TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Шефот на американското разузнавање не сакал да биде неучтив кон Трамп

Р.С.Европа - 22.07.2018

Директорот на американското национално разузнавање Дан Коатс рече дека тој не сакал да биде неучтив кон претседателот на САД Доналд Трамп кога одговорил на вестите дека рускиот претседател Владимир Путин наскоро ќе ја посети Белата куќа.

Кралицата со накитот му испрати порака на Трамп

Репортер - 22.07.2018

Мина речиси недела дена од контроверзната посета на американскиот претседател Доналд Трамп на Велика Британија и неговата средба со кралицата Елизабета II, а медиумите и понатаму пишуваат за неговото однесување.

Трамп збеснал: Поранешен адвокат тајно го снимал неговиот разговор за исплата на Плејбој зајачицата

Точка - 22.07.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп го нападна својот поранешен адвокат Мајкл Коен кој што наводно го снимил неговиот разговор за исплата на поранешната Плејбој зајачица Карен МекДогал.

Дали е време Меланија да работи како г-ѓа Трамп

Локално - 22.07.2018

Не знаеме дали првата дама на САД е најубавата претседателка во светот, како што тврдат, но сигурно е една од најпознатите и најодгрлените во јавноста. Уште во екот на претседателската кампања на Доналд Трамп во медиумите излегоа еротски фотографии ...

Сите зборуваат за ужаснатиот израз на лицето на Меланија откако се ракуваше со Путин

Пулс24 - 22.07.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп се сретна со рускиот претседател Владимир Путин на самитот во Хелсинки, и покрај обвиненијата против Русите поради наводното вмешување во американските претседателски избори.

Вашингтон отрфла референдум во Украина

Deutsche Welle - 21.07.2018

Вашингтон, исто како и владата во Минск, го одбија предлогот на рускиот претседател Путин за одржување референдум во сеператистичките источноукраински региони Доњецк и Луганск околу нивната иднина.

Ако изгуглате идиот ќе ви се појави Доналд Трамп

Телма - 21.07.2018

Ако на интернет пребарувачот Гугл го напишете зборот „идиот“ ќе добиете цела низа на фотографии од актуелниот американски претседател Доналд Трамп. Ова е кампањата против него која почна минатата недела во пресрет на неговата посета на Велика ...

Трамп: Вашиот омилен претседател не направи ништо лошо

+инфо - 21.07.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска на Твитер напиша дека „можеби е незаконски“ адвокат да го снима клиентот. Твитот на Трамп уследи откако вчера беше објавен извештај дека неговиот поранешен адвокат Мајкл Коен ги снимал разговорот со ...

Трамп и царините – опасна илузија или напротив?

Стандард - 21.07.2018

Ако Доналд Трамп ги смета царините за чудесно средство што ќе ја направи „Америка повторно голема“ и ќе ги заживее старите индустриски зони во земјата, редно е да се запрашаме дали ова не е некаква опасна негова илузија? Или, напротив, дали е ...

Трамп: Вашиот омилен претседател не направи ништо лошо

Курир - 21.07.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска на Твитер напиша дека „можеби е незаконски“ адвокат да го снима клиентот. Твитот на Трамп уследи откако вчера беше објавен извештај дека неговиот поранешен адвокат Мајкл Коен ги снимал разговорот со ...

Трамп до Американците: Вашиот омилен претседател не направи ништо лошо

А1 On - 21.07.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска на Твитер напиша дека „можеби е незаконски“ адвокат да го снима клиентот. Твитот на Трамп следи откако вчера беше објавен извештај дека неговиот поранешен адвокат Мајкл Коен ги снимал разговорот со ...

Шварценегер спасува желки во Австрија

+инфо - 21.07.2018

Трамвај со портретот на Арнолд Шварценегер можел да се види на улиците на Виена кога славниот холивудски актер го посетил градот по повод Австрискиот светски самит. Шварценегер се повозел во трамвајот со неговиот лик и на него на крајот од возењето ...

Адвокатот тајно ги снимал разговорите со Трамп

МКД - 21.07.2018

Поранешниот адвокат на претседателот на САД Мајкл Коен воочи изборите тајно ги снимал разговорите со Доналд Трамп за исплатата на поранешниот модел на Плејбој Карен Мекдугал. Нејзе ѝ се дадени пари за да молчи за наводната афера со Трамп.

Трамп: Вашиот омилен претседател не направи ништо лошо

Макфакс - 21.07.2018

Претседателот на САД, Доналд Трамп, тврди дека тоа што неговиот поранешен адвокат Мајкл Коен ги прислушувал неговите приватни телефонски разговори е незаконско и невидено до сега. Коен тајно го снимал разговорот со Трамп за можна исплата на ...

Трамп: Прислушкувањето може да е незаконско

МКД - 21.07.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп тврди дека тоа што неговиот поранешен адвокат, Мајкл Коен ги прислушкувал неговите приватни телефонски разговори е „нечуено и можеби незаконско“. Трамп реагираше на сознанието дека неговиот поранешен адвокат, ...

Трамп: Вашиот омилен претседател не направи ништо лошо

Стандард - 21.07.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска на Твитер напиша дека „можеби е незаконски“ адвокат да го снима клиентот. Твитот на Трамп уследи откако вчера беше објавен извештај дека неговиот поранешен адвокат Мајкл Коен ги снимал разговорот со ...

Трамп: Вашиот омилен претседател не направи ништо лошо

Кајгана - 21.07.2018

Вашингтон, 21 јули 2018 (МИА) - Американскиот претседател Доналд Трамп денеска на Твитер напиша дека „можеби е незаконски“ адвокат да го снима клиентот. Твитот на Трамп уследи откако вчера беше објавен извештај дека неговиот поранешен адвокат Мајкл ...

Децата заложници на Трамп

МКД - 21.07.2018

Еден проблем кај Трамп е тоа што му е опсесија да изгледа „силен". Администрацијата не испланирала како да ги соедини веќе разделените родители и деца, кои биле испратени во засолништа и во згрижувачки семејства низ цела Америка, а тоа често се ...

Адвокат ги снимал разговорите со Трамп за плејбој зајчица

Репортер - 21.07.2018

Поранешниот адвокат на американскиот претседател Мајкл Коен, тајно во пресрет на изборите го снимал разговорот со Доналд Трамп околу исплатата на пари на поранешнниот плејбој модел Карен Мекдугал за да молчи за наводната афера со американскиот ...

Трамп: Вашиот омилен претседател не направи ништо лошо

CivilMedia - 21.07.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска на Твитер напиша дека „можеби е незаконски“ адвокат да го снима клиентот. Твитот на Трамп уследи откако вчера беше објавен извештај дека неговиот поранешен адвокат Мајкл Коен ги снимал разговорот со ...

Дали ќе ја уништат таа фудбалска топка? И што всушност се случува

Пулс24 - 21.07.2018

Немаше заеднички изјави по состанокот помеѓу претседателот Владимир Путин и американскиот претседател Доналд Трамп во Хелсинки. Сепак, настанот не помина без медиумска бучава поради фудбалската топка која Путин му ја подари на Трамп.

Трамп: Вашиот омилен претседател не направи ништо лошо

Либертас - 21.07.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска на Твитер напиша дека „можеби е незаконски“ адвокат да го снима клиентот. Твитот на Трамп уследи откако вчера беше објавен извештај дека неговиот поранешен адвокат Мајкл Коен ги снимал разговорот со ...

Трамп: Прислушкувањето може да е незаконско

Република - 21.07.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп тврди дека тоа што неговиот поранешен адвокат, Мајкл Коен ги прислушкувал неговите приватни телефонски разговори е „нечуено и можеби незаконско“. Тој реагираше на сознанието дека неговиот поранешен адвокат, ...

Трамп: Вашиот омилен претседател не направи ништо лошо

Вечер Прес - 21.07.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска на Твитер напиша дека „можеби е незаконски“ адвокат да го снима клиентот. Твитот на Трамп уследи откако вчера беше објавен извештај дека неговиот поранешен адвокат Мајкл Коен ги снимал разговорот со ...

Трамп: Вашиот омилен претседател не направи ништо лошо

Локално - 21.07.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска на Твитер напиша дека „можеби е незаконски“ адвокат да го снима клиентот. Твитот на Трамп уследи откако вчера беше објавен извештај дека неговиот поранешен адвокат Мајкл Коен ги снимал разговорот со ...

Трамп го кани Путин да ги посети САД

Н.Македонија - 21.07.2018

Доналд Трамп го покани рускиот лидер Владимир Путин наесен да ги посети САД, објави портпаролката на американскиот претседател Сара Сандерс, додавајќи дека веќе се прават подготовки за посетата.

Не сакам да го соборам Путин

Н.Македонија - 21.07.2018

Неодамна заврши Светското првенство во фудбал во Русија. Кремљ беше критикуван за дејствата во Украина и во Сирија, како и за прекршувањето на човековите права дома. Дали западните лидери требаа да присуствуваат на натпреварите? – Светското ...

Трамп: Вашиот омилен претседател не направи ништо лошо

Н.Македонија - 21.07.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска на Твитер напиша дека „можеби е незаконски“ адвокат да го снима клиентот. Твитот на Трамп уследи откако вчера беше објавен извештај дека неговиот поранешен адвокат Мајкл Коен го снимал разговорот со ...

Трамп: Вашиот омилен претседател не направи ништо лошо

1tv - 21.07.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска на Твитер напиша дека „можеби е незаконски“ адвокат да го снима клиентот. Твитот на Трамп уследи откако вчера беше објавен извештај дека неговиот поранешен адвокат Мајкл Коен ги снимал разговорот со ...

„Тајм“ повторно го провоцира Трамп (видео)

Канал5 - 20.07.2018

Втор месец по ред, „Тајм“ става провокативна илустрација на американскиот претседател Доналд Трамп на насловната страница. Овој пат графички се споени лицата на американскиот претседател и неговиот руски колега Владимир Путин во еден лик.

Трамп го кани Путин во Белата Куќа

Алсат-М - 20.07.2018

Портпаролката на Белата куќа Сара Хакеби Сандерс, информираше дека претседателот Трамп му наложил на советникот за национална безбедност, Џон Болтон, да го покани рускиот претседател, Владимир Путин, на есен да го посети Вашингтон.

Трамп го поканил Путин во САД наесен

Сакам да кажам - 20.07.2018

Доналд Трамп го поканил Владимир Путин да ги посети САД наесен, соопшти портпаролката на Белата куќа Сара Сандерс. Таа напиша на Твитер дека веќе се почнати разговори за организирање ваква средба.

Клинтон: Посакуваме силна Русија, тоа е добро за Светот!

Алсат-М - 20.07.2018

На социјалната мрежа твитер, претседателот на САД, Доналд Трамп, објави изјава од поранешната Државна секретарка на САД и негов опонент од претседателските избори во 2016 година, Хилари Клинтон, во која што вели дека тие сакаат силна Русија, оти ...

Трамп: Ќе му бидам најголемиот непријател на Путин доколку пропаднат договорите

Канал5 - 20.07.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп, денеска ветил дека ќе му биде “најголемиот непријател“ на Владимир Путин, доколку неговите договори со рускиот претседател не вродат со плод. „Ќе му бидам најголемиот непријател кој некогаш го имал“ – изјавил ...

Рускиот амбасадор во САД: Сакаме почести средби со Трамп, но се чека на Кремљ

Алсат-М - 20.07.2018

Рускиот амбасадор во САД, Анатолиј Антонов, е подготвен да разговара за можната средба меѓу Путин и Трамп во Белата Куќа. Запрашан за став откако медиумите објавија дека Трамп го задолжил неговиот советник за национална безбедност, Џон Болтон, да ...

Мојот Бог се вика Доналд Трамп:Индиец секаде носи фотографија од американскиот претседател,а му направил и ...

Канал5 - 20.07.2018

Еден фармер од Индија предизвика зачуденост ширум светот поради тоа што како Бог го почитува - Доналд Трамп. Мажот по име Буса Кришна вели дека уште пред три години почувствувал дека „Трамп е нешто посебно“.Особено му се допаднала неговата кампања ...

За Меркел односот со САД е круцијален

Телма - 20.07.2018

Односнот со САД е круцијален за германската влада, рече канцеларката Ангела Меркел на годишната конференција за медиуми, која се случува една недела откако Доналд Трамп ја обвини Германија дека е заробеник на Русија поради нејзината енергетска ...

Меркел: Трансатлантската соработка од централна важност

Deutsche Welle - 20.07.2018

На својата традиционална летна пресконференција, канцеларката стави до знаење дека на функцијата има намера да остане до крајот на мандатот. Таа притоа се осврна на сите горливи внатрешно и надворешно-политички теми.

Трамп тајно снимен како договара исплата на модел на „Плејбој“ со која имал афера

Сакам да кажам - 20.07.2018

Доналд Трамп бил тајно снимен два месеца пред изборите во 2016 година како договара можна исплата на поранешен модел на „Плејбој“, која тврди дека имала афера со него, објави „Њујорк тајмс“.

Манекенка за журките на Трамп: Се чувствува како парче месо

Канал5 - 20.07.2018

Манекенки кои тврдат дека присуствувале на развратните журки со Доналд Трамп на кои се точеле литри алкохол и се трошел многу кокаин, прв пат во медиумите проговориле за сексуално непримерното однесување на сегашниот претседател Доналд Трамп.

Путин поканет во Белата Куќа

Телма - 20.07.2018

Портпаролката на Белата куќа, Сара Хакаби Сендерс синоќа соопшти дека се работи на организирање на посета на рускиот претседател Владимир Путин на САД во текот на есента. Според Сендерс, американскиот претседател Доналд Трамп го задолжил својот ...

Трамп го покани Путин во Вашингтон

Deutsche Welle - 20.07.2018

По неговата средба со Владимир Путин во Хелсинки, имаше многу критики. Сепак, или можеби токму поради тоа, американскиот претседател Доналд Трамп сака да се сретне со рускиот претседател во Вашингтон оваа есен.

Помпео: Среќен сум што двајца лидери на две многу важни земји продолжуваат да се состануваат

Независен - 20.07.2018

Државниот секретар на САД Мајк Помпео денеска се обрати пред Советот за безбедност на ОН на брифинг за Северна Кореја, но во обраќањето говореше и за самитот меѓу американскиот претседател Доналд Трамп и претседателот на Русија Владимир Путин, и ги ...

Москва подготвена да разговара за посета на Путин на САД

А1 On - 20.07.2018

Москва е подготвена да ја разгледа можноста претседателот на Русија, Владимир Путин да ги посети САД, изјави рускиот амбасадор во Вашингтон, Анатолиј Антонов. Тој истакна дека Русија „секогаш е отворена за такви предлози“.

Трамп го покани Путин во Белата куќа есенва

МКД - 20.07.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп го покани својот руски колега Владимир Путин да го посети Вашингтон „есенва“, а за посетата веќе се разговара, соопшти Белата куќа. Вчера Трамп на Твитер напиша дека едвај ја чека наредната средба со Путин, за ...

Трамп: Ако пропаднат договорите ќе бидам најголем непријател на Путин

А1 On - 20.07.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека ќе стане „најголем непријател“ на шефот на руската држава Владимир Путин, доколку договорите што тие ги постигнаа не вродат со плод. – Ќе бидам најголем непријател што некогаш го имал, изјави Трамп ...

Дали ќе ја уништат таа фудбалска топка? И што всушност се случува со претседателските подароци?

Руска реч - 20.07.2018

Немаше заеднички изјави по состанокот помеѓу претседателот Владимир Путин и американскиот претседател Доналд Трамп во Хелсинки. Сепак, настанот не помина без медиумска бучава поради фудбалската топка која Путин му ја подари на Трамп.

[Став] Децата заложници на Трамп

Радио МОФ - 20.07.2018

Пишува: Елизабет Дру (Elizabeth Drew) Администрацијата не испланирала како да ги соедини веќе разделените родители и деца, кои биле испратени во засолништа и во згрижувачки семејства низ цела Америка, а тоа често се случувало сред ноќ.

Меркел одби да одговори каков и е односот со Трамп, ќе ги негувала трансатланските односи

А1 On - 20.07.2018

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека и покрај различните ставови со американскиот претседател Доналд Трамп, односот со САД е од клучно значење за Германија. – Некој би рекол дека нашите вредности или нашиот невообичаен работен однос се ...

„Њујорк Тајмс“: Трамп знаел за руското мешање уште пред да стапи на должноста

А1 On - 20.07.2018

Две недели пред да стапи на должноста во јануари минатата година, американскиот претседател Доналд Трамп бил запознат со строго доверливи разузнавачки информации, кои укажувале дека неговиот руски колега Владимир Путин лично наредил да се извршат ...

Сенатот усвои резолуција против руското испрашување на дипломати

Глас на Америка - 20.07.2018

Путин ги обвини критичарите на Трамп за зголемените тензии меѓу Москва и Вашингтон ВАШИНГТОН — Средбата меѓу американскиот претседател Доналд Трамп и рускиот претседател Владимир Путин предизвика дебата во Конгресот, трет ден по нејзиното одржување.

Меркел: Повеќе не можеме да сметаме на САД во зачувувањето на поредокот во светот

МКД - 20.07.2018

Германската канцеларка Ангела Меркел оцени дека била во право кога пред една година тврдеше дека Европа повеќе не може да смета на САД кога станува збор за воспотавување ред во светот и дека е време ЕУ да ги преземе нештата во свои раце.

Меркел: Не можеме да се потпреме на суперсилата САД

Р.С.Европа - 20.07.2018

Германската канцеларка Ангела Меркел го оцени односот на Германија и САД како клучен и покрај минатонеделната изјава на претседателот Доналд Трамп дека Берлин е заробеник на Москва, објави Ројтерс.

Трамп: Ако пропаднат договорите ќе бидам најголем непријател на Путин

Стандард - 20.07.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека ќе стане „најголем непријател“ на шефот на руската држава Владимир Путин, доколку договорите што тие ги постигнаа не вродат со плод. – Ќе бидам најголем непријател што некогаш го имал, изјави Трамп ...

„Њујорк Тајмс“ открива дека Трамп знаел дека Путин лично наредил мешање во изборите 2016

+инфо - 20.07.2018

На 6 јанури 2017 година, на Трамп му биле доставени податоци, меѓу кои и документи и електорнски писма на руски воени офицери. Две недели пред да стапи на должноста во јануари минатата година, американскиот преседател Доналд Трамп бил запознат со ...

Путин во посета на Белата куќа наесен

Нова ТВ - 20.07.2018

Портпаролката на Белата куќа, Сара Хакаби Сандерс синоќа соопшти дека се работи на организирање на посета на рускиот претседател Владимир Путин на САД во текот на есента. Според Сандерс, американскиот претседател Доналд Трамп го задолжил својот ...

САД го поканија Путин на самит во Вашингтон

Глас на Америка - 20.07.2018

Идејата за втора средба Трамп - Путин доаѓа само три дена по првиот самит во Хелсинки ВАШИНГТОН — САД и Русија разговараат во врска за организирање втора средба меѓу нивните лидери, потврди портпаролката во Белата куќа, Сара Хакаби Сандерс, во ...

Коен тајно снимал разговор со Трамп за исплата на модел на Плејбој

А1 On - 20.07.2018

Мајкл Коен, поранешен долгогодишен адвокат на американскиот претседател Доналд Трамп, тајно снимил разговор со Трамп во септември 2016 година, во кој разговарале за исплатата на поранешниот модел на Плејбој, која тврди дека имала афера со ...

Путин доби покана да ја посети Белата куќа

+инфо - 20.07.2018

Портпаролката на Белата куќа, Сара Хакаби Сендерс синоќа соопшти дека се работи на организирање на посета на рускиот претседател Владимир Путин на САД во текот на есента. Портпаролката на Белата куќа, Сара Хакаби Сендерс синоќа соопшти дека се ...

Помпео: Среќен сум што двајца лидери на две многу важни земји продолжуваат да се состануваат

+инфо - 20.07.2018

Државниот секретар на САД Мајк Помпео денеска се обрати пред Советот за безбедност на ОН на брифинг за Северна Кореја, но во обраќањето говореше и за самитот меѓу американскиот претседател Доналд Трамп и претседателот на Русија Владимир Путин, и ги ...

Москва подготвена да разговара за посета на Путин на САД

Стандард - 20.07.2018

Москва е подготвена да ја разгледа можноста претседателот на Русија, Владимир Путин да ги посети САД, изјави рускиот амбасадор во Вашингтон, Анатолиј Антонов. Тој истакана дека Русија „секогаш е отворена за такви предлози“.

Трамп го повика Путин во Белата куќа: Советникот на Трамп остана во шок, еве што изјавил кога слушна дека доаѓа рускиот ...

Сител - 20.07.2018

Портпаролката на Белата куќа, Сара Хакаби Сендерс синоќа соопшти дека се работи на организирање на посета на рускиот претседател Владимир Путин на САД во текот на есента. Според Сендерс, американскиот претседател Доналд Трамп го задолжил својот ...

Трамп вети дека ќе му биде „најголем непријател“ на Путин

Press24 - 20.07.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп, денеска ветил дека ќе му биде “најголемиот непријател“ на Владимир Путин, доколку неговите договори со рускиот претседател не вродат со плод. „Ќе му бидам најголемиот непријател кој некогаш го имал“ – изјавил ...

Магазинот „Тајм“ го провоцира Трамп

Репортер - 20.07.2018

Втор месец по ред магазинот „Тајм“ на насловната страница става провокативна илустрација од претседателот на САД, Доналд Трамп. Овој пат лицата на американскиот претседател и неговиот руски колега Владимир Путин се графички поврзани во еден лик.

Меркел одби да одговори каков и е односот со Трамп

Стандард - 20.07.2018

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека и покрај различните ставови со американскиот претседател Доналд Трамп, односот со САД е од клучно значење за Германија. – Некој би рекол дека нашите вредности или нашиот невообичаен работен однос се ...

Коен тајно снимал разговор со Трамп за исплата на модел на Плејбој

+инфо - 20.07.2018

Мајкл Коен, поранешен долгогодишен адвокат на американскиот претседател Доналд Трамп, тајно снимил разговор со Трамп во септември 2016 година, во кој разговарале за исплатата на поранешниот модел на Плејбој, која тврди дека имала афера со ...

Коен тајно снимал разговор со Трамп за исплата на модел на Плејбој

Стандард - 20.07.2018

Мајкл Коен, поранешен долгогодишен адвокат на американскиот претседател Доналд Трамп, тајно снимил разговор со Трамп во септември 2016 година, во кој разговарале за исплатата на поранешниот модел на Плејбој, која тврди дека имала афера со ...

Путин доби покана да ја посети Белата куќа

Курир - 20.07.2018

Портпаролката на Белата куќа, Сара Хакаби Сендерс синоќа соопшти дека се работи на организирање на посета на рускиот претседател Владимир Путин на САД во текот на есента. Според Сендерс, американскиот претседател Доналд Трамп го задолжил својот ...

Трамп: Ако пропаднат договорите ќе бидам најголем непријател на Путин

Кајгана - 20.07.2018

Вашингтон, 20 јули 2018 (МИА) - Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека ќе стане „најголем непријател“ на шефот на руската држава Владимир Путин, доколку договорите што тие ги постигнаа не вродат со плод.

Помпео: Среќен сум што двајца лидери на две многу важни земји продолжуваат да се состануваат

А1 On - 20.07.2018

Државниот секретар на САД Мајк Помпео денеска се обрати пред Советот за безбедност на ОН на брифинг за Северна Кореја, но во обраќањето говореше и за самитот меѓу американскиот претседател Доналд Трамп и претседателот на Русија Владимир Путин, и ги ...

Трамп го кани Путин во Вашингтон

Р.С.Европа - 20.07.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп му наложил на советникот за национална безбедност Џон Болтон да го покани рускиот претседател Владимир Путин на есен да го посети Вашингтон. Тоа го соопшти портпаролката на Белата куќа Сара Хакеби Сандерс.

„Time“ повторно провоцира: Трамп и Путин се споија во една личност

Кајгана - 20.07.2018

Веќе втор месец по ред, познатиот магазин „Time“, објавува провокативна илустрација од американскиот претседател Доналд Трамп, на својата насловна страница. Овој пат, тоа е графички приказ, кој ги илустрира ликовите на Трамп и рускиот претседател ...

Магазинот „Тајм“ повторно го провоцира Трамп

Макфакс - 20.07.2018

Втор месец по ред, магазинот „Тајм“ на насловната страница става провокативна илустрација од американскиот претседател, Доналд Трамп. Овој пат, лицата на американскиот претседател и неговиот руски колега, Владимир Путин, се графички поврзани во еден ...

Помпео: Среќен сум што двајца лидери на две многу важни земји продолжуваат да се состануваат

Стандард - 20.07.2018

Државниот секретар на САД Мајк Помпео денеска се обрати пред Советот за безбедност на ОН на брифинг за Северна Кореја, но во обраќањето говореше и за самитот меѓу американскиот претседател Доналд Трамп и претседателот на Русија Владимир Путин, и ги ...

Ако не успеат договорите, ќе бидам најголемиот непријател на Путин, порача Трамп

Макфакс - 20.07.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп вети дека доколку не успеат неговите договори со рускиот претседател, ќе биде најголемиот непријател на Владимир Путин. „Ќе бидам најголемиот непријател кој некогаш го имал“ рекол Трамп во интервју за ...

Помпео: Среќен сум што двајца лидери на две многу важни земји продолжуваат да се состануваат

Курир - 20.07.2018

Државниот секретар на САД Мајк Помпео денеска се обрати пред Советот за безбедност на ОН на брифинг за Северна Кореја, но во обраќањето говореше и за самитот меѓу американскиот претседател Доналд Трамп и претседателот на Русија Владимир Путин, и ги ...

Трамп: Ако пропаднат договорите ќе бидам најголем непријател на Путин

Република - 20.07.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека ќе стане „најголем непријател“ на шефот на руската држава Владимир Путин, доколку договорите што тие ги постигнаа не вродат со плод. – Ќе бидам најголем непријател што некогаш го имал, изјави Трамп ...

Генерал Вотел: По средбата Трамп-Путин нема нови насоки од Пентагон за соработка во Сирија

Либертас - 20.07.2018

Не сме добиле нови насоки од Пентагон за соработка со Русија во Сирија по средбата меѓу претседателите Доналд Трамп и Владимир Путин во Хелсинки, изјави генерал Џоузеф Вотел, командант на силите на САД за Блискиот исток Вотел, кој е шеф на ...

Коен тајно снимал разговор со Трамп за исплата на модел на Плејбој

Либертас - 20.07.2018

Мајкл Коен, поранешен долгогодишен адвокат на американскиот претседател Доналд Трамп, тајно снимил разговор со Трамп во септември 2016 година, во кој разговарале за исплатата на поранешниот модел на Плејбој, која тврди дека имала афера со ...

Москва подготвена да разговара за посета на Путин на САД

Либертас - 20.07.2018

Москва е подготвена да ја разгледа можноста претседателот на Русија, Владимир Путин да ги посети САД, изјави рускиот амбасадор во Вашингтон, Анатолиј Антонов. Тој истакана дека Русија „секогаш е отворена за такви предлози“.

„Њујорк Тајмс“: Трамп знаел за руското мешање уште пред да стапи на должноста

Либертас - 20.07.2018

Две недели пред да стапи на должноста во јануари минатата година, американскиот преседател Доналд Трамп бил запознат со строго доверливи разузнавачки информации, кои укажувале дека неговиот руски колега Владимир Путин лично наредил да се извршат ...

„Њујорк Тајмс“: Трамп знаел за руското мешање уште пред да стапи на должноста

Локално - 20.07.2018

Две недели пред да стапи на должноста во јануари минатата година, американскиот преседател Доналд Трамп бил запознат со строго доверливи разузнавачки информации, кои укажувале дека неговиот руски колега Владимир Путин лично наредил да се извршат ...

Трамп: Ако пропаднат договорите ќе бидам најголем непријател на Путин

Либертас - 20.07.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека ќе стане „најголем непријател“ на шефот на руската држава Владимир Путин, доколку договорите што тие ги постигнаа не вродат со плод. – Ќе бидам најголем непријател што некогаш го имал, изјави Трамп ...

Путин со шокантни предлози за Трамп - за Украина и за поранешен американски амбасадор

Фактор - 20.07.2018

Да се одржи референдум за решавање на прашањето за Источна Украина - предложи рускиот претседател Владимир Путин до американскиот колега Доналд Трамп за време на нивниот состанокот со четири очи во финскиот главен град Хелсинки, пишува Блумберг, ...

Шокантна насловна на "Time": Не можат да му простат на Трамп што сака мир со Путин и еве како го претставуваат тоа

Точка - 20.07.2018

Американското списание "Time" на својата насловна страна објавил фото илустрација на која се преклопени ликовите на претседателите на САД и Русија, Доналд Трамп и Владимир Путин, со намера да го претстави актуелниот момент во надворешната политика ...

Путин доби покана да ја посети Белата куќа

Локално - 20.07.2018

Портпаролката на Белата куќа, Сара Хакаби Сендерс синоќа соопшти дека се работи на организирање на посета на рускиот претседател Владимир Путин на САД во текот на есента. Според Сендерс, американскиот претседател Доналд Трамп го задолжил својот ...

Помпео: Среќен сум што двајца лидери на две многу важни земји продолжуваат да се состануваат

Либертас - 20.07.2018

Државниот секретар на САД Мајк Помпео денеска се обрати пред Советот за безбедност на ОН на брифинг за Северна Кореја, но во обраќањето говореше и за самитот меѓу американскиот претседател Доналд Трамп и претседателот на Русија Владимир Путин, и ги ...

Помпео задоволен од средбата Трамп – Путин

Локално - 20.07.2018

Државниот секретар на САД Мајк Помпео денеска се обрати пред Советот за безбедност на ОН на брифинг за Северна Кореја, но во обраќањето говореше и за самитот меѓу американскиот претседател Доналд Трамп и претседателот на Русија Владимир Путин, и ги ...

Трамп го кани Путин во Америка

Тера - 20.07.2018

Доналд Трамп го поканил Владимир Путин да ги посети САД наесен, соопшти портпаролката на Белата куќа Сара Сандерс. Таа напиша на Твитер дека веќе се почнати разговори за организирање ваква средба.

Што виде Трамп во очите на Путин?

Фактор - 20.07.2018

Американскиот новинар Питер Бејкер во 2013 година ја издаде книгата „Жешки денови: Буш и Чејни во Белата куќа“. Книга полна со неизвесни детали од 28 средби и телефонски разговори на американскиот претседател Џорџ Буш - помладиот со рускиот ...

Ако не успеат договорите, ќе бидам најголемиот непријател на Путин, порача Трамп

Точка - 20.07.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп вети дека доколку не успеат неговите договори со рускиот претседател, ќе биде најголемиот непријател на Владимир Путин. „Ќе бидам најголемиот непријател кој некогаш го имал“ рекол Трамп во интервју за ...

Трамп го повикал Путин во Белата куќа: Шефот на американските разузнавачи останал во шок, еве што кажал кога слушнал ...

Точка - 20.07.2018

Претседателот на САД, Доналд Трамп, му наложил на советникот за национална безбедност, Џон Болтон, да го повика рускиот претседател Владимир Путин на есен да го посети Вашингтон. Тоа денес го навела портпаролката на Белата куќа, Сара Хакаби Сандерс.

Трамп: Ако пропаднат договорите ќе бидам најголем непријател на Путин

24Инфо - 20.07.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека ќе стане „најголем непријател“ на шефот на руската држава Владимир Путин, доколку договорите што тие ги постигнаа не вродат со плод. – Ќе бидам најголем непријател што некогаш го имал, изјави Трамп.

„Њујорк Тајмс”: Трамп знаел за руското мешање уште пред да стапи на должноста

Вечер Прес - 20.07.2018

Две недели пред да стапи на должноста во јануари минатата година, американскиот преседател Доналд Трамп бил запознат со строго доверливи разузнавачки информации, кои укажувале дека неговиот руски колега Владимир Путин лично наредил да се извршат ...

Москва подготвена да разговара за посета на Путин на САД

CivilMedia - 20.07.2018

Москва е подготвена да ја разгледа можноста претседателот на Русија, Владимир Путин да ги посети САД, изјави рускиот амбасадор во Вашингтон, Анатолиј Антонов. Тој истакана дека Русија „секогаш е отворена за такви предлози“.

Трамп се заканува: Ако пропаднат договорите ќе бидам најголем непријател на Путин

Вечер Прес - 20.07.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека ќе стане „најголем непријател“ на шефот на руската држава Владимир Путин, доколку договорите што тие ги постигнаа не вродат со плод. – Ќе бидам најголем непријател што некогаш го имал, изјави Трамп ...

Трамп: Ако пропаднат договорите ќе бидам најголем непријател на Путин

CivilMedia - 20.07.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека ќе стане „најголем непријател“ на шефот на руската држава Владимир Путин, доколку договорите што тие ги постигнаа не вродат со плод. – Ќе бидам најголем непријател што некогаш го имал, изјави Трамп ...

"Москва е подготвена за посетата на Путин на САД, но одлуката ќе биде на Кремљ"

Точка - 20.07.2018

Москва е подготвена да ја разгледа можната посета на претседателот на Русија, Владимир Путин, на повик на американскиот претседател Доналд Трамп, изјавил денес рускиот амбасадор во САД, Анатолиј Антонов.

Трамп го кани Путин на есен да го посети Вашингтон

Република - 20.07.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп му наложил на советникот за национална безбедност Џон Болтон да го покани рускиот претседател Владимир Путин на есен да го посети Вашингтон. Тоа го соопшти портпаролката на Белата куќа Сара Хакеби Сандерс.

Путин: Одредени сили сакаат да ја поткопаат успешната средба со Трамп, но подобрувањето на односите веќе е започнато

Точка - 20.07.2018

Рускиот претседател Владимир Путин порача дека одредени сили во Соединетите Американски Држави сакаат да ја поткопаат успешната средба која што ја имал со неговиот американски колега Доналд Трамп.

Меркел одби да одговори каков и е односот со Трамп, ќе ги негувата трансатланските односи

Либертас - 20.07.2018

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека и покрај различните ставови со американскиот претседател Доналд Трамп, односот со САД е од клучно значење за Германија. – Некој би рекол дека нашите вредности или нашиот невообичаен работен однос се ...

Меркел: Повеќе не можеме да сметаме на САД во зачувувањето на поредокот во светот

Република - 20.07.2018

Германската канцеларка Ангела Меркел оцени дека била во право кога пред една година тврдеше дека Европа повеќе не може да смета на САД кога станува збор за воспотавување ред во светот и дека е време ЕУ да ги преземе нештата во свои раце.

Коен тајно снимал разговор со Трамп за исплата на модел на Плејбој

Локално - 20.07.2018

Мајкл Коен, поранешен долгогодишен адвокат на американскиот претседател Доналд Трамп, тајно снимил разговор со Трамп во септември 2016 година, во кој разговарале за исплатата на поранешниот модел на Плејбој, која тврди дека имала афера со ...

„Њујорк Тајмс“: Трамп знаел за руското мешање уште пред да стапи на должноста

Н.Македонија - 20.07.2018

Две недели пред да стапи на должноста во јануари минатата година, американскиот преседател Доналд Трамп бил запознат со строго доверливи разузнавачки информации, кои укажувале дека неговиот руски колега Владимир Путин лично наредил да се извршат ...

Трамп: Ако пропаднат договорите ќе бидам најголем непријател на Путин

1tv - 20.07.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека ќе стане „најголем непријател“ на шефот на руската држава Владимир Путин, доколку договорите што тие ги постигнаа не вродат со плод. – Ќе бидам најголем непријател што некогаш го имал, изјави Трамп ...

„Њујорк Тајмс“: Трамп знаел за руското мешање уште пред да стапи на должноста

1tv - 20.07.2018

Две недели пред да стапи на должноста во јануари минатата година, американскиот преседател Доналд Трамп бил запознат со строго доверливи разузнавачки информации, кои укажувале дека неговиот руски колега Владимир Путин лично наредил да се извршат ...

Меркел одби да одговори каков и е односот со Трамп, ќе ги негувата трансатланските односи

1tv - 20.07.2018

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека и покрај различните ставови со американскиот претседател Доналд Трамп, односот со САД е од клучно значење за Германија. – Некој би рекол дека нашите вредности или нашиот невообичаен работен однос се ...

Москва подготвена да разговара за посета на Путин во САД

1tv - 20.07.2018

Москва е подготвена да ја разгледа можноста претседателот на Русија, Владимир Путин да ги посети САД, изјави рускиот амбасадор во Вашингтон, Анатолиј Антонов. Тој истакана дека Русија „секогаш е отворена за такви предлози“.

Додека чекаме да не нападне Русија ...

Deutsche Welle - 19.07.2018

Стратегијата за заплашување како мотивација за излезност на референдумот и прашањето „или сте за името или сте со Русите” е најрискантната можна опција одбрана од власта. Годините на зрелата младост со себе го носат бремето на бивање сведок за ...

Сите зборуваат за изразот на лицето на Меланија по средбата со Путин (видео)

Канал5 - 19.07.2018

Релацијата и природата на односите меѓу Америка и Русија не престануваат да бидат во центарот на вниманието на јавноста во светот. Тоа што сега стана многу индикативно е изразот на лицето на Меланија Трамп која беше во службена посета со ...

Трамп, Црна Гора и Трета Светска Војна

Deutsche Welle - 19.07.2018

Доналд Трамп повторно засјае со особено инсајдерско познавање на НАТО: „Црна Гора е мала земја во која живеат многу агресивни луѓе“. Ух, ова ќе биде опасно! Полемизира Томас Лачан. Доналд Трамп отсекогаш велеше: НАТО е излишно.

Трамп смета дека Путин лично е одговорен за мешањето во американските избори

Независен - 19.07.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп во интервју за „Си-Би-Ес вечерни вести“ изјави дека е точно дека Русија се мешала во американските претседателски избори во 2016 година и потврдно одговори на прашањето дали смета дека рускиот претседател ...

ФБИ ја обвини Русија за мешање во САД – Трамп го посочи лично Путин

Нова ТВ - 19.07.2018

Директорот на американското Федерално биро за истраги (ФБИ) Кристофер Реј изјави дека Русија продолжува да поттикнува раздор во САД, преку ширење лажни вести, пропаганда и тајни операции. Реј оцени дека Русија се мешала во американските ...

Путин: Самитот беше успешен, виновни се противниците на Трамп во САД

Стандард - 19.07.2018

Рускиот претседател Владимир Путин изјави денеска дека неговиот прв самит со претседателот на САД Доналд Трамп бил успешен, но исто така, ги обвини противниците Трамп во САД за попречување на напредокот за прашањата за кои тој се сретна со шефот на ...

Путин предупреди: Самитот беше успешен, но ако противниците на Трамп продолжат вака ќе останеме без договор

Press24 - 19.07.2018

Рускиот претседател Владимир Путин изјави денеска дека неговиот прв самит со претседателот на САД Доналд Трамп бил успешен, но исто така, ги обвини противниците Трамп во САД за попречување на напредокот за прашањата за кои тој се сретна со шефот на ...

Путин: Самитот беше успешен, виновни се противниците на Трамп во САД

Сител - 19.07.2018

Рускиот претседател Владимир Путин изјави денеска дека неговиот прв самит со претседателот на САД Доналд Трамп бил успешен, но исто така, ги обвини противниците Трамп во САД за попречување на напредокот за прашањата за кои тој се сретна со шефот на ...

Путин: Самитот беше успешен, противниците на Трамп во САД го попречуваат напредокот

А1 On - 19.07.2018

Рускиот претседател Владимир Путин изјави денеска дека неговиот прв самит со претседателот на САД Доналд Трамп бил успешен, но исто така, ги обвини противниците Трамп во САД за попречување на напредокот за прашањата за кои тој се сретна со шефот на ...

Трамп: Медиумите што емитуваат лажни вести сакаат судир со Русија

+инфо - 19.07.2018

Претседателот на САД Доналд Трамп тврди дека „медиумите што емитуваат лажни вести толку многу сакаат да видат конфронтација со Русија, дури и конфронтација која би можела да доведе до војна“.

Трамп смета дека Путин лично е одговорен за мешањето во американските избори

Курир - 19.07.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп во интервју за „Си-Би-Ес вечерни вести“ изјави дека е точно дека Русија се мешала во американските претседателски избори во 2016 година и потврдно одговори на прашањето дали смета дека рускиот претседател ...

Трамп: Медиумите што емитуваат лажни вести сакаат судир со Русија

Стандард - 19.07.2018

Претседателот на САД Доналд Трамп тврди дека „медиумите што емитуваат лажни вести толку многу сакаат да видат конфронтација со Русија, дури и конфронтација која би можела да доведе до војна“.

(Видео) Трамп: Путин е на чело на државата затоа е виновен за мешањето во изборите

Макфакс - 19.07.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп во интервју за „Си-Би-Ес ивнинг њуз“ изјавил дека е точно дека Русија мешала во претседателските избори во САД во 2016 година и потврдно одговорил на прашањето дали рускиот претседател го смета лично одговорен ...

Бабичка во автобус во Русија - копија на Доналд Трамп

Црнобело - 19.07.2018

Неколку часа пред Доналд Трамп да се сретне со рускиот претседател Владимир Путин, во автобус во Русија била фотографирана оваа бабичка, која е копија на Трамп. Жената стана хит по социјалните мрежи поради сличноста со Трамп, а сосема очекувано ...

Дали Меланија Трамп се плаши од Путин?

Кајгана - 19.07.2018

Првата дама на САД Меланија Трамп се поздрави со рускиот претседател Владимир Путин на средбата со нејзиниот сопруг во Хелсинки. Но, поздравот не беше причината зошто интернетот лудува по снимката од нивната средба.

„Тајмс“: Трамп бил информиран за руското мешање уште пред својата инаугурација

Макфакс - 19.07.2018

Весникот „„Њујорк тајмс“ открива дека американскиот претседател, Доналд Трамп, добил широк обем на извештај од разузнавачките служби за директната улога на рускиот претседател, Владимир Путин, во мешањето на Русија во претседателските избори во САД ...

Трамп: Медиумите што емитуваат лажни вести сакаат судир со Русија

А1 On - 19.07.2018

Претседателот на САД Доналд Трамп тврди дека „медиумите што емитуваат лажни вести толку многу сакаат да видат конфронтација со Русија, дури и конфронтација која би можела да доведе до војна“.

Њујорк тајмс: Трамп знаел за улогата на Путин во руското мешање во американските избори

Р.С.Европа - 19.07.2018

Aмериканскиот претседател Доналд Трамп добил обемен извештај од разузнавачките служби за директната улога на рускиот претседател Владимир Путин во мешањето на Русија во претседателските избори во САД во 2016 година, објави весникот „„Њујорк тајмс“.

Бројката ги изненади сите: Колку години е помлада Меланија од Трамп

Press24 - 19.07.2018

Првата дама на САД Меланија Трамп е поранешна манекенка, а со Доналд Трамп е во брак веќе 13 години. Откако тој стана претседател на САД, и таа стана прва дама. Познато е дека тој и се приближил на една ревија и и побарал број на телефон, а таа го ...

Трамп уште пред инаугурацијата знаел за руското мешање во изборите?

Кајгана - 19.07.2018

Доналд Трамп, уште пред инаугурацијата, од разузнавачките служби доби директен извештај за улогата на Путин во мешањето на Русија во претседателските избори, тврди „New York Times“. Во извештајот на „New York Times“, се разоткриваат напорите на ...

Самитот со Трамп беше успешен, рече Путин

Макфакс - 19.07.2018

Рускиот претседател Владимир Путин изјавил дека дека неговиот прв самит со американскиот колега бил успешен и истовремено ги обвинил противниците на Доналд Трамп за попречување на напредокот во прашањата за кои разговарал со шефот на Белата куќа.

Трамп смета дека Путин лично е одговорен за мешањето во американските избори

А1 On - 19.07.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп во интервју за „Си-Би-Ес вечерни вести“ изјави дека е точно дека Русија се мешала во американските претседателски избори во 2016 година и потврдно одговори на прашањето дали смета дека рускиот претседател ...

Генерал Вотел: По средбата Трамп-Путин нема нови насоки од Пентагон за соработка во Сирија

А1 On - 19.07.2018

Не сме добиле нови насоки од Пентагон за соработка со Русија во Сирија по средбата меѓу претседателите Доналд Трамп и Владимир Путин во Хелсинки, изјави генерал Џоузеф Вотел, командант на силите на САД за Блискиот исток Вотел, кој е шеф на ...

Нема насоки од Пентагон за соработка со Русија во Сирија

Глас на Америка - 19.07.2018

Не сме добиле никаква конкретна насока во овој момент, изјави американскиот генерал Џозеф Вотел ВАШИНГТОН — Командантот на силите на САД за Блискиот исток вели дека не добил нови насоки од Пентагон за воена соработка со Русија во Сирија, по ...

Нова провокативна илустрација: Симбиоза на Трамп и Путин од Тајм

МКД - 19.07.2018

Американскиот весник Тајм на насловната страна објави фото илустрација на која се преклопуваат ликовите на претседателот на Соединетите Американски Држави и Русија, Доналд Трамп и Владимир Путин, со цел да се претстави моменталната состојба на ...

Трамп смета дека Путин лично е одговорен за мешањето во американските избори

Кајгана - 19.07.2018

Вашингтон, 19 јули 2018 (МИА) – Американскиот претседател Доналд Трамп во интервју за „Си-Би-Ес вечерни вести“ изјави дека е точно дека Русија се мешала во американските претседателски избори во 2016 година и потврдно одговори на прашањето дали ...

Трамп смета дека Путин лично е одговорен за мешањето во американските избори

+инфо - 19.07.2018

Доналд Трамп во интервју за „Си-Би-Ес вечерни вести“ изјави дека е точно дека Русија се мешала во американските претседателски избори во 2016 година. Американскиот претседател Доналд Трамп во интервју за „Си-Би-Ес вечерни вести“ изјави дека е точно ...

Кога го „гуглате“ зборот „идиот“ еве кој прв излегува!

iPortal - 19.07.2018

Ако го напишете зборот „идиот“ на Гугл, случајно или намерно први ќе ви излезат фотографиите или видеата на претседателот на Соединетите Американски Држави, Доналд Трамп. Во речиси секоја слика, Трамп има шокиран израз на лицето.

Трамп го смени ставот откако се врати во САД, сега смета дека Путин лично е одговорен за мешањето во американските ...

Либертас - 19.07.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп во интервју за „Си-Би-Ес вечерни вести“ изјави дека е точно дека Русија се мешала во американските претседателски избори во 2016 година и потврдно одговори на прашањето дали смета дека рускиот претседател ...

Трамп: Медиумите што емитуваат лажни вести сакаат судир со Русија

Либертас - 19.07.2018

Претседателот на САД Доналд Трамп тврди дека „медиумите што емитуваат лажни вести толку многу сакаат да видат конфронтација со Русија, дури и конфронтација која би можела да доведе до војна“.

Трамп: Медиумите што емитуваат лажни вести сакаат судир со Русија

Вечер Прес - 19.07.2018

Претседателот на САД Доналд Трамп тврди дека „медиумите што емитуваат лажни вести толку многу сакаат да видат конфронтација со Русија, дури и конфронтација која би можела да доведе до војна“.

Генерал Вотел: По средбата Трамп-Путин нема нови насоки од Пентагон за соработка во Сирија

Локално - 19.07.2018

Не сме добиле нови насоки од Пентагон за соработка со Русија во Сирија по средбата меѓу претседателите Доналд Трамп и Владимир Путин во Хелсинки, изјави генерал Џоузеф Вотел, командант на силите на САД за Блискиот исток Вотел, кој е шеф на ...

Трамп: Путин е на чело на државата затоа е виновен за мешањето во изборите

Точка - 19.07.2018

Американскиот претседател, Доналд Трамп, во интервју за „Си-Би-Ес ивнинг њуз“ изјавил дека е точно дека Русија се мешала во претседателските избори во САД во 2016 година и потврдно одговорил на прашањето дали рускиот претседател го смета лично ...

Активистите ги користат алгоритмите на Google така што кога го пребарувате зборот “идиот” излегуваат фотографии од ...

Локално - 19.07.2018

Активисти ги употребуваат алгоритмите на Googlе така што кога луѓето ќе пребаруваат “идиот”, речиси сите резултати се фотографиите од моменталниот американски претседател Доналд Трамп. Луѓето кои протестираат објавуваат статии кои асоцираат на ...

Додека чекаме да не нападне Русија …

Либертас - 19.07.2018

Стратегијата за заплашување како мотивација за излезност на референдумот и прашањето „или сте за името или сте со Русите” е најризичната можна опција одбрана од власта. Годините на зрелата младост со себе го носат бремето на бивање сведок за ...

Трамп смета дека Путин лично е одговорен за мешањето во американските избори

CivilMedia - 19.07.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп во интервју за „Си-Би-Ес вечерни вести“ изјави дека е точно дека Русија се мешала во американските претседателски избори во 2016 година и потврдно одговори на прашањето дали смета дека рускиот претседател ...

Путин: Самитот беше успешен, виновни се противниците на Трамп во САД

Либертас - 19.07.2018

Рускиот претседател Владимир Путин изјави денеска дека неговиот прв самит со претседателот на САД Доналд Трамп бил успешен, но исто така, ги обвини противниците Трамп во САД за попречување на напредокот за прашањата за кои тој се сретна со шефот на ...

Трамп: Путин е лично е одговорен за мешање во американските избори

Вечер Прес - 19.07.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп во интервју за „Си-Би-Ес вечерни вести“ изјави дека е точно дека Русија се мешала во американските претседателски избори во 2016 година и потврдно одговори на прашањето дали смета дека рускиот претседател ...

Путин: Самитот беше успешен, виновни се противниците на Трамп во САД

Република - 19.07.2018

Рускиот претседател Владимир Путин изјави денеска дека неговиот прв самит со претседателот на САД Доналд Трамп бил успешен, но исто така, ги обвини противниците Трамп во САД за попречување на напредокот за прашањата за кои тој се сретна со шефот на ...

Скандалозно барање на американски конгресмени: Сакаат по секоја цена да дознаат за што во четири очи разговарале Путин ...

Точка - 19.07.2018

Руските политичари му се приклучиле на претседателот Владимир Путин во осудата на предлогот на САД да се испраша преведувачот на американскиот претседател Доналд Трамп на самитот во Хелсинки за тоа што зборувале претседателите во четири очи.

„Тајмс“: Трамп бил информиран за руското мешање уште пред својата инаугурација

Точка - 19.07.2018

Весникот „Њујорк тајмс“ открива дека американскиот претседател, Доналд Трамп, добил широк обем на извештај од разузнавачките служби за директната улога на рускиот претседател, Владимир Путин, во мешањето на Русија во претседателските избори во САД ...

Трамп: Медиумите што емитуваат лажни вести сакаат судир со Русија

Локално - 19.07.2018

Претседателот на САД Доналд Трамп тврди дека „медиумите што емитуваат лажни вести толку многу сакаат да видат конфронтација со Русија, дури и конфронтација која би можела да доведе до војна“.

Активистите ги користат алгоритмите на Google така што кога го пребарувате зборот "идиот" излегуваат фотографии од ...

Точка - 19.07.2018

Активисти ги употребуваат алгоритмите на Googlе така што кога луѓето ќе пребаруваат "идиот", речиси сите резултати се фотографиите од моменталниот американски претседател Доналд Трамп. Луѓето кои протестираат објавуваат статии кои асоцираат на ...

Белата куќа: Заканата од Русија се уште постои

Локално - 19.07.2018

Од Белата куќа порака дека Русија и понатаму претставува закана за американскиот изборен систем само неколку часа откако претседателот Доналд Трамп се појави да ја отфрли заканата. “Сметаме дека заканата сè уште постои, што е одговор на прашањето ...

Путин: Самитот беше успешен, виновни се противниците на Трамп во САД

Н.Македонија - 19.07.2018

Рускиот претседател Владимир Путин изјави денеска дека неговиот прв самит со претседателот на САД Доналд Трамп бил успешен, но исто така, ги обвини противниците Трамп во САД за попречување на напредокот за прашањата за кои тој се сретна со шефот на ...

Трамп се премисли: Русија се мешала во изборите во САД

Н.Македонија - 19.07.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека погрешно се изразил кога кажа дека не гледа причина поради која Русија би се мешала во претседателските избори во САД во 2016 година. Тој се соочува го голем број критики поради настапот на самитот ...

Трамп смета дека Путин лично е одговорен за мешањето во американските избори

1tv - 19.07.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп во интервју за „Си-Би-Ес вечерни вести“ изјави дека е точно дека Русија се мешала во американските претседателски избори во 2016 година и потврдно одговори на прашањето дали смета дека рускиот претседател ...

Трамп: Медиумите што емитуваат лажни вести сакаат судир со Русија

1tv - 19.07.2018

Претседателот на САД Доналд Трамп тврди дека „медиумите што емитуваат лажни вести толку многу сакаат да видат конфронтација со Русија, дури и конфронтација која би можела да доведе до војна“.

Путин: Самитот беше успешен, виновни се противниците на Трамп во САД

1tv - 19.07.2018

Рускиот претседател Владимир Путин изјави денеска дека неговиот прв самит со претседателот на САД Доналд Трамп бил успешен, но исто така, ги обвини противниците Трамп во САД за попречување на напредокот за прашањата за кои тој се сретна со шефот на ...

Снема струја во Белата куќа додека Трамп им зборуваше на конгресманите

Фокус - 18.07.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп вчера имаше средба со група конгресмени во Белата куќа во врска со неговите разговор со Владимир Путин, при што за време на негово обраќање во Белата куќа на миг снема струја.

Трамп: Денуклеаризацијата на Северна Кореја нема рок

24 Вести - 18.07.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека не е поставен рок за денуклеаризација на Северна Кореја, но истата ќе почне „многу брзо“. - Разговорите продолжуваат и се одвиваат многу, многу добро, истакна Трамп, додавајќи оти „односите се многу ...

Што и да каже, рејтингот на Трамп не паѓа

Фокус - 18.07.2018

Повеќе од половината Американци не ја одобруваат политиката на претседателот Доналд Трамп кон Русија, но тоа не влијае врз неговата популарност. Според резултатите на најновата анкета на Институтот Ипсос, спроведена по средбата на Трамп со рускиот ...

Трамп се извинува за ненамерен лапсус при средбата со Путин во Хелсинки

Канал5 - 18.07.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека направил лапсус кога на средбата со рускиот претседател Владимир Путин. Во Хелсинки изјави дека не гледа зошто Москва би се мешала во американските претседателски избори во 2016 година.

(видео) Белата куќа остана без струја за време на обраќање на Трамп

Телма - 18.07.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп вчера имаше средба со група конгресмени во Белата куќа во врска со неговите разговор со Владимир Путин, при што за време на негово обраќање во Белата куќа на миг снема струја.

Руската војска подготвена да го спроведе договореното со Трамп

Алсат-М - 18.07.2018

Русија е подготвена да ги спроведе мерките за зајакнување на меѓународната безбедност, договорени на средбата на претседателите на Русија и САД, Владимир Путин и Доналд Трамп во понеделникот во Хелсинки, соопшти портпаролот на руското Министерство ...

Трамп се обидува да ја ограничи штетата

Deutsche Welle - 18.07.2018

Тоа сепак беше повеќе критика и потсмев отколку што Трамп можеше да издржи. Претседателот се поправа по самитот САД-Русија и истакна дека им верува на своите тајни разузнувачки служби. Виновна наводно била граматиката.

Рускиот амбасадор во САД: Најголемите нуклеарни сили не смее да се во лоши односи

Алсат-М - 18.07.2018

Не постојат никакви тајни договори меѓу лидерите на Русија и на САД, барем така вели анбасадорот на Руската федерација во Вашингтон, Анатолииј Антонов. Коментирајќи ја средбата во Хелсинки, Антонов рече дека не може да разбере зошто и каде се ...

Анкета; Самитот во Хелсинки не ја намали популарноста на Трамп во САД

Алсат-М - 18.07.2018

И покрај многуте негодувања во САД, се чини дека претседателот Доналд Трамп не губи од својата популарност во Америка, така барем покажуваат најновите анкети спроведени од агенцијата Ројтерс, во соработка со институтот ИПСОС.

Како да му залепи „шлаканица" - кралицата намерно го стави овој брош на средбата со Трамп

Press24 - 18.07.2018

Медиумите во Велика Британија со големо внимание ја пренесоа веста за средбата на Трамп и кралицата, особено за бројот на брошеви кои таа ги носела на себе, а се скриена порака. 92-годишната кралица на себе го носела брошот кој и го подариле Барак ...

(Видео) Погледот на Меланија по поздравот со Путин стана хит на социјалните мрежи

Репортер - 18.07.2018

Американскиот претседател, Доналд Трамп, се сретна со рускиот претседател, Владимир Путин, на самитот во Хелсинки, а со него била и сопругата Меланија. Вниманието на медиумите го привлече поздравот на првата дама на САД и Путин, односно погледот на ...

Реакции во Европа за односите Трамп - Меркел

Глас на Америка - 18.07.2018

Некои дипломати велат дека зголемувањето на разликата меѓу Германија и нејзините соседи е исто толку сериозно како проблемот меѓу Европа и американскиот претседател ВАШИНГТОН — Претседателот Доналд Трамп ја засили неговата критика за германската ...

Вупи Голдберг бара Одделот за домашна безбедност да интервенира кај Трамп (ВИДЕО)

МКД - 18.07.2018

Пред понеделничкиот историски самит во Хелсинки американскиот претседател Доналд Трамп од петни жили се трудеше да му се умилкува на рускиот претседател Владимир Путин. Тој на Твитер напиша: „Нашите односи со Русија НИКОГАШ не биле полоши ...

Демократите го отфрлаат оградувањето на Трамп од изреченото во Хелсинки

А1 On - 18.07.2018

Претставници на Демократската партија на САД синоќа го отфрлија оградувањето на американскиот претседател Доналд Трамп од неговите изјави дадени во Хелсинки на средбата со шефот на руската држава Владимир Путин, јави дописникот на МИА од Вашингтон.

Демократите го отфрлаат оградувањето на Трамп од изреченото во Хелсинки

+инфо - 18.07.2018

- Даде ужасна изјава ...Тоа ги покажува слабостите на претседателот Трамп, покажува дека тој се плаши од директно соочување со Путин - изјави Шумер од говорницата во Сенатот. Претставници на Демократската партија на САД синоќа го отфрлија ...

Снема струја во Белата куќа - Трамп: Ова сигурно беа разузнавачките служби

Кајгана - 18.07.2018

Вашингтон, 18 јули 2018 (МИА) - Американскиот претседател Доналд Трамп вчера имаше средба со група конгресмени во Белата куќа во врска со неговите разговор со Владимир Путин, при што за време на негово обраќање во Белата куќа на миг снема струја, ...

Демократите го отфрлаат оградувањето на Трамп од изреченото во Хелсинки

Стандард - 18.07.2018

Претставници на Демократската партија на САД синоќа го отфрлија оградувањето на американскиот претседател Доналд Трамп од неговите изјави дадени во Хелсинки на средбата со шефот на руската држава Владимир Путин, јави дописникот на МИА од Вашингтон.

Рејтингот на Трамп стабилен, иако голем дел од граѓаните не ја одобруваат неговата политика кон Русија

А1 On - 18.07.2018

Повеќе од половината Американци не одобруваат политиката на претседателот Доналд Трамп кон Русија, но тоа не влијае врз неговата популарност. Според резултатите на најновата анкета на Институтот Ипсос, спроведена по средбата на Трамп со рускиот ...

Рејтингот на Трамп не паѓа, без разлика што ќе каже

Независен - 18.07.2018

Повеќе од половината Американци не ја одобруваат политиката на претседателот Доналд Трамп кон Русија, но тоа не влијае врз неговата популарност. Според резултатите на најновата анкета на Институтот Ипсос, спроведена по средбата на Трамп со рускиот ...

Повеќе од половина Американци не ја одобруваат политиката на Трамп кон Русија

Стандард - 18.07.2018

Повеќе од половина Американци не ја одобруваат политиката на претседателот Доналд Трамп кон Русија, но тоа не влијае врз неговата популарност. Според резултатите на најновата анкета на Институтот Ипсос, спроведена по средбата на Трамп со рускиот ...

Белата куќа остана без струја за време на обраќање на Трамп (ВИДЕО)

+инфо - 18.07.2018

За време на обраќањето на Трамп на конгресмените во Белата куќа на миг снема струја. Американскиот претседател Доналд Трамп вчера имаше средба со група конгресмени во Белата куќа во врска со неговите разговор со Владимир Путин, при што за време на ...

Што и да каже, не паѓа рејтингот на Трамп

+инфо - 18.07.2018

Повеќе од половината Американци не одобруваат политиката на претседателот Доналд Трамп кон Русија, но тоа не влијае врз неговата популарност. Повеќе од половината Американци не одобруваат политиката на претседателот Доналд Трамп кон Русија, но тоа ...

Трамп: Добро се согласував со Путин, „хејтерите“ сакаа бокс меч

Независен - 18.07.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека на Самитот во Хелсинки добро се согласувал со претседателот на Русија, Владимир Путин и оти ќе „уследат големи резултати“. Трамп два дена по средбата со Путин на Твитер напиша дека на многумина не ...

Трамп: Добро се согласував со Путин, „хејтерите“ сакаа бокс меч

+инфо - 18.07.2018

Трамп два дена по средбата со Путин на Твитер напиша дека на многумина не им се допаднале неговите изјави на прес конференцијата во Хелсинки. Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека на Самитот во Хелсинки добро се согласувал со ...

Трамп: САД повеќе не се цел на кибер-напади од Русија

+инфо - 18.07.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска изјави дека Русија повеќе не изведува кибер-напади во САД, заклучок што е во спротивност со оној на американските разузнавачки служби. За време на денешниот состанок на неговиот кабинет, новинар го ...

Трамп: САД повеќе не се цел на кибер-напади од Русија

А1 On - 18.07.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска изјави дека Русија повеќе не изведува кибер-напади во САД, заклучок што е во спротивност со оној на американските разузнавачки служби. За време на денешниот состанок на неговиот кабинет, новинар го ...

Белата куќа негира дека Трамп рекол оти САД не се веќе цел на Русија

+инфо - 18.07.2018

Белата куќа негира дека претседателот на САД денеска рекол, во одговор на прашање, дека САД не се веќе цел на Русија. Според портпаролката на претседателот, со одговорот „не” тој всушност имал на ум дека нема да одговара повеќе на новинарски ...

Белата куќа негира дека Трамп рекол оти САД не се веќе цел на Русија

А1 On - 18.07.2018

Белата куќа негира дека претседателот на САД денеска рекол, во одговор на прашање, дека САД не се веќе цел на Русија. Според портпаролката на претседателот, со одговорот „не” тој всушност имал на ум дека нема да одговара повеќе на новинарски ...

Белата куќа остана без струја за време на обраќање на Трамп

Курир - 18.07.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп вчера имаше средба со група конгресмени во Белата куќа во врска со неговите разговор со Владимир Путин, при што за време на негово обраќање во Белата куќа на миг снема струја.

Дали Путин е најбогатиот човек на светот?

Факултети - 18.07.2018

Рускиот претседател Владимир Путин можеби е најбогатиот човек на светот. Но, тоа не може да се потврди со сигурност. Според Кремљ, рускиот претседател заработува околу 133.000 долари годишно и живее во мал стан.

Трамп: направив лапсус кога говорев за руското мешање во изборите

Р.С.Европа - 18.07.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека направил лапсус кога на средбата со рускиот претседател Владимир Путин во Хелсинки изјави дека не гледа зошто Москва би се мешала во американските претседателски избори во 2016 година.

(Видео) Додека Трамп говореше за ЦИА, се изгаснаа светлата во Белата куќа

Макфакс - 18.07.2018

Додека американскиот претседател, Доналд Трамп, вчера говореше како има голема доверба во американските разузнавачки агенции, светлата во Белата куќа накратко згаснаа. Така, сите присутни, останаа речиси во целосен мрак.

Руската армија подготвена за соработка со САД

А1 On - 18.07.2018

Руското Министерство за одбрана соопшти дека е подготвено да ги спроведе мерките за зајакнување на меѓународната безбедност, договорени на средбата на претседателите на Русија и САД, Владимир Путин и Доналд Трамп во понеделникот во Хелсинки.

Белата куќа остана без струја за време на обраќање на Трамп

А1 On - 18.07.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп вчера имаше средба со група конгресмени во Белата куќа во врска со неговите разговор со Владимир Путин, при што за време на негово обраќање во Белата куќа на миг снема струја.

Руската армија подготвена за соработка со САД

Стандард - 18.07.2018

Руското Министерство за одбрана соопшти дека е подготвено да ги спроведе мерките за зајакнување на меѓународната безбедност, договорени на средбата на претседателите на Русија и САД, Владимир Путин и Доналд Трамп во понеделникот во Хелсинки.

„Мислев да го кажам спротивното“ – Трамп се предомисли за руското влијание врз изборите

Макфакс - 18.07.2018

Претседателот на САД, Доналд Трамп изјави дека се изразил погрешно кога рече дека не гледа причина поради којашто Русија би се мешала во претседателските избори во САД во 2016-та година. Тој се соочува со бројни критики поради неговиот настап на ...

Руската армија подготвена за соработка со САД

Курир - 18.07.2018

Руското Министерство за одбрана соопшти дека е подготвено да ги спроведе мерките за зајакнување на меѓународната безбедност, договорени на средбата на претседателите на Русија и САД, Владимир Путин и Доналд Трамп во понеделникот во Хелсинки.

Трамп: Денуклеаризацијата на Северна Кореја нема рок

А1 On - 18.07.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека не е поставен рок за денуклеаризација на Северна Кореја, но истата ќе почне „многу брзо“. – Разговорите продолжуваат и се одвиваат многу, многу добро, истакна Трамп, додавајќи оти „односите се многу ...

Што и да каже, популарноста на Трамп не опаѓа

Макфакс - 18.07.2018

Повеќе од половина од Американците не се согласуваат со тоа како претседателот Доналд Трамп управува со односите со Русија. Сепак, ваквиот податок не влијание на неговата популарност. Трамп на средбата со Путин во Хелсинки одби да ја обвини Русија ...

Руската армија подготвена за соработка со САД

+инфо - 18.07.2018

По средбата со Трамп во Хелсинки, Путин изјави дека Русија и САД сметаат оти е неопходно да работат заедно по голем број прашања, вклучително и на контролата на вооружувањето. Руското Министерство за одбрана соопшти дека е подготвено да ги спроведе ...

Белата куќа остана без струја за време на обраќање на Трамп

Независен - 18.07.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп вчера имаше средба со група конгресмени во Белата куќа во врска со неговите разговор со Владимир Путин, при што за време на негово обраќање во Белата куќа на миг снема струја.

Трамп: Многумина очекуваа боксерски натпревар, но јас и Путин одлично се согласуваме

Макфакс - 18.07.2018

Рускиот претседател, Владимир Путин, и американскиот претседател, Доналд Трамп, во понеделникот одржаа работна средба во Хелсинки. По 48 часа, американскиот претседател се огласи на својот твитер-профил и им испрати порака на сите неистомисленици.

Трамп: Добро се согласував со Путин, „хејтерите“ сакаа бокс меч

А1 On - 18.07.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека на Самитот во Хелсинки добро се согласувал со претседателот на Русија, Владимир Путин и оти ќе „уследат големи резултати“. Трамп два дена по средбата со Путин на Твитер напиша дека на многумина не ...

Хелсинки како поле за натпревар на лимузините

Оff.net - 18.07.2018

И Путин и Трамп на самитот во главниот град на Финска пристигнаа со најтешката цивилна механизација со која располагаат - претседателските лимузини. Двете лимузини се од домашно производство, и наликуваат на крајно удобен тенк на тркала.

Трамп: „Некои повеќе би сакале да војуваме отколку да се сложам со Путин“

МКД - 18.07.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп во средата изјави дека добро се сложувале со рускиот претседател Владимир Путин на состанокот во Финска и дека „ќе има големи резултати“. „На многу интелигентни луѓе им се допадна мојот настап на ...

Трамп: Не верувам дека Русите продолжуваат да вршат кибернетски напади врз САД

Глас на Америка - 18.07.2018

Изјавата на претседателот спротивна на тврдењето на директорот за национално разузнавање Американскиот претседател Доналд Трамп рече дека не верува дека Русија продолжува со кибернерски напади врз САД, што е спротивно на наводите изнесени минатата ...

Новата лимузина на Путин „Аурус Сенат“ ја нарекоа „политичко оружје“ на Москва

Руска реч - 18.07.2018

Претседателот на Русија Владимир Путин првпат допатува на самитот со претседателот на САД Доналд Трамп со новата лимузина од руско производство „Аурус Сенат“, која не само што одлично одговара за вакви прилики, туку може да биде и политичко оружје, ...

Белата куќа снема струја додека Трамп се колнеше дека им верува на американските разузнавачи

Тера - 18.07.2018

Додека американскиот претседател Доналд Трамп читаше изјава во која ја изрази својата „целосна верба и поддршка“ за американските разузнавачки агенции, за кои беше обвинет дека ги понижил на самитот во Хелсинки, Белата куќа снема струја.

Кога го „гуглате“ зборот „идиот“ еве кој прв излегува

Бриф - 18.07.2018

Ако го напишете зборот „идиот“ на Гугл, случајно или намерно први ќе ви излезат фотографиите или видеата на претседателот на Соединетите Американски Држави, Доналд Трамп. Во речиси секоја слика, Трамп има шокиран израз на лицето.

Трамп: САД повеќе не се цел на кибер-напади од Русија

Либертас - 18.07.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска изјави дека Русија повеќе не изведува кибер-напади во САД, заклучок што е во спротивност со оној на американските разузнавачки служби. За време на денешниот состанок на неговиот кабинет, новинар го ...

Доналд Трамп сепак го промени мислењето: Да, Русија се вмеша во нашите избори, но…

24Инфо - 18.07.2018

Трамп на новинарите им појасни дека изговарајќи ја клучната реченица на новинската конференција, заборавил да го вметне „не“ во реченицата, па сето тоа резултирало со спротивно значење на тоа што всушност сакал да го ...

Демократите го отфрлаат оградувањето на Трамп од изреченото во Хелсинки

CivilMedia - 18.07.2018

Претставници на Демократската партија на САД синоќа го отфрлија оградувањето на американскиот претседател Доналд Трамп од неговите изјави дадени во Хелсинки на средбата со шефот на руската држава Владимир Путин, јави дописникот на МИА од Вашингтон.

Трамп: Денуклеаризацијата на Северна Кореја нема рок

CivilMedia - 18.07.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека не е поставен рок за денуклеаризација на Северна Кореја, но истата ќе почне „многу брзо“. – Разговорите продолжуваат и се одвиваат многу, многу добро, истакна Трамп, додавајќи оти „односите се многу ...

Белата куќа негира дека Трамп рекол оти САД не се веќе цел на Русија

Либертас - 18.07.2018

Белата куќа негира дека претседателот на САД денеска рекол, во одговор на прашање, дека САД не се веќе цел на Русија. Според портпаролката на претседателот, со одговорот „не” тој всушност имал на ум дека нема да одговара повеќе на новинарски ...

Што и да каже, популарноста на Трамп не опаѓа

Точка - 18.07.2018

Повеќе од половина од Американците не се согласуваат со тоа како претседателот Доналд Трамп управува со односите со Русија. Сепак, ваквиот податок не влијание на неговата популарност. Трамп на средбата со Путин во Хелсинки одби да ја обвини Русија ...

Белата куќа остана без струја за време на обраќање на Трамп

CivilMedia - 18.07.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп вчера имаше средба со група конгресмени во Белата куќа во врска со неговите разговор со Владимир Путин, при што за време на негово обраќање во Белата куќа на миг снема струја.

Снема струја во Белата куќа – Трамп: Ова сигурно беа разузнавачките служби

Локално - 18.07.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп вчера имаше средба со група конгресмени во Белата куќа во врска со неговите разговор со Владимир Путин, при што за време на негово обраќање во Белата куќа на миг снема струја, токму кога зборуваше за ...

Што и да каже, не паѓа рејтингот на Трамп

Бриф - 18.07.2018

Повеќе од половината Американци не одобруваат политиката на претседателот Доналд Трамп кон Русија, но тоа не влијае врз неговата популарност. Според резултатите на најновата анкета на Институтот Ипсос, спроведена по средбата на Трамп со рускиот ...

Доналд Трамп сепак го промени мислењето: Да, Русија се вмеша во нашите избори, но...

Точка - 18.07.2018

Трамп на новинарите им појасни дека изговарајќи ја клучната реченица на новинската конференција, заборавил да го вметне „не“ во реченицата, па сето тоа резултирало со спротивно значење на тоа што всушност сакал да го каже.

Белата куќа остана без струја за време на обраќање на Трамп

Вечер Прес - 18.07.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп вчера имаше средба со група конгресмени во Белата куќа во врска со неговите разговор со Владимир Путин, при што за време на негово обраќање во Белата куќа на миг снема струја.

Белата куќа остана без струја за време на обраќање на Трамп

Пулс24 - 18.07.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп вчера имаше средба со група конгресмени во Белата куќа во врска со неговите разговор со Владимир Путин, при што за време на негово обраќање во Белата куќа на миг снема струја.

Трамп: Денуклеаризацијата на Северна Кореја нема рок

Локално - 18.07.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека не е поставен рок за денуклеаризација на Северна Кореја, но истата ќе почне „многу брзо“. – Разговорите продолжуваат и се одвиваат многу, многу добро, истакна Трамп, додавајќи оти „односите се многу ...

Што и да каже, рејтингот на Трамп никако не паѓа

Либертас - 18.07.2018

Повеќе од половината Американци не одобруваат политиката на претседателот Доналд Трамп кон Русија, но тоа не влијае врз неговата популарност. Според резултатите на најновата анкета на Институтот Ипсос, спроведена по средбата на Трамп со рускиот ...

ВИДЕО: Белата куќа остана без струја за време на обраќање на Трамп, тој се пошегува дека разузнавачките служби ја ...

Либертас - 18.07.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп вчера имаше средба со група конгресмени во Белата куќа во врска со неговите разговор со Владимир Путин, при што за време на негово обраќање во Белата куќа на миг снема струја.

Што и да каже, не паѓа рејтингот на Трамп

Локално - 18.07.2018

Повеќе од половината Американци неја одобруваат политиката на претседателот Доналд Трамп кон Русија, но тоа не влијае врз неговата популарност. Според резултатите на најновата анкета на Институтот Ипсос, спроведена по средбата на Трамп со рускиот ...

Демократите го отфрлаат оградувањето на Трамп од изреченото во Хелсинки

Локално - 18.07.2018

Претставници на Демократската партија на САД синоќа го отфрлија оградувањето на американскиот претседател Доналд Трамп од неговите изјави дадени во Хелсинки на средбата со шефот на руската држава Владимир Путин, јави дописникот на МИА од Вашингтон.

Сенатори од Републиканската партија бараат Помпео да ги информира за средбата Трамп- Путин

Либертас - 18.07.2018

– П ретседател на Комитетот за надворешни работи на Сенатот, републиканецот Боб Крокер побара државниот секретар Мајк Помпео да ги информира сенаторите за средбата на претседателите на САД и на Русија во Хелсинки.

Руската армија подготвена за соработка со САД

Либертас - 18.07.2018

Руското Министерство за одбрана соопшти дека е подготвено да ги спроведе мерките за зајакнување на меѓународната безбедност, договорени на средбата на претседателите на Русија и САД, Владимир Путин и Доналд Трамп во понеделникот во Хелсинки.

Руската армија подготвена за соработка со САД

Н.Македонија - 18.07.2018

Руското Министерство за одбрана соопшти дека е подготвено да ги спроведе мерките за зајакнување на меѓународната безбедност, договорени на средбата на претседателите на Русија и САД, Владимир Путин и Доналд Трамп во понеделникот во Хелсинки.

Рејтингот на Трамп и натаму висок

Н.Македонија - 18.07.2018

Според резултатите на најновата анкета на Институтот Ипсос, спроведена по средбата на Трамп со рускиот претседател Владимир Путин, 42 проценти од регистрираните гласачи се изјасниле дека се согласуваат со политиката на американскиот претседател.

Белата куќа негира дека Трамп рекол оти САД не се веќе цел на Русија

Н.Македонија - 18.07.2018

Белата куќа негира дека претседателот на САД денеска рекол, во одговор на прашање, дека САД не се веќе цел на Русија. Според портпаролката на претседателот, со одговорот „не” тој всушност имал на ум дека нема да одговара повеќе на новинарски ...

Белата куќа остана без струја за време на обраќање на Трамп

Н.Македонија - 18.07.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп вчера имаше средба со група конгресмени во Белата куќа во врска со неговите разговор со Владимир Путин, при што за време на негово обраќање во Белата куќа на миг снема струја.

Трамп: САД повеќе не се цел на кибер-напади од Русија

Н.Македонија - 18.07.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска изјави дека Русија повеќе не изведува кибер-напади во САД, заклучок што е во спротивност со оној на американските разузнавачки служби. За време на денешниот состанок на неговиот кабинет, новинар го ...

Трамп: Денуклеаризацијата на Северна Кореја нема рок

1tv - 18.07.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека не е поставен рок за денуклеаризација на Северна Кореја, но истата ќе почне „многу брзо“. – Разговорите продолжуваат и се одвиваат многу, многу добро, истакна Трамп, додавајќи оти „односите се многу ...

Руската армија подготвена за соработка со САД

1tv - 18.07.2018

Руското Министерство за одбрана соопшти дека е подготвено да ги спроведе мерките за зајакнување на меѓународната безбедност, договорени на средбата на претседателите на Русија и САД, Владимир Путин и Доналд Трамп во понеделникот во Хелсинки.

Белата куќа остана без струја за време на обраќање на Трамп

1tv - 18.07.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп вчера имаше средба со група конгресмени во Белата куќа во врска со неговите разговор со Владимир Путин, при што за време на негово обраќање во Белата куќа на миг снема струја.

Што и да каже, не паѓа рејтингот на Трамп

1tv - 18.07.2018

Повеќе од половината Американци не одобруваат политиката на претседателот Доналд Трамп кон Русија, но тоа не влијае врз неговата популарност. Според резултатите на најновата анкета на Институтот Ипсос, спроведена по средбата на Трамп со рускиот ...

Трамп: Добро се согласував со Путин, „хејтерите“ сакаа бокс меч

1tv - 18.07.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека на Самитот во Хелсинки добро се согласувал со претседателот на Русија, Владимир Путин и оти ќе „уследат големи резултати“. Трамп два дена по средбата со Путин на Твитер напиша дека на многумина не ...

Демократите го отфрлаат оградувањето на Трамп од изреченото во Хелсинки

1tv - 18.07.2018

Претставници на Демократската партија на САД синоќа го отфрлија оградувањето на американскиот претседател Доналд Трамп од неговите изјави дадени во Хелсинки на средбата со шефот на руската држава Владимир Путин.

Сенатори од Републиканската партија бараат Помпео да ги информира за средбата Трамп- Путин

Фокус - 17.07.2018

П ретседател на Комитетот за надворешни работи на Сенатот, републиканецот Боб Крокер побара државниот секретар Мајк Помпео да ги информира сенаторите за средбата на претседателите на САД и на Русија во Хелсинки.

Трамп: Погрешно се изразив за Русија во Хелсинки

Телма - 17.07.2018

Претседателот на САД Доналд Трамп, кој се соочува со многу критики за својот настап на самитот во Хелсинки со претседателот на Русија Владимир Путин изјави денеска дека погрешно се изразил кога рекол оти не гледа причина зошто Русија да се меша во ...

Трамп се премисли: Го мислев спротивното кога зборував за вмешаноста на Русија

Фокус - 17.07.2018

Претседателот на САД Доналд Трамп, кој се соочува со многу критики за својот настап на самитот во Хелсинки со претседателот на Русија Владимир Путин изјави денеска дека погрешно се изразил кога рекол оти не гледа причина зошто Русија да се меша во ...

Трамп-Путин: самит за страв

Deutsche Welle - 17.07.2018

Претседателот на САД Доналд Трамп покажа бројни слабости по средбата со рускиот колега Владимир Путин во Хелсинки. Тоа беше дипломатска грешка на светска сцена, смета Бернд Ригерт Доналд Трамп е добар претседател- за Русија.

Жестока критика на умилкувањата на Трамп кон Путин

Deutsche Welle - 17.07.2018

Однесувањето на американскиот претседател Доналд Трамп на средбата со рускиот колега Владимир Путин во Хелсинки, во САД предизвика натпартиски револт. Од редовите како на Републиканската, така и на Демократската партија, денеска „врнат“ критики на ...

Срамно, погрешно, предавнички – сите го напаѓаат Трамп откако застана во одбрана на Русија

Сакам да кажам - 17.07.2018

Доналд Трамп се најде на удар на жестоки критики во САД, откако по самитот со Владимир Путин во Хелсинки застана во одбрана на Русија, наспроти тврдењата дека таа се мешала во изборите во 2016 година.

По средбата со Путин, Трамп е бомбардиран од критики

Телма - 17.07.2018

Секоја средба на претседателите на САД и Русија е важна. На последната во Хлесинки Трамп се потврди како лидер кој склучува сојузи и пријателства со неочекувани земји после Северна Кореја сега и со Русија, а во истовреме ги критикува ЕУ и НАТО.

Трамп се исправи – верува дека Русија се мешала во изборите на сад

Сакам да кажам - 17.07.2018

Доналд Трамп изјави дека го прифаќа заклучокот на американските разузнавачки агенции дека Русија се мешала во изборите во 2016 година, само ден откако го негираше ова по самитот со Владимир Путин во Хелсинки.

Шварценегер го „нападна“ Трамп

Канал5 - 17.07.2018

Холивудската ѕвезда Арнолд Шварценегер со остар коментар за претседателот на САД , Доналд Трап на социјалните мрежи. Популарниот актер го нарече Трамп „мало мокро парче“ откако американскиот претседател изјави дека повеќе му верува на лидерот на ...

Австралискиот премиер смета дека Трамп не треба да му верува на Путин

Телма - 17.07.2018

Австралискиот премиер Малколм Турнбул изјави дека оценката на американското разузнавање за руското мешање во изборите во САД во 2016 година е многу убедлива и додаде дека претседателот Доналд Трамп не треба да му верува на рускиот колега.

Путин: Русија нема компромитирачки материјали за Трамп, санкциите спрема нас беа неуспешни

Канал5 - 17.07.2018

Русија нема никакви материјали што би го компромитирале американскиот претседател Доналд Трамп, изјави рускиот претседател Владимир Путин во интервју за телевизијата „Фокс њуз“. „Немаме никакви компромитирачки материјали и не можеме да имаме.

Сенатори од Републиканската партија бараат Помпео да ги информира за средбата Трамп- Путин

А1 On - 17.07.2018

Претседател на Комитетот за надворешни работи на Сенатот, републиканецот Боб Крокер побара државниот секретар Мајк Помпео да ги информира сенаторите за средбата на претседателите на САД и на Русија во Хелсинки.

Критики за Трамп за настапот во Хелсинки

Стандард - 17.07.2018

Поголем број политичари од двете најголеми партии во САД го критикуваа претседателот Доналд Трамп за кажаното на заедничката прес конференција со рускиот претседател Владимир Путин вчера во Хелсинки.

Видео: Цел свет се прашува што значи ова - после ракувањето со Путин, Трамп направи необичен потег

Press24 - 17.07.2018

Двајцата најмоќни светски лидери Доналд Трамп и Владимир Путин се сретнаа вчера во Хелсинки и целиот свет збориваше за нивната средба. Откако пред почетокот се ракуваа, американскиот претседател му намигна на рускиот колега.

Путин: Наводите за мешањето на Русија во САД се „смешни“

Глас на Америка - 17.07.2018

Пред да објави Трамп дека ќе се кандидира за претседател на САД, ние немавме никаков интерес за него Рускиот претседател Владимир Путин негираше дека имал компромитирачки информации за американскиот претседател Доналд Трамп и ја нарече идејата дека ...

Трамп или Путин: Кој навистина е кралот на нафтата?

Кајгана - 17.07.2018

Русија и САД се конкуренти во извозот на нафта и гас, но постои и простор за соработка и регулација на енергетскиот пазар. Ова го кажа рускиот претседател Владимир Путин, во текот на неодамна одржаната конференција со американскиот претседател ...

Арнолд Шварценегер: Доналд Трамп ја предаде Америка

Репортер - 17.07.2018

Глумецот и некогашен гувенер на Калифорнија, Арнолд Шварценегер, изјавил дека американскиот претседател Доналд Трамп на заедничката конференција за новинари со рускиот лидер Владимир Путин изгледал како ронлива тестенина.

Сенатори од Републиканската партија бараат Помпео да ги информира за средбата Трамп- Путин

Курир - 17.07.2018

П ретседател на Комитетот за надворешни работи на Сенатот, републиканецот Боб Крокер побара државниот секретар Мајк Помпео да ги информира сенаторите за средбата на претседателите на САД и на Русија во Хелсинки.

Путин: Русија нема компромитирачки материјали за Трамп

Стандард - 17.07.2018

Русија нема никакви материјали што би го компромитирале американскиот претседател Доналд Трамп, изјави рускиот претседател Владимир Путин во интервју за телевизијата „Фокс њуз“. – Немаме никакви компромитирачки материјали и не можеме да имаме.

Трамп: Го мислев спротивното кога зборував за вмешаноста на Русија

+инфо - 17.07.2018

Претседателот на САД Доналд Трамп, кој се соочува со многу критики за својот настап на самитот во Хелсинки со претседателот на Русија Владимир Путин изјави денеска дека погрешно се изразил кога рекол оти не гледа причина зошто Русија да се меша во ...

Што се договорија Трамп и Путин?

МКД - 17.07.2018

Импровизираната дипломатија го отежна добивањето информации за тоа што сè е договорено, но по состаноците се појавија некои детали. По самитот Трамп-Путин во Хелсинки не беше објавено коминике, што ја истакнува импровизираната неформална дипломатија ...

Меланија се вџаши по ракувањето со Путин ВИДЕО

+инфо - 17.07.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп се сретна со рускиот претседател Владимир Путин на самитот во финскиот главен град Хелсинки, и покрај обвинувањата против Русите поради мешање во американските претседателски избори.

Белата куќа снема струја додека Трамп се колнеше дека им верува на американските разузнавачи (ВИДЕО)

МКД - 17.07.2018

Додека американскиот претседател Доналд Трамп читаше изјава во која ја изрази својата „целосна верба и поддршка“ за американските разузнавачки агенции, за кои беше обвинет дека ги понижил на самитот во Хелсинки, Белата куќа снема струја.

Трамп: Го мислев спротивното кога зборував за вмешаноста на Русија

А1 On - 17.07.2018

Претседателот на САД Доналд Трамп, кој се соочува со многу критики за својот настап на самитот во Хелсинки со претседателот на Русија Владимир Путин изјави денеска дека погрешно се изразил кога рекол оти не гледа причина зошто Русија да се меша во ...

Трамп и Путин за впечатоците по средбата во Хелсинки

+инфо - 17.07.2018

Путин наведе дека состанокот со Трамп бил „со поголема содржина отколку што очекувал“. Претседателот на САД, Доналд Трамп по средбата во Хелсинки со рускиот преседател Владимир Путин изјави дека има голема доверба во своите разузнавачи и оти „двете ...

Трамп: Го мислев спротивното кога зборував за вмешаноста на Русија

Независен - 17.07.2018

Претседателот на САД Доналд Трамп, кој се соочува со многу критики за својот настап на самитот во Хелсинки со претседателот на Русија Владимир Путин изјави денеска дека погрешно се изразил кога рекол оти не гледа причина зошто Русија да се меша во ...

Нова контрадикторна изјава на Трамп за Русија: Го мислев спротивното

Нова ТВ - 17.07.2018

Претседателот на САД Доналд Трамп, кој се соочува со многу критики за својот настап на самитот во Хелсинки со претседателот на Русија Владимир Путин изјави денеска дека погрешно се изразил кога рекол оти не гледа причина зошто Русија да се меша во ...

Критики за Трамп за настапот во Хелсинки

+инфо - 17.07.2018

Поголем број политичари од двете најголеми партии во САД го критикуваа претседателот Доналд Трамп за кажаното на заедничката прес конференција со рускиот претседател Владимир Путин вчера во Хелсинки.

Путин и Трамп ден по средбата која ја менува планетата: Ова се најдобрите моменти од самитот во Хелсинки

Сител - 17.07.2018

Претседателот на САД, Доналд Трамп по средбата во Хелсинки со рускиот преседател Владимир Путин изјави дека има голема доверба во своите разузнавачи и оти „двете најголеми нуклеарни сили мора да се согласуваат“, додека Путин наведе дека состанокот ...

(ВИДЕО)Путин: Немаме „валкани“ материјали за Трамп, нападите се смешни

Нова ТВ - 17.07.2018

Русија нема никакви материјали што би го компромитирале американскиот претседател Доналд Трамп, изјави рускиот претседател Владимир Путин во интервју за телевизијата „Фокс њуз“. – Немаме никакви компромитирачки материјали и не можеме да имаме.

Трамп: Ако Путин вели дека не се мешале во изборите, јас му верувам!

МКД - 17.07.2018

Рускиот претседател Владимир Путин денеска во Хелсинки рече дека Русија и САД треба да ги обединат силите во борбата против заедничките закани. „Денес, САД и Русија се соочуваат со сосема различни предизвици.

Трамп: имам огромна доверба во своите разузнавачки служби

Р.С.Европа - 17.07.2018

Соочен со остри критики во својата земја поради одбивањето јавно да ја обвини Русија за мешање во американските избори по состанокот со рускиот претседател Владимир Путин во Хелсинки, американскиот претседател Доналд Трамп на твитер напиша дека ...

Австралискиот премиер смета дека Трамп не треба да му верува на Путин

А1 On - 17.07.2018

Австралискиот премиер Малколм Турнбул изјави дека оценката на американското разузнавање за руското мешање во изборите во САД во 2016 година е многу убедлива и додаде дека претседателот Доналд Трамп не треба да му верува на рускиот колега.

Критики за Трамп за настапот во Хелсинки

А1 On - 17.07.2018

Поголем број политичари од двете најголеми партии во САД го критикуваа претседателот Доналд Трамп за кажаното на заедничката прес конференција со рускиот претседател Владимир Путин вчера во Хелсинки.

Путин: Русија нема компромитирачки материјали за Трамп

А1 On - 17.07.2018

Русија нема никакви материјали што би го компромитирале американскиот претседател Доналд Трамп, изјави рускиот претседател Владимир Путин во интервју за телевизијата „Фокс њуз“. -Немаме никакви компромитирачки материјали и не можеме да имаме.

Видео: Моментот од средбата Трамп-Путин за кој зборува цел свет

Press24 - 17.07.2018

Самитот на претседателот на САД, Доналд Трамп и Русија, Владимир Путин, покрена големо медиумско внимание, особено делот кога Путин на својот колега му даде подарок, а тој го фрли. Имено, Путин откако доби пофалби за Светското првенство, му подари ...

Бизарно, срамно, предавничко - Трамп критикуван за средбата со Путин

Кајгана - 17.07.2018

Вашингтон/Москва, 17 јули 2018 (МИА) - Претседателот на САД, Доналд Трамп по средбата во Хелсинки со рускиот преседател Владимир Путин изјави дека има голема доверба во своите разузнавачи и оти „двете најголеми нуклеарни сили мора да се ...

Путин смета дека Трамп е интересен соговорник

Р.С.Европа - 17.07.2018

Рускиот претседател Владимир Путин, по неговата вчерашна средба во Хелсинки со неговиот американски колега Доналд Трамп оцени дека тој е „компетентен човек“ и „интересен соговорник“. „Трамп ги познава работите, слуша и прима до знаење аргументи“, ...

Доналд Трамп ѝ го блокираше патот на кралицата Елизабета

Црнобело - 17.07.2018

Иако киксот на кралскиот персонал не помина незабележано, блокирањето на патот од страна на Доналд Трамп на средбата со кралицата Елизабета беше далеку ...

Кина: Средбата Путин-Трамп позитивно ќе влијае на глобално ниво

А1 On - 17.07.2018

Портпаролката на кинеското Министерство за надворешни работи Хуа Чунинг изјави дека Кина позитивно ја оценува вчерашната средба помеѓу рускиот и американскиот претседател Владимир Путин и Доналд Трамп. -Големо внимание му посветивме на тој настан.

Светот остана во шок кога Трамп пред сите го фрли подарокот на Путин

Сител - 17.07.2018

Самитот на претседателите на Русија i САД, Доналд Трамп и Владимир Путин во Хелсинки се одржа ден по Светското првенство во фудбал и нормално една од темите била и фудбалот. Трамп ја пофалил руската организација на случувањето, нарекувајќи го турнир ...

Зошто Трамп му верува на Путин?

Р.С.Европа - 17.07.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп го повтори своето негирање дека имало дослух во врска со мешањето на Русија во изборите во САД во 2016 година. Тој во интервју за Фокс Њуз, по средбата во Хелсинки со рускиот претседател Владимир Путин, изјави ...

Меланија Трамп со жолт стајлинг на средбата со Владимир Путин

Црнобело - 17.07.2018

На самитот во Финска Доналд Трамп му ја претстави својата сопруга Меланија на Владимир Путин. За оваа пригода Меланија се појави со жолт Гучи ...

Трамп и Путин за импресиите по состанокот во Хелсинки

Макфакс - 17.07.2018

Претседателот на САД, Доналд Трамп, по вчерашната средба во Хелсинки со рускиот претседател Владимир Путин, рече дека има голема доверба во својата разузнавачка служба и дека „двете најголеми нуклеарни сили мора да се сложуваат”, додека Путин за ...

Кина: Средбата Путин-Трамп позитивно ќе влијае на глобално ниво

Курир - 17.07.2018

Портпаролката на кинеското Министерство за надворешни работи Хуа Чунинг изјави дека Кина позитивно ја оценува вчерашната средба помеѓу рускиот и американскиот претседател Владимир Путин и Доналд Трамп. – Големо внимание му посветивме на тој настан.

Мекејн: Состанокот во Хелсинки е „трагична грешка”

Макфакс - 17.07.2018

Американскиот сенатор, Џон Мекејн смета дека состанокот на американскиот и рускиот претседател Доналд Трамп и Владимир Путин е „трагична грешка”. Тој го обвини американскиот претседател дека „не само што не ја кажува вистината за непријателот, туку ...

Марионетата на Путин – Интернетот го исмева Доналд Трамп

Кајгана - 17.07.2018

Корисниците на социјалните мрежи не чекаа многу за да почнат со правење мемиња за вчерашната средба меѓу рускиот претседател Владимир Путин и американскиот лидер Доналд Трамп кој беше критикуван од домашните политичари дека ја посрамотил земјата со ...

Светските медиуми им ги измерија лимузините на Трамп и Путин

Репортер - 17.07.2018

Како што пренесуваат западните медиуми, лимузината на Путин е малку поголема од таа на Доналд Трамп. Рускиот претседател, Владимир Путин, за првпат својата нова лимузина „кортеж“ ја користи надвор од земјата.

Реакции во САД на средбата Трамп-Путин

А1 On - 17.07.2018

Ставот на американскиот претседател Доналд Трамп по вчерашната средба со неговиот руски колега Владимир Путин во Хелсинки, да не ги поддржа заклучоците на разузнавачките служби на САД за руска вмешаност во изборите во земјата 2016 година, предизвика ...

Путин: Русија нема компромитирачки материјали за Трамп

Либертас - 17.07.2018

Русија нема никакви материјали што би го компромитирале американскиот претседател Доналд Трамп, изјави рускиот претседател Владимир Путин во интервју за телевизијата „Фокс њуз“. – Немаме никакви компромитирачки материјали и не можеме да имаме.

Светот остана во шок кога Трамп пред сите го фрли подарокот на Путин (Видео/Фото)

Република - 17.07.2018

Самитот на претседателите на Русија и САД, Доналд Трамп и Владимир Путин во Хелсинки вчера се одржа ден по Светското првенство во фудбал и нормално една од темите беше и фудбалот. Трамп ја пофали руската организација, нарекувајќи го светското ...

Сенаторите со жестока осуда: Трамп направи голем гаф - тоа е срамно, покажа слабост!

Точка - 17.07.2018

Сенаторите од Демократската, но и од Републиканската партија жестоко го критикуваа Доналд Трамп после неговата средба со Владимир Путин во финскиот главен град Хелсинки. Сенаторот Линдзи Грејам, еден од водечките Републиканци го оцени говорот на ...

Што кажаа Трамп и Путин за тоа како поминала средбата во Хелсинки

Либертас - 17.07.2018

Претседателот на САД, Доналд Трамп по средбата во Хелсинки со рускиот преседател Владимир Путин изјави дека има голема доверба во своите разузнавачи и оти „двете најголеми нуклеарни сили мора да се согласуваат“, додека Путин наведе дека состанокот ...

Критики за Трамп за настапот во Хелсинки

Либертас - 17.07.2018

Поголем број политичари од двете најголеми партии во САД го критикуваа претседателот Доналд Трамп за кажаното на заедничката прес конференција со рускиот претседател Владимир Путин вчера во Хелсинки.

Шварценегер жестоко го нападна Трамп: Што се случува со вас? Во секој момент очекував да побарате автограм и селфи со ...

Точка - 17.07.2018

Популарниот актер и поранешен гувернер на Калифорнија, Арнолд Шварценегер порача дека Доналд Трамп пред Владимир Путин изгледал како момче-фан на рускиот претседател. „Претседателе, штотуку ја погледнав вашата конференција за новинари со ...

Трамп: Го мислев спротивното кога зборував за вмешаноста на Русија

Либертас - 17.07.2018

Претседателот на САД Доналд Трамп, кој се соочува со многу критики за својот настап на самитот во Хелсинки со претседателот на Русија Владимир Путин изјави денеска дека погрешно се изразил кога рекол оти не гледа причина зошто Русија да се меша во ...

Трамп: Кога зборував за вмешаноста на Русија го мислев спротивното

Република - 17.07.2018

Претседателот на САД, Доналд Трамп, кој се соочува со многу критики за својот настап на самитот во Хелсинки со претседателот на Русија Владимир Путин, изјави денеска дека погрешно се изразил кога рекол оти не гледа причина зошто Русија да се меша во ...

Историски минимум: Додека сите ја фалат руската организација на Светското првенство, популарноста на Путин на големо ...

Точка - 17.07.2018

Откако Франција во неделата ја освои втората шампионска титула на Светските првенства, на церемонијата на доделувањето на медалите камерите беа вперени во Владимир Путин кој беше во друштво на претседателот на ФИФА, Џани Инфантино.

BBC: Трамп се приклони кон Русија во борба против ФБИ

Кумановски м. - 17.07.2018

loading... Американскиот претседател Доналд Трамп ја бранеше Русија во врска со тврдењата за нејзиното мешање во американските претседателски избори во 2016. година на прес конференцијата по состанокот со рускиот претседател Владимир Путин во ...

Бизарно, срамно, предавничко – Трамп критикуван за средбата со Путин

24Инфо - 17.07.2018

Претседателот на САД, Доналд Трамп по средбата во Хелсинки со рускиот преседател Владимир Путин изјави дека има голема доверба во своите разузнавачи и оти „двете најголеми нуклеарни сили мора да се согласуваат“, додека Путин наведе дека состанокот ...

Бизарно, срамно, предавничко – Трамп критикуван за средбата со Путин

Локално - 17.07.2018

Претседателот на САД, Доналд Трамп по средбата во Хелсинки со рускиот преседател Владимир Путин изјави дека има голема доверба во своите разузнавачи и оти „двете најголеми нуклеарни сили мора да се согласуваат“, додека Путин наведе дека состанокот ...

Трамп доби топка од Путин

Тера - 17.07.2018

Самитот на претседателите на Русија i САД, Доналд Трамп и Владимир Путин во Хелсинки се одржа ден по Светското првенство во фудбал и нормално една од темите била и фудбалот. Трамп ја пофалил руската организација на случувањето, нарекувајќи го турнир ...

Кина: Средбата Путин-Трамп позитивно ќе влијае на глобално ниво

Либертас - 17.07.2018

Портпаролката на кинеското Министерство за надворешни работи Хуа Чунинг изјави дека Кина позитивно ја оценува вчерашната средба помеѓу рускиот и американскиот претседател Владимир Путин и Доналд Трамп. – Големо внимание му посветивме на тој настан.

Мекејн: Состанокот во Хелсинки е „трагична грешка”

Точка - 17.07.2018

Американскиот сенатор Џон Мекејн смета дека состанокот на американскиот и рускиот претседател, Доналд Трамп и Владимир Путин, е „трагична грешка”. Тој го обвини американскиот претседател дека „не само што не ја кажува вистината за непријателот туку ...