TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Барањето за екстрадиција на Грујевски и Бошковски мора да ги содржи сите обвиненија

Телма - 22.10.2017

Во барањето за екстрадиција на Горан Грујовски и Никола Бошкоски мора да се стават сите обвиненија кои се поднесени против нив, но и податоци за предистражни постапки за двајцата екс началници на УБК - доколку има такви постапки поведени во СЈО или ...

Eксперти: Екстрадицијата на Грујевски и Бошковски може да биде одолговлекувана

Алсат-М - 22.10.2017

Неосновани – така правни експерти ги оценуваат стравувањата на двајцата поранешни високи функционери на УБК Горан Грујевски и Никола Бошковски ако Грција ги екстрадира во Македонија. Екс-претседателот на Врховниот суд, Дане Илиев, за Алсат објаснува ...

Барањето за екстрадиција на Грујевски и Бошковски мора да ги содржи сите обвиненија

Локално - 22.10.2017

Во барањето за екстрадиција на Горан Грујовски и Никола Бошкоски мора да се стават сите обвиненија кои се поднесени против нив, но и податоци за предистражни постапки за двајцата екс началници на УБК – доколку има такви постапки поведени во СЈО или ...

Ако немале домашна логистика, Грујевски и Бошкоски немало да избегаат, вели Спасовски

Сакам да кажам - 21.10.2017

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски кажа дека домашната логистика била клучна за заминувањето на Горан Грујевски и Никола Бошкоски надвор од територијата на Македонија во интервјуто за емисијата „360“ на „Алсат-М“ .

Експерти: Постапката за екстрадиција возможна без одолговлекување

Алсат-М - 21.10.2017

Сите списи од предметот против Горан Грујевски и Никола Бошковски ги има во Кривичниот суд. Таму се и обвинението и одлуката на Апелација за притвор. Затоа, адвокатот Јован Јоанидис очекува дека прибирањето на целокупната документација потребна за ...

МВР ќе истражува кој од Македонија им помагал на Грујевски и Бошковски

Слободен Печат - 21.10.2017

Во интервју за емисијата „360“ којашто сношти се емитуваше на Алсат-М, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски изјави дека ќе се спроведе истрага за да се открие кој им помагал на Грујевски и Бошковски во бегството и криењето.

Профил Горан Грујевски: Доктор за злоупотреби

+инфо - 21.10.2017

Иронија на судбината е што во 2014 година Грујевски одбранил докторска дисертација со наслов „(Зло)употреба на посебните истражни мерки“. Ова беше една кобна недела за поранешниот режим. Прво, неговиот последен план за опстанок – со помош на ...

Горан Грујевски – Доктор за злоупотреби

Слободен Печат - 21.10.2017

Човек да се запраша какви тоа лажни патриоти и лажни вмровци гнездел Груевски во своето непосредно опкружување? И кому тоа му доверил важни задачи, како користење, а подоцна и дробење прислушни уреди? Пишува Жарко Јорданоски Ова беше една кобна ...

(ВИДЕО) Домашни логисти им помагале на Грујевски и Бошковски да избегаат

Фактор - 21.10.2017

Доколку немале помош од домашна страна, екс началникот во УБК и поранешниот вработен во истата институција немало да можат да избегаат. Ова го изјави министерот Оливер Спасовски. Министерот во емисијата 360 степени истакна дека Горан Грујевски и ...

Горан Грујевски – доктор за злоупотреби

Либертас - 21.10.2017

Ова беше една кобна недела за поранешниот режим. Прво, неговиот последен план за опстанок – со помош на заблудениот „народ“ се распадна како меур од сапуница, по изборниот дебакл на локалните избори.

Никола Митревски – Кољо демантира дека им помагал на Грујевски и Бошковски

Либертас - 21.10.2017

Вечерва во редакцијата на Телевизија 24 со реакција се јави, Никола Митревски – Кољо. Во писмениот допис вели – „Во мое лично име, сакам да демантирам дека требало на некого да помогнеме и да пречекаме или пак логистика да бидеме за било кој.

Спасовски: Домашни логисти им помагале на Грујевски и Бошковски да излезат надвор од Република Македонија

Точка - 21.10.2017

Во вчерашното интервју за „360 Степени“, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски истакна дека Горан Грујевски и Никола Бошковски имале логистичка и финансиска помош од Македонија. “За нас како држава во овој момент е важно да се обезбеди ...

Никола Митревски – Кољо демантира дека им помагал на Грујевски и Бошковски

Локално - 21.10.2017

Во редакцијата на Телевизија 24 со реакција се јави, Никола Митревски – Кољо. Во писмениот допис вели – „Во мое лично име, сакам да демантирам дека требало на некого да помогнеме и да пречекаме или пак логистика да бидеме за било кој.

Зошто Грција го одложи судењето на поранешните вработени во тајната служба Грујевски и Бошковски?

Фактор - 21.10.2017

Вторник е денот кога соседните служби ќе им судат на македонските бегалци. Грција вчера го одложи судењето на екс вработените во Петтата управа Горан Грујевски и Никола Бошковски со образложение дека немало преведувач од грчки јазик на македонски ...

Спасовски: Ќе се истражува кој од Македонија им помагал на Грујовски и на Бошковски

Мета - 21.10.2017

Обвинителството ќе треба сериозно да поработи во врска со логистиката што поранешните началници на Упрвата за безбедност и контраразузнавање (УБК), Горан Грујовски и Никола Бошковски ја имале од луѓе во Македонија за нивното бегство од државата, ...

(ВИДЕО) 360˚ Спасовски: Грујевски и Бошковски имале помош од Македонија, и парична и за фалсификуваните пасоши

Либертас - 21.10.2017

Во интервју за „ 360 Степени “, вицепремиерот и министер за внатрешни работи Оливер Спасовски, одговараше на прашања за фаќањето на бегалците Горан Грујевски и Никола Бошковски. – Ова е една акција која што ја работевме регионално, вклучени се ...

Нинџа и Кољо требало да им помогнат на Грујевски и Бошковски во бегството?

24 Вести - 20.10.2017

Алесандар Василевски – Нинџа и Никола Митревски – Кољо биле логистиката во обидот за бегство на двајцата разузнавачи обвинети од СЈО, Горан Грујевски и Никола Бошковски – потврдуваат за ТВ 24 неофицијални извори од полицијата.

Одложено судењето во Солун за Грујовски и Бошковски за лажните пасоши

Телма - 20.10.2017

Министерството за правда ги побарало сите документи од судот во Скопје. Доказите, обвинението, решенијата за притвор од судскиот случај „Тврдина-Таргет“, преведени заедно со барањето за екстрадиција ќе бидат испратени до Апелациониот суд во Солун ...

Сослушувањето на Грујевски и Бошковски одложено за вторник

Фокус - 20.10.2017

Сослушувањето во грчкиот суд на бегалците Горан Грујевски и Никола Бошковски е одложено за вторник, пренесуваат грчките медиуми. Тие денеска беа изведени пред судија поради поседувањето фалсификувани пасоши.

Никола Митревски - Кољо демантира дека им помагал на Грујевски и Бошковски

24 Вести - 20.10.2017

Вечерва во редакцијата на Телевизија 24 со реакција се јави, Никола Митревски - Кољо. Во писмениот допис вели – „Во мое лично име, сакам да демантирам дека требало на некого да помогнеме и да пречекаме или пак логистика да бидеме за било кој.

Бошњаковски: Владата очекува почитување на меѓународните договори и стандарди за екстрадиција

ТВ21 - 20.10.2017

Владата очекува дека ќе се испочитуваат сите меѓународни договори и меѓународни стандарди во вакви случаи и целата постапка ќе биде завршена во рамки на реалните рокови за вакви постапки, изјави владиниот портпарол, Миле Бошњаковски, во однос на ...

Бошњаковски: Владата очекува почитување на меѓународните договори и стандарди за екстрадиција

Канал5 - 20.10.2017

Владата очекува дека ќе се испочитуваат сите меѓународни договори и меѓународни стандарди во вакви случаи и целата постапка ќе биде завршена во рамки на реалните рокови за вакви постапки, изјави владиниот портпарол, Миле Бошњаковски, во однос на ...

Владата не го коментира стравот на Грујeвски и Бошковски да се вратат во Македонија

Фокус - 20.10.2017

Во однос на екстрадицијата на поранешните началници во УБК, Горан Грујевски и Нокола Бошковски од Грција, од Владата денеска изјавија дека очекуваат да бидат испочитувани сите меѓународни договори и меѓународни стандарди во вакви случаи.

Бошњаковски: Владата очекува почитување на меѓународните договори и стандарди за екстрадиција

Алсат-М - 20.10.2017

Владата очекува дека ќе се испочитуваат сите меѓународни договори и меѓународни стандарди во вакви случаи и целата постапка ќе биде завршена во рамки на реалните рокови за вакви постапки, изјави владиниот портпарол, Миле Бошњаковски, во однос на ...

Никола Митревски Кољо негира дека им бил логистика на Грујевски и Бошковски

Фокус - 20.10.2017

Вечерва во редакцијата на Телевизија 24 со реакција се јави, Никола Митревски – Кољо. Во писмениот допис вели: „Во мое лично име, сакам да демантирам дека требало на некого да помогнеме и да пречекаме или пак логистика да бидеме за било кој.

На Грујевски и Бошковски ќе им се суди за лажните пасоши

Телма - 20.10.2017

Во судот во Солун денеска се очекува експресно судење на кое треба да им се суди на поранешните началници на УБК, Горан Груевски и Никола Бошковски за поседувањето на лажните пасоши. Тие вчера пред солунскиот обвинител ги отфрлиле обвиненијата на ...

Грујевски и Бошковски се уште во притвор во Солун

24 Вести - 20.10.2017

Откако поранешните началници во МВР, Горан Грујевски и Никола Бошковски, кои во средата беа уапсени во Солун, дадоа исказ пред истражен судија во Солун се чека официјален став од грчките власти, дали и кога ќе почне процес за нивна екстрадиција.

Судбината на Грујевски и Бошковски во рацете на Апелацискиот суд во Солун

Deutsche Welle - 20.10.2017

Двајцата македонски државјани, обвинети за повеќе кривични дела, кои повеќе од три месеци беа во бегство, ги негираат сите обвинувања и велат дека стравуваат за својот живот. Денеска ќе одговараат за лажни патни исправи.

Одложено судењето на Грујоски и Бошковски

Канал5 - 20.10.2017

За во вторник е одложено судското рочиште за Грујоски и Бошковски во однос на поседувањето фалсификувани патни исправи – дознава Канал 5. Причината според нашите проверени информации од Солун е поради тоа што немале преведувач, додека пак денеска, ...

Постапката за Грујевски и Бошковски ќе трае од 4 до 6 недели

Deutsche Welle - 20.10.2017

Во изјава за ДВ, од грчкото Министерство за јавен ред и заштита на граѓаните, велат дека регуларната постапка за екстрадиција на двајцата избегани припадници на УБК ќе трае меѓу 4 и 6 недели. Дотогаш ќе бидат во притвор.

Спасовски: Јатаци им помагале на Грујевски и Бошковски

Алсат-М - 20.10.2017

Неразделниот двоец на тајната полиција Горан Грујевски и Никола Бошковски, имале логистика од Македонија додека биле во бегство. Информацијата која вчера ја објави Алсат М, денеска ја потврди министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски во ...

Бошњаковски: Владата очекува почитување на меѓународните договори за екстрадиција

Слободен Печат - 20.10.2017

Владата очекува дека ќе се испочитуваат сите меѓународни договори и меѓународни стандарди во вакви случаи и целата постапка ќе биде завршена во рамки на реалните рокови за вакви постапки, изјави владиниот портпарол, Миле Бошњаковски, во однос на ...

Бошњаковски: Владата очекува почитување на меѓународните договори и стандарди за екстрадиција

Press24 - 20.10.2017

Владата очекува дека ќе се испочитуваат сите меѓународни договори и меѓународни стандарди во вакви случаи и целата постапка ќе биде завршена во рамки на реалните рокови за вакви постапки, изјави владиниот портпарол, Миле Бошњаковски, на прес ...

Се одлучува за екстрадиција на Грујевски и Бошковски

Глас на Америка - 20.10.2017

Апелациониот суд во Солун треба да одлучи дали ќе им одреди екстрадициски притвор на поранешните началници во УБК Горан Грујевски и Никола Бошковски, кои беа уапсени по распишана меѓународна потерница од Интерпол Според официјалните информации на ...

Владата очекува брза екстрадиција на Грујевски и Бошковски

+инфо - 20.10.2017

Грујевски и Бошковски завчеравечер беа уапсени на солунскиот аеродорм на пат за Унгарија, со лажни бугарски пасоши и идентитети. Владата очекува дека ќе се испочитуваат сите меѓународни договори и меѓународни стандарди во вакви случаи и целата ...

Грујевски и Бошковски денеска пред грчкиот суд за лажните пасоши

Нова ТВ - 20.10.2017

На поранешните началници во УБК, Горан Грујевски и Никола Бошкоски, денеска се очекува експресно да им се суди во Солун, за поседувањето лажни пасоши со кои престојувале во Грција. Грујевски и Бошковски во исказот даден пред грчкиот суд побрале ...

Спасовски за 360 степени: Јатаци им помагале на Грујевски и Бошковски

Нова ТВ - 20.10.2017

Неразделниот двоец на тајната полиција Горан Грујевски и Никола Бошковски, имале логистика од Македонија додека биле во бегство, вели министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски во интервју за емисијата 360 степени на Алсат М.

Бошњаковски: Владата очекува почитување на меѓународните стандарди за екстрадиција

Правдико - 20.10.2017

За екстрадицијата на поранешните началници во УБК Горан Грујевски и Никола Бошковски од Грција, македонската Влада очекува дека ќе се испочитуваат сите меѓународни договори и меѓународни стандарди и дека целата постапка ќе биде завршена во рамки на ...

Бошњаковски: Владата очекува почитување на меѓународните договори и стандарди за екстрадиција

А1 On - 20.10.2017

Владата очекува дека ќе се испочитуваат сите меѓународни договори и меѓународни стандарди во вакви случаи и целата постапка ќе биде завршена во рамки на реалните рокови за вакви постапки, изјави владиниот портпарол, Миле Бошњаковски, во однос на ...

Бошњаковски: Владата очекува почитување на меѓународните стандарди за екстрадиција

Макфакс - 20.10.2017

За екстрадицијата на поранешните началници во УБК Горан Грујевски и Никола Бошковски од Грција, македонската Влада очекува дека ќе се испочитуваат сите меѓународни договори и меѓународни стандарди и дека целата постапка ќе биде завршена во рамки на ...

Бошњаковски: Владата очекува почитување на меѓународните договори за екстрадиција

МРТ - 20.10.2017

Апелацискиот суд во Солун треба да одлучи дали двајцата поранешни вработени во Управата за безбедност и контраразузнавање ќе им бидат испорачани на македонските власти. Грчките власти, пак, веќе одредиле притвор за приведените.

Бошњаковски: Владата очекува почитување на меѓународните договори и стандарди за екстрадиција

Стандард - 20.10.2017

Владата очекува дека ќе се испочитуваат сите меѓународни договори и меѓународни стандарди во вакви случаи и целата постапка ќе биде завршена во рамки на реалните рокови за вакви постапки, изјави владиниот портпарол, Миле Бошњаковски, во однос на ...

Бошњаковски: Владата очекува почитување на меѓународните договори и стандарди за екстрадиција

МКД - 20.10.2017

Владата очекува дека ќе се испочитуваат сите меѓународни договори и меѓународни стандарди во вакви случаи и целата постапка ќе биде завршена во рамки на реалните рокови за вакви постапки, изјави портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски, за ...

Сослушувањето на Грујевски и Бошковски во Солун е одложено за вторник

Нова ТВ - 20.10.2017

Сослушувањето на двајцата обвинети Горан Грујевски и Никола Бошковски е одложено за во вторник, дознава НОВА ТВ. Според нашите извори, Грујевски и Бошковски на сослушувањето се појавиле со адвокат, но наводно не зборувале англиски.

Бошњаковски: Владата очекува почитување на меѓународните договори и стандарди за екстрадиција

Сител - 20.10.2017

Владата очекува дека ќе се испочитуваат сите меѓународни договори и меѓународни стандарди во вакви случаи и целата постапка ќе биде завршена во рамки на реалните рокови за вакви постапки, изјави владиниот портпарол, Миле Бошњаковски, во однос на ...

Грујевски и Бошковски – клучните обвинети`во „Таргет“ и „Тврдина“

Нова ТВ - 20.10.2017

Горан Грујевски и Никола Бошковски или Христо Атанасов и Неџби Хасан по речиси три месеци бегство се зад решетки. Македонските разузнавачи, со фалсификувани бугарски пасоши се во притвор во грчки затвор.

Грујовски и Бошковски стравуваат за безбедноста во Македонија - Побарале од Грција да не бидат екстрадирани

Сител - 20.10.2017

Апелацискиот суд во Солун ќе одлучува дали поранешниот началник на Петтата управа Горан Грујевски и неговиот колега Никола Бошковски ќе бидат екстрадирани во земјава, пишуваат грчките медиуми.

Спасовски: Акцијата за откривање на Грујовски и Бошковски беше регионална

Локално - 20.10.2017

Акцијата за лоцирање и апсење на поранешните началници во УБК, Горан Грујовски и Никола Бошковски била „работена регионално“ и во неа биле вклучени повеќе служби, вели министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски во интервју за емисијата „360“ ...

Бошњаковски: Владата очекува почитување на меѓународните договори и стандарди за екстрадиција

Локално - 20.10.2017

Владата очекува дека ќе се испочитуваат сите меѓународни договори и меѓународни стандарди во вакви случаи и целата постапка ќе биде завршена во рамки на реалните рокови за вакви постапки, изјави владиниот портпарол, Миле Бошњаковски, во однос на ...

Спасовски: Акцијата за откривање на Грујовски и Бошковски беше регионална

Либертас - 20.10.2017

Акцијата за лоцирање и апсење на поранешните началници во УБК, Горан Грујовски и Никола Бошковски била „работена регионално“ и вo неа биле вклучени повеќе служби, вели министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски во интервју за емисијата „360“ ...

Јатаци им помагале на Грујевски и Бошковски

еМагазин - 20.10.2017

Неразделниот двоец на тајната полиција Горан Грујевски и Никола Бошковски, имале логистика од Македонија додека биле во бегство, потврди министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски во интервју за емисијата 360 степени, која се емитува на ...

(ВИДЕО) Вечерва во „360 степени“ – интервју со министерот за внатрешни, Оливер Спасовски

Локално - 20.10.2017

Вечерва (20.10.2017 г.) во 22:30 часот во „360 Степени“ на ТВ Алсат-М интервју со вицепремиерот и министер за внатрешни работи Оливер Спасовски во кое прашуваме за апсењето на Грујевски и Бошковски во Грција, за контроверзниот владин став за законот ...

Нинџа и Кољо требало да им помогнат на Грујевски и Бошковски во бегството?

Либертас - 20.10.2017

Алесандар Василевски – Нинџа и Никола Митревски – Кољо биле логистиката во обидот за бегство на двајцата разузнавачи обвинети од СЈО, Горан Грујевски и Никола Бошковски – потврдуваат за ТВ 24 неофицијални извори од полицијата.

Нинџа и Кољо требало да им помогнат на Грујевски и Бошковски во бегството!?

Локално - 20.10.2017

Алесандар Василевски – Нинџа и Никола Митревски – Кољо биле логистиката во обидот за бегство на двајцата разузнавачи обвинети од СЈО, Горан Грујевски и Никола Бошковски – потврдуваат за ТВ 24 неофицијални извори од полицијата.

Спасовски: Акцијата за откривање на Грујовски и Бошковски беше регионална

Мета - 20.10.2017

Акцијата за лоцирање и апсење на поранешните началници во УБК, Горан Грујовски и Никола Бошковски била „работена регионално“ и во неа биле вклучени повеќе служби, вели министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски во интервју за емисијата „360“ ...

Министерот за внатрешни откри детали за апсењето на началниците

Sky - 20.10.2017

Акцијата за лоцирање и апсење на поранешните началници во УБК, Горан Грујовски и Никола Бошковски била „работена регионално“ и во неа биле вклучени повеќе служби, вели министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски во интервју за емисијата „360“ ...

Нинџа и Кољо требало да им помогнат на Грујевски и Бошковски во бегството?

iPortal - 20.10.2017

Алесандар Василевски – Нинџа и Никола Митревски – Кољо биле логистиката во обидот за бегство на двајцата разузнавачи обвинети од СЈО, Горан Грујевски и Никола Бошковски – потврдуваат за ТВ 24 неофицијални извори од полицијата.

ВИДЕО: Вечерва во „360 степени“ – интервју со министерот за внатрешни, Оливер Спасовски

Либертас - 20.10.2017

Вечерва (20.10.2017 г.) во 22:30 часот во „360 Степени“ на ТВ Алсат-М интервју со вицепремиерот и министер за внатрешни работи Оливер Спасовски во кое прашуваме за апсењето на Грујевски и Бошковски во Грција, за контроверзниот владин став за законот ...

Екстрадицијата на обвинетите – пресвртница за најголемата афера?

Локално - 20.10.2017

Специјалната обвинителка очекува брза екстрадиција и почеток на судскиот процес против двоецот од УБК. По веста дека разузнавачите се уапсени заедно во Грција, Јанева вели дека го чека исходот од екстрадицијата, информира ТВ24.

Бошњаковски: Владата очекува почитување на меѓународните договори и стандарди за екстрадиција

Либертас - 20.10.2017

Владата очекува дека ќе се испочитуваат сите меѓународни договори и меѓународни стандарди во вакви случаи и целата постапка ќе биде завршена во рамки на реалните рокови за вакви постапки, изјави владиниот портпарол, Миле Бошњаковски, во однос на ...

Владата очекува екстрадиција на Грујевски и Бошковски во реален рок за вакви постапки

еМагазин - 20.10.2017

Владата очекува дека ќе се испочитуваат сите меѓународни договори и меѓународни стандарди во вакви случаи и целата постапка ќе биде завршена во рамки на реалните рокови за вакви постапки, изјави владиниот портпарол, Миле Бошњаковски, во однос на ...

ВЛАДАТА ОЧЕКУВА, а дали Грција ќе ги испочитува меѓународните договори и стандарди за екстрадиција?

Фактор - 20.10.2017

Владата очекува дека ќе се испочитуваат сите меѓународни договори и меѓународни стандарди во вакви случаи и целата постапка ќе биде завршена во рамки на реалните рокови за вакви постапки, изјави владиниот портпарол, Миле Бошњаковски, во однос на ...

(ВИДЕО) 360 Степени: Интервју со Оливер Спасовски и дебата со Адеми и Незири

Либертас - 20.10.2017

Во новото издание на „360 степени“: – Интервју со вицепремиерот и министер за внатрешни работи Оливер Спасовски – Теми – апсењето на Грујевски и Бошковски во Грција, контроверзниот владин став за законот за електронски комуникации, критиките на ...

Бошњаковски: Владата очекува почитување на меѓународните стандарди за екстрадиција

Точка - 20.10.2017

За екстрадицијата на поранешните началници во УБК Горан Грујевски и Никола Бошковски од Грција, македонската Влада очекува дека ќе се испочитуваат сите меѓународни договори и меѓународни стандарди и дека целата постапка ќе биде завршена во рамки на ...

Бошњаковски: Владата очекува почитување на меѓународните договори и стандарди за екстрадиција

Канал 77 - 20.10.2017

Владата очекува дека ќе се испочитуваат сите меѓународни договори и меѓународни стандарди во вакви случаи и целата постапка ќе биде завршена во рамки на реалните рокови за вакви постапки, изјави владиниот портпарол, Миле Бошњаковски, во однос на ...

Мали се шансите Грујевски и Бошковски да добијат азил во Грција

еМагазин - 20.10.2017

Низа реакции во македонската јавност предизвика завчерашното апсење во Солун на поранешните високи службеници во УБК, Горан Грујевски и Никола Бошкоски, кои се обвинети од Специјалното јавно обвинителство во случаите „Тврдина“, „Таргет“ и „Тврдина ...

Апелацискиот суд во Солун ќе одлучува за екстрадицијата на Грујовски и на Бошкоски

Локално - 20.10.2017

Апелацискиот суд во Солун ќе одлучува за екстрадицијата на поранешниот началник на петтата управа, Горан Грујовски, и на неговиот колега од УБК, Никола Бошкоски, од Грција во Македонија, пишуваат грчките медиуми.

Постапката за Грујевски и Бошковски ќе трае од 4 до 6 недели

Либертас - 20.10.2017

Во изјава за Дојче веле , од грчкото Министерство за јавен ред и заштита на граѓаните, велат дека регуларната постапка за екстрадиција на двајцата избегани припадници на УБК ќе трае меѓу 4 и 6 недели.

На Грујевски и Бошковски ќе им се суди по брза постапка

Поглед - 20.10.2017

Според грчките медиуми на Горан Грујевски и Никола Бошковски кои завчера беа уапсени на аеродромот во Солун откаде што планирале да летнат за Будимпешта, Грција ќе им суди за поседување на лажните документи по брза постапка токму во Солун.

Апелацискиот суд во Солун ќе одлучува за екстрадицијата на Грујовски и на Бошковски

Либертас - 20.10.2017

Апелацискиот суд во Солун ќе одлучува за екстрадицијата на поранешниот началник на петтата управа, Горан Грујовски, и на неговиот колега од УБК, Никола Бошковски, од Грција во Македонија, пишуваат грчките медиуми.

Бошњаковски: Владата очекува почитување на меѓународните стандарди за екстрадиција

Sky - 20.10.2017

За екстрадицијата на поранешните началници во УБК Горан Грујевски и Никола Бошковски од Грција, македонската Влада очекува дека ќе се испочитуваат сите меѓународни договори и меѓународни стандарди и дека целата постапка ќе биде завршена во рамки на ...

Апелацискиот суд во Солун ќе одлучува за екстрадицијата на Грујовски и на Бошковски

Мета - 20.10.2017

Апелацискиот суд во Солун ќе одлучува за екстрадицијата на поранешниот началник на петтата управа, Горан Грујовски, и на неговиот колега од УБК, Никола Бошковски, од Грција во Македонија, пишуваат грчките медиуми.

Бошњаковски: Владата очекува почитување на меѓународните договори за екстрадиција

Поглед - 20.10.2017

Владата очекува дека ќе се испочитуваат сите меѓународни договори и меѓународни стандарди во вакви случаи и целата постапка ќе биде завршена во рамки на реалните рокови за вакви постапки, изјави владиниот портпарол, Миле Бошњаковски, во однос на ...

Владата очекува да бидат испочитувани роковите за екстрадиција

Мета - 20.10.2017

Владата очекува дека ќе бидат испочитуваат сите меѓународни договори и меѓународни стандарди и целата постапка ќе биде завршена во рамки на реалните рокови за вакви постапки, изјави владиниот портпарол, Миле Бошњаковски, за екстрадицијата на ...

Бошњаковски: Владата очекува почитување на меѓународните договори и стандарди за екстрадиција...

Н.Македонија - 20.10.2017

Бошњаковски: Владата очекува почитување на меѓународните договори и стандарди за екстрадиција Владата очекува дека ќе се испочитуваат сите меѓународни договори и меѓународни стандарди во вакви случаи и целата постапка ќе биде завршена во рамки на ...

Грујевски и Бошковски уапсени со бугарски пасоши на аеродром во Солун...

Н.Македонија - 20.10.2017

Грујевски и Бошковски уапсени со бугарски пасоши на аеродром во Солун Сања Ристовска (Специјално за „Нова Македонија“ од Атина) Со фалсификувани патни исправи, со бугарски пасоши, Горан Грујевски и Никола Бошковски во средата вечерта се обиделе да ...

Грујевски и Бошковски на судење за лажните пасоши...

Н.Македонија - 20.10.2017

Грујевски и Бошковски на судење за лажните пасоши Бегалците Горан Грујевски и Никола Бошковски, поранешни началници во Управата за безбедност и контраразузнавање, денеска се очекува да бидат изведени пред Судот во Солун за лажните пасоши со кои ...

Се криеја во Грција, со бугарски пасоши и албански идентитет

Фокус - 19.10.2017

Бегалците Горан Грујевски и Никола Бошковски се криеле под идентитетите, Христо Атанaсов и Неџби Хасан, објави Алсат-М . Тие веќе се во притвор во грчки затвор, откако беа уаспени на аеродромот во Солун.

Се уште нема потврда од грчкото МВР за апсењето на Грујевски и Бошковски.

Канал5 - 19.10.2017

МВР сеуште нема добиено официјална потврда од грчката полиција за апсењето на поранешните началници Горан Грујевски и Никола Бошковски во Солун. МИА синоќа објави дека двајцата поранешни началници во МВР, кои неколку месеци беа во бегство, се ...

Се уште нема потврда од грчкото МВР за апсењето на Грујевски и Бошковски

ТВ21 - 19.10.2017

МВР сеуште нема добиено официјална потврда од грчката полиција за апсењето на поранешните началници Горан Грујевски и Никола Бошковски во Солун. Синоќа беше објавено дека двајцата поранешни началници во МВР, кои неколку месеци беа во бегство, се ...

Екстрадицијата на Грујевски и Бошковски ќе почне по известувањето од Интерпол

ТВ21 - 19.10.2017

Министерството за правда треба да почне со постапката за екстрадиција откако ќе го добие известувањето од Интерпол за апсењето на Горан Грујевски и Никола Бошковски во соседна Грција. Од Министерството за правда информираат дека се уште немаат ...

Екстрадицијата на Грујевски и Бошковски ќе почне по известувањето од Интерпол

Канал5 - 19.10.2017

Министерството за правда треба да ја почне со постапката за екстрадиција откако ќе го добие известувањето од Интерпол за апсењето на Горан Грујевски и Никола Бошковски во соседна Грција. Од Министерството за правда информираат дека се уште немаат ...

СЈО очекува брза екстрадиција на Грујевски и Бошковски

Канал5 - 19.10.2017

Специјалното јавно обвинителство е информирано за приведувањето на Горан Грујевски и Никола Бошковски во Грција. Очекуваат нивна брза екстрадиција од Грција и брзо започнување на судењето.

Грчката полиција го потврди апсењето на Грујевски и Бошковски

ТВ21 - 19.10.2017

Грчките власти потврдиле дека уапсиле двајца мажи на аеродромот во Солун, кои од Македонија се бараат за обвиненија поврзани со нелегално прислушување, пренесува БТА. Полицијата соопшти дека двајцата биле уапсени минатата ноќ на аеродромот во Солун ...

Екстрадицијата на Грујевски и Бошковски ќе почне по известувањето од Интерпол

Алсат-М - 19.10.2017

Министерството за правда треба да ја почне со постапката за екстрадиција откако ќе го добие известувањето од Интерпол за апсењето на Горан Грујевски и Никола Бошковски во соседна Грција. Од Министерството за правда информираат дека се уште немаат ...

Јанева: Се надеваме на брза екстрадициска постапка

ТВ21 - 19.10.2017

Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, се надева дека екстрадициската постапка за обвинетите Горан Грујовски и Никола Бошковски ќе заврши побргу и дека судењето ќе почне наскоро. – Информирани сме од МВР дека двете обвинети лица се приведени ...

Министерство за правда: Грујевски и Бошковски пред Обвинителството во Солун

Канал5 - 19.10.2017

Горан Грујевски и Никола Бошковски во текот на денот ќе бидат изведени пред Обвинителство во Солун, каде ќе им биде одредено во кој затвор ќе бидат притворени се до комплетирање на предметот на екстрадиција, соопшти Министерството за правда.

Грујевски и Бошковски уапсени во Солун

Канал5 - 19.10.2017

Горан Грујевски и Никола Бошковски , двајцата поранешни началници во МВР, кои од СЈО се обвинети во предметот „Тврдина“ вечерва се уапсени во Солун, Грција, пренесуваат дел од медиумите Горан Грујевски и Никола Бошковски вечерва се уапсени во Солун, ...

Приведени Грујевски и Бошковски, во Солун

ТВ21 - 19.10.2017

Вечерва во Солун се уапсени поранешните разузнавачи Горан Грујевски и Никола Бошковски, обвинети во случај покренат од СЈО во врска со масовното прислушување телефонски разговори во Македонија.

Три месеци бегство: Грујевски и Бошковски водат кон нарачателите на масовното прислушување?

24 Вести - 19.10.2017

По речиси три месеци бегство, поранешните функционери во УБК, Горан Грујевски и Никола Бошковски беа уапсени во Солун. Тие биле уапсени од грчката полиција која постапувала по меѓународната потерница која ја објави МВР откако не ги пронајде во ...

Се уште нема потврда од грчкото МВР за апсењето на Грујевски и Бошковски

24 Вести - 19.10.2017

МВР се уште нема добиено официјална потврда од грчката полиција за апсењето на поранешните началници Горан Грујевски и Никола Бошковски во Солун. МИА синоќа објави дека двајцата поранешни началници во МВР, кои неколку месеци беа во бегство, се ...

Грујевски и Бошковски уапсени на солунскиот аеродром!?

Deutsche Welle - 19.10.2017

Македонската полиција повеќе од еден месец имала информации за местото на престој на двајцата бегалци, дознава ДВ. Наводно се криеле на Халкидики, па во Солун, а на крајот се обиделе да заминат на нова дестинација Во Грција вчера биле упсени ...

МВР чека официјално известување од грчките власт за апсењето на Грујевски и Бошковски

Телма - 19.10.2017

Министерството за внатрешни работи чека и официјално да биде известено од грчките власти, за да започне постапката за екстрадиција на поранешните началници Горан Грујевски и Никола Бошковски, кои се уапсени во Солун.

Грујевски и Бошковски биле уапсени во Солун, полицијата повеќе од еден месец знаела каде се кријат

Фокус - 19.10.2017

Македонската полиција повеќе од еден месец имала информации за местото на престој на двајцата бегалци, пренесува Дојче Веле. Наводно се криеле на Халкидики, па во Солун, а на крајот се обиделе да заминат на нова дестинација.

Со фалсификувани документи на аеродромот во Солун уапсени Грујоски и Бошковски

Канал5 - 19.10.2017

Грујоски и Бошковски уапсени на солунскиот аеродром со фалсификувани патни исправи Извори од грчката полиција од Солун за Канал 5 потврдија дека вчера на солунскиот аеродром биле уапсени две лица на возраст од 51 и 35 години.

Јанева се надева на брза екстрадиција на Грујевски и Бошковски

Deutsche Welle - 19.10.2017

Љупчо Шврговски останува во тимот на одбраната на Горан Грујевски, но до завршувањето на екстрадициската постапка и двајцата притворени ќе мора да добијат или да си ангажираат адвокати во Грција.

Екстрадицијата на Грујевски и Бошковски може да трае со месеци

Фокус - 19.10.2017

Неколку месеци би можела да трае процедурата за екстрадиција на бегалците Горан Грујевски и Никола Бошковски, кои вчера беа уапсени од грчките власти, при обидот да излезат од Грција. Според процедурата, Министерството за внатрешни работи треба да ...

Грујeвски и Бошковски уапсени на солунскиот аеродром со фалсификувани патни исправи /ОБНОВЕН

Канал5 - 19.10.2017

Грчката полиција во Солун за Канал 5 потврди дека Горан Грујевски и Никола Бошковски вчера биле уапсени на солунскиот аеродром со фалсификувани пасоши. По речиси три месеци бегство, поранешниот началник на Петтата управа, Грујевски и вработениот во ...

Грујевски и Бошковски од Солун сакале да се сокријат во Будимпешта

Фокус - 19.10.2017

Горан Грујавски и Никола Бошковски, кои вчера беа уапсени во Грција, по распишана потреница од Интерпол, наводно од Грција сакале да заминат за Будимпешта, јавуваат грчките медиуми . Повикувајќи се на информации од грчкото МВР, јавуваат дека ...

Шврговски за Канал 5: Сеуште не добив известување за апсењето во Солун

Канал5 - 19.10.2017

Од 3 до 6 месеци – толку се очекува да трае постапката, пред грчките судови да одлучат дали Грујевски и Бошковски ќе бидат екстрадирани во Македонија. Претходно обвинителниот акт со доказите треба да биде доставен до Грција по што тамошните судски ...

Грчката полиција и официјално го потврди апсењето на Грујоски и Бошковски

Канал5 - 19.10.2017

Откако извори од грчката полиција од Солун утрово за Канал 5 потврдија дека вчера на солунскиот аеродром биле уапсени Горан Грујовски и Никола Бошкоски, сега оваа информација ја потврдува и преку официјално соопштение, кое што е кусо, а не открива ...

Грујовски и Бошковски уапсени во Солун

Телма - 19.10.2017

Имaле фалисификувани патни исправи и сакале да ја напуштат Грција. Освен на меѓународната потерница, бегалците Горна Грујовски и Никола Бошковски биле нераздвојни и во нивното бегство. Така ги препознала грчката полиција и ги привела.

Грујевски како Христо Атанасов, Бошкоски како Неџби Хасан

Алсат-М - 19.10.2017

Бегалците Горан Грујевски и Никола Бошковски се криеле под идентитетите, Христо Атанaсов и Неџби Хасан. Тие веќе се во притвор во грчки затвор, откако беа уаспени на аеродромот во Солун. Локацијата им се знаела, според наши извори, веќе еден месец, ...

Грчката полиција потврди дека обвинетите имале бугарски пасоши

Deutsche Welle - 19.10.2017

Во изјава за агенцијата Асосиејтед Прес, грчката полиција потврдува дека Горан Грујевски и Никола Бошковски патувале со лажни бугарски документи. Двајцата во овие моменти се пред истражен судија Грчката полиција објави и официјално соопштение за ...

МВР чека допис од грчките власти за да почне екстрадиција на Грујевски и Бошковски

24 Вести - 19.10.2017

Горан Грујевски и Никола Бошковски приведени во соседна Грција. Поранешниот началник на 5та управа во УБК, Горан Грујевски и неговиот соработник Никола Бошковски биле уапсени на солунскиот аеродром.

Министерство за правда: Грујевски и Бошковски пред Обвинителството во Солун

ТВ21 - 19.10.2017

Горан Грујевски и Никола Бошковски во текот на денот ќе бидат изведени пред Обвинителство во Солун, каде ќе им биде одредено во кој затвор ќе бидат притворени се до комплетирање на предметот на екстрадиција, соопшти Министерството за правда.

Екстрадицијата на обвинетите – пресвртница за наголемата афера?

24 Вести - 19.10.2017

Специјалната обвинителка очекува брза екстрадиција и почеток на судскиот процес против двоецот од УБК. По веста дека разузнавачите се уапсени заедно во Грција, Јанева вели дека го чека исходот од екстрадицијата.

Забранет влез во Србија за Александар Василевски Нинџа и Никола Митревски Кољо

24 Вести - 19.10.2017

Александар Василевски – Нинџа и Никола Митревски – Кољо, кои беа посочени од тогаш опозициската СДСМ како дел од организаторите на крвавиот упад во Собранието, синоќа при обидот да влезат во Република Србија, биле вратени од граничната полиција – ...

Грујевски и Бошковски ќе добијат 40 дена екстрадиционен притвор

Deutsche Welle - 19.10.2017

Министерството за надворешни работи веќе проследило информација до МВР и Министерството за правда за апсењето на Горан Грујевски и Никола Бошковски во Грција. Се очекува постапката да тече согласно Европската конвенција Избеганите припадници на ...

Грујевски и Бошковски користеле бугарски пасоши

Алсат-М - 19.10.2017

Македонскиот конзулат во Грција веќе го информирал Министерството за надворешни работи во Скопје за апсењето на двајцата агенти на УБК. По официјалното објавување, домашните институции имаат основа да иницираат постапка за екстрадиција.

Грујовски и Бошковски пред истражен судија во суд во Солун

Телма - 19.10.2017

Поранешниот началник на петта управа Горана Грујовски сакал да ја напушти Грција со бугaрски фалсификуван пасош на име Христо Атанасов, а неговиот сопатник Никола Бошковски се викал Неџби Хасан.

Грчкото и македонското МВР го потврдија апсењето на Грујевски и Бошковски

ТВ21 - 19.10.2017

Грчкото министерство за внатрешни работи засега ја потврди информацијата за апсењето на екс началниците од УБК Горан Грујевски и Никола Бошковски кои Македонија ги бара со меѓународна потерница.

МВР бара од министерството за правда да ја почне постапката за екстрадиција

24 Вести - 19.10.2017

Атанасов Христо и Неџби Хасан не ја поминале пасошката контрола на аеродромот во Солун откако грчката полиција ги разоткрила дека зад овие идентитети се кријат македонски бегалци Горан Грујевски и Никола Бошковски по кои трага Интерпол.

Грујевски и Бошковски чекаат одлука во кој затвор ќе чекаат екстрадиција

Фокус - 19.10.2017

Грујевски и Бошковски се изведени пред обивнителот на Солун и ќе им биде одредено во кој затвор ќе бидат притвораени се до комплетирање на предметот на екстрадиција, соопштија од Министерство за правда.

Грујевски и Бошковски побарале Грција да не ги екстрадира во Македонија

Фокус - 19.10.2017

Бегалците Горан Грујевски и Никола Бошковски во исказот даден пред грчкиот суд побрале Грција да не ги екстрадира во Македонија, бидејќи се плашеле за своите животи. Тие ги отфрлиле сите обвинувања против нив и рекле дека се жртви на политички ...

Горан Грујовски и Никола Бошковски се уапсени во Солун, потврдија од МНР

Сител - 19.10.2017

Поранешниот началник на Петтата управа на УБК Горан Грујовски и неговиот заменик Никола Бошковски вчеравечер биле уапсени во Солун, потврдуваат од македонското министерство за надворешни работи.

Се уште нема потврда од грчкото МВР за апсењето на Грујевски и Бошковски

Сител - 19.10.2017

МВР сеуште нема добиено официјална потврда од грчката полиција за апсењето на поранешните началници Горан Грујевски и Никола Бошковски во Солун. МИА синоќа објави дека двајцата поранешни началници во МВР, кои неколку месеци беа во бегство, се ...

Министерство за правда: Грујевски и Бошковски пред Обвинителството во Солун

А1 On - 19.10.2017

Горан Грујевски и Никола Бошковски во текот на денот ќе бидат изведени пред Обвинителство во Солун, каде ќе им биде одредено во кој затвор ќе бидат притворени се до комплетирање на предметот на екстрадиција, соопшти Министерството за правда.

ТВ24: Уапсени Грујевски и Бошковски

МРТ - 19.10.2017

Досега портпаролот на МВР официјално за МТВ не ја потврди оваа информација. Горан Грујевски и Никола Бошковски, двајцата поранешни началници во МВР, кои од СЈО се обвинети во предметот „Тврдина“, ноќеска се уапсени во Солун, Грција, јави Телевизија ...

Министерство за правда: Грујевски и Бошковски денеска пред Обвинителството во Солун

+инфо - 19.10.2017

За ова Министерството го информирала Канцеларијата за конзуларни, економски и трговски работи на Република Македонија во Солун. Горан Грујевски и Никола Бошкоски во текот на денот ќе бидат изведени пред Обвинителство во Солун, каде ќе им биде ...

Министерство за правда - Грујевски и Бошкоски пред Обвинителството во Солун

Р.С.Европа - 19.10.2017

Горан Грујевски и Никола Бошкоски во текот на денот ќе бидат изведени пред Обвинителство во Солун, каде ќе им биде одредено во кој затвор ќе бидат притворени, се до комплетирање на предметот на екстрадиција, соопшти Министерството за правда.

Министерство за правда: Грујевски и Бошковски пред Обвинителството во Солун

Слободен Печат - 19.10.2017

Горан Грујевски и Никола Бошковски во текот на денот ќе бидат изведени пред Обвинителство во Солун, каде ќе им биде одредено во кој затвор ќе бидат притворени се до комплетирање на предметот на екстрадиција, соопшти Министерството за правда.

Министерство за правда: Грујевски и Бошковски пред Обвинителството во Солун

Стандард - 19.10.2017

Горан Грујевски и Никола Бошковски во текот на денот ќе бидат изведени пред Обвинителство во Солун, каде ќе им биде одредено во кој затвор ќе бидат притворени се до комплетирање на предметот на екстрадиција, соопшти Министерството за правда.

Уапсени бегалците од СЈО, Горан Грујевски и Никола Бошковски

Правдико - 19.10.2017

Доцна вечерва се уапсени ексначалникот на Петтата управа во МВР, Горан Грујовски и Никола Бошковски, по кои полицијата трагаше повеќе од два и пол месеци со меѓународна потерница. Според неофицијални информации тие биле уапсени во Солун.

Министерство за правда: Грујевски и Бошковски пред Обвинителството во Солун

Press24 - 19.10.2017

Горан Грујевски и Никола Бошковски во текот на денот ќе бидат изведени пред Обвинителство во Солун, каде ќе им биде одредено во кој затвор ќе бидат притворени се до комплетирање на предметот на екстрадиција, соопшти Министерството за правда.

Бегалците се плашат да бидат екстрадирани во Македонија

Нова ТВ - 19.10.2017

Бегалците Горан Грујевски и Никола Бошковски во исказот даден пред грчкиот суд побрале Грција да не ги екстрадира во Македонија, бидејќи се плашеле за своите животи. Тие ги отфрлиле сите обвинувања против нив и рекле дека се жртви на политички ...

МВР чека известување од Грција за да почне постапката за екстрадиција на Грујевски и Бошковски

Кајгана - 19.10.2017

Министерството за внатрешни работи чека и официјално да биде известено од грчките власти, за да започне постапката за екстрадиција на поранешните началници Горан Грујевски и Никола Бошковски, кои синоќа биле уапсени во Солун.

Грујевски и Бошковски се плашеле за своите животи и побарале да не бидат екстрадирани

Стандард - 19.10.2017

Поранешниот началник во Петтата управа Горан Грујевски и Никола Бошковски, вработен во УБК денеска пред грчкиот јавен обвинител изјавиле дека не сакаат да бидат екстрадирани во Македонија, пренесе Телма.

Расплет на шпионскиот трилер: Дали Грујевски и Бошковски водат до нарачателите на прислушкувањто?

Таратур - 19.10.2017

По речиси три месеци бегство, поранешните функционери во УБК, Горан Грујевски и Никола Бошковски беа уапсени во Солун. Тие биле уапсени од грчката полиција која постапувала по меѓународната потерница која ја објави МВР откако не ги пронајде во ...

Грујевски и Бошковски уапсени од грчката полиција

Press24 - 19.10.2017

Во Грција вчера биле уaпсени поранешните функционери во УБК, Горан Грујевски и Никола Бошковски, и двајцата обвинети од СЈО за предметот „Тврдина и Tаргет“, за незаконско прислушување на илјадници граѓани преку злоупотреба на системите за следење во ...

Екстрадицијата на Грујевски и Бошковски ќе почне по известувањето од Интерпол

Слободен Печат - 19.10.2017

Министерството за правда треба да ја почне со постапката за екстрадиција откако ќе го добие известувањето од Интерпол за апсењето на Горан Грујевски и Никола Бошковски во соседна Грција. Од Министерството за правда информираат дека се уште немаат ...

Екстрадицијата на Грујевски и Бошковски ќе почне по известувањето од Интерпол

Стандард - 19.10.2017

Министерството за правда треба да ја почне со постапката за екстрадиција откако ќе го добие известувањето од Интерпол за апсењето на Горан Грујевски и Никола Бошковски во соседна Грција. Од Министерството за правда информираат дека се уште немаат ...

Екстрадицијата на Грујевски и Бошковски ќе почне по известувањето од Интерпол

+инфо - 19.10.2017

Од Министерството за правда информираат дека сè уште немаат добиено такво известување од Интерпол. Министерството за правда треба да ја почне со постапката за екстрадиција откако ќе го добие известувањето од Интерпол за апсењето на Горан Грујевски и ...

Јанева очекува брза екстрадиција на Грујевски и Бошковски

+инфо - 19.10.2017

Во просек екстрадициската постапка трае од 3 до 6 месеци и зависи со каква брзина Министерството за правда ќе го испрати преведено обвинението. Од СЈО, кое ги покрена обвиненијата против приведените Горан Грујевски и Никола Бошковски за предметот ...

Екстрадицијата на Грујевски и Бошкоски ќе почне по известувањето од Интерпол

Р.С.Европа - 19.10.2017

Министерството за правда треба да ја почне со постапката за екстрадиција откако ќе го добие известувањето од Интерпол за апсењето на Горан Грујевски и Никола Бошкоски во соседна Грција. Од Министерството за правда информираат дека сè уште немаат ...

Грчката полиција го потврди апсењето на Груjевски и Бошковски

+инфо - 19.10.2017

Полицијата соопшти дека двајцата биле уапсени минатата ноќ на аеродромот во Солун со лажни бугарски документи. Грчките власти потврдиле дека уапсиле двајца мажи на аеродромот во Солун, кои од Македонија се бараат за обвиненија поврзани со нелегално ...

Двајца обвинети во случаите „Таргет“ и „Тврдина“ уапсени во Солун

Нетпрес - 19.10.2017

Поранешниот началник на Петтата управа на МВР, Горан Грујевски, и на вработениот во УБК, Никола Бошковски, кои речиси три месеци беа во бегство, вчеравечер биле уапсени во Солун, соседна Грција.

Грчката полиција потврди дека се уапсени Грујевски и Бошковски

Press24 - 19.10.2017

Грчките власти потврдиле дека уапсиле двајца мажи на аеродромот во Солун, кои од Македонија се бараат за обвиненија поврзани со нелегално прислушување, пренесува БТА. Полицијата соопшти дека двајцата биле уапсени минатата ноќ на аеродромот во Солун ...

МВР чека известување од Грција за да почне постапката за екстрадиција на Грујевски и Бошковски

Макфакс - 19.10.2017

Министерството за внатрешни работи чека и официјално да биде известено од грчките власти за да почне постапката за екстрадиција на поранешните началници Горан Грујевски и Никола Бошковски, кои синоќа биле уапсени во Солун.

МВР чека известување од Грција за да започне постапката за екстрадиција на Грујевски и Бошковски

А1 On - 19.10.2017

МВР се уште нема добиено официјална потврда од грчката полиција за апсењето на поранешните началници Горан Грујевски и Никола Бошковски во Солун. Двајцата поранешни началници во МВР, кои неколку месеци беа во бегство, според неофицијални информации ...

Бегалците од петтата управа, пред судот во Солун

Нова ТВ - 19.10.2017

Нова ТВ објавува ексклузивна фотографија од Грујевски и Бошковски пред судот во Солун. Бегалците Горан Грујевски и Никола Бошковски се криеле под идентитетите, Христо Атанaсов и Неџби Хасан.

Грчката полиција го потврди апсењето на Груевски и Бошковски

Слободен Печат - 19.10.2017

Грчките власти потврдиле дека уапсиле двајца мажи на аеродромот во Солун, кои од Македонија се бараат за обвиненија поврзани со нелегално прислушување, пренесува БТА. Полицијата соопшти дека двајцата биле уапсени минатата ноќ на аеродромот во Солун ...

Нема потврда од грчкото МВР за апсењето на Грујевски и Бошковски

+инфо - 19.10.2017

Бошковски и Грујевски се обвинети од СЈО во случаите „Тврдина“, „Таргет“ и „Тврдина 2“. МВР нема добиено официјална потврда од грчката полиција за апсењето на поранешните началници Горан Грујевски и Никола Бошковски во Солун.

Грујевски и Бошковски бегале од Грција со лажни бугарски пасоши

+инфо - 19.10.2017

Двајцата поранешни службеници на УБК од синоќа се во истражниот затвор крај Солун и денеска попладне ќе треба да дадат исказ пред истражен судија. Грчките погранични служби на аеродромот „Македонија“ во Солун вчера попладне при обид да отпатуваат ...

Грујовски и Бошковски уапсени на солунскиот аеродром со лажни бугарски пасоши

А1 On - 19.10.2017

Осомничените началници од петтата управа, во случаите „Таргет“, „Тврдина“ и „Тврдина 2“, Горан Грујовски и Никола Бошковски вчера со лажни пасоши биле уапсени на солунскиот аеродром при обидот да заминат во земја од ЕУ, дознава А1он.

Јанева: Се надеваме на брза екстрадициска постапка

Слободен Печат - 19.10.2017

Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, се надева дека екстрадициската постапка за обвинетите Горан Грујовски и Никола Бошковски ќе заврши побргу и дека судењето ќе почне наскоро. – Информирани сме од МВР дека двете обвинети лица се приведени ...

Бугарското МВР треба да испита како Груевски и Бошковски дошле до лажни бугарски пасоши?!

Макфакс - 19.10.2017

Пранешните функционери во УБК, Горан Грујевски и Никола Бошковски, по кои македонската полицијата трага од месец јули се уапсени од грчки Интерпол со лажни бугарски пасоши.Покрај македонското МВР за апсењето е известено и бугарското МВР кое според ...

Министерството за правда нема добиено барање за екстрадиција на Грујевски и Бошковски

А1 On - 19.10.2017

Министерството за правда се уште официјално нема добиено барање за екстрадиција на осомничените Горан Грујевски и Никола Бошковски. Од таму велат дека за нивното апсење дознале од медиумите.

Правда сè уште не добила барање за екстрадиција за бегалците на СЈО

Макфакс - 19.10.2017

Министерството за правда сè уште не добило барање од МВР за да отпочне постапката за екстрадиција за бегалците на СЈО, Горан Грујевски и Никола Бошковски, беа уапсени синоќа во Грција. Од Министерството велат дека од медиумите дознале дека се ...

Грујевски и Бошковски уапсени пред да ја напуштат Грција со лажни патни исправи

МРТ - 19.10.2017

Oд Министерството за правда информираат дека сѐ уште немаат добиено известување од Интерпол за апсење на Грујевски и Бошковски во Грција, по што ќе можат да ја почнат постапката за екстрадиција.

Грчката полиција го потврди апсењето на Грујевски и Бошковски

Стандард - 19.10.2017

Грчките власти потврдиле дека уапсиле двајца мажи на аеродромот во Солун, кои од Македонија се бараат за обвиненија поврзани со нелегално прислушување, пренесува БТА. Полицијата соопшти дека двајцата биле уапсени минатата ноќ на аеродромот во Солун ...

Министерството за правда не добило барање на екстрадиција на Грујевски и Бошковски

Press24 - 19.10.2017

Министерството за правда се уште официјално нема добиено барање за екстрадиција на осомничените Горан Грујевски и Никола Бошковски, кои беа уапсени во Солун. Од таму велат дека за нивното апсење дознале од медиумите, пренесе А1.он.

Грујевски и Бошковски уапсени со фалсификувани пасоши

Глас на Америка - 19.10.2017

Според процедурите, откако ќе им биде потврден идентитетот, грчкото МНР ќе даде известување дека може да почне постапката за екстрадиција СКОПЈЕ — Министерството за внатрешни работи добило потврда од колеги во Грчкото министерство, дека поранешниот ...

Се уште без потврда од грчкото МВР за апсењето на Грујевски и Бошковски

Р.С.Европа - 19.10.2017

МВР се уште нема добиено официјална потврда од грчката полиција за апсењето на поранешните началници Горан Грујевски и Никола Бошковски во Солун. МИА синоќа објави дека двајцата поранешни началници во МВР, кои неколку месеци беа во бегство, се ...

Грчкото МВР за „Макфакс“: Двете уапсени лица имаа фалсификувани пасоши

Макфакс - 19.10.2017

Грчкото министерство за внатрешни работи за „Макфакс“ ја потврди информацијата дека двајцата обвинети Горан Грујевски и Никола Бошковски биле уапсени вчера во Солун со фалсификувани патни исправи.

Грчкото МВР за „Макфакс“: Двете уапсени лица имаа фалсификувани пасоши

Правдико - 19.10.2017

Министерство за внатрешни работи на Грција за „Макфакс“ ја потврди информацијата дека двајцата обвинети Горан Грујевски и Никола Бошковски биле уапсени вчера во Солун со фалсификувани патни исправи.

Грчката полиција го потврди апсењето на Груjевски и Бошковски

А1 On - 19.10.2017

Грчките власти потврдиле дека уапсиле двајца мажи на аеродромот во Солун, кои од Македонија се бараат за обвиненија поврзани со нелегално прислушување, пренесува БТА. Полицијата соопшти дека двајцата биле уапсени минатата ноќ на аеродромот во Солун ...

Се уште нема потврда од грчкото МВР за апсењето на Грујевски и Бошковски

Слободен Печат - 19.10.2017

МВР се уште нема добиено официјална потврда од грчката полиција за апсењето на поранешните началници Горан Грујевски и Никола Бошковски во Солун. Двајцата поранешни началници во МВР, кои неколку месеци беа во бегство, според неофицијални информации ...

СЈО очекува брза екстрадиција на Грујeвски и Бошковски

Стандард - 19.10.2017

Специјалното јавно обвинителство е информирано за приведувањето на Горан Грујeвски и Никола Бошковски во Грција. Очекуваат нивна брза екстрадиција од Грција и брзо започнување на судењето.

Грчката полиција го потврди апсењето на Грујевски и Бошковски

МРТ - 19.10.2017

Тие биле уапсени пред да ја напуштат Грција, во обид да отпатуваат во друга земја на ЕУ со лажни бугарски патни исправи. Претставник од грчкото правосудство, кој посакал анонимност, изјави дека обвиненијата за овие две лица се поврзани со скандал за ...

СЈО очекува брза екстрадиција на Грујевски и Бошковски

А1 On - 19.10.2017

Специјалното јавно обвинителство е информирано за приведувањето на Горан Грујевски и Никола Бошковски во Грција. Очекуваат нивна брза екстрадиција од Грција и брзо започнување на судењето.

Нема екстрадиционен спас за Грујевски и Бошковски

+инфо - 19.10.2017

Екстрадициите помеѓу Грција и Македонија се спроведуваат по основ на Европската конвенција за екстрадиција (ЕКЕ) од 1999 година. Македонија со Европската Унија во 1999 година ја има потпишано и прифатено Европската конвенција за екстрадиција (ЕКЕ), ...

Грујевски и Бошковски синоќа уапсени во Солун

Press24 - 19.10.2017

Горан Грујевски и Никола Бошковски , двајцата поранешни началници во МВР, кои од СЈО се обвинети во предметот „Тврдина“ синоќа се уапсени во Солун, Грција, јави Телевизија 24. Грујевски и Бошковски повеќе од месец дена се во бегство откако ...

СЈО очекува брза екстрадиција на Грујевски и Бошкоски

Р.С.Европа - 19.10.2017

Специјалното јавно обвинителство е информирано за приведувањето на Горан Грујевски и Никола Бошкоски во Грција. Очекуваат нивна брза екстрадиција од Грција и брзо започнување на судењето. „Во овој дел од постапката СЈО нема надлежност, но очекуваме ...

СЈО очекува брза екстрадиција на Грујевски и Бошковски

Слободен Печат - 19.10.2017

Специјалното јавно обвинителство е информирано за приведувањето на Горан Грујевски и Никола Бошковски во Грција. Очекуваат нивна брза екстрадиција од Грција и брзо започнување на судењето.

Алсат-М: Грујевски како Христо Атанасов, Бошкоски како Неџби Хасан

Стандард - 19.10.2017

Бегалците Горан Грујевски и Никола Бошковски се криеле под идентитетите, Христо Атанaсов и Неџби Хасан. Тие веќе се во притвор во грчки затвор, откако беа уаспени на аеродромот во Солун, пренесе Алсат-М .

Грујевски и Бошковски ќе добијат 40 дена екстрадиционен притвор во Грција

Либертас - 19.10.2017

Министерството за надворешни работи веќе проследило информација до МВР и Министерството за правда за апсењето на Горан Грујевски и Никола Бошковски во Грција. Се очекува постапката да тече согласно Европската конвенција, пишува Дојче веле .

МВР чека известување од Грција за да започне постапката за екстрадиција на Грујевски и Бошковски

Точка - 19.10.2017

Министерството за внатрешни работи чека и официјално да биде известено од грчките власти, за да започне постапката за екстрадиција на поранешните началници Горан Грујевски и Никола Бошковски, кои синоќа биле уапсени во Солун.

(ВИДЕ) Нинџа и Кољо сакале да влезат во Србија преку Бугарија, српските полицајци ги вратиле

Локално - 19.10.2017

Aлександар Василевски – Нинџа и Никола Митревски – Кољо, кои беа посочени од тогаш опозициската СДСМ како дел од организаторите на крвавиот упад во Собранието, синоќа при обидот да влезат во Република Србија, биле вратени од граничната полиција – ...

Грчкото МВР за „Макфакс“: Двете уапсени лица имаа фалсификувани пасоши

Точка - 19.10.2017

Министерство за внатрешни работи на Грција за „Макфакс“ ја потврди информацијата дека двајцата обвинети Горан Грујевски и Никола Бошковски биле уапсени вчера во Солун со фалсификувани патни исправи.

Јанева: Се надеваме на брза екстрадициска постапка

Локално - 19.10.2017

Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, се надева дека екстрадициската постапка за обвинетите Горан Грујовски и Никола Бошкоски ќе заврши побргу и дека судењето ќе почне наскоро. – Информирани сме од МВР дека двете обвинети лица се приведени ...

Грујевски се криел како Христо Атанасов, Бошкоски како Неџби Хасан

еМагазин - 19.10.2017

Во недостаток на официјални информации, македонските медиуми денеска објавуваат неофицијални информации поврзани со обвинетите бегалци Горан Грујевски и Никола Бошковски, кои беа уапсени во Солун.

Каде се токмеле од Солун да побегнат Грујевски и Бошковски?

Фактор - 19.10.2017

Горан Грујевски и Никола Бошковски, кои вчера беа уапсени во Грција, по распишана потреница од Интерпол, наводно од Грција сакале да заминат за Будимпешта, пишуваат грчките медиуми . Повикувајќи се на информации од грчкото МВР, медиумите во Грција ...

Обвинителството во Солун ќе одреди каде ќе бидат притворени Грујовски и Бошковски

Мета - 19.10.2017

Поранешниот началник на петтата управа, Горан Грујoвски и Никола Бошковски, вработен во УБК, денеска ќе бидат изведени пред Обвинителството во Солун, каде ќе им биде одредено во кој затвор ќе бидат притворени до комплетирањето на предметот за нивна ...

Грујевски и Бошковски ќе добијат 40 дена екстрадиционен притвор

еМагазин - 19.10.2017

Избеганите припадници на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК), Горан Грујевски и Никола Бошковски ги очекува притвор од 40 дена пред да биде донесена конечната одлука за нивна екстрадиција во Македонија, велат од македонското ...

Каде ќе бидат притворени Грујевски и Бошковски?

Фактор - 19.10.2017

Поранешниот началник на петтата управа, Горан Грујевски, и Никола Бошковски, вработен во УБК, кои вчера беа уапсени во Грција денеска ќе бидат изведени пред Обвинителството во Солун. Ќе им биде одредено во кој затвор ќе бидат притворени до ...

Грујевски и Бошковски од Солун сакале да се сокријат во Будимпешта

Либертас - 19.10.2017

Горан Грујавски и Никола Бошковски, кои вчера беа уапсени во Грција, по распишана потреница од Интерпол, наводно од Грција сакале да заминат за Будимпешта, јавуваат грчките медиуми . Повикувајќи се на информации од грчкото МВР, јавуваат дека ...

Кои се жилавите агенти Грујевски и Бошковски од УБК?

Фактор - 19.10.2017

Грчката полиција вчера ги уапси агентите на УБК Горан Грујевски и Никола Бошковски во Солун откако веќе три месеци се побегнати од Македонија чекајќи ги судење за предметот Тврдина на Специјалното јавно обвинителство.

Горан Грујевски и Никола Бошкоски се уапсени во Солун

Тера - 19.10.2017

Извори во Министерството за внатрешни работи за Радио Слободна Европа потврдија дека во Солун, Грција, биле уапсени поранешните разузнавачи Горан Грујевски и Никола Бошковски кои се обвинети во случајот Тврдина од страна на Специјалното јавно ...

Како Христо Атанасов и Неџби Хасан сакале да избегаат преку солунскиот аеродром

Фактор - 19.10.2017

Поранешниот началник на петта управа Горан Грујeвски сакал да ја напушти Грција со бугaрски фалсификуван пасош на име Христо Атанасов, а неговиот сопатник Никола Бошковски имал пасош во кој е именуван како Неџби Хасан.

Грујевски и Бошковски уапсени во Солун

Пулс24 - 19.10.2017

Поранешниот началник на Петтата управа на МВР Горан Грујевски и на вработениот во УБК Никола Бошковски, кои речиси три месеци беа во бегство, вечерва се уапсени во Солун. За нив беше распишана меѓународната потерница, а грчката полиција по нивното ...

Грујевски и Бошковски се жалеле на политички прогон, не сакаат екстрадиција

Фактор - 19.10.2017

Поранешниот началник во Петтата управа Горан Грујевски и Никола Бошковски, вработен во УБК денеска пред грчкиот јавен обвинител изјавиле дека не сакаат да бидат екстрадирани во Македонија, затоа што се плашеле за своите животи.

Министерството за правда нема добиено барање за екстрадиција на Грујевски и Бошковски

Либертас - 19.10.2017

Министерството за правда се уште официјално нема добиено барање за екстрадиција на осомничените Горан Грујевски и Никола Бошковски. Од таму велат дека за нивното апсење дознале од медиумите.

Екстрадицијата на Грујевски и Бошкоски ќе почне по известувањето од Интерпол

Локално - 19.10.2017

Министерството за правда треба да ја почне со постапката за екстрадиција откако ќе го добие известувањето од Интерпол за апсењето на Горан Грујевски и Никола Бошкоски во соседна Грција. Од Министерството за правда информираат дека се уште немаат ...

Бегалците Грујевски и Бошковски се во Солун: Толку блиску, а толку далеку

Фактор - 19.10.2017

Точно по три месеци откако им се изгуби трагата, грчката полиција ги уапси двајцата бегалци Горан Грујевски и Никола Бошковски. Обвинетите, поранешни началници во Управата за безбедност и контраразузнавање, се криеле на само 80 километри од ...

НАЈНОВО!Во Солун уапсени Грујевски и Бошковски!

Локално - 19.10.2017

Апсењето на овие клучни луѓе кои избегаа од државата и лецето на правдата , најверојатно ќе ја открие целата криминална мрежа за прислушувањето од „Бомбите“ и целата мрежа на организираниот криминал на претходната власт.

Бугарското МВР треба да испита како Грујевски и Бошковски дошле до лажни бугарски пасоши?!

Точка - 19.10.2017

Пранешните функционери во УБК, Горан Грујевски и Никола Бошковски, по кои македонската полицијата трага од јули, се уапсени од грчки Интерпол со лажни бугарски пасоши. Покрај македонското МВР, за апсењето е известено и бугарското МВР, кое според ...

Екстрадицијата на Грујевски и Бошковски ќе почне по известувањето од Интерпол

Либертас - 19.10.2017

Министерството за правда треба да ја почне со постапката за екстрадиција откако ќе го добие известувањето од Интерпол за апсењето на Горан Грујевски и Никола Бошковски во соседна Грција. Од Министерството за правда информираат дека се уште немаат ...

Јанева: Се надеваме на брза екстрадициска постапка

Sky - 19.10.2017

Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, се надева дека екстрадициската постапка за обвинетите Горан Грујовски и Никола Бошковски ќе заврши побргу и дека судењето ќе почне наскоро. – Информирани сме од МВР дека двете обвинети лица се приведени ...

Бегалецот Грујевски како Христо Атанасов, а Бошкоски како Неџби Хасан

Либертас - 19.10.2017

Бегалците Горан Грујевски и Никола Бошковски се криеле под идентитетите, Христо Атанaсов и Неџби Хасан, објави Алсат-М . Тие веќе се во притвор во грчки затвор, откако беа уаспени на аеродромот во Солун.

Грујевски и Бошковски уапсени на аеродромот во Солун со лажни пасоши

Вечер Прес - 19.10.2017

Горан Грујевски и Никола Бошковски вчера се уапсени на аеродрoмот во Солун, со лажни пасоши, кога сакале да заминат во земја од ЕУ, дознава Вешер од полициски извори. Грујевски и Бошковски се фатени во група со уште четворица други, со лажни, ...

Се уште нема потврда од грчкото МВР за апсењето на Грујевски и Бошковски

еМагазин - 19.10.2017

Од МВР велат дека се уште немаат добиено официјална потврда од грчката полиција за апсењето на бегалците Горан Грујевски и Никола Бошковски во Солун. Медиумите синоќа објавија дека Грујевски и Бошкоски и двајцата обвинети од Специјалното јавно ...

МВР во текот на денот ќе излезе со детали за уапсените во Солун

Либертас - 19.10.2017

Точно е лицата Горан Грујевски и Никола Бошковски се уапсени во Солун,чекаме преку меѓународна помош и официјална потврда и во текот на денот министерството ке ја извести јавноста за деталите изјави за Либертас висок функционер на МВР.

Горан Грујовски и Никола Бошковски се уапсени во Солун, потврдија од МНР

Вечер Прес - 19.10.2017

Од МНР велат дека во текот на денот документите добиени од грчките власти ќе ги препратат до МВР и Министерството за правда. Поранешниот началник на Петтата управа на УБК Горан Грујовски и неговиот заменик Никола Бошковски вчеравечер биле уапсени во ...

Грујевски и Бошковски од Солун сакале да се скријат во Будимпешта

Локално - 19.10.2017

Горан Грујевски и Никола Бошковски, кои вчера беа уапсени во Грција, по распишана потeрница од Интерпол, наводно од Грција сакале да заминат за Будимпешта, јавуваат грчките медиуми. Повикувајќи се на информации од грчкото МВР, јавуваат дека двајцата ...

Грчките служби ги откриле Грујевски и Бошковски по лошо изработените бугарски пасоши

Фактор - 19.10.2017

Лошо изработените бугарски пасоши ги издадоа Грујевски и Бошковски кај грчките погранични служби, пренесуваат дел од медиумите повикувајќи се на грчки официјални извори. Двајцата бегалци по кои се трагаше од 18 јули вчера на аеродромот во Солон биле ...

Бугарското МВР треба да испита како Груjевски и Бошкоски дошле до лажни бугарски пасоши?!

Локално - 19.10.2017

Пранешните функционери во УБК, Горан Грујевски и Никола Бошкоски, по кои македонската полицијата трага од јули, се уапсени од грчки Интерпол со лажни бугарски пасоши. Покрај македонското МВР, за апсењето е известено и бугарското МВР, кое според ...

Правда сè уште не добила барање за екстрадиција за бегалците на СЈО

Точка - 19.10.2017

Министерството за правда сè уште не добило барање од МВР за да отпочне постапката за екстрадиција за бегалците на СЈО, Горан Грујевски и Никола Бошковски, беа уапсени синоќа во Грција. Од Министерството велат дека од медиумите дознале дека се ...

Се уште нема потврда од грчкото МВР за апсењето на Грујевски и Бошковски

Либертас - 19.10.2017

МВР се уште нема добиено официјална потврда од грчката полиција за апсењето на поранешните началници Горан Грујевски и Никола Бошковски во Солун. Како што синоќа Телевизија 24 објави, двајцата поранешни началници во МВР, кои неколку месеци беа во ...

Македонското и грчкото МВР без официјална потврда за апсењето на

Поглед - 19.10.2017

МВР се уште нема добиено официјална потврда од грчката полиција за апсењето на поранешните началници Горан Грујевски и Никола Бошковски во Солун. Како што синоќа Телевизија 24 објави, двајцата поранешни началници во МВР, кои неколку месеци беа во ...

Три месеци бегство: Грујевски и Бошковски водат кон нарачателите на масовното прислушување?

iPortal - 19.10.2017

По речиси три месеци бегство, поранешните функционери во УБК, Горан Грујевски и Никола Бошковски беа уапсени во Солун. Тие биле уапсени од грчката полиција која постапувала по меѓународната потерница која ја објави МВР откако не ги пронајде во ...

Горан Грујевски и Никола Бошковски се криеле на Халкидики

Либертас - 19.10.2017

Македонската полиција повеќе од еден месец имала информации за местото на престој на двајцата бегалци, дознава ДВ. Наводно се криеле на Халкидики, па во Солун, а на крајот се обиделе да заминат на нова дестинација Во Грција вчера биле упсени ...

Уапсени бегалците од СЈО, Горан Грујовски и Никола Бошковски

МК News - 19.10.2017

Доцна вечерва се уапсени ексначалникот на Петтата управа во МВР, Горан Грујовски и Никола Бошковски, по кои полицијата трагаше повеќе од два и пол месеци со меѓународна потерница. Според неофицијални информации тие биле уапсени во Солун.

Нема потврда од грчкото МВР за апсењето на Грујевски и Бошковски

Локално - 19.10.2017

МВР сѐ уште нема добиено официјална потврда од грчката полиција за апсењето на поранешните началници Горан Грујевски и Никола Бошковски во Солун. Двајцата поранешни началници во МВР, кои неколку месеци беа во бегство, се притворени во Солун, Грција.

Јанева се надева на брза екстрадиција на Грујевски и Бошковски

Либертас - 19.10.2017

Љупчо Шврговски останува во тимот на одбраната на Горан Грујевски, но до завршувањето на екстрадициската постапка и двајцата притворени ќе мора да добијат или да си ангажираат адвокати во ...

МВР чека известување од Грција за да почне постапката за екстрадиција на Грујевски и Бошковски

Sky - 19.10.2017

Министерството за внатрешни работи чека и официјално да биде известено од грчките власти за да почне постапката за екстрадиција на поранешните началници Горан Грујевски и Никола Бошковски, кои синоќа биле уапсени во Солун.

Јанева: Се надеваме на брза екстрадициска постапка

Мета - 19.10.2017

Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, се надева дека екстрадициската постапка за обвинетите Горан Грујовски и Никола Бошковски ќе заврши побргу и дека судењето ќе почне наскоро. – Информирани сме од МВР дека двете обвинети лица се приведени ...

Министерство за правда: Грујевски и Бошковски пред Обвинителството во Солун

еМагазин - 19.10.2017

Горан Грујевски и Никола Бошковски во текот на денот ќе бидат изведени пред Обвинителство во Солун, каде ќе им биде одредено во кој затвор ќе бидат притворени се до комплетирање на предметот на екстрадиција, соопшти Министерството за правда.

Министерство за правда: Грујевски и Бошковски пред Обвинителството во Солун

Локално - 19.10.2017

Горан Грујевски и Никола Бошковски во текот на денот ќе бидат изведени пред Обвинителство во Солун, каде ќе им биде одредено во кој затвор ќе бидат притворени се до комплетирање на предметот на екстрадиција, соопшти Министерството за правда.

МВР чека известување од Грција за да започне постапката за екстрадиција на Грујевски и Бошковски

МК News - 19.10.2017

Министерството за внатрешни работи чека и официјално да биде известено од грчките власти, за да започне постапката за екстрадиција на поранешните началници Горан Грујевски и Никола Бошковски, кои синоќа биле уапсени во Солун.

ЈАНЕВА ЗА ГРУЈЕВСКИ И БОШКОВСКИ: Се надеваме дека ќе бидат префрлени во Македонија и дека судењето ќе почне

Фактор - 19.10.2017

Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, се надева дека екстрадициската постапка за обвинетите Горан Грујeвски и Никола Бошковски ќе заврши побргу и дека судењето ќе почне наскоро. „Информирани сме од МВР дека двете обвинети лица се приведени ...

Грчката полиција го потврди апсењето на Груевски и Бошковски

Либертас - 19.10.2017

Грчките власти потврдиле дека уапсиле двајца мажи на аеродромот во Солун, кои од Македонија се бараат за обвиненија поврзани со нелегално прислушување, пренесува БТА. Полицијата соопшти дека двајцата биле уапсени минатата ноќ на аеродромот во Солун ...

Обвинителството во Солун ќе одреди каде ќе бидат притворени Грујовски и Бошковски

Локално - 19.10.2017

Поранешниот началник на петтата управа, Горан Грујoвски и Никола Бошковски, вработен во УБК, денеска ќе бидат изведени пред Обвинителството во Солун, каде ќе им биде одредено во кој затвор ќе бидат притворени до комплетирањето на предметот за нивна ...

Грујевски и Бошковски биле фатени “благодарение” на лошо изработени лажни бугарски пасоши

Либертас - 19.10.2017

Грчките погранични служби на аеродромот „Македонија“ во Солун вчера попладне при обид да отпатуваат кон земја од ЕУ ги откриле Горан Грујевски и Никола Бошковски кои со меѓународна потерница од МВР се бараа по налог на Специјалното јавно ...

Грчката полиција го потврди апсењето на Грујевски и Бошкоски

Локално - 19.10.2017

Грчките власти потврдиле дека уапсиле двајца мажи на аеродромот во Солун, кои од Македонија се бараат за обвиненија поврзани со нелегално прислушување, пренесува БТА. Полицијата соопшти дека двајцата биле уапсени минатата ноќ на аеродромот во Солун ...

Министерство за правда: Грујевски и Бошковски денеска пред Обвинителството во Солун

Либертас - 19.10.2017

Горан Грујевски и Никола Бошковски во текот на денот ќе бидат изведени пред Обвинителство во Солун, каде ќе им биде одредено во кој затвор ќе бидат притворени се до комплетирање на предметот на екстрадиција, соопшти Министерството за правда.

Откриено под кои имиња се криеле обвинетите Грујевски и Бошковски

iPortal - 19.10.2017

Бегалците Горан Грујевски и Никола Бошковски се криеле под идентитетите, Христо Атанaсов и Неџби Хасан. Тие веќе се во притвор во грчки затвор, откако беа уаспени на аеродромот во Солун. Според извори на Алсат М локацијата им се знаела веќе еден ...

Бегалеците се криеле под лажни имиња: Грујевски како Христо Атанасов, а Бошкоски како Неџби Хасан

Локално - 19.10.2017

Бегалците Горан Грујевски и Никола Бошковски се криеле под идентитетите, Христо Атанaсов и Неџби Хасан, објави вчера македонските медиуми. Тие веќе се во притвор во грчки затвор, откако беа уаспени на аеродромот во Солун, во обид за бегство.

ВИДЕО: Нинџа и Кољо сакале да влезат во Србија преку Бугарија, српските полицајци ги вратиле

Либертас - 19.10.2017

Александар Василевски – Нинџа и Никола Митревски – Кољо, кои беа посочени од тогаш опозициската СДСМ како дел од организаторите на крвавиот упад во Собранието, синоќа при обидот да влезат во Република Србија, биле вратени од граничната полиција – ...

Се’ уште нема потврда од грчкото МВР за апсењето на Грујевски и Бошковски

Канал 77 - 19.10.2017

МВР се’ уште нема добиено официјална потврда од грчката полиција за апсењето на поранешните началници Горан Грујевски и Никола Бошковски во Солун. Македонската информативна агенција синоќа објави дека двајцата поранешни началници во МВР, кои неколку ...

Грчката полиција го потврди апсењето на Груевски и Бошковски

еМагазин - 19.10.2017

Грчките власти потврдиле дека уапсиле двајца мажи на аеродромот во Солун, кои од Македонија се бараат за обвиненија поврзани со нелегално прислушување, пренесува агенцијата БТА. Полицијата соопшти дека двајцата биле уапсени минатата ноќ на ...

Грчката полиција го потврди апсењето на Грујовски и Бошковски во Солун

Поглед - 19.10.2017

Откако доцна синоќа во јавноста претече информацијата дека грчката полиција во Солун ги уапсила Горан Грујовски, сега стигна и потврда од грчото МВР преку официјално соопштение. „Од полицајците од секторот за безбедност на меѓународниот аеродром во ...

СЈО очекува брза екстрадиција на Грујевски и Бошковски...

Н.Македонија - 19.10.2017

СЈО очекува брза екстрадиција на Грујевски и Бошковски Специјалното јавно обвинителство е информирано за приведувањето на Горан Грујевски и Никола Бошковски во Грција. Очекуваат нивна брза екстрадиција од Грција и брзо започнување на судењето.

Потврдено: Грујевски и Бошковски уапсени со фалсификат-исправи...

Н.Македонија - 19.10.2017

Се чека потврда од Интерпол за екстрадиција на Грујевски и Бошковски Министерството за правда треба да ја почне со постапката за екстрадиција откако ќе го добие известувањето од Интерпол за апсењето на Горан Грујевски и Никола Бошковски во соседна ...

Се уште нема потврда од грчкото МВР за апсењето на Грујевски и Бошковски...

Н.Македонија - 19.10.2017

Се уште нема потврда од грчкото МВР за апсењето на Грујевски и Бошковски МВР сеуште нема добиено официјална потврда од грчката полиција за апсењето на поранешните началници Горан Грујевски и Никола Бошковски во Солун.

Грујевски и Бошковски пред Обвинителството во Солун...

Н.Македонија - 19.10.2017

Грујевски и Бошковски пред Обвинителството во Солун Горан Грујевски и Никола Бошковски во текот на денот ќе бидат изведени пред Обвинителство во Солун, каде ќе им биде одредено во кој затвор ќе бидат притворени се до комплетирање на предметот на ...

Се уште нема потврда од грчкото МВР за апсењето на Грујевски и Бошковски

Идивиди - 19.10.2017

МВР сеуште нема добиено официјална потврда од грчката полиција за апсењето на поранешните началници Горан Грујевски и Никола Бошковски во Солун. МИА синоќа објави дека двајцата поранешни началници во МВР, кои неколку месеци беа во бегство, се ...

Уапсени бегалците Горан Грујевски и Никола Бошковски

Фокус - 18.10.2017

Полицијата вечерва ги уапси Горан Грујовски и Никола Бошковски, дознава тв 24 неофицијално од свои извори. Според сознанијата, двајцата се уапсени во Солун, а информацијата засега МВР не ја ...

Уапсени Горан Грујевски и Никола Бошковски

24 Вести - 18.10.2017

Полицијата вечерва ги уапси Горан Грујевски и Никола Бошковски, дознава тв 24 неофицијално од наши извори. Според сознанијата, двајцата се уапсени во Солун, а информацијата засега МВР не ја ...

Пронајдени и уапсени Горан Грујевски и Никола Бошковски

А1 On - 18.10.2017

Поранешниот началник во Петтата управа во УБК, Горан Грујевски и Никола Бошковски, според неофицијални информации вечерва се приведени во Солун. Двајцата се обвинети од СЈО за нелегално прислушување илјадници граѓани преку злоупотреба на системите ...

Уапсени бегалците од СЈО, Горан Грујевски и Никола Бошковски

Макфакс - 18.10.2017

Доцна вечерва се уапсени екс началникот на Петтата управа во МВР Горан Грујовски и Никола Бошковски, по кои полицијата трагаше со меѓународна потерница, според неофицијални информации тие биле приведени во Солун.

Грујевски и Бошковски се уапсени во Солун

Нова ТВ - 18.10.2017

Горан Грујевски и Никола Бошковски вечерва се уапсени во Солун, дознава НОВА од полициски извори, иако се уште нема официјална потврда од МВР. Двајцата во моментов се наоѓаат во притвор во ...

Телма: Уапсени Горан Грујовски и Никола Бошкоски

Стандард - 18.10.2017

Двајцата бегалци и обвинети од СЈО Горан Грујовски и Никола Бошкоски денеска се уапсени во Солун, во Грција, потврдиле за ТВ Телма полициски извори. Грчката полиција постапила по меѓународната потерница и двајцата бегалци се откриени во Солун, а ...

Горан Грујевски и Никола Бошкоски се уапсени во Солун

МКД - 18.10.2017

Горан Грујовски и Никола Бошкоски и двајцата обвинети од СЈО кои се во бегство, денеска биле уапсени во Солун, објави Телевизија Телма . Според информациите од МВР, двајцата бегалци кои се бараат по меѓународна потерница, биле лоцирани во Солун, по ...

ВОНРЕДНА ВЕСТ: Грујевски и Бошковски уапсени во Грција!

Таратур - 18.10.2017

Информациите неофицијално се добиени од полициски извори, но се чека официјална потврда од МВР! Горан Грујевски и Никола Бошковски вечерва се уапсени во Солун, пишуваат дел од македонските медиуми, според информации од полицијата, иако се уште нема ...

Уапсени обвинетите во „Тврдина“, Грујевски и Бошковски

Р.С.Европа - 18.10.2017

Извори во Министерството за внатрешни работи за Радио Слободна Европа потврдија дека во Солун, Грција, биле уапсени поранешните разузнавачи Горан Грујевски и Никола Бошковски кои се обвинети во случајот Тврдина од страна на Специјалното јавно ...

24 Вести: Уапсени Горан Грујовски и Никола Бошковски

+инфо - 18.10.2017

Според сознанијата на ТВ 24, двајцата се уапсени во Солун. Полицијата вечерва ги уапси Горан Грујовски и Никола Бошковски, дознава неофицијало Телевизија 2 4. Според сознанијата на ТВ 24, двајцата се уапсени во Солун.

Со меѓународна потерница пронајдени и уапсени Горан Грујевски и Никола Бошковски

Макфакс - 18.10.2017

Поранешниот началник во Петтата управа во УБК, Горан Грујевски и Никола Бошковски, според неофицијални информации вечерва се приведени во Солун. Двајцата се обвинети од СЈО за нелегално прислушување илјадници граѓани преку злоупотреба на системите ...

Грујевски и Бошковски уапсени во Солун

Слободен Печат - 18.10.2017

Горан Грујевски и Никола Бошковски , двајцата поранешни началници во МВР, кои од СЈО се обвинети во предметот „Твврдина“ вечерва се уапсени во Солун, Грција, јави Телевизија 24. Грујевски и Бошковски повеќе од месец дена се во бегство откако ...

24 Вести: Уапсени Горан Грујевски и Никола Бошковски

+инфо - 18.10.2017

Според сознанијата на ТВ 24, двајцата се уапсени во Солун. Полицијата вечерва ги уапси eкс-шефот на Петтата управа на УБК, Горан Грујевски и неговиот колега Никола Бошковски, дознава неофицијало Телевизија 2 4.

Грујевски и Бошковски уапсени во Солун

Кумановски м. - 18.10.2017

loading... Горан Грујевски и Никола Бошковски , двајцата поранешни началници во МВР, кои од СЈО се обвинети во предметот „Твврдина“ вечерва се уапсени во Солун, Грција, јави Телевизија 24.

Грујевски и Бошковски уапсени во Солун

Вечер Прес - 18.10.2017

Дали МВР може да ги потврди овие информации? Според засега првични и неофицијални информации припадниците на УБК по кои трага македонската полиција и за кои е распишана меѓународна потерница се најверојатно уапсени во Солун, дознава Фактор од свои ...

Уапсени Горан Грујовски и Никола Бошковски

Поглед - 18.10.2017

Телевизија 24 повикувајќи се на неофизијални извори дознава дека Горан Грујовски и Никола Бошковски вечерва се уапсени во Солун. Од МВР засега не ја потврдуваат оваа ...

ТВ24: Горан Грујовски и Никола Бошковски уапсени во Солун

Либертас - 18.10.2017

Полицијата вечерва ги уапси Горан Грујовски и Никола Бошковски, дознава неофицијало Телевизија 24 . Според сознанијата на ТВ 24, двајцата се уапсени во Солун. За оваа информацијата засега нема потврда од ...

Грујовски и Бошковски упасени во Солун

Мета - 18.10.2017

Поранешниот началник на петтата управа, Горан Грујовски, и Никола Бошковски, вработен во УБК, вечерва се уапсени во Солун. „Мета“ дознава дека грчката полицијата постапила по меѓународната потерница која е распишана од македонските власти и по ...

ТВ 24: Вечерва во Солун се уапсени Горан Грујевски и Никола Бошковски

Бриф - 18.10.2017

Полицијата вечерва ги уапси Горан Грујовски и Никола Бошковски, дознава тв 24 неофицијално од нивни извори. Според сознанијата, двајцата се уапсени во Солун, а информацијата засега МВР не ја ...

Уапсени бегалците од СЈО, Горан Грујовски и Никола Бошковски

Точка - 18.10.2017

Доцна вечерва се уапсени ексначалникот на Петтата управа во МВР, Горан Грујовски и Никола Бошковски, по кои полицијата трагаше повеќе од два и пол месеци со меѓународна потерница. Според неофицијални информации тие биле уапсени во Солун.

Грујевски и Бошковски уапсени во Солун

Фактор - 18.10.2017

Според засега првични и неофицијални информации припадниците на УБК по кои трага македонската полиција и за кои е распишана меѓународна потерница се најверојатно уапсени во Солун, дознава Фактор од свои извори.

Грујевски и Бошковски уапсени во Солун...

Н.Македонија - 18.10.2017

Грујевски и Бошковски уапсени во Солун Горан Грујевски и Никола Бошковски, двајцата поранешни началници во МВР, кои од СЈО се обвинети во предметот „Тврдина“ вечерва се уапсени во Солун, Грција, според повеќе медиуми.