TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Дневен печат - меморандум, сиромаштија и партиски рејтинзи

Р.С.Европа - 08.11.2012

Одговорот на Меморандумот на Аврамопулос од министерот Попоски, стапката на сиромаштија, мерењето на партиските рејтинзи и повторната најава за штрајкот на лекарите, си најдоа свое место во дневните ...

ЕК го поздрави македонскиот одговор на грчкиот меморандум

Deutsche Welle - 07.11.2012

Европската комисија го поздрави одговорот на македонската Влада на грчкиот Меморандум за разбирање. Тоа придонесува за подобрување на соседските односи меѓу двете земји, се вели од Брисел.

Попоски: Одговорот на грчкиот меморандум е конкретен и конструктивен

24 Вести - 07.11.2012

Македонскиот одговор на меморандумот е конкретен и конструктивен, одговори министерот за надворешни никола попоски по критиките од грчка страна.

Одговорот е повеќе куртоазен и празен

Утрински - 07.11.2012

Министрите Попоски и Аврамопулос си разменија меморандум и одговор, но двете земји останаа и натаму со истиот проблем и во иста ситуација Куртоазен и празен.

Атина ќе го анализира писмото на Попоски

Утрински - 07.11.2012

Генералната оцена за одговорот од македонската Влада е дека не е доволно конкретен, дека звучи како декларирање ставови Од нашиот дописник Атина - Се пишува само заради формата, без суштински да се ...

Попоски: Македонија очекува поголема поддршка од сад

Телма - 07.11.2012

По повторниот избор на Барак Обама за претседател на Соединетите американски држави, Македонија очекува поголема американска поддршка за влез на земјата во НАТО.

ОН задоволни од одговорoт до Грција

Утрински - 07.11.2012

И во Берлин постои позитивна клима, при што позитивно се оценува и македонскиот одговор на грчкиот меморандум Наспроти официјалниот молк во Грција, македонскиот одговор на грчкиот меморандум во ОН и ...

Не се фативме во грчката стапица

Дневник - 07.11.2012

Главната цел на дипломатијата била при одговарање на Предлог-меморандумот да не ~ се даде на Атина материјал што би можела да го злоупотреби пред декемврискиот Совет на ЕУ, коментираат наши извори ...

Избегнати замките поставени во грчкиот меморандум

Н.Македонија - 07.11.2012

Поранешните министри за надворешни работи оценуваат дека одговорот на Попоски е конструктивен, кооперативен, умешен и дипломатски ДИПЛОМАТСКИ ОДГОВОР НА МАКЕДОНИЈА Ден откако македонскиот одговор на ...

Брисел го поздрави македонскиот одговор на грчкиот меморандум

+инфо - 07.11.2012

Европската комисија го поздрави одговорот на македонската Влада на грчкиот Меморандум за разбирање, што, како што истакна Брисел, придонесува за подобрување на соседските односи меѓу двете земји.

Европската комисија го поздрави македонскиот одговор на грчкиот меморандум

Сител - 07.11.2012

Европската комисија го поздрави одговорот на македонската Влада на грчкиот Меморандум за разбирање. Како што јавува дописникот на МИА од Брисел, Петер Стано, портпарол на еврокомесарот за проширување ...

Поповски: Одговорот на грчкиот меморандум е исклучително коректен

Сител - 07.11.2012

Одговорот на грчкиот меморандум е исклучително конкретен, адресира практични работи и е насочен кон изградба на клима која рефлектира европска иднина за двете земји, вели министерот за надворешни ...

Европската комисија за меморандумот

МРТ - 07.11.2012

Европската комисија го поздрави одговорот на македонската Влада на грчкиот Меморандум за разбирање. Петер Стано, портпарол на еврокомесарот за проширување Штефан Филе, денеска посочи дека Комисијата ...

ЕК го поздрави македонскиот одговор на грчкиот меморандум

Вечер Прес - 07.11.2012

Европската комисија го поздрави одговорот на македонската влада на грчкиот Меморандум за разбирање. Според Петер Стано, портпарол на еврокомесарот за проширување Штефан Филе, размената на мислења ...

ЕК го поздрави македонскиот одговор на грчкиот предлог меморандум

Хајд Парк - 07.11.2012

Eвропската комисија, преку портпаролот на еврокомесарот за проширување Штефан Фуле, Петер Стано, го поздрави македонскиот одговор на грчкиот предлог меморандум за разбирање.

ЕУ го поздрави македонскиот одговор на грчкиот меморандум

БезПардон - 07.11.2012

Европската комисија го поздрави одговорот на македонската Влада на грчкиот Меморандум за разбирање, што, како што истакна Брисел, придонесува за подобрување на соседските односи меѓу двете земји.

ЕК го поздрави македонскиот одговор на грчкиот предлог меморандум

Макфакс - 07.11.2012

Европската Комисија, преку портпаролот на еврокомесарот за проширување Штефан Фуле, Петер Стано, го поздрави македонскиот одговор на грчкиот предлог меморандум за разбирање.

ЕУ го поздрави македонскиот одговор на грчкиот меморандум

Денешен - 07.11.2012

Европската комисија го поздрави одговорот на македонската Влада на грчкиот Меморандум за разбирање. Петер Стано, портпарол на еврокомесарот за проширување Штефан Филе, денеска посочи дека Комисијата ...

Атина: Одговорот на предлог-меморандумот внимателно ќе биде проучен

Deutsche Welle - 06.11.2012

Грчката влада ќе го проучи одговорот од Македонија на предлогот за потпишување Меморандумот за разбирање меѓу двете земји кој беше испратен на 3 октомври, соопшти грчкото Министерство за надворешни ...

Атина го чита одговорот од Скопје

24 Вести - 06.11.2012

Грчката Влада ќе го разгледа одговорот на предлог-меморандумот што Попоски вчера му го испрати на Аврамопулос, па дури потоа ќе излезе со официјален коментар.

Милошоски: Македонскиот одговор на грчкиот Меморандум навремен и тактички добар

24 Вести - 06.11.2012

Македонската реплика на грчкиот Меморандум за разбирање е навремена, тактички добро изработена и ги пополнува случајните или намерни пропусти што официјална Атина ги има направено во нејзиниот ...

Дипломатски одговор без суштина на грчкиот меморандум

Р.С.Европа - 06.11.2012

Експертите го оценуваат одговорот од Попоски на грчкиот меморандум како премногу општ и без суштински позиции. Со смирен тон и дипломатски јазик Македонија и одговори на Грција.

Медиумите во Грција засега без коментар за одговорот на меморандумот

Утрински - 06.11.2012

Грчките медиуми денеска само информативно пренесуваат дека Атина добила одговор од властите во Скопје на меморандумот за разбирање што беше испратен минатиот месец Засега само „Прото тема“, ...

Милошоски - Одговорот на Меморандумот навремен и тактички добар

Утрински - 06.11.2012

Според екс-министерот за надворешни работи, Македонија е подготвена да разговара и да работи на изнаоѓање на достоинствено решение Македонската реплика на грчкиот Меморандум за разбирање е навремена, ...

Попоски испрати писмо до Атина како одговор на Меморандумот

Дневник - 06.11.2012

Министерот за надворешни работи на Македонија, Никола Попоски, денеска преку својот посредник го предаде одговорот на предло-Меморандумот за разбирање што го испрати официјална Атина изминатиот ...

Грчката Влада ќе го проучи одговорот од Македонија па ќе објави соопштение

Дневник - 06.11.2012

Грчкото Министерство за надворешни работи денеска го доби одговорот од Македонија на предлогот за потпишување Меморандумот за разбирање меѓу двете земји кој беше испратен на 3 октомври, соопшти ...

Почитување на правата и обврските за заедничка иднина

Дневник - 06.11.2012

Македонија во одговорот на предлог-меморандумот се повикува на Привремената спогодба од 1995 година, Резолуциите на Советот за безбедност на ОН и на пресудата на Меѓународниот суд на правдата во Хаг ...

Амбасадорот Стефков го врачи одговорот на грчкиот Меморандум

Идивиди - 06.11.2012

Скопје, 5 ноември 2012 (МИА) - Амбасадорот Сашко Стефков, на средбата со заменикот министер за надворешни работи на Република Грција, Димитрис Куркулас, денеска во Атина, соопшти МНР, го врачи ...

Грција внимателно ќе го проучи одговорот од македонска страна на предлог-меморандумот

А1 On - 06.11.2012

Откако министерот за надворешни работи Никола Попоски преку писмо до неговиот грчки колега Димитрис Аврамопулос му одговори на предлог-меморандумот за разбирање, следува куса реакција од грчкото МНР.

Македонија не прифаќа ерга омнес

Н.Македонија - 06.11.2012

Како што соопштија извори од МНР, шефот на канцеларијата за врски на Македонија во Атина, Сашо Стефков, вчера попладне требаше да го достави македонскиот одговор до грчкото министерство за надворешни ...

Предлог-меморандумот од Грција

Н.Македонија - 06.11.2012

Треба да се заложиме епилогот на разговорите во својата конечна форма преку посредништвото на ООН со медијаторството на Нимиц да претставува само разрешница за пројавените разлики околу нашето име ...

Милошоски: Пративме јасна порака за добрососедски и плодотворни билатерални односи

Кајгана - 06.11.2012

Како тактична, дипломатски многу добро срочена и со јасна политичка порака за добрососедски и плодотворни билатерални односи пратеникот и поранешен министер за надворешни работи Антонио Милошоски ја ...

Милошоски: Македонскиот одговор на Меморандумот навремен и тактички добар

Дневник - 06.11.2012

Македонската реплика на грчкиот Меморандум за разбирање е навремена, тактички добро изработена и ги пополнува случајните или намерни пропусти што официјална Атина ги има направено во нејзиниот ...

Македонскиот одговор на грчкиот Меморандум навремен и тактички добар

Алфа - 06.11.2012

Македонската реплика на грчкиот Меморандум за разбирање е навремена, тактички добро изработена и ги пополнува случајните или намерни пропусти што официјална Атина ги има направено во нејзиниот ...

За експертите македонскиот одговор е очекуван

Алфа - 06.11.2012

Содржината на македонскиот одговор на грчкиот меморандум, за домашните експерти, не е изненадување. Надежите на Попоски изнесени во дописот до Аврамопулос дека со понудениот документ Грција изразува ...

Милошоски: Одговорот на Меморандумот навремен и тактички добар

А1 On - 06.11.2012

Според поранешниот министерот за надворешни работи Македонија е подготвена да разговара и да работи на изнаоѓање на достоинствено решение Македонската реплика на грчкиот Меморандум за разбирање е ...

Атина: Одговорот на Меморандумот ќе биде проучен внимателно

+инфо - 06.11.2012

Министерството за надворешни работи го доби одговорот од поранешната југословенска Република Македонија на предлогот од 3-ти октомври 2012 година за потпишување Меморандум за разбирање меѓу двете ...

Во Грција одговорот на Меморандумот проследен само информативно

+инфо - 06.11.2012

Весниците и телевизиите во Грција само информативно ја пренесуваат веста дека официјална Атина добила одговор за Меморандумот од властите во Скопје.

Милошоски: Македонија е подготвена да разговара за достоинствено решение

+инфо - 06.11.2012

Поранешниот министер за надворешни работи Антонио Милошоски, за одговорот на грчкиот меморандум, потенцира на три пораки што македонската страна ги напишала до владата во Атина Според Милошоски, ...

Грција внимателно ќе го проучи одговорот на предлог-меморандумот

Сител - 06.11.2012

Откако министерот за надворешни работи Никола Попоски преку писмо до неговиот грчки колега Димитрис Аврамопулос му одговори на предлог-меморандумот за разбирање, куса реакција дојде од гчркото МНР.

Грчките медиуми го оценија меморандумот како неконкретен

Канал5 - 06.11.2012

Во новинарските кругови во Грција коментарите се дека очекувале поконкретен одговор, појасен став од македонската влада, прифаќа или не Попоски потпишување на предложениот меморандум за разбирање.

Официјална Атина молчи - грчки дипломатски извори изразуваат незадоволство

МРТ - 06.11.2012

Сеуште нема официјална реакција на македонскиот одговор на грчкиот предлог меморандум што вчера попладне во Атина, македонскиот амбасадор Сашо Стефков го достави во грчкото Министерство за надворешни ...

Одговорот од Македонија ја затече Атина

Сител - 06.11.2012

Грчките медиуми засега само информативно пренесуваат дека Атина добила одговор од властите во Скопје на меморандумот за разбирање што беше испратен минатиот месец.

Милошоски: Македонскиот одговор на грчкиот Меморандум навремен и тактички добар

Сител - 06.11.2012

Македонската реплика на грчкиот Меморандум за разбирање е навремена, тактички добро изработена и ги пополнува случајните или намерни пропусти што официјална Атина ги има направено во нејзиниот ...

Грците во "супермаркет-стил" - си земаат само што им одговара!

Вечер Прес - 06.11.2012

МИЛОШОСКИ: НАВРЕМЕНО И ТАКТИЧКИ ОДГОВОРИВМЕ НА ГРЧКИОТ МЕМОРАНДУМ Антонио Милошоски потенцира дека официјален Брисел оваа година за разлика од претходните, македонско-грчкиот спор го смета не како ...

Грчките власти молчат за одговорот на Меморандумот

Точка - 06.11.2012

Сеуште нема официјална реакција на македонскиот одговор на грчкиот предлог меморандум што вчера попладне во Атина, македонскиот амбасадор Сашко Стефков го достави во грчкото Министерство за ...

Прочитајте што му напиша Попоски на грчкиот министер Аврамопулос!

Таратур - 06.11.2012

Амбасадорот Сашко Стефков, на средбата со заменикот министер за надворешни работи на Република Грција, Димитрис Куркулас, вчера во Атина, соопшти МНР, го врачи писмото од министерот за надворешни ...

Одговорот на Меморандумот ќе биде проучен внимателно од страна на Грција

Sky - 06.11.2012

Министерството за надворешни работи на Грција го доби одговорот од поранешната југословенска Република Македонија. Одговорот се однесува на предлогот од 3-ти октомври 2012 година за потпишување ...

Грците сметаат дека одговорот на Македонија е неконкретен

Press24 - 06.11.2012

Грците очекувале појасен став и поконкретен одговор од македонската Влада - Ова се коментарите кои кружат во новинарските кругови во Грција.

Атина: Одговорот на предлог-меморандумот внимателно ќе биде проучен

Хајд Парк - 06.11.2012

Откако министерот за надворешни работи Никола Попоски преку писмо до неговиот грчки колега Димитрис Аврамопулос му одговори на предлог-меморандумот за разбирање, куса реакција дојде од гчркото МНР.

Атина - Одговорот на предлог-меморандумот внимателно ќе биде проучен

Таратур - 06.11.2012

Грчката влада ќе го проучи одговорот од Македонија на предлогот за потпишување Меморандумот за разбирање меѓу двете земји кој беше испратен на 3 октомври, соопшти грчкото Министерство за надворешни ...

За опозицијата одговорот на грчкиот меморандум е неконкретен

Press24 - 06.11.2012

Ставот на опозицијата е речиси идентичен со оној кој утрово го пренесоа грчките медиуми повикувајќи се на дипломатски извори во Атина Неконкретен и многу широк.

Грчките медиуми немаат коментар за македонскиот одговор на Меморандумот

Курир - 06.11.2012

Грчките медиуми денеска само информативно пренесуваат дека Атина добила одговор од властите во Скопје на меморандумот за разбирање што беше испратен минатиот месец.

Грчките власти молчат за одговорот на Меморандумот

Нетпрес - 06.11.2012

Сеуште нема официјална реакција на македонскиот одговор на грчкиот предлог меморандум што вчера попладне во Атина, македонскиот амбасадор Сашко Стефков го достави во грчкото Министерство за ...

Милошоски: Испративме порака за добрососедски и плодотворни билатерални односи

БезПардон - 06.11.2012

„Како тактична, дипломатски многу добро срочена и со јасна политичка порака за добрососедски и плодотворни билатерални односи“, вака пратеникот и поранешен министер за надворешни работи, Антонио ...

Милошоски: Пративме јасна порака за добрососедски и плодотворни билатерални односи

Хајд Парк - 06.11.2012

Како тактична, дипломатски многу добро срочена и со јасна политичка порака за добрососедски и плодотворни билатерални односи пратеникот и поранешен министер за надворешни работи Антонио Милошоски ја ...

Милошоски: Македонија одговори културно на грчкиот „супер-маркет“ пристап

Press24 - 06.11.2012

Според екс министерот за надворешни работи Антонио Милошоски, репликата од македонската страна на грчкиот предлог - Меморандум за разбирање е тактична, дипломатски многу добро срочена и со јасна ...

Милошоски: Македонскиот одговор на грчкиот Меморандум навремен и тактички добар

Курир - 06.11.2012

Македонската реплика на грчкиот Меморандум за разбирање е навремена, тактички добро изработена и ги пополнува случајните или намерни пропусти што официјална Атина ги има направено во нејзиниот ...

Милошоски: Пративме јасна порака за добрососедски и плодотворни билатерални односи

Таратур - 06.11.2012

Како тактична, дипломатски многу добро срочена и со јасна политичка порака за добрососедски и плодотворни билатерални односи пратеникот и поранешен министер за надворешни работи Антонио Милошоски ја ...

Милошоски: Пративме јасна порака за добрососедски и плодотворни билатерални односи

Макфакс - 06.11.2012

Како тактична, дипломатски многу добро срочена и со јасна политичка порака за добрососедски и плодотворни билатерални односи пратеникот и поранешен министер за надворешни работи Антонио Милошоски ја ...

СДСМ се воздржа од коментар за одговорот на грчкиот предлог-меморандум

Макфакс - 06.11.2012

Опозициската СДСМ се воздржува од коментар за одговорот на македонските власти на меморандумот за разбирање предложен од грчка страна.

Атина - Одговорот на предлог-меморандумот внимателно ќе биде проучен

Inpress - 06.11.2012

Атина, 6. ноември 2012 (ИНПРЕС) Грчката влада ќе го проучи одговорот од Македонија на предлогот за потпишување Меморандумот за разбирање меѓу двете земји кој беше испратен на 3 октомври, соопшти ...

Грчките медиуми неми за македонскиот одговор на меморандумот

Денешен - 06.11.2012

Грчките медиуми денеска само информативно пренесуваат дека Атина добила одговор од властите во Скопје на меморандумот за разбирање што беше испратен минатиот месец.

Милошоски: Македонскиот одговор на грчкиот Меморандум навремен и тактички добар

Денешен - 06.11.2012

Македонската реплика на грчкиот Меморандум за разбирање е навремена, тактички добро изработена и ги пополнува случајните или намерни пропусти што официјална Атина ги има направено во нејзиниот ...

Македонија одговори на грчкиот Меморандум

Maxim - 06.11.2012

Грчкото Министерство за надворешни работи денеска го доби одговорот од Македонија на предлогот за потпишување Меморандумот за разбирање меѓу двете земји кој беше испратен на 3 октомври, соопшти ...

Еве што му напиша Попоски на својот грчки колега Аврамополус

Maxim - 06.11.2012

Интегрален текст од одговорот на Попоски Почитуван колега, Би сакал да Ви се заблагодарам за Вашето писмо од 3 октомври во кое изразивте намера за квалитативно придвижување на долгогодишното прашање ...

Грците сметаат дека одговорот на Македонија е неконкретен

Maxim - 06.11.2012

Грците очекувале појасен став и поконкретен одговор од македонската Влада - Ова се коментарите кои кружат во новинарските кругови во Грција.

Опозицијата го искритикува одговорот на меморандумот испратен до Грција

Maxim - 06.11.2012

Неконкретен и многу широк. вака претставници на опозцицијата во Македонија го коментираат одговорот на македонското МНР на грчкиот меморандум.

Милошоски: Пративме јасна порака за добрососедски и плодотворни билатерални односи

Maxim - 06.11.2012

Според Милошоски. добро е што на дипломатски начин Македонија одговорила на грчкиот документ и не го отфрлила. Тој за „Макфакс“ коментира дека отфрлањето на меморандумот ќе беше желба на грчките ...

Попоски му одговори на Аврамопулос

24 Вести - 05.11.2012

Министерството за надворешни работи предмалку објави дека Македонија одговорила на меморандумот на Атина. Амбасадорот Сашко Стефков, на средбата со заменикот министер за надворешни работи на ...

Што му одговори Попоски на Аврамопулос?

24 Вести - 05.11.2012

Министерот Попоски со писмо одговори на грчкиот предлог-меморандум за добрососедство. Во писмото, што Попоски го испратил до неговиот грчки колега Аврамопулос преку македонскиот амбасадор во Атина ...

Македонија одговори на грчкиот меморандум

Р.С.Европа - 05.11.2012

Македонскиот амбасадорот Сашко Стефков денеска го достави во Атина одговорот на македонското министерство за надворешни работи на грчкиот меморандум, е објавено на интернет страната на министерството.

Попоски испрати одговор до Атина

Р.С.Европа - 05.11.2012

Македонскиот министер за надворешни работи Никола Попоски одговори на грчкиот меморандум за разбирање што во октомври го испрати шефот на грчката дипломатија Димитрис Аврамопулос.

Македонија одговори на меморандумот на официјална Атина

Глас на Америка - 05.11.2012

На тркалезна маса за шансите на Македонија да отпочне преговори беше слушната критика за земјите од регионот Македонскиот министер за надворешни работи денеска преку амбасадорот на Македонија во ...

Македонија и' одговори на Грција

Утрински - 05.11.2012

Попоски предлага разговорите за името да продолжат под медијаторство на Метју Нимиц Одговорот на грчкиот меморандум, што во октомври шефот на дипломатијата Димитрис Аврамопулос го испрати во Скопје, ...

Писмото на Попоски стигна до Аврамопулос

МКД - 05.11.2012

Нашата цврста заложба е надминување на разликата околу името. Ова ќе биде придобивка за двете земји и за регионот во целина.

Македонија и` одговори на Грција - датум од еу како почетна основа

Телма - 05.11.2012

Македонскиот одговор на грчкиот меморандум пристигна во Атина. Вечерва беше соопштена и содржината на писмото. Амбасадорот Сашко Стефков, на средбата со заменик министерот за надворешни работи на ...

Амбасадорот Стефков го врачи одговорот на грчкиот меморандум

Н.Македонија - 05.11.2012

Maкедонскиот амбасадор Сашо Стефков во Атина го врачи одговорот на грчкиот меморандум Амбасадорот Сашко Стефков, на средбата со заменикот министер за надворешни работи на Република Грција, Димитрис ...

Попоски му одговори на Аврамопулос

Алфа - 05.11.2012

„Се надевам дека вашиот понуден меморандум ја имплицира вашата подготвеност за целосно почитување на обврските преземени со Привремената спогодба“, - вели во своето писмо-одговор шефот на ...

Грчката Влада ќе го проучи одговорот од Македонија па ќе објави соопштение

Н.Македонија - 05.11.2012

Грчкото Министерство за надворешни работи денеска го доби одговорот од Македонија на предлогот за потпишување Меморандумот за разбирање меѓу двете земји кој беше испратен на 3 октомври, соопшти ...

Македонија одговори на грчкиот меморандум

Кајгана - 05.11.2012

Министерот Никола Попоски со писмо одговори на неговиот грчки колега Димитрис Аврамопулос за предложениот Меморандум за разбирање меѓу двете земји од 3. октомври.

Амбасадорот Стефков го врачи одговорот на грчкиот Mеморандум

А1 On - 05.11.2012

Почитуван колега, Би сакал да Ви се заблагодарам за Вашето писмо од 3 октомври во кое изразивте намера за квалитативно придвижување на долгогодишното прашање во односите меѓу нашите две земји.

ФОТО: Македонија одговори на грчкиот меморандум

+инфо - 05.11.2012

Министерот Никола Попоски со писмо одговори на грчкиот предлог-меморандум за добрососедство. Во писмото што тој му го испрати на својот грчки колега Димитрис Аврамопулос преку македонскиот амбасадор ...

Грција прво ќе го проучи, па ќе врати на писмото

+инфо - 05.11.2012

Грчкото Министерството откако ќе го проучи одговорот од Македонија на нејзиниот меморандум, ќе подготви соодветно соопштение, се вели во објавата на грчкото МНР.

Амбасадорот Стефков во Атина го врачи одговорот на грчкиот меморандум

Сител - 05.11.2012

Амбасадорот Сашко Стефков, на средбата со заменикот министер за надворешни работи на Република Грција, Димитрис Куркулас, денеска во Атина, го врачи писмото од министерот за надворешни работи на ...

Одговорот на меморандумот стигна во Атина- што му пиша Попоски на Аврамопулос?

Канал5 - 05.11.2012

Македонскиот амбасадор во Атина Сашо Стефков попладенво го предал писмото одговор на грчкиот меморандум. На средбата со грчкито заменик министер за надворешни работи Куркулас, Стефков го предал ...

Амбасадорот Стефков во Атина го врачи одговорот на грчкиот Mеморандум

МРТ - 05.11.2012

Амбасадорот Сашко Стефков, на средбата со заменикот министер за надворешни работи на Република Грција, Димитрис Куркулас, денеска во Атина, соопшти МНР, го врачи писмото од министерот за надворешни ...

Атина потврди дека го примила одговорот на меморандумот

Канал5 - 05.11.2012

Грчкото министерство за надворешни работи попладнето потврди дека го примило писмото на македонскиот министер Никола Попоски во кое е содржан одговорот на меморандумот што го испрати грчкиот шеф на ...

Македонија одговори на грчкиот Меморандум

Сител - 05.11.2012

Грчкото Министерство за надворешни работи денеска го доби одговорот од Македонија на предлогот за потпишување Меморандумот за разбирање меѓу двете земји кој беше испратен на 3 октомври, соопшти ...

Грција ќе го проучи одговорот од Македонија па ќе објави соопштение

МРТ - 05.11.2012

Грчкото Министерство за надворешни работи денеска го доби одговорот од Македонија на предлогот за потпишување Меморандумот за разбирање меѓу двете земји кој беше испратен на 3 октомври, соопшти ...

Македонија одговори на грчкиот меморандум

Кирилица - 05.11.2012

Македонија одговори на грчкиот меморандум Амбасадорот Сашко Стефков, на средбата со заменикот министер за надворешни работи на Грција, Димитрис Куркулас, денеска во Атина, го врачи писмото од ...

Атина: Одговорот на предлог-меморандумот внимателно ќе биде проучен

Кирилица - 05.11.2012

Атина: Одговорот на предлог-меморандумот внимателно ќе биде проучен Откако министерот за надворешни работи Никола Попоски преку писмо до неговиот грчки колега Димитрис Аврамопулос му одговори на ...

Попоски испрати одговор до Атина

Либертас - 05.11.2012

Интегрален текст од одговорот на Попоски Почитуван колега, Би сакал да Ви се заблагодарам за Вашето писмо од 3 октомври во кое изразивте намера за квалитативно придвижување на долгогодишното прашање ...

Македонија одговори на грчкиот меморандум

Курир - 05.11.2012

Македонија испрати принципиелен одговор согласно државните интереси на грчкиот меморандум. Амбасадорот Сашко Стефков, на средбата со заменикот министер за надворешни работи на Грција, Димитрис ...

Попоски му одговори на Аврамопулос

еВести - 05.11.2012

Jа препознаваме потребата од создавање на урамнотежена и веродостојна рамка за придвижување напред, која ќе ги земе предвид ставовите и на двете земји.

Амбасадорот Стефков во Атина го врачи одговорот на грчкиот Меморандум

Нетпрес - 05.11.2012

Амбасадорот Сашко Стефков, на средбата со заменикот министер за надворешни работи на Република Грција, Димитрис Куркулас, денеска во Атина, соопшти МНР, го врачи писмото од министерот за надворешни ...

Грција ќе го проучи одговорот од Македонија па ќе објави соопштение

Курир - 05.11.2012

Грчкото Министерство за надворешни работи денеска го доби одговорот од Македонија на предлогот за потпишување Меморандумот за разбирање меѓу двете земји кој беше испратен на 3 октомври, соопшти ...

Македонија до Грција: Наша заложба е надминување на разликата околу името

БезПардон - 05.11.2012

Министерот Никола Попоски со писмо одговори на грчкиот предлог-меморандум за добрососедство. Во писмото што тој му го испрати на својот грчки колега Димитрис Аврамопулос преку македонскиот амбасадор ...

Грција ќе размислува како да одговори на македонскиот меморандум

БезПардон - 05.11.2012

Грчкото Министерството откако ќе го проучи одговорот од Македонија на нејзиниот меморандум, ќе подготви соодветно соопштение, се вели во соопштението на грчкото МНР.

Македонија одговори на грчкиот Меморандум

Press24 - 05.11.2012

Грчкото Министерство за надворешни работи денеска го доби одговорот од Македонија на предлогот за потпишување Меморандумот за разбирање меѓу двете земји кој беше испратен на 3 октомври, соопшти ...

Еве што му напиша Попоски на својот грчки колега Аврамополус

Press24 - 05.11.2012

Интегрален текст од одговорот на Попоски Почитуван колега, Би сакал да Ви се заблагодарам за Вашето писмо од 3 октомври во кое изразивте намера за квалитативно придвижување на долгогодишното прашање ...

Грција ќе го проучи одговорот од Македонија па ќе објави соопштение

еВести - 05.11.2012

Грчкото Министерство за надворешни работи денеска го доби одговорот од Македонија на предлогот за потпишување Меморандумот за разбирање меѓу двете земји кој беше испратен на 3 октомври, соопшти ...

Македонија одговори на грчкиот предлог-меморандум за разбирање

Макфакс - 05.11.2012

Шефот на македонската дипломатија, Никола Попоски во понеделник со писмо му одговори на неговиот грчки колега Димитрис Аврамопулос за предложениот Меморандум за разбирање меѓу двете земји од 3-ти ...

Атина: Одговорот на предлог-меморандумот внимателно ќе биде проучен

Макфакс - 05.11.2012

Откако министерот за надворешни работи Никола Попоски преку писмо до неговиот грчки колега Димитрис Аврамопулос му одговори на предлог-меморандумот за разбирање, куса реакција дојде од гчркото МНР.

Македонија одговори на грчкиот меморандум

Денешен - 05.11.2012

Македонија испрати принципиелен одговор согласно државните интереси на грчкиот меморандум. Амбасадорот Сашко Стефков, на средбата со заменикот министер за надворешни работи на Грција, Димитрис ...

Грција ќе го проучи одговорот од Македонија па ќе објави соопштение

Денешен - 05.11.2012

Грчкото Министерство за надворешни работи денеска го доби одговорот од Македонија на предлогот за потпишување Меморандумот за разбирање меѓу двете земји кој беше испратен на 3 октомври, соопшти ...