TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пендаровски: Лидерите се согласни дека немаме алтернатива на ЕУ

IRL - 20.10.2019

Лидерите на политичките партии кои вечерва беа на средба кај претседателот Стево Пендаровски стојат зад идејата државата што поскоро да ги почне пристапните преговори со Европската унија. Пендаровски по завршувањето на првиот дел од состанокот пред ...

Пендаровски ги пофали лидерите: Ниту еден од нив не испушти да каже дека ова е единствениот пат по кој Северна ...

Фокус - 20.10.2019

Лидерите на политичките партии присутни на денешната средба што се одржува во вилата „Водно“ искажаа јасен државотворен капацитет и стојат зад идејата Северна Македонија што поскоро да ги почне пристапните преговори со ЕУ, изјави вечерва ...

Заев: Предвремени парламентарни избори на 12 април 2020

Алсат-М - 20.10.2019

Учесниците на лидерската средба што вечерва се одржа во вилата „Водно“ на иницијатива на претседателот Стево Пендаровски, се договорија на 12 април 2020 година да се одржат предвремени парламентарни избори.

На 12 април наредната година Македонија ќе оди на предвремени парламентарни избори!

Фокус - 20.10.2019

Учесниците на лидерската средба што вечерва се одржа во вилата „Водно“ на иницијатива на претседателот Стево Пендаровски, се договорија на 12 април 2020 година да се одржат предвремени парламентарни избори.

Заев: Предвремени парламентарни избори на 12 април 2020

24 Вести - 20.10.2019

Учесниците на лидерската средба што вечерва се одржа во вилата „Водно“ на иницијатива на претседателот Стево Пендаровски, се договорија на 12 април 2020 година да се одржат предвремени парламентарни избори.

Заев: Предвремени парламентарни избори на 12 април 2020

Канал5 - 20.10.2019

Учесниците на лидерската средба што вечерва се одржа во вилата „Водно" на иницијатива на претседателот Стево Пендаровски, се договорија на 12 април 2020 година да се одржат предвремени парламентарни избори.

Лидерска средба: Скопје нема да прифаќа интеграции од „Б“ категорија

Deutsche Welle - 20.10.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска ќе ја организира првата лидерска средба по црвеното светло од Брисел за европските интеграции. Во фокусот ќе бидат реафирмацијата на европскиот пат и предвремените избори.

(видео) Пендаровски: Имаме државен консензус дека сакаме да одиме по европскиот пат

Телма - 20.10.2019

Заврши првиот дел од лидеркста средба во вила Водно. Претседателот Пендаровски за време на паузата рече дека се разговарало за одлуката на ЕУ лидерите Македонија засега да не ги почне пристапните преговори со ЕУ.

Пендаровски: Македонија нема друг пат освен ЕУ

24 Вести - 20.10.2019

„Зацртавме две точки на кои ќе разговараме. Побарав од лидерите да го реафирмираме нашиот став и како втора точка, можноста за предвремени парламентарни извори“. Ова го изјави претседателот Стево Пендаровски пред јавноста на лидерската средба која е ...

Пендаровски: Сите стоиме зад идејата да ја видиме земјава што поскоро во ЕУ (ВИДЕО)

ТВ21 - 20.10.2019

Недобивањето на датум од Европскиот совет и нивните заклучоци, како и можноста да предвремени парламентарни избори, се двете теми за кои се зборува на вечерашната лидерска средба која се одржува во вилата Водно кај претседателот Пендаровски.

Пендаровски: Не прифаќаме алтернативи за членството во ЕУ

Алсат-М - 20.10.2019

Првиот дел од лидерската средба бил посветен на исходот од последниот самит на Европската унија, на кој и покрај очекувањата, земјава не доби одлука за почеток на преговори за членство. Претседателот Стево Пендаровски рече дека сите присутни лидери ...

Лидерска средба: С. Македонија ќе продолжи да чука на вратата на ЕУ

Deutsche Welle - 20.10.2019

Лидерите на политички партии на средбата кај шефот на државата Стево Пендаровски вечерва ја реафирмирале европската определба на земјата. Има консензус и за одржување предвремени избори Реафирмирана интеграцијата во ЕУ како за државата и консензус ...

Пендаровски: Партиските лидери го реафирмираа европскиот пат на Северна Македонија

Алсат-М - 20.10.2019

Лидерите на политичките партии присутни на денешната средба што се одржува во вилата „Водно“ искажаа јасен државотворен капацитет и стојат зад идејата Северна Македонија што поскоро да ги почне пристапните преговори со ЕУ, изјави вечерва ...

Пендаровски: Имаме државен консензус дека сакаме да одиме по европскиот пат

Курир - 20.10.2019

Заврши првиот дел од лидеркста средба во вила Водно. Претседателот Пендаровски за време на паузата рече дека се разговарало за одлуката на ЕУ лидерите Македонија засега да не ги почне пристапните преговори со ЕУ.

Пендаровски: Лидерите искажаа јасен државотворен капацитет, не постои алтернатива за ЕУ

Независен - 20.10.2019

Лидерите на политичките партии присутни на денешната средба што се одржува во вилата „Водно“ искажаа јасен државотворен капацитет и стојат зад идејата Северна Македонија што поскоро да ги почне пристапните преговори со ЕУ, изјави вечерва ...

ЛИДЕРСКА: За влез во ЕУ согласни, а сега ќе крчкаат датум за избори

Слободен Печат - 20.10.2019

Пендаровски рече дека со лидерите на парламентарните политички партии се согласиле кој и да е во иднина на власт дека нема друга алтернатива, освен полноправно членство на земјава во ЕУ. Претседателот на државата Стево Пендаровски информираше дека ...

(ВИДЕО) Пендаровски: Инсистирам на консензус за распишување на изборите

А1 On - 20.10.2019

По првиот дел од средбата, претседателот Стево Пендаровски за медиумите изјави дека ставот на сите лидери на политичките партии кои денека беа повикани во вила „Водно“ е дека евроинтеграциите се единствениот пат, единствената алтернатива која води ...

Пендаровски: Сите лидери на партии се обврзаа да работат за што побрз влез во ЕУ

Нова ТВ - 20.10.2019

Сите лидери на политичките партии застанаа зад идејата Северна Македонија што поскоро да ги заврши преговорите со ЕУ и сите присутни рекоа НЕ за било каккви алтернативи, рече претстедателот Стево Пендаровски на паузата по завршување на првиот дел од ...

Пендаровски: Имаме државен консензус за ЕУ, не размислуваме за алтернатива

Макфакс - 20.10.2019

Имаме јасен државен консензус, а тоа е дека Република Северна Македонија треба што поскоро да ги почне преговорите со Европската Унија. Ова го изјави претседателот Стево Пендаровски по првиот дел од лидерската средба, каде стана збор за заклучоците ...

Пендаровски на половина од лидерската: Имаме државен консензус, сакаме да одиме по европскиот пат

МКД - 20.10.2019

Заврши првиот дел од лидерската средба во вила „Водно“. Претседателот Стево Пендаровски за време на паузата рече дека средбата е на половина и имале две точки за разговор. Првата е неодамнешните заклучоци на европскиот совет и од сите учесници ...

Пендаровски: Имаме консензус, сите рекоа „не“ за поинаква понуда освен полноправно членство

+инфо - 20.10.2019

Лидерската средба во претседателската вила на Водно е на пола пат. Затворено е првото прашање од дневниот ред и за него има консензус, додека за второто ќе се разговара по паузата која е во тек.

Пендаровски: Лидерите се согласни дека немаме алтернатива на ЕУ

360 степени - 20.10.2019

Шефот на државата на прес-конференција реферираше за првиот дел од лидерската средба Заврши првиот дел од лидерската средба на Вила Водно на која присуствуваат премиерот Зоран Заев, како и лидерите на политички партии Али Ахмети, Христијан Мицкоски, ...

Пендаровски: Партиските лидери го реафирмираа европскиот пат на Северна Македонија

Сител - 20.10.2019

Лидерите на политичките партии кои вечерва се на средба кај претседателот Стево Пендаровски стојат зад идејата државата што поскоро да ги почне пристапните преговори со Европската унија. Пендаровски по завршувањето на првиот дел од состанокот пред ...

Пендаровски: И нашиот парламент треба да гласа и не сакам изборите да го одложат членството во НАТО

+инфо - 20.10.2019

Првиот дел од лидерската средба во Вила Водно заврши. Постигнат е консензус дека сакаме во ЕУ и не прифаќаме понуда поразлична од полноправно членство во ЕУ , а сега на ред е втората тема – предвремените избори.

Заев го откри датумот за предвремените парламентарни избори

Независен - 20.10.2019

Учесниците на лидерската средба што вечерва се одржа во вилата „Водно“ на иницијатива на претседателот Стево Пендаровски, се договорија на 12 април 2020 година да се одржат предвремени парламентарни избори.

Лидерска средба: С. Македонија ќе продолжи да чука на вратата на ЕУ

ММС - 20.10.2019

Лидерите на политички партии на средбата кај шефот на државата Стево Пендаровски вечерва ја реафирмирале европската определба на земјата. Има консензус и за одржување предвремени избори Реафирмирана интеграцијата во ЕУ како безалтернативна опција за ...

(ВИДЕО) Пендаровски: Има општ државен консензус дека немаме никаква алтернатива на ЕУ, како идна полноправна членка

Либертас - 20.10.2019

Претседателот Стево Пендаровски на прес конференција по првата половина од лидерската средба истакна дека на средбата има две теми, првата се заклучоците од лидерите на ЕУ, а втората предвремените парламентарни избори.

Пендаровски: Им реков да го имаат предвид влезот во НАТО кога ги договараат изборите

iPortal - 20.10.2019

На половина од средбата сме, разговараме на две точки, првата е заклучоците на Европскиот Совет, а втората е предвремени парламентарни избори, рече претседателот Стево Пендаровски на паузата од лидерската средба која се одржува на негов повик.

Лидерите се договорија за ЕУ и НАТО, за датумот за избори ќе решаваат до доцна во ноќта

PressingTV - 20.10.2019

Заврши првиот дел од лидеркста средба во вилата Водно. Претседателот Пендаровски за време на паузата рече дека се разговарало за одлуката на ЕУ лидерите Македонија засега да не ги почне пристапните преговори со ЕУ.

Пендаровски: Партиските лидери го реафирмираа европскиот пат на Северна Македонија

Вечер Прес - 20.10.2019

Лидерите на политичките партии присутни на денешната средба што се одржува во вилата „Водно” искажаа јасен државотворен капацитет и стојат зад идејата Северна Македонија што поскоро да ги почне пристапните преговори со ЕУ, изјави вечерва ...

Пауза на средбата: Лидерите согласни да одиме по европскиот пат

24Инфо - 20.10.2019

Заврши првиот дел од лидеркста средба во вила Водно. Претседателот Пендаровски за време на паузата рече дека се разговарало за одлуката на ЕУ лидерите Македонија засега да не ги почне пристапните преговори со ЕУ.

Пендаровски: Сите стоиме зад идејата да ја видиме земјава што поскоро во ЕУ (ВИДЕО)

4NEWS - 20.10.2019

Недобивањето на датум од Европскиот совет и нивните заклучоци, како и можноста да предвремени парламентарни избори, се двете теми за кои се зборува на вечерашната лидерска средба која се одржува во вилата Водно кај претседателот Пендаровски.

Лидерска средба: Скопје нема да прифаќа интеграции од „Б“ категорија

Либертас - 20.10.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска ќе ја организира првата лидерска средба по црвеното светло од Брисел за европските интеграции. Во фокусот ќе бидат реафирмацијата на европскиот пат и предвремените избори.

Заев: Предвремени парламентарни избори на 12 април 2020

Вечер Прес - 20.10.2019

Учесниците на лидерската средба што вечерва се одржа во вилата „Водно” на иницијатива на претседателот Стево Пендаровски, се договорија на 12 април 2020 година да се одржат предвремени парламентарни избори.

Пендаровски: Партиските лидери го реафирмираа европскиот пат на Македонија

Опсервер - 20.10.2019

Лидерите на политичките партии присутни на денешната средба што се одржува во вилата „Водно“ искажаа јасен државотворен капацитет и стојат зад идејата Македонија што поскоро да ги почне пристапните преговори со ЕУ, изјави вечерва иницијаторот на ...

Пендаровски: Имаме државен консензус дека сакаме да одиме по европскиот пат

Република - 20.10.2019

Заврши првиот дел од лидеркста средба во вилата Водно. Претседателот Пендаровски за време на паузата рече дека се разговарало за одлуката на ЕУ лидерите Македонија засега да не ги почне пристапните преговори со ЕУ.

Пендаровски: Партиските лидери го реафирмираа европскиот пат на Северна Македонија

4NEWS - 20.10.2019

Лидерите на политичките партии кои вечерва се на средба кај претседателот Стево Пендаровски стојат зад идејата државата што поскоро да ги почне пристапните преговори со Европската унија. Пендаровски по завршувањето на првиот дел од состанокот пред ...

Политичките лидери кај Пендаровски се договорија дека за Македонија нема друг пат, освен ЕУ

еМагазин - 20.10.2019

Лидерите на политичките партии кои вечерва беа на средба кај претседателот Стево Пендаровски стојат зад идејата државата што поскоро да ги почне пристапните преговори со Европската унија. Пендаровски по завршувањето на првиот дел од состанокот пред ...

ПРОДОЛЖИ ЛИДЕРСКАТА: Пендаровски побара Собранието да не биде распуштено кога ќе треба ратификација на членството во ...

Денешен - 20.10.2019

Лидерската средна на Водно продлжи. Во паузата Пендаровски изјави дека се разговарало за одлуката на ЕУ лидерите Македонија засега да не ги почне пристапните преговори со ЕУ. Тој истакна дека на средбата има две теми, првата се заклучоците од ...

(Во живо) Претседателот Стево Пендаровски се обрати на нацијата

Centar - 20.10.2019

(Во живо) Претседателот Стево Пендаровски ќе и’ се обрати на ...

Заврши првиот дел од лидерската, Пендаровски задоволен од консензусот за продолжување на ЕУ интеграциите

CivilMedia - 20.10.2019

На половина од средбата, претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски одржа куса прес-конференција на која ги образложи двете точки на средбата. „Има две точки за разговор на оваа средба.

Пендаровски: Изборите може да ја закочат ратификацијата на членството во НАТО

CivilMedia - 20.10.2019

По првиот дел од лидерската средба која во моментов се одржува во вила Водно, започна вториот дел на кој лидерите ќе зборуваат за можноста од предвремени парламентарни избори. На прес-конференцијата, на паузата меѓу двете точки претсетдателот Стево ...

ПЕНДАРОВСКИ ЗА ЕВРОИНТЕГРАЦИИТЕ: Не размислуваме за некоја друга алтернатива

Фактор - 20.10.2019

Заклучоци на Европскиот совет и можноста за предвремени избори се двете теми за кои се разговарало на лидерската средба кај шефот на државата, Стево Пендаровски. Вели дека Македонија по трет пат е во ваква ситуација.

Потребни ли се избори пред влезот во НАТО?

Фактор - 20.10.2019

Претседателот на државата, Стево Пендаровски вели дека не е негово да каже дали и кога треба да има предвремени избори. Но, тој смета дека најдобро би било тоа да се случи по пристапувањето во НАТО, бидејќи е потребен функционален Парламент кој ќе ...

Пендаровски: Имаме државен консензус за патот кон ЕУ

Тера - 20.10.2019

Првата лидерска средба на која присуствуваат лидерите на седум политички партии треба да даде одговори на клучните предизвици пред кои е исправена земјата по тешкиот удар од самитот на ЕУ во Брисел, вака Првиот дел од средбата заврши, а на неа се ...

Пендаровски: На половина разговори сме, по паузата ќе разговараме за изборите

Локално - 20.10.2019

На половина од средбата сме, разговараме на две точки, првата е заклучоците на Европскиот Совет, а втората е предвремени парламентарни избори, рече претседателот Стево Пендаровски на паузата од лидерската средба која се одржува на негов повик.

Лидерите преговараат датум за изборите

CivilMedia - 20.10.2019

Лидерите на партиите кои учествуваат на средбата кај претседателот Стево Пендаровски моментално се на пауза. Извори од средбата потврдија дека по враќање на преговарачката маса ќе дискутират за датумот на предвремените парламентарни избори.

Пендаровски даде објаснување зошто е таков форматот на лидерската

Фактор - 20.10.2019

Претседателот Стево Пендаровски вечерва даде објаснување зошто е таков форматот на лидерската средба, која тој ја свика. „Значи поканети се политички лидери на политички партии кои освоиле самостојно пратеници на последните парламентарни избори, не ...

Заев: Предвремени парламентарни избори на 12 април 2020

Опсервер - 20.10.2019

Учесниците на лидерската средба што вечерва се одржа во вилата „Водно“ на иницијатива на претседателот Стево Пендаровски, се договорија на 12 април 2020 година да се одржат предвремени парламентарни избори.

Предвремените парламентарни избори ќе се одржат на 12 април

еМагазин - 20.10.2019

Лидерите на политичките партии на денешната средба кај претседателот Стево Пендаровски, се договорија предвремените парламентарни избори да се одржат на 12 април следната година. Информацијата ја соопшти премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев.

Пендаровски: Имаме државен консензус за ЕУ, не размислуваме за алтернатива

Centar - 20.10.2019

Имаме јасен државен консензус, а тоа е дека Република Северна Македонија треба што поскоро да ги почне преговорите со Европската Унија. Ова го изјави претседателот Стево Пендаровски по првиот дел од лидерската средба, каде стана збор за заклучоците ...

Пендаровски: Имаме државен консензус за ЕУ, не размислуваме за алтернатива

Н.Македонија - 20.10.2019

Имаме јасен државен консензус, а тоа е дека Македонија треба што поскоро да ги почне преговорите со Европската Унија. Ова го изјави претседателот Стево Пендаровски по првиот дел од лидерската средба, каде стана збор за заклучоците на Европскиот ...

Форматот на лидерската кај Пендаровски е според самостојниот успех на парламентарните избори

AKO - 20.10.2019

Претседателот Стево Пендаровски објасни по кој критериум е избран овој формат за лидерската средба кај него. Поканети се политички лидери на политички партии кои освоиле самостојно пратеници на последните парламентарни избори, односно не биле дел од ...

Пендаровски бара да има консензус за распишување на избори

365 - 20.10.2019

Претседателот Стево Пендаровски по првиот дел од средбата за медиумите изјави дека ставот на сите лидери на политичките партии кои денека беа повикани во вила „Водно“ е дека евроинтеграциите се единствениот пат, единствената алтернатива која води ...

Пендаровски: Сите лидери на средбата рекоа „не“ на евентуална алтернатива на ЕУ и НАТО

MakPress - 20.10.2019

Лидерите на политичките партии кои вечерва се на средба кај претседателот Стево Пендаровски стојат зад идејата државата што поскоро да ги почне пристапните преговори со Европската унија. Пендаровски по завршувањето на првиот дел од состанокот пред ...

Пендаровски: Го завршивме првиот дел од лидерската, во вториот дел ќе разговараме за датум за избори

MakPress - 20.10.2019

Претседателот Стево Пендаровски во изјава за медиумите истакна дека лидерската средба продолжува по договорената пауза откако од дневниот ред била исцрпена првата точка која се однесуваше на заклучоците од Европскиот Совет во кои Македонија не доби ...

Заев на 3-ти јануари 2020 поднесува оставка, ќе се формира „пржинска“ влада

MakPress - 20.10.2019

Учесниците на лидерската средба што вечерва се одржа во вилата „Водно“ на иницијатива на претседателот Стево Пендаровски, се договорија на 12 април 2020 година да се одржат предвремени парламентарни избори.

Пендаровски:Имаме јасен државен консензус дека ЕУ е единствена алтернатива за С. Македонија

AKO - 20.10.2019

Домаќинот на лидерската средба , претседателот Стево Пендаровски, излезе од средбата и информираше за резулатотпо првата точка, а тоа е реафирмирање на ставот за ЕУ иднината на Република Северна Македонија.

Пендаровски задоволен по првиот дел од средбата: “Постигнат е консензус – сите лидери се за ЕУ”

Магазин - 20.10.2019

На паузата од средбата претседателот Стево Пендаровски во изјава за медиумите рече дека од сите политички партии постои консензус Република Македонија што е можно поскоро да ги почне преговорите со Европската Унија.

(видео)Пендаровски: Не е време за поделби и апатија, ниту пак за негативни чувства кон одредени земји, потребно е ...

Телма - 18.10.2019

„За жал заклучоците на Советот на ЕУ не се во согласност со нашите оправдани очекувања. Разбирливо е дека во овие моменти постои чувство на разочараност но мораме да се соочиме со последиците“, рече претседателот Стево Пендаровски во своето обраќање ...

Пендаровски: Потребно е единство, во Европа немаме непријатели

Алсат-М - 18.10.2019

Време е да се обединиме и јасно да ја потврдиме нашата европска ориентација. Ние во Европа немаме непријатели, но мораме да ги продолжиме и да ги интензивираме реформите во државата, рече во денешното излагање претседателот Стево Пендаровски.

Пендаровски: Сега не е време за разочарување, апатија и калкулација за добивање на ситни политчики поени

Канал5 - 18.10.2019

Сега не е време за разочарување, апатија и калкулација за добивање на ситни политчики поени, сега е време за обединување. Претседателот, Стево Пендаровски, попладнево и се обрати на нацијата по .

Пендаровски: Ги исполнивме сите предуслови, нормално е кај многумина да постои чувство на разочараност

ТВ21 - 18.10.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати пред јавноста по повод одлуката на Советот на Европската унија да не даде датум за Северна Македонија за почеток на преговорите за членство во ЕУ.

Лидерите на средба кај Пендаровски во недела

Фокус - 18.10.2019

Партиските лидери ја прифатиле поканата на претседателот Стево Пендаровски за лидерска средба оваа недела на 20 октомври, информираше денеска претседателот. Лидерската средба ќе се одржи по одбивањето на Европската унија да донесе одлука за отворање ...

Пендаровски: На Самитот имаше идеи за посебен однос на ЕУ кон нас

Фокус - 18.10.2019

Претседателот, Стево Пендаровски, во денешното обраќање пред нацијата рече дека на Самитот на лидерите на ЕУ, каде не беше постигнат консензус за отворање преговори со Македонија, биле предложени и идеи за поинаков пристап на Унијата кон Македонија ...

Пендаровски свика лидерска средба, не е време за апатија, потребно е единство

Канал5 - 18.10.2019

Ниту една одлука не е конечна, разбирливо е дека во овие моменти постои чувство на разочараност но мораме да се соочиме со последиците“, рече претседателот Стево Пендаровски . Во своето обраќање во нацијата по случувањата во Брисел, каде на ...

Пендаровски закажа лидерска средба в недела

Сакам да кажам - 18.10.2019

Претеседателот Стево Пендаровски во своето обраќање во јавноста откако Европскиот совет не донесе одлука земјата да почне преговори со ЕУ, рече дека ги повикал лидерите на најголемите парламентарни партии на лидерска средба в недела и дека сите ја ...

Пендаровски: Немаме непријатели во Европа

Deutsche Welle - 18.10.2019

Шефот на државата денеска повика на обединување во остварување на стратешките цели. Смета дека не е време да се троши енергија на политички тензии, и повика на средба со лидерите на најголемите партии.

Пендаровски, Димитров, Османи: Европската иднина останува приоритет

Алсат-М - 18.10.2019

„Убеден сум дека сега е време да покажеме единство околу нашата стратешка ориентација без разлика на легитимните политички разлики по многу прашања“, рече шефот на државата Стево Пендаровски во своето обраќање до нацијата.

Пендаровски побара обединување за Македонија

Телма - 18.10.2019

Емоциите и разочараноста да се тргнат на страна и трезвено да се соочиме со новата реалност“. Со вакво барање претседателот Стево Пендаровски и се обрати на јавноста. Европските стандарди треба да станат домашни стандарди, посочи Пендаровски и ...

Итна лидерска средба во „Вила Водно“, Пендаровски повикува на политичко обединување

ТВ21 - 18.10.2019

Одлуките на Европскиот совет за недобивање датум за старт на преговорите за членство на Северна Македонија во ЕУ, не се согласно нашите очекувања, а ниту пак со претходните најави на унијата, изјави Претседателот Стево Пендаровски.

Претседателот Пендаровски ќе се обрати до јавноста

24 Вести - 18.10.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска во 14:00 часот ќе има обраќање до јавноста. Обраќањето следува по состанокот на лидерите на ЕУ во Брисел на кој се решава за пристапните преговори со Северна Македонија.

Пендаровски ќе и се обрати на нацијата и ќе повика на обединетост

Фокус - 18.10.2019

Претседателот, Стево Пендаровски, денеска во 14.00 часот ќе и се обрати на нацијата по повод разврската на Самитот на ЕУ лидерите во Брисел, каде не беше постигната одлука за почеток на преговори со Македонија и Албанија.

Претседателот Пендаровски денеска ќе ѝ се обрати на нацијата

Алсат-М - 18.10.2019

Претседателот, Стево Пендаровски, денеска во 14.00 часот ќе има јавно обраќање по последните случувања во Брисел, каде не беше донесена одлука за почеток на преговори на Македонија и Албанија со Унијата.

Пендаровски ќе се обрати на јавноста во 14 часот

ТВ21 - 18.10.2019

Откако одлуката на ЕУ е да нема датум за почеток на преговорите со Северна Македонија, итен состанок има извршниот комитет на СДСМ, а прес-конференција најави и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во 13:30 часот.

Претседателот Пендаровски ќе се обрати до јавноста

Независен - 18.10.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска во 14:00 часот ќе има обраќање до јавноста. Обраќањето следува по состанокот на лидерите на ЕУ во Брисел на кој се решава за пристапните преговори со Северна Македонија.

ВО ЖИВО: Претседателот Пендаровски и се обраќа на нацијата

Слободен Печат - 18.10.2019

Претседателот ќе се произнесе за случувањата на ЕУ Самитот и, како што дознава Слободен печат ќе ги потврди евроаталанските аспирации на Македонија. Претседателот, Стево Пендаровски во моментов се обраќа на нацијата по повод денешната разврската на ...

ВО ЖИВО Обраќање на претседателот Стево Пендаровски

Нова ТВ - 18.10.2019

По самитот на ЕУ во Брисел, претседателот Стево Пендаровски ќе се обрати до ...

ВО ЖИВО Обраќање на претседателот на државата Стево Пендаровски

+инфо - 18.10.2019

Претседателот на државата Стево Пендаровски ќе и се обрати на нацијата по последните случувања во Брисел, каде не беше донесена одлука за почеток на преговори на Македонија со Европската ...

(Во живо) Обраќање на претседателот Пендаровски

Независен - 18.10.2019

ВО ЖИВО – Обраќање до граѓаните на претседателот Стево Пендаровски по состанокот на лидерите на ЕУ во Брисел на кој се решаваше за пристапните преговори со Северна ...

Пендаровски закажа лидерска средба в недела

Нетпрес - 18.10.2019

Претседателот Стево Пендаровски во своето обраќање во јавноста откако Европскиот совет не донесе одлука земјата да почне преговори со ЕУ, рече дека ги повикал лидерите на најголемите парламентарни партии на лидерска средба в недела и дека сите ја ...

Пендаровски најави Лидерска: Време е сите да се обединиме

Press24 - 18.10.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на прес-конференција до јавноста. - Разбирливо е што многумина се разочарани, но емоциите на страна, мора да се соочиме со реалноста. Развојот не е конечен, вели тој.

Ванковска: Веројатно по грешка, ама Пендаровски денес кажа една точна работа

Press24 - 18.10.2019

Веројатно по грешка, ама Пендаровски денес кажа една точна работа: ништо не е вечно, ни една политичка одлука не е непроменлива!, напиша денеска професорката Билјана Ванковска. Ова особено пак ако политичката одлука преточена во устав/закон е и ...

Пендаровски денеска попладне ќе и се обрати на нацијата

Слободен Печат - 18.10.2019

Денеска во 14.00 часот ќе и се обрати на нацијата по повод разврската на Самитот на ЕУ лидерите во Брисел, каде не беше постигната одлука за почеток на преговори со Македонија и Албанија. Претседателот, Стево Пендаровски, денеска во 14.00 часот ќе и ...

Пендаровски: Емоциите настрана, да се фатиме за работа, ниедна одлука не е за навек

Слободен Печат - 18.10.2019

Разбирливо е што во овие моменти кај многумина постои чувство на разочараност, меѓутоа емоциите на старна, мораме трезвено да се соочиме со новата реалност, вели Педнаровски. Претседателот, Стево Пендаровски, во своето обраќање до граѓаните истакна ...

Пендаровски свика лидерска - Не е време за разочарување, туку за обединување и реформи

Р.С.Европа - 18.10.2019

Лидерска средба ќе се одржи в недела на покана на претседателот Стево Пендаровски, во врска со последните случувања на евроинтегративниот пат. Тој вели дека упатил покана до власта и до опозицијата и добил позитивен одговор од нив.

Пендаровски: Сега не е време за калкулации и политички поени, туку за обединување околу нашата иднина

Независен - 18.10.2019

Убеден сум дека сега е време да покажеме единство. Сега не е време за калкулации и политички поени, туку за обединување околу нашата иднина и иднината на следните генерации. Убеден сум дека ако работиме заедно ќе успееме.

Пендаровски ќе се обрати во 14 часот

Press24 - 18.10.2019

Претседателот, Стево Пендаровски, денеска во 14.00 часот ќе и се обрати на нацијата по повод разврската на Самитот на ЕУ лидерите во Брисел. Од кабинетот на претседателот потврдуваат за „ Фокус “ дека Пендаровски ќе има јавно обраќање.

(Видео) Пендаровски свика лидерска: Не е време за разочарување, туку за обединување

Макфакс - 18.10.2019

По одлуката на Советот на Европската Унија да не даде датум за почеток на преговорите за членство на нашата држава во Унијата, се обрати претседателот Стево Пендаровски. Тој, меѓу другото, свика лидерска средба в недела и рече дека сега не е време ...

Претседателот Пендаровски во 14 часот ќе и’ се обрати на нацијата

ММС - 18.10.2019

Претседателот, Стево Пендаровски, денеска во 14.00 часот ќе и се обрати на нацијата по повод разврската на Самитот на ЕУ лидерите во Брисел, каде не беше постигната одлука за почеток на преговори со Македонија и Албанија.

Пендаровски ќе и се обрати на нацијата, еве што ќе порача

Курир - 18.10.2019

Претседателот, Стево Пендаровски, денеска во 14.00 часот ќе и се обрати на нацијата по повод разврската на Самитот на ЕУ лидерите во Брисел, каде не беше постигната одлука за почеток на преговори со Македонија и Албанија.

(ВИДЕО) Пендаровски: Не е време за разочарување, ни треба единство

360 степени - 18.10.2019

Претседателот Стево Пендаровски добил позитивен одговор на поканата до партиските лидери за средба в недела. Тој во обраќање до нацијата денеска порача дека не е време за креирање политички тензии, туку треба да се покаже единство околу стратешката ...

Пендаровски: Не е време за разочарување, туку обединување околу нашата иднина

OhridNews - 18.10.2019

За жал, заклучоците на Советот не се во согласност со нашите оправдани очекувања и сигурно не се во рамките на претходните најави на самата Унија. Разбирливо е што во овие моменти кај многумина постои чувство на разочараност, меѓутоа, емоциите на ...

ВО ЖИВО: Обраќање на Пендаровски

Курир - 18.10.2019

Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски, има обраќање до јавноста. Обраќањето на претседателот Пендаровски ќе биде емитувано во живо на Националната радио телевизија, на македонски јазик на првиот програмски сервис, како и на ...

Пендаровски: Не е време за апатија, во Европа имаме пријатели

Независен - 18.10.2019

Време е да се обединиме и јасно да ја потврдиме нашата европска ориентација. Ние во Европа немаме непријатели, но мораме да ги продолжиме и да ги интензивираме реформите во државата, рече во денешното излагање претседателот Стево Пендаровски.

Пендаровски: Сега не е време за калкулации и политички поени, туку за обединување околу нашата иднина

Сител - 18.10.2019

-Убеден сум дека сега е време да покажеме единство. Сега не е време за калкулации и политички поени, туку за обединување околу нашата иднина и иднината на следните генерации. Убеден сум дека ако работиме заедно ќе успееме.

Пендаровски: Време е за обединување, а не за разочараност и ситни политички поени

Нетпрес - 18.10.2019

„Време е да се обединиме и јасно да ја потврдиме нашата европска ориентација. Ние во Европа немаме непријатели, но мораме да ги продолжиме и да ги интензивираме реформите во државата“, рече во денешното излагање претседателот на Република ...

Пендаровски: Сега не е време за апатија или за добивање на ситни дневно-политички поени, туку за повторно обединување

МКД - 18.10.2019

Заклучоците на Советот на ЕУ за жал не се во согласност со нашите оправдани очекувања и сигурно не се во рамките на претходните најави на самата Унија. Разбирливо е што во овие моменти кај многумина постои чувство на разочараност, меѓутоа, емоциите ...

Пендаровски: Лидерска средба в недела, потребно е обединување

Алфа - 18.10.2019

Претседателот Стево Пендаровски в недела ги повика лидерите на најголемите политички партии на средба да ги договорат следните чекори по дебаклот на ЕУ самитот, каде Македонија не го доби долго очекуваниот датум за почеток на преговорите.

Пендаровски свика лидерска средба, на сите релевантни парламентарни партии и порача дека реформите мора да продолжат

Сител - 18.10.2019

Македонија нема непријатели во Европската унија, порача претседателот Пендаровски во обраќањето до нацијата. Според него, заклучоците на Европскиот совет не се во согласност со очекувањата, но и со претходните најави на Унијата.

Пендаровски: Не е време за калкулации и политички поени, туку за обединување околу иднината

Нова ТВ - 18.10.2019

-Убеден сум дека сега е време да покажеме единство. Сега не е време за калкулации и политички поени, туку за обединување околу нашата иднина и иднината на следните генерации. Убеден сум дека ако работиме заедно ќе успееме.

Пендаровски попладнето ќе ѝ се обрати на нацијата

360 степени - 18.10.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска во 14 часот ќе има јавно обраќање по последните случувања во Брисел, каде европските лидери не постигнаа согласност за добивање датум за отпочнување на преговори за членство во ЕУ на Северна Македонија и ...

Претседателот ќе има јавно обраќање, Владата ги разгледува опциите по Самитот на ЕУ

МКД - 18.10.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска ќе има јавно обраќање по последните случувања во Брисел, каде што на Европскиот совет шефовите на држави и влади не постигнаа согласност за добивање датум за отпочнување на преговори за членство во ЕУ на ...

Пендаровски: Не е време за калкулации, туку за обединување и реформи

+инфо - 18.10.2019

Убеден сум дека сега е време да покажеме единство. Сега не е време за калкулации и политички поени, туку за обединување околу нашата иднина и иднината на следните генерации. Убеден сум дека ако работиме заедно ќе успееме.

Пендаровски уверува:Ниту една политичка одлука не е за вечни времиња

ММС - 18.10.2019

Претседателот Стево Пендаровски, во обраќањето до јавноста рече дека единствениот исправен пристап, имајќи ги во предвид новите околности е да бидеме уште порешителни во трансформацијата на нашето општество.

Во 14 часот ќе се обрати до јавноста претседателот Стево Пендаровски

ММС - 18.10.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска – 18 октомври 2019 година, петок, во 14:00 часот ќе се обрати до јавноста. -Обраќањето на претседателот Пендаровски ќе биде емитувано во живо на Националната радио телевизија, ...

Пендаровски: Ги исполнивме сите предуслови, нормално е кај многумина да постои чувство на разочараност

4NEWS - 18.10.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати пред јавноста по повод одлуката на Советот на Европската унија да не даде датум за Северна Македонија за почеток на преговорите за членство во ЕУ.

Пендаровски: Сега не е време за калкулации и политички поени, туку за обединување околу нашата иднина

4NEWS - 18.10.2019

-Убеден сум дека сега е време да покажеме единство. Сега не е време за калкулации и политички поени, туку за обединување околу нашата иднина и иднината на следните генерации. Убеден сум дека ако работиме заедно ќе успееме.

Пендаровски: Ние во Европа не гледаме непријатели, само држави со специфични национални интереси

CivilMedia - 18.10.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, се обрати до граѓаните по Самитот на ЕУ во Брисел. Во своето обраќање зборува за одлуката на Самитот и повикот за лидерска средба.

Пендаровски ќе и се обрати на нацијата

Centar - 18.10.2019

Претседателот, Стево Пендаровски, денеска во 14.00 часот ќе и се обрати на нацијата по повод разврската на Самитот на ЕУ лидерите во Брисел, каде не беше постигната одлука за почеток на преговори со Македонија и ...

Пендаровски: Време е за обединување околу нашата иднина (ВИДЕО)

iPortal - 18.10.2019

Убеден сум дека сега е време да покажеме единство. Сега не е време за калкулации и политички поени, туку за обединување околу нашата иднина и иднината на следните генерации. Убеден сум дека ако работиме заедно ќе успееме.

Лидерите дале позитивен одговор за средба кај Пендаровски

Локално - 18.10.2019

Претседателот Стево Пендаровски потврди дека во недела ќе одржи средба со лидерите на најголемите парламентарни партии. Како што Локално претходно пишуваше, Пендаровски поканата ја испратил утрово, откако беше јасно дека Македонија нема да ги ...

(Видео) Пендаровски свика лидерска: Не е време за разочарување, туку за обединување

Centar - 18.10.2019

По одлуката на Советот на Европската Унија да не даде датум за почеток на преговорите за членство на нашата држава во Унијата, се обрати претседателот Стево Пендаровски. Тој, меѓу другото, свика лидерска средба в недела и рече дека сега не е време ...

Претседателот Пендаровски во 14 часот ќе се обрати на нацијата

Вечер Прес - 18.10.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска ќе има јавно обраќање по последните случувања во Брисел, каде што на Европскиот совет шефовите на држави и влади не постигнаа согласност за добивање датум за отпочнување на преговори за членство во ЕУ на ...

Пендаровски: Јас сум длабоко уверен дека само ако работиме заедно – ќе успееме!

Бизнис Вести - 18.10.2019

Обраќање до јавноста на претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски Почитувани граѓани, Ви се обраќам по повод последните одлуки на Советот на Европската унија во однос на определувањето на датум за почеток на преговори за ...

Проф. Ванковска: Веројатно по грешка, ама Пендаровски денес кажа една точна работа

Опсервер - 18.10.2019

Веројатно по грешка, ама Пендаровски денес кажа една точна работа: ништо не е вечно, ни една политичка одлука не е непроменлива! Ова особено пак ако политичката одлука преточена во устав/закон е и нелегитимна и нелегална – додавам јас! Оставка е ...

Пендаровски свика лидерска: Не е време за разочарување, туку за обединување

MTM - 18.10.2019

По одлуката на Советот на Европската Унија да не даде датум за почеток на преговорите за членство на нашата држава во Унијата, се обрати претседателот Стево Пендаровски. Тој, меѓу другото, свика лидерска средба в недела и рече дека сега не е време ...

Ванковска: Веројатно по грешка, ама Пендаровски денес кажа една точна работа

Република - 18.10.2019

Веројатно по грешка, ама Пендаровски денес кажа една точна работа: ништо не е вечно, ни една политичка одлука не е непроменлива!, напиша денеска професорката Билјана Ванковска. , повика професорката.

Пендаровски: Сега не е време за калкулации и политички поени

Пулс24 - 18.10.2019

Заклучоците на Советот на ЕУ за жал не се во согласност со нашите оправдани очекувања и сигурно не се во рамките на претходните најави на самата Унија. Разбирливо е што во овие моменти кај многумина постои чувство на разочараност, меѓутоа, емоциите ...

Пендаровски повика на лидерска: Не е време за разочарување, туку за обединување

еМагазин - 18.10.2019

Сега не е време за разочарување, за апатија или за калкулации за добивање на ситни дневно-политички поени. Сега е време за повторно обединување. Ова денеска го изјави претседателот Стево Пендаровски во обраќањето пред нацијата, по повод не ...

Претседателот ќе и се обрати на нацијата во 14 часот

Тера - 18.10.2019

Претседателот Стево Пендаровски, денеска во 14.00 часот ќе и се обрати на нацијата по повод Самитот на ЕУ лидерите во Брисел, каде не беше постигната одлука за почеток на преговори со Македонија и Албанија.

Пендаровски: Сега не е време за калкулации и политички поени, туку за обединување околу нашата иднина (ДПЛ)

Скопје инфо - 18.10.2019

Сега не е време за разочарување, за апатија или за калкулации за добивање на ситни дневно-политички поени. Сега е време за повторно обединување околу она што ни е најважно во Република Северна Македонија – нашата иднина и иднината на генерациите што ...

Пендаровски денеска ќе и се обрати на нацијата

Локално - 18.10.2019

Претседателот на Северна Македонија Стево Пендаровски денеска ќе и се обрати на нацијата по повод одлуката на Самитот на ЕУ, каде Северна Македонија и Албанија не добија зелено светло за старт на преговорите.

Средбата кај Пендаровски потврдена од лидерите

iPortal - 18.10.2019

Претседателот Стево Пендаровски потврди дека во недела ќе одржи средба со лидерите на најголемите парламентарни партии. Пендаровски поканата ја испратил утрово, откако беше јасно дека Македонија нема да ги отпочне преговорите за влез во Европската ...

Пендаровски ќе ѝ се обрати на нацијата

Република - 18.10.2019

Претседателот, Стево Пендаровски, денеска во 14.00 часот ќе и се обрати на нацијата по повод разврската на Самитот на ЕУ лидерите во Брисел, каде не беше постигната одлука за почеток на преговори со Македонија и Албанија.

Пендаровски: Сега не е време за калкулации и политички поени, туку за обединување околу нашата иднина

Либертас - 18.10.2019

– Убеден сум дека сега е време да покажеме единство. Сега не е време за калкулации и политички поени, туку за обединување околу нашата иднина и иднината на следните генерации. Убеден сум дека ако работиме заедно ќе успееме.

Пендаровски свика лидерска средба, на сите релевантни парламентарни партии и порача дека реформите мора да продолжат

4NEWS - 18.10.2019

Македонија нема непријатели во Европската унија, порача претседателот Пендаровски во обраќањето до нацијата. Според него, заклучоците на Европскиот совет не се во согласност со очекувањата, но и со претходните најави на Унијата.

КАБИНЕТ НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ: Пендаровски во 14 часот ќе и се обрати на нацијата

Денешен - 18.10.2019

Претседателот Стево Пендаровски, денеска во 14 часот ќе и се обрати на нацијата по повод разврската на Самитот на ЕУ во Брисел, каде не беше постигната одлука за почеток на преговори со Македонија и Албанија.

(ВИДЕО ВО ЖИВО) Обраќање на претседателот Пендаровски

Фактор - 18.10.2019

Пред јавноста во овој момент се обраќа шефот на државата. Не е извесна темата на која ќе зборува Стево Пендаровски но најверојатно ќе зборува на темата за одлуката за преговорите на Македонија за што официјална одлука уште нема од Брисел.

Пендаровски ќе се обрати на нацијата

Мета - 18.10.2019

По очигледниот неуспех на Европскиот Совет да повлијае на францускиот претседател Емануел Макрон да ја смени одлуката и да прифати давање датум за почеток на преговорите за Македонија, шефот на државата Стево Пендаровски ќе се обрати на нацијата во ...

ВО ЖИВО: Пендаровски со обраќање до нацијата

Република - 18.10.2019

Претседателот, Стево Пендаровски во моментов се обраќа на нацијата по повод денешната разврската на Самитот на ЕУ лидерите во Брисел, каде не беше постигната одлука за почеток на преговори со Македонија и Албанија.

Претседателот Пендаровски ќе се обрати до нацијата

Кумановски м. - 18.10.2019

Претседателот на Република Северна Македонија Стево Пендаровски денеска во 14 часот ќе има јавно обраќање до јавноста по случувањата во Брисел, каде на Европскиот совет шефовите на држави и влади не постигнаа согласност за давање датум за старт на ...

Итна лидерска средба во „Вила Водно“, Пендаровски повикува на политичко обединување

4NEWS - 18.10.2019

Одлуките на Европскиот совет за недобивање датум за старт на преговорите за членство на Северна Македонија во ЕУ, не се согласно нашите очекувања, а ниту пак со претходните најави на унијата, изјави Претседателот Стево Пендаровски.

(Во живо) Обраќање на Пендаровски до јавноста

24Инфо - 18.10.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска во 14:00 часот ќе има обраќање до јавноста. Обраќањето следува по состанокот на лидерите на ЕУ во Брисел на кој се решава за пристапните преговори со Северна Македонија.

Обраќање на претседателот Пендаровски (во живо)

Локално - 18.10.2019

Обраќање до граѓаните на претседателот Стево Пендаровски по состанокот на лидерите на ЕУ во Брисел на кој се решаваше за пристапните преговори со Северна ...

(ВИДЕО) Пендаровски: Потребно е единство, во Европа немаме непријатели

Бриф - 18.10.2019

Време е да се обединиме и јасно да ја потврдиме нашата европска ориентација. Ние во Европа немаме непријатели, но мораме да ги продолжиме и да ги интензивираме реформите во државата, рече во денешното излагање претседателот Стево Пендаровски.

Обраќање на претседателот Пендаровски (во живо)

iPortal - 18.10.2019

ВО ЖИВО – Обраќање до граѓаните на претседателот Стево Пендаровски по состанокот на лидерите на ЕУ во Брисел на кој се решаваше за пристапните преговори со Северна ...

Пендаровски ќе и се обрати на нацијата

24Инфо - 18.10.2019

Претседателот, Стево Пендаровски, денеска во 14.00 часот ќе и се обрати на нацијата по повод разврската на Самитот на ЕУ лидерите во Брисел, каде не беше постигната одлука за почеток на преговори со Македонија и Албанија.

ВИДЕО: Обраќање на претседателот Стево Пендаровски по Самитот на ЕУ

Либертас - 18.10.2019

Претседателот Стево Пендаровски се обрати до граѓаните по Самитот на ...

Пендаровски: Не е време за поделби и апатија, потребно е единство!

Република - 18.10.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска се огласи пред македонската јавнсот по заклучоците на Советот на ЕУ кои не се во рамки на она што се очекуваше. За жал заклучоците на Советот на ЕУ не се во согласност со нашите оправдани очекувања.

Пендаровски: Добив потврда од лидерите дека ќе дојдат на средбата в недела

PressingTV - 18.10.2019

беден сум дека сега е време да покажеме единство. Сега не е време за калкулации и политички поени, туку за обединување околу нашата иднина и иднината на следните генерации. Убеден сум дека ако работиме заедно ќе успееме.

Пендаровски: Сега не е време за калкулации и политички поени (ВИДЕО)

Локално - 18.10.2019

Убеден сум дека сега е време да покажеме единство. Сега не е време за калкулации и политички поени, туку за обединување околу нашата иднина и иднината на следните генерации. Убеден сум дека ако работиме заедно ќе успееме.

Пендаровски добил потврда од лидерите дека ќе дојдат на средбата в недела

Република - 18.10.2019

беден сум дека сега е време да покажеме единство. Сега не е време за калкулации и политички поени, туку за обединување околу нашата иднина и иднината на следните генерации. Убеден сум дека ако работиме заедно ќе успееме.

Пендаровски за в недела закажа лидерска средба

Тера - 18.10.2019

„Време е да се обединиме и јасно да ја потврдиме нашата европска ориентација. Ние во Европа немаме непријатели, но мораме да ги продолжиме и да ги интензивираме реформите во државата“ рече во во своето обраќање до нацијата претседателот Стево ...

Претседателот Пендаровски ќе ѝ се обрати на нацијата

Пулс24 - 18.10.2019

Претседателот, Стево Пендаровски, денеска во 14.00 часот ќе и се обрати на нацијата по повод разврската на Самитот на ЕУ лидерите во Брисел, каде не беше постигната одлука за почеток на преговори со Македонија и Албанија.

Пендаровски: Сега не е време за разочарување, туку за обединување и сериозни реформи

Мета - 18.10.2019

Претседателот Стево Пендаровски во обраќањето на нацијата порача дека сега не е време за разочарување и за ситни политички поени поради тоа што земјава не доби датум за преговори, туку е време за обединување за постигнување на целите.

Обраќање на претседателот Пендаровски: Мора да се соочиме со последиците, има држави што штитат специфични интереси!

Точка - 18.10.2019

Претседателот Стево Пендаровски предмалку се обрати до јавноста после големиот удар кој го претрпи земјава од Европската унија. Франција не попушти под притисоците на Германија и останатите земји членки на Европската унија за Македонија да добие ...

Пендаровски повика на единство, бара реформите да продолжат

Фактор - 18.10.2019

Ни една одлука не е конечна. Остануваме на европскиот пат, тоа ќе продолжи да биде наша стратешка ориентација. Уште посилно да се бориме со криминалот и корупцијата и да ги исполниме реформите.

(ВИДЕО) Обраќање на Пендаровски: Ние сме европска држава и имаме право да бидеме дел од заедничкиот европски дом

Либертас - 18.10.2019

Обраќање до јавноста на претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски: Почитувани граѓани, Ви се обраќам по повод последните одлуки на Советот на Европската унија во однос на определувањето на датум за почеток на преговори за ...

Пендаровски: Не е време за калкулации и политички поени, туку за обедиување

Вечер Прес - 18.10.2019

Убеден сум дека сега е време да покажеме единство. Сега не е време за калкулации и политички поени, туку за обединување околу нашата иднина и иднината на следните генерации. Убеден сум дека ако работиме заедно ќе успееме.

Претседателот Пендаровски ќе и се обрати на нацијата

iPortal - 18.10.2019

Претседателот на Северна Македонија Стево Пендаровски денеска ќе и се обрати на нацијата по повод одлуката на Самитот на ЕУ каде Северна Македонија и Албанија не добија зелено светло за старт на преговорите.

Пендаровски ќе се обрати на јавноста во 14 часот

4NEWS - 18.10.2019

Откако одлуката на ЕУ е да нема датум за почеток на преговорите со Северна Македонија, итен состанок има извршниот комитет на СДСМ, а прес-конференција најави и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во 13:30 часот.

(ВО ЖИВО) Претседателот Пендаровски ќе се обрати до јавноста

Бриф - 18.10.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска во 14:00 часот ќе има обраќање до јавноста. Обраќањето следува по состанокот на лидерите на ЕУ во Брисел на кој се решава за пристапните преговори со Северна Македонија.

Пендаровски: Ние сме европска држава и заслужуваме да бидеме дел од неа

CivilMedia - 18.10.2019

Обраќање на претседателот Стево Пендаровски по повод одлуката на земјите -членки на ЕУ за датумот за преговори за влез на Северна Македонија во ...

Не е време за разочарување, туку за обединување

Н.Македонија - 18.10.2019

За жал, заклучоците на Советот не се во согласност со нашите оправдани очекувања и сигурно не се во рамките на претходните најави на самата Унија, порача претседателот Стево Пендаровски, во своето обраќање по последните одлуки на Советот на ЕУ во ...

Обраќање на Пендаровски: Ниту една политичка одлука не е за вечни времиња, ниту еден развој на настаните не е конечен

365 - 18.10.2019

Почитувани граѓани, ви се обраќам по повод последните одлуки на Советот на ЕУ во однос на определувањето на датум за почеток на преговори за членство на нашата држава во Унијата. За жал, заклучоците на Советот не се во согласност со нашите оправдани ...

(ВИДЕО) Пендаровски: Најмалку што ни е потребно, е нашето незадоволство да го насочуваме кон одредени земји членки на ...

Скопје1 - 18.10.2019

Предмалку до нацијата се обрати претседателот Стево Пендаровски. Обраќање до јавноста ви го пренесуваме во целост. Ви се обраќам по повод последните одлуки на Советот на Европската унија во однос на определувањето на датум за почеток на преговори за ...

Пендаровски: Лидерската средба е веќе закажана за в недела на 20-ти октомври

MakPress - 18.10.2019

По одлуката на Самитот на ЕУ во Брисел, на прес-конференција излезе и претседателот на Македонија, Стево Пендаровски, кој изјави дека одлуката не е во рамките на предходните најави на унијата.

Претседателот Пендаровски во 14:00 часот ќе ѝ се обрати на нацијата

Скопје1 - 18.10.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска – 18 октомври 2019 година, петок, во 14:00 часот ќе се обрати до јавноста. Обраќањето на претседателот Пендаровски ќе биде емитувано во живо на Националната радио телевизија, ...

Обраќање на Претседателот Стево Пендаровски(видео)

AKO - 18.10.2019

,,Ви се обраќам по повод последните одлуки на Советот на Европската унија во однос на определувањето на датум за почеток на преговори за членство на нашата држава во унијата. За жал, заклучоците на Советот не се во согласност со нашите оправдани ...

Пендаровски повика на обединување и најави лидерска средба за која добил потврда за присуство од сите лидери

Скопје1 - 18.10.2019

Време е да се обединиме и јасно да ја потврдиме нашата европска ориентација. Ние во Европа немаме непријатели, но мораме да ги продолжиме и да ги интензивираме реформите во државата. Разбирливо е дека во овие моменти постои чувство на разочараност ...

Пендаровски и Шеќеринска за тоа ако нема датум: „Ништо драматично нема да се случи“

ТВ21 - 17.10.2019

Имаме уште два дена до одлуката на Европскиот совет дали ќе добиеме датум за почнување преговори и јас се уште верувам дека ќе има позитивен исчекор. Но, доколку не биде така, ништо драматично нема да се случи и евроинтеграцијата останува единствена ...

Пендаровски: Продолжува битката за датумот, но и да не успееме нема да се случи ништо драматично

24 Вести - 17.10.2019

Во очекување на одлуката на лидерите на земјите членки на ЕУ дали Европскиот совет ќе одобри датум за старт на преговорите со Македонија државниот врв во земјава ќе лобира до последен момент за да се добие датумот или формулацијата со која би се ...

Пендаровски: Евроинтеграцијата нема алтернатива

Фокус - 17.10.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска изјави дека државниот врв лобира до последен момент да се добие датум за преговри и формулација која ќе ги вреднува напорите на земјата во изминатиот период.

Пендаровски: Лобираме до последен момент за датум за преговри, евроинтеграцијата нема алтернатива

Канал5 - 17.10.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска изјави дека државниот врв лобира до последен момент да се добие датум за преговри и формулација која ќе ги вреднува напорите на земјата во изминатиот период.

Пендаровски: Лобираме до последен момент, евроинтеграцијата нема алтернатива

Телма - 17.10.2019

За безбедносниот аспект ако не добиеме сега датум за прерговори, Пендаровски вели дека нема ништо драстично да се случи. Повтори дека целта е да добиеме што е можно порано датум за преговори со ЕУ за да може да се влезе во длабоки реформи со ...

Пендаровски: Лобираме до последен момент за датум за преговри

Алсат-М - 17.10.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска изјави дека државниот врв лобира до последен момент да се добие датум за преговри и формулација која ќе ги вреднува напорите на земјата во изминатиот период.

Ако не добиеме датум за преговори нема ништо драматично да се случи на безбедносен план, кажа Пендаровски

Сакам да кажам - 17.10.2019

Се прават последни дипломатски напори Македонија да добие датум за почеток на преговорите со ЕУ, кажа претседателот Стево Пендаровски, од прославата на Денот на Здружената оперативна команда (ЗОК), во касарната „Боро Менков“ во Куманово.

Пендаровски: Лобираме до последен момент, евроинтеграцијата нема алтернатива

Канал5 - 17.10.2019

Државниот врв лобира до последен момент Македонија да добие датум за почеток на преговорите со ЕУ вели шефот на државата Стево Пендаровски. Очекува конечната одлука од Брисел да се знае до утре на пладне, но и во случај на негативна одлука ...

Македонскиот државен врв не се откажува до последен момент

Сител - 17.10.2019

Фото финиш на дипломатските напори за обезбедување датум за преговори. Државниот врв ќе лобира до последен момент, верувајќи дека лидерите на земјите членки на Унијата ќе постигнат согласност за почнување на пристапни преговори со Македонија.

Пендаровски: Лобираме до последен момент за датум за преговри, евроинтеграцијата нема алтернатива

А1 On - 17.10.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска изјави дека државниот врв лобира до последен момент да се добие датум за преговри и формулација која ќе ги вреднува напорите на земјата во изминатиот период.

Пендаровски: И без датум за преговори безбедноста на државата е загарантирана

ММС - 17.10.2019

Од безбедносен аспект ако не добиеме датум за отпочнување преговори нема да се случи ништо, бидејќи безбедноста на државата е загарантирана, рече денеска претседателот на Република Северна Македонија Стево Пендаровски од Куманово, каде присуствуваше ...

Пендаровски: Безбедноста е гарантирана - Лобираме до последен момент за датум за преговри

Press24 - 17.10.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска изјави дека државниот врв лобира до последен момент да се добие датум за преговри и формулација која ќе ги вреднува напорите на земјата во изминатиот период.

Пендаровски: Лобираме до последен момент за датум за преговри, евроинтеграцијата нема алтернатива

Курир - 17.10.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска изјави дека државниот врв лобира до последен момент да се добие датум за преговри и формулација која ќе ги вреднува напорите на земјата во изминатиот период.

Пендаровски: Работата не е завршена, лобираме до последен момент за датум за преговори

МКД - 17.10.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска изјави дека државниот врв лобира до последен момент да се добие датум за преговри и формулација која ќе ги вреднува напорите на земјата во изминатиот период.

Утре до пладне ќе се знае дали Македонија добива датум за преговори со ЕУ

Сител - 17.10.2019

Се прават последни дипломатски напори Македонија да добие датум за почеток на преговорите со ЕУ. Државниот врв ќе лобира до последен момент, за позитивна одлука на седницата на Европскиот совет во Брисел.

Пендаровски - Не би одел со сигурен став дека ќе биде ригидно одбиено барањето за датум

Р.С.Европа - 17.10.2019

Државниот врв лобира до последен момент за земјата да добие датум за почеток на преговори со ЕУ, изјави денеска претседателот Стево Пендаровски. Тој вели и во случај на негативна одлука, интеграцијата во ЕУ е единствена опција за Македонија.

Пендаровски: Лобираме до последен момент за датум за преговoри, евроинтеграцијата нема алтернатива

Независен - 17.10.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска изјави дека државниот врв лобира до последен момент да се добие датум за преговри и формулација која ќе ги вреднува напорите на земјата во изминатиот период.

Пендаровски: Утре попладне ќе биде соопштена конечната одлука за датум за преговори

Слободен Печат - 17.10.2019

Дали Македонија ќе добие задоволителна формулација од Брисел ќе се знае утре попладне, кога официјално ќе биде соопштена конечната одлука на лидерите на земјите членки на Унијата. Претседателот Стево Пендаровски во изјава за медиумите истакна дека ...

Пендаровски: Лобираме до последен момент да добиеме формулација која ќе нѐ вреднува

+инфо - 17.10.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска изјави дека државниот врв лобира до последен момент да се добие датум за преговри и формулација која ќе ги вреднува напорите на земјата во изминатиот период.

Утре до пладне ќе се знае дали Македонија добива датум за преговори со ЕУ

4NEWS - 17.10.2019

Се прават последни дипломатски напори Македонија да добие датум за почеток на преговорите со ЕУ. Државниот врв ќе лобира до последен момент, за позитивна одлука на седницата на Европскиот совет во Брисел.

Утре до пладне ќе се знае дали Македонија добива датум за преговори со ЕУ

Република - 17.10.2019

Се прават последни дипломатски напори Македонија да добие датум за почеток на преговорите со ЕУ. Државниот врв ќе лобира до последен момент, за позитивна одлука на седницата на Европскиот совет во Брисел.

Пендаровски: До последен момент лобираме за датум, конечната одлука утре попладне

Мета - 17.10.2019

По посетата на кумановската касарна, претседателот Стево Пендаровски изјави дека државниот врв до последен момент лобира да се добие датум за преговори и формулација која ќе ги вреднува напорите на земјата во изминатиот период.

Пендаровски: Лобираме до последен момент за датум за преговри, евроинтеграцијата нема алтернатива

24Инфо - 17.10.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска изјави дека државниот врв лобира до последен момент да се добие датум за преговри и формулација која ќе ги вреднува напорите на земјата во изминатиот период.

Пендаровски: Се прават последни дипломатски напори за датум за преговори

iPortal - 17.10.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска изјави дека државниот врв лобира до последен момент да се добие датум за преговри и формулација која ќе ги вреднува напорите на земјата во изминатиот период.

Пендаровски: Лобираме до последен момент за датум за преговри, евроинтеграцијата нема алтернатива

Вечер Прес - 17.10.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска изјави дека државниот врв лобира до последен момент да се добие датум за преговри и формулација која ќе ги вреднува напорите на земјата во изминатиот период.

Пендаровски: Лобираме до последен момент за датум за преговри, евроинтеграцијата нема алтернатива

Скопје инфо - 17.10.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска изјави дека државниот врв лобира до последен момент да се добие датум за преговри и формулација која ќе ги вреднува напорите на земјата во изминатиот период.

И без датум за преговори безбедноста на државата е загарантирана, рече Пендаровски

Кумановски м. - 17.10.2019

Од безбедносен аспект ако не добиеме датум за отпочнување преговори нема да се случи ништо, бидејќи безбедноста на државата е загарантирана, рече денеска претседателот на Република Северна Македонија Стево Пендаровски од Куманово, каде присуствуваше ...

Пендаровски: Лобираме до последен момент за датум за преговри, евроинтеграцијата нема алтернатива

Опсервер - 17.10.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска изјави дека државниот врв лобира до последен момент да се добие датум за преговри и формулација која ќе ги вреднува напорите на земјата во изминатиот период.

Пендаровски: Лобираме до последен момент за датум за преговри, евроинтеграцијата нема алтернатива

CivilMedia - 17.10.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска изјави дека државниот врв лобира до последен момент да се добие датум за преговри и формулација која ќе ги вреднува напорите на земјата во изминатиот период.

Пендаровски: Лобираме до последен момент за преговри, ЕУ-интеграцијата нема алтернатива

Либертас - 17.10.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска изјави дека државниот врв лобира до последен момент да се добие датум за преговри и формулација која ќе ги вреднува напорите на земјата во изминатиот период.

Пендаровски и Шеќеринска за тоа ако нема датум: „Ништо драматично нема да се случи“

4NEWS - 17.10.2019

Имаме уште два дена до одлуката на Европскиот совет дали ќе добиеме датум за почнување преговори и јас се уште верувам дека ќе има позитивен исчекор. Но, доколку не биде така, ништо драматично нема да се случи и евроинтеграцијата останува единствена ...

Македонскиот државен врв не се откажува до последен момент

4NEWS - 17.10.2019

Фото финиш на дипломатските напори за обезбедување датум за преговори. Државниот врв ќе лобира до последен момент, верувајќи дека лидерите на земјите членки на Унијата ќе постигнат согласност за почнување на пристапни преговори со Македонија.

ПЕНДАРОВСКИ: За датум работиме до последен момент

Денешен - 17.10.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска изјави дека државниот врв лобира до последен момент да се добие датум за преговри и формулација која ќе ги вреднува напорите на земјата во изминатиот период.

Претседателот Пендаровски: До утре на пладне ќе се знае дали ќе добиеме датум за преговори со ЕУ

365 - 17.10.2019

Претседателот Стево Пендаровски изјави дека се прават последни дипломатски напори Македонија да добие датум за почеток на преговорите со ЕУ. Државниот врв ќе лобира до последен момент вклучувајќи го и него, за позитивна одлука на седницата на ...

Пендаровски: Лобираме до последен момент за датум за преговори

MakPress - 17.10.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска изјави дека државниот врв лобира до последен момент да се добие датум за преговри и формулација која ќе ги вреднува напорите на земјата во изминатиот период.

Претседателот Пендаровски: Утре до пладне ќе се знае дали Македонија добива датум за преговори со ЕУ

1tv - 17.10.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска изјави дека државниот врв лобира до последен момент да се добие датум за преговори и формулација која ќе ги вреднува напорите на земјата во изминатиот период.

Претседателот Пендаровски се сретна со директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи ...

Сител - 16.10.2019

. Претседателот на Република Северна Македонија Стево Пендаровски, денеска го прими Даријан Сотировски, директор на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи. На средбата, како што соопшти кабинетот на Пендаровски, биле разменети ...

Пендаровски се сретна со директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи Сотировски

Press24 - 16.10.2019

Претседателот Стево Пендаровски, денеска го прими Даријан Сотировски, директор на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи. На средбата, како што соопшти кабинетот на Пендаровски, биле разменети мислења и информации за тековните ...

Претседателот Пендаровски се сретна со директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи ...

Скопје инфо - 16.10.2019

Претседателот на Република Северна Македонија Стево Пендаровски, денеска го прими Даријан Сотировски, директор на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи. На средбата, како што соопшти кабинетот на Пендаровски, биле разменети ...

Претседателот Пендаровски се сретна со директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни ...

24Инфо - 16.10.2019

Претседателот на Република Северна Македонија Стево Пендаровски, денеска го прими Даријан Сотировски, директор на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи. На средбата, како што соопшти кабинетот на Пендаровски, биле разменети ...

Пендаровски се сретна со Даријан Сотировски, директор на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи

Скопје1 - 16.10.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска го прими Даријан Сотировски, директор на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи. На средбата беа разменети мислења и информации за тековните активности ...

Претседателот Пендаровски прими ученици од училиштето „Димитар Влахов", по повод 15 Октомври - Меѓународниот ден на ...

Канал5 - 15.10.2019

Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски, денеска, по повод 15 Октомври - Меѓународниот ден на белиот стап, прими ученици од Државното училиште за деца и младинци со оштетен вид, „Димитар Влахов" од Скопје.

ФОТО: Учениците од ,,Димитар Влахов“ со допир го запознаа претседателот Пендаровски

Курир - 15.10.2019

,,Моите денешни гости, од училиштето ,,Димитар Влахов“, не потсетија колку е важно да гледаме со совеста и да се фокусираме на способностите. Задача ни е да направиме заедно простор, за секој од нас да има еднакви шанси за развој, образование и ...

Ученици од училиштето „Димитар Влахов“ во Вила Водно се пофалија и колку се музикални

+инфо - 15.10.2019

Гостите го информираа Претседателот дека нивното училиште е успешен модел и пример за инклузија, бидејќи во него сите ученици заедно учат, другаруваат и се забавуваат. Се пофалија дека се одлични шахисти.

Пендаровски: Подигнување на свеста за да нема дискриминација кон слепите (ФОТО)

Слободен Печат - 15.10.2019

Прва посета на децата од училиштето „Димитар Влахов" кај претседателот Пендаровски, кое е единствено за децата со оштетен вид Претседателот Стево Пендаровски, денеска, по повод 15 Октомври – Меѓународниот ден на белиот стап, прими ученици од ...

Пендаровски: Потребно е подигнување на свеста за укинување на сите облици на дискриминација кон слепите лица

Press24 - 15.10.2019

Претседателот Стево Пендаровски, денеска, по повод 15 Октомври – Меѓународниот ден на белиот стап, прими ученици од Државното училиште за деца и младинци со оштетен вид, „Димитар Влахов“ од Скопје.

Пендаровски повикува на подигнување на свеста за укинување на сите облици на дискриминација кон слепите лица

Нетпрес - 15.10.2019

Претседателот Стево Пендаровски, денеска, по повод 15 Октомври – Меѓународниот ден на белиот стап, прими ученици од Државното училиште за деца и младинци со оштетен вид, „Димитар Влахов“ од Скопје.

Пендаровски: Потребно е подигнување на свеста за укинување на сите облици на дискриминација кон слепите лица

Сител - 15.10.2019

Претседателот Стево Пендаровски, денеска, по повод 15 Октомври – Меѓународниот ден на белиот стап, прими ученици од Државното училиште за деца и младинци со оштетен вид, „Димитар Влахов“ од Скопје.

Пендаровски: Потребно е подигнување на свеста за укинување на сите облици на дискриминација кон слепите лица

Либертас - 15.10.2019

Претседателот Стево Пендаровски, денеска, по повод 15 Октомври – Меѓународниот ден на белиот стап, прими ученици од Државното училиште за деца и младинци со оштетен вид, „Димитар Влахов“ од Скопје.

Пендаровски: Потребно е подигнување на свеста за укинување на сите облици на дискриминација кон слепите лица

Опсервер - 15.10.2019

Претседателот Стево Пендаровски, денеска, по повод 15 Октомври – Меѓународниот ден на белиот стап, прими ученици од Државното училиште за деца и младинци со оштетен вид, „Димитар Влахов“ од Скопје.

Пендаровски: Потребно е подигнување на свеста за укинување на сите облици на дискриминација кон слепите лица

4NEWS - 15.10.2019

Претседателот Стево Пендаровски, денеска, по повод 15 Октомври – Меѓународниот ден на белиот стап, прими ученици од Државното училиште за деца и младинци со оштетен вид, „Димитар Влахов“ од Скопје.

Пендаровски: Потребно е подигнување на свеста за укинување на сите облици на дискриминација кон слепите лица

CivilMedia - 15.10.2019

Претседателот Стево Пендаровски, денеска, по повод 15 Октомври – Меѓународниот ден на белиот стап, прими ученици од Државното училиште за деца и младинци со оштетен вид, „Димитар Влахов“ од Скопје.

Учениците од ,,Димитар Влахов“ со допир го запознаа Пендаровски

24Инфо - 15.10.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска, по повод 15 Октомври – Меѓународниот ден на белиот стап, прими ученици од Државното училиште за деца и младинци со оштетен вид, „Димитар Влахов” од Скопје.

Пендаровски: Системски да се потигне свеста за укинување на сите облици на дискриминација кон слепите лица

iPortal - 15.10.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска, по повод 15 Октомври – Меѓународниот ден на белиот стап, прими ученици од Државното училиште за деца и младинци со оштетен вид, „Димитар Влахов“ од Скопје.

Пендаровски: Потребно е подигнување на свеста за укинување на сите облици на дискриминација кон слепите лица

Вечер Прес - 15.10.2019

Претседателот Стево Пендаровски, денеска, по повод 15 Октомври – Меѓународниот ден на белиот стап, прими ученици од Државното училиште за деца и младинци со оштетен вид, „Димитар Влахов” од Скопје.

Пендаровски: Потребно е подигнување на свеста за укинување на сите облици на дискриминација кон слепите лица

Локално - 15.10.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска, по повод 15 Октомври – Меѓународниот ден на белиот стап, прими ученици од Државното училиште за деца и младинци со оштетен вид, „Димитар Влахов“ од Скопје.

Учениците од ,,Димитар Влахов“ со допир го запознаа претседателот Пендаровски(видео)

AKO - 15.10.2019

,, Моите денешни гости, од училиштето ,,Димитар Влахов“, не потсетија колку е важно да гледаме со совеста и да се фокусираме на способностите. Задача ни е да направиме заедно простор, за секој од нас да има еднакви шанси за развој, образование и ...

Пендаровски: Се надевам и очекувам позитивна одлука од Европа

24 Вести - 14.10.2019

Претседателот Стево Пендаровски се надева дека Европскиот совет ќе даде зелено светло за почеток на пристапни преговори со Унијата. Во изјава за грчкиот весник „Етнос“, тој потенцира дека ваквата одлука би била достојна и признание за напорите што ...

Пендаровски за „Етнос": Се надевам и очекувам позитивна одлука од Европа

Канал5 - 14.10.2019

Надеж дека Европскиот совет ќе даде зелено светло за почеток на пристапни преговори со унијата, изразува претседателот Стево Пендаровски во изјавата за грчкиот весник „Етнос". Во текстот под наслов: „Стево Пендаровски за Етнос: Време е Европа да нѐ ...

Пендаровски очекува позитивна одлука од Европа

Фокус - 14.10.2019

Надеж дека Европскиот совет ќе даде зелено светло за почеток на пристапни преговори со унијата, изразува претседателот Стево Пендаровски во изјавата за грчкиот весник „Етнос“, потенцирајќи дека ваквата одлука би била достојна и признание за напорите ...

Пендаровски за „Етнос”: Време е Европа да нѐ награди

Слободен Печат - 14.10.2019

Надеж дека Европскиот совет ќе даде зелено светло за почеток на пристапни преговори со унијата, изразува и претседателот Стево Пендаровски. Тој во изјавата за грчкиот весник „Етнос” потенцира дека ваквата одлука би била достојна и признание за ...

Пендаровски: Се надевам и очекувам позитивна одлука од Европа

Р.С.Европа - 14.10.2019

Претседателот Стево Пендаровски се надева дека Европскиот совет ќе даде зелено светло за почеток на пристапни преговори со унијата. Во изјавата за грчкиот весник „Етнос“, потенцира дека ваквата одлука би била достојна и признание за напорите што ги ...

Пендаровски: Се надевам и очекувам позитивна одлука од Европа

Независен - 14.10.2019

Надеж дека Европскиот совет ќе даде зелено светло за почеток на пристапни преговори со унијата, изразува претседателот Стево Пендаровски во изјавата за грчкиот весник „Етнос“, потенцирајќи дека ваквата одлука би била достојна и признание за напорите ...

Пендаровски за „Етнос“: Се надевам и очекувам позитивна одлука од Европа

Сител - 14.10.2019

Надеж дека Европскиот совет ќе даде зелено светло за почеток на пристапни преговори со унијата, изразува претседателот Стево Пендаровски во изјавата за грчкиот весник „Етнос“, потенцирајќи дека ваквата одлука би била достојна и признание за напорите ...

Пендаровски за „Етнос“: Се надевам и очекувам позитивна одлука од Европа

Press24 - 14.10.2019

Надеж дека Европскиот совет ќе даде зелено светло за почеток на пристапни преговори со унијата, изразува претседателот Стево Пендаровски во изјавата за грчкиот весник „Етнос“, потенцирајќи дека ваквата одлука би била достојна и признание за напорите ...

Пендаровски за „Етнос“: Време е Европа да нѐ награди

360 степени - 14.10.2019

Надеж дека Европскиот совет ќе даде зелено светло за почеток на пристапни преговори со унијата, изразува претседателот Стево Пендаровски во изјавата за грчкиот весник „Етнос“, потенцирајќи дека ваквата одлука би била достојна и признание за напорите ...

Пендаровски за „Етнос“: Се надевам и очекувам позитивна одлука од Европа

4NEWS - 14.10.2019

Надеж дека Европскиот совет ќе даде зелено светло за почеток на пристапни преговори со унијата, изразува претседателот Стево Пендаровски во изјавата за грчкиот весник „Етнос“, потенцирајќи дека ваквата одлука би била достојна и признание за напорите ...

Пендаровски за „Етнос“: Се надевам дека Европскиот совет ќе даде зелено светло за почеток на пристапни преговори

iPortal - 14.10.2019

Претседателот Стево Пендаровски во изјавата за грчкиот весник „Етнос“ изразува надеж дека Европскиот совет ќе даде зелено светло за почеток на пристапни преговори со унијата и потенцира дека ваквата одлука би била достојна и признание за напорите ...

Пендаровски за „Етнос“: Се надевам и очекувам позитивна одлука од Европа

CivilMedia - 14.10.2019

Надеж дека Европскиот совет ќе даде зелено светло за почеток на пристапни преговори со унијата, изразува претседателот Стево Пендаровски во изјавата за грчкиот весник „Етнос“, потенцирајќи дека ваквата одлука би била достојна и признание за напорите ...

Пендаровски за „Етнос“: Се надевам и очекувам позитивна одлука од Европа

Либертас - 14.10.2019

Надеж дека Европскиот совет ќе даде зелено светло за почеток на пристапни преговори со унијата, изразува претседателот Стево Пендаровски во изјавата за грчкиот весник „Етнос“, потенцирајќи дека ваквата одлука би била достојна и признание за напорите ...

Пендаровски за „Етнос“: Се надевам и очекувам позитивна одлука од Европа

Опсервер - 14.10.2019

Надеж дека Европскиот совет ќе даде зелено светло за почеток на пристапни преговори со унијата, изразува претседателот Стево Пендаровски во изјавата за грчкиот весник „Етнос“, потенцирајќи дека ваквата одлука би била достојна и признание за напорите ...

Пендаровски за „Етнос“: Се надевам и очекувам позитивна одлука од Европа

Локално - 14.10.2019

Надеж дека Европскиот совет ќе даде зелено светло за почеток на пристапни преговори со унијата, изразува претседателот Стево Пендаровски во изјавата за грчкиот весник „Етнос“, потенцирајќи дека ваквата одлука би била достојна и признание за напорите ...

Пендаровски за „Етнос”: Се надевам и очекувам позитивна одлука од Европа

24Инфо - 14.10.2019

Надеж дека Европскиот совет ќе даде зелено светло за почеток на пристапни преговори со унијата, изразува претседателот Стево Пендаровски во изјавата за грчкиот весник „Етнос”, потенцирајќи дека ваквата одлука би била достојна и признание за напорите ...

Пендаровски: Време е Европа да нѐ награди

Република - 14.10.2019

Надеж дека Европскиот совет ќе даде зелено светло за почеток на пристапни преговори со унијата, изразува претседателот Стево Пендаровски во изјавата за грчкиот весник „Етнос“, потенцирајќи дека ваквата одлука би била достојна и признание за напорите ...

Пендаровски за „Етнос”: Време е Европа да нѐ награди

Вечер Прес - 14.10.2019

Надеж дека Европскиот совет ќе даде зелено светло за почеток на пристапни преговори со унијата, изразува претседателот Стево Пендаровски во изјавата за грчкиот весник „Етнос”, потенцирајќи дека ваквата одлука би била достојна и признание за напорите ...

Пендаровски за „Етнос“: Време е Европа да не награди

MakPress - 14.10.2019

Надеж дека Европскиот совет ќе даде зелено светло за почеток на пристапни преговори со унијата, изразува претседателот Стево Пендаровски во изјавата за грчкиот весник „Етнос“, потенцирајќи дека ваквата одлука би била достојна и признание за напорите ...