TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бучковски има уште три непосредни спогодби

Дневник - 10.09.2005

СПОРЕД ВМРО-ДПМНЕ ВМРО-ДПМНЕ има сознанија дека Владата со непосредни спогодби продала уште три локации во Скопје, со вкупна површина од 150.000 квадратни метри, по цена од 10 евра за квадратен метар. Најатрактивната локација од 85.000 квадратни метри се наоѓа во близина на ЈП "Паркови и зеленило", ...

Државното земјиште повторно е на распродажба

Време - 09.09.2005

ВМРО-ДПМНЕ ЈА ОБВИНИ ВЛАДАТА Владата продолжува да го распродава државниот имот, обвини портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Бичиклиски на вчерашната прес-конференција. - Имаме сознанија според кои Владата продала 150 илјади квадратни метри земјиште по цена од 10 евра по квадрат.

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ не управува добро со општините

Утрински - 09.09.2005

Обвинување на градската организација на социјалдемократите Скопје - Градската организација на СДСМ смета дека ВМРО-ДПМНЕ на локално ниво во изминатите шест месеци не покажала никакви резултати, иако владее во речиси една-третина од општините во Македонија.

ВМРО-ДПМНЕ ОБВИНУВА ЗА НОВИ НЕПОСРЕДНИ СПОГОДБИ

Канал5 - 09.09.2005

Владата на премиерот Владо Бучковски преку непосредни спогодби продала три атрактивни парцели државно земјиште во центарот на Скопје, по цена од 10 евра за метар квадратен, обвини денеска ВМРО- ДПМНЕ. Владата на премиерот Владо Бучковски преку непосредни спогодби продала три атрактивни парцели ...

Приватни згради на државно земјиште за бадијала

Вест - 07.09.2005

ФЕНОМЕН - НЕПОСРЕДНИ СПОГОДБИ Метар квадратен државно градежно земјиште си непосредни спогодби, а со образложение за комплетирање на градежни парцели, во центарот на Скопје, Тетово, Гостивар, Битола, Охрид, Куманово и Струга се продава за 1500 денари или 25 евра, додека вон центр Министерството за ...

Зошто Груевски не ја спречи распродажбата

Време - 06.09.2005

СДСМ ЧЕКА ОДГОВОР ОД ВМРО-ДПМНЕ Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски јавно да одговори зошто додека беше министер за финансии не го спречил потпишувањето на непосредни спогодби за продажба на државното земјиште, побара вчера СДСМ.

Во октомври лек за дискрециските права на министрите

Време - 06.09.2005

ДОПОЛНИТЕЛНИТЕ ОДГОВОРИ ДОСТАВЕНИ ДО БРИСЕЛ Боби Христов Петнаесет непосредни спогодби за продажба на државно земјиште склучила Владата за една година, со „Лукоил“ досега нема потпишано ниту еден договор за продажба на земјиште за бензински пумпи, ниту пак словенечки „Турбоинститут“ добил концесија ...

Непосредните спогодби биле јавен интерес, вели Владата

Утрински - 06.09.2005

Што одговори Македонија на дополнителните прашања од Брисел? Брисел прашува дали Законот за енергија бил изменет за да се овозможи доделување концесии преку непосредни договори Слободанка Јовановска Одговорите на деветте незгодни прашања на Европската комисија вчера по електронска пошта стигнаа во ...

СДСМ прашува зошто Груевски не ја спречил распродажбата на земјиште

Утрински - 06.09.2005

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ во клинч СДСМ подготвува бела книга за работата на вмровските градоначалници Скопје - Граѓаните треба да добијат одговор дали Владата на ВМРО-ДПМНЕ, чиј министер за финансии беше Никола Груевски, во периодот од 15 септември до 1 ноември 2002 година, има склучено 94 непосредни ...

СДСМ да каже кој ги потпишал фамозните 94 спогодби

Дневник - 06.09.2005

ВМРО-ДПМНЕ Го охрабруваме премиерот Владо Бучковски јавно да каже кој бил потписник на тие фамозни 94 непосредни спогодби, за кои постојано зборува неговата партија. Нека не се плаши дека со тоа може да си ги наруши односите со потписниците на спогодбите, велат во ВМРО-ДПМНЕ по обвинувањата дека ...

Сопартијците на Груевски проневерија 50 милиони евра

Дневник - 06.09.2005

СДСМ ОБВИНУВА Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски јавно треба да одговори зошто кога беше министер за финансии не го спречил потпишувањето на 94 непосредни спогодби за продажба на државно земјиште, побара Емилијан Станковиќ, потпретседател на Градската организација на СДСМ.

Meѓусебни напаѓања ВМРО-ДПМНЕ - СДСМ

Канал5 - 06.09.2005

Бучковски и Груевски се препукуваат меѓу себе преку нивните портпароли. СДСМ го обвнинува лидерот на ВМРО ДПМНЕ,Никола Груевски дека во земјава за време на неговото министерување во владата на Георгиевски Бучковски и Груевски се препукуваат меѓу себе преку нивните портпароли.

Дали Груевски се срами што е лидер на ВМРО-ДПМНЕ?

Вечер - 06.09.2005

Дали додека бевте министер за финансии дел од вашиот колегиум беа Драган Далаверски, Сашко Станинов и Ванчо Пеловски кои имаат проневерено над 50 милиони евра, е новото прашање од СДСМ до лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, откако во неговата партија се оградија од обвинувањата дека тој ...

Непосредните спогодби типични и за СДСМ и за ВМРО-ДПМНЕ

Време - 05.09.2005

МЕЃУСЕБНИ ПРЕПУКУВАЊА НА ВЛАСТА И НА ОПОЗИЦИЈАТА Кој ги одговараше дополнителните прашања на Европската комисија за непосредните спогодби на Владата? Дали тоа што тендерот за земјиштето пред Народната банка покажа дека може да се постигне и цена од 510 евра за квадратен метар државно земјиште не е ...

Владата на ВМРО-ДПМНЕ распродавала државно земјиште

Утрински - 05.09.2005

СДСМ ја обвинува најголемата опозициска партија СДСМ смета дека граѓаните на Република Македонија треба да знаат дали Владата на ВМРО-ДПМНЕ распродавала државно земјиште пред поразот на парламентарните избори во 2002 година. Прашањето е адресирано до ексминистерот за финансии, Никола Груевски, кој ...

Да се стави крај на непосредните договори

Дневник - 05.09.2005

ВМРО-ДПМНЕ ВМРО-ДПМНЕ прашува кој ги одговарал и што одговорил на дополнителните прашања на ЕУ и дали несовесното работење и политичкиот волунтаризам на премиерот Владо Бучковски ќе бидат повод Брисел да ни постави многу повеќе услови за зачленување во Унијата отколку на другите кандидати.

Непосредните спогодби се законски, Владата и одговара на ЕК

Канал5 - 05.09.2005

Непосредните спогодби се со можност дозволена со закон, а која се користи за економски пораст и јакнење на конкуренцијата на пазарот. Непосредните спогодби се со можност дозволена со закон, а која се користи за економски пораст и јакнење на конкуренцијата на пазарот.

ВМРО ДПМНЕ и СДСМ во отворена војна со меѓусебни обвинувања

Канал5 - 05.09.2005

ВМРО ДПМНЕ јавно го повикува премерот Владо Бучковски да одговори зошто за земјиштето на Рамстор, по пат на непосредна спогодба е платено само 25 евра за метар квадратен,а за онаа кај НБМ,Веро платил 510 евра за метар квадратен,а и во двата случаи се работи за земјиште во центарот на Скопје...

Непосредните спогодби не се договори во четири очи

Макфакс - 05.09.2005

(Време) - петок, 02.09.2005 Владата ги применувала непосредните спогодби во исклучителни ситуации - за да се зголеми нивото на странски инвестиции. Тие се овозможени со закон и не се договори во четири очи, бидејќи за нив расправа и одлучува Владата.

Непосредни спогодби само со светски познати брендови

Макфакс - 05.09.2005

(Утрински весник) - четврток, 01.09.2005 Трибина за и против договорите во четири очи Владата треба да склучува непосредни спогодби со странските инвеститори, но само доколку станува збор за светски, познати брендови. Процесот на потпишување договори мора да е транспарентен и да се базира на ...