TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Да се сочува традицијата!

Deutsche Welle - 15.04.2012

Македонците од Берлин и околината со полноќна литургија го прославија Христовото воскресение и посакаа традицијата и верата да бидат нивни вечни придружници.

Велигден во Перт (ФОТО)

МКД - 15.04.2012

Големиот празаник, Велигден го прославија и сите Македонци во Австралија. Сите цркви на Македонската православна црква и во оваа земја го прославија големиот христијански ...

Првпат по неколкувековна традиција, на Велигден занемеа зурлите и тапаните во Мијачијата!

МКД - 15.04.2012

Никој од помладите, па ни од постарите што потекнуваат од Мијачијата не памети ваков тажен Велигден. Годинава во Мелничани за Велигден само со запалени свеќи, без зурли и тапани Првпат по векови и ...

На Велигден кај Карлеуша, Сека и Станија

Backstage - 15.04.2012

Велат Велигден е ден за најблиските, ден кога во кругот на семејството христијаните го празнуваат Христовото Воскресение.

Оригинална велигденска декорација од вистински јајца

Mnogoo - 15.04.2012

Доколку имате некои велигденски јајца кои се посебно уникатни, и не би сакале да завршат како скршени, тогаш можеби во видеото во прилог ќе најдете една навистина креативна и инвентивна идеја со која ...

Велигден во светот

Факултети - 15.04.2012

Најголемиот и најсвет ден во христијанството традиционално со најголеми свечености, се одбележа во Ерусалим. Во црквата на светиот гроб каде бил погребан Исус Христос се собраа илјадници луѓе за да ...

Православните христијаните го слават Велигден низ целиот свет

Сител - 15.04.2012

Православните христијани ширум светот го чествуваат Христовото воскресение. Прославата на Велигден, започна со полноќната богослужба, а продолжи со утринските литургии.

Велигден се празнува во сите православни храмови во светот

Канал5 - 15.04.2012

Со свечени богослужби Велигден беше пречекан низ сите храмови во светот. Рускиот патријарх Кирил во храмот на Христос спасителот во Москва одржа традиционална велигденска литургија.

Велигден во Грција помина во знакот на економската криза

Сител - 15.04.2012

Граганите се жалат дека велигденската трпезата годинава не беше така богата каква што тоа беше порано. Се жалат и производителите на храна.

Раздвиженост во Струга за Велигден, се бара место повеќе по рестораните

Сител - 15.04.2012

Струга е солидно исполнета за Велигденските празници. Струшките хотелеири велат дека се задоволни од исполнетоста на нивните капацитети со оглед на лошото време.

Со оро и песна се прославија Велигденските средби

Сител - 15.04.2012

Со оро и песна жителите од скопско Лисиче го започнаа славењето на Христовото воскресение. Радоста за овој голем ден ја споделија со најблиските, поклонувајќи му се на синот Божји во црквата “Св.

Празно низ скопските улици, верниците дома на заедничка трпеза

Сител - 15.04.2012

Празни улици, кафеани, ресторани... Ваква е атмосферата во главниот град на првиот ден од најголемиот христијански празник... Православните верници прославуваат.

Охрид солидно исполнет за велигденските празници

Inpress - 15.04.2012

Охрид, 15. април 2012 (ИНПРЕС) Велигденските празници, како продолжениот празничен викенд, измамија неколку илјади гости од земјата и странство да го посетат Охрид.

Кризата ги натера Грците да се откажат од традиционалниот велигденски одмор

Inpress - 15.04.2012

Атина, 15. април 2012 (ИНПРЕС) Економската криза и рекордната цена на бензинот натера стотици илјади Грци да се откажат од традиционалниот одмор за Велигден.

Велигден прославен меѓу Македонците во Австралија

Inpress - 15.04.2012

Перт, 15. април 2012 (ИНПРЕС) Христовото Воскресение - Велигден од страна на македонската заедница во Австралија беше дочекано организирано и весело во сите македонски православни храмови.

Велигден на грчки начин (Видео)

Inpress - 15.04.2012

Киос, 15. април 2012 (ИНПРЕС) Секоја година, вечерта пред Велигден, небото над Kиос - грчки остров во близина на Турција е осветлено од стотици славенички ракети истрелани меѓу две ривалски парохии.

На заем и свеќи во црква

Deutsche Welle - 14.04.2012

Македонците од православна вероисповед ги одбележуваат велигденските празници во услови на се поостра социоекономска криза, која во значителна мера се одразува и врз исполнувањето на традициите и ...

Чудата и Ние

Р.С.Европа - 14.04.2012

Кој е патот до чудата за нас денес? Сплотеноста околу националните интереси на татковината, кои не се за вчера, ниту за денес, туку за утре. За секој христијанин Велигден е голема радост.

Велигденски 12.000 јајца за граѓаните

Утрински - 14.04.2012

Во пресрет на големиот христијански празник Велигден, денеска Општина Центар ќе подари 12.000 велигденски јајца на граѓаните.

Велигденско дрвце со шарени јајца

Утрински - 14.04.2012

Иако украсувањето на дрвцата е покарактеристично за Божик, сепак и велигденските дрвца со шарени јајца, некаде стануваат дел од начинот на одбележување на Велигден Младото јаболково дрвце на Вокер ...

Израелци, Турци и Грци ја отвораат туристичката сезона

Утрински - 14.04.2012

Струга - Израелци, Турци и Грци ја отворија туристичката сезона во Струга и во Охрид. Овој велигденски викенд се наполнија капацитетите на крајбрежјето на Охридско Езеро.

Појадок кај... „Диш“ - Шик-амбиент и првокласна храна

Утрински - 14.04.2012

Оброкот беше празничен - незаобиколната салата „мимоза“ и лазањи болоњезе - колку да се потврди дека светот е глобално семејство Деновите велигденски значат радост, полни се со исчекување, има ...

Крвав Велигден

Утрински - 14.04.2012

Слободанка Јовановска Велигденските јајца вистински поцрвенеа. За првпат на голем верски празник се случува масовно и грозоморно убиство место да се слави животот, а насилството ги засени позитивните ...

ФФМ и дел од прволигашите го сквернават Велигден

МКД - 14.04.2012

Тренерот на македонскиот фудбалски прволигаш Ѓорѓи Христов прв проговори за одлуката на ФФМ годинава редовно коло да се игра на ден Велигден.

Москва: 120.000 полицајци ги чуваат верските објекти

МКД - 14.04.2012

Во текот на велигденските празници во Русија верските објекти ги чуваат 120.000 полицајци, меѓу кои и 4.000 припадници на „внатрешната војска“ на Министерството за внатрешни работи.

Огномет во „Свети Петар и Павле“

Дневник - 14.04.2012

Општинарите од Ѓорче Петров ги повикуваат сите граѓани да го прослават големиот христијански празник Велигден во дворот на црквата „Свети Петар и Павле“.

Центар ќе подари 12.000 велигденски јајца

Дневник - 14.04.2012

Во пресрет на големиот христијански празник Велигден, денеска, деца од Kултурно-уметничкото друштво „Kочо Рацин“ на неколку локации во Скопје ќе подарат 12.000 велигденски јајца.

Грев е да се игра на Велигден

Дневник - 14.04.2012

Велигденско коло на големиот христијански празник што го симболизира страданието на Исус Христос, ќе играат македонските фудбалски прволигаши, а на ред е 26. рунда.

Што да подготвите за велигденската трпеза?

Идивиди - 14.04.2012

Нема ништо поубаво од уживањето во празничната трпеза со семејството. Важноста на храната најмногу се истакнува на Велигден, бидејќи овој голем христијански празник симболички претставува почеток и ...

Изложба за хрватскиот Велигден

Н.Македонија - 14.04.2012

Изложба насловена „Хрватски Велигден“ е отворена деновиве во Музејот на Македонија, во соработка со Етнографскиот музеј во Загреб Хрватскиот амбасадор Златко Крамариќ, кој ја отвори изложбата, рече ...

Велигденски Јајцокрш – Македонска multiplayer Android игра од CodeWell

iDroid - 14.04.2012

Македонската компанија CodeWell која изработува мобилни апликации, за престојниот голем празник набрзина ја изготви играта: Veligdenski Jajcokrs - Велигденски Јајцокрш.

ВИДЕО: Претседателот на кавадаречкиот Совет победи во кршење велигденски јајца

Дневник - 14.04.2012

Претседателот на кавадаречкиот Совет Илија Тренчев победи на неофицијалното натпреварување во кршење на велигденски јајца кое се одржа во рамките на Велигденскиот хепенинг организиран од ...

Продолжува велигденската традиција во Бигорскиот манастир

Н.Македонија - 14.04.2012

Големо присуство на верници, особено на вечерната богослужба, се очекува вечерва и наредните денови во манастирот Свети Јован Бигорски, по повод големиот христијански празник Велигден Тажни поради ...

Умерена исхрана по 7- неделниот Велигденски пост

Алфа - 14.04.2012

По 7 - неделното испостување на организмот, Велигденската трпеза богата со месо, јајца и млечни производи носи одреден ризик за здравствената состојба на ранливите категории на граѓани.

Минимум 50 евра за прослава на Велигден

Алфа - 14.04.2012

Зелените пазари полни. Се прават последните подготовки за Велигденската трпеза. Граѓаните ги купуваат неопходните продукти, месо, јајца и зеленчук.

Велигденската трпеза во просек чини 50 евра

Штипка - 14.04.2012

Понудата за велигденската трпеза е бујна и разновидна, пазарите се полни и на муштериите им нудат сé што е потребно за традиционалното одбележување на најголемиот христијански празник.

Братството од Бигорскиот манастир со молитви за петтемина убиени го дочекува Велигден

Канал5 - 14.04.2012

Со чувство на тага и молитви за покој на петмината убиени во атарот на селото Смиљковци, братството од Бигорскиот манастир се подготвува за празникот над празниците, Христовото воскресение, Велигден.

Традиционално, скапо за велигденските празници

Сител - 14.04.2012

Трговците како по обичај, ги кренаа цените за Велигден. Традиционалните прехрамбени производи за велигденската трпеза, на ден пред најголемиот христијански празник , кога граѓаните масовно купуваат, ...

„На Велигден сум се заљубил“ - што значи една добра песна за кариерата на секој музичар

Press24 - 14.04.2012

Џина Папас Џокси е вистински пример, што значи една добра песна за кариерата на секој музичар. Неговиот хит, „На Велигден“ секогаш е највртената песна за големиот празник.

МВР апелира вечерашните собири по повод Велигден да бидат мирни и достоинствени

Нетпрес - 14.04.2012

Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска денеска апелираше вечерашните собири по повод Велигден да поминат во најдобар ред, прославите да бидат мирни и достоинствени.

Засилено полициско обезбедување за Велигден – МВР – Апел за смиреност

БезПардон - 14.04.2012

Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска апелираше вечерашните собири по повод Велигден да поминат мирно и достоинствено.

Како се одредува денот кога се паѓа Велигден ?

Primetime - 14.04.2012

На сите ни е познато дека денот кога се паѓа велигден секоја година е различен. Начинот за определување на датумот на велигден е усвоен на првиот вселенски собор во 325 година од нашата ера.

Поп остана без јајца за Велигден

Primetime - 14.04.2012

Скопје, Македонија (Филипијада њуз) Во вечерниве часови кога сите го очекуваат најголемиот ден кај православните христијани се случи непосакувана ситуација, поп остана без јајца за Велигден.

Каде граѓаните ќе ги поминат Велигденските празници?

24 Вести - 13.04.2012

Иако сите се жалиме дека немаме пари и живееме во време на беспарица – вработените од туристичките агенции го тврдат спротивното.

Празници во Охрид - хотелиерите не ги тријат рацете

Телма - 13.04.2012

Сместувачките капацитети на охридската ривиера за продолжениот празничен викенд не се целосно исполнети, но хотелиерите се задоволни од посетеноста, особено што Велигден пред се е празник кој се ...

Авантурите на велигденските јајца

Црнобело - 13.04.2012

Би успеале ли да раскажете приказна користејќи само јајца? Јајце, фломастерче, трпение и талент и ете, се раѓаат одлични ликови и приказни.

Струга подготвена за гостите за Велигден

Н.Македонија - 13.04.2012

Во Струга за Велигденските празници најбројни ќе бидат домашните гости Освен во хотелите кои, според најавите, ќе бидат исполенти до 60 проценти, тие резервирале престој и во приватните станови и ...

Книжевно празнување: Велигден

Divian Arts - 13.04.2012

Во надеж дека сеуште не сте го искористиле севкупниот потенцијал на Вашата креативност при декорирање на овогодинешните Велигденски јајца, ние Ви претставуваме еден сосема уникатен и неконвенционален ...

Во Охрид за Велигден повторно најбројни гостите од соседството

+инфо - 13.04.2012

И за овие Велигденски празници во Охрид како најатрактивна туристичка дестинација во Македонија, најбројни ќе бидат гостите од соседните држави, Србија, Бугарија, Албанија, Црна Гора.

За Велигден сите јуриш во Европа, ниту еден Европеец во Скопје

Вечер - 13.04.2012

НИТУ ЕДЕН АРАНЖМАН НЕ Е СКЛУЧЕН ЗА ПОСЕТА НА МЕТРОПОЛАТА ЗА ПРАЗНИКОТ Хотелиерите обвинуваат дека туристичките агенции се инертни кога станува збор за привлекување на туристи однадвор, агенциите пак ...

Велигденски фестивал во Велес

Канал5 - 13.04.2012

Велес е подготвен.Уште два дена до музичкиот хепенинг со фестивалски размери.Настанот ќе се одржи на големиот христијански празник Велигден, на 15 Април.

Охрид полупразен за Велигден

Канал5 - 13.04.2012

Балканскиот Ерусалим ќе остане полупразен за Велигденските прзаници. Годинава ќе ги има традиционалните гости од Грција, Србија, Албанија и Бугарија, но во многу помал број.

Велигденски хепенинг во Делчево

Press24 - 13.04.2012

Во спомен-домот АСНОМ во Делчево се одржува традиционалниот Велигденски хепенинг. Во спомен-домот АСНОМ во Делчево се одржува традиционалниот Велигденски хепенинг.

Стружани подготвени да ги пречекаат гостите за Велигден

Курир - 13.04.2012

Во Струга за Велигденските празници најбројни ќе бидат домашните гости. Освен во хотелите кои, според најавите, ќе бидат исполенти до 60 проценти, тие резервирале престој и во приватните станови и ...

Охрид полн со странци за Велигденските празници

Курир - 13.04.2012

И за овие Велигденски празници во Охрид како најатрактивна туристичка дестинација во Македонија, најбројни ќе бидат гостите од соседните држави, Србија, Бугарија, Албанија, Црна Гора.

Велигденско празнување во Пробиштип

Курир - 13.04.2012

Во организација на Општина Пробиштип денеска се одржа манифестацијата „Цел град на плоштад - Велигденски хепененинг“. Повеќе од 1.000 експонати на велигденски јајца и предмети изработени по повод ...

Гости од Израел, Турција и Грција за велигденските празници во Струга

Inpress - 13.04.2012

Струга, 13. април 2012 (ИНПРЕС) За време на Велигденските празници Струга ќе ја посетат поголем број гости од соседните земји, но и од Западна Европа, информираат туристичките работници.

Бојадисани првите Велигденски јајца

24 Вести - 12.04.2012

Уште рано наутро, взори, пред изгрејсонце, за да не ги види сонцето, Јорданка Куситасевска ги бојадиса првите велигденски јајца. Верна на традицијата подготви три црвени јајца.

Повисоки цени на прехранбените производи за велигденските празници

24 Вести - 12.04.2012

Никој повеке не купува цело или половина јагне за Велигден. Богатите трпези за најголемите христијански празници, одамна се заборавени.

Велигденски ручек - Семејна топлина на трпеза

Утрински - 12.04.2012

Велигден е празник на радоста и среќата, но и вистинска можност целото семејство да се собере на заедничка трпеза Велигден е празник на радоста и среќата, но и вистинска можност семејството да се ...

Изложба „Хрватски велигден“

Утрински - 12.04.2012

Во Музејот на Македонија денеска во 12 часот ќе се отвори изложбата „Хрватски Велигден“ која се реализира во рамките на долгогодишната соработка со Етнографскиот музеј во Загреб.

Општина Центар: 12.000 велигденски јајца подарок за скопјани

МКД - 12.04.2012

Деца од културно уметничкото друштво „Кочо Рацин“ облечени во народни носии со беџови од општина Центар во сабота ќе им подаруваат велигденски јајца на минувачите на локациите, улица Македонија, ...

Прволигашите решија да играат на Велигден, со чест на исклучоци!

МКД - 12.04.2012

Најголемиот дел од македонските фудбалски прволигаши решија да не го почитуваат најголемиот христијански празник Велигден, па првпат во изминатите неколку години, редовното прволигашко коло ќе се ...

Естрадата на добротворен концерт во Струмица

Дневник - 12.04.2012

Поп, рок и фолк-ѕвезди од македонската музичка сцена ќе настапат на традиционалниот велигденски добротворен концерт што ќе се одржи на 16 април во спортската сала „Парк“ во Струмица.

„Велигденското кафуле“ донесе промени на сцената

Дневник - 12.04.2012

Под слоганот „Стоп на турбофолкот, стоп на шундот“ вечерва во „Метрополис арена“ во Скопје ќе се одржи јубилејното 15. издание на „Велигденско кафуле“.

„Хрватски Велигден“ во Музејот на Македонија

Дневник - 12.04.2012

Изложбата „Хрватски Велигден“ ќе биде отворена денеска напладне во Музејот на Македонија. Автор на концепцијата за изложбата е Јосип Барлек, виш кустос од Етнографскиот музеј во Загреб, а наш комесар ...

Најчудните велигденски обичаи во светот

Факултети - 12.04.2012

Велигден за повеќето верници претставува причини за славење, но ги има и оние за кои е само добра можност за прејадување.

Креативни начини за украсување велигденски јајца (видеа)

Mnogoo - 12.04.2012

Ако од денеска почнувате веќе поинтензивно да размислувате за тоа како ќе ги декорирате велигденските јајца оваа година, или пак ако утрово ги бојадисавте во една боја, но им недостасуваат некои ...

Изложба „Хрватски Велигден“ во Музеј на Македонија

Алфа - 12.04.2012

Денеска во Музејот на Македонија ќе биде отворена изложбата насловена "Хрватски Велигден". Изложбата се реализира во рамките на долгогодишната соработка со Етнографскиот музеј во Загреб.

„Хрватски Велигден“ во Музејот на Македонија

Н.Македонија - 12.04.2012

Изложбата насловена „Хрватски Велигден“ ќе биде отворена денеска напладне во Музејот на Македонија, а се реализира во рамките на долгогодишната соработка со Етнографскиот музеј од Загреб Поставката ...

Општина центар ќе подели 12.000 велигденски јајца во Скопје

Дневник - 12.04.2012

На минувачите во центарот на Скопје, Општина Центар ќе им подари 12.000 велигденски јајца. Јајцата ќе се делата на повеќе локации.

Велигденски декорирана храна

Divian Arts - 12.04.2012

Покрај креативноста искористена во декорирањето на велигденските јајца, може да си поиграте и со храната.. Салати, колачиња, сендвичи, кифлички во форма на зајчиња и пиленца.

Најмалку 50 евра за пристојна Велигденска вечера

Mnogoo - 12.04.2012

Најмалку 3.000 денари ќе го чини едно четиричлено семејство велигденската вечера, што за многу семејства во Македонија претставува луксуз.

Најчудните велигденски традиции ширум светот

Кафе пауза - 12.04.2012

Автор: Ивана Грујоска Во Македонија, традиционалното празнување на Велигден изгледа отприлика вака: рано утрото на Велики четврток се бојадисуваат јајца во црвена боја.

Зошто Грците ги откажуваат туристичките велигденски аранжмани за Струга?!

Капитал - 12.04.2012

Струга очекува многу гости за претстојните Велигденски празници. Најмногу посетители ќе има од Албанија и Србија, но и домашни туристи.

Велигденската трпеза традиционално скапа

Алфа - 12.04.2012

Не стивнуваат велигденските поскапувања. Цените на јајцата и јагнешкото месо е повисока за речиси 20%. Табла јајца на пазарите се продава од 220 до 260 денари, јагнешкото над 300 денари за килограм.

Јајцата сѐ поскапи, само нема кој да ги купува!

Штипка - 12.04.2012

Според потрошувачите велигденските поскапувања не престануваат, додека пак, според продавачите потрошувачката е намалена, за разлика од сите години претходно.

„Хрватски Велигден“ во Музеј на Македонија

+инфо - 12.04.2012

Во Музејот на Македонија денеска ќе биде отворена изложба „Хрватски Велигден“, која се организира во соработка со Етнографскиот музеј во Загреб.

12.000 велигденски јајца за случајни минувачи во Центар

+инфо - 12.04.2012

Во пресрет на големиот христијански празник Велигден, општина Центар и годинава ќе подари 12.000 велигденски јајца. Деца од КУД „Кочо Рацин“, облечени во народни носии со беџови од општина Центар ќе ...

Грците ќе потрошат 500 милиони евра за храна за Велигденските празници

+инфо - 12.04.2012

Трговците во Грција очекуваат слаб промет за Велигденските празници, а како причина за слабиот интерес на потрошувачите се посочува укинувањето на бонусите за празниците, јави грчката телевизија ...

Грците ги откажуваат резервациите за Велигден во Охрид и Струга

+инфо - 12.04.2012

За Велигденските празници, хотелските капацитети на Охридското крајбрежје се пополнети околу 50 отсто. Хотелиерите велат дека бројот на гостите и ноќевањата е помал од лани, но точната бројка ќе ја ...

„Хрватски Велигден“ - изложба во Музеј на Македонија

МРТ - 12.04.2012

Во Музејот на Македонија денеска ќе биде отворена изложба „Хрватски Велигден“, која се организира во соработка со Етнографскиот музеј во Загреб.

Струга за Велигден ќе има најмногу домашни гости

МРТ - 12.04.2012

Струга очекува добра посетеност со гости за претстојните Велигденски празници. Најмногу гости ќе има од Албанија и Србија, но и домашни туристи.

Почна празнувањето на најголемиот христијански празник Велигден

МРТ - 12.04.2012

Со бојадисување на првите велигденски јајца пред изгрејсонце, почна празнувањето на најголемиот христијански празник Велигден. Велики четврток.

Основци од Гостивар по повод Велигден организираа хуманитарна акција

МРТ - 12.04.2012

Во пресрет на христијанскиот празник Велигден, во основното училиште "Единство" во Гостивар, денес беше организирана хуманитарна-велигденска акција.

Грците ќе потрошат 500 милиони евра за храна за Велигденските празници

МРТ - 12.04.2012

Трговците во Грција очекуваат слаб промет за Велигденските празници, а како причина за слабиот интерес на потрошувачите се посочува укинувањето на бонусите за празниците, јави грчката телевизија ...

Отворена изложбата „Хрватски Велигден“ во Музејот на Македонија

МРТ - 12.04.2012

Изложба насловена „Хрватски Велигден“ е отворена денеска во Музејот на Македонија, а се реализира во рамки на соработката со Етнографскиот музеј во Загреб.

Зголемен број патници на преминот Богородица во пресрет на Велигден

Сител - 12.04.2012

Во пресрет на Велигденските празници на граничниот премин Богородица се забележува зголемена фреквенција на патници во двете насоки на државната граница.

Зголемен број патници на преминот Богородица во пресрет на Велигден

МРТ - 12.04.2012

Во пресрет на Велигденските празници на граничниот премин Богородица се забележува зголемена фреквенција на патници во двете насоки на државната граница.

Центар ќе подари 12.000 јајца

Нетпрес - 12.04.2012

В сабота, во пресрет на големиот христијански празник Велигден, Општина Центар ќе подари 12.000 велигденски јајца. Деца од КУД “Кочо Рацин“ облечени во народни носии со беџови од општината ќе им ...

Општина Центар на улиците ќе подели 12.000 велигденски јајца

eReporter - 12.04.2012

Во пресрет на големиот христијански празник Велигден, општина Центар и годинава ќе подари 12.000 велигденски јајца. Деца од КУД „Кочо Рацин“ облечени во народни носии со беџови од општина Центар ќе ...

Општина Центар ќе подари 12 000 јајца

Курир - 12.04.2012

Во пресрет на големиот христијански празник Велигден, општина Центар и годинава ќе подари 12.000 велигденски јајца. Деца од КУД „Кочо Рацин“ облечени во народни носии со беџови од општина Центар во ...

Општина Центар ќе подари 12.000 јајца

Sky - 12.04.2012

По повод христијанскиот празник Велигден во сабота Општина Центар ќе подари 12.000 велигденски јајца. Велигденските јајца ќе ги подаруваат деца од КУД “Кочо Рацин“ облечени во народни носии со беџови ...

12.000 велигденски јајца за минувачи низ Скопје

Press24 - 12.04.2012

Во пресрет на големиот христијански празник Велигден, општина Центар и годинава ќе подари 12.000 велигденски јајца. Деца од КУД „Кочо Рацин“ облечени во народни носии со беџови од општина Центар ќе ...

Струга со најмногу гости за Велигден

Курир - 12.04.2012

Струга очекува добра посетеност со гости за претстојните Велигденски празници. Најмногу гости ќе има од Албанија и Србија, но и домашни туристи.

Младите од ВМРО-ДПМНЕ во Велигденски хуманитарен поход

Курир - 12.04.2012

Секој заслужува внимание и секому му се потребни блиски луѓе и пријатели за време на празниците. Оваа идеја ги водеше младите од ВМРО-ДПМНЕ до хуманитарниот и пријателски гест кој денес го направија.

Грците ќе потрошат 500 милиони евра за Велигденските празници

Press24 - 12.04.2012

Kако причина за слабиот интерес на потрошувачите се посочува укинувањето на бонусите за празниците. Трговците во Грција очекуваат слаб промет за Велигденските празници, а како причина за слабиот ...

„Хрватски Велигден“ во Музејот на Македонија

Press24 - 12.04.2012

Изложба насловена „Хрватски Велигден“ е отворена денеска во Музејот на Македонија, а се реализира во рамки на соработката со Етнографскиот музеј во Загреб.

Грците и за Велигден ќе штедат

Курир - 12.04.2012

Трговците во Грција очекуваат слаб промет за Велигденските празници, а како причина за слабиот интерес на потрошувачите се посочува укинувањето на бонусите за празниците, јави грчката телевизија ...

Хепенинг „Од децата за децата“

Sky - 12.04.2012

ООУ “Петар Поп Арсов” организираше хепенинг под мотото “Од децата за децата”. Учениците со своите многубројни рачни велигденски изработки (слатки, јајца, пити, украси, честитки) ги воодушевија ...

Изложба „Хрватски Велигден“ во Музеј на Македонија

Макфакс - 12.04.2012

На 12-ти април, четврток, во 12 часот во Музејот на Македонија ќе биде отворена изложбата насловена „Хрватски Велигден".

Општина Центар ќе подари 12 илјади велигденски јајца

Inpress - 12.04.2012

Скопје, 12. април 2012 (ИНПРЕС) Во сабота на 14-ти април, во пресрет на големиот христијански празник Велигден, Општина Центар и годинава ќе подари 12.000 велигденски јајца.

Трговците ги кренаа цените за Велигден, но има и такви кои го прават спротивното

Inpress - 12.04.2012

Охрид, 12. април 2012 (ИНПРЕС) Православните христијани деновиве го одбележуваат најголемиот празник, Христовото Воскресение, Велигден.

Велигден го враќа Охрид во живот

Р.С.Европа - 11.04.2012

Според најавите на туристичките работници, Охрид ќе биде солидно посетен за велигденските празници, иако можеби не како во минатото.

Не можам, а да не се омрсам

Вест - 11.04.2012

Фолк-пејачката Ирена Спасовска вели дека многу сака да пости за Велигден и да си го прочисти организмот, но никако не може да и одолее на мрсната храна.

Естрадата на добротворен велигденски концерт

Утрински - 11.04.2012

Под мотото „Да ја разбудиме хуманоста“, на 16 април, понеделник, во спортската сала „Парк“ во Струмица ќе се одржи велигденски добротворен концерт на кој ќе настапат повеќе пејачи, како и неколку ...

Велигденска турнеја на „Браво бенд“

Утрински - 11.04.2012

Македонската поп-рок група „Браво бенд“ продолжува со своите настапи во живо, која овој пат го има предзнакот - велигденски.

Jajцата скапи, велигденската трпеза „потенка“

Телма - 11.04.2012

И големиот христијански празник Велигден не може да помине без стегање на ременот.граѓаните се жалат на високите цени на јајцата, но и на другите прехранбени артикли.

„Браво бенд“ на Велигден во Струмица

Дневник - 11.04.2012

Поп-составот „Браво бенд“ во текот на велигденските празници ќе настапи во Македонски Брод и во Струмица. В петок гостува во клубот „Домини“ во Македонски Брод.

Светлечки велигденски јајца

Рингераја - 11.04.2012

Нека Вашите велигденски јајца блескаат. Декорирајте ги со светлечки прав и создадете спектар на бои, на само едно велигденско јајце Ставете од светлечкиот прав во стаклен сад.

Декорирање на трпезата и домот за време на Велигден

Гурман - 11.04.2012

Велиг­ден е еден од двата нај­го­леми хри­сти­јан­ски пра­зници. Сим­бо­ли­зира победа, пов­торно раѓање и будење. Покрај тоа, овој пра­зник секо­гаш се слави во про­лет, што е уште една ...

Добротворен велигденски концерт во Струмица

Н.Македонија - 11.04.2012

„Да ја разбудиме хуманоста“ е мотото под кое на 16 април, понеделник, во спортската сала „Парк“ во Струмица ќе се одржи традиционалниот велигденски добротворен концерт Меѓу учесниците се некои од ...

Оригинални велигденски декорации за домот (фото)

Mnogoo - 11.04.2012

Велигденските празници се време за славење и пријатно релаксирање покрај членовите на семејството и пријателите. Задоволството ќе биде потполно доколку домот пригодно го декорирате со предмети и ...

Охрид пред Велигден

Алфа - 11.04.2012

Ќе го живне ли најголемиот христијански празник, Охрид ? На само ден пред почетокот на продолжениот празничен викенд, ривиерата е празна.

Македонска естрада за Велигден во Струмица...

MMM.com.mk - 11.04.2012

Под мотото: Да ја разбудиме хуманоста, на 16 април, понеделник, во спортската сала Парк во Струмица ќе се одржи традиционалниот велигденски добротворен концерт на кој ќе настапат дел од најпознатите ...

„Браво бенд“ со велигденски свирки во Струмица

+инфо - 11.04.2012

За претстојните празнични велигденски денови момците од групата „Браво бенд“ ќе продолжат да ја забавуваат публиката во македонските клубови и дискотеки.

Велигденска изложба во Домот на занаетчии

Канал5 - 11.04.2012

Изложба на велигденски експонати во Здружението на занаетчии. Следниот месец љубителите на ракотворбите ќе можат да си одберат и да купат предмети изработени од дрво, стакло или друг материјал во ...

Неколку идеи за празничен декор

Вечер - 11.04.2012

Пред да почнете да ја декорирате празничната велигденска трпеза, основно правило кое мора да го знаете е тоа дека ја имате слободата на целиот свет.

Изложба хрватски Велигден

Вечер - 11.04.2012

Во Музејот на Македонија денеска (12 часот) ќе се отвори изложбата "Хрватски Велигден". Настанот е во рамките на соработката со Етнографскиот музеј во Загреб.

Борби со јајца и прскање со вода дел од велигденските обичаи

Вечер - 11.04.2012

Велигденските обичаи во земјите низ светот се различни како и нивните народи. Од велигденски пиленца во Шведска и погреб на харинга во Ирска, традициите продолжуваат до прскање со вода во Полска.

Во традиционален лов на велигденски јајца, 3-годишно дете најде рачна граната

Лимбо - 11.04.2012

Во традиционале лов или потрага по шарени велигденски јајца, 3-годишно дете во Англија, наместо велигденско јајце пронашло рачна граната од Втората светска војна, пренесува Дејли Мејл.

Велигденски средби во црквата “Св. Петар и Павле“

Нетпрес - 11.04.2012

Во недела во дворот на црквата “Св. Петар и Павле“ во Горно Лисиче ќе се одржат традиционалните 25-ти велигденски средби.

Средби по повод Велигден во црквата „Св.Петар и Павле“

Sky - 11.04.2012

Традиционалните 25- велигденски средби ќе се одржат во недела во дворот на црквата „Св.Петар и Павле“ во Горно Лисиче. Секоја година на Велигден средбите традиционално ги организира Црковниот одбор ...

Резервиравте ли јајца за Велигден!?

Нетпрес - 11.04.2012

Во пресрет на велигденските празници, редакцијата на Нетпрес утрово доби анонимно писмо од ’изнервирана’ домаќинка која вели, со зборови не може да се опише тоа што и се случило.

Изложба "Хрватски Велигден" од утре во Музејот на Македонија

eReporter - 11.04.2012

Во Музејот на Македонија утре ќе биде отворена изложбата „Хрватски Велигден“. Автор на концепцијата за изложбата е Јосип Барлек, виш кустос од Еетнографскиот музеј во Загреб.

Обама се опушти за Велигден

БезПардон - 11.04.2012

Необичните фотографии кои се појавија го покажуваат американскиот претседател Барак Обама во нетипична ситуација за која многумина би рекле дека не му доликува на претседател.

Велигден и Џокси – оди ли едно без друго?

БезПардон - 11.04.2012

Прва асоцијација на Велигден ни е секогаш Џокси. А дојде овој голем верски празник, медиумите се преплавени со него, а неговата антологиска „На велигден сум се заљубил“ е најпуштана песна.

Ученици од Охрид организираа велигденска акција

Sky - 11.04.2012

Продажна акција на украси беше организирана од учениците од ОУ „ Св. Наум Охридски“ во Пештани, Коњско, Елшани и Трпејца , заедно со родителите, а по повод велигденските празници.

Табла јајца 300 денари- и во Македонија изгледа јајца несат златни кокошки

БезПардон - 11.04.2012

Како и секоја година така и оваа трговците пред велигденските празници цените ги дигнаа до “даска”. Табла јајца која до пред извесно време чинеше од 180 до 200 денари чини 250 денари, а на некој ...

Велигден ги „дере“ граѓаните

Р.С.Европа - 10.04.2012

Традиционално пред Велигден, цените на прехранбените производи драстично поскапуваат. Јајцата се продаваат и до 10 денари.

Барак и Мишел угостија 30.000 деца во Белата куќа за Велигден

МКД - 10.04.2012

Американскиот претседател и првата дама на 134-тиот редовен годишен настан по повод Велигден примиле голем број деца со нивните родители во дворот на Белата куќа, организирајќи им целодневна забава ...

Подготовки за велигден: 5 идеи за празничен декор

Црнобело - 10.04.2012

Пред да почнете да ја декорирате празничната трпеза, знајте дека ја имате целета слобода на овој свет. Никому нема да му падне на ум да ви забележи... ..

Предлог велигденски јајца

БркајРабота - 10.04.2012

Доколку и вие сакате да имате интересно дизајнирани велигденски јајца, погледнете ги предлозите што тимот на Бркај Работа ги подготви за вас.

Браво бенд на Велигденска турнеја

MMM.com.mk - 10.04.2012

Браво бенд со своите песни, и сопствената изведба на најпознатите хитови на најголемите музички ѕвезди од бившите ЈУ простори продолжува да ја забавува публиката во најпознатите летни клубови и ...

Најубави пролетни (велигденски) дестинации

Штипка - 10.04.2012

Се ближат Велигденските празници, па сигурно размислувате каде би можеле да побегнете на неколку дена и да закрепнете од метежот и постојаните обврски.

Трик: Како најбрзо да излупите јајце

Факултети - 10.04.2012

Велигденските празници се на прагот. Обичај е на овој празник да им се даруваат јајца на сите што ќе го посетат домот. Еве еден интересен трик како најбрзо да излупите јајце...

Велигденската трпеза ќе ги чини Македонците 50 евра

Н.Македонија - 10.04.2012

Граѓаните велат дека секоја година трпезата е сѐ поскромна, но сепак ќе ги запазат традиционалните навики за прославување на големиот христијански празник Цените пламнаа последниве денови Солени цени ...

Велигденска музичка турнеја на Браво бенд!

Backstage - 10.04.2012

Македонската поп рок група Браво бенд со своите песни и сопствeната изведба на најпознатите хитови на најголемите музички ѕвезди од поранешните ЈУ простори, продолжува да ја забавува публиката во ...

Млади тиквешани за Велигден гробиштата ги претвораат во корзо

Дневник - 10.04.2012

Вистински забави прават млади тиквешани на гробишта во Тиквешко секоја година во сабота после полноќ, на првиот ден од Велигден.

Креативни идеи за велигденски јајца

Факултети - 27.04.2016

Велигден е на прагот, а со тоа доаѓа и бојадисувањето на јајца и сите тие велигденски декорации кои доаѓаат со празникот. Доколку сакате да отстапите од обичното бојадисување на јајца, ви нудиме неколку одлични идеи кои можете да ги искористите.

Велигден ќе го дочекаме со дожд

Sky - 10.04.2012

Деновиве ќе преовладува променливо време со сончеви периоди и кратки локални врнежи од дожд, информираат од УМХР. Поројни дождови не очекуваат и за време на велигденските празници со пролетни ...

Велигденски хепенинзи во Карпош

Sky - 10.04.2012

Велигденски хепенинзи ќе се одржат во неколку основни училишта во општина Карпош. Хепенинзите ќе се одржат утре по повод големиот христијански празник – Велигден, а на нив посетителите ќе можат да ...

Семки и зрна за велигденски јајца

Divian Arts - 09.04.2012

За декорација на велигденските јајца, може да употребите леќа, сусам, семе од сенф, јачмен, ситен ориз или пак мак (немелен), кориандер, бибер, гравчиња итн.

6 Најоткачени велигденски фотографии

Интересно - 09.04.2012

Деца и животни се совршена комбинација за прекрасени, слатки и смешни слики... Реакцијата на малите, не само со живите, туку и со плишаните животни, често изненадува.

Најчудните велигденски обичаи ширум светот

Идивиди - 09.04.2012

Со оглед на тоа што е можеби најголемиот христијански празник, за повеќето верници Велигден претставува ден за славење, проследен со многубројни подготовки.

В недела - Прво издание на „Велешки велигденски фестивал“

Н.Македонија - 09.04.2012

И велешани ќе добијат свој музички фестивал, пред сѐ наменет за помладата публика Промоторската куќа „Инфинити“ од Штип в недела, 15 април, го организира првиот „Велешки велигденски фестивал“ (Veles ...

Топ европски дестинации за Велигден

iLike - 09.04.2012

Во пресрет на големиот христијански празник Велигден, кој оваа година е на 15-ти односно 8-ми април за припадниците на католичката вероисповест, ви предлагаме неколку интересни европски дестинации ...

Оригинални велигденски јајца

Divian Arts - 09.04.2012

Големиот христијански празник Велигден е на прагот. Дали веќе решивте како ќе изгледаат вашите велигденски јајца оваа година? Дали се одлучивте за класично фарбање или можеби нешто поинакво? Ние ви ...

Прволигашите ќе играат на Велигден!

Н.Македонија - 09.04.2012

Згуснатиот распоред на пролетниот дел од сезоната во Првата македонска фудбалска лига ги натера клубовите да прифатат 26. коло да го играат и на христијанскиот празник Велигден, в недела 15 април.

Над 100 илјади странски туристи очекува Бугарија за Велигден

+инфо - 09.04.2012

Над 100 илјади странски туристи се очекува да пристигнат во Бугарија за Велигденските празници, извести утрово Бугарското национално радио.

Трагедија на Велигденска миса во Франција – загина 6 годишно дете

Канал5 - 09.04.2012

Шест годишно девојче загина а многумина се повредени откако пропадна подот во куќата во која се одржувала Велигденска миса за околу сто и педесет луѓе, во близина на Париз – јави Хералд сан.

22 лица загинаа на Велигден во црква во Нигерија

Канал5 - 09.04.2012

22 лица, повеќето жени и деца, загинаа а 31 се повредени во централната држава Бену кога црквата во која се одржувало велигденско бдеење се урнала врз нив – изјави владиниот портпарол Клетус Акваја.

Момче во потрага по велигденски јајца пронашло бомба!

Точка - 09.04.2012

Се верува дека бомбата е уште од втората светска војна, а пронајдена е до улица во британскиот Вест Сомерсет. Полицијата веднаш повикала цел пиротехнички тим кога во саботата тригодишно момче во ...

Еве зошто зајакот е дел од велигденската традиција!

Точка - 09.04.2012

Трпезите во многу домови веќе се украсени со симболи за Велигден. Така, овие денови најчеста глетка на христијаните се кошнички наполнети со шарени јајца.

Еве зошто зајакот е дел од велигденската традиција!

Нетпрес - 09.04.2012

Трпезите во многу домови веќе се украсени со симболи за Велигден. Така, овие денови најчеста глетка на христијаните се кошнички наполнети со шарени јајца.

Како зајакот се најде во велигденската приказна

Sky - 09.04.2012

Трпезите во многу домови се веќе велигденски украсени со најразлични велигденски симболи. Најчесто христијанските кошнички овие денови се наполнети со шаерни јајца, но како зајакот се најде во оваа ...