TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Путин и Трамп се договорија за првата средба

Алсат-М - 29.01.2017

Рускиот претседател Владимир Путин и американскиот претседател Доналд Трамп синоќа остварија телефонски разговор, при што зборуваа за ситуацијата во Сирија, Украина и нуклеарната програма на Иран, соопшти Кремљ.

Оланд до Трамп: Да не се укинуваат санкциите кон Москва додека не се исполни Минскиот договор

Канал5 - 29.01.2017

Францускиот претседател Франсоа Оланд при телефонскиот разговор со претседателот на САД Доналд Трамп наведе дека санкциите против Русија можат да бидат укинати дури кога ќе биде исполнет Минскиот договор за украинската криза.

Оланд до Трамп: Не ги укинувај санкциите против Русија

24 Вести - 29.01.2017

Францускиот претседател Франсоа Оланд при телефонскиот разговор со претседателот на САД Доналд Трамп наведе дека санкциите против Русија можат да бидат укинати дури кога ќе биде исполнет Минскиот договор за украинската криза.

Меркел го осуди указот на Трамп: одлуката не е оправдана

ТВ21 - 29.01.2017

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска го осуди указот на американскиот претседател Доналд Трамп за забрана на влез во САД на лицата од седум муслимански земји, наведувајќи дека таа е неоправдана.

Трамп: САД имаат потреба од здрави граници

24 Вести - 29.01.2017

САД имаат потреба од здрави граници и строга контрола, објави денеска американскиот претседател Доналд Трамп на својот налог на Твитер, откако федерален судија издаде наредба за привремена забрана за депортација на луѓе од земјите, наведени во ...

Трамп како Луј XIV

Вест - 29.01.2017

Златно-жолтите набрани завеси што можеше да се видат на првите фотографии на кои Доналд трамп извршува официјални административни должности откако беше инаугуриран за 45. претседател на САД, ги подгреаја шпекулациите дали новиот претседател ќе го ...

Не е оправдано сите луѓе од една вера да се ставаат под генерален сомнеж, изјави Меркел за наредбата на Трамп

Сакам да кажам - 29.01.2017

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да забрани влез во земјата за неколку доминантно муслимански земји не може да се оправда поради грижа за безбедноста, соопшти нејзиниот портпарол.

Меркел го осуди указот на Трамп: Одлуката не е оправдана

24 Вести - 29.01.2017

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска го осуди указот на американскиот претседател Доналд Трамп за забрана на влез во САД на лицата од седум муслимански земји, наведувајќи дека таа е неоправдана.

Американски магазин го преобрази Трамп од глава до пети (видео)

Канал5 - 29.01.2017

Американскиот магазин за мажи „Џи Кју“ изготви видео снимка за тоа како според него, треба да изгледа американскиот претседател Доналд Трамп. Уредниците од овој магазин посветен на машката мода, оценил дека на Трамп му требаат промени буквално од ...

Арапската лига го повика Трамп да го преиспита ставот за Ерусалим

Канал5 - 29.01.2017

Арапската лига го повика денеска американскиот претседател Доналд Трамп да го преиспита својот став по најавата дека американската амбасада од Тел Авив ќе се премести во Ерусалим. - Се надеваме дека новата администрација ќе го преиспита овој став за ...

Белата куќа во одбрана на одлуката на Трамп, критики од Републиканците

Телма - 29.01.2017

Во притвор се само уште дваесетина патници, јави Белата Куќа, бранејќи ја одлуката на Доналд Трамп за ограничување на влез на државјани од седум муслимански земји, и покрај судската одлука и масовните протести.

Оланд до Трамп: Не ги укинувајте санкциите против Русија додека не се исполни Минскиот дог

+инфо - 29.01.2017

Оланд му порачал на Трамп и дека „Европската унија треба да биде зајакната во сите сфери, вклучително и во одбраната“. Францускиот претседател Франсоа Оланд при телефонскиот разговор со претседателот на САД Доналд Трамп наведе дека санкциите против ...

Оланд до Трамп: Не ги укинувајте санкциите против Русија

Нетпрес - 29.01.2017

Францускиот претседател Франсоа Оланд при телефонскиот разговор со претседателот на САД Доналд Трамп наведе дека санкциите против Русија можат да бидат укинати дури кога ќе биде исполнет Минскиот договор за украинската криза.

Путин и Трамп се договорија за првата средба

Press24 - 29.01.2017

Рускиот претседател Владимир Путин и американскиот претседател Доналд Трамп синоќа остварија телефонски разговор, при што зборуваа за ситуацијата во Сирија, Украина и нуклеарната програма на Иран, соопшти Кремљ.

Трамп го прифати повикот на Меркел за самитот на Г-20

Курир - 29.01.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп го прифати синоќа повикот на германската канцеларка Ангела Меркел за присуство на самитот Г-20 во Хамбург во јули оваа година. Трамп и Меркел при телефонскиот разговор се согласиле за „фундаменталното значење“ ...

Путин и Трамп се договорија за првата средба

Сител - 29.01.2017

Рускиот претседател Владимир Путин и американскиот претседател Доналд Трамп синоќа остварија телефонски разговор, при што зборуваа за ситуацијата во Сирија, Украина и нуклеарната програма на Иран, соопшти Кремљ.

Путин и Трамп се договорија за првата средба

Курир - 29.01.2017

Рускиот претседател Владимир Путин и американскиот претседател Доналд Трамп синоќа остварија телефонски разговор, при што зборуваа за ситуацијата во Сирија, Украина и нуклеарната програма на Иран, соопшти Кремљ.

Трамп го прифати повикот на Меркел за самитот на Г-20

Нетпрес - 29.01.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп го прифати синоќа повикот на германската канцеларка Ангела Меркел за присуство на самитот Г-20 во Хамбург во јули оваа година. Трамп и Меркел при телефонскиот разговор се согласиле за „фундаменталното значење“ ...

Синот на Иванка Трамп лази низ Белата куќа ВИДЕО

Слободен Печат - 29.01.2017

Иванка Трамп на својот профил на Инстаграм гордо објавил видео како нејзиниот десетмесечен син Теодор почнал да лази во Белата куќа. Иако Иванка со Џаред Кушнер од луксузниот стан во Њујорк се доселила во нова куќа во Вашингтон, се чини дека помила ...

Путин и Трамп се договорија за првата средба

Алфа - 29.01.2017

Рускиот претседател Владимир Путин и американскиот претседател Доналд Трамп синоќа остварија телефонски разговор, при што зборуваа за ситуацијата во Сирија, Украина и нуклеарната програма на Иран, соопшти Кремљ.

Меркел ја осуди уредбата на Трамп: Одлуката не е оправдана

А1 On - 29.01.2017

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска ја осуди уредбата на американскиот претседател Доналд Трамп за забрана на влез во САД на лицата од седум муслимански земји, наведувајќи дека таа е неоправдана.

Меркел ја осуди уредбата на Трамп: Одлуката не е оправдана

+инфо - 29.01.2017

Германската канцеларка ја осуди уредбата на американскиот претседател Доналд Трамп за забрана на влез во САД на лицата од седум муслимански земји. Германската канцеларка Ангела Меркел денеска ја осуди уредбата на американскиот претседател Доналд ...

Меркел ја осуди уредбата на Трамп: Одлуката не е оправдана

Сител - 29.01.2017

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска ја осуди уредбата на американскиот претседател Доналд Трамп за забрана на влез во САД на лицата од седум муслимански земји, наведувајќи дека таа е неоправдана.

САД МОЛЧАТ, КРЕМЉ ОТКРИ: Еве за што разговараа Трамп и Путин по телефон

Телеграф - 29.01.2017

Кремљ наведе дека во текот на разговорот не се споменало намалување на санкциите на САД против Русија Рускиот претседател Владимир Путин и американскиот претседател Доналд Трамп синоќа остварија телефонски разговор, при што зборуваа за ситуацијата ...

Трамп им нареди на вооружените сили на САД за 30 денови да му претстават план за победа на ИД

Алфа - 29.01.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп потпиша указ, со кој им наредува на своите генерали за 30 денови да му достават план за победа на Исламската држава. Американскиот претседател Доналд Трамп потпиша указ, со кој им наредува на своите генерали за ...

Трамп им нареди на вооружените сили на САД за 30 денови да му претстават план за победа на ИД

А1 On - 29.01.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп потпиша указ, со кој им наредува на своите генерали за 30 денови да му достават план за победа на Исламската држава. Трамп на овој начин исполни едно од предизборните ветувања.

Трамп нареди да му достават план за уништување на Исламистичката Држава

Press24 - 29.01.2017

Амер иканскиот претседател Доналд Трамп потпиша указ, со кој им наредува на своите генерали за 30 денови да му достават план за победа на Исламската држава. Трамп на овој начин исполни едно од предизборните ветувања.

ТРАМП МУ НАРЕДИ НА ПЕНТАГОН: За 30 дена треба да претстави план за победа на ИД

Телеграф - 29.01.2017

Трамп може да избере да ја промени стратегијата на својот претходник Барак Обама, кој сакаше по секоја цена да избегне учество на американски копнени сили во борби против ИД Американскиот претседател Доналд Трамп потпиша указ, со кој им наредува на ...

Трамп побара од генералите план за победа на ИД – Имаат рок од 30 дена

Репортер - 29.01.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп потпиша указ, со кој им наредува на своите генерали за 30 денови да му достават план за победа на Исламската држава. Трамп на овој начин исполни едно од предизборните ветувања.

Путин и Трамп се договорија за првата средба

А1 On - 29.01.2017

Рускиот претседател Владимир Путин и американскиот претседател Доналд Трамп синоќа остварија телефонски разговор, при што зборуваа за ситуацијата во Сирија, Украина и нуклеарната програма на Иран, соопшти Кремљ.

Над 300 илјади потписи собрани во Велика Британија против посетата на Доналд Трамп

Репортер - 29.01.2017

Над 300 илјади потписи се собрани во кусо време во Велика Британија, по организираната петиција на интернет против организирањето државна посета на Доналд Трамп на Лондон, откако американскиот претседател потпиша декрет со кој се забранува влез на ...

Трамп и Меркел согласни сите членки на НАТО чесно да ја финансираат својата безбедност

Макфакс - 29.01.2017

Германската канцеларка Ангела Меркел и американскиот претседател Доналд Трамп се согласиле за важноста на НАТО алијансата и неопходноста сите земји членки да го плаќаат чесно својот финансиски удел за заедничката безбедност, соопштено е по ...

Оланд го предупредил Трамп на опасноста од изолационизам

Макфакс - 29.01.2017

Францускиот претседател Франсоа Оланд гo предупредил новиот американски колега по должност Доналд Трамп на опасноста од изолација и го повикал на почитувањето на начелото за прифаќање на беглаците, „еден од темелите на демократијата“, според ...

Иванка Трамп го воодушеви светот: Еве што прави нејзиниот син во Белата куќа ВИДЕО

+инфо - 29.01.2017

Иванка Трамп на својот профил на Инстаграм гордо објавил видео како нејзиниот десетмесечен син Теодор почнал да лази во Белата куќа. Иванка Трамп на својот профил на Инстаграм гордо објавил видео како нејзиниот десетмесечен син Теодор почнал да лази ...

Оланд до Трамп: Не ги укинувајте санкциите против Русија додека не се исполни Минскиот договор

А1 On - 29.01.2017

Францускиот претседател Франсоа Оланд при телефонскиот разговор со претседателот на САД Доналд Трамп наведе дека санкциите против Русија можат да бидат укинати дури кога ќе биде исполнет Минскиот договор за украинската криза.

Трамп им даде 30 дена на генералите да подготват план против IS

Кајгана - 29.01.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп го потпиша указот со кој на воениот врв ќе му даде рок од 30 дена да изработат план за конечно справување со ултрарадикалната сунитска организација Исламска држава, изјави висок претставник на неговата ...

Трамп го прифати повикот на Меркел за самитот на Г-20

А1 On - 29.01.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп го прифати синоќа повикот на германската канцеларка Ангела Меркел за присуство на самитот Г-20 во Хамбург во јули оваа година. Трамп и Меркел при телефонскиот разговор се согласиле за „фундаменталното значење“ ...

ПОГЛЕДНЕТЕ ШТО СЕ СЛУЧУВА ВО БЕЛАТА КУЌА: Ќерката на Трамп објави приватно видео од домот на претседателот (ВИДЕО)

Телеграф - 29.01.2017

Имаше премногу неверојатни моменти изминатиот викенд - вклучувајќи го и оној на малиот Теодор кој ползеше првпат во Белата куќа - напиша Иванка Што се случува во Белата куќа е нешто што ги интересира сите, а сега имаме прилика да видиме и мал дел од ...

Трамп и Путин ќе ги унапредуваат односите меѓу САД и Русија

Р.С.Европа - 29.01.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп оствари телефонски разговор со неговиот руски колега Владимир Путин. Тоа е прв контакт на двајцата лидери откако Трамп ја презема функцијата на 20 јануари.

Оланд со неколку предупредувања за Трамп

Стандард - 29.01.2017

Францускиот претседател Франсоа Оланд го предупреди американскиот колега Доналд Трамп за последиците од „затворањето во себе“ и го повика на „почитување на принципот на прием на бегалци“, пренесе Франс прес, повикувајќи се на соопштението на ...

Како започна препукувањето меѓу Мадона и Трамп?

Слободен Печат - 29.01.2017

Нетрпеливоста меѓу нив двајца не е нешто ново. Мадона и Трамп не можат да се поднесат меѓусебно уште од 1989-та. Поп-иконата јавно ја поддржа Хилари Клинтон за време на претседателската кампања, а исто така го нарекуваше Трамп со погрдни зборови.

Кој ќе ги замени САД, ако Трамп премине кон изолационизам?

Стандард - 29.01.2017

Спроведувањето од страна на претседателот Доналд Трамп на политика според принципот „Америка на прво место“ покренува прашања кој – ако некој воопшто може – ќе ја пополни празнината во случај Вашингтон да ја напушти својата традиционална глобална ...

Оланд до Трамп: Не ги укинувајте санкциите против Русија

Курир - 29.01.2017

Францускиот претседател Франсоа Оланд при телефонскиот разговор со претседателот на САД Доналд Трамп наведе дека санкциите против Русија можат да бидат укинати дури кога ќе биде исполнет Минскиот договор за украинската криза.

Меркел и Трамп согласни за важноста на НАТО

Р.С.Европа - 29.01.2017

Германската канцеларка Ангела Меркел и американскиот претседател Доналд Трамп ја истакнале важноста на НАТО алијансата за глобалната безбедност за време на нивниот прв телефонски разговор откако Трамп стана претседател.

Оланд до Трамп: Не ги укинувајте санкциите против Русија додека не се исполни Минскиот договор

Сител - 29.01.2017

Францускиот претседател Франсоа Оланд при телефонскиот разговор со претседателот на САД Доналд Трамп наведе дека санкциите против Русија можат да бидат укинати дури кога ќе биде исполнет Минскиот договор за украинската криза.

Бела куќа:Разговорот меѓу Трамп и Путин е чекор кон подобрување на односите

Руска реч - 29.01.2017

Разговорот што се одржа во саботата меѓу американскиот и рускиот претседател Доналд Трамп и Владимир Путин беше важен чекор кон подобрување на односите меѓу двете земји, се вели во соопштението на прес-службата на Белата куќа.

Меркел ја осуди забраната на Трамп за влез на бегалци во САД

Стандард - 29.01.2017

Прес-секретарот на германската влада, Штефан Зајберт изјави дека канцеларката Ангела Меркел го осудила Указот на претседателот на САД, Доналд Трамп, со кој се ограничува пристапот на мигранти од седум муслимански држави во земјата, пренесува AФП.

Путин и Трамп се договорија за првата средба

+инфо - 29.01.2017

Кремљ соопшти дека Путин и Трамп ја нагласиле важноста за обновување на трговските и економските врски меѓу двете земји. Рускиот претседател Владимир Путин и американскиот претседател Доналд Трамп синоќа остварија телефонски разговор, при што ...

Путин: Вашингтон е најважниот партнер во борбата против тероризмот

Кајгана - 29.01.2017

Претседателот на Русија, Владимир Путин во разговорот му кажал на претседателот на САД, Доналд Трамп, дека Москва го гледа Вашингтон како свој најважен партнер во борбата против тероризмот.

Трамп им нареди на вооружените сили на САД за 30 дена да му претстават план за победа на ИД

Курир - 29.01.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп потпиша указ, со кој им наредува на своите генерали за 30 денови да му достават план за победа на Исламската држава. Трамп на овој начин исполни едно од предизборните ветувања.

Во Велика Британија е започната петиција против тоа Доналд Трамп да биде примен од кралицата

Стандард - 29.01.2017

На сајтот на британскиот парламент на интернет каде се поднесуваат официјални обраќања за разгледување од пратениците и Владата, е објавен текст со петиција повикува забраната за пристап до земјата на претседателот на САД Доналд Трамп во рамките на ...

Иако Трамп планира исклучоци за христијаните, повеќето жртви на светскиот тероризам се муслимани

МКД - 29.01.2017

Во извршната наредба на претседателот Трамп се повикува приоритет да добиваат барањата за азил од христијаните. Доналд Трамп предлага да им се даде приоритет на барањата за азил од христијаните, како дел од извршната наредба со која наводно се бори ...

Белата куќа позитивно го оценува разговорот меѓу Трамп и Путин

Макфакс - 29.01.2017

Повеќе од 50-минутниот телефонски разговор од саботата меѓу американскиот претседател Доналд Трамп и рускиот челник Владимир Путин, претставува важен чекор кон воспоставувањето на билатералните односи, оцени во неделата Белата куќа, откако ден ...

Apple, Google и Facebook го осудија мигрантскиот декрет Трамп

Стандард - 29.01.2017

Најголемите технолошки компании во светот го осудија мигрантскиот указ на Доналд Трамп, откако нивните вработени инсистираа да се излезе со јавна позиција. Шефовите на Apple, Google и Facebook испратија мејлови до своите вработени, во кои го ...

Трамп на Твитер: Америка треба цврсти граници

Стандард - 29.01.2017

Америка има потреба од цврсти граници и крајна контрола, изјави денеска претседателот на САД, Доналд Трамп преку Твитер сметка, откако федерален судија издаде наредба за привремена забрана за депортација на луѓе од земјите наведени во декретот на ...

Трамп: САД имаат потреба од здрави граници

А1 On - 29.01.2017

САД имаат потреба од здрави граници и строга контрола, објави денеска американскиот претседател Доналд Трамп на својот налог на Твитер, откако федерален судија издаде наредба за привремена забрана за депортација на луѓе од земјите, наведени во ...

Над 300 илјади потписи собрани во Велика Британија против посетата на Доналд Трамп

А1 On - 29.01.2017

Над 300 илјади потписи се собрани во кусо време во Велика Британија, по организираната петиција на интернет против организирањето државна посета на Доналд Трамп на Лондон, откако американскиот претседател потпиша декрет со кој се забранува влез на ...

СОБРАА 300.000 ПОТПИСИ: Британците не сакаат Доналд Трамп да ги посети

Телеграф - 29.01.2017

Според британските закони, доволни се 100 илјади потписи за да се покрене расправа во Парламентот за барањата изнесени во Петицијата Повеќе од 300.000 потписи се собраа во Велика Британија, по организираната петиција на интернет против државна ...

Корпоративна Америка, која Трамп ја зеде за заложник

Стандард - 29.01.2017

Доналд Трамп направи многу радикални ветувања при церемонијата на инаугурацијата, кои ниту еден претседател не може да ги исполни, вклучувајќи и тој. Но да не заборавиме дека сепак тој е бизнисменот кој може сѐ, коментира колумнистот Холм Џенкинс за ...

Трамп го прифати повикот на Меркел за самитот на Г-20

+инфо - 29.01.2017

Во соопштението на Белата куќа стои дека Трамп ја повикал Меркел наскоро да замине во посета на Вашингтон. Американскиот претседател Доналд Трамп го прифати синоќа повикот на германската канцеларка Ангела Меркел за присуство на самитот Г-20 во ...

Трамп го прифати повикот на Меркел за самитот на Г-20

Сител - 29.01.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп го прифати синоќа повикот на германската канцеларка Ангела Меркел за присуство на самитот Г-20 во Хамбург во јули оваа година. Трамп и Меркел при телефонскиот разговор се согласиле за „фундаменталното значење“ ...

Фара: Трамп ме направи вонземјанин

Дерби - 29.01.2017

Одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да забрани влез во САД на жители на седум земји предизвика многу реакции на американска територија, но и во целиот свет. Еден од првите спортисти кои јавно реагираше поради ваквиот потег е Мо Фара, ...

Четворица судии го блокираа указот на Трамп за суспендирањето на влезот на имигранти и бегалци

Макфакс - 29.01.2017

Судии од четири американски сојузни држави го блокираа, а државни обвинители од 16 сојузни држави го осудија указот на претседателот Доналд Трамп за привремено суспендирање од 90 до 120 дена на влезот на територијата на САД од седум доминантно ...

Меркел ја осуди уредбата на Трамп со која се забранува влез во САД на лица од седум земји

Мета - 29.01.2017

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска ја осуди уредбата на американскиот претседател Доналд Трамп за забрана на влез во САД на лицата од седум муслимански земји, наведувајќи дека таа е неоправдана.

Оланд до Трамп: Не ги укинувајте санкциите против Русија додека не се исполни Минскиот договор

Локално - 29.01.2017

Францускиот претседател Франсоа Оланд при телефонскиот разговор со претседателот на САД Доналд Трамп наведе дека санкциите против Русија можат да бидат укинати дури кога ќе биде исполнет Минскиот договор за украинската криза.

Трамп бара план за брза победа над ИД

Република - 29.01.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп потпиша указ, со кој им наредува на своите генерали за 30 денови да му достават план за победа на Исламската држава. Трамп на овој начин исполни едно од предизборните ветувања.

Трамп нареди за 30 дена да му претстават план за победа на ИД

МК News - 29.01.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп потпиша указ, со кој им наредува на своите генерали за 30 денови да му достават план за победа на Исламската држава. Трамп на овој начин исполни едно од предизборните ветувања.

Трамп го прифати повикот на Меркел за самитот на Г-20

Тера - 29.01.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп го прифати синоќа повикот на германската канцеларка Ангела Меркел за присуство на самитот Г-20 во Хамбург во јули оваа година. Трамп и Меркел при телефонскиот разговор се согласиле за „фундаменталното значење“ ...

Не ги укинувајте санкциите против Русија додека не се исполни Минскиот договор

Вечер Прес - 29.01.2017

Во соопштението од Елисејската палата стои дека Оланд му кажал на Трамп оти „не може да има одржливо ниту кредибилно решение во Сирија без ОН", како и дека НАТО е „неопходна" Францускиот претседател Франсоа Оланд при телефонскиот разговор со ...

Медиумите грмат по разговорот меѓу Трамп и Путин: Тоа ќе ја промени целата меѓународна дипломатија

Локално - 29.01.2017

Москва и Вашингтон се подготвени да се движат кон рамноправна соработка, а не ривалство. Телефонскиот разговор меѓу претседателите на САД и Русија Доналд Трамп и Владимир Путин стана најмногу озборуван настан и од двете страни на океанот.

“Сандеј тајмс”: Односите меѓу Вашингтон и Лондон се пред пропаѓање поради принцот Чарлс!

Локално - 29.01.2017

Трамп не сака да ја посети Британија поради ставовите на крунисан принц особено за климата. Претставници на администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп ја предупредиле официјално британската влада дека ќе биде “контрапродуктивно” да ...

Трамп го извади разузнавањето и армијата од Советот за национална безбедност

Локално - 29.01.2017

Доналд Трамп потпиша во саботата наредба за реорганизација на Советот за национална безбедност на претседателот, а со неа ги извади од постојаниот состав директорот на Националното разузнавање и претседателот на Советот на генералштабовите на ...

The New York Times: разговорот на Путин и Трамп – “почеток на нова ера”

Локално - 29.01.2017

Од беседата се задоволни и од двете страни на океанот Во Русија и САД позитивно ги оценуваат разговоритe меѓу претседателите Владимир Путин и Доналд Трамп, кои демонстрираа во текот на својата беседа меѓусебнa желба руско-американските односи да се ...

Пушков: Киев, Вилнус, Стокхолм и НАТО се во ужас од преговорите меѓу Путин и Трамп

Локално - 29.01.2017

Европските престолнини и Алијансата се подготвуваат за тешки времиња. Членот на Советот на Федерацијата на Русија (горниот дом на рускиот парламент) Алексеј Пушков истакна дека Европа и Украина се во ужас не само од содржината, но и од тонот на ...

Има ли кој да ги замени САД, ако Трамп премине кон вистински изолационизам

Локално - 29.01.2017

Спроведување од претседателот Доналд Трамп на политиката – принципот “Америка на прво место” го покренува прашањето кој – ако некој воопшто може – ќе ја пополни празнината во случај ако Вашингтон ја напушти својата традиционална глобална лидерска ...

СДСМ продолжува со навреди кон Трамп и новата aмериканска администрација

Вечер Прес - 29.01.2017

СДСМ застана зад Сорос во битката против Трамп. Како партија која целиот предизборен период додека траеше изборната трка во САД беше на страната на Демократите, навиваше за Хилари Клинтон и ширеше и навреди кон Трамп, СДСМ продолжува со навредите ...

Иванка Трамп го воодушеви светот: Еве што прави нејзиниот син во Белата куќа

Бриф - 29.01.2017

Иванка Трамп на својот профил на Инстаграм гордо објавил видео како нејзиниот десетмесечен син Теодор почнал да лази во Белата куќа. Откако нејзиниот татко победил на американските претседателски избори, Иванка Трамп, покрј него, е најистакнат член ...

Иако Трамп планира исклучоци за христијаните, повеќето жртви на светскиот тероризам се муслимани

Тера - 29.01.2017

Во извршната наредба на претседателот Трамп се повикува приоритет да добиваат барањата за азил од христијаните. Доналд Трамп предлага да им се даде приоритет на барањата за азил од христијаните, како дел од извршната наредба со која наводно се бори ...

Путин и Трамп се договорија за првата средба

Вечер Прес - 29.01.2017

Двјацата лидери се договориле да работат на одредувањето на времето и местото за нивната средба, како и да бидат во постојан контакт Рускиот претседател Владимир Путин и американскиот претседател Доналд Трамп синоќа остварија телефонски разговор, ...

На Путин му заѕвони телефонот: Ало, овде Трамп!

Република - 29.01.2017

Рускиот претседател Владимир Путин и американскиот претседател Доналд Трамп синоќа остварија телефонски разговор, при што зборуваа за ситуацијата во Сирија, Украина и нуклеарната програма на Иран, соопшти Кремљ.

Трамп го прифати повикот на Меркел за самитот на Г20

Република - 29.01.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп го прифати синоќа повикот на германската канцеларка Ангела Меркел за присуство на самитот Г­20 во Хамбург во јули оваа година. Трамп и Меркел при телефонскиот разговор се согласиле за „фундаменталното значење“ ...

Заев не го признава Трамп и ја поддржа Соросовата револуција во Вашингтон

Република - 29.01.2017

Лидерот на македонската опозиција и човек што го враќа животот насекаде каде што ќе стигне, Зоран Заев, не го призна изборот на Доналд Трамп за претседател на САД. Месијата од Муртино се огласи со изјава веднаш по инаугурацијата на Трамп со која ...

Путин и Трамп се договорија за првата средба

Локално - 29.01.2017

Рускиот и американскиот претседател Владимир Путин и Доналд Трамп одржаа 45-минутен телефонски разговор – прв меѓу двајцата по инаугурацијата на Трамп. Рускиот претседател Владимир Путин и американскиот претседател Доналд Трамп синоќа остварија ...

Експерт раскажа со што ја исплашил Европа разговорот меѓу Трамп и Путин

Локално - 29.01.2017

Многу европски држави до сега го слушаа “големиот брат”, но шефот веќе е друг Меѓу претседателот на Русија Владимир Путин и претседателот на САД се одржа првиот официјален телефонски разговор по инаугурацијата на американскиот лидер.

Меркел ја осуди уредбата на Трамп со која се забранува влез во САД на лица од седум земји

Локално - 29.01.2017

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска ја осуди уредбата на американскиот претседател Доналд Трамп за забрана на влез во САД на лицата од седум муслимански земји, наведувајќи дека таа е неоправдана.

Путин и Трамп се договорија за првата средба...

Н.Македонија - 29.01.2017

Путин и Трамп се договорија за првата средба Рускиот претседател Владимир Путин и американскиот претседател Доналд Трамп синоќа остварија телефонски разговор, при што зборуваа за ситуацијата во Сирија, Украина и нуклеарната програма на Иран, соопшти ...

Трамп го прифати повикот на Меркел за самитот на Г-20 ...

Н.Македонија - 29.01.2017

Лидерите на Германија и САД се согласиле да ја интензивираат соработката во борбата против тероризмот Американскиот претседател Доналд Трамп го прифати синоќа повикот на германската канцеларка Ангела Меркел за присуство на самитот Г-20 во Хамбург во ...

Трамп побара план за брза победа над ИД...

Н.Македонија - 29.01.2017

Трамп побара план за брза победа над ИД Американскиот претседател Доналд Трамп потпиша указ, со кој им наредува на своите генерали за 30 денови да му достават план за победа на Исламската држава.

Обвинителствата на 16 држави бараат повлекување на указот на Трамп...

Н.Македонија - 29.01.2017

Обвинителствата на 16 држави бараат повлекување на указот на Трамп Државните обвинителства на 15 сојузни американски држави и округот Колумбија, издадоа заедничко соопштение во кое истакнаа дека указот за имиграција на претседателот Доналд Трамн е ...

Над 300 илјади потписи собрани во Велика Британија против посетата на Доналд Трамп...

Н.Македонија - 29.01.2017

Над 300 илјади потписи собрани во Велика Британија против посетата на Доналд Трамп Над 300 илјади потписи се собрани во кусо време во Велика Британија, по организираната петиција на интернет против организирањето државна посета на Доналд Трамп на ...

(ВИДЕО) Внукот на Трамп првпат ползеше во Белата куќа!

Вистина.мк - 29.01.2017

Иванка Трамп (35) е горда мајка која ја сподели снимката од својот 10-месечен син како првпат ползи токму во Белата куќа. Таа ја сподели оваа трогателна снимка на Инстаграм со натпис: „Имаше толку неверојатни пресвртници во минатите неколку недели – ...

Путин и Трамп се договорија за првата средба

Идивиди - 29.01.2017

Вашингтон, 29 јануари 2017 (МИА) - Рускиот претседател Владимир Путин и американскиот претседател Доналд Трамп синоќа остварија телефонски разговор, при што зборуваа за ситуацијата во Сирија, Украина и нуклеарната програма на Иран, соопшти Кремљ.

Оланд до Трамп: Не ги укинувајте санкциите против Русија додека не се исполни Минскиот договор

Lider - 29.01.2017

Францускиот претседател Франсоа Оланд при телефонскиот разговор со претседателот на САД Доналд Трамп наведе дека санкциите против Русија можат да бидат укинати дури кога ќе биде исполнет Минскиот договор за украинската криза.

Трамп го прифати повикот на Меркел за самитот на Г-20

Lider - 29.01.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп го прифати синоќа повикот на германската канцеларка Ангела Меркел за присуство на самитот Г-20 во Хамбург во јули оваа година. Трамп и Меркел при телефонскиот разговор се согласиле за „фундаменталното значење“ ...

Трамп им нареди на вооружените сили да му претстават план за победа на ИД

Идивиди - 29.01.2017

Вашингтон, 29 јануари 2017 (МИА) - Американскиот претседател Доналд Трамп потпиша указ, со кој им наредува на своите генерали за 30 денови да му достават план за победа на Исламската држава. Трамп на овој начин исполни едно од предизборните ветувања.

Џејмс Матис положи заклетва како нов министер за одбрана на САД

Канал5 - 28.01.2017

Претседателот на САД, Доналд Трамп присуствуваше вчера во Пентагон на церемонијата на која генералот Џејмс Матис положи заклетва како министер за одбрана. Во таа прилика Трамп рече дека Матис е „човек полн со акција“ и додаде дека поранешниот ...

Груевски: Владата на Македонија ќе работи во тесна комуникација со новата администрација на Трамп

Канал5 - 28.01.2017

Мандатарот на новата влада и претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски за Телеграф по повод очекувањата и промените кои се случуваат на глобалната карта изјави ”владата на Македонија ќе работи во тесна комуникација и ќе соработува со новата ...

Трамп разговараше со Путин

Алсат-М - 28.01.2017

Американскиот претседател оствари телефонски разговор со рускиот претседател Владимир Путин, што претставува прв нивен официјален контакт. По разговорот со германската канцеларка Ангела Меркел, што треше 45 минути, претседателот на САД разговара со ...

Дали Европа може да профитира од протекционизмот на Трамп?

Deutsche Welle - 28.01.2017

Досегашниот министер за економија на Германија Зигмар Габриел вели дека Европа може и треба да го пополни просторот кој САД го остава зад себе со новите трговски политики на Трамп. Фокусот е ставен кон Пацификот и Азија.

Иранскиот претседател со критика до Трамп

24 Вести - 28.01.2017

Иранскиот претседател Хасан Рохани упати критика до американскиот претседател Доналд Трамп, изјавувајќи дека „поминало времето за изградба на ѕидови меѓу различните земји“. Рохани сепак не реагираше директно на одлуката на Трамп за тримесечна ...

Трамп денеска телефонски ќе разговара со петмина светски лидери

24 Вести - 28.01.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп, кој води активна дипломатска политика од стапувањето на должност на 20 јануари, денеска ќе има телефонски разговори со петмина светски лидери, соопшти Белата куќа.

Трамп и Путин го завршија првиот официјален телефонски разговор

Макфакс - 28.01.2017

Во саботата вечерта по средноевропско време, по 50 минути заврши долгоочекуваниот во светот телефонскиот разговор меѓу новиот американски претседател Доналд Трамп и рускиот претседател Владимир Путин, кој се смета за историски и од кој се очекува да ...

Кремљ објави за што разговарале Путин и Трамп (ВИДЕО)

МКД - 28.01.2017

Рускиот претседател Владимир Путин и американскиот претседател Доналд Трамп денеска се согласиле да развиваат рамноправни односи и да ѝ дадат приоритет на борбата против тероризмот и на вистинската соработка против Исламска држава во Сирија, соопшти ...

Трамп им даде 30 дена на генералите да подготват план против IS

Макфакс - 28.01.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп во саботата по локално време ќе го потпише указот со кој на воениот врв ќе му даде рок од 30 дена да изработат план за конечно справување со ултрарадикалната сунитска организација Исламска држава (IS), изјави ...

Иранскиот претседател со идиректна критика до Трамп

А1 On - 28.01.2017

Иранскиот претседател Хасан Рохани упати денеска идиректна критика до американскиот претседател Доналд Трамп, изјавувајќи дека „поминало времето за изградба на ѕидови меѓу различните земји“, јави БТА.

Американските научници протестираа против Трамп

Нова ТВ - 28.01.2017

Илјадници познати научници, меѓу кои и 11 добитници на Нобелова награда потпишаа петиција против указот на американскиот претседател Доналд Трамп за ограничувањето на приемот на бегалци во земјата, со цел да се спречи влегувањето на исламски ...

Трамп разговараше со Путин

А1 On - 28.01.2017

Американскиот претседател оствари телефонски разговор со рускиот претседател Владимир Путин, што претставува прв нивен официјален контакт. По разговорот со германската канцеларка Ангела Меркел, што треше 45 минути, претседателот на САД разговара со ...

Клинтон добила над 800.000 нелегални гласови

Репортер - 28.01.2017

Кандидатката на Демократската партија на ноемвриските претседателски избори, Хилари Клинтон, на општото гласање добила поддршка од повеќе од 800 илјади лица кои не се државјани на САД и според тоа немале право да учествуваат во гласањето, пишува ...

Илјадници научници протестираа против указот на Трамп за ограничување на миграцијата

А1 On - 28.01.2017

Илјадници познати научници, меѓу кои и 11 добитници на Нобелова награда потпишаа петиција против указот на американскиот претседател Доналд Трамп за ограничувањето на приемот на бегалци во земјата, со цел да се спречи влегувањето на исламски ...

Што си рекоа Трамп и Путин преку телефон?

Репортер - 28.01.2017

Американскиот претседател оствари телефонски разговор со рускиот претседател Владимир Путин, што претставува прв нивен официјален контакт. По разговорот со германската канцеларка Ангела Меркел, што треше 45 минути, претседателот на САД разговара со ...

Џејмс Матис положи заклетва како нов министер за одбрана на САД

Курир - 28.01.2017

Претседателот на САД, Доналд Трамп присуствуваше вчера во Пентагон на церемонијата на која генералот Џејмс Матис положи заклетва како министер за одбрана. Во таа прилика Трамп рече дека Матис е „човек полн со акција“ и додаде дека поранешниот ...

Џејмс Матис положи заклетва како нов министер за одбрана на САД

Сител - 28.01.2017

Претседателот на САД, Доналд Трамп присуствуваше вчера во Пентагон на церемонијата на која генералот Џејмс Матис положи заклетва како министер за одбрана. Во таа прилика Трамп рече дека Матис е „човек полн со акција“ и додаде дека поранешниот ...

ПРОТЕСТИ НА УНИВЕРЗИТЕТИТЕ:Нобеловци и научници протестираа против Трамп

Телеграф - 28.01.2017

Голем број студенти се шокирани, дека нема да можат да се вратат во нивните американски универзитети, доколку патуваат во нивните родни земји Илјадници познати научници, меѓу кои и 11 добитници на Нобелова награда потпишаа петиција против указот на ...

Џејмс Матис положи заклетва како нов министер за одбрана на САД

А1 On - 28.01.2017

Претседателот на САД, Доналд Трамп присуствуваше вчера во Пентагон на церемонијата на која генералот Џејмс Матис положи заклетва како министер за одбрана. Во таа прилика Трамп рече дека Матис е „човек полн со акција“ и додаде дека поранешниот ...

Путин и Трамп денеска ќе разговараат за прв пат

Репортер - 28.01.2017

Претседателот на САД Доналд Трамп денеска телефонски ќе разговара со претседателот на Русија, Владимир Путин, ова го потврдиле од Белата куќа. – Претпоставувам дека ќе разговараат за интересот на своите земји, за тоа како ќе се здружат и работат ...

Трамп денеска телефонски ќе разговара со петмина светски лидери

А1 On - 28.01.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп, кој води активна дипломатска политика од стапувањето на должност на 20 јануари, денеска ќе има телефонски разговори со петмина светски лидери, соопшти Белата куќа.

Иранскиот претседател со индиректна критика до Трамп

Сител - 28.01.2017

Иранскиот претседател Хасан Рохани упати денеска идиректна критика до американскиот претседател Доналд Трамп, изјавувајќи дека „поминало времето за изградба на ѕидови меѓу различните земји“, јави БТА.

Илјадници научници протестираа против указот на Трамп за ограничување на миграцијата

Сител - 28.01.2017

Илјадници познати научници, меѓу кои и 11 добитници на Нобелова награда потпишаа петиција против указот на американскиот претседател Доналд Трамп за ограничувањето на приемот на бегалци во земјата, со цел да се спречи влегувањето на исламски ...

Трамп денеска телефонски ќе разговара со петмина светски лидери

Сител - 28.01.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп, кој води активна дипломатска политика од стапувањето на должност на 20 јануари, денеска ќе има телефонски разговори со петмина светски лидери, соопшти Белата куќа.

Иранскиот претседател со идиректна критика до Трамп

Курир - 28.01.2017

Иранскиот претседател Хасан Рохани упати денеска идиректна критика до американскиот претседател Доналд Трамп, изјавувајќи дека „поминало времето за изградба на ѕидови меѓу различните земји“, јави БТА.

Џејмс Матис положи заклетва како нов министер за одбрана на САД

+инфо - 28.01.2017

Во таа прилика Трамп рече дека Матис е „човек полн со акција“ и додаде дека поранешниот генерал целиот свој живот го посветил на служење на САД. Претседателот на САД, Доналд Трамп присуствуваше вчера во Пентагон на церемонијата на која генералот ...

Официјално: Трамп забрани на граѓани на 7 земји да влегуваат во САД

Стандард - 28.01.2017

Американскиот претседател Доналд Тръм потпиша декрет со кој се забранува на граѓаните на седум муслимански држави да влегуваат на територијата на САД. Станува збор за Иран, Ирак, Либија, Сомалија, Судан, Сирија и Јемен, пренесоа американските ...

Како модните експерти би го трансформирале изгледот на Трамп?

Кајгана - 28.01.2017

Со оглед на тоа дека Доналд Трамп е познат по фризурата, портокаловиот тен и огромните одела, откако стана нов претседател на САД, стилистите на магазинот GQ решија да му направат трансформација.

Иран одговара на Трамп! Го олеснува влегувањето на луѓе од 36 земји

Стандард - 28.01.2017

Новиот американски претседател Доналд Трамп свечено најави драстично ограничување на патувањата од голем број муслимански земји во САД, откако една од засегнатите – Иран, го објави веднаш својот одговор.

Рохани кон Трамп: Сега не е време да се градат ѕидови

Стандард - 28.01.2017

Иранскиот претседател Хасан Рохани го критикуваше американскиот колега Доналд Трамп по повод идејата за кревање ѕид меѓу Мексико и САД за одвраќање на миграцискиот бран. Цитиран од АФП, тој рече дека „сега не е време да се градат ѕидови“.

Путин и Трамп денеска ќе разговараат за прв пат: Еве за што ќе зборуваат лидерите на најмоќните земји

Press24 - 28.01.2017

Претседателот на САД Доналд Трамп денеска телефонски ќе разговара со претседателот на Русија, Владимир Путин, ова го потврдиле од Белата куќа. - Претпоставувам дека ќе разговараат за интересот на своите земји, за тоа како ќе се здружат и работат ...

Рохани со порака до Трамп да не гради ѕидови меѓу нациите

Р.С.Европа - 28.01.2017

Иранскиот претседател Хасан Рохани упати критика за анти-миграционата политика на американскиот претседател Доналд Трамп, изјавувајќи дека сега не е време за градење на ѕидови меѓу нациите.

Трамп денеска телефонски ќе разговара со петмина светски лидери

Алфа - 28.01.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп, кој води активна дипломатска политика од стапувањето на должност на 20 јануари, денеска ќе има телефонски разговори со петмина светски лидери, соопшти Белата куќа.

Пред разговорот со Трамп Путин го свика Советот за безбедност

МКД - 28.01.2017

Рускиот претседател Владимир Путин вчера свикал состанок на членовите на Советот за безбедност за руско-американските односи, еден ден пред денешниот телефонски разговор со американскиот претседател Доналд Трамп.

Психограм на вистинскиот алфа-женкар

Стандард - 28.01.2017

Доналд Трамп успеа да обедини зад себе огромни маси луѓе. Зашто, како и други политичари, го знае психолошкиот ефект од мимиката, гестот, интонацијата и изборот на зборовите. Всушност тоа не е којзнае каква филозофија.

Париз и Берлин загрижени, Прага задоволна од одлуката на Трамп за ограничување на имиграцијата

Макфакс - 28.01.2017

Одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп идните четири месеци да го суспендира влегување на бегалци во САД, ги загрижува Франција и Германија, изјави во саботата францускиот министер за надворешни работи Жан-Марк Ејро по разговорот со ...

Со изборот на Трамп светот го очекуваат промени, Груевски подготвен за соработка во остварување на стратешките интереси ...

Курир - 28.01.2017

Мандатарот на новата Влада и Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски за Телеграф по повод очекувањата и промените кои се случуваат на глобалната карта изјави ”Владата на Македонија ќе работи во тесна комуникација и ќе соработува со новата ...

Груевски: Владата на Македонија ќе работи во тесна комуникација со администрацијата на Трамп

МКД - 28.01.2017

Мандатарот на новата Влада и претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски изјавил за „Телеграф“ дека владата на Македонија ќе работи во тесна комуникација и ќе соработува со новата администрација на Трамп.

Груевски: Ќе работиме во тесна комуникација со Трамп

Стандард - 28.01.2017

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, за Телеграф изјавил дека новата влада на Македонија ќе работи во тесна комуникација и ќе соработува со новата администрација на Трамп. „Владата на Македонија ќе работи во тесна комуникација и ќе соработува со ...

Трамп денес стана на лева нога и им се нафрли на новинарите

Нова ТВ - 28.01.2017

Доналд Трамп утринава преку Твитер, неговото омилено место за комуникација, им се нафрли на новинарите. Во три “твита” еден по друг првиот човек на најголемата светска сила во 8 часот изутрина ги нарече новинарите “нечесни”.

Оланд: Европа треба да одговори цврсто по изјавата на Трамп за „Брегзит“

Стандард - 28.01.2017

Во сабота францускиот претседател Франсоа Оланд ja повика Европа да одговори „цврсто“ на новиот американски претседател Доналд Трамп, кој го нарече излегувањето на Велика Британија од Европската унија „прекрасно нешто“, пренесува АФП.

Трамп: „Челична посветеност“ на САД за безбедноста на Јапонија

А1 On - 28.01.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп оствари денеска телефонски разговор со јапонскиот премиер Шинѕо Абе и при тоа ја потврди „челичната посветеност“ на САД за безбедноста на Јапонија. Двата лидери ветија дека ќе се консултираат и соработуваат во ...

Малија Обама на протест против Трамп (ФОТО)

МКД - 28.01.2017

Поранешниот претседател Барак Обама долго време одбиваше да коментира за кого гласала неговата ќерка Малија лани во ноември, на првите избори на кои таа доби право на глас, но пред две недели на неговата последна прес-конференција во Белата куќа ...

Трамп му се јави на Путин, прв разговор на двајцата претседатели

Нетпрес - 28.01.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп телефонски го побара рускиот претседател Владимир Путин што претставува нивни прв официјален контакт, пренесуваат американските медиуми. „По разговорот со германската канцеларка Ангела Меркел, којшто траеше ...

Абе очекува дека при управувањето на Трамп САД ќе станат „уште поголема земја“

А1 On - 28.01.2017

Јапонскиот премиер Шинѕо Абе при телефонскиот разговор со американскиот претседател наведе, дека очекува за време на управувањето на Доналд Трамп, САД да станат „уште поголема земја“, јави ТАСС.

Илјадници научници со петиција против затворањето на САД за бегалци

Стандард - 28.01.2017

Илјадници познати научници, меѓу кои и 11 Нобелови лауреати потпишаа петиција против декретот на американскиот претседател Доналд Трамп за ограничување на приемот на бегалци во земјата со цел да не можат да влезат исламски терористи, објави ...

Трамп му се јави на Путин

МКД - 28.01.2017

Американскиот претседател Трамп денеска му се јавил на рускиот претседател Владимир Путин во надеж дека ќе имаат, според неговите зборови, „фантастични односи“, што е еден од низата негови денешни телефонски разговори со светските лидери, додека ...

ИСТОРИСКИ ТЕЛЕФОНСКИ РАЗГОВОР: Трамп му се јави на Путин (ФОТО)

Телеграф - 28.01.2017

Разговорот траел 15-тина минути Американскиот претседател Доналд Трамп телефонски му се јави на рускиот колега Владимир Путин, што претставува прв контакт на двајцата претседатели. Трамп претходно на Твитер наведе дека со Путин ќе разговара за ...

Трамп го потврди целосното залагање на САД во гарантирањето безбедност на Јапонија

Макфакс - 28.01.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп во саботата во телефонскиот разговор со јапонскиот премиер Шинзо Абе го потврдил целосното залагање на САД во гарантирањето на безбедноста на Јапонија, објави Белата куќа.

Путин и Трамп разговараа по телефон

Руска реч - 28.01.2017

Телефонскиот разговор меѓу претседателите на Русија и на САД траеше околу 45 минути. Редакцијата на „Руска реч на македонски“ ви ја пренесува содржината на соопштението за јавноста што го објави прес-службата на Кремљ по повод одржаниот телефонски ...

Кремљ откри за што разговарале Путин и Трамп

Стандард - 28.01.2017

Претседателите на Русија и САД, Владимир Путин и Доналд Трамп во текот на телефонскиот разговор разговарале како за меѓународни прашања, така и за заедничката работа на нив. Двајцата водачи се согласиле да ги стабилизираат односите меѓу двете земји ...

Трамп и Меркел се согласиле за „фундаменталното значење“ на НАТО

Стандард - 28.01.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп и германската канцеларка Ангела Меркел се согласиле за време на телефонскиот разговор меѓу нив во саботата дека НАТО е од „фундаментално значење“, соопшти агенцијата AФП, повикувајќи се на соопштение од Белата ...

Џејмс Матис положи заклетва како нов министер за одбрана на САД

Република - 28.01.2017

Претседателот на САД, Доналд Трамп присуствуваше вчера во Пентагон на церемонијата на која генералот Џејмс Матис положи заклетва како министер за одбрана. Во таа прилика Трамп рече дека Матис е „човек полн со акција“ и додаде дека поранешниот ...

Трамп и Путин разговараа телефонски

Република - 28.01.2017

Прв телефонски разговор меѓу американскиот претседател Доналд Трамп и рускиот колега Владимир Путин. Разговорот, што многумина го оценуваат како историски, траел 15-тина минути. Трамп претходно на Твитер наведе дека со Путин ќе разговара за ...

Ќе испрати ли Трамп американска бригада против “Исламска држава” во Сирија

Локално - 28.01.2017

Се очекува претседателот на САД Доналд Трамп да побара од Пентагон да предложи начини за забрзување на борбата против џихадисти од “Исламска држава” во Ирак и Сирија. Според неименувани функционери овие опции веројатно ќе вклучуваат чекори кои ...

Трамп денеска телефонски ќе разговара со петмина светски лидери

Вечер Прес - 28.01.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп, кој води активна дипломатска политика од стапувањето на должност на 20 јануари, денеска ќе има телефонски разговори со петмина светски лидери, соопшти Белата куќа Планирано е Трамп да разговара со рускиот ...

Груевски: Македонската влада ќе соработува со новата администрација на Трамп

Мета - 28.01.2017

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски по повод промените што се случуваат на светската политичка сцена и очекувањата, за порталот „Телеграф“ изјавил дека, „македонската влада ќе биде во тесна комуникација и ќе соработува со новата администрација на ...

Груевски за Трамп - Ќе имаме тесна комуникација и соработка

Фактор - 28.01.2017

Актуелниот мандатар и претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски очекува да се продлабочи соработката со САД под водство на новиот американски претседател Доналд Трамп. „Владата на Македонија ќе работи во тесна комуникација и ќе соработува со новата ...

Ова може да го применува секоја жена

Вечер Прес - 28.01.2017

Името Иванка Трамп, најверојатно ве асоцира на дијаманти, високите потпетици и скапоцените фустани, што и не е многу далеку од реалноста. Но, ќерката на Доналд Трамп има многу едноставен стил, не само на облекување, туку и во однос на начините на ...

Трамп денеска телефонски ќе разговара со петмина светски лидери

Локално - 28.01.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп, кој води активна дипломатска политика од стапувањето на должност на 20 јануари, денеска ќе има телефонски разговори со петмина светски лидери, соопшти Белата куќа.

ПУТИН И ТРАМП ДЕНЕС РАЗГОВАРААТ ЗА ПРВ ПАТ: Еве за што ќе зборуваат најмоќните лидери!

Фактор - 28.01.2017

Претседателот на САД Доналд Трамп денеска телефонски ќе разговара со претседателот на Русија Владимир Путин, потврдија од Белата куќа. Тоа вчера го најави портпаролот на Белата куќа Шон Спајсер на Твитер.

СДСМ застана зад Сорос во битката против Трамп, продолжуваат навредите кон него

Република - 28.01.2017

Како партија која целиот предизборен период додека траеше изборната трка во САД беше на страната на Демократите, навиваше за Хилари Клинтон и ширеше и навреди кон Трамп, СДСМ продолжува со навредите кон новиот американски претседател и новата ...

Џејмс Матис положи заклетва како нов министер за одбрана на САД

Вечер Прес - 28.01.2017

Претседателот на САД, Доналд Трамп присуствуваше вчера во Пентагон на церемонијата на која генералот Џејмс Матис положи заклетва како министер за одбрана Во таа прилика Трамп рече дека Матис е „човек полн со акција" и додаде дека поранешниот генерал ...

Трамп денеска телефонски ќе разговара со петмина светски лидери

Република - 28.01.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп, кој води активна дипломатска политика од стапувањето на должност на 20 јануари, денеска ќе има телефонски разговори со петмина светски лидери, соопшти Белата куќа.

Започна историскиот телефонски разговор меѓу Трамп и Путин

Локално - 28.01.2017

Ова е прв официјален контакт меѓу двајцата лидери Претседателот на САД Доналд Трамп зборува по телефон со рускиот претседател Владимир Путин. Ова го соопшти на Твитер портпаролот на Белата куќа Шон Спајсер.

Париз и Берлин загрижени, Прага задоволна од одлуката на Трамп за ограничување на имиграцијата

Точка - 28.01.2017

Одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп идните четири месеци да го суспендира влегување на бегалци во САД, ги загрижува Франција и Германија, изјави во саботата францускиот министер за надворешни работи Жан-Марк Ејро по разговорот со ...

Илјадници научници протестираа против указот на Трамп за ограничување на миграцијата

Локално - 28.01.2017

Илјадници познати научници, меѓу кои и 11 добитници на Нобелова награда потпишаа петиција против указот на американскиот претседател Доналд Трамп за ограничувањето на приемот на бегалци во земјата, со цел да се спречи влегувањето на исламски ...

Разговорот меѓу Трамп и Путин заврши: Двајцата лидери разговарале 45 минути, Трамп издава наредба за победа врз ...

Локално - 28.01.2017

Телефонскиот разговор меѓу претседателите на Русија и САД, Владимир Путин и Доналд Трамп заврши. Ова го соопшти агенција РИА Новости. Разговорот меѓу двајцата лидери траел 45 минути. Тоа беше нивниот прв официјален контакт по инаугурацијата на Трамп ...

Трамп: „Челична посветеност“ на САД за безбедноста на Јапонија

Република - 28.01.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп оствари денеска телефонски разговор со јапонскиот премиер Шинѕо Абе и при тоа ја потврди „челичната посветеност“ на САД за безбедноста на Јапонија. Двата лидери ветија дека ќе се консултираат и соработуваат во ...

Сите автомобили на Доналд Трамп: Ова е возниот парк на новиот претседател

МК News - 28.01.2017

Доналд Трамп е роден на 14 јуни 1946 година во Њујорк, САД. Тој е еден од најпознатите бизнис магнати во светот, директор на корпорацијата „Трамп“ која се занимава со недвижнини, а покрај тоа, тој е познат и како автор и телевизиски шоумен, од ...

САД нема да ја менуваат стратегијата кон Русија?...

Н.Македонија - 28.01.2017

Досегашната реторика на Трамп најавува затоплување на односите со Русија, па дури и некаква голема спогодба. Но предизборните ветувања често не се совпаѓаат со одлуките што претседателите ги носат откако ќе влезат во Белата куќа, особено кога ...

Трамп оствари прв официјален повик со Путин...

Н.Македонија - 28.01.2017

Трамп оствари прв официјален повик со Путин Американскиот претседател оствари телефонски разговор со рускиот претседател Владимир Путин, што претставува прв нивен официјален контакт. По разговорот со германската канцеларка Ангела Меркел, што треше ...

САД ветува „челична посветеност“ за безбедноста на Јапонија...

Н.Македонија - 28.01.2017

САД ветува „челична посветеност“ за безбедноста на Јапонија Американскиот претседател Доналд Трамп оствари денеска телефонски разговор со јапонскиот премиер Шинѕо Абе и при тоа ја потврди „челичната посветеност“ на САД за безбедноста на Јапонија.

Џејмс Матис положи заклетва како нов министер за одбрана на САД...

Н.Македонија - 28.01.2017

Џејмс Матис положи заклетва како нов министер за одбрана на САД Претседателот на САД, Доналд Трамп присуствуваше вчера во Пентагон на церемонијата на која генералот Џејмс Матис положи заклетва како министер за одбрана.

Трамп денеска телефонски ќе разговара со петмина светски лидери...

Н.Македонија - 28.01.2017

Трамп денеска телефонски ќе разговара со петмина светски лидери Американскиот претседател Доналд Трамп, кој води активна дипломатска политика од стапувањето на должност на 20 јануари, денеска ќе има телефонски разговори со петмина светски лидери, ...

Абе: САД со Трамп ќе станат уште поголема земја...

Н.Македонија - 28.01.2017

Абе: САД со Трамп ќе станат уште поголема земја Јапонскиот премиер Шинѕо Абе при телефонскиот разговор со американскиот претседател вели дека очекува за време на управувањето на Доналд Трамп, САД да станат „уште поголема земја“, јави ТАСС.

Америка, сега изгледаш како арапска држава...

Н.Македонија - 28.01.2017

Американци, ви посакуваме добредојде во клубот. Од жестоките протести и расправиите за бројот на учесници на инаугурацијата до упадите на разузнавачките служби во политиката, се чини дека се движите во наша насока и исто како нас станувате интересни ...

Иранскиот претседател со идиректна критика до Трамп

Lider - 28.01.2017

Иранскиот претседател Хасан Рохани упати денеска идиректна критика до американскиот претседател Доналд Трамп, изјавувајќи дека „поминало времето за изградба на ѕидови меѓу различните земји“, јави БТА.

Боли глава: Ова е возниот парк на новиот претседател!

Вистина.мк - 28.01.2017

Доналд Трамп е роден на 14 јуни 1946 година во Њујорк, САД. Тој е еден од најпознатите бизнис магнати во светот, директор на корпорацијата „Трамп“ која се занимава со недвижнини, а покрај тоа, тој е познат и како автор и телевизиски шоумен, од ...

„Се сеќавам на денот кога исмејувањето на малолетниот син на претседателот на Америка би ти го уништило животот”

Lider - 28.01.2017

Пренесуваме делови од изјавата на Бени Џонсон објавена во Индепендент Џурнал Ривју, во која Џонсон го осудува медиумското исмејување на детето. „Основното правило на пристојно и хумано известување е: Не ги исмејувајте децата на политичарите.

Трамп возвраќа со канонада за ѕвездите што го критикуваа: Мадона е гнасна, Болдвин е очаен!

Канал5 - 27.01.2017

Американскиот претседател не бираше зборови да возврати на критиките на некои од познатите американски ѕвезди. Мадона која протестираше по инаугурацијата ја нарече гнасна, а Болдвин кој често пати го имитира Трамп, го нарече очаен.

Актерот Шаја Лабаф уапсен за физички напад

Вест - 27.01.2017

САД - Актерот Шаја Лабаф беше уапсен рано вчера, откако се расправал со друг маж пред музеј во Њујорк каде што скандирал "Нема да нè поделат", пред камера во живо, по инаугурацијата на Доналд Трамп.

Трамп утре телефонски ќе разговара со Меркел и други светски лидери

Алсат-М - 27.01.2017

Новиот американски претседател Доналд Трамп утре ќе има телефонски разговор со германската канцеларка Ангела Меркел, јавуват германските медиуми кои што цитираат пост на социјалната мрежа Твитер, објавен од портпаролот на Белата Куќа Шин Спајсер.

За шише Трамп виски 6000 фунти

Канал5 - 27.01.2017

Шише ретко виски „Глен Дронач“ , кое на себе го има името на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп на акуција во Гразгов е продадено за 6000 фунти. Купецот од Канада за да биде сигурен дека вредното шише ќе заврши во неговите раце ...

Бенон: Американските медиуми се опозициска партија

Телма - 27.01.2017

Стив Бенон, водечкиот стратег на претседателот на САД, Доналд Трамп ги нарече синоќа американските мејнстрим медиуми „опозициска партија“ и порача дека би требало да „го држат јазикот за заби“.

Потје: Трамп е подготвен да ги укине санкциите кон Русија

ТВ21 - 27.01.2017

Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп подготвува документ со кој ќе се укинат санкциите кон Русија, изјави Фабрис Потје од аналитичкиот центар „Атлантик каунсил“. – Извори соопштија дека администрацијата на Трам подготвува указ ...

Путин и Трамп утре телефонски ќе разговараат

Алсат-М - 27.01.2017

Претседателите на Русија и САД; Владимир Путин и Доналд Трамп утре телефонски ќе разговараат, изјави портпарлот на Кремљ, Дмитриј Песков. – Да, потврдува дека утре ќе има телефонски разговор, рече Песков, јави ТАСС.

Путин и Трамп утре телефонски ќе разговараат

+инфо - 27.01.2017

Си-Ен-Ен и Ен-Би-Си јавија претходно дека двајцата претседателите ќе разговараат телефонски в сабота, прв пат откако Трамп стапи на должност. Претседателите на Русија и САД; Владимир Путин и Доналд Трамп утре телефонски ќе разговараат, изјави ...

Советник на Трамп: Американските медиуми се опозициска партија

А1 On - 27.01.2017

Стив Бенон, водечкиот стратег на претседателот на САД, Доналд Трамп ги нарече синоќа американските мејнстрим медиуми „опозициска партија“ и порача дека би требало да „го држат јазикот за заби“.

Советник на Трамп: Американските медиуми треба да „го држат јазикот за заби“

+инфо - 27.01.2017

– Медиумите би требало да се чувствуваат посрамотено и понижено, да го држат јазикот за заби и само да слушаат некое време, смета Бенон. Стив Бенон, водечкиот стратег на претседателот на САД, Доналд Трамп ги нарече синоќа американските мејнстрим ...

Путин и Трамп утре ќе разговараат телефонски

А1 On - 27.01.2017

Претседателите на Русија и САД; Владимир Путин и Доналд Трамп утре телефонски ќе разговараат, изјави портпарлот на Кремљ, Дмитриј Песков. – Да, потврдува дека утре ќе има телефонски разговор, рече Песков, јави ТАСС.

Кој се` присуствуваше на инаугурацијата на Доналд Трамп?

Факултети - 27.01.2017

„CNN“ објави интерактивна фотографија на која може да се видат лицата скоро на сите луѓе кои присуствувале на инаугурацијата на Доналд Трамп во Вашингтон. Оваа неверојатна фотографија е направена со помош на гигапиксел камера, „DSLR“ фотоапарат ...

Путин и Трамп утре телефонски ќе разговараат

Курир - 27.01.2017

Претседателите на Русија и САД; Владимир Путин и Доналд Трамп утре телефонски ќе разговараат, изјави портпарлот на Кремљ, Дмитриј Песков. – Да, потврдува дека утре ќе има телефонски разговор, рече Песков, јави ТАСС.

Десничарските потреси најавуваат многу неизвесна 2017-та

Макфакс - 27.01.2017

Одбележана со победата на новиот американски претседател Барак Обама и референдумот за излегувањето на Велика Британија од Европската унија мина 2016 година, во која се случија десничарски потреси од двете страни на Атлантикот, а имајќи ги предвид ...

Трамп и Путин утре на телефонски разговор

Р.С.Европа - 27.01.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп и неговиот руски колега Владимир Путин утре ќе имаат телефонски разговор, јави руската новинска агенција ТАСС, цитирајќи го портпаролот на Кремљ Дмитри Песков.

Советник на Трамп: Американските медиуми се опозициска партија

Сител - 27.01.2017

Стив Бенон, водечкиот стратег на претседателот на САД, Доналд Трамп ги нарече синоќа американските мејнстрим медиуми „опозициска партија“ и порача дека би требало да „го држат јазикот за заби“.

Стратегот на Трамп до новинарите: Вие сте опозиција и замолчете

Нова ТВ - 27.01.2017

Главниот стратег на американскиот претседател Доналд Трамп, Стив Бенон ја засили војната што новата администрација за отвори со медиумите, нарекувајќи ги „опозициска партија“ и сугерирајќи им да „замолчат“.

Трамп и Путин ќе разговараат за руско-американските односи по телефон

Стандард - 27.01.2017

Утре американскиот претседател Доналд Трамп и неговиот руски колега Владимир Путин ќе одржат својот прв телефонски повик, откако Трамп ја презеде функцијата, соопшти член на новата администрација, пренесува CNN.

Трамп воодушевен од претседателскиот авион

Курир - 27.01.2017

Претседтелот на САД, Доналд Трамп пренесе убави впечатоци од неговиот прв лет со претседателскиот авион до Филаделфија, каде им се обрати на републиканците. Новинарите кои патувале со Трамп велат дека бил насмеан, во кошула, со палто преку столица, ...

Трамп најави поконкретен сојуз со ЕУ

МРТ - 27.01.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп најави поконкретен сојуз со Европската унија, но паралелно претпочита трговски договори со одделни европски држави. Европејците се плашат дека обединета Европа не е приоритет на новата администрација во Белата ...

Трамп: Заедно со Русите ќе ja „растуриме од ќотек“ ИД

Руска реч - 27.01.2017

Шефот на американската држава Доналд Трамп не исклучува дека САД и Русија заедно ќе успеат да го „истераат духот“ од терористичката организација „Исламска држава“. Според Трамп, би било „извонредно“ да се „согласуваме“ со Русија, затоа што од тоа ќе ...

Сега и официјално: Трамп и Путин ќе разговараат в сабота (ВИДЕО)

МКД - 27.01.2017

За утре е закажан телефонски разговор меѓу претседателите на Русија и на САД, Владимир Путин и Доналд Трамп, соопшти денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. „Да, го потврдувам тоа“, рече Песков, пренесе агенцијата ТАСС.

ВО ПРЕТСЕДАТЕЛСКИОТ АВИОН: Трамп воодушевен од првиот лет (ФОТО)

Телеграф - 27.01.2017

Трамп истакнал дека претседателскиот авион е посебен од многу причини Претседателот на САД, Доналд Трамп, пренесе убави впечатоци од неговиот прв лет со претседателскиот авион до Филаделфија, каде што им се обрати на републиканците.

ЖЕШКА ЛИНИЈА: Утре прв телефонски разговор меѓу Путин и Трамп

Телеграф - 27.01.2017

Трамп повеќе пати изјави дека сака да ги подобри односите со Русија, кои се на најниска точка од Студената војна Претседателите на Русија и САД, Владимир Путин и Доналд Трамп, утре телефонски ќе разговараат, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј ...

Трамп утре најверојатно ќе разговара со Меркел за Русија

+инфо - 27.01.2017

Германската канцеларка Ангела Меркел најверојатно утре ќе разговара телефонски со американскиот претседател Доналд Трамп, јавија западни медиуми. Германската канцеларка Ангела Меркел најверојатно утре ќе разговара телефонски со американскиот ...

Радост кај Претседателот: Внукот на Трамп првпат ползеше токму во Белата куќа

Сител - 27.01.2017

Иванка Трамп (35) е горда мајка која ја сподели снимката од својот 10-месечен син како првпат ползи токму во Белата куќа. Таа ја сподели оваа трогателна снимка на Инстаграм со натпис: „Имаше толку неверојатни пресвртници во минатите неколку недели - ...

Другата ќерка на Трамп за која најмалку се збори

Lady - 27.01.2017

Доналд Трамп има уште една убава русокоса ќерка, која можете да ја видите на секоја забава на Менхетн, но се чини дека никој не ја забележува. Или пак, никој не зборува за неа. Освен што е дел од „богатите деца на Инстаграм“, стажира во Вог, има ...

Трамп се подготвува да ги сопре визите за муслимани

Стандард - 27.01.2017

Не можеме да ризикуваме. Со овој аргумент новиот американски претседател Доналд Трамп ја заштити претстојната одлука да престане програмата за прием на бегалци на САД во интервју за Fox News.

Медиуми: Трамп подготви указ за укинување на антируските санкции

Руска реч - 27.01.2017

Администрацијата на претседателот на САД по наредба на Доналд Трамп ги подготвила потребните документи за укинување на санкциите против Москва, соопшти научниот соработник на аналитичкиот центар „Атлантски Совет“ (Atlantic Council) Фабрис Потје.

Волстрит: Индексите ги задржаа своите позиции

Макфакс - 27.01.2017

На Волстрит тргувањето се одвиваше претпазливо бидејќи инвеститорите одлучија да се одморат откако пред еден ден сите главни индекси во САД го достигна ново највисоко ниво во историјата. Dow Jones зајакна за 32 бодови или 0,16 отсто, на 20.100 ...

Трамп ги укинува санкциите против Русија?

МКД - 27.01.2017

Администрацијата на претседателот на САД, Доналд Трамп, наводно подготвила документ со кој се укинуваат санкциите против Русија. Ова го соопшти научниот соработник на аналитичкиот центар Атлантик каунсил Фабрис Потје.

Потје: Трамп е подготвен да ги укине санкциите кон Русија

Сител - 27.01.2017

Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп подготвува документ со кој ќе се укинат санкциите кон Русија, изјави Фабрис Потје од аналитичкиот центар „Атлантик каунсил“. - Извори соопштија дека администрацијата на Трам подготвува указ ...

Трамп: Мадона е одвратна и гнасна

А1 On - 27.01.2017

Гостувајќи во телевизиското шоу на Шон Хенети, американскиот претседател Доналд Трамп кажа дека Мадона е “одвратна“ откако пејачкаѕа на протестотпротив него кажа дека размислувала “Белата куќа треба да ја крене во воздух“ -Таа жена е навистина ...

Трамп ѝ возврати на Мадона: Гнасна си!

+инфо - 27.01.2017

Трамп ја нарече Мадона одвратна откако таа на протестот изјави дека Белата куќа би требало „да се крене во воздух“. Американскиот претседател Доналд Трамп не избираше зборови да возврати на критиките што ги доби од некои американски ѕвезди.

Не смее да нема: Во Белата куќа донесен омилениот чипс на Доналд Трамп

Хитпортал - 27.01.2017

Заборавете на надворешната политика, ѕидот со Мексико, здравствениот систем или имиграцијата – Доналд Трамп се погрижи во Белата Куќа секогаш да ги има омилените грицки. Преседателот на Америка наредил во неговиот нов дом секогаш да има од чипсот ...

За утре закажан телефонски разговор Путин - Трамп

Р.С.Европа - 27.01.2017

Рускиот претседател Владимир Путин и претседателот на САД, Доналд Трамп, утре ќе имаат телефонски разговор, што ќе биде нивен прв разговор откако Трамп ја презеде функцијата, соопшти денеска Кремљ.

Трамп подготвува декрет за укинување на санкциите против Русија?

Стандард - 27.01.2017

Администрацијата на претседателот на САД, Доналд Трамп ги има подготвено потребните документи за укинување на санкциите против Русија. Тоа го напиша во својот Twitter профил соработникот на аналитичкиот центар „Atlantic Council“ – Фабрис Потие, ...

Оланд: Новата администрација на САД става многу предизвици пред Европа

Стандард - 27.01.2017

Во петокот францускиот претседател Франсоа Оланд изјави дека администрацијата на новиот американски претседател, Доналд Трамп носи „предизвици“ за Европа, пренесува АФП. „Да зборуваме многу отворено, има предизвици: американската администрација ги ...

Кремљ не е информиран за укинувањето на санкциите кон Русија

А1 On - 27.01.2017

Рускиот претседател Владимир Путин утре со американскиот претседател Доналд Трамп ќе разговара за актуелната состојба во билатералните односи, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Путин и Трамп утре телефонски ќе разговараат

Нетпрес - 27.01.2017

Да, потврдува дека утре ќе има телефонски разговор, рече Песков, јави ТАСС. Американските телевизии Си-Ен-Ен и Ен-Би-Си јавија претходно дека двајцата претседателите ќе разговараат телефонски в сабота, прв пат откако Трамп стапи на должност на 20 ...

(ВИДЕО) Доналд Трамп за Мадона: „Одвратна е, ја посрамоти Америка“

Нова ТВ - 27.01.2017

Откако Мадона ја почести публиката во Вашингтон на Женскиот марш за човекови права со жесток говор, споменувајќи како со новиот претседател на САД има желба да ја крене во воздух Белата Куќа, Доналд Трамп не и’ остана должен.

Симпатизер на претседателот Трамп нападнал муслиманка на аеродромот во Њујорк

Сител - 27.01.2017

Американецот Робин Родес (57) кој се декларирал себе си како симпатизер на новиот претседател Доналд Трамп, е уапсен и обвинет, откако нападнал една муслиманка на аеродромот „Џон Кенеди“ во Њујорк.

ТРАМП ГО ВРАТИ УДАРОТ: Мадона е одвратна, ги срамоти САД (ВИДЕО)

Телеграф - 27.01.2017

Поради спорниот говор против Трамп, Мадона имаше проблем со полицијата, па подоцна се обиде да се оправда дека зборувала метафорички Новиот претседател на САД, Доналд Трамп, ја нарече Мадона одвратна, откако таа призна дека по неговиот избор ...

Матис до европските сојузници - САД остануваат посветени на НАТО

Р.С.Европа - 27.01.2017

Соединетите Американски Држави се трајно посветени на НАТО, ги уверувал американскиот секретар за одбрана Џим Матис своите колеги од Германија и Франција. Матис се сретнал со германската министерка за одбрана, Урсула фон дер Лајен, и со францускиот ...

Трамп и Путин ќе имаат телефонски разговор

Глас на Америка - 27.01.2017

Разговорот се очекува да биде утре, и ќе биде прв телефонски контакт на двајцата лидери, по заклетвата на Трамп за претседател Претседателот на САД Доналд Трамп и рускиот претседател Владимир Путин се очекува утре да имаат телефонски разговор.

Трамп воодушевен од претседателскиот авион

А1 On - 27.01.2017

Претседтелот на САД, Доналд Трамп пренесе убави впечатоци од неговиот прв лет со претседателскиот авион до Филаделфија, каде им се обрати на републиканците. Новинарите кои патувале со Трамп велат дека бил насмеан, во кошула, со палто преку столица, ...

Трамп за Мадона: Искрено, таа е одвратна!

Стандард - 27.01.2017

Мадона никогаш не ја криела нетрпеливоста која ја чувствува спрема Доналд Трамп, а тој не задоцни да и одговори. Познатата пејачка одржа говор, во кој спомна дека идејата да ја разнесе Белата куќа и поминала низ главата.

Трамп во сабота ќе разговара со Путин, но и со Оланд и со Меркел

Макфакс - 27.01.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп ќе разговара телефонски во саботата со рускиот претседател Владимир Путин, но и со францускиот Франсоа Оланд, како и со германската канцеларка Ангела Меркел, соопшти во петокот неговиот портпарол.

Лагард: Политиките на Трамп ќе го забрзаат растот во САД во следните две години

Стандард - 27.01.2017

Плановите на претседателот Доналд Трамп да го реформира американскиот даночен систем и да ги зголеми трошоците за инфраструктура ќе го забрзаат растот во најголема економија во светот во следните две години, прокоментира директор на Меѓународниот ...

Мекејн вети цементирање на санкциите кон Русија, ако Трамп ги укине

Р.С.Европа - 27.01.2017

Американскиот републикански сенатор Џон Мекејн изјави дека ќе предложи закон со кој ќе се зацврстат санкции против Русија, ако претседателот Доналд Трамп одлучи да ги укине. Мекејн ја дава изјавата на еден ден пред закажаниот телефонски разговор ...

Противниците на абортусот протестираат во Вашингтон

Макфакс - 27.01.2017

Охрабрени од постапките на американскиот претседател Доналд Трамп, илјадници противници на абортусот започнаа во петокот да се собираат во сојузната престолнина Вашингтон, сакајќи да ја покажат сојата сила во новите политички состојби во САД коишто ...

Трамп воодушевен од претседателскиот авион

Сител - 27.01.2017

Претседтелот на САД, Доналд Трамп пренесе убави впечатоци од неговиот прв лет со претседателскиот авион до Филаделфија, каде им се обрати на републиканците. Новинарите кои патувале со Трамп велат дека бил насмеан, во кошула, со палто преку столица, ...

Медиуми: Клинтон добила над 800.000 нелегални гласови

Макфакс - 27.01.2017

Кандидатката на Демократската партија на ноемвриските претседателски избори, Хилари Клинтон, на општото гласање добила поддршка од повеќе од 800 илјади лица кои не се државјани на САД и според тоа немале право да учествуваат во гласањето, пишува ...

Трамп и Пенс со полна поддршка на Маршот за живот за заштита од абортус на неродените бебиња

Курир - 27.01.2017

Илјадници противници на абортусот денес започнаа да се собираат во сојузната престолнина Вашингтон, сакајќи да ја покажат својата сила во новите политички состојби во САД кои што им одат во полза на нивните настојувања.

„Се сеќавам на денот кога исмејувањето на малолетниот син на претседателот на Америка би ти го уништило животот”

А1 On - 27.01.2017

Индекс – Загреб Пренесуваме делови од изјавата на Бени Џонсон објавена во Индепендент Џурнал Ривју, во која Џонсон го осудува медиумското исмејување на детето. „Основното правило на пристојно и хумано известување е: Не ги исмејувајте децата на ...

„Се сеќавам на денот кога исмејувањето на малолетниот син на претседателот на Америка би ти го уништило животот”

Сител - 27.01.2017

Индекс – Загреб Пренесуваме делови од изјавата на Бени Џонсон објавена во Индепендент Џурнал Ривју, во која Џонсон го осудува медиумското исмејување на детето. „Основното правило на пристојно и хумано известување е: Не ги исмејувајте децата на ...

Трамп утре најверојатно ќе разговара со Меркел за Русија

Сител - 27.01.2017

Германската канцеларка Ангела Меркел најверојатно утре ќе разговара телефонски со американскиот претседател Доналд Трамп, јавија западни медиуми. Се очекува Меркел и Трамп да разговараат околу Русија, наведува изворот.

Трамп утре најверојатно ќе разговара со Меркел за Русија

А1 On - 27.01.2017

Германската канцеларка Ангела Меркел најверојатно утре ќе разговара телефонски со американскиот претседател Доналд Трамп, јавија западни медиуми. Се очекува Меркел и Трамп да разговараат околу Русија, наведува изворот.

Потје: Трамп е подготвен да ги укине санкциите кон Русија

Курир - 27.01.2017

Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп подготвува документ со кој ќе се укинат санкциите кон Русија, изјави Фабрис Потје од аналитичкиот центар „Атлантик каунсил“. – Извори соопштија дека администрацијата на Трам подготвува указ ...

Потје: Трамп е подготвен да ги укине санкциите кон Русија

+инфо - 27.01.2017

- Извори соопштија дека администрацијата на Трам подготвува указ за укинување на санкциите кон Русија, напиша Потје на Твитер, јавија руски медиуми. Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп подготвува документ со кој ќе се укинат ...

Трамп жестоко им возвраќа на ѕвездите што го критикуваа: Мадона е гнасна, Болдвин е очаен

Курир - 27.01.2017

Американскиот претседател не бираше зборови да возврати на критиките на некои од познатите американски ѕвезди. Мадона која протестираше по инаугурацијата ја нарече гнасна, а Болдвин кој често пати го имитира Трамп, го нарече ...

Радост кај Претседателот: Внукот на Трамп првпат ползеше токму во Белата куќа

Press24 - 27.01.2017

Иванка Трамп (35) е горда мајка која ја сподели снимката од својот 10-месечен син како првпат ползи токму во Белата куќа. Таа ја сподели оваа трогателна снимка на Инстаграм со натпис: „Имаше толку неверојатни пресвртници во минатите неколку недели - ...

Трамп: Мадона е гнасна, Болдвин е очаен

Нетпрес - 27.01.2017

Американскиот претседател не бираше зборови да возврати на критиките на некои од познатите американски ѕвезди. Мадона која протестираше по инаугурацијата ја нарече гнасна, а Болдвин кој често пати го имитира Трамп, го нарече очаен.

Трамп најбрутален досега - им возврати на ѕвездите кои го навредија

Press24 - 27.01.2017

Американскиот претседател не бираше зборови да возврати на критиките на некои од познатите американски ѕвезди. Мадона која протестираше по инаугурацијата ја нарече гнасна, а Болдвин кој често пати го имитира Трамп, го нарече очаен.

Путин и Трамп утре телефонски ќе разговараат

Сител - 27.01.2017

Претседателите на Русија и САД; Владимир Путин и Доналд Трамп утре телефонски ќе разговараат, изјави портпарлот на Кремљ, Дмитриј Песков. - Да, потврдува дека утре ќе има телефонски разговор, рече Песков, јави ТАСС.

Потје: Трамп е подготвен да ги укине санкциите кон Русија

А1 On - 27.01.2017

Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп подготвува документ со кој ќе се укинат санкциите кон Русија, изјави Фабрис Потје од аналитичкиот центар „Атлантик каунсил“. – Извори соопштија дека администрацијата на Трам подготвува указ ...

Кремљ не е информиран за укинувањето на санкциите кон Русија

Сител - 27.01.2017

Рускиот претседател Владимир Путин утре со американскиот претседател Доналд Трамп ќе разговара за актуелната состојба во билатералните односи, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Трамп подготвува документ за укинување на санкциите кон Русија

МРТ - 27.01.2017

​Наведе дека на 28 јануари Трамп телефонски ќе разговара со рускиот претседател Владимир Путин и со канцеларката Ангела Меркел. Администрацијата на претседателот Доналд Трамп подготвила документ со кој се укинуваат санкциите за Русија, соопшти ...

Путин разговараше со членовите на Советот за безбедност за односите на Русија и САД

Сител - 27.01.2017

Рускиот претседател Владимир Путин денеска одржа состанок со членовите на рускиот Совет за безбедност, каде првенствено разговараше за руско-американските односи и сириската криза, наведе портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков.

Трамп утре телефонски ќе разговара со Меркел и други светски лидери

Курир - 27.01.2017

Новиот американски претседател Доналд Трамп утре ќе има телефонски разговор со германската канцеларка Ангела Меркел, јавуват германските медиуми кои што цитираат пост на социјалната мрежа Твитер, објавен од портпаролот на Белата Куќа Шин Спајсер.

Трамп утре телефонски ќе разговара со Меркел и други светски лидери

Алфа - 27.01.2017

Претседателот Трамп покрај со Меркел, телефонски ќе разговара и со лидерите на Русија која предходно најави контатки меѓу Владимир Путин и Трамп како и со претседателот на Франција Франсоа Оланд.

Трамп утре телефонски ќе разговара со Меркел и други светски лидери

Сител - 27.01.2017

Новиот американски претседател Доналд Трамп утре ќе има телефонски разговор со германската канцеларка Ангела Меркел, јавуват германските медиуми кои што цитираат пост на социјалната мрежа Твитер, објавен од портпаролот на Белата Куќа Шин Спајсер.

ТЕЛЕФОНСКИ РАЗГОВОРИ: Трамп ќе се слушне со Меркел, Путин и Оланд

Телеграф - 27.01.2017

Новиот американски претседател ги воспоставува првите контакти со светските лидери Новиот американски претседател Доналд Трамп утре ќе има телефонски разговор со германската канцеларка Ангела Меркел, јавуват германските медиуми кои што цитираат пост ...

Мекејн ќе предложи закон за зацврстување на санкциите кон Русија ако Трамп ги укине

Стандард - 27.01.2017

Американскиот републикански сенатор Џон Мекејн рече дека ќе предложи закон со кој ќе се зацврстат санкции против Русија, ако претседателот Доналд Трамп одлучи да ги укине. Мекејн ја дава изјавата на еден ден пред закажаниот телефонски разговор меѓу ...

Еве за што ќе разговараат утре Трамп и Путин

Точка - 27.01.2017

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, прецизирал дека Трамп и Путин ќе разговараат по телефон утре во вечерните часови по московско време. Рускиот претседател Владимир Путин планира во телефонски разговор на Доналд Трамп да му го честита стапувањето ...

Путин и Трамп утре ќе разговараат телефонски

Република - 27.01.2017

Претседателите на Русија и на САД; Владимир Путин и Доналд Трамп, утре телефонски ќе разговараат, изјави портпарлот на Кремљ, Дмитриј Песков. – Да, потврдува дека утре ќе има телефонски разговор – рече Песков, а јави ТАСС.

Трамп воодушевен од претседателскиот авион

МК News - 27.01.2017

Претседтелот на САД, Доналд Трамп пренесе убави впечатоци од неговиот прв лет со претседателскиот авион до Филаделфија, каде им се обрати на републиканците. Новинарите кои патувале со Трамп велат дека бил насмеан, во кошула, со палто преку столица, ...

Трамп подготвил декрет за укинување на санкциите кон Русија

Локално - 27.01.2017

Администрацијата на претседателот Доналд Трамп подготвила документ со кој се укинуваат санкциите за Русија, соопшти научен соработник на аналитичкиот центар „Атлантик каунсил“, Фабрис Потје.

Трамп подготвил декрет за укинување на санкциите кон Русија

Мета - 27.01.2017

Администрацијата на претседателот Доналд Трамп подготвила документ со кој се укинуваат санкциите за Русија, соопшти научен соработник на аналитичкиот центар „Атлантик каунсил“, Фабрис Потје.

Трамп бил во право: за Хилари Клинтон гласале над 840.000 илегалци

Република - 27.01.2017

Хилари Клинтон добила гласови од повеќе од 800 илјади лица кои не се државјани на САД и според тоа немале право да учествуваат во гласањето, пишува Вашингтон Тајмс . Весникот се повикува на истражувањето водено од политикологот Џеси Ричман.

Волстрит: Индексите ги задржаа своите позиции

Точка - 27.01.2017

На Волстрит тргувањето се одвиваше претпазливо бидејќи инвеститорите одлучија да се одморат откако пред еден ден сите главни индекси во САД го достигна ново највисоко ниво во историјата. Dow Jones зајакна за 32 бодови или 0,16 отсто, на 20.100 ...

Трамп и Меркел утре ќе разговараат за Русија

Република - 27.01.2017

Германската канцеларка Ангела Меркел најверојатно утре ќе разговара телефонски со американскиот претседател Доналд Трамп, јавија западни медиуми. Се очекува Меркел и Трамп да разговараат околу Русија, наведува изворот.

Внукот на Трамп прв пат лазел - и тоа токму во Белата куќа: Снимката ги воодушевила сите на социјалните мрежи

Точка - 27.01.2017

35-годишната Иванка Трамп е горда мајка, која споделила снимка од својот 10-месечен син, кој прв пат лазел и тоа токму во Белата куќа. Таа ја споделила оваа интересна снимка на Инстаграм со натпис: "Имаше многу неверојатни пресвртници во минатите ...

Кремљ не е информиран за укинувањето на санкциите кон Русија

Локално - 27.01.2017

Рускиот претседател Владимир Путин утре со американскиот претседател Доналд Трамп ќе разговара за актуелната состојба во билатералните односи, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Приврзаник на Трамп нападнал муслиманка на аеродромот во Њујорк

Република - 27.01.2017

Американецот Робин Родес (57) кој се декларирал себе си како симпатизер на новиот претседател Доналд Трамп, е уапсен и обвинет, откако нападнал една муслиманка на аеродромот „Џон Кенеди“ во Њујорк.

Администрацијата на Трамп е предизвик за Европа, оцени Оланд

Локално - 27.01.2017

Францускиот претседател, Франсоа Оланд, изјави дека администрацијата на новиот американски претседател, Доналд Трамп, е „предизвик“ за Европа. Оланд, исто така, предупреди дека Европа е под сè поголема закана од популизам.

Трамп е подготвен да ги укине санкциите кон Русија

Република - 27.01.2017

Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп подготвува документ со кој ќе се укинат санкциите кон Русија, изјави Фабрис Потје од аналитичкиот центар „Атлантик каунсил“. – Извори соопштија дека администрацијата на Трам подготвува указ ...

Eгото на Трамп не поднесува удари: Веднаш да ми најдете слика со милион луѓе

Република - 27.01.2017

Два дена по инагурацијата на новиот американски претседател на САД, диреторкот на службата за национални паркови Мајкл Рејнолдс добил повик на кој му било речено дека претседателот сака да разговара со него.

„Се сеќавам на денот кога исмејувањето на малолетниот син на претседателот на Америка би ти го уништило животот”

Локално - 27.01.2017

Пренесуваме делови од изјавата на Бени Џонсон објавена во Индепендент Џурнал Ривју, во која Џонсон го осудува медиумското исмејување на детето. „Основното правило на пристојно и хумано известување е: Не ги исмејувајте децата на политичарите.

Трамп за преземањето на нуклеарните шифри: Кога ми кажаа за каков вид на разурнување зборуваме, се отрезнив...

Точка - 27.01.2017

Во своето прво големо интервју после превземањето на власта, Доналд Трамп за ABC проговори и за моментот кога од Барак Обама ги превзел нуклеарние шифри. Трамп изјави дека тоа било „многу застрашувачко“ искуство и дека со тоа донел „голема работа во ...

Трамп воодушевен од претседателскиот авион

Канал 77 - 27.01.2017

Претседтелот на САД, Доналд Трамп пренесе убави впечатоци од неговиот прв лет со претседателскиот авион до Филаделфија, каде им се обрати на републиканците. Според новинарите кои патувале со него, тој бил насмеан, во кошула, со палто преку столица, ...

Американските медиуми се опозициска партија!

Вечер Прес - 27.01.2017

Стив Бенон, водечкиот стратег на претседателот на САД, Доналд Трамп ги нарече синоќа американските мејнстрим медиуми „опозициска партија" и порача дека би требало да „го држат јазикот зад заби" Стив Бенон, водечкиот стратег на претседателот на САД, ...

Администрацијата на Трамп е предизвик за Европа, оцени Оланд

Мета - 27.01.2017

Францускиот претседател, Франсоа Оланд, изјави дека администрацијата на новиот американски претседател, Доналд Трамп, е „предизвик“ за Европа. Оланд, исто така, предупреди дека Европа е под сè поголема закана од популизам.

Трамп ги укинува санкциите против Русија?

Тера - 27.01.2017

Администрацијата на претседателот на САД, Доналд Трамп, наводно подготвила документ со кој се укинуваат санкциите против Русија. Ова го соопшти научниот соработник на аналитичкиот центар Атлантик каунсил Фабрис Потје.

Путин и Трамп в сабота ќе разговараат, соопшти Кремљ

Мета - 27.01.2017

Претседателите на САД и на Русија, Доналд Трамп и Владимир Путин, в сабота телефонски ќе разговараат, соопшти Кремљ. Соопштението следи откако Трамп во интервју за „Фокс њуз“ рече дека наскоро планира да има телефонски разговор со Путин.

Трамп прв пат летал со претседателскиот авион и веднаш направил непростлив гаф

Точка - 27.01.2017

Доналд Трамп урнал уште една традиција на американските претседатели. Новиот претседател направил неочекуван гаф на аеродромот во Вашингтон, од каде тргнал кон Филаделфија каде вчера им се обратил на републиканците.

Путин и Трамп утре телефонски ќе разговараат

Точка - 27.01.2017

Претседателите на Русија и САД; Владимир Путин и Доналд Трамп утре телефонски ќе разговараат, изјави портпарлот на Кремљ, Дмитриј Песков. Да, потврдува дека утре ќе има телефонски разговор, рече Песков, јави ТАСС.

Десничарските потреси најавуваат многу неизвесна 2017-та

Точка - 27.01.2017

Одбележана со победата на новиот американски претседател Барак Обама и референдумот за излегувањето на Велика Британија од Европската унија мина 2016 година, во која се случија десничарски потреси од двете страни на Атлантикот, а имајќи ги предвид ...

Една недела по вселувањето: Kако живее Трапм во Белата куќа?

еМагазин - 27.01.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп живее во Белата куќа само од една недела, но веќе стави свој отпис во претседателската резиденција, пишуваат New York Times и Daily Mail. Изданијата раскажуваат детали за навиките на новиот станар на Белата ...

Двојни аршини: По навредите за Саша и Малија – линч, по оние за Барон – аплаузи

Република - 27.01.2017

„Основното правило на пристојно и хумано известување е: Не ги исмејувајте децата на политичарите. Откако новинарката Елизабет Лаутен непримерно се осврна на модниот стил на ќерките на Обама во текот на една свеченост, интернетот ја распна.

Путин и Трамп утре телефонски ќе разговараат

Вечер Прес - 27.01.2017

Претседателите на Русија и САД; Владимир Путин и Доналд Трамп утре телефонски ќе разговараат, изјави портпарлот на Кремљ, Дмитриј Песков Претседателите на Русија и САД; Владимир Путин и Доналд Трамп утре телефонски ќе разговараат, изјави портпарлот ...

Трамп го возвраќа ударот на ѕвездите: "Мадона е гнасна, Болдвин е очаен, а најлошо е едно ТВ шоу..."

Точка - 27.01.2017

Во второто интервју кое го дал откако минатата седмица ја преземал претседателската должност, Доналд Трамп ги нападнал неистомислениците, притоа не бирајќи зборови. Така, гостувајќи на телевизиската емисија на Шон Хенити, својот омилен водител, ...

Трамп убаво ја подбра Мадона

Локално - 27.01.2017

Дело што беше срам за САД. Тоа беше одвратно, рече во телевизиско интервју Доналд Трамп по повод на тоа што го направи Мадона на митингот на жените. “Мислам дека е згрозена од своите постапки”, продолжи претседателот на Соединетите Американски ...

Трамп е подготвен да ги укине санкциите кон Русија

Вечер Прес - 27.01.2017

Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп подготвува документ со кој ќе се укинат санкциите кон Русија, изјави Фабрис Потје од аналитичкиот центар „Атлантик каунсил" Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп ...

Целиот свет ги очекува утрешните големи вести од Трамп и Путин

Локално - 27.01.2017

Утре ќе биде првиот телефонски разговор меѓу претседателите на двете супер сили Според податоците на NBC има голема веројатност овој викенд да се оствари телефонски разговор меѓу лидерите на САД и Русија.

Трамп утре најверојатно ќе разговара со Меркел за Русија...

Н.Македонија - 27.01.2017

Трамп утре најверојатно ќе разговара со Меркел за Русија Германската канцеларка Ангела Меркел најверојатно утре ќе разговара телефонски со американскиот претседател Доналд Трамп, јавија западни медиуми.

Путин и Трамп утре телефонски ќе разговараат...

Н.Македонија - 27.01.2017

Путин и Трамп утре телефонски ќе разговараат Претседателите на Русија и САД; Владимир Путин и Доналд Трамп утре телефонски ќе разговараат, изјави портпарлот на Кремљ, Дмитриј Песков. - Да, потврдувам дека утре ќе има телефонски разговор - рече ...

Путин разговараше со членовите на рускиот Совет за безбедност...

Н.Македонија - 27.01.2017

Путин разговараше со членовите на рускиот Совет за безбедност Рускиот претседател Владимир Путин денеска одржа состанок со членовите на рускиот Совет за безбедност, каде првенствено разговараше за руско-американските односи и сириската криза, наведе ...

Милијардери и генерали ќе ја спроведуваат политиката на Трамп...

Н.Македонија - 27.01.2017

Новиот американски претседател формира кабинет со членови што имаат многу пари,големо воено искуство и доста време поминато во политиката, а сепак мало искуство со различните федерални оддели за кои се именувани Најмалку пет милијардери и двајца ...

Кремљ не е информиран за укинувањето на санкциите кон Русија...

Н.Македонија - 27.01.2017

Кремљ не е информиран за укинувањето на санкциите кон Русија Рускиот претседател Владимир Путин утре со американскиот претседател Доналд Трамп ќе разговара за актуелната состојба во билатералните односи, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј ...

Трамп утре најверојатно ќе разговара со Меркел за Русија

Идивиди - 27.01.2017

Берлин, 27 јануари 2017 (МИА) - Германската канцеларка Ангела Меркел најверојатно утре ќе разговара телефонски со американскиот претседател Доналд Трамп, јавија западни медиуми. Се очекува Меркел и Трамп да разговараат околу Русија, наведува изворот.

Путин и Трамп утре телефонски ќе разговараат

Lider - 27.01.2017

Претседателите на Русија и САД; Владимир Путин и Доналд Трамп утре телефонски ќе разговараат, изјави портпарлот на Кремљ, Дмитриј Песков. – Да, потврдува дека утре ќе има телефонски разговор, рече Песков, јави ТАСС.

Советник на Трамп: Американските медиуми се опозициска партија

Lider - 27.01.2017

Стив Бенон, водечкиот стратег на претседателот на САД, Доналд Трамп ги нарече синоќа американските мејнстрим медиуми „опозициска партија“ и порача дека би требало да „го држат јазикот за заби“.

Трамп воодушевен од претседателскиот авион

Lider - 27.01.2017

Претседтелот на САД, Доналд Трамп пренесе убави впечатоци од неговиот прв лет со претседателскиот авион до Филаделфија, каде им се обрати на републиканците. Новинарите кои патувале со Трамп велат дека бил насмеан, во кошула, со палто преку столица, ...

Волстрит: Без промена кај главните индекси

Денар - 27.01.2017

На Волстрит тргувањето се одвиваше претпазливо бидејќи инвеститорите одлучија да се одморат откако пред еден ден сите главни индекси во САД го достигна ново највисоко ниво во историјата. Dow Jones зајакна за 32 бодови или 0,16 отсто, на 20.100 ...

Трамп најавува безбедносни зони во Сирија

Алсат-М - 26.01.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп најави формирање безбедносни зони за бегалци во Сирија, но за тоа не се консултирал со Русија. Во интервју за Еј-Би-Си Њуз тој рече дека сигурно ќе се формираат безбедносни зони во Сирија оценувајќи дека Европа ...

Трамп ќе формира безбедносни зони во Сирија, Русија не е консултирана

Канал5 - 26.01.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп најави формирање безбедносни зони за бегалци во Сирија, но за тоа не се консултирал со Русија. Во интервју за Еј-Би-Си Њуз тој рече дека сигурно ќе се формираат безбедносни зони во Сирија оценувајќи дека Европа ...

Трамп најавува безбедносни зони во Сирија, Русија не е консултирана

Телма - 26.01.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп најави формирање безбедносни зони за бегалци во Сирија, но за тоа не се консултирал со Русија. Во интервју за Еј-Би-Си Њуз тој рече дека сигурно ќе се формираат безбедносни зони во Сирија оценувајќи дека Европа ...

Шаја Ла Баф уапсен на анти - Трамп протестот - се степал со друг демонстрант

Канал5 - 26.01.2017

Актерот е одведен со лисици откако се степал со друг демонстрант на протестот по инаугурацијата на Доналд Трамп. Според локалните медиуми, на Шаја не му се допаднало тоа што го рекол демонстрантот пред камерата со која актерот го снимал протестот и ...

Како е да се преземе контролата над американските нуклеарни кодови - прво интервју на Трамп како претседател

Канал5 - 26.01.2017

- Кога ќе ви објаснат што претставуваат тие и за каков вид деструкција станува збор, тоа е многу отрезнувачки момент. Тоа е многу, многу страшно - одговори Трамп на прашањето на Дејвид Муир од Еј Би Си во првото интервју откако стана претседател.

Главниот стратег на Трамп им порача на медиумите да заќутат

Сакам да кажам - 26.01.2017

Стивен Бенон, главниот стратег на американскиот претседател Доналд Трамп, ги нападна медиумите во денешното интервју за „Њујорк тајмс“, тврдејќи дека медиумските организации биле „понижени“ со исходот од изборите кој малкумина го очекуваа и неколку ...

Трамп: Неопходно е ограничување влез од муслимански држави

Алсат-М - 26.01.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека неговиот план да се ограничи влезот за луѓе од неколку муслимански држави е неопходен бидејќи светот е во „целосен хаос“. Во интервју за Еј-Би-Си Њуз, Трамп отфрли тврдења дека тој план е „прогон на ...

Трамп: неопходно е ограничување влез од муслимански држави

ТВ21 - 26.01.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека неговиот план да се ограничи влезот за луѓе од неколку муслимански држави е неопходен бидејќи светот е во „целосен хаос“. Во интервју за Еј-Би-Си Њуз, Трамп отфрли тврдења дека тој план е „прогон на ...

Кастро: Куба е подготвена за дијалог и соработка со САД и при управувањето на Трамп

Стандард - 26.01.2017

Кубанскиот претседател Раул Кастро изјави дека Куба се надева дека ќе продолжи нормализацијата на односите со САД и при управувањето на Доналд Трамп, пренесе Ројтерс. Тој рече дека Хавана е подготвена на дијалог и соработка со Вашингтон по оние ...

Еве каде ќе живее Иванка Трамп со семејството во Вашингтон

ЗаЗабава - 26.01.2017

Откако нејзиниот сопруг Џеред Кушнер доби нова работа како советник во кабинетот на нејзиниот татко, инаку новиот претседател на Америка, Доналд Трамп, Иванка Трамп се повлече од раководните функции во своите компании и реши заедно со семејството да ...

Трамп: Обама ми остави прекрасно писмо, сака да завршам одлична работа

+инфо - 26.01.2017

Продолжувајќи ја традицијата, Барак Обама, му остави писмо на својот наследник Доналд Трамп. Новиот претседател сега кажа збор-два за тоа ...

Доналд Трамп за малку ќе го спасел од банкрот најтрофејниот фудбалски клуб во светот

Оff.net - 26.01.2017

Откако откривме дека пред 25 години влечел ждрепка за англискиот Лига Куп, најдовме уште една спортска новост поврзана со новиот американски претседател, поради која ќе го сместиме во ...

Трамп: Обама ми остави прекрасно писмо, сака да завршам одлична работа

Слободен Печат - 26.01.2017

Продолжувајќи ја традицијата, Барак Обама му остави писмо на својот наследник Донaлд Трамп. Новиот претседател сега кажа збор-два за тоа писмо. – Претседателот Обама ми даде писмо. Нема да ви ги прочитам, но ќе кажам – тоа е едно прекрасно писмо.

Белгиски пратеник: Европа ќе го следи Трамп како послушна овчичка

Руска реч - 26.01.2017

Доналд Трамп ќе ги укине санкциите против Русија, а Европа автоматски ќе ги следи САД како послушна овчичка, изјави белгискиот пратеник Алдо Каркаси во интервју за РТ. Приврзаниците на укинувањето на антируските санкции во парламентот на Белгија ...

(ВИДЕО)Трамп е „за“ мачење на затвореници за тероризам

Нова ТВ - 26.01.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп смета дека мачењето на затворениците е корисно, бидејќи како што оцени, „против оган мора да се бориш со оган“. Во првото телевизиско интервју од доаѓањето на функцијата, za TV stanicata Ej Bi Si тој објасни ...

Трамп: Неопходно е ограничување влез од муслимански држави

+инфо - 26.01.2017

Тој додаде дека САД веќе имаат доволно проблеми и без доаѓање на луѓе кои во многу случаи сакаат уништувања. Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека неговиот план да се ограничи влезот за луѓе од неколку муслимански држави е неопходен ...

Русија и Турција реагираа на изјавите на Трамп за „безбедни зони“ во Сирија

Макфакс - 26.01.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп не ја консултирал ниту Русија пред да го најави воспоставувањето на безбедна зона за бегалците во Сирија, изјави портпаролот на Кремљ. Дмитриј Медвед, во четвртокот, додека Турција очекува да види што тој план ...

Трамп го укина финансирањето на сите клиники и организации кои го спроведуваат абортусот

Репортер - 26.01.2017

Брзината и леснотијата со која новиот американски претседател потпиша еден куп извршни наредби ги остави многумина во шок и неверување, особено клиниките за абортус, со кој дури и Хилари Клинтон соработуваше.

„Фридом Хаус“: Претседателот Трамп да се откаже од користењето тортура

А1 On - 26.01.2017

Од „Фридом Хаус“ реагираат до новоиот американски претседател Доналд Трамп, во врска со неговите коментари дека тортурата може да биде ефективна испрашувачка техника. „Го повикуваме претседателот Трамп да се откаже од користењето на тортура и да ...

Трамп: Пентагон и ЦИА ќе одлучат за употребата на техниките за испрашување

Р.С.Европа - 26.01.2017

Претседателот на САД, Доналд Трамп изјави дека тој мисли оти симулираното давење и други техники на испрашување кои се сметаат како тортура "апсолутно" функционираат, но тој ќе им препушти на шефовите на ЦИА и Пентагон за тоа дали да ги врати.

10 интересни факти за претседателската лимузина на Трамп

Кајгана - 26.01.2017

Претседателската лимузина во која ќе се вози Доналд Трамп е позната како „Ѕверот“, а крие интересни опции и застрашувачки безбедносни мерки. Погледнете ги овие факти за ...

Претседателство на големи промени и големи стравувања

Капитал - 26.01.2017

Трамп доследен на кампањата и откако влезе во Белата куќа Новиот американски претседател со солидно темпо, веднаш по преземањето на функцијата, почна да ги спроведува ветувањата од кампањата, на начин што во одреден дел ги изненади и неговите ...

Трамп ужива во Белата Куќа, воодушевен е од Овалната соба и телефоните

Нова ТВ - 26.01.2017

Доналд Трамп во предизборната кампања ја помина секоја педа од Америка, патуваше илјадници километри, но генерално никаде не се задржуваше повеќе од ден-два. Објаснувањето е едноставно – човекот обожува да спие во сопствениот кревет.

Геополитиката на Балканот по победата на Доналд Трамп

Слободен Печат - 26.01.2017

Инклинирањето кон Москва на екипата на Груевски пред победата на Трамп, сега се заменети со хистерично протрамповско расположение сè до првите разочарувања. Нано Ружин Регионот на Балканот традиционално е поделен помеѓу западните и источните ...

Трамп најавува безбедносни зони во Сирија, Русија не е консултирана

Курир - 26.01.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп најави формирање безбедносни зони за бегалци во Сирија, но за тоа не се консултирал со Русија. Во интервју за Еј-Би-Си Њуз тој рече дека сигурно ќе се формираат безбедносни зони во Сирија оценувајќи дека Европа ...

Куглање, селфи, одлуки:Семејството Трамп од Белата Куќа на „Инстаграм“

Нова ТВ - 26.01.2017

Претседателот Доналд Трамп има големо семејство и сите негови деца за време на инаугурацијата на 45 американски претседател во Вашингтон во рацете беа со мобилните телефони. Иванка Трамп и Џаред Кушнер, Тифани, Ерик и Доналд Јр.

Трамп најавува безбедносни зони во Сирија, Русија не е консултирана

Нетпрес - 26.01.2017

Во интервју за Еј-Би-Си Њуз тој рече дека сигурно ќе се формираат безбедносни зони во Сирија оценувајќи дека Европа направила голема грешка што дозволила милиони луѓе да заминат за Германија и други држави.

Трамп најавува безбедносни зони во Сирија, Русија не е консултирана

Сител - 26.01.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп најави формирање безбедносни зони за бегалци во Сирија, но за тоа не се консултирал со Русија. Во интервју за Еј-Би-Си Њуз тој рече дека сигурно ќе се формираат безбедносни зони во Сирија оценувајќи дека Европа ...

Трамп најавува безбедносни зони во Сирија, Русија не е консултирана

+инфо - 26.01.2017

Во интервју за Еј-Би-Си Њуз Трамп рече дека сигурно ќе се формираат безбедносни зони во Сирија. Американскиот претседател Доналд Трамп најави формирање безбедносни зони за бегалци во Сирија, но за тоа не се консултирал со Русија.

Трамп не ги слуша агентите за безбедност и натаму „твита“ од својот смартфон

Телефони.мк - 26.01.2017

Новиот американски претседател Доналд Трамп не ги слуша агентите за безбедност и натаму пишува твитови од својот небезбеден Android смартфон. Белата куќа е загрижена дека со овој уред Трамп може да биде лесна мета на хакерите и да се загрози ...

Трамп: Неопходно е ограничување влез од муслимански држави

Курир - 26.01.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека неговиот план да се ограничи влезот за луѓе од неколку муслимански држави е неопходен бидејќи светот е во „целосен хаос“. Во интервју за Еј-Би-Си Њуз, Трамп отфрли тврдења дека тој план е „прогон на ...

Рококо кичот на Трамп го донесе „златното доба“ во Белата куќа

Нова ТВ - 26.01.2017

Со влегувањето на новиот американски претседател Доналд Трамп во Белата куќа, тој веднаш направи промени во Овалната соба, официјалната претседателска канцеларија – постави златни завеси на прозорците.

5 митови за спонтаните абортуси кои конечно треба да се срушат

Кафе пауза - 26.01.2017

Спонтаниот абортус е трауматично искуство за секоја жена, а она што може дополнително да ја влоши ситуацијата е фактот што многу ретко се зборува на оваа тема, предизвикувајќи им на оние што минале низ ова искуство да се чувствуваат изолирано.

БЕЗ КОНСУЛТАЦИЈА СО ПУТИН: Трамп најавува безбедносни зони во Сирија

Телеграф - 26.01.2017

Не, нашите американски партнери не нè консултираа. Тоа е нивна одлука, изјави Песков Американскиот претседател Доналд Трамп најави формирање безбедносни зони за бегалци во Сирија, но за тоа не се консултирал со Русија.

Муслиманите во Њујорк одржаа „итен протест“ за забраната за муслимани на Доналд Трамп

Радио МОФ - 26.01.2017

Неколку часа пред претседателот Трамп да воведе забрана за влез на жителите на повеќе муслимански држави, а откако им нареди на федералните агенти да почнат да градат ѕид на границата со Мексико, муслиманските лидери итно во Њујорк свикаа протест за ...

Клуб на Трамп собира членска такса од 200.000 долари

Стандард - 26.01.2017

Туристичкиот комплекс на холдингот Трамп Мар-а-Лаго во Флорида, кој е и елитен клуб, го зголеми придонесот за членови на 200.000 долари, објави Ројтерс. Клубот се простира на површина од 8 хектари, има приватна плажа, салон за убавина, сала.

Земан го поддржува Трамп поради тоа што „не поднесува мигранти, терористи и новинари“

Макфакс - 26.01.2017

Чешкиот претседател Милош Земан изјавил дека новиот американски претседател Доналд Трамп веќе со своите први потези покажува дека си стои на збор и дека му е симпатичен поради тоа што „не поднесува нелегални мигранти, исламски терористи и новинари“, ...

Германците го предупредија Трамп!

Авто Плус - 26.01.2017

САД ќе претрпи „значителни економски штети“ од намерата на новиот претседател, Доналд Трамп, да воведе трговски бариери, предупреди Матијас Висман, шеф на германската Асоцијација на автомобилската индустрија (VDA).

Стилска еволуција на Иванка Трамп

Fashionel - 26.01.2017

За време на инаугурацијата, покрај Меланија Трамп, еднакво внимание беше посветено на неговата прва ќерка – Иванка Трамп. Таа е дете од првиот брак на Доналд со Иванка Трамп, и тоа второ. Тие двајца имаат уште два сина – Доналд Џуниор и Ерик.

Трамп одобрува тортура при испрашување на терористи

Стандард - 26.01.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека според него мачењето при испрашувањата funkcionira. Во интервју за телевизијата Еј-Би-Си, Трамп изјави дека целта му е Американците да бидат заштитени. „Сакам нашата земја да биде безбедна.

Елон Маск: Јас сум гласот на разумот во кабинетот на Трамп

Стандард - 26.01.2017

Сопственикот на Tesla и Space X, Елон Маск прокоментира дека тој ќе биде „гласот на разумот“ во кабинетот на Доналд Трамп. Визионерот смета дека тој е еден од ретките луѓе кои се свесни не само со особеностите на Силиконската долина во Калифорнија, ...

Кремљ претпазлив за американскиот план за "безбедни зони" во Сирија

Р.С.Европа - 26.01.2017

Русија реагираше претпазливо на планот на САД за "безбедна зона" во Сирија, велејќи дека Вашингтон не се консултирал со Москва за ова прашање и дека треба да се испитаат сите можни последици.

Трамп: Слушнав дека мачењето апсолутно функционира (ВИДЕО)

МКД - 26.01.2017

Додека се очекува Доналд Трамп да нареди враќањето на методот на мачење наречен вотербординг, претходно користен од иследниците на ЦИА - новоинаугурираниот претседател изјави дека од високи разузнавачки извори слушнал дека тој „апсолутно“ ...

Трамп: Неопходно е ограничување влез од муслимански држави

Алфа - 26.01.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека неговиот план да се ограничи влезот за луѓе од неколку муслимански држави е неопходен бидејќи светот е во „целосен хаос“. Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека неговиот план да се ...

Германците предупредуваат Трамп да не си „игра“ со трговијата

Додај Гас - 26.01.2017

САД ќе претрпат „значителни економски штети“ од намерата на новиот претседател Доналд Трамп да воведе трговски бариери, предупредува Матијас Висман, шеф на германската Асоцијација на автомобилската индустрија (VDA).

(ВИДЕО) Трамп почна војна со лажните вести кои ги презентира CNN

Репортер - 26.01.2017

Не стивнуваат реакциите на инаугурацијата на Доналд Трамп, а некои од клучните лица на администрацијата на новиот американски претседател тргнаа во најнова војна со медиумите. Така Трамо во седиштето на ЦИА во саботата ги обвини мејнстрим медиуимте ...

Синот на Трамп веднаш да се даде на „хомосексуално“ семејство?!

Репортер - 26.01.2017

Барак Хусеин Обама фрли повеќе од 20 илјади бомби во својот мандат и доби Нобелова награда за Мир. Оваа жена е наградена за мир во Германија, а предложи одземање на синот на Трамп и вдомување во хомосексуално (алтернативно семејство) Па вие кажете ...

Првото големо интервју на Трамп: Kaжа работи од кои многумина се исплашија

Кајгана - 26.01.2017

Интервјуто следеше по објавувањето на извештајот дека Трамп се подготвува да потпише наредба со која повторно ќе се затвораат лицата осомничени за тероризам на тајни локации, таканаречени „места”.

Холивудски актер му објави „војна“ на Трамп и заврши со лисици на раце

Слободен Печат - 26.01.2017

Ѕвездата од „Трансформери“, актерот Шаја Лабаф, е уапсен во Њујорк бидејќи неговиот протест против Доналд Трамп станал насилен. Според медиумските извештаи, Шаја организирал протест против претседателот на САД, што бил пренесуван во живо на интернет.

Трамп најавува безбедносни зони во Сирија, Русија не е консултирана

Точка - 26.01.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп најави формирање безбедносни зони за бегалци во Сирија, но за тоа не се консултирал со Русија. Во интервју за Еј-Би-Си Њуз тој рече дека сигурно ќе се формираат безбедносни зони во Сирија оценувајќи дека Европа ...

Земан го поддржува Трамп поради тоа што „не поднесува мигранти, терористи и новинари“

Точка - 26.01.2017

Чешкиот претседател Милош Земан изјавил дека новиот американски претседател Доналд Трамп веќе со своите први потези покажува дека си стои на збор и дека му е симпатичен поради тоа што „не поднесува нелегални мигранти, исламски терористи и новинари“, ...

Лавров со коментар за Трамп: Знаеме дека е мајстор за преговарање, но и Путин знае како да преговара

Точка - 26.01.2017

Рускиот шеф на дипломатијата порача дека Русите се свесни дека Трамп знае како да направи договор, но нагласи дека и Путин го знае истото. Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, даде свој коментар за новата американска администрација ...

Трамп најавува безбедносни зони во Сирија, Русија не е консултирана

Локално - 26.01.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп најави формирање безбедносни зони за бегалци во Сирија, но за тоа не се консултирал со Русија. Во интервју за Еј-Би-Си Њуз тој рече дека сигурно ќе се формираат безбедносни зони во Сирија оценувајќи дека Европа ...

Сите автомобили на Доналд Трамп: Ова е возниот парк на новиот претседател

Република - 26.01.2017

Доналд Трамп е роден на 14 јуни 1946 година во Њујорк, САД. Тој е еден од најпознатите бизнис магнати во светот, директор на корпорацијата „Трамп“ која се занимава со недвижнини, а покрај тоа, тој е познат и како автор и телевизиски шоумен, од ...

Кастро очекува нормализирање на односите со САД, но не на штета на Куба

Мета - 26.01.2017

Кубанскиот претседател Раул Кастро изјави дека Куба се надева дека ќе се нормализираат односите со САД, но истакна дека администрацијата на новиот американски претседател, Доналд Трамп, не би требало да очекува отстапки што ќе му наштетат на ...

(ВИДЕО) ТРАМП ПРОТИВ ЏИХАДИСТИТЕ: Ги ограничува визите за 7 муслимански земји со силен екстремизам

Фактор - 26.01.2017

Претседателот на САД Доналд Трамп изјавил дека неговиот план да се ограничи влезот на луѓе од 7 муслимански земји е неопходен бидејќи светот е во целосен хаос. Се работи за Сирија, Иран, Ирак, Либија, Јемен, Судан и Сомалија, а Трамп за ЕјБиСи њуз ...

Светот е во хаос и треба да се ограничи влегувањето во Америка, рече Трамп

Мета - 26.01.2017

Претседателот на САД, Доналд Трамп, изјави дека неговиот план да се ограничи влегувањето на луѓето од неколку муслимански земји е неопходен затоа што светот е во „целосен хаос“. Во интервју за „Еј-би-си њуз“, Трамп ги отфрли тврдењата дека тој план ...

Сите деца на Доналд Трамп: Погледнете како изгледаат и со што се занимаваат!

Точка - 26.01.2017

За Иванка, Барон и Тифани знаат речиси сите. Но Доналд има уште деца, а еве и со што се занимаваат сите тие. Доналд Трамп Џуниор, 39 години Доналд Џуниор е најстариот син на претседателот на САД.

Иванка Трамп има нова дополнителна причина за среќа!

Република - 26.01.2017

Откако Доналд Трамп влезе во Белата куќа, неговиот, но и животот на неговото семејство доби нова димензија и стана многу динамичен. Така неговата ќерка Иванка Трамп во првите денови во Белата куќа ги доживеа и првите моменти на ползење на нејзиниот ...

Се создава нов светски поредок: Оваа земја ќе ја замени Америка како главна сила...

Точка - 26.01.2017

Предводена од претседателот Си Џинпинг, Кина мирно се подготвува за превземање на глобалното водство од економијата па се до климатските промени, пишува британски „Ројтерс“. Само неколку дена пред инаугурацијата на Доналд Трамп, кинескиот ...

Трамп: Неопходен е ограничен влез од муслимански држави

Република - 26.01.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека неговиот план да се ограничи влезот за луѓе од неколку муслимански држави е неопходен бидејќи светот е во „целосен хаос“. Во интервју за Еј-Би-Си Њуз, Трамп отфрли тврдења дека тој план е „прогон на ...

Трамп: Неопходно е ограничување влез од муслимански држави

Вечер Прес - 26.01.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека неговиот план да се ограничи влезот за луѓе од неколку муслимански држави е неопходен бидејќи светот е во „целосен хаос" Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека неговиот план да се ...

Трамп го дал своето прво големо интервју како претседател и кажал работи од кои многумина стравуваат

Точка - 26.01.2017

Претседателот на САД, Доналд Трамп, изјавил дека смета дека мачењето на затворениците е делотворно, бидејќи, како што оценил, "против оган мораме да се бориме со оган". Во првото телевизиско интервју од инаугурацијата, кое го дал за TV ABC , ...

Русија и Турција реагираа на изјавите на Трамп за „безбедни зони“ во Сирија

Точка - 26.01.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп не ја консултирал ниту Русија пред да го најави воспоставувањето на безбедна зона за бегалците во Сирија, изјави портпаролот на Кремљ. Дмитриј Медвед, во четвртокот, додека Турција очекува да види што тој план ...

Пентагон и ЦИА ќе одлучат за враќање на мачењето

Тера - 26.01.2017

Претседателот на САД, Доналд Трамп изјави дека тој мисли оти симулираното давење и други техники на испрашување кои се сметаат како тортура “апсолутно” функционираат, но тој ќе им препушти на шефовите на ЦИА и Пентагон за тоа дали да ги врати.

Трамп го дал првото интервју како претседател – Она што го кажа стаписа многумина (Видео)

МК News - 26.01.2017

Претседателот на САД, Доналд Трамп, изјавил дека смета дека мачењето на затворениците е делотворно, бидејќи, како што оценил, “против оган мораме да се бориме со оган”. Во првото телевизиско интервју од инаугурацијата, кое го дал за TV ABC, ...

Големи предизвици дома и во странство: 5 работи кои што „бесното куче“ треба да ги има на ум

Точка - 26.01.2017

Новиот американски министер за одбрана, генерал Џејмс Матис ќе има многу работа во иднина - од решавањето на предизвиците во странство, преку преголемите барања на Трамп, па се до слабата доверба на Американците во војската.

Зошто некои во Мексико се радуваат на Трамп?

Фактор - 26.01.2017

Ако претседателот на САД, Доналд Трамп ги исполни заканите, илјадници работни места ќе бидат поставени на карта. За некои ова е голема можност. „Немаме персонал“ може да се прочита на вратата на кафуле Corazon Santo во северномексиканскиот град Сан ...

Трамп твита од незаштитен мобилен телефон...

Н.Македонија - 26.01.2017

Трамп твита од незаштитен мобилен телефон Претседателот Трамп сè уште го користи незаштитениот „Андроид“ телефон со кој ги пишува твитовите, вели Меги Хаберман во „Њујорк Тајмс“, по неколку дена откако претседателот се пресели во Белата куќа.

Трамп вети голема истрага за изборни измами...

Н.Македонија - 26.01.2017

Се очекуваше новиот претседател вчера да потпише повеќе извршни наредби, меѓу кои и наредбата за изградба на заштитен ѕид кон Мексико, како и привремена забрана за влез на бегалци од Блискиот Исток, пренесуваат светските медиуми Американскиот ...

Орвеловата „1984“ повторно бестселер поради Трамп...

Н.Македонија - 26.01.2017

Орвеловата „1984“ повторно бестселер поради Трамп Дистопскиот роман на Џорџ Орвел „1984“, кој дава слика на замислена иднина под авторитарен режим, стана бестселер и повторно се печати децении откако е напишана, додека читателите наоѓаат начини како ...

Трамп формира безбедносни зони во Сирија...

Н.Македонија - 26.01.2017

Трамп формира безбедносни зони во Сирија Американскиот претседател Доналд Трамп најави формирање безбедносни зони за бегалци во Сирија, но за тоа не се консултирал со Русија. Во интервју за „Еј-Би-Си Њуз“ тој рече дека сигурно ќе се формираат ...

НАТО и Велика Британија против тортурата за која се залага Трамп...

Н.Македонија - 26.01.2017

НАТО и Велика Британија против тортурата за која се залага Трамп НАТО ќе ги почитува меѓународните закони кои ја забрануваат тортурата, рече денеска генералниот секретар на Северно-атлантскиот сојуз по изјавата на американскиот претседател дека ...

Откако Трамп стана претседател, Орвеловата „1984“ се продава „како алва“

365 - 26.01.2017

14 Споделувања Share Tweet 1984 – светски познатиот антиутопичен политички роман од Џорџ Орвел, напишан пред точно 68 години, забележува рекордна продажба на сајтот на Amazon во последните неколку дена.

Трамп: Неопходно е ограничување влез од муслимански држави

Lider - 26.01.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека неговиот план да се ограничи влезот за луѓе од неколку муслимански држави е неопходен бидејќи светот е во „целосен хаос“. Во интервју за Еј-Би-Си Њуз, Трамп отфрли тврдења дека тој план е „прогон на ...

Германците го предупредија Трамп!

365 - 26.01.2017

6 Споделувања Share Tweet САД ќе претрпи „значителни економски штети“ од намерата на новиот претседател, Доналд Трамп, да воведе трговски бариери, предупреди Матијас Висман, шеф на германската Асоцијација на автомобилската индустрија (VDA).

Трамп најавува безбедносни зони во Сирија, Русија не е консултирана

Идивиди - 26.01.2017

Вашингтон, 26 јануари 2017 (МИА) – Американскиот претседател Доналд Трамп најави формирање безбедносни зони за бегалци во Сирија, но за тоа не се консултирал со Русија. Во интервју за Еј-Би-Си Њуз тој рече дека сигурно ќе се формираат безбедносни ...

Трамп најавува безбедносни зони во Сирија, Русија не е консултирана

Lider - 26.01.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп најави формирање безбедносни зони за бегалци во Сирија, но за тоа не се консултирал со Русија. Во интервју за Еј-Би-Си Њуз тој рече дека сигурно ќе се формираат безбедносни зони во Сирија оценувајќи дека Европа ...

Холандија против Трамп со меѓународен фонд за абортуси

Сакам да кажам - 25.01.2017

Холандската влада планира да лансира меѓународен фонд за финансирање на пристап до контрацепција и абортус во земјите во развој, за да може да се дополни јазот оставен откако администацијата на Трамп соопшти дека повеќе нема да финансира никакви ...

Трамп со опасно обезбедување: Телохранителот има лажна дланка, за да го држи оружјето под палтото?

Канал5 - 25.01.2017

Еден од бодигардите кои го обезбедуваа претседателот Трамп, неговата сопруга Меланија и синот Барон, во текот на нивната прошетка по инаугурацијата, постојано ги држи рацете на ист начин. Тоа беше доволно да го „запали“ социјалните мрежи - сите беа ...

Трамп нареди истрага за наводните измами за време на претседателските избори во ноември

Алсат-М - 25.01.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави оти ќе нареди да се спроведе „голема истрага“ за наводните измами за време на претседателските озбори во САД во ноември. Тој утрово напиша на Твитер дека истрагата ќе биде ги опфати гласачите од повеќе ...

ФБИ отвори истрага за телефонски разговор на советникот на Трамп со рускиот амбасадор

Канал5 - 25.01.2017

Американските власти отвориле истрага за телефонските разговори на Мајк Флин, советник за национална безбедност на претседателот Доналд Трамп, со рускиот амбасадор во САД Сергеј Кисљак, открива Си-Ен-Ен, повикувајќи се на разузнавачки извори.

ТЕМА: Кој добива, а кој губи со излегувањето на САД од ТПП?

Алсат-М - 25.01.2017

Американскиот претседател, Доналд Трамп, со потпишување на указот за повлекување на САД од Транс-пацифичкото трговско партнерство (ТПП), исполни уште едно од ветувањата дадени во предизборната кампања.

Трамп денеска ќе го потпише указот за изградба на ѕидот на границата со Мексико

Телма - 25.01.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска ќе потпише извршни укази за изградба на ѕид долж границата со Мексико, за времена забрана за влез на бегалци во САД и прекин на издавањето визи за граѓани од Сирија и уште шест блискоисточни и ...

Додека Трамп е зафатен со „Америка прво“, Кина го презема лидерството

Deutsche Welle - 25.01.2017

Кина се обидува да го искористи празниот простор во меѓународните односи оставен со преземањето на Доналд Трамп на претседателската функција во САД. Патот на свилата против 'Америка прво'.

САД: FBI ги прислушувале разговорите меѓу рускиот амбасадор и помошникот на Трамп

Макфакс - 25.01.2017

Американското Федерално биро за истраги (FBI) ги прислушувало телефонските разговори во декември 2016 година меѓу помошникот на американскиот претседател Доналд Трампи за национална безбедност Мајкл Флин и русиот амбасадор во Вашингтон, Сергеј ...

Трамп го повика индискиот премиер во посета на САД

+инфо - 25.01.2017

Трамп и Моди во телефонски разговор дискутираа и за соработката во областа на економијата и одбраната и безбедноста во јужна и централна Азија. Американскиот претседател Доналд Трамп го повика премиерот на Индија Нарендра Моди да ги посети САД во ...

10 воени тајни кои протекоа во јавност: Што му откри Обама на Трамп

Таратур - 25.01.2017

Оние информации кои обично се класифицирани како најстроги тајни се воените, но од време на време „протекуваат“ и такви во јавноста, а еве десет такви кои излегоа надвор од контрола на американската војска.

Трамп денеска веројатно ќе потпише указ за изградба на ѕидот

Нетпрес - 25.01.2017

Трамп доцна синоќа на Твитер напиша: „Утре претстои голем ден за националната безбедност. Заедно со многу други работи, ние ќе го изградиме ѕидот!“. Со тоа Трамп ќе го исполни едно од главните предизборни ветувања.

Трамп поднесе оставка на функциите во 400 компании

+инфо - 25.01.2017

Неговите синови, Доналд и Ерик сега ја преземаа контролата над тие компании. Доналд Трамп се определи функцијата претседател на Соединетите Американски Држави да биде негова единствена работа.

ВИДЕО: Што се има во автомобилот на Доналд Трамп?

Курир - 25.01.2017

Новиот автомобил на американскиот претседател Доналд Трамп, ќе биде опремен со најсовремените електронски уреди, како камера за ноќно снимање и сателитски системи за комуникација. Возилото во секој момент ќе има залихи од крвната група на Трамп кои ...

Трамп го слушаше имамот како чита од Куранот: Погледнете како реагираше

Сител - 25.01.2017

Новиот претседател на САД Доналд Трамп ја презеде и службено новата функција на 20. јануари. Трамп на својот пат до местото претседател на САД даваше секакви изјави, а секако една од највпечатливите беше таа за муслиманите, кога предложи да им се ...

Трамп ја прифати поканата да му се обрати на Конгресот

Р.С.Европа - 25.01.2017

Белата куќа соопшти дека американскиот претседател Доналд Трамп ја прифати поканата на претседателот на Претставничкиот дом Пол Рајан на 28 фавруари по прв пат да му се обрати на Конгресот на заедничка седница на двата дома.

Трамп во Белата куќа ќе стави слика од инаугурацијата, како доказ за толпата (ФОТО)

МКД - 25.01.2017

Претседателот на САД, Доналд Трамп, во Белата куќа ќе постави фотографија од својата инаугурација на која се гледаат присутните граѓани. Со тоа тој сака да одговори на наводите во некои медиуми дека на Капитол Хил немало многу луѓе, јави АП.

Телохранителот на Трамп на денот на инаугурацијата имал лажни раце, а со вистинските држел оружје

Курир - 25.01.2017

Телохранителот, кој е крупен, со избричена глава и опасен поглед, цело време е на исто растојание од Трамп и речиси не ги поместува рацете. Лажни пластични раце пред себе, додека со вистинските под капутот држи автоматско оружје спремен да пука во ...

Волстрит: S&P и Nasdaq индексите достигнаа рекорден скок

Макфакс - 25.01.2017

На Волстрит во вторникот индексите S&P 500 и Nasdaq достигна нови рекордни нивоа бидејќи резултатите на компаниите беа подобри од очекуваното, додека претседателот на САД, Доналд Трамп започнува да ги реализира своите ветувања.

Песков: Работиме на воспоставување контакт меѓу Путин и Трамп

Сител - 25.01.2017

Администрацијата на претседателот на Русија, Владимир Путин засега не е во контатк со тимот на претседателот на САД Доналд Трамп, меѓутоа, се работи на тоа да се воспостават контакти, јави ТАСС.

Трамп ги потпиша указите за изградба на два спорни нафтовода

Макфакс - 25.01.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп во среда ги потпиша указите за обнова на проектите за изградба на спорните нафтоводи Keystone XL и Dakot Access. Трамп пред новинарите во Овалната соба на белата куќа рече дека и натаму ќе преговара за ...

Холандија иницира создавање светски фонд за помош на жените кои сакаат да абортираат

А1 On - 25.01.2017

Холандија соопшти дека иницирала формирање нов меѓународен фонд за помош на жените кои сакаат да абортираат, јавија светските агенции. Холанската Влада за оваа тема веќе одржала претходни разговори со другите земји од ЕУ, кои позитивно и одговориле ...

Кампањата на Трамп никогаш нема да заврши

Оff.net - 25.01.2017

Американската инаугурација на претседател е замислена како моментот кога раскрстуваш со кампањата за твоето следно вработување и ја преземаш улогата на лидер на земјата. Ама како човек што толку добро си пројде за време на кампањата, да ја прекине ...

„Алтернативните факти“ на тимот на Трамп предизвикаа зголемена продажба на Орвеловата „1984“

Радио МОФ - 25.01.2017

Промената во американската политичка парадигма изгледа ги потсеќа жителите на дистопија, бидејќи романот на Џорџ Орвел „1984“ е шестата најпродавана книга на Амазон во моментов, пишува Independent .

Ептен јако видео: Погледнете како тверка Трамп

Таратур - 25.01.2017

Британска уметница која се занимава со „боди арт“ направи урнебесно видео на кое го прикажува новиот претседател на САД, Доналд Трамп, во тверкачко ...

Сите ја познаваме Иванка Трамп, но сега запознајте ја и другата ќерка на Трамп

Press24 - 25.01.2017

Веќе извесно време Доналд Трамп и неговото семејството се во центарот на вниманието во светот. Светските медиумите непрекинато се фокусираат на неговата сопруга Меланија и неговата ќерка Иванка.

Анкета: Индија и Русија очекуваат дека Трамп ќе биде добар лидер

Нова ТВ - 25.01.2017

Поголемиот дел од земјите имаат мали очекувања од владеењето на Доналд Трамп за време на неговиот мандат, според резултатите од анкетата на Ипсос МОРИ. Во истражувањето учествувале 18.000 луѓе од 24 земји, а на прашањето дали Трамп ќе биде добар ...

Холандија со контрамерка на одлуката на Трамп за абортусот

Нова ТВ - 25.01.2017

Холандија планира да воспостави прекуокеански фонд за абортусот како реакција на одлуката на новиот американски претседател Доналд Трамп со којашто го забрани финасирањето на меѓународоните организации кои ги информираат жените за нивното право на ...

Доналд Трамп пее и танцува на српската песна „Видовдан“ (видео)

Хитпортал - 25.01.2017

Доналд Трамп со денови е главна тема во светските медиуми. Овој пат тој е во центарот на вниманието со пародијата на која танцува и ја пее песната во изведба на Гоца Лазаревиќ-„Видовдан“. ...

„Парламентни Листи“: Му се заканува ли на Трамп американски Мајдан?

Руска реч - 25.01.2017

Чешкиот весник „Парламентни Листи“ пишува дека Путин е подготвен да му помогне на Трамп во случај на обид за преврат во САД. Неколку дена пред инаугурацијата на американскиот претседател, Владимир Путин изјави, делумно како шега, а делумно сериозно, ...

Холандија иницира создавање светски фонд за помош на жените кои сакаат да абортираат

Сител - 25.01.2017

Холандија соопшти дека иницирала формирање нов меѓународен фонд за помош на жените кои сакаат да абортираат, јавија светските агенции. Холанската Влада за оваа тема веќе одржала претходни разговори со другите земји од ЕУ, кои позитивно и одговориле ...

Американците поради Трамп масовно го купуваат и читаат Орвел

МКД - 25.01.2017

Откако Доналд Трамп се всели во Белата куќа и ги направи првите неколку потези, меѓу кои и воведувањето на веќе славниот поим „алтернативни факти“ во јавниот дискурс, Орвеловата класика „1984“ стана најпродаваната книга на Амазон.

ВООРУЖЕН И ОПАСЕН: Телохранителот на Трамп имал лажни раце, а со вистинските држел оружје (ФОТО/ВИДЕО)

Телеграф - 25.01.2017

Телохранителот, кој е крупен, со избричена глава и опасен поглед, цело време е на исто растојание од Трамп и речиси не ги поместува рацете Лажни пластични раце пред себе, додека со вистинските под капутот држи автоматско оружје спремен да пука во ...

Песков: Работиме на воспоставување контакт меѓу Путин и Трамп

Алфа - 25.01.2017

Администрацијата на претседателот на Русија, Владимир Путин засега не е во контатк со тимот на претседателот на САД Доналд Трамп, меѓутоа, се работи на тоа да се воспостават контакти Администрацијата на претседателот на Русија, Владимир Путин засега ...

МИСТЕРИЈА: Што се крие зад лажната рака на телохранителот на Трамп!?

Сител - 25.01.2017

По инаугурацијата на претседателот на САД Доналд Трамп 20. јануари, на Интернет почна да кружи едно видео кое започнало од Капитол до Белата Куќа. На снимката се гледа новиот американски претседател и првата дама Меланија кој позади нив се движи ...

Холандија иницира создавање светски фонд за помош на жените кои сакаат да абортираат

+инфо - 25.01.2017

Влади на државите надвор од ЕУ, компании и социјални институции, биле поканети да учествуваат во фондот. Холандија соопшти дека иницирала формирање нов меѓународен фонд за помош на жените кои сакаат да абортираат, јавија светските агенции.

Снимката од инаугурацијата шокира: Телохранителот на Трамп имал лажни раце! ВИДЕО+ФОТО

+инфо - 25.01.2017

По инаугурацијата на Доналд Трамп, 20 јануари, по интернет почна да кружи интересна снимка од поворката која тргна од Капитол кој Белата куќа. По инаугурацијата на Доналд Трамп, 20 јануари, по интернет почна да кружи интересна снимка од поворката ...

Мистерија на инаугурацијата на Трамп: Лажна раката на телохранителот? (ВИДЕО)

Press24 - 25.01.2017

По инаугурацијата на претседателот на САД Доналд Трамп 20. јануари, на Интернет почна да кружи едно видео кое започнало од Капитол до Белата Куќа. На снимката се гледа новиот американски претседател и првата дама Меланија кој позади нив се движи ...

ЦИА почнува да го регрутира својот најнов соработник: Доналд Трамп

МКД - 25.01.2017

Ленгли е спремно да почне да го обработува новиот претседател како што ги обработува странските лидери. Како? Со ласкање на неговото его. „Тој е крајно несигурен како момче-адолесцент“, вели еден аналитичар за Дејли бист .

Снимката од поворката по инаугурацијата го запали интернет: Телохранителот на Трамп имал лажни раце! ВИДЕО+ФОТО

Слободен Печат - 25.01.2017

По инаугурацијата на Доналд Трамп , 20 јануари, по интернет почна да кружи интересна снимка од поворката која тргна од Капитол кон Белата куќа. Подготви: K. ...

Трамп нареди истрага за изборите во САД

Стандард - 25.01.2017

Американскиот претседател, Доналд Трамп изјави дека ќе нареди истрага за измами за време на изборите во САД во ноември, пренесоа американските медиуми. Тој напиша на Твитер утринава дека истрагата ќе влијае на регистрираните гласачи во повеќе од ...

Лавров: Москва нема илузии за брзо подобрување на односите со Вашингтон

А1 On - 25.01.2017

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска изјави дека Москва „не потхранува илузии“ дека затегантите односи со Вашингтон брзо ќе бидат подобрени под раководната палка на Доналд Трамп, пренесоа американските медиуми.

Спремен да пука со вистинските: Tелохранителот од Трамп имаше лажни раце (видео)

Таратур - 25.01.2017

Над 13 илјади полицајци, ФБИ агенти, тајни агенти и припадници на Националната гарда ги обезбедуваа настаните во Вашингтон за време на инаугурацијата на Доналд Трамп. Посетителите коишто добијат билети за инаигурацијата биле предупредени дека не ...

Мистерија на инаугурацијата: Телохранителот на Трамп со лажните раце

Кајгана - 25.01.2017

Инаугурацијата на претседателот на САД, Доналд Трамп, се уште привлекува внимание, а сега е актуелно видео од прошетката од Капитол до Белата куќа. На снимката се гледаат новиот американски претседател и првата дама Меланија, а зад нив се движат ...

Една минута вести: Холандија со контрамерка на Трамп

Нова ТВ - 25.01.2017

Според Индексот на перцепција на корупција, Македонија бележи фрапантен пад од 24 места и од 2015 година, во 2016 е рангирана на најниското досега за нас – 90 место. Индексот кој денес го објави „Транспаренси Интернешенал“; Холандија планира да ...

Лавров:Трамп е мајстор за склучување зделки, но и Путин умее да се договори

Руска реч - 25.01.2017

Шефот на руското МНР Сергеј Лавров, говорејќи во Државната дума на РФ на „владиниот час“, зборуваше за идните односи меѓу Русија и САД. Според Лавров, Москва нема илузии дека ќе има ново „ресетирање“. „Ние немаме никакви наивни очекувања.

Трамп нареди истрага за наводните измами за време на претседателските избори

+инфо - 25.01.2017

Трамп додаде дека „во зависност од резултатите на истрагата, ние ќе ги зајакнеме процедурите за гласање“. Американскиот претседател Доналд Трамп изјави оти ќе нареди да се спроведе „голема истрага“ за наводните измами за време на претседателските ...

ТРАМП НАРЕДИ ИСТРАГА: Ќе се анализираат наводните измами за време на претседателските избори

Телеграф - 25.01.2017

Американскиот претседател денеска истакна дека во зависност од резултатите на истрагата ќе бидат зајакнати процедурите за гласање во иднина Американскиот претседател Доналд Трамп изјави оти ќе нареди да се спроведе голема истрага за наводните измами ...

Трамп бара истрага за изборна измама

Р.С.Европа - 25.01.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп рече дека ќе побара истрага за наводите за изборна измама за време на изборите што се одржаа во ноември без разлика на големиот консензус дека таа не била распространета.

Уапсени новинари кои известувале за протестите против Трамп

Нова ТВ - 25.01.2017

Уапсени се уште четворица новинари кои известувале за протестите за време на инагуарицијата на Трамп. Заедно со останатите, шестмината новинари се соочуваат со 10 години затвор и казна од 25 000 ...

(Видео) Мистерија на инаугурацијата на Трамп: Лажна рака на телохранителот?

Окно - 25.01.2017

По инаугурацијата на претседателот на САД Доналд Трамп на 20 јануари, на интернет почна да кружи видео снимка која почна од Капитол кон Белата куќа. На снимката се гледаат новиот американски претседател и првата дама Меланија зад кои оди ...

ВИДЕО:Трамп седна во Овалната соба – промените почнаа

Нова ТВ - 25.01.2017

Претседателот на САД, само што влезе во Овалната соба на Белата куќа, веднаш се зафати со наредби кои постепено ќе ја менуваат надворешната политика на САД. Го најави популарниот ѕид со Мексико, ја повлече Америка од Транспацифичкиот договор, а ...

Се зголемија продажбите на „1984“ на Орвел по говорите на Трамп

Стандард - 25.01.2017

Продажбите на романот „1984“ на Џорџ Орвел се зголемија по неточните или несоодветни изјави на претседателот Доналд Трамп и некои негови соработници, соопшти АП, цитирана од светските агенции.

Ѕиренете во домот на Иванка Трамп, таа е љубимица на новиот претседател на САД

Сител - 25.01.2017

Иванка Трамп, наследничката на империјата на Доналд Трамп, новиот американски претседател, живее луксузно од малечка. Иванка активно учествуваше во кампањата на татко и, а од неодамна не живее заедно со таткото.

Воена зона среде САД: Чикаго ги брои мртвите, Трамп се заканува

МКД - 25.01.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп ги предупреди властите на Чикаго дека ќе испрати федерални сили доколку не успеат да го намалат нивото на криминал во градот. Најголемиот град на државата Илиноис веќе со години важи за „воена зона“, а во ...

Трамп веќе го заштитил слоганот за изборите во 2020-та

Макфакс - 25.01.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп очигледно е уверен дека ќе ги исполни ветувањата дадени во текот на кампањата „Да ја направиме Америка повторно голема“ за претседателските избори во ноември 2016 година и веќе го авторизирал слоганот за ...

Трамп го слушаше имамот како чита од Куранот: Погледнете како реагираше

Press24 - 25.01.2017

Новиот претседател на САД Доналд Трамп ја презеде и службено новата функција на 20. јануари. Трамп на својот пат до местото претседател на САД даваше секакви изјави, а секако една од највпечатливите беше таа за муслиманите, кога предложи да им се ...

Трамп нареди истрага за наводните измами за време на претседателските избори во ноември

Сител - 25.01.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави оти ќе нареди да се спроведе „голема истрага“ за наводните измами за време на претседателските озбори во САД во ноември. Тој утрово напиша на Твитер дека истрагата ќе биде ги опфати гласачите од повеќе ...

Трамп нареди истрага за наводните измами за време на претседателските избори

А1 On - 25.01.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави оти ќе нареди да се спроведе „голема истрага“ за наводните измами за време на претседателските озбори во САД во ноември. Тој утрово напиша на Твитер дека истрагата ќе биде ги опфати гласачите од повеќе ...

Трамп нареди истрага за наводните измами за време на претседателските избори во ноември

Алфа - 25.01.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави оти ќе нареди да се спроведе „голема истрага“ за наводните измами за време на претседателските озбори во САД во ноември. Американскиот претседател Доналд Трамп изјави оти ќе нареди да се спроведе „голема ...

(ВИДЕО) Мистерија на инаугурацијата на Трамп: Раката на телохранителот е лажна?

Репортер - 25.01.2017

По инаугурацијата на претседателот на САД Доналд Трамп 20. јануари, на Интернет почна да кружи едно видео кое започнало од Капитол до Белата Куќа. На снимката се гледа новиот американски претседател и првата дама Меланија кој позади нив се движи ...

Која е другата ќерка на Доналд Трамп?

Курир - 25.01.2017

Освен за новиот претседател на САД Доналд Трамп, медиумите непрекинато се фокусираат и на неговата сопруга Меланија и неговата ќерка Иванка. Но, малкумина пишуваат и зборуваат за неговата друга ќерка – Тифани.

„Њујорк тајмс“: Трамп има намера да го остави Коми на чело на ФБИ

А1 On - 25.01.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп има намера да го остави Џејмс Коми за шеф на Федералното истражно биро (ФБИ), пишува весникот „Њујорк тајмс“. Коми беше остро критикуван од страна на демократите, кога 11 денови пред одржувањето на ...

Трамп го повика индискиот премиер во посета на САД

Сител - 25.01.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп го повика премиерот на Индија Нарендра Моди да ги посети САД во текот на ова година, соопшти вчера Белата куќа. Трамп и Моди во телефонски разговор дискутираа и за соработката во областа на економијата и ...

Трамп го повика индискиот премиер во посета на САД

А1 On - 25.01.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп го повика премиерот на Индија Нарендра Моди да ги посети САД во текот на ова година, соопшти вчера Белата куќа. Трамп и Моди во телефонски разговор дискутираа и за соработката во областа на економијата и ...

Ѕирнете во најсовремениот автомобил на Трамп: Има резерви на крв, кислород и отпорен е на бомби

Press24 - 25.01.2017

Новиот автомобил на американскиот претседател Доналд Трамп, ќе биде опремен со најсовремените електронски уреди, како камера за ноќно снимање и сателитски системи за комуникација. Возилото во секој момент ќе има залихи од крвната група на Трамп кои ...

Трамп ги потпиша указите за изградба на два спорни нафтовода

Кајгана - 25.01.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп ги потпиша указите за обнова на проектите за изградба на спорните нафтоводи Keystone XL и Dakot Access. Трамп пред новинарите во Овалната соба на Белата куќа рече дека и натаму ќе преговара за одредбите и ...

Ќе ви го помати умот - Запознајте ја и другата ќерка на Трамп

Сител - 25.01.2017

Веќе извесно време Доналд Трамп и неговото семејството се во центарот на вниманието во светот. Светските медиумите непрекинато се фокусираат на неговата сопруга Меланија и неговата ќерка Иванка.

Песков: Работиме на воспоставување контакт меѓу Путин и Трамп

А1 On - 25.01.2017

Администрацијата на претседателот на Русија, Владимир Путин засега не е во контатк со тимот на претседателот на САД Доналд Трамп, меѓутоа, се работи на тоа да се воспостават контакти, јави ТАСС.

ВООРУЖЕН И ОПАСЕН: Телохранителот на Трамп имал лажни раце, а со вистинските држел оружје

Сител - 25.01.2017

Телохранителот, кој е крупен, со избричена глава и опасен поглед, цело време е на исто растојание од Трамп и речиси не ги поместува рацете Лажни пластични раце пред себе, додека со вистинските под капутот држи автоматско оружје спремен да пука во ...

Чива слика чува Трамп во кабинетот?

Panika.be - 25.01.2017

На шокирање на многумина, Трамп откри чива слика чува во кабинетот. *Извор: ...

САД: FBI ги прислушувале разговорите меѓу рускиот амбасадор и помошникот на Трамп

Точка - 25.01.2017

Американското Федерално биро за истраги ги прислушувало телефонските разговори во декември 2016 година меѓу помошникот на американскиот претседател Доналд Трампи за национална безбедност Мајкл Флин и русиот амбасадор во Вашингтон, Сергеј Кислјак, но ...

Ги издаде детал – социјалните мрежи откриваат дека бракот на Меланија и Доналд е фарса

Република - 25.01.2017

Доналд Трамп својата сопруга ја гледа како предмет, тврди експертот за говор на тело, кој го анализирал однесувањето на семејството на новиот претседател на САД на неговата инаугурација. На многу гледачи им „паднало во око“ чудното однесување на ...

ВООРУЖЕН И ОПАСЕН: Телохранителот на Трамп имал лажни раце, а со вистинските држел оружје

Вечер Прес - 25.01.2017

Телохранителот, кој е крупен, со избричена глава и опасен поглед, цело време е на исто растојание од Трамп и речиси не ги поместува рацете Лажни пластични раце пред себе, додека со вистинските под капутот држи автоматско оружје спремен да пука во ...

Трамп го повика индискиот премиер во посета на САД

Вечер Прес - 25.01.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп го повика премиерот на Индија Нарендра Моди да ги посети САД во текот на ова година, соопшти вчера Белата куќа Американскиот претседател Доналд Трамп го повика премиерот на Индија Нарендра Моди да ги посети САД ...

ФОТО: И Доналд Трамп поднесе оставка

МК News - 25.01.2017

Претседателот на САД, Доналд Трамп, дал оставка на стотина позиции во своите компании, покажува документот на Организација Трамп. Во документот на 19 страни пишува: “Јас, Доналд Џ. Трамп, со ова давам оставка на секоја позиција која ја држам”, а ...

Откриено место каде имало повеќе гужва од инагурацијата на Трамп

Panika.be - 25.01.2017

Додека Трамп и Обама се натпреваруваат на чија инаугурација имало повеќе гужва, излезе слика со дупло повеќе гужва од двете ...

А сега, да видиме кој крадел: Трамп најави истрага за наводните изборни нерегуларности

Точка - 25.01.2017

Новиот американски претседател Доналд Трамп, најави денес дека ќе наложи започнување на истрага за наводните неправилности на претседателските избори. Тој претходно на својот профил на Твитер наведе дека тој потег ќе се однесува на гласачите на ...

Волстрит: S&P; и Nasdaq индексите достигнаа рекорден скок

Точка - 25.01.2017

На Волстрит во вторникот индексите S&P 500 и Nasdaq достигна нови рекордни нивоа бидејќи резултатите на компаниите беа подобри од очекуваното, додека претседателот на САД, Доналд Трамп започнува да ги реализира своите ветувања.

Трамп најавува голема истрага за изборните измами во САД

Локално - 25.01.2017

Новиот претседател на САД, Доналд Трамп, преку „Твитер“ најави дека ќе се спроведе голема истрага за „изборните измами“. Тој соопшти дека ќе се истражуваат гласовите на гласачите кои се регистрирани во две американски држави, односно тие што ...

А СЕГА ДА ВИДИМЕ КОЈ КРАДЕЛ: Трамп најави истрага за наводни изборни неправилности!

Фактор - 25.01.2017

Новиот американски претседател Доналд Трамп најави денеска дека ќе нареди истрага за наводни неправилности на изборите. I will be asking for a major investigation into VOTER FRAUD, including those registered to vote in two states, those who are ...

Бракот на претседателот е фарса? "Нивниот однос е студен, тука нема љубов"

Точка - 25.01.2017

Доналд Трамп својата сопруга ја гледа како предмет, тврди експертот за говор на тело, кој го анализирал однесувањето на семејството на новиот претседател на САД на неговата инаугурација. На многу гледачи им "паднало во око" чудното однесување на ...

Новите извршни заповеди на Трамп ги осветлија пазарите во САД

Локално - 25.01.2017

Главните американски индекси забележаа значителен раст вчера, откако секторот на материјалите скокна со над 2,5%, во услови на нови извршни наредби од страна на новиот претседател на САД Доналд Трамп.

Во стилот на Џејмс Бонд: Телохранителот на Трамп носел лажна рака во текот на инаугурацијата, еве и зошто

Точка - 25.01.2017

По инаугурацијата на Доналд Трамп, на интернет почнала да кружи интересна снимка од поворката која тргнала од Капитол хил кон Белата куќа. Во центарот на вниманието не бил новиот претседател на САД, туку неговиот телохранител.

Трамп удри по масата и се закани дека ќе испрати федералци во Чикаго!

Локално - 25.01.2017

Целта е да се спречи крвопролевање во градот. Претседателот на САД Доналд Трамп предупреди дека “е подготвен да ги испрати федералните агенти” а ко Чикаго не успее да го намали бројот на убиствата, пренесоа американските медиуми.

Трамп ги потпиша указите за изградба на два спорни нафтовода

Точка - 25.01.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп во среда ги потпиша указите за обнова на проектите за изградба на спорните нафтоводи Keystone XL и Dakot Access. Трамп пред новинарите во Овалната соба на белата куќа рече дека и натаму ќе преговара за ...

Трамп шокира, ги оспорува гласови од изборите во САД: Не Русите, туку Хилари ги фалсификувала резултатите?

Локално - 25.01.2017

Новиот претседател започнува широката истрага за манипулации на гласањето Два и пол месеци по претседателските избори Доналд Трамп објави дека започнува широка истрага за фалсификување на гласови.

За Иванка Трамп научивме се, ама која е друата ќерка на Доналд Трамп?

Република - 25.01.2017

Освен за новиот претседател на САД Доналд Трамп, медиумите непрекинато се фокусираат и на неговата сопруга Меланија и неговата ќерка Иванка. Но, малкумина пишуваат и зборуваат за неговата друга ќерка – Тифани.

Трамп бизнисот го остави на синовите

Вечер Прес - 25.01.2017

Документот кој СиЕнЕн го имаше на увид, покажува дека Трамп поднел оставка на својата позиција во повеќе од 400 компании. Доналд Трамп е претседател на Соединетите Американски Држави и тоа изгледа е единствена негова работа.

„Њујорк тајмс“: Трамп има намера да го остави Коми на чело на ФБИ

Локално - 25.01.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп има намера да го остави Џејмс Коми за шеф на Федералното истражно биро (ФБИ), пишува весникот „Њујорк тајмс“. Коми беше остро критикуван од страна на демократите, кога 11 денови пред одржувањето на ...

Се гледа ли нова Јалта

Локално - 25.01.2017

Читајќи весници наслови и интернет сајтовите, човек би останал со впечаток дека новиот претседател на САД Доналд Трамп дал наредба за повлекување од Европа и најмалку уште останува Русија да влезе во земјите од Централна и Источна Европа.

Трамп најавува голема истрага за изборните измами во САД

Мета - 25.01.2017

Новиот претседател на САД, Доналд Трамп, преку „Твитер“ најави дека ќе се спроведе голема истрага за „изборните измами“. Тој соопшти дека ќе се истражуваат гласовите на гласачите кои се регистрирани во две американски држави, односно тие што ...

Доналд Трамп поднесе оставка во над 400 компании

еМагазин - 25.01.2017

Доналд Трамп е претседател на Соединетите Американски Држави и тоа изгледа е единствена негова работа. Документот кој Си Ен Ен го имаше на увид, покажува дека Трамп поднел оставка на својата позиција во повеќе од 400 компании.

Телохранителот на Трамп на денот на инаугурацијата имал лажни раце!

Република - 25.01.2017

Телохранителот, кој е крупен, со избричена глава и опасен поглед, цело време е на исто растојание од Трамп и речиси не ги поместува рацете. Лажни пластични раце пред себе, додека со вистинските под капутот држи автоматско оружје спремен да пука во ...

Телохранителот на Трамп имал лажни раце, а со вистинските држел оружје

МК News - 25.01.2017

Телохранителот, кој е крупен, со избричена глава и опасен поглед, цело време е на исто растојание од Трамп и речиси не ги поместува рацете Лажни пластични раце пред себе, додека со вистинските под капутот држи автоматско оружје спремен да пука во ...

Губитници и добитници од „волејот“ на Трамп...

Н.Македонија - 25.01.2017

За договорот за транспацифичко партнерство (ТПП) се преговараше уште од 2009 година, за време на мандатот на поранешниот претседател Барак Обама. Многу законодавци беа против или скептични по неговите одредби.

Трамп апси новинари без причина...

Н.Македонија - 25.01.2017

Трамп апси новинари без причина Шест американски новинари се соочуваат со затворска казна од 10 години и парична казна од 25.000 долари, откако беа уапсени при известување од протестите за време на инаугурацијата на Доналд Трамп.

Холандија иницира создавање светски фонд за поддршка на абортусот...

Н.Македонија - 25.01.2017

Холандија иницира создавање светски фонд за поддршка на абортусот Холандија соопшти дека иницирала формирање нов меѓународен фонд за помош на жените кои сакаат да абортираат, јавија светските агенции.

Трамп најави голема истрага за лажни гласачи...

Н.Македонија - 25.01.2017

Трамп најави голема истрага за лажни гласачи Американскиот претседател Доналд Трамп најави дека ќе отвори голема истрага за гласачка измама, откако претходно соопшти дека постојат милиони нелегални гласови.

Лавров: Москва нема илузии за брзо подобрување на односите со Вашингтон...

Н.Македонија - 25.01.2017

Лавров: Москва нема илузии за брзо подобрување на односите со Вашингтон Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска изјави дека Москва „не потхранува илузии“ дека затегантите односи со Вашингтон брзо ќе бидат подобрени под ...

Трамп не ги штеди извршните наредби...

Н.Македонија - 25.01.2017

Новиот претседател со еден потпис ги повлече САД од транспацифичкото партнерство (ТПП), го запре вработувањето во Федералните служби, освен во војската, и повторно ќе ја измени политиката за финансирање абортуси Новиот американски претседател Доналд ...

(ВИДЕО) Жива сила не го пробива: Што сè има во автомобилот на Доналд Трамп?

Вистина.мк - 25.01.2017

Новиот автомобил на претседателот Трамп, ќе биде опремен со најсовремените електронски уреди, како камера за ноќно снимање и сателитски системи за комуникација. Возилото во секој момент ќе има залихи од крвната група на Трамп кои ќе бидат спремни за ...

Трамп стави потпис на указите за изградба на спорните нафтоводи

Денар - 25.01.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп во среда ги потпиша указите за обнова на проектите за изградба на спорните нафтоводи Keystone XL и Dakota Access. Трамп пред новинарите во Овалната соба на белата куќа рече дека и натаму ќе преговара за ...

Трамп поднесе оставка на функциите во 400 компании

Lider - 25.01.2017

Доналд Трамп е претседател на Соединетите Американски Држави и тоа изгледа е единствена негова работа. Документот кој СиЕнЕн го имаше на увид, покажува дека Трамп поднел оставка на својата позиција во повеќе од 400 компании.

(ФОТО) Доналд Трамп веќе го менува изгледот во Белата куќа: Еве какви завеси, килими и мебел посака!

Вистина.мк - 25.01.2017

Новиот американски претседател Доналд Трамп веќе реши да го менува изгледот во Белата куќа. Во неговиот кабинет веќе царуваат боите во негов стил… Кога Доналд седна да ги потпише своите први извршни наредби, сите телевизиски камери и фото-апарати ...

Нови рекордни нивоа на индексите S&P 500 и Nasdaq

Денар - 25.01.2017

На Волстрит во вторникот индексите S&P 500 и Nasdaq достигна нови рекордни нивоа бидејќи резултатите на компаниите беа подобри од очекуваното, додека претседателот на САД, Доналд Трамп започнува да ги реализира своите ветувања.

Носеше ли обезбедувањето на Трамп лажни вештачки раце?

365 - 25.01.2017

11 Споделувања Share Tweet Имаше нешто чудно во снимката од инаугурацијата на Доналд Трамп, и многу ситничари тоа го забележаа. Рацете на неговиот телохранител. Исечокот од видеото почна да кружи по социјалните мрежи, а нетизените („жителите на ...

Wikileaks ги бара даночните податоци на Трамп

IT.mk - 24.01.2017

Wikileaks ги повика своите придонесувачи да помогнат и да ги пронајдат податоците за данокот на новиот американски претседател Доналд Трамп. Потегот доаѓа откако Келијан Конвеј, советничка на претседателот, објави дека нема да го објават данокот на ...

Првата ќерка како прва дама

Вест - 24.01.2017

Се поставува и прашањето дали првата ќерка ќе стане де факто прва дама, особено имајќи предвид дека Меланија Трамп планира да остане во Њујорк сега-засега САД - Благодарение на важната стратешка улога што ја одигра во изборната кампања на татко си, ...

Трамп и популистите: омразата е во воздухот

Deutsche Welle - 24.01.2017

Во Вашингтон, Трамп ги критикува демонстрантите и медиумите; во Германија, неговите европски истомисленици слават. Оружјето сега навистина е насочено кон стариот светски поредок, смета Фолкер Вагенер. Стариот светски поредок од 20.

Трамп во Пентагон ќе разговара за ИД

ТВ21 - 24.01.2017

Претседателот на САД, Доналд Трамп денеска ќе го посети Пентагон каде ќе разговара за можна ревизија на борбата против Исламска држава. Портпаролот на Белата куќа, Шон Спајсер синоќа најави дека Трамп ќе присуствува на церемонијата на новиот шеф на ...

Трамп во Пентагон ќе разговара за ИД

Алсат-М - 24.01.2017

Претседателот на САД, Доналд Трамп денеска ќе го посети Пентагон каде ќе разговара за можна ревизија на борбата против Исламска држава. Портпаролот на Белата куќа, Шон Спајсер синоќа најави дека Трамп ќе присуствува на церемонијата на новиот шеф на ...

Трамп за НАТО зборува едно, неговиот министер за одбрана - друго

Deutsche Welle - 24.01.2017

Американскиот претседател Трамп се сомнева во смислата на НАТО, а неговиот министер за одбрана Матис ги смирува сојузниците, велејќи дека односите со воениот сојуз се „цврсти“. Новиот американски министер за одбрана Џејмс Матис во телефонски ...

Доналд Трамп поднесе оставки на стотици позиции во своите компании

Канал5 - 24.01.2017

Претседателот на САД Доналд Трамп поднел оставки на стотици позиции во своите компании - стои во документот на 19 страни на неговата организација. Во документот пишува: Јас Доналд Трамп со ова давам оставка на секоја позиција која ја држам, а ...

Трамп во Пентагон ќе разговара за ИД

Сител - 24.01.2017

Претседателот на САД, Доналд Трамп денеска ќе го посети Пентагон каде ќе разговара за можна ревизија на борбата против Исламска држава. Портпаролот на Белата куќа, Шон Спајсер синоќа најави дека Трамп ќе присуствува на церемонијата на новиот шеф на ...

Трамп забрани финансирање на странски НВО-а кои го поддржуваат абортусот

Репортер - 24.01.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп во понеделникот потпиша указ со кој се забранува од сојузните фондови да се финансираат меѓународните невладини организации кои го поддржуваат абортусот, пренесе Макфакс .

Истрага за телефонските разговори на советник на Трамп со рускиот амбасадор во САД

А1 On - 24.01.2017

Американските власти отвориле истрага за телефонските разговори на Мајк Флин, советник за национална безбедност на претседателот Доналд Трамп, со рускиот амбасадор во САД Сергеј Кисљак, открива Си-Ен-Ен, повикувајќи се на разузнавачки извори.

ИСТРАГА ЗА ТЕЛЕФОНСКИ РАЗГОВОРИ: Советник на Трамп одржувал контакти со рускиот амбасадор во САД

Телеграф - 24.01.2017

Разговорите на советникот со рускиот амбасадор биле добиени при „рутинско“ следење на руските дипломати Американските власти отвориле истрага за телефонските разговори на Мајк Флин, советник за национална безбедност на претседателот Доналд Трамп, со ...

ФОТО: И Доналд Трамп поднесе оставка

Курир - 24.01.2017

Претседателот на САД, Доналд Трамп, дал оставка на стотина позиции во своите компании, покажува документот на Организација Трамп. Во документот на 19 страни пишува: “Јас, Доналд Џ. Трамп, со ова давам оставка на секоја позиција која ја држам”, а ...

Матис: САД му се посветени на НАТО

Р.С.Европа - 24.01.2017

Американскиот секретар за одбрана Џејмс Матис на првиот ден на таа функција им гарантира на европските сојузници дека САД остануваат со, како што рече, „неколеблива“ посветеност кон НАТО. Пентагон соопшти дека Матис разговарал со генералниот ...

40 деловни комбинации од колекцијата на Иванка Трамп

Црнобело - 24.01.2017

Иванка Трамп, веројатно најпопуларното и најуспешно дете во семејството Трамп на секое поле, покрај тоа што е мајка и бизнис жена, има сопствена модна колекција. Секогаш е беспрекорно облечена, а неретко носи и свои парчиња кои речиси секој може да ...

Трамп во Пентагон ќе разговара за ИД

Курир - 24.01.2017

Претседателот на САД, Доналд Трамп денеска ќе го посети Пентагон каде ќе разговара за можна ревизија на борбата против Исламска држава. Портпаролот на Белата куќа, Шон Спајсер синоќа најави дека Трамп ќе присуствува на церемонијата на новиот шеф на ...

Трамп забрани вработување во јавната администрација

Факултети - 24.01.2017

Претседателот на Америка, Доналд Трамп, првиот работен ден го одбележа со средби со претставниците на двете партии во Конгресот, за да има ја претстави својата агенда. Трамп имаше закажано доста состаноци уште првиот работен ден, со што покажува ...

Трамп ги повлече САД од Транспацифичкиот трговски договор

Р.С.Европа - 24.01.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп потпиша извршна наредба за повлекување на САД од Транспацифчкиот договор за трговија во кој се вклучени 12 земји. Станува збор за формален потег со оглед на тоа што овој договор се уште не доби одобрување од ...

Deutche Welle: САД се откажува од улогата светски полицаец

Макфакс - 24.01.2017

Новиот американски претседател Доналд Трамп интересот на САД го стави над се, па дури и над долгогодишното сојузништво. Со цел ад ја обедини поделената земја, тој посегна по опасниот национализам, пишува Deutsche Welle. Доналд Трамп е Доналд Трамп.

САД остануваат посветени на НАТО

Р.С.Европа - 24.01.2017

Новиот американски секретар за одбрана Џејмс Матис на првиот ден на таа функција им гарантира на европските сојузници дека САД остануваат со, како што рекол, „непоколеблива“ посветеност кон НАТО.

ФОТО: И Доналд Трамп поднесе оставка

Press24 - 24.01.2017

Претседателот на САД, Доналд Трамп, дал оставка на стотина позиции во своите компании, покажува документот на Организација Трамп. Во документот на 19 страни пишува: “Јас, Доналд Џ. Трамп, со ова давам оставка на секоја позиција која ја држам”, а ...

На Волстрит пад на акциите, инвеститорите претпазливи

Макфакс - 24.01.2017

На Волстрит во понеделникот цените на акциите забележаа пад, бидејќи инвеститорите се внимателни по протекционистичката најава на новиот американски претседател Доналд Трамп. Dow Jones забележа пад од 0,14 отсто, на 19.799 бодови, додека S&P 500 ...

Трамп го укина трговскиот договор со Азија, ќе се фокусира на домашниот бизнис

МРТ - 24.01.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп укина трговски договор со азиските држави и се сретна со бизнисмените и синдикатите за да разговара за отворање на нови работни места во Америка. Трамп најави намалување на даноците и регулативите за бизнис.

Медиум: Разузнавањето на САД не може да ја докаже врската на Трамп со РФ

Руска реч - 24.01.2017

Телевизијата Си-Би-Ес тврди дека американсктие разузнавачи сѐ уште не можат да најдат потврда за врските на штабот на Трамп со Русија. Американското разузнавање засега не успеа да најде потврда за врската меѓу штабот на претседателот на САД Доналд ...

Трамп и верува само на неа: Сè што не сте знаеле за Иванка Трамп

Кајгана - 24.01.2017

Иванка Трамп (35) е најпознатото дете на Доналд Трамп, а многумина велат дека токму таа е неговата „десна рака”. Веќе со години се пишува за нејзиното богатство, стилот, успехот, необичните маркетинг тактики.

Извршните наредби: што може, а што не може да прави Трамп

МКД - 24.01.2017

Претседателот Доналд Трамп во понеделникот заплива во водите на политичкиот бизнис, потпишувајќи извршни дејства со кои ги повлече САД од Транспацифичкото партнерство, го замрзна вработувањето федерални службеници (освен за војската) и повторно ја ...

Предизборните ветувања на Трамп за автомобилската индустрија добиваат епилог?!

Додај Гас - 24.01.2017

Острите предизборни ветувања на новиот претседател на САД фокусирани на автомобилската индустрија полека добиваат епилог. Претседателот на САД, Доналд Трамп за денес има закажано работен појадок со извршните директори на GM, Ford, Teslа и FCA.

Инаугурација на Доналд Трамп: Колку чинеше облеката на децата на Иванка?

Хитпортал - 24.01.2017

Децата на Иванка Трамп на инаугурацијата на нивниот дедо Доналд Трамп се појавија во облека која била специјално изработена за ниов, а чини илјадници долари. Нивниот аутфит е со потписот на дизајнерката Кејт Бовен, основачката на брендот Petit ...

Ќерката на Хилари Клинтон го брани синот на Трамп ВИДЕО

+инфо - 24.01.2017

Барон, синот на Меланија и Доналд беше снимен неколку пати покажувајќи колку му е здодевно и колку е незаинтересиран во текот на предизборната кампања Челзи Клинтон, ќерката на поранешниот претседател на САД Бил Клинтон и на демократската кандидатка ...

Челзи Клинтон го брани најмалиот син на Доналд Трамп ВИДЕО

Слободен Печат - 24.01.2017

Челзи Клинтон, ќерката на поранешниот претседател на САД Бил Клинтон и на демократската кандидатка за претседател Хилари Клинтон застана во одбрана на Барон Трамп (10) најмладиот син на претседателот Доналд ...

Трамп не се попусто заканувал

Авто Магазин - 24.01.2017

Доналд Трамп цврсто реши да ги дисциплинира своите довчерашни колеги - бизнисмените. Меѓу првите на списокот се најдоа оние од автомобилската индустрија, со кои новиот претседател на САД треба да се сретне утрово по американско време.

Трикови за убавина што можеме да ги научиме од Иванка Трамп

Кафе пауза - 24.01.2017

Кога ќе го слушнете името Иванка Трамп, најверојатно први асоцијации ви се дијамантите, високите потпетици и скапоцените фустани, што и не е многу далеку од реалноста. Но, ќерката на Доналд Трамп има многу едноставен стил, не само на облекување, ...

Страшните работи што Доналд Трамп му ги прави на јазикот

МКД - 24.01.2017

Говорот на Доналд Трамп на неговата инаугурација предизвика низа реакции на американските и светските медиуми. Особено се истакна анализата на Мичико Кукатани, добитничка на Пулицеровата награда и критичарка на Њујорк тајмс, која ја објави Венити ...

И Доналд Трамп поднесе оставка

Сител - 24.01.2017

Претседателот на САД, Доналд Трамп, дал оставка на стотина позиции во своите компании, покажува документот на Организација Трамп. Во документот на 19 страни пишува: “Јас, Доналд Џ. Трамп, со ова давам оставка на секоја позиција која ја држам”, а ...

Трамп во Пентагон ќе разговара за ИД

+инфо - 24.01.2017

Шон Спајсер синоќа најави дека Трамп ќе присуствува на церемонијата на новиот шеф на Пентагон Џејмс Матис, а потоа ќе разговара за ИД. Претседателот на САД, Доналд Трамп денеска ќе го посети Пентагон каде ќе разговара за можна ревизија на борбата ...

Трамп во Пентагон ќе разговара за ИД

А1 On - 24.01.2017

Претседателот на САД, Доналд Трамп денеска ќе го посети Пентагон каде ќе разговара за можна ревизија на борбата против Исламска држава. Портпаролот на Белата куќа, Шон Спајсер синоќа најави дека Трамп ќе присуствува на церемонијата на новиот шеф на ...

Трамп потпиша извршна наредба со која го забранува абортусот

+инфо - 24.01.2017

Оваа наредба е меѓу првите која Трамп ја потпиша по седнувањето во овалната соба. Доналд Трамп потпиша извршна наредба со која го забранува абортусот. Вчера претседателот на САД потпиша извршна наредба со која го забрани абортусот, што би имало ...

(ВИДЕО) Семејство Трамп, типична балканска фамилија – Погледнете го малиот Барон

Репортер - 24.01.2017

Доналд Трамп во петокот за време на инаугурациониот ден беше опкружен со семејството, а големо внимание покрај 45 претседател доби и неговиот најмлад син Барон. Десетгодишното момче беше прва тема на медиумите за време на говорот на неговиот татко ...

Што (не) чита Трамп?

Оff.net - 24.01.2017

Човекот, за разлика од неговиот претходник, не е по книгите. Но сепак многу чита. За своја ...

Берни Сандерс: Одлуката на Трамп ќе убива по 36.000 луѓе годишно

МКД - 24.01.2017

Демократот Берни Сандерс, несудениот кандидат на демократите за претседател, кого многумина и ден денес не можат да го прежалат, предупреди дека поради првата одлука на новиот претседател Доналд Трамп годишно може да умираат по околу 36.000 ...

Трамп ќе ја продолжи градбата на нафтовод врз територија на индијански племиња

Радио МОФ - 24.01.2017

Новиот претседател на САД, Доналд Трамп, потпиша извршна одлука да се продолжи изградбата на нафтоводот во Дакота, која неговиот претходник Барак Обама ја прекина во декември. Контроверзните нафтоводи Дакота Аксес и Кистоун ХЛ ќе продолжат да се ...

Погледнете ги сите домови на претседателот Доналд Трамп

ЗаЗабава - 24.01.2017

Откако стана 45-ти претседател на САД, Доналд Трамп со своето семејство се пресели во Белата куќа во Вашингтон, а доби пристап и до неколку претседателски вили за одмор. Но, овој бизнис могул веќе има импресивна листа на имоти кои ги поседува, а ова ...

Истрага за телефонските разговори на советник на Трамп со рускиот амбасадор во САД

+инфо - 24.01.2017

Според овие извори, станува збор за дел од истрагата на американското контраразузнавање за руското дејствување на територијата на САД. Американските власти отвориле истрага за телефонските разговори на Мајк Флин, советник за национална безбедност на ...

Трамп забрани финансирање на странски НВО-а кои го поддржуваат абортусот

Кајгана - 24.01.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп во понеделникот потпиша указ со кој се забранува од сојузните фондови да се финансираат меѓународните невладини организации кои го поддржуваат абортусот.

„Њујорк тајмс“: Трамп има намера да го остави Коми на чело на ФБИ

Нетпрес - 24.01.2017

Коми беше остро критикуван од страна на демократите, кога 11 денови пред одржувањето на претседателските избори во САД изјави дека ФБИ ќе изврши проверка на електронската пошта на Хилари Клинтон поради нејзини евентуални прекршувања на законите.

Трамп во Пентагон ќе разговара за ИД

Алфа - 24.01.2017

Претседателот на САД, Доналд Трамп денеска ќе го посети Пентагон каде ќе разговара за можна ревизија на борбата против Исламска држава. Претседателот на САД, Доналд Трамп денеска ќе го посети Пентагон каде ќе разговара за можна ревизија на борбата ...

Тајната служба ја приведува Мадона поради заканите до Трамп

Пулс24 - 24.01.2017

Тајната служба која има единствена задача да се грижи за безбедноста на американскиот претседател, ќе отвори истрага против 58-годишната пејачка Мадона, која изјавила дека сака да ја крене Белата куќа во воздух.

Жени, ќе ги обожувате: Ова се триковите за убавина на Иванка Трамп!

Точка - 24.01.2017

Ќерката на Доналд Трамп дефинитивно плени со својата убавина, а клучот лежи во едноставноста. Нејзините трикови за убавина, секоја жена би требало да ги применува. Кога ќе го чуете името Иванка Трамп, веројатно прва асоцијација се дијамантите, ...

Трамп потпиша две исклучително важни заповеди

Локално - 24.01.2017

Претседателот на САД даде “зеленосветло” за преродба на два нафтовода. Претседателот на САД Доналд Трамп потпиша одлуки за обновување на изградбата на два контроверзни нафтоводота, но рече дека проектите ќе бидат предмет на повторни преговори, ...

"Јас, Доналд Трамп, давам оставка"

Точка - 24.01.2017

Претседателот на САД, Доналд Трамп, рекол дека дал оставка на стотина позиции во своите компании, покажува документот на Организација Трамп. Во документот на 19 страни пишува: "Јас, Доналд Џ.

Коми останува на чело на ФБИ

Мета - 24.01.2017

Директорот на американското Федерално истражно биро, Џејмс Коми ќе остане на чело на оваа полициска служба. Според документот од Министерството за правда на САД, Коми е меѓу лицата кои ќе ги задржат своите позиции.

Холанѓаните си играат мајтап со Доналд Трамп

Panika.be - 24.01.2017

Откако Холанѓаните сфатија дека новиот претседател на Америка, Доналд Трамп, може да направи Америка да се повлече од НАТО и со тоа да доведе до дестабилизација на алијансата, решија да му се обратат со видео.

Ѕирнете во автомобилот на Трамп: Има резерви на крв, кислород и отпорен е на бомби

Вечер Прес - 24.01.2017

Новиот модел ја замени флотата од 12 автомобили кои ги користел сега веќе поранешниот претседателот Барак Обама од 2009 година. Автомобилот "Cadillac One" познат и како „Ѕвер" ќе го превезува новиот претседател на САД Доналд Трамп, а во јавноста се ...

Истрага за телефонските разговори на советник на Трамп со рускиот амбасадор во САД

Република - 24.01.2017

­ Американските власти отвориле истрага за телефонските разговори на Мајк Флин, советник за национална безбедност на претседателот Доналд Трамп, со рускиот амбасадор во САД Сергеј Кисљак, открива Си­Ен­Ен, повикувајќи се на разузнавачки извори.

ПОВТОРНО ТУРБУЛЕНЦИИ: Трамп почнува да ги исполнува ветувањата од кампањата-што ќе им направи на компаниите?

Фактор - 24.01.2017

Aмериканскиот претседател Доналд Трамп рекол на состанокот со бизнис лидерите дека ќе има „погодности“ за компаниите кои своите производи ги прават во САД. Тој најави „значајни наметнувања на границите“ за компаниите кои производството го селат од ...

Трамп откачи на "Едно име имаме"

Вечер Прес - 24.01.2017

Новиот маерикански претседател Доналд Трамп фатен како „цупка" во ритамот на музиката, додека од бината ечи познатиот македонски хит „Едно име имаме"! За цело време додека ечи музиката, соработниците на Трамп, за да му покажат дека го поддржуваат, ...

(ВИДЕО) ТРАМП ШОКИРА: Поднесувам оставка во овој момент!

Фактор - 24.01.2017

Претседателот на САД Доналд Трамп рекол дека дава оставка на стотина позиции во своите компании, покажува документ на организацијата на Трамп. Во документот кој содржи 19 страници пишува „Јас, Доналд Трамп, со ова давам оставка на секоја позиција ...

Трамп денеска ќе го посети Пентагон

Република - 24.01.2017

Претседателот на САД, Доналд Трамп денеска ќе го посети Пентагон каде ќе разговара за можна ревизија на борбата против Исламска држава. Портпаролот на Белата куќа, Шон Спајсер синоќа најави дека Трамп ќе присуствува на церемонијата на новиот шеф на ...

Челзи Клинтон проговори во одбрана на Барон Трамп

Канал 77 - 24.01.2017

По само неколку дена од инаугурацијата на Доналд Трамп, Барон Трамп доби поддршка од личност која точно знае како е да се израсне во Белата куќа, под будното око на новинарите и јавноста. Токму затоа Челзи на Facebook му даде поддршка на малиот ...

Трамп забрани финансирање на странски НВО, кои го поддржуваат абортусот

Република - 24.01.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп во понеделникот потпиша указ со кој се забранува од сојузните фондови да се финансираат меѓународните невладини организации што го поддржуваат абортусот.

Трамп во Пентагон ќе разговара за ИД

Вечер Прес - 24.01.2017

Претседателот на САД, Доналд Трамп денеска ќе го посети Пентагон каде ќе разговара за можна ревизија на борбата против Исламска држава Претседателот на САД, Доналд Трамп денеска ќе го посети Пентагон каде ќе разговара за можна ревизија на борбата ...

Јас, Доналд Трамп, давам оставка

Република - 24.01.2017

Претседателот на САД, Доналд Трамп, изјаи дека дава оставка на стотина позиции во своите компании, покажува документ што го приложи неговата организација. Во документот на 19 страници пишува: „Јас, Доналд Џ.

Wall Street: Пад на акциите, инвеститорите претпазливи

Точка - 24.01.2017

На Wall Streetu ценитена акциите забележаа пад, бидејќи инвеститорите се внимателни по протекционистичката најава на новиот американски претседател Доналд Трамп. Dow Jones забележа пад од 0,14 отсто, на 19.799 бодови, додека S&P 500 склизна за 0,27 ...

Трамп откачи на "Едно име имаме" и "Отишла си једног дана"

Вечер Прес - 24.01.2017

Рацете мирно пред себе, широка насмевка на лице и „цупкање" во ритамот на музиката, додека од бината ечи познатиот хит од српскиот фолкер Боба Здравковиќ, „Отишла си једног дана". За цело време додека ечи музиката, соработниците на Трамп, за да му ...

За очекуваните брзи потези на Трамп во енергетиката, животната средина и климата

Локално - 24.01.2017

Новоизбраниот претседател Доналд Трамп, е голем приврзаник на производството на нафта, гас и јаглен во САД и затоа даде барање со кое активно започне со работа, веднаш по положувањето на заклетва како претседател.

Deutche Welle: САД се откажува од улогата светски полицаец

Точка - 24.01.2017

Новиот американски претседател Доналд Трамп интересот на САД го стави над се, па дури и над долгогодишното сојузништво. Со цел ад ја обедини поделената земја, тој посегна по опасниот национализам, пишува Deutsche Welle. Доналд Трамп е Доналд Трамп.

Трамп се сретна со автомобилските гиганти: Сакам нови фабрики во САД

Република - 24.01.2017

Great meeting with automobile industry leaders at the @WhiteHouse this morning. Together, we will #MAGA ! pic.twitter.com/OXdiLOkGsZ — Donald J. Trump (@realDonaldTrump) January 24, 2017 Американскиот претседател Доналд Трамп денеска ги повика ...

Отворено писмо на талибанци до Трамп...

Н.Македонија - 24.01.2017

Отворено писмо на талибанци до Трамп Талибанците го замолија претседателот Доналд Трамп да ги повлече вооружените сили на САД од „мочуриштето“ Авганистан, наведувајќи оти ништо не е постигнато во последните 15 години освен крвопролевање и уништување.

Истрага за телефонските разговори на советник на Трамп со рускиот амбасадор во САД...

Н.Македонија - 24.01.2017

Истрага за телефонските разговори на советник на Трамп со рускиот амбасадор во САД Американските власти отвориле истрага за телефонските разговори на Мајк Флин, советник за национална безбедност на претседателот Доналд Трамп, со рускиот амбасадор во ...

Трамп и Македонија: Зависи од нас...

Н.Македонија - 24.01.2017

Трамп и Македонија: Зависи од нас Методија А. Колоски Претседателот Обама дојде во претседателското столче со многу проблеми со кои требаше да се соочува, така што Македонија и Југоисточна Европа не му беа приоритет.

„Њујорк тајмс“: Трамп има намера да го остави Коми на чело на ФБИ...

Н.Македонија - 24.01.2017

„Њујорк тајмс“: Трамп има намера да го остави Коми на чело на ФБИ Американскиот претседател Доналд Трамп има намера да го остави Џејмс Коми за шеф на Федералното истражно биро (ФБИ), пишува весникот „Њујорк тајмс“.

Трамп забрани да се финансираат меѓународните невладини организации кои го поддржуваат абортусот

Денар - 24.01.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп во понеделникот потпиша указ со кој се забранува од сојузните фондови да се финансираат меѓународните невладини организации кои го поддржуваат абортусот.

Драг претседателе Трамп, а може ли Холандија втора?

365 - 24.01.2017

11 Споделувања Share Tweet Во Холандија живеат паметни луѓе. Затоа го донесоа најдоброто решение, да му се упикаат на Трамп. Мотото им е „Ако, нека биде Америка прва, ама може ли Холандија да биде втора?“. Зошто е видеото вирално, ќе си видите сами.

Инвеститорите претпазливи, пад на акциите на Волстрит

Денар - 24.01.2017

На Wall Streetu ценитена акциите забележаа пад, бидејќи инвеститорите се внимателни по протекционистичката најава на новиот американски претседател Доналд Трамп. Dow Jones забележа пад од 0,14 отсто, на 19.799 бодови, додека S&P 500 склизна за 0,27 ...

Трамп во Пентагон ќе разговара за ИД

Идивиди - 24.01.2017

Претседателот на САД, Доналд Трамп денеска ќе го посети Пентагон каде ќе разговара за можна ревизија на борбата против Исламска држава. Портпаролот на Белата куќа, Шон Спајсер синоќа најави дека Трамп ќе присуствува на церемонијата на новиот шеф на ...

Над 3,7 милиони луѓе демонстрираа на „Женскиот марш“ против Трамп во САД

Сакам да кажам - 23.01.2017

Повеќе од 3,7 милиони луѓе учествувале на „Женскиот марш“ што се одржа во саботата во 500 градови во САД, протестирајќи против изборот на Доналд Трамп за претседател на САД и против политиките што ги застапува.

Бела куќа: Mедиумите сакаат да му го одземат легитимитетот на Tрамп

Канал5 - 23.01.2017

Белата куќа порача дека ќе се бори со како што рече „ раце и нозе“ против медиумите поради нефер нападите врз претседателот Доналд Трамп. Еден ден откако новиот претседател ги обвини медиумите дека го потцениле бројот на луѓе присутни на ...

Нов курс на Трамп на Блискиот Исток

Deutsche Welle - 23.01.2017

Претседателството на Доналд Трамп и на Блискиот Исток се смета за прелом, коментира Лоај Мадхун. Многумина стравуваат од враќање кон поедноставени клишеа, кои можат да се претворат во кошмар за регионот.

Трамп одби да ги објави своите даночни пријави – традиција долга 40 години

Канал5 - 23.01.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп нема да ги прикаже своите даночни пријави, соопштија неговите советници, иако неколку пати претходно тој вети дека ќе го направи тоа. Со ова, Трамп ќе ја прекине 40-годишната традиција на транспарентно ...

Трампоманија: Трамп доби улица со неговото име, ресторан и бебе!

Канал5 - 23.01.2017

Додека дел од Американците протестираат против новиот претседател, на некои места во светот расте култот за Доналд Трамп. Руско градче доби улица со неговото име, а Ирачанец на своето бебе му го даде името Трамп.

Сребрена монета со ликот на Трамп од еден килограм

Deutsche Welle - 23.01.2017

Руско студио во градот Златоуст изработи монета посветена на инаугурацијата на 45. претседател на САД. „Веруваме во Трамп“, изгравирано е на предната страна на монетата. Сребрената монета е тешка еден килограм и беше презентиреана на денот на ...

Медиумите во САД сакаат да го делегитимираат Трамп

24 Вести - 23.01.2017

Медиумите во САД се опседнати со намерата да му го одземат легитимитетот на новиот претседател Доналд Трамп, изјави шефот на кабинетот на Белата куќа Ренс Прибус. Според НЕГО , американските медиуми од ден на ден зборуваат и пишуваат за ...

Отворено писмо на талибанци до Трамп

Алсат-М - 23.01.2017

Талибанците го замолија претседателот Доналд Трамп да ги повлече вооружените сили на САД од „мочуриштето“ Авганистан, наведувајќи оти ништо не е постигнато во последните 15 години освен крвопролевање и уништување.

Тужба против Трамп поради странските уплати во неговите компании

Телма - 23.01.2017

Група, во која членуваат поранешни правни застапници на Белата куќа за етички прашања денеска ќе поднесе тужба против новиот американски претседател Доналд Трамп поради тоа што им дозволил на неговите компании да прифаќаат уплати на странски влади, ...

Штајнмаер: Германија да се подготви за Трамп

Алсат-М - 23.01.2017

Шефот на германската дипломатија Франк Валтер Штајнмаер оцени дека неговата земја мора да биде подготвена на „турбулентни времиња“ за време на мандатот на американскиот претседател Доналд Трамп.

Ќе се претвори ли Трамп во катализатор на решенија за проблемите на ЕУ?

Стандард - 23.01.2017

Доаѓањето на Доналд Трамп во Белата куќа можеби значи дека е дојдено времето во кое Европа конечно ќе преземе некои важни одлуки, пишува Bloomberg во своја анализа. Поројот од критики, кој се истури во пресрет на неговата инаугурација минатата ...

Трамп го нашол писмото од Обама: „Прекрасно е“ (ВИДЕО)

МКД - 23.01.2017

Претседателот на САД, Доналд Трамп, на прес-конференцијата на која ги претстави членовите на својот кабинет се пофали со писмото што му го оставил неговиот претходник, Барак Обама. „Баш сега бев во Овалната соба, каде што го најдов ова прекрасно ...

Лавров: Русија е подготвена да ги нормализира односите со САД

Нетпрес - 23.01.2017

Русија е подготвена да ги нормализира односите со САД, што ќе биде засновано врз рамнотежа на интересите, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. – Не се вознемируваме премногу, но ќе бидеме подготвени да дадеме свој ...

Викиликс: Дајте ни ги даночните пријави на Трамп, ние ќе ги објавиме

Радио МОФ - 23.01.2017

Доналд Трамп нема да ги прикаже своите даночни пријави, соопштија неговите советници, иако новиот американски претседател неколку пати претходно вети дека ќе го направи тоа. Со ова, тој ќе ја прекине 40-годишната традиција на транспарентно ...

„Вашингтон Пост“: Што очекуваат Русите од Трамп

Руска реч - 23.01.2017

„Вашингтон Пост“ пишува дека сите оние во Русија кои очекуваат суштински измени во односот на новиот американски претседател Доналд Трамп спрема РФ ќе мора малку да се стрпат. Иако некои руски компании и политички активисти решија да ја искористат ...

Песков: Наскоро телефонски разговор меѓу Путин и Трамп

Р.С.Европа - 23.01.2017

Портпаролот на рускиот претседател Владимир Путин изјави дека Кремљ очекува оти наскоро ќе биде закажан датум за телефонски разговор меѓу Путин и претседателот на САД, Доналд Трамп. Дмитриј Песков денеска рече дека руското Министерство за надворешни ...

Шведски социјалдемократ повика на Фејсбук на ликвидирање на Доналд Трамп

Стандард - 23.01.2017

Учесникот во локалната самоуправа на општина Калмар во шведската покраина Смоланд Роналд Петерсон беше принуден да поднесе оставка откако на страницата на Facebook повика за ликвидирање на претседателот на САД, Доналд Трамп.

JА МЕНУВА ПОЛИТИКАТА КОН БАЛКАНОТ: Трамп му го препушта регионот на Путин

Телеграф - 23.01.2017

Во тој контекст воопшто нема да биде изненадување доколку дојде до поделба на Косово. Ова е една од опциите за конечно решение на статусот на некогашната српска покраина Новиот претседател на САД, Доналд Трамп, значително ќе го намали влијанието што ...

Викиликс бара од хакерите да ги „протечат“ даночните информации на претседателот Трамп

МКД - 23.01.2017

Викиликс побара објавување на даночните информации на американскиот претседател Доналд Трамп откако советничката на Трамп Келиен Конвеј кажа дека тој нема да ги објави спорните документи. Сајтот Викиликс, кој за време на кампањата пред изборите во ...

Лавров: Русија подготвена да ги нормализира односите со САД

Макфакс - 23.01.2017

Русија е подготвена да го нормализира односите со САД, што би се темелело на потрага за рамнотежа на интересите, изјави денес рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. „Не се возбудуваме премногу, но ќе бидеме подготвени да дадеме свој ...

Трамп целосно ја преуреди Овалната канцеларија (видео)

Кајгана - 23.01.2017

Доналд Трамп тукушто влезе во Белата куќа, а веќе донесе неколку големи одлуки, меѓу нив и за преуредувањето на Овалната канцеларија. Откако го запре „обамакер“ проектот, направи и промени во уредувањето на Овалната канцеларија.

Непристојни фотографии на миленичката на Трамп: Иванка танцува во скутот на татка си

Слободен Печат - 23.01.2017

Иванка Трамп делува како олицетворение на соништата на секој татко – прекрасна, успешна и паметна млада жена како доказ на добро воспитување и генетика. Сепак, и покрај големиот труд за да се остави најдобар впечаток во јавноста, постојат некои ...

Службеници од администрацијата на Трамп положија заклетва во Белата куќа

А1 On - 23.01.2017

Околу 30 службеници, кои ќе бидат советници и помошници на американскиот претседател Доналд Трамп, положија заклетва во Белата куќа. Трамп им порача на службениците дека нивната работа ќе биде многу важна за земјата.

Брус Спрингстин: Започна новиот отпор против Трамп

Стандард - 23.01.2017

Американската рок ѕвезда Брус Спрингстин, кој ја поддржуваше Хилари Клинтон за време на претседателската нејзината кампања во САД во 2016 година, рече дека неговата група се приклучува на глобалниот „нов отпор“ против американскиот претседател ...

Песков: Наскоро телефонски разговор меѓу Путин и Трамп

Руска реч - 23.01.2017

Портпаролот на рускиот претседател Дмитриј Песков соопшти дека телефонскиот разговор меѓу Путин и Трамп се договара. Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков соопшти дека разговорот меѓу претседателите на Русија и на САД, Владимир Путин и Доналд Трамп, ...

Силните пораки кои го одбележаа Женскиот марш низ светот

Кајгана - 23.01.2017

Женскиот марш кој првично беше организиран во Вашингтон поради незадоволството од ставовите на Трамп, набрзо стана светски протест за еднаквост меѓу половите, ЛГБТ права и борба против расната нееднаквост.

Објаснување од Белата куќа: портпаролот на Трамп не лажел, туку изнел „алтернативни факти“ (ВИДЕО)

МКД - 23.01.2017

Очигледните лажни тврдења на портпаролот на новиот американски претседател Шон Спајсер за големината на публиката на претседателската инаугурација во петокот всушност биле „алтернативни факти“, вели највисоката советничка на Трамп Келиен Конвеј.

Доналд Трамп глумел во филм за возрасни

Press24 - 23.01.2017

Новиот претседател на САД, Доналд Трамп, глумел во филм за возрасни произведени од страна на Плејбој, пренесува The Independent. Видео centerfold 2000 содржи една сцена во која нема експлицитни материјали, а Трамп, во друштво со Плејбој зајачици ...

Далас Старс брилијантно го истрола Доналд Трамп (ФОТО)

МКД - 23.01.2017

Хокеј тимот Далас Старс брилијантно го истрола претседателот на САД, Доналд Трамп и неговиот обид драстично да го зголеми бројот на луѓето кои присуствувале на инаугурацијата Изминатиов викенд, Доналд Трамп официјално стана нов претседател на САД и ...

Да ги запознаеме најблиските луѓе на Трамп

Оff.net - 23.01.2017

Како претседател на САД ќе раководи со огромна машинерија од луѓе. Сепак еден е оној прв и најблизок круг на луѓе во кои владетелот има најголема доверба. Кои се тие кај Трамп, со малку побитолчанети прекари.

Непристојни фотографии на миленичката на Трамп: Иванка танцува во скутот на таткo ѝ ФОТО

+инфо - 23.01.2017

Иванка Трамп делува како олицетворение на соништата на секој татко - прекрасна, успешна и паметна млада жена како доказ на добро воспитување. Иванка Трамп делува како олицетворение на соништата на секој татко - прекрасна, успешна и паметна млада ...

Протекционизмот на Трамп не е решение за САД

Слободен Печат - 23.01.2017

Про­тек­ци­о­низ­мот не е ре­ше­ние за проб­ле­ми­те на САД и ка­ко по­ли­ти­ка не­ма да се ефек­ту­и­ра ни­ту бр­зо ни­ту во на­ја­ве­ни­от об­лик, заш­то проб­лем се по­след­ици­те врз аме­ри­кан­ска­та еко­но­мија, осо­бе­но врз раз­во­јот на ...

Првата одлука на Трамп-повлекување од Транспацифичкиот договор

Нова ТВ - 23.01.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска ќе ја потпише првата извршна одлука која ќе се однесува на повлекување на САД од преговoрите на Транспацифичкото партнерство, објави Си Ен Ен повикувајќи се на два извори блиски до проблематиката.

„Женскиот марш“ го преплави Вашингтон и други градови во САД и светот

Глас на Америка - 23.01.2017

Целта на протестите беше да се прикаже генералното противење на новата администрација и нејзината политика. На денот по инаугурацијата на претседателот Доналд Трамп на функцијата, стотици илјади демонстранти излегоа на улиците во Вашингтон на ...

Трамп стави златни завеси во Овалната соба, Меланија допрва ќе реновира (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 23.01.2017

Неколку часа откако во петокот ја положи свечената заклетва како претседател на САД, Доналд Трамп веднаш почна да ја менува внатрешноста на Белата куќа. Овалната соба сега е преуредена за Трамп, односно зад работното биро на претседателот се ставени ...

Организација за етика со тужба против Трамп

Глас на Америка - 23.01.2017

Тужбата се однесува за наводно прекршување на не толку јасна клаузула во Уставот. Претседателот Доналд Трамп на функцијата е само неколку дена, но невладина организација за етика е подготвена да поднесе тужба против него за наводно прекршување на не ...

Колапс на доларот поради Доналд Трамп

Стандард - 23.01.2017

Колапс на доларот поради Доналд Трамп. Американската валута достигна најниското ниво од месец и половина. Причината – изјавите на претседателот за евентуално повлекување на САД од големите меѓународни трговски договори, пренесе Ројтерс.

Доналд Трамп ја редекорира Овалната Соба!

ЗаЗабава - 23.01.2017

Очигледно не е само Меланија таа што има мерак на златни работи - новиот претседател на САД Доналд Трамп веќе стигна да ја редекорира Овалната Соба! Најзабележливата промена е враќањето на златните завеси кои ги имаа поранешните претседатели Бил ...

Челзи Клинтон проговори во одбрана на Барон Трамп

Кајгана - 23.01.2017

Челзи Клинтон, единствената ќерка на Бил и Хилари Клинтон, проговори во одбрана на 10-годишниот Трамп, кој стана мета на интернет тролови. По само неколку дена од инаугурацијата на Доналд Трамп, Барон Трамп доби поддршка од личност која точно знае ...

Трамп нареди САД да се повлечат од Транспацифичкото партнерство

МКД - 23.01.2017

Со еден удар на пенкалото, претседателот Доналд Трамп ги повлече САД од Транспацифичкото партнерство. Трамп го исполни ветувањето од предизборната кампања и потпиша извршна наредба за повлекување од Транспацифичкото партнерство (ТПП).

Отворено писмо на талибанци до Трамп

Алфа - 23.01.2017

Талибанците во отвореното писмо до Трамп, објавено на една од официјалните страни на талибанците, истакнуваат дека САД го изгубиле кредибилитетот по трошењето на билиони долари за неупешна операција.

Иран: Рано е да се оцени Трамп

Р.С.Европа - 23.01.2017

Иран соопшти дека премногу е рано да се оцени претседателот на САД, Доналд Трамп, бидејќи неговите ставови за многу прашања се уште не се целосно познати. Портпаролот на иранското Министерство за надворешни работи Бахрам Гасеми денеска изјави дека ...

Трамп со извршна наредба ги повлече САД од Транспацифичкиот договор

А1 On - 23.01.2017

Новиот американски претседател Доналд Трамп и формално ги повлече Соединетите Американски Држави од Транспацифичкиот договор (ТПП), со што Америка се одвојува од нивните азиски партнери, зголемувајќи го влијанието на Кина во тој регион.

Трамп ги повлече САД од Транспацифичкиот трговски договор

Глас на Америка - 23.01.2017

Американскиот претседател воедно потпиша и други извршни наредби. Претседателот Доналд Трамп ги повлече САД од Транспацифичкиот трговски договор во кој се вклучени 12 земји. Потпишувајќи ја извршната наредба, Трамп кажа: „Она што тукушто го ...

Сандерс го поддржа Трамп за откажувањето од договорот за Транстихоокеанското партнерство

Стандард - 23.01.2017

Сенаторот Берни Сандерс го пофали претседателот Доналд Трамп за повлекување на земјата од тихоокеанскиот трговски договор, нудејќи да работи со него за ова прашање во иднина, пишува The Hill.

Протече листа со извршните наредби што Трамп едвај чека да ги потпише

МКД - 23.01.2017

Во медиумите излезе листа со најприоритетните извршни наредби на администрацијата на Трамп. Луѓето околу Трамп сакале тие да бидат спроведени веднаш, но се покажало дека процесот е малку побавен отколку што некои би можеле ексцентрично да мислат, ...

Трамп забрани финансирање на странски НВО-а кои го поддржуваат абортусот

Макфакс - 23.01.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп во понеделникот потпиша указ со кој се забранува од сојузните фондови да се финансираат меѓународните невладини организации кои го поддржуваат абортусот.

Трамп се откажал од позиции во над 400 фирми

Стандард - 23.01.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп поднел оставка од позиции во стотици фирми, покажуваат документи обезбедени од компанијата Trump Organization за телевизискиот канал CNN. „Јас, Доналд Џ.

ТАЛИБАНЦИТЕ СО МОЛБА ДО ТРАМП: Повлечете ги американските трупи од Авганистан

Телеграф - 23.01.2017

Во писмото талибанците бараат од Трамп да не се потпира на нереалните извештаи, што поранешните претседатели ги добивале од генералите Талибанците го замолија новиот претседател на САД, Доналд Трамп, да ги повлече вооружените сили на САД од ...

Америка ги трга шепите од Азија – Трамп ги повлече САД од Транспацифичкиот договор

Репортер - 23.01.2017

Новиот американски претседател Доналд Трамп и формално ги повлече Соединетите Американски Држави од Транспацифичкиот договор (ТПП), со што Америка се одвојува од нивните азиски партнери, зголемувајќи го влијанието на Кина во тој регион.

Службеници од администрацијата на Трамп положија заклетва во Белата куќа

Нетпрес - 23.01.2017

Трамп им порача на службениците дека нивната работа ќе биде многу важна за земјата. Ќе направам некои големи работи во следните осум години, истакна Трамп, очекувајќи дека ќе биде реизбран во 2020 година.

Штајнмаер: Избирањето на Трамп за претседател на САД значи крај на една ера

А1 On - 23.01.2017

Избирањето на Доналд Трамп за претседател на САД претставува крај на една ера, изјави германскиот министер за надворешни работи Франк-Валтер Штајнмаер. Тој за весникот „Билд“ пишува дека „стариот свет од 20. век си заминал засекогаш“.

Тајната служба спроведе истрага за Мадона поради изјавата дека сака да ја крене Белата куќа во воздух ВИДЕО

Слободен Печат - 23.01.2017

Главниот протест беше во саботата вечер во Вашингтон каде околу милион луѓе изразија негодување поради ставот на новиот американски претседател за женските права за кои демонстрантите веруваат дека се загрозени од новата американска администрација.

Протести против абортусот во Париз

Сител - 23.01.2017

Еден ден по анти-Трамп протестите во Париз, во неделата попладнето протестираа противниците на абортусот под паролата „Марш за живот", јавува дописникот на МИА од Париз. На протестот се појавува околу 10.000 луѓе според полицијата и 60.000 според ...

Службеници од администрацијата на Трамп положија заклетва во Белата куќа

Сител - 23.01.2017

Околу 30 службеници, кои ќе бидат советници и помошници на американскиот претседател Доналд Трамп, положија заклетва во Белата куќа. Трамп им порача на службениците дека нивната работа ќе биде многу важна за земјата.

Штајнмаер: Избирањето на Трамп за претседател на САД значи крај на една ера

Сител - 23.01.2017

Избирањето на Доналд Трамп за претседател на САД претставува крај на една ера, изјави германскиот министер за надворешни работи Франк-Валтер Штајнмаер. Тој за весникот „Билд“ пишува дека „стариот свет од 20. век си заминал засекогаш“.

Пекинг го предупреди Трамп за важноста на политиката за „единствена Кина“

А1 On - 23.01.2017

Новата американска администрација треба целосно да ја разбере важноста на политиката за „единствена Кина“, изјави денеска портпаролот на Министерството за надворешни работи во Пекинг, Хуа Чунин.

Поднесена тужба против Трамп

Press24 - 23.01.2017

Група, во која членуваат поранешни правни застапници на Белата куќа за етички прашања денеска ќе поднесе тужба против новиот американски претседател Доналд Трамп поради тоа што им дозволил на неговите компании да прифаќаат уплати на странски влади, ...

Протести против абортусот во Париз

А1 On - 23.01.2017

Еден ден по анти-Трамп протестите во Париз, во неделата попладнето протестираа противниците на абортусот под паролата „Марш за живот”, јавува дописникот на МИА од Париз. На протестот се појавува околу 10.000 луѓе според полицијата и 60.000 според ...

Тужба против Трамп поради странските уплати во неговите компании

+инфо - 23.01.2017

Трамп има бизнис соработка со земји како што се Кина, Индија, Индонезија и Филипини, соопшти групата, која го тужи новиот претседател. Група, во која членуваат поранешни правни застапници на Белата куќа за етички прашања денеска ќе поднесе тужба ...

Тужба против Трамп поради странските уплати во неговите компании

А1 On - 23.01.2017

Група, во која членуваат поранешни правни застапници на Белата куќа за етички прашања денеска ќе поднесе тужба против новиот американски претседател Доналд Трамп поради тоа што им дозволил на неговите компании да прифаќаат уплати на странски влади, ...

ПОРАДИ СТРАНСКИ УПЛАТИ ВО НЕГОВИТЕ КОМПАНИИ: Група правни застапници на Белата куќа ќе го тужат Трамп

Телеграф - 23.01.2017

Во тужбата, која во Вашингтон ќе ја поднесе групата на граѓани за одговорност и етика, се наведува дека одредби од Уставот забрануваат уплати во компаниите на Трамп Група во која членуваат поранешни правни застапници на Белата куќа за етички прашања ...

Службеници од администрацијата на Трамп положија заклетва во Белата куќа

+инфо - 23.01.2017

Околу 30 службеници, кои ќе бидат советници и помошници на американскиот претседател Доналд Трамп, положија заклетва во Белата куќа. Околу 30 службеници, кои ќе бидат советници и помошници на американскиот претседател Доналд Трамп, положија заклетва ...

Прибус: Ќе се бориме против „опсесијата“ на медиумите за делегитимирање на Трамп

Курир - 23.01.2017

Медиумите во САД се опседнати со намерата да го делегитимираат претседателот Доналд Трамп, но ние нема да седиме со скрстени раце и да гледаме, изјави за телевизија Фокс, шефот на кабинетот на Белата куќа Ренс Прибус.

Прибус: Ќе се бориме против „опсесијата“ на медиумите за делегитимирање на Трамп

Алфа - 23.01.2017

Медиумите во САД се опседнати со намерата да го делегитимираат претседателот Доналд Трамп, но ние нема да седиме со скрстени раце и да гледаме, изјави за телевизија Фокс, шефот на кабинетот на Белата куќа Ренс Прибус Медиумите во САД се опседнати со ...

Прибус: Ќе се бориме против „опсесијата“ на медиумите за делегитимирање на Трамп

А1 On - 23.01.2017

Медиумите во САД се опседнати со намерата да го делегитимираат претседателот Доналд Трамп, но ние нема да седиме со скрстени раце и да гледаме, изјави за телевизија Фокс, шефот на кабинетот на Белата куќа Ренс Прибус.

Лавров: Русија е подготвена да ги нормализира односите со САД

+инфо - 23.01.2017

Москва е подготвена да ги земе предвид одредени предлози на Трамп, како на пример начините за борба против тероризмот. Русија е подготвена да ги нормализира односите со САД, што ќе биде засновано врз рамнотежа на интересите, изјави денеска рускиот ...

Лавров: Русија е подготвена да ги нормализира односите со САД

Сител - 23.01.2017

Русија е подготвена да ги нормализира односите со САД, што ќе биде засновано врз рамнотежа на интересите, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. - Не се вознемируваме премногу, но ќе бидеме подготвени да дадеме свој ...

ДРАМА: Обама за малку ќе загинеше по инагурацијата на Трамп - Треба да го слави 20. јануари за втор роденден

Сител - 23.01.2017

Денот кога ја напушти Белата Куќа Барак Обама може да го слави како втор роденден. Имено, поранешниот претседател на САД за малку ќе загинел на денот на инагурацијата на Доналд Трамп. Барак со семејството, сопругата Мишел, ќерките Малји и Саша со ...

Трамп го смени мислењето за Женскиот марш

Р.С.Европа - 23.01.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп соопшти дека го признава правото на стотиците илјади луѓе кои протестираа во поддршка на „Женскиот марш“ во Вашингтон и во други градови во САД и во светот.

Писмо на човечност до соседите муслимани по инаугурацијата на Трамп

Факултети - 23.01.2017

Доналд Трамп и официјално стана новиот претседател на САД, иако добар дел од американската јавност сè уште не се сигурни како ќе се носи со таа функција, пишува Индипендент . Ако се суди според протестните маршеви кои беа организирани за време, но и ...

Мадона под истрага поради изјавата дека размислува да ја крене во воздух Белата куќа

+инфо - 23.01.2017

Повеќе од два милиона луѓе учествуваа во „женскиот марш“ одржан во голем број градови во САД против американскиот претседател Доналд Трамп. Главниот протест беше во саботата вечер во Вашингтон каде околу милион луѓе изразија негодување поради ставот ...

Службеници од администрацијата на Трамп положија заклетва во Белата куќа

Курир - 23.01.2017

Трамп им порача на службениците дека нивната работа ќе биде многу важна за земјата. – Ќе направам некои големи работи во следните осум години, истакна Трамп, очекувајќи дека ќе биде реизбран во 2020 година.

Протести против абортусот во Париз

+инфо - 23.01.2017

Пет здруженија против абортусот, во повеќе медиуми, меѓу кои и весникот „Фигаро“, објавија пораки против абортусот. Еден ден по анти-Трамп протестите во Париз, во неделата попладнето протестираа противниците на абортусот под паролата „Марш за ...

Штајнмаер: Избирањето на Трамп за претседател на САД значи крај на една ера

+инфо - 23.01.2017

Германскиот министер за надворешни работи Франк-Валтер Штајнмаер за весникот „Билд“ пишува дека „стариот свет од 20. век си заминал засекогаш“. Избирањето на Доналд Трамп за претседател на САД претставува крај на една ера, изјави германскиот ...

Роџер Вотерс од „Пинк Флојд“ со анти-Трамп кампања

Слободен Печат - 23.01.2017

Дека Доналд Трамп не е омилен на музичките и филмските ѕвезди, можеше да се заклучи од тоа што едвај собра пејачи за да настапат на инаугурацијата. Повеќето познати фаци всушност, протестираа против него на секој можен начин.

Лавров: Русија е подготвена да ги нормализира односите со САД

А1 On - 23.01.2017

Русија е подготвена да ги нормализира односите со САД, што ќе биде засновано врз рамнотежа на интересите, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. – Не се вознемируваме премногу, но ќе бидеме подготвени да дадеме свој ...

УЖИВАШЕ ВО МАКЕДОНСКА МУЗИКА: Трамп неочекувано се појави кај нашите иселеници во САД (ВИДЕО)

Телеграф - 23.01.2017

Додека од бината ечеа стиховите од легендарната „Една мисла имаме“, Трамп, заедно со неговите соработници, задоволно слушаше и фаќаше ритам со рацете. Да знаеше македонски јазик, сигурно и ќе запееше Македонија цела да е, секој да ја знае, ечеше во ...

Разликата меѓу Барак Обама и Доналд Трамп (ВИДЕО)

МКД - 23.01.2017

Има два вида мажи. Има такви што ќе ви ја отворат вратата, ќе ве запознаат со другарите наместо да ве игнорираат и можеби дури ќе ви го понудат своето палто ако ви е студено. А има и такви што си шишкаат напред, ве игнорираат и комплетно ве ...

Колоски: Додека Трамп е на чело на САД, Македонија треба да се посвети на домашните проблеми

Макфакс - 23.01.2017

„Претседателот Обама дојде во претседателското столче со многу проблеми со кои требаше да се соочува, така што Македонија и југоисточна Европа не му беа приоритет. Се сеќавам на анти-македонската резолуција во Сенатот во 2007-та година со која ...

Штајнмаер: Германија да се подготви за Трамп

Р.С.Европа - 23.01.2017

Шефот на германската дипломатија Франк Валтер Штајнмаер оцени дека неговата земја мора да биде подготвена на „турбулентни времиња“ за време на мандатот на американскиот претседател Доналд Трамп.

Американскиот „Горбачов“, Трамп и Македонија

Нетпрес - 23.01.2017

Пред два месеца напишав дека Трамп не е тоа што го сметаат неговите опоненти, како и неговите подржувачи. Сега повторно се враќам на тоа прашање, затоа што човековата глупост нема граници.

Обама му остави писмо на Трамп во Овалната соба (ВИДЕО)

Телеграф - 23.01.2017

Содржината на писмото ќе остане непозната Претседателот на САД, Доналд Трамп, на прес-конференцијата на која ги претстави членовите на својот кабинет се пофали со писмото што му го остави претходникот Барак Обама .

Трамп веќе не смее да го користи Android: Ќе добие „детска играчка“

Телефони.мк - 23.01.2017

Доналд Трамп ја презема позицијата на најмоќниот човек на светот, која носи големи одговорности и бенефиции. Отсега Трамп не смее да лета со својот омилен авион, кој ќе биде заменет со Air Force One, а забрането му е и користење на досегашниот ...

Што сè направи претседателот Трамп викендов

МКД - 23.01.2017

Првиот викенд на претседателот Трамп се одвиваше на истиот начин на кој тој често функционираше за време на неговата кампања: со гневни твитер-пораки, познатата опсесија со навредите и серија различни, а понекогаш и невистинити изјави, сето тоа на ...

Тужба против Трамп поради уплати од странски влади на негови компании

Капитал - 23.01.2017

Тужба против новиот американски претседател Доналд Трамп, поради прекршување на Уставот на САД, најавија правници и експерти од областа на професионалната етика. Уставот наводно бил прекршен во делот што забранува на лицата кои се на раководни ...

Лавров: Надворешнополитичките ставови на Трамп се во согласност со оние на Путин

Капитал - 23.01.2017

„Русија е подготвена да ги нормализира односите со САД, што ќе биде засновано врз рамнотежа на интересите“, изјави рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров. „Не се вознемируваме премногу, но ќе бидеме подготвени да дадеме свој придонес ...

Пекинг го предупреди Трамп за важноста на политиката за „единствена Кина“

Сител - 23.01.2017

Новата американска администрација треба целосно да ја разбере важноста на политиката за „единствена Кина“, изјави денеска портпаролот на Министерството за надворешни работи во Пекинг, Хуа Чунин.

Идентична торта: Доналд Трамп го ископира Барак Обама на инаугурацијата

Хитпортал - 23.01.2017

Како што и се очекуваше… инаугурацијата на Доналд Трамп крена прашина, беше проследена со протести, а имаше и еден гаф. Новиот претседател на Америка нарачал иста торта како онаа од 2012-та за време на инаугурацијата на Барак Обама.

Илјадници протестираа во Париз против абортусот

Радио МОФ - 23.01.2017

Десетици илјади демонстранти вчера излегоа на улиците во Париз за да протестираат против абортусот и законот кој забранува веб-страници кои се „за живот“, бидејќи ширеле „лажни информации“ за прекинувањето на бременоста.

Советниците и помошниците на Трамп положија заклетва во Белата куќа

МРТ - 23.01.2017

Трамп им порача на службениците дека нивната работа ќе биде многу важна за земјата, најавувајќи значајни проекти за два мандата, очекувајќи повторна победа на изборите во 2020 година. Околу 30 советници и помошници на американскиот претседател ...

Тужба против Трамп поради странските уплати во неговите компании

Сител - 23.01.2017

Група, во која членуваат поранешни правни застапници на Белата куќа за етички прашања денеска ќе поднесе тужба против новиот американски претседател Доналд Трамп поради тоа што им дозволил на неговите компании да прифаќаат уплати на странски влади, ...

Викиликс им порача на хакерите: Нека протечат даночните информации за Трамп

Таратур - 23.01.2017

Викиликс побара објавување на даночните информации на американскиот претседател Доналд Трамп откако советничката на Трамп Келиен Конвеј кажа дека тој нема да ги објави спорните документи. Сајтот Викиликс, кој за време на кампањата пред изборите во ...

Бебе од ирачки Курдистан го доби името Трамп

Курир - 23.01.2017

Светот го доби првото бебе, со име Трамп. Се работи за Трамп Џамил од Ирак, бебе старо 20 дена. Името му го дал неговиот татко, Хасан, кој е курдски борец и како што вели, пасионаран поддржувач на новиот американски претседател.

Иванка Трамп барала дозвола да се вози со автомобил на инаугурацијата

Нетпрес - 23.01.2017

Иванка Трамп, која после венчавката станала Еврејка, морала да бара посебна дозвола за денот на инаугурацијата на нејзиниот татко да користи автомобил. Според еврејските правила, за време на шабат (од петок навечер до сабота навечер), верниците не ...

„Бела куќа 2014-та?“ Како вкусот на Трампови ќе ја измени претседателската палата

МКД - 23.01.2017

Што ќе внесат Доналд и Меланија Трамп во Белата куќа во смисла на вкус и стил? Нивниот стан на три ката на врвот на Трамп-кулата во Менхетн британскиот дизајнерски критичар Стивен Бејли го опиша како „светлечка топка од рококо-кич“.

Прибус: Ќе се бориме против „опсесијата“ на медиумите за делегитимирање на Трамп

Сител - 23.01.2017

Медиумите во САД се опседнати со намерата да го делегитимираат претседателот Доналд Трамп, но ние нема да седиме со скрстени раце и да гледаме, изјави за телевизија Фокс, шефот на кабинетот на Белата куќа Ренс Прибус.

ДРАМА ВО ВОЗДУХОТ: Обама за малку ќе загинеше по инагурацијата на Трамп

Press24 - 23.01.2017

Денот кога ја напушти Белата Куќа Барак Обама може да го слави како втор роденден. Имено, поранешниот претседател на САД за малку ќе загинел на денот на инагурацијата на Доналд Трамп. Барак со семејството, сопругата Мишел, ќерките Малји и Саша со ...

Протече листа со извршните наредби што Трамп едвај чека да ги потпише

Тера - 23.01.2017

Во медиумите излезе листа со најприоритетните извршни наредби на администрацијата на Трамп. Луѓето околу Трамп сакале тие да бидат спроведени веднаш, но се покажало дека процесот е малку побавен отколку што некои би можеле ексцентрично да мислат, ...

Ќе се бориме против „опсесијата" на медиумите за делегитимирање на Трамп

Вечер Прес - 23.01.2017

Медиумите во САД се опседнати со намерата да го делегитимираат претседателот Доналд Трамп, но ние нема да седиме со скрстени раце и да гледаме, изјави за телевизија Фокс, шефот на кабинетот на Белата куќа Ренс Прибус Медиумите во САД се опседнати со ...

Избирањето на Трамп за претседател на САД значи крај на една ера

Вечер Прес - 23.01.2017

Тој за весникот „Билд" пишува дека „стариот свет од 20. век си заминал засекогаш" Избирањето на Доналд Трамп за претседател на САД претставува крај на една ера, изјави германскиот министер за надворешни работи Франк-Валтер Штајнмаер.

Ќерката на Клинтон го брани синот на Трамп: „Оставете го да биде дете”

Точка - 23.01.2017

Челси Клинтон била дете кога нејзиниот татко Бил станал претседател на САД. Сега таа застанала во одбрана на синот на Доналд Трамп кој има само 10 години. Таа вели дека знае како му е. Барон, синот на Меланија и Доналд Трамп, неколку пати е снимен ...

Светот го доби првото бебе со име Трамп

Република - 23.01.2017

Бебе од ирачки Курдистан го доби името Трамп. Се работи за Трамп Џамил од Ирак, бебе старо 20 дена. Името му го дал неговиот татко, Хасан, кој е курдски борец и како што вели, пасионаран поддржувач на новиот американски претседател.

Службеници од администрацијата на Трамп положија заклетва

Вечер Прес - 23.01.2017

Ќе направам некои големи работи во следните осум години, истакна Трамп, очекувајќи дека ќе биде реизбран во 2020 година Околу 30 службеници, кои ќе бидат советници и помошници на американскиот претседател Доналд Трамп, положија заклетва во Белата ...

(ВИДЕО) МАДОНА СО СКАНДАЛОЗНИ ИЗЈАВИ ПРОТИВ ТРАМП: Планирала да ја крене Белата куќа во воздух?!

Фактор - 23.01.2017

Тајната служба чија цела е да се грижи за безбедноста на претседателот на Америка ќе покрене истрага против пеачката Мадона (58) која изјавила дека сака да ја крене Белата куќа во воздух. Кралицата на поп музиката на протестот во Вашингтон ...

Протекционизмот на Трамп не е решение за САД

Фактор - 23.01.2017

Тезата на Трамп дека САД потрошија илјадници милијарди долари во странство, додека американската инфраструктура се наоѓа во многу лоша состојба, а милиони американски работници останаа заборавени додека други земји се збогатија, е насочена кон ...

Фотографиите кои Иванка Трамп не сака ги видите

Точка - 23.01.2017

Иванка Трамп делува како олицетворение на сништата на секој татко - прекрасна, успешна и паметна млада жена, како доказ за доброто воспитување и генетика. Сепак, и покрај големиот труд да остави најдобар впечаток во јавноста, постојат некои работи ...

Протести: Тајната служба ја приведува Мадона поради заканите до Трамп

Точка - 23.01.2017

Кралицата на поп музиката за време на женскиот марш го навредувала 45. претседател на САД. Тајната служба која има единствена задача да се грижи за безбедноста на американскиот претседател, ќе отвори истрага против 58-годишната пејачка Мадона, која ...

“Алтернативни факти”, или Трамп владетел од роман на Орвел

Локално - 23.01.2017

Она што пишува на англиската верзија на “Википедија” при пребарување на фразата “алтернативни факти” – еден запрепастувачки неологизам кој го опишува односот на новиот американски претседател Доналд Трамп и неговата администрација кон реалноста.

Тужба за Трамп поради странските уплати во неговите компании

еМагазин - 23.01.2017

Група, во која членуваат поранешни правни застапници на Белата куќа за етички прашања денеска ќе поднесе тужба против новиот американски претседател Доналд Трамп поради тоа што им дозволил на неговите компании да прифаќаат уплати на странски влади, ...

Службеници од администрацијата на Трамп положија заклетва во Белата куќа

Канал 77 - 23.01.2017

Околу 30 службеници, кои ќе бидат советници и помошници на американскиот претседател Доналд Трамп, положија заклетва во Белата куќа. Трамп им порача на службениците дека нивната работа ќе биде многу важна за земјата.

Официјална Москва тврди дека сè уште нема контакти со Трамп

Мета - 23.01.2017

Кремљ смета дека за средба помеѓу рускиот претседател, Владимир Путин, и претседателот на САД, Доналд Трамп, може да се разговара откако ќе почнат контактите помеѓу новата американска администрација и Москва.

Официјална Москва тврди дека се уште нема контакти со Трамп

Локално - 23.01.2017

Кремљ смета дека за средба помеѓу рускиот претседател Владимир Путин и претседателот на САД, Доналд Трамп може да се разговара откако ќе започнат контактите помеѓу новата американска администрација и Москва.

Трамп го нашол писмото од Обама

Канал 77 - 23.01.2017

Претседателот на САД, Доналд Трамп, на прес-конференцијата на која ги претстави членовите на својот кабинет се пофали со писмото што му го оставил неговиот претходник, Барак Обама. „Баш сега бев во Овалната соба, каде што го најдов ова прекрасно ...

Тужба против Трамп поради странските уплати во неговите компании

Вечер Прес - 23.01.2017

Група, во која членуваат поранешни правни застапници на Белата куќа за етички прашања денеска ќе поднесе тужба против новиот американски претседател Доналд Трамп поради тоа што им дозволил на неговите компании да прифаќаат уплати на странски влади, ...

Лавров: Русија е подготвена да ги нормализира односите со САД

Точка - 23.01.2017

Русија е подготвена да ги нормализира односите со САД, што ќе биде засновано врз рамнотежа на интересите, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. – Не се вознемируваме премногу, но ќе бидеме подготвени да дадеме свој ...

Иванка Трамп на својата прва важна задача: Овојпат целата во црно!

Точка - 23.01.2017

Во улогата на ќерка на американскиот претседател, Иванка Трамп последните четири дена е на висина на својата задача. Иако беше проследена и од бројни модни критики, таа успеа навистина добро да се избори со љубопитните погледи на светската јавност.

Русија е подготвена да ги нормализира односите со САД

Вечер Прес - 23.01.2017

Шефот на руската дипломатија истакна дека Москва внимателно го следи развојот на ситуацијата во САД и веќе забележала дека голем број надворешнополитички приоритети на американскиот претседател Доналд Трамп се согласно ставовите на Русија Русија е ...

Тужба против Трамп поради странските уплати во неговите компании...

Н.Македонија - 23.01.2017

Тужба против Трамп поради странските уплати во неговите компании Група, во која членуваат поранешни правни застапници на Белата куќа за етички прашања денеска ќе поднесе тужба против новиот американски претседател Доналд Трамп поради тоа што им ...

Прибус: Ќе се бориме против „опсесијата“ на медиумите за делегитимирање на Трамп...

Н.Македонија - 23.01.2017

Прибус: Ќе се бориме против „опсесијата“ на медиумите за делегитимирање на Трамп Медиумите во САД се опседнати со намерата да го делегитимираат претседателот Доналд Трамп, но ние нема да седиме со скрстени раце и да гледаме, изјави за телевизија ...

Марш на жените против Трамп...

Н.Македонија - 23.01.2017

Марш на жените против Трамп Игор Босилковски специјално за „Нова Македонија“ од Њујорк Стотици илјади жени излегоа низ повеќе градови во САД на марш за да го изразат незадоволството од назначувањето на контроверзниот њујоршки бизнисмен Доналд Трамп ...

Службеници од администрацијата на Трамп положија заклетва во Белата куќа...

Н.Македонија - 23.01.2017

Службеници од администрацијата на Трамп положија заклетва во Белата куќа Околу 30 службеници, кои ќе бидат советници и помошници на американскиот претседател Доналд Трамп, положија заклетва во Белата куќа.

Трамп во војна со „нечесните“ медиуми...

Н.Македонија - 23.01.2017

Новиот шеф на Белата куќа ги става американските интереси на прво место, дури и пред старите сојузништва, а во обид да ја обедини поделената земја посегнува по опасен национализам, предупредува Дојче веле Новиот американски претседател Доналд Трамп ...

Лавров: Русија е подготвена да ги нормализира односите со САД...

Н.Македонија - 23.01.2017

Лавров: Русија е подготвена да ги нормализира односите со САД Русија е подготвена да ги нормализира односите со САД, што ќе биде засновано врз рамнотежа на интересите, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

Избирањето на Трамп за претседател на САД значи крај на една ера

Идивиди - 23.01.2017

Избирањето на Доналд Трамп за претседател на САД претставува крај на една ера, изјави германскиот министер за надворешни работи Франк-Валтер Штајнмаер. Тој за весникот „Билд“ пишува дека „стариот свет од 20. век си заминал засекогаш“.

Тужба против Трамп поради странските уплати во неговите компании

Lider - 23.01.2017

Група, во која членуваат поранешни правни застапници на Белата куќа за етички прашања денеска ќе поднесе тужба против новиот американски претседател Доналд Трамп поради тоа што им дозволил на неговите компании да прифаќаат уплати на странски влади, ...

Татината ќерка за која зборува целиот свет

Идивиди - 23.01.2017

ПАЛАВАТА ДЕВОЈКА Новоизбраниот американски претседател, Доналд Трамп, е контроверзија сам по себе, како поради изгледот, така и поради неговите политички ставови. Сепак, во моментот вниманието на светската јавност е свртено кон двете жени кои ...

Пекинг го предупреди Трамп за важноста на политиката за „единствена Кина“

Lider - 23.01.2017

Новата американска администрација треба целосно да ја разбере важноста на политиката за „единствена Кина“, изјави денеска портпаролот на Министерството за надворешни работи во Пекинг, Хуа Чунин.

Прибус: Ќе се бориме против „опсесијата“ на медиумите за делегитимирање на Трамп

Lider - 23.01.2017

Медиумите во САД се опседнати со намерата да го делегитимираат претседателот Доналд Трамп, но ние нема да седиме со скрстени раце и да гледаме, изјави за телевизија Фокс, шефот на кабинетот на Белата куќа Ренс Прибус.

(ФОТО) Ова го прават парите: Иванка Трамп НЕ САКА да ги видите овие фотографии!

Вистина.мк - 23.01.2017

Иванка Трамп изгледа како совршена ќерка за секој татко- прекрасна, успешна и паметна млада жена како доказ на добро воспитување и генетика. Сепак, покрај напорниот труд за оставање впечаток во јавноста, постојат некои нешта од минатото кои можат да ...

Русија е подготвена да ги нормализира односите со САД

Идивиди - 23.01.2017

Русија е подготвена да ги нормализира односите со САД, што ќе биде засновано врз рамнотежа на интересите, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. - Не се вознемируваме премногу, но ќе бидеме подготвени да дадеме свој ...

Штајнмаер: Избирањето на Трамп за претседател на САД значи крај на една ера

Lider - 23.01.2017

Избирањето на Доналд Трамп за претседател на САД претставува крај на една ера, изјави германскиот министер за надворешни работи Франк-Валтер Штајнмаер. Тој за весникот „Билд“ пишува дека „стариот свет од 20. век си заминал засекогаш“.

Светот го доби првото бебе со име Трамп

Lider - 23.01.2017

Бебе од ирачки Курдистан го доби името Трамп. Се работи за Трамп Џамил од Ирак, бебе старо 20 дена. Името му го дал неговиот татко, Хасан, кој е курдски борец и како што вели, пасионаран поддржувач на новиот американски претседател.