TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Засилени контроли на Охридското Езеро

Телма - 15.07.2012

Езерската полиција и Капетанијата на пристаништата ги засилија контролите на Охридското Езеро по неколкуте несреќи што деновиве ги предизвикаа скутери, во кои едно лице го загуби животот, а три беа ...

На двата најголеми туристички центри им треба поголема безбедност на вода

Inpress - 15.07.2012

Охрид/Струга, 15. јули 2012 (ИНПРЕС) Три поголеми несреќи се случија во водите на Охридското Езеро за само шест дена, со што уште еднаш се отвара прашањето за безбедноста на вода во двата најголеми ...

Несреќите се лоша слика за туризмот на Охридско Езеро

Утрински - 14.07.2012

Скутерите повторно беснеат по езерото. Завчера загина скутерџија на струшкото крајбрежје, а повредена беше албанската пејачка Биг Мама Несреќите се лоша слика за туризмот во Охрид и Струга.

Скутерите ја однесоа првата жртва, казни нема

Дневник - 14.07.2012

Скутерите ја однесоа првата жртва на Охридското Езеро истиот ден кога се воведе и забраната за нивно пловење која, за жал, никој како да не ја почитува бидејќи казни сè уште нема.

Хаос во езерските води

Утрински - 14.07.2012

Даниела Трпчевска Внимавајте, доаѓа скутер! Бесните скутерџии деновиве станаа најголемата опасност за пливачите во водите на Охридско Езеро, откако за само неколку дена на струшкото крајбрежје еден ...

Транспорт: Петрески да се концетрира на уредување на хаосот во Охрид

Нетпрес - 14.07.2012

Во врска со денешните изјави на градоначалникот на општина Охрид, Александар Петрески со кои наведува: “Итно поставете Капетан на Капетанија во Охрид“, Министерството за транспорт и врски апелира до ...

Почести контроли за ред на охридското крајбрежје

Н.Македонија - 14.07.2012

Повеќето несреќни настани во Охридско Езеро се резултат на недоволната едуцираност за управување со пловните објекти, но и поради тоа што се вози многу блиску до брегот каде што се капат голем број ...

Очајни повици за помош по скутерската несреќа - спасителите стигнале навреме за Биг Мама, Лирим кој не знаел да плива ...

Канал5 - 13.07.2012

Со глисери пристигнале спасители кои успеале да ја спасат 26 годишната естрадна уметничка Биг Мама од Тетово,додека момчето Лирим Н. исто од Тетово,кој живеел во Данска веќе бил удавен.

Биг Мама во стабилна состојба по вчерашната несреќа

24 Вести - 13.07.2012

Албанска пејачка Биг Мама е во стабилна состојба и натаму е згрижена во Струшката болница. Нејзиното 28 годишно момче вчера загина откако доживеаа несреќа на струшкото крајбрежје кога скутерот им се ...

Реакција на ВМРО-НП за несреќите со скутери во Охридско

24 Вести - 13.07.2012

Реагира ВМРО Народна партија за несреќите со скутери во Охридско езеро . За помалку од една недела во Охридското езеро се случија пет несреќи со скутер.

Загина скутерџија во струшко

Дневник - 13.07.2012

Едно лице загина во скутерска несреќа во Охридското Езеро во близина на струшкото село Калишта. Според првичните информации се работи за лице од тетовското село Доброште, кое било на привремена ...

Со скутерџиите заминува и опасноста од Охридско Езеро

Утрински - 13.07.2012

Забраната за управување со скутери стартуваше порано поради двете несреќи кои се случија Двете несреќи со скутери кои изминативе неколку дена се случија во водите на Охридско Езеро, ги натераа ...

„Биг Мама“ во стабилна состојба по езерската несреќа

+инфо - 13.07.2012

Здравствената состојба на албанската пејачка и ТВ - водителка, Бесиама Касами, попозната како „Биг Мама“, која вчера беше повредена во езерската несреќа на Охридското, езер е стабилна.

Биг Мама и нејзиниот пријател се превртеле менувајќи ги местата на скутерот

Макфакс - 13.07.2012

Несреќата со скутер во која загина едно лице, а пејачката Биг Мама е повредена, се случила во моментот кога двајцата сакале да ги заменат местата на скутерот, по што скутерот се превртел, соопшти ...

Загина скутерџија кај Струга, сопатничката во шок

Сител - 13.07.2012

Едно лице се удави, а друго е надвор од животна опасност по пловидбената несреќа, што вчера во 18 часот и 15 минути се случи во водите на Охридското Езеро кај Струга, на околу 400 метри од брегот.

Биг Мама надвор од животна опасност

Курир - 13.07.2012

Едно лице се удави, а друго е надвор од животна опасност по пловидбената несреќа, што вчера во 18 часот и 15 минути се случи во водите на Охридското Езеро кај Струга, на околу 400 метри од брегот.

Загина скутерџија кај Струга, сопатничката во шок

МРТ - 13.07.2012

Едно лице се удави, а друго е надвор од животна опасност по пловидбената несреќа, што вчера во 18 часот и 15 минути се случи во водите на Охридското Езеро кај Струга, на околу 400 метри од брегот.

Биг Мама и нејзиниот пријател се превртеле менувајќи ги местата на скутерот

Кајгана - 13.07.2012

Несреќата со скутер во која загина едно лице, а пејачката Биг Мама е повредена, се случила во моментот кога двајцата сакале да ги заменат местата на скутерот, по што скутерот се превртел, соопшти ...

Биг Мама во стабилна состојба по вчерашната трагедија

Press24 - 13.07.2012

По вчерашната несреќа на струшкото крајбрежје, албанската пејачка Биг Мама е згрижена во Струшката болница и е во стабилна состојба.

Трет пат ја молиме власта да не го загрозува Охрид

+инфо - 13.07.2012

Ова е трет пат во последниве месеци, како апелираме до централната власт, да не ги игнорира потребите на Охрид и охриѓани и да не ја загрозува туристичката сезона.

Фото: Супер Марио, скутер и супер газиња

Екипа - 13.07.2012

Марио Балотели продолжува да се забавува, максимално го користи летниот распуст што му го одреди Роберто Манчини. Неговата поранешна девојка Рафаела Фико му најави дека е бремена, но тоа не го ...

Петрески: Капетан на Капетанијата и присуство на инспекцијата и полицијата

Макфакс - 13.07.2012

Именување капетан на охридската Капетанија и присуство на инспекциски и полициски органи на Охридското езеро, побара градоначалникот на Охрид Александар Петрески.

Петрески: Власта ја загрозува туристичката сезона во Охрид

Нетпрес - 13.07.2012

Ова е трет пат во последниве месеци, како апелираме до централната власт, да не ги игнорира потребите на Охрид и охриѓани и да не ја загрозува туристичката сезона.

Транспорт: Капетан на охридската капетанија во најкраток рок

Макфакс - 13.07.2012

Александар Петрески да ја прекине апсурдната серија на молење на Министерството за нешто за што самото постапува, наместо тоа да се концентрира на обврските коишто ги има за уредување на хаосот во ...

Последната трагедија со скутер е несреќен случај

Алфа - 13.07.2012

Едно лице загина другото е вон животна опасност од несреќа со скутер која синоќа се случи на 400-ни метри од струшкиот брег, кај Калишта.

Петрески: Охрид е преполн со туристи кои стравуваат да не ги прегази некој скутер

Кирилица - 13.07.2012

Третпат во последниве месеци, како апелираме до централната власт, да не ги игнорира потребите на Охрид и охриѓани и да не ја загрозува туристичката сезона.

Загина скутерџија во водите на Охридското езеро

Таратур - 13.07.2012

Едно лице загина во несреќа во водите на Охридското езеро, откако вчера околу 18 часот му се превртел скутерот во движење, на околу еден километар од Струга во правец кон Калишта.

Едно лице загина во несреќа со скутер близу Струга, а другото е надвор од животна опасност

Алфа - 13.07.2012

Едно лице се удави, а друго е надвор од животна опасност по пловидбената несреќа, што вчера во 18 часот и 15 минути се случи во водите на Охридското Езеро кај Струга, на околу 400 метри од брегот.

Загина скутерџија во водите на Охридското езеро

Нетпрес - 13.07.2012

Едно лице загина во несреќа во водите на Охридското езеро, откако вчера околу 18 часот му се превртел скутерот во движење, на околу еден километар од Струга во правец кон Калишта.

Загина возач на скутер на вода, повредена пејачката Биг Мама

Кирилица - 13.07.2012

Едно лице е загинато во несреќа со воден скутер на Охридското езеро, на само километар од струшкото село Калишта. Како што информира портпаролот на СВР Охрид Стефан Димовски, животот го загуби лице ...

Во несреќа со скутер во Струга загина момче од селото Дебреште

Inpress - 13.07.2012

Струга 13. јули 2012 (ИНПРЕС) Вчера доцна попладне во несреќа во водите на Охридското Езеро загина момче од тетовското село Дебреште. Несреќата се случила околу 18 часот на еден километар од Струга.

По вчерашниот шок пеачка Биг Мама во стабилна состојба

А1 On - 13.07.2012

Поп пејачка Биг Мама во моментов се наоѓа во стабилна но стресна состојба. И покрај терапијата која и се дава од страна на лекарите во струшката болница, состојбата и е непроменета во однос на синоќа ...

Петрески: Итно поставете капетан на капетанијата во Охрид

Sky - 13.07.2012

-Ова е трет пат во последниве месеци, како апелираме до централната власт, да не ги игнорира потребите на Охрид и охриѓани и да не ја загрозува туристичката сезона, изјави денеска Александар ...

Капетан на охридската капетанија ќе се именува во најкраток можен рок

Sky - 13.07.2012

Градоначалникот на Охрид Александар Петрески да ја прекине серијата на молење на Министерството, реагираа од Министерството за транспорт и врски на барањето на градоначалникот што поскоро да биде ...

Биг мама е во шок!

Либертас - 13.07.2012

Пејачката и нејзиниот 28 годишен дечко имаа несреќа во водите на Охридското езеро кај Калиште попладнево околу 17 часот. Возејќи се на скутер момчето загина а Биг мама заврши во болница.

Скутерските вратоломии однесоа живот

Вечер Прес - 13.07.2012

Тетовски гастарбајтер се удавил а неговата пријателка, инаку јавна личност, за влакно се спасила во последната несреќа предизвикана од скутери што завчера доцна попладне се случи во водите на ...

ВМРО-НП: Фалат ли уште жртви за власта да постави директор на `Капетанија`?

Sky - 13.07.2012

За помалку од една недела, во Охридското езеро се случија пет несреќи со скутер. Неколку лица беа тешко повредени, меѓу кои и едно единаесетгодишно девојче, последниот од нив беше кобен за едно момче.

Петрески: Охрид е преполн со туристи, стравуваат да не ги прегази некој скутер

Либертас - 13.07.2012

Ја предупредувавме и молевме централната власт да почне да си ја работи својата работа и да ја подобри безбедноста на езерото, но тоа не беше доволно за власта да почне да се грижи за безбедноста на ...

Уште една смрт за скутерџија во Охридското езеро

Канал 77 - 13.07.2012

Уште едно лице загина вчера околу 18 часот во водите на Охридското езеро, откако неговиот скутер се превртел во движење на еден километар од Струга во правец на Калишта.

Стабилна состојба на `Биг Мама` по езерската несреќа

Sky - 13.07.2012

Стабилна здравствената состојба на албанската пејачка и водителка, Бесиама Касами, попозната како `Биг Мама`,по вчерашната езерската несреќа на Охридското езеро.

Загина скутерџија во водите на Охридското езеро

Точка - 13.07.2012

Едно лице загина во несреќа во водите на Охридското езеро, откако вчера околу 18 часот му се превртел скутерот во движење, на околу еден километар од Струга во правец кон Калишта.

Уште една несреќа на Охридското езеро

Денешен - 13.07.2012

Едно лице е загинато поради повторна несреќа со воден скутер на Охридското езеро, на само километар од струшкото село Калишта.

ВМРО-НП: Колку жртви треба да има за да се постави директор на „Капетанија“ во Охрид?

Либертас - 13.07.2012

Доколку немаат кадар во редовите на нивната партија, нека постават стручен човек за таа работа. Барем на оваа одговорна функција нека постават стручен кадар.

„Биг Мама“ во стабилна состојба по несреќата со скутер

Идивиди - 13.07.2012

Поп пејачка Биг Мама во моментов се наоѓа во стабилна но стресна состојба која е хоспитализирана во струшката болница. Состојбата и е непроменета во од синоќа поради големиот шок кој го доживеала.

Загина лице во несреќа со скутер на вода близу Струга

Идивиди - 13.07.2012

Струга, 12 јули 2012 (МИА) - Едно лице загина, а едно е во состојба на шок поради несреќата со скутер на вода што се случи вечерва на Охридското езеро, еден километар од Струга кон селото Калишта.

Забраната на сила, скутерите во езерото

Канал5 - 12.07.2012

Денеска стартуваше забраната за движење на скутери со јачина поголема од 45 kw кои можат да пренесуваат максимум три лица.

На скутер во Охридското езеро загина пријател на пејачката Биг Мама, таа е полесно повредена

Вест - 12.07.2012

Вечерва, нешто по 18 часот, меѓу Струга и Калишта, се преврте скутер на вода при што едно лица почина, а друго е тешко повредено, јавува дописникот на „Вест“ од Охрид.

Загина момче во несреќа со скутер на Охридското езеро - со него била Биг Мама која не е во животна опасност

Канал5 - 12.07.2012

На првиот ден од забраната за движења на скутери Охридското Езеро ја зеде првата жртва. На потегот Струга - Калишта во езерските води доцна попладнето се преврте скутер при што двајцата патници ...

Стапува во сила забраната за движење на скутерите

Утрински - 12.07.2012

Од денеска почнува забраната за пловидба на скутери на Охридското, Преспанското и Дојранското Езеро. Скутерите нема да можат да се движат од 11 до 18 часот, а забраната ќе важи до 31 август.

Загина скутерџија во Охридското Езеро

Утрински - 12.07.2012

Маж почина, а жена се бори за живот откако попладнево во 17.30 часот се превртел скутер во Охридското Езеро Несреќата се случила на околу еден километар од брегот, во близина на струшкото село ...

Кај струга на скутер на вода, загина пријател на Биг Мама, Таа е повредена

Телма - 12.07.2012

Едно лице го загуби животот, а уште едно е повредено при превртување на скутер на Охридското Езеро. Несреќата се случила попладнево околу 17.30 часот на околу еден километар од брегот, во близина на ...

Нова несреќа во водите на Охридското езеро

24 Вести - 12.07.2012

Едно лице загина, а едно е во состојба на шок поради несреќата со скутер на вода што се случи вечерва на Охридското езеро... ...еден километар од Струга кон селото Калишта.

Плажите се мои, водата е на Миле

Вест - 12.07.2012

Министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески вчера го повика градоначалникот на Струга да го стави под контрола дивеењето на скутерџиите на струшките плажи.

ОБНОВЕНО: Загинатиот скутерџија е момчето на Биг Мама

+инфо - 12.07.2012

Маж почина, а жена се бори за живот откако попладнево во 17.30 часот се превртел скутер во Охридското Езеро. Несреќата се случила попладнево околу 17.30 часот на околу еден километар од брегот, во ...

Стапува на сила забраната за движење на скутерите во езерата

МРТ - 12.07.2012

Од денеска почнува забраната за пловидба на скутери на Охридското, Преспанското и Дојранското Езеро. Скутерите нема да можат да се движат од 11 до 18 часот, а забраната ќе важи до 31 август.

Загина скутерџија во Струга, повреденото лице е Биг Мама

Курир - 12.07.2012

Едно лице загина, а едно е во состојба на шок поради несреќата со скутер на вода што се случи вечерва на Охридското езеро, еден километар од Струга кон селото Калишта.

Загина скутерџија, жена се бори за живот

МКД - 12.07.2012

Маж загина, жена се бори за живот при превртување на скутер на Охридското Езеро. Несреќата се случила попладнево околу 17,30 часот на околу еден километар од брегот, во близина на струшкото село ...

Од денес забрана за движење на скутерите во езерата

Курир - 12.07.2012

Владата на Република Македонија на донесе одлука за ограничување на пловидба на пловни објекти (скутери) на Охридското, Преспанското и Дојранското Езеро.

Забрането возење скутери во езерата од 11 до 18 часот

Нетпрес - 12.07.2012

Пловидбата на скутери по Охридското, Преспанското и Дојранското Езеро од денеска до 31-ви август ќе биде забрането од 11 до 18 часот секој ден, одлучи Владата.

Забрана за движење на скутерите во езерата

Алфа - 12.07.2012

Од денеска па се до 31 август стапува на сила забраната за движење на скутери по Охридското, Преспанското и Дојранското езеро во Македонија.

Туристите од денеска ќе куртулат од скутерите

МКД - 12.07.2012

Охридските власти малку задоцнија со новиот Закон за употреба на скутери во водите на езерото, а со кој е забрането нивно движење во периодот од 11 до 18 часот.

Стапува на сила забраната за движење на скутерите во езерата

Сител - 12.07.2012

Од денеска почнува забраната за пловидба на скутери на Охридското, Преспанското и Дојранското Езеро. Скутерите нема да можат да се движат од 11 до 18 часот, а забраната ќе важи до 31 август.

Стапи на сила забраната за пловидба на скутерите на вода

Капитал - 12.07.2012

Забрана за пловидба на скутерите од 11 до 18 часот секој ден во водите на Охридското, Преспанското и Дојранското езеро, стапува во сила од денес до 31 aвгуст.

Туристите на раат, нема скутери до 18 часот

+инфо - 12.07.2012

Утрово стартуваше забраната за пловидба на скутери на Охридското, Преспанското и Дојранското Езеро. Скутерите нема да можат да се движат од 11 до 18 часот, а забраната ќе важи до 31 август.

СТОП за дивеењето на скутерџиите

А1 On - 12.07.2012

Од денеска владата со казни ќе го спречи дивеењето на слутерџиите. Почнува забраната за пловидба на скутери на Охридското, Преспанското и Дојранското Езеро.

Од денес до крајот на летото, скутерите со ограничена пловидба

Inpress - 12.07.2012

Скопје, 12. јули 2012 (ИНПРЕС) Од денес до 31 август 2012 година важи Одлуката за ограничување на пловидба на пловни објекти (скутери) на Охридското, Преспанското и Дојранското Езеро.

Полицијата и Капетанијата ја чуваат безбедноста на капачите

Inpress - 12.07.2012

Струга, 12. јули 2012 (ИНПРЕС) Последните инциденти во водите на Охридското Езеро на машката плажа во Струга беа причина за засиленити контроли од страна на надлежните инстуции.

Скутерџиите почнаа да дивеат и во охридскиот дел од езерото

А1 On - 12.07.2012

Скутерите почнаа да прават проблеми и на охридскиот дел од езеро. Во текот на вчерашниот ден на плажата Потпеш имало нарушување на безбедноста од страна на еден скутер.

Загина лице во несреќа со скутер на вода близу Струга

Сител - 12.07.2012

Едно лице загина, а едно е во состојба на шок поради несреќата со скутер на вода што се случи вечерва на Охридското езеро, еден километар од Струга кон селото Калишта.

И педалинките опасни за капачите

Inpress - 12.07.2012

Охрид, 12. јули 2012 (ИНПРЕС) Не само скутерите, туку и педалинките на плажите претставуваат потенцијална опасност за капачите, посебно кога нивниот број почнува континуирано и неконтролирано да се ...

Ќе ја почитуваат ли скутерџиите забраната за Охридското езеро

Сител - 12.07.2012

Од денеска па се до 31 август скутерџиите нема да може да се движат од 11 до 18 часот заради поголема заштита на безбедноста на капачите и учесниците во пловидбата.

Страшна несреќа во Струга: Момче загина со скутер- повредена Биг Мама

Press24 - 12.07.2012

Попладнево околу 18:30 на плажата Версус во Струга загина засега непознато машко лице а повредена е естрадната ѕвезда Биг Мама, дознава Пресс24.

Несреќа во Струга: Погина момчето на пеачката Биг Мама

А1 On - 12.07.2012

Момче на возраст од околу 28 години се удави денес после 18 часот на плажата Конак во Струга. Неофицијално станува збор за дечкото на албанската пејачка Биг Мама.

Се преврте скутер, еден загинат, едно лице во животна опасност

Макфакс - 12.07.2012

Едно лице го загуби животот, а уште едно се бори за живот при превртување на скутер на Охридското Езеро, јави Охридњуз. Несреќата се случила во четврток попладнево околу 17.30 часот на околу еден ...

Од денес стапува во сила забраната за пловни објекти на езерата

Денешен - 12.07.2012

Владата на РМ донесее одлука за предвремено стапување во сила на забраната за користење на пловни објекти на Охридско, Преспанско и Дојранско езеро.

Во скутерска несреќа загина момчето на пејачката Биг Мама

Либертас - 12.07.2012

Момче на возраст од околу 28 години се удави денес после 18 часот на плажата Конак во Струга. Неофицијално станува збор за дечкото на албанската пејачка Биг Мама.

Забрана за возење скутери во езерата од 11 до 18 часот

Sky - 12.07.2012

Од денеска до 31-ви август се воведува забрана за повидбата на скутери по Охридското, Преспанското и Дојранското Езеро. Според одлуката на владата ќе биде забрането да се управува скутер во периодот ...

Во скутерска несреќа на Охридско Езеро загина момчето на Биг Мама (ОБНОВЕНО)

Sky - 12.07.2012

При превртување на скутер на Охридското Езеро загина едно лице, а едно се бори за живот. Несреќата се случила попладнево околу 17.30 часот на околу еден километар од брегот, во близина на струшкото ...

Во скутерска несреќа на Охридско Езеро загина едно лице

Sky - 12.07.2012

При превртување на скутер на Охридското Езеро загина едно лице, а едно се бори за живот. Несреќата се случила попладнево околу 17.30 часот на околу еден километар од брегот, во близина на струшкото ...

Забрането возење скутери во езерата од 11 до 18 часот

Точка - 12.07.2012

Пловидбата на скутери по Охридското, Преспанското и Дојранското Езеро од денеска до 31-ви август ќе биде забрането од 11 до 18 часот секој ден, одлучи Владата.

Загина маж во скутерска несреќа на Охридско Езеро

Либертас - 12.07.2012

Очевидци го пријавиле случајот во полицијата, а веднаш била повикана и брза помош. На местото на прeвртениот скутер бил пронајден мртов маж, додека вториот патник, жена, е тешко повредена.

Нов инцидент со скутер во Охридското езеро

Н.Македонија - 12.07.2012

Едно човек почина, а уште еден се бори за живот при превртување на скутер во Охридското Езеро. Несреќата се случила попладнево околу 17.30 часот на околу еден километар од брегот, во близина на ...

Загина скутерџија во Охридско езеро, сопатничката тешко поврдена

eReporter - 12.07.2012

Еден човек загина во несреќата во која скутер на вода се преврте попладнево во водите на Охридското езеро, на потегот меѓу Струга и Калишта, при што тешко повредена е една жена.

Од утре забрана за движење на скутерите во езерата

24 Вести - 11.07.2012

Забрана за движење на скутери по трите езера во Македонија стапува на сила од утре, одлучи Владата денеска. Вообичаено забраната се воведува од 20 јули и трае до 20 август.

Министерство за транспорт и врски: Казни за скутерите кои возат преблизу до капачите од 600 до 6 000 евра

Канал5 - 11.07.2012

Владата на Република Македонија со цел побезбедна туристичка сезона донесе ограничување на пловидбата на пловните објекти, за што следуваат санкции, односно изрекување на глоби во висина од 6.000 до ...

Со панцир на плажа

Дневник - 11.07.2012

Kапачите на плажите на Охридско Езеро, особено во Струга, по с`изгледа деновиве треба да носат заштитни панцири и кацига пред да влезат во водата за да се разладат.

Уште едно дете настрада од скутер, забрана с` уште нема

Дневник - 11.07.2012

За два дена се случија две несреќи со скутери на вода во Струга, по што се размислува забраната за нивно возење во Охридското, Преспанското и во Дојранското Езеро да почне многу порано од 20 јули, ...

За два дена - две несреќи со скутери во Охридско Езеро

Утрински - 11.07.2012

Надлежните воведуваат засилени контроли за да се стави ред со скутерите кои беснеат по езерото Охрид - За два дена се случија две несреќи со скутери во водите на Охридско Езеро.

Јанакиески: забраната за возење на скутери да се воведе порано

24 Вести - 11.07.2012

Предвреме да стапи во сила одлуката за забрана за возење на скутери – ова ќе го побара од Владата министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески.

Од утре забрана за движење на скутерите во езерата

Дневник - 11.07.2012

Забрана за движење на скутери по трите езера во Македонија стапува на сила од утре, одлучи Владата. Вообичаено забраната се воведува од 20 јули и трае до 20 август.

Од утре важи забраната за скутери

Канал5 - 11.07.2012

Наместо од 20 – ти јули, Владата донесе одлука забраната за скутери да почне да важи од утре па се до 31 август и тоа од 11 до 18 часот.

Од утре забрането возење скутери по езерата

Телма - 11.07.2012

Забрана за движење на скутери по трите езера во Македонија стапува на сила од утре, одлучи Владата. Вообичаено забраната се воведува од 20 јули и трае до 20 август.

Високи казни за оние кои ќе возат скутери на вода - од 20. јули нови правила

Press24 - 11.07.2012

Стапува во сила ограничувањето на пловидбата на пловните објекти во Охридското, Дојранското и Преспанското Езеро. Од 20. јули скутерите на вода, ќе треба да се придржуваат до новите правила.

Забрана на скутери во езерата

Сител - 11.07.2012

Предвреме да стапи во сила одлуката за забрана на скутери ќе побара денеска на седница на Владата министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески.

Забраната за скутерите може да се воведе и од среда

Макфакс - 11.07.2012

По неколкуте несрeќи што се случија во Охридското Езеро деновиве, кога пливачи настрадаа од скутери, министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески најави дека може рокот за забрана за возење да се ...

Од утре забрана за скутерите во езерата

МКД - 11.07.2012

З абрана за движење на скутери по трите езера во Македонија стапува на сила од утре, одлучи Владата. Вообичаено забраната се воведува од 20 јули и трае до 20 август.

Засилени контролите на струшкото крајбрежје

Курир - 11.07.2012

Заедничка патрола на СВР Охрид, езерската полиција и Капетанијата вчера и денеска интензивно го контролираат крајбрежјето на Охридското Езеро особено на струшкиот дел.

Забраната за скутери започнува од 12 јули

Кајгана - 11.07.2012

Ограничувањето на пловидбата со скутери по Охридското, Преспанското и Дојранското Езеро, ќе започне да важи од четврток 12 јули, наместо од 20 јули, како што беше претходно предвидено.

Полицијата ги знае скутерџиите од Струга

А1 On - 11.07.2012

Полицијата има сознанија за лицата кои ги повредија двете деца со скутер во езерото кај Струга, дознава А1. Неофицијално станува збор за лица од едно струшко село.

Забраната за скутери започнува од 12 јули

Макфакс - 11.07.2012

Ограничувањето на пловидбата со скутери по Охридското, Преспанското и Дојранското Езеро, ќе започне да важи од четврток 12 јули, наместо од 20 јули, како што беше претходно предвидено.

Mинистерството за транспопрт ќе побара предвремено стапување во сила на одлуката за забрана на скутери во езерата

МРТ - 11.07.2012

Предвреме да стапи во сила одлуката за забрана на скутери ќе побара денеска на седница на Владата министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески.

Забраната за скутери важи од утре

+инфо - 11.07.2012

Наместо од 20 – ти јули, Владата донесе одлука забраната за скутери да почне да важи од утре, па сè до 31 август и тоа од 11 до 18 часот.

Хаос во Охридското Езеро

Р.С.Европа - 11.07.2012

Капетанија без капетан, плажи без спасувачи, скутери меѓу капачите. Ќе се среди ли хаосот во Охридското Езеро пред да биде доцна? Охридската капетанија речиси два месеци е без капетан.

Од утре забрана за движење на скутерите во езерата

Алфа - 11.07.2012

Забрана за движење на скутери по трите езера во Македонија стапува на сила од утре, одлучи Владата. Вообичаено забраната се воведува од 20 јули и трае до 20 август.

Казни за возачите на скутери на вода

Кирилица - 11.07.2012

Од 20-ти јули стапува во сила ограничувањето на пловидбата на пловните објекти на Охридското, Преспанското и Дојранското езеро.

Од утре забрана за движење на скутерите во езерата

Курир - 11.07.2012

Забрана за движење на скутери по трите езера во Македонија стапува на сила од утре, одлучи Владата денеска. Вообичаено забраната се воведува од 20 јули и трае до 20 август.

Високи казни за несовесните возачи на скутери

Курир - 11.07.2012

Со цел побезбедна туристичка сезона од 20-ти јули стапува во сила ограничувањето на пловидбата на пловните објекти на Охридското, Преспанското и Дојранското езеро.

Високи казни за лицата кои управуваат скутер на вода

Sky - 11.07.2012

Од 20-ти јули стапува во сила ограничувањето на пловидбата на пловните објекти на Охридското, Преспанското и Дојранското езеро.

Ригорозни казни за скутерџиите на вода

Денешен - 11.07.2012

Од 20. јуни започнува забраната за пловидба на Охридското, Преспанското и Дојранското езеро за да се има побезбедна туристичка сезона.

Можно е предвремена забрана за користење на скутерите на вода

Денешен - 11.07.2012

Предвреме да стапи во сила одлуката за забрана на скутери ќе побара денеска на седница на Владата министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески.

Нема скутери во езерските води!

Вечер Прес - 11.07.2012

Од денеска е забрането управување на скутери во трите природни езера во Македонија. Ова го одлучи Владата на РМ по барањето на Министерството за транспорт за промена на периодот во кој важи овој ...

Од утре скутерите не смеат да се движат во езерата

Н.Македонија - 11.07.2012

Забрана за движење на скутери по трите езера во Македонија стапува на сила од утре, одлучи Владата Вообичаено забраната се воведува од 20 јули и трае до 20 август.

Властите забранија возење скутери по македонските езера

eReporter - 11.07.2012

Македонските власти го забранија возењето скутери по трите најголеми езера во земјата. Македонската влада денеска одлучи да ја ограничи пловидбата на скутери на езерата од утре, четврток па се до ...

Одлука за забрана на скутери во езерата

Идивиди - 11.07.2012

Скопје, 11 јули 2012 (МИА) - Предвреме да стапи во сила одлуката за забрана на скутери ќе побара денеска на седница на Владата министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески.

Нов инцидент во Охридското Езеро – скутерџија повторно удри човек

24 Вести - 10.07.2012

Втор инцидент во Охридското Езеро кај Машката плажа во Струга – скутерџија повреди 11 годишно девојче, по што побегнал. Ова е втора незгода во два дена случена на истото место во Струга.

Девојче повредено од скутер на плажа во Струга

Утрински - 10.07.2012

Единаесетгодишно девојче од Тетово вчера попладне е повредено од скутер на Машка плажа во Струга. Според полицијата, вчера околу 16 часот во крајбрежниот дел од плажата скутерџија со предниот дел од ...

Туристите загрижени за својата безбедност по двата инцидента во Охридското Езеро

Канал5 - 10.07.2012

Овие незгоди уште еднаш го отворија прашањето за безбедноста во Охридското Езеро, каде за жал се плови на слепо. По езерската шир е вистински хаос почнувајќи од чамци, кајчиња, скутери, глисери, ...

На плажа во Струга со скутер повредено 11-годишно девојче

Телма - 10.07.2012

Вчера, во 16 часот на машката плажа во Струга, скутер со предниот дел удрил во десната потколеница на 11 годишно девојче кое се наоѓало во плиткиот дел од езерото.

Реакција на Министерството за транспорт и врски на изјавите на градоначалникот на Охрид

24 Вести - 10.07.2012

Министерството за транспорт и врски реагира на изјавите на градоначалникот на општина Охрид, Александар Петрески кој наведува дека Капетанијата на пристаништа не функционира затоа што „во Охрид сред ...

Да ги забранеа скутерите ќе немаше олку несреќи

Дневник - 10.07.2012

Од Центарот за спасување на вода потврдуваат дека од година во година се зголемува бројот на скутерџиите што возат во езерото Елена МихаЈловска Момче заврши во болница со тешки повреди откако беше ...

Втор инцидент во водите на Охридското Езеро – скутерџија удри девојче

Канал5 - 10.07.2012

Скутерџија удри девојче од Тетово во водите на Охридското Езеро. Незгодата се случи вчера попладне околу 16 часот на Машка плажа во Струга.

Нов инцидент: Скутерџија повреди девојче кај Машката плажа во Струга

Дневник - 10.07.2012

Повторно инцидент кај Машката плажа во Струга - скутерџија удрил во 11-годишно девоје, по што го оставил скутерот и побегнал.

Уште една несреќа со скутер во Охридското езеро-повредено девојче

Кајгана - 10.07.2012

Уште една несреќа се случи вчера попладне на „Машка плажа“, спроти ресторанот „Ванила“ во Струга. Малолетник на возраст од околу 17 години со скутер удрил 11-годишно девојче од Тетово и ја повредил ...

Петрески: Безбедноста во езерото е на незавидно ниво

А1 On - 10.07.2012

Охридскиот градоначалник Александар Петрески апелира да се среди сосотјбата со капетанијата во Охрид и конечно да постави капетан.

Петрески апелира Капетанијата да добие прв човек

Inpress - 10.07.2012

Охрид, 10. јули 2012 (ИНПРЕС) Градоначалникот на град Охрид, Александар Петрески изрази загриженост од немилите настани на повредени капачи во Охридското Езеро од страна на несовесни скутерџии.

Девојче повредено од скутер на плажа во Струга, полицијата најави интензивни контроли на струшкото крајбрежје

МРТ - 10.07.2012

Единаесетгодишно девојче од Тетово вчера попладне е повредено од скутер на Машка плажа во Струга. Според полицијата, вчера околу 16 часот во крајбрежниот дел од плажата скутерџија со предниот дел од ...

Чамци без кормилари

Окно - 10.07.2012

Директна одговорност за несреќите кои се случуваат во водите на Охридското езеро сносат и Капетанијата на пристаништата и Министерството за сообраќај и врски затоа што според законот не обезбедиле ...

Од 20 јули казни до 2.000 евра за скутери на вода

+инфо - 10.07.2012

Владата донесе ограничување на пловидбата на скутери на вода, за што следуваат казни од 6.000 до 8.000 евра во денарска пртиввредност за домашни иза странски правни лица и од 800 до 2.000 евра за ...

Казни за несовесните скутерџии

А1 On - 10.07.2012

Од 11 до 18 часот, нема да биде дозволена пловидба на скутери на вода, кои се со јачина поголема од 45 киловати. Забраната ќе важи од 20-ти јули до 20-ти август, и тоа за Охридското, Преспанското и ...

Министерство за транспорт: Петрески да не ги злоупотребува инцидентите

А1 On - 10.07.2012

Министерството за транспорт и врски испрати одговор на обвинувањето на градоначалникот на општина Охрид, Александар Петрески кој рече дека безбедноста во езерото е доведена во прашање зашто Охрид е ...

Скутер удри девојче во Охридското езеро

Курир - 10.07.2012

Нов инцидент со скутер во Охридското езеро. Скутерџија удрил во 11-годишно девојче, по што го оставил скутерот и побегнал.

Повторно скутерџија повреди капач на плажа во Струга

Inpress - 10.07.2012

Струга, 10. јули 2012 (ИНПРЕС) Повторно инцидент кај Машката плажа во Струга наспроти ресторанот „Ванила“, каде скутерџија удрил во 11-годишно девоје, по што го оставил скутерот и побегнал.

Девојче повредено од скутерџија во Охридското Езеро

Кирилица - 10.07.2012

11 годишно девојче е повредено во водите на Охридското Езеро. Овој, втор инцидент ова лето, се случил кај Машката плажа во Струга. Скутерџија го повредил девојчето по што побегнал.

Уште една несреќа со скутер во Охридското езеро-повредено девојче

Макфакс - 10.07.2012

Уште една несреќа се случила во понеделник попладне на „Машка плажа“, спроти ресторанот „Ванила“ во Струга. Малолетник на возраст од околу 17 години со скутер удрил 11-годишно девојче од Тетово и ја ...

Скутер повреди девојче во Струга

Нетпрес - 10.07.2012

Непознато лице на возраст од околу 17 години со скутер удрило во малолетно лице од Тетово, при што и нанел полесна телесна повреда на десната потколеница.

Скутер дивее во водите на Охридското езеро во Струга, повредено девојче

Сител - 10.07.2012

Малолетник вчера управувајќи скутер повредил 11- годишно девојче на струшкото крајбрежје. Повредената А.И. од Тетово е префрлена во струшката болница каде се констатирани лесни повреди на десната ...

Повторно повредено дете на Охридско езеро

+инфо - 10.07.2012

Скутерџија на вода повредил девојче од Тетово во водите на Охридското Езер. Несреќата се случила вчера попладне на Машка плажа во Струга.

Петрески: Капетанијата не реагира на незгодите на Охридско езеро

Макфакс - 10.07.2012

Покрај редовните апели до централната власт, безбедноста во Охридското езеро и понатаму е на незавидно ниво, што се потврди во неделата, кога на момче му беа нанесени тешки телесни повреди од страна ...

Капетанијата без капетан, а во Охрид страдаат деца

+инфо - 10.07.2012

Охридската капетанија која е задолжена за езерскиот сообраќај, иако неодамна реагиравме, но по се изгледа беше за џабе. Еве сега повторно апелираме до власта да ја среди ситуацијата во оваа ...

СДСМ: Владата да не го игнорира Охрид - безбедноста е на незавидно ниво

Press24 - 10.07.2012

Александар Петрески, градоначалникот на Охрид, денеска излезе со изјава во која апелира до власта дека безбедноста во ОХридското Езеро е на незавидно ниво.

Забрана за водните скутери и други пловила по езерата

Либертас - 10.07.2012

Казните за непочитување ќе изнесуваат од 6.000 до 8.000 евра во денарска противвредност за домашни и странски правни лица и 800 – 2.000 евра за физички лица, како и мандатни казни од 600 евра на лице ...

Повторно несреќа кај Машка плажа во Струга, скутер повреди девојче

Либертас - 10.07.2012

Скутерот удрил во девојчето кога испловувал, а потоа го оставил изнајмениот скутер и веднаш избегал од местото на настанот.

Скутер повреди девојче во Струга

Точка - 10.07.2012

Непознато лице на возраст од околу 17 години со скутер удрило во малолетно лице од Тетово, при што и нанел полесна телесна повреда на десната потколеница.

Нова жртва на Машката плажа во Струга

Денешен - 10.07.2012

Повторно инцидент на Мапката плажа во Струга. Овој пат повредено е девојче од скутерџија на вода при што по инцидентот го оставил скутерот и побегнал.

Скутерџија повредил девојче

Вечер Прес - 10.07.2012

За десет дена стапува на сила законот според кој е забрането возење скутери во поголемиот дел од денот Несовесен и невнимателен скутерџија завчера удрил во девојче кое се капело во близина на машката ...

Петрески: На незавидно ниво е Безбедноста во езерото

Sky - 10.07.2012

Апел од градоначалникот на Охрид Александар Петрески да се среди сосотјбата со капетанијата во Охрид и конечно да постави капетан.

Скутерџија удри девојче во водите на Охридското Езеро

Sky - 10.07.2012

Нов инцидент во водите на Охридското Езеро, скутерџија удри девојче од Тетово. Несреќата се случила вчера попладне на Машка плажа во Струга.

Петрески: Безбедноста во Охридско езеро е незавидна, а сред сезона „Капетанија“ е без капетан

Либертас - 10.07.2012

Александар Петрески, градоначалникот на Охрид рече дека сезоната е во полн ек, а „Капетанијата“ е без раководство и не е способна да ја извршува својата функција.

Казни до 6.000 евра за скутерите кои возат близу до капачите

Н.Македонија - 10.07.2012

Заради несоодветно однесување на поединци при употреба на пловните објекти, кои возат скутери во непосредна близина на капалиштата на Охридското езеро ќе следуваат санкции, односно изрекување на ...

Скутер удрил во педалина во Струга – еден повреден

Канал5 - 09.07.2012

Вчера попладне околу 16.30 во водите на Охридското езеро дошло до удар на скутер во педалинка. Во педалинката имало двајца, еден е повреден и пренесен во Ургентниот центар во Скопје.

(Обновено) Вон животна опасност е момчето во кое удри скутерџија

Дневник - 09.07.2012

Илустрација: Дивеењето на скутерџиите на Охридското Езеро е особено изразено покрај плажите во Струга Полицијата се уште трага по скутерџијата кој вчера попладне повреди момче удирајќи со својот ...

Момче повредено од скутер на плажа во Струга

Утрински - 09.07.2012

Дваесет и едногодишниот А.В. од тетовско село Милетино вчера бил повреден од скутер додека се сончал на педалинка во близина на Машка плажа во Струга.

Скутерџија удрил во момче на Охридското Езеро и побегнал

24 Вести - 09.07.2012

Момче од тетовското село Брвеница заврши во болница со тешки повреди откако во педалинката на која се сончал на Охридското Езеро удрил скутер.

Скутерџија удрил во момче на Охридското Езеро и побегнал

Дневник - 09.07.2012

Момче од тетовското село Брвеница заврши во болница со тешки повреди откако во педалинката на која се сончал на Охридското Езеро удрил скутер.

Скутер повреди капач на плажа

Макфакс - 09.07.2012

Момче од село Брвеница-тетовско е тешко повредено на Машка плажа во центарот на Струга, кога на него налетал скутер. Поради сериозноста на здобиените повредите по укажаната помош од струшките лекари, ...

Несреќа во Охридско езеро

+инфо - 09.07.2012

Жител на тетовското село Брвеница заврши во охридската болница откако во него удрил скутер додека се сончал на педалинка кај Машката плажа во Струга. Додека Веѓи А.

Скутерџија повреди дете во Охридско Езеро

Inpress - 09.07.2012

Струга, 9. јули 2012 (ИНПРЕС) Момче од тетовското село Брвеница заврши во болница со тешки повреди откако во педалинката на која се сончал на Охридското Езеро удрил скутер.

Тетовец настрада од скутер на плажа во Струга

МКД - 09.07.2012

Жител на тетовското село Брвеница бил тешко повреден вчера откако го прегазил скутер на вода додека се сончал на педалинка на Машката плажа во Струга. Станува збор за Веѓи А.

Додека се сончал на педалинка, го удрил скутер

Курир - 09.07.2012

Се сончал на педалинка во близина на Машката плажа во Струга, но набрзо завршил во болница откако во него удрил скутер. Полицијата соопшти дека до инцидентот дошло вчера околу 16:45 часот, додека ...

Скутер удрил во педалинка, повредено момче во Струга

Сител - 09.07.2012

Полицијата трага по возач кој со скутер вчера удрил во педалинка која пловела по Охридското езеро на околу 120 метри над плажата кај хотел „Дрим“ во Струга.

Скутер повреди капач на плажа во Струга

Кајгана - 09.07.2012

Момче од село Брвеница-тетовско е тешко повредено на Машка плажа во центарот на Струга, кога на него налетал скутер. Поради сериозноста на здобиените повредите по укажаната помош од струшките лекари, ...

Продолжува дивеењето со скутерите на вода во Струга - попладнево повредено 11 годишно момче

Press24 - 09.07.2012

Момчето било полесно повредено, а возачот се дал во бегство Не престанува дивеењето со скутерите на вода по Охридското Езеро.

Тешка несреќа во Охридското езеро

Sky - 09.07.2012

Жител на тетовска Брвеница завршил во болница откако бил удрен со скутер додека се сончал на педалинка кај Машка плажа во Струга.

Скутер удрил во педалинка во Струга, тешко повредено момче од тетовско Брвеница

Либертас - 09.07.2012

Додека момчето се сончало на педалинката, во него удрил скутерот, па од ударот, момчето се здобило со расекотини на раката. Од ударот му биле повредени тетивите и крвните садови, па морало Веѓи А.

Скутер прегазил педалинка

Денешен - 09.07.2012

Момче додека се сончало на педалинка било прегазено од скутер на Машката плажа во Струга. По сударот, возачот веднаш избегал со скутерот.

Се забил со скутер во педалинка

Вечер Прес - 09.07.2012

Тетовец завршил во скопскиот Ургентен центар со повреди на раката откако во педалинката на која се сончал со полна брзина удрил скутер управуван од несовесен возач кој веднаш побегнал во непознат ...

Скутерџија повреди дете во Охридско Езеро

Идивиди - 09.07.2012

Момче од тетовското село Брвеница заврши во болница со тешки повреди откако во педалинката на која се сончал на Охридското Езеро удрил скутер.