TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Македонија - Владата е под голем притисок

Време - 12.06.2010

Македонија е под силен притисок од меѓународната заедница за итно решавање на спорот за името со Грција, изјави во Охрид министерот за надворешни работи Антонио Милошоски.

Македонија - Милошоски: Само од нас бараат прагматичност за името

Вест - 12.06.2010

Министерот за надворешни работи Антонио Милошоски, вчера во Охрид изјави дека Македонија е под постојан притисок од меѓународната заедница и оти од македонската страна се очекува со прагматичност да ...

Милошовски- Неможам да кажам што ке се случи на самитот на Еу во Брисел

Канал 77 - 12.06.2010

Грција од една страна ја злоупотребува својата позиција како членка на Еу а со тоа ја попречува одлуката земјава да добие датум за преговори со Унијата изјави министерот за надворешни работи на ...

Милошоски: ЕУ ќе ја донесе најдобрата одлука

Утрински - 11.06.2010

Виена – Министерот Антонио Милошоски смета дека на самитот на ЕУ во Луксембург членките на Унијата ќе знаат да ја донесат најдобрата одлука во однос на давањето датум за преговори на Македонија, а од ...

Македонија - Грција бара се што не може да добие

Време - 11.06.2010

Игор Чавески Грција останува на ставот дека е потребно едно име за севкупна употреба како решение за спорот за името, а доколку тоа значи промена на македонскиот Устав, ќе мора и тоа да се направи, ...

Милошоски - од Македонија бараат разум за неразумноста и агресивноста на Грција

Алсат-М - 11.06.2010

Министерот за надворешни работи Милошоски изјави денеска дека Македонија е „под извесен притисок“ од меѓународната заедница за итно решавање на спорот за името со Грција.

„Силен меѓународен притисок за решавање на спорот за името“

Телма - 11.06.2010

Македонија е под силен притисок од меѓународната заедница за итно решавање на спорот за името со Грција, изјави во Охрид министерот за надворешни работи Антонио Милошоски.

Македoнија е под силен притисок за името, Милошоски не прогнозира што ќе се случи на Самитот на ЕУ

Алфа - 11.06.2010

Македонија е под силен притисок од меѓународната заедница за итно решавање на спорот за името со Грција, изјави во Охрид министерот за надворешни работи Антонио Милошоски.

Милошоски - Грција себично ни стои на патот кон ЕУ

Inpress - 11.06.2010

Охрид, 11. јуни (ИНПРЕС) Не е тешко да се забележи дека Македонија е под извесен притисок и од македонската страна се очекува со прагматичност да ја плати непрагматичноста на Грција, изјави во Охрид ...

Милошоски не прогнозира што ќе се случи на Самитот на ЕУ

Сител - 11.06.2010

Македонија е под силен притисок од меѓународната заедница за итно решавање на спорот за името со Грција, изјави во Охрид министерот за надворешни работи Антонио Милошоски.

Милошоски - Македонија под притисок за името

Р.С.Европа - 11.06.2010

Македонија е под силен притисок од меѓународната заедница за итно решавање на спорот за името со Грција, изјави во Охрид министерот за надворешни работи Антонио Милошоски.

Милошоски: Македонија е под притисок за името

Макфакс - 11.06.2010

Македонија е под силен притисок од меѓународната заедница за итно решавање на спорот со името, рече шефот на македонската дипломатија Антонио Милошоски денеска во Охрид.

Милошоски: Македонија е под силен притисок за името

Форум - 11.06.2010

Македонија е под силен притисок од меѓународната заедница за итно решавање на спорот за името со Грција, изјави во Охрид министерот за надворешни работи „Од Македонија се очекува со прагматичност да ...

Милошоски: Македонија е под силен притисок за името

Кирилица - 11.06.2010

Македонија е под силен притисок од меѓународната заедница за итно решавање на спорот за името со Грција, изјави во Охрид министерот за надворешни работи Антонио Милошоски - Од Македонија се очекува ...

Македонија под притисок итно да го реши спорот со името

Вечер Прес - 11.06.2010

- Од македонската страна се очекува со прагматичност да ја плати непрагматичноста на Грција, со разумно однесување да го плати неразумното, и на некој начин агресивното однесување на Грција во ...

Милошоски: Грција да ги согледа вистинските интереси на ЕУ

Канал 77 - 11.06.2010

Грција да вложи дополнителни напори и да ги согледа вистинските интереси на Европската Унија, рече денеска шефот на македонската дипломатија, Антонио Милошоски, коментирајќи ги очекувањата од ...

Не се надевајте на датум за преговори

Н.Македонија - 11.06.2010

Македонија да не се надева на датум за почнување преговори со Унијата на претстојниот самит во Луксембург, порача Михаел Шпинделегер, шеф на австриската дипломатија - Се надевам дека набргу ќе може ...

Милошоски: Македонија треба да има разбирање за агресивноста на Грција

eReporter - 11.06.2010

Од Македонија се очекува со разумно однесување да го плати неразумното и агресивно однесување на Грција, изјави денеска во Охрид македонскиот министер за надворешни работи, Антонио Милошоски.

Шпинделегер: Нема датум за преговори

А1 - 10.06.2010

Се надеваме дека Македонија набргу ќе добие датум за пристапни преговори со Европската Унија, но реално не може да се случи на самитот во Луксембург.

Милошоски: ЕУ ќе знае да ја донесе најдобрата одлука на претстојниот самит во Луксембург

Алсат-М - 10.06.2010

Министерот за надворешни работи Антонио Милошоски смета дека на Самитот на ЕУ во Луксембург членките на Унијата ќе знаат да ја донесат најдобрата одлука во однос на добивањето датум за преговори меѓу ...

Милошоски: Грција да вложи напор да го согледа интересот на ЕУ

Канал5 - 10.06.2010

Земјите на ЕУ ќе ја донесат најдобрата одлука дали македонија ќе добие датум за почеток на преговорите на претстојниот Самит,а Грција треба да вложи напори да ги согледа интересите на ЕУ-изјави ...

Шпинделегер: Македонија нема да добие датум за преговори на Советот на министри

Алсат-М - 10.06.2010

Директна порака од шефот на австриската дипломатија Михал Шпинделегер. Македонија на советот на министри идниот понеделник нема да добие датум за почеток на преговорите за влез во Унијата, рече ...

Во Брисел ни под разно

Дневник - 10.06.2010

Македонија во идната недела нема да се најде на дневниот ред на ЕУ, ниту на министерскиот состанок во понеделник во Луксембург, ниту на самитот на европските лидери закажан за 17 и 18 јуни во Брисел, ...

Шпинделегер: Не се надевајте на датум во јуни

Канал5 - 10.06.2010

Песимистички пораки од шефот на австриската дипломатија, Михаел Шпинделегер. Македонија да не се надева на датум за отпочнување на преговори со Унијата на претстојниот Самит во Луксембург.

Шпинделегер: Мислам дека нема да има одлука за датум за преговори

Макфакс - 10.06.2010

Се надеваме дека Македонија набргу ќе добие датум за пристапни преговори со Европската Унија, но реално не може да се случи на самитот во Луксембург.

Милошоски: ЕУ ќе знае да ја донесе најдобрата одлука во Луксембург

Кирилица - 10.06.2010

Министерот за надворешни работи Антонио Милошоски смета дека на Самитот на ЕУ во Луксембург членките на Унијата ќе знаат да ја донесат најдобрата одлука во однос на добивањето датум за преговори меѓу ...

Милошоски се обрати на сесијата на ОБСЕ во Виена

Р.С.Европа - 10.06.2010

Министерот за надворешни работи на Македонија, Антонио Милошоски во својство на преседавач со Комитетот на министри на Советот на Европа, денска имал обраќање пред Посотојниот комитет на ОБСЕ во ...

Милошоски се обрати пред Постојаниот комитет на ОБСЕ во Виена

Алфа - 10.06.2010

Министерот за надворешни работи Антонио Милошоски во својство на претседавач со Комитетот на министри на Советот на Европа денеска се обрати пред Постојаниот комитет на ОБСЕ во Виена.

Милошоски: ЕУ ќе знае да ја донесе најдобрата одлука на претстојниот самит во Луксембург

Алфа - 10.06.2010

Министерот за надворешни работи Антонио Милошоски смета дека на Самитот на ЕУ во Луксембург членките на Унијата ќе знаат да ја донесат најдобрата одлука во однос на добивањето датум за преговори меѓу ...

Милошоски: ЕУ ќе знае да ја донесе најдобрата одлука

Сител - 10.06.2010

Министерот за надворешни работи Антонио Милошоски смета дека на Самитот на ЕУ во Луксембург членките на Унијата ќе знаат да ја донесат најдобрата одлука во однос на добивањето датум за преговори меѓу ...

Мислам дека нема да има одлука за датум за преговори

МРТ - 10.06.2010

Се надеваме дека Македонија набргу ќе добие датум за пристапни преговори со Европската Унија, но реално не може да се случи на самитот во Луксембург.

Милошоски: Грција да ги согледа вистинските интереси на ЕУ

Макфакс - 10.06.2010

Грција да вложи дополнителни напори и да ги согледа вистинските интереси на Европската Унија, рече денеска шефот на македонската дипломатија, Антонио Милошоски, коментирајќи ги очекувањата од ...

Европските министри „бегаат“ од датумот за преговори

Алфа - 10.06.2010

Шефовите на европските дипломатии „бегаат“ од дискусија за датум за преговори за Македонија. Речиси е извесно дека, поради чувствителноста на прашањето, 27-те министри за надворешни работи задачата ...

Грција да ги согледа вистинските интереси на ЕУ

МРТ - 10.06.2010

Грција да вложи дополнителни напори и да ги согледа вистинските интереси на Европската Унија, рече денеска шефот на македонската дипломатија, Антонио Милошоски, коментирајќи ги очекувањата од ...

ЕУ ќе знае да ја донесе најдобрата одлука на претстојниот самит во Луксембург

МРТ - 10.06.2010

Министерот за надворешни работи Антонио Милошоски смета дека на Самитот на ЕУ во Луксембург членките на Унијата ќе знаат да ја донесат најдобрата одлука во однос на добивањето датум за преговори меѓу ...

Милошоски: Грција да ги согледа вистинските интереси на ЕУ

Форум - 10.06.2010

Грција да вложи дополнителни напори и да ги согледа вистинските интереси на Европската Унија, рече денеска шефот на македонската дипломатија, Антонио Милошоски, коментирајќи ги очекувањата од ...

Милошоски: ЕУ ќе знае да ја донесе најдобрата одлука на претстојниот самит во Луксембург

Форум - 10.06.2010

Милошоски смета дека на Самитот на ЕУ во Луксембург членките на Унијата ќе знаат да ја донесат најдобрата одлука во однос на добивањето датум за преговори меѓу Македонија и ЕУ, а од Грција очекува ...

Министерот Милошоски ќе се обрати пред Постојаниот комитет на ОБСЕ во Виена

Сител - 10.06.2010

Министерот за надворешни работи на Македонија Антонио Милошоски денеска во Виена во својство на претседавач со Комитетот на министри на Советот на Европа ќе се обрати на Сесијата на Постојаниот ...

Шпинделегер: Очекувам датум за преговори, но не на самитот во Луксембург

Кирилица - 10.06.2010

Австрија ги поддржува македонските евроинтегративни процеси и оптимист е дека Македонија многу бргу ќе добие датум за преговори за членство во Унијата, но тоа реално не може се случи на самитот во ...

Министерот Милошоски со обраќање пред Постојаниот комитет на ОБСЕ во Виена

Кирилица - 10.06.2010

Министерот за надворешни работи на Македонија Антонио Милошоски денеска во Виена во својство на претседавач со Комитетот на министри на Советот на Европа ќе се обрати на Сесијата на Постојаниот ...

Шпинделегер: Мислам дека нема да има одлука за датум за преговори

Алфа - 10.06.2010

Се надеваме дека Македонија набргу ќе добие датум за пристапни преговори со Европската Унија, но реално не може да се случи на самитот во Луксембург.

Министерот Милошоски ќе се обрати пред Постојаниот комитет на ОБСЕ во Виена

МРТ - 10.06.2010

Министерот за надворешни работи на Македонија Антонио Милошоски денеска во Виена во својство на претседавач со Комитетот на министри на Советот на Европа ќе се обрати на Сесијата на Постојаниот ...

Шпинделегер: Мислам дека нема да има одлука за датум за преговори

Форум - 10.06.2010

Се надеваме дека Македонија набргу ќе добие датум за пристапни преговори со Европската Унија, но реално не може да се случи на самитот во Луксембург Ова вчера во Виена го изјави шефот на австриската ...

Милошоски се обрати пред Постојаниот комитет на ОБСЕ во Виена

Кирилица - 10.06.2010

Министерот за надворешни работи Антонио Милошоски во својство на претседавач со Комитетот на министри на Советот на Европа денеска се обрати пред Постојаниот комитет на ОБСЕ во Виена - Најстарата ...

Милошоски ќе се обрати на сесија на ОБСЕ во Виена

Р.С.Европа - 10.06.2010

Во Виена се одржува вториот ден од Сесија на Постојаниот комитет на ОБСЕ, каде што ќе учествува и македонскиот министер за надворешни работи, Антонио Милошоски.

ЕУ ќе знае да ја донесе најдобрата одлука

Вечер Прес - 10.06.2010

Мнозинството земји навистина се залагаат Македонија да го добие она што го заслужува. Грција не треба билатералните проблеми кои се поврзани со нивните внатрешни случувања да ги користи како препрека ...

Шпинделегер: Македонија нема што да бара на 17-ти

Канал 77 - 10.06.2010

Првиот јасен сигнал дека Македонија на Европскиот совет на 17-ти не може да се надева на датум за преговори дојде од Австрија.

Министерот Милошоски ќе се обрати пред Постојаниот комитет на ОБСЕ во Виена

Идивиди - 10.06.2010

Виена, 10 јуни 2010 (МИА) – Министерот за надворешни работи на Македонија Антонио Милошоски денеска во Виена во својство на претседавач со Комитетот на министри на Советот на Европа ќе се обрати на ...

ЕУ ќе знае да ја донесе најдобрата одлука

Идивиди - 10.06.2010

Виена, 10 јуни 2010 (МИА) – Министерот за надворешни работи Антонио Милошоски смета дека на Самитот на ЕУ во Луксембург членките на Унијата ќе знаат да ја донесат најдобрата одлука во однос на ...

Милошоски во Виена на сесија на Постојаниот комитет на ОБСЕ

Канал5 - 09.06.2010

Приоритетите на македонското претседателство со Советот на Европа особено во однос на засилувањето на заштитата на човековите права, јакнењето на интеграцијата со почитување на различноста и ...

Австрија:Македонија нема да добие датум за ЕУ на претстојниот самит

Р.С.Европа - 09.06.2010

Австрија е оптимист дека Македонија многу бргу ќе добие датум за преговори за членство во Унијата, но тоа реално не може се случи на самитот во Луксембург наредната недела, изјавил министерот за ...

Шпинделегер: Австрија очекува Македонија набргу да добие датум за преговори

Сител - 09.06.2010

Австрија ги поддржува македонските евроинтегративни процеси и оптимист е дека Македонија многу бргу ќе добие датум за преговори за членство во Унијата, но тоа реално не може се случи на самитот во ...

Милошоски на Сесијата на постојаниот комитет на ОБСЕ

Макфакс - 09.06.2010

Министерот за надворешни работи Антонио Милошоски денеска и утре ќе учествува на Сесија на Постојаниот комитет на ОБСЕ во Виена.

Милошоски на сесија на Постојаниот комитет на ОБСЕ во Виена

Сител - 09.06.2010

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Антонио Милошоски денеска и утре ќе учествува на сесија на Постојаниот комитет на ОБСЕ, што се одржува во Виена.

Министерот Милошоски на сесија на Постојаниот комитет на ОБСЕ во Виена

Алфа - 09.06.2010

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Антонио Милошоски денеска и утре ќе учествува на сесија на Постојаниот комитет на ОБСЕ, што се одржува во Виена.

Милошоски на сесија на Постојаниот комитет на ОБСЕ во Виена

Кирилица - 09.06.2010

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Антонио Милошоски денеска и утре ќе учествува на сесија на Постојаниот комитет на ОБСЕ, што се одржува во Виена Во рамките на сесијата, ...

Милошоски на сесија на ОБСЕ во Виена

Р.С.Европа - 09.06.2010

Министерот за надворешни работи на Република Македонија Антонио Милошоски денеска и утре ќе учествува на Сесија на Постојаниот комитет на ОБСЕ, што ќе се одржува во Виена.

Милошоски ќе учествува на Сесија на Постојаниот комитет на ОБСЕ во Виена

Нетпрес - 09.06.2010

Министерот за надворешни работи, Антонио Милошоски, денеска и утре ќе учествува на Сесија на Постојаниот комитет на ОБСЕ во Виена, известуваат од Министерството за надворешни.

Милошоски на сесија на Постојаниот комитет на ОБСЕ во Виена

МРТ - 09.06.2010

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Антонио Милошоски денеска и утре ќе учествува на сесија на Постојаниот комитет на ОБСЕ, што се одржува во Виена.

Македонија без датум на јунскиот самит на ЕУ

eReporter - 09.06.2010

Македонија да не се надева дека ќе добие датум за почеток на преговори за членство во Европската унија (ЕУ) на претстојниот самит во Луксембург, порача денеска Австрија.

Милошоски на сесија на ОБСЕ во Виена

Идивиди - 09.06.2010

Скопје, 9 јуни 2010 (МИА) - Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Антонио Милошоски денеска и утре ќе учествува на сесија на Постојаниот комитет на ОБСЕ, што се одржува во Виена.

Mилошоски на сесија на Постојаниот комитет на ОБСЕ во Виена

eReporter - 09.06.2010

Македонскиот министерот за надворешни работи, Антонио Милошоски денес и утре учествува на Сесија на Постојаниот комитет на ОБСЕ во Виена.

Визионерски назад

Дневник - 08.06.2010

Лидерите на ЕУ честопати го трошат сопствениот рејтинг поради одлуки со кои гледаат децении пред себе, а Милошоски и Груевски го билдаат сопствениот рејтинг со одлуки и изјави со кои не' враќаат ...

Милошоски: Кризата во Грција може да влијае на спорот со името

А1 - 07.06.2010

„Комуникацијата со Метју Нимиц не зависи само од Македонија туку и од случувањата во Грција, нивните проблеми што се прилично сериозни во економската сфера може да имаат свое влијание на грчкото ...

Македонија бара принципиелност од ЕУ

А1 - 07.06.2010

ЕУ исто колку и Грција ќе биде виновна доколку Македонија на јунскиот самит не добие датум за старт на пристапните преговори.

Милошоски: Нема преговори за името поради кризата во Грција

Канал5 - 07.06.2010

Економската криза во Грција е причината за не продолжувањето со преговорите за името. Шефот на македонската дипломатија вели дека Нимиц од властите во Скопје добива поддршка да ги продолжи ...

Подготвени и за преговори и за блокада

Дневник - 07.06.2010

Очекуваме ЕУ да донесе одлука за преговори, но нема да биде изненадување ако поради едно билатерално прашање, таа не биде донесена, изјави вицепремиерот за европски прашања Васко Наумовски ...

Македонија - Милошоски ја пофали Венецијанската комисија

Време - 07.06.2010

Венецијанската комисија е успешна приказна на Советот на Европа, а нејзиниот кредибилитет и работа се потврдени на европско ниво.

Неизвесен почетокот на преговори за членство во ЕУ

Кирилица - 07.06.2010

Министерот Антонио Милошоски смета дека до последен момент ќе биде неизвесно дали препораката на Европската комисија, дека на Македонија треба да и се додели датум за почеток на преговори за членство ...

Економската криза во Грција може да влијае на спорот со името

МРТ - 07.06.2010

„Комуникацијата со Метју Нимиц не зависи само од Македонија туку и од случувањата во Грција, нивните проблеми што се прилично сериозни во економската сфера може да имаат свое влијание на грчкото ...

Милошоски:до последен момент неизвестост од ЕК за датум за Македонија

Р.С.Европа - 07.06.2010

Министерот за надворешни работи, Антонио Милошоски смета дека до последен момент нема да биде извесна одлуката на Европската комисија која треба да и додели датум за почеток на преговори на ...

Милошоски: Економската криза во Грција може да влијае на спорот со името

Форум - 07.06.2010

Економската криза во Грција може да имаат влијание и на расположението за комуникација со посредникот во спорот за името меѓу Грција и македонија, смета министерот за надворешни работи, Антонио ...

Милошоски: Доделувањето датум за преговори неизвесно до крајот

Сител - 07.06.2010

Министерот за надворешни работи Антонио Милошоски смета дека до последен момент ќе биде неизвесно дали препораката на Европската комисија дека на Македонија треба да и се додели датум за почеток на ...

Милошоски: До последен момент неизвесна одлуката на ЕУ за почеток на преговори за членство

Алфа - 07.06.2010

Министерот за надворешни работи Антонио Милошоски смета дека до последен момент ќе биде неизвесно дали препораката на Европската комисија дека на Македонија треба да и се додели датум за почеток на ...

Милошоски: Економската криза во Грција може да влијае на спорот со името

Алфа - 07.06.2010

- „Комуникацијата со Метју Нимиц не зависи само од Македонија туку и од случувањата во Грција, нивните проблеми што се прилично сериозни во економската сфера може да имаат свое влијание на грчкото ...

Милошоски: Економската криза во Грција може да влијае на спорот со името

Макфакс - 07.06.2010

„Комуникацијата со Метју Нимиц не зависи само од Македонија туку и од случувањата во Грција, нивните проблеми што се прилично сериозни во економската сфера може да имаат свое влијание на грчкото ...

Кризата ги демотивира Грците за преговори, смета Милошоски

Канал 77 - 07.06.2010

Заради економската криза, Грците се нерасположени да разговараат за името, проценува шефот на дипломатијата Милошоски. Македонија спремна за нова иницијатива од Нимиц, додава тој.

ЕУ ќе не држи во неизвесност до самиот крај

Вечер Прес - 07.06.2010

Не е тајна дека во ЕУ има еден условно речен натпревар помеѓу оние кои сметаат дека Унијата има доволно свои главоболки и предизвици со кои треба да се соочува и не посветува внимание на ...

До последен момент неизвесна одлуката на ЕУ

Идивиди - 07.06.2010

Скопје, 7 јуни 2010 (МИА) - Министерот за надворешни работи Антонио Милошоски смета дека до последен момент ќе биде неизвесно дали препораката на Европската комисија дека на Македонија треба да и се ...

Милошоски: Грчката криза може да влијае на преговорите за името

eReporter - 07.06.2010

Министерот за надворешни работи Антонио Милошоски изјави денеска дека финансиските проблеми на Грција можат да влијаат врз понатамошниот тек на преговорите за прашањето за името.