TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Фетаи очекува поддршка од Владата во спорот со Витанов

Вест - 20.09.2001

За судската тужба што заменик - министерот Зоран Витанов ја поднесе против министерот за економија Бесник Фетаи, тужениот тврди оти нема информации дека Јавното обвинителство отворило процес против него, но како и да е, тоа не го плаши, бидејќи тој не се чувствува виновен.

Фетаи не се плаши ни од обвинителството

А1 - 19.09.2001

По информацијата што А1 ја објави вчера дека јавното обвинителство работи на предистражна постапка за случајот Бесник Фетаи, министер за економија обвинет дека ја злупотребувал службената должност, тој денеска изјавува дека нема информации за истрагата.

Витанов се прави важен со куртоазни средби

Вест - 19.09.2001

НИКОЈ НЕ ЗНАЕЛ ЗА ПОСЕТИТЕ НА ЗАМЕНИК-МИНИСТЕРОТ ЗА ЕКОНОМИЈА ВО ГРЦИЈА Во МНР и во амбасадата на Македонија во Атина немаат поим дека заменик-министерот за економија Зоран Витанов воопшто бил во Грција, а не дека имал и важни средби и мислат дека средбите со кои тој се фали...

Јавното обвинителство го отвори случајот Бесник Фетаи

А1 - 18.09.2001

„Работите се на самиот почеток, но точно е дека го испитуваме работењето на министерот за економија под сомнение дека ја злупотребил службената должност“, изјавија за А1 анонимни извори од јавното обивинителство. Оваа изјава следува по средбите на заменик министерот за економија Зоран Витанов со ...

Фетаи лаже бидејќи ми љубомори

Вест - 18.09.2001

Витанов ги отфрла сите обвинувања на министерот Фетаи за посетата во Сплит, вели дека бил со делегација од министерството, а сите трошоци биле "регулирани од сметководствената служба на министерството". Тој објасни дека во Сплит поминал само два дена, а не 14, како што тврди Фетаи.

Витанов му удрил бокс на Фетаи

Вест - 18.09.2001

ПРОДОЛЖУВА ЦИРКУСИЈАДАТА ВО МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ЕКОНОМИЈА Раководителот на секторот за помагање на министерот и претседател на Комисијата за селење, Димитар Илиевски вчера од министерството ги бркаше и новинарите и заменик - министерот Зоран Витанов.

Фетаи "го пресели" Витанов во Бирото за туризам

Дневник - 18.09.2001

ПРОДОЛЖУВА ЦИРКУСОТ ВО МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ЕКОНОМИЈА Министерот Фетаи ќе побара од премиерот да го разреши заменик-министерот Витанов поради злоупотреба на функцијата во партиски цели Советникот во Министерството за економија Димитар Илиевски вчера го исфрли Зоран Витанов од веќе испразнетиот ...

Вистински скандал во министерството за економија

А1 - 17.09.2001

Пропадна обидот на министерот Бесник Фетаи да ја затвори кавгата со неговиот заменик Зоран Витанов со мирна прес конференција во која тој и неговите соработници ќе го кажат последниот збор. Витанов, наместо во бараката на бирото за туризам, каде Бесник го дислоцираше неговиот кабинет се појави во ...

Витанов бркал непостојни крадци

Вест - 17.09.2001

Заменик-министерот за економија Зоран Витанов, во периодот кога министерот Бесник Фетаи беше на Саем во Љубљана, непотребно ги растрчал полицијаците низ Скопје. По тревогата и поднесената пријава од Витанов дека е украден службениот автомобил на Фетаи, полицајците мораа да го пребараат главниот ...

Фетаи го исели заменикот Витанов

Вест - 17.09.2001

ЦИРКУС ВО МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ЕКОНОМИЈА "Морав да го оддалечам Витанов од мене, оти нам двајцата не ни одеше баш заедно, но Министерството за економија, по неколкудневниот застој, ќе почне нормално да функционира", ни изјави министерот Бесник Фетаи Министерот за економија Бесник Фетаи, викендов ...

Од што му фуфка на Бесник Фетаи?

Дневник - 17.09.2001

Коментар - Никола Стојанов Министерството за економија во очите на јавноста дефинитивно го изгуби легитимитетот што го има една државна институција. Заменик-министерот Зоран Витанов во петокот јавно го обвини министерот Бесник Фетаи дека зел мито од околу половина милион ГМ за поделба на ...

Фетаи го иселил Витанов од Министерството

Дневник - 17.09.2001

ХАОС ВО РЕСОРОТ ЗА ЕКОНОМИЈА Непознати лица во петокот доцна вечерта провалиле во кабинетот на Зоран Витанов, заменик-министерот за економија, и го изнеле целиот инвентар, соопшти Министерството за внатрешни работи. Бесник Фетаи, министер за економија, завчера изјави дека по негов налог бил ...