TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Роковите за вето од Претседателот ќе се прецизираат во нов закон за Собранието

Канал5 - 17.08.2008

Со нов закон за Собранието ќе се пополнуваат правните празнини во постапката за потпишување на указите за прогласување на законите. Намерата на Претседателот на собранието Трајко Вељановски е овој закон да се донесе до крајот на годинава.

Нема уставна, туку криза на одговорност

Време - 16.08.2008

Нема преседан во договорот што го постигнаа претседателот Бранко Црвенковски и спикерот Трајко Вељаноски, петте спорни закони да се стават повторно на разгледување во Собранието.

Евтино крпење на уставните дупки

Време - 16.08.2008

Пишува: Ана Велјановска После многубројните обвинувања за тоа кој го крши Уставот и кој е во право, спикерот и претседателот се сретнаа и се договорија. Законите ќе се гласаат по третпат. Токму онака како што препорача Црвенковски пред една недела.

Можело и без циркус!

Утрински - 16.08.2008

Македонските граѓани можат да здивнат. Шефот на државата, Бранко Црвенковски, и претседателот на Собранието, Трајко Велјановски, конечно се договорија за спорните закони, за кои повеќе од две недели се надмудруваа пред целата јавност.

Црвенковски и Велјановски се договорија за законите

Утрински - 16.08.2008

Црвенковски и Велјановски се договорија за законите Светлана Унковска Двонеделните препукувања и преписки меѓу кабинетите на претседателот на државата, Бранко Црвенковски, и на Собранието, Трајко Велјановски, околу спорните закони, кои се закануваа да прераснат од институционална во уставна криза, ...

Спорните закони трет пат на гласање

Дневник - 16.08.2008

Спорните закони трет пат на гласање Петте спорни закони, за чие прогласување претседателот Бранко Црвенковски не сакаше да го потпише указот, повторно ќе бидат ставени на собраниска седница, во редовна постапка.

Петте спорни закони ќе се гласаат по трет пат

А1 - 15.08.2008

Вељановски ќе ги прекрши Уставот и Деловникот со тоа што ќе ги стави петте спорни закони на гласање и по трет пат, толкуваат познавачите на Уставот.

Спорните 5 закони Црвенковски ќе ги потпише

Вест - 15.08.2008

Претседателот на Собранието Трајко Велјановски ќе ги стави петте спорни закони на гласање и по трет пат во Парламентот. Ова е договорот од петчасовните разговори меѓу шефот на државата Бранко Црвенковски и спикерот Велјановски.

Средбата на Црвенковски и Велјановски за спорните закони, без епилог

Утрински - 15.08.2008

Средбата на Црвенковски и Велјановски за спорните закони, без епилог Светлана Унковска „Работната средба меѓу претседателот на државата, Бранко Црвенковски, и на Собранието, Трајко Велјановски, не е завршена. Сега се разгледуваат правните аспекти и процедури за да се најдат решенија за законите“.

СПОРНИТЕ ЗАКОНИ И ПО ТРЕТ ПАТ ВО СОБРАНИЕТО

Телма - 15.08.2008

Претседателот на Собранието Трајко Велјановски ќе ги стави петте спорни закони на гласање и по трет пат во Парламентот. Ова е исходот од петчасовните разговори меѓу шефот на државата Бранко Црвенковски и спикерот Велјановски, соопшти Кабинетот на претседателот на државата.

Спорните пет закони пак пред пратениците

Н.Македонија - 15.08.2008

Пет закони во Собранието третпат пред пратениците, а 52 закона да се објават во „Службен весник“ за да стапат во сила. Ова е накратко резултатот од вчерашната четиричасовна средба на претседателот на државата Бранко Црвенковски и на претседателот на Собранието Трајко Вељаноски.

Мнозинството граѓани не го поддржува Црвенковски околу законите

Кирилица - 15.08.2008

Вчера Бранко Црвенковски и Трајко Вељановски се договорија во интерес на откочување на процесот околу пропустливоста на законите од страна на Парламентот и претседателот на државата.

Спорните закони по трет пат на гласање

Вечер - 15.08.2008

Двајцата претседатели укажуваат на потребата постојните правни празнини и недоречености во постапката што поскоро и на соодветен начин да бидат дополнети и допрецизирани Донесувањето на законите во Македонија добива нов правец, откако претседателот Бранко Црвенковски и претседателот на Собранието ...

Закони ќе се глаaсат и по трет пат

Нетпрес - 15.08.2008

Претседателот на државата Бранко Црвенковски ќе ги потпише 52-та повторно изгласани закони, а за предлозите на 5-те спорни закони за кои нема согласност од претседателот Црвенковски, повторно да се произнесе Собранието во постапка во која се донесени, на првата наредна редовно свикана седница, ...

Спорните закони по трет пат во Собрание

Макфакс - 15.08.2008

Претседателот на Собранието Трајко Велјановски ќе ги стави петте спорни закони на гласање и по трет пат во Парламентот. Ова е исходот од петчасовните разговори меѓу шефот на државата Бранко Црвенковски и спикерот Велјановски, соопшти попладнево Кабинетот на претседателот на државата.

Црвенковски го потпиша указот за Законот за јазици

А1 - 14.08.2008

Претседателот на Собранието Трајко Вељановски упати писмо до претседателот Бранко Црвенковски, во кое бара средба за надминување на разликите во врска со непотпишувањето на законите. Црвенковски ја прифати поканата и средбата ја закажа за утре во 14 часот.

Црвенковски и Вељановски со решение за уставната криза

А1 - 14.08.2008

Претседателот на Собранието Трајко Вељановски ќе ги стави петте спорни закони на гласање и по трет пат. Ова е исходот од петчасовните разговори меѓу претседателот Бранко Црвенковски и Спикерот Вељановски, дознава А1.

Вељаноски и Црвенковски на законско рандеву

Време - 14.08.2008

Претседателот на државата, Бранко Црвенковски, денеска ќе се сретне со првиот човек на парламентот, Трајко Вељановски, за да разговараат за отворените прашања околу непотпишувањето на неколку закони кои Собранието ги изгласа по вторпат.

Средба на Црвенковски и Вељановски за спорните закони

Вест - 14.08.2008

Денеска претседателот Бранко Црвенковски и собранискиот спикер Трајко Вељановски ќе се сретнат во кабинетот на шефот на државата за да ги надминат различните и забетонирани ставови во врска со донесувањето на спорните закони во Парламентот.

Велјановски му подаде рака на Црвенковски

Утрински - 14.08.2008

Црвенковски го прифати повикот и го покани Велјановски средбата да ја одржат во претседателскиот кабинет Светлана Унковска Претседателот на државата, Бранко Црвенковски, и првиот човек на Собранието, Трајко Велјановски, денеска ќе се сретнат и ќе се обидат да изнајдат компромис по недоразбирањата ...

Црвенковски и Велјановски заедно ќе го читаат Уставот

Дневник - 14.08.2008

Црвенковски и Велјановски заедно ќе го читаат Уставот По десетдневна преписка и различно толкување на Уставот, претседателот Бранко Црвенковски и претседателот на Собранието Трајко Велјановски ќе се сретнат денеска за да го надминат проблемот што настана по непотпишувањето на указот за прогласување ...

Црвенковски и Вељаноски се договорија - да се сретнат

Н.Македонија - 14.08.2008

Претседателот Бранко Црвенковски ја прифати поканата од претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски, за средба на која треба да се надминат различните ставови во врска со донесувањето на законите во парламентот и нивното стапување во сила, потврди кабинетот на шефот на државата.

За политичката криза виновни се правните недореченост

Форум - 14.08.2008

Претседателот Бранко Црвенковски и првиот човек на Собранието на Република Македонија, Трајко Вељаноски, се согласни дека настанатиот спор меѓу двете институции биле правните празнини и недоречености во постапката, како и досегашните неистоветни постапувања од две страни.

Државниот врв бара решение за спорните закони

Дневник - 14.08.2008

Државниот врв бара решение за спорните закони Претседателот Бранко Црвенковски и претседателот на Собранието Трајко Велјаноски вчера се обидоа да ги надминат различните ставови за спорните закони и нивното стапување во сила.

Денеска се среќаваат Црвенковски и Вељановски

Кирилица - 14.08.2008

Средбата во Кабинетот на Црвенковски ќе се одржи по иницијатива на претседателот на парламентот Трајко Вељановски. Тој вчера со писмо побара од Црвенковски да се сретнат што е можно побрзо за да се надмине кризата.

СРЕДБА ЦРВЕНКОВСКИ - ВЕЉАНОСКИ ЗА НЕПОТПИШАНИТЕ ЗАКОНИ

Сител - 14.08.2008

СРЕДБА ЦРВЕНКОВСКИ - ВЕЉАНОСКИ ЗА НЕПОТПИШАНИТЕ ЗАКОНИ Претседателот на државата Бранко Црвенковски и претседателот на Собранието Трајко Вељаноски денеска ќе се сретнат во обид да се надминат различните ставови во врска со донесувањето на законите во Парламентот и нивното стапување во сила.

СДСМ не го чита деловникот сериозно

Кирилица - 14.08.2008

Поранешниот претседател на Собранието на РМ Љупчо Јордановски смета дека уставните недоречености се користат за политичко - партиски судир. Сега како лидер на партијата на слободните демократи продолжува во борбата за надминување на таквиот двопартизам.

За сега нема договор за спорните закони

Кирилица - 14.08.2008

Како што информираат од Кабинетите на претседателите, средбата не завршила, туку претседателите се на консултации со своите советници, за да се најде решение за излез од уставната криза. За сега нема никаков конкретен договор. Се очекува средбата да продолжи денеска.

Без резултат средбата Црвенковски - Велјановски

Канал5 - 14.08.2008

Без резултат завршила средбата на претседателот Црвенковски со спикерот Велјановски на која требаше да договорат излез од кризата со петте закони. Разговорите ќе продолжат, велат од двата кабинета. Во тек била фаза на консултации за правната процедура и прописите.

Законите ќе се гласаат и по трет пат

Кирилица - 14.08.2008

Претседателот Бранко Црвенковски ќе ги потпише 52-та повторно изгласани закони, а за предлозите на 5-те спорни закони за кои нема согласност од него, Собранието повторно ќе се произнесе во постапка во која се донесени, на првата наредна редовно свикана седница, договориле Црвенковски и ...

ЦРВЕНКОВСКИ И ВЕЉАНОСКИ ПОСТИГНАА ДОГОВОР ЗА 5-ТЕ ЗАКОНИ

Сител - 14.08.2008

ЦРВЕНКОВСКИ И ВЕЉАНОСКИ ПОСТИГНАА ДОГОВОР ЗА 5-ТЕ ЗАКОНИ Петте спорни закони кои претседателот Црвенковски одби да ги потпише ќе бидат повторно разгледани во Собранието.

Црвенковски и Вељановски за спорните закони

Макфакс - 14.08.2008

Претседателот Бранко Црвенковски денеска ќе се сретне со претседателот на Собранието Трајко Вељановски, во обид да ги надминат разликите во ставовите за донесувањето на законите.

Црвенковски тера политика со указите

Време - 13.08.2008

Некој од кабинетот на претседателот Бранко Црвенковски манипулира со институтот потпишување указ, обвини вчера кабинетот на собранискиот спикер, Трајко Вељаноски.

Вељановски предлага Црвенковски да се жали пред Уставниот суд

Вест - 13.08.2008

"Ниту во Уставот, ниту во кој било закон, а ниту во Деловникот на Собранието пишува дека двапати изгласани закони, за кои указите не ги потпишал Претседателот на Македонија, може да се стават на гласање по трет пат.

Дворски игри

Утрински - 13.08.2008

Двајцата највисоки државни функционери (според Уставот), претседателот на државата, Бранко Црвенковски, и претседателот на Собранието, Трајко Велјановски, се допишуваат речиси две недели.

Нема помирување меѓу Црвенковски и Велјановски

Утрински - 13.08.2008

Нема помирување меѓу Црвенковски и Велјановски Светлана Унковска Кабинетот на парламентарниот спикер Трајко Велјановски вчера остро реагираше на одбивањето на претседателот Бранко Црвенковски да ги потпише петте спорни закони и неговото барање тие повторно да бидат гласани во парламентот.

ЦРВЕНКОВСКИ ПРИФАТИ ДА РАЗГОВАРА СО ВЕЉАНОВСКИ

Телма - 13.08.2008

Претседателот Бранко Црвенковски ја прифати поканата од претседателот на Собранието Трајко Велјаноски за средба на која треба да се надминат различните ставови во врска со донесувањето на законите во Парламентот и нивното стапување во сила, потврди кабинетот на шефот на државата.

Собранието нема трет пат да гласа за спорните закони

Дневник - 13.08.2008

Ова е манипулирање со јавноста и се прашуваме дали парламентарното мнозинство сака да ја реши институционалната криза или да ја продлабочи, велат од Кабинетот на претседателот Црвенковски Претседателот на Собранието Трајко Велјановски нема да ги стави петте спорни закони на трето гласање, бидејќи ...

Кабинетски пинг-понг на Црвенковски и на Вељаноски

Н.Македонија - 13.08.2008

Обвинувањата на релацијата Црвенковски-Вељаноски продолжија и вчера. Едната страна оценува дека другата страна манипулира со јавноста и обратно. А законите не се во сила.

Кој е манипулаторот?!

Н.Македонија - 13.08.2008

Што работи Бранко не мора да знае Трајко. Што планира Трајко, пак, абер нема Бранко. Патем Бранко и Трајко се први комшии. Сето ова можеби изгледа нормално доколку се работи за обични граѓани. Но кога станува збор за двете највисоки функции во државата целата работа добива сосема поинаква димензија.

Црвенковски до вечер да ги потпише законите

Форум - 13.08.2008

Доколу Претседателот Бранко Црвенковски до вечер не ги потпише законите донесени по втор пат од страна на Собранието, коалицијата на невладини организации “Право и правна држава“ и во следните денови ќе продолжи со протести.

Утре средба Црвенковски – Вељаноски

Форум - 13.08.2008

Претседателот na РМ Бранко Црвенковски ја прифати поканата од претседателот на Собранието Трајко Вељаноски за средба на која треба да бидат надминати различните ставови во врска со донесувањето на законите во Парламентот и нивното стапување во сила, потврди кабинетот на шефот на државата.

Црвенковски ја прифати поканата на Вељаноски, ќе се сретнат утре попладне

Канал5 - 13.08.2008

Скопје, 13 август (МИА) - Претседателот Бранко Црвенковски ја прифати поканата од претседателот на Собранието Трајко Вељаноски за средба на која треба да се надминат различните ставови во врска со донесувањето на законите во Парламентот и нивното стапување во сила, потврди кабинетот на шефот на ...

ЦРВЕНКОВСКИ ЈА ПРИФАТИ ПОКАНАТА НА ВЕЉАНОСКИ

Сител - 13.08.2008

Претседателот Бранко Црвенковски ја прифати поканата од претседателот на Собранието Трајко Вељаноски за средба на која треба да се надминат различните ставови во врска со донесувањето на законите во Парламентот и нивното стапување во сила, потврди кабинетот на шефот на државата.

Црвенковски ја прифати поканата од Вељаноски

Кирилица - 13.08.2008

Претседателот Бранко Црвенковски ја прифати поканата од претседателот на Собранието Трајко Вељаноски за средба на која треба да се надминат различните ставови во врска со донесувањето на законите во парламентот и нивното стапување во сила, потврди кабинетот на шефот на државата.

Црвенковски ја прифати фрлената ракавица на Вељановски

Вечер - 13.08.2008

Во обид да се надминат разликите за донесените закони и нивното непотпишување, собранискиот спикер вчера го покани Црвенковски на средба, која тој веднаш ја прифатил Собранискиот спикер Трајко Вељаноски и шефот на државата Бранко Црвенковски, денеска во претседателскиот кабинет ќе разговараат во ...

Работна средба Црвенковски - Вељановски

Нетпрес - 13.08.2008

Претседателот Бранко Црвенковски ја прифати поканата од претседателот на Собранието Трајко Вељановски за средба на која треба да се надминат различните ставови во врска со донесувањето на законите во парламентот.

Иницијатива за надминување на кризата со законите

Макфакс - 13.08.2008

Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски му предложи средба на претседателот Бранко Црвенковски, со цел, надминување на разликите во ставовите за донесувањето на законите и нивното стапување во сила.

Црвенковски ја прифати поканата на Вељановски

Макфакс - 13.08.2008

Претседателот Бранко Црвенковски ја прифати поканата од претседателот на Собранието Трајко Вељаноски за средба на која ќе се расправа за надминување на разликите во ставовите за донесувањето на законите.

Вељановски отфрла петте спорни закони да се гласаат по трет пат

А1 - 12.08.2008

Наместо да се разреши, уставната криза се продлабочува. Вељановски денеска категорично го отфрли предлогот на Црвенковски, петте спорни закони да ги стави на гласање и по трет пат.

Не е спорен само Законот за јазиците

Време - 12.08.2008

Претседателот Бранко Црвенковски ќе го потпише указот за стапување на сила на Законот за употреба на јазиците в среда, на првиот работен ден по завршувањето на годишниот одмор, информираа вчера од неговиот кабинет.

Црвенковски ќе потпише ако Собранието повторно ги изгласа законите

Вест - 12.08.2008

Претседателот Бранко Црвенковски в среда, првиот работен ден по годишниот одмор, ќе го потпише указот за стапување во сила на Законот за употреба на јазиците, бидејќи, како што соопшти вчера неговиот кабинет, бил по вторпат изгласан согласно пропишаната уставно - правна процедура.

Црвенковски и Велјановски во војна со писма

Утрински - 12.08.2008

Претседателот на државата ќе го потпише само Законот за јазиците Светлана Унковска Шефот на државата, Бранко Црвенковски, и собранискиот спикер Трајко Велјановски, иако и двајцата се на годишен одмор, преку своите кабинети вчера повторно разменија пораки и обвинувања за тоа кој ги почитува, а кој ...

Собранието штанцува закони како „брз воз“!

Утрински - 12.08.2008

Експертите предупредуваат дека е недозволиво парламентот да гласа закони со таква леснотија Оливера Војновска Новиот парламент за еден месец усвои 168 закони (55 од нив ги изгласа двапати), го донесе новиот собраниски Деловник и направи ребаланс на буџетот.

Спорните закони пак да се гласаат

Дневник - 12.08.2008

Наместо да се реши, кризата се продлабочува: Велјановски и Црвенковски Претседателот Бранко Црвенковски ќе го потпише указот за прогласување на Законот за употребата на јазиците, но нема да стави параф на законите за работните односи, лобирањето, адвокатурата, експропријацијата и за енергетиката, ...

Црвенковски и Вељаноски во нова кавга за законите

Н.Македонија - 12.08.2008

Нова драматична епизода од серијалот потпишување укази на законите. Претседателот на државата Бранко Црвенковски вчера, по враќањето од одмор, го обвини претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски, дека заради брзање направил груб превид и ги ставил пратениците во непријатна ситуација непотребно ...

Пендаров: Црвенковски ja манипулира јавноста

Кирилица - 12.08.2008

По вчерашната преписка меѓу претседателот на државата и претседателот на собранието, денеска од кабинетот на собранискиот спикер Трајко Вељановски , брифираат дека претседателот Бранко Црвенковски манипулирал со јавноста, особено кога станува збор за делот од вчерашното соопштение во кое ...

НЕ ПОСТОИ УСТАВНА И ДЕЛОВНИЧКА МОЖНОСТ ЗАКОНИТЕ ДА СЕ ГЛАСАТ ПО ТРЕТ ПАТ

Сител - 12.08.2008

НЕ ПОСТОИ УСТАВНА И ДЕЛОВНИЧКА МОЖНОСТ ЗАКОНИТЕ ДА СЕ ГЛАСАТ ПО ТРЕТ ПАТ Собранискиот портпарол тврди дека претседателот на државата го крши Уставот, манипулира со граѓаните и се меша во работата на Собранието и уставниот суд.

Кабинет на Вељаноски: Обвинувањата од Црвенковски се груба манипулација

Канал5 - 12.08.2008

Кабинетот на претседателот на Собранието Трајко Вељановски го обвинува кабинетот на претседателот на државата Бранко Црвенковски дека манипулира со вчерашните обвинувања упатени до Вељановски дека по втор пат ставил на усвојување закони за кои претседателот веќе ги потпишал указите.

Два пати донесени закони, не се ставаат по трет пат на дневен ред

Вечер - 12.08.2008

Законите кои се два пати изгласани од страна на Собранието, треба да бидат потпишани. Доколку овие закони по трет пат, бидат дел од собраниска седница ќе претставува кршење на Уставот и деловникот за работа на Собранието Претседателот на државата Бранко Црвенковски и понатаму се меша во ...

Црвенковски го повика Собранието повторно да гласа

А1 - 11.08.2008

Претседателот Црвенковски бара од спикерот Вељановски на првата наредна седница да ги стави законите за работнички права, лобирање, адвокатура, експропријација и енергетика, за да се запази уставната процедура.

Црвенковски ќе стави параф само на јазиците

BBC - 11.08.2008

Претседателот Бранко Црвенковски денеска најави дека ќе го потпише Законот за јазиците, но не и петте спорни закони кои Собранието по втор пат ги донесе пред десетина дена.

Спорните закони го чекаат Црвенковски да се врати од одмор

Утрински - 11.08.2008

Шефот на државата треба да се произнесе дали ќе го прифати нивното повторно изгласување во Собранието Светлана Унковска Денеска и дефинитивно ќе биде појасно што ќе се случи со законите што чекаат на потпис од претседателот Бранко Црвенковски, кој треба да се врати од одморот во Турција, најавуваат ...

ПОЛЕМИКА ЦРВЕНКОВСКИ - ВЕЛЈАНОВСКИ ЗА СПОРНИТЕ ЗАКОНИ

Телма - 11.08.2008

Претседателот Бранко Црвенковски ќе го потпише само Законот за употребата на јазиците, но не и останатите закони кои парламентот експресно ги изгласа без присуство на опозицијата.

Б.Ц. се враќа на на должност

Форум - 11.08.2008

Претседателот на Република Македонија Бранко Црвенковски оценува дека Законот за употреба на јазиците беше по втор пат изгласан во Собранието на Република Македонија согласно пропишаната уставно правна процедура, односно по претходно даденото писмено известување од страна на претседателот на ...

Црвенковски ќе го потпише Законот за јазиците

Кирилица - 11.08.2008

Претседателот на Република Македонија Бранко Црвенковски оценува дека Законот за употреба на јазиците беше по втор пат изгласан во Собранието на Република Македонија согласно пропишаната уставно правна процедура, односно по претходно даденото писмено известување од страна на претседателот на ...

Вељановски: Црвенковски ја продлабочува политичката кризата

Кирилица - 11.08.2008

Од кабинетот на претседателот на Собранието со брз одговор на денешното соопштение од Кабинетот на претседателот на државата Бранко Црвенковски во кои меѓу другото се укажува дела Трајко Вељаноски го кршел Уставот и процедурите.

ВЕЉАНОВСКИ РЕАГИРА - ЦРВЕНКОВСКИ ЈА ПРОДЛАБОЧУВА КРИЗАTА

Сител - 11.08.2008

РЕАКЦИЈА НА КАБИНЕТОТ НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА СОБРАНИЕТО ВЕЉАНОВСКИ РЕАГИРА - ЦРВЕНКОВСКИ ЈА ПРОДЛАБОЧУВА КРИЗАTА Претседателот на Собранието ги отфрла како неосновани обвиненијата од Претседателот на државата дека го кршел Уставот и процедурите.

Црвенковски ќе го потпише Законот за употреба на јазиците

Канал5 - 11.08.2008

- Претседателот на Република Македонија Бранко Црвенковски в среда, на првиот ден по звршувањето на годишниот одмор, ќе го потпише указот за стапување во сила на Законот за употреба на јазиците, информираат од Кабинетот на Претседателот на Република Македонија.

Црвенковски и Вељановски во нова преписка

Канал5 - 11.08.2008

Црвенковски и Вељановски во нова преписка за законите кои Парламентот ги изгласа вторпат, а претседателот не ги потпишува.

ЦРВЕНКОВСКИ ВО СРЕДА ЌЕ ГО ПОТПИШЕ УКАЗОТ ЗА СТАПУВАЊЕ НА СИЛА НА ЗАКОНОТ ЗА ЈАЗИЦИТЕ

Сител - 11.08.2008

ЦРВЕНКОВСКИ ВО СРЕДА ЌЕ ГО ПОТПИШЕ УКАЗОТ ЗА СТАПУВАЊЕ НА СИЛА НА ЗАКОНОТ ЗА ЈАЗИЦИТЕ Претседателот Црвенковски во среда ќе го потпише указот за стапување на сила на Законот за употреба на јазиците. На првиот работен ден по годишниот одмор ќе стави потпис на по втор пат изгласаниот закон.

Ќе го потпише Законот за употреба на јазиците

Вечер - 11.08.2008

Законите за работни односи, лобирање, адвокатура, експропријација и енергетика, кои беа повторно изгласани во Собранието, остануваат без парафот на Црвенковски Претседателот Бранко Црвенковски, утре, ќе го потпише указот за стапување во сила на Законот за употреба на јазиците.

Црвенковски ќе го потпише Законот за употреба на јазиците, на останатите пет нема да стави потпис

Нетпрес - 11.08.2008

Претседателот Бранко Црвенковски одлучи да го потпише указот за стапуавње на сила на Законот за употреба на јазиците, додека тој својот потпис нема да го стави на законите за работни односи, лобирање, адвокатура, експропријација и енергетика.

Црвенковски ќе го потпише само Законот за употреба на јазици

Макфакс - 11.08.2008

Претседателот Бранко Црвенковски најави дека ќе го потпише Законот за употреба на јазиците, но не и останатите пет Закони, донесени по експресна постапка.