TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Детектор“: Партиите далеку од договор за промена на изборниот модел

Алсат-М - 27.10.2019

Четирите најголеми политички субјекти во земјава имаат различни ставови во однос на изборниот модел. Владејачката СДСМ бара воведување една изборна единица со отворени листи, според ВМРО – ДПМНЕ граѓаните најдобро ќе бидат претставени со мнозински ...

СДСМ и ВМРО- ДПМНЕ со различни очекувања за промена на изборниот модел

Канал5 - 27.10.2019

Иако се формираа работни групи, се водеа преговори меѓу најголемите политички партии сепак не успеа да се најдат на иста страна и да се направи измена на Изборниот законик со цел поголема демократизација на изборниот процес.

Со каков изборен модел ќе се оди на избори

Телма - 27.10.2019

Ќе се промени ли Изборниот модел за предвремените парламентарни избори закажани за 12 април, или граѓаните пак ќе си гласаат по старо?! Власта и опозицијата – со различни гледишта – главни политички субјекти во земјава дури и не се сигурни дали има ...

Изборите во април според постоечкиот изборен модел

Алсат-М - 27.10.2019

ВМРО-ДПМНЕ смета дека е невозможно да се смени изборниот модел пред изборите во април. Според опозицијата, владата не покажала интерес за консензус за многу прашања, а меѓу нив се и измените во Изборниот законик.

Нема заеднички став за изборниот модел

24 Вести - 27.10.2019

Народните избраници не се откажуваат од иземни на Изборниот законик – ако нема договор за промена на бројот на изборни единици – приоритет за дел од партиите остануваат отворените листи. По договорот за предвремени парламентарни избори на12 април ...

Милевски: Инсистираме на промена на изборниот модел

Слободен Печат - 27.10.2019

ЛДП се уште нема дефинитивна одлука како ќе настапува на следните избори. За партијата, вели Милевски, има две алтернативи или самостоен настап или продолжување на актуелната коалиција. Претседателот на ЛДП Горан Милевски денеска повторно апелираше ...

Милевски: Инсистираме на промена на изборниот модел

Независен - 27.10.2019

Претседателот на ЛДП Горан Милевски денеска повторно апелираше за промена на изборниот модел во пресрет на предвремените избори што би требало да одржат напролет. – Во однос на актуелната состојба ЛДП уште еднаш апелира и инстистира до другите ...

Милевски: Инсистираме на промена на изборниот модел

Нетпрес - 27.10.2019

Претседателот на ЛДП Горан Милевски денеска повторно апелираше за промена на изборниот модел во пресрет на предвремените избори што би требало да одржат напролет. – Во однос на актуелната состојба ЛДП уште еднаш апелира и инстистира до другите ...

Милевски: Враќајќи се од Атина кон границата не видовме ниту една табла со новото име Северна Македонија

МКД - 27.10.2019

Претседателот на ЛДП Горан Милевски денеска повторно апелираше за промена на изборниот модел во пресрет на предвремените избори што би требало да одржат напролет. „Во однос на актуелната состојба ЛДП уште еднаш апелира и инстистира до другите ...

Безмалку половина од граѓаните бараат една изборна единица

Сител - 27.10.2019

Речиси половина од граѓаните сметаат дека постојниот изборен модел треба да се смени. Според последната анкета која за Детектор ја спроведе Институтот за политички истражувања Скопје, 48,4% од анкетираните сметаат дека наместо 6 треба да имаме една ...

Детектор: Партиите се далеку од договор за промена на изборниот модел

Press24 - 27.10.2019

Партиите се далеку од договор за промена на изборниот модел. Четирите најголеми политички субјекти во земјава имаат четири различни ставови. Владејачката СДСМ бара промена на изборниот модел и воведување на една изборна единица со oтворени листи.

„Детектор“: Партиите далеку од договор за промена на изборниот модел

Сител - 27.10.2019

Четирите најголеми политички субјекти во земјава имаат различни ставови во однос на изборниот модел. Владејачката СДСМ бара воведување една изборна единица со отворени листи, според ВМРО – ДПМНЕ граѓаните најдобро ќе бидат претставени со мнозински ...

Партиите далеку од договор за промена на изборниот модел

Нетпрес - 27.10.2019

Четирите најголеми политички субјекти во земјава имаат различни ставови во однос на изборниот модел. Владејачката СДСМ бара воведување една изборна единица со отворени листи, според ВМРО – ДПМНЕ граѓаните најдобро ќе бидат претставени со мнозински ...

Милевски: Грците се уште нè нарекуваат со понижувачко име Скопиа, ќе барам Димитров да интервенира

+инфо - 27.10.2019

Претседателот на ЛДП Горан Милевски денеска повторно апелираше за промена на изборниот модел во пресрет на предвремените избори што би требало да одржат напролет. – Во однос на актуелната состојба ЛДП уште еднаш апелира и инстистира до другите ...

Детектор: Безмалку половина од граѓаните бараат една изборна единица

Press24 - 27.10.2019

Речиси половина од граѓаните сметаат дека постојниот изборен модел треба да се смени. Според последната анкета која за Детектор ја спроведе Институтот за политички истражувања Скопје, 48,4% од анкетираните сметаат дека наместо 6 треба да имаме една ...

Димовски: ВМРО-ДПМНЕ е да се врати мнозинскиот изборен систем од 120 изборни единици

Курир - 27.10.2019

Анализата и дебатата во емисијата „Детектор“ на телевизија Сител покажа дека граѓаните сметаат дека пратениците моментално не се блиску до народот. Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, кој учествуваше во дебатата заедно со Мухамед Зекири од ...

„Детектор”: Партиите далеку од договор за промена на изборниот модел

24Инфо - 27.10.2019

Четирите најголеми политички субјекти во земјава имаат различни ставови во однос на изборниот модел. Владејачката СДСМ бара воведување една изборна единица со отворени листи, според ВМРО – ДПМНЕ граѓаните најдобро ќе бидат претставени со мнозински ...

„Детектор“: Партиите далеку од договор за промена на изборниот модел

Вечер Прес - 27.10.2019

Четирите најголеми политички субјекти во земјава имаат различни ставови во однос на изборниот модел. Владејачката СДСМ бара воведување една изборна единица со отворени листи, според ВМРО – ДПМНЕ граѓаните најдобро ќе бидат претставени со мнозински ...

„Детектор“: Партиите далеку од договор за промена на изборниот модел

Опсервер - 27.10.2019

Четирите најголеми политички субјекти во земјава имаат различни ставови во однос на изборниот модел. Владејачката СДСМ бара воведување една изборна единица со отворени листи, според ВМРО – ДПМНЕ граѓаните најдобро ќе бидат претставени со мнозински ...

„Детектор“: Партиите далеку од договор за промена на изборниот модел

4NEWS - 27.10.2019

Четирите најголеми политички субјекти во земјава имаат различни ставови во однос на изборниот модел. Владејачката СДСМ бара воведување една изборна единица со отворени листи, според ВМРО – ДПМНЕ граѓаните најдобро ќе бидат претставени со мнозински ...

ДЕТЕКТОР: СДСМ е за една, ДУИ за 6, АА за 8, а ВМРО-ДПМНЕ за модел со 120 изборни единици

Денешен - 27.10.2019

Четирите најголеми политички субјекти во земјава имаат различни ставови во однос на изборниот модел. Владејачката СДСМ бара воведување една изборна единица со отворени листи, според ВМРО – ДПМНЕ граѓаните најдобро ќе бидат претставени со мнозински ...

Македонија оди на избори, но со каков изборен модел?

Бриф - 27.10.2019

Од опозициската ВМРО ДПМНЕ велат дека нема време за промена на изборниот модел, па така власта нема да успее да обезбеди комплетна поддршка при евентуална промена на изборниот законик, што пак по правило треба да биде прифатен од најголемите ...

Димовски: Потребни се 120 изборни единици со мнозински систем

Република - 27.10.2019

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски во емисијата „Детектор“ изјави дека ако е целта пратениците да се однесат поблиску до граѓаните за да се направат поактивни и поодговорни, тогаш давањето на една изборна единица е погрешна.

Димовски: Eдна изборна единица е погрешно, потребни се 120 со мнозински систем

PressingTV - 27.10.2019

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, кој учествуваше во дебатата заедно со Мухамед Зекири од СДСМ, изјави дека ако е целта пратениците да се однесат поблиску до граѓаните за да се направат поактивни и поодговорни, тогаш давањето на една изборна ...

Безмалку половина од граѓаните бараат една изборна единица

4NEWS - 27.10.2019

Речиси половина од граѓаните сметаат дека постојниот изборен модел треба да се смени. Според последната анкета која за Детектор ја спроведе Институтот за политички истражувања Скопје, 48,4% од анкетираните сметаат дека наместо 6 треба да имаме една ...

Милевски: Инсистираме на промена на изборниот модел

Опсервер - 27.10.2019

Претседателот на ЛДП Горан Милевски денеска повторно апелираше за промена на изборниот модел во пресрет на предвремените избори што би требало да одржат напролет. – Во однос на актуелната состојба ЛДП уште еднаш апелира и инстистира до другите ...

„Детектор“: Партиите далеку од договор за промена на изборниот модел

CivilMedia - 27.10.2019

Четирите најголеми политички субјекти во земјава имаат различни ставови во однос на изборниот модел. Владејачката СДСМ бара воведување една изборна единица со отворени листи, според ВМРО – ДПМНЕ граѓаните најдобро ќе бидат претставени со мнозински ...

Предвремените избори ќе го заспијат Изборниот законик?

Вечер Прес - 27.10.2019

Договорот за предвремени парламентарни избори на 12 април 2020 година и неможноста за договор, по сите изгледи ќе го остават отворено прашањето за измени на Изборниот законик. Власта и опозицијата имаат поделени мислења и во однос на изборниот модел.

Милевски: Инсистираме на промена на изборниот модел

Локално - 27.10.2019

Претседателот на ЛДП Горан Милевски денеска повторно апелираше за промена на изборниот модел во пресрет на предвремените избори што би требало да одржат напролет. – Во однос на актуелната состојба ЛДП уште еднаш апелира и инстистира до другите ...

Четирите најголеми политички субјекти во земјава имаат различни ставови во однос на изборниот модел

iPortal - 27.10.2019

Четирите најголеми политички субјекти во земјава имаат различни ставови во однос на изборниот модел. Владејачката СДСМ бара воведување една изборна единица со отворени листи, според ВМРО – ДПМНЕ граѓаните најдобро ќе бидат претставени со мнозински ...

Сакаат отворени листи: ЛДП бара промена на изборниот модел

Република - 27.10.2019

Претседателот на ЛДП Горан Милевски денеска повторно апелираше за промена на изборниот модел во пресрет на предвремените избори што би требало да одржат напролет. – Во однос на актуелната состојба ЛДП уште еднаш апелира и инстистира до другите ...

Милевски: Ако нема една избоирна единица, тогаш постојниот модел од шест изборни единици да биде со отворени листи

24Инфо - 27.10.2019

Претседателот на ЛДП Горан Милевски денеска повторно апелираше за промена на изборниот модел во пресрет на предвремените избори што би требало да одржат напролет. – Во однос на актуелната состојба ЛДП уште еднаш апелира и инстистира до другите ...

„Детектор“: Партиите далеку од договор за изборниот модел

Локално - 27.10.2019

Четирите најголеми политички субјекти во земјава имаат различни ставови во однос на изборниот модел. Владејачката СДСМ бара воведување една изборна единица со отворени листи, според ВМРО – ДПМНЕ граѓаните најдобро ќе бидат претставени со мнозински ...

Милевски апелира на промена на изборниот модел

iPortal - 27.10.2019

Претседателот на ЛДП Горан Милевски денеска повторно апелираше за промена на изборниот модел во пресрет на предвремените избори што би требало да одржат напролет. – Во однос на актуелната состојба ЛДП уште еднаш апелира и инстистира до другите ...

Македонија оди на избори, но со каков изборен модел?

Centar - 27.10.2019

Од опозициската ВМРО ДПМНЕ велат дека нема време за промена на изборниот модел, па така власта нема да успее да обезбеди комплетна поддршка при евентуална промена на изборниот законик, што пак по правило треба да биде прифатен од најголемите ...

Милевски бара отворени листи за изборите

Тера - 27.10.2019

ЛДП апелира и инсистира до останатите политички партии конечно да се промени изборниот модел, бидејќи тоа се најавило уште на лидерската средба кај претседателот Пендаровски, рече претседателот на партијата Горан Милевски.

Милевски: Има време и услови барем за отворени листи

CivilMedia - 27.10.2019

Претседателот на ЛДП го повтори барањето за промена на изборниот модел во една изборна единица. Но ако за ова нема расположение да се случи до прогласувањето на изборите, тој цени дека минимум треба да се спроведат отворени листи.

Детектор: Партиите се далеку од договор за промена на изборниот модел

Скопје1 - 27.10.2019

Партиите се далеку од договор за промена на изборниот модел. Четирите најголеми политички субјекти во земјава имаат четири различни ставови. Владејачката СДСМ бара промена на изборниот модел и воведување на една изборна единица с отворени листи.

„Детектор“: Партиите далеку од договор за промена на изборниот модел

MakPress - 27.10.2019

Четирите најголеми политички субјекти во земјава имаат различни ставови во однос на изборниот модел. Владејачката СДСМ бара воведување една изборна единица со отворени листи, според ВМРО – ДПМНЕ граѓаните најдобро ќе бидат претставени со мнозински ...

Милевски: Се уште немаме одлучено дали ќе настапиме сами или како дел од коалиција на изборите

MakPress - 27.10.2019

Претседателот на ЛДП Горан Милевски денеска повторно апелираше за промена на изборниот модел во пресрет на предвремените избори што би требало да одржат напролет. – Во однос на актуелната состојба ЛДП уште еднаш апелира и инстистира до другите ...

Предвремените избори ја скратија можноста за промена на изборниот модел

Канал5 - 23.10.2019

По лидерскиот договор за предвремени парламантерани избори на 12 април, помалите партии ги губат надежите дека има политичка волја за промена на изборниот модел. Една изборна единица и отворени листи според нив најверојатно ќе остане желба за некои ...

ГДУ: Уште еднаш на дело видовме како лидерите, кои наводно се залгаат за демократија за пет минути можат да се ...

Скопје1 - 22.10.2019

Уште еднаш на дело видовме како лидерите, кои наводно се залгаат за демократија и демократски вредности за пет минути можат да се договорат. За жал, партиските интереси секогаш им се на прво место, на сметка на интересите на граѓаните и ...

Нови избори со стар изборен модел, пропаднаа сите ветувања за демократизација

24 Вести - 21.10.2019

По договорот за предвремени парламентарни избори на 12 април 2020 година – останува неизвесно прашањето – ќе се отвори ли барањето на помалите политички партии во земјава за измени на Изборниот законик. Власта и опозицијата со поделени мислења.

ТМРО ќе бојкотира избори ако не се воведе модел со една изборна единица

Нетпрес - 21.10.2019

„На формални избори, без променет изборен модел со една изборна единица, нема регуларни и фер избори. Избори со постоечкиот Донтов модел, каде гласовите одат на салдо на првите две партии, е единствен уникатен пример во Европа и како таков е чиста ...

Заев: Верувам дека на 12 април граѓаните мудро ќе донесат одлука

Опсервер - 21.10.2019

Верувам дека граѓаните мудро ќе донесат одлука со која ќе го трасираат патот по којшто ние политичарите, кои ќе добиеме поддршка, ќе ја водиме нашата држава, изјави премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев, кој по средбата кај претседателот Стево ...