TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Јордановски не сака да поднесе оставка

А1 - 16.09.2006

Консултациите конструктивни, страните не можат да се разберат. Вака, според Министерството за надворешни работи, поминал вчерашниот разговор меѓу министерот Милошоски и актуелниот амбасадор на Македонија во САД Јордановски. МНР тврди дека поранешниот претседател на Собранието го прекршил ...

Амбасадорот Спасов даде оставка

Вест - 16.09.2006

ЕДНА ГРИЖА ПОМАЛКУ ЗА МИНИСТЕРОТ ЗА НАДВОРЕШНИ РАБОТИ МИЛОШОСКИ Македонскиот амбасадор во Велика Британија Ѓорѓи Спасов вчера официјално се повлече од својата функција. Министерството за надворешни работи соопшти дека, по консултациите со шефот на дипломатијата Антонио Милошоски и со претседателот ...

МНР ќе започне постапка за отповикување на Јордановски

Канал5 - 16.09.2006

Министерството за надворешни работи ќе покрене постапка за отповикување на македонскиот амбасадор во САД, Љупчо Јордановски. Министерството за надворешни работи ќе покрене постапка за отповикување на македонскиот амбасадор во САД, Љупчо Јордановски.

Кој ќе го има кормилото во Њујорк?

Дневник - 16.09.2006

МНР и кабинетот на претседателот на државата вчера се судрија за тоа кој е шеф на делегацијата на Генералното собрание на ОН Министерството за надворешни работи и кабинетот на претседателот вчера се судрија за прашањето кој е шеф на македонската делегација што ќе присуствува на Генералното собрание ...

Амбасадорот Спасов даде оставка

Време - 16.09.2006

ПО КОНСУЛТАЦИИТЕ КАЈ ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ЦРВЕНКОВСКИ Ѓорѓи Спасов, македонски амбасадор во Лондон, се повлече од функцијата, но ќе продолжи да ја врши должноста уште три-четири месеци додека да се избере нов амбасадор, соопшти вчера Министерството за надворешни работи.

И Црвенковски и Милошоски сакаат да шефуваат во Њујорк

Утрински - 16.09.2006

Политичкиот фолклор околу тоа кој ќе биде шеф на делегацијата на Македонија за време на Генералното собрание на Обединетите нации се повтори и годинава, со тоа што го обелоденија советникот во Кабинетот на претседателот Бранко Црвенковски, Игор Ивановски, и новата портпаролка на МНР, Шпреса Јусуфи, ...

Ѓорѓи Спасов поднесе оставка, но ги отфрли обвинувањата

Утрински - 16.09.2006

Во писмото до премиерот Груевски, Спасов вели дека се одлучил за оставка заради зачувување на достоинството Слободанка Јовановска Ѓорѓи Спасов вчера се повлече од функцијата амбасадор во Лондон, порачувајќи му на премиерот Никола Груевски дека не го прави тоа зашто се чувствува виновен, туку за да ...

Амбасадорот Спасов се повлекува од функцијата

Дневник - 16.09.2006

Спасов, вчера упатил писмо до претседателот Црвенковски и до министерот за надворешни работи Милошоски со кое ги известил дека се повлекува од функцијата амбасадор Амбасадорот на Македонија во Велика Британија, Ѓорѓи Спасов, вчера упатил писмо до претседателот Бранко Црвенковски и до министерот за ...

Спасов се повлече, на ред е Јордановски

Вечер Прес - 16.09.2006

Дипломатска афера со завршница како што ја најави "Вечер"... Дипломатска афера со завршница како што ја најави "Вечерè. Амбасадорот Ѓорѓи Спасов, по извршените консултации со министерот за надворешни работи Антонио Милошоски и претседателот Бранко Црвенковски, писмено ги известил и двете институции ...

Спасов се повлекува од амбасадорската функција

А1 - 15.09.2006

Македонскиот амбасадор во Лондон попушти пред притисокот на владата. Ѓорѓи Спасов денеска поднесол оставка на својата позиција до претседателот Црвенковски. Иако лично не се согласува со аргументите за неговото заминување тој го послуша министерот за надворешни работи Милошовски.

Кавга меѓу кабинетите на Црвенковски и Милошоски

А1 - 15.09.2006

Скандал меѓу кабинетите, кој да ја води македонската делегација во Обединетите нации. Претседателот Црвенковски или министерот Милошовски? Од МНР тврдат според нивната агенда делегацијата ја води нивниот министер. Според кабинетот на претседателот Црвенковски е шефот.

МНР: Спасов се повлекува од функцијата амбасадор во Лондон

Канал5 - 15.09.2006

Амбасадорот Ѓорѓи Спасов, по извршените консултации со министерот за надворешни работи Антонио Милошоски и претседателот Бранко Црвенковски, писмено ги извести и двете институции дека донел одлука да се повлече од функцијата вонреден и ополномоштен амбасадор на Република Македонија во Обединетото ...

Јордановски нема да се повлече од амбасадорската позиција

Канал5 - 15.09.2006

Македонскиот амбасадор во САД Љупчо Јордановски не планира да отстапи од функцијата, како што тоа денеска го направи неговиот колега во Велика Британија Ѓорѓи Спасов. Македонскиот амбасадор во САД Љупчо Јордановски не планира да отстапи од функцијата, како што тоа денеска го направи неговиот колега ...

КОЈ ДА ШЕФУВА ВО ЊУЈОРК - ЦРВЕНКОВСКИ И МИЛОШОСКИ НА ГЕНЕРАЛНОТО СОБРАНИЕ НА ОБЕДИНЕТИТЕ НАЦИИ

Канал5 - 15.09.2006

Кој ќе биде шеф на македонската делегација на редовното заседание на Светската Организација во Њујорк? Дилема што се обидуваат да ја решат кабинетите на претседателот и шефот на дипломатијата Кој ќе биде шеф на македонската делегација на редовното заседание на Светската Организација во Њујорк? ...

Ќе го "пеглаат" Јордановски

Вечер Прес - 15.09.2006

Министерот за надворешни работи Антонио Милошоски денеска ги... Министерот за надворешни работи Антонио Милошоски денеска ги продолжува започнатите консултации со амбасадорите во САД и Велика Британија, Љупчо Јордановски и Ѓорѓи Спасов, по нивните јавни преписки во врска со внатрепартиските ...

Црвенковски и Милошоски ќе одлучат за судбината на амбасадорите

Утрински - 13.09.2006

Спасов и Јордановски остануваат во Скопје сж до донесувањето на одлуката за нивната иднина Претседателот Бранко Црвенковски и министерот за надворешни работи, Антонио Милошоски, заедно ќе одлучат за судбината на двајцата амбасадори од Вашингтон и од Лондон повикани на консултации во земјава.

Спасов и Јордановски на подолг престој во Скопје

Време - 13.09.2006

ПО ПРВИЧНИТЕ КОНСУЛТАЦИИ ВО МНР Амбасадорот Ѓорѓи Спасов да остане во Скопје и да не се враќа во Лондон додека не ги заврши консултациите во Министерството за надворешни работи. Такво известување завчера му испратил на Спасов министерот за надворешни работи Антонио Милошоски, потврдија од МНР.

Заради инает без амбасадори во Лондон и Вашингтон

Вест - 13.09.2006

ПАРТИСКО НАТЕГАЊЕ И ВО ДИПЛОМАТИЈАТА Министерот за надворешни работи, велат од Владата, ќе ги држи во Скопје амбасадорите Ѓорѓи Спасов и Љупчо Јордановски додека може, а од кабинетот на претседателот Црвенковски кажуваат дека тој ќе чека да зав Министерот за надворешни работи Антонио Милошоски ќе ...

Јордановски и Спасов молчат за скандалот

А1 - 12.09.2006

Владата ќе ги поддржи сите формални мерки на МНР за враќање на амбасадорите Јордановски и Спасов од САД и Британија. Најверојатно сценарио во случај самите да не поднесат оставка е да бидат задржани на консултации на неодредено време, тврдат владини извори за А1.

Спасов на делкање кај Милошоски

Време - 12.09.2006

ПО ПРЕПИСКАТА ЗА СДСМ Ѓорѓи Спасов, македонскиот амбасадор во Велика Британија, вчера бил на консултации во МНР, по преписката во медиумите за состојбите во СДСМ. Спасов се сретнал со министерот Антонио Милошоски, пред овој да замине за Брисел.

Ѓорѓи Спасов нема да поднесе оставка

Дневник - 12.09.2006

Ѓорѓи Спасов, нема намера да поднесе оставка на функцијата, бидејќи смета дека не направил дипломатски прекршок Македонскиот амбасадор во Лондон, Ѓорѓи Спасов, нема намера да поднесе оставка на функцијата, бидејќи смета дека не направил дипломатски прекршок со партиската преписка со амбасадорот ...

Спасов и Јордановски се повлекуваат доброволно

Вечер Прес - 12.09.2006

Амбасадорите Ѓорги Спасов и Љупчо Јордановски се вратија во Скопје... Амбасадорите Ѓорги Спасов и Љупчо Јордановски се вратија во Скопје. Како што дознава"Вечерè тие веќе се сретнале со министерот за надворешни работи Антонио Милошовски.Тој побарал од нив да му ги објаснат мотивите за дипломатската ...

Спасов и Јордановски на консултации кај Милошоски

А1 - 11.09.2006

Спасов денеска, а Јордановски в петок, откако владината делегација ќе се врати од Брисел, ќе реферира кај министерот Милошоски. Од МНР потврдија дека амбасадорот од Лондон бил на првични консултации кај Милошоски и дека тие ќе продолжат и наредната недела.

Амбасадорот Ѓорѓи Спасов на консултации кај шефот на дипломатијата Милошоски

Канал5 - 11.09.2006

Со Ѓорѓи Спасов денеска почна серијата консултации во Министерството за надворешни работи. Со Ѓорѓи Спасов денеска почна серијата консултации во Министерството за надворешни работи. Шефот на дипломатијата Милошоски разговарал со македонскиот амбасадор во Велика Британија за неговиот статус по ...

Вилма Трајковска нов амбасадор во Британија

Вечер Прес - 11.09.2006

Последните настани во СДСМ, за почеток, ќе имаат и свои последици во македонската дипломатија.... Последните настани во СДСМ, за почеток, ќе имаат и свои последици во македонската дипломатија. Имено, по загубените избори со најмал број гласачи во историјата на СДМ се отвори прашањето за смена на ...