TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Експлозија во седиштето на опозиционата партија во Грузија

А1 - 29.11.2003

Во седиштето на Лабуристичката партија во Тбилиси рано утрово одекна силна експлозија во која нема повредени лица. Лабуристичката партија беше во опозиција на поранешниот претседател Едуард Шеварнадsе, но не учествуваше во протетстите кои доведоа до негово сменување од функцијата.

ГРУЗИЈА-НАПНАТО

Канал5 - 29.11.2003

Во седиштето на грузиската Работничка партија рано изутрината одекнала силна експлозија. Според партискиот лидер Нателашвили, нападот, во кој нема повредени, е трористички. Нападната партија, иако опозициска, не учествувала во неодман Во седиштето на грузиската Работничка партија рано изутрината ...

Американскиот амбасадор - главен револуционер

Утрински - 29.11.2003

Едуард Шеварднаѕе го посочува вистинскиот организатор на "револуцијата во Тбилиси" ОД НАШИОТ ДОПИСНИК БРАНКО ВЛАХОВИЌ МОСКВА - Сега веќе поранешниот претседател на Грузија, Едуард Шеварднаѕе, го обвини американскиот амбасадор во Тблиси, Ричард Мајлс, дека токму тој бил "главниот револуционер и ...

Михаил Саакашвили кандидат на опозицијата

Утрински - 27.11.2003

На идните претседателски избори во Грузија Тбилиси - Грузиските опозициони партии вчера го предложија лидерот на Националното движење Михаил Саакашвили за нивни заеднички кандидат на претстојнити избори за претседател на Грузија. Како што соопшти в.д.

Нови избори по 45 дена

Утрински - 26.11.2003

Судот ги поништи изборните резултати во Грузија ТБИЛИСИ - Грузискиот Врховен суд официјално ги поништи контроверзните избори кои се одржаа на 2 ноември и кои доведоа до улични протести. Одлуката од судот во поранешната советска република е конечна "и не може да биде оспорена", изјавија судиите.

Новите избори во Грузија на 4 јануари

Вест - 26.11.2003

ТБИЛИСИ, 26 ноември, (Ројтерс) - Грузискиот парламент вчера ги закажа претседателските избори за 4 јануари. Резултатот од гласовите на пратениците беше едногласен, 155 беа за откако беше обезбеден комотен кворум за гласањето.

"Ја сакам Германија, ама Грузија ми е помила"

Дневник - 26.11.2003

ШЕВАРДНАЅЕ ОСТАНУВА ДОМА Грузискиот претседател во оставка, Едуард Шеварднаѕе, вчера изјави дека засега не размислува да ја напушти татковината, иако тоа му го сугерирале дури и мајка му, синот и ќерката, кои живеат во Париз, јави Ројтерс.

Врховниот суд ги поништи изборите во Грузија

А1 - 25.11.2003

Врховниот суд на Грузија денеска ги поништи резултатите од парламентарните избори во земјата што се одржаа на 2. ноември, кои беа причина за протести на опозицијата и доведоа да оставка на грузискиот претседател Едуард Шеварнадзе.

Шеварднаѕе падна

Дневник - 25.11.2003

РАЗВРСКА ВО ТБИЛИСИ Грузискиот претседател поднесе оставка откако народот, војската, САД и Русија му свртеа грб Грузискиот претседател Едуард Шеварднаѕе, притиснат од демонстранти, САД, Русија и од непослушната армија, завчера поднесе оставка, јави Ројтерс.

Новите лидери бараат пари од САД

Утрински - 25.11.2003

Грузија нема средства за да ги организира новите парламентарни избори ТБИЛИСИ - Новите лидери на Грузија, поттикнати од американската поддршка за мирното соборување на претседателот Едуард Шеварднаѕе, вчера побараа итна финансиска помош и повикаа на ред и стабилност по "кадифената револуција" во ...

Грузија бара 5 милиони долари од Вашингтон за нови избори

Вест - 25.11.2003

ТБИЛИСИ, 25 ноември, (Ројтерс) - Нино Бурдзанаsе, новиот вршител на должноста претседател на Грузија и довчерашна претседателка на парламентот вчера се сретна со претставници на обезбедувањето и распушти еден министер откако "кадифената револуција" го собори Едуард Шеварднаsе.

Германија му понуди престој на соборениот Шеварднаѕе

Утрински - 25.11.2003

Азил БЕРЛИН - Висок претставник на опозицијата на Грузија вчера негираше дека соборениот претседател Едуард Шеварднаѕе заминал за Германија, а Федералната погранична гарда го повлече претходното соопштение дека тој пристигнал во Германија.

Крајот на Сребрената Лисица

Утрински - 25.11.2003

Грузија ОД НАШИОТ ДОПИСНИК БРАНКО ВЛАХОВИЌ МОСКВА - Иако старечки се спротивставуваше, сега веќе поранешниот претседател на Грузија, Едуард Шеварднаѕе во неделата мораше да капитулира пред своите ученици, лидерите на опозицијата кои министерот за надворешни работи на Русија, Игор Иванов, му ги ...

Избори во Грузија најдоцна за 45 дена

А1 - 24.11.2003

Едуард Шевернадзе, кој вчера поднесе оставка на должноста претседател на Грузија, го напушти грузискиот главен град Тбилиси, јавија руските медиуми. Според нив, претседателскиот авион, во кој се наоѓал Шевернадзе, полетал од аеродромот во Тбилиси и се упатил во непознат правец.

Кремљ посредува во Грузија

Утрински - 24.11.2003

По драматичниот упад на демонстрантите од позицијата во грузискиот парламент ОД НАШИОТ ДОПИСНИК БРАНКО ВЛАХОВИЌ МОСКВА - За да се избегне натамошно заострување на судирите и можното крвопролевање, раководството на Русија вчера го повика претседателот на Грузија Шеварнадѕе и лидерите на опозицијата ...

Емотивната правничка што го замени Шеварднадsе

Вест - 24.11.2003

ТБИЛИСИ, 24 октомври, (Ројтерс) - Лидерката на опозицијата Нино Бурданаsе, која завчера изјави дека ги презема должностите на грузискиот претседател Едуард Шеварднаsе, претставува невообичаено смирена фигура меѓу емотивно запалениот народ во Грузија.

За разговори е премногу доцна

Утрински - 24.11.2003

Опозиција ТБИЛИСИ - Главниот лидер на опозицијата на Грузија Михаил Саакашвили вчера изјави дека е "премногу доцна" за разговори со претседатеот Едуард Шеварднаѕе за решавање на кризата која трае повеќе од три недели. Тој ги повика неговите приврзаници да се упатат кон резиденцијата на лидерот во ...

Грузија избегна колеж?

Дневник - 24.11.2003

дрЖавен удар Грузискиот претседател Едуард Шеварднаѕе најави дека ќе и попушти на опозицијата, откако гневните граѓани во саботата го освоија Парламентот, јави Ројтерс. Лидерката на дел од опозицијата Нино Бурджанадзе уште во саботата соопшти дека ќе биде в.д.

ГРУЗИЈА-СИТУАЦИЈА

Канал5 - 24.11.2003

ВД Претседателката на Грузија и парламентарна спикерка Нино Бурџанаѕе денеска изјави- во рок од 45 дена ќе бидат распишани претседателски и парламентарни избори, поради масовниот фалсификат на изборите од 2 ноември законодавната функција ќе продолж ВД Претседателката на Грузија и парламентарна ...

Русија посредник меѓу Шеварднаsе и опозицијата

Вест - 24.11.2003

ДРЖАВЕН УДАР ВО ГРУЗИЈА Толпата ред претседателската плата и Парламентот пеела тажни грузиски народни песни, танцувале и извикувале поддршка за своите лидери ТБИЛИСИ, 24 октомври, (АП) - Опозицијата на Грузија вчера ги повика своите симпатизери да ја почнат "кадифената револуција" и да ги заземат ...