TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Груевски: Задоволство ми е што нема инциденти

А1 - 22.03.2009

Премиерот Никола Груевски по гласањето на претседателските и локалните избори, изрази задоволство од досегашниот тек на изборниот процес, преку фер и демократско гласање, без инциденти.

Македонија гласа за претседател и локална власт

BBC - 22.03.2009

Во Македонија денес се гласа за избор на претседател на државата и локални власти во преку 80 општини. Во поголемиот дел од земјата гласањето почна во 7 утринава кога беа отворени гласачките места, но во некои ...

ОДИХР: Крајната оценка за изборите ќе биде збирна

А1 - 22.03.2009

Веќе неколку часа пристигнуваат информации од вкупно 300 набљудувачи на ОДИХР на овие факсови во аналитичкиот центар на набљудувачката мисија во Македонија.

ОДИХР утре со оценка за изборите

А1 - 22.03.2009

Дали имало гласање со сугестии преку мобилни телефони? Колку регистрирани гласачи гласале за претседалските и за локалните избори? - Ова се мал дел од прашањата што набљудувачите на ОДИХР ги поставуваа за ...

ВМРО-ДПМНЕ: фер и демократски

Телма - 22.03.2009

ВМРО - ДПМНЕ ги оцени денешните претседателски и локални избори како фер и демократски. - Во Македонија досега овие избори се најдемократски и со најфер атмосфера.

СДСМ: мирно, Но со нерегуларности

Телма - 22.03.2009

Првичните оценки на централниот изборен штаб на Социјалдемократскиот сојуз се дека денешното гласање исполни еден од критериумите, а тоа е изборите да бидат мирни и без насилство, изјави вечерва портпаролот на ...

Црвенковски:Во Македонија постои демократски капацитет за мирни избори

Алсат-М - 22.03.2009

Претседателот на Република Македонија Бранко Црвенковски откако го оствари правото на глас на денешните претседателски и локални избори изрази надеж дека во Македонија денеска ќе има мирни, демократки и ...

Груевски:Се надевам дека ќе имаме успешен изборен ден

Алсат-М - 22.03.2009

Премиерот Никола Груевски по гласањето на претседателските и локалните избори изрази задоволство од досегашниот тек на изборниот процес, преку фер и демократско гласање, без инциденти.

Рекорден број набљудувачи

Вест - 22.03.2009

Претседателските и локалните избори ќе ги следат досега најголем број набљудувачи, од над 7,000. Од акредитираните 6.981 домашни набљудувачи, најголем број се од Граѓанската асоцијација МОСТ - 4.520, а од 550 ...

ВМРО-ДПМНЕ: Изборите фер и демократски

Вест - 22.03.2009

Скопје, 22 март - ВМРО - ДПМНЕ ги оцени денешните претседателски и локални избори како фер и демократски. - Во Македонија досега овие избори се најдемократски и со најфер атмосфера.

Партии: Гласањето помина мирно

Алсат-М - 22.03.2009

Најголемите политички партии по затворањето на гласачките места и во исчекување на пребројувањето на гласовите се согласија дека денешните избори поминаа мирно и без насилство.

Меѓународните набљудувачи утре со првични оцени

Алсат-М - 22.03.2009

Меѓународните набљудувачи кои ги следеа денешните претседателски и локални избори во Македонија, првичните согледувања за текот на изборниот процес ќе ги презентираат утре на прес-конференција во Скопје, ...

Меѓународните набљудувачи денес ќе кажат дали се задоволни

Вест - 22.03.2009

Меѓународните набљудувачи кои ги следеа претседателските и локалните избори во Македонија, првичните согледувања за текот на изборниот процес ќе ги презентираат денес на прес-конференција во Скопје, соопшти ...

Меѓународните набљудувачи утре ќе ги презентираат прелиминарните согледувања за изборите

Сител - 22.03.2009

Меѓународните набљудувачи кои ги следеа денешните претседателски и локални избори во Македонија, првичните согледувања за текот на изборниот процес ќе ги презентираат утре на прес-конференција во Скопје, ...

ВМРО-ДПМНЕ: Изборите фер и демократски

Кирилица - 22.03.2009

Владејачката ВМРО – ДПМНЕ со оценка дека денешните претседателски и локални избори биле фер и демократски - Во Македонија досега овие избори се најдемократски и со најфер атмосфера.

Во Штип гласале 12,6 отсто од граѓаните на локалните и претседателски избори

Сител - 22.03.2009

Претседателот на Општинската изборна комисија Лазо Богатинов соопшти дека до 10 часот на 65 избирачки места во општина Штип излезеноста на граѓаните е 12,6 отсто.

ВМРО-ДПМНЕ: изборите фер и демократски

Сител - 22.03.2009

ВМРО - ДПМНЕ ги оцени денешните претседателски и локални избори како фер и демократски. - Во Македонија досега овие избори се најдемократски и со најфер атмосфера.

Претседателските кандидати за изборите

Нетпрес - 22.03.2009

Сите претдентни за претседателската функција со надеж дека изборите ќе бидаат фер и демократски. Македонија ќе покаже дека знае да гласа.

СДСМ: Изборите без насилство, ВМРО-ДПМНЕ сепак потфрли

Нетпрес - 22.03.2009

Првичната оценка на СДСМ за денешниот изборен ден е дека Македонија исполни еден од критериумите - изборите да поминат без насилство.

СДСМ - изборите мирни и без насилство, Но со регистрирани нерегуларности

Сител - 22.03.2009

Првичните оценки на централниот изборен штаб на Социјалдемократскиот сојуз се дека денешното гласање исполни еден од критериумите, а тоа е изборите да бидат мирни и без насилство, изјави вечерва портпаролот на ...

ВМРО-ДПМНЕ: Изборите минаа во најдемократска атмосфера

Нетпрес - 22.03.2009

Владејачката партија ВМРО-ДПМНЕ денешните избори во Македонија ги определи како фер и демократски. Партискиот портпарол, Илија Димовски, изјави дека овие ибори минале во најдемократска атмосфера до сега.

СДСМ: Изборите мирни и без насилство, но со регистрирани нерегуларности

Кирилица - 22.03.2009

Изборен штаб на Социјалдемократскиот сојуз со оценка дека изборите биле мирни и без насилство, изјави вечерва портпаролот на СДСМ Емилијан Станковиќ - Добро е што не се повторија немилите настани од ланските ...

ВИДЕО: Црвенковски: Беспрекорни избори заради демократијата на земјата

Нетпрес - 22.03.2009

Претседателот во заминување Бранко Црвенковски денеска гласаше на изборното место 2809 во скопската населба Капиштец. По завршувањето на своето избирачко право Црвенковски изјави дека со денешните мирни и ...

ВИДЕО: Груевски: Фер и демократски избори

Нетпрес - 22.03.2009

Премиерот Никола Груевски во придружба на сопругата Боркица денеска гласаше во скопската населба Кисела Вода на избирачкото место 2662.

Задоволство е што нема изборни инциденти

Вечер Прес - 22.03.2009

Премиерот, претседателот на Собранието и шефот на државата по извршувањето на граѓанската должност, изразија задоволство што поголемиот дел од гласањето поминало без изборни инциденти и нарушувања на изборниот ...

Ајкер: Од Македонија очекувам повеќе од избори без насилство

А1 - 21.03.2009

За спроведување на фер и демократски избори се одговорни сите граѓани, а особено политичките партии. Најодговорна е владата, вели шефот на набљудувачката мисија на ОДИХР во Македонија, Питер Ајкер во ...

Петти локални избори во Македонија

А1 - 21.03.2009

Македонските граѓани утре по петти пат ќе избираат претставници на локалните власти во општините. Од осамостојувањето на Република Македонија се одржаа четири локални избори, и тоа првите во 1990 година, ...

МОСТ со 3.750 набљудувачи

А1 - 21.03.2009

Граѓанската асоцијација МОСТ претседателските и локалните изборите ќе ги следи со 3.750 набљудувачи. Тие ќе покријат околу 65 проценти од 2.976-те избирачки места на територијата на цела држава.

МОСТ утре ќе ги набљудува изборите

Канал5 - 21.03.2009

Сите неправилности забележани во текот на утрешниот изборен ден граѓаните ќе можат да ги пријават на бесплатниот телефонски број 080 080 080 –соопштија од граѓанската асоцијација МОСТ.

Питер Ајкер: Нема да носиме какви било заклучоци за овие избори се додека не заврши процесот

Канал5 - 21.03.2009

- Каква порака ќе испрати ОДИХР до гласачите во Македонија за изборите? - Најпрво, мислам дека нема да носиме какви било заклучоци за овие избори се додека не заврши процесот.

МОСТ со набљудувачи на 65 отсто од избирачките места

Алсат-М - 21.03.2009

3750 набљудувачи од граѓанската асоцијација „Мост“ ќе ги следат претседателските и локалните избори кои ќе покријат околу 65 проценти од вкупно 2.976 избирачки места на територијата на Република Македонија.

Да победат изборите

Време - 21.03.2009

Некому може да му се стори претерано што сите странски политичари толку упорно и толку често повторуваат дека од суштинска важност за Македонија е да спроведе мирни, фер и демократски избори.

МОСТ ќе распореди 3.750 набљудувачи

Телма - 21.03.2009

Граѓанската асоцијација МОСТ ќе распореди 3.750 набљудувачи за следење на гласањето на претседателските и локалните избори кои ќе покријат околу 65 проценти од вкупно 2.976 избирачки места на територијата на ...

МОСТ со 3750 набљудувачи на изборите

Макфакс - 21.03.2009

Граѓанската асоцијација МОСТ ќе распореди 3750 набљудувачи за следење на претседателските и локалните избори, што е околу 65 проценти од избирачките места во Македонија.

Рекорден број набљудувачите ќе ги следат неделните избори

Сител - 21.03.2009

Четвртите претседателски и петите локални избори што се одржуваат утре ќе ги следат досега најголем број домашни и странски набљудувачи.

МОСТ со 3750 набљудувачи на изборите

Нетпрес - 21.03.2009

Мост со 3750 набљудувачи ќе го следи гласањето на претседателските и локалните избори. Тие ќе покријат околу 65 отсто од 2976 избирачки места во земјава.

МОСТ со 3.750 набљудувачи ќе го следи утрешното гласање

Сител - 21.03.2009

Граѓанската асоцијација МОСТ ќе распореди 3.750 набљудувачи за следење на гласањето на претседателските и локалните избори кои ќе покријат околу 65 проценти од вкупно 2.976 избирачки места на територијата на ...

Рекорден број набљудувачите ќе ги следат неделните избори

Н.Македонија - 21.03.2009

Скопје, 21 март (МИА) - Четвртите претседателски и петите локални избори што се одржуваат утре ќе ги следат досега најголем број домашни и странски набљудувачи.

Избори со околу 7.000 набљудувачи

А1 - 20.03.2009

ОДИХР ќе ги набљудува изборите в недела со вкупно 300 набљудувачи, наместо претходно најавените 324. Ова се должи на фактот што не пристигнаа краткорочни набљудувачи од некои земји членки, меѓу кои и Грција.

Да се гласа мирно и демократски

Време - 20.03.2009

Претседателот на државата Бранко Црвенковски вчера ги повика македонските гласачи в недела да го искористат своето уставно право и да гласаат за кандидатите по сопствен избор, а со своето однесување да ...

Црвенковски: Изборите се тест за зрелоста на Македонија

Утрински - 20.03.2009

Со повик до граѓаните на Македонија да го искористат своето уставно право и да гласаат по сопствен избор, претседателот на државата, Бранко Црвенковски, во пресрет на изборите в недела, побара од нив со своето ...

Изборите под лупа на 7.000 набљудувачи

Утрински - 20.03.2009

Над 7.000 странски и домашни набљудувачи ќе ги следат претстојните претседателски и локални избори што ќе се одржат в недела. Толкава е бројката на акредитирани набљудувачи во Државната изборна комисија која, ...

Црвенковски: Немаме право на грешки

Дневник - 20.03.2009

Грешките со тешките инциденти и нерегуларности од минатите избори никој нема право да ги повтори во името на сегашните и идните генерации граѓани, им порача на граѓаните претседателот на државата Бранко ...

Време е да покажете брилијантност

Дневник - 20.03.2009

Светот ќе следи што ќе се случува овде на 22 март. Дали Македонија ќе биде пример за успешна мултиетничка демократија во 21 век? Дали ќе даде уште еден доказ дека приклучувањето кон сите евроатлантски ...

ВМРО-ДПМНЕ: Во недела одлучуваме за нашата иднина

Нетпрес - 20.03.2009

ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата за подобра Македонија, ги повикуваат политичките партии, да покажат високо ниво на политичка култура на денот на изборите, човечко достоинство и морален капацитет.

Изборите се сериозен влог за иднината на Македонија

Н.Македонија - 20.03.2009

Влогот на претстојните локални и претседателски избори е огромен и уверен сум уверен дека граѓаните се свесни оти тоа ќе биде сериозен тест за зрелоста на Македонија, оценува претседателот Бранко Црвенковски ...

Полицијата подготвена да обезбеди услови за фер избори

А1 - 19.03.2009

Одржувањето мирни, фер и демократски избори в недела е од големо значење за иднината на Република Македонија. Поради ова, полицијата изготви оперативната акција „Избори 2009“, која е презентирана пред ...

И македонските власти со апел за мирни избори

А1 - 19.03.2009

По апелите на меѓународната заедница, последни повици за фер и демократски избор денеска испратија и македонските власти. Претседателот Црвенковски во писмено обраќање порачува „В недела Македонија треба да ...

Министри на ВМРО-ДПМНЕ ќе ги надгледуваат изборите

Утрински - 19.03.2009

ВМРО-ДПМНЕ ќе распореди од 200 до 300 високи партиски функционери како набљудувачи на повеќе избирачки места низ целата држава.

Црвенковски:Изборите се сериозен тест на зрелоста

Алсат-М - 19.03.2009

Претседателот Бранко Црвенковски во денешното соопштение до јавноста оцени дека претстојните локални и претседателски избори се сериозен тест за зрелоста на државава и оти од начинот на кој ќе бидат спроведени ...

Претседателот Црвенковски апелира за мирни избори

Телма - 19.03.2009

Претседателот на Република Македонија Бранко Црвенкови во писменото обраќање по повод претстојните претседателски и локални избори ги повика граѓаните, но и сите учесници во изборниот процес, да придонесат за ...

Владата ќе им дише во врат на гласачите

Утрински - 19.03.2009

Како што се ближи денот на изборите, власта презема мерки кои според експертите за човекови права се вршење притисок. Министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкуловска, писмено се обрати до Државната ...

Полициски списоци

Утрински - 19.03.2009

Само неколку дена пред изборите, Министерството за внатрешни работи писмено побара (но, не доби) од Државната изборна комисија список со личните податоци на партиските набљудувачи кои ќе го следат гласањето на ...

Изборите нов тест за Македонија

Макфакс - 19.03.2009

Кревката стабилност на државата ги прави исклучително важни, па дури и „круцијални“ и „историски“ секои избори во Македонија, а претстојните ќе бидат тест за нејзиниот демократски капацитет и европска иднина.

Црвенковски: Македонија да го покаже демократскиот капацитет

Макфакс - 19.03.2009

Македонија, на 22. март треба да покаже дека има доволно демократски капацитети за да го продолжи процесот за интергрирање во ЕУ и НАТО, порачува претседателот Бранко Црвенковски.

Полицијата со план за мирни избори

Макфакс - 19.03.2009

Стратешкиот план на активности на Министерството за внатрешни работи за претстојните избори, денеска ќе го претстави министерката Гордана Јанкулоска.

МВР најостро ќе реагира на секој инцидент на изборите

Нетпрес - 19.03.2009

Одржувањето на мирни фер и демократски избори во недела е од есенцијално значење за Македонија и секој кој ќе предизвика било каков инцидент ќе биде санкциониран на лице место, изјави денеска министерката за ...

Претседателот Црвенковски апелира за фер и демократски избори

Сител - 19.03.2009

Претседателот на Република Македонија Бранко Црвенкови во писменото обраќање по повод претстојните претседателски и локални избори ги повика граѓаните, но и сите учесници во изборниот процес, да придонесат за ...

Црвенковски: Влогот во изборите овој пат е многу поголем

Нетпрес - 19.03.2009

Длабоко сум убеден дека на сите граѓани на Република Македонија им е сосема јасно дека на претстојните избори нема да се одлучува само за тоа кој ќе ја води државата во следните пет години, или кои политички ...

Полицијата со план за мирни избори

МРТ - 19.03.2009

Стратешкиот план на активности на Министерството за внатрешни работи за претстојните избори, денеска ќе го претстави министерката Гордана Јанкулоска.

Влогот овој пат е многу поголем

Вечер Прес - 19.03.2009

В недела искористете го вашето уставно право и гласајте за кандидатите по сопствен избор. Придонесете со своето однесување за создавање на мирна и демократска атмосфера каква што му доликува на овој народ и на ...

Функционери на ВМРО-ДПМНЕ набљудувачи на избирачките места

Н.Македонија - 19.03.2009

Од 200 до 300 високи партиски функционери ВМРО-ДПМНЕ ќе распореди како набљудувачи на повеќе избирачки места низ целата држава, во насока на спроведување фер и демократски избори, како државен приоритет и ...

Верските водачиза мирни избори

Време - 18.03.2009

Поглаварите на црквите и на верските заедници во Република Македонија вчера одржаа работна средба од која во духот на нивните верски и вредносни начела упатија јавен апел до верниците, граѓаните и до ...

Функционери на ВМРО ДПМНЕ ќе ги набљудуваат изборите

Алсат-М - 18.03.2009

Зоран Ставревски, Ивица Боцевски, Трајко Славевски, Антонио Милошоски, Миле Јанакиевски, Перо Стојановски, Светлана Јакимовска, Влатко Ѓорчев ќе бидат главните набљудувачи на изборите одредени од ВМРО-ДПМНЕ.

Поглаварите на верските заедници повикаа на мирни избори

Вест - 18.03.2009

Упатуваме јавен апел до верниците, граѓаните и политичките партии за одржување мирни, достоинствени и демократски избори. Имајќи предвид дека овие избори се одржуваат во исклучително време за нашата држава, ...

МВР не смее да ги проверува набљудувачите

Дневник - 18.03.2009

Барањето на МВР, ДИК да достави листа на партиските набљудувачи - е незаконско, може да се третира како форма на притисок и е преседан што не е во прилог на одржување фер и демократски избори, реагираа вчера ...

Функционерите на ВМРО-ДПМНЕ и набљудувачи на изборите

Дневник - 18.03.2009

Владејачката ВМРО-ДПМНЕ на претстојните локални и претседателски избори ќе распореди меѓу 200 и 300 партиски функционери на избирачките места во функција на набљудувачи.

Списоци до седмо колено

Дневник - 18.03.2009

Не помина ни еден месец од идејата на Владата да прави списоци на новинарите, а завчера стигна нова нарачка. Сега, МВР реши да ги „евидентира“ сите партиски набљудувачи што на денот на изборите ќе го следат ...

МВР останува подалеку од партиските активисти

Утрински - 18.03.2009

Државната изборна комисија вчера го одби барањето на министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкуловска, која писмено побара од државното тело да им се достават лични податоци за сите партиски набљудувачи ...

МВР бара лични податоци за партиските набљудувачи

Дневник - 18.03.2009

Полицијата побарала ДИК да и' ги достави личните податоци на сите партиски набљудувачи на секое гласачко место. Комисијата го одби ова скандалозно барање, на кое жестоко реагираше опозицијата.

Високи функционери на ВМРО-ДПМНЕ набљудувачи на избирачките места

Сител - 18.03.2009

ВМРО-ДПМНЕ во насока на спроведување на фер и демократски избори, како државен приоритет и интерес за Република Македонија ќе распореди од 200 до 300 високи партиски функционери како набљудувачи на повеќе ...

Министри и пратеници од ВМРО-ДПМНЕ ќе ги набљудуваат изборите

Нетпрес - 18.03.2009

ВМРО-ДПМНЕ на сите избирачки места каде цени дека треба да се осврне поголемо внимание, ќе постави министри, заменици министри, пратеници, директори и останати функционери од редовите на партијата.

СДСМ реагира за набљудувачите на изборите

Нетпрес - 18.03.2009

Прес-конференцијата на ВМРО-ДПМНЕ претставува само ефтин обид да се сокрие владиниот проект и однапред смислено сценарио за нефер избори кои веќе се случуваат, реагира опозициската СДСМ.

Црквите и верските заедници апелираат за достоинствени избори

Н.Македонија - 18.03.2009

Поглаварите на црквите и на верските заедници во Република Македонија вчера упатија јавен апел до верниците, граѓаните и со политичките партии за одржување мирни, достоинствени и демократски избори.

И од верските заедници за мирни избори

А1 - 17.03.2009

Апел за достоинствени и демократски избори и од поглаварите на црквите и верските заедници во Македонија. Велат никој нема право да ја загрозува перспективата на Република Македонија.

И господ напомош за фер избори

Канал5 - 17.03.2009

И господ напомош за фер избори. Првите луѓе на најголемите верски заедници со апел до верниците и гласачите за мирни и достоинствено гласање.

Верските поглавари апелираат за мирни и демократски избори

Алсат-М - 17.03.2009

Поглаварите на верските заедници во Македонија, денеска одржаа работна средба од која упатија јавен апел до верниците, граѓаните и политичките партии за одржување на мирни, достоинствени и демократски избори.

МВР побарало од Државната Изборна Комисија на полицијата да и достави лични податоци

Канал5 - 17.03.2009

МВР побарало од Државната Изборна Комисија на полицијата да и достави лични податоци за сите партиски набљудувачи на секое гласачко место.

СДСМ: Што ќе му се на МВР списоците на нашите активисти?

Нетпрес - 17.03.2009

СДСМ повторно предупредува дека Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ воопшто немаат намера да организираат фер избори. Очигледната злоупотреба на инструментите на власта во партиски цели, велат од партијата, стана ...

Не ја загрозувајте перспективата на Македонија

Макфакс - 17.03.2009

Никој нема право да ја загрозува стабилноста и перспективата на Македонија, порачаа верските лидери пред изборите, кои се клучни за европската интеграција на земјата.

Се кове ли план за неуспешни претседателски избори?

Н.Македонија - 17.03.2009

Неуспешни претседателски избори и институционална криза во државата е планот на опозицијата како одговор на владеењето на ВМРО-ДПМНЕ, тврдат високи извори од оваа партија.

Демократијата е повеќе од избори

Дневник - 16.03.2009

Ако изборите не поминат добро, тоа ќе се искористи како аргумент за да се чека до наредните избори и да се види дали тие ќе бидат це лосно исправни Ерик Мејер, известувач на Европскиот парламент за односот ...