TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Оспорените точки на македонскиот буџет

BBC - 16.07.2010

Деновиве македонското собрание го усвои ребалансот на буџетот кого владата го бранеше како доволно длабок за да одговори на отежнатите економски услови во и оклу земјата.

Приходите се кастрат за 4,8 милијарди, расходите за 4,7 милијарди денари

Бизнис24 - 16.07.2010

Со 69 гласа „за“ и 14 „против“, пратениците по тридневна расправа го донесоа ребалансот на Буџетот 2010, со кој приходите се ревидирани на 138.537.306 илјади денари, расходите на 149.093.306 илјади ...

Одделни патни делници ќе се доизградат в година

Бизнис24 - 16.07.2010

Со ребалансот на Буџетот, Агенцијата за државни патишта, најголемиот инвеститор во патната мрежа во Република Македонија, годинава ќе добие за 16 милиони евра помалку средства од првично планираното, ...

Пари - Усвоен ребалансот на Буџетот

Време - 16.07.2010

Собранието по тридневна расправа го усвои ребалансот на Буџетот за 2010 година. Со ова прекројување на Буџетот Владата го намали Буџетот за 76,4 милиони евра.

Македонија - Ребалансот не удри по болните

Време - 16.07.2010

Парите од програмите наменети за превентива и за лекување не се скратени со ребалансот на Буџетот, соопшти вчера Министерството за здравство.

Мнозинството даде „пас“ за ребалансот

Утрински - 16.07.2010

Ребалансот на буџетот доби зелено светло од парламентарното мнозинство. Три дена власта и опозицијата се натегнуваа околу издржаноста на прекроените буџетски позиции, а на крај победи волјата на ...

Буџет на вересија

Дневник - 16.07.2010

Еурека! На Владата и' светна. Годинава ќе ја преживее на сметка на стопанството. Лани лекот беше во задолжувањето, годинава во вересијата кај македонските фирми .

Помалиот буџет нема да го загрози новиот водовод во Тетово

Дневник - 16.07.2010

Намалувањето на буџетските пари наменети за изградба на новиот водовод, од кој ќе се снабдуваат повеќе од 80.000 жители, реално нема да се одрази врз динамиката на работите, коментираат експерти од ...

Усвоен ребалансот на Буџетот

Дневник - 16.07.2010

Со 69 гласа „за“ и 14 „против“ пратениците во македонското Собрание завчеравечер, по три дена расправа, го донесоа ребалансот на Буџетот за 2010 година, со кој расходите во државната каса се ...

Ребаланс во здравството - не се скратени парите за превентива

Н.Македонија - 16.07.2010

Парите за превентива се 253 милиони денари повеќе во однос на 2007 година Министерството за здравство ги демантира информациите дека со усвоениот ребаланс на Буџетот се скратени средствата од ...

Поента - Каков Буџет, таква економија

Време - 15.07.2010

Весна Дамчевска Уште една театарска претстава приредија собраниските пратеници, расправајќи за тоа кој е полош, наместо сериозно да расправаат за ребаланс на Буџетот.

Пари - Од буџетот најмалку за народот

Време - 15.07.2010

Рада И. Маневска Владата не само што ја задолжи државата и ја уништи економијата туку не мисли ниту на здравството, образованието на социјалата, тврдеа вчера пратениците од опозицијата на последниот ...

И здравството настрада со ребалансот

Утрински - 15.07.2010

Економската криза го зафати и здравството. Иако Владата ветуваше дека здравството е најосетлив сектор и таму нема да се кратат парите, сепак, се случи тоа.

И годинава нема пари за водовод

Утрински - 15.07.2010

ТЕТОВО - Општинскиот комитет на ВМРО-НП Тетово остро реагира на определбата на Владата, со ребалансот на буџетот да намали 20 милиона денари од средствата предвидени за зафат на нови води во ...

Здравството остана без 5,5 милиони евра

Дневник - 15.07.2010

Здравството ќе остане без најмалку 5,5 милиони евра со ребалансот на буџетот иако вицепремиерот Зоран Ставрески пред еден месец тврдеше дека овој сектор ќе биде поштеден од намалувањето на средствата.

Усвоен ребалансот на Буџетот за 2010

Идивиди - 15.07.2010

Скопје, 14 јули 2010 (МИА) - Со 69 гласа „за“ и 14 „против“ пратениците во македонското Собрание денеска, по три дена расправа, го донесоа ребалансот на Буџетот за 2010 година, со кој приходите се ...

Ребалансот ги ампутира нозете на здравството

Шпиц - 15.07.2010

Ребалансот на буџетот ги скрати парите за сите проекти на Министерството за здравство, иако министерот за финансии, Зоран Ставревски, на промоцијата на реконструкција на болниците тврдеше дека ...

Усвоен ребалансот на Буџетот за 2010

МРТ - 15.07.2010

Со 69 гласа „за“ и 14 „против“ пратениците во македонското Собрание денеска, по три дена расправа, го донесоа ребалансот на Буџетот за 2010 година, со кој приходите се ревидирани на 138.537.306 ...

Усвоен ребалансот на Буџетот за 2010 година

Вечер - 15.07.2010

Со 69 гласа за и 14 против пратениците по тридневна расправа го усвоија ребалансот на Буџетот за 2010 година. Од вкупно 96 присутни на Седницата гласаа 83 пратеници.

За превенција 26 милиони денари повеќе

Вечер - 15.07.2010

Со ребалансот на Буџетот вкупната сума што се одвојува за превенција и куративна здравствена заштита се зголемува за 26 милиони денари во однос на првичната буџетска проекција, а тоа пак е за 78 ...

Усвоен ребалансот на Буџетот за 2010

МК-Фондови - 15.07.2010

Со 69 гласа „за“ и 14 „против“ пратениците во македонското Собрание, по три дена расправа, го донесоа ребалансот на Буџетот за 2010 година, со кој приходите се ревидирани на 138.537.306 илјади ...

Здравство: Не е вистина дека со ребалнсот се крати од здравството

Нетпрес - 15.07.2010

Не вистина дека со ребалансот на буџетот се скратени средствата од Програмите на Министерството за здравство, ги демантираат од министерството информациите дека големи суми на пари ќе бидат скратени ...

Усвоен ребалансот на буџетот

А1 - 14.07.2010

По три дена расправа, пратениците денеска го донесоа ребалансот на буџетот за 2010 годинава. Со ребалансот приходите се намалени за 78 милиони евра или за 3,3 проценти, а расходите се намалени за ...

Ребаланост ќе не извлече или ќе не втурне во нова криза?

Бизнис24 - 14.07.2010

Во Собранието на Република Македонија вчера продолжи расправата по ребалансот на Буџетот 2010, кој предвидува ревидирање на приходите за 4,8 милијарди денари (3,3 проценти) и соодветно намалување на ...

Македонското Собрание треба да се изјасни ребалансот на буџетот

Р.С.Европа - 14.07.2010

Собранието на Република Македонија денеска треба да го донесе ребалансот на Буџетот за 2010 година кој предвидува ревидирање на приходите за 3,3 проценти и намалување на расходите за 4,7 милијарди ...

Усвоен ребалансот на Буџетот

Р.С.Европа - 14.07.2010

Пратениците во македонското Собрание денеска, по три дена расправа, го донесоа ребалансот на Буџетот за 2010 година. За ребалансот гласале 69 пратеници, а против него 14.

Ребалансот во сенка на нетрпеливоста и навредите

Утрински - 14.07.2010

Доцнење на почетокот на собраниската седница, лични навреди и говори кои беа за се' друго освен за ребалансот, реплики на репликите и многу пријавени дискутанти, беа главната слика на вчерашниот втор ...

Собранието денеска треба да го донесе ребалансот на Буџетот

Алсат-М - 14.07.2010

Собранието на Република Македонија денеска во рамки на 111. седница треба да го донесе ребалансот на Буџетот за 2010 година кој предвидува ревидирање на приходите за 4,8 милијарди денари или за 3,3 ...

Опозицијата не го прифаќа ребалансот на буџетот

Алфа - 14.07.2010

Државата е банкрот, а власта продолжува да финансира споменици и партиски вработувања, обвини опозицијата на расправата за предлог ребалансот на буџетот.

Пратениците го усвоија ребалансот на Буџетот

Форум - 14.07.2010

Со 69 гласа „за“ и 14 „против“ пратениците во среда по три дена расправа го донесоа ребалансот на Буџетот, со кој приходите се ревидирани на 138.537.306 илјади денари, расходите на 149.093.306 илјади ...

Усвоен ребалансот на Буџетот за 2010

Алсат-М - 14.07.2010

Со 69 гласа „за“ и 14 „против“ пратениците во македонското Собрание денеска, по три дена расправа, го донесоа ребалансот на Буџетот за 2010 година, со кој приходите се ревидирани на 138.537.306 ...

Собранието денеска треба да го донесе ребалансот на Буџетот

МРТ - 14.07.2010

Собранието на Република Македонија денеска во рамки на 111. седница треба да го донесе ребалансот на Буџетот за 2010 година кој предвидува ревидирање на приходите за 4,8 милијарди денари или за 3,3 ...

Усвоен ребалансот на буџетот

Канал5 - 14.07.2010

Пратениците доцна попладнево го усвоија ребалансот на буџетот. Расходите во државната каса се намалуваат за 76 милиони евра или за 3 проценти колку што се намалуваат и приходите.

Усвоен ребалансот на Буџетот за 2010

Сител - 14.07.2010

Со 69 гласа „за“ и 14 „против“ пратениците во македонското Собрание денеска, по три дена расправа, го донесоа ребалансот на Буџетот за 2010 година, со кој приходите се ревидирани на 138.537.306 ...

Прв ребаланс на буџетот годинава

eReporter - 14.07.2010

Македонското собрание доцна попладнево го усвои ребалансот на буџетот, прв во оваа година. Ребалансот на буџетот за 2010 беше усвоен по тридневна расправа со 69 гласа „за“ и 14 „против“.

Собранието го усвои Буџетот за 2010 година

Макфакс - 14.07.2010

Со 69 гласа „за“ и 14 „против“ пратениците го усвоија Буџетот за 2010 година. Од вкупно 96 присутни на Седницата, гласаа 83 пратеници.

За позицијата растоварување, за oпозицијата – дополнителен товар

Бизнис24 - 13.07.2010

Собранието на Република Македонија ја почна расправата по предложениот ребаланс на Буџетот за 2010 година. Според предлогот, се предвидува ревидирање на приходите за 4,8 милијарди денари или за 3,3 ...

Собраниска расправа за буџетот

Р.С.Европа - 13.07.2010

Пратениците во Собранието и денеска расправаат за ребалансот на буџетот со кој треба да се ревидираат приходите за 3,3 проценти и да се намалат расходите за 3,1 процент.

Дали октоподот Пол може да го прогнозира растот?

Утрински - 13.07.2010

Можеби октоподот Пол, кој го предвиде победникот на фудбалскиот Мундијал, ќе може да го предвиди и економскиот раст на земјава, кој очигледно не ќе може да се реализира така како што тоа го предвиде ...

Собранието денеска ќе го донесе ребалансот на Буџетот

Алфа - 14.07.2010

Собранието на Република Македонија денеска во рамки на 111. седница треба да го донесе ребалансот на Буџетот за 2010 година кој предвидува ревидирање на приходите за 4,8 милијарди денари или за 3,3 ...

Собранието се подели на „плачковци“ и „палавковци“ за буџетот

Н.Македонија - 13.07.2010

Власта е партија на плачковци што ја уништи економијата, рече пратеникот Јани Макрадули, нарекувајќи ја СДСМ партија на палавковци што ќе застане во одбрана на државата и на градежното државно ...

Власта и опозицијата се „натегаат“ за ребалансот на Буџетот

Форум - 13.07.2010

Пратениците веќе втор ден расправаат за ребалансот на Буџетот за оваа година а истиот се очекува да биде усвоен во среда Според новиот предлог, ребалансот треба да ги ревидира приходите за 4,8 ...

Продолжи расправата по ребалансот на Буџетот

Идивиди - 13.07.2010

Скопје, 13 јули 2010 (МИА) - Собранието на Република Македонија денеска ја продолжи расправата по ребалансот на Буџетот за 2010 година кој предвидува ревидирање на приходите за 4,8 милијарди денари ...

Пратениците расправаат за буџетот

Алсат-М - 13.07.2010

Без октоподот Пол и потешки навреди помина денешната дебата во Собранието за предлог ребалансот на буџетот. Опозицијата повторно обвини дека власта дава нови пари за споменици, додека патиштата се ...

Пари и моќ во рацете на МВР

Алфа - 13.07.2010

Зголемувањето на буџетот на МВР за околу 11 милиони евра, и тоа во време кога ребалансот на државната каса е насочен кон кратење на трошоците на речиси сите ресори, за експертите е опасно и ...

Собранието денеска треба да го донесе ребалансот на Буџетот

Кирилица - 14.07.2010

Собранието на Република Македонија денеска во рамки на 111. седница треба да го донесе ребалансот на Буџетот за 2010 година кој предвидува ревидирање на приходите за 4,8 милијарди денари или за 3,3 ...

Пратениците со продолжено работно време за ребалансот

Канал5 - 13.07.2010

Два часа повеќе ќе останат на работното место, иако повеќето пратеници не присуствуваат на седница, за ребалансот денеска се расправа до осум часот навечер. Буџетот мора да биде усвоен до утре.

Собраниската расправа по ребалансот на Буџетот продолжува утре

Сител - 13.07.2010

Собранието на Република Македонија ја прекина 111. седница на чиј дневен ред е ребалансот на Буџетот за 2010 година. Според предложениот ребаланс се предвидува ревидирање на приходите за 4,8 ...

Продолжува расправата за ребалансот на Буџетот

Нетпрес - 03.08.2017

Собраниската расправа за ребалансот на Буџетот може да трае пет дена. Собранието на Република Македонија денеска ја продолжи расправата за ребалансот на Буџетот. Министерот за финансии Драган Тевдпвски завчера пред пратениците ги образложи измените ...

Ребалансот на буџетот ќе биде усвоен утре

Канал 77 - 13.07.2010

Пратениците веќе втор ден расправаат за ребалансот на буџетот за оваа година а истиот се очекува да биде усвоен утре. Според новиот предлог, ребалансот треба да ги ревидира приходите за 4,8 милијарди ...

Власта и опозицијата се “натегаат“ за ребалансот на буџетот

Макфакс - 13.07.2010

Пратениците веќе втор ден расправаат за ребалансот на буџетот за оваа година а истиот се очекува да биде усвоен утре. Според новиот предлог, ребалансот треба да ги ревидира приходите за 4,8 милијарди ...

Продолжува собраниската расправа за ребалансот на Буџетот

Inpress - 13.07.2010

Скопје, 13. јули (ИНПРЕС) Собранието на Република Македонија денеска ќе ја продолжи расправата по предложениот ребаланс на Буџетот за 2010 година.

Собрание на Македонија - расправа за ребаланс на буџетот

Р.С.Европа - 12.07.2010

Собранието на Република Македонија денеска треба да ја почне расправата по предложениот ребаланс на Буџетот за 2010 година.

Ребалансот на буџетот, популистички?

Р.С.Европа - 12.07.2010

Ребалансот на буџетот за опозицијата е популистички, додека според власта тој одговара на моменталната ситуација. За опозицијата популистички, а за власта соодветен на условите.

И утре ќе се расправа за ребалансот на буџетот

Р.С.Европа - 12.07.2010

Пратениците на денешната седница не се договорија за ребалансот на буџетот за 2010 со кој се предвидува ревидирање на приходите за 4, 8 милијарди денари или за 3, 3 проценти и намалување на расходите ...

Ребалансот на буџетот во собраниска процедура

Телма - 19.09.2019

Популистички и наменет за манипулација на гласачи во предизборна година. Вака опозицијата на првиот ден од расправата на матичната комисија жестоко го критикуваше ребалансот. Најмногу забелешки власта доживеа за кратењето на капиталните инвестиции, ...

Собранието ќе расправа за ребалансот на Буџетот

Идивиди - 12.07.2010

Скопје, 12 јули 2010 (МИА) - Собранието на Република Македонија денеска во рамки на 111. седница треба да ја почне расправата по предложениот ребаланс на Буџетот за 2010 година.

Собранието расправа по ребалансот на Буџетот за 2010 година

Алсат-М - 12.07.2010

Собранието на Република Македонија во рамки на денешната 111. седница ја почна расправата по предложениот ребаланс на Буџетот за 2010 година.

Опозицијата бара одговор дали сме во рецесија

Форум - 12.07.2010

На денешната собраниската седницата, на дневен ред е предложениот ребаланс на Буџетот за 2010 г., а пратеникот на опозициската СДСМ, Јани Макрадули во воведот обвини дека „овој ребаланс со ...

Ребалансот е владина шминка врз грбот на граѓаните

Алфа - 12.07.2010

Шминка за имиџот на власта, за сметка на компаниите и граѓаните кои се мачат да ги добијат своите пари и тонат во сиромаштија.

Албанија ги скусува јавните инвестиции

Дневник - 12.07.2010

Албанската влада со ребалансот на буџетот предвидува скусување на јавните инвестиции за 20 милијарди лека. Ова, според премиерот Сали Бериша, се прави за да се намали буџетскиот дефицит и да не се ...

Октоподот Пол за министер за финансии

Дневник - 12.07.2010

Ајде да го земеме Пол да не' насочи каква макроекономска рамка да направиме, оти вас не ве бидува, му предложи опозицијата на министерот за финансии Кавгата меѓу пратеничките групи на ВМРО-ДПМНЕ и на ...

Расправа за ребалансот на Буџетот

Кирилица - 12.07.2010

Собранието на Република Македонија денеска во рамки на 111. седница треба да ја почне расправата по предложениот ребаланс на Буџетот за 2010 година Според новите измени се предвидува ревидирање на ...

Собранието ќе расправа за ребалансот на Буџетот

Сител - 12.07.2010

Собранието на Република Македонија денеска во рамки на 111. седница треба да ја почне расправата по предложениот ребаланс на Буџетот за 2010 година.

Собранието расправа за ребалансот на Буџетот за 2010

Сител - 12.07.2010

Собранието на Република Македонија во рамки на денешната 111. седница ја почна расправата по предложениот ребаланс на Буџетот за 2010 година.

Ребалансот на буџетот пред пратениците

МРТ - 04.09.2014

Македонското Собрание денеска ќе ја почне 14-та седница на која ќе распава за Дополнетиот предлог за изменување и дополнување на Буџетот на Република Македонија за 2014 година.

Ребалансот на Буџетот во Собранието

Сител - 01.08.2017

Опозицијата ја обои во црвено собраниската сала. Пројде живот, се крати од Македонија се транспарентите со кои ВМРО ДПМНЕ го изрази незадоволтвото од кратењето во државната каса. Со ребалансот на буџетот и на приходната и на расходната страна се ...

Ставрески: Ја приспособуваме јавната потрошувачка

Вечер - 12.07.2010

Собранието на РМ ја почна расправата по предложениот ребаланс на Буџетот за 2010 година. Според предлогот, се предвидува ревидирање на приходите за 4,8 милијарди денари или за 3,3 проценти и ...

Ребалансот на буџетот денеска пред пратениците

Нетпрес - 12.07.2010

Ребалансот на буџетот за 2010 година, по разгледувањето пред Комисијата за финансирање и буџет, денеска е на дневен ред во Собранието.

Ребалансот ќе падне на грбот на работниците, обвинува опозицијата

Нетпрес - 12.07.2010

Ребалансот на буџетот ќе падне врз грбот на возачите во институтции, врз обичните службеници, врз припадниците на Министерството за внатрешни работи, на кои поради штедењето на владата им се кратат ...

Макрадули: Одговорете дали сме во рецесија или не

Макфакс - 12.07.2010

На денешната собраниската седницата, на дневен ред е предложениот ребаланс на Буџетот за 2010 година. Јани Макрадули пратеник од СДСМ рече дека овој ребаланс со катастрофална политика ќе биде товар ...