TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Жестока расправа на Артан Груби и Африм Гаши

Дневник - 12.07.2014

Протестите, кои првично биле иницирани против пресудата за случајот „Монструм“, се злоупотребени за профилирање нова политичка партија, но и од исламски радикали.

Вики Нуланд наместо „Мекдоналд“

Дневник - 12.07.2014

Нема посмирувачка глетка од таа на германската амбасадорка Гудрун Штајнакер со Зоран Заев и Радмила Шекеринска. Kога на едно место ќе се собере толкав интензитет на политичка интелигенција, тогаш не ...

И деца довлечкани на протестите на Бит-пазар

Дневник - 12.07.2014

Со помали поединечни инциденти, без насилство и без судир со полицијата помина вчерашниот протест на околу 1.000 граѓани кои повторно излегоа да го искажат револтот од досудените доживотни казни за ...

ФОТО+ВИДЕО: Полицијата професионална до крај - погледнете ги снимките од вчерашните протести за „Монструм“

Press24 - 12.07.2014

Министерството за внатрешни работи уште еднаш се покажа на ниво на задачата и покрај провокациите на дел од демонстрантите кои вчера протестираа против пресудите во случајот „Монструм“.

Протестите завршија мирно, Монструм се заборави, политичките игри се засилија

МКД - 12.07.2014

Вчерашните протести покажаа дека сепак тука има некаква организација, организатори, група на луѓе со одредена цел. Овојпат немаше инциденти. Таква беше командата. И тоа се спроведе.

И деца протестираа за „Монструм“

Press24 - 12.07.2014

Меѓу демонстрантите на вчерашните протести против пресудите во „Монструм“ имало и многу деца, објавува денеска Дневник. Според Дневник, дел од присутните малолетници скандирале, а дел биле во првите ...

Протестите мирни, штетата далекосежна

Н.Македонија - 12.07.2014

И покрај фактот што протестите поминаа мирно, подготовката за нив, заканите што ќе биде, интернационализацијата и вметнувањата на кукавичините јајца на национализмот, верскиот радикализам и ...

МВР на ниво на задачата

Вистина.мк - 12.07.2014

Министерството за внатрешни работи уште еднаш се покажа на ниво на задачата и покрај провокациите на дел од демонстрантите кои и денес протестираа за случајот „Монструм“.

Слобода за осудените и оставки од Јанкулоска, судијата и обвинителката

Deutsche Welle - 11.07.2014

Ова се барањата кои на денешните протести во Скопје ги изнесоа демонстрантите кои се незадоволни од пресудата за петкратното убиство кај Смилковско езеро.

Протестите завршија, демонстрантите се повлекуваат

Фокус - 11.07.2014

Луѓето што се залагаа за изразување на протестот и испорачување на барањата на мирен начин очигледно ги задржаа под контрола оние што заговараа радикализација.

Протестите на Битпазар за „Монструм “ завршија без инциденти

Канал5 - 11.07.2014

По петочната молитва во Јаја пашината џамија Албанците повторно излегоа на протести. Тие се упатија кон судот, но беа спречени од полицијата и стигнаа до Битпазар.

Не се одржаа најавените контрапротести пред Владата

24 Вести - 11.07.2014

Контрапротестите закажани на социјалните мрежи пред зградата на Владата воопшто не се одржаа. Иако беа најавени во 14 часот, протестот со мото „Македонија на Македонците“ не се случи, а пред Владата ...

ФОТО: Протестите напрегнати, но мирни

Утрински - 11.07.2014

Само помала група се обиде со фрлање камења кон полицајците да предизвика инцидент, но подоцна и тие се повлекоа Во напната атмосфера, под силно полициско обезбедување, но без инциденти помина ...

Мирни, но со провокации денешните протести во Скопје

24 Вести - 11.07.2014

Ослободување на осудените, оставка од Јанкуловска и Гешковска – ова се барањата кои ги испорачаа демонстрантите на денешните протести во Скопје по епилогот од судскиот процес за петкратното убиство ...

Барањата на Ахмети за „Монструм“ неприфатливи

24 Вести - 11.07.2014

Никола Груевски му одговори на коалицискиот партнер Ахмети – барањето на ДУИ за враќање на просецот „Монструм“ од почеток со меѓународен мониторинг е непознато и непредвидено во македонскиот правен ...

Учесниците во протестот за Монструм се повлекуваат

Вест - 11.07.2014

Голем дел од толпата што протестира за случајот „Монструм“ почна да се повлекува кон Чаир. Протест почна откако учесниците од Јајапашината џамија се упатија кон Битпазар.

Исламистите со години мавтаат со саудиски знамиња

Дневник - 11.07.2014

Верските аналитичари предупредуваат дека тоа е своевидна порака за поддржување на вахабизмот, кој нема корени меѓу исламските верници во земјава Мавтањето со знамињата на Саудиска Арабија како симбол ...

Груевски и Ахмети во четири очи за „Монструм“

Дневник - 11.07.2014

Барањето за странска експертиза во предметот е малку избрзана. ОБСЕ веќе имаше свои набљудувачи уште од почетокот на судењето и нема зошто Владата или партиите да се мешаат во судски предмети, вели ...

Почнаа протестите во Скопје под силно полициско обезбедување

24 Вести - 11.07.2014

Почнаа протестите во Скопје по пресудите за петкратното убиство кај Смиљковско езеро. Бројни полициски единици се распоредени во центарот на градот. Преку социјалните мрежи за денеска е закажан ...

Протести и контрапротести во Скопје?

Утрински - 11.07.2014

Во централното подрачје на Скопје распоредени се бројни полициски единици. И за денеска преку социјалните мрежи се најавува протест по пресудите во случајот „Монструм“.

Неколку илјади демонстранти излегоа на протести во Скопје

Телма - 11.07.2014

Повеќе илјади демонстранти излегоа во Скопје на протести поради пресудите во процесот „Монструм“. Во моментов демонстрантите се собрани на булеварот помеѓу Битпазар и ТЦ „Мавровка“, каде јаки ...

Почна протестот - тензично, но мирно

Утрински - 11.07.2014

Во тензична и напната атмосфера и под силно полициско обезбедување почнаа протестите на поголема група Албанци против пресудите во случајот "Монструм".

ГАЛЕРИЈА Група од околу 300-400 демонстранти тргна од „Јаја Паша“

+инфо - 11.07.2014

Група од околу 300 - 400 луѓе пред малку тргна од пред џамијата „Јаја Паша“, после пладневната молитва, кон Судска палата, на протестот против доживотните затворски казни изречени во случајот ...

Полицијата спремна за петочните протести

Р.С.Европа - 11.07.2014

Големо полициско присуство се забележува кај комплексот судови во Скопје и кај трговскиот центар Мавровка во очекување на протестите за случајот Монструм. Продавниците на Бит пазар се затворени.

ФОТО: Апели за мирни протести од сите страни, полицијата на готовс

Курир - 11.07.2014

Македонската полиција е максимално подготвена за најавените денешни протести по повод пресудата за случајот „Монструм“. Во текот на вчерашниот ден, од сите страни дојдоа апели за мирни протести без ...

ФОТО: Протестите засега мирни - погледнете колку демонстранти тргнаа кон Судска палата

Press24 - 11.07.2014

Oколу 300 - 400 луѓе тргнале пред малку тргна од пред џамијата „Јаја Паша“ кон Судска палата на протестот против пресудите во случајот „Монструм“. Протестот засега е мирен, но, голем број полицајци ...

ФОТО + ВИДЕО: Ништо од контрапротестите пред Влада

А1 On - 11.07.2014

Нема протести пред Владата. Иако преку социјалните мрежи, за денеска во 14 часот, беа најавувани контрапротести против демонстрациите на незадоволните со пресудите за „Монструм“, во закажаното време ...

Мирно заврши протестот поради пресудите од Монструм

Р.С.Европа - 11.07.2014

Заврши протестот кој денеска се одвиваше во знак на незадоволство поради пресудите од случајот Монструм. Некои од редарите на протестот дадоа изјава во која повикуваат на мирно решавање на сите ...

Видео: Насилниците кои протестираа се истепаа меѓу себе

Курир - 11.07.2014

Подготвеноста и високата професионалност на полицијата, беше причина денешните протести да не ескалираат. Протестот започна по петочната молитва кај Јаја Паша, кога група насилници се упатија кон Бит ...

Протестите завршија, демонстрантите се повлекоа

Кајгана - 11.07.2014

Петочните протести поради пресудата во случајот „Монструм“ поминаа помирно откако еден час по нивното започнување, демонстрантите се разотидоа. Неколкуте илјади демонстранти го започнаа протестот ...

Силно полициско обезбедување во Скопје за протестот за случајот „Монструм“

Inpress - 11.07.2014

Скопје, 11. јули 2014 (ИНПРЕС) Бројни полициски единици се распоредени во Скопје. Денес е големиот протест по пресудите за петкратното убиство кај Смиљковско Езеро.

ГАЛЕРИЈА Толпата сопрена пред „Мавровка“, се враќа кон Бит Пазар

+инфо - 11.07.2014

Масата од неколку илјади демонстранти од страна на полицијата беше сопрена на крстосницата кај „Мавровка“, по што после неколку десетици минути, почна полека да се враќа назад кон Бит Пазар.

Демонстрантите ја нападнаа полицијата

Сител - 11.07.2014

Организаторите ги повикаа демонстрантите да се разотидат и наредната недела повторно да протестираат, јавува Република. Дел од организаторите на денешниот протест кои што даваа изјави се непознати за ...

[Во живо] Протести на Бит пазар за пресудите во „Монструм“

Радио МОФ - 11.07.2014

Следете ги на Радио МОФ најновите информации за сите случувања за тековните протести поради пресудите за случајот „Монструм“ 14: 30 И покрај тензичната атмосфера и бројните предупредувања, протестите ...

Почнаа да летаат камења и дрвја кон полицијата - организаторите бараат повлекување на толпата

Press24 - 11.07.2014

Почнаа да летаат камења и дрвја кон полицијата и медиумските екипи, јавува Република. Група демонстранти се обидува да се судри со полицискиот кордон, но, постарите демонстранти ги туркаат помладите ...

Да се пробие или не полицискиот кордон- тензично на демонстрациите

Нова ТВ - 11.07.2014

Дел од демонстрантите се за мирни протести но дел сакаат да се го пробијат полицискиот кордон, тие во моментов се расправаат меѓу себе. Како што јавува репортерот на НОВА, Сашка Цветковска, кон ...

Протести во Скопје: Главниот град под силно полициско обезбедување

Таратур - 11.07.2014

Како што беше најавено, денешниот протест против пресудата за случајот „Монструм“ започна после пладневната молитва. Протестирачите тргнаа од Јаја-пашината џамија.

ВИДЕО: Нема мрдање пред македонската полиција - погледнете како ги блокираа демонстрантите пред Мавровка

Press24 - 11.07.2014

Полициските сили ги пречекаа и ги блокираа демонстрантите кај трговскиот комплекс Мавровка. Полицијата успеа да ги спречи демонстрантите з да се упатат кон Судот, каде сакаа да го продолжат протестот ...

Мирен протест за пресудата во „Монструм“

Макфакс - 11.07.2014

Повеќе стотици демонстранти во петок попладне тргнаа од џамијата Јаја Паша во населба Чаир и стигнаа до Бит Пазар за да го изразат незадоволството од пресудата во случајот „Монструм“.

Протестите завршија мирно, полицијата се повлекува

Нова ТВ - 11.07.2014

Денешните протести завршија мирно но се одвиваа во тензична атмосфера. Полека и полицијата се повлекува во овие моменти. Дел од демонстрантите беа за мирни протести но, дел сакаат да се го пробијат ...

Новинарка на порталот Нова погодена со тврд предмет

Press24 - 11.07.2014

Тензично меѓу демонстрантите на денешните протести во Скопје. Дел од нив инсистираат да се заврши процесот, но, останатите сакаат да го пробијат полицискиот кордон - па така, групите се расправаат ...

Граѓаните одговорни - од контрапротестот пред Владата нема ништо

Press24 - 11.07.2014

Граѓаните се докажаа како разумни и одговорни. Иако на социјалните мрежи за денеска во 14 часот беа најавувани контрапротести против демонстрациите за пресудите во „МОнструм“, сепак никој не се ...

Од џамија, за етничка Албанија и ослободување на обвинетите во Монструм (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 11.07.2014

Очигледно со поинакви препораки, денеска демонстрантите протестираа без марами, без камења, без фундаменталистички симболи, без повикувања на Алах, ама со извици „УЧК", „Голема Албанија", „Али ...

ГАЛЕРИЈА Протестите мирни, малолетници фрлаа камења, постарите ги одвлекуваа

+инфо - 11.07.2014

Првите редови на огромната маса демонстранти се повлекоа на 50 метри од полицискиот кордон, а неколку илјади луѓе уште се на булеварот Крсте Мисирков од крстосницата кај Мавровка кон Бит Пазар.

ВИДЕО: Насилниците кои протестираа се истепаа меѓу себе

Сител - 11.07.2014

Протестот започна по петочната молитва кај Јаја Паша, кога група насилници се упатија кон Бит пазар. Иако организаторот на протестите за процесот „Монструм“ ги замоли демонстраните мирно да си ...

ВИДЕО: МВР крајно професионално си ја заврши работата

Press24 - 11.07.2014

Министерството за внатрешни работи уште еднаш се покажа на ниво на задачата и покрај провокациите на дел од демонстрантите кои и денес протестираа за случајот „Монструм“.

Протестите завршуваат без инциденти

А1 On - 11.07.2014

Денешните протести против доживотните пресуди за „Монструм“ завршуваат мирно. Поголем дел од демонстрантите си заминуваат во насока на Чаир, сепак во текот на протестите имаше тензична атмосфера.

Протест пред Влада не се случи

Нетпрес - 11.07.2014

Контрапротестите пред Владата, кои беа најавени во исто време со протестите кои се одржуваат во знак на револт од пресудата за случајот „Монструм“, не се одржаа.

Толпата што протестираше на Бит Пазар се разотиде

Нетпрес - 11.07.2014

Демонстрантите кои протестираа на Бит Пазар се разотидоа. Протестот помина без поголеми инциденти, освен што во два-три наврати имаше туркање со полицијата и фрлање камења по неа.

Мирно завршија денешните протести во Скопје

Алфа - 11.07.2014

Голем дел од толпата што денеска протестира за случајот „Монструм“ почна да се повлекува кон Чаир. Голем дел од толпата што денеска протестира за случајот „Монструм“ почна да се повлекува кон Чаир.

Мирно и без поголеми инциденти: Завршува протестот против пресудите во „Монструм“

Press24 - 11.07.2014

Привршува протестот против пресудите за случајот „Монструм“, кој денеска помина без поголеми инциденти. Се повлекуваат и полицијата и демонстрантите. Според информациите на Република, на протести ...

ВИДЕО: Тепачката на протестантите кај Бит пазар

Press24 - 11.07.2014

Подготвеноста и високата професионалност на полицијата, беше причина денешните протести да не ескалираат. Протестот започна по петочната молитва кај Јаја Паша, кога група насилници се упатија кон Бит ...

Протестите поминаа мирно, демонстрантите се повлекоа

Макфакс - 11.07.2014

Петочните протести поради пресудата во случајот „Монструм“ поминаа мирно и без инциденти, откако еден час по нивното започнување, демонстрантите се разотидоа.

ГАЛЕРИЈА Политичарите рекоа мирен протест, така и бидна

+инфо - 11.07.2014

Поранешниот пратеник во македонското Собрание Хисни Шаќири, но и градоначалникот на Струга Зијадин Села, беа меѓу граѓаните кои денеска мирно протестираа по главната улица кај Бит Пазар кои бараа ...

ВИДЕО: Протестот заврши, демонстрантите фрлија неколку камења

А1 On - 11.07.2014

Протестот против пресудите за обвинетите во „Монструм“ заврши иако беше во тензична атмосфера. Демонстрантите овој пат не се судрија со полицијата и се повлекоа кон Чаир.

ФОТО:Скопје под полициска опсада

Сител - 11.07.2014

Претпладнево полицијата и специјалните полициски единици се подготвуваат за најавените протести против пресудите за случајот „Монструм“. Токму минатиот петок по молитвата во Јаја-паша џамијата голема ...

Протестите завршија мирно, улиците отворени за сообраќај

Курир - 11.07.2014

Мирно и без нереди заврши протестот кај Бит-пазар. Денешниот протест почна откако учесниците од Јајапашината џамија се упатија кон Битпазар. Во период од околу час и половина двете ленти на булеварот ...

Протестите завршија мирно - улиците отворени за сообраќај

Press24 - 11.07.2014

Мирно и без нереди заврши протестот кај Бит-пазар. Ве период од околу час и половина двете ленти на булеварот пред Бит-пазар беа исполнети со демонстранти за случајот Монструм.

Не се одржаа најавените контрапротести пред Владата

+инфо - 11.07.2014

Контрапротестите закажани на социјалните мрежи пред зградата на Владата воопшто не се одржаа. Иако беа најавени во 14 часот, под мотото „Македонија на Македонците“ до такво нешто не дојде, а пред ...

Протести поради „Монструм“ организирани и мирни

Р.С.Европа - 11.07.2014

За разлика од минатата недела, денешните протести беа мирни и беше забележливо дека има редари кои се грижеа да не дојде до поголеми инциденти. По нешто повеќе од час протестирање демонстрантите на ...

ВИДЕО: МВР на ниво на задачата

Курир - 11.07.2014

Министерството за внатрешни работи уште еднаш се покажа на ниво на задачата и покрај провокациите на дел од демонстрантите кои и денес протестираа за случајот „Монструм“.

Организаторите бараат повлекување на демонстрантите, мал дел од нив ја нападнаа полицијата

Курир - 11.07.2014

Организаторите ги повикаа демонстрантите да се разотидат и наредната недела повторно да протестираат, јавува Република. Дел од организаторите на денешниот протест кои што даваа изјави се непознати за ...

ПРОТЕСТИ: Немало организирано доаѓање од Приштина

Телеграф - 11.07.2014

Како што потврдуваат од МВР, на граница не е запрен влез за ниту еден патник кој влегувал во земјава ниту пак имало поголем проток на возила од вообичаено Спротивно на најавите и повиците за ...

Демонстрантите ја нападнаа полицијата

Кајгана - 11.07.2014

Група помлади демонстранти се обидува да се судри со полицискиот кордон.Започнаа да летаат камења и дрвја кон полицијата и медиумските екипи, пишува Република.

[Видео] Протести против пресудите за случајот „Монструм“

Радио МОФ - 11.07.2014

Завршија протестите против пресудите за случајот „Монструм“. И покрај тензичната атмосфера и бројните предупредувања, протестите поминаа без поголеми индиценти.

Мирни протести за „монструм“, траеа околу еден час и ги изјаловија очекувањата на радикалните подбуцнувачи

Алфа - 11.07.2014

И покрај силните најави, иницирани од радикалнирте подбуцнувачи, кои очигледно, не и сакаат добро на државата, денеска се оддржаа мирни протести за монструм.

ГАЛЕРИЈА: Во Скопје врие полиција - МВР максимално подготвено

Press24 - 11.07.2014

Скопје се подготвува за најавените протести. Полицајци од цела Македонија утрово пристигнаа во главниот град за да се справат со најавените протести против пресудите во случајот „Монструм“.

Пред протестите, Скопје под засилено обезбедување

+инфо - 11.07.2014

Бројни полициски единици се распоредени денеска во главниот град, како превентивна мерка за спречување на нарушување на јавниот ред и мир, откако преку социјалните мрежи за денеска е закажан наводно ...

Апели за мирни протести од сите страни: Бидете разумни и смирени!

Press24 - 11.07.2014

Апели за мирни протести пристигнаа од сите страни. Македонскиот премиер Никола Груевски, претседателот Ѓорге Иванов и речиси сите релевантни политички субјекти вчера повикаа на мирни протести.

Скопје се подготвува за немири, се преповторуваат апелите за ненасилни протести

МКД - 11.07.2014

Полицијата од утрово почна да си ја врши работата. Големи полициски сили веќе се распоредени во околината на Владата и на ТЦ Мавровка. Нема организатор на протестите, никој официјално не пријавил ...

Чаир се подготвува за протестите - дуќаните под клуч

Press24 - 11.07.2014

Скопје се подготвува за најавените протести за „Монструм". Полицајци од цела Македонија утрово пристигнаа во главниот град и се на готовс да се справат со најавените протести.

Силно полициско обезбедување во центарот на Скопје

Телеграф - 11.07.2014

Полицијата се подготвува за протестите и контрапротестите што се најавуваат на социјалните мрежи На повеќе локации во централното градско подрачје од утрово се распоредуваат многубројни полициски ...

Учесниците во протестот се повлекуваат

Сител - 11.07.2014

Голем дел од толпата што денеска протестира за случајот „Монструм“ почна да се повлекува кон Чаир. Денешниот протест почна откако учесниците од Јајапашината џамија се упатија кон Битпазар.

Се собираат протестанти кај Јаја-пашината џамија

Телеграф - 11.07.2014

Продавниците работат нормално, иако продавачите велат дека ќе ги заклучат дуќаните ако почнат протести Поголема толпа луѓе со албански знамиња веќе почна да се собира пред Јаја Паша во Чаир, каде се ...

Откажан контрапротестот, мирно пред Владата

Бриф - 11.07.2014

Нема протести пред Владата. Иако преку социјалните мрежи, за денеска во 14 часот, беа најавувани контрапротести против демонстрациите на незадоволните со пресудите за „Монструм“, во закажаното време ...

(ВИДЕО) Тачи за 24 Вести: Да се ослободат приведените од протестите

Либертас - 11.07.2014

Приведените од досегашните протести итно да се ослободат, бара лидерот на ДПА, Мендух Тачи, во ексклузивно интервју за нашата телевизија. На тој начин, смета Тачи, државата ќе помогне во рекласирање ...

Заврши протестот за „Монструм“ без големи инциденти, на крајот тепачка меѓу демонстрантите

Бриф - 11.07.2014

Протестот против пресудите во случајот „Монструм“ заврши и демонстрантите се разотидоа од Бит Пазар. Имаше помали инциденти со фрлање на камења кон полицијата, а беше удрен и снимателот на Телма.

Демонстрантите се разотидоа,се повлекува и полицијата

Локално - 11.07.2014

Денешните протести завршија мирно но во тензична атмосфера. Полека и полицијата се повлекува во овие моменти. Дел од демонстрантите беа за мирни протести но, дел сакаат да се го пробијат полицискиот ...

Демонстрантите стина до Мавровка и седнаа на земја, протестите мирни

Денешен - 11.07.2014

Демонстрантите дојдоа до Мавровка каде беа пречекани од полициски кордон. За разлика од минатиот пат, овој пат на протестите има редари кои не дозволуваат ситуацијата да ескалира.

Пред протестите – полиција на секој чекор

МК News - 11.07.2014

Полицајци од цела Македонија утрово пристигнаа во главниот град за да се справат со најавените протести против пресудите во случајот „Монструм“. Од полицијата велат дека максимално се подготвени за ...

Скопје под oпсада

Локално - 11.07.2014

По најавите за сеалбански протести и покрај смирувачките апели ,речиси од сите, многубројни полициски единици денеска се распоредуваат на критичните точку во главниот град.

Протестот завршува мирно, без поголеми инциденти

Република - 11.07.2014

Полицијата почнува да се повлекува, а протестот за пресудите за случајот „Монструм“ привршува, без поголеми инциденти во Скопје. Според проценки, меѓу 3.000 и 5.000 демонстранти од албанска ...

Полицијата се подготвува за најавените протести во Скопје

Либертас - 11.07.2014

Претпладнево полицијата и специјалните полициски единици се подготвуваат за најавените протести против пресудите за случајот „Монструм“. Фото – архива Токму минатиот петок по молитвата во Јаја-паша ...

Со предмет демонстрантите ја погодиле новинарката Сашка Цветковска - неколку камења биле фрлени и кон полицијата

Sky - 11.07.2014

Дел од демонстрантите се за мирни протести но дел сакаат да се го пробијат полицискиот кордон, тие во моментов се расправаат меѓу себе, јави Нова тв. Како што јавува репортерот на НОВА, Сашка ...

Нема најавено протести во Куманово

Kumanovo News - 11.07.2014

Протести за случајот „Монструм„, денеска ќе нема во Куманово. Од Секторот за внатрешни работи, информираат дека до нив нема никаква пријава за собирање или протестирање на граѓаните.

Од џамија, за етничка Албанија и ослободување на обвинетите во Монструм

Тера - 11.07.2014

Очигледно со поинакви препораки, денеска демонстрантите протестираа без марами, без камења, без фундаменталистички симболи, без повикувања на Алах, ама со извици „УЧК", „Голема Албанија", „Али ...

ВРИЕ ОД ПОЛИЦИЈА НИЗ СКОПЈЕ - Две групи ќе протестираат, едни пред влада - други на Битпазар

Sky - 11.07.2014

Претпладнево полицијата и специјалните полициски единици се подготвуваат за најавените протести против пресудите за случајот „Монструм“, јави Либртас.

Апели за мирни протести од сите страни

Скопје инфо - 11.07.2014

Апели за мирни протести пристигнаа од сите страни. Македонскиот премиер Никола Груевски, претседателот Ѓорге Иванов и речиси сите релевантни политички субјекти вчера повикаа на мирни протести.

(ФОТО) Протестот е завршен, демонстрантите се разотидоа!

Фактор - 11.07.2014

Денешниот протест против незадоволителната одлука од случајот „Монструм“ е завршен и протестантите се разотидоа од ...

(ВИДЕО) Тачи за 24 Вести: Да се ослободат приведените од протестите

Локално - 11.07.2014

Приведените од досегашните протести итно да се ослободат, бара лидерот на ДПА, Мендух Тачи, во ексклузивно интервју за нашата телевизија. На тој начин, смета Тачи, државата ќе помогне во рекласирање ...

Дуќаните под клуч,Чаир се подготвува за протестите (ФОТО)

Скопје инфо - 11.07.2014

Поголем број дуќанџии во населбата Чаир утрово најавија дека ќе ги затворат продавниците. Исто така, протестите го пореметија и работното време на Поштата, бидејќи наместо до 20 часот, поради ...

Протестите пред Влада не се одржаа

Денешен - 11.07.2014

Контрапротестите пред Владата, кои беа најавени во исто време со протестите кои се одржуваат во знак на револт од пресудата за случајот „Монструм“, не се одржаа.

Мала насилна група предизвика тепачка меѓу демонстрантите (фото)

Република - 11.07.2014

Во обидот да направат немири, група демонстранти предизвика меѓусебни физички пресметки. Иако организаторот на протестите за процесот „Монструм“ ги замоли демонстраните мирно да си заминат дома, една ...

Новинарка на порталот Нова погодена со тврд предмет на протестите

МК News - 11.07.2014

Според информациите на НоваТВ од терен, неколку камења биле фрлени кон полицијата и новинарските екипи. Тврд предмет ја погодил и репортерката на НоваТВ, Сашка Цветковска.

Демонстрантите и полицајците се повлекуваат – протестите завршија без инциденти

МК News - 11.07.2014

Петочните протести поради пресудата во случајот „Монструм“ поминаа мирно и без инциденти, откако еден час по нивното започнување, демонстрантите се разотидоа.

БЕЗ ИНЦИДЕНТИ: Протестите привршуваат

Sky - 11.07.2014

Иако во тензична атмосфера, денешните протести против доживотните пресуди за „Монструм“ привршуваат мирно. Демонстрантите се разотидоа. Кон полицијата беа фрлени неколку камења.

Протестите поминаа мирно, демонстрантите се повлекоа

Тера - 11.07.2014

Петочните протести поради пресудата во случајот „Монструм" поминаа мирно и без инциденти, откако еден час по нивното започнување, демонстрантите се разотидоа.

Протестите завршија – полицијата се повлекува

Либертас - 11.07.2014

Денешните протести завршија мирно но се одвиваа во тензична атмосфера. Дел од демонстрантите беа за мирни протести но, дел сакаат да се го пробијат полицискиот кордон.Полицијата се повлекува во овие ...

Демонстрантите од Јаја Паша стигнаа на Бит пазар и струшкиот градоначалник Села заедно со нив

Локално - 11.07.2014

Околу 300 до 400 луѓе по петочната молитва во Јаја Паша џамија започнаа да се движат кон Бит пазар. Meѓу демонстрантите забележан е и градоначалникот на Струга Зијадин Села.

Дуќаните под клуч, Чаир се подготвува за протестите

Бриф - 11.07.2014

Поголем број дуќанџии во населбата Чаир утрово најавија дека ќе ги затворат продавниците. Исто така, протестите го пореметија и работното време на Поштата, бидејќи наместо до 20 часот, поради ...

Протестите за Монструм (Од минута во минута)

Република - 11.07.2014

Протестите започнаа веднаш по петочната молитва во Јаја Пашината џамија во Чаир. Демонстрантите извикуваат голема албанија Republika ...

Протест пред Влада не се случи

Точка - 11.07.2014

Контрапротестите пред Владата, кои беа најавени во исто време со протестите кои се одржуваат во знак на револт од пресудата за случајот "Монструм", не се одржаа.

ПОЧНАА ПРОТЕСТИТЕ - Над 300 луѓе тргнаа од пред Јајапашината џамија во Скопје

Sky - 11.07.2014

Над 300 луѓе по петочната молитва во Јаја Паша џамија започнаа да се движат кон Бит пазар, на нив им се приклучуваат се повеќе луѓе, јави НОВА. Meѓу демонстрантите забележан е и градоначалникот на ...

Толпата што протестираше на Бит Пазар се разотиде

Точка - 11.07.2014

Демонстрантите кои протестираа на Бит Пазар се разотидоа. Протестот помина без поголеми инциденти, освен што во два-три наврати имаше туркање со полицијата и фрлање камења по неа.

Видео од денешните протести на Бит-пазар

Република - 11.07.2014

Еве како изгледаа денешните протести на Албанците за случајот „Монструм“ низ објективот на камерите на „Република“. Republika ...

Затворени продавници, Основниот суд порано заврши со работа – Скопје пред протести

МК News - 11.07.2014

Основниот суд Скопје 2 денеска порано заврши со работа. Судската зграда почна да се празни поради најавените протести кои деновиве се организираа преку социјалните мрежи, а кои според најавеното ...

ФОТО: Демонстрантите се приближија до Мавровка

Либертас - 11.07.2014

Демонстрантите кои протестираат незадоволни од пресудите за случајот Монструм, се приближија до Мавровка, каде што ги чека полицијата. За разлика од минатиот пат, овој пат на протестите има редари ...

Полицијата на ниво на задачата, протестите завршија мирно

Скопје инфо - 11.07.2014

Денешните протести поради пресудата во случајот „Монструм“ поминаа мирно и без инциденти, откако еден час по нивното започнување, демонстрантите се разотидоа.

МВР на ниво на задачата

Република - 11.07.2014

Министерството за внатрешни работи уште еднаш се покажа на ниво на задачата и покрај провокациите на дел од демонстрантите кои и денес протестираа за случајот „Монструм“.

Контрапротестантите се воздржаа, не излегоа на најавениот протест!

Фактор - 11.07.2014

Најавениот контра-протест на социјалните мрежи кој беше закажан за во истиот термин како и протестите не се одржа. Контрапротестантите останаа воздржани и ги послушаа апелите на надлежните да не ...

Протестите се мирни, демонстрантите имаат редари кои не дозволуват инциденти

Бриф - 11.07.2014

Протестите на Бит пазар за сега се мирни. На чело на колоната има редари кои не дозволуваат контакт со полицијата. За сега беше фрлен само еден камен кон полицијата, но редарите веднаш реагираа и ...

По барање на Зијадин Села демонстрантите седнаа на земја пред ТЦ Мавровла

Локално - 11.07.2014

Маса од неколку илјади луѓе стигна на Битпазар.Неколку мина од нив носат слика од премиерот Никола Груески, веат албански знамиња и извикуваат УЧК. . За разлика од минатиот пат, овој пат на ...

Организаторот ги повика демонстрантите да се разотидат

Република - 11.07.2014

Организаторот на протестот ги повика демонстрантите кои протестираат за „Монструм“ да се повлечат. Според нивните кажувања, целта им била да го искажат свеото незадоволство.

ГАЛЕРИЈА Илјадници демонстранти на протестот кај Битпазар - полицијата држи се под контрола

Sky - 11.07.2014

Десетици илјади демонстранти се насобраа на големите протести во Скопје, против одлуката за "Монструм". Ситуацијата е тензична. фото ...

ВИДЕО: Еве што се случува пред Влада во моментов

Sky - 11.07.2014

Иако преку социјалните мрежи, за денеска, беа најавувани контрапротести на демонстрациите против пресудата за Монструм, пред Влада нема никој, освен полицајци и новинари.

Организаторот ги повика демонстрантите да се разотидат

Бриф - 11.07.2014

Организаторот на протестот ги повика демонстрантите кои протестираат за „Монструм“ да се повлечат, затоа што е исполнета целта да се искаже незадоволството.

Видео: МВР професионално си ја заврши задачата

Денешен - 11.07.2014

Министерството за внатрешни работи уште еднаш се покажа на ниво на задачата и покрај провокациите на дел од демонстрантите кои и денес протестираа за случајот „Монструм“.

Протестите поминаа, екстремистите без поддршка, а полицијата на ниво на задачата

Вечер Прес - 11.07.2014

Меѓу демонстрантите беа и роднини на осудените кои побараа оставка од министерот Јанкулоска и обвинителот Гешкоска како и нивно итно ослободување Протестите против судската пресуда за случајот ...

Околу 300 демонстранти тргнаа од Јаја Паша

МК News - 11.07.2014

Група од околу 300 – 400 луѓе пред малку тргна од пред џамијата „Јаја Паша“, после пладневната молитва, кон Судска палата, на протестот против доживотните затворски казни изречени во случајот ...

Барањата на Ахмети за „Монструм“ неприфатливи

Локално - 11.07.2014

Никола Груевски му одговори на коалицискиот партнер Ахмети – барањето на ДУИ за враќање на просецот „Монструм“ од почеток со меѓународен мониторинг е непознато и непредвидено во македонскиот правен ...

Протестите почнаа, еве колку демонстранти тргнаа кон Судска палата (ФОТО)

Скопје инфо - 11.07.2014

Oколу 300 - 400 луѓе тргнале пред малку тргна од пред џамијата „Јаја Паша“ кон Судска палата на протестот против пресудите во случајот „Монструм“. Протестот засега е мирен, но, голем број полицајци ...

МВР максимално подготвено за најавените протести (ФОТО)

Скопје инфо - 11.07.2014

Полицајци од цела Македонија утрово пристигнаа во главниот град за да се справат со најавените протести против пресудите во случајот „Монструм“. Од полицијата велат дека максимално се подготвени за ...

(ОБНОВЕНО) ГАЛЕРИЈА+ВИДЕО: Фотографии од протестите

Либертас - 11.07.2014

Порталот Алмакос, како и индивидуални фејсбук корисници објавија фотографии од атмосферата на протестите: Фото + видео: Алмакос, ...

Демонстрантите се степаа меѓусебе, се направија лом

Република - 11.07.2014

Иако организаторот на протестите за процесот „Монструм“ ги замоли демонстраните мирно да си заминат дома, една мала група, околу педесетина од нив, уште не се разотиде.

Организаторите бараат повлекување на демонстрантите, мал дел од нив ја нападнаа полицијата

Денешен - 11.07.2014

Организаторите ги повикаа демонстрантите да се разотидат и наредната недела повторно да протестираат, јавува Република. Дел од организаторите на денешниот протест кои што даваа изјави се непознати за ...

Протестите завршија, пуштен сообраќајот кај „Мавровка“

Н.Македонија - 11.07.2014

Полицијата која беше поставена во кордон на семафорите кај ТЦ „ Мавровка“ не дозволија околу две илјади демонстранти да се приближат на Судската палата.

Организаторите бараат повлекување на демонстрантите, мал дел од нив ја нападнаа полицијата

Вистина.мк - 11.07.2014

Организаторите ги повикаа демонстрантите да се разотидат и наредната недела повторно да протестираат, јавува Република. Дел од организаторите на денешниот протест кои што даваа изјави се непознати за ...

ФОТО: Апели за мирни протести од сите страни, полицијата на готовс

Вистина.мк - 11.07.2014

Македонската полиција е максимално подготвена за најавените денешни протести по повод пресудата за случајот „Монструм“. Во текот на вчерашниот ден, од сите страни дојдоа апели за мирни протести без ...

Апели за мирни протести, полицијата максимално подготвена

Lider - 11.07.2014

Македонската полиција е максимално подготвена за најавените денешни протести по повод пресудата за случајот „Монструм“. Во текот на вчерашниот ден, од сите страни дојдоа апели за мирни протести без ...

Учесниците во протестот се повлекуваат

Идивиди - 11.07.2014

Скопје, 11 јули 2014 (МИА) - Голем дел од толпата што денеска протестира за случајот „Монструм“ почна да се повлекува кон Чаир. Денешниот протест почна откако учесниците од Јајапашината џамија се ...

Видео: Насилниците кои протестираа се истепаа меѓу себе

Вистина.мк - 11.07.2014

Подготвеноста и високата професионалност на полицијата, беше причина денешните протести да не ескалираат. Протестот започна по петочната молитва кај Јаја Паша, кога група насилници се упатија кон Бит ...

Без инцидентите заврши протестот за случајот „Монструм“

Lider - 11.07.2014

Без инциденти заврши денешниот протест за случајот „Монтрум“ кај Бит пазар, а сообраќајот е нормализиран. Протестот почна откако учесниците од Јајапашината џамија се упатија кон Битпазар.

Протестите завршија мирно, улиците отворени за сообраќај

Вистина.мк - 11.07.2014

Мирно и без нереди заврши протестот кај Бит-пазар. Ве период од околу час и половина двете ленти на булеварот пред Бит-пазар беа исполнети со демонстранти кои беа контролирани со силен полициски ...

ЕУ со нов повик: Секој има право да демонстрира, но не насилно

24 Вести - 10.07.2014

Европската унија денеска повторно излезе со повик до сите граѓани на Македонија да останат смирени и да се воздржат од насилство, јавува МИА. Маја Коцијанчич, портпарол на Европската комисија, по ...

ЕУ: Секој има право да демонстрира, но не насилно

Вест - 10.07.2014

Европската унија повторно излезе со повик до сите граѓани на Македонија да останат смирени и да се воздржат од насилство, јавува дописникот на МИА од Брисел.

Јанкулоска: По насилните протести во Тетово, 10 кривични пријави

Вест - 10.07.2014

Десет лица кои учествуваа на насилните протести во Тетово заработија кривични пријави, а две од нив ќе бидат изведени пред судија во предистражна постапка, информираше министерката за внатрешни ...

ЕУ со нов повик: Секој има право да демонстрира, но не насилно

Канал5 - 10.07.2014

Европската унија денеска повторно излезе со повик до сите граѓани на Република Македонија да останат смирени и да се воздржат од насилство. Маја Коцијанчич, портпарол на Европската комисија, по повод ...

Јанкулоска: По насилните протести во Тетово, десет лица заработија кривични пријави

Канал5 - 10.07.2014

Десет лица кои учествуваа на насилните протести во Тетово заработија кривични пријави, а две од нив ќе бидат изведени пред судија во предистражна постапка, информираше министерката за внатрешни ...

ЕУ: Секој има право да демонстрира, но не насилно

Deutsche Welle - 10.07.2014

Европската унија денеска (10.07) повторно излезе со повик до сите граѓани на Македонија да останат смирени и да се воздржат од насилство, јавува дописникот на МИА од Брисел.

ЕУ повикува против насилни протести

Утрински - 10.07.2014

Европската унија денеска повторно упати повик до сите граѓани на Република Македонија да останат смирени и да се воздржат од насилство. Маја Коцијанчич, портпарол на Европската комисија, по повод ...

Јанкулоска: Кривични пријави за протестите во Тетово

Утрински - 10.07.2014

Десет лица кои учествуваа на насилните протести во Тетово заработија кривични пријави, а две од нив ќе бидат изведени пред судија во предистражна постапка, информираше денеска министерката за ...

Реис Реџепи: Би ги тепал манипулaторите на протестите што мавтаа со арапски знамиња

Дневник - 10.07.2014

Јас лично повеќе би ги мавал лицата што манипулираат со протестите отколку да го изразувам гневот кон полицијата, реагира вчера поглаварот на Исламската верска заедница реис-ул-улема Сулејман Реџепи ...

Уапсен тепачот на полицијата во Тетово

Канал5 - 10.07.2014

Според неофицијални информации, полицијата го уапсила демонстрантот кој на протестите за пресудите во „Монструм“ удри полицаец со тупаница. Нападот се случил во саботата, на протестите кои се одржаа ...

Протести на албанската дијаспора во Њујорк по пресудите за „Монструм“

24 Вести - 10.07.2014

Албанската дијаспора вчера во Њујорк одржала протести, а за понеделник се закажани сеалбански протести пред зградата на Обединетите нации, објави порталот ИНА.

Заев се огласи за протестите по повод пресудата за „Монструм“

Канал5 - 10.07.2014

Лидерот на СДСМ на прес - конференција во Струмица со изјава за протестите предизвикани од пресудата за „Монструм“ за петкратното убиство кај Смилковското езеро.

Груевски: Мирни протести, насилството нема да биде толерирано

24 Вести - 10.07.2014

Премиерот Никола Груевски денеска уште еднаш апелираше на мирни протести во врска со пресудите за случајот „Монструм“. Одговарајќи на новинарско прашање, Груевски нагласи дека се она што ќе произлезе ...

ДУИ и ДПА повикуваат на смирување на тензиите

Утрински - 10.07.2014

ДУИ и ДПА денеска ги повикаа сите граѓани да бидат мирни и да се воздржат од акти на насилство."Сите граѓани имаат право да протестираат и да ги искажат своите ставови мирно, но не и да се вклучуваат ...

Преку социјалните мрежи најави за протести и контрапротести

Телма - 10.07.2014

Како одговор на демонстрациите против пресудите во случајот Монструм, на социјалните мрежи за утре се појавија повици за организирање на контрапротести пред владата на Република Македонија.

Неизвесност пред утрешните протести, можни се и ескалации

24 Вести - 10.07.2014

Неизвесност и исчекување пред можните протести за доживотните пресуди изречени за случајот Монструм и контрапротести, и двата најавени на социјалните мрежи за утре.

Насилство на протести нема да се дозволи, порака од претседателот и премиерот, ЕУ загрижена

24 Вести - 10.07.2014

Протестите се демократско право, но институциите нема да дозволат каков било обид за насилство од било која страна, порачаа во одвоени изјави претседателот Иванов и премиерот Никола Груевски во ...

ИВЗ и МПЦ со осуда за протестите

24 Вести - 10.07.2014

Со остри и директно упатени критики поглаварот на Исламската верска заедница Реис ул улема Сулејман Реџепи отворено се спротивстави на употребата на странски знамиња испишани со арапски текстови, но ...

ДУИ и ДПА апелираат за мирни протести

Алсат-М - 10.07.2014

Во врска со најавените протести за утре, идентично реагираа денеска ДУИ и ДПА. Партијата на Ахмети ги повикува сите граѓани да останат смирени и да се воздржат од насилство.

Лидерите бараат мирни протести

Алсат-М - 10.07.2014

Премиерот Никола Груевски апелираше за мирни протести утре и потсети дека институциите нема да дозволат ескалирање на ситуацијата. Државата има капацитет да ги заштити граѓаните и нејзините ...

ДПА и ДУИ апелираат за мирни протести, без насилство

Фокус - 10.07.2014

Според нив, протестантите не треба да прибегнуваат кон насилство, но надлежните институции треба да се справат со овој судски случај според меѓународните стандарди Двете албански партии ДУИ и ДПА ...

Тачи за 24 Вести: Да се ослободат приведените од протестите

24 Вести - 10.07.2014

Приведените од досегашните протести итно да се ослободат, бара лидерот на ДПА, Мендух Тачи, во ексклузивно интервју за нашата телевизија. На тој начин, смета Тачи, државата ќе помогне во рекласирање ...

Груевски: Нема толеранција на насилството

Вест - 10.07.2014

Премиерот Никола Груевски апелираше на мирни протести во врска со пресудите за случајот „Монструм“. Одговарајќи на новинарско прашање, Груевски нагласи дека се она што ќе произлезе како акт на ...

ИВЗ и МПЦ со осуда на протестите

Утрински - 10.07.2014

Двете најголеми верски заедници во Македонија –МПЦ и ИВЗ се огласија со осуда на неодманешните протести во знак на незадоволство од пресудата во судскиот процес „Монструм“.

Груевски повика на мирни протести

Утрински - 10.07.2014

Премиерот Никола Груевски денеска уште еднаш апелираше на мирни протести во врска со пресудите за случајот „Монструм“. Одговарајќи на новинарско прашање, Груевски нагласи дека се она што ќе произлезе ...

ДУИ и ДПА ги повикаа граѓаните да бидат мирни

Телма - 10.07.2014

Демократската унија за интеграција (ДУИ) во врска со најавите на социјалните мрежи за одржување протести утре во Скопје преку соопштение ги повика „сите граѓани да бидат мирни и да се воздржат од ...

ДПА ги повикува граѓаните да се воздржат од насилство на најавените протести

Канал5 - 10.07.2014

Демократската партија на Албанците (ДПА) ги повикува граѓаните да се воздржат од акти на насилство, во врска со ескалацијата на протестите од минатата недела и предупредувањата по социјалните мрежи ...

ЕУ против етничките протести за ,, Монструм”

Канал5 - 10.07.2014

Европската унија повторно со повик до сите граѓани на Република Македонија да останат смирени и да се воздржат од насилство, јавува МИА од Брисел. Портпаролот европската комисија Маја Коцијанчич, по ...

ЕУ: секој има право на протести, но не и на насилни

Телма - 10.07.2014

Европската унија денеска повторно излезе со повик до сите граѓани на Република Македонија да останат смирени и да се воздржат од насилство, јавува дописникот на МИА од Брисел.

Коцијанчич-Сите имаат право да протестираат, но без насилство

Р.С.Европа - 10.07.2014

Портпаролката на Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика, Маја Коцијанчич денеска ги повика сите граѓани и политички лидери да се здружат во духот на конструктивен дијалог за решавање на ...

Кривични пријави за 10 лица по протестите во Тетово

Р.С.Европа - 10.07.2014

Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска информираше денеска дека десет лица кои учествуваа на насилните протести во Тетово заработиле кривични пријави.

ЕК: Сите граѓани имаат право на протести, но не и на деструктивни и насилни акти

Макфакс - 10.07.2014

Европската комисијата (ЕК) во четвртокот упати повик до сите граѓани во Македонија за мирни протести во однос на пресудата за случајот „Монструм“, потенцирајќи дека „граѓаните имаат право на ...

Jанкулоска: Нема да дозволиме група насилници да создава хаос

Press24 - 10.07.2014

MВР идентификуваше десет лица кои учествувале на насилните протести кои се одржаа во неделата во Тетово, кога беа повредени шестмина полицајци и тројца граѓани.

Поглаварот на ИВЗ Реџепи: На протестите во Скопје имаше премногу хорор

А1 On - 10.07.2014

Поглаварот на Исламска верска заедница, Реис-ул-улема Сулејман Реџепи со предупредување да не се злоупотребуваат верските чувства во политички и други цели.

Кому ли му одговара тензијата што се пумпа последниве недели? Сигурно не на Македонците и на Албанците!

МКД - 10.07.2014

Никој не се откажува. А никој и не знае кој треба да се откаже. Сè се пумпа по социјалните мрежи – фан-група, повик, кога и каде и... Политичките партии велат ние не сме, ИВЗ за првпат се огради, ...

Груевски повика на смиреност: Нема да толерираме насилни протести

Press24 - 10.07.2014

Maкедонскиот премиер Никола Груевски денеска повтори дека државата нема да дозволи насилни протести. Премиерот апелираше до сите граѓани кои планираат да излезат на протести тоа да го направат на ...

Во понеделник нови протести на албанската дијаспора во Њујорк

Нова ТВ - 10.07.2014

Албанската дијаспора вчера во Њујорк одржала протести, а за во понеделник се закажани сеалбански протести пред зградата на Обединетите нации, објави порталот ИНА.

Груевски: Државата нема да дозволи насилни протести

+инфо - 10.07.2014

Премиерот Никола Груевски денес уште еднаш повтори дека државата нема да дозволи насилни протести. Тој апелира до сите граѓани кои планираат да протестираат тоа да го направат на демократски начин.

Котевски: Нема пријава до МВР дека утре ќе има протести

А1 On - 10.07.2014

Портпаролот на МВР, Иво Котевски вели дека за утре до полицијата нема пријавено протести ниту од поединиц ниту од некоја невладина организација која официјално би застанала зад организирањето на ...

ДУИ до граѓаните: Воздржете се од насилство

Нова ТВ - 10.07.2014

Во врска со најавите на социјалните мрежи за одржување на протести во петок, 11 јули, во Скопје, сметајќи дека зад протестите не стои ниту еден организатор како и по ескалирањето на протестите ...

ДУИ повикува на мирни протести

Нетпрес - 10.07.2014

Демократската унија за интерграција по највите на социјалните мрежи за одржување на протести во петок, на 11 јули, поврзани со пресудата за случајот „Монструм“, повика на мирни избори без насилство.

Груевски со апел за мирни протести за Монструм

Р.С.Европа - 10.07.2014

Премиерот Никола Груевски денеска уште еднаш апелираше на мирни протести против пресудата за случајот Монструм. Според него, се она што ќе произлезе како акт на насилство нема да биде толерирано од ...

Груевски повикува на смиреност: Државата нема да толерира насилни протести

Курир - 10.07.2014

Премиерот Никола Груевски денес уште еднаш повтори дека државата нема да дозволи насилни протести. Тој апелира до сите граѓани кои планираат да протестираат тоа да го направат на демократски начин.

ДПА побара да не се прибегнува кон насилство, а институциите да се справат со судскиот случај според меѓународни ...

+инфо - 10.07.2014

Демократската партија на Албанците со соопштение до јавноста, кое е речиси идентично со тоа што го испрати ДУИ, побара да не се прибегнува кон насилство на утрешните протести, но и „надлежните ...

ДПА: Ставовите да се искажуваат мирно и без насилни дејствија

Телеграф - 10.07.2014

Сите граѓани имаат право да протестираат и да ги изразат своите ставови мирно, но не и да се вклучат во насилни или деструктивни дејствија, стои во соопштението на ДПА И Демократската партија на ...

ДПА ги повика граѓаните да се воздржат од насилство

Press24 - 10.07.2014

Демократската партија на Албанците (ДПА) ги повикува граѓаните да се воздржат од акти на насилство, во врска со ескалацијата на протестите од минатата недела и предупредувањата по социјалните мрежи ...

Реисот остро го осуди користењето радикални елементи – повик за внимателност и од Приштина и принцот од Албанија

Сител - 10.07.2014

Поглаварот на исламската верска заедница, Сулејман Реџепи остро ги нападна обидите на радикалните структури за манипулација со муслиманите преку протестите за случајот Монструм.

УТРЕШНИ ПРОТЕСТИ: Испратени повици за смирување на страстите

Телеграф - 10.07.2014

Од МВР велат дека досега ниту една група не се пријавила како организатор на протестите. Повиците за нив се шират преку социјалните мрежи, а се повикува на присуство и на лица од соседните земји ...

Државниот врв упати повик за смирување на страстите – проблемите се решаваат во институциите

Сител - 10.07.2014

Апел за мирни протести без насилство и инциденти. Премиерот Груевски побара од демонстрантите кои утре ќе протестираат во главниот град да се воздржат од физички пресметки, напади на полициските ...

ДПА и ДУИ повика на воздржување од насилство

Р.С.Европа - 10.07.2014

ДПА ги повика граѓаните да се воздржат од акти на насилство по најавите на социјалните мрежи за одржување на нови протести против пресудата за случајот Монструм.

ЕУ со нов повик: Секој има право да демонстрира, но не насилно

А1 On - 10.07.2014

Европската унија денеска повторно излезе со повик до сите граѓани на Република Македонија да останат смирени и да се воздржат од насилство, јавува дописникот на МИА од Брисел.

Приведен демонстрантот кој нападна полицаец во Тетово

Сител - 10.07.2014

Десет луѓе кои се однесувале агресивно и нападнале полицајци на протестите во Тетово поврзани со случајот Монструм пред 4 дена ќе добијат кривични пријави.

ВИДЕО: Уапсен тетовскиот демонстрант кој му удри тупаница на полицаец

Курир - 10.07.2014

Според неофицијални информации уапсен е демонстрантот кој за време на протест за пресудите во случајот „Монструм“ му удри тупаница на еден од полицајците, пренесува НетПрес.

Државниот врв порача: Насилството нема да се толерира

МРТ - 10.07.2014

Протести се дозволени секаде, но насилството никаде ниту се дозволува ниту се толерира, вели претседателот Ѓорге Иванов. Во државата има институции кои функционираат и се справуват со предизвиците.

Кривични за 10 учесници во пртотестите во Тетово

Алфа - 10.07.2014

Полицијата поднесе кривични пријави против 10 насилници од неделните протести во Тетово. По најавите за нови протести на социјалните мрежи министерката за внатрешни рече дека полицијата нема да ...

Премиерот и претседателот едногласни:Нема да се толерираат насилни протести

Алфа - 10.07.2014

Премиерот Груевски и претседателот Иванов апелираат протестите за пресудата за случајот ‘’монструм’’ да бидат мирни. Двајцата порачуваат дека државата немада толерира насилство и дека целиот процес ...

Груевски: Државата нема да толерира насилни протести

МРТ - 10.07.2014

Премиерот Никола Груевски денес уште еднаш повтори дека државата нема да дозволи насилни протести и упати апел до сите граѓани кои планираат да протестираат тоа да го направат на демократски начин.

Јанкулоска: Десет кривични по протестите во Тетово

Нетпрес - 10.07.2014

Кривични пријави за десет учесници во насилните протести во Тетово, а двајца од нив ќе бидат изнесени пред судија во предистражна постапка, изјави министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска ...

ЕУ: Секој има право да демонстрира, но не насилно

МКД - 10.07.2014

Европската унија денеска повторно излезе со повик до сите граѓани на Република Македонија да останат смирени и да се воздржат од насилство, јавува дописникот на МИА од Брисел.

ЕУ со нов повик: Секој има право да демонстрира, но не насилно

Сител - 10.07.2014

Европската унија денеска повторно излезе со повик до сите граѓани на Република Македонија да останат смирени и да се воздржат од насилство, јавува дописникот на МИА од Брисел.

Груевски: Мирни протести, насилството нема да биде толерирано

А1 On - 10.07.2014

Премиерот Никола Груевски денеска уште еднаш апелираше на мирни протести во врска со пресудите за случајот „Монструм“. Одговарајќи на новинарско прашање, Груевски нагласи дека се она што ќе произлезе ...

Иванов: Протести се дозволени, но насилство не се толерира

Глас на Америка - 10.07.2014

Македонскиот државен врв и партиите од етнички албанскиот блок упатија порака до граѓаните. „Протести се дозволени секаде, меѓутоа насилството не се толерира.

Повици за разум и смиреност пред утрешните протести

Глас на Америка - 10.07.2014

Продолжуваат тензиите околу пресудите за петкратното убиство кај Смиљковско Езеро Високите страсти продолжуваат да бидат белег на секојдневието во Македонија по пресудите за петкратното убиство кај ...

ДУИ повикува да нема насилство, а институциите да го решат „Монструм“ според меѓународните стандарди

+инфо - 10.07.2014

Демократската унија за интеграција (ДУИ) после најавите на социјалните мрежи за протести утре во Скопје поради доживотните затворски казни изречени во случајот „Монструм“, апелира граѓаните да ги ...

Тачи: Да се ослободат приведените од протестите

МКД - 10.07.2014

Приведените од досегашните протести итно да се ослободат, бара лидерот на ДПА Мендух Тачи, во изјава за ТВ 24 вести . На тој начин, смета Тачи, државата ќе помогне во рекласирање на состојбата.

Груевски и ДУИ апелираат за мирни протести во петок

Макфакс - 10.07.2014

Премиерот на Република Македонија, Никола Груевски, во четвртокот уште еднаш апелираше најавените протести за петок по однос на судската пресуда за случајот „Монструм“ да бидат мирни, бидејќи, како ...

Груевски: Поддржувам мирни протести, насилство нема да се толерира

Нетпрес - 10.07.2014

Премиерот Никола Груевски денеска уште еднаш апелираше на мирни протести во врска со пресудите за случајот „Монструм“. Тој посочи дека се’ што ќе произлезе како акт на насилство нема да биде ...

Груевски: Мирни протести, насилството нема да биде толерирано

Сител - 10.07.2014

Премиерот Никола Груевски денеска уште еднаш апелираше на мирни протести во врска со пресудите за случајот „Монструм“. Одговарајќи на новинарско прашање, Груевски нагласи дека се она што ќе произлезе ...

Брисел е загрижен за ситуацијата во Скопје

+инфо - 10.07.2014

Официјален Брисел е загрижен од можноста да дојде до ново насилство и нарушување на меѓуетничките односи во Република Македонија во текот на утрешниот ден, со оглед на тоа што освен протести на ...

Албанската дијаспора со протести во Њујорк поради пресудата во „Монструм“

Таратур - 10.07.2014

Албанската дијаспора вчера во Њујорк одржала протести, а за понеделник се закажани сеалбански протести пред зградата на Обединетите нации, објави порталот ИНА.

ДУИ: Граѓаните да се воздржат од насилство

Телеграф - 10.07.2014

Интегративците порачуваат дека слободно е правото на протест, но без вклучување деструктивни и насилни акти Во врска со најавите на социјалните мрежи за одржување протести во петок, 11 јули, во ...

И ДПА против насилството

А1 On - 10.07.2014

Демократската партија на Албанците со соопштение до јавноста, кое е речиси идентично со тоа што го испрати ДУИ, побара да не се прибегнува кон насилство на утрешните протести, но и „надлежните ...

Реисот на ИВЗ со остра осуда: Манипулатори мавтаа со арапски знамиња

Курир - 10.07.2014

- Јас лично повеќе би ги мавал лицата што манипулираат со протестите отколку да го изразувам гневот кон полицијата – реагира вчера поглаварот на Исламската верска заедница реис-ул-улема Сулејман ...

ДУИ: Граѓаните да се воздржат од насилство

Press24 - 10.07.2014

Демократската унија за интеграција (ДУИ) во врска со најавите на социјалните мрежи за одржување протести утре во Скопје преку соопштение ги повика „сите граѓани да бидат мирни и да се воздржат од ...

Зад протестите за „Монструм“ се крие верски радикализам

Нетпрес - 10.07.2014

Позадината на дел од демонстрантите кои протестираат за пресудата на случајот „Монструм“ е верски радикализам, додека на дел е албански национализам. Во ова се согласни дел од аналитичарите и ...

ДУИ: Граѓаните да се воздржат од насилство

Сител - 10.07.2014

Демократската унија за интеграција (ДУИ) во врска со најавите на социјалните мрежи за одржување протести утре во Скопје преку соопштение ги повика „сите граѓани да бидат мирни и да се воздржат од ...

ДУИ: Граѓаните да се воздржат од насилство

Курир - 10.07.2014

Демократската унија за интеграција (ДУИ) во врска со најавите на социјалните мрежи за одржување протести утре во Скопје преку соопштение ги повика „сите граѓани да бидат мирни и да се воздржат од ...

Европска комисија: Секој има право да демонстрира, но не насилно

Нетпрес - 10.07.2014

Европската унија денеска повторно излезе со повик до сите граѓани на Република Македонија да останат смирени и да се воздржат од насилство, пишува МИА.

ЕУ повторно повика на смиреност: Секој има право да демонстрира, но не со насилство

Press24 - 10.07.2014

Европската унија денеска повторно апелираше до сите македонски граѓани да останат смирени и да се воздржат од насилство, јавува МИА. Портпаролот на Европската комисија, Маја Коцијанчич по повод ...

Нов повик од ЕУ: Секој има право да демонстрира, но не насилно

Курир - 10.07.2014

Европската унија денеска повторно излезе со повик до сите граѓани на Република Македонија да останат смирени и да се воздржат од насилство, јавува дописникот на МИА од Брисел.

Јанкулоска: По насилните протести во Тетово, десет лица и заработија кривични пријави

А1 On - 10.07.2014

Десет лица кои учествуваа на насилните протести во Тетово заработија кривични пријави, а две од нив ќе бидат изведени пред судија во предистражна постапка, информираше министерката за внатрешни ...

Јанкулоска: Нема да дозволиме група насилници да предизвикува насилство

Курир - 10.07.2014

Десет лица кои учествуваа на насилните протести во Тетово заработија кривични пријави, а две од нив ќе бидат изведени пред судија во предистражна постапка, информираше министерката за внатрешни ...

ЕУ: Граѓаните да се воздржат од насилство

Телеграф - 10.07.2014

Сите граѓани имаат право да демонстрираат и да ги изразат своите ставови на мирен начин, но не и правото да се вклучат во деструктивни или насилни акти, вели Маја Коцијанчич, портпарол на ЕК ...

Реисот Реџепи: На протестите во Скопје имаше премногу хорор

+инфо - 10.07.2014

Јас лично повеќе би ги мавал лицата што манипулираат со протестите отколку да го изразувам гневот кон полицијата – реагира вчера поглаварот на Исламската верска заедница реис-ул-улема Сулејман Реџепи ...

Реисот Реџепи: Знамињата со арапски текстови не ѝ припаѓаат на нашата вера

МКД - 10.07.2014

Јас лично повеќе би ги мавал лицата што манипулираат со протестите отколку да го изразувам гневот кон полицијата, реагира вчера поглаварот на Исламската верска заедница реис-ул-улема Сулејман Реџепи ...

ВИДЕО: Уапсен демонстрантот кој му удри тупаница на полицаец

Нетпрес - 10.07.2014

Според неофицијални информации уапсен е демонстрантот кој за време на протест за пресудите во случајот „Монструм“ му удри тупаница на еден од полицајците.

ВИДЕО: Уапсен демонстрантот кој нокаутираше полицаец во Тетово

Press24 - 10.07.2014

Според неофицијални информации кои ги јавува Нетпрес , полицијата го уапсила демонстрантот кој на протестите за пресудите во „Монструм“ удри полицаец со тупаница.

ВИДЕО: Уапсен демонстрантот кој нападна полицаец

Сител - 10.07.2014

Според неофицијални информации уапсен е демонстрантот кој за време на протест за пресудите во случајот „Монструм“ му удри тупаница на еден од полицајците, пренесува НетПрес.

Протести за „Монструм“ и пред зградата на ОН

+инфо - 10.07.2014

Албанската дијаспора вчера во Њујорк одржа масовни протести, а во понеделник се закажани сеалбански протести пред здрагата на Обединетите нации кои ќе побараат да се стопира како што велат со ...

Албанската дијаспора за „Монструм“ демонстрира и во Њујорк

МКД - 10.07.2014

Вчера во Њујорк албанската дијаспора организираше протести против пресудите во случајот Монструм, а за во понеделник закажани се сеалбански протести пред здрагата на Обединетите нации на кои ќе се ...

Манипулатори мавтаа со арапски знамиња

Нетпрес - 10.07.2014

„Јас лично повеќе би ги мавал лицата што манипулираат со протестите отколку да го изразувам гневот кон полицијата, реагираше вчера поглаварот на Исламската верска заедница, реис-ул-улема Сулејман ...

Реис Реџепи: Би ги мавал оние кои манипулираат со протестите во Македонија

Press24 - 10.07.2014

Јас лично повеќе би ги мавал лицата што манипулираат со протестите отколку да го изразувам гневот кон полицијата, истакна вчера поглаварот на Исламската верска заедница реис-ул-улема Сулејман Реџепи ...

Осуда за верската манипулација со протестите

Р.С.Европа - 10.07.2014

Верските заедници, пред се најголемите МПЦ и ИВЗ можат да придонесат за намалување на тензиите. ИВЗ ја осуди верската конотација на протестите за Монструм, а од МПЦ велат дека верата честопати се ...

Верски радикализам во позадината на протестите

Курир - 10.07.2014

Позадината на дел од протестантите кои излегуваат на демонстрации по пресудата за случајот „Монструм“ е верски радикализам, додека на дел албански национализам, согласни се дел од аналитичарите и ...

Груевски: Поддржувам мирни протести, насилство нема да се толерира

Точка - 10.07.2014

Премиерот Никола Груевски денеска уште еднаш апелираше на мирни протести во врска со пресудите за случајот "Монструм". Тој посочи дека се’ што ќе произлезе како акт на насилство нема да биде ...

ВИДЕО: Уапсен демонстрантот кој му удри тупаница на полицаец во Тетово

Либертас - 10.07.2014

Според неофицијални информации уапсен е демонстрантот кој за време на протест за пресудите во случајот „Монструм“ му удри тупаница на еден од полицајците, објави Нетпрес.

На социјалните мрежи се организираат контрапротести против протестите за “Монструм”

Локално - 10.07.2014

Како одговор на демонстрациите против пресудите во случајот Монструм, на социјалните мрежи за утре се појавија повици за организирање на контрапротести пред владата на Република Македонија.

Реџепи: Повеќе би ги мавал лицата што манипулираат со протестите- Тимотеј: Често пати се злоупотребува верата за лични ...

Локално - 10.07.2014

Протестите почнуваат после петочната молитва, а имаат и исламска симболика. На нив пак се слуша и познатиот верски извик „Алах е голем“. Несомнено незадоволството од пресудата во судскиот процес ...

МВР ќе ги спречи неканетите гости за утрешниот протест

МК News - 10.07.2014

Албански и косовски државјани како и жители на повеќе градови од државата, преку социјалните мрежи, но и медиумите најавуваат дека ќе присуствуваат на утрешниот протест против пресудата во случајот ...

ДУИ: Граѓаните да се воздржат од насилство

Бриф - 10.07.2014

Демократската унија за интеграција (ДУИ) во врска со најавите на социјалните мрежи за одржување протести утре во Скопје преку соопштение ги повика „сите граѓани да бидат мирни и да се воздржат од ...

Груевски: Насилни протести нема да се дозволат

Фактор - 10.07.2014

Премиерот Никола Груевски апелира сите граѓани кои планираат да протестираат тоа да го направат на мирен и демократски начин, а уште еднаш нагласи дека насилни протести нема да се толерираат.

ДУИ: Граѓаните да се воздржат од насилство

Денешен - 10.07.2014

Демократската унија за интеграција (ДУИ) во врска со најавите на социјалните мрежи за одржување протести утре во Скопје преку соопштение ги повика „сите граѓани да бидат мирни и да се воздржат од ...

И ДУИ и ДПА повикуваат на мирни протести

Фактор - 10.07.2014

Со апели за воздржување од насилство се огласија и ДУИ и ДПА, во пресрет на најавите дека за утре се планираат нови протести во врска со пресудата за петкратното убиство кај Смилковското Езеро.

Европска комисија: Секој има право да демонстрира, но не насилно

Точка - 10.07.2014

Европската унија денеска повторно излезе со повик до сите граѓани на Република Македонија да останат смирени и да се воздржат од насилство, пишува МИА.

Поддржувам мирни протести, насилство нема да се толерира

Тера - 10.07.2014

Премиерот Никола Груевски денеска уште еднаш апелираше на мирни протести во врска со пресудите за случајот „Монструм". Тој посочи дека се' што ќе произлезе како акт на насилство нема да биде ...

(ВИДЕО) Уапсен демонстрантот кој му удри бокс на полицаецот во Тетово

Бриф - 10.07.2014

На протестите за пресудите во случајот „Монструм“ во саботата во Тетово, еден од демонстрантите му удри бокс на полицаец. Според Радио Блета, демонстрантот е пронајден и ...

И Македонците, и Албанците и дипломатите загрижени поради протестите со верски екстремизам

Вечер Прес - 10.07.2014

Меѓународната заедница, претседателот и премиерот имаат идентичен став, а тоа е дека граѓаните имаат легитимно право да протестираат, но протестите во никој случај не смеат да бидат насилни ...

ДУИ и ДПА апелираат за мирни протести

Либертас - 10.07.2014

Во врска со најавените протести за утре, идентично реагираа денеска ДУИ и ДПА. Партијата на Ахмети ги повикува сите граѓани да останат смирени и да се воздржат од насилство.

Уапсен демонстрант кој му удри тупаница на полицаец во Тетово

Локално - 10.07.2014

Уапсен демонстрант кој во саботата за време на протетстите против пресудата за случајот „Монструм“ во Тетово, му удри тупаница на полицаец, објави Радио Блета.

Неизвесност пред утрешните протести, можни се и ескалации

Либертас - 10.07.2014

Неизвесност и исчекување пред можните протести за доживотните пресуди изречени за случајот Монструм и контрапротести, и двата најавени на социјалните мрежи за утре, пренесува 24 вести.

Поглаварот на ИВЗ би ги тепал тие што манипулираат со протестите за „Монструм“

Република - 10.07.2014

Во изјава за весникот на Албански јазик „Коха“поглаварот на Исламската верска заедница реис-ул-улема Сулејман Реџепи ги осуди лицата што манипулраат со незадоволството од пресудата за осудените за ...

ДВ: Апели за мирни протести во Македонија

Локално - 10.07.2014

Македонскиот премиер Никола Груевски денеска уште еднаш апелираше на мирни протести во врска со пресудите за случајот „Монструм“. Груевски нагласи дека се она што ќе произлезе како акт на насилство ...

Јанкулоска: По насилните протести во Тетово, десет лица заработија кривични пријави

Бриф - 10.07.2014

Десет лица кои учествуваа на насилните протести во Тетово заработија кривични пријави, а две од нив ќе бидат изведени пред судија во предистражна постапка, информираше министерката за внатрешни ...

Груевски повикува на смиреност: Државата нема да толерира насилни протести

Република - 10.07.2014

Премиерот Никола Груевски денес уште еднаш повтори дека државата нема да дозволи насилни протести. Тој апелира до сите граѓани кои планираат да протестираат тоа да го направат на демократски начин.

ВИДЕО: Уапсен демонстрантот кој му удри тупаница на полицаец во Тетово

Sky - 10.07.2014

Според неофицијални информации уапсен е демонстрантот кој за време на протест за пресудите во случајот „Монструм“ му удри тупаница на еден од полицајците, објави Нетпрес.

Груевски: Државата нема да толерира насилни протести

Денешен - 10.07.2014

Премиерот Никола Груевски денес уште еднаш повтори дека државата нема да дозволи насилни протести. Тој апелира до сите граѓани кои планираат да протестираат тоа да го направат на демократски начин.

Уапсен „боксерот“ што го нападна полицаецот во Тетово (Видео)

Република - 10.07.2014

Според неофицијални информации, уапсен е демонстрантот што за време на протестот за пресудите во случајот „Монструм“ му удри тупаница на еден од полицајците, објави Нетпрес .

Зад протестите за "Монструм" се крие верски радикализам

Точка - 10.07.2014

Позадината на дел од демонстрантите кои протестираат за пресудата на случајот "Монструм" е верски радикализам, додека на дел е албански национализам. Во ова се согласни дел од аналитичарите и ...

Протестите против „Монструм“ стигнаа и до Њујорк

Фактор - 10.07.2014

Албанската дијаспора во САД вчера во Њујорк организираше протести за поддршка на македонските Албанци и нивниот револт против пресудата во случајот со петкратното убиство кај Смилковското Езеро.

Граѓани од Косово и Албанија најавуваат доаѓање на утрешниот протест за Монструм, МВР вели дека ќе реагира соодветно

Бриф - 10.07.2014

Албански и косовски државјани како и жители на повеќе градови од државата, преку социјалните мрежи, но и медиумите најавуваат дека ќе присуствуваат на утрешниот протест против пресудата во случајот ...

Поглаварот на ИВЗ Реџепи вели: Би ги мавал манипулаторите на протестите што мавтаа со арапски знамиња

Бриф - 10.07.2014

Јас лично повеќе би ги мавал лицата што манипулираат со протестите отколку да го изразувам гневот кон полицијата, реагира вчера поглаварот на Исламската верска заедница реис-ул-улема Сулејман Реџепи ...

ЕУ со нов повик: Секој има право да демонстрира, но не насилно

Република - 10.07.2014

Европската унија денеска повторно излезе со повик до сите граѓани на Република Македонија да останат смирени и да се воздржат од насилство, јавува дописникот на МИА од Брисел.

ЕК: Сите граѓани имаат право на протести, но не и на деструктивни и насилни акти

Тера - 10.07.2014

Европската комисијата (ЕК) во четвртокот упати повик до сите граѓани во Македонија за мирни протести во однос на пресудата за случајот „Монструм", потенцирајќи дека „граѓаните имаат право на ...

Јанкулоска: По насилните протести во Тетово, десет лица заработија кривични пријави

Република - 10.07.2014

Десет лица кои учествуваа на насилните протести во Тетово заработија кривични пријави, а две од нив ќе бидат изведени пред судија во предистражна постапка, информираше министерката за внатрешни ...

ЕУ со нов повик: Секој има право да демонстрира, но не насилно

Либертас - 10.07.2014

Европската унија денеска повторно излезе со повик до сите граѓани на Република Македонија да останат смирени и да се воздржат од насилство, јавува дописникот на МИА од Брисел.

Реис Реџепи: Би ги тепал манипулaторите на протестите што мавтаа со арапски знамиња

МК News - 10.07.2014

Јас лично повеќе би ги мавал лицата што манипулираат со протестите отколку да го изразувам гневот кон полицијата, реагира вчера поглаварот на Исламската верска заедница реис-ул-улема Сулејман Реџепи ...

Протести на албанската дијаспора и во Њујорк

Локално - 10.07.2014

Албанската дијаспора вчера во Њујорк одржала протести, а за понеделник се закажани сеалбански протести пред зградата на Обединетите нации, објави порталот ИНА.

ВИДЕО: Уапсен тетовскиот демонстрант кој му удри тупаница на полицаец

МК News - 10.07.2014

Според неофицијални информации уапсен е демонстрантот кој за време на протест за пресудите во случајот „Монструм“ му удри тупаница на еден од полицајците, пренесува НетПрес.

Реис Реџепи: На протестите имаше премногу хорор и арапски знамиња на обични манипулатори

Либертас - 10.07.2014

Јас лично повеќе би ги мавал лицата што манипулираат со протестите отколку да го изразувам гневот кон полицијата – реагира вчера поглаварот на Исламската верска заедница реис-ул-улема Сулејман Реџепи ...

Груевски: Насилни протести и контрапротести нема да бидат толерирани!

Вечер Прес - 10.07.2014

Премиерот Никола Груевски денеска уште еднаш апелираше на мирни протести во врска со пресудите за случајот "Монструм". Одговарајќи на новинарско прашање, Груевски нагласи дека се она што ќе произлезе ...

Реис Реџепи: Јас лично повеќе би ги мавал лицата што манипулираат со протестите отколку да го изразувам гневот кон ...

Денешен - 10.07.2014

Јас лично повеќе би ги мавал лицата што манипулираат со протестите отколку да го изразувам гневот кон полицијата, реагира вчера поглаварот на Исламската верска заедница реис-ул-улема Сулејман Реџепи ...

Реис Реџепи: Манипулатори мавтаа со арапски знамиња

Точка - 10.07.2014

Јас лично повеќе би ги мавал лицата што манипулираат со протестите отколку да го изразувам гневот кон полицијата, реагира вчера поглаварот на Исламската верска заедница реис-ул-улема Сулејман Реџепи ...

Уапсен демонстрантот кој му удри тупаница на полицаец

Точка - 10.07.2014

Според неофицијални информации уапсен е демонстрантот кој за време на протестот за пресудите во случајот "Монструм" му удри тупаница на еден од полицајците.

Груевски: Протестите се демократска придобвика, но институциите нема да дозволат насилство

Либертас - 10.07.2014

Премиерот Никола Груевски денеска уште еднаш апелираше на мирни протести во врска со пресудите за случајот „Монструм“. Одговарајќи на новинарско прашање, Груевски нагласи дека се она што ќе произлезе ...

Реисот на ИВЗ: Јас би ги мавал лицата што манипулираат со протестите отколку да бидам гневен на полицијата

Вечер Прес - 10.07.2014

-Јас лично повеќе би ги мавал лицата што манипулираат со протестите отколку да го изразувам гневот кон полицијата, реагира вчера поглаварот на Исламската верска заедница реис-ул-улема Сулејман Реџепи ...

Коцијанчич:Политичките лидери да се здружат во духот на конструктивен дијалог за заемно разбирање

Локално - 10.07.2014

Портпаролката на Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика, Маја Коцијанчич денеска ги повика сите граѓани и политички лидери да се здружат во духот на конструктивен дијалог за решавање на ...

Груевски: Нема да толерираме насилство на протестите

Бриф - 10.07.2014

Премиерот Никола Груевски денеска уште еднаш апелираше на мирни протести во врска со пресудите за случајот „Монструм“. Одговарајќи на новинарско прашање, Груевски нагласи дека се она што ќе произлезе ...

Уапсен тетовскиот демонстрант кој му удри тупаница на полицаец (ВИДЕО)

Вечер Прес - 10.07.2014

Според неофицијални информации уапсен е демонстрантот кој за време на протест за пресудите во случајот "Монструм" му удри тупаница на еден од полицајците, пренесува НетПрес.

Видео: Уапсен тетовскиот демонстрант кој му удри тупаница на полицаец

Денешен - 10.07.2014

Според неофицијални информации уапсен е демонстрантот кој за време на протест за пресудите во случајот „Монструм“ му удри тупаница на еден од полицајците, пренесува НетПрес.

ЕУ со нов повик: Секој има право да демонстрира, но не насилно

Денешен - 10.07.2014

Европската унија денеска повторно излезе со повик до сите граѓани на Република Македонија да останат смирени и да се воздржат од насилство, јавува дописникот на МИА од Брисел.

ДПА: Граѓаните да бидат смирени и да се воздржат од акти на насилство

Република - 10.07.2014

Земајќи ги во предвид унифицираните апели на меѓународната заедница во земјата, Демократската Партија на Албанците, ги повикува сите граѓани да бидат смирени и да се воздржат од акти на насилство, ...

ДУИ и ДПА повикуваат на мир!

Локално - 10.07.2014

ДУИ и ДПА ги повикаа сите граѓани да бидат мирни и да се воздржат од акти на насилство. “Сите граѓани имаат право да протестираат и да ги искажат своите ставови мирно, но не и да се вклучуваат во ...

Јанкулоска: По насилните протести во Тетово, десет лица заработија кривични пријави

Денешен - 10.07.2014

Десет лица кои учествуваа на насилните протести во Тетово заработија кривични пријави, а две од нив ќе бидат изведени пред судија во предистражна постапка, информираше министерката за внатрешни ...

ДУИ и ДПА повикуваат на смирување на тензиите

МК News - 10.07.2014

ДУИ и ДПА ги повикаа сите граѓани да бидат мирни и да се воздржат од акти на насилство. “Сите граѓани имаат право да протестираат и да ги искажат своите ставови мирно, но не и да се вклучуваат во ...

Груевски: Мирни протести, насилството нема да биде толерирано

Локално - 10.07.2014

Премиерот Никола Груевски денеска уште еднаш апелираше на мирни протести во врска со пресудите за случајот „Монструм“. Одговарајќи на новинарско прашање, Груевски нагласи дека се она што ќе произлезе ...

Јанкулоска: Десет лица од протестите во Тетово со кривични, МВР има капацитет да се справи со состојбата

Либертас - 10.07.2014

Десет лица кои учествуваа на насилните протести во Тетово заработија кривични пријави, а две од нив ќе бидат изведени пред судија во предистражна постапка, информираше министерката за внатрешни ...

Реис-ул-улема Сулејман Реџепи: Зошто е потребно знамето на Саудиска Арабија да се вее пред носовите на македонските ...

еМагазин - 10.07.2014

Јас лично повеќе би ги мавал лицата што манипулираат со протестите отколку да го изразувам гневот кон полицијата, реагира поглаварот на Исламската верска заедница реис-ул-улема Сулејман Реџепи за ...

ДУИ повикува на мирни протести

Точка - 10.07.2014

Демократската унија за интерграција по највите на социјалните мрежи за одржување на протести во петок, на 11 јули, поврзани со пресудата за случајот "Монструм", повика на мирни избори без насилство.

Заднината е рушење на унитарноста на државата

Н.Македонија - 10.07.2014

На протестите се манифестира албански национализам, со скандирање и демонстрирање милитаризам, радикализам, величење на Ослободителната национална војска (УЧК), спомнување „голема Албанија“ и слично.

ДПА повика на воздржување од насилство на протестите

Н.Македонија - 10.07.2014

Во соопштението на партијата пишува дека сите граѓани имаат право да протестираат и да ги изразат своите ставови мирно, но не и да се вклучат во насилни или деструктивни дејствија ДПА ги повика ...

ДУИ: Граѓаните да се воздржат од насилство

Н.Македонија - 10.07.2014

Сите граѓани имаат право да протестираат и да ги искажат своите ставови мирно, но не и да се вклучуваат во деструктивни и насилни акти Демократската унија за интеграција (ДУИ) во врска со најавите на ...

Реис Реџепи: Манипулатори мавтаа со арапски знамиња

Вистина.мк - 10.07.2014

- Јас лично повеќе би ги мавал лицата што манипулираат со протестите отколку да го изразувам гневот кон полицијата – реагира вчера поглаварот на Исламската верска заедница реис-ул-улема Сулејман ...

Нов повик од ЕУ: Секој има право да демонстрира, но не насилно

Вистина.мк - 10.07.2014

Европската унија денеска повторно излезе со повик до сите граѓани на Република Македонија да останат смирени и да се воздржат од насилство, јавува дописникот на МИА од Брисел.

ДПА: Граѓаните да бидат смирени и да се воздржат од акти на насилство

Вистина.мк - 10.07.2014

Земајќи ги во предвид унифицираните апели на меѓународната заедница во земјата, Демократската Партија на Албанците, ги повикува сите граѓани да бидат смирени и да се воздржат од акти на насилство, ...

Јанкулоска: По насилните протести во Тетово, десет лица и заработија кривични пријави

Вистина.мк - 10.07.2014

Десет лица кои учествуваа на насилните протести во Тетово заработија кривични пријави, а две од нив ќе бидат изведени пред судија во предистражна постапка, информираше министерката за внатрешни ...

Премиерот Груевски повикува на смиреност: Државата нема да толерира насилни протести

Lider - 10.07.2014

Премиерот Никола Груевски денес уште еднаш повтори дека државата нема да дозволи насилни протести. Тој апелира до сите граѓани кои планираат да протестираат тоа да го направат на демократски начин.

Груевски повикува на смиреност: Државата нема да толерира насилни протести

Вистина.мк - 10.07.2014

Премиерот Никола Груевски денес уште еднаш повтори дека државата нема да дозволи насилни протести. Тој апелира до сите граѓани кои планираат да протестираат тоа да го направат на демократски начин.

ЕУ со нов повик: Секој има право да демонстрира, но не насилно

Lider - 10.07.2014

Европската унија денеска повторно излезе со повик до сите граѓани на Република Македонија да останат смирени и да се воздржат од насилство, јавува дописникот на МИА од Брисел.

Уапсен тетовскиот демонстрант кој му удри тупаница на полицаец

Lider - 10.07.2014

Според неофицијални информации уапсен е демонстрантот кој за време на протест за пресудите во случајот „Монструм“ му удри тупаница на еден од полицајците, пренесува НетПрес.

Јанкулоска: По насилните протести во Тетово, десет лица и заработија кривични пријави

Lider - 10.07.2014

Десет лица кои учествуваа на насилните протести во Тетово заработија кривични пријави, а две од нив ќе бидат изведени пред судија во предистражна постапка, информираше министерката за внатрешни ...

Тачи бара нов почеток за „Монструм“ и смирување на тензиите

Утрински - 09.07.2014

Лидерот на ДПА Мендух Тачи смета дека судењето за случајот „Монструм“. е некредибилно и побара целиот процес да се врати од почеток, а јавноста да има целосен пристап до деталите.

Неколку Стотици албанци протестираа во Куманово

Телма - 09.07.2014

Стотици демонстранти денеска се собраа во Куманово пред зградата на поранешен „ЗИК“ каде што се наоѓаат гимназиските паралелки на албански наставен јазик, за да протестираат против пресудата во ...

Во Куманово мирен протест за случајот „Монструм“

Канал5 - 09.07.2014

Неколку стотици претежно млади лица во 13 часот и 30 минути од пред зградата на поранешен „ЗИК“, сегашни простории на гимназијата „Сами Фрашеро“ во Куманово го почнаа мирниот протест во врска со ...

Mирен протест за „Монструм“ во Куманово

Утрински - 09.07.2014

Половина час траеја мирните протести кои денеска се одржаа во Куманово. Неколкуте стотици Албанци, солидарни со оние кои протестираат по пресудата за случајот „Монструм“, денеска протестираа пред ...

Протести во Куманово против пресудата за Монструм

24 Вести - 09.07.2014

УЧК, Голема Албанија, Јанкуловска терорист, оваа држава е монструм, извикуваа незадоволни граѓани во Куманово кои излегоа на протести незадоволни од доживотните казни затвор изречени за петкратното ...

Јанкуловска апелира за ненасилни протести

Алсат-М - 09.07.2014

Министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкуловска, побара најавените протести в петок да бидат мирни без нарушување на јавниот ред и мир. Потсети дека учесниците во насилни протести може да бидат ...

Протести против пресудата за „Монструм“ во Куманово

Алсат-М - 09.07.2014

Околу 500 Албанци од Куманово им се приклучија на сеалбанските протести против доживотните пресуди за случајот „Монструм“. „Стоп на монтираните процеси“ беше главната парола на демонстрантите, кои со ...