TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Матурантите покажаа дека знаат и самба

Дневник - 19.05.2012

Со звуците на Штраусовата опера „Лилјакот“ денеска матурантите од Македонија по шести пат се приклучија кон глобалната манифестација „Матурска парада“.

Неискуството кобно за младите возачи

Дневник - 19.05.2012

Пребрзото возење, управувањето автомобил под дејство на алкохол и некористењето сигурносни ремени се трите главни причини зошто младите возачи предизвикуваат сообраќајни несреќи Со кампањата „Не си ...

Матурантите во ритамот на салса

Н.Македонија - 19.05.2012

Околу 1.000 матуранти вчера точно напладне го заиграа матурскиот квадрил Тие тргнаа од Музејот на градот Скопје, по што продефилираа по улицата Македонија, кон плоштадот „Македонија“, каде што се ...

Матуранти со танц до Гинисов рекорд

24 Вести - 18.05.2012

Традиционално по шести пат матурантите заиграа на проштадот Македонија. Оваа година 2.500 матуранти од Скопје, Струга, Ресен, Гевгелија и Струмица се обидоа да го урнат минатогодишниот светски ...

Македонските матуранти ќе играат квадрил

Вест - 18.05.2012

Македонските матуранти денеска со играње квадрил по шести пат ќе се приклучат кон меѓународната манифестација „Матурска парада“.

ФОТО ГАЛЕРИЈА - Матурска парада по шести пат во Македонија

Вест - 18.05.2012

Со звуците на штраусовата опера „Лилјакот“ денеска матураните од Македонија по шести пат се приклучија кон глобалната манифестација „Матурска парада“.

Почна славењето на полнолетството

Утрински - 18.05.2012

Вчераутро беше навистина весело пред скопската гимназија „Јосип Броз-Тито“ во центарот на Скопје. Со трубачи, чочеци, песни и игри матурантите се збогуваа со училишните клупи во кои седеа четири ...

Матурска парада на плоштад „Македонија“

Утрински - 19.05.2016

Скопските матуранти заедно со своите врсници ќе танцуваат квадрил по 10 .јубилеен пат на традиционалната манифестација „Матурска парада 2016“ што ќе се одржи в петок на плоштадот „Македонија“.

Матурска парада во Македонија

Телма - 18.05.2012

Со звуците на штраусовата опера „Лилјакот“ денеска матураните од Македонија по шести пат се приклучија кон глобалната манифестација „Матурска парада“.

Матурантите со чадорчиња на самба и квадрил (ФОТОГАЛЕРИЈА)

МКД - 18.05.2012

Насмеани, наредени во ред, со чадорчиња во рацете македонските матуранти денес по шести пат танцуваа на плоштадот „Македонија“, во рамки на манифестацијата „Матурска парада“.

(ФОТО) Рекорден број ученици на „Матурската парада“

Утрински - 18.05.2012

Традиционалниот „квадрил“ на плоштадот „Македонија“ го одиграа вкупно 988 матуранти Рекордни 988 матуранти од 18 средни училишта симболично опремени со црни и црвени маици, чадори и свирчиња, денеска ...

Матуранти од цела Македонија во Скопје ќе играат квадрил

Дневник - 18.05.2012

Матурантите од повеќе градови од земјава денеска ќе се соберат во Скопје каде со играње квадрил по шести пат ќе се приклучат кон меѓународната манифестација „Матурска парада“.

Македонските матуранти ќе играат квадрил

Алфа - 18.05.2012

Македонските матуранти денеска со играње квадрил по шести пат ќе се приклучат кон меѓународната манифестација „Матурска парада“.

Матурантите по шести пат ќе играат квадрил

БркајРабота - 18.05.2012

Тие ќе тргнат од Музејот на Град Скопје по што ќе продефилираат по улицата „Македонија“, а потоа преку улицата „Димитрија Чуповски“ ќе поминат низ портата „Македонија“ и ќе се упатат кон плоштадот ...

Денеска, Матурска парада на плоштад

Хитпортал - 18.05.2012

Д енеска напладне на плоштадот „Македонија“ во Скопје матурантите од повеќе градови од земјата пои шести пат ќе го одиграат танцот квадрил и при тоа ќе се обидат да постават нов Гинисов рекорд.

Матурска парада во центарот на Скопје

Факултети - 18.05.2012

Македонските матуранти денеска со играње квадрил по шести пат ќе се приклучат кон меѓународната манифестација „Матурска парада“.

Македонските матуранти ќе играат квадрил

Н.Македонија - 18.05.2012

Македонските матуранти денеска со играње квадрил по шести пат ќе се приклучат кон меѓународната манифестација „Матурска парада“ Тие ќе тргнат од Музејот на Град Скопје по што ќе продефилираат по ...

Матурска парада на плоштад „Македонија“!

Штипка - 18.05.2012

Со говор на градоначалникот Коце Трајановски, денес на плоштадот „Македонија“, точно на пладне ќе започне големата Матурска забава на отворено на кое матурантите од неколку градови од Македонија ќе ...

Матурска парада по шести пат во Македонија

Идивиди - 18.05.2012

Со звуците на штраусовата опера „Лилјакот“ денеска матураните од Македонија по шести пат се приклучија кон глобалната манифестација „Матурска парада“.

(ФОТОГАЛЕРИЈА) Матуранти од шест града танцуваа во Скопје

Дневник - 18.05.2012

Со звуците на штраусовата опера „Лилјакот“ матураните од Македонија по шести пат се приклучија кон глобалната манифестација „Матурска парада“.

Матурска парада по шести пат

Хитпортал - 18.05.2012

С о звуците на штраусовата опера „Лилјакот“ денеска матураните од Македонија по шести пат се приклучија кон глобалната манифестација „Матурска парада“.

По шестти пат, матурантите танцуваа „квадрил“

Алфа - 18.05.2012

Mакедонските матуранти денеска со играње квадрил по шести пат се приклучија кон меѓународната манифестација „Матурска парада“.

Македонските матуранти денеска ќе играат квадрил

+инфо - 18.05.2012

Mакедонските матуранти денеска со играње квадрил по шести пат ќе се приклучат кон меѓународната манифестација „Матурска парада“.

Видео и Фото галерија: Како се играше квадрил денеска на скопскиот плоштад

+инфо - 18.05.2012

Mакедонските матуранти денеска играа квадрил по шести пат и се приклучија кон меѓународната манифестација „Матурска парада“.

Матурантите денеска танцуваа квадрил на градскиот плоштад

+инфо - 18.05.2012

На плоштадот „Македонија“ денеска се одржа шестата „Матурска парада 2012“, а матурантите од Скопје им се придружија на своите врсници од шеесетина градови од земјава и од Европа кои во исто време, ...

ГАЛЕРИЈА: Матурантите во Струмица на „Квадрил“

+инфо - 18.05.2012

Мaтурантите од трите средни училишта во Струмица денес точно напладне на плоштадот „Гоце Делчев“ го изведоа познатиот Квадрил.

Македонските матуранти ќе играат квадрил

МРТ - 18.05.2012

Македонските матуранти денеска со играње квадрил по шести пат ќе се приклучат кон меѓународната манифестација „Матурска парада“.

Македонските матуранти ќе играат квадрил

Вечер - 18.05.2012

Македонските матуранти денеска со играње квадрил по шести пат ќе се приклучат кон меѓународната манифестација Матурска парадаа.

Матурска парада по шести пат во Македонија

Сител - 18.05.2012

Со звуците на штраусовата опера „Лилјакот“ денеска матураните од Македонија по шести пат се приклучија кон глобалната манифестација „Матурска парада“.

Матурантите заиграа во ритамот на самба

Вечер - 18.05.2012

Со звуците на штраусовата опера "Лилјакот" денеска матураните од Македонија по шести пат се приклучија кон глобалната манифестација "Матурска парада".

Матурска парада по шести пат во Македонија

МРТ - 18.05.2012

Со звуците на штраусовата опера „Лилјакот“ денеска матураните од Македонија по шести пат се приклучија кон глобалната манифестација „Матурска парада“.

Матурска парада во Скопје

МРТ - 18.05.2012

1.000 матуранти од 18 средни училишта од земјава точно напладне го одиграа традиционалниот матурски танц. По шести пат годинава, матурантите од 60 града од десетина европски градови синхронизирано го ...

2 500 матуранти играа квадрил и салса

Канал5 - 18.05.2012

Ја положија заклетвата против насилство и го одиграа танцот на зрелоста. 2.500 матуранти од Скопје, Струга, Охрид, Ресен, Гевгелија и Струмица.

Матурантите од Скопје го соборија домашниот рекорд

Канал5 - 18.05.2012

Денеска матурантите од главниот град го соборија македонскиот рекорд. Околу 1000 ученици учествуваа на шестата Матурска парада.

Матурантите се збогуваа со популарниот квадрил

Вечер - 18.05.2012

СРЕДНОШКОЛЦИТЕ ПО ШЕСТИ ПАТ И СЕ ПРИКЛУЧИЈА НА ГЛОБАЛНАТА МАНИФЕСТАЦИЈА МАТУРСКА ПАРАДА Свечениот дел на манифестацијата се одржа на градскиот плоштад, а точно напладне матурантите го одиграа ...

Матурска парада во Скопје

Точка - 18.05.2012

Матурантите денеска ќе одржат парада во центарот на Скопје со што ќе се приклучат на меѓународната манифестација “Матурска парада“.

Рекорден број матуранти заиграа квадрил и салса на плоштад

Точка - 18.05.2012

Во центарот на Скопје, на плоштадот “Македонија“, околу 1.000 матуранти од 18 средни училишта денеска ја одржаа шестата по ред матурска парада, играјќи квадрил, а ни покажаа и дека се многу успешни ...

Матурска парада во Скопје

Нетпрес - 18.05.2012

Матурантите денеска ќе одржат парада во центарот на Скопје со што ќе се приклучат на меѓународната манифестација “Матурска парада“.

Матурантите традиционало ќе го играат танцот квадрил

Канал 77 - 18.05.2012

Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски денеска точно напладне ќе ја отвори шесттата матурска парада. Матурантите од средните училишта на Град Скопје, заедно со своите врсници од 60 градови ...

Матурска парада точно напладне во повеќе градови

Sky - 18.05.2012

Парада во центарот на Скопје со која матураните ќе се приклучат на меѓународната манифестација `Матурска парада`. На плоштадот `Македонија` точно напладне ќе се одржи свечениот дел од манифестацијата ...

Матурантите точно напладне ќе играат квадрил

Фама - 18.05.2012

Денеска напладне на плоштадот „Македонија“ во Скопје матуранти од повеќе градови од земјата ќе го одиграат танцот квадрил.

Матурска парада во Скопје

Таратур - 18.05.2012

Матурантите денеска ќе одржат парада во центарот на Скопје со што ќе се приклучат на меѓународната манифестација „Матурска парада“.

Македонските матуранти на „Матурска парада“

Press24 - 18.05.2012

Македонските матуранти денеска со играње квадрил по шести пат ќе се приклучат кон меѓународната манифестација „Матурска парада“.

ФОТО/ ВИДЕО: Рекорден број матуранти заиграа квадрил и салса на плоштад

Нетпрес - 18.05.2012

Во центарот на Скопје, на плоштадот “Македонија“, околу 1.000 матуранти од 18 средни училишта денеска ја одржаа шестата по ред матурска парада, играјќи квадрил, а ни покажаа и дека се многу успешни ...

ФОТО: 1 000 матуранти во ритамот на салса

Курир - 18.05.2012

Околу 1 000 матуранти денеска точно напладне играа квадрил и салса на скопскиот плоштад. Македонските матуранти по шести пат се приклучија кон меѓународната манифестација „Матурска парада“.

ФОТО-ГАЛЕРИЈА: Погледнете ја парадата - 1000 македонски матуранти во ритамот на самба

Press24 - 18.05.2012

Со звуците на штраусовата опера „Лилјакот“ денеска матураните од Македонија по шести пат се приклучија кон глобалната манифестација „Матурска парада“.

Охридските матуранти дел од Матурската парада

Курир - 18.05.2012

На Градскиот плоштад во Охрид 400 матуранти од гимназијата „Св. Климент Охридски“ точно напладне танцуваа квадрил на Штраусовата опера „Лилјакот“ во рамки на меѓународната манифестација „Матурска ...

ФОТО: Матурантите играа квадрил и во Ресен

Sky - 18.05.2012

По шести пат Mакедонските матуранти денеска играа квадрил и се приклучија кон меѓународната манифестација `Матурска парада`.

ФОТО: Матурантите играа квадрил на плоштад

Sky - 18.05.2012

На плоштадот „Македонија“ денеска се одржа шестата „Матурска парада 2012“, а матурантите од Скопје им се придружија на своите врсници од шеесетина градови од земјава и од Европа кои во исто време, ...

ФОТО: Традиционална матурска парада и во Охрид

Sky - 18.05.2012

Охридските матуранти беа дел од манифестацијата Матурска парада 2012. Денеска на градскиот плоштад во Охрид, учествуваа рекордни 372 матуранти.

ФОТО: Матурска парада и во Струмица

Sky - 18.05.2012

Мaтурантите од трите средни училишта од општина Струмица денес точно напладне на плоштадот „Гоце Делчев“ го изведоа познатиот Квадрил.

Матурантите во Хрватска подивеа низ улиците-Фото

БезПардон - 18.05.2012

Матурата како најважен ден во животот на средношколците различно се одбележува. Додека ние знаеме малку да се занесеме во прославата, хрватските матуранти буквално се здивеа низ улиците.

Матурантите традиционало ќе го играат танцот квадрил

Макфакс - 18.05.2012

Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски денеска точно напладне ќе ја отвори шесттата матурска парада. Матурантите од средните училишта на Град Скопје, заедно со своите врсници од 60 градови ...

Матурантите танцуваа „квадрил“

Макфакс - 18.05.2012

На плоштадот „Македонија" во петок се одржа шестата „Матурска парада 2012", а матурантите од Скопје им се придружија на своите врсници од шеесетина градови од земјава и од Европа кои во исто време, ...

Македонските матуранти денеска дел од Европа - заедно ќе играат квадрил

Inpress - 18.05.2012

Скопје, 18. мај 2012 (ИНПРЕС) На музиката на „Лилјакот“ од Штраус, македонските матуранти денеска ќе го одиграат танцот квадрил во четири слики: Панталон, Ете, Пасторел и Финале.

Охридските и струшките матуранти играа квадрил со врсниците од Европа

Inpress - 18.05.2012

Охрид/Струга, 18. мај 2012 (ИНПРЕС) Честа е голема да се биде дел од матурската прослава, играјќи „Квадрил“, заедно со врсниците од повеќе европски земји, со восхит порачаа од Градскиот плоштад ...

Матуранти утре сите на плоштад Македонија!

Хитпортал - 17.05.2012

У тре (18 мај) точно на пладне на плоштадот Македонија ќе се случи Матурската пара во која матурантите од 18 средни училишта од Скопје ќе танцуваат квадрил а потоа и салса.

Матурантите сакаат на факултет, размислуваат и за странство

Факултети - 17.05.2012

Повеќето од учениците кои оваа година завршуваат средно планираат да го продолжат своето образование на факултет. Матурантите со кои разговаравме потенцираат дека ќе аплицираат да студираат на ...

Прашањата од државната матура се чуваат во најголема тајност

Факултети - 17.05.2012

Ниту еден тест за државна матура годинава нема да биде пробиен, гарантира министерот за образование. На матурантите неколку пати им успеа да откријат дел од прашањата кои треба да ги одговараат, но ...

Наместо матура, на гробот на Тито - Генерација 1976/80 без матурска забава

Факултети - 17.05.2012

Во Белград ги понеле и матурските фустани и костуми за секој случај, но место матурска забава, учениците ги разбудиле во четири часот изутрина и веќе во пет биле во долгата колона од каде чекор по ...

Утре парада на 2.500 матуранти

Н.Македонија - 17.05.2012

Матурската парада утре ќе се одржи шести пат. Се очекува кон манифестацијата да се приклучат од 2.000 до 2.500 матуранти од Скопје, Струга, Охрид, Ресен, Гевгелија и од Струмица Матурантите ќе тргнат ...

Матурантите од Струга ќе слават во Виена, Охрид и Струга

Штипка - 17.05.2012

Матурантите од струшката гимназија „Ибраим Темо“ повторно одделно ќе ја слават матурската вечер... Директорот на гимназијата Урим Крека објаснува дека утре ќе има посебна програма на која најдобрите ...

(ФОТОГАЛЕРИЈА) Веселите матуранти од „Јосип Броз Тито“

Дневник - 17.05.2012

Со трубачи, оро, чочек, кренати раце и пеење на сет глас матурантите од скопската гимназија „Јосип Броз - Тито“ утринава го прославија завршувањето на средното училиште.

Следете ги матурантите во живо

Факултети - 17.05.2012

Денес (Четврток) уште една генерација ученици од средното училиште „Љупчо Сантов“ во Кочани ќе се збогува со училишните клупи.

Матурски карневали

Алфа - 17.05.2012

Матурските вечери по правило завршуваат наутро. Ниту годинава не беше исклучок. Матурантите своите прослави ги завршуваат во училишните дворови. Така беше и во скопската гимназија Јосип Броз.

Битолчани не штедат за матурите на децата

Алфа - 17.05.2012

Од синоќа во Битола започнаа матурските прослави и веселби. Матурантите се веселеа, а битолчани гледаа сеир за каква гардероба, фризури и за стилисти се потрошија еден куп пари.

Фото галерија: Матурантите од „Јосип Броз Тито“ утринава со трубачи се простија од училиштето

+инфо - 17.05.2012

Матурантите од средното училиште „Јосип Броз Тито“ во Скопје откако синоќа ја прославија матурската, утринава направија вистинска лудница пред вратите на училиштето.

Mатуранти од 6 градови во Македонија се придружуваат на „Матурска парада“

Канал5 - 17.05.2012

По 6 пат средношколците од Македонија се придружуваат на „Матурската парада“ која на 21 мај истовремено ќе се одржи во повеќе градови во 10 држави.

Струшките матуранти ќе слават во Виена, Охрид и Струга

Inpress - 17.05.2012

Струга, 17. мај 2012 (ИНПРЕС) Во двете општински средношколски училишта во Струга интензивно течат последните подготовки за утрешната прослава на утрешната матурска вечер.

Без возила на матурската вечер

24 Вести - 16.05.2012

Или во кола со придружник постар од 25 години, или со такси на прослава за матурската вечер. Да не се загрозува и туѓиот живот, препорака од Советот за безбедност на сообраќајот, на матурантите им ...

Апел матураните да не одат со возило на прослави

Вест - 16.05.2012

Републичкиот совет за безбедност во сообраќајот апелира матураните да не одат со возило за време на матурските прослави.

Матурски „квадрил“ за ненасилство и толеранција

Утрински - 16.05.2012

Со традиционалното играње на танцот „квадрил“, в петок над 2.000 матуранти од средните училишта од земјава по шести пат ќе ја одбележат меѓународната манифестација „Матурска парада“.

„Не си фраер ако загинеш на матура“

Телма - 16.05.2012

“Не си фраер ако загинеш на матура“ е шокантното мото на републичкиот совет за безбедност во сообраќајот , кое веројатно има цел да ги освести младите да ги остават автомобилите, а...

Матурантите ќе танцуваат на плоштадот

Дневник - 16.05.2012

Шеста година по ред на плоштадот Македонија матурантите ќе танцуваат кадрил, но и салса. Со оваа активност всушност се приклучуваат кон меѓународната манифестација „Матурска парада“.

Во петок матурантите ќе танцуваат

Факултети - 16.05.2012

Со играње квадрил годинава по шести пат македонските матуранти во петок ќе се приклучат кон меѓународната манифестација „Матурска парада“.

Во петок “матурска парада“ на Плоштад

Дневник - 16.05.2012

Со играње квадрил годинава по шести пат македонските матуранти во петок ќе се приклучат кон меѓународната манифестација „Матурска парада“.

„Матурска Парада“ во петок на плоштад

Штипка - 16.05.2012

Оваа година, по шести пат матурантите од неколку градови од Македонија ќе се приклучат кон меѓународната манифестација „Матурска парада“.

РСБС апелира матураните да не одат со возило на прослави

Факултети - 16.05.2012

Републичкиот совет за безбедност во сообраќајот апелира матураните да не одат со возило за време на матурските прослави.

Апел до матурантите: На прослава без автомобил

Н.Македонија - 16.05.2012

Републичкиот совет за безбедност во сообраќајот апелира матураните да не одат со возило за време на матурските прослави Оттаму упатуваат апел и до родителите да не ги пуштаат матурантите со возило на ...

Матурантите сакаат на факултет, размислуваат и за странство

Алфа - 16.05.2012

Повеќето од учениците кои оваа година завршуваат средно планираат да го продолжат своето образование на факултет. Матурантите со кои разговаравме потенцираат дека ќе аплицираат да студираат на ...

Предупредување до матурантите – не возете на прославата!

Штипка - 16.05.2012

Од републичкиот совет за безбедност во сообраќајот апелираат младите матуранти да ги остават дома своите автомобили на матурската вечер и на истата да се упатат или со градскиот превоз или пак, со ...

РСБС апелира матураните да не одат со возило на прослави

Сител - 16.05.2012

Републичкиот совет за безбедност во сообраќајот апелира матураните да не одат со возило за време на матурските прослави.

РСБС апелира матураните да не одат со возило на прослави

МРТ - 16.05.2012

Републичкиот совет за безбедност во сообраќајот апелира матураните да не одат со возило за време на матурските прослави.

Се е подготвено за државната матура

Сител - 16.05.2012

Подготвени се тестовите за државната матура. Но тие се под строга контрола и целосно заштитени. Министерот Кралев уверува дека годинава никој нема да ги пробие тестовите како што беше случај лани.

Кралев: Загарантирана сигурноста на тестовите за државната матура

МРТ - 16.05.2012

Државната матура ќе помине непречено, а тестовите ќе бидат заштитени од пробивање, тврди министерот за образование и наука Панче Кралев еден месец пред полагањето државна матура во 2011/2012.

Прашањата за државната матура се чуваат во најголема тајност

Канал5 - 16.05.2012

Ниту еден тест за државна матура годинава нема да биде пробиен, гарантира министерот за образование. На матурантите неколку пати им успеа да откријат дел од прашањата кои треба да ги одговараат, но ...

Се е подготвено за државната матура

Вечер - 16.05.2012

Подготвени се тестовите за државната матура. Но, тие се под строга контрола и целосно заштитени. Министерот Кралев уверува дека годинава никој нема да ги пробие тестовите, како што беше случај лани.

Во петок „Матурска парада“ на плоштад

Радио Фортуна - 16.05.2012

Со играње квадрил годинава по шести пат македонските матуранти во петок ќе се приклучат кон меѓународната манифестација „Матурска парада“.

Матурска парада во петок

БезПардон - 16.05.2012

Традиционално, по шести пат, матурантите ќе парадираат и танцуваат во центарот на Скопје. Со квадрилот и салсата тие ќе се приклучат кон Меѓународната манифестација “Матурска парада“.

Апел до матурантите: Не одете со автомобили на прославите

Курир - 16.05.2012

Републичкиот совет за безбедност во сообраќајот апелира матураните да не одат со возило за време на матурските прослави.

Апел до матурантите: Одете без автомобили на прославата

Press24 - 16.05.2012

Републичкиот совет за безбедност во сообраќајот апелира матураните да не одат со возило за време на матурските прослави.

Апел: Матураните да не одат со возило на прослави

Sky - 16.05.2012

Апел до матураните да не користат возило за време на матурските прослави. Од Републичкиот совет за безбедност во сообраќајот апелираат до родителите да не ги пуштаат матурантите со возило на прослава.

Кралев гарантира сигурност на тестовите за државната матура

Курир - 16.05.2012

Државната матура ќе помине непречено, а тестовите ќе бидат заштитени од пробивање, тврди министерот за образование и наука Панче Кралев.

Кралев: Тестовите за државна матура се строго заштитени, годинава нема да бидат пробиени

БезПардон - 16.05.2012

Подготовките за полагањето на државната матура се готови. Тестовите се изготвени, останува само средношколците добро да се подготват.

Апел до матурантите – не одете со автомобил на матура

БезПардон - 16.05.2012

Од Републичкиот совет за безбедност во сообраќајот апелираат до родителите да не ги пуштаат матурантите со возило на прослава.

Кралев: Оваа година нема да бидат пробиени тестовите за државна матура

Sky - 16.05.2012

Министерот за образование и наука, Панче Кралев тврди дека овогодинешните матурски тестови нема да бидат пробиени и државната матура ќе помине непречено.

Матурантите по шести пат ќе играат квадрил

24 Вести - 15.05.2012

Со играње квадрил годинава по шести пат македонските матуранти во петок ќе се приклучат кон меѓународната манифестација „Матурска парада“.

Матурантите шести пат ќе танцуваат на плоштадот „Македонија“

МКД - 15.05.2012

Меѓународната манифестацијата „Матурска парада“, на која матурантите играат квадрил, в петок ќе се одржи шести пат. Матурантите ќе тргнат од Музејот на град Скопје, по што ќе продефилираат по улицата ...

Креативни покани за професорите од Економското училиште во Тетово - од матурантите од IV1 и IV2

Факултети - 15.05.2012

Понесени од креативноста на гостиварчани и тетовчаните се покажаа како доста креативни со поканите за нивните гости. Погледнете ги... Клик на сликата за поголема резолуција...

Македонските матуранти ќе играат квадрил

Сител - 18.05.2012

Mакедонските матуранти денеска со играње квадрил по шести пат ќе се приклучат кон меѓународната манифестација „Матурска парада“.

Матурантите во стилот на луксузот и елеганција

Вечер - 15.05.2012

ТРЕСКА НА РАЗУБАВУВАЊЕ ВО САЛОНИТЕ НИЗ СКОПЈЕ Пресметките покажуваат дека еден просечно облечен матурант минимум чини околу 15 илјади денари.

Матурантите по шести пат ќе се приклучат кон меѓународната манифестација „Матурска парада“.

Press24 - 15.05.2012

Матурантите ќе тргнат од Музејот на Град Скопје по што ќе продефилираат по улицата Македонија, а потоа преку улицата „Димитрија Чуповски“ ќе поминат низ портата „Македонија“ и ќе се упатат кон ...

Матурантите ќе играат квадрил

Курир - 18.05.2012

Македонските матуранти денеска со играње квадрил по шести пат ќе се приклучат кон меѓународната манифестација „Матурска парада“.

Квадрил во петок ќе играат 2500 матуранти низ Македонија

Sky - 15.05.2012

Македонските матуранти во петок по шести пат во петок ќе учествуваат кон меѓународната манифестација „Матурска парада“. Матурантите е предвидено да тргнат од Музејот на Град Скопје низ улицата ...

Акција за безбедни матурски прослави во Струмица

Курир - 15.05.2012

Одделението за превенција при Секторот за внатрешни работи од Струмица, денеска во СОУ „Никола Карев” почна со спроведување едукативна акцијата „Безбедна матурска прослава”.

Нашите матуранти избираат облека, Kинезите бараат инфузија

Дневник - 14.05.2012

Директори на училишта велат дека во последно време учениците с` повеќе се трудат околу полагањето на тестовите, но исто така важна им е и самата забава Почна матурската треска.

Заблескајте на матурата во елегантен стил

Mnogoo - 14.05.2012

Ова е една елегантна верзија на матурски изглед. Елегантен црн, долг фустан, доработен со камења во делот кај градите, кој ја следи линијата на телото и дава гламурозен изглед.