TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Македонија се опреми со скафандери за ебола

МК News - 17.08.2014

Здравствените власти во Македонија набавија скафандери како дел од мерките за превентивна заштита од опасната заразна болест ебола, која се шири од западна Африка.

Нигерија: Болнички персонал бега поради еболата

Deutsche Welle - 16.08.2014

Поради страв од заразување со ебола, се‘ повеќе лекари и помошен медицински персонал бегаат од болниците во Нигерија. Најзагрозена е болницата „Јаба Меинленд“ во Лагос, во која се изолирани голем ...

Лекари бегаат од болниците во Нигерија откако медицинска сестра почина од ебола

24 Вести - 16.08.2014

Се повеќе лекари и помошен медицински персонал бегаат од болниците во Нигерија од страв од заразување со вирусот ебола. Најмногу загрозена е болницата „Јаба Меинленд“ во Лагос, во која се изолирани ...

Потценет размерот на епидемијата од ебола

Дневник - 16.08.2014

Персоналот на Светската здравствена организација (СЗО) кој се бори против епидемијата на ебола во западна Африка гледа докази дека во извештаите за бројот на заразени и починати се потценува размерот ...

Директорката на Лекари без граници: Драматична е состојбата со ебола

А1 On - 16.08.2014

Директорка на Лекари без граници, Џоана Ли наведе дека епидемијата на ебола во западна Африка се шири многу бргу и тешко може да и се спротивстават. Таа додаде дека епидемијата во овој дел од светот ...

Лекари бегаат од болниците во Нигерија, откако медицинска сестра почина од ебола

А1 On - 16.08.2014

Се повеќе лекари и помошен медицински персонал бегаат од болниците во Нигерија од страв од заразување со вирусот ебола. Најмногу загрозена е болницата „Јаба Меинленд“ во Лагос, во која се изолирани ...

Лекари бегаат од болниците во Нигерија, откако медицинска сестра почина од ебола

Алфа - 16.08.2014

Се повеќе лекари и помошен медицински персонал бегаат од болниците во Нигерија од страв од заразување со вирусот ебола. Се повеќе лекари и помошен медицински персонал бегаат од болниците во Нигерија ...

Лекари бегаат од болниците во Нигерија

+инфо - 16.08.2014

Сè повеќе лекари и помошен медицински персонал бегаат од болниците во Нигерија од страв од заразување со вирусот ебола. Најзагрозена од овој тренд е болницата „Јаба Меинленд“ во Лагос, во која се ...

Македонија се опреми со скафандери за ебола

Фактор - 16.08.2014

Здравствените власти во Македонија набавија скафандери како дел од мерките за превентивна заштита од опасната заразна болест ебола, која се шири од западна Африка.

Нигерија вади сензационален лек против Ебола!

Локално - 16.08.2014

Нигерија сензационално ja шири веста дека има развиено експерименталen лек со наносребро. Министерот за здравство Онебучи Чукву соопшти дека 6-те заразени со вирусот Ебола во земјата ќе бидат ...

Доктори без граници: За шест месеци треба да се избориме над еболата

Локално - 16.08.2014

Ќе треба околу шест месеци да се стави под контрола епидемијата на Ебола во Западна Африка, рече шефот на меѓународната организација „Лекари без граници”, пишува Ројтерс.

СЗО: Бројот на жртви од ебола се зголеми на 1.145

Сител - 16.08.2014

Бројот на жртвите од вирусот ебола достигна 1.145, соопшти Светската здравствена организација. Тоа е соопштено откако беа регистрирани 76 нови случаи на починати од тој вирус од 11 до 13 август во ...

СЗО: Бројот на жртви од ебола се зголеми на 1.145

Либертас - 16.08.2014

Бројот на жртвите од вирусот ебола достигна 1.145, соопшти Светската здравствена организација. Тоа е соопштено откако беа регистрирани 76 нови случаи на починати од тој вирус од 11 до 13 август во ...

Лекари бегаат од болниците во Нигерија, откако медицинска сестра почина од ебола

Сител - 16.08.2014

Се повеќе лекари и помошен медицински персонал бегаат од болниците во Нигерија од страв од заразување со вирусот ебола. Најмногу загрозена е болницата „Јаба Меинленд“ во Лагос, во која се изолирани ...

Еболата забрзано се шири во Западна Африка

МРТ - 16.08.2014

Се подраматична е состојбата со ебола во Западна Африка. Смртоносниот вирус забрзано се шири и надлежните тешко се справуваат со него. Епидемијата во овој дел на светот ќе беснее уште најмалку 6 ...

Доброволно ја погледнал "смртта во очи" и се вратил со шокантни фотографии!

Точка - 16.08.2014

Епидемијата на ебола нема да се смири во наредните шест месеци. Според официјалните податоци, досега однела повеќе од 1.000 животи, но вистинскиот број веројатно е многу поголем.

ПАНИКА ВО НИГЕРИЈА: Лекари бегаат од болниците поради еболата

Телеграф - 16.08.2014

Ситуацијата се усложнува и од штрајкот на лекарите, што трае веќе над седум недели Се повеќе лекари и помошен медицински персонал бегаат од болниците во Нигерија од страв од заразување со вирусот ...

Лекари бегаат од болниците во Нигерија

Република - 16.08.2014

Се повеќе лекари и помошен медицински персонал бегаат од болниците во Нигерија од страв од заразување со вирусот ебола. Најмногу загрозена е болницата „Јаба Меинленд“ во Лагос, во која се изолирани ...

Лекари бегаат од болниците во Нигерија по смртта на медицинска сестра од ебола

Здравство24 - 16.08.2014

Се повеќе лекари и помошен медицински персонал бегаат од болниците во Нигерија од страв од заразување со вирусот ебола. Најмногу загрозена е болницата „Јаба Меинленд“ во Лагос, во која се изолирани ...

„Состојбата со еболата е драматична!“

Sky - 16.08.2014

Епидемијата на ебола во западна Африка се шири многу брзо, изјави директорка на Лекари без граници, Џоана Ли, додавајќи дека тешко може да и` се спротистават на болеста.

Македонија се опреми со скафандери за ебола

Република - 16.08.2014

Здравствените власти во Македонија набавија скафандери како дел од мерките за превентивна заштита од опасната заразна болест ебола, која се шири од западна Африка.

Докторите ги напуштаат болниците во Нигерија

Пулс24 - 16.08.2014

Се повеќе лекари и помошен медицински персонал бегаат од болниците во Нигерија од страв од заразување со вирусот ебола. Најмногу загрозена е болницата „Јаба Меинленд“ во Лагос, во која се изолирани ...

Еболата ќе се совлада за дури 6 месеци

Lider - 16.08.2014

Најмалку 6 месеци ќе бидат потребни за да Ебола епидемијата се стави под контрола, изјави претседателот на “Лекари без граници“ Џоан Лиу. Тој додаде дека ситуацијата ќе се влошува побрзо отколку што ...

Директорката на Лекари без граници: Драматична е состојбата со ебола

Falanga - 16.08.2014

Таа упати повик за зајакнување на меѓународната координација под закрила на Светската здравствена организација.. Директорка на Лекари без граници, Џоана Ли наведе дека епидемијата на ебола во западна ...

Лекари бегаат од болниците во Нигерија, откако медицинска сестра почина од ебола

Falanga - 16.08.2014

Најмногу загрозена е болницата „Јаба Меинленд“ во Лагос, во која се изолирани голем број заразени, јавија нигериски медиуми.. е повеќе лекари и помошен медицински персонал бегаат од болниците во ...

Епидемијата на ебола поголема отколку што се мислеше

Deutsche Welle - 15.08.2014

Светската здравствена организација неуморно алармира поради ширењето на еболата во Западна Африка. Бранот болест досега е многу потценет, предупредуваат медицинарите.

Епидемијата ебола се шири побрзо отколку што стигнува помош

24 Вести - 15.08.2014

Епидемијата ебола што веќе го однесе животот на над 1.000 лица во западна Африка, се шири побрзо отколку што хуманитарните организации можат да помогнат, предупреди денеска организацијата „Лекари без ...

ОН ја зголемуваат помошта во храна за загрозените од ебола

24 Вести - 15.08.2014

ОН ќе jа зајакнaт помошта во храна за да биде достапна за околу милион луѓе загрозени од еболата во Западна Африка, соопшти денеска Светската програма за храна.

СЗО-Избувнувањето на еболата потценето

Р.С.Европа - 15.08.2014

Светската здравствена организација соопшти дека опсегот на епидемијата на ебола во Африка е доста потценет и дека се потребни поголеми мерки за справување со смртоносното заболување.

Лекари без граници: Еболата се движи пребрзо

Глас на Америка - 15.08.2014

СЗО предупреди дека величината на епидемијата е „широко“ потценета Раководителот на меѓународна група за медицинска помош вели дека епидемијата на ебола во Западна Африка се движи побрзо отколку што ...

Еболата се шири побрзо отколку што стигнува помош

Утрински - 15.08.2014

Епидемијата ебола што веќе го однесе животот на над 1.000 лица во западна Африка, се шири побрзо отколку што хуманитарните организации можат да помогнат, предупреди денеска организацијата „Лекари без ...

Епидемијата на еболата низ фотографии

Факултети - 15.08.2014

Еболата одзеде повеќе од 1.000 животи, радикално менувајќи го животот во Сиера Леоне, Либерија, Гвинеја и Нигерија. Властите се борат за да ја одржат епидемијата во границите на нормалата, и се ...

Состојбата е многу полоша

Идивиди - 15.08.2014

Монровија, 15 август 2014 (МИА) - Според одредени информации реалната бројка на починати и заболени од ебола во Африка, значително може да го смени размерот на епидемијата, соопшти Светската ...

СЗО: Бројките на починати и заболени од ебола во Африка не се реални

БркајРабота - 15.08.2014

Според одредени информации реалната бројка на починати и заболени од ебола во Африка, значително може да го смени размерот на епидемијата, соопшти Светската здравствена организација.

СЗО: Бројките на починати и заболени од ебола во Африка не се реални

А1 On - 15.08.2014

Според одредени информации реалната бројка на починати и заболени од ебола во Африка, значително може да го смени размерот на епидемијата, соопшти Светската здравствена организација (СЗО).

Епидемијата ебола се шири побрзо отколку што стигнува помош

А1 On - 15.08.2014

Епидемијата ебола што веќе го однесе животот на над 1.000 лица во западна Африка, се шири побрзо отколку што хуманитарните организации можат да помогнат, предупреди денеска организацијата „Лекари без ...

СЗО: Мал е ризикот еболата да се пренесе во Европа

Н.Македонија - 15.08.2014

Анализите на Светската здравствена организација (СЗО) покажуваат дека во моментот има многу мал ризик вирусот на еболата да се пренесе во европските држави, изјави портпаролот на СЗО, Тарик Јашаревиќ ...

MSF: Еболата се шири побрзо од нашите способности да и се спротивставиме

Кајгана - 15.08.2014

Епидемијата не хеморагиската треска ебола во западна Африка се шири побрзо од нашите способности да и се спротивставиме, предупреди директорката на меѓународната невладина организација Лекари без ...

СЗО: Еболата не и се заканува на Европа

А1 On - 15.08.2014

Анализите на Светската здравствена организација (СЗО) покажуваат дека во моментот има многу мал ризик вирусот на еболата да се пренесе во европските држави, изјави портпаролот на СЗО, Тарик Јашаревиќ ...

Еболата може да остави милион луѓе без храна

Н.Македонија - 15.08.2014

Обединетите Нации(ОН) ќе jа зајакнaт помошта во храна за да биде достапна за околу милион луѓе во Западна Африка кои поради еболата можно е да останат без храна, соопшти Светската програма за храна.

За два дена 76 нови починати од ебола

Н.Македонија - 15.08.2014

Бројот на жртвите од вирусот ебола достигна 1.145, соопшти Светската здравствена организација. Тоа е соопштено откако беа регистрирани 76 нови случаи на починати од тој вирус од 11 до 13 август во ...

СЗО: Бројот на жртви од ебола се зголеми на 1.145

А1 On - 15.08.2014

Бројот на жртвите од вирусот ебола достигна 1.145, соопшти Светската здравствена организација. Тоа е соопштено откако беа регистрирани 76 нови случаи на починати од тој вирус од 11 до 13 август во ...

ОН ја зголемуваат помошта во храна за загрозените од ебола

А1 On - 15.08.2014

ОН ќе jа зајакнaт помошта во храна за да биде достапна за околу милион луѓе загрозени од еболата во Западна Африка, соопшти денеска Светската програма за храна.

Еболата се шири побрзо отколку што стигнува помош

+инфо - 15.08.2014

Епидемијата ебола што веќе го однесе животот на над 1.000 лица во западна Африка, се шири побрзо отколку што хуманитарните организации можат да помогнат, предупреди денеска организацијата „Лекари без ...

СЗО: Еболата не ѝ се заканува на Европа

+инфо - 15.08.2014

Анализите на Светската здравствена организација (СЗО) покажуваат дека во моментот има многу мал ризик вирусот на еболата да се пренесе во европските држави, изјави портпаролот на СЗО, Тарик Јашаревиќ ...

ОН ја зголемуваат помошта во храна за загрозените од ебола

+инфо - 15.08.2014

ОН ќе jа зајакнaт помошта во храна за да биде достапна за околу милион луѓе загрозени од еболата во Западна Африка, соопшти денеска Светската програма за храна.

СЗО: Бројот на жртви од ебола се зголеми на 1.145

+инфо - 15.08.2014

Бројот на жртвите од вирусот ебола достигна 1.145, соопшти Светската здравствена организација. Тоа е соопштено откако беа регистрирани 76 нови случаи на починати од тој вирус од 11 до 13 август во ...

Се зголемува бројката на смрттни случаи од Ебола

Локално - 15.08.2014

Според одредени информации реалната бројка на починати и заболени од ебола во Африка, значително може да го смени размерот на епидемијата, соопшти Светската здравствена организација (СЗО).

СЗО: Бројките на починати и заболени од ебола во Африка не се реални

Сител - 15.08.2014

Според одредени информации реалната бројка на починати и заболени од ебола во Африка, значително може да го смени размерот на епидемијата, соопшти Светската здравствена организација (СЗО).

Болните од ебола во Либерија живи заѕидани

Канал5 - 15.08.2014

Светската здравствена организација соопшти дека опсегот на епидемијата на Ебола во Африка е доста потценет и дека се потребни поголеми мерки за справување со смртоносното заболување.

СЗО: Кризата со вирусот Ебола е значително потценета

Локално - 15.08.2014

Кризата со вирусот Ебола во Африка е значително потценета, велат од Светската здравствена организација (СЗО) . Експертите на организацијата имаат докази дека бројот на заболените и починатите не го ...

16 000 лекари беа отпуштени во Нигерија во екот на кризата со Ебола

Локално - 15.08.2014

Во екот на кризата со ширењето на вирусот на Ебола претседателот на Нигерија Гудлък Џонатан вклучи отпушти од работа илјадници лекари вклучени во тековните веќе неколку недели национални штрајкови, ...

СЗО: Еболата не и се заканува на Европа

Сител - 15.08.2014

Анализите на Светската здравствена организација (СЗО) покажуваат дека во моментот има многу мал ризик вирусот на еболата да се пренесе во европските држави, изјави портпаролот на СЗО, Тарик Јашаревиќ ...

СЗО: Епидемијата на ебола беше потценета

МРТ - 15.08.2014

Епидемијата на ебола беше потценета, призна Светската здравствена организација. Неопходни се вонредни мерки. Велат - бројот од речиси 1100 починати и два пати толку заболени е веројатно потценет, ...

СЗО: Епидемијата на ебола во Африка е значително намалена

Телеграф - 15.08.2014

Според последните податоци на СЗО објавени во средата, билансот на починатите од ебола изнесува над 1.060, а на заразени 1.975 Според одредени информации, реалната бројка починати и заболени од ебола ...

СЗО: Бројките за заболени и починати од ебола не се реални

Точка - 15.08.2014

Според одредени информации реалната бројка на починати и заболени од ебола во Африка, значително може да го смени размерот на епидемијата, соопшти Светската здравствена организација (СЗО).

СЗО алармира: Ја потценивме епидемијата на ебола - многу е полоша отколку што пишува во извештаите!

Точка - 15.08.2014

Бројот на смртни случаи во најлошата појава на ебола која владее моментално во средата биле 1.069 од 1.975 случаи, изјави агенцијата за здравство на ОН.

Еболата се шири побрзо отколку што стигнува помош

Телеграф - 15.08.2014

Ситуацијата е како во воено време - изјави директорката на „Лекари без граници“ Епидемијата на ебола што веќе го однесе животот на над 1.000 лица во западна Африка се шири побрзо, отколку што ...

ОН: Помош за загрозените од ебола

Телеграф - 15.08.2014

-Погодена е трговијата, луѓето не може да заминат на своите ниви, а на пазарите цените растат така што најсиромашните имаат проблем да се прехранат, изјави портпаролот на Светската програма за храна, ...

Потценет размерот на епидемијата од ебола

Тера - 15.08.2014

Персоналот на Светската здравствена организација (WHO) кој се бори против епидемија на ебола во западна Африка гледа докази дека извештаите за бројот на заразени и починати дека големо се потценува ...

СЗО: Бројките на починати и заболени од ебола во Африка не се реални

Курир - 15.08.2014

Според одредени информации реалната бројка на починати и заболени од ебола во Африка, значително може да го смени размерот на епидемијата, соопшти Светската здравствена организација.

СЗО: Бројките за заболени и починати од евобла на се реални

Нетпрес - 15.08.2014

Според одредени информации реалната бројка на починати и заболени од ебола во Африка, значително може да го смени размерот на епидемијата, соопшти Светската здравствена организација (СЗО).

Црна Гора-Патничката без симптоми на ебола

Канал 77 - 15.08.2014

Патничката која беше ставена под надзор на здравствената служба по враќањето од регион во кој владеее епидемија од ебола, не покажувала симптоми на заболување и потполно е здрава.

Ситуацијата е полоша одошто мислевме!

Вечер - 15.08.2014

Агенцијата признава дека ситуацијата е полоша отколку што претходно се мислеше, но истата може да ги охрабри владите и хуманитарните организации да превземат посилни мерки против вирусот.

Потценет размерот на епидемијата од ебола

Хајд Парк - 15.08.2014

Персоналот на Светската здравствена организација (WHO) кој се бори против епидемија на ебола во западна Африка гледа докази дека извештаите за бројот на заразени и починати дека големо се потценува ...

СЗО: Бројката на починати од ебола е многу поголема

Здравство24 - 15.08.2014

Според одредени информации реалната бројка на починати и заболени од ебола во Африка, значително може да го смени размерот на епидемијата, соопшти Светската здравствена организација (СЗО).

Епидемијата ебола се шири побрзо отколку што стигнува помош

Вечер - 15.08.2014

Епидемијата ебола што веќе ги однесе животите на над 1.000 лица во западна Африка, се шири побрзо отколку што хуманитарните организации можат да помогнат, предупреди денеска организацијата „Лекари ...

Епидемијата ебола се шири побрзо од помошта која пристигнува

Република - 15.08.2014

Епидемијата ебола што веќе го однесе животот на над 1.000 лица во западна Африка, се шири побрзо отколку што хуманитарните организации можат да помогнат, предупреди денеска организацијата „Лекари без ...

Епидемијата ебола се шири побрзо отколку што стигнува помош

Курир - 15.08.2014

Епидемијата ебола што веќе го однесе животот на над 1.000 лица во западна Африка, се шири побрзо отколку што хуманитарните организации можат да помогнат, предупреди денеска организацијата „Лекари без ...

СЗО: Бројките на починати и заболени од ебола во Африка не се реални

Република - 15.08.2014

Според одредени информации реалната бројка на починати и заболени од ебола во Африка, значително може да го смени размерот на епидемијата, соопшти Светската здравствена организација.

СЗО: Еболата не и се заканува на Европа

Курир - 15.08.2014

Анализите на Светската здравствена организација (СЗО) покажуваат дека во моментот има многу мал ризик вирусот на еболата да се пренесе во европските држави, изјави портпаролот на СЗО, Тарик Јашаревиќ ...

Епидемијата ебола се шири побрзо отколку што стигнува помош

Орбис - 15.08.2014

Епидемијата ебола што веќе го однесе животот на над 1.000 лица во западна Африка, се шири побрзо отколку што хуманитарните организации можат да помогнат, предупреди денеска организацијата „Лекари без ...

СЗО: Многу мал е ризикот еболата да се пренесе во Европа

Здравство24 - 15.08.2014

Анализите на Светската здравствена организација покажуваат дека во моментот има многу мал ризик вирусот на еболата да се пренесе во европските држави, изјави портпаролот на СЗО, Тарик Јашаревиќ во ...

СЗО: Еболата не и се заканува на Европа

Република - 15.08.2014

Анализите на Светската здравствена организација (СЗО) покажуваат дека во моментот има многу мал ризик вирусот на еболата да се пренесе во европските држави, изјави портпаролот на СЗО, Тарик Јашаревиќ ...

ОН ќе помага со храна за загрозените од ебола во Африка

Република - 15.08.2014

ОН ќе jа зајакнaт помошта во храна за да биде достапна за околу милион луѓе загрозени од еболата во Западна Африка, соопшти денеска Светската програма за храна.

Расте бројот на починати од ебола – Досега регистрирани 1145 починати

Здравство24 - 15.08.2014

Бројот на жртвите од вирусот ебола достигна 1.145, соопшти Светската здравствена организација. Тоа е соопштено откако беа регистрирани 76 нови случаи на починати од тој вирус од 11 до 13 август во ...

Еболата не претставува закана за Европа

Пулс24 - 15.08.2014

Бројните анализи на здравствената организација покажуваат дека во моментов постои многу мал ризик вирусот на еболата да биде пренесен во европските земји, рекол потпаролот на Светската здравствена ...

Потценет размерот на епидемијата од ебола

Макфакс - 15.08.2014

Персоналот на Светската здравствена организација (WHO) кој се бори против епидемија на ебола во западна Африка гледа докази дека извештаите за бројот на заразени и починати дека големо се потценува ...

Статистиките за ширењето на еболата не се реални

Пулс24 - 15.08.2014

Според одредени информации реалната бројка на починати и заболени од ебола во Африка, значително може да го смени размерот на епидемијата, соопшти Светската здравствена организација.

Епидемијата ебола се шири побрзо отколку што хуманитарните организации можат да помогнат

Пулс24 - 15.08.2014

Епидемијата ебола што веќе го однесе животот на над 1.000 лица во западна Африка, се шири побрзо отколку што хуманитарните организации можат да помогнат, предупреди денеска организацијата „Лекари без ...

MSF: Еболата се шири побрзо од нашите способности да и’ се спротиставиме

Макфакс - 15.08.2014

Епидемијата не хеморагиската трека ебола во западна Африка се шири побрзо од нашите способности да и’ се спротиставиме, предупреди во петокот директорката на меѓународната невладина организација ...

Бројот починати од ебола се зголеми на 1.145

Макфакс - 15.08.2014

Бројот на починатите од најголемата кога и да е регистриран епидемија на смртоносниот вирус на еболата се искачи на 1.145, соопшти во петокот Светската здравствена организација (СЗО – WHO).

СЗО: Бројките на починати и заболени од ебола во Африка не се реални

Денешен - 15.08.2014

Според одредени информации реалната бројка на починати и заболени од ебола во Африка, значително може да го смени размерот на епидемијата, соопшти Светската здравствена организација (СЗО).

Епидемијата ебола се шири побрзо отколку што стигнува помош

Денешен - 15.08.2014

Епидемијата ебола што веќе го однесе животот на над 1.000 лица во западна Африка, се шири побрзо отколку што хуманитарните организации можат да помогнат, предупреди денеска организацијата „Лекари без ...

СЗО: Еболата не и се заканува на Европа

Денешен - 15.08.2014

Анализите на Светската здравствена организација (СЗО) покажуваат дека во моментот има многу мал ризик вирусот на еболата да се пренесе во европските држави, изјави портпаролот на СЗО, Тарик Јашаревиќ ...

Корејска авиокомпанија ги суспендира летовите во Африка

Глас на Америка - 14.08.2014

Како мерка за спречување на ширењето на епидемијата на ебола, Кореан Ерлајнс нема да лета во Најроби, Кенија Уште една авиокомпанија ги суспендираше летовите до Африка, додека епидемијата на ебола ...

Црна Гора во паника од ебола – еден патник во карантин!

Фактор - 14.08.2014

Едно лице во Црна Гора е ставено во карантин, откако допатувало од држава во која вирусот е присутен. Засега ова лице е само под здравствено набљудување, соопшти Институтот за јавно здравје на Црна ...

Сомнеж за лице со ебола во Црна Гора

+инфо - 14.08.2014

Едно лице е наоѓа под здравствен надзор во Црна Гора откако допатувало од земја во кој е присутен вирусот ебола, соопштија од тамошниот Институт за јавно здравје.

Во Црна Гора едно лице под надзор, заради ебола

МК News - 14.08.2014

Едно лице се наоѓа под здравствен надзор во Црна Гора откако допатувало од земја во кој е присутен вирусот ебола, соопштија од институтот за јавно здравје.

Прогласена вонрeдна состојба во Гвинеја поради епидемијата на Ебола

МРТ - 14.08.2014

Претседателот на Гвинеја, Алфа Конде прогласи вонредна состојба во земјата поради епидемијата на смртоносната Ебола, од која во таа африканска земја до сега починаа 377 лица.

Црна Гора - Едно лице во карантин поради ебола

МРТ - 14.08.2014

Едно лице во Црна Гора е ставено во карантин, откако допатувало од држава во која вирусот е присутен. Засега ова лице е само под здравствено набљудување, соопшти Институтот за јавно здравје на Црна ...

Во Црна Гора едно лице под надзор, заради ебола

Точка - 14.08.2014

Едно лице се наоѓа под здравствен надзор во Црна Гора откако допатувало од земја во кој е присутен вирусот ебола, соопштија од институтот за јавно здравје.

Расте бројот починати од ебола

Тера - 14.08.2014

Бројот на пријавените случаи од зараза со смртоносниот вирус на еболата во западна Африка се зголемил на 1.975, објави во средата навечер Светската здравствена организација (СЗО – WHO), а од нив ...

Во Црна Гора едно лице под надзор, заради ебола

Тера - 14.08.2014

Едно лице се наоѓа под здравствен надзор во Црна Гора откако допатувало од земја во кој е присутен вирусот ебола, соопштија од институтот за јавно здравје.

Бан: Да не се шири паника и страв од еболата

Вечер - 14.08.2014

Генералниот секретар на ОН, Бан Ки-мун апелираше до владите ширум светот да спречат ширење паника и страв од еболата и најави планови за унапредување на глобалната борба за ставање под контрола на ...

Во Црна Гора едно лице под надзор, заради ебола

Нетпрес - 14.08.2014

Едно лице се наоѓа под здравствен надзор во Црна Гора откако допатувало од земја во кој е присутен вирусот ебола, соопштија од институтот за јавно здравје.

Заради ебола, во Црна Гора едно лице под надзор

Канал 77 - 14.08.2014

Поради тоа што допатувало од земја во која е присутен вирусот ебола, едно лице во Црна Гора се наоѓа под здравствен надзор,соопштија од Институтот за јавно здравје, објави Б92.

КАРАНТИН: Во Црна Гора изолирано лице пристигна од земја погодена со ебола

Sky - 14.08.2014

Едно лице кое во Црна Гора пристигнало од држава во која е присутен вирусот ебола е ставено под здравствен надзор, соопшти црногорскиот Институт за јавно здравје.

Ебола и во Црна Гора?

БезПардон - 14.08.2014

Едно лице во Црна Гора е ставено во карантин, откако допатувало од држава во која вирусот е присутен. Засега ова лице е само под здравствено набљудување, соопшти Институтот за јавно здравје на Црна ...

Едно лице под надзор заради ебола во Црна Гора

Денешен - 14.08.2014

Едно лице се наоѓа под здравствен надзор во Црна Гора откако допатувало од земја во кој е присутен вирусот ебола, соопштија од институтот за јавно здравје.

Десет најопасни вируси во светот

Денешен - 14.08.2014

Последиците од ширењето на вирусот eбола можеби изгледаат катастрофално, но еболата не е најопасен вирус на светот. Дури ни ХИВ. Дојче Веле направи листа на десетте најопасни вируси во светот.

АУ за употреба на неиспорбани лекарства против еболата

Deutsche Welle - 13.08.2014

АУ е согласна со употреба на неиспробани лекарства против еболата. Канада стави на располагање вакцина која досега не била тестирана на луѓе. Германија ги повикува своите државјани да ги напуштат ...

Германија ги предупредува своите државјани за еболата

Р.С.Европа - 13.08.2014

Германија ги повика своите државјани да ја напушта Гвинеја, Либерија и Сиера Леоне, поради ширењето на еболата и растот на смртните случаи од болеста во западна Африка.

Германија и Гвинеја-Бисао реагираат на епидемијата на ебола

Глас на Америка - 13.08.2014

Германија сака нејзините државјани да заминат од зафатените држави, а Гвинеја-Бисао ги затвори границите спрема Гвинеја Германија ги поттикнува своите државјани да ги напуштат Сиера Леоне, Гвинеја и ...

Епидемијата на ебола почнала од двегодишно дете

Дневник - 13.08.2014

Нулта пациентот, односно првиот заболен од еболата во епидемијата било двегодишно детенце од југоисточна Гвинеја, сметаат научниците кои се обидуваат да утврдат од каде почнало с`, пренесува „Њујорк ...

Гвинеја Бисао ги затвора границите поради еболата

А1 On - 13.08.2014

Властите на Гвинеја Бисао одлучија да ја затворат границата со соседна Гвинеја, во обид да го запрат ширењето на смртоносниот вирус на ебола, изјави денеска премиерот Домингос Симос Переира.

Гвинеја Бисао ги затвора границите поради еболата

Н.Македонија - 13.08.2014

Властите на Гвинеја Бисао одлучија да ја затворат границата со соседна Гвинеја, во обид да го запрат ширењето на смртоносниот вирус на ебола, изјави денеска премиерот Домингос Симос Переира.

За два дена регистрирани 56 нови смртни случаи од ебола во Африка

А1 On - 13.08.2014

За два дена, недела и понеделник, се регистрирани 56 нови смртни случаи и 128 нови случаи на заразување со вирусот на ебола во Западна Африка, покажуваат најнови податоци на Светската здравствена ...

За два дена регистрирани 56 нови смртни случаи од ебола во Африка

Н.Македонија - 13.08.2014

За два дена, недела и понеделник, се регистрирани 56 нови смртни случаи и 128 нови случаи на заразување со вирусот на ебола во Западна Африка, покажуваат најнови податоци на Светската здравствена ...

За два дена регистрирани 56 нови смртни случаи од ебола во Африка

Алфа - 13.08.2014

За два дена, недела и понеделник, се регистрирани 56 нови смртни случаи и 128 нови случаи на заразување со вирусот на ебола во Западна Африка, покажуваат најнови податоци на Светската здравствена ...

За два дена регистрирани 56 нови смртни случаи од ебола во Африка

+инфо - 13.08.2014

За два дена, недела и понеделник, се регистрирани 56 нови смртни случаи и 128 нови случаи на заразување со вирусот на ебола во Западна Африка, покажуваат најнови податоци на Светската здравствена ...

Тревога во Србија: 14 лица се под надзор поради ризик од Ебола

Локално - 13.08.2014

14 лица се под надзор поради веројатност од инфекција со вирусот Ебола во Србија, соопштија од Институтот за јавно здравје. Станува збор за луѓе кои се вратиле од Африка, главно од Нигерија, Гвинеја, ...

СЗО одобри употреба на експериментални лекови против Ебола

МРТ - 13.08.2014

Светската здравствена организација (СЗО) ја одобри употребата на експериментални лекови за борба против смртоносниот вирус Ебола, од којшто досега умреа повеќе од илјада луѓе.

Гвинеја Бисао ги затвора границите поради еболата

Сител - 13.08.2014

Властите на Гвинеја Бисао одлучија да ја затворат границата со соседна Гвинеја, во обид да го запрат ширењето на смртоносниот вирус на ебола, изјави денеска премиерот Домингос Симос Переира.

Гвинеја Бисао ги затвора границите поради еболата

Локално - 13.08.2014

Властите на Гвинеја Бисао одлучија да ја затворат границата со соседна Гвинеја, во обид да го запрат ширењето на смртоносниот вирус на ебола, изјави денеска премиерот Домингос Симос Переира.

Еболата може да стане биолошко оружје, но тоа нема да биде лесно

Локално - 13.08.2014

Ако можеме да веруваме на најлошите можни сценарија, терористичките групи би можеле да ја искористат епидемијата на Ебола во Африка. Претворајќи вирусот во биолошко оружје, тие можат да предизвикаат ...

За два дена регистрирани 56 нови смртни случаи од ебола во Африка

Сител - 13.08.2014

За два дена, недела и понеделник, се регистрирани 56 нови смртни случаи и 128 нови случаи на заразување со вирусот на ебола во Западна Африка, покажуваат најнови податоци на Светската здравствена ...

За два дена регистрирани 56 нови смртни случаи од ебола во Африка

Локално - 13.08.2014

За два дена, недела и понеделник, се регистрирани 56 нови смртни случаи и 128 нови случаи на заразување со вирусот на ебола во Западна Африка, покажуваат најнови податоци на Светската здравствена ...

За два дена регистрирани 56 нови смртни случаи од ебола во Африка

Канал5 - 13.08.2014

За два дена, недела и понеделник, се регистрирани 56 нови смртни случаи и 128 нови случаи на заразување со вирусот на ебола во Западна Африка, покажуваат најнови податоци на Светската здравствена ...

За два дена регистрирани 56 нови смртни случаи од ебола во Африка

Телеграф - 13.08.2014

До 11 август сегашната епидемија на ебола го однесе животот на 1.069 лица, а 1.975 се заразени За два дена, недела и понеделник, се регистрирани 56 нови смртни случаи и 128 нови случаи на заразување ...

Гвинеја Бисао ги затвора границите поради еболата

Курир - 13.08.2014

Властите на Гвинеја Бисао одлучија да ја затворат границата со соседна Гвинеја, во обид да го запрат ширењето на смртоносниот вирус на ебола, изјави денеска премиерот Домингос Симос Переира.

БОЛЕСТА КОЈА СЕЕ СМРТ: Еболата однесе 1.069 животи

Sky - 13.08.2014

Светската здравствена организација извести денеска за 128 нови случаи заразени со вирусот ебола и 56 смртни случаи од оваа болест во западна Африка, а вкупниот број починати е 1.069.

Во Африка: За два дена починале 56 лица од ебола

Република - 13.08.2014

За два дена, недела и понеделник, се регистрирани 56 нови смртни случаи и 128 нови случаи на заразување со вирусот на ебола во Западна Африка, покажуваат најнови податоци на Светската здравствена ...

Нови 56 смртни случаи од ебола во Африка регистрирани за само 2 дена

Здравство24 - 13.08.2014

Само за два дена, недела и понеделник, се регистрирани 56 нови смртни случаи и 128 нови случаи на заразување со вирусот на ебола во Западна Африка, покажуваат најнови податоци на Светската ...

Гвинеја Бисао ја затвори границата заради еболата

Република - 13.08.2014

Властите на Гвинеја Бисао одлучија да ја затворат границата со соседна Гвинеја, во обид да го запрат ширењето на смртоносниот вирус на ебола, изјави денеска премиерот Домингос Симос Переира.

Лекар умре од ебола - шокантни информации излегоа на виделина

Sky - 13.08.2014

Угледниот лекар Модупех КОл умрел денеска од ебола во Сиера Леоне. Повеќе од 1000 лица умреле од ебола во западна Африка. Меѓу починатитие има многу доктори, кои често работат без адекватна заштита, ...

Расте бројот починати од ебола

Макфакс - 13.08.2014

Бројот на пријавените случаи од зараза со смртоносниот вирус на еболата во западна Африка се зголемил на 1.975, објави во средата навечер Светската здравствена организација (СЗО – WHO), а од нив ...

Гвинеја Бисао ги затвора границите поради еболата

Денешен - 13.08.2014

Властите на Гвинеја Бисао одлучија да ја затворат границата со соседна Гвинеја, во обид да го запрат ширењето на смртоносниот вирус на ебола, изјави денеска премиерот Домингос Симос Переира.

За два дена регистрирани 56 нови смртни случаи од ебола во Африка

Lider - 13.08.2014

За два дена, недела и понеделник, се регистрирани 56 нови смртни случаи и 128 нови случаи на заразување со вирусот на ебола во Западна Африка, покажуваат најнови податоци на Светската здравствена ...

СЗО : Во Западна Африка до сега над 1000 жртви од ебола

Р.С.Европа - 12.08.2014

Светската здравствена организација соопшти дека бројот на починатите од Ебола во Западна Африка ја надминал бројката од 1000. Здравствената агенција на ОН на 11 август рече дека 1013 лица починале во ...

СЗО: Експерименталните лекови се етички за епидемијата на ебола

Глас на Америка - 12.08.2014

Лекот, наречен ЗМап, не е тестиран на луѓе, и не е јасна неговата улога во подобрувањето на состојбата на двајцата Американци. Светската здравствена организација вели дека е етички на пациентите со ...

СЗО: Од еболата досега починаa 1.013 лица

Утрински - 12.08.2014

Бројот на починати од најтешката епидемија на ебола досега достигна 1.013 лица, откако за три дена во три западноафрикански држави починаа уште 52 лица, соопшти синоќа Светската здравствена ...

Експерименталниот лек ќе им биде даден на болните од ебола

Телма - 12.08.2014

Светската здравствена организација одлучи дека лековите кои не ги поминале клиничките тестови може да им бидат давани на пациентите заразени со вирусот на Ебола.

Германски студент во карантин во Руанда

Дневник - 12.08.2014

Руанда ставила во изолација студент од Германија кој има симптом на ебола и сега се чекаат резултати од тестовите направени за таа смртоносна тропска болест, соопшти министерството за здравство на ...

Романецот хоспитализиран во Букурешт со симптоми карактеристични за ебола, е болен од маларија

А1 On - 12.08.2014

Романскиот државјанин, хоспитализиран во болница во Букурешт, со симптоми карактеристични за вирусот на ебола, е болен од маларија, изјави денеска менаџерот на букурешкиот Национален институт за ...

Од еболата досега починаa 1.013 лица

Идивиди - 12.08.2014

Женева, 12 август 2014 (МИА) - Бројот на починати од најтешката епидемија на ебола досега достигна 1.013 лица, откако за три дена во три западноафрикански држави починаа уште 52 лица, соопшти синоќа ...

СЗО одобри користење на непризнати лекувања против еболата

Н.Македонија - 12.08.2014

Експертскиот комитет за прашањата на медицинската етика на Светската здравствена организација во справувањето со вирусот на хеморагичната треска ебола, одобри примена медицински третмани што не ги ...

СЗО одобри користење на непризнати лекувања во борбата против еболата

А1 On - 12.08.2014

Експертскиот комитет за прашањата на медицинската етика на Светската здравствена организација во справувањето со вирусот на хеморагичната треска ебола, одобри примена медицински тертмани што не ги ...

Бан со апел да не се шири паника и страв од еболата

А1 On - 12.08.2014

Генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун апелираше денеска до владите ширум светот да спречат ширење паника и страв од еболата и најави планови за унапредување на глобалната борба за ставање под ...

СЗО: Од еболата досега починаa 1.013 лица

+инфо - 12.08.2014

Бројот на починати од најтешката епидемија на ебола досега достигна 1.013 лица, откако за три дена во три западноафрикански држави починаа уште 52 лица, соопшти синоќа Светската здравствена ...

СЗО одобри користење на непризнати лекувања во борбата против еболата

+инфо - 12.08.2014

Експертскиот комитет за прашањата на медицинската етика на Светската здравствена организација (СЗО) во справувањето со вирусот на хеморагичната треска ебола, одобри примена на медицински тертмани што ...

СЗО: Од еболата досега починаa 1.013 лица

Канал5 - 12.08.2014

Бројот на починати од најтешката епидемија на ебола досега достигна 1.013 лица, откако за три дена во три западноафрикански држави починаа уште 52 лица, соопшти синоќа Светската здравствена ...

Епидемијата со ебола почнала од двегодишно дете пред осум месеци

МК News - 12.08.2014

Пред осум месеци детето за кое истражувачите веруваат дека е нултиот пациент со ебола имал треска, црна столица, и често повраќање. Во декември 2013 година, само четири дена по почетокот на ...

Бројот на починати од Ебола надмина 1.000

МРТ - 12.08.2014

Бројот на починати во најтешката епидемија на Ебола до сега се искачи на 1013 лица, откако во три африкански држави во последните денови починаа уште 52-јца.

СЗО одобри користење на непризнати лекувања во борбата против еболата

Сител - 12.08.2014

Експертскиот комитет за прашањата на медицинската етика на Светската здравствена организација во справувањето со вирусот на хеморагичната треска ебола, одобри примена медицински тертмани што не ги ...

СЗО: Од ебола досега починаa 1.013 лица

Телеграф - 12.08.2014

Најголем број смртни случаи од ебола во изминатите три дена се регистрирани во Либерија, каде што од болеста починаа 29 лица, во Сиера Леоне 17, а во Гвинеја шест луѓе Бројот починати од најтешката ...

Осуммина Кинези во карантин во Сиера Леоне, поради ебола

Точка - 12.08.2014

Осуммина Кинези, здравствени работници кои ги лечеле заболените од ебола се во карантин во Сиера Леоне. „Во изолација се седуммина лекари и медицинска сестра,“ изјави кинескиот амбасадор во Сиера ...

СЗО одобри користење непризнати лекувања во борбата против еболата

Телеграф - 12.08.2014

Имајќи ги предвид околностите на епидемијата и со почитување на некои неопходни услови, комитетот консензуално заклучи дека етички непризнатите лекувања, чија ефикасност и нуспојави сè уште не се ...

БАН КИ-МУН: Да не се шири паника и страв од еболата

Телеграф - 12.08.2014

Генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун најави планови за унапредување на глобалната борба за ставање под контрола на епидемијата на таа смртоносна болест Генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун ...

1013 починати и 1848 заразени од ебола

Здравство24 - 12.08.2014

Бројот на починати од најтешката епидемија на ебола досега достигна 1.013 лица, откако за три дена во три западноафрикански држави починаа уште 52 лица, соопшти синоќа Светската здравствена ...

52 лица починаа во последните три дена од ебола

Press24 - 12.08.2014

Светската здравствена организација (СЗО) синоќа соопшти дека во последните три дена во три западноафрикански држави починаа 52 лица, со што бројот на починати од епидемијата на ебола се искачи на ...

За три дена 52 лица починаа од ебола

Република - 12.08.2014

Светската здравствена организација (СЗО) синоќа соопшти дека во последните три дена во три западноафрикански држави починаа 52 лица, со што бројот на починати од епидемијата на ебола се искачи на ...

52 лица починаа во последните три дена од ебола

Канал 77 - 12.08.2014

Светската здравствена организација (СЗО) синоќа соопшти дека во последните три дена во три западноафрикански држави починаа 52 лица, со што бројот на починати од епидемијата на ебола се искачи на ...

Осуммина Кинези во карантин во Сиера Леоне, поради ебола

Нетпрес - 12.08.2014

Осуммина Кинези, здравствени работници кои ги лечеле заболените од ебола се во карантин во Сиера Леоне.. „Во изолација се седуммина лекари и медицинска сестра,“ изјави кинескиот амбасадор во Сиера ...

Осуммина Кинези во карантин поради ебола

Република - 12.08.2014

Седуммина лекари и медицинска сестра од Кина, кои ги лечеле заболените од ебола се во карантин во Сиера Леоне. - Во изолација се седуммина лекари и медицинска сестра – изјави кинескиот амбасадор во ...

СЗО: Може да се користат експериментални лекови во справување со еболата

Здравство24 - 12.08.2014

Експертскиот комитет за прашањата на медицинската етика на Светската здравствена организација во справувањето со вирусот на хеморагичната треска ебола, одобри примена медицински тертмани што не ги ...

СЗО одобри користење на непризнати лекувања против еболата

Република - 12.08.2014

Експертскиот комитет за прашањата на медицинската етика на Светската здравствена организација во справувањето со вирусот на хеморагичната треска ебола, одобри примена медицински тертмани што не ги ...

Ризично: Против еболата со третмани кои не минале клинички тестирања

Курир - 12.08.2014

Експертскиот комитет за прашањата на медицинската етика на Светската здравствена организација во справувањето со вирусот на хеморагичната треска ебола, одобри примена медицински третмани што не ги ...

Бан Ки- мун: Ширењето на еболата може да се спречи

Здравство24 - 12.08.2014

Генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун апелираше денеска до владите ширум светот да спречат ширење паника и страв од еболата и најави планови за унапредување на глобалната борба за ставање под ...

Бан Ки-мун бара да не се прави паника заради ебола

Република - 12.08.2014

Генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун апелираше денеска до владите ширум светот да спречат ширење паника и страв од еболата и најави планови за унапредување на глобалната борба за ставање под ...

Осум кинески здравствени работници се наоѓаат во карантин во Сиера Леоне

Пулс24 - 12.08.2014

Осуммина Кинези - здравствени работници кои ги лечеле заболените од ебола, се наоѓаат во карантин во Сиера Леоне. „Во изолација се седум лекари и една медицинска сестра,“ изјави кинескиот амбасадор ...

СЗО: Од еболата досега починаa 1.013 лица

Денешен - 12.08.2014

Бројот на починати од најтешката епидемија на ебола досега достигна 1.013 лица, откако за три дена во три западноафрикански држави починаа уште 52 лица, соопшти синоќа Светската здравствена ...

СЗО одобри користење на непризнати лекувања во борбата против еболата

Денешен - 12.08.2014

Експертскиот комитет за прашањата на медицинската етика на Светската здравствена организација во справувањето со вирусот на хеморагичната треска ебола, одобри примена медицински тертмани што не ги ...

Авиокомпаниите и епидемијата предизвикана од смртоносниот вирус ебола

А1 On - 11.08.2014

Со проширувањето на епидемијата предизвикана од смртоносниот вирус ебола во Западна Африка, авиокомпаниите низ светот внимателно ја следат ситуацијата, но се уште не преземаат некакви драстични мерки.

Откриен нулта пациентот, епидемијата на ебола тргнала од двегодишно дете

Кајгана - 11.08.2014

Нулта пациентот, или првиот заболен од еболата во епидемијата било двегодишно детенце од југоисточна Гвинеја, сметаат научниците кои се обидуваат да утврдат од каде се започнало.

Романецот хоспитализиран во Букурешт нема ебола

Алфа - 11.08.2014

Романскиот државјанин, хоспитализиран во болница во Букурешт, со симптоми карактеристични за вирусот на ебола, е болен од маларија. Романскиот државјанин, хоспитализиран во болница во Букурешт, со ...

Осум кинези ставени во карантин поради опасност од ебола

Н.Македонија - 11.08.2014

Осум кинески здравствени работници се ставени под карантин во Сиера Леоне, откако лекувале пациенти болни од ебола, соопшти кинескиот амбасадор во африканската земја Станува збор за шест лекари и ...

Како еболата почна да нанесува економски штети?

Фактор - 11.08.2014

Американскиот концерн Caterpillar ги евакуира вработените од Либерија. Canadian Overseeas Petroleum Ltd. го замрзна проектот за дупчење. British Airways откажа летови кон регионот.

Двегодишно дете ја започна епидемијата од која стравува цел свет!

Фактор - 11.08.2014

Еболата, која засега уби околу 1.000 лица во Западна Африка, веројатно започнала од двегодишно дете во Гвинеја. Пред осум месеци, детето за кое епидемиолозите веруваат дека е „нултиот пациент“, имало ...

Романецот во Букурешт со симптоми карактеристични за ебола, има маларија

+инфо - 11.08.2014

Романскиот државјанин, хоспитализиран во болница во Букурешт, со симптоми карактеристични за вирусот на ебола, е болен од маларија, изјави денеска менаџерот на букурешкиот Национален институт за ...

Студент од Европа прв сомнителен случај на ебола во Руанда

Локално - 11.08.2014

Лекари во Руанда ставија под карантин пациент, за кој се претпоставува дека може да се заразил со смртоносниот вирус Ебола, пренесоа Xinhua, повикувајќи се на соопштение на Министерството за ...

Хоспитализираниот Романец не е заразен од ебола

Локално - 11.08.2014

Романецот, кој во неделата беше примен во болница со симптоми на Ебола, не е инфициран со вирусот, соопштија романските здравствени власти. Мажот работел во Нигерија, но се вратил во Романија на 25 ...

Романецот хоспитализиран во Букурешт со симптоми карактеристични за ебола, е болен од маларија

Сител - 11.08.2014

Романскиот државјанин, хоспитализиран во болница во Букурешт, со симптоми карактеристични за вирусот на ебола, е болен од маларија, изјави денеска менаџерот на букурешкиот Национален институт за ...

Романецот хоспитализиран во Букурешт со симптоми карактеристични за ебола, е болен од маларија

Канал5 - 11.08.2014

Романскиот државјанин, хоспитализиран во болница во Букурешт, со симптоми карактеристични за вирусот на ебола, е болен од маларија, изјави денеска менаџерот на букурешкиот Национален институт за ...

Осум кинески медицински работници ставени во карантин во Сиера Леоне поради опасност од ебола

Канал5 - 11.08.2014

Осум кинески здравствени работници се ставени под карантин во Сиера Леоне, откако лекувале пациенти болни од ебола, соопшти кинескиот амбасадор во африканската земја.

Авиокомпаниите не преземаат ништо во врска со смртоносниот вирус ебола

Телеграф - 11.08.2014

Следуваат некои основни информации за болеста кои ги даваат авиокомпаниите и колку е сигурно да се лета Со проширувањето на епидемијата предизвикана од смртоносниот вирус ебола во Западна Африка, ...

Откриен нултиот пациент: Епидемијата на ебола започнала од 2-годишно дете од Гвинеја!

Точка - 11.08.2014

Нултиот пациент или првиот заболен од ебола во оваа епидемија било едно 2-годишно дете од југоисточна Гвинеја, поточно од местото Гуекеду, сметаат научниците кои се обиделе да утврдат од каде ...

Романецот хоспитализиран во Букурешт со симптоми на ебола е болен од маларија

Телеграф - 11.08.2014

Пациентот бил примен во итното одделение на болницата во градот Плоешт, со симптоми на повраќање, дијареа и други симптоми, карактеристични за ебола Романскиот државјанин, хоспитализиран во болница ...

Епидемијата на ебола тргнала од двегодишно дете

Тера - 11.08.2014

Нулта пациентот, или првиот заболен од еболата во епидемијата било двегодишно детенце од југоисточна Гвинеја, сметаат научниците кои се обидуваат да утврдат од каде се започнало.

Германски студент во карантин поради ебола!

Sky - 11.08.2014

Студент од Германија кој има симптоми на ебола е ставен во изолација во Руанда. Се чекаат резултати од тестовите. Министерството за здравство во Руанда соопшти дека германскиот студент е тестиран на ...

На Адебајор и Того не им е до фудбал

Оff.net - 11.08.2014

Африканската фудбалска конфедерација (ЦАФ) има сè поголеми потешкотии во организацијата на квалификациите за Африканскиот Куп на нациите. По Сејшелите , сега и Того одбива да игра фудбал во време на ...

Епидемијата со ебола почнала од двегодишно дете пред осум месеци

Здравство24 - 11.08.2014

Пред осум месеци детето за кое истражувачите веруваат дека е нултиот пациент со ебола имал треска, црна столица, и често повраќање. Во декември 2013 година, само четири дена по почетокот на ...

Авиокомпаниите и епидемијата предизвикана од смртоносниот вирус ебола

Република - 11.08.2014

Со проширувањето на епидемијата предизвикана од смртоносниот вирус ебола во Западна Африка, авиокомпаниите низ светот внимателно ја следат ситуацијата, но сѐ уште не преземаат некакви драстични мерки.

Романецот хоспитализиран во Букурешт немал ебола туку маларија

Здравство24 - 11.08.2014

Романскиот државјанин, хоспитализиран во болница во Букурешт, со симптоми карактеристични за вирусот на ебола, е болен од маларија, изјави денеска менаџерот на букурешкиот Национален институт за ...

Седум кинески лекари и една сестра во карантин поради еболата

Здравство24 - 11.08.2014

Осум кинески здравствени работници се ставени под карантин во Сиера Леоне, откако лекувале пациенти болни од ебола, соопшти кинескиот амбасадор во африканската земја.

Откриен нулта пацинетот, епидемијата на ебола тргнала од двегодишно дете

Макфакс - 11.08.2014

Нулта пациентот, или првиот заболен од еболата во епидемијата било двегодишно детенце од југоисточна Гвинеја, сметаат научниците кои се обидуваат да утврдат од каде се започнало.

Во Нигерија потврдени 10 случаи на зараза со ебола

Макфакс - 11.08.2014

Во Нигерија се потврдени десет случаи на зараза со ебола во однос на досегашните, а од последиците од вирусот починале две лица, меѓу кои е и заразен либериски државјанин кој го внел во земјата, ...

Авиокомпаниите и епидемијата предизвикана од смртоносниот вирус ебола

Lider - 11.08.2014

Со проширувањето на епидемијата предизвикана од смртоносниот вирус ебола во Западна Африка, авиокомпаниите низ светот внимателно ја следат ситуацијата, но се уште не преземаат некакви драстични мерки.

Епидемијата од ебола почна да се шири од 2- годишно дете

Денешен - 11.08.2014

Еболата, која засега уби околу 1.000 лица во Западна Африка, веројатно започнала од двегодишно дете во Гвинеја. Пред осум месеци, детето за кое епидемиолозите веруваат дека е „нултиот пациент“, имало ...

Хоспитализираниот Романец нема ебола, туку маларија

Денешен - 11.08.2014

Романскиот државјанин, хоспитализиран во болница во Букурешт, со симптоми карактеристични за вирусот на ебола, е болен од маларија, изјави денеска менаџерот на букурешкиот Национален институт за ...