TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Осум лица загинаа во бурата Флоренс во САД

Фокус - 16.09.2018

Најмалку осум лица загинаа при налетот на тропската бура Флоренс, што ги погоди американските сојузни држави Северна и Јужна Каролина, соопшти Националниот центар за урагани на САД. Бурата предизвика големи полави во делови на Северна и Јужна ...

Најмалку осум загинати при ударот на бурата Флоренс во САД

24 Вести - 16.09.2018

Најмалку осум лица загинаа при налетот на тропската бура Флоренс, што ги погоди американските сојузни држави Северна и Јужна Каролина, соопшти Националниот центар за урагани на САД. Бурата предизвика големи полави во делови на Северна и Јужна ...

,,Флоренс” донесе епски дождови во САД , 13 загинати, алигатори шетаат по улиците (ВИДЕО)

Канал5 - 16.09.2018

Источниот брег на САД се соочува со епски дождови што ги донесе ураганот ,,Флоренс” , во кој загинаа најмалку 13 лица. Ураганот е ослабнат и е рангиран во прва категорија , но поради спорото движење , носи големи дождови на местата каде подолго се ...

Најмалку осум загинати при ударот на бурата Флоренс во САД

Сител - 16.09.2018

Најмалку осум лица загинаа при налетот на тропската бура Флоренс, што ги погоди американските сојузни држави Северна и Јужна Каролина, соопшти Националниот центар за урагани на САД. Бурата предизвика големи полави во делови на Северна и Јужна ...

Најмалку осум загинати при ударот на бурата Флоренс во САД

Стандард - 16.09.2018

Најмалку осум лица загинаа при налетот на тропската бура Флоренс, што ги погоди американските сојузни држави Северна и Јужна Каролина, соопшти Националниот центар за урагани на САД. Бурата предизвика големи полави во делови на Северна и Јужна ...

Најмалку осум загинати при ударот на бурата Флоренс во САД

Слободен Печат - 16.09.2018

Гуверенерот на Северна Каролина, Рој Купер изјави дека Флоренс продолжува да „истура монументални количества на дожд“, иако нејзината моќност е намалена. Најмалку осум лица загинаа при налетот на тропската бура Флоренс, што ги погоди американските ...

Најмалку осум загинати при ударот на бурата Флоренс во САД

Курир - 16.09.2018

Најмалку осум лица загинаа при налетот на тропската бура Флоренс, што ги погоди американските сојузни држави Северна и Јужна Каролина, соопшти Националниот центар за урагани на САД. Бурата предизвика големи полави во делови на Северна и Јужна ...

Флоренс во САД: Најмалку осум жртви од ураганот

Нова ТВ - 16.09.2018

Најмалку осум лица загинаа при налетот на тропската бура Флоренс, што ги погоди американските сојузни држави Северна и Јужна Каролина, соопшти Националниот центар за урагани на САД. Бурата предизвика големи полави во делови на Северна и Јужна ...

Најмалку осум загинати при ударот на бурата Флоренс во САД

Алфа - 16.09.2018

Најмалку осум лица загинаа при налетот на тропската бура Флоренс, што ги погоди американските сојузни држави Северна и Јужна Каролина, соопшти Националниот центар за урагани на САД. Бурата предизвика големи полави во делови на Северна и Јужна ...

ВИДЕО: Му се смее цела Америка – ја миеше колата додека ураганот носеше се пред себе, а тоа што следуваше ќе ве остави ...

Курир - 16.09.2018

Целосно нереална сцена е снимена на улиците на Америка која ја погоди стравичниот ураган Флоренс, а станува збор за миење автомобил среде невремето. Снимката, секако со огромна брзина се проширила по друштвените мрежи, бидејќи никој не може да ...

Дали знаете која е разликата помеѓу ураган и тајфун?

Факултети - 16.09.2018

Ураганите и тајфуните се ист временски феномен: тропски циклони. Тропскиот циклон е генерички термин што се користи од метеоролозите за да се опише ротирање, организиран систем на облаци и грмотевици што потекнува од тропските или суптропските води.

Најмалку осум загинати при ударот на бурата Флоренс во САД

А1 On - 16.09.2018

Најмалку осум лица загинаа при налетот на тропската бура Флоренс, што ги погоди американските сојузни држави Северна и Јужна Каролина, соопшти Националниот центар за урагани на САД. Бурата предизвика големи полави во делови на Северна и Јужна ...

ВИДЕО: Му се смее цела Америка - ја мие колата додека ураганот носи се пред себе

Press24 - 16.09.2018

Целосно нереална сцена е снимена на улиците на Америка која ја погоди стравичен ураган Флоренс, а станува збор за миење автомобил среде невреме. Снимката, секако со огромна брзина се проширила по друштвените мрежи, бидејќи никој не може да верува ...

Бурата Флоренс однесе најмалку осум животи , a 20.000 луѓе ги напуштија домовите во Каролина

+инфо - 16.09.2018

Најмалку осум лица загинаа при налетот на тропската бура Флоренс, што ги погоди американските сојузни држави Северна и Јужна Каролина, соопшти Националниот центар за урагани на САД. Бурата предизвика големи полави во делови на Северна и Јужна ...

Крадците го опустошија градот повеќе од ураганот: Група луѓе влагаат по маркети и носат што ќе најдат, на улиците хаос, ...

Сител - 16.09.2018

Полицијата во Северна Каролина уапси пет лица поради кражби за време на поплавите кои ги предизвика ураганот Флоренс, потврдија властите. На социјалните мрежи се појави видео на кое се гледа искршен супермаркет од каде неколку луѓе изнесуваат што ...

Ураганот со поплавите донесе нова смртна опасност: Отровни змии пливаат на улиците

Сител - 16.09.2018

Ураганот Флоренс со поплавите ги донесе и змиите отровници кои веќе се видени на градските улици. Властите апелираат до граѓаните да останат во домовите, а доколку имаат контакт со змиите веднаш да повикаат лекарска помош.

ВИДЕО: Ураганот Флоренс донесе нова смртна опасност - слободно си пливаат низ улиците

Press24 - 16.09.2018

Поплавите и големите бранови за жал не се единственото нешто од кое стравуваат жителите од подрачјата во Америка погодени од ураганот Флоренс, кои сега мораат и да се чуваат од опасни и отровни змии кои се видени по градските улици.

Крадците го опустошија градот повеќе од ураганот: Група луѓе влегуваат по маркети и носат што ќе најдат(видео)

Република - 16.09.2018

Полицијата во Северна Каролина уапси пет лица поради кражби за време на поплавите кои ги предизвика ураганот Флоренс, потврдија властите. На социјалните мрежи се појави видео на кое се гледа искршен супермаркет од каде неколку луѓе изнесуваат што ...

Флоренс продолжува да слабее, досега однесе пет животи

Пулс24 - 16.09.2018

Тропската бура Флоренс, што ги погоди крајбрежните региони на американските сојузни држави Северна и Јужна Каролина, продолжи да слабее, соопшти денеска Националниот центар за урагани на САД.

(ВИДЕО) УРАГАНОТ ФЛОРЕНС УБИ 13 ЛУЃЕ И ПОПЛАВИ ДВЕ ДРЖАВИ: Поплави им се закануваат на милиони

Фактор - 16.09.2018

Најмалку 13 лица го изгубиле животот во налетот на бурата Флоренс, која во Северна и Јужна Каролина донесе непрестајни дождови, високо ниво и силни ветрови. После налетот на ураганот во Северна Каролина и понатаму паѓаат обилни врнежи, изјави ...

Најмалку осум загинати при ударот на бурата Флоренс во САД

Либертас - 16.09.2018

Најмалку осум лица загинаа при налетот на тропската бура Флоренс, што ги погоди американските сојузни држави Северна и Јужна Каролина, соопшти Националниот центар за урагани на САД. Бурата предизвика големи полави во делови на Северна и Јужна ...

Монструозниот ураган Флоренс одзеде 13 животи, најавени се најголеми поплави во историјата

Точка - 16.09.2018

Ураганот Флоренс кој што ги погоди американските сојузни држави Северна и Јужна Каролина и Вирџинија и одзеде најмалку 13 животи, ослабна на ниво на тропска бура и се очекува и натаму да слабее.

Флоренс со себе носел и ајкули?!

Бриф - 16.09.2018

На социјалните мрежи, а подоцна и на дел од американските медиуми, се прошири бизарна лажна вест, дека ураганот Флоренс носел и ајкули. Некој се сетил малку да се пошегува и да добие посети, па наводно, направил лажна вест на забавната страница ...

Алигатори шетаат по улиците: „Флоренс“ беснее, најмалку 8 загинати (ФОТО)

Република - 16.09.2018

Најмалку осум лица загинаа при налетот на тропската бура Флоренс, што ги погоди американските сојузни држави Северна и Јужна Каролина, соопшти Националниот центар за урагани на САД. Бурата предизвика големи полави во делови на Северна и Јужна ...

Што е разликата меѓу тајфун и ураган?

Република - 16.09.2018

Ураганите и тајфуните се ист временски феномен: тропски циклони. Тропскиот циклон е генерички термин што се користи од метеоролозите за да се опише ротирање, организиран систем на облаци и грмотевици што потекнува од тропските или суптропските води.

(Видео) Алигатори излегоа на улиците во САД по ураганот „Флоренс“

еМагазин - 16.09.2018

Источниот брег на САД се соочува со големи дождови што ги донесе ураганот ,,Флоренс” , во кој загинаа најмалку 13 лица. Ураганот ги вознемири и алигаторите кои излегоа да шетаат по улиците во некои градови во САД.

Алигатори шетаат по улиците: „Флоренс“ беснее, најмалку 8 загинати

Вечер Прес - 16.09.2018

Најмалку осум лица загинаа при налетот на тропската бура Флоренс, што ги погоди американските сојузни држави Северна и Јужна Каролина, соопшти Националниот центар за урагани на САД. Бурата предизвика големи поплави во делови на Северна и Јужна ...

Флоренс однесе најмалку осум животи , a 20.000 луѓе ги напуштија домовите во Каролина

МК News - 16.09.2018

Најмалку осум лица загинаа при налетот на тропската бура Флоренс, што ги погоди американските сојузни држави Северна и Јужна Каролина, соопшти Националниот центар за урагани на САД. Бурата предизвика големи полави во делови на Северна и Јужна ...

Осум лица загинаа во бурата Флоренс во САД

iPortal - 16.09.2018

Најмалку осум лица загинаа при налетот на тропската бура Флоренс, што ги погоди американските сојузни држави Северна и Јужна Каролина, соопшти Националниот центар за урагани на САД. Бурата предизвика големи полави во делови на Северна и Јужна ...

Најмалку осум загинати од бурата Флоренс во САД

Н.Македонија - 16.09.2018

Најмалку осум лица загинаа при налетот на тропската бура Флоренс, што ги погоди американските сојузни држави Северна и Јужна Каролина, соопшти Националниот центар за урагани на САД. Бурата предизвика големи полави во делови на Северна и Јужна ...

Најмалку осум загинати при ударот на бурата Флоренс во САД

1tv - 16.09.2018

Најмалку осум лица загинаа при налетот на тропската бура Флоренс, што ги погоди американските сојузни држави Северна и Јужна Каролина, соопшти Националниот центар за урагани на САД. Бурата предизвика големи полави во делови на Северна и Јужна ...

Ураганот „Флоренс“ ги зеде и првите жртви

24 Вести - 15.09.2018

Ураганот „Флоренс“ ги зеде и првите жртви во Северна Каролина. Мајка и бебе загинаа кога дрво паднало врз нивната куќа, додека таткото се здобил со тешки повреди и е префрлен во болница. Во градот е забележан уште еден смртен случај на жена која ...

Најмалку пет жртви во страшниот ураган во САД (ФОТО+ВИДЕО)

Канал5 - 15.09.2018

Ураганот ,,Флоренс “ однесе најмалку шет жртви , а метеоролозите најавуваат дека вистинската опасност допрва доаѓа. Најмалку пет жртви меѓу кои мајка со нејзиното новороденче е досегашниот биланс на пустошењето на ураганот ,,Флоренс” на источниот ...

„Флоренс“ пустоши низ САД

Алсат-М - 15.09.2018

Најмалку пет жртви меѓу кои мајка со нејзиното новороденче е досегашниот биланс на пустошењето на ураганот ,,Флоренс” на источниот брег на САД. Ураганот ја опустоши Северна Каролина , а сега беснее низ државата Јужна Каролина.

Катастрофа прогласена во Северна Каролина – шеста жртва на ,,Флоренс” (ВИДЕО)

Канал5 - 15.09.2018

Ураганот ,,Флоренс “ зеде уште една жртва , 62 годишна жена , која со автомобил удрила во паднато дрво на патот. Претходно загинаа уште петмина , меѓу кои и мајка со бебе. Државата Северна Каролина прогласи состојба на катастрофа , а претседателот ...

Ураганот Флоренс фатален за мајка и бебе: Им паднало дрво врз нивната куќа

Фокус - 15.09.2018

Ураганот Флоренс, пред да ослабне до тропска бура, зеде четири жртви во Северна Каролина. Првите жртви се мајка и бебе кои загинале откако паднало дрво врз нивната куќа во Вилмингтон. Таткото е хоспитализиран.

Ураган ,,Флоренс”: Среде програма , евакуација на телевизијата

Сител - 15.09.2018

Телевизиска станица во Северна Каролина е поплавена среде емитување програма во живо за опасноста од ураганот. Додека зборувал за опасноста од ураганот ,,Флоренс” водителот Њу Берн наеднаш си заминал , зашто сите останати избегале пред поплавата во ...

Флоренс ги однесе првите пет жртви во САД (ВИДЕО)

МКД - 15.09.2018

Ураганот Флоренс ги однесе првите жртви во САД, додека силниот ветер вчера корнеше дрвја, а поројниот дожд предизвика поплави што доведе стотици луѓе да бидат отсечени. Официјални извори и весници известија за најмалку пет жртви.

Мајка и бебе – први жртви на ураганот „Флоренс“

Таратур - 15.09.2018

Жестокиот ураган „Флоренс“ кој го погоди брегот на САД во Северна и Јужна Каролина, ги однесе и првите жртви. Мајка и бебе загинаа во Северна Каролина од пад на дрво врз нивната куќа, додека таткото се здобил со тешки повреди и е префрлен во болница.

ВИДЕО: Храбар или луд - се соблекол гол и застанал пред ураганот

Press24 - 15.09.2018

Покрај апелите од надлежните сите области погодени од ураганот да се евакуираат, еден Американец стана хит кога објави видео во кое скоро гол ѝ пркоси на бурата. Лејн Питнам, држејќи знаме во рацете застанал на улица и викнал: „Се однесувам слободно ...

Флоренс продолжува да слабее, досега однесе пет животи

Курир - 15.09.2018

Тропската бура Флоренс, што ги погоди крајбрежните региони на американските сојузни држави Северна и Јужна Каролина, продолжи да слабее, соопшти денеска Националниот центар за урагани на САД.

ВО ЖИВО: Алигатори и ајкули господарат со градовите - после ураганот нова опасност

Press24 - 15.09.2018

Најмалку петмина се загинаа, вклучувајќи и мајка и бебе, поради ураганот во Северна Каролина. Тропската бура сега слабее, но експертите не очекуваат дека дождот ќе престане да врне. Голем број специјализирани тимови и возила се упатиле на ...

(Видео) Седум загинати во ураганот Флоренс, Трамп прогласи вонредна состојба

Макфакс - 15.09.2018

Американскио претседател Доналд Трамп прогласи вонредна состојба во Северна Каролина, каде тропската бура Флоренс усмрти седум луѓе, а предупредувањата велат дека најлошото се уште не поминало.

Ураганот Флоренс однесе 5 животи во САД

Сител - 15.09.2018

Ураганот Флоренс , пред да ослабне во тропска бура однесе најмалку 5 животи во американската сојузна држава Северна Каролина. Мајка и бебе се меѓу жртвите.Тие загинале кога дрво паднало врз нивната куќа во Вилмингтон , поради силниот ветер соопшти ...

Вознемирувачка снимка од ураганот од вселената - глетката е страшна

Сител - 15.09.2018

Речиси милион Американци останаа без струја откако ураганот Флоренс удри во Истониот брег на САД. Властите ги повикуваат граѓаните на евакуација и ги предупредуваат дека ураганот може да доведе до голем број на мртви.

(Видео) Алигатори и делфини на улиците по ураганот Флоренс

Макфакс - 15.09.2018

По силниот удар на ураганот Флоренс на Северна Каролина, многу луѓе останаа без своите домови и имоти. Улиците на Њу Берн, градот кој прв беше на удар на невремето, се целосно непрепознатливи, а по нив денес можеше да се видат како шетаат алигатори ...

„Флоренс“ зеде 4 животи: Првите жртви се мајка и бебе, таткото хоспитализиран

Курир - 15.09.2018

Ураганот Флоренс, пред да ослабне до тропска бура, зеде четири жртви во Северна Каролина. Првите жртви се мајка и бебе кои загинале откако паднало дрво врз нивната куќа во Вилмингтон. Таткото е хоспитализиран.

Четири лица загинаа при ураганот Флоренс во Северна Каролина

А1 On - 15.09.2018

Ураганот Флоренс, пред да ослабне до тропска бура, зеде четири жртви во Северна Каролина. Првите жртви се мајка и бебе кои загинале откако паднало дрво врз нивната куќа во Вилмингтон. Таткото е хоспитализиран.

Пред да ослабне во тропска бура, ураганот Флоренс понесе пет жртви

Кајгана - 15.09.2018

Вилмингтон, 15 септември 2018 (МИА) - Ураганот Флоренс ослабна до степен на тропска бура, што е олеснување за Американците, но претходно зеде пет жртви во Северна Каролина. Првите жртви се мајка и бебе кои загинале откако паднало дрво врз нивната ...

Четири лица загинаа при ураганот Флоренс во Северна Каролина

Независен - 15.09.2018

Ураганот Флоренс, пред да ослабне до тропска бура, зеде четири жртви во Северна Каролина. Првите жртви се мајка и бебе кои загинале откако паднало дрво врз нивната куќа во Вилмингтон. Таткото е хоспитализиран.

Четири лица загинаа при ураганот Флоренс во Северна Каролина

Сител - 15.09.2018

Првите жртви се мајка и бебе кои загинале откако паднало дрво врз нивната куќа во Вилмингтон. Таткото е хоспитализиран. Една жена почина од инфаркт во Пендер Каунти откако болничко возило не успеало да стигне до нејзиниот дом поради блокадите на ...

Четири лица загинаа при ураганот Флоренс во Северна Каролина

Стандард - 15.09.2018

Ураганот Флоренс, пред да ослабне до тропска бура, зеде четири жртви во Северна Каролина. Првите жртви се мајка и бебе кои загинале откако паднало дрво врз нивната куќа во Вилмингтон. Таткото е хоспитализиран.

Четири лица загинаа при ураганот Флоренс во Северна Каролина

Алфа - 15.09.2018

Ураганот Флоренс, пред да ослабне до тропска бура, зеде четири жртви во Северна Каролина. Првите жртви се мајка и бебе кои загинале откако паднало дрво врз нивната куќа во Вилмингтон. Таткото е хоспитализиран.

Флоренс продолжува да слабее, досега однесе пет животи

Стандард - 15.09.2018

Тропската бура Флоренс, што ги погоди крајбрежните региони на американските сојузни држави Северна и Јужна Каролина, продолжи да слабее, соопшти денеска Националниот центар за урагани на САД.

Флоренс продолжува да слабее, досега однесе пет животи

А1 On - 15.09.2018

Тропската бура Флоренс, што ги погоди крајбрежните региони на американските сојузни држави Северна и Јужна Каролина, продолжи да слабее, соопшти денеска Националниот центар за урагани на САД.

ВИДЕО: Страотни снимки од срцето на ураганот - ова е постошот кој го остава зад себе

Press24 - 15.09.2018

Ураганот Флоренс го ослабе нивото на тропската бура, соопшти американскиот Национален центар за урагани, предупредувајќи дека невремето и понатаму ѝ се заканува на Северна и Јужна Каролина со силни ветрови и катастрофални речни поплави.

ВО ЖИВО: Ураганот исфрли две ајкули на улиците на САД - водата ги прекри куќите

Press24 - 15.09.2018

Најмалку 5 лица, вклучувајќи и мајка со бебе, починаа во Северна Каролина во ударот на ураганот Флоренс. Скоро во исто време супертајфунот Мангкут го уништи брегот на Филипините, а околу 5,2 милиони лица, чии домаќинства се наоѓаат на пат се ...

Ураганот Флоренс остава пустош зад себе

OhridNews - 15.09.2018

Ураганот Флоренс го ослабе нивото на тропската бура, соопшти американскиот Национален центар за урагани, предупредувајќи дека невремето и понатаму ѝ се заканува на Северна и Јужна Каролина со силни ветрови и катастрофални речни поплави.

Ураганот „Флоренс“ донесе делфини: Додека надвор беснее невремето, тие лутаат меѓу бродовите и пристаништата

Точка - 15.09.2018

Делфини, кои што е навистина тешко да се забележат на отворено море дури и кога е времето убаво, биле забележани како пливаат на бреговите на американската сојузна држава Северна Каролина.

(ФОТО) ПУСТОШ ПОСЛЕ УРАГАНОТ: Што остави зад себе бесниот Флоренс

Фактор - 15.09.2018

Тропската бура Флоренс, што ги погоди крајбрежните региони на американските сојузни држави Северна и Јужна Каролина, продолжи да слабее, соопшти денеска Националниот центар за урагани на САД.

Пустошот по ураганот во фотографии: Погледнете што останало по ударот на страшната олуја

Точка - 15.09.2018

Најмалку пет лица загинале во ударот на ураганот Флоренс кој ослабел во текот на вчерашниот ден. Ураганот со себе носи големи количини на дожд, а некои подрачја се веќе поплавени. Централниот дел на ураганот Флоренс сега преминал во Јужна Каролина и ...

(ВИДЕО) ХРАБАР ИЛИ ЛУД: Американец се соблекол гол и му застанал на пат на ураганот Флоренс

Фактор - 15.09.2018

И покрај апелите на надлежните сите од погодените области од ураганот да се евакуираат, еден Американец стана хит кога објавил видео во кое речиси гол и пркоси на бурата. Лејн Питнам, држејќи го во рака знамето на САД застанал на сред улица и ...

Четири лица загинаа при ураганот Флоренс во Северна Каролина

Вечер Прес - 15.09.2018

Ураганот Флоренс, пред да ослабне до тропска бура, зеде четири жртви во Северна Каролина. Првите жртви се мајка и бебе кои загинале откако паднало дрво врз нивната куќа во Вилмингтон. Таткото е хоспитализиран.

Флоренс продолжува да слабее, досега однесе пет животи

Бриф - 15.09.2018

Тропската бура Флоренс, што ги погоди крајбрежните региони на американските сојузни држави Северна и Јужна Каролина, продолжи да слабее, соопшти денеска Националниот центар за урагани на САД.

Новинар глуми дека се бори со ураганот Флоренс, па стана предмет на потсмев на интернет (ВИДЕО)

Денешен - 15.09.2018

Додека ураганот Флоренс и натаму беснее низ Северна Каролина, на терен излегуваат храбрите репортери со цел да им докажат на луѓето пред малите екрани дека ситуацијата е сериозна. Ништо од целата ситуација не би било чудно доколку во еден момент ...

Еве како настануваат чудовишните урагани, посилни од нуклеарниот удар во Хирошима! Црни прогнози: Најлошото допрва ...

Точка - 15.09.2018

Ураганот Флоренс го удрил брегот на САД, тајфунот Мангкут се приближува до Филипините, а тамошното население бега или се крие пред можната катастрофа. Ураганите, циклоните и тајфуните се различни географски имиња за ист вид на големи тропски олуји, ...

Новинар глумел дека ќе однесе ураганот (Видео)

Centar - 15.09.2018

Додека ураганот Флоренс и натаму беснее во Северна Каролина, на терен излегуваат храбри репортери со цел да им покажат на луѓето колку е сериозна ситуацијата. Еден од нив бил и новинарот Мајк Сеидел кој за време на пренос во живо се обидувал да ...

Супертајфун многу поопасен од ураганот Флоренс им се заканува на милиони луѓе

Centar - 15.09.2018

Неделава во фокусот на светските медиуми се две опасни бури. Се разбира, станува збор за ураганот Флоренс на источниот брег на САД, но и супертјфунот Мангхут. За ураганот Флоренс повеќе се известува, но се чини дека супертајфунот ќе биде многу ...

Флоренс продолжува да слабее, досега однесе пет животи

Локално - 15.09.2018

Тропската бура Флоренс, што ги погоди крајбрежните региони на американските сојузни држави Северна и Јужна Каролина, продолжи да слабее, соопшти денеска Националниот центар за урагани на САД.

Телевизиска станица во Северна Каролина евакуирана при налетот на ураганот

Centar - 15.09.2018

Официјални лица предупредуваат дека обилните дождови од ураганот Флоренс ќе траат со денови и дека жителите на Северна Каролина можеби ќе се соочат со најлошите поплави од почетокот на новиот милениум.

Мајка и бебе први жртви на ураганот Флоренс, катаклизмата не поминува

Денешен - 15.09.2018

Ураганот Флоренс ги однесе првите жртви во Северна Каролина откако стигна на бреговите на САД, а силните удари на ветрот фрлаат на бреговите бранови, кои веќе продреле до куќите во Авон. Се проценува дека до 3 милиони домови ќе останат без струја.

Меѓу првите жртви, мајка и бебе: Ураганот Флоренс сруши дрво врз нивната куќа

Република - 15.09.2018

Ураганот Флоренс, пред да ослабне до тропска бура, зеде четири жртви во Северна Каролина. Првите жртви се мајка и бебе кои загинале откако паднало дрво врз нивната куќа во Вилмингтон. Таткото е хоспитализиран.

Ураганот ,,Флоренс” направи пустош во Северна Каролина

24Инфо - 15.09.2018

Први загинаа мајка и дете во градот Вилмингтон , кој беше прв на удар на ураганот. Тие загинале кога дрво паднало врз автомобилот , додека мајката се обидувала да избега пред поплавите. Третата жртва е болна жена , на која и се слошило , а итната ...

Се формира уште еден ураган: Какво време не очекува во септември

Бизнис Вести - 15.09.2018

Кај нас веќе подолго време владее стабилно, суво, топло и сончево време без врнежи а така ќе продолжи се до крајот на оваа па дури и во текот на следната недела а услови за сосема слаб и краткотраен локален дожд има утре (сабота) и тоа на планините ...

Северна Каролина: Ураганот Флоренс пред да ослабне усмрти четири лица

Денешен - 15.09.2018

Ураганот Флоренс, пред да ослабне до тропска бура, зеде четири жртви во Северна Каролина. Првите жртви се мајка и бебе кои загинале откако паднало дрво врз нивната куќа во Вилмингтон. Таткото е хоспитализиран.

ВИДЕО ВО ЖИВО: Мајка и бебе први жртви на ураганот Флоренс, катаклизмата не поминува уште

Фактор - 15.09.2018

Ураганот Флоренс ги однесе првите жртви во Северна Каролина откако стигна на бреговите на САД, а силните удари на ветрот фрлаат на бреговите бранови, кои веќе продреле до куќите во Авон. Се проценува дека до 3 милиони домови ќе останат без струја.

(Видео) Ураганот Флоренс ги зеде првите жртви во САД

еМагазин - 15.09.2018

Ураганот „Флоренс“ ги зеде и првите жртви во Северна Каролина. Мајка и бебе загинаа кога дрво паднало врз нивната куќа, додека таткото се здобил со тешки повреди и е префрлен во болница. Градските власти во Вашингтон уште пред некој ден прогласија ...

Четири лица загинаа при ураганот Флоренс во Северна Каролина

Локално - 15.09.2018

Ураганот Флоренс, пред да ослабне до тропска бура, зеде четири жртви во Северна Каролина. Првите жртви се мајка и бебе кои загинале откако паднало дрво врз нивната куќа во Вилмингтон. Таткото е хоспитализиран.

(ВИДЕО) ВО СВЕТОТ БЕСНЕАТ ДВА УРАГАНИ: Ајкули на улиците во Северна Каролина, супертајфун удри на Филипини

Фактор - 15.09.2018

Најмалку пет луѓе, вклучувајќи и мајка и бебе, починале во Северна Каролина во удар на бурата Флоренс. Речиси истовремено супертајфунот Мангкут удрил на североисточниот брег на Филипините а околу 5,2 милиони луѓе, чии домаќинства се наоѓаат на патот ...

Четири лица загинаа при ураганот Флоренс во Северна Каролина

Либертас - 15.09.2018

Ураганот Флоренс, пред да ослабне до тропска бура, зеде четири жртви во Северна Каролина. Првите жртви се мајка и бебе кои загинале откако паднало дрво врз нивната куќа во Вилмингтон. Таткото е хоспитализиран.

Мајка и бебе се првите жртви на ураганот Флоренс

Centar - 15.09.2018

Американски официјални претставници предупредуваат дека поради активноста на ураганот Флоренс на источниот брег од САД, може да згаснат многу човечки живот, пренесе Би-би-си. Според најновите податоци, досега во ураганот загинале најмалку четири ...

Ураган ,,Флоренс” : Среде програма , евакуација на телевизијата

МК News - 15.09.2018

Телевизиска станица во Северна Каролина е поплавена среде емитување програма во живо за опасноста од ураганот. Додека зборувал за опасноста од ураганот ,,Флоренс” водителот Њу Берн наеднаш си заминал , зашто сите останати избегале пред поплавата во ...

Четири лица загинаа при ураганот Флоренс во Северна Каролина

МК News - 15.09.2018

Првите жртви се мајка и бебе кои загинале откако паднало дрво врз нивната куќа во Вилмингтон. Таткото е хоспитализиран. Една жена почина од инфаркт во Пендер Каунти откако болничко возило не успеало да стигне до нејзиниот дом поради блокадите на ...

Флоренс ги однесе првите пет жртви во САД (ВИДЕО)

Тера - 15.09.2018

Ураганот Флоренс ги однесе првите жртви во САД, силниот ветер вчера корнеше дрвја, а поројниот дожд предизвика поплави што доведе стотици луѓе да бидат отсечени. Официјални извори и весници известија за најмалку пет жртви.

Флоренс донесе поплави, остави пустош

Н.Македонија - 15.09.2018

Ураганот Флоренс, пред да ослабне до тропска бура, зеде најмалку пет жртви во Северна Каролина. Националниот центар за урагани во Мајами синоќа соопшти дека силата на Флоренс е намалена до тропска бура, но предупреди дека се уште се очекуваат ...

Ураганот „Флоренс“ ја погоди Северна Каролина

24 Вести - 14.09.2018

Американската сојузна држава Северна Каролина е погодена од силни ветрови и дождови предизвикани од ураганот „Флоренс“, кој беснее над Атланскиот океан. Најтешко погоден е крајбрежниот град Њу Берн, каде има извештаи за граѓани отсечени во поплавени ...

Ураганот Флоренс ја погоди Северна Каролина

Фокус - 14.09.2018

Американската сојузна држава Северна Каролина е погодена од силни ветрови и дождови предизвикани од ураганот Флоренс, кој беснее над Атланскиот океан. Најтешко погоден е крајбрежниот град Њу Берн, каде има извештаи за граѓани отсечени во поплавени ...

Видео- фото: Ураганот „Флоренс“ го зафати САД, поплавени населби и прекини на струја

Канал5 - 14.09.2018

Ураганот „Флоренс“ ги зафати крајбрежјето на Јужна и Северна Каролина, носејќи силни ветришта и обилни дождови, јавуваат американските медиуми.. Морската вода веќе стигнала до куќите во Авон, град во Северна Каролина, а има и извештаи за материјална ...

Фотографија на денот: Ураганот „Флоренс“ се приближува бавно

Deutsche Welle - 14.09.2018

Ураганот „Флоренс“ се приближува екстремно бавно до југоисточниот брег на САД. Но, опасноста што ја носи со себе е екстремно голема. Уште нестигнат до копно, ураганот веќе предизвикува огромни проблеми - силен дожд, преплавени улици, домаќинства без ...

(ВИДЕО) Флоренс пустоши низ Јужна Каролина

Алсат-М - 14.09.2018

Повеќе од 400 илјади луѓе ги напуштија крајбрежните подрачја на американската сојузна држава Јужна Каролина, а околу 4 илјади побараа засолниште поради ураганот Флоренс, кој се уште со полна сила не пристигнал до копното.

Ураганот Флоренс ја погоди Северна Каролина

Телма - 14.09.2018

Повеќе од сто илјади домови останаа без струја, временските услови се влошуваат, а власите предупредуваат дека ураганот Флоренс се уште има потенцијал да убие многу луѓе. Најапогодена е американската сојузина држава Северна Каролина.

Зошто некои Американци останаа дома за време на ураганот? (ВИДЕО)

Канал5 - 14.09.2018

Страшниот ураган ,,Флоренс “ ги натера околу милион жители на државите Јужна и Северна каролина да ги напуштат домовите . Но не е мал бројот на оние што останаа дома. И покрај апелите на властите сите граѓани на крајбрежните места да се евакуираат , ...

Северна Каролина стои на патот на разорниот ураган „Флоренс“

Телма - 14.09.2018

Ураганот Флоренс навлезе во копното на американската сојузна држава Северна Каролина. И тоа во местото Рајтсвил Бич. Моќниот ветер веќе донесе поројни дождови, а речиси 200 илјади домаќинства останаа без струја.

Британија и Ирска пред црвен аларм – се наближува ураганот ,,Хелена”

Канал5 - 14.09.2018

Метеоролозите предупредуваат од опасност по живот пред доаѓањето на ураганот ,,Хелена” , што се движи кон Британија и Ирска. Ураганот следната недела ќе ги погоди Британија и Ирска и тоа првиот удар ќе биде во понеделник навечер.

Ураган ,,Флоренс” : Среде програма , евакуација на телевизијата (ВИДЕО)

Канал5 - 14.09.2018

Телевизиска станица во Северна Каролина е поплавена среде емитување програма во живо за опасноста од ураганот. Додека зборувал за опасноста од ураганот ,,Флоренс” водителот Њу Берн наеднаш си заминал , зашто сите останати избегале пред поплавата во ...

Најмалку четири жртви во ураганот ,,Флоренс”

Канал5 - 14.09.2018

Досега се пријавени четири жртви само неколку часа откако суперураганот го погоди источниот брег на САД . Ураганот ,,Флоренс" направи пустош во Северна Каролина, која беше прва на ударот. Storm surge flooding in Morehead City, NC.

Ураганот „Флоренс“ одзеде најмалку четири животи: Силниот ветер сруши дрво на куќа, загинаа мајка и бебе

ТВ21 - 14.09.2018

Ураганот „Флоренс“ ги зеде и првите жртви во Северна Каролина. При пад на дрво на куќа во текот на ураганот загинаа мајка и бебе, пишува CNN повикувајќи се на полициски извори. Таткото на бебето се здобил со тешки повреди и е префрлен во болница.

Први удари од ураганот Флоренс: 160.000 луѓе останаа без струја, бројот се очекува да порасне на неколку милиони ...

Курир - 14.09.2018

Како што беше најавен најсилниот ураган можеби и во историјата, пристигна во Северна и Јужна Каролина. Најмалку 160.000 луѓе останаа без струја во Северна Каролина, каде ураганот уште не ни удрил со полна сила.

Метеоролозите анализираат: Како ураганите во САД влијаат врз климата во Македонија

Press24 - 14.09.2018

Кај нас веќе подолго време владее стабилно, суво, топло и сончево време без врнежи, а така ќе продолжи се до крајот на оваа па дури и во текот на следната недела а услови за сосема слаб и краткотраен локален дожд има утре (сабота) и тоа на планините ...

Цели населби може да бидат збришани, предупредуваат властите откако ураганот Флоренс го погоди копното

Макфакс - 14.09.2018

Ураганот „Флоренс“ удри на источното крајбрежје на САД, при што дојде до прекинување на напојувањето со електрична енергија за половина милион домови, а сериозни материјални штети претрпеле и повеќе објекти, пренесува Би-би-си.

Како настануваат ураганите како Флоренс, научниците предупредуваат дека ова е само почеток ВИДЕО

+инфо - 14.09.2018

Ураганот Флоренс удри во брегот на САД, тајфунот Мангхкут се приближува кон Филипини, а тамошното население бега пред можната катастрофа. Следуваат неколку факти за чудовишните олуи од тој тип и за тоа што од нив може да се очекува во иднина, во ...

Овие луѓе се оставени да починат: На милост и немилост на ураганот - за нив нема евакуација

Press24 - 14.09.2018

Повеќе од милион граѓани ќе бидат евакуирани од Северна и Јужна Каролина, како и Вирџинија пред ураганот Флоренс, но некои затворски службеници, чувари и вработени планираат да остават илјадници затвореници во државниот затвор во Јужна Каролина и ...

По ударот на ураганот Флоренс, драматичен пораст на водостојот на реките

Нова ТВ - 14.09.2018

Нивото на реките во подрачјата погодени од ураганот Флоренс драматично се зголемува, предупредија метеоролозите откако денеска централниот дел од ураганот го погоди градот Рајтсвил Бич во Северна Каролина.

Трамп: САД се подготвени за Флоренс

Глас на Америка - 14.09.2018

Во соопштението од Белата куќа се наведува дека администрацијата е подготвена да им помогне на државите и локалните власти ВАШИНГТОН — По денешниот удар на ураганот Флоренс на копното на Јужна и Северна Каролина, претседателот на САД Доналд Трамп ...

Ураганот Флоренс ја погоди Северна Каролина

+инфо - 14.09.2018

Илјадници домови се оставени без струја, а граѓаните се подготвуваа за бурата што доаѓа со трупање резерви на храна и вода за пиење. Американската сојузна држава Северна Каролина е погодена од силни ветрови и дождови предизвикани од ураганот ...

(Видео) Телевизиска станица во Северна Каролина евакуирана при налетот на ураганот

Макфакс - 14.09.2018

Официјални лица предупредуваат дека обилните дождови од ураганот Флоренс ќе траат со денови и дека жителите на Северна Каролина можеби ќе се соочат со најлошите поплави од почетокот на новиот милениум.

ВИДЕО: Ураганот Флоренс ги донесе делфините до луѓето - лутаат меѓу чамците и куќите

Press24 - 14.09.2018

Делфините кои се ретка глетка за многумина на отворено море по убавото време, видени се утринава како пливат на крајбрежјето на Северна Корена на кое денеска удри ураганот Флоренс. Помеѓу куќите и паркираните чамци, во најверојатно празното ...

ВИДЕО: Ураганот Флоренс ги зема првите жртви - стравична смрт, дрво падна врз куќа

Press24 - 14.09.2018

Ураганот Флоренс ги однесе првите жртви во Северна Каролина откако стигна на крајбрежјето на САД, а силниот удар на ветерот ги фрла на брегот брановите, кои веќе продреа до куќите во Авона, Се проценува дека до 3 милиони домови ќе останат без ...

Супертајфун многу поопасен од ураганот Флоренс им се заканува на милиони луѓе

Макфакс - 14.09.2018

Неделава во фокусот на светските медиуми се две опасни бури. Се разбира, станува збор за ураганот Флоренс на источниот брег на САД, но и супертјфунот Мангхут. За ураганот Флоренс повеќе се известува, но се чини дека супертајфунот ќе биде многу ...

ВО ЖИВО: Флоренс прави хаос по Америка, поплавени улици, брановите стигнаа до куќите, летаат покриви и дрвја

Сител - 14.09.2018

Ураганот Флорен се приближи на брегот на САД и силните удари од ветрот ги фрлаат на брегот брановите, кои веќе продреа до куќите во Авон, град во Северна Каролина, а пријавена е само материјална штета.

Среде програма, евакуација на телевизијата (ВИДЕО)

Слободен Печат - 14.09.2018

Телевизиска станица во Северна Каролина е поплавена среде емитување програма во живо за опасноста од ...

Погледнете како ќе изгледа кога ураганот Флоренс ќе удри најјако (ВИДЕО)

МКД - 14.09.2018

Напливниот бран (Storm Surge) ќе биде голем фактор во ураганот Флоренс, јавува Ведер ченел. Ураганот денес на пладне по локално време стигна до источниот брег на САД. „Тоа е всушност поплава.

Мајка и бебе се првите жртви на ураганот Флоренс

Макфакс - 14.09.2018

Американски официјални претставници предупредуваат дека поради активноста на ураганот Флоренс на источниот брег од САД, може да згаснат многу човечки живот, пренесе Би-би-си. Според најновите податоци, досега во ураганот загинале најмалку четири ...

ВИДЕО: Последно предупредување - „Ќе има многу мртви, бегајте за да не се удавите“

Press24 - 14.09.2018

Американските власти предупредуваат дека можно е да има многу мртви кога ураганот Флоренс ќе удри во источното крајбрежје во САД. Локалните власти уште еднаш предупрдија сите жители да ги избегнуваат подрачјата кои се поплавени.

Ураганот Флоренс ја погоди Северна Каролина

А1 On - 14.09.2018

Американската сојузна држава Северна Каролина е погодена од силни ветрови и дождови предизвикани од ураганот Флоренс, кој беснее над Атланскиот океан. Најтешко погоден е крајбрежниот град Њу Берн, каде има извештаи за граѓани отсечени во поплавени ...

Ураганот Флоренс ја погоди Северна Каролина

Алфа - 14.09.2018

Американската сојузна држава Северна Каролина е погодена од силни ветрови и дождови предизвикани од ураганот Флоренс, кој беснее над Атланскиот океан. Најтешко погоден е крајбрежниот град Њу Берн, каде има извештаи за граѓани отсечени во поплавени ...

Ураганот Флоренс ја погоди Северна Каролина (ВИДЕО)

Слободен Печат - 14.09.2018

Во моментов Флоренс дува со јачина од 175 километри на час, а од енергетската компанија Дјук Енерџи најавуваат дека без струја би можеле да останат до три милиони потрошувачи. Се проценува дека од овој историски ураган загрозени се десет милиони ...

Има и такви кои не бегаа од Ураганот „Флоренс“

Press24 - 14.09.2018

САД ги зафати Ураганот „Флоренс“, а изминатата ноќ удри на југоисточниот брег на САД. Американскиот претседател Трамп на жителите им порача: „Тргнете му се од патот, не си играјте со него“. Сепак, не сакаа сите да бегаат.

(ВИДЕО) Ураганот Флоренс носи се пред себе

Независен - 14.09.2018

Американската сојузна држава Северна Каролина е погодена од силни ветрови и дождови предизвикани од ураганот Флоренс, кој беснее над Атланскиот океан. Најтешко погоден е крајбрежниот град Њу Берн, каде има извештаи за граѓани отсечени во поплавени ...

ВИДЕО: Ураганот пустоши во САД – летаат кровови, нема струја, вода во домовите

Курир - 14.09.2018

Ураганот Флоренс кој беше најавен во делови на САД, пустоши од вчера, водата влезе во домовите во Каролина, нема струја во делови, а летаат и кровови и предмети од ветерот со 120 километри на час.

ГАЛЕРИЈА: Ураганот Флоренс пустоши во САД

Press24 - 14.09.2018

Ураганот „Флоренс“ се движи кон источниот брег на САД со брзина од 9 километри на час и со намалена јачина, предизвикувајќи обилни дождови, силни ветрови и поплави во сојузните држави Северна и Јужна Каролина, пред очекуваната средба со копното ...

Жариштето на ураганот Флоренс достигна до Северна Каролина

Курир - 14.09.2018

Жариштето од ураганот Флоренс денеска пристигна до копното во близина на градот Рајтсвил во сојузната држава Северна Каролина, соопшти Американскиот центар за набљудување на ураганите. Флоренс останува ураган од прва категорија, со брзина на ветрот ...

Жариштето на ураганот Флоренс достигна до Северна Каролина

Стандард - 14.09.2018

Жариштето од ураганот Флоренс денеска пристигна до копното во близина на градот Рајтсвил во сојузната држава Северна Каролина, соопшти Американскиот центар за набљудување на ураганите. Флоренс останува ураган од прва категорија, со брзина на ветрот ...

Жариштето на ураганот Флоренс достигна до Северна Каролина

А1 On - 14.09.2018

Жариштето од ураганот Флоренс денеска пристигна до копното во близина на градот Рајтсвил во сојузната држава Северна Каролина, соопшти Американскиот центар за набљудување на ураганите. Флоренс останува ураган од прва категорија, со брзина на ветрот ...

Жариштето на ураганот Флоренс достигна до Северна Каролина

Алфа - 14.09.2018

Жариштето од ураганот Флоренс денеска пристигна до копното во близина на градот Рајтсвил во сојузната држава Северна Каролина, соопшти Американскиот центар за набљудување на ураганите. Флоренс останува ураган од прва категорија, со брзина на ветрот ...

ВО ЖИВО: Започна ужасот - ураганот Флоренс беснее во САД, летаат кротови и дрва

Press24 - 14.09.2018

Жариштето од ураганот Флоренс денеска пристигна до копното во близина на градот Рајтсвил во сојузната држава Северна Каролина, соопшти Американскиот центар за набљудување на ураганите. Флоренс останува ураган од прва категорија, со брзина на ветрот ...

Жариштето на ураганот Флоренс достигна до Северна Каролина

Слободен Печат - 14.09.2018

Жариштето од ураганот Флоренс денеска пристигна до копното во близина на градот Рајтсвил во сојузната држава Северна Каролина, соопшти Американскиот центар за набљудување на ураганите. Флоренс останува ураган од прва категорија, со брзина на ветрот ...

Ураганот Флоренс не е доволно силен да ја сруши нивната љубов: Пар се венчаше на плажа додека убиственото невреме дивее

Сител - 14.09.2018

И покрај страшниот ураган Флоренс кој погоди делови од Северна Каролина, заљубен пар од Миртл Бич се венчаше на плажа. И покрај страшното невреме тие не сакале да се откажат од венчавката, бидејќи веќе го имале порано закажано датумот.

ВИДЕО: Ураганот Флоренс го погоди источното крајбрежје на САД, евакуирани 1,7 милиони луѓе

А1 On - 14.09.2018

Ураганот Флоренс удри на источното крајбрежје на САД, при што дојде до прекинување на напојувањето со електрична енергија за половина милион домови, а сериозни материјални штети претрпеле и повеќе објекти, пренесува Би-би-си.

По ударот на Флоренс, драматичен пораст на водостојот на реките

+инфо - 14.09.2018

Нивото на реките во подрачјата погодени од ураганот Флоренс драматично се зголемува, предупредија метеоролозите откако денеска централниот дел од ураганот го погоди градот Рајтсвил Бич во Северна Каролина.

Дури и кога им е најлошо овие намирници никогаш нема да ги купат од супермаркет

Скопје24 - 14.09.2018

Ураганот Флоренс се приближува кон крајбрежјето на САД, вонредна состојба е веќе прогласена во 4 држави, а населението кое живее во близина на крајбрежјето е советувано да се засолни на безбедно, бидејќи најверојатно ќе дојде до поплави.

ВИДЕО: Флоренс пустоши - ТВ станица евакуирана среде програма

Press24 - 14.09.2018

Официјални лица предупредуваат дека обилните дождови од ураганот Флоренс ќе траат со денови и дека жителите на Северна Каролина можеби ќе се соочат со најлошите поплави од почетокот на новиот милениум.

Масовна евакуација во Јужна Каролина поради ураганот Флоренс

Р.С.Европа - 14.09.2018

Властите во Јужна Каролина соопштија дека над 400 илјади луѓе ги напуштиле крајбрежните подрачја на оваа американска сојузна држава и оти околу 4 илјади побарале засолниште поради ураганот Флоренс.

Флоренс пристигна до САД: хаосот почна, прекини на струјата и масовна евакуација (ВИДЕО)

МКД - 14.09.2018

Ураганот Флоренс стигна до брегот на Јужна и Северна Каролина, носејќи силни ветришта и обилни дождови, јавуваат американските медиуми. Морската вода веќе стигнала до куќите во Авон, град во Северна Каролина, а има и извештаи за материјална штета.

ВИДЕО: Ураганот пустоши во САД - летаат кровови, нема струја, вода во домовите

Press24 - 14.09.2018

Ураганот Флоренс кој беше најавен во делови на САД, пустоши од вчера, водата влезе во домовите во Каролина, нема струја во делови, а летаат и кровови и предмети од ветерот со 120 километри на час.

Мајка и бебе први жртви на ураганот Флоренс

Слободен Печат - 14.09.2018

Досега се пријавени четири жртви само неколку часа откако суперураганот го погоди источниот брег на САД . Ураганот ,,Флоренс” направи пустош во Северна Каролина, која беше прва на ударот. Први загинаа мајка и бебе во градот Вилмингтон, кој беше прв ...

(Видео) Масовни евакуации во Северна и Јужна Каролина, ураганот Флоренс е закана за 10 милиони луѓе

Макфакс - 14.09.2018

Ураганот Флоренс стигна до брегот на Јужна и Северна Каролина, носејќи силни ветришта и обилни дождови. Флоренс е закана за 10 милиони луѓе, додека милион веќе се евакуирани од крајбрежниот појас на Северна и Јужна Каролина и сојузната држава ...

Ураганот Флоренс уби четири лица, меѓу нив и бебе ВИДЕО

+инфо - 14.09.2018

Според најновите податоци, ураганот досега однел најмалку четири животи. Меѓу жртвите е и новороденче. Американски официјални претставници предупредуваат дека поради активноста на ураганот Флоренс на источниот брег од САД, може да згаснат многу ...

Шест нуклеарки на патот на ураганот Флоренс

Макфакс - 14.09.2018

Американските власти смируваат дека шесте нуклеарни електрани кои се наоѓаат на патот на ураганот флоренс се безбедни. Но, некои експерти предупредуваат дека поплави и обилни врнежи би можеле да ги загрозат нивните заштитни системи.

ВИДЕО: Мајка и бебе меѓу првите жртви од Ураганот - водата стигна до куќите

Press24 - 14.09.2018

Американски официјални претставници предупредуваат дека поради активноста на ураганот Флоренс на источниот брег од САД, може да згаснат многу човечки живот, пренесе Би-би-си. Според најновите податоци, досега во ураганот загинале најмалку четири ...

Сите стравуваат поради ураганот Флоренс кој прави хаос во Америка, но Азија ја чека посилна бура: Супертајфун удира на ...

Сител - 14.09.2018

Додека на источниот брег на САД удира ураганот Флоренс, уште посилна бура се формираше на југоситокот од Азија. Хонг Конг и Макао ќе ги зафати бура посилна од ураганот Флоренс - супертајфунот Мангкхут.

Ураганот Флоренс ја погоди Северна Каролина

Курир - 14.09.2018

Американската сојузна држава Северна Каролина е погодена од силни ветрови и дождови предизвикани од ураганот Флоренс, кој беснее над Атланскиот океан. Најтешко погоден е крајбрежниот град Њу Берн, каде има извештаи за граѓани отсечени во поплавени ...

Љубов посилна од ураганот: Американска двојка се венчаше на плажа додека убиствената бура го руши брегот на Северна ...

Сител - 14.09.2018

Вљубена двојка од Миртл Бич се венчаше на плажа и покрај страшниот ураган Флоренс кој удри на брегот на Северна Каролина. Оваа двојка претходно го закажа датумот на својата венчавка, и не сакаше да отстапи, и покрај силниот ветер.

ФОТО: Романтична приказна среде ураганот во САД - тие ќе кажат ДА и покрај најавите за катастрофа

Press24 - 14.09.2018

Ураганот Флоренс нема да спречи пар од Вирџинија да стапне на лудиот камен. Џон и марша планираат да се заколнат на вечна љубов и покрај најавите за катастрофа од енвидени размери. Тие ќе се земат на обалата и велат дека љубовта им е посилна од ...

„Флоренс“ почна да пустоши во Северна и Јужна Каролина (видео „во живо“)

Таратур - 14.09.2018

Над 400.000 жители од крајбрежните области на Јужна Каролина ги напуштија домовите, а околу 4.000 побараа засолниште поради пустошот кој го започна ураганот Флоренс во оваа американска сојузна држава.

Додека ураганот дивее во САД, пострашна катастрофа се заканува на Азија - ситуацијата уште поопасна

Press24 - 14.09.2018

Додека сите стравуваат од ураганот Флоренс кој почна да дивее од синоќа во САД, посилен ураган се заканува на Филипините и Хонг Конг или Азија. Ветровите кои ги носи дуваат со 250 километри на час и носат се пред себе.

Метеоролозите објавија импресивна симулација од последиците на ударот од ураганот „Флоренс“

Факултети - 14.09.2018

Ураганот „Флоренс“ се движи кон источниот брег на САД со брзина од 9 километри на час и со намалена јачина, предизвикувајќи обилни дождови, силни ветрови и поплави во сојузните држави Северна и Јужна Каролина, пред очекуваната средба со копното ...

Ураганот не е доволно силен да ја сруши нивната љубов: Пар се венчаше на плажа додека убиственото невреме дивее (ВИДЕО)

Курир - 14.09.2018

И покрај страшниот ураган Флоренс кој погоди делови од Северна Каролина, заљубен пар од Миртл Бич се венчаше на плажа. И покрај страшното невреме тие не сакале да се откажат од венчавката, бидејќи веќе го имале порано закажано датумот.

Ураганот Флоренс стигна во Северна Каролина со ветрови од 109 километри на час

Глас на Америка - 14.09.2018

Бавното движење на бурата е повеќе загрижувачкo, отколку нејзината сила, велат метеоролозите ВАШИНГТОН — Ураганот Флоренс стигна во Северна Каролина. Јачината на ураганот се намали, односно стана бура од прва категорија, но, метеоролозите велат дека ...

Додека во Америка го очекуваат ураганот Флоренс, на Европа ѝ се заканува тропско невреме

Кајгана - 14.09.2018

Како што пренесува метеоролошката страница „Severe Weather Europe“, постои голема веројатност дека тропско невреме ќе ја зафати Европа, поточно Ирска. Станува збор за тропско невреме, кое се создаде кога ослаби ураганот Хелене и се категоризираше ...

Флоренс пристигна во САД – прва на удар Северна Каролина

Нова ТВ - 14.09.2018

Американската сојузна држава Северна Каролина е погодена од силни ветрови и дождови предизвикани од ураганот Флоренс, кој беснее над Атланскиот океан. Најтешко погоден е крајбрежниот град Њу Берн, каде има извештаи за граѓани отсечени во поплавени ...

Стигна Ураганот Флоренс: Ова е силно невреме што може да убие

Кајгана - 14.09.2018

Њу Берн, 14 септември 2018 (МИА) - Американската сојузна држава Северна Каролина е погодена од силни ветрови и дождови предизвикани од ураганот Флоренс, кој беснее над Атланскиот Океан. Најтешко погоден е крајбрежниот град Њу Берн, каде има извештаи ...

(ВО ЖИВО) Ураганот Флоренс пустоши низ Северна Каролина

Бриф - 14.09.2018

Американската сојузна држава Северна Каролина е погодена од силни ветрови и дождови предизвикани од ураганот Флоренс, кој беснее над Атланскиот океан. Најтешко погоден е крајбрежниот град Њу Берн, каде има извештаи за граѓани отсечени во поплавени ...

По ударот на ураганот Флоренс, драматичен пораст на водостојот на реките

Локално - 14.09.2018

Нивото на реките во подрачјата погодени од ураганот Флоренс драматично се зголемува, предупредија метеоролозите откако денеска централниот дел од ураганот го погоди градот Рајтсвил Бич во Северна Каролина.

ВИДЕО ВО ЖИВО: Ураганот Флоренс прави хаос низ Америка

Фактор - 14.09.2018

Ураганот Флоренс се приближил до браговите на САД и силни удари на ветар фрлаат на бреговите бранови, кои веќе продреа до куќите во Авона, град во Северна Каролина, а пријавена е и прва материјална штета.

Драматично по ударот на ураганот Флоренс, почна „дивеењето“ на реките

Вечер Прес - 14.09.2018

Нивото на реките во подрачјата погодени од ураганот Флоренс драматично се зголемува, предупредија метеоролозите откако денеска централниот дел од ураганот го погоди градот Рајтсвил Бич во Северна Каролина.

Зошто некои Американци остануваат дома за време на ураганите?

Точка - 14.09.2018

Чудовишниот и опасен по живот ураган Флоренс натерал околу милион Американци од сојузните држави Северна и Јужна Каролина на бегство. "Со останување дома го ризикувате сопствениот живот. Не планирајте да тргнете кога ќе почнат дождот и ветерот", ...

Ураганот “Флоренс“ почна да дивее

Пулс24 - 14.09.2018

Силното невреме, најавувано од пред неколку дена, се приближува кон источниот брег на САД. Силниот ветер има брзина од 60 до 120 км на час.“Флоренс“ утрово помина 350 км источно од Јужна Каролина, за до крајот на денот и во раните утрински часови на ...

Телевизиска станица во Северна Каролина евакуирана при налетот на ураганот Флоренс

Точка - 14.09.2018

Официјални лица предупредуваат дека обилните дождови од ураганот Флоренс ќе траат со денови и дека жителите на Северна Каролина можеби ќе се соочат со најлошите поплави од почетокот на новиот милениум.

Ураганот Флоренс ја погоди Северна Каролина

Тера - 14.09.2018

Властите во Јужна Каролина соопштија дека над 400 илјади луѓе ги напуштиле крајбрежните подрачја на оваа американска сојузна држава и оти околу 4 илјади побарале засолниште поради ураганот Флоренс.

Со ураганот Флоренс на улиците допливаа ајкули

Вечер Прес - 14.09.2018

Ураганот Флоренс го погоди брегот на Северна Каролина, а со себе донесе обилни дождови и исфрли голема количина морска вода на улиците. Гувернерот на Северна каролина Рој Купер изјави дека Флоренс може да ја потопи речиси целата сојузна држава под ...

Ураганот Флоренс ја погоди Северна Каролина

CivilMedia - 14.09.2018

Американската сојузна држава Северна Каролина е погодена од силни ветрови и дождови предизвикани од ураганот Флоренс, кој беснее над Атланскиот океан. Најтешко погоден е крајбрежниот град Њу Берн, каде има извештаи за граѓани отсечени во поплавени ...

Делфини пливаат на брегот на Северна Каролина кој е погоден од ураганот Флоренс

MTM - 14.09.2018

Делфините, кои се ретка глетка на отворено море на убаво време, беа забележани ова утро како пливаат на брегот на Северна Каролина, кој денеска беше погоден од ураганот Флоренс. Меѓу куќите и паркираните чамци и јахти, делфини се забележани како ...

Ураганот Флоренс ги зема првите жртви

Вечер Прес - 14.09.2018

По објавувањето на информацијата дека интензитетот на ураганот се намалил и дека се очекува наскоро да биде категоризиран како тропска бура, стигнува соопштение дека две лица, маја и дете настрадале откако паднало дрво врз нивната куќа во Северна ...

(ВО ЖИВО) Започна хаосот во САД, ураганот Флоренс се повеќе се засилува, водата навлезе во градовите!

MTM - 14.09.2018

Ураганот Флоренс денеска ја погоди сојузната држава Северна Каролина која веќе е под вода.... Според американските медиуми, Северна Каролина ќе биде буквално потопена со околу 10 трилиони галони дожд во текот на следната недела.

(Видео) ТВ станица се евакуираше среде програма поради ураганот Флоренс

Либертас - 14.09.2018

Гувернерот на Северна Каролина, Рој Купер, изрази загриженост дека цели заедници може да бидат збришани од ураганот Флоренс. Во некои делови плимата достигнува и до три метри и може да ги одвлече куќите.

Зошто некои Американци остануваат дома за време на ураганите? (Видео)

Република - 14.09.2018

Чудовишниот и опасен по живот ураган Флоренс натерал околу милион Американци од сојузните држави Северна и Јужна Каролина на бегство. “Со останување дома го ризикувате сопствениот живот. Не планирајте да тргнете кога ќе почнат дождот и ветерот”, ...

Телевизиска станица во Северна Каролина евакуирана при налетот на ураганот Флоренс (Видео)

Република - 14.09.2018

Официјални лица предупредуваат дека обилните дождови од ураганот Флоренс ќе траат со денови и дека жителите на Северна Каролина можеби ќе се соочат со најлошите поплави од почетокот на новиот милениум.

(Видео) Масовни евакуации во Северна и Јужна Каролина, ураганот Флоренс е закана за 10 милиони луѓе

Centar - 14.09.2018

Ураганот Флоренс стигна до брегот на Јужна и Северна Каролина, носејќи силни ветришта и обилни дождови. Флоренс е закана за 10 милиони луѓе, додека милион веќе се евакуирани од крајбрежниот појас на Северна и Јужна Каролина и сојузната држава ...

Жариштето на ураганот Флоренс достигна до Северна Каролина

Либертас - 14.09.2018

Жариштето од ураганот Флоренс денеска пристигна до копното во близина на градот Рајтсвил во сојузната држава Северна Каролина, соопшти Американскиот центар за набљудување на ураганите. Флоренс останува ураган од прва категорија, со брзина на ветрот ...

Први процени на штетата која Флоренс ќе ја предизвика во Америка: Страшниот ураган ќе ги чини САД најмалку 60 милијарди ...

Точка - 14.09.2018

Први процени на штетата која Флоренс ќе ја предизвика во Америка: Страшниот ураган ќе ги чини САД најмалку 60 милијарди долари Приватната американската метеоролошка компанија "AccuWeather" објавила проценка дека ураганот Флоренс ќе предизвика ...

Жариштето на ураганот Флоренс достигна до Северна Каролина

Локално - 14.09.2018

Жариштето од ураганот Флоренс денеска пристигна до копното во близина на градот Рајтсвил во сојузната држава Северна Каролина, соопшти Американскиот центар за набљудување на ураганите. Флоренс останува ураган од прва категорија, со брзина на ветрот ...

Ураганот Флоренс ја погоди Северна Каролина

Вечер Прес - 14.09.2018

Американската сојузна држава Северна Каролина е погодена од силни ветрови и дождови предизвикани од ураганот Флоренс, кој беснее над Атланскиот океан. Најтешко погоден е крајбрежниот град Њу Берн, каде има извештаи за граѓани отсечени во поплавени ...

Ураганот Флоренс ја погоди Северна Каролина

Локално - 14.09.2018

Американската сојузна држава Северна Каролина е погодена од силни ветрови и дождови предизвикани од ураганот Флоренс, кој беснее над Атланскиот океан. Најтешко погоден е крајбрежниот град Њу Берн, каде има извештаи за граѓани отсечени во поплавени ...

Ураганот Флоренс ја погоди Северна Каролина

Либертас - 14.09.2018

Американската сојузна држава Северна Каролина е погодена од силни ветрови и дождови предизвикани од ураганот Флоренс, кој беснее над Атланскиот океан. Најтешко погоден е крајбрежниот град Њу Берн, каде има извештаи за граѓани отсечени во поплавени ...

Ураганот Флоренс почна да зема жртви

MTM - 14.09.2018

Според најновите податоци, досега во ураганот Флоренс загинале најмалку четири лица. Телевизијата Си-ен-ен јави дека првите две жртви биле мајка и бебе врз кои паднало дрво и ги усмртило на самото место. Таткото бил повреден и пренесен во болница.

(ВИДЕО) Ураганот Флоренс носи се пред себе

iPortal - 14.09.2018

Aмериканската сојузна држава Северна Каролина е погодена од силни ветрови и дождови предизвикани од ураганот Флоренс, кој беснее над Атланскиот океан. Најтешко погоден е крајбрежниот град Њу Берн, каде има извештаи за граѓани отсечени во поплавени ...

Застрашувачка симулација: Погледнете како ќе изгледа ударот на ураганот од кој се тресе Америка

Точка - 14.09.2018

На “Weather Channel” направија видео симулација од тоа како би можел да изгледа ударот на ураганот „Флоренс“ на југоисточниот брег на Соединетите Американски Држави. Американските метеоролози предвидуваат дека во некои области можни се удари на ...

Жариштето на ураганот Флоренс достигна до Северна Каролина

Република - 14.09.2018

Жариштето од ураганот Флоренс денеска пристигна до копното во близина на градот Рајтсвил во сојузната држава Северна Каролина, соопшти Американскиот центар за набљудување на ураганите. Флоренс останува ураган од прва категорија, со брзина на ветрот ...

Флоренс прави хаос по Америка, поплавени улици, брановите стигнаа до куќите, летаат покриви и дрвја

МК News - 14.09.2018

Ураганот Флорен се приближи на брегот на САД и силните удари од ветрот ги фрлаат на брегот брановите, кои веќе продреа до куќите во Авон, град во Северна Каролина, а пријавена е само материјална штета.

Ги игнорираат предупредувањата за ураганот бидејќи Бог ќе ги заштити

Н.Македонија - 14.09.2018

Жителите во дел од подрачјата изложени на најголем ризик од ураганот Флоренс, кој стигна до источниот брег на САД, одбија да ги послушаат предупредувањата и препораките за итна евакуација во кои се вели дека „моќната бура е опасна по живот“, пишува ...

Жариштето на ураганот Флоренс достигна до Северна Каролина

Н.Македонија - 14.09.2018

Жариштето од ураганот Флоренс денеска пристигна до копното во близина на градот Рајтсвил во сојузната држава Северна Каролина, соопшти Американскиот центар за набљудување на ураганите. Флоренс останува ураган од прва категорија, со брзина на ветрот ...

Ураганот Флоренс ја погоди Северна Каролина (видео)

Н.Македонија - 14.09.2018

Американската сојузна држава Северна Каролина е погодена од силни ветрови и дождови предизвикани од ураганот Флоренс, кој беснее над Атланскиот океан. Најтешко погоден е крајбрежниот град Њу Берн, каде има извештаи за граѓани отсечени во поплавени ...

Слабеењето на Флоренс нема да ја намали неговата закана

Н.Македонија - 14.09.2018

Јачината на ураганот Флоренс се намали на категорија еден, но неговиот обем подразбира оти би можел да удира во источниот брег на САД со силни ветришта во текот на еден цел ден, пренесува американската телевизија Си-ен-би-си.

Ураганот Флоренс ги зема првите жртви, настрадаа мајка и бебе

Н.Македонија - 14.09.2018

Американските власти предупредуваат дека поради ударот на ураганот Флоренс на источниот брег на САД би можело да има многу мртви. Според најновите податоци, ураганот однел најмалку четири живота.

Под налетот на ураганот Флоренс драматично расте нивото на реките

Н.Македонија - 14.09.2018

Нивото на реките во подрачјата погодени од ураганот Флоренс драматично се зголемува, предупредија метеоролозите откако денеска централниот дел од ураганот го погоди градот Рајтсвил Бич во Северна Каролина.

Ураганот Флоренс ја погоди Северна Каролина

1tv - 14.09.2018

Американската сојузна држава Северна Каролина е погодена од силни ветрови и дождови предизвикани од ураганот Флоренс, кој беснее над Атланскиот океан. Најтешко погоден е крајбрежниот град Њу Берн, каде има извештаи за граѓани отсечени во поплавени ...

Драматично расте водостојот на реките во Северна Каролина по ударот на Флоренс

1tv - 14.09.2018

Нивото на реките во подрачјата погодени од ураганот Флоренс драматично се зголемува, предупредија метеоролозите откако денеска централниот дел од ураганот го погоди градот Рајтсвил Бич во Северна Каролина.

Жариштето на ураганот Флоренс достигна до Северна Каролина

1tv - 14.09.2018

Жариштето од ураганот Флоренс денеска пристигна до копното во близина на градот Рајтсвил во сојузната држава Северна Каролина, соопшти Американскиот центар за набљудување на ураганите. Флоренс останува ураган од прва категорија, со брзина на ветрот ...

(Видео) ТВ станица се евакуираше среде програма поради ураганот Флоренс

1tv - 14.09.2018

Гувернерот на Северна Каролина, Рој Купер, изрази загриженост дека цели заедници може да бидат збришани од ураганот Флоренс. Во некои делови плимата достигнува и до три метри и може да ги одвлече куќите.

Стигна супер ураганот – Пентагон на вонреден брифинг (ВИДЕО)

Канал5 - 13.09.2018

Ураганот ,,Флоренс “ ќе удри со заслабен интензитет на Источниот брег на САД, но ќе направи поголема штета зашто се движи со намалена брзина. Ураганот се движи поспоро и со тоа се зголемува интензитетот на ударот , велат научниците на ден пред ...

Трамп го оспори официјалниот број на жртви во минатогодишниот налет на ураган во Порторико

ТВ21 - 13.09.2018

Претседателот на САД Доналд Трамп денеска ги отфрли официјалните податоци дека во Порторико, како последица на минатогодишниот ураган Марија, животот го загубиле 3.000 лица. Исто така, без докази, ги обвини демократите дека го зголемиле бројот на ...

Почна силното невреме: Следете го во живо пристигнувањето на страшниот ураган во САД

ТВ21 - 13.09.2018

Ураганот Флоренс се приближува кон источниот брег на САД. Веќе почна да дува силен ветер пропратен со дожд кој достигнува брзина од 60 до 120 километри на час. Утрово Флоренс помина 350 километри источно од Јужна Каролина , а до крајот на денешните ...

„Флоренс“ ослабна, но и натаму им се заканува на САД

Канал5 - 13.09.2018

Ураганот „Флоренс“, кој се доближува до источниот брег на САД, ослабна до ураган од втора категорија според скалата на Сафир-Симпсон од пет степени. Тој се наоѓа на 520 километри источно-југоисточно од летувалиштето Мартл Бич во Јужна Каролина со ...

Фотографија на денот: Ураганот „Флоренс“ доаѓа, сите заминуваат

Deutsche Welle - 13.09.2018

„Фло рече дека е време да се замине“ гласи една од пораките на графитите испишани на таблите со кои се забарикадирани прозорците и вратите на објектите во Каролина Бич, Северна Каролина. Ураганот „Флоренс“ предизвика масовно бегство од југоисточниот ...

САД се подготвува за ураганот „Флоренс“, во продавниците нема повеќе храна

ТВ21 - 13.09.2018

Јужна Каролина денеска е на „готовс“ откако е јавено дека ураганот „Флоренс“ треба да удри на источното крајбрејже на САД. Ураганот директно оди кон американското крајбрежје, а се очекуваат бранови од четири метри да нанесат големи штети.

Не бегаат сите од ураганот „Флоренс“

Deutsche Welle - 13.09.2018

Ураганот „Флоренс“ ноќва ќе удри на југоисточниот брег на САД. Американскиот претседател Трамп на жителите им порача: „Тргнете му се од патот, не си играјте со него“. Сепак, не сакаат сите да бегаат. Ураганот „Флоренс“ малку загуби на сила.

Како се подготвуваат Американците за ураганот Флоренс?

Кајгана - 13.09.2018

Во исчекување на ураганот Флоренс дoдека се приближува кон Вирџинија, Јужна и Северна Каролина, во САД повеќе од десет милиони жители се предупредени за опасноста, а многумина од нив се пакуваат и бегаат од домовите.

Во живо ураганот Флоренс во САД

+инфо - 13.09.2018

Ураганот Флоренс се приближува кон источниот брег на САД. Веќе почна да дува силен ветер пропратен со дожд кој достигнува брзина од 60 до 120 километри на час. Утрово Флоренс помина 350 километри источно од Јужна Каролина , а до крајот на денешните ...

Зошто ураганот Флоренс е толку опасен?

Факултети - 13.09.2018

Националниот центар за урагани вели дека ураганот Флоренс - со ветрови до 230 километри на час, се очекува да биде исклучително опасен кога ќе го погоди источниот брег утре. Опасноста лежи во водата, а не во ветровите, и има потенцијал да ја направи ...

Флоренс носи големи бранови и силен дожд кон источното крајбрежје на САД

Глас на Америка - 13.09.2018

Жителите на Северна и Јужна Каролина имаат неколку часови за да ги завршат последните подготовки и да заминат пред налетот на ураганот Жителите на крајбрежните региони во источниот дел на САД се подготвуваат за пристигнувањето на ураганот Флоренс, ...

(Видео) САД им порачуваат на граѓаните веднаш да се засолнат од ураганот Флоренс

Макфакс - 13.09.2018

Официјални лица во Јужна и Северна Каролина ги затвораат пристаништа пред налетот на ураганот Флоренс, кој се приближува кон нивниот брег. Ураганот Флоренс продолжува да се приближува кон брегот на САД, а официјални лица издадоа предупредувања во ...

Трамп: Во ураганите во Порторико не загинаа 3.000 лица

Макфакс - 13.09.2018

Претседателот на САД, Доналд Трамп, преку Твитер објави дека 3.000 лица не загинаа во последиците од двата минатогодишни урагани во Порторико, туку тие податоци беа објавени од страна на демократите за да изгледа сè уште полошо, додека „успешно ...

Трамп го оспори официјалниот број на жртви во минатогодишниот налет на ураган во Порторико

А1 On - 13.09.2018

Претседателот на САД Доналд Трамп денеска ги отфрли официјалните податоци дека во Порторико, како последица на минатогодишниот ураган Марија, животот го загубиле 3.000 лица. Исто така, без докази, ги обвини демократите дека го зголемиле бројот на ...

Трамп: „Од двата урагана не загинаа 3000 лица“

МКД - 13.09.2018

Претседателот на САД, Доналд Трамп преку Твитер изјави дека како последица на двата минатогодишни урагани во Порторико не загинаа 3.000 лица. Трамп наведе дека овие податоци се објавени од страна на демократите за тој да изгледа уште полошо додека ...

(ВО ЖИВО) Ураганот Флоренс се приближува кон САД

Слободен Печат - 13.09.2018

Силен ветер и олуја почнаа на источниот брег на САД додека се приближува ураганот Флоренс кој се заканува со обилни дождови и нагло зголемување на висината на Атланскиот океан кој би можел да предизвика катастрофални поплави.

САД пред катастрофа: Трамп им порача на грашаните „Бегајте и спасувајте се"

Press24 - 13.09.2018

Ураганот Флоренс се приближува кон источната обала на САД, а Трамп даде предупредување до граѓаните. Утрово ураганот помина на 350 килиметри од Северна Каролина. Метеоролозите пренесуваат дека САД ги чека апокалипка, катастрофа од невидени размери.

Водителот покажа што ќе направи ураганот на САД па порача: Народе бегајте од ова нема спас

Press24 - 13.09.2018

Северна Каролина е прва на удар на ураганот Флоренс. Се очекува силен ветер и поплави, а следи и евакуација на жителите. Водител објасни што ќе и се случи на Америка со страшно видео. Ryan Davidson ✔@RyanDavidsonWX The latest iteration of our IMR ...

Страшна анимација: Водител покажа што ќе направи Флоренс во Америка

+инфо - 13.09.2018

Северна Каролина е прва на удар на Флоренс и водата веќе почнала да продира во куќите кои се најблиску до брегот. Очекувањата се дека оваа држава ќе ја погодат големи поплави, и нивото на водата во одделни крајбрежни области ќе порасне повеќе метри ...

Почна силното невреме: следете го во живо пристигнувањето на страшниот ураган во САД (ВИДЕО)

МКД - 13.09.2018

Силни удари на ветер и страшна бура почнаа да се нафрлаат на источниот брег на САД со риближувањето на ураганот Флоренс кој се заканува со обилни врнежи и пораст на нивото на Атлантскиот Океан што би можело да предизвика катастрофални поплави.

Ураганот пустоши во Америка - водата влегува во домовите, нема ни струја

Press24 - 13.09.2018

Ураганот Флоренс веќе започна да дивее во Америка. Ветер дува со 120 километри на час, а водата веќе навлегува во домовите. Во одредени краеви нема ни струја. Веќе метеоролозите издадоа предупредување дека ураганот силно ќе удри и дека граѓаните ...

Ураганот Флоренс ослабна до втора категорија според скалата на Сафир-Симпсон

Стандард - 13.09.2018

Ураганот Флоренс, кој се доближува до источниот брег на САД, ослабна до ураган од втора категорија според скалата на Сафир-Симпсон одс пет степени, соопшти Националниот центар за следење на урагани.

Ураганот Флоренс ослабна до втора категорија според скалата на Сафир-Симпсон

А1 On - 13.09.2018

Ураганот Флоренс, кој се доближува до источниот брег на САД, ослабна до ураган од втора категорија според скалата на Сафир-Симпсон одс пет степени, соопшти Националниот центар за следење на урагани.

Ураганот Флоренс снимен од вселената

OhridNews - 13.09.2018

НАСА објави видео од ураганот Флоренс кој се приближува до крајбрежните подрачја на Каролина во САД. Снимките од ураганот се направени вчера наутро со камера со висока резоулција, надвор од Меѓународната вселенска станица.

Ураганот Флоренс ослабна до втора категорија според скалата на Сафир-Симпсон

Слободен Печат - 13.09.2018

Тој се наоѓа на 520 километри источно-југоисточно од летувалиштето Мартл бич во Јужна Каролина со максимална брзина на ветрови од 175 километри начас. Невремето се движи кон северозапад со брзина од 28 километри на час, соопшти Центарот, а властите ...

Ураганот Флоренс ослабна до втора категорија според скалата на Сафир-Симпсон

Алфа - 13.09.2018

Ураганот Флоренс, кој се доближува до источниот брег на САД, ослабна до ураган од втора категорија според скалата на Сафир-Симпсон одс пет степени, соопшти Националниот центар за следење на урагани.

Трамп го оспори официјалниот број на жртви во минатогодишниот налет на ураган во Порторико

Стандард - 13.09.2018

Претседателот на САД Доналд Трамп денеска ги отфрли официјалните податоци дека во Порторико, како последица на минатогодишниот ураган Марија, животот го загубиле 3.000 лица. Исто така, без докази, ги обвини демократите дека го зголемиле бројот на ...

Трамп го оспори официјалниот број на жртви во минатогодишниот налет на ураган во Порторико

Слободен Печат - 13.09.2018

Претседателот на САД Доналд Трамп денеска ги отфрли официјалните податоци дека во Порторико, како последица на минатогодишниот ураган Марија, животот го загубиле 3.000 лица. Исто така, без докази, ги обвини демократите дека го зголемиле бројот на ...

СЛЕДЕТЕ ВО ЖИВО: Катастрофата е пред врата, доаѓа ураганот претставен како чудовиште (ВИДЕО)

Курир - 13.09.2018

Ураганот Флоренс се приближува до источниот брег на САД. Како што пишува “CNN”, започнале жестоки ветрови проследени од дожд кои дуваат со брзина од 60 и 120 километри на час. Утрово Флоренс минал на 350 километри источно од Јужна Каролина, а на ...

Трамп ги оспори бројките за жртви во минатогодишниот ураган во Порторико

Р.С.Европа - 13.09.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп ги отфрли официјалните податоци дека во Порторико, како последица на минатогодишниот ураган Марија, животот го загубиле 3.000 лица. Тој ги обвини демократите дека го зголемиле бројот на жртви за „да го прикажат ...

Ураганот Флоренс се доближува до САД: Ветрови од 175 км/час, затворени неколку пристаништа

Курир - 13.09.2018

Ураганот Флоренс, кој се доближува до источниот брег на САД, ослабна до ураган од втора категорија според скалата на Сафир-Симпсон одс пет степени, соопшти Националниот центар за следење на ...

Ураганот Флоренс се движи со брзина од 175 километри начас (ВИДЕО)

+инфо - 13.09.2018

Тој се наоѓа на 520 километри источно-југоисточно од летувалиштето Мартл бич во Јужна Каролина со максимална брзина на ветрови од 175 километри начас. Ураганот Флоренс, кој се доближува до источниот брег на САД, ослабна до ураган од втора категорија ...

Ураганот Флоренс и натаму опасен

Р.С.Европа - 13.09.2018

Ураганот Флоренс кој пристигнува на источниот брег на САД, минал во втора категорија со послаби ветрови, соопшти американскиот Национален центар за следење урагани. „Ветровите се ослабени до 205 километри на час, но ударите и натаму се силни“, ...

Повеќе од милион луѓе бегаат пред ураганот Флоренс

Кајгана - 13.09.2018

Вашингтон, 12 септември 2018 (МИА) - Долги колони од автомобили се формираа на патиштата на источниот брег на САД, каде населението почна евакуација кон внатрешноста, пред налетот на ураганот Флоренс, за кој експертите велат дека може да биде еден ...

(Видео) Ураганот Флоренс снимен од вселената

Макфакс - 13.09.2018

НАСА објави видео од ураганот Флоренс кој се приближува до крајбрежните подрачја на Каролина во САД. Снимките од ураганот се направени вчера наутро со камера со висока резоулција, надвор од Меѓународната вселенска станица.

Почна силното невреме: Следете го во живо пристигнувањето на страшниот ураган во САД

Сител - 13.09.2018

Ураганот Флоренс се приближува кон источниот брег на САД. Веќе почна да дува силен ветер пропратен со дожд кој достигнува брзина од 60 до 120 километри на час. Утрово Флоренс помина 350 километри источно од Јужна Каролина , а до крајот на денешните ...

(Видео) Воен авион леташе низ ураганот Флоренс

Макфакс - 13.09.2018

Авион на воздухополовните сили на САД леташе низ ураганот Флоренс, за да собере податоци за Националниот центар за урагани. Американскиот национален центар за урагани соопшти дека ураганот ослабнал, но дека сè уште се очекуваат невреме и дожд опасни ...

Драматична снимка од средиштето на ураганот: Пилот влезе во центарот на чудовиштето, бурата само што не удрила во ...

Сител - 13.09.2018

Авион на американските воздухопловни сили влета во средиштето на ураганот Флоренс за да собере временски податоци за Националниот центар за урагани. Снимката ги покажува временските размери на јачината на ураганот Флоренс кој се приближува кој Јужна ...

Трамп вели дека е најсилно невреме во историјата: Монструм ураганот ја удира Америка, 10 милиони луѓе на неговиот пат ...

Курир - 13.09.2018

Властите во Јужна и Северна Каролинја ги затвораат пристаништата пред налетот на ураганот Флоренс, кој се приближува кон нивните брегови. Претседателот на САД кажа дека ова би можел да биде еден од најсилните урагани кои некогаш го погодиле ...

Нуклеарна катастрофа и се заканува на Америка: 6 нуклерки во близина на стравичниот ураган

Сител - 13.09.2018

Американските експерти соопштија дека сите 6 нуклеарни електрани кои се наоѓаат во регионот каде се очекува да помине и ураганот Флоренс се безбедни, меѓутоа, поедини експерти не се толку сигурни, предупредувајќи дека поплавите би можеле да ги ...

Источниот брег на САД во очекување: Ураганот Флоренс слабее

Нова ТВ - 13.09.2018

Ураганот Флоренс, кој се доближува до источниот брег на САД, ослабна до ураган од втора категорија според скалата на Сафир-Симпсон од пет степени, соопшти Националниот центар за следење на урагани.

ГАЛЕРИЈА: САД се подготвува за силниот ураган - бранови од 4 метри и ветер ќе уништат цели населби

Press24 - 13.09.2018

Јужна Каролина се подготвува за ураганот Флоренс. Ураганот се очекува во петок да погоди делови на оваа американска сојузна држава. Се најавуваат силни ветрови и бранови до 4 метри. Населението во голем дел се евакуира, а куќите се заштитуваат од ...

Евакуација поради ураганот Флоренс

Тера - 13.09.2018

Ураганот Флоренс кој пристигнува на источниот брег на САД, минал во втора категорија со послаби ветрови, соопшти американскиот Национален центар за следење урагани. „Ветровите се ослабени до 205 километри на час, но ударите и натаму се силни“, ...

На Америка ѝ се заканува нуклеарна катастрофа: Шест нуклеарки на пат на страшниот ураган, се стравува дека нема да ги ...

Точка - 13.09.2018

Американските експерти соопштиле дека сите шест нуклеарни електрани кои се наоѓаат во регионот каде се очекува да помине и ураганот Флоренс се безбедни, меѓутоа, поединечни експерти не се толку сигурни, предупредувајќи дека поплавите би можеле да ги ...

ПАНИКА ВО СЕВЕРНА КАРОЛИНА: Вода почна да навлегува во куќите, 10 милиони луѓе се во опасност

MTM - 13.09.2018

Ураганот Флоренс се приближува кон источниот брег на САД. Веќе почна да дува силен ветер пропратен со дожд кој достигнува брзина од 60 до 120 километри на час. Утрово Флоренс помина 350 километри источно од Јужна Каролина , а до крајот на денешните ...

Трамп го оспори официјалниот број на жртви во минатогодишниот налет на ураган во Порторико

Либертас - 13.09.2018

Претседателот на САД Доналд Трамп денеска ги отфрли официјалните податоци дека во Порторико, како последица на минатогодишниот ураган Марија, животот го загубиле 3.000 лица. Исто така, без докази, ги обвини демократите дека го зголемиле бројот на ...

Трамп го оспори официјалниот број на жртви во минатогодишниот налет на ураган во Порторико

Локално - 13.09.2018

Претседателот на САД Доналд Трамп денеска ги отфрли официјалните податоци дека во Порторико, како последица на минатогодишниот ураган Марија, животот го загубиле 3.000 лица. Исто така, без докази, ги обвини демократите дека го зголемиле бројот на ...

Ураганот Флоренс само во една држава ќе наполни 15 милиони олимписки базени

Република - 13.09.2018

Десет трилиони галони дожд можат да ја потопат Северна Каролинаследната недела поради ураганот Флоренс, прогнозира метеорологот Рајан Меј од weathermodels.com. Тој пресметал дека со тоа количество дожд можат да се наполнат неверојатни 15 милиони ...

Ураганот Флоренс снимен од вселената

Точка - 13.09.2018

НАСА објави видео од ураганот Флоренс кој се приближува до крајбрежните подрачја на Каролина во САД. Снимките од ураганот се направени вчера наутро со камера со висока резоулција, надвор од Меѓународната вселенска станица.

Снимка од срцето на страшниот ураган: Пилотот влета директно во бурата која наскоро ќе го погоди копното

Точка - 13.09.2018

Авион на американските воздухопловни сили влета во средиштето на ураганот „Флоренс“ за да собере временски податоци за Националниот центар за урагани на САД. Снимката направена од авионот кој што лета во срцето на ураганот ги покажува размерите на ...

Почна силното невреме: Следете го во живо пристигнувањето на ураганот Флорен во САД (ВИДЕО)

Република - 13.09.2018

Силни удари на ветер и страшна бура почнаа да се нафрлаат на источниот брег на САД со риближувањето на ураганот Флоренс кој се заканува со обилни врнежи и пораст на нивото на Атлантскиот Океан што би можело да предизвика катастрофални поплави.

"Катастрофата е пред врата": Следете го во живо доаѓањето на чудовишниот ураган во САД

Точка - 13.09.2018

Ураганот Флоренс се приближува до источниот брег на САД. Како што пишува "CNN", започнале жестоки ветрови проследени од дожд кои дуваат со брзина од 60 и 120 километри на час. Утрово Флоренс минал на 350 километри источно од Јужна Каролина, а на ...

Трамп објаснил: Во Порторико во ураганите не умреле 3.000 луѓе, тоа го измислија демократите за да изгледам лошо додека ...

Точка - 13.09.2018

Доколку некое лице умрело од било која причина, како старост, само додадете го на листата. Лоша политика. Јас го сакам Порторико", твитувал Трамп. Претседателот на САД, Доналд Трамп, денес преку Твитер порачал дека во Порторико како последица од ...

Нуклеарна катастрофа ѝ се заканува на Америка: Ураганот може да закачи шест нуклерки

Република - 13.09.2018

Американските експерти соопштија дека сите 6 нуклеарни електрани кои се наоѓаат во регионот каде се очекува да помине и ураганот Флоренс се безбедни, меѓутоа, поедини експерти не се толку сигурни, предупредувајќи дека поплавите би можеле да ги ...

(ВO ЖИВО) Ураганот Флоренс се доближува до Јужна и Северна Каролина

Бриф - 13.09.2018

Ураганот Флоренс се доближува до брегот на Јужна и Северна Каролина. Во опасност се околу 10 милиони жители кои живеат во овој дел на САД. Претседателот Трам изјави дека нивната заштита во голем дел зависи од тоа дали ќе бидат евакуирани навреме.

Ураганот Флоренс ослабна до втора категорија според скалата на Сафир-Симпсон

Бриф - 13.09.2018

Ураганот Флоренс, кој се доближува до источниот брег на САД, ослабна до ураган од втора категорија според скалата на Сафир-Симпсон одс пет степени, соопшти Националниот центар за следење на урагани.

Нуклеарна катастрофа и се заканува на Америка: 6 нуклерки во близина на стравичниот ураган

МК News - 13.09.2018

Американските експерти соопштија дека сите 6 нуклеарни електрани кои се наоѓаат во регионот каде се очекува да помине и ураганот Флоренс се безбедни, меѓутоа, поедини експерти не се толку сигурни, предупредувајќи дека поплавите би можеле да ги ...

Америка: Дури и кога смртта им тропа на врата овие намирници никогаш нема да ги купат од супермаркет

Точка - 13.09.2018

Ураганот Флоренс се приближува кон крајбрежјето на САД, вонредна состојба е веќе прогласена во 4 држави, а населението кое живее во близина на крајбрежјето е советувано да се засолни на безбедно, бидејќи најверојатно ќе дојде до поплави.

Трамп го оспори бројот на жртви во ураганот Марија

Н.Македонија - 13.09.2018

Претседателот на САД Доналд Трамп денеска ги отфрли официјалните податоци дека во Порторико, како последица на минатогодишниот ураган Марија, животот го загубиле 3.000 лица. Исто така, без докази, ги обвини демократите дека го зголемиле бројот на ...

Ураганот Флоренс ја загуби силата

Н.Македонија - 13.09.2018

Ураганот Флоренс, кој се доближува до источниот брег на САД, ослабна до ураган од втора категорија според скалата на Сафир-Симпсон од пет степени, соопшти Националниот центар за следење на урагани.

Масовна евакуација во САД пред налетот на ураганот на векот (ФОТО)

Канал5 - 12.09.2018

Жителите на источниот брег на САД ги преполнија патиштата во обид да избегаат пред налетот на ураганот ,,Флоренс” На удар на ураганот, кој се доживува еднаш во животот, ќе се најдат 759 000 домови .

Евакуација на воени бази во САД пред налетот на ураганот „Флоренс“

ТВ21 - 12.09.2018

Американската морнарица преместува персонал и бродови, додека Воздухопловството преместува авиони на безбедни локации пред налетот на ураганот Флоренс на источниот брег на САД. Флоренс ќе погоди подрачја на кои се некои од најпознатите воени бази во ...

Милиони Американци во паника од моќниот „Флоренс“

Алсат-М - 12.09.2018

Милиони Американци се подготвуваат за ударот на еден од најкатастрофалните урагани во последниве неколку децении. Се проценува дека силата на моќниот „Флоренс“, во моментот кога ќе дојде до источните делови на САД ќе ја достигне високата петта ...

Видео: Жителите на Северна и Јужна Каролина се подготвуваат за ударот на ураганот „Флоренс“

Канал5 - 12.09.2018

Ова чудовиште утре удира на брегот на САД. Источниот брег на САД го очекува налетот на еден од најсилните и најопасните урагани во последните децении !!.Стручњаците пак порачуваат: Граѓаните не знаат што ги очекува...

Трамп за страотниот ураган : ,,Голем е и мокар" (ВИДЕО)

Канал5 - 12.09.2018

Ураганот ,,Флоренс” и натаму се приближува кон источниот брег на САД , а ударот на копното се очекува во петок наутро , со тоа што ураганот дополнително ќе се засили. Претседателот на САД , Доналд Трамп , кој поради ураганот ја откажа посетата на ...

Додека САД се подготвува за ударот на ,,Флоренс” , се појави уште посилен ураган

Канал5 - 12.09.2018

Додека источниот брег на САД се подготвува и се евакуираат 1,7 милиони луѓе пред налетот на ,,Флоренс” , на југоистокот на Азија се создаде уште посилно невреме- суертајфунот ,,Мангхат”. САД се подготвуваат за ударот на ураганот ,,Флоренс” .

ВИДЕО: Америка се спрема за ураганот Флоренс - луѓето во паника, ќе биде најсилен досега

Press24 - 12.09.2018

Безебедноста на американскиот народ е наш приоитет изјави претседателт на САД Доналд Трамп, додека ураганот Флоренс се приближува кон источното крајбрежје на САД. North Carolinians roll out the red carpet for Miss #FLORENCE .

Американците забрзано се подготвуваат за огромни бранови, силни ветрови и поплави

Макфакс - 12.09.2018

Додека силниот ураган „Флоренс“ се приближува кон источниот брег на САД, во делови од три сојузни држави е наредена евакуација на населението, милиони Американци се подготвуваат за можеби еднен од најопасните урагани во регионот во последниве ...

Америка се подготвува за најкатастрофалниот ураган на деценијата - луѓето во паника: Молете се за нас!

Сител - 12.09.2018

Безбедноста на американскиот народ „апсолутно е пририоритет“, изјави претседателот на САД Доналд Трамп, додека ураганот Флоренс се приближува во источниот брег на САД. Трамп нагласи дека федералната влада е подготвена да реагира.

НАСА објави снимка од вселената: САД бројат часови од ударот на ураганот „Флоренс“

Сител - 12.09.2018

Долги колони од автомобили се формираа на патиштата на источниот брег на САД, каде населението почна евакуација кон внатрешноста, пред налетот на ураганот Флоренс, за кој експертите велат дека може да биде еден од најкатастрофалните досега.

Ураганот „Флоренс“ станува посилен - САД очекуваат историски удар

Факултети - 12.09.2018

Ураганот „Флоренс“, најмоќната бура со која истокот на САД се соочил во последните три децении, би можел да стигне на копното утре, покрај Вилмингтон во Северна Каролина. Но, пред да го погоди брегот, ураганот би можел да предизвика опасна поплава ...

Трамп: Безбедноста на народот е апсолутно највисок приоритет

Стандард - 12.09.2018

Безбедноста на американскиот народ е „апсолутно највисок приоритет“, изјави синоќа американскиот претседател Доналд Трамп, додека ураганот Флоренс се доближува до источниот брег на САД. Трамп нагласи дека федералната Влада е подготвена да реагира.

Ураганот Флоренс се доближува до Северна и Јужна Каролина

Глас на Америка - 12.09.2018

Прогнозите се дека ќе прерасне во бура од четврта категорија ВАШИНГТОН — Официјалните лица за вонредни состојби во сојузната држава Северна Каролина ги предупредија луѓето да ги завршат подготовките за ураганот Флоренс најдоцна до денес, пред бурата ...

Трамп: Безбедноста на народот е апсолутно највисок приоритет

Сител - 12.09.2018

Безбедноста на американскиот народ е „апсолутно највисок приоритет“, изјави синоќа американскиот претседател Доналд Трамп, додека ураганот Флоренс се доближува до источниот брег на САД. Трамп нагласи дека федералната Влада е подготвена да реагира.

Трамп за ураганот Флоренс: Срашно е голем и влажен

+инфо - 12.09.2018

Ураганот Флоренс се приближува на источниот брег на САД. Од Националниот центар за урагани (НХЦ) издадени се предупредувања за Северна и Јужна Каролина, јавуваат американски медиуми. Од НХЦ информираат дека ураганот се уште се движи со ист ...

Повеќе од милион луѓе бегаат пред ураганот Флоренс

Курир - 12.09.2018

Долги колони од автомобили се формираа на патиштата на источниот брег на САД, каде населението почна евакуација кон внатрешноста, пред налетот на ураганот Флоренс, за кој експертите велат дека може да биде еден од најкатастрофалните досега.

Трамп: Безбедноста на американскиот народот е апсолутно највисок приоритет

Слободен Печат - 12.09.2018

Според прогнозите, бурата ќе дојде во петок, најверојатно во Северна Каролина, во близина на границата со Јужна Каролина. Трамп прогласи вонредна ситуација во Јужна и Северна Каролина, што ја олеснува федералната помош.

Трамп за ураганот: „Неверојатно голем е и неверојатно мокар“

МКД - 12.09.2018

Ураганот Флоренс се приближува кон источниот брег на САД. Од Националниот центар за урагани (НХЦ) се издадени предупредувања за Северна и Јужна Каролина, од реката Санти во Јужна Каролина до Дак во Северна Каролина, јавија американските медиуми.

Трамп: Безбедноста на народот е апсолутно највисок приоритет

Алфа - 12.09.2018

Безбедноста на американскиот народ е „апсолутно највисок приоритет“, изјави синоќа американскиот претседател Доналд Трамп, додека ураганот Флоренс се доближува до источниот брег на САД. Трамп нагласи дека федералната Влада е подготвена да реагира.

САД очекуваат удар од епски размери на „Флоренс“, еве што следува после овој ураган

Таратур - 12.09.2018

Пет американски држави – Вирџинија, Вашингтон, Северна и Јужна Каролина и Мериленд – прогласија вонредна состојба во очи надоаѓањето на ураганот „Флоренс“, најмоќната бура со која истокот на САД се соочил во последните три децении, а која во ...

Евакуација на воени бази во САД пред налетот на ураганот Флоренс

Слободен Печат - 12.09.2018

Американската морнарица преместува персонал и бродови, додека Воздухопловството преместува авиони на безбедни локации пред налетот на ураганот Флоренс на источниот брег на САД. Флоренс ќе погоди подрачја на кои се некои од најпознатите воени бази во ...

Евакуација на воени бази во САД пред налетот на ураганот Флоренс

Нова ТВ - 12.09.2018

Американската морнарица преместува персонал и бродови, додека Воздухопловството преместува авиони на безбедни локации пред налетот на ураганот Флоренс на источниот брег на САД. Флоренс ќе погоди подрачја на кои се некои од најпознатите воени бази во ...

Евакуација на воени бази во САД пред налетот на ураганот Флоренс

А1 On - 12.09.2018

Американската морнарица преместува персонал и бродови, додека Воздухопловството преместува авиони на безбедни локации пред налетот на ураганот Флоренс на источниот брег на САД. Флоренс ќе погоди подрачја на кои се некои од најпознатите воени бази во ...

Трамп: Ураганот Флоренс е страшно голем и влажен (ВИДЕО)

Слободен Печат - 12.09.2018

Ураганот Флоренс се приближува на источниот брег на САД. Од Националниот центар за урагани (НХЦ) издадени се предупредувања за Северна и Јужна Каролина, јавуваат американски медиуми. Од НХЦ информираат дека ураганот се уште се движи со ист ...

Трамп: Безбедноста на народот е апсолутно највисок приоритет

А1 On - 12.09.2018

Безбедноста на американскиот народ е „апсолутно највисок приоритет“, изјави синоќа американскиот претседател Доналд Трамп, додека ураганот Флоренс се доближува до источниот брег на САД. Трамп нагласи дека федералната Влада е подготвена да реагира.

Повеќе од милион луѓе бегаат пред ураганот Флоренс

Слободен Печат - 12.09.2018

Долги колони од автомобили се формираа на патиштата на источниот брег на САД, каде населението почна евакуација кон внатрешноста, пред налетот на ураганот Флоренс, за кој експертите велат дека може да биде еден од најкатастрофалните досега.

ФОТО: Повеќе од милион луѓе бегаат пред ураганот Флоренс

А1 On - 12.09.2018

Долги колони од автомобили се формираа на патиштата на источниот брег на САД, каде населението почна евакуација кон внатрешноста, пред налетот на ураганот Флоренс, за кој експертите велат дека може да биде еден од најкатастрофалните досега.

Повеќе од милион луѓе бегаат пред ураганот Флоренс

Стандард - 12.09.2018

Долги колони од автомобили се формираа на патиштата на источниот брег на САД, каде населението почна евакуација кон внатрешноста, пред налетот на ураганот Флоренс, за кој експертите велат дека може да биде еден од најкатастрофалните досега.

Трамп: Безбедноста на народот е апсолутно највисок приоритет

Курир - 12.09.2018

Безбедноста на американскиот народ е „апсолутно највисок приоритет“, изјави синоќа американскиот претседател Доналд Трамп, додека ураганот Флоренс се доближува до источниот брег на САД. Трамп нагласи дека федералната Влада е подготвена да реагира.

Повеќе од милион луѓе бегаат пред ураганот Флоренс

Денешен - 12.09.2018

Долги колони од автомобили се формираа на патиштата на источниот брег на САД, каде населението почна евакуација кон внатрешноста, пред налетот на ураганот Флоренс, за кој експертите велат дека може да биде еден од најкатастрофалните досега.

Евакуација на истокот на Америка како пред Судниот ден: Нема бензин, продавниците опустошени, километарски колони! ...

Точка - 12.09.2018

Жителите на крајбрежните делови на Северна и Јужна Каролина, додека бегаат пред ударот на Флоренс, најсилен во последните неколку децении, се соочуваат со недостиг на гориво на бензинските станици и празни рафтови во продавниците.

Ураганот Флоренс доаѓа Америка на готовс

Пулс24 - 12.09.2018

Безбедноста на американскиот народ е наш приоитет изјави претседателт на САД Доналд Трамп, додека ураганот Флоренс се приближува кон источното крајбрежје на САД. Трамп прогласи вондредна состојба ов Северна и Јужна Каролина и Вирџинија.

Повеќе од милион луѓе бегаат пред ураганот Флоренс

Бриф - 12.09.2018

Долги колони од автомобили се формираа на патиштата на источниот брег на САД, каде населението почна евакуација кон внатрешноста, пред налетот на ураганот Флоренс, за кој експертите велат дека може да биде еден од најкатастрофалните досега.

Евакуација на воени бази во САД пред налетот на ураганот Флоренс

Либертас - 12.09.2018

Американската морнарица преместува персонал и бродови, додека Воздухопловството преместува авиони на безбедни локации пред налетот на ураганот Флоренс на источниот брег на САД. Флоренс ќе погоди подрачја на кои се некои од најпознатите воени бази во ...

Евакуација на воени бази во САД пред налетот на ураганот Флоренс

Денешен - 12.09.2018

Американската морнарица преместува персонал и бродови, додека Воздухопловството преместува авиони на безбедни локации пред налетот на ураганот Флоренс на источниот брег на САД. Флоренс ќе погоди подрачја на кои се некои од најпознатите воени бази во ...

Америка се припрема за удар на ураганот на деценијата, луѓето во паника: "Молете се за нас!"

Точка - 12.09.2018

Безбедноста на американскиот народ е "апсолутен приоритет", изјави претседателот на САД Доналд Трамп, додека ураганот Флоренс се приближува кон источниот брег. Трамп нагласи дека федералната влада е спремна да реагира и да прогласи вонредна состојба ...

(ВИДЕО) ДОАЃА СТРАВИЧНА БУРА: Америка се подготвува за удар од ураганот на деценијата

Фактор - 12.09.2018

Безбедноста на американскиот народ е „апсолутен приоритет“, изјавил Трамп, додека ураганот Флоренд се приближува до брегот на САД. Трамп нагласил дека федералната влада е подготвена да реагира и прогласил вонредна ситуација во Северн и Јужна ...

Трамп: Безбедноста на народот е апсолутно највисок приоритет

Вечер Прес - 12.09.2018

Безбедноста на американскиот народ е „апсолутно највисок приоритет“, изјави синоќа американскиот претседател Доналд Трамп, додека ураганот Флоренс се доближува до источниот брег на САД. Трамп нагласи дека федералната Влада е подготвена да реагира.

Повеќе од милион луѓе бегаат пред ураганот Флоренс

Вечер Прес - 12.09.2018

Долги колони од автомобили се формираа на патиштата на источниот брег на САД, каде населението почна евакуација кон внатрешноста, пред налетот на ураганот Флоренс, за кој експертите велат дека може да биде еден од најкатастрофалните досега.

Ураганот Флоренс се приближува кон САД, евакуацијата на населението почна

Centar - 12.09.2018

Соединетите Американски Држави го очекуваат пристигнувањето на моќниот ураган Флоренс, кој се приближува до источниот брег. Делови од три американски држави се веќе во фаза на евакуација, а милиони Американци се подготвуваат за еден од, како што ...

Евакуација на воени бази во САД пред налетот на ураганот Флоренс

Локално - 12.09.2018

Американската морнарица преместува персонал и бродови, додека Воздухопловството преместува авиони на безбедни локации пред налетот на ураганот Флоренс на источниот брег на САД. Флоренс ќе погоди подрачја на кои се некои од најпознатите воени бази во ...

Ураганот Флоренс уште засилува, САД очекуваат историски удар

Н.Македонија - 12.09.2018

Ураганот Флоренс, најмоќната бура со која истокот на САД се соочува во последните три децении, би можел да пристигне на копното во четврток, во близина на Вилмингтон во Северна Каролина. Но ураганот и пред да го погоди копното би можел да предизвика ...

Евакуација на воени бази во САД пред налетот на ураганот Флоренс

Н.Македонија - 12.09.2018

Американската морнарица преместува персонал и бродови, додека Воздухопловството преместува авиони на безбедни локации пред налетот на ураганот Флоренс на источниот брег на САД. Флоренс ќе погоди подрачја на кои се некои од најпознатите воени бази во ...

Поглед врз ураганот Флоренс од вселената

Н.Македонија - 12.09.2018

Американската вселенска агенција (НАСА) објави видео од ураганот Флоренс снимено со камера со висока резолуција од Интернационалната вселенска станица, на кое е прикажано движењето на бурата кон источниот брег на ...

Над милион Американци бегаат од ураганот Флоренс

Н.Македонија - 12.09.2018

Властите во Вирџинија, Северна Каролина и во Јужна Каролина издадоа наредба за задолжителна евакуација на над милион граѓани од крајбрежните подрачја поради налетот на ураганот Флоренс. Тој со себе носи ветришта од 225 км/ч и според јачината близу е ...

Ураганот Флоренс ќе удира како Мајк Тајсон

Н.Македонија - 12.09.2018

Метеоролошките прогнози во САД за ураганот Флоренс се загрижувачки и покрај тоа што се очекува ураганот да скршне на лево во текот на неделава, со што сојузната држава Јужна Каролина ќе биде изложена на поголема опасност, пренесува Си-ен-ен.

Евакуација на воени бази во САД пред налетот на ураганот Флоренс

1tv - 12.09.2018

Американската морнарица преместува персонал и бродови, додека Воздухопловството преместува авиони на безбедни локации пред налетот на ураганот Флоренс на источниот брег на САД. Флоренс ќе погоди подрачја на кои се некои од најпознатите воени бази во ...

Еден милион луѓе бегаат од ураганот „Флоренс“

Deutsche Welle - 11.09.2018

Југоисточниот брег на САД се подготвува за ударот на ураганот „Флоренс“. Ураганот се приближува бавно, но неговата сила е голема. Брзината со која ураганот „Флоренс“ му се приближува на брегот изнесува само околу 20 километри на час, но ветрот веќе ...

Евакуација во Вирџинија и Јужна Каролина поради ураган

24 Вести - 11.09.2018

Гувернерите на Јужна Каролина и Вирџинија наредија задолжителна евакуација на населението поради ураганот Флоренс, кој му се доближува на источниот брег на Соединетите Американски Држави. Гувернерот на Јужна Каролина Хенри Мекмастер нареди ...

Стигнува ураганот „Флоренс“ наредена евакуација на 1,5 мил. луѓе

Канал5 - 11.09.2018

Наредена е итна евакуација на 1,5 милиони жители на крајбрежните подрачја на државите Северна и Јужна Каролина и Вирџинија поради ураганот „Флоренс“. Според „Вашингтон Пост“ вака обемна евакуација е наредена на основ на искуствата на минатогодишната ...