TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Македонска транзиција - стабилност без развој

Утрински - 23.07.2005

Проблемите со кои се соочува македонското стопанство и кои се патиштата за да се надминат Владимир Глигоров Деновиве во Виенскиот институт со Силвана Мојсовска објавивме студија за проблемите со кои се соочува македонското стопанство.

Наместо да платат казна, викендите ги поминуваат во затвор

Утрински - 22.07.2005

Ситните прекршители на законот место да платат, сў почесто се одлучуваат да одлежат зад решетки Социјалци, технолошки вишоци и бадијалџии е профилот на луѓето кои решаваат да преноќат во затвор отколку да платат казна Даниела ТрпЧевска "По четврти пат сум во затворот во Шутка. Таксист сум.

Македонија во ЕУ ја поддржуваат 43 отсто Европејци

Утрински - 20.07.2005

Анкета Четириесет и три отсто од граѓаните во земјите на Европската унија го поддржуваат влезот на Македонија во Унијата, покажуваат резултатите од испитувањето на јавното мислење во ЕУ, јави дописникот на МИА од Лондон. Анкетата покажува дека Европејците сў се повеќе воздржани за натамошниот ...

Се бараат безбедносни гаранции од Бериша

Утрински - 20.07.2005

Привременото раководство на ИВЗ сў уште не доаѓа во Скопје Специјално формираното тричлено раководство на Исламската верска заедница кое со неа треба да управува до изборот на нов поглавар и скопски муфтија, како што беше договорено, доби и свое помошно тело.

Самохраните мајки од Штип организирано си го олеснуваат животот

Утрински - 20.07.2005

Во штипското здружение членуваат 450 жени и 65 самохрани мажи ШТИП - Над 450 штипски жени се здружени и меѓусебно си помагаат. Преку Здружението на самохрани мајки настојуваат да обезбедат повремена работа, а со тоа и каква-таква егзистенција.

Вината за урбанистичкиот хаос е во градските и во општинските власти

Утрински - 19.07.2005

Став на Здружението на архитекти на Град Скопје за обезличувањето на центарот Здружението ја повикува на одговорност градоначалничката Виолета Аларова, која можела да иницира промена на сите детаљни планови кои центарот на градот го претвораат во урбана џунгла САЊА НАУМОВСКА Одговорноста за ...

НБМ не дава одобрение за продажба на Интернационална приватна банка?

Утрински - 19.07.2005

Најава за промена на сопственичката структура во уште една банка За оваа банка е заинтересирана реномирана компанија од Западна Европа, кој уште пред три месеци поднела барање до НБМ НИНА НИНЕСКА-ФИДАНОСКА Реномирана странска фирма од Западна Европа сака да ја купи Интернационална приватна банка, ...

Засилувањата евидентни, за спонзорот сў уште се молчи

Утрински - 19.07.2005

Комуникациите на Пелистер со јавноста "топло-студено° БИТОЛА - Во рамките на активностите што деновиве се одвиваат во таборот на новиот ракометен првак Пелистер, засега се извесни работите на потпишување на нови договори со ракометарите и ангажирање на нови засилувања во екипата за наредната сезона.

Бизнисмените бараат поскоро да се расчисти со пирамидата

Утрински - 18.07.2005

Сојузот на стопански комори прослави една година од своето постоење Непосредните спогодби се жестоко критикувани од стопанствениците, бидејќи, според нив, тие се скандалозен начин за привлекување странски инвеститори Владата мора поскоро да расчисти со даночната пирамида, бидејќи доколку не го ...

Холанѓаните му даваат посебен шарм на годинашново лето

Утрински - 18.07.2005

Втората половина на јули во Охрид почна со помалку гости, но со изменета структура на туристите Низ охридската чаршија се почесто се слушаат странски јазици, а во кафулиња нема слободни места од рано наутро, па се до еден часот по полноќ СИМОН ИЛИЕВСКИ ОХРИД - Втората половина на јули во Охрид ...