TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Грандиозна прослава во Москва во чест на Св. Кирил и Методиј

Телма - 24.05.2015

Грандиозна прослава во руската престолнина на Црвениот плоштад во чест на Денот на словенската писменост. Илјадници граѓани на Москва се собраа на еден од најспектакуларните концерти. -Стана традиција да го одбележуваме овој празник тука, на ...

(ВИДЕО) Св. Кирил и Методиј како да потекнуваат од Москва… грандиозна прослава

Локално - 24.05.2015

Додека во Скопје и во Софија прославите на Денот на словенската писменост и браќата Кирил и Методиј се одвиваа релативно скромно, во Москва, на Црвениот плоштад се собраа илјадници луѓе за еден од најспектакуларните концерти.

Со пригодна свеченост одбележан Денот на сесловенските просветители

OhridNews - 24.05.2015

Со пригодна свеченост денес пред споменикот на Св. Кирил и Методиј, општина Охрид го одбележа 24-ти мај- Денот на сесловенските просветители. Пред присутните во име на локалната самоуправа се обрати заменик градоначалникот Ангел Јанев кој истакна ...

Честитка од ВМРО-ДПМНЕ по повод 24 Мај

Телеграф - 24.05.2015

Мисијата која тие ја започнаа во Македонија се прошири и ја осветли половина Европа и остави неизбришливи траги во светската културна ризница ВМРО-ДПМНЕ на сите граѓани на Република Македонија им го честита 24 Мај – Денот на сесловенските ...

Литургија во Соборниот храм „Св.Кирил и Методиј“ во Тетово

Lider - 24.05.2015

Во Соборниот храм „Св.Кирил и Методиј“ во Тетово по повод празникот на македонските и сесловенските просветители Кирил и Методиј, света божествена и архирејска литургија отслужија тројца владици на Македонската православна црква-Охридска ...

ВМРО-ДПМНЕ на сите граѓани на Република Македонија им го честита 24 Мај

+инфо - 24.05.2015

ВМРО-ДПМНЕ на сите граѓани на Република Македонија им го честита 24 Мај, Денот на сесловенските просветители и учители, светите браќа Кирил и Методиј. „Денес Македонија го чествува празникот на сесловенските просветители браќата Кирил и Методиј, кои ...

Делегација на СДСМ им оддаде почит на Кирил и Методиј

+инфо - 24.05.2015

По повод одбележувањето на 24 мај, Денот на сесловенските просветители Кирил и Методиј, партиска делегација на СДСМ во состав: Оливер Спасовски-генерален секретар, Сања Лукаревска-членка на Извршниот одбор и Пеце Мирчевски-член на Извршниот одбор на ...

Литургија во храмот „Свети Кирил и Методиј“ во Тетово

Н.Македонија - 24.05.2015

Во Соборниот храм „Свети Кирил и Методиј“ во Тетово по повод празникот на македонските и сесловенските просветители Кирил и Методиј, света божествена и архирејска литургија отслужија тројца владици на Македонската православна црква-Охридска ...

Честитка од Заев за 24 Мај – Денот на сесловенските просветители, Кирил и Методиј

А1 On - 24.05.2015

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев во свое лично име и во име на Социјалдемократскиот Сојуз им го честита на граѓаните на Македонија големиот празник, 24 Мај, денот на словенската писменост и култура.

Честитка од претседателот на СДСМ по повод 24 Мај

Република - 24.05.2015

Претседателот на СДСМ Зоран Заев упати чесститка по повод 24 Мај – Денот на словенската писменост и култура. – Денешниот голем празник, 24 Мај – Денот на сесловенските просветители, светите браќа Кирил и Методиј, претставува потстетник на нивната ...

Во Делчево и Македонска Каменица се одбележува Денот на св.Кирил и Методиј

А1 On - 24.05.2015

Со повеќе пригодни свечености во Делчево и Македонска Каменица се одбележува 24 мај, Денот на сесловенските просветители св. Кирил и Методиј. Чествувањето почна изутрината со богослужби во новоизградените православни храмови посветени на творците на ...

СЕСЛОВЕНСКИ ПРОСВЕТИТЕЛИ:Македонија ги чествува св. Кирил и Методиј

Телеграф - 24.05.2015

Премиерот Груевски во своето обраќање истакна дека Република Македонија и годинава, по 47-ми пат дава свој придонес во чествувањето на големите словенски просветители, потврдувајќи ги уште еднаш добрите врски меѓу Република Македонија, Ватикан и ...

66 години УКИМ

Факултети - 24.05.2015

Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје е првиот државен универзитет во Република Македонија, формиран во 1949 година со три факултети. Денес, тој претставува заедница на 23 факултети, 5 научни институти, 4 јавни научни установи – придружни ...

Денеска е Св. Кирил и Методиј

Република - 24.05.2015

Денеска е Св. Кирил и Методиј.Овие двајца светители се посебно важни за словенските народи. Родени се во Солун, во деветтиот век, во видно византиско семејство. Свети Кирил кој пред да стане монах се викаше Константин ги помина сите степени на ...

Ден на сесловенските просветители Кирил и Методиј

Вечер - 24.05.2015

Зар не паѓа дожд од Бога на сите подеднакво? Или Сонцето не свети за сите, исто така? Зар не го дишеме воздухот сите еднакво? Како тогаш не се срамите да признаете само три јазика, а за сите други народи и племиња сакате да бидат слепи и глуви? Дали ...

Продолжуваме на патот на духовно издигнување со учество во меѓународните мировни мисии

Вечер - 24.05.2015

Министерот за одбрана на Република Македонија, Зоран Јолевски, упати честитка до припадниците на Армијата на Република Македонија и до сите граѓани на Република Македонија по повод 24 мај – Денот на сесловенските просветители, браќата Кирил и ...

(ВИДЕО) Грандиозно одбележан денешниот празник Св. Кирил и Методиј во Москва

Sky - 25.05.2015

Иако Македонија, земјата во која се родени просветителите Свети Кирил и Методиј овој ден го прослави мошне скромно, Москва тоа го направи грандиозно за денешниот ден посветен на Денот на словенската писменост.

Денеска е Св. Кирил и Методиј

+инфо - 24.05.2015

Денеска е Св. Кирил и Методиј. Овие двајца светители се посебно важни за словенските народи. Родени се во Солун, во деветтиот век, во видно византиско семејство. Свети Кирил кој пред да стане монах се викаше Константин ги помина сите степени на ...

Денес се слави денот на Светите браќа Кирил и Методиј

Кумановски м. - 24.05.2015

Свети Кирил и Методиј се браќа родени во Солун во IX век, ,од угледно и богато византиско семејство, татко Лав и мајка Марија. Постариот брат, Методиј, како офицер поминал десет години меѓу македонските Словени.

Кирил и Методиј на разбирлив јазик ги ширеа христијанските вредности

Вечер - 24.05.2015

Светите браќа Кирил и Методиј и нивното епохално и цивилизациско дело се придонес за македонскиот народ и за народите кои ги негуваат словенските културни особености. Наша е гордоста што нашите предци благодарение на Светите браќа Кирил и Методиј ...

Средното стручно училиште „Св. Кирил и Методиј“ го одбележа патронатот

OhridNews - 24.05.2015

Средното општинско стручно училиште „Свети Кирил и Методиј“ за прв пат го прославува истоимениот патронен празник, откако функционира како самостоен правен субјект. Со свечена академија и богата програма во Центарот за култура „Григор Прличев“, ...

Честитка од ВМРО-ДПМНЕ по повод 24 Мај

Република - 24.05.2015

ВМРО-ДПМНЕ на сите граѓани на Република Македонија им го честита 24 Мај – Денот на сесловенските просветители и учители, светите браќа Кирил и Методиј. – Денес Македонија го чествува празникот на сесловенските просветители браќата Кирил и Методиј, ...

Патот на светите браќа е пат на обединување

Н.Македонија - 23.05.2015

Христијанското мисионерство на сесловенските просветители Кирил и Методиј јасно сведочи за минливоста на земните политички творби и бесмислени интереси, истакнувајќи ја исконската Христова вистина за единство во бога и заедништво на христијанската ...

И Русија го чествува делото на просветителите

Н.Македонија - 23.05.2015

Најдолга традиција во чествувањето на придонесот и работата на двајцата византиски филозофи и мисионери има во земјата со најбројно словенско население, Русија, која со векови овој ден го одбележува како Денови на словенската писменост и култура ...

Литургија во Соборниот храм „Св.Кирил и Методиј“ во Тетово

Сител - 24.05.2015

Во Соборниот храм „Св.Кирил и Методиј“ во Тетово по повод празникот на македонските и сесловенските просветители Кирил и Методиј, света божествена и архирејска литургија отслужија тројца владици на Македонската православна црква-Охридска ...

Честитка од Божиновска по повод Денот на сесловенските просветители Св.Кирил и Методиј

А1 On - 23.05.2015

Директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи, Валентина Божиновска упати честитка до Светиот Архиерејски Синод и до македонскиот народ по повод Денот на сесловенските просветители Св.Кирил и Методиј.

Честитка од претседателот Иванов по повод Св. Кирил и Методиј

Точка - 23.05.2015

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска упати честитка по повод 24 Мај – Денот на сесловенските просветители, светите браќа Кирил и Методиј. – Мисијата на светите браќа беше да им се овозможи на словенските народи сами да го ...

СДСМ положи цвеќе пред споменикот на Кирил и Методиј

Репортер - 24.05.2015

По повод одбележувањето на 24-ти Мај, Денот на сесловенските просветители Кирил и Методиј, партиска делегација на СДСМ составeна од Оливер Спасовски-генерален секретар, Сања Лукаревска-членка на Извршниот одбор и Пеце Мирчевски-член на Извршниот ...

Охрид со пригодна свеченост ќе го одбележи денот на сесловенските просветители

OhridNews - 23.05.2015

Со пригодна свеченост која ќе се одржи утре пред споменикот на Св. Кирил и Методиј, општина Охрид ќе го одбележи 24-ти мај- денот на сесловенските просветители. Во рамки на настанот ќе бидат доделени награди на ученици од основните и средните ...

Премиерот Груевски упати честитка по повод Денот на македонските и сесловенските просветители

Република - 23.05.2015

Премиерот Никола Груевски во лично име и во името на Владата на Република Македонија, упати четитка по повод 24 Мај – Денот на македонските и сесловенските просветители и учители. – Придобивките од епохалното дело на големите браќа свети Кирил и ...

66 години Универзитет „Св. Кирил и Методиј“

Телма - 21.05.2015

Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје денеска одбележува 66 години од основањето. Во Универзитетскиот кампус ќе се одржи молебен и ќе биде положено цвеќе на споменикот на Кирил и Методиј, по што во ректоратот на УКИМ каде ќе бидат доделени ...

Изложба „Светите браќа Кирил и Методиј – сесловенски просветители“ во Музеј на македонската борба

Република - 22.05.2015

Денеска, 22 мај со почеток во 12 часот во конференциската сала на Музејот на македонската борба ќе биде отворена изложбата под насловот „Светите браќа Кирил и Методиј -сесловенски просветители“.

Заев: Земјата повторно слободно ќе чекори на патот кон напредокот

+инфо - 24.05.2015

Денешниот голем празник, 24 мај, Денот на сесловенските просветители, светите браќа Кирил и Методиј, претставува потстетник на нивната суштинската и историска улога за македонскиот народ и во создавањето на универзалните придобивки, како што се ...

Овој ден е потсетник на историската улога на македонскиот народ

Вечер - 24.05.2015

Претседателот на СДСМ Зоран Заев упати чесститка по повод 24 Мај – Денот на словенската писменост и култура. – Денешниот голем празник, 24 Мај – Денот на сесловенските просветители, светите браќа Кирил и Методиј, претставува потстетник на нивната ...

Честитка од Иванов по повод Св. Кирил и Методиј

Sky - 23.05.2015

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов упати честитка по повод 24 Мај – Денот на сесловенските просветители, Св. Кирил и Методиј. – Мисијата на светите браќа беше да им се овозможи на словенските народи сами да го спознаваат Божјото ...

Почнува одбележувањето на патронатот на УКИМ

Lider - 20.05.2015

Со вечерашниот концерт на академското културно-уметничко друштво „Мирче Ацев“ во Дом на АРМ, Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ ќе го почне одбележувањето на својот патронат 24 Мај и 66 години од основањето.

Во Делчево и Македонска Каменица се одбележува Денот на "Свети Кирил и Методиј"

Н.Македонија - 24.05.2015

Со повеќе пригодни свечености во Делчево и Македонска Каменица се одбележува 24 мај, Денот на сесловенските просветители св. Кирил и Методиј, јавува МИА Чествувањето почна изутрината со богослужби во новоизградените православни храмови посветени на ...

Денеска е Св. Кирил и Методиј

Репортер - 24.05.2015

Денеска е Св. Кирил и Методиј. Овие двајца светители се посебно важни за словенските народи. Родени се во Солун, во деветтиот век, во познато византиско семејство. Свети Кирил кој пред да стане монах се викал Константин ги поминал сите степени на ...

Ден на сесловенските просветители Кирил и Методиј

24 Вести - 24.05.2015

Зар не паѓа дожд од Бога на сите подеднакво? Или Сонцето не свети за сите, исто така? Зар не го дишеме воздухот сите еднакво? Како тогаш не се срамите да признаете само три јазика, а за сите други народи и племиња сакате да бидат слепи и глуви? Дали ...

Честитка од Јолевски по повод Денот на сесловенските просветители

А1 On - 24.05.2017

Министерот за одбрана Зоран Јолевски на вработените во Министерството, припадниците на Армијата на Република Македонија и сите граѓани им го честита 24 Мај – Денот на сесловенските просветители. – Писменоста е најголемата цивилизациска придобивка.

Честитка од Вељаноски по повод Денот на сесловенските просветители

Сител - 24.05.2015

Претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски упати честитка по повод Денот на сесловенските просветители светите Кирил и Методиј. - Светите браќа Кирил и Методиј и нивното епохално и цивилизациско дело се придонес за ...

Честитка од ВМРО-ДПМНЕ по повод 24 Мај

Press24 - 24.05.2015

ВМРО-ДПМНЕ на сите граѓани на Република Македонија им го честита 24 Мај - Денот на сесловенските просветители и учители, светите браќа Кирил и Методиј. - Денес Македонија го чествува празникот на сесловенските просветители браќата Кирил и Методиј, ...

Честитка од Божиновска по повод Денот на сесловенските просветители Св.Кирил и Методиј

Канал5 - 23.05.2015

Директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи, Валентина Божиновска упати честитка до Светиот Архиерејски Синод и до македонскиот народ по повод Денот на сесловенските просветители Св.Кирил и Методиј.

Честитка од претседателот Иванов по повод Св. Кирил и Методиј

Lider - 23.05.2015

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска упати честитка по повод 24 Мај – Денот на сесловенските просветители, светите браќа Кирил и Методиј. – Мисијата на светите браќа беше да им се овозможи на словенските народи сами да го ...

СДСМ положи цвеќе пред споменикот на платото на Универзитетот „Св.Кирил и Методиј“

А1 On - 24.05.2015

По повод одбележувањето на 24-ти Мај, Денот на сесловенските просветители Кирил и Методиј, партиска делегација на СДСМ во состав: Оливер Спасовски-генерален секретар, Сања Лукаревска-членка на Извршниот одбор и Пеце Мирчевски-член на Извршниот одбор ...

Груевски: Да го продолжиме делото на Кирил и Методиј преку градењеи развој на Македонија

Press24 - 23.05.2015

Премиерот Никола Груевски во лично име и во името на Владата на Република Македонија, упати четитка по повод 24 Мај – Денот на македонските и сесловенските просветители и учители. - Придобивките од епохалното дело на големите браќа свети Кирил и ...

Изложба за Светите браќа Кирил и Методиј во Музејот на македонската борба

Cooltura - 22.05.2015

Во конференциската сала на Музејот на македонската борба денеска (22-ри мај) со почеток од 12 часот ќе биде отворена изложба под наслов „Светите браќа Кирил и Методиј – сесловенски просветители“...

ЗОРАН ЗАЕВ предмалку излезе со следната порака до нацијата

Sky - 24.05.2015

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев во свое лично име и во име на Социјалдемократскиот Сојуз им го честита на граѓаните на Македонија големиот празник, 24 Мај, денот на словенската писменост и култура.

Во Делчево и Македонска Каменица се одбележува Денот на св.Кирил и Методиј

Канал5 - 24.05.2015

Со повеќе пригодни свечености во Делчево и Македонска Каменица се одбележува 24 мај, Денот на сесловенските просветители св. Кирил и Методиј. Чествувањето почна изутрината со богослужби во новоизградените православни храмови посветени на творците на ...

Денеска е Св. Кирил и Методиј

Lider - 24.05.2015

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 11 мај. Денеска е Св. Кирил и Методиј. Овие двајца светители се посебно важни за словенските народи. Родени се во Солун, во деветтиот век, во видно византиско семејство.

Ден на сесловенските просветители Кирил и Методиј

Скопје инфо - 24.05.2015

Зар не паѓа дожд од Бога на сите подеднакво? Или Сонцето не свети за сите, исто така? Зар не го дишеме воздухот сите еднакво? Како тогаш не се срамите да признаете само три јазика, а за сите други народи и племиња сакате да бидат слепи и глуви? Дали ...

Честитка од Јолевски по повод Денот на сесловенските просветители

Канал5 - 24.05.2015

Министерот за одбрана Зоран Јолевски упати честитка до припадниците на Армијата на Република Македонија и до сите граѓани на Република Македонија по повод 24 мај, Денот на сесловенските просветители, браќата Кирил и Методиј.

Честитка од Вељаноски по повод Денот на сесловенските просветители

Репортер - 24.05.2015

Претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски упати честитка по повод Денот на сесловенските просветители светите Кирил и Методиј. „Светите браќа Кирил и Методиј и нивното епохално и цивилизациско дело се придонес за ...

Честитка од ВМРО-ДПМНЕ по повод 24 Мај

Репортер - 24.05.2015

ВМРО-ДПМНЕ на сите граѓани на Република Македонија им го честита 24 Мај – Денот на сесловенските просветители и учители, светите браќа Кирил и Методиј. „Денес Македонија го чествува празникот на сесловенските просветители браќата Кирил и Методиј, ...

Кирил и Методиј со нивното учителствување ги надминаа сите земни дела и ни подарија слово

Вечер - 24.05.2015

Директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи, Валентина Божиновска упати честитка до Светиот Архиерејски Синод и до македонскиот народ по повод Денот на сесловенските просветители Св.Кирил и Методиј.

Честитка од Претседателот Иванов по повод Св. Кирил и Методиј

Репортер - 23.05.2015

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска упати честитка по повод 24 Мај – Денот на сесловенските просветители, светите браќа Кирил и Методиј. – Мисијата на светите браќа беше да им се овозможи на словенските народи сами да го ...

СДСМ положи цвеќе пред споменикот на платото во Универзитетот „Св.Кирил и Методиј“

Sky - 24.05.2015

По повод одбележувањето на 24-ти Мај, Денот на сесловенските просветители Кирил и Методиј, партиска делегација на СДСМ во состав: Оливер Спасовски-генерален секретар, Сања Лукаревска-членка на Извршниот одбор и Пеце Мирчевски-член на Извршниот одбор ...

Премиерот упати честитка по повод Денот на македонските и сесловенските просветители

Телеграф - 23.05.2015

Верувам во мудроста на нашите граѓани и знам дека ќе постигнеме и изградиме многу повеќе, стои во честитката од Груевски по повод Денот на македонските и сесловенските просветители и учители Премиерот Никола Груевски во лично име и во името на ...

Заев со честитка за Св.Кирил и Методиј

Репортер - 24.05.2015

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев во свое лично име и во име на Социјалдемократскиот Сојуз им го честита на граѓаните на Македонија големиот празник, 24 Мај, денот на словенската писменост и култура.

Денеска е Св. Кирил и Методиј

Здравство24 - 24.05.2015

Денеска е Св. Кирил и Методиј.Овие двајца светители се посебно важни за словенските народи. Родени се во Солун, во деветтиот век, во видно византиско семејство. Свети Кирил кој пред да стане монах се викаше Константин ги помина сите степени на ...

Ден на сесловенските просветители Кирил и Методиј

Нетпрес - 24.05.2015

Зар не паѓа дожд од Бога на сите подеднакво? Или Сонцето не свети за сите, исто така? Зар не го дишеме воздухот сите еднакво? Како тогаш не се срамите да признаете само три јазика, а за сите други народи и племиња сакате да бидат слепи и глуви? Дали ...

Честитка од министерот Јолевски до Армијата на Македонија

Н.Македонија - 24.05.2015

Министерот за одбрана Зоран Јолевски упати честитка до припадниците на Армијата на Република Македонија и до сите граѓани на Република Македонија по повод 24 мај, Денот на сесловенските просветители, браќата Кирил и Методиј, јавува МИА - Денешниот ...

Честитка од Вељаноски по повод Денот на сесловенските просветители

Република - 24.05.2015

Претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски упати честитка по повод Денот на сесловенските просветители светите Кирил и Методиј. – Светите браќа Кирил и Методиј и нивното епохално и цивилизациско дело се придонес за ...

ВМРО-ДПМНЕ на сите граѓани на Република Македонија им го честита 24 Мај

Курир - 24.05.2015

ВМРО-ДПМНЕ на сите граѓани на Република Македонија им го честита 24 Мај - Денот на сесловенските просветители и учители, светите браќа Кирил и Методиј. - Денес Македонија го чествува празникот на сесловенските просветители браќата Кирил и Методиј, ...

Честитка од претседателот Иванов за Свети Кирил и Методиј

+инфо - 23.05.2015

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, упати честитка по повод Денот на сесловенските светители и просветители, браќата Кирил и Методиј, кој се одбележува утре. „Мисијата на светите браќа беше да им се овозможи на словенските народи ...

Делегација на СДСМ им оддаде почит на Кирил и Методиј

Кирилица - 24.05.2015

По повод одбележувањето на 24 Мај, Денот на сесловенските просветители Кирил и Методиј, партиска делегација на СДСМ во состав: Оливер Спасовски-генерален секретар, Сања Лукаревска-членка на Извршниот одбор и Пеце Мирчевски-член на Извршниот одбор на ...

Честитка од премиерот Груевски по повод Св. Кирил и Методиј

Курир - 23.05.2015

Премиерот Никола Груевски упати честитка по повод 24 Мај - Денот на сесловенските просветители, светите браќа Кирил и Методиј. -Во мое лично име и во името на Владата на Република Македонија, сакам да Ви го честитам 24 Мај – Денот на македонските и ...

Денес е Св. Кирил и Методиј

Шеталиште - 24.05.2015

Денеска е Св. Кирил и Методиј. Овие двајца светители се посебно важни за словенските народи. Родени се во Солун, во деветтиот век, во видно византиско семејство. Свети Кирил кој пред да стане монах се викаше Константин ги помина сите степени на ...

Македонија ги чествува сесловенските просветители Кирил и Методиј

еМагазин - 24.05.2015

Зар не паѓа дожд од Бога на сите подеднакво? Или Сонцето не свети за сите, исто така? Зар не го дишеме воздухот сите еднакво? Како тогаш не се срамите да признаете само три јазика, а за сите други народи и племиња сакате да бидат слепи и глуви? Дали ...

Министерот Јолевски со честитка по повод 24-ти мај

Нетпрес - 24.05.2015

Министерот за одбрана на Република Македонија, Зоран Јолевски, упати честитка до припадниците на Армијата на Република Македонија и до сите граѓани на Република Македонија по повод 24 мај – Денот на сесловенските просветители, браќата Кирил и ...

Честитка од Вељаноски по повод Денот на сесловенските просветители

Курир - 24.05.2015

Претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски упати честитка по повод Денот на сесловенските просветители светите Кирил и Методиј. - Светите браќа Кирил и Методиј и нивното епохално и цивилизациско дело се придонес за ...

ВМРО-ДПМНЕ со честитка до сите граѓани по повод 24-ти Мај

Нетпрес - 24.05.2015

ВМРО-ДПМНЕ на сите граѓани на Република Македонија им го честита 24 Мај – Денот на сесловенските просветители и учители, светите браќа Кирил и Методиј. – Денес Македонија го чествува празникот на сесловенските просветители браќата Кирил и Методиј, ...

Иванов: Нашиот јазик е наша комплетна татковина

Вечер - 23.05.2015

Наша должност кон светите браќа кои ни дадоа азбука, кон учебникарите кои нè образуваа, кон преродбениците кои нè просветлуваа, кон поетите и писателите кои го подмладуваа нашиот јазик, е одговорно да го користиме јавно изговорениот збор ...

Груевски го честита Денот на македонските и сесловенските просветители

Нова ТВ - 23.05.2015

Честитка по повод 24 Мај, Денот на македонските и сесловенските просветители, до граѓаните на Република Македонија упати премиерот Никола Груевски. „Во мое лично име и во името на Владата на Република Македонија, сакам да Ви го честитам 24 Мај – ...

Православните верници денеска го празнуваат 24 мај – Св. Кирил и Методиј

Турлитава - 24.05.2015

Денеска 24 мај православните верници ги празнуваат сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј кои се посебно важни за словенските народи. Тие се родени во Солун, во деветтиот век, во познато византиско семејство.

Ден на сесловенските просветители Кирил и Методиј

А1 On - 24.05.2015

Зар не паѓа дожд од Бога на сите подеднакво? Или Сонцето не свети за сите, исто така? Зар не го дишеме воздухот сите еднакво? Како тогаш не се срамите да признаете само три јазика, а за сите други народи и племиња сакате да бидат слепи и глуви? Дали ...

Честитка од министерот за одбрана Јолевски по повод 24-ти Мај

Курир - 24.05.2015

Министерот за одбрана на Република Македонија, Зоран Јолевски, упати честитка до припадниците на Армијата на Република Македонија и до сите граѓани на Република Македонија по повод 24 мај – Денот на сесловенските просветители, браќата Кирил и ...

Честитка од Вељаноски по повод Денот на сесловенските просветители

Нетпрес - 24.05.2015

Претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски упати честитка по повод Денот на сесловенските просветители светите Кирил и Методиј. – Светите браќа Кирил и Методиј и нивното епохално и цивилизациско дело се придонес за ...

Честитки од СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ по повод 24. мај

Утрински - 24.05.2015

Претседателот на СДСМ Зоран Заев упати чесститка по повод 24 Мај - Денот на словенската писменост и култура. - Денешниот голем празник, 24 Мај - Денот на сесловенските просветители, светите браќа Кирил и Методиј, претставува потстетник на нивната ...

Иванов: Нашиот јазик е наша комплетна татковина

Курир - 23.05.2015

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска упати честитка по повод 24 Мај - Денот на сесловенските просветители, светите браќа Кирил и Методиј. - Мисијата на светите браќа беше да им се овозможи на словенските народи сами да го ...

Премиерот Груевски упати честитка по повод Денот на македонските и сесловенските просветители

Сител - 23.05.2015

Премиерот Никола Груевски во лично име и во името на Владата на Република Македонија, упати четитка по повод 24 Мај – Денот на македонските и сесловенските просветители и учители. - Придобивките од епохалното дело на големите браќа свети Кирил и ...

Ден на сесловенските просветители Кирил и Методиј

Популарно - 24.05.2015

Зар не паѓа дожд од Бога на сите подеднакво? Или Сонцето не свети за сите, исто така? Зар не го дишеме воздухот сите еднакво? Како тогаш не се срамите да признаете само три јазика, а за сите други народи и племиња сакате да бидат слепи и глуви? Дали ...

Честитка од Јолевски по повод Денот на сесловенските просветители

Lider - 24.05.2016

Министерот за одбрана Зоран Јолевски упати честитка до вработените во Министерството, до припадниците на Армијата на Република Македонија и до сите граѓани по повод 24 мај – Денот на сесловенските просветители.

Вељаноски го честита Денот на сесловенските просветители

Макфакс - 24.05.2015

Претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски, во недела упати честитка до македонскиот народ по повод, Денот на сесловенските просветители – „Св. Кирил и Методиј". „Светите браќа Кирил и Методиј и нивното епохално и цивилизациско дело се придонес ...

Честитка од ВМРО-ДПМНЕ по повод 24 Мај

А1 On - 24.05.2015

ВМРО-ДПМНЕ на сите граѓани на Република Македонија им го честита 24 Мај – Денот на сесловенските просветители и учители, светите браќа Кирил и Методиј. – Денес Македонија го чествува празникот на сесловенските просветители браќата Кирил и Методиј, ...

Иванов: Нашиот јазик е единствената наша комплетна татковина

Пулс24 - 23.05.2015

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска упати честитка по повод 24 мај - Денот на сесловенските просветители, светите браќа Кирил и Методиј. - Мисијата на светите браќа беше да им се овозможи на словенските народи сами да го ...

Груевски упати честитка по повод Денот на македонските и сесловенските просветите

Канал 77 - 23.05.2015

Премиерот Никола Груевски во лично име и во името на Владата на Република Македонија, упати четитка по повод 24 Мај – Денот на македонските и сесловенските просветители и учители. – Придобивките од епохалното дело на големите браќа свети Кирил и ...

Ден на сесловенските просветители Кирил и Методиј

Курир - 24.05.2015

Зар не паѓа дожд од Бога на сите подеднакво? Или Сонцето не свети за сите, исто така? Зар не го дишеме воздухот сите еднакво? Како тогаш не се срамите да признаете само три јазика, а за сите други народи и племиња сакате да бидат слепи и глуви? Дали ...

Честитка од Јолевски по повод Денот на сесловенските просветители

Сител - 24.05.2017

Министерот за одбрана Зоран Јолевски на вработените во Министерството, припадниците на Армијата на Република Македонија и сите граѓани им го честита 24 Мај – Денот на сесловенските просветители. - Писменоста е најголемата цивилизациска придобивка.

Честитка од Вељаноски по повод Денот на сесловенските просветители

Канал5 - 24.05.2015

Претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски упати честитка по повод Денот на сесловенските просветители светите Кирил и Методиј. - Светите браќа Кирил и Методиј и нивното епохално и цивилизациско дело се придонес за ...

Партиски честитки за 24 Мај, денот на словенската писменост и култура

Локално - 24.05.2015

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев во свое лично име и во име на Социјалдемократскиот Сојуз им го честита на граѓаните на Македонија големиот празник, 24 Мај, денот на словенската писменост и култура.

Иванов со честитка за Денот на сесловенските просветители

Fox.mk - 23.05.2015

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, упати честитка по повод одбележувањето на 24 Мај – Денот на сесловенските просветители, светите браќа Кирил и Методиј. – Ми претставува особено задоволство да ви го честитам Денот на сесловенските ...

Премиерот Груевски упати честитка по повод Св. Кирил и Методиј

Пулс24 - 23.05.2015

Премиерот Никола Груевски упати честитка по повод 24 мај - Денот на сесловенските просветители, светите браќа Кирил и Методиј. -Во мое лично име и во името на Владата на Република Македонија, сакам да Ви го честитам 24 мај – Денот на македонските и ...

Ден на сесловенските просветители Кирил и Методиј

Lider - 24.05.2015

Зар не паѓа дожд од Бога на сите подеднакво? Или Сонцето не свети за сите, исто така? Зар не го дишеме воздухот сите еднакво? Како тогаш не се срамите да признаете само три јазика, а за сите други народи и племиња сакате да бидат слепи и глуви? Дали ...

Честитка од Вељаноски по повод Денот на сесловенските просветители

Пулс24 - 24.05.2015

Претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски упати честитка по повод Денот на сесловенските просветители светите Кирил и Методиј. - Светите браќа Кирил и Методиј и нивното епохално и цивилизациско дело се придонес за ...

Политичките партии упатија честитка за Св.Кирил и Методиј

Sky - 24.05.2015

ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, претседателот на Собранието, Трајко Вељановски на граѓаните им го честита 24 Мај – Денот на сесловенските просветители и учители, светите браќа Кирил и Методиј. -Нивното дело е се уште живо и остави вечен белег во културата, ...

Честитка од ВМРО-ДПМНЕ по повод 24 Мај

Lider - 24.05.2015

ВМРО-ДПМНЕ на сите граѓани на Република Македонија им го честита 24 Мај – Денот на сесловенските просветители и учители, светите браќа Кирил и Методиј. – Денес Македонија го чествува празникот на сесловенските просветители браќата Кирил и Методиј, ...

Иванов: Нашиот јазик е наша комплетна татковина

Денешен - 23.05.2015

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска упати честитка по повод 24 Мај – Денот на сесловенските просветители, светите браќа Кирил и Методиј. – Мисијата на светите браќа беше да им се овозможи на словенските народи сами да го ...

Честитка од Груевски за Денот на македонските просветители Св. Кирил и Методиј

Fox.mk - 23.05.2015

Претседателот на Владата, Никола груевски го честита 24 Мај – Денот на македонските и сесловенските просветители и учители и посакува радосни и благословени празнични денови. – Придобивките од епохалното дело на големите браќа Свети Кирил и Методиј ...

Ден на сесловенските просветители Кирил и Методиј

Вистина.мк - 24.05.2015

Зар не паѓа дожд од Бога на сите подеднакво? Или Сонцето не свети за сите, исто така? Зар не го дишеме воздухот сите еднакво? Како тогаш не се срамите да признаете само три јазика, а за сите други народи и племиња сакате да бидат слепи и глуви? Дали ...

Вељаноски го честита Денот на сесловенските просветители

Тера - 24.05.2015

Претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски, во недела упати честитка до македонскиот народ по повод, Денот на сесловенските просветители – „Св. Кирил и Методиј". „Светите браќа Кирил и Методиј и нивното епохално и цивилизациско дело се придонес ...

Заев: Земјата повторно слободно ќе чекори на патот кон напредокот

Либертас - 24.05.2015

Денешниот голем празник, 24 Мај, Денот на сесловенските просветители, светите браќа Кирил и Методиј, претставува потстетник на нивната суштинската и историска улога за македонскиот народ и во создавањето на универзалните придобивки, како што се ...

ВМРО-ДПМНЕ им го честита 24 Мај на сите граѓани на Република Македонија

Пулс24 - 24.05.2015

ВМРО-ДПМНЕ на сите граѓани на Република Македонија им го честита 24 Мај - Денот на сесловенските просветители и учители, светите браќа Кирил и Методиј. - Денес Македонија го чествува празникот на сесловенските просветители браќата Кирил и Методиј, ...

Честитка од претседателот Иванов по повод Св. Кирил и Методиј

Канал5 - 23.05.2015

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска упати честитка по повод 24 Мај - Денот на сесловенските просветители, светите браќа Кирил и Методиј. - Мисијата на светите браќа беше да им се овозможи на словенските народи сами да го ...

Груевски со честитка по повод Св. Кирил и Методиј

Денешен - 23.05.2015

Премиерот Никола Груевски упати честитка по повод 24 Мај – Денот на сесловенските просветители, светите браќа Кирил и Методиј. -Во мое лично име и во името на Владата на Република Македонија, сакам да Ви го честитам 24 Мај – Денот на македонските и ...

Ден на сесловенските просветители Кирил и Методиј

Алфа - 24.05.2015

Зар не паѓа дожд од Бога на сите подеднакво? Или Сонцето не свети за сите, исто така? Зар не го дишеме воздухот сите еднакво? Како тогаш не се срамите да признаете само три јазика, а за сите други народи и племиња сакате да бидат слепи и глуви? Зар ...

Честитка од Вељаноски по повод Денот на сесловенските просветители

Lider - 24.05.2015

Претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски упати честитка по повод Денот на сесловенските просветители светите Кирил и Методиј. – Светите браќа Кирил и Методиј и нивното епохално и цивилизациско дело се придонес за ...

Заев: Земјата повторно слободно ќе чекори на патот кон напредокот

Кирилица - 24.05.2015

Денешниот голем празник, 24 Мај, Денот на сесловенските просветители, светите браќа Кирил и Методиј, претставува потстетник на нивната суштинската и историска улога за македонскиот народ и во создавањето на универзалните придобивки, како што се ...

Сесловенските просветители оставија вечен белег

Вечер - 24.05.2015

ВМРО-ДПМНЕ на сите граѓани на Република Македонија им го честита 24 Мај - Денот на сесловенските просветители и учители, светите браќа Кирил и Методиј. - Денес Македонија го чествува празникот на сесловенските просветители браќата Кирил и Методиј, ...

Иванов со честитка за Денот на сесловенските просветители

Макфакс - 24.05.2015

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, упати честитка по повод одбележувањето на 24 Мај - Денот на сесловенските просветители, светите браќа Кирил и Методиј „Ми претставува особено задоволство да ви го честитам Денот на сесловенските ...

Честитка од премиерот Груевски по повод Св. Кирил и Методиј

Вечер - 23.05.2015

Делото на светите браќа Кирил и Методиј, стои во честитката, не научи како со смиреност, верба во Бога и почитување на различностите можеме да направиме многу Премиерот Никола Груевски упати честитка по повод 24 Мај - Денот на сесловенските ...

Ден на сесловенските просветители Кирил и Методиј

Утрински - 24.05.2015

Зар не паѓа дожд од Бога на сите подеднакво? Или Сонцето не свети за сите, исто така? Зар не го дишеме воздухот сите еднакво? Како тогаш не се срамите да признаете само три јазика, а за сите други народи и племиња сакате да бидат слепи и глуви? Дали ...

Честитка од Вељаноски по повод Денот на сесловенските просветители

Утрински - 24.05.2015

Претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски упати честитка по повод Денот на сесловенските просветители светите Кирил и Методиј. - Светите браќа Кирил и Методиј и нивното епохално и цивилизациско дело се придонес за ...

Честитка од ВМРО-ДПМНЕ по повод 24 Мај

Сител - 24.05.2015

ВМРО-ДПМНЕ на сите граѓани на Република Македонија им го честита 24 Мај - Денот на сесловенските просветители и учители, светите браќа Кирил и Методиј. - Денес Македонија го чествува празникот на сесловенските просветители браќата Кирил и Методиј, ...

Честитка од премиерот Груевски за Денот на сесловенските просветители

+инфо - 23.05.2015

Во лично име и во името на Владата на Република Македонија, премиерот Никола Груевски го честитам 24 Мај – Денот на македонските и сесловенските просветители и учители. „Придобивките од епохалното дело на големите браќа Свети Кирил и Методиј ...

Ден на сесловенските просветители Кирил и Методиј

МК News - 24.05.2015

Зар не паѓа дожд од Бога на сите подеднакво? Или Сонцето не свети за сите, исто така? Зар не го дишеме воздухот сите еднакво? Како тогаш не се срамите да признаете само три јазика, а за сите други народи и племиња сакате да бидат слепи и глуви? Дали ...

Вељаноски го честита Денот на сесловенските просветители

Fox.mk - 24.05.2015

Претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски, упати честитка до македонскиот народ по повод, Денот на сесловенските просветители – „Св. Кирил и Методиј”. – Светите браќа Кирил и Методиј и нивното епохално и цивилизациско дело се придонес за ...

ВМРО-ДПМНЕ на сите граѓани на Република Македонија им го честита 24 Мај

Fox.mk - 24.05.2015

ВМРО-ДПМНЕ на сите граѓани на Република Македонија им го честита 24 Мај – Денот на сесловенските просветители и учители, светите браќа Кирил и Методиј. – Денес Македонија го чествува празникот на сесловенските просветители браќата Кирил и Методиј, ...

Честитка од Груевски по повод денот на сесловенските просветители

Канал5 - 23.05.2015

Премиерот Никола Груевски во лично име и во името на владата на република Македонија, упати честитка по повод 24 мај – Денот на македонските и сесловенските просветители и учители. - Придобивките од епохалното дело на големите браќа Свети Кирил и ...

Честитка од Груевски за Денот на македонските просветители Св. Кирил и Методиј

Макфакс - 24.05.2015

Претседателот на Владата, Никола груевски го честита 24 Мај – Денот на македонските и сесловенските просветители и учители и посакува радосни и благословени празнични денови. „Придобивките од епохалното дело на големите браќа Свети Кирил и Методиј ...