиновски за Шпански скали: Власта го злоупотребува Јавното обвинителство како во 47 година за спроведување политички ...

Курир - 17.09.2019

Опозицијата ја обвинува власта дека го злоупотребува и користи Јавното обвинителство за спроведување на политички прогон во Република Македонија истакна адвокатот Тони Менкиновски кој воедно е лидер на преговарачкиот тим за Законот за јавно ...

Кривичен го спаси Груевски од обвинението за кинеските автопати

Локално - 17.09.2019

На експремиерот и почесен претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски му застарува кривичното дело „Примање награда за противзаконито влијание“ во случајот „Траекторија“ Специјалното јавно обвинителство (СЈО), за кое казната е до три години затвор.

Од обвинители, станаа чувари!

Вечер Прес - 17.09.2019

Обвинителите од СЈО денеска пристигнаа на работа во зградата на Рузвелтова, иако вчера Советот на јавните обвинители реши да ги врати во обвинителствата каде што претходно работеа. Така и ќе биде во наредните неколку дена, бидејќи обвинителот ...

Обвинителите од СЈО и утринава дојдоа на работа за да ги чуваат предметите

Република - 17.09.2019

Иако вчера Советот на јавните обвинители ги врати спцијалните обвинители на СЈО во своите матични обвинителства, тие денес повторно пристигнаа на работа во зградата на Рузвелтова. Причината за нивното доаѓање на работа во зградата на СЈО, е тоа што ...

Тимот на СЈО разрешен, предметите во рацете на Јовески

CivilMedia - 17.09.2019

Tимот на Специјалното јавно обвинителство е разрешен и обвинителите се враќаат во матичните основни јавни обвинителства, a нивните предмети сега ја чекаат одлуката на државниот јавен обвинител Љубомир Јовески.

Тимот на СЈО разрешен, предметите во рацете на Јовески

4NEWS - 17.09.2019

Тимот на Специјалното јавно обвинителство е разрешен и обвинителите се враќаат во матичните основни јавни обвинителства, нивните предмети сега ја чекаат одлуката на државниот јавен обвинител Љубомир Јовески.

Државата тоне во апатија - Ќе има ли „јунак“ да стави крај на политиканството?

Фактор - 17.09.2019

Додека СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ ги вкрстуваат ракавиците за да го нокаутираат противникот (читај трпението на граѓаните) во неодржливата политичка криза, се помалку има доверба дека ќе се роди лидерство кое ќе ја поведе државата кон нормализација, кон ...

Тимот на СЈО разрешен, предметите во рацете на Јовески

Локално - 17.09.2019

Тимот на Специјалното јавно обвинителство е разрешен и обвинителите се враќаат во матичните основни јавни обвинителства, нивните предмети сега ја чекаат одлуката на државниот јавен обвинител Љубомир Јовески.

Тимот на СЈО разрешен, предметите во рацете на Јовески

Либертас - 17.09.2019

Тимот на Специјалното јавно обвинителство е разрешен и обвинителите се враќаат во матичните основни јавни обвинителства, нивните предмети сега ја чекаат одлуката на државниот јавен обвинител Љубомир Јовески.

СЈО ДОБИ КАТАНЕЦ: Тимот на Јанева се распрсна низ Куманово, Гостивар, Кочани и Радовиш, а бомбите на „Т“ одат во ...

Денешен - 17.09.2019

Тимот на Специјалното јавно обвинителство е разрешен и обвинителите се враќаат во матичните основни јавни обвинителства, нивните предмети сега ја чекаат одлуката на државниот јавен обвинител Љубомир Јовески.

Обвинителите од СЈО и утрово дојдоа на работа – ги чуваат предметите

Либертас - 17.09.2019

Обвинителите од СЈО и утрово пристигнаа на работа во зградата на Рузвелтова, иако вчера Советот на јавните обвинители реши да ги врати во обвинителствата каде што претходно работеа, јавува фокус .

Обвинителите од СЈО и денес на работа, Јовески ги задолжил да ги чуваат предметите кои ги застапуваа пред суд

24Инфо - 17.09.2019

Обвинителите од СЈО и денес пристигнаа на работа иако вчера Советот на јавните обвинители реши да ги врати во обвинителствата каде што претходно работеа. Обвинителите ќе бидат на работа и во наредните неколку дена, бидејќи обвинителот Љубомир ...

Фатиме, Ленче, Лиле, Гаврил и денеска дојдоа во СЈО, ќе ги чуваат бомбите

Точка - 17.09.2019

Обвинителите од СЈО и утрово пристигнаа на работа во зградата на Рузвелтова, иако вчера Советот на јавните обвинители реши да ги врати во обвинителствата каде што претходно работеа. Така и ќе биде во наредните неколку дена, бидејќи обвинителот ...

Сѐ е веќе договорено со Зоран Заев: Лажејќи, Јовески се вплeтка во октопотодот на Зоран Заев

Република - 17.09.2019

Порталот Инфомакс дознава дека на највисоко владино ниво е договорено истите обвинители од СЈО кои досега ги воделе предметите, да ги водат и од сега, а оваа одлука обвинителот Љубомир Јовески на состанок со обвинителите од СЈО отворено им ја ...

Обвинителите од СЈО и денес на работа, Јовески ги задолжил да ги чуваат предметите кои ги застапуваа пред суд

iPortal - 17.09.2019

Обвинителите од СЈО и денес пристигнаа на работа иако вчера Советот на јавните обвинители реши да ги врати во обвинителствата каде што претходно работеа. Обвинителите ќе бидат на работа и во наредните неколку дена, бидејќи обвинителот Љубомир ...

Бегалецот Груевски се спасува од обвинението за кинеските автопати

24Инфо - 17.09.2019

Со директна помош на Основниот суд Скопје 1, на избеганиот експремиер и почесен претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски му застарува кривичното дело „Примање награда за противзаконито влијание“ во случајот „Траекторија“ од Специјалното јавно ...

Кривичен го спаси Груевски од обвинението за кинеските автопати, по безброј одложувања и одолговлекувања делото ...

Либертас - 17.09.2019

Со директна помош и впрегнување на сите сили на Основниот суд Скопје 1, на експремиерот и почесен претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски му застарува кривичното дело „Примање награда за противзаконито влијание“ во случајот „Траекторија“ ...

Груевски се спасува од обвинението за кинеските автопати

iPortal - 17.09.2019

Со директна помош на Основниот суд Скопје 1, на избеганиот експремиер и почесен претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски му застарува кривичното дело „Примање награда за противзаконито влијание“ во случајот „Траекторија“ од Специјалното јавно ...

17 септември: Барања, одлуки, се чека на Јовески…

CivilMedia - 17.09.2019

Барањето за укинување на мерката притвор за поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева е доставено до Судот и очекуваме до петок, кога истекува 30-дневната мерка притвор, да има одлука, потврди денеска за МИА нејзината адвокатка Ирена ...

Обвинители на СЈО утре се враќаат во судница

Н.Македонија - 17.09.2019

Фатиме Фетаи и Гаврил Бубевски се враќаат утре во судница за да го застапуваат предметот „Монструм“ пред скоспкиот кривичен суд. Државниот обвинител Љубомир Јовески веќе има започнато со прераспределбата на предметите кои ги враќа на досегашните ...

Обвинителите на СЈО вратени на старите работни места

Н.Македонија - 17.09.2019

Советот на јавни обвинители вчера го констатира и прекинувањето на мандатот на обвинителите од СЈО, откако во саботата беше разрешена специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, поради несовесно и нестручно работење.

Тимот на СЈО разрешен, предметите во рацете на Јовески

1tv - 17.09.2019

Тимот на Специјалното јавно обвинителство е разрешен и обвинителите се враќаат во матичните основни јавни обвинителства, нивните предмети сега ја чекаат одлуката на државниот јавен обвинител Љубомир Јовески.

„СДК“: Кривичниот суд го спаси Груевски, му застарува делото за кинеските автопати

365 - 17.09.2019

Судењето за кинеските автопати, односно случајот „Траекторија“, е единствениот судски процес од кој до денес нема фотографија, и покрај тоа што сите новинари имаат одобрение за снимање од Врховниот суд.

Обвинителите на СЈО ги чуваат предметите !?

Expres - 17.09.2019

Иако вчера Советот на јавните обвинители реши да ги врати во обвинителствата каде што претходно работеа, обвинителите од СЈО денеска се појавија на работа во зградата на Рузвелтова. Имено, обвинителот Љубомир Јовески ги задолжил да ги чуваат ...

Фатиме, Ленче, Лиле, Гаврил и денеска дојдоа во СЈО, ќе ги чуваат бомбите

Скопје1 - 17.09.2019

Обвинителите од СЈО и утрово пристигнаа на работа во зградата на Рузвелтова, иако вчера Советот на јавните обвинители реши да ги врати во обвинителствата каде што претходно работеа. Така и ќе биде во наредните неколку дена, бидејќи обвинителот ...

Разрешени обвинителите на СЈО, предметите вратени кај Јовески

MakPress - 17.09.2019

Тимот на Специјалното јавно обвинителство е разрешен и обвинителите се враќаат во матичните основни јавни обвинителства, нивните предмети сега ја чекаат одлуката на државниот јавен обвинител Љубомир Јовески.

Мицковски бара Каракамишева да ја замени Русковска?, прашуваат на „Твитер“

Скопје1 - 17.09.2019

Специјалното јавно обвинителство престана на функционира, обвинителите се враќаат во матичните обвинителства, а засега тешко одат и преговорите за формирање на новото Обвинителство кое треба да го замени СЈО.

ВИДЕО: Јавно ветување кое Катица Јанева не го исполни и ги извиси своите колеги

Магазин - 17.09.2019

Разрешената обвинителка Катица Јанева која беше на врвот на СЈО, по се изгледа не си го оствари ветувањето дадено пред околу три ипол години. Таа пред своите колеги тогаш истакна ‘Се може да пропадне само СЈО не’.

Обвинителите од СЈО и утрово дојдоа на работа – ги чуваат предметите

1tv - 17.09.2019

Обвинителите од СЈО и утрово пристигнаа на работа во зградата на Рузвелтова, иако вчера Советот на јавните обвинители реши да ги врати во обвинителствата каде што претходно работеа, јавува фокус .

Кривичен го спаси Груевски од обвинението за кинеските автопати

1tv - 17.09.2019

Со директна помош и впрегнување на сите сили на Основниот суд Скопје 1, на експремиерот и почесен претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски му застарува кривичното дело „Примање награда за противзаконито влијание“ во случајот „Траекторија“ ...

Јавното ветување кон колегите од СЈО што не го остварила Катица Јанева (ВИДЕО)

Expres - 17.09.2019

Се може да пропадне само СЈО не им вели убедително Катица Јанева на своите колеги во изјава дадена пред целиот колектив пред околу 3 години. “Може се да не постои ама ние ќе постоиме. Јас без вас не одам никаде”, им ветува тогаш на своите колеги ...

Обвинителите од СЈО и утрово дојдоа на работа за да ги чуваат предметите

Магазин - 17.09.2019

Иако вчера Советот на јавните обвинители ги врати спцијалните обвинители на СЈО во своите матични обвинителства, тие денес повторно пристигнаа на работа во зградата на Рузвелтова. Причината за нивното доаѓање на работа во зградата на СЈО, е тоа што ...

Балада за едно обвинителство

Призма - 16.09.2019

Дали крајот вака мириса? – овој стих од еден македонски шлагер никако не ми избива од глава, додека ламентирам над судбината на Специјалното јавно обвинителство. Не знам што сакал авторот да каже со него, ама знам дека (најавениот) крај на СЈО не ...

Застаруваат предметите на СЈО, Никола Груевски на чекор да се спаси за кинеските провизии во „Траекторија“

IRL - 16.09.2019

Ако до 10 октомври нема правосилна пресуда за Никола Груевски, тој ќе се спаси од затворска казна за случајот „Траекторија“ поради застареност. Адвокатите на обвинетите за ИРЛ велат дека шансите за пресуда се никакви, бидејќи за три недели ...

Три дилеми околу иднината и предметите на СЈО

IRL - 16.09.2019

Советот на јавни обвинители денеска одлучи да ги испрати обвинителите на СЈО назад во обвинителствата од коишто доаѓаат. Но кој ќе ги води предметите на овие обвинители и дали опцијата да им се вратат на обвинителите на СЈО е во игра, тие посочија ...

Советот на јавни обвинители денеска решава за статусот на обвинителите во СЈО

Канал5 - 16.09.2019

Судбината на обвинителите на Специјалното јавно обвинителство денеска е пред Советот на јавни обвинители, кој на седница треба да го регулира нивниот статус. Пред Советот на јавни обвинители е Михајло Видимлиски .

Прекинати мандатите на обвинителите на СЈО, сите се враќаат во матичните обвинителства

ТВ21 - 16.09.2019

Советот на јавни обвинители денеска го констатира прекинувањето на мандатот на обвинителите од Специјалното јавно обвинителство, откако во саботата беше разрешена нивната шефица Катица Јанева.

Констатиран прекинот на мандатите на обвинителите од СЈО, се враќаат во матичните обвинителства

Алсат-М - 16.09.2019

Десетте помошници-обвинители на Катица Јанева од СЈО треба да се вратат во матичните обвинителства, порача денеска претседателот на Советот на јавни обвинители, Ацо Колевски, по завршувањето на седницата на Советот.

На Стефанова и истекол мандатот во организиран, се враќа во Радовиш

Фокус - 16.09.2019

Обвинителката Лиле Стефанова, наместо да се врати во Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција, ќе биде вратена на работа во Обвинителството во Радовиш. Советот на јавните обвинители констатирал дека мандатот во организиран и ...

Обвинителите од СЈО и утре на работа на Рузвелтова

Телма - 16.09.2019

Не само што повеке не е специјална, Катица Јанева не може да се врати ниту во гевгелиското обвинителство. Откако советот ја разреши поради нестручно и несовесно работење таа повеќе не може да работи како обвинителка па советот на јавни обвинители го ...

Констатиран престанокот на мандатот на обвинителите во СЈО, се враќаат во матичните обвинителства

Канал5 - 16.09.2019

Обвинителите од Специјалното јавно обвинителство се враќаат во матичните обвинителства. Откако државното обвинителство ги презеде преметите од СЈО, Советот на Јавните обвинители денеска им го прекина мандатот на десетте обвинители од тимот на Катица ...

Јанева ниту прва во СЈО, ниту редовна во ОЈО Гевгелија

Алсат-М - 16.09.2019

Последен ден на работа во СЈО за специјалните обвинители. Од денеска добија прекоманда. Советот на обвинители ги врати во матичните обвинителства од каде Катица Јанева ги регрутираше и им овозможи статус специјални.

Престанува мандатот на обвинителите на СЈО, Јовески може повторно да ги активира

Телма - 16.09.2019

Советот на јавни обвинители денеска треба да го констатира престанокот на мандатот на обвинителите од Специјалното јавно обвинителство. Во саботата сецијалната јавна обвинителка Катица Јанева, која во моментот е во притвор беше едногласно разрешена ...

Прекинат мандатот на обвинителите од СЈО, Јанева разрешена и од обвинителската функција во Гевгелија

24 Вести - 16.09.2019

„Чарлиевите ангели“, какошто ги нарече јавноста кога започнаа со работа, денеска ја завршија својата кариера во СЈО. Со одлука на Советот на јавни обвинители, мандатот на специјалните обвинители е завршен, а својата работа ќе ја продолжат онаму од ...

Обвинителите од СЈО се враќаат во матичните обвинителства

Канал5 - 16.09.2019

Советот на јавни обвинители денеска го констатира прекинувањето на мандатот на обвинителите од Специјалното јавно обвинителство, откако во саботата беше разрешена нивната шефица Катица Јанева.

Јусуфи за ТВ21: Законот не е усвоен, значи нема кој да работи и кој да ги води предметите во рамките на СЈО

ТВ21 - 16.09.2019

„Усвоениот закон тогаш, предвидуваше мандатот на СЈО да биде 5 години. Во овој случај кога обвинителот кој раководеше со СЈО е разрешен според член 9 став 4, значи дека и мандатот на другите обвинители не го надминува мандатот на обвинителот кој ...

Јусуфи за ТВ21: Не е добро предметите од СЈО да ги преземе јавното обвинителство

ТВ21 - 16.09.2019

„Лично сметам дека воовој правец треба да се размислува за нов закон. Закон кој ќе ги опфати и предметите. Не е добро решение предметите да ги преземе главниот обвинител во рамки на ОЈО. Овде како докази ги имаме и бомбите.

Денеска разрешување и на другите обвинители на СЈО?

Алсат-М - 16.09.2019

По разрешувањето на Катица Јанева од функцијата специјален јавен обвинител, денска Советот на јавни обвинители ќе расправа за иднината на преостанатите обвинители кои работеа во СЈО. Се очекува дека и нивните функции ќе престанат, бидејќи според ...

Констатиран прекинот на мандатите на обвинителите на СЈО, се враќаат во матичните обвинителства

Канал5 - 16.09.2019

Советот на јавни обвинители денеска го констатира прекинувањето на мандатот на обвинителите од Специјалното јавно обвинителство, откако во саботата беше разрешена нивната шефица Катица Јанева.

Констатиран прекинот на мандатите на обвинителите на СЈО, се враќаат во матичните обвинителства

24 Вести - 16.09.2019

Советот на јавни обвинители денеска го констатира прекинувањето на мандатот на обвинителите од Специјалното јавно обвинителство, откако во саботата беше разрешена нивната шефица Катица Јанева.

Престанува мандатот на обвинителите на СЈО, Јовески може повторно да ги активира

24 Вести - 16.09.2019

Советот на јавни обвинители денеска треба да го констатира престанокот на мандатот на обвинителите од Специјалното јавно обвинителство. Во саботата сецијалната јавна обвинителка Катица Јанева, која во моментот е во притвор беше едногласно разрешена ...

Стефанова во организиран, Фетаи, Ристоска, Бубевски, Пеливанов и Ајро во скопското обвинителство

Фокус - 16.09.2019

Денеска Советот на јавните обвинители треба да расправа за статусот на десетмината обвинители од СЈО, откако претходно републичкиот обвинител Љубомир Јовески ги презеде предметите од СЈО. Има две опции.

Престанува мандатот на обвинителите на СЈО, Јовески може повторно да ги активира

Канал5 - 16.09.2019

Советот на јавни обвинители денеска треба да го констатира престанокот на мандатот на обвинителите од Специјалното јавно обвинителство. Во саботата специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, која во моментот е во притвор беше едногласно разрешена ...

Последниот ден на СЈО

Deutsche Welle - 16.09.2019

Ако Советот на јавни обвинители денеска го констатира престанокот на статусот на десетте помошници на разрешената специјална обвинителка Катица Јанева, тоа ќе биде конечен крај за СЈО. Власта денеска чека контра-предлог на оној што таа и го понудила ...

СЈО и ОЈО побарале одложување на денешното рочиште за “Транспортер”

ТВ21 - 16.09.2019

Поради трансферот на предметите од СЈО во ЈО, СЈО писмено се обратило до судот, во кое бара одложување на рочиштето за случајот „Транспортер“ кое требаше да се одржи денеска. Барање за одложување на овој предмет има и од ОЈО.

Престанува мандатот на обвинителите на СЈО, Јовески може одново да ги активира

ТВ21 - 16.09.2019

Советот на јавни обвинители денеска треба да го констатира престанокот на мандатот на обвинителите од Специјалното јавно обвинителство. Во саботата сецијалната јавна обвинителка Катица Јанева, која во моментот е во притвор беше едногласно разрешена ...

Нивниот мандат заврши: Обвинителите на СЈО се враќаат во матичните обвинителства

Курир - 16.09.2019

Советот на јавни обвинители денеска го констатира прекинувањето на мандатот на обвинителите од Специјалното јавно обвинителство, откако во саботата беше разрешена нивната шефица Катица Јанева.

Престанува мандатот на обвинителите на СЈО, Јовески може повторно да ги активира

ММС - 16.09.2019

Советот на јавни обвинители денеска треба да го констатира престанокот на мандатот на обвинителите од Специјалното јавно обвинителство. Во саботата сецијалната јавна обвинителка Катица Јанева, која во моментот е во притвор беше едногласно разрешена ...

Преговорите во лер по трансферот на предметите

Независен - 16.09.2019

Иако и од власта и од опозицијата најавуваат дека се подготвени да продолжат да преговараат за законот за обвинителство, нема најава за средба меѓу двата преговарачки тима. Трансферот на предметите од специјалното во обичното обвинителство, ја ...

Јанева едногласно разрешена - Јовески може да ги активира обвинителите на СЈО

Press24 - 16.09.2019

Советот на јавни обвинители денеска треба да го констатира престанокот на мандатот на обвинителите од Специјалното јавно обвинителство. Во саботата сецијалната јавна обвинителка Катица Јанева, која во моментот е во притвор беше едногласно разрешена ...

Политиката го создаде и му пресуди на СЈО

Независен - 16.09.2019

Фото: Б. Грданоски АЛЕКСАНДРА М. МИТЕВСКА На 15 септември 2015 година, со 108 гласа „за“, во претходниот состав на парламентот, Катица Јанева беше избрана за специјална јавна обвинителка во новоформираното обвинителство кое треба(ше) да расчисти со ...

СЈО и Републичкото обвинителство побараа одлагање на судењето Транспортер

Слободен Печат - 16.09.2019

Одложено е судењето за „Транспортер“ за 23 септември. Во Кривичниот суд утрово пристигнале две барања за одлагање на денешната главна расправа. Едното од СЈО, другото барање за одлагање стигнало од републичкото обвинителство.

Одложени судењата за „Транспортер“ и „Траекторија“

Макфакс - 16.09.2019

Судењата за предметите „Транспортер“ и „Траекторија“ на СЈО денеска беа одложени на барање на државното јавно обвинителство и на Специјалното јавно обвинителство. Во „Траекторија“ обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот ...