TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ММФ очекува од Поповски за една недела да ги научи финансиите

Вест - 06.11.2003

РЕКОНСТРУКЦИЈАТА НА ВЛАДАТА ГО ПРОЛОНГИРА КРОЕЊЕТО НА БУЏЕТОТ ЗА 2004 "По преземањето на функцијата, во рок од седум дена ќе бидеме оспособени во Министерството, со мое присуство да ги продолжиме разговорите со ММФ", изјави Поповски по средбата со Розвадовски ММФ ќе му даде една недела фора на ...

Поповски доби една недела да се подготви за преговори со ММФ

Утрински - 06.11.2003

Франек Розвадовски вчера имаше прелиминарна средба со идниот министер за финансии НИНА НИНЕСКА-ФИДАНОСКА На 17 ноември Мисијата на ММФ, предводена од Франек Розвадовски, повторно ќе допатува во земјава и ќе ги продолжи преговорите со новиот министер за финансии, Никола Поповски, со цел детаљно да ...

Преговорите со ММФ ќе продолжат за две седмици

Канал5 - 06.11.2003

Преговарачите од Меѓународниот монетарен фонд ги прекинаа преговорите со македонските власти за утврдување на параметрите на државниот буџет за идната година. Соопштено е дека тие ќе продолжат за две недели, а во меѓувреме стручни екипи ќе ги догов Преговарачите од Меѓународниот монетарен фонд ги ...

Владата и ММФ ќе преговараат само на техничко ниво

А1 - 05.11.2003

Ставајќи крај на малата криза што ги поремети преговорите за буџетот за догодина, ММФ и владата се договорија следново: до петок да продолжи да се преговара само на техничко ниво. Во финансии - за буџетот, а во народната банка - за монетарната политика.

Розвадовски заврши со Гошев, го чека доаѓањето на Поповски

Утрински - 05.11.2003

Шефот на Монетарната мисија ги откажал преговорите за в четврток и петок НИНА НИНЕСКА-ФИДАНОСКА Шефот на Монетарната мисија, Франек Розвадовски, по денешната прелиминарна средба со идниот министер за финансии, Никола Поповски, ќе си замине од земјава, а преговорите со монетарците ќе продолжат само ...

Розвадовски замина предвреме

Дневник - 05.11.2003

ПРЕГОВОРИ СО ММФ Франек Розвадовски, шеф на мисијата на Меѓународниот монетарен фонд, вчера неочекувано и на изненадување на јавноста ја напушти Македонија, со што завршија преговорите за новиот буџет за 2004 година. Според претставници на ММФ во земјава, Розвадовски му оставил простор на новиот ...

Реконструкцијата ги забави преговорите со ММФ

А1 - 04.11.2003

Реконструкцијата во министерството за финансии не ги прекина, но дефинитивно ги забавува преговорите со ММФ за буџетот на земјата за идната година. Извори од преговарачките тимови велат дека преговорите, ќе траат до петок како што било предвидено, но дека тие од денеска се одвиваат само на техничко ...

Розвадовски: Смената на Гошев нема суштински да се одрази врз преговорите

Вест - 04.11.2003

ВЛАДАТА И ММФ ГО ДОГОВАРААТ БУЏЕТОТ ЗА 2004 Рамката за Буџетот за 2004 година е во програмата што веќе е договорена, но дискусиите ќе покажат дали договорените услови ќе останат, изјави вчера Розвадовски Меѓународниот монетарен фонд соработува со земјата, а не со министерот.

Неприфатливо продолжувањето на важноста на сертификатите за ТАТ

Утрински - 04.11.2003

ММФ Идејата на идниот министер за финансии, Никола Поповски, конвертибилните сертификати на штедачите на ТАТ да продолжат да важат до средината на 2005 година, и тие да можат да се користат и за купување државни станови и дуќани со кои располага Јавното станбено претпријатие, вчера беше категорично ...

Розвадовски: Бизнис-климата не е таква како што треба да биде

Утрински - 04.11.2003

Почнаа преговорите меѓу Мисијата на ММФ и македонскиот тим НИНА НИНЕСКА-ФИДАНОСКА Шефот на Мисијата на ММФ за Македонија, Франек Розвадовски, вчера ги почна преговорите со македонскиот тим, со главна цел креирање на буџетската каса и на макроекономската политика за наредната година.

Владата под ножот на ММФ

Дневник - 04.11.2003

ЛОШИ ВЕСТИ ЗА КАБИНЕТОТ НА ЦРВЕНКОВСКИ Претставникот на ММФ Розвадовски вели дека Владата е нетранспарентна и не создава клима за странски инвестиции Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) остро ја искритикува Владата дека не е транспарентна и дека не работи доволно за да привлече странски инвестиции и ...

Гошев ги почна преговрите со ММФ

А1 - 03.11.2003

Министерот Гошев со шегата, „Да се насмееме за да не изгледа дека сме тажни“ денеска претпладне сепак ги почна преговорите со ММФ, иако во среда тој ќе биде сменет со парламентарецот Никола Поповски. Шефот на тимот на ММФ, Розвадовски, кој иако знаеше за смената сепак дојде на преговори вели дека ...