TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ФРОДЕМ:Да се изберат нови делегати за вонредниот конгрес на ВМРО-ДПМНЕ

Нова ТВ - 10.12.2017

Здружението Фронт за демократска Македонија (ФРОДЕМ) пред денешната седница на Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение ги повика членовите на разумно и статутарно постапување. Од ФРОДЕМ велат дека набрзина закажаниот и нестатутарно ...

ФРОДЕМ: Брзиот Конгрес покажува дека ВМРО нема сили да се оттргне од прегратките на „фамилијата“

Фокус - 10.12.2017

Здружението Фронт за демократска Македонија обвинува дека набрзина закажаниот и нестатутарно одреден предлог-термин за одржување на вонредениот конгрес на ВМРО ДПМНЕ е во прилог на ретроградните сили, криминализираните структури и непријателите на ...

Состанок на Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ

Алсат-М - 10.11.2018

Раководството на ВМРО-ДПМНЕ вечерва се собира во седиштето на партијата. Највисоко на агендата на вечерашниот состанок се очекува да бидат актуелната политичка состојба во земјава и неодамнешната посета на делегацијата на ВМРО-ДПМНЕ во Хелсинки, на ...

Централниот конгрес на ВМРО-ДПМНЕ донесе одлука за вонреден конгрес

МКД - 10.12.2017

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ вечерва донесе одлука за одржување на вонреден конгрес на партијата. За оставката на претседателот на партијата Никола Груевски, членови на Извршниот комитет велат дека таа е неотповиклива.

ЦК на ВМРО--ДПМНЕ ќе ја разгледува оставката на Груевски, кандидати за негов наследник многу

МКД - 10.12.2017

Денеска попладне во штабот на партијата ќе се одржи седница на Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на која треба формално да се потврдат претходните одлуки на Извршниот комитет - прифаќање на оставката на Никола Груевски од лидерската позиција и ...

Состанок на ЦК на ВМРО-ДПМНЕ за одлука за вонреден изборен конгрес

Р.С.Европа - 10.12.2017

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ попладнево, како што јавија повеќе медиуми, треба да одржи состанок. Минатата недела Извршниот комитет му предложи на Централниот комитет организирање на вонреден конгрес на партијата на 23 декември на кој би ...

Централниот комитет на ВМРО денес ќе свика Конгрес за избор на наследник на Груевски

Фокус - 10.12.2017

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ денеска попладне ќе оддржи седница на која треба да ја потврди одлуката за оддржување на вонреден партиски конгрес на 23 декември во Валандово, кога треба да се прифати оставката на Никола Груевски и да се избере ...

ФРОДЕМ бара нови делегати за вонредниот конгрес на ВМРО-ДПМНЕ што би се одржал за 60 дена

МКД - 10.12.2017

Здружението Фронт за демократска Македонија пред денешната седница на Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ ги повикува членовите на разумно и статутарно постапување. „Набрзина закажаниот и нестатутарно одреден предлог-термин за одржување на вонредениот ...

ВМРО-ДПМНЕ одржува централен комитет затворен за јавноста, се решава за оставката на Груевски

24 Вести - 10.12.2017

Во овие моменти во штабот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ се одржува седница на централниот комитет на партијата на која треба формално да се потврдат претходните одлуки на извршниот комитет - прифаќање на оставката на Никола Груевски од лидерската ...

Вечерва состанок на ЦК на ВМРО-ДПМНЕ

Р.С.Европа - 10.12.2017

Вечерва во седиштето на ВМРО-ДПМНЕ во Скопје се одржува состанокот на Централниот комитет на кој се очекува да се потврди оставката на претедателот на партијата Никола Груевски и да се потврди одлуката на Извршниот комитет за одржување на вонреден ...

Вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ на 22 и 23 декември

Алсат-М - 10.12.2017

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицковски соопшти дека Централниот комитет на партијата донел одлука за одржување на 16ти вонреден Конгрес на 22 и 23 декември 2017 година во Валандово.

Централниот комитет на ВМРО изгласа конгрес на 22 и 23 декември во Валандово за избор на нов лидер

Фокус - 10.12.2017

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ вечерва изгласа вонреден 16-ти конгрес на 22 и 23 декември во Валандово, на кој треба да се избере нов партиски лидер, информираше генералниот секретар на партијата Христијан Мицковски.

ЦК на ВМРО-ДПМНЕ:Вонреден конгрес на 22 и 23 декември во Валандово

Р.С.Европа - 10.12.2017

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ вечерва одлучи 16-тиот вонреден конгрес на партијата да се одржи на 22 и 23 декември во Валандово, соопшти генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицковски.

И официјално, на 22 и 23 декември на вонреден конгрес ВМРО-ДПМНЕ ќе избере нов претседател

МКД - 10.12.2017

На 22 и 23 декември во Валандово ќе се одржи вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ на кој по неотповикливата оставка на Никола Груевски ќе се избере нов партиски лидер. Според Христијан Мицкоски, генералниот секретар на партијата на вонредниот конгрес ќе ...

Никола Груевски веќе не е претседател на ВМРО-ДПМНЕ

Глас на Америка - 10.12.2017

Идниот претседател ќе се бира на вонреден конгрес што ќе се одржи во Валандово. Неофицијално за претседателското место ќе се борат Мицковски, Димовски и Милошоски. Меѓу делегатите на конгресот се речиси сите кои се осомничени или обвинети од СЈО, но ...

Обраќање на ФРОДЕМ до членовите на ЦК на ВМРО-ДПМНЕ

Канал5 - 10.12.2017

Почитувани членови на ЦК на ВМРО ДПМНЕ, ФРОДЕМ - Фронт за демократска Македонија се обраќа до Вас со замолница и желба за разумно и статутарно постапување во текот на денешната седница. Набрзина закажаниот и нестатутарно одреден предлог - термин за ...

Состанок на Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ

Канал5 - 10.12.2017

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ попладнево треба формално да ја потврди одлуката за вонреден конгрес на партијата на 23 декември во Валандово, на кој треба да се констатира оставката на Никола Груевски и да се избере нов претседател.

Централен комитет на ВМРО-ДПМНЕ, ќе се разгледува најавената оставката на Груевски

Канал5 - 10.12.2017

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ попладнево треба формално да ја потврди одлуката за вонреден конгрес на партијата на 23 декември во Валандово, на кој треба да се констатира оставката на Никола Груевски и да се избере нов претседател.

Вечерва Централен комитет на ВМРО-ДПМНЕ, ќе се разгледува најавената оставка на Груевски

Канал5 - 10.12.2017

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ вечерва треба формално да ја потврди одлуката за одржување на вонреден конгрес на партијата на 23 декември во Валандово, на кој треба да се констатира оставката на Никола Груевски и да се избере нов претседател на ...

ФРОДЕМ бара да има нови делегати на вонредниот конгрес на ВМРО-ДПМНЕ

+инфо - 10.12.2017

Набрзина закажаниот конгресе во прилог на ретроградните сили, криминализираните структури и непријателите на партијата, велат од ФРОДЕМ. Здружението Фронт за демократска Македонија (ФРОДЕМ), пред денешната седница на Централниот комитет на ...

Обраќање на ФРОДЕМ до членовите на ЦК на ВМРО ДПМНЕ пред денешната седница

Либертас - 10.12.2017

Соопштение на ФРОДЕМ: Почитувани членови на ЦК на ВМРО ДПМНЕ ФРОДЕМ – ФРОНТ ЗА ДЕМОКРАТСКА МАКЕДОНИЈА се обраќа до Вас со замолница и желба за разумно и статутарно постапување во текот на денешната седница.

Груевски поднесе оставка, новиот лидер на ВМРО-ДПМНЕ ќе се избира на конгрес на 22-ри и 23-ти декември

МРТ - 10.12.2017

На вонредниот конгрес во Валандово, како што информира ганералниот секретар Христијан Мицковски, ќе учествуваат 544 делегати кои ќе треба да го изберат наследникот на Груевски. ВМРО-ДПМНЕ на вонреден конгрес на 22-ри и 23-ти декември ќе избиран нов ...

ФРОДЕМ со предлози до членовите на ЦК на ВМРО-ДПМНЕ во пресрет на денешната седница

Макфакс - 10.12.2017

ФРОДЕМ (Фронт за демократска Македонија) преку соопштение се обрати до челновите на ЦК на ВМРО-ДПМНЕ од кои побара разумно и статутарно постапување во текот на денешната седница на која ќе се одлучува за оставката на партискиот лидер, Никола ...

(ВИДЕО) Мицковски: ЦК одлучи – вонредниот конгрес на ВМРО-ДПМНЕ на 22 и 23 декември во Валандово

Либертас - 10.12.2017

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на вечерашната седница донел одлука на 22 и 23 декември во Валандово да се одржи 16-тиот вонреднот конгрес на партијата, објави генералниот секретар на партијата, Христијан Мицковски, пренесе Макфакс .

Попладнево седница на Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ за оставката на Груевски и вонредниот Конгрес

Либертас - 10.12.2017

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ попладнево, како што јавија повеќе медиуми, треба да одржи состанок. Минатата недела Извршниот комитет му предложи на Централниот комитет организирање на вонреден конгрес на партијата на 23 декември на кој би ...

ФРОДЕМ: Со оставката на Груевски во оставка да е и Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ

А1 On - 10.12.2017

„Почитувани членови на ЦК на ВМРО ДПМНЕ ФРОДЕМ – ФРОНТ ЗА ДЕМОКРАТСКА МАКЕДОНИЈА се обраќа до Вас со замолница и желба за разумно и статутарно постапување во текот на денешната седница. Набрзина закажаниот и нестатутарно одреден предлог – термин за ...

(Видео) Вонредниот конгрес на ВМРО-ДПМНЕ ќе се одржи на 22 и 23 декември во Валандово

Макфакс - 10.12.2017

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на вечерашната седница донел одлука на 22 и 23 декември во Валандово да се одржи 16-тиот вонреднот конгрес на партијата. Како што информираше генералниот секретар на партијата, Христијан Мицкоски, Централниот ...

(ВИДЕО) Мицкоски: Вонредниот конгрес ќе се одржи на 22 и 23 декември во Валандово

А1 On - 10.12.2017

Христијан Мицкоски од ВМРО-ДПМНЕ по завршувањето на Централниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ изјави дека донеле одлука за одржување на вонредниот Конгрес на 22 и 23 декември. Конгресот ќе се одржи во Валандово и на него ќе има 544 делегати, а нивните имиња ...

Објавен списокот – ова се 544-те делегати за вонредниот Конгрес на ВМРО-ДПМНЕ

Либертас - 10.12.2017

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ донесе одлука за утврдување на датум, место на одржување и број на делегати на вонредниот 16 Конгрес на партијата, изјави генералниот секретар на ВМРО-ДПМНE Христијан Мицкоски.

Груевски поднесе оставка, новиот лидер на ВМРО-ДПМНЕ ќе се избира на конгрес на 22 и 23 декември

Канал5 - 10.12.2017

ВМРО-ДПМНЕ на вонреден конгрес на 22 и 23 декември ќе избиран нов партиски претседател откако Никола Груевски поднел неотповиклива оставка на денешниот состанок на Централниот комитет на партијата.

Наследник на Груевски ВМРО-ДПМНЕ ќе бира на 22 и 23 декември во Валандово

Сакам да кажам - 10.12.2017

ВМРО-ДПМНЕ вонредниот конгрес за избор на нов лидер ќе го одржи во Валандово на 22 и 23 декември, одлучи вечерва Централниот комитет на партијата. Христијан Мицковски, генерален секретар на партијата изјави дека на Конгресот ќе учествуваат 554 ...

ФРОДЕМ бара нови делегати за вонредниот конгрес на ВМРО-ДПМНЕ што би се одржал за 60 дена

Тера - 10.12.2017

Здружението Фронт за демократска Македонија пред денешната седница на Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ ги повикува членовите на разумно и статутарно постапување. „Набрзина закажаниот и нестатутарно одреден предлог-термин за одржување на вонредениот ...

Состанок на ЦК на ВМРО-ДПМНЕ, се очекува да ги потврди одлуките на ИК...

Н.Македонија - 10.12.2017

Состанок на ЦК на ВМРО-ДПМНЕ, се очекува да ги потврди одлуките на ИК Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ денеска попладне треба формално да ја потврди одлуката за вонреден конгрес на партијата на 23 декември во Валандово, на кој треба да се ...

Централниот конгрес на ВМРО-ДПМНЕ донесе одлука за вонреден конгрес

Тера - 10.12.2017

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ вечерва донесе одлука за одржување на вонреден конгрес на партијата. За оставката на претседателот на партијата Никола Груевски, членови на Извршниот комитет велат дека таа е неотповиклива.

Никола Груевски поднесе оставка...

Н.Македонија - 10.12.2017

Никола Груевски поднесе оставка ВМРО-ДПМНЕ на вонреден конгрес на 22 и 23 декември ќе избиран нов партиски претседател откако Никола Груевски поднел неотповиклива оставка на денешниот состанок на Централниот комитет на партијата.

Вечерва седница на Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ...

Н.Македонија - 10.12.2017

Вечерва седница на Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ вечерва одржува седница во партиското седиште. На него треба формално да ја потврди одлуката за вонредниот конгрес на партијата на 23 декември во Валандово, на ...

ФРОДЕМ: Набрзина закажаниот Конгрес покажува дека ВМРО-ДПМНЕ сѐ уште нема сили да се оттргне од прергратките на ...

Стандард - 10.12.2017

„Набрзина закажаниот и нестатутарно одреден предлог – термин за одржување на вонредениот Конгрес на ВМРО ДПМНЕ сметаме дека е во прилог на ретроградните сили, криминализираните структури и непријателите на партијата.

Обраќање на ФРОДЕМ до членовите на ЦК на ВМРО-ДПМНЕ

iPortal - 10.12.2017

Почитувани членови на ЦК на ВМРО ДПМНЕ ФРОДЕМ – ФРОНТ ЗА ДЕМОКРАТСКА МАКЕДОНИЈА се обраќа до Вас со замолница и желба за разумно и статутарно постапување во текот на денешната седница. Набрзина закажаниот и нестатутарно одреден предлог – термин за ...

ЦК на ВМРО-ДПМНЕ одлучува за оставката на Груевски

Стандард - 10.12.2017

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ попладнево треба формално да ја потврди одлуката за вонреден конгрес на партијата на 23 декември во Валандово, на кој треба да се констатира оставката на Никола Груевски и да се избере нов претседател.

ФРОДЕМ бара легитимен Конгрес на ВМРО-ДПМНЕ

Фактор - 10.12.2017

Здружението за промени во опозицисиката партија ФРОДЕМ побара одржување на легитимен Конгрес на ВМРО-ДПМНЕ кој ќе биде статурарно свикан, како и поголема слобода при одкучување на самото членство.

ФРОДЕМ со предлози до членовите на ЦК на ВМРО-ДПМНЕ во пресрет на денешната седница

Орбис - 10.12.2017

ФРОДЕМ (Фронт за демократска Македонија) преку соопштение се обрати до челновите на ЦК на ВМРО-ДПМНЕ од кои побара разумно и статутарно постапување во текот на денешната седница на која ќе се одлучува за оставката на партискиот лидер, Никола ...

ФРОДЕМ со предлози до членовите на ЦК на ВМРО-ДПМНЕ во пресрет на денешната седница

Вечер - 10.12.2017

ФРОДЕМ (Фронт за демократска Македонија) преку соопштение се обрати до челновите на ЦК на ВМРО-ДПМНЕ од кои побара разумно и статутарно постапување во текот на денешната седница на која ќе се одлучува за оставката на партискиот лидер, Никола ...

Вонредниот конгрес на ВМРО-ДПМНЕ ќе се одржи на 22 и 23 декември во Валандово

Орбис - 10.12.2017

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на вечерашната седница донел одлука на 22 и 23 декември во Валандово да се одржи 16-тиот вонреднот конгрес на партијата. Како што информираше генералниот секретар на партијата, Христијан Мицковски, Централниот ...

Денеска е почетокот на тргањето на Груевски од тронот на ВМРО ДПМНЕ

Локално - 10.12.2017

Илија Димовски со најсериозни шанси. Зад него стои пратеничката група и добар дел од партиското членство, и не се душмани ниту со Никола Груевски. Претставата во ВМРО ДПМНЕ почнува со денечната седница на Централен комитет, на која треба да биде ...

ВИДЕО: ЦК на ВМРО ДПМНЕ: Вонреден Конгрес на 22-ри и 23-ти декември

Нетпрес - 10.12.2017

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ одлучи партијата да оди на Вонреден конгрес. Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на вечерашната седница донел одлука на 22 и 23 декември во Валандово да се одржи 16-тиот вонреднот конгрес на партијата.

Конгресот на ВМРО-ДПМНЕ ќе се одржи на 22 и 23 декември во Валандово

Фактор - 10.12.2017

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ вечерва донел одлука на 22 и 23 декември во Валандово да се одржи 16-тиот вонреднот конгрес на партијата. Генералниот секретар на партијата, Христијан Мицковски, информираше дека Централниот комитет донел одлука и ...

ВМРО ДПМНЕ денес треба да ја потврди оставката на Груевски

Вечер - 10.12.2017

Централниот комитет на вмро-дпмне попладнево треба формално да ја потврди одлуката за вонреден конгрес на партијата на 23 декември во Валандово, на кој треба да се констатира оставката на Никола Груевски, и да се избере нов претседател.

ЦК на ВМРО-ДПМНЕ одлучи: Вонредниот конгрес ќе се одржи на 22 и 23 декември во Валандово

Курир - 10.12.2017

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ одлучи партијата да оди на Вонреден конгрес. Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на вечерашната седница донел одлука на 22 и 23 декември во Валандово да се одржи 16-тиот вонреднот конгрес на партијата.

Централниот комитет на ВМРО изгласа конгрес на 22 и 23 декември во Валандово за избор на нов лидер

Локално - 10.12.2017

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ вечерва изгласа вонреден 16-ти конгрес на 22 и 23 декември во Валандово, на кој треба да се избере нов партиски лидер, информираше генералниот секретар на партијата Христијан Мицковски.

Груевски поднесе оставка, новиот лидер на ВМРО-ДПМНЕ ќе се избира на конгрес на 22 и 23 декември

Шеталиште - 10.12.2017

ВМРО-ДПМНЕ на вонреден конгрес на 22 и 23 декември ќе избиран нов партиски претседател откако Никола Груевски поднел неотповиклива оставка на денешниот состанок на Централниот комитет на партијата.

Вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ на 22 .и 23. декември во Валандово

Стандард - 10.12.2017

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ вечерва одлучи 16-тиот вонреден конгрес на партијата да се одржи на 22. и 23. декември во Валандово, соопшти Христијан Мицковски, генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ.

ЦК на ВМРО-ДПМНЕ денеска ќе го свика конгресот за избор на нов претседател

Мета - 10.12.2017

Централниот комитет (ЦК) на ВМРО-ДПМНЕ денеска попладне ќе оддржи седница на која треба да ја потврди одлуката за оддржување на вонреден партиски конгрес на 23 декември во Валандово. На овој конгрес би требало да се прифати најавената оставка на ...

ЦК на ВМРО-ДПМНЕ одлучи: Конгрес за избор на нов лидер на 23 декември

Вечер - 10.12.2017

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ одлучи партијата да оди на Вонреден конгрес на 23 декември. Високи партиски извори велат дека големо мнозинство на Централниот комитет гласало за одржување на Конгресот.

Вонредниот конгрес на ВМРО-ДПМНЕ ќе се одржи на 22 и 23 декември во Валандово

Вечер - 10.12.2017

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на вечерашната седница донел одлука на 22 и 23 декември во Валандово да се одржи 16-тиот вонреднот конгрес на партијата. Како што информираше генералниот секретар на партијата, Христијан Мицковски, Централниот ...

ЦК на ВМРО-ДПМНЕ се изјасни за одржување на Конгрес на кој ќе биде избран наследник на Груевски

Алфа - 10.12.2017

Сто членови на Централниот комитет на ВМРО ДПМНЕ вечерва гласаа „ЗА“ вонреден конгрес за избор на нов претседател на 23 декември, дознава Алфа од високи партиски извори. Сто членови на Централниот комитет на ВМРО ДПМНЕ вечерва гласаа „ЗА“ вонреден ...

Ова се делегатите на ВМРО-ДПМНЕ кои ќе учествуваат на вонредниот Конгрес

Курир - 10.12.2017

По вечерашната одлука на Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ за одржување на вонреден Конгрес, партијата го објави списокот на делегати кои ќе земат учество на истиот. Генералниот секретар на партијата Христијан Мицкоски вечерва изјави дека ЦК донел ...

ВМРО-ДПМНЕ го објави списокот на делегати за вонредниот конгрес

Мета - 10.12.2017

ВМРО-ДПМНЕ, по седницата на Централниот комитет на кој 100 членови гласале за, еден бил против, а десет воздржани да се одржи вонреден конгрес на 22 и 23 декември на кој ќе се избира нов партиски лидер, на својата веб-страница го објави списокот на ...

ФРОДЕМ со предлози до членовите на ЦК на ВМРО-ДПМНЕ во пресрет на денешната седница

Sky - 10.12.2017

ФРОДЕМ (Фронт за демократска Македонија) преку соопштение се обрати до челновите на ЦК на ВМРО-ДПМНЕ од кои побара разумно и статутарно постапување во текот на денешната седница на која ќе се одлучува за оставката на партискиот лидер, Никола ...

Молк пред утрешниот Централен комитет

Телма - 09.12.2017

Ден пред седницата на Централниот комитет - молк во ВМРО ДПМНЕ. Околу 130 членови на овој комитет се подготвуваат и формално да се соочат со намерата на лидерот Никола Груевски да си поднесе оставка.

Централниот комитет денеска одлучува за оставката на Груевски

Нова ТВ - 09.12.2017

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на седница која ќе се одржи денеска на пладне треба формално да ја потврди одлуката за вонреден конгрес на партијата на 23 декември што ќе се одржи во Валандово, на кој треба да се констатира оставката на Никола ...

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ утре ќе одлучува за оставката на Груевски и за вонредниот конгрес

МКД - 09.12.2017

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ утре треба формално да ја потврди одлуката за вонреден конгрес на партијата на 23 декември во Валандово, на кој треба да се констатира оставката на Никола Груевски и да се избере нов претседател.

Никола Тасев предлага Љубчо Георгиевски да се врати како привремен лидер на ВМРО-ДПМНЕ

МКД - 09.12.2017

Да се врати Љубчо Георгиевски како привремен лидер на ВМРО-ДПМНЕ, предложи синоќа Никола Тасев од ВМРО-НП на дебатната емисија Клик плус на ТВ 21. Тој вели дека како докажан демократ, Георгиевски треба да се врати за 12 или 16 месеци.

И Тасев од Народна предлага Георгиевски да се врати на чело на ДПМНЕ

Фокус - 09.12.2017

Никола Тасев од редовите на ВМРО-НП го предлага Љубчо Георгиевски за лидер на ВМРО-ДПМНЕ, кој, според него, би бил привремен лидер што би ги обединил сите разединети фракции и групации во ВМРО-ДПМНЕ.

Претставници на ВМРО-ДПМНЕ го утврдуваат профилот на следниот партиски лидер

Алсат-М - 09.12.2017

Две недели опозициската ВМРО – ДПМНЕ на чело со Никола Груевски и неколку приврзаници протестираат со блокада на булеварите низ Скопје. За исто толку време, односно на 23 декември, партијата ќе одржи вонреден конгрес за избор на нов партиски лидер ...

Состанок на Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ

24 Вести - 09.12.2017

Централниот комитет на вмро-дпмне попладнево треба формално да ја потврди одлуката за вонреден конгрес на партијата на 23 декември во валандово, на кој треба да се констатира оставката на никола груевски и да се избере нов претседател.

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ ќе одлучува за оставката на Груевски

+инфо - 09.12.2017

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ попладнево треба формално да ја потврди одлуката за вонреден конгрес на партијата на 23 декември во Валандово. Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ попладнево треба формално да ја потврди одлуката за вонреден конгрес ...

И конгресот е Груевски!

Либертас - 09.12.2017

Една година по вонредните парламентарни избори – еве и вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ. Излегувањето вон или пред редот во двата случаја, упатува на нешто вон-редно. Во првиот случај тоа беше политичката криза, во вториот случај, сега, тоа е ...

Никола Тасев предлага Георгиевски пак да биде лидер на ВМРО-ДПМНЕ

+инфо - 09.12.2017

Како докажан демократ, Георгиевски за 12 или 16 месеци да подготви атмосфера за конгрес и да ги обедини сите струи, вели Тасев. Никола Тасев од ВМРО-НП гпредлага Љубчо Георгиевски да биде привремен лидер на ВМРО-ДПМНЕ, кој, според него, би ги ...

Молк пред утрешниот Централен комитет

Либертас - 09.12.2017

Ден пред седницата на Централниот комитет – молк во ВМРО ДПМНЕ. Околу 130 членови на овој комитет се подготвуваат и формално да се соочат со намерата на лидерот Никола Груевски да си поднесе оставка.

ВМРО-ДПМНЕ се подготвува за избор на нов претседател

Канал5 - 09.12.2017

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на утрешната седница се очекува и формално да ја потврди најавата за вонредниот конгрес на партијата закажан за 23-ти декември во Валандово. Одлука за вонреден конгрес, според статутот на партијата, се носи на ...

Извршниот во последни подготовки пред средбата на Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ

Сител - 09.12.2017

ВМРО-ДПМНЕ е во финална фаза за една од најголемите внатрешни реорганизации. По понудената оставка на Никола Груевски, најголемата опозициска партија викендов ќе го помине работно. Потесното партиско раковдство ќе треба да ги подготви сите доукменти ...

ЦК на ВМРО-ДПМНЕ утре и официјално ќе свика вонреден конгрес...

Н.Македонија - 09.12.2017

ЦК на ВМРО-ДПМНЕ утре и официјално ќе свика вонреден конгрес Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ утре попладне треба формално да ја потврди одлуката за вонреден конгрес на партијата на 23 декември во Валандово, на кој треба да се констатира оставката ...

И конгресот е Груевски!

Локално - 09.12.2017

Една година по вонредните парламентарни избори – еве и вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ. Излегувањето вон или пред редот во двата случаја, упатува на нешто вон-редно. Во првиот случај тоа беше политичката криза, во вториот случај, сега, тоа е ...

И Тасев од Народна предлага Георгиевски да се врати на чело на ДПМНЕ

Локално - 09.12.2017

Никола Тасев од редовите на ВМРО-НП го предлага Љубчо Георгиевски за лидер на ВМРО-ДПМНЕ, кој, според него, би бил привремен лидер што би ги обединил сите разединети фракции и групации во ВМРО-ДПМНЕ.

Да се врати Љупчо Георгиевски како привремен лидер на ВМРО-ДПМНЕ

Локално - 09.12.2017

На тема „Внатрепартиска демократија или театар?“ синоќа во Клик Плус на ТВ 21 дебатираа Јове Кекеновски од ФРОДЕМ, Никола Тасев од ВМРО-НП и Илија Илиовски, од Реформаторите. Сите заедно се менување на целото раководство и органите па потоа избор, и ...

ВМРО-ДПМНЕ се подготвува за Конгресот - кој се има амбиции за нов лидер?

Фактор - 09.12.2017

На состанокот на Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ утре околу 130 негови членови ќе ги подготват сите документи и дневниот ред за оставката на лидерот Никола Груевски и изборот на нов претседател, на вонредниот конгрес на 23 месецов во Валандово.

Претставници на ВМРО-ДПМНЕ го утврдуваат профилот на следниот партиски лидер

Локално - 09.12.2017

Две недели опозициската ВМРО – ДПМНЕ на чело со Никола Груевски и неколку приврзаници протестираат со блокада на булеварите низ Скопје, информира АлсатМ. За исто толку време, односно на 23 декември, партијата ќе одржи вонреден конгрес за избор на ...

ТАСЕВ ВО КЛИК ПЛУС: Да се врати Љупчо Георгиевски како привремен лидер на ВМРО-ДПМНЕ

Фактор - 09.12.2017

На тема „Внатрепартиска демократија или театар?“ синоќа во Клик Плус на ТВ 21 дебатираа Јове Кекеновски од ФРОДЕМ, Никола Тасев од ВМРО-НП и Илија Илиовски, од Реформаторите. Да се врати Љупчо Георгиевски како привремен лидер на ВМРО-ДПМНЕ, предлага ...

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ ќе го подготвува конгресот за оставката на Груевски

Мета - 09.12.2017

На состанокот на Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, кој ќе се одржи утре, околу 130 негови членови ќе ги подготват сите документи и дневниот ред за оставката на Никола Груевски и изборот на нов партиски лидер, на вонредниот конгрес на 23 декември во ...

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ ќе го подготвува конгресот за оставката на Груевски

Sky - 09.12.2017

На состанокот на Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, кој ќе се одржи утре, околу 130 негови членови ќе ги подготват сите документи и дневниот ред за оставката на Никола Груевски и изборот на нов партиски лидер, на вонредниот конгрес на 23 декември во ...

Во Валандово ќе се решава судбината на ВМРО-ДПМНЕ

еМагазин - 09.12.2017

Утре попладне Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ треба формално да ја потврди одлуката за вонреден конгрес на партијата на 23 декември во Валандово, на кој треба да се констатира оставката на Никола Груевски и да се избере нов претседател.

И конгресот е Груевски!

Призма - 08.12.2017

Една година по вонредните парламентарни избори – еве и вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ. Излегувањето вон или пред редот во двата случаја, упатува на нешто вон-редно. Во првиот случај тоа беше политичката криза, во вториот случај, сега, тоа е ...

Стартуваа подготовките за вонредниот Конгрес на ВМРО-ДПМНЕ

Либертас - 08.12.2017

ВМРО-ДПМНЕ утре ќе одржи Централниот комитет на кој се очекува да ја потврди одлуката за свикување на партискиот Конгрес на кој се очекува да се констатира оставката на лидерот Груевски. Две недели подоцна во Валандово 560 делегати на вонредниот ...

В недела на маса оставката на Груевски

Канал5 - 08.12.2017

Оставката на Никола Груевски на маса в недела. ВМРО ДПМНЕ го закажа состанокот на Централниот конгрес за 10-ти декември, потврдуваат од партијата. Според партискиот Статут потребни се најмалку 100 гласа од членовите на Централниот за да биде ...

Во недела ќе се решава за оставката на Груевски

Вечер - 08.12.2017

Оставката на Никола Груевски на маса ќе биде ставена в недела. ВМРО ДПМНЕ го закажа состанокот на Централниот комитет за 10-ти декември, Според партискиот Статут потребни се најмалку 100 гласа од членовите на Централниот за да биде прифатена ...

Во недела ќе се решава за оставката на Груевски

Точка - 08.12.2017

Оставката на Никола Груевски на маса ќе биде ставена в недела. ВМРО ДПМНЕ го закажа состанокот на Централниот комитет за 10-ти декември, објави Канал 5. Според партискиот Статут потребни се најмалку 100 гласа од членовите на Централниот за да биде ...

В недела ќе се решава за оставката на Груевски

Нетпрес - 08.12.2017

Оставката на Никола Груевски на маса ќе биде ставена в недела. ВМРО ДПМНЕ го закажа состанокот на Централниот комитет за 10-ти декември, објави Канал 5. Според партискиот Статут потребни се најмалку 100 гласа од членовите на Централниот за да биде ...

Стартуваа подготовките за вонредниот Конгрес на ВМРО-ДПМНЕ

+инфо - 07.12.2017

Во Валандово 560 делегати на вонредниот Конгрес на ВМРО-ДПМНЕ со тајно гласање ќе го изберат новиот лидер на партијата. ВМРО-ДПМНЕ утре ќе одржи Централниот комитет на кој се очекува да ја потврди одлуката за свикување на партискиот Конгрес на кој ...

Вонредниот конгрес на ВМРО-ДПМНЕ во Валандово, интересот за лидерската позиција расте

Сител - 07.12.2017

ВМРО-ДПМНЕ во сабота го свикува Централниот комитет кој се очекува да ја потврди одлуката за свикување на партискиот Конгрес на кој се очекува да се констатира оставката на лидерот Груевски.

ВМРО-ДПМНЕ - замена или промена?...

Н.Македонија - 07.12.2017

ВМРО-ДПМНЕ - замена или промена? Деновиве ВМРО-ДПМНЕ најави вонреден конгрес за 23 декември, на кој ќе се одлучува за лидерската позиција. Иако очекувано и најавено дека Никола Груевски ќе поднесе оставка пред органите на партијата, најавата за ...

Балковски: Општинските комитети и делегатите сакаат Љубчо Георгиевски пак да биде лидер на ВМРО-ДПМНЕ

Локално - 07.12.2017

Нема да биде изненадување доколку основачот на ВМРО-ДПМНЕ, а сега лидер на ВМРО Народна партија, Љубчо Георгиевски биде еден од кандидатите за претседател на ВМРО-ДПМНЕ на конгресот на 23 декември.

На Конгрес во Валандово ВМРО-ДПМНЕ ќе избира нов лидер

Фактор - 07.12.2017

ВМРО-ДПМНЕ утре ќе одржи Централен комитет на кој се очекува да ја потврди одлуката за свикување на партискиот Конгрес на кој треба да се констатира оставката на претседателот Никола Груевски.

Централен Комитет во сабота, Конгрес во Валандово - кој ќе биде наследникот на Груевски

Press24 - 07.12.2017

Централниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ, овој викенд во сабота треба да ја потврди одлуката за вонреден конгрес, за констатирање на оставката на досегашниот лидер, Никола Груевски. Партиските функционери воздржани, но во ВМРО-ДПМНЕ постојани координации и ...

Конгрес во Валандово, централен комитет во сабота

24 Вести - 06.12.2017

В сабота Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ треба да ја потврди одлуката за вонреден конгрес на кој треба да се констатира оставката на Никола Груевски, но и да се избере негов наследник. Партиските функционери воздржани, но во ВМРО-ДПМНЕ постојани ...

Балковски: Општинските комитети и делегатите сакаат Љубчо Георгиевски пак да биде лидер на ВМРО-ДПМНЕ

Либертас - 06.12.2017

Нема да биде изненадување доколку основачот на ВМРО-ДПМНЕ, а сега лидер на ВМРО Народна партија, Љубчо Георгиевски биде еден од кандидатите за претседател на ВМРО-ДПМНЕ на конгресот на 23 декември, пишува порталот „ Пост “.

Љупчо Ѓоргиевски во игра повторно да стане претседател на ВМРО – ДПМНЕ

iPortal - 06.12.2017

Нема да биде изненадување доколку основачот на ВМРО-ДПМНЕ, а сега лидер на ВМРО Народна партија, Љубчо Георгиевски биде еден од кандидатите за претседател на ВМРО-ДПМНЕ на конгресот на 23 декември, пишува порталот „ Пост “.

Конгрес во Валандово, централен комитет во сабота

Локално - 06.12.2017

В сабота Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ треба да ја потврди одлуката за вонреден конгрес на кој треба да се констатира оставката на Никола Груевски, но и да се избере негов наследник, информира ТВ24.

Со старата година Груевски заминува во историјата

+инфо - 05.12.2017

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ одлучи да му предложи на Централниот комитет на следната седница да започне процедура за вонреден конгрес. Крајот на годинава би можел да претставува и крај за лидерската позиција на Никола Груевски во ВМРО-ДПМНЕ, ...

(Видео) Арсовски: Можен е преврат во ВМРО-ДПМНЕ

Макфакс - 05.12.2017

За комуникологот и аналитичар Петар Арсовски не е исклучено сценариото за преврат на конгресот на ВМРО-ДПМНЕ како во 2003-та година кога на местото на Љупчо Георгиевски на чело на партијата дојде Никола Груевски.

Кој ќе го наследи Груевски, кандидатите активни на терен

Канал5 - 05.12.2017

Почнуваат партиските групирања пред и официјално да започне постапката за кандидирање на наследникот на Груевски. Партиски извори за канал 5 велат дека најдоцна до крајот на оваа недела ќе се одржи седницата на централниот комитет на која ќе треба ...

ВИДЕО: Кекеновски, Новковски, Клековски и Пановски во Топ тема за Конгресот во ВМРО-ДПМНЕ

Либертас - 05.12.2017

Груевски најави оставка – вонредниот конгрес на партијата за негов наследник е закажан. Какви промени ќе донесе конгресот на ВМРО-ДПМНЕ? Дали повлекувањето на Груевски би било само формално? Кој претендира да застане на чело на партијата, сега по ...

Со старата година Груевски заминува во историјата

Слободен Печат - 05.12.2017

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на завчерашната седница одлучи да му предложи на Централниот комитет на следната седница да започне процедура за организирање вонреден конгрес, кој би се одржал на 23 декември годинава, наведено е во партиското ...

Арсовски: Можен е преврат во ВМРО-ДПМНЕ

Точка - 05.12.2017

За комуникологот и аналитичар Петар Арсовски не е исклучено сценариото за преврат на конгресот на ВМРО-ДПМНЕ како во 2003 година кога на местото на Љубчо Георгиевски на чело на партијата дојде Никола Груевски.

(Видео) Арсовски: Можен е преврат во ВМРО-ДПМНЕ

Орбис - 05.12.2017

За комуникологот и аналитичар Петар Арсовски не е исклучено сценариото за преврат на конгресот на ВМРО-ДПМНЕ како во 2003-та година кога на местото на Љупчо Георгиевски на чело на партијата дојде Никола Груевски.

(Видео) Арсовски: Можен е преврат во ВМРО-ДПМНЕ

Вечер - 05.12.2017

За комуникологот и аналитичар Петар Арсовски не е исклучено сценариото за преврат на конгресот на ВМРО-ДПМНЕ како во 2003 година кога на местото на Љубчо Георгиевски на чело на партијата дојде Никола Груевски.

“Можен е преврат во ВМРО-ДПМНЕ”

Sky - 05.12.2017

За комуникологот и аналитичар Петар Арсовски не е исклучено сценариото за преврат на конгресот на ВМРО-ДПМНЕ како во 2003 година кога на местото на Љубчо Георгиевски на чело на партијата дојде Никола Груевски.

Балкоски: Предлогот за Љ. Георгиевски да биде старо – нов лидер доаѓа токму од базата на ВМРО-ДПМНЕ

Поглед - 05.12.2017

Нема да биде изненадување доколку основачот на ВМРО-ДПМНЕ, а сега лидер на ВМРО Народна партија, Љубчо Георгиевски биде еден од кандидатите за претседател на ВМРО-ДПМНЕ на конгресот на 23 декември.

Вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ на 23 декември

Нова ТВ - 04.12.2017

ВМРО-ДПМНЕ вечерва преку соопштение ја информираше јавноста дека Извршниот комитет на партијата ќе му предложи на Централниот комитет на партијата, на следната седница да започне процедура за организирање на вонреден конгрес.

ИК на ВМРО ДПМНЕ во целосна оставка

Телма - 04.12.2017

Во трката за нов лидер на ВМРО ДПМНЕ ќе се вклучат генералниот секретар Христијан Мицковски и членовите на Извршниот комитет Никола Тодоров, Илија Димовски и веројатно Антонијо Милошоски, велат за Телма високи партиски извори.

Наследникот на Груевски ќе се избира од „старата гарда“?

Deutsche Welle - 04.12.2017

По најавената оставка на партискиот лидер Никола Груевски, Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ синоќа одлучи да свика Конгрес на 23 декември годинава. Се очекува да се избере наследник на долгогодишниот претседател.

Почнува трка за гласовите на делегатите

Телма - 04.12.2017

Најмалку четворица членови на Извршниот комитет се подготвуваат да го заменат Никола Груевски на претседателскиот трон во ВМРО ДПМНЕ. Христијан Мицковски, избран за генерален секретар пред само четири месеци, важи за близок соработник на лидерот, ...

Почнува процедурата за избор на претседател на ВМРО ДПМНЕ

Телма - 04.12.2017

ВМРО ДПМНЕ останува без лидер. Никола Груевски не блефира, решен е да ја напушти челната позиција во партијата, е впечатокот на дел од членовите на Извршниот комитет по синоќешната седница, на која беше одлучено да се организира вонреден конгрес на ...

Конгресот на ВМРО-ДПМНЕ нема да донесе промени во партијата

Телма - 04.12.2017

Најавениот конгрес на ВМРО-ДПМНЕ за 23 декември на кој се очекува избор на нов париски лидер нема да донесе промени во партијата туку само замена на лидерската функција, што нема да помогне во потребната трансформација и демократијзација на ...

Вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ на 23 декември

Алсат-М - 04.12.2017

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на вечерашната седница најостро ги осуди обвиненијата за тероризам и притворите изречени на партиски членови, уметници, актери и лица поврзани со настаните од 27-ти април и согласно статутот на партијата, одлучи да му ...

ВМРО-ДПМНЕ: Вонреден конгрес на 23 декември, притворите за членовите и уметниците се акт на терор и газење на ...

МКД - 04.12.2017

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на синоќешната седница одлучи да му предложи на Централниот комитет на следната седница да отпочне процедура за организирање на вонреден Конгрес на партијата на 23 декември 2017 година.

Вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ на 23 декември

Р.С.Европа - 04.12.2017

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ најостро ги осуди, како што се наведува во соопштението по синоќешната седница, политички монтираните обвиненија за тероризам и неоснованите притвори кои им беа изречени на партиски членови, уметници, актери и лица ...

Оставката на Груевски на маса, амбициите за наследник под маса

Р.С.Европа - 04.12.2017

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ предложи вонреден конгрес на 23 декември. Сега се чека одлуката на Централниот комитет, која според аналитичарите не е извесна. Неколку дена по најавената оставка на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски од ...

ВМРО-ДПМНЕ ќе има нов лидер за помалку од три недели?

Алсат-М - 04.12.2017

Доколку намерите на Никола Груевски за напуштање на лидерската позиција во ВМРО-ДПМНЕ се искрени, најголемата опозициска партија ќе добие нов лидер за помалку од три недели. Извршниот комитет доцна синоќа одлучи експресно да се организира вонреден ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДС ја турка државата во уште подлабока криза, потребен е крај на политичкиот прогон и реваншизам

А1 On - 04.12.2017

„Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на вечерашната седница најостро ги осуди политички монтираните обвиненија за тероризам и неоснованите притвори кои им беа изречени на партиски членови, уметници, актери и лица поврзани со настаните од 27-ти април.

Вонреден конгрес на 23 декември: Дали ВМРО-ДПМНЕ ќе избере нов претседател?

Таратур - 04.12.2017

ВМРО-ДПМНЕ со соопштение ја информираше јавноста дека Извршниот комитет на партијата на вечерашната седница најостро ги осудил обвиненијата за тероризам и притворите изречени на партиски членови, уметници, актери и лица поврзани со настаните од ...

Вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ на 23 декември

Канал5 - 04.12.2017

Вонредниот конгрес на ВМРО-ДПМНЕ ќе се одржи на 23 овој месец, одлучи синоќа Извршниот комитет на партијата. Во соопштението од ВМРО-ДПМНЕ се наведува дека Извршниот комитет одлучил да му предложи на Централниот комитет на следната седница да почне ...

Вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ на 23 декември

Сител - 04.12.2017

Вонредниот конгрес на ВМРО-ДПМНЕ ќе се одржи на 23 овој месец, одлучи синоќа Извршниот комитет на партијата. Во соопштението од ВМРО-ДПМНЕ се наведува дека Извршниот комитет одлучил да му предложи на Централниот комитет на следната седница да почне ...

Наследникот на Груевски ќе се бира на 23 декември

+инфо - 04.12.2017

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ одлучил да му предложи на Централниот комитет на следната седница да почне процедура за организирање вонреден Конгрес. Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на синоќешната седница одлучи да му предложи на Централниот ...

ВМРО-ДПМНЕ: Вонреден конгрес на 23-ти декември

МРТ - 04.12.2017

На конгресот ќе биде разгледана оставката на лидерот Никола Груевски, што тој ја најави пред неколку дена. Груевски во интервјуто рече дека независно од анализата на изборите, ќе поднесе оставка.

ИК на ВМРО-ДПМНЕ: Најостро ги осудуваме политички монтираните обвиненија за тероризам и неоснованите притвори

Либертас - 04.12.2017

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на вечерашната седница најостро ги осуди политички монтираните обвиненија за тероризам и неоснованите притвори кои им беа изречени на партиски членови, уметници, актери и лица поврзани со настаните од 27-ти април, ...

На 23 декември вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ и избор на нов лидер

Канал5 - 04.12.2017

ВМРО ДПМНЕ до Нова Година со нов лидер. На синоќа одржаната седница на Извршниот комитет на партијата предложено е да се одржи Вонреден конгрес на 23-ти декември. „Согласно статутот на партијата, Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ одлучи да му предложи ...

На 23-ти декември вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ

МРТ - 04.12.2017

Извршниот му предлага датум на Централниот комитет за одржување вонреден конгрес на ВМРО- ДПМНЕ. На 23-ти декември ќе се решава за понудената оставка на Груевски. Опозицијата продолжува со блокади и протести...

ИК на ВМРО - ДПМНЕ: со политички монтирани обвиненија се продлабочува политичката криза

Сител - 04.12.2017

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ ги оценува како политички монтираните обвиненија за тероризам во случајот 27 април, а притворите на партиските членови за неосновани и како дел од политичкиот реваншизам на новата власт.

(Видео) „Реформаторите“ можно е да предложат кандидат за претседател на ВМРО-ДПМНЕ

Макфакс - 04.12.2017

Иницијаторите за реформи во ВМРО-ДПМНЕ размислуваат дали ќе предложат кандидат за претседател на партијата, откако вчера Извршниот комитет донесе одлука да се свика вонреден конгрес на 23 декември.

ВИДЕО: Можно е „Реформаторите“ да предложат кандидат за претседател на ВМРО-ДПМНЕ

А1 On - 04.12.2017

Иницијаторите за реформи во ВМРО-ДПМНЕ размислуваат дали ќе предложат кандидат за претседател на партијата откако вчера Извршниот комитет донесе одлука да се свика вонреден конгрес на 23 декември.

ВИДЕО: Можно е „Реформаторите“ да предложат кандидат за претседател на ВМРО-ДПМНЕ

Либертас - 04.12.2017

Иницијаторите за реформи во ВМРО-ДПМНЕ размислуваат дали ќе предложат кандидат за претседател на партијата откако вчера Извршниот комитет донесе одлука да се свика вонреден конгрес на 23 декември.

ВМРО-ДПМНЕ ќе избира лидер на вонреден конгрес на 23 декември...

Н.Македонија - 04.12.2017

ВМРО-ДПМНЕ ќе избира лидер на вонреден конгрес на 23 декември Вонредниот конгрес на ВМРО-ДПМНЕ ќе се одржи на 23 овој месец, одлучи синоќа Извршниот комитет на партијата. Во соопштението од ВМРО-ДПМНЕ се наведува дека Извршниот комитет одлучил да му ...

Неофицијално: Конгрес за избор на нов лидер на ВМРО-ДПМНЕ на 23 декември

Орбис - 04.12.2017

„Фокус“ неофицијално од партиски извори дознава дека на вечерашниот Извршен комитет на ВМРО-ДПМНЕ е договорено на 23 декември да се одржи вонреден Конгрес за избор на наследник на Никола Груевски.

ИК на ВМРО-ДПМНЕ: Да се стави крај на политичкиот прогон- вонреден Конгрес на 23-ти декември

Курир - 04.12.2017

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на последната седница најостро ги осуди политички монтираните обвиненија за тероризам и неоснованите притвори кои им беа изречени на партиски членови, уметници, актери и лица поврзани со настаните од 27-ти април, ...

Остра осуда на обвиненијата за тероризам, вонредниот конгрес на 23-ти декември

Нетпрес - 04.12.2017

ВМРО-ДПМНЕ со соопштение информира дека Извршниот комитет на партијата на седницата одржана ноќта кон понеделникот најостро ги осудил обвиненијата за тероризам и притворите изречени на партиски членови, уметници, актери и лица поврзани со настаните ...

Вонредниот партиски конгрес на ВМРО-ДПМНЕ ќе се одржи на 23 декември

Локално - 04.12.2017

Вонредниот партиски конгрес на ВМРО-ДПМНЕ, на кој ќе се разгледува оставката на лидерот Никола Груевски, ќе се одржи на 23 декември . Освен избор на претседател на ВМРО-ДПМНЕ, на вонредниот конгрес ќе се усвојува и извештајот за анализата на ...

Вонредниот партиски конгрес на ВМРО-ДПМНЕ ќе се одржи на 23 декември

Слободен Печат - 04.12.2017

Вонредниот партиски конгрес на ВМРО-ДПМНЕ, на кој ќе се разгледува оставката на лидерот Никола Груевски, ќе се одржи на 23 декември. „Во согласност со статутот на партијата, извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ одлучи да му предложи на централниот ...

ВМРО-ДПМНЕ на 23 декември ќе одлучува за оставката на Груевски

CivilMedia - 04.12.2017

Вонредниот конгрес на ВМРО-ДПМНЕ ќе се одржи на 23 овој месец, одлучи синоќа Извршниот комитет на партијата. Во соопштението од ВМРО-ДПМНЕ се наведува дека Извршниот комитет одлучил да му предложи на Централниот комитет на следната седница да почне ...

Вонредниот партиски конгрес на ВМРО-ДПМНЕ ќе се одржи на 23 декември

Позитив.мк - 04.12.2017

Вонредниот партиски конгрес на ВМРО-ДПМНЕ, на кој ќе се разгледува оставката на лидерот Никола Груевски, ќе се одржи на 23 декември. „Во согласност со статутот на партијата, извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ одлучи да му предложи на централниот ...

ВМРО-ДПМНЕ на 23 декември ќе ја одреди својата иднина

Фактор - 04.12.2017

Најголемата опозициска партија на 23 декември ќе го одржи Вонредниот конгрес на кој ќе се разговара за најавената оставка на Никола Груевски и доколку истата биде прифатена ќе се бира нов претседател на ВМРО-ДПМНЕ по 15 години управување од страна ...

ВМРО-ДПМНЕ свикува конгрес: Ќе се прифати ли оставката на Груевски

Телевизија Нова - 04.12.2017

Најголемата опозициска партија на 23 декември ќе одржи конгрес. На Конгресот, ќе се разгледува оставката на партискиот претседател, Никола Груевски.Тој пред неколку дена во интервју за КУРИР најави дека си заминува од кормилото на ВМРО-ДПМНЕ.

Вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ на 23 декември

Алфа - 04.12.2017

Вонредниот конгрес на ВМРО-ДПМНЕ ќе се одржи на 23 овој месец, одлучи синоќа Извршниот комитет на партијата. Вонредниот конгрес на ВМРО-ДПМНЕ ќе се одржи на 23 овој месец, одлучи синоќа Извршниот комитет на партијата.

Вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ на 23 декември

МК News - 04.12.2017

Вонредниот конгрес на ВМРО-ДПМНЕ ќе се одржи на 23 овој месец, одлучи синоќа Извршниот комитет на партијата. Во соопштението од ВМРО-ДПМНЕ се наведува дека Извршниот комитет одлучил да му предложи на Централниот комитет на следната седница да почне ...

ВМРО-ДПМНЕ: Вонреден конгрес на 23-ти декември

10без10 - 04.12.2017

По завршувањето на протестниот марш синоќа седница одржа Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ. Договорено е да биде свикан вонреден партиски конгрес на 23-ти декември. На конгресот ќе биде разгледана оставката на лидерот Никола Груевски, што тој ја ...

РСЕ: Оставката на Груевски на маса, амбициите за наследник под маса

Бриф - 04.12.2017

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ предложи вонреден конгрес на 23 декември. Сега се чека одлуката на Централниот комитет, која според аналитичарите не е извесна. Неколку дена по најавената оставка на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски од ...

Над 560 делегати на вонредниот конгрес на ВМРО-ДПМНЕ на 23 декември ќе избираат нов лидер

Алфа - 04.12.2017

Неофицијално за наследник на Груевски, во игра се имињата на екс министерот за надворешни Никола Поповски, координаторот на пратеничката група Илија Димовски, генералниот секретар на партијата Христијан Мицковски и пратеникот Антонијо Милошоски.

Кога ВМРО-ДПМНЕ ќе добие нов лидер?

Фактор - 04.12.2017

По најавата на лидерoт на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски за преземање на одговорноста за локалните избори на вонреден конгрес, Извршниот комитет му предложи на Централниот комитет, на следната седница да почне постапка за негово организирање.

(Видео) „Реформаторите“ можно е да предложат кандидат за претседател на ВМРО-ДПМНЕ

Вечер - 04.12.2017

Иницијаторите за реформи во ВМРО-ДПМНЕ размислуваат дали ќе предложат кандидат за претседател на партијата, откако вчера Извршниот комитет донесе одлука да се свика вонреден конгрес на 23 декември.

Груевски нема искрена намера да се повлече од функцијата

iPortal - 04.12.2017

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ предложи вонреден конгрес на 23 декември. Сега се чека одлуката на Централниот комитет, која според аналитичарите не е извесна. Неколку дена по најавената оставка на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски од ...

Конгресот на ВМРО-ДПМНЕ нема да донесе промени во партијата

Локално - 04.12.2017

Најавениот конгрес на ВМРО-ДПМНЕ за 23 декември на кој се очекува избор на нов париски лидер нема да донесе промени во партијата туку само замена на лидерската функција, што нема да помогне во потребната трансформација и демократијзација на ...

Конгрес на ВМРО-ДПМНЕ на 23 декември: Кој ќе го наследи Груевски?

еМагазин - 04.12.2017

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ договори да биде свикан Конгрес на партијата на 23 декември. На Конгресот ќе биде разгледана оставката на лидерот на партијата, Никола Груевски, што тој ја најави пред неколку дена.

Вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ на 23 декември

Кумановски м. - 04.12.2017

loading... Вонредниот конгрес на ВМРО-ДПМНЕ ќе се одржи на 23 овој месец, одлучи синоќа Извршниот комитет на партијата. Во соопштението од ВМРО-ДПМНЕ се наведува дека Извршниот комитет одлучил да му предложи на Централниот комитет на следната ...

ВМРО-ДПМНЕ ќе одржи Конгрес на 23 декември

Канал 77 - 04.12.2017

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ вечерва договори да биде свикан Конгрес на партијата на 23 декември. На Конгресот ќе биде разгледана оставката на лидерот на партијата, Никола Груевски, што тој ја најави пред неколку дена.

ВМРО-ДПМНЕ свикува Конгрес на 23-ти декември

Поглед - 04.12.2017

ВМРО-ДПМНЕ на 23 декември ќе го свика партискиот Конгрес. Информацијата за Press24 и официјално ја потврдија од најголемата опозициска партија. На Конгресот, ќе се разгледува оставката на партискиот претседател, Никола Груевски, пишува порталот.