TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Тони Блер во посета на појасот Газа

Алсат-М - 01.03.2009

Специјалниот пратеник на блискоисточниот квартет (ОН, ЕУ, Русија и САД), поранешниот британски премиер Тони Блер денеска пристигна во појасот Газа, за да ги оцени штетите, предизвикани од воената операција на ...

„Хаарец“: Махмуд Абас бара од Хамас да го признае Израел

Канал5 - 01.03.2009

Палестинските движење се се поблиску до формирање на влада на национално единство, во која би било вклучено и радикалното Исламско движење на отпорот (Хамас), изјави палестинскиот претседател Махмуд Абас.

Тони Блер во посета на појасот Газа, во оценка на штетите од израелската офанзива

Канал5 - 01.03.2009

Специјалниот пратеник на блискоисточниот квартет (ОН, ЕУ, Русија и САД), поранешниот британски премиер Тони Блер денеска пристигна во појасот Газа, за да ги оцени штетите, предизвикани од воената операција на ...

Палестинците мора да го признаат Израел

Форум - 01.03.2009

Палестинскиот претседател Махмуд Абас изјави дека секоја палестинска влада која сака да го претставува целиот народ, неизоставно ќе мора да го признае постоењето на Израел Деновиве во египетската престолнина ...

Абас: Владата на национално единство мора да го признае Израел

Макфакс - 01.03.2009

Секоја идна палестинска влада на национално единство ќе мора да го признае Израел, рече денеск палестинскиот претседател Махмуд Абас, на што Хамас остро се противи.

Се срушил тунел во Газа, пет лица загинати

Нетпрес - 01.03.2009

Најмалку пет лица го загубиле животот како последица на уривањето на тунел што служел за шверцување на оружје меѓу појасот Газа и Египет.

Хамас да го признае Израел

Вечер Прес - 01.03.2009

Палестинските движења се се поблиску до формирање влада на национално единство, во која би било вклучено и радикалното Исламско движење Хамас, изјави палестинскиот претседател, Махмуд Абас.

Ракета истрелана од појасот Газа удри врз училиште во градот Ашкелот, во јужен Израел

Канал5 - 28.02.2009

Пет ракети денеска се истрелани од појасот Газа врз јужен Израел, а една од нив удри врз училиште, но нема повредени, пренесе Франс прес, повикувајќи се на израелската армија.

Ракета истрелана од појасот Газа удри врз училиште во јужен Израел

Алфа - 28.02.2009

Пет ракети денеска се истрелани од појасот Газа врз јужен Израел, а една од нив удри врз училиште, но нема повредени, пренесе Франс прес, повикувајќи се на израелската армија.

Ракета истрелана од појасот Газа удри врз училиште во градот ашкелот

Сител - 28.02.2009

Пет ракети денеска се истрелани од појасот Газа врз јужен Израел, а една од нив удри врз училиште, но нема повредени, пренесе Франс прес, повикувајќи се на израелската армија.

Газа: Хавиер Солана во посета на Појасот Газа

Р.С.Европа - 28.02.2009

Координаторот на Европската унија за надворешна политика Хавиер Солана престојуваше во Појасот Газа. Тој е највисокиот евро функционер кој ја посети оваа палестинска територија откако милитантниот ХАМАС ја ...

Хилари Клинтон:Хамас треба да го признае Израел

Форум - 28.02.2009

Случувањето примирје меѓу спротивставенити палестински организации и создавањето палестинска држава ќе биде можно единствена ако Исламското движење на отпорот(Хамас) го признае Израел, изјавил американскиот ...

Палестинската управа ќе раководи со донациите за Газа

Макфакс - 28.02.2009

Палестинската управа, а не Хамас, би требало да управува со средствата кои што ќе бидат издвоени за обнова на Појасот Газа на донаторската конференција што ќе се одржи в понеделник во Египет.

ЕУ дава 436 милиони евра за обнова на Газа

А1 - 27.02.2009

Европската унија ќе вети 436 милиони евра за обнова на Појасот Газа, соопшти денеска Европската комисија. „Еврокомесарот за надворешни работи Бенита Фереро-Валднер, на 2 март во Шарм ел-Шеик, ќе вети 436 ...

ЕУ ќе издвои 436 милиони евра за обнова на Појасот Газа

Канал5 - 27.02.2009

Европската унија ќе издвои 436 милиони евра за помош на Палестинците во обновата на Појасот Газа и спроведување економски реформи, соопшти денеска Европската комисија.

Хамас и Фатах во влада на национално единство

Алсат-М - 27.02.2009

Ривалските палестински организации, умерената Фатах од Западниот брег и радикалната Хамас од појасот Газа, соопштија дека се договориле до крајот на следниот месец да формираат нова влада на национално ...

436 милиони евра од ЕУ за обнова на Појасот Газа

Кирилица - 27.02.2009

Европската унија ќе издвои 436 милиони евра за помош на Палестинците во обновата на Појасот Газа и спроведување економски реформи, соопшти денеска Европската комисија Во соопштението се вели дека таа помош ќе ...

ЕУ дава 436 милиони евра за обнова на Газа

Макфакс - 27.02.2009

Европската унија (ЕУ) ќе вети 436 милиони евра за обнова на Појасот Газа, соопшти денеска Европската комисија (ЕК). “Еврокомесарот за надворешни работи Бенита Фереро-Валднер, на 2 март во Шарм ел-Шеик, ќе вети ...

Израел повторно бомбардираше цели во појасот Газа

Форум - 27.02.2009

Ова претставува одговор за ракетните напади на палестинските екстремисти врз израелска територија, соопшти портпаролот на израелската војска.

Хавиер Солана во посета на Газа

Кирилица - 27.02.2009

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Хавиер Солана ја почна посетата на појасот Газа, прва негова посета на оваа палестинска територија по преземањето на власта од страна на ...

Хамас и Фатах и се согласија за размена на затвореници

Канал5 - 26.02.2009

Палестинските движења Хамас и Фатах синоќа во Каиро се договорија за размена на затвореници согласно мировниот договорот, за што треба уште да преговараат, истакна претставникот на Хамас, Изат Рашак.

Хамас и Фатах и се согласија за размена на затвореници

Алфа - 26.02.2009

Палестинските движења Хамас и Фатах синоќа во Каиро се договорија за размена на затвореници согласно мировниот договорот, за што треба уште да преговараат, истакна претставникот на Хамас, Изат Рашак.

Палестинците бараат 2,8 милјарди долари за обнова на Газа

А1 - 25.02.2009

Палестинскиот премиер Салам Фајад денеска изјави оти Палестинската самоуправа ќе побара 2,8 милијарди долари за обнова на Газа, на донаторската конференција што во понеделник ќе се одржи во Египет.

Две ракети истрелани од Појасот Газа кон Израел

Канал5 - 25.02.2009

Две ракети утринава беа истрелани од Појасот Газа кон Јужен Израел. Засега нема информации за жртви и причинета материјална штета, соопшти израелската армија. Двете ракети со мал дострел биле истрелани од северниот дел на Појасот Газа.

За обнова на Газа 900 милиони долари

Утрински - 25.02.2009

ЕРУСАЛИМ - Хуманитарната помош од САД за обнова на појасот Газа најверојатно ќе достигне 900 милиони долари, изјави едно официјално лице, додека американскиот секретар Хилари Клинтон се подготвува за првата посета на Блискиот Исток, како прв дипломат на ...

Палестинците бараат 2,8 млрд. долари за обнова на Газа

Макфакс - 25.02.2009

Палестинскиот премиер Салам Фајад денеска изјави оти Палестинската самоуправа ќе побара 2,8 милијарди долари за обнова на Газа, на донаторската конференција што во понеделник ќе се одржи во Египет.

САД ќе донира 900 милиони долари за Газа

А1 - 24.02.2009

САД планираат да одделат над 900 милиони долари за обнова на појасот Газа по израелската инвазија и за зацврстување на палестинската автономна управа, поддржана од Западот, соопшти американски претставник.

САД планираат на Палестинците во појасот Газа да им доделат над 900 милиони долари

Канал5 - 24.02.2009

САД планираат да одделат над 900 милиони долари за обнова на појасот Газа по израелската инвазија и за зацврстување на палестинската автономна управа, поддржана од Западот, денеска соопшти американски претставник, пренесува ИТАР-ТАСС.

Завахири бара Хамас да отфрли примирје

Дневник - 24.02.2009

Ајман ал Завахири, вториот според ранг командант на Ал каеда, побара од палестинската милитантна група Хамас да не прифаќа примирје во Појасот Газа, јави МИА.

САД со 900 милиони долари ќе помогнат да се обнови појасот Газа

Кирилица - 24.02.2009

САД планираат да одделат над 900 милиони долари за обнова на појасот Газа по израелската инвазија и за зацврстување на палестинската автономна управа, поддржана од Западот, денеска соопшти американски претставник Средствата ќе бидат доделени со ...

САД планираат на палестинците во појасот Газа да им доделат над 900 милиони долари

Сител - 24.02.2009

САД планираат да одделат над 900 милиони долари за обнова на појасот Газа по израелската инвазија и за зацврстување на палестинската автономна управа, поддржана од Западот, денеска соопшти американски претставник, пренесува ИТАР-ТАСС.

Ал Каеда го повика Хамас да не прифаќа примирје

А1 - 23.02.2009

Вториот човек во хиерархијата на Ал Каеда Ајман ал Завахири го повика Хамас да не потклекнува на притисокот на арапските држави и да не прифаќа примирје во Појасот Газа.

„Амнести“ ги обвини и Израел и Хамас

BBC - 23.02.2009

И Израел и палестинското исламистичко движење Хамас ги одбија критиките изнесени од групата за човекови права Амнести интернешнал, за неодамнешниот конфликт во Газа.

Ал Завахири ги повикува Палестинците на Џихад

Алсат-М - 23.02.2009

Вториот човек на Ал Каеда, Ајман Ал Завахири го повика ХАМАС да нe прифаќа договор со Израелците Ал Завахири рече дека Палестинците од Газа која е под контрола на ХАМАС не треба да се потклекнат на притисокот на Египет кој преговара за примирје со Израел ...

Израелската армија изврши воздушен напад во Појасот Газа

Канал5 - 23.02.2009

Израелската армија изврши воздушен напад врз централниот дел на Појасот Газа, откако воена патрола била нападната од милитанти, јави АФП, повикувајќи се на искази на очевидци.

Израелската армија изврши воздушен напад во Појасот Газа

Алсат-М - 23.02.2009

Израелската армија изврши воздушен напад врз централниот дел на Појасот Газа, откако воена патрола била нападната од милитанти Засега нема извештаи за жртви во нападот врз бегалскиот камп Магхази, кој бил извршен откако израелска воена патрола била ...

Вториот човек на ал каеда го повика Хамас да не се согласува со примирје во Газа

Сител - 23.02.2009

Вториот човек во хиерархијата на Ал каеда Ајман ал Завахири го повика Хамас да не потклекнува на притисокот на арапските држави и да не прифаќа примирје во Појасот Газа.

Воздушен напад на израелската армија во Појасот Газа

Кирилица - 23.02.2009

Израелската армија изврши воздушен напад врз централниот дел на Појасот Газа, откако воена патрола била нападната од милитанти, јави АФП, повикувајќи се на искази на очевидци Засега нема извештаи за жртви во нападот врз бегалскиот камп Магхази, кој бил ...

Воздушен напад во Газа

Нетпрес - 23.02.2009

Воен напад меѓу палестинските милитанти и вооружените сили на Израел во зоната Куссифим, меѓу Израел и појасот Газа. Како што пренесуваат светските агенции од нападите засега нема потврда за жртви.

Хамас повикани на несогласување со примирје во Газа

Форум - 23.02.2009

Вториот човек во хиерархијата на Ал каеда Ајман ал Завахири го повикал Хамас да не потклекнува на притисокот на арапските држави и да не прифаќа примирје во Појасот Газа, пренесуваат новинските агенции „Им велам на нашите браќа (Хамас) и на народот во ...

Вториот човек на Ал Каеда го повика Хамас да не запира со џихадот

Кирилица - 23.02.2009

Вториот човек во хиерархијата на Ал Каеда Ајман ал Завахири го повика Хамас да не потклекнува на притисокот на арапските држави и да не прифаќа примирје во Појасот Газа - Им велам на нашите браќа (Хамас) и на народот во Газа, дека џихадот за ослободување ...

Вториот човек на Ал каеда го повика Хамас да не се согласува со примирје во Газа

Алфа - 23.02.2009

Вториот човек во хиерархијата на Ал каеда Ајман ал Завахири го повика Хамас да не потклекнува на притисокот на арапските држави и да не прифаќа примирје во Појасот Газа.