TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Зошто толку Путин се запнал за Украина?!

Бриф - 13.02.2022

Тензиите на границата меѓу Украина и Русија и потенцијалната војна се тема број еден во светот со месеци, доколку ги игнорираме вестите за пандемијата. Во морето од информации и дезинформации со кои секојдневно не преплавуваат западните и руските ...

Макрон во Москва сретнал друг Путин, потврд и опседнат со историја

Независен - 13.02.2022

ПАРИЗ – Рускиот претседател Владимир Путин помина голем дел од неговите маратонски разговори со Емануел Макрон оваа недела за кризата во Украина, кажувајќи поплаки кои датираат од крајот на Студената војна, рекоа два извори од опкружувањето на ...

Макрон разговараше со Путин два часа, му пренел дека европските партнери се загрижени за состојбата

MTM - 13.02.2022

Францускиот претседател Емануел Макрон го предупреди својот руски колега Владимир Путин дека „чесниот дијалог не е компатибилен со воената ескалација“ на украинската граница, соопшти Елисејската палата по телефонскиот разговор меѓу шефовите на двете ...

Макрон разговараше со Путин два часа, му пренел дека европските партнери се загрижени за состојбата

Centar - 13.02.2022

Францускиот претседател Емануел Макрон го предупреди својот руски колега Владимир Путин дека „чесниот дијалог не е компатибилен со воената ескалација“ на украинската граница, соопшти Елисејската палата по телефонскиот разговор меѓу шефовите на двете ...

Францускиот претседател Макрон ја започна предизборната кампања без официјална кандидатура

Локално - 13.02.2022

Францускиот претседател Емануел Макрон официјално не објави дека ќе се кандидира на претседателските избори во април, но тој прави долгорочни планови за земјата, а неговиот предизборен тим активно се среќава со гласачите.

Макрон и Путин разговараа речиси два часа за украинската криза

MakPress - 13.02.2022

Претседателот на Франција, Емануел Макрон, како што соопшти Елисејската палата, денеска телефонски разговараше еден час и 40 минути со неговиот руски колега Владимир Путин за намалување на растечката тензија во руско-украинската криза, јави ...

Макрон и Путин разговарале речиси два часа за намалување на тензијата околу Украина

360 степени - 12.02.2022

Претседателот на Франција, Емануел Макрон, како што соопшти Елисејската палата, денеска телефонски разговарал еден час и 40 минути со неговиот руски колега Владимир Путин за намалување на растечката тензија во руско-украинската криза, пренесуваат ...

Макрон и Путин разговараа речиси два часа, францускиот претседател со предупредување

Фокус - 12.02.2022

Претседателот на Франција, Емануел Макрон, како што соопшти Елисејската палата, денеска телефонски разговараше еден час и 40 минути со неговиот руски колега Владимир Путин за намалување на растечката тензија во руско-украинската криза, јави ...

Макрон разговараше со Путин два часа, му пренел дека европските партнери се загрижени за состојбата

Макфакс - 12.02.2022

Францускиот претседател Емануел Макрон го предупреди својот руски колега Владимир Путин дека „чесниот дијалог не е компатибилен со воената ескалација“ на украинската граница, соопшти Елисејската палата по телефонскиот разговор меѓу шефовите на двете ...

Макрон два часа разговарал со Путин, го предупредил на ескалација

Канал5 - 12.02.2022

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска го предупреди својот руски колега Владимир Путин дека „чесниот дијалог не е компатибилен со воената ескалација“ на украинската граница. Ова го соопшти Елисејската палата по телефонскиот разговор меѓу ...

Макрон и Путин разговараа речиси два часа за украинската криза

ТВ21 - 12.02.2022

Претседателот на Франција, Емануел Макрон, како што соопшти Елисејската палата, денеска телефонски разговараше еден час и 40 минути со неговиот руски колега Владимир Путин за намалување на растечката тензија во руско-украинската криза, јави ...

Макрон и Путин повторно разговараа за украинската криза: Шпекулациите за инвазија се провокација порача рускиот ...

А1 On - 12.02.2022

Претседателите на Русија и на Франција, Владимир Путин и Емануале Макрон поладнево имале двочасовен разговор во обид за смирување на тенизите околу украинската криза. Овој разговор доаѓа непосредно пред разговорот што вечерва ќе го имаат Путин и ...

Макрон и Путин уште два часа телефонски разговараа за украинската криза

Слободен Печат - 12.02.2022

Претседателот на Франција, Емануел Макрон, како што соопшти Елисејската палата, денеска телефонски разговараше еден час и 40 минути со неговиот руски колега Владимир Путин за намалување на растечката тензија во руско-украинската криза, јави ...

Макрон го предупредил Путин за украинската криза, двајцата претседатели разговараа скоро два часа

Нова ТВ - 12.02.2022

Претседателот на Франција, Емануел Макрон, како што соопшти Елисејската палата, денеска телефонски разговараше еден час и 40 минути со неговиот руски колега Владимир Путин за намалување на растечката тензија во руско-украинската криза, јави ...

Макрон и Путин разговараа речиси два часа

Либертас - 12.02.2022

Претседателот на Франција, Емануел Макрон, како што соопшти Елисејската палата, денеска телефонски разговараше еден час и 40 минути со неговиот руски колега Владимир Путин за намалување на растечката тензија во руско-украинската криза, јави ...

ПУТИН И БАЈДЕН НА ЖЕШКА ЛИНИЈА Украина тема на разговор, но нема детали од разговорот

+инфо - 12.02.2022

Путин претходно разговараше и со францускиот претседател Емануел Макрон. Претседателите на САД и Русија, Џо Бајден и Владимир Путин денеска телефонски разговарале за кризата околу Украина, а разговорот траел нешто повеќе од 1 час, соопшти Белата ...

Речиси два часа денес траел телефонскиот разговор на Емануел Макрон со рускиот претседател Владимир Путин

Во Центар - 12.02.2022

Претседателот на Франција, Емануел Макрон, како што соопшти Елисејската палата, денес телефонски разговараше еден час и 40 минути со неговиот руски колега Владимир Путин за намалување на растечката тензија во руско-украинската криза.

По разговорот со Макрон:Француски функционер изјави дека Путин не кажал ништо што би укажало на напад

Вечер Прес - 12.02.2022

„Во она што го кажа Путин, не гледаме никакви индикации дека се подготвува да тргне во офанзива“, изјави францускиот функционер за новинарите по телефонскиот разговор меѓу двајцата лидери кој траеше околу 90 минути, пренесува Ројтерс.

Макрон и Путин разговараа речиси два часа за украинската криза

Вечер Прес - 12.02.2022

Претседателот на Франција, Емануел Макрон, како што соопшти Елисејската палата, денеска телефонски разговараше еден час и 40 минути со неговиот руски колега Владимир Путин за намалување на растечката тензија во руско-украинската криза, јави ...

Макрон и Путин разговараа околу два часа за украинската криза

Република - 12.02.2022

Претседателот на Франција, Емануел Макрон, како што соопшти Елисејската палата, денеска телефонски разговараше еден час и 40 минути со неговиот руски колега Владимир Путин за намалување на растечката тензија во руско-украинската криза, јави ...

Макрон разговараше со Путин два часа, му пренел дека европските партнери се загрижени за состојбата

24Инфо - 12.02.2022

Францускиот претседател Емануел Макрон го предупреди својот руски колега Владимир Путин дека „чесниот дијалог не е компатибилен со воената ескалација“ на украинската граница, соопшти Елисејската палата по телефонскиот разговор меѓу шефовите на двете ...

Бајден и Путин телефонски разговарале за кризата во Украина

Република - 12.02.2022

Претседателите на САД и Русија, Џо Бајден и Владимир Путин денеска телефонски разговарале за кризата околу Украина, а разговорот траел нешто повеќе од 1 час, соопшти Белата куќа. Нема детали што заклучиле двајцата претседатели.

Макрон и Путин разговараа речиси два часа за украинската криза

Lider - 12.02.2022

Претседателот на Франција, Емануел Макрон, како што соопшти Елисејската палата, денеска телефонски разговараше еден час и 40 минути со неговиот руски колега Владимир Путин за намалување на растечката тензија во руско-украинската криза, јави ...

Макрон и Путин разговараа речиси два часа за украинската криза

Независен - 12.02.2022

Претседателот на Франција, Емануел Макрон, како што соопшти Елисејската палата, денеска телефонски разговараше еден час и 40 минути со неговиот руски колега Владимир Путин за намалување на растечката тензија во руско-украинската криза, јави ...

Макрон и Путин разговараа околу два часа за украинската криза

Нетпрес - 12.02.2022

Претседателот на Франција, Емануел Макрон, како што соопшти Елисејската палата, денеска телефонски разговараше еден час и 40 минути со неговиот руски колега Владимир Путин за намалување на растечката тензија во руско-украинската криза, јави ...

Макрон и Путин разговараа речиси два часа за украинската криза

Н.Македонија - 12.02.2022

Претседателот на Франција, Емануел Макрон, како што соопшти Елисејската палата, денеска телефонски разговараше еден час и 40 минути со неговиот руски колега Владимир Путин за намалување на растечката тензија во руско-украинската криза, јави ...

Макрон и Путин разговараа речиси два часа за украинската криза

Опсервер - 12.02.2022

– Претседателот на Франција, Емануел Макрон, како што соопшти Елисејската палата, денеска телефонски разговараше еден час и 40 минути со неговиот руски колега Владимир Путин за намалување на растечката тензија во руско-украинската криза, јави ...

Макрон одбил русите да го тестираат за ковид-19 за да не добијат негова ДНК

Сакам да кажам - 11.02.2022

Емануел Макрон го одбил барањето на Кремљ да му се направи руски тест за ковид-19 пред неодамнешната средба со Владимир Путин во Москва, со цел да се спречи Русија да добие ДНК примерок од францускиот претседател, открија два извора од неговата ...

Шатл-дипломатијата на Макрон

Deutsche Welle - 11.02.2022

Кризата во Украина за Париз претставува уникатна можност да го потврди својот статус на голема европска сила, поставувајќи ги така и основите за редефинирање на европските безбедносни договори.

Макрон одбил ковид тест пред да се сретне со Путин, затоа преговорите се одвиваа на 4 метри долга маса

А1 On - 11.02.2022

Францускиот претседател Емануел Макрон одбил да биде тестиран на Ковид-19 по пристигнувањето во Москва, каде што се сретна со рускиот претседател Владимир Путин. Оваа информација ја потврди и Кремљ, поточно портпаролот на рускиот претседател Дмитриј ...

Макрон беше тргнат настрана заради нејќење да се тестира

Оff.net - 11.02.2022

Службите на Макрон нејќеле ДНК од францускиот претседател да падне во руски раце. Службите на Путин нејќе на рускиот претседател да му се приближува човек кој одбива да биде тестиран за ковид. Резултатот го гледате на фотографијата.

Макрон го одбил рускиот тест за ковид и средбата со Путин се одржала на голема маса со растојание од четири метри

Макфакс - 11.02.2022

Францускиот претседател Емануел Макрон го отфрли барањето на Кремљ да направи руски тест за Ковид-19 пред средбата со рускиот лидер Владимир Путин и затоа мораше да држи дистанца за време на состанокот, изјавија за Ројтерс два извори од околината на ...

Ројтерс: Путин го држел Макрон на дистанца бидејќи одбил руски тест за ковид

МКД - 11.02.2022

Францускиот претседател Емануел Макрон го одбил барањето на Кремљ да направи руски тест за ковид-19 кога стигнал на средбата со претседателот Владимир Путин оваа недела, поради што бил држен на дистанца од рускиот лидер, кажале за Ројтерс два извори ...

Ројтерс: Путин го држеше Макрон на дистанца затоа што одби руски тест за ковид-19

Канал5 - 11.02.2022

Францускиот претседател Емануел Макрон го одбил и барањето на Кремљ да го направи рускиот тест за ковид-19 за време на состанокот со рускиот претседател Владимир Путин пред неколку дена во Москва.

Путин го држел Макрон на дистанца бидејќи одбил руски тест за ковид

Фокус - 11.02.2022

За време на неодамнешната петчасовна средба меѓу рускиот претседател Владимир Путин и францускиот претседател Емануел Макрон, на многумина им падна во очи тоа што двајцата државници седеа на голема далечина од дури четири метри на голема маса.

Макрон одбил руски ковид тест, па седел на дистанца од Путин

Р.С.Европа - 11.02.2022

Русија тврди дека францускиот претседател Емануел Макрон бил принуден да седне на спротивниот крај на долгата маса за неговите разговори на почетокот на неделата со неговиот руски колега Владимир Путин поради неговото одбивање да направи тест за ...

(видео) Макрон одбил да се тестира за ковид и морал да држи дистанца со Путин

Телма - 11.02.2022

Францускиот претседател Емануел Макрон го одбил барањето на Кремљ да направи руски ПЦР тест за ковид пред да се сретне со претседателот Владими Путин. Анонимни извори од здравствениот протокол на францускиот претседател, за Ројтерс јавуваат дека на ...

Одбивањето да прифати руски тест го дистанцираше Макрон од Путин

Слободен Печат - 11.02.2022

Францускиот претседател Емануел Макрон го одби барањето на здравствените служби на Кремљ да направи руски тест за Ковид-19 пред средбата со рускиот лидер Владимир Путин и затоа мораше да држи дистанца за време на состанокот, изјавија за Ројтерс од ...

НЕ СМЕЕВМЕ ДА ДОЗВОЛИМЕ РУСИТЕ ДА ДОЈДАТ ДО ПРЕТСЕДАТЕЛСКАТА ДНК - зошто Путин и Макрон седеа на толку голема ...

Фактор - 11.02.2022

За време на неодамнешната петчасовна средба меѓу рускиот претседател Владимир Путин и францускиот претседател Емануел Макрон, на многумина им падна во очи тоа што двајцата државници седеа на голема далечина од дури четири метри на голема маса.

Шатл-дипломатијата на Макрон

+инфо - 11.02.2022

Русија и понатаму верува дека го држи ножот за дршката. Што поради слабоста на Бајден, што поради фактот дека Европа воопшто не го загрижува. Но, и Царот ќе мора порано или подоцна да излезе од слепата улица во која влезе.

Еве зошто Макрон го одбил рускиот тест за ковид 19 пред средбата со Путин

Бриф - 11.02.2022

Францускиот претседател Емануел Макрон го одбил рускиот тест за ковид пред средбата со рускиот претседател Владимир Путин претходно оваа недела, потврди Кремљ. Тестот требаше да биде направен заради здравствениот протокол, но тој е неприфатлив и не ...

Французите се исплашија: Русите ќе му земат ДНК на Макрон

Вечер Прес - 11.02.2022

Францускиот претседател Емануел Макрон го одбил барањето на Кремљ да направи руски тест на Ковид-19 пред средбата со рускиот лидер Владимир Путин и затоа мораше да држи дистанца за време на состанокот, изјавија за Ројтерс два извори од блиски до ...

Путин го држел Макрон на дистанца бидејќи одбил руски тест за ковид

Либертас - 11.02.2022

Имено, два извори упатени на протоколите на францускиот претседател за Ројтерс рекле дека руските власти му дале избор на Макрон: да прифати ПЦР тест направен од руски официјални лица или ако тоа го одбие – да се придржува до строгите мерки за ...

Макрон одбил руски тест за Covid-19 поради страв од кражба на ДНК

Либертас - 11.02.2022

Емануел Макрон го одбил барањето на Кремљ да му се направи руски тест за ковид-19 пред неодамнешната средба со Владимир Путин во Москва, со цел да се спречи Русија да добие ДНК примерок од францускиот претседател, открија два извора од неговата ...

ЗОШТО МАКРОН СЕДЕШЕ НА ЧЕТИРИ МЕТРИ ОД ПУТИН? Не сакал да се тестира со руски ПЦР-тест

+инфо - 11.02.2022

Не можевме да прифатиме тие, (Русите), да ја добија ДНК-та на (францускиот) претседател, изјави еден од изворите близок до Макрон за Ројтерс. Чудната голема овална маса долга четири метри која го делеше францускиот претседател Емануел Макрон од ...

Путин го држел Макрон на дистанца бидејќи не сакал да се тестира со руски ПЦР тест, Французите се плашеле ДНК-то на ...

Во Центар - 11.02.2022

Францускиот претседател Емануел Макрон го отфрли барањето на Кремљ да се тестира за руски ковид-19 пред средбата кај претседателот Владимир Путин оваа недела, па поради тоа е држен на големо растојание на невообичаено долга маса, изјавија за Ројтерс ...

Ројтерс: Путин го држеше Макрон на дистанца затоа што одби руски тест за Ковид-19

Вечер Прес - 11.02.2022

Францускиот претседател Емануел Макрон го отфрли барањето на Кремљ да го направи рускиот тест за Ковид-19 кога пристигна на состанокот со претседателот Владимир Путин оваа недела, поради што беше држен на дистанца од рускиот лидер, изјавиле за ...

Познато зошто средбата меѓу Путин и Макрон се одржала на голема маса со растојание од четири метри

Press24 - 11.02.2022

Францускиот претседател Емануел Макрон го отфрли барањето на Кремљ да направи руски тест за Ковид-19 пред средбата со рускиот лидер Владимир Путин и затоа мораше да држи дистанца за време на состанокот, изјавија за Ројтерс два извори од околината на ...

Одбивањето на рускиот ковид-тест го задржало Макрон на дистанца од Путин?

Н.Македонија - 11.02.2022

Францускиот претседател Емануел Макрон го одбил барањето на Кремљ да биде подложен на руски ковид-тест кога пристигнал на средбата со Владимир Путин одржана неделава, па затоа држел дистанца со рускиот лидер, објави „Ројтерс“ повикувајќи се на ...

Макрон го одбил рускиот тест за ковид и средбата со Путин се одржала на голема маса со растојание од четири метри

MTM - 11.02.2022

Францускиот претседател Емануел Макрон го отфрли барањето на Кремљ да направи руски тест за Ковид-19 пред средбата со рускиот лидер Владимир Путин и затоа мораше да држи дистанца за време на состанокот, изјавија за Ројтерс два извори од околината на ...

Макрон одбил руски тест за Covid-19 поради страв од кражба на ДНК

Нетпрес - 11.02.2022

Францускиот претседател Емануел Макрон го одбил барањето на Кремљ да направи руски тест за коронавирусот кога допатува во Москва претходно седмицава за да се сретне со рускиот претседател Владимит Путин, поради страв дека Русија наводно така би ...

Ројтерс: Путин го држеше Макрон на дистанца затоа што одби руски тест за ковид-19

Lider - 11.02.2022

Францускиот претседател Емануел Макрон го одбил и барањето на Кремљ да го направи рускиот тест за ковид-19 за време на состанокот со рускиот претседател Владимир Путин пред неколку дена во Москва.

Макрон го одбил рускиот тест за ковид и поради тоа средбата со Путин се одржа на големата маса

Денар - 11.02.2022

Францускиот претседател Емануел Макрон го отфрли барањето на Кремљ да направи руски тест за Ковид-19 пред средбата со рускиот лидер Владимир Путин и затоа мораше да држи дистанца за време на состанокот, изјавија за Ројтерс два извори од околината на ...

Путин го држел Макрон на растојание бидејќи францускиот претседател одбил да се тестира со рускиот ПЦР-тест за ковид, ...

Репортер - 11.02.2022

Францускиот претседател Емануел Макрон го одбил барањето на Кремљ да се тестира со рускиот ПЦР тест пред средбата со Владимир Путин. Извори блиски до него велат дека на тој начин Русите ќе ја дознаеле неговата ДНК.

Се плашел да не му украдат ДНК, Макрон објасни зошто одби руски тест за ковид

ММС - 11.02.2022

Францускиот претседател Емануел Макрон го одби барањето на Кремљ да направи руски тест за ковид-19 кога пристигна во Москва оваа недела, за да се сретне со Владимир Путин, плашејќи се дека Русија може да добие пристап до неговата ДНК, изјавија за ...

Путин го држел Макрон на дистанца бидејќи одбил руски тест за ковид

Тера - 11.02.2022

Францускиот претседател Емануел Макрон го одбил барањето на Кремљ да направи руски тест за ковид-19 кога стигнал на средбата со претседателот Владимир Путин оваа недела, поради што бил држен на дистанца од рускиот лидер, кажале за Ројтерс два извори ...

Решена мистеријата на големата маса меѓу Путин и Макрон

Локално - 11.02.2022

Францускиот претседател Емануел Макрон го отфрли барањето на Кремљ да направи руски тест за Ковид-19 пред средбата со рускиот лидер Владимир Путин и затоа мораше да држи дистанца за време на состанокот, изјавија за Ројтерс две лица од окружувањето ...

Бајден и Макрон разговараа за украинската криза

Телма - 10.02.2022

Американскиот претседател Џозеф Бајден телефонски разговараше со францускиот претседател Емануел Макрон за украинската криза. Како што е соопштено денеска од Белата куќа, разговорот бил за неодамнешната посета на Макрон на Русија и на Украина.

Бајден и Макрон разговараа за украинската криза

Канал5 - 10.02.2022

Американскиот претседател Џозеф Бајден телефонски разговараше со францускиот претседател Емануел Макрон за украинската криза. Како што е соопштено денеска од Белата куќа, разговорот бил за неодамнешната посета на Макрон на Русија и на Украина.

Бајден и Макрон разговараа за украинската криза

А1 On - 10.02.2022

Американскиот претседател Џозеф Бајден телефонски разговараше со францускиот претседател Емануел Макрон за украинската криза. Како што е соопштено денеска од Белата куќа, разговорот бил за неодамнешната посета на Макрон на Русија и на Украина.

Макрон му поднесе рапорт на Бајден: Која е пораката на Путин?

Во Центар - 10.02.2022

Американскиот претседател Џозеф Бајден денес телефонски разговараше со францускиот колега Емануел Макрон за украинската криза. Како што е соопштено од Белата куќа, разговорот бил за неодамнешната посета на Макрон на Русија и Украина.

Фотографијата од средбата на Макрон и Путин хит на Твитер

Н.Македонија - 10.02.2022

Рускиот претседател Владимир Путин во Москва се сретна со францускиот претседател Емануел Макрон, а фотографиите од нивната средба го обиколија светот со брзина на светлината. Една особено привлече внимание, па стана предмет на шеги на Твитер.

Твитерџиите не запираат: За бизарно долгата маса на состанокот на Путин и Макрон и натаму се редат хит мемиња

Точка - 10.02.2022

Владимир Путин и Емануел Макрон станаа ѕвезди на мемињата откако се појавија фотографии од нивната шестчасовна средба. Најмногу внимание привлече несекојдневно долгата маса, на која набрзо се најдоа апостоли, мачки, ѕвездата од серијата „Emily in ...

Ројтерс: Путин го држеше Макрон на дистанца затоа што одби руски тест за Ковид-19

Локално - 10.02.2022

Францускиот претседател Емануел Макрон го отфрли барањето на Кремљ да го направи рускиот тест за Ковид-19 кога пристигна на состанокот со претседателот Владимир Путин оваа недела, поради што беше држен на дистанца од рускиот лидер, изјавиле за ...

Бајден и Макрон разговараа за украинската криза

Опсервер - 10.02.2022

Американскиот претседател Џозеф Бајден телефонски разговараше со францускиот претседател Емануел Макрон за украинската криза. Како што е соопштено денеска од Белата куќа, разговорот бил за неодамнешната посета на Макрон на Русија и на Украина.

Блинкен: За украинската криза е потребно дипломатско решение

Локално - 10.02.2022

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен изјави дека најдоброто решение за украинската криза е дипломатско и оти очекува разговори за тоа со Франција, Германија и Британија во наредните денови.

Кремљ со позитивна оценка за посетата на Макрон на Украина

MakPress - 10.02.2022

Кремљ гледа првични „позитивни игнали“ по вчерашната посета на францускиот претседател Емануел Макрон на Украина. – Има позитивни сигнали кога станува збор за одлуката на Украина да дејствува само врз основа на договорот од Минск, што е плус, изјави ...

Бајден и Макрон разговараа за украинската криза

MakPress - 10.02.2022

Американскиот претседател Џозеф Бајден телефонски разговараше со францускиот претседател Емануел Макрон за украинската криза. Како што е соопштено денеска од Белата куќа, разговорот бил за неодамнешната посета на Макрон на Русија и на Украина.

За САД, оптимално решение за руско-украинската криза е дипломатско

Глас на Америка - 09.02.2022

Американскиот државен секретар Антони Блинкен рече дека оптималното решение за руско-украинската криза е дипломатското и дека очекува во наредните денови да се консултира со своите колеги од Франција, Германија и Велика Британија.

Масата ги спои, масата ги раздели: Средбата Макрон-Путин ги „разнесе“ друштвените мрежи

ТВ21 - 09.02.2022

Два дена по средбата меѓу рускиот претседател Владимир Путин и неговиот француски колега Емануел Макрон во Москва, светот се уште разговара за исходот. Сепак, покрај дипломатските разговори за Украина, корисниците на интернет беа воодушевени од ...

Кремљ со позитивна оценка за посетата на Макрон на Украина

А1 On - 09.02.2022

Кремљ гледа првични „позитивни игнали“ по вчерашната посета на францускиот претседател Емануел Макрон на Украина. – Има позитивни сигнали кога станува збор за одлуката на Украина да дејствува само врз основа на договорот од Минск, што е плус, изјави ...

ВИДЕО | Андоновиќ: Неуспешни посреднички разговори на Макрон во Москва и невпечатлива посета на Шолц на Вашингтон – ...

Слободен Печат - 09.02.2022

И покрај обидите да се намалат тензиите околу Украина продлжува опасноста од поголем конфликт. Како неуспешна може да се нарече вчерашната средба на францускиот престедател Макрон на Москва, каде, како што најавуваше самиот француски престедател, ...

Бајден наскоро ќе разговара со Макрон во врска со Украина

24 Вести - 09.02.2022

Американскиот претседател Џозеф Бајден планира наскоро да разговара со францускиот претседател Емануел Макрон за решенијата за ситуацијата околу Украина, изјави портпаролката на Белата куќа, Џен Псаки.

Бајден наскоро ќе разговара со Макрон во врска со Украина

Сител - 09.02.2022

Американскиот претседател Џозеф Бајден планира наскоро да разговара со францускиот претседател Емануел Макрон за решенијата за ситуацијата околу Украина, изјави портпаролката на Белата куќа, Џен Псаки.

Бајден наскоро ќе разговара со Макрон во врска со Украина

Канал5 - 09.02.2022

Американскиот претседател Џозеф Бајден планира наскоро да разговара со францускиот претседател Емануел Макрон за решенијата за ситуацијата околу Украина, изјави портпаролката на Белата куќа, Џен Псаки.

Бајден наскоро ќе разговара со Макрон во врска со Украина

А1 On - 09.02.2022

Американскиот претседател Џозеф Бајден планира наскоро да разговара со францускиот претседател Емануел Макрон за решенијата за ситуацијата околу Украина, изјави портпаролката на Белата куќа, Џен Псаки.

По средбите на Макрон со рускиот и украинскиот претседател се очекува негова средба и со претседателот на САД, Џо ...

Во Центар - 09.02.2022

Американскиот претседател Џо Бајден има намера наскоро да стапи во контакт со францускиот претседател Емануел Макрон. Ќе продолжиме да бидеме во близок контакт со нашите француски колеги за можната закана од руска инвазија на Украина, изјави ...

Кремљ со позитивна оценка за посетата на Макрон на Украина

Либертас - 09.02.2022

– Слушнавме дека претседателот (Владимир) Зеленски рече дека е подготвен брзо да се посвети на тоа, додаде Песков. Москва ја обвинува Украина дека одбива да ги спроведе договорите од Минск од 2015 година, со кои би требало да се стави крај на ...

Кремљ со позитивна оценка за посетата на Макрон на Украина

Вечер Прес - 09.02.2022

Кремљ гледа првични „позитивни игнали“ по вчерашната посета на францускиот претседател Емануел Макрон на Украина. – Има позитивни сигнали кога станува збор за одлуката на Украина да дејствува само врз основа на договорот од Минск, што е плус, изјави ...

Кремљ гледа „позитивни сигнали“ по посетата на Макрон на Киев: „Слушаме дека и Зеленски е подготвен“

Во Центар - 09.02.2022

Кремљ денес соопшти дека ги гледа првите „позитивни сигнали“ по посетата на францускиот претседател Емануел Макрон на Украина, во врска со конфликтот меѓу Киев и проруските сепаратисти. „Имаше позитивни сигнали кога станува збор за одлуката на ...

Бајден наскоро ќе разговара со Макрон во врска со Украина

Курир - 09.02.2022

Американскиот претседател Џозеф Бајден планира наскоро да разговара со францускиот претседател Емануел Макрон за решенијата за ситуацијата околу Украина, изјави портпаролката на Белата куќа, Џен Псаки.

Кремљ гледа „позитивни сигнали“ по посетата на Макрон на Киев

Нетпрес - 09.02.2022

Од Кремљ во средата изјавија дека ги гледаат првите „позитивни сигнали“ по посетата на францускиот претседател Емануел Макрон на Киев, во врска со украинскиот конфликт. „Имаше позитивни сигнали кога станува збор за одлуката на Украина да дејствува ...

Официјален Кремљ дава позитивна оценка за посетата на Макрон на Украина

Република - 09.02.2022

Официјален Кремљ гледа првични „позитивни сигнали“ по посетата на францускиот претседател Емануел Макрон на Украина. изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. Москва ја обвинува Украина дека одбива да ги спроведе договорите од Минск од 2015 ...

За Путин и Макрон кризата има решение

Н.Македонија - 09.02.2022

Повеќе од пет часа траеја разговорите на рускиот претседател Владимир Путин со францускиот претседател Емануел Макрон во Кремљ. Двајцата претседатели се сретнаа во обид да најдат решение за кризата што се создаде околу Украина.

Фотографија од Макрон и Путин стана предмет на шеги на „Твитер“

Press24 - 09.02.2022

Рускиот претседател Владимир Путин синоќа во Москва се сретна со францускиот претседател Емануел Макрон. Фотографиите од нивната средба го обиколија светот, а една особено привлече внимание, па стана предмет на шеги на Твитер.

ПО СРЕДБАТА СО ПУТИН: Макрон ќе разговара со Бајден за ситуацијата во Украина

Денешен - 09.02.2022

Американскиот претседател Џозеф Бајден планира наскоро да разговара со францускиот претседател Емануел Макрон за решенијата за ситуацијата околу Украина, изјави портпаролката на Белата куќа, Џен Псаки.

Бизарно долгата маса на Макрон и Путин стана инспирација за твитерџиите

Кајгана - 09.02.2022

Рускиот претседател Владимир Путин и францускиот претседател Емануел Макрон станаа главни ѕвезди во урнебесни мемиња кои се појавија на интернет откако беше објавена фотографија од нивната шестчасовна средба.

(Фото) Можеш да ми ја подадеш солта, „Твитер“ си игра мајтап со Путин и Макрон

Репортер - 09.02.2022

Средбата меѓу Путин и Макрон стана главна на Твитер, а она што најмногу привлече внимание беше огромната масата на која тие седеа. Двајцата беа толку далеку еден спроти друг, што многумина се прашуваа дали можат да се слушнат.

Макрон: Путин ми гарантира мир

Точка - 09.02.2022

Западните влади ја обвинуваат Москва дека е подготвена да започне инвазија на Украина, а Москва тврди дека САД и НАТО ја дестабилизираат Европа. Ова се денови на големи состаноци во време кога западните влади со дипломатски напори се обидуваат да ги ...

Макрон: Важно е да се соработува со Русија

Локално - 09.02.2022

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска во Берлин истакна дека е важно да се соработува со Русија преку различни формати и најави продолжување на преговорите во наредните денови за да се реши украинската криза.

Вашингтон скептичен во однос од средбата на Макрон со Путин

MakPress - 09.02.2022

Од Белата куќа изразија скептицизам во однос на успехот на францускиот претседател Емануал Макрон на Кремљ во улогата на посредник за надминување на тензиите околу Украина. Американскиот претседател Џозеф Бајден планира наскоро да разговара со ...

Бајден наскоро ќе разговара со Макрон во врска со Украина

Опсервер - 09.02.2022

– Американскиот претседател Џозеф Бајден планира наскоро да разговара со францускиот претседател Емануел Макрон за решенијата за ситуацијата околу Украина, изјави портпаролката на Белата куќа, Џен Псаки.

Повици за деескалација на руско-украинската криза

Тера - 09.02.2022

Францускиот претседател Емануел Макрон тврди дека шефот на руската држава, Владимир Путин, го уверувал дека руските сили нема да ја влошуваат кризата во близина на границата со Украина. Обезбедив уверување дека нема да има влошување или ескалација, ...

Вашингтон скептичен во однос од средбата на Макрон со Путин

Бизнис Вести - 09.02.2022

Од Белата куќа изразија скептицизам во однос на успехот на францускиот претседател Емануал Макрон на Кремљ во улогата на посредник за надминување на тензиите околу ...

Кремљ со позитивна оценка за посетата на Макрон на Украина

Опсервер - 09.02.2022

– Кремљ гледа првични „позитивни игнали“ по вчерашната посета на францускиот претседател Емануел Макрон на Украина. – Има позитивни сигнали кога станува збор за одлуката на Украина да дејствува само врз основа на договорот од Минск, што е плус, ...

Макрон по средбата со Зеленски во Киев: Верувам во можноста за изнаоѓање решение за украинската криза

MakPress - 09.02.2022

Францускиот претседател Емануел Макрон по средбата со украинскиот колега Володимир Зеленски во Киев изјави дека верува во можноста за изнаоѓање на конкретно решение за украинската криза. Тој додаде дека е можно решението да трае со месеци, како и ...

Путин ми даде уверување дека нема да ја влошува кризата околу Украина, вели Макрон, Кремљ демантира

Сакам да кажам - 08.02.2022

Францускиот претседател Емануел Макрон кажа дека добил уверувања од Владимир Путин дека Русија нема да ја засилува кризата на границата со Украина. Тој вчера стана првиот западен лидер кој ја посетил Москва откако Русија почна да трупа војска долж ...

Путин во предлозите на Макрон гледа шанса за деескалација

Deutsche Welle - 08.02.2022

Рускиот и францускиот претседател во Москва, во петчасовниот разговор, бараа излез од кризата околу Украина. Двајцата изразија увереност дека може да се преземат заеднички чекори Францускиот претседател Емануел Макрон, по средбата со својот руски ...

Путин ветил дека ќе нема воени маневри во близина на Украина, тврди француски функционер

360 степени - 08.02.2022

На прес-конференцијата по шест часовните разговори со Макрон во Кремљ, пак, Путин не зборуваше за вакви отстапки Рускиот претседател Владимир Путин вети дека засега нема да покренува нови воени иницијативи во близина на Украина, како вовед во ...

Кремљ демантира: Путин не вети дека нема да преземе воени маневри во близина на Украина

360 степени - 08.02.2022

Претходно анонимен француски функционер тврдеше дека Путин, по разговорите со Макрон, ветил дека засега нема да покренува нови воени иницијативи во близина на Украина, како вовед во деескалација Кремљ ги нарече невистинити француските наводи дека ...

Верувам во можноста за изнаоѓање решение за украинската криза, изјави Макрон по денешната посета на Киев

360 степени - 08.02.2022

Макрон, кој во Киев допатува од Москва по средбата со Путин, изјави дека двете средби постигнале напредок во придонесот за безбедноста во регионот. Пред посетата на Москва, пак, Макрон кажа дека не е можно да дојде до нормализирање на меѓународната ...

Макрон: Деновите кои следат се круцијални за Украинската криза

Телма - 08.02.2022

Деновите кои следат се круцијални за деескалација на украинската криза, изјави францускиот претседател Емануел Макрон по повеќечасовната средба која се одржа во Москва со рускиот претседател Владимир Путин.

Макрон: Путин ме увери во неговата подготвеност да ја одржи стабилноста на Украина

Макфакс - 08.02.2022

Францускиот претседател Емануел Макрон вчера во Москва се сретна со рускиот лидер Владимир Путин, по што се упати во Киев. Макрон разговараше со Путин и се обиде да ја одврати Москва од инвазијата на Украина, додека Путин посочи дека ќе бара ...

Путин: предлози од Макрон за можен излез од кризата околу Украина

Р.С.Европа - 08.02.2022

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека неколку предлози изнесени од францускиот претседател Емануел Макрон за време на разговорите на 7 февруари во Москва би можеле да бидат основа за излегување на кризата околу Украина.

Путин по разговорот со Макрон: Постигнат е одреден напредок, но рано е да се зборува за тоа

Макфакс - 08.02.2022

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека е постигнат напредок за време на разговорите со францускиот претседател Емануел Макрон во врска со украинската криза. Путин рече дека некои од предлозите на Макрон би можеле да послужат како основа за ...

Путин: Русија ќе направи се за да се најде компромис

Слободен Печат - 08.02.2022

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека Москва „ќе стори се за да најде компромис” и да стави крај на украинската криза, но дека ќе продолжи да бара од Западот да одговори на главните безбедносни барања на Русија.

Средба Путин - Макрон: Следните денови ќе бидат клучни за “ќор-сокакот“

24 Вести - 08.02.2022

Постигнат е напредок во решавањето на украинската криза но се уште сме далеку од финално решение, вели Владимир Путин. Неколку часовната средба меѓу Владимир Путин и Емануел Макрон ги подгреа надежите дека наскоро би можело да дојде до смирување на ...

Москва го демантира Париз: Путин ништо не му вети на Макрон

Канал5 - 08.02.2022

Кремљ денеска негира дека Владимир Путин му ветил на францускиот претседател дека Русија засега нема да врши дополнителни маневри покрај Украина, отфрлајќи ја изјавата на анонимен француски функционер за дипломатски напредок.

Макрон гледа конкретни решенија за намалување на тензиите меѓу Москва и Западот

Р.С.Европа - 08.02.2022

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека решавањето на ќор-сокакот околу зголемувањето на руските трупи во близина на границата со Украина би можело да потрае со месеци, но дека има простор за напредок.

Путин: „Доколку Украина стане членка на НАТО и се обиде да го врати Крим со сила, ќе има војна

Канал5 - 08.02.2022

Шестчасовната средба, зачинета со специјалитети од месо од ирвас, руско вино и боровинки ги релаксираше односите меѓу Москва и Париз, но главните недоразбирања меѓу Русија и Западот остануваат.

ВИДЕО: Путин и Макрон разговараа шест часа, следните денови клучни за украинската криза

А1 On - 08.02.2022

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека Москва „ќе стори се за да најде компромис“ и да стави крај на украинската криза, но дека ќе продолжи да бара од Западот да одговори на главните безбедносни барања на Русија.

Путин: Русија ќе направи се за да се најде компромис

24 Вести - 08.02.2022

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека Москва „ќе стори се за да најде компромис“ и да стави крај на украинската криза, но дека ќе продолжи да бара од Западот да одговори на главните безбедносни барања на Русија.

Путин: Не сакаме војна меѓу Русија и НАТО која нема да има победник

Фокус - 08.02.2022

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека Москва „ќе стори се за да најде компромис“ и да стави крај на украинската криза, но дека ќе продолжи да бара од Западот да одговори на главните безбедносни барања на Русија.

Европска турнеја за Макрон: По средбата со Путин во Москва, оди во Киев кај Зеленски, па кај Шолц во Берлин

Слободен Печат - 08.02.2022

Францускиот претседател Емануел Макрон е на пат за Киев во, каде што треба да се сретне со својот колега Володимир Зеленски , откако Москва – која рече дека е подготвена за „компромиси” – на кого ќе му ги претстави своите предлози за смирување на ...

Путин се закани: „Доколку Украина стане членка на НАТО и се обиде да го врати Крим со сила, ќе има војна“

Алсат-М - 08.02.2022

Доколку Украина стане членка на НАТО и се обиде насилно да го врати Крим, ќе дојде до воена конфронтација меѓу Русија и Алијансата, изјави рускиот претседател Владимир Путин на заедничката прес-конференција по разговорот со неговиот француски колега ...

Путин најавил повлекување на војската по завршување на вежбите

Фокус - 08.02.2022

Рускиот претседател Владимир Путин вети дека засега нема да покренува нови воени иницијативи во близина на Украина, како вовед во деескалација, тврди анонимен француски функционер по разговорите на Путин со францускиот претседател Емануел Макрон.

Путин наводно ветил дека нема да има нови воени маневри во близина на Украина, Кремљ демантира

А1 On - 08.02.2022

Рускиот претседател Владимир Путин вети дека засега нема да покренува нови воени иницијативи во близина на Украина, како вовед во деескалација, тврди анонимен француски функционер по разговорите на Путин со францускиот претседател Емануел Макрон.

Путин: Нема да има нови воени маневри во близина на Украина

Телма - 08.02.2022

Рускиот претседател Владимир Путин вети дека засега нема да покренува нови воени иницијативи во близина на Украина, како вовед во деескалација, тврди анонимен француски функционер по разговорите на Путин со францускиот претседател Емануел Макрон.

Москва демантира дека Путин ветил да не се преземаат нови маневри во близина на Украина и дека постигнал договор со ...

Слободен Печат - 08.02.2022

Кремљ ги нарече невистинити француските наводи дека рускиот претседател Владимир Путин му ветил на својот француски колега Емануел Макрон дека Москва засега нема да преземе нови воени иницијативи околу Украина.

Макрон по средбата со Зеленски во Киев: Верувам во можноста за изнаоѓање решение за украинската криза

А1 On - 08.02.2022

Францускиот претседател Емануел Макрон по средбата со украинскиот колега Володимир Зеленски во Киев изјави дека верува во можноста за изнаоѓање на конкретно решение за украинската криза. Тој додаде дека е можно решението да трае со месеци, како и ...

Путин: Нема да има нови воени маневри во близина на Украина

Сител - 08.02.2022

Рускиот претседател Владимир Путин вети дека засега нема да покренува нови воени иницијативи во близина на Украина, како вовед во деескалација, тврди анонимен француски функционер по разговорите на Путин со францускиот претседател Емануел Макрон.

Макрон по средбата со Зеленски во Киев: Верувам во можноста за изнаоѓање решение за украинската криза

Слободен Печат - 08.02.2022

Францускиот претседател Емануел Макрон по средбата со украинскиот колега Володимир Зеленски во Киев изјави дека верува во можноста за изнаоѓање на конкретно решение за украинската криза. Тој додаде дека е можно решението да трае со месеци, како и ...

Украина е подготвена да го спроведе договорот од Минск изјави Макрон

Сител - 08.02.2022

Украина е подготвена да ги спроведе договорите од Минск изјави францускииот претседател Макрон по средбата со неговиот украински колега. Макрон рече дека и од Шефот на руската држава Путин добил потврда дека ќе ги почитува мировниите договори за ...

Украина е подготвена да го спроведе договорот од Минск, изјави Макрон

Фокус - 08.02.2022

Украина е подготвена да ги спроведе договорите од Минск изјави францускииот претседател Eмануел Макрон по средбата со неговиот украински колега. Макрон рече дека и од Шефот на руската држава Путин добил потврда дека ќе ги почитува мировниите ...

Путин: Ако Украина биде членка на НАТО и се обиде со сила да го врати Крим, ќе има војна (ВИДЕО)

МКД - 08.02.2022

Ако Украина биде членка на НАТО и се обиде со сила да го врати Крим, ќе дојде до воена конфронтација меѓу Русија и Алијансата, порача рускиот претседател Владимир Путин на заедничката конференција за медиумите по средбата со францускиот колега ...

Фотографија од Макрон и Путин стана предмет на шеги на „Твитер“

Макфакс - 08.02.2022

Рускиот претседател Владимир Путин синоќа во Москва се сретна со францускиот претседател Емануел Макрон. Фотографиите од нивната средба го обиколија светот, а една особено привлече внимание, па стана предмет на шеги на Твитер.

Кремљ: Путин не вети дека нема да има дополнителни маневри во близина на Украина

Р.С.Европа - 08.02.2022

Кремљ денеска негира дека рускиот претседател Владимир Путин му ветил на францускиот претседател Емануел Макрон дека Русија засега нема да организира дополнителни маневри во близина на Украина.

Макрон со Зеленски во Киев, ден по разговорот со Путин (ВИДЕО)

МКД - 08.02.2022

Францускиот претседател Емануел Макрон пристигна денес во Киев, обидувајќи се да придонесе на намалување на кризата околу Украина, еден ден по повеќечасовниот разговор со претседателот на Русија Владимир Путин во Москва кој не донесе напредок.

Дали мисијата на Макрон во Москва и Kиев ќе ги смири тензиите околу Украина?

Канал5 - 08.02.2022

По Москва, францускиот претседател Емануел Макрон денеска е во посета и на Киев, во обид да се смират тензиите околу Украина.. Со пакет макрофинансиска помош од 1,2 милијарди евра за Украина и со порака до Украинците дека од Путин добил уверување ...

Париз вели едно, Кремљ друго – дали и што му ветил Путин на Макрон?

Макфакс - 08.02.2022

Рускиот претседател Владимир Путин ветил дека засега нема да спроведе нови воени иницијативи во близина на Украина како предуслов за можна деескалација, изјавил анонимен француски функционер, по разговорите меѓу двајцата претседатели.

Макрон по средбите со Путин и Зеленски : Верувам дека е можна деескалација на кризата

Канал5 - 08.02.2022

Францускиот претседател Емануел Макрон, првиот западен лидер што се сретна со Владимир Путин по руската репресија врз војниците во близина на границата со Украина, рече дека верува оти може да се преземат чекори за деескалација на кризата.

Макрон по разговорите со Путин, се среќава и со Зеленски за намалување на напнатоста

Глас на Америка - 08.02.2022

Францускиот претседател Емануел Макрон патува за Киев на разговори со претседателот Володимир Зеленски за намалување на напнатоста на украинско-руската граница. Неговата посета доаѓа еден дена откако му оддаде признание на Зеленски за ...

ВИДЕО | Андоновиќ: Ураинската криза како изговор: Задкулисна дипломатија на Макрон, Шолц, Ердоган и Орбан и секој со ...

Слободен Печат - 08.02.2022

По неуспехот на првата фаза од преговорите меѓу Русија и САД , односно НАТО, со серија билатерални средби меѓу европските лидери и рускиот претседател започна втората фаза од дипломатските напори за ставање крај на кризата на руско-украинската ...

Путин: НАТО не е одбранбен сојуз, многумина тоа го почувствуваа на своја кожа

МКД - 08.02.2022

Рускиот претседател Владимир Путин изјави во Москва дека НАТО не е, како што тврди, чисто одбранбен сојуз, во што можеле директно да се уверат граѓаните на многу земји. „Сакам да напоменам дека сè уште се обидуваат да ја смират Русија тврдејќи дека ...

По Москва, Макрон во Киев, а потоа во Берлин во обид да ја смири кризата со Украина

24 Вести - 08.02.2022

Францускиот претседател Емануел Макрон е на пат за Киев во, каде што треба да се сретне со својот колега Володимир Зеленски, откако Москва – која рече дека е подготвена за „компромиси“ – на кого ќе му ги претстави своите предлози за смирување на ...

Макрон пристигна во Украина ќе се сретне со Зеленски

Р.С.Европа - 08.02.2022

Францускиот претседател Емануел Макрон пристигна во Киев, еден ден по средбата во Москва со претседателот Владимир Путин. Макрон треба да разговара со украинскиот претседател Володимир Зеленски во услови кога се зголемуваат стравувањата дека Русија, ...

Заврши дипломатската офанзива на Макрон

Телма - 08.02.2022

Дипломатската офанзива на францускиот претседател Макрон заврши. Од рускиот претседател Путин доби уверување дека руските сили нема да ја засилат кризата во близина на границите на Украина, а украинскиот Зеленски покажа „ладна глава“.

ВИДЕО| Путин се закани: „Доколку Украина стане членка на НАТО и се обиде да го врати Крим со сила, ќе има војна“

Слободен Печат - 08.02.2022

Доколку Украина стане членка на НАТО и се обиде насилно да го врати Крим, ќе дојде до воена конфронтација меѓу Русија и Алијансата, изјави рускиот претседател Владимир Путин на заедничката прес-конференција по разговорот со неговиот француски колега ...

Париз вели дека Путин се согласил засега да не започнува нови маневри во близина на Украина

Р.С.Европа - 08.02.2022

Рускиот претседател Владимир Путин вети дека засега нема да спроведува нови воени иницијативи во близина на Украина, изјави француски официјален претставник по разговорите на Путин со францускиот претседател Емануел Макрон.

Русија: Француските предлози би можеле да бидат основа за ставање крај на ќор-сокакот со Украина

Телма - 08.02.2022

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека неколку предлози изнесени од неговиот француски колега Емануел Макрон на разговорите би можеле да бидат основа за продолжување на кризата околу Украина.

По Москва, Макрон во Киев, а потоа во Берлин за да се обиде да ја смири кризата со Украина

Вечер Прес - 08.02.2022

Францускиот претседател Емануел Макрон е на пат за Киев во, каде што треба да се сретне со својот колега Володимир Зеленски, откако Москва – која рече дека е подготвена за „компромиси“ – на кого ќе му ги претстави своите предлози за смирување на ...

Макрон ја продолжува својата преговарачка мисија: Денес на средба во Киев со претседателот на Украина, Зеленски!

Во Центар - 08.02.2022

Францускиот претседател, Емануел Макрон денес пристигна во Киев по посетата на Москва, каде што разговараше за руско-украинската криза со рускиот претседател, Владимир Путин. Националната телевизија на Украина јави дека Макрон ќе ја посети палатата ...

Со шкампи и руско вино сѐ оди полесно: Путин во Кремљ го угостил Макрон со овие специјалитети

Фактор - 08.02.2022

Важната посета на претседателот на Франција кај рускиот колега Владимир Путин резултираше со конструктивен разговор кој траеше дури 5 часа, но со исклучителното мени со кое Макрон беше пречекан во Кремљ, се чини дека сè поминало полесно.

Путин: Русија ќе направи се за да се најде компромис

Курир - 08.02.2022

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека Москва „ќе стори се за да најде компромис” и да стави крај на украинската криза, но дека ќе продолжи да бара од Западот да одговори на главните безбедносни барања на Русија.

ЌЕ ИМА ВОЈНА АКО УКРАИНА ПРОБА ДА ГО ВРАТИ КРИМ Путин се отвори по петчасовната средба со Макрон

+инфо - 08.02.2022

Украина седи на две столчиња и ќе мора да го избере „мирниот пат“ и да ги почитува Договорите од Минск, кои се единствениот пат за решение, објасни рускиот претседател Владимир Путин по средбата со Емануел Макрон.

Путин: Нема да има нови воени маневри во близина на Украина

Вечер Прес - 08.02.2022

Рускиот претседател Владимир Путин вети дека засега нема да покренува нови воени иницијативи во близина на Украина, како вовед во деескалација, тврди анонимен француски функционер по разговорите на Путин со францускиот претседател Емануел Макрон.

Путин: Нема да има нови воени маневри во близина на Украина

Нова ТВ - 08.02.2022

Рускиот претседател Владимир Путин вети дека засега нема да покренува нови воени иницијативи во близина на Украина, како вовед во деескалација, тврди анонимен француски функционер по разговорите на Путин со францускиот претседател Емануел Макрон.

Путин: Русија ќе направи се за да се најде компромис

Во Центар - 08.02.2022

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека Москва „ќе стори се за да најде компромис“ и да стави крај на украинската криза, но дека ќе продолжи да бара од Западот да одговори на главните безбедносни барања на Русија.

Путин: Нема да има нови воени маневри во близина на Украина

Либертас - 08.02.2022

Рускиот претседател Владимир Путин вети дека засега нема да покренува нови воени иницијативи во близина на Украина, како вовед во деескалација, тврди анонимен француски функционер по разговорите на Путин со францускиот претседател Емануел Макрон.

Макрон: Оваа недела средба на Нормандискиот формат

Во Центар - 08.02.2022

Русија и Украина оваа недела во Германија ќе разговараат со Германија и Франција за спроведување на прекинот на огнот и конкретни политички решенија за актуелните тензии, изјави попладнево францускиот претседател Емануел Макрон, јавува Anadolu ...

Макрон: Путин ме увери во неговата подготвеност да ја одржи стабилноста на Украина

Либертас - 08.02.2022

Францускиот претседател Емануел Макрон вчера во Москва се сретна со рускиот лидер Владимир Путин, по што се упати во Киев. Макрон разговараше со Путин и се обиде да ја одврати Москва од инвазијата на Украина, додека Путин посочи дека ќе бара ...

Кремљ демантира дека Путин ветил да не се преземаат нови маневри во близина на Украина

Либертас - 08.02.2022

Кремљ ги нарече невистинити француските наводи дека рускиот претседател Владимир Путин му ветил на својот француски колега Емануел Макрон дека Москва засега нема да преземе нови воени иницијативи околу Украина.

ТВИТЕРЏИИТЕ БЕА НАВИСТИНА ИНСПИРИРАНИ Оваа фотографија од Макрон и Путин започна лавина од потсмев (ФОТО)

+инфо - 08.02.2022

На една монтажа се гледа црна мачка зад Путин и бела мачка зад Макрон. Потоа на втора се прикажани актерите на „Тајната вечера“ како седат меѓу двајцата лидери. Рускиот претседател Владимир Путин синоќа во Москва се сретна со францускиот претседател ...

Путин: Не сакаме војна меѓу Русија и НАТО која нема да има победник

Либертас - 08.02.2022

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека Москва „ќе стори се за да најде компромис“ и да стави крај на украинската криза, но дека ќе продолжи да бара од Западот да одговори на главните безбедносни барања на Русија.

Макрон задоволен од средбата со Путин: Претседателот на Русија ме увери во неговите добри намери и желбата за мир во ...

Во Центар - 08.02.2022

Францускиот претседател Емануел Макрон минатиот ден во Москва оствари директна средба со рускиот претседател. Владимир Путин, по што се упати во Киев на средба денес со неговиот украински колега.

Макрон по средбата со Зеленски во Киев: Верувам во изнаоѓање решение за украинската криза

Вечер Прес - 08.02.2022

Францускиот претседател Емануел Макрон по средбата со украинскиот колега Володимир Зеленски во Киев изјави дека верува во можноста за изнаоѓање на конкретно решение за украинската криза. Тој додаде дека е можно решението да трае со месеци, како и ...

Макрон во Киев: Путин ми рече дека нема дополнително да ја ескалира кризата

Нова ТВ - 08.02.2022

Францускиот претседател Емануел Макрон во Киев изјави дека неговиот руски колега му рекол оти нема да придонесува за дополнителна ескалација на украинската криза . На заедничката прес-конференција по состанокот со претседателот на Украина, Володомир ...

Путин-Макрон: Не сакаме војна меѓу Русија и НАТО, која „нема да има победник“

Вечер Прес - 08.02.2022

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека Москва „ќе стори се за да најде компромис“ и да стави крај на украинската криза, но дека ќе продолжи да бара од Западот да одговори на главните безбедносни барања на Русија.

Париз и Кремљ се разидуваат околу наводните ветувања на Путин кон Макрон

Н.Македонија - 08.02.2022

Рускиот претседател Владимир Путин ветил дека засега нема да спроведе нови воени иницијативи во близина на Украина како предуслов за можна деескалација, изјавил анонимен француски функционер, по разговорите меѓу двајцата претседатели.

Париз вели едно, Кремљ друго – дали и што му ветил Путин на Макрон?

Press24 - 08.02.2022

Рускиот претседател Владимир Путин ветил дека засега нема да спроведе нови воени иницијативи во близина на Украина како предуслов за можна деескалација, изјавил анонимен француски функционер, по разговорите меѓу двајцата претседатели.

Путин - Макрон: Москва и Париз ја делат загриженоста за безбедноста на Европа

MTM - 08.02.2022

Рускиот претседател, Владимир Путин, на почетокот на средбата со својот француски колега Емануел Макрон му порача дека Москва и Париз имаат заедничка загриженост за безбедносната ситуација во Европа.

ФОТО: Со шкампи и руско вино сѐ оди полесно - Путин го дочека Макрон со овие специјалитети

Press24 - 08.02.2022

Важната посета на претседателот на Франција на рускиот колега Владимр Путин резултираше со конструктивен разговор кој траел дури 5 часа, но со исклучително мени со кое бил дочекан Макрон во Кремљ.

Макрон по средбата со Зеленски: Верувам во можноста за изнаоѓање решение за украинската криза

Н.Македонија - 08.02.2022

Францускиот претседател Емануел Макрон по средбата со украинскиот колега Володимир Зеленски во Киев изјави дека верува во можноста за изнаоѓање на конкретно решение за украинската криза. Тој додаде дека е можно решението да трае со месеци, како и ...

Макрон и Путин во обид да ги смират тензиите

Н.Македонија - 08.02.2022

Тензиите во Европа поради ситуацијата околу Украина и безбедносните гаранции доминираа како теми на средбата меѓу рускиот и францускиот претседател Владимир Путин и Емануел Макрон. Според официјални извори на нивните министерства за надворешни ...

Кремљ демантира дека Путин ветил да не се преземаат нови маневри во близина на Украина

Независен - 08.02.2022

Кремљ ги нарече невистинити француските наводи дека рускиот претседател Владимир Путин му ветил на својот француски колега Емануел Макрон дека Москва засега нема да преземе нови воени иницијативи околу Украина.

Француски анонимен извор: Путин вети дека нема да има нови воени маневри во близина на Украина

Денешен - 08.02.2022

Рускиот претседател Владимир Путин вети дека засега нема да покренува нови воени иницијативи во близина на Украина, како вовед во деескалација, тврди анонимен француски функционер по разговорите на Путин со францускиот претседател Емануел Макрон.

Путин по разговорите со Макрон: Ќе војуваме ли со НАТО?!

Нетпрес - 08.02.2022

Повеќе од петчасовната средба со францускиот претседател Емануел Макрон во Кремљ во понеделникот посветена на кризата околу Украина била „значајна и полезна“, изјави на прес-конференцијата рускиот претседател Владимир Путина истакнувајќи дека Киев ...

Путин по разговорот со Макрон: Постигнат е одреден напредок, но рано е да се зборува за тоа

24Инфо - 08.02.2022

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека е постигнат напредок за време на разговорите со францускиот претседател Емануел Макрон во врска со украинската криза. Путин рече дека некои од предлозите на Макрон би можеле да послужат како основа за ...

Путин: Нема да има нови воени маневри во близина на Украина

Република - 08.02.2022

Рускиот претседател Владимир Путин вети дека засега нема да покренува нови воени иницијативи во близина на Украина, како вовед во деескалација, тврди анонимен француски функционер по разговорите на Путин со францускиот претседател Емануел Макрон.

Макрон: Путин ме увери во неговата подготвеност да ја одржи стабилноста на Украина

MTM - 08.02.2022

Францускиот претседател Емануел Макрон вчера во Москва се сретна со рускиот лидер Владимир Путин, по што се упати во Киев. Макрон разговараше со Путин и се обиде да ја одврати Москва од инвазијата на Украина, додека Путин посочи дека ќе бара ...

Путин: Не сакаме војна меѓу НАТО и Русија која нема да има победник, но Западот мора да одговори на нашите безбедносни ...

Денешен - 08.02.2022

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека Москва ќе стори се за да најде компромис и да стави крај на украинската криза, но дека ќе продолжи да бара од Западот да одговори на главните безбедносни барања на Русија.

Путин вети дека ќе ги запре воените вежби покрај Украина

Мак. Весник - 08.02.2022

Интензивните дипломатски активности на Франција и помирливите сигнали од Германија упатени кон Русија вродуваат со плод. Рускиот претседател Владимир Путин најави дека руската армија засега нема да врши нови воени вежби во близина на Украина, која е ...

Путин по разговорот со Макрон: Постигнат е одреден напредок, но рано е да се зборува за тоа

MTM - 08.02.2022

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека е постигнат напредок за време на разговорите со францускиот претседател Емануел Макрон во врска со украинската криза. Путин рече дека некои од предлозите на Макрон би можеле да послужат како основа за ...

Макрон: Путин ме увери во неговата подготвеност да ја одржи стабилноста на Украина

Centar - 08.02.2022

Францускиот претседател Емануел Макрон вчера во Москва се сретна со рускиот лидер Владимир Путин, по што се упати во Киев. Макрон разговараше со Путин и се обиде да ја одврати Москва од инвазијата на Украина, додека Путин посочи дека ќе бара ...

Путин по разговорот со Макрон: Постигнат е одреден напредок, но рано е да се зборува за тоа

Centar - 08.02.2022

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека е постигнат напредок за време на разговорите со францускиот претседател Емануел Макрон во врска со украинската криза. Путин рече дека некои од предлозите на Макрон би можеле да послужат како основа за ...

Путин ќе стори сѐ за компромис, Макрон ја пофали „студената глава“ на Зеленски

Нетпрес - 08.02.2022

Рускиот претседател Владимир Путин изјави ноќта кон вторникот дека Москва „ќе стори сѐ да се изнајде компромис“ и да се заврши украинската криза, но дека ќе продолжи да бара од Западот да одговори на главните руски безбедносни барања, апострофираат ...

Намерите на Путин остануваат мистерија откако го угости Макрон

Независен - 08.02.2022

МОСКВА – Рускиот претседател Владимир Путин рече дека е подготвен да ги продолжи преговорите за безбедносните барања на Русија во Источна Европа, но упати строго предупредување за можноста за војна меѓу Русија и Западот во текот на пет часа – ...

КРЕМЉ ДЕМАНТИРА: Путин не вети дека нема да има нови воени маневри близу Украина

Денешен - 08.02.2022

Кремљ ги нарече невистинити француските наводи дека рускиот претседател Владимир Путин му ветил на својот француски колега Емануел Макрон дека Москва засега нема да преземе нови воени иницијативи околу Украина.

Париз вели едно, Кремљ друго – дали и што му ветил Путин на Макрон?

24Инфо - 08.02.2022

Рускиот претседател Владимир Путин ветил дека засега нема да спроведе нови воени иницијативи во близина на Украина како предуслов за можна деескалација, изјавил анонимен француски функционер, по разговорите меѓу двајцата претседатели.

Путин: Русија ќе направи сѐ за да најде компромис

Кајгана - 08.02.2022

Рускиот претседател Владимир Путин изјави денеска дека Москва „ќе направи сé за да најде компромис“ и да стави крај на украинската криза, но дека ќе продолжи да бара од Западот да одговори на главните безбедносни барања на Русија.

Фотографијата од средбата меѓу Макрон и Путин која стана предмет на потсмев на Твитер: „Можеш ли да ми додадеш сол?“

Точка - 08.02.2022

Рускиот претседател Владимир Путин синоќа имаше состанок со францускиот претседател Емануел Макрон во Москва. Фотографиите од нивната средба го обиколија светот, а една особено привлече внимание, па стана предмет на шегување и потсмев на Твитер.

Макрон: Путин ме увери во неговата подготвеност да ја одржи стабилноста на Украина

Точка - 08.02.2022

Францускиот претседател Емануел Макрон вчера во Москва се сретна со рускиот лидер Владимир Путин, по што се упати во Киев. Макрон разговараше со Путин и се обиде да ја одврати Москва од инвазијата на Украина, додека Путин посочи дека ќе бара ...

Путин по разговорот со Макрон: Постигнат е одреден напредок, но рано е да се зборува за тоа

Точка - 08.02.2022

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека е постигнат напредок за време на разговорите со францускиот претседател Емануел Макрон во врска со украинската криза. Путин рече дека некои од предлозите на Макрон би можеле да послужат како основа за ...

Париз вели едно, Кремљ друго – дали и што му ветил Путин на Макрон?

Точка - 08.02.2022

Рускиот претседател Владимир Путин ветил дека засега нема да спроведе нови воени иницијативи во близина на Украина како предуслов за можна деескалација, изјавил анонимен француски функционер, по разговорите меѓу двајцата претседатели.

Макрон пристигнал во Киев, ќе се состане со Зеленски

Точка - 08.02.2022

Макрон е првиот претседател на Франција кој ја посетил Украина уште од 1998-ма година, кога на функцијата претседател бил Жак Ширак. Претседателот на Франција, Емануел Макрон, пристигнал во Киев по посетата на Москва, каде со претседателот на Русија ...

Макрон дојде во Киев со помош од милијарда долари

Локално - 08.02.2022

Францускиот претседател Емануел Макрон во Киев се сретна со украинскиот лидер Владимир Зеленски. Едно од клучните прашања беше мировниот процес во Украина. „Во суштина, одржавме значаен и многу продуктивен состанок“, рече Зеленски на заедничката ...

Макрон по средбата со Зеленски во Киев: Верувам во можноста за изнаоѓање решение за украинската криза

Опсервер - 08.02.2022

Францускиот претседател Емануел Макрон по средбата со украинскиот колега Володимир Зеленски во Киев изјави дека верува во можноста за изнаоѓање на конкретно решение за украинската криза. Тој додаде дека е можно решението да трае со месеци, како и ...

Путин во предлозите на Макрон гледа шанса за деескалација

Тера - 08.02.2022

Рускиот и францускиот претседател во Москва, во петчасовниот разговор, бараа излез од кризата околу Украина. Двајцата изразија увереност дека може да се преземат заеднички чекори, пишува Дојче Веле.

Путин се закани: „Доколку Украина стане членка на НАТО и се обиде да го врати Крим со сила, ќе има војна“

Zoom - 08.02.2022

Доколку Украина стане членка на НАТО и се обиде насилно да го врати Крим, ќе дојде до воена конфронтација меѓу Русија и Алијансата, изјави рускиот претседател Владимир Путин на заедничката прес-конференција по разговорот со неговиот француски колега ...

Путин: Русија ќе направи се за да се најде компромис

MakPress - 08.02.2022

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека Москва „ќе стори се за да најде компромис“ и да стави крај на украинската криза, но дека ќе продолжи да бара од Западот да одговори на главните безбедносни барања на Русија.

По Москва, Макрон во Киев, а потоа во Берлин за да се обиде да ја смири кризата со Украина

MakPress - 08.02.2022

Францускиот претседател Емануел Макрон е на пат за Киев во, каде што треба да се сретне со својот колега Володимир Зеленски, откако Москва – која рече дека е подготвена за „компромиси“ – на кого ќе му ги претстави своите предлози за смирување на ...

Макрон по средбата со Зеленски во Киев: Верувам во можноста за изнаоѓање решение за украинската криза

CivilMedia - 08.02.2022

Францускиот претседател, Емануел Макрон, по средбата со украинскиот колега Володимир Зеленски во Киев изјави дека верува во можноста за изнаоѓање на конкретно решение за украинската криза.

Путин: Ако Украина се обиде да го врати Крим, ќе има војна меѓу НАТО и Русија

Локално - 08.02.2022

Ако Украина се обиде насилно да го врати Крим, ќе дојде до воена конфронтација меѓу Русија и Алијансата, рече Путин. Тој синоќа изјави дека во доктриналните документи на Украина стои дека Русија е нејзин противник и дека е можно враќање на Крим со ...

Кремљ демантира дека Путин ветил да не се преземаат нови маневри во близина на Украина

Опсервер - 08.02.2022

– Кремљ ги нарече невистинити француските наводи дека рускиот претседател Владимир Путин му ветил на својот француски колега Емануел Макрон дека Москва засега нема да преземе нови воени иницијативи околу Украина.

За Европската Комисија средбата Путин-Макрон не се коси со стратегијата на ЕУ

MakPress - 08.02.2022

Претседателот на Франција Емануел Макрон денеска во Москва ќе се сретне со неговиот руски колега, Владимир Путин, во услови на силни тензии на руско-украинската граница, што за ЕУ претставува дел од нејзините напори за деескалација, јавува ...

Путин: Нема да има нови воени маневри во близина на Украина

Опсервер - 08.02.2022

– Рускиот претседател Владимир Путин вети дека засега нема да покренува нови воени иницијативи во близина на Украина, како вовед во деескалација, тврди анонимен француски функционер по разговорите на Путин со францускиот претседател Емануел Макрон.

Путин: Ќе направиме се за да најдеме компромис

Локално - 08.02.2022

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека Москва „ќе стори се за да најде компромис” и да стави крај на украинската криза, но дека ќе продолжи да бара од Западот да одговори на главните безбедносни барања на Русија.

Макрон му порача на Путин дека сака да се избегне војна и да се изгради доверба

MakPress - 08.02.2022

Францускиот претседател Емануел Макрон, најистакнатиот западен лидер кој ја посети Москва по руското воено засилување долж границата со Украина, вечерва на својот домаќин во Кремљ, рускиот претседател Владимир Путин, му порача дека неговата цел е да ...

Никој не сака војна меѓу Русија и НАТО во која „нема да има победник“, дипломатски напори да се смири кризата околу ...

CivilMedia - 08.02.2022

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека Москва „ќе стори се за да најде компромис“ и да стави крај на украинската криза, но дека ќе продолжи да бара од Западот да одговори на главните безбедносни барања на Русија.

Потребно е сеопфатно мировно решение за регионот

Окно - 08.02.2022

Во последниве недели, западните медиуми се свртеа кон излитените аналогии од 1930-тите за да ја објаснат улогата што би ја одиграл потенцијалниот вооружен конфликт меѓу Украина и Русија. Потребата да се избегне „удоволување“ на Кремљ се користи за ...

Путин: Дали сакате Франција да се бори со Русија, тоа ќе се случи и нема да има победник

Локално - 08.02.2022

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека е постигнат напредок за време на разговорите со францускиот претседател Емануел Макрон во врска со украинската криза. Путин рече дека некои од предлозите на Макрон би можеле да послужат како основа за ...

Кремљ: Путин не вети дека нема да има нови воени маневри близу Украина

Локално - 08.02.2022

Кремљ ги нарече невистинити француските наводи дека рускиот претседател Владимир Путин му ветил на својот француски колега Емануел Макрон дека Москва засега нема да преземе нови воени иницијативи околу Украина.

Путин: Нема да има нови воени маневри во близина на Украина

MakPress - 08.02.2022

Рускиот претседател Владимир Путин вети дека засега нема да покренува нови воени иницијативи во близина на Украина, како вовед во деескалација, тврди анонимен француски функционер по разговорите на Путин со францускиот претседател Емануел Макрон.

Макрон во Киев: Путин ми кажа дека нема дополнително да ја ескалира кризата

Локално - 08.02.2022

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска во Киев изјави дека рускиот претседател Владимир Путин му рекол дека нема да придонесе за натамошна ескалација на украинската криза. Говорејќи на заедничката прес-конференција по средбата со украинскиот ...

Путин: Русија ќе направи се за да се најде компромис

Опсервер - 08.02.2022

– Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека Москва „ќе стори се за да најде компромис“ и да стави крај на украинската криза, но дека ќе продолжи да бара од Западот да одговори на главните безбедносни барања на Русија.

Кремљ демантира дека Путин ветил да не се преземаат нови маневри во близина на Украина

MakPress - 08.02.2022

Кремљ ги нарече невистинити француските наводи дека рускиот претседател Владимир Путин му ветил на својот француски колега Емануел Макрон дека Москва засега нема да преземе нови воени иницијативи околу Украина.

Целта е да се спречи војна и да изградиме доверба, му порача Макрон на Путин

360 степени - 07.02.2022

По пристигнувањето во Москва, францускиот претседател на новинарите им соопшти дека е „разумен оптимист, но не верува во спонтани чуда“ Францускиот претседател Емануел Макрон, најистакнатиот западен лидер кој ја посети Москва откако Русија испрати ...

Сакаме да избегнеме војна и да градиме доверба, му кажа Макрон на Путин на средбата во Москва

Сакам да кажам - 07.02.2022

Емануел Макрон му кажа на Владимир Путин дека неговата цел е избегнување војна и градење доверба откако стана првиот западен лидер кој допатува во Москва од почетокот на тензиите околу Украина.

Сите очи вперени во Москва и Вашингтон: Макрон на средба со Путин, Олаф Шолц ќе разговара со Бајден

360 степени - 07.02.2022

Воочи патувањето во Москва Макрон порача дека неговиот разговор со Путин веројатно ќе биде доволен за да се спречи воен конфликт и покрај песимистичките проценки во многу западни земји Сите очи на светската политичка сцена денеска ќе бидат вперени ...

Дипломатска офанзива на Макрон во Русија

Deutsche Welle - 07.02.2022

Францускиот претседател е во посета на неговиот руски колега, Владимир Путин, во Москва. Емануел Макрон сака да посредува во смирување на кризата во Украина, но и да ја засили политичката улога на Европејците.

Макрон отпатува за Москва, Шолц за Вашингтон во обид да се смири кризата околу Украина

Сакам да кажам - 07.02.2022

Се засилуваат меѓународните напори за да се смират тензиите околу Украина, па францускиот претседател Емануел Макрон ќе има разговори во Москва, а германскиот канцелар Олаф Шолц во Вашингтон.

Париз и Берлин во дипломатска мисија да се спречи евентуален конфликт во Украина

Канал5 - 07.02.2022

Франција и Германија во дипломатска офанзива за да се спречи евентуален воен колфликт во Украина.. Со како што рече разумен оптимизам, но без да верува во спонтани чуда, францускиот претседател Емануел Макрон допатува во посета на Москва.

Макрон по средбата со Путин: Да избегнеме војна и да изградиме доверба

Слободен Печат - 07.02.2022

Рускиот претседател Владимир Путин денеска на почетокот на средбата во Кремљ на својот француски колега Емануел Макрон му порача дека Москва и Париз имаат заедничка загриженост за безбедносната ситуација во Европа.

(Видео) Макрон пристигна во Москва на средба со Путин

Макфакс - 07.02.2022

Францускиот претседател Емануел Макрон пристигна во Москва, каде ќе се сретне со рускиот претседател Владимир Путин. Двајцата претседатели треба да разговараат за украинската криза. Макрон изрази умерен оптимизам пред разговорите со Путин.

Макрон му порача на Путин дека сака да се избегне војна и да се изгради доверба

А1 On - 07.02.2022

Францускиот претседател Емануел Макрон, најистакнатиот западен лидер кој ја посети Москва по руското воено засилување долж границата со Украина, вечерва на својот домаќин во Кремљ, рускиот претседател Владимир Путин, му порача дека неговата цел е да ...

Макрон денеска во Москва со Путин, утре во Киев со Зеленски

Макфакс - 07.02.2022

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска во Москва ќе се сретне со неговиот руски колега Владимир Путин, а утре во Киев со неговиот украински колега Володимир Зеленски како дел од дипломатските напори за смирување на руско-украинските тени.

Путин: Гледам колку Макрон се труди да ја реши кризата

Фокус - 07.02.2022

Францускиот претседател Емануел Макрон, најистакнатиот западен лидер кој ја посети Москва по руското воено засилување долж границата со Украина, вечерва на својот домаќин во Кремљ, рускиот претседател Владимир Путин, му порача дека неговата цел е да ...

Макрон на средба со Путин во Москва

Алсат-М - 07.02.2022

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска во Москва ќе се сретне со рускиот лидер Владимир Путин, по што заминува во Киев на средба со украинскиот претседател Володимир Зеленски во обид да се избегне голем конфликт меѓу Русија и Украина.

Путин – Макрон: Москва и Париз ја делат загриженоста за безбедноста на Европа

Макфакс - 07.02.2022

Рускиот претседател Владимир Путин на почетокот на средбата со својот француски колега Емануел Макрон, му порача дека Москва и Париз имаат заедничка загриженост за безбедносната ситуација во Европа.

Макрон отпатува за Москва, Шолц за Вашингтон во обид да се смири кризата околу Украина

Сител - 07.02.2022

Европска дипломатска офанзива за се смират тензиите помеѓу Русија и САД околу Украина. Францускиот претседател Емануел Макрон отпатува во Москва а германскиот канцелар Олаф Шолц во Вашингтон.

Заврши состанокот на Путин и Макрон во Москва

Канал5 - 07.02.2022

Разговорот траеше повеќе од пет часа зад затворени врати во Кремљ. По пет часа, францускиот претседател Емануел Макрон и неговиот руски колега Владимир Путин ја завршија средбата лице в лице за тоа како да се намалат тензиите во Источна Европа.

Путин по средбата со Макрон: НАТО продолжува со трупање оружје во Украина

Канал5 - 07.02.2022

По пет часа, францускиот претседател Емануел Макрон и неговиот руски колега Владимир Путин ја завршија средбата лице в лице за тоа како да се намалат тензиите во Источна Европа. Рускиот претседател Владимир Путин на почетокот на своето обраќање до ...

Макрон се сретна со Путин: Сакам да се избегне војна (ВИДЕО)

МКД - 07.02.2022

Францускиот претседател Емануел Макрон, најистакнатиот западен лидер кој ја посети Москва од почетокот на тензиите околу Украина, му порача на рускиот претседател Владимир Путин на почетокот на денешната средба во Кремљ дека неговата цел е да се ...

Фокусот на светската политичка јавност насочен кон Москва и Вашингтон- Средба Макрон -Путин и Шолц -Бајден

Слободен Печат - 07.02.2022

Денеска сите погледи на светската политичка сцена ќе бидат насочени кон престолнините на двете светски супер сили – Москва и Вашингтон. Францускиот претседател Емануел Макрон во Москва ќе се сретне со рускиот претседател Владимир Путин, додека ...

Макрон на средба со Путин во Москва

Р.С.Европа - 07.02.2022

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска во Москва ќе се сретне со рускиот лидер Владимир Путин, по што заминува во Киев на средба со украинскиот претседател Володимир Зеленски во обид да се избегне голем конфликт меѓу Русија и Украина.

Макрон разговараше со Бајден пред да се сретне со Путин

Слободен Печат - 07.02.2022

Како што, соопшти Елисејската палата, овој 40-минутен телефонски разговор е дел од „логиката на координација”, пред денешното патувањето на францускиот претседател во Москва, а потоа и во Киев во вторник, каде што треба да се сретне со украинскиот ...

Макрон за Украина: „Мораме да ги заштитиме нашите браќа“

24 Вести - 07.02.2022

Францускиот претседател Емануел Макрон пред денешната посета на Москва изјави дека верува оти е можен договор за да се избегне војната во Украина. Сепак, тој додаде дека Русија има право да се грижи за сопствената безбедност.

Макрон во дипломатска офанзива за кризата во Украина

А1 On - 07.02.2022

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска во Москва ќе се сретне со неговиот руски колега Владимир Путин, а утре во Киев со неговиот украински колега Володимир Зеленски како дел од дипломатските напори за смирување на руско-украинските тени.

Песков: Францускиот претседател доаѓа со одредени идеи

Макфакс - 07.02.2022

Тензиите во Европа поради ситуацијата околу Украина и безбедносните гаранции ќе доминираат како теми на денешната средба меѓу рускиот и францускиот претседател Владимир Путин и Емануел Макрон, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Макрон и удри шамар на Америка – ги поддржува Путин и Русија

Макфакс - 07.02.2022

Францускиот претседател Емануел Макрон во пресрет на денешната посета на Москва изјави дека верува оти е можен договор за да се избегне војна во Украина, но и дека Русија има право да се грижи за сопствената безбедност.

Кремљ оцени дека средбата Макрон-Путин е важна, но не очекува дипломатски пробив

МКД - 07.02.2022

Кремљ ја оцени како „многу важна“ денешната средба на претседателот на Франција Емануел Макрон и рускиот лидер Владимир Путин иако смета дека е малку веројатно дека ќе се „оствари пробив“ околу прашањето за смирување на руско-западните тензии околу ...

ВИДЕО| За Кремљ средбата Макрон-Путин е важна, но не очекува дипломатски успех

Слободен Печат - 07.02.2022

Кремљ денешната средба меѓу претседателите на Франција и Русија, Емануел Макрон и Владимир Путин ја оцени како „многу важна“, иако се смета дека е малку веројатно дека ќе биде направен „напредок“ во смирувањето на руско-западната криза околу Украина.

Одвоени средби меѓу Путин и Макрон и Бајден и Шолц за кризата околу Украина

Глас на Америка - 07.02.2022

Заканата од конфликт на руско-украинската граница е највисоко на агендата на одвоените разговори денес во Москва и Вашингтон. Претседателот на Русија Владимир Путин ќе биде домаќин на францускиот претседател Емануел Макрон, додека претседателот на ...

Песков: Не се очекува голем напредок од средбата Макрон-Путин

Р.С.Европа - 07.02.2022

Разговорите се многу важни, но не се очекува одлучувачки напредок, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков во врска со денешната средба во Москва меѓу францускиот претседател Емануел Макрон и рускиот Владимир Путин.

Кремљ ги намали очекувањата од новата средба меѓу Путин и Макрон

А1 On - 07.02.2022

Кремљ ги намали очекувањата дека на денешната попладневна средба меѓу рускиот претседател Владимир Путин и францускиот лидер Емануел Макрон во Москва ќе биде постигнат напредок во решавањето на украинската криза.

Кремљ ги намали очекувањата од новата средба меѓу Путин и Макрон

ТВ21 - 07.02.2022

Кремљ ги намали очекувањата дека на денешната попладневна средба меѓу рускиот претседател Владимир Путин и францускиот лидер Емануел Макрон во Москва ќе биде постигнат напредок во решавањето на украинската криза.

Кремљ не очекува значаен напредок по средбата на Путин и Макрон

Глас на Америка - 07.02.2022

Францускиот претседател Емануел Макрон денес во Москва се сретна со рускиот претседател Владимир Путин, во обид да ја намали заканата од руска инвазија на Украина, но, Кремљ однапред рече дека не очекува итна резолуција на ќор-сокакот со Западот.

Познати темите на разговор за денешната средба на Макрон со Путин. Песков истакнува дека не гледа пронаоѓање на решение ...

Во Центар - 07.02.2022

Рускиот претседател Владимир Путин и францускиот претседател Емануел Макрон ќе одржат средба денес во 15 часот, а Кремљ неколку часа претходно соопшти за што треба да разговараат лидерите на четвртиот нивен состанок за само неколку недели.

Макрон му порача на Путин дека сака да се избегне војна и да се изгради доверба

Либертас - 07.02.2022

Францускиот претседател Емануел Макрон, најистакнатиот западен лидер кој ја посети Москва по руското воено засилување долж границата со Украина, вечерва на својот домаќин во Кремљ, рускиот претседател Владимир Путин, му порача дека неговата цел е да ...

Макрон ја започнува својата мисија: Денес на средба во черити очи со Путин, утре со Зеленски!

Во Центар - 07.02.2022

Францускиот претседател Емануел Макрон денес во Москва ќе се сретне со неговиот руски колега, Владимир Путин, а утре во Киев со неговиот украински колега, Володимир Зеленски како дел од дипломатските напори за смирување на руско-украинските тензии.

Пропагандата веќе ја втурна Русија во Украина!

Фактор - 07.02.2022

Немилосрдната пропагандна војна меѓу Западот и Истокот продолжува. Ако се остави се’ на медумите, тогаш војната во Украина досега ќе беше почната, па прекината и ќе се водеа мировни преговори.

Макрон му порача на Путин дека сака да се избегне војна и да се изгради доверба

Вечер Прес - 07.02.2022

Францускиот претседател Емануел Макрон, најистакнатиот западен лидер кој ја посети Москва по руското воено засилување долж границата со Украина, вечерва на својот домаќин во Кремљ, рускиот претседател Владимир Путин, му порача дека неговата цел е да ...

ДА ИЗБЕГНЕМЕ ВОЈНА, ДА ИЗГРАДИМЕ ДОВЕРБА Макрон „го придобива“ Путин во Москва

+инфо - 07.02.2022

Путин, пак, истакна дека Русија и Франција споделуваат „загриженост за тоа што се случува во европската безбедносна сфера“. Гледам колку напори прават француското раководство и претседателот во моментов за да ја решат кризата за обезбедување еднаква ...

НЕ ОЧЕКУВАМЕ МНОГУ ОД СРЕДБАТА МАКРОН-ПУТИН За Песков ситуaцијата е пресложена

+инфо - 07.02.2022

Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков денешната средба на Путин и Макрон ја оцени за „многу важна“, јавија руските медиуми, но кажа и дека ситуацијата е „премногу комплицирана за да се направи одлучувачки потег“.

Макрон разговараше со Бајден пред да се сретне со Путин

Вечер Прес - 07.02.2022

Емануел Макрон повторно разговараше во неделата вечерта со американскиот претседател Џо Бајден како дел од неговите консултации пред да се сретне со Владимир Путин денес во Москва за руско-украинската криза, јави дописникот на МИА.

Кремљ ги намали очекувањата од новата средба меѓу Путин и Макрон

Вечер Прес - 07.02.2022

Кремљ ги намали очекувањата дека на денешната попладневна средба меѓу рускиот претседател Владимир Путин и францускиот лидер Емануел Макрон во Москва ќе биде постигнат напредок во решавањето на украинската криза.

Макрон разговараше со Бајден пред да се сретне со Путин

Курир - 07.02.2022

Како што, соопшти Елисејската палата, овој 40-минутен телефонски разговор е дел од „логиката на координација“, пред денешното патувањето на францускиот претседател во Москва, а потоа и во Киев во вторник, каде што треба да се сретне со украинскиот ...

За Европската Комисија средбата Путин-Макрон не се коси со стратегијата на ЕУ

Нова ТВ - 07.02.2022

Претседателот на Франција Емануел Макрон денеска во Москва ќе се сретне со неговиот руски колега, Владимир Путин, во услови на силни тензии на руско-украинската граница, што за ЕУ претставува дел од нејзините напори за деескалација, јавува ...

СРЕДБА ВО ЧЕТИРИ ОЧИ: Макрон денес во Москва се среќава со Путин

Фактор - 07.02.2022

Францускиот претседател вели дека приоритет на разговорите со Владимир Путин и Владимир Зеленски е да се најде договор со цел да се смират тензиите околу Украина. Францускиот претседател Емануел Макрон во понеделник во Москва ќе се сретне со рускиот ...

За Европската Комисија средбата Путин-Макрон не се коси со стратегијата на ЕУ

Вечер Прес - 07.02.2022

Претседателот на Франција Емануел Макрон денеска во Москва ќе се сретне со неговиот руски колега, Владимир Путин, во услови на силни тензии на руско-украинската граница, што за ЕУ претставува дел од нејзините напори за деескалација, јавува ...

Макрон денеска во Москва со Путин, утре во Киев со Зеленски

MTM - 07.02.2022

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска во Москва ќе се сретне со неговиот руски колега Владимир Путин, а утре во Киев со неговиот украински колега Володимир Зеленски како дел од дипломатските напори за смирување на руско-украинските тени.

Макрон ѝ удри шлаканица на Америка – ги поддржува Путин и Русија

Press24 - 07.02.2022

Францускиот претседател Емануел Макрон во пресрет на денешната посета на Москва изјави дека верува оти е можен договор за да се избегне војна во Украина, но и дека Русија има право да се грижи за сопствената безбедност.

Макрон и удри шамар на Америка – ги поддржува Путин и Русија

Centar - 07.02.2022

Францускиот претседател Емануел Макрон во пресрет на денешната посета на Москва изјави дека верува оти е можен договор за да се избегне војна во Украина, но и дека Русија има право да се грижи за сопствената безбедност.

Макрон денеска во Москва со Путин, утре во Киев со Зеленски

Centar - 07.02.2022

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска во Москва ќе се сретне со неговиот руски колега Владимир Путин, а утре во Киев со неговиот украински колега Володимир Зеленски како дел од дипломатските напори за смирување на руско-украинските тени.

Путин – Макрон: Москва и Париз ја делат загриженоста за безбедноста на Европа

Н.Македонија - 07.02.2022

Рускиот претседател, Владимир Путин, на почетокот на средбата со својот француски колега Емануел Макрон му порача дека Москва и Париз имаат заедничка загриженост за безбедносната ситуација во Европа.

Како Путин го пречека Макрон на свој терен

Независен - 07.02.2022

Немаше сомнеж дека Емануел Макрон влегол во дувлото на гризли. Седнат на едниот крај на огромната конференциска маса во една од украсените сали за состаноци во Кремљ, со завеси обработени со злато и елабориран дрвен под, францускиот претседател ги ...

Макрон и удри шамар на Америка - ги поддржува Путин и Русија

MTM - 07.02.2022

Францускиот претседател Емануел Макрон во пресрет на денешната посета на Москва изјави дека верува оти е можен договор за да се избегне војна во Украина, но и дека Русија има право да се грижи за сопствената безбедност.

Макрон на разговори во четири очи со Путин

Независен - 07.02.2022

Напорен ден за лидерите на Франција и Германија: Емануел Макрон е во Москва за голем обид да преговара со рускиот претседател Владимир Путин, додека Олаф Шолц е во Вашингтон. Преговорите Макрон-Путин би можеле да напишат историја – и ако успеат и ...

Повикај М заради мир

Н.Македонија - 07.02.2022

Францускиот претседател Емануел Макрон презема политички ризик преземајќи ја улогата на светски лидер кој ќе се обиде да постигне мировен договор со рускиот колега Владимир Путин на денешниот состанок во Москва, пишува „Политико“.

Макрон во Москва на средба со Путин

Република - 07.02.2022

Францускиот претседател Емануел Макрон пристигна во Москва, каде ќе се сретне со рускиот претседател Владимир Путин. Двајцата претседатели треба да разговараат за украинската криза. ...

Макрон во Москва на разговори со Путин

Нетпрес - 07.02.2022

Напорен ден за лидерите на Франција и Германија: Емануел Макрон е во Москва за голем обид да преговара со рускиот претседател Владимир Путин, додека Олаф Шолц е во Вашингтон. Преговорите Макрон-Путин би можеле да напишат историја – и ако успеат и ...

Песков: Францускиот претседател доаѓа со одредени идеи

24Инфо - 07.02.2022

Тензиите во Европа поради ситуацијата околу Украина и безбедносните гаранции ќе доминираат како теми на денешната средба меѓу рускиот и францускиот претседател Владимир Путин и Емануел Макрон, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Песков: Францускиот претседател доаѓа со одредени идеи

Press24 - 07.02.2022

Тензиите во Европа поради ситуацијата околу Украина и безбедносните гаранции ќе доминираат како теми на денешната средба меѓу рускиот и францускиот претседател Владимир Путин и Емануел Макрон, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Песков: Францускиот претседател доаѓа со одредени идеи

MTM - 07.02.2022

Тензиите во Европа поради ситуацијата околу Украина и безбедносните гаранции ќе доминираат како теми на денешната средба меѓу рускиот и францускиот претседател Владимир Путин и Емануел Макрон, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

(Видео) Макрон пристигна во Москва на средба со Путин

24Инфо - 07.02.2022

Францускиот претседател, Емануел Макрон, пристигна во Москва, каде што ќе се сретне со рускиот претседател Владимир Путин. Двајцата претседатели треба да разговараат за украинската криза. Макрон изрази умерен оптимизам пред разговорите со Путин.

Макрон му порача на Путин дека сака да избегне војна и да изгради доверба

Нетпрес - 07.02.2022

Францускиот претседател Емануел Макрон, најистакнатиот западен политичар кој ја посети Москва од почетокот на обвинувањата на Западот дека Русија наводно групира војска и планира инвазија врз соседна Украина, на почетокот од разговорите кои траат ...

Макрон: Целта на Русија „не е Украина, туку разјаснување на правилата со НАТО и ЕУ“

Денар - 07.02.2022

Францускиот претседател Емануел Макрон во пресрет на денешната посета на Москва изјави дека верува оти е можен договор за да се избегне војна во Украина, но и дека Русија има право да се грижи за сопствената безбедност.

(Видео) Макрон пристигна во Москва на средба со Путин

Точка - 07.02.2022

Францускиот претседател Емануел Макрон пристигна во Москва, каде ќе се сретне со рускиот претседател Владимир Путин. Двајцата претседатели треба да разговараат за украинската криза. Макрон изрази умерен оптимизам пред разговорите со Путин.

Путин – Макрон: Москва и Париз ја делат загриженоста за безбедноста на Европа

Точка - 07.02.2022

Рускиот претседател, Владимир Путин, на почетокот на средбата со својот француски колега Емануел Макрон му порача дека Москва и Париз имаат заедничка загриженост за безбедносната ситуација во Европа.

Песков: Францускиот претседател доаѓа со одредени идеи

Точка - 07.02.2022

Тензиите во Европа поради ситуацијата околу Украина и безбедносните гаранции ќе доминираат како теми на денешната средба меѓу рускиот и францускиот претседател Владимир Путин и Емануел Макрон, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Жежок политички понеделник: Макрон ќе се сретне со Путин, Шолц кај Бајден

Кајгана - 07.02.2022

Сите очи на светската политичка сцена денеска ќе бидат насочени кон Москва и Вашингтон. Францускиот претседател Емануел Макрон ќе се сретне со рускиот колега Владимир Путин, додека германскиот канцелар Олаф Шолц пристигнува во Белата куќа кај Џо ...

Макрон денеска во Москва со Путин, утре во Киев со Зеленски

Точка - 07.02.2022

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска во Москва ќе се сретне со неговиот руски колега Владимир Путин, а утре во Киев со неговиот украински колега Володимир Зеленски како дел од дипломатските напори за смирување на руско-украинските тени.

Макрон ѝ удри шлаканица на Америка – ги поддржува Путин и Русија

Точка - 07.02.2022

Францускиот претседател Емануел Макрон во пресрет на денешната посета на Москва изјави дека верува оти е можен договор за да се избегне војна во Украина, но и дека Русија има право да се грижи за сопствената безбедност.

Макрон по средбата со Путин: Се уште има шанса да се најде мирен пат за Европа

Локално - 07.02.2022

По средбата во Кремљ во тек е прес-конференција на претседателите на Русија и Франција, Владимир Путин и Емануел Макрон. Францускиот лидер изјавил дека се уште има шанса да се најде мирен пат за Европа.

Соработник на Макрон: Oдиме во дувлото на Путин, тоа е ризично коцкање

Локално - 07.02.2022

Францускиот претседател Емануел Макрон оди во Москва во ризичен дипломатски потег, барајќи од Владимир Путин да се заложи за намалување на тензиите околу Украина. После тоа, тој во вторник ќе го посети Киев, инвестирајќи голем политички капитал во ...

Макрон му порача на Путин дека сака да се избегне војна и да се изгради доверба

Опсервер - 07.02.2022

Францускиот претседател Емануел Макрон, најистакнатиот западен лидер кој ја посети Москва по руското воено засилување долж границата со Украина, вечерва на својот домаќин во Кремљ, рускиот претседател Владимир Путин, му порача дека неговата цел е да ...

За Европската Комисија средбата Путин-Макрон не се коси со стратегијата на ЕУ

Опсервер - 07.02.2022

– Претседателот на Франција Емануел Макрон денеска во Москва ќе се сретне со неговиот руски колега, Владимир Путин, во услови на силни тензии на руско-украинската граница, што за ЕУ претставува дел од нејзините напори за деескалација, јавува ...

Путин и Макрон разговараат веќе четири часа: Украинското прашање е многу важно

Локално - 07.02.2022

Во Кремљ се сретнаа претседателите на Русија и Франција, Владимир Путин и Емануел Макрон. Разговорите траат веќе четири часа. Лидерите средбата ја започнале насамо, а потоа разговорот го продолжиле на работна вечера.

Макрон разговараше со Бајден пред да се сретне со Путин

MakPress - 07.02.2022

Емануел Макрон повторно разговараше во неделата вечерта со американскиот претседател Џо Бајден како дел од неговите консултации пред да се сретне со Владимир Путин денес во Москва за руско-украинската криза.

Кремљ ги намали очекувањата од новата средба меѓу Путин и Макрон

Опсервер - 07.02.2022

Кремљ ги намали очекувањата дека на денешната попладневна средба меѓу рускиот претседател Владимир Путин и францускиот лидер Емануел Макрон во Москва ќе биде постигнат напредок во решавањето на украинската криза.

Макрон на средба со Путин во Москва

Zoom - 07.02.2022

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска во Москва ќе се сретне со рускиот лидер Владимир Путин, по што заминува во Киев на средба со украинскиот претседател Володимир Зеленски во обид да се избегне голем конфликт меѓу Русија и Украина.

Макрон разговараше со Бајден пред да се сретне со Путин

Бизнис Вести - 07.02.2022

Како што, соопшти Елисејската палата, овој 40-минутен телефонски разговор е дел од „логиката на координација“, пред денешното патувањето на францускиот претседател во Москва, а потоа и во Киев во вторник, каде што треба да се сретне со украинскиот ...

Макрон во Москва – Во потрага по рамнотежа меѓу големите сили

CivilMedia - 07.02.2022

Францускиот претседател Емануел Макрон отпатува за Москва, а потоа ќе го посети и Киев откако претходно имал консултации за оваа турнеја со американскиот претседател Џо Бајден, а германскиот канцелар Олаф Шулц треба да патува за Вашингтон.

Познати деталите за средбата меѓу Макрон и Путин

Кумановски м. - 07.02.2022

Рускиот претседател Владимир Путин и францускиот претседател Емануел Макрон ќе одржат средба денеска во 15 часот, а Кремљ неколку часа претходно соопшти за што треба да разговараат лидерите на четвртиот состанок за само неколку недели.

Не е време за избори, туку за справување со предизвиците, Макрон во Москва – во потрага по рамнотежа меѓу големите ...

CivilMedia - 07.02.2022

Премиерот Димиртар Ковачевски смета дека сега не е време за предвремени парламентарни избори, туку е време за справување со здравствената и енергетската криза, и за развој на економијата. Избори ќе има, вели, ама редовни, во 2024 година, до кога ...