TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ленс Армстронг по четврти пат триумфално на престижната Тур де франс

А1 - 28.07.2002

30 годишниот Армстронг станува само петтиот велосипедист во 99 годишната историја на Тур д'Франс, што успеал да оствари вака импресивен дострел, по Жак Анкетил, Еди Меркс, Бернар Ино и Мигуел Индураин, легендите кои се петкратни шампиони на оваа професионална трка.

Армстронг се ближи до легендите на велосипедизмот

А1 - 27.07.2002

Американецот Ленс Армстронг ја зголеми на речиси недостижни 7 минути и 17 секунди предноста над најголемиот конкурент Шпанецот Хосеба Белоки на врвот во генералниот пласман. Пред утрешната последна етапа на престижната велосипедска трка, Армстронг победи во хронометарската трка со времето на ...