TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Мигранти, ако Европа ја намали квотата, Македонија ќе постави обдликава ограда

Алсат-М - 15.11.2015

Националниот совет за безбедност ја задолжи војската на Македонија да биде во целосна подготвеност за поставување на бодликава жица на границата со Грција, доколку Европа одлучи да го намали бројот на бегалци, кои ќе ги прифати.

Пензиониран генерал со став за состојбата со бегалците

Алсат-М - 15.11.2015

Одлуката на Советот за безбедност да ги искорени нелегалните преминувања на бегалците по диви премини од Грција е нормална и превентивна мерка, коментира пензионираниот генерал Илија Николовски.

Германски разузнавач: Исламистите им приоѓаат на бегалците во прифатните центри, балканската рута е преопасна

МКД - 15.11.2015

Шефот на германската разузнавачка служба БфВ Ханс-Георг Масен повика на спроведување на систематските пропишани процедури во постапувањето при секојдневното доаѓање на илјадници бегалци во Германија, велејќи дека екстремистите може да ги користат ...

Исламистите им приоѓаат на бегалците во прифатните центри, балканската рута е преопасна

Тера - 15.11.2015

Шефот на германската разузнавачка служба БфВ Ханс-Георг Масен повика на спроведување на систематските пропишани процедури во постапувањето при секојдневното доаѓање на илјадници бегалци во Германија, велејќи дека екстремистите може да ги користат ...

Министрите на ЕУ утре за Сирија, бегалците и тероризмот

Канал5 - 15.11.2015

Шефовите на дипломатиите на Европската унија утре во Брисел ќе се состанат за да ги разгледаат бегалската криза, напорите за политичко решение во Сирија и битката против тероризмот во драматичната ситуација по атентатите во Париз и прогласувањето на ...

8.500 бегалци се обиделе да влезат нерегистрирани

Дневник - 15.11.2015

Армијата веќе алармира дека има с` повеќе лица што излегуваат од Kотата 59 и илегално преминуваат на премини што не се обележани. Тоа ќе подразбира преземање посебни мерки од АРМ со цел да се насочуваат тие лица што избегнуваат да бидат регистрирани.

Жените во бегалските кампови - жртви на силувања и напади

Дневник - 15.11.2015

„Жените с` повеќе се жртви на сексуално малтретирање и насилство во засолништата за бегалци, но никој не знае колку точно вакви случаи се регистрирани“. Овие информации во последно време ги полнат германските медиуми.

Бегалски марш во Скопје во присуство на француската амбасадорка Лоренс Оер

Нова ТВ - 14.11.2015

-Случувањата во Париз да не се поврзуваат со бегалците, порачаа активистите кои денеска во Скопје го одржаа традиционалниот бегалски марш. Со солзи на очите, во првите редови на маршот беше и француската амбасадорка во Скопје Лоренс Оер која застана ...

Марш за подршка на бегалците

24 Вести - 14.11.2015

Во центарот на Скопје се организира марш за подршка на бегалците, на кој присуствува и француската амбасадорка во земјава Лоренс Оер. Настанот е во организација на Хелсиншкиот комитет а активистите се на улици со транспаренти на кои пишува „сите сме ...

Терористичките напади во Париз да не се врзуваат со бегалците

24 Вести - 14.11.2015

Терористичките напади во Париз не треба да се поврзуваат со бегалците и не смее да се дозволи да се развие омраза кон овие луѓе, порачуваат активистите за човекови права кои излегоа на протестен марш во центарот на Скопје, за подршка на бегалците.

Марш на толеранцијата во Скопје, француската амбасадорка во првите редови

Радио МОФ - 14.11.2015

Македонија е земја на хумани и солидарни луѓе – порачаа учесниците на маршот за подршка на бегалците, кој попладнево се организираше во Скопје. Под паролата „Бегалци без граници“ присутните се собраа пред Музејот на Град Скопје и се движеа по ...

Марш за толеранција - Бегалци без граници

Р.С.Европа - 14.11.2015

Марш за поддршка на мигрантите под мотото „Беглаци без граници“ се одржа попладнево во Скопје. Учесниците маршираа од пред Музеј на Град Скопје, преку улица Македонија до Старата скопска чаршија.

Иванов: Сѐ повеќе бегалци избегнуваат да бидат регистрирани, а тоа значи дека немаат добри намери

МКД - 14.11.2015

По денешната обиколка на јужната гранична линија претседателот Ѓорге Иванов најави дека поради последните случувања со бегалската криза вечерва ќе заседава Советот за безбедност. Koта 59 „Армијата веќе аларамира дека има сѐ повеќе лица кои ...

Марш за подршка на бегалците

Тера - 14.11.2015

Во центарот на Скопје се организира марш за подршка на бегалците, на кој присуствува и француската амбасадорка во земјава Лоренс Оер. Настанот е во организација на Хелсиншкиот комитет а активистите се на улици со транспаренти на кои пишува „сите сме ...

Француската амбасадорка на Маршот на толеранцијата

+инфо - 14.11.2015

Француската амбасадорка Лоренс Оер се приклучи на Маршот на толеранцијата – „Бегалци без граници“. Со солзи во очите поради терористичкиот напад во Париз, таа даде поддршка за почитување на универзалноста на слободите и правата, за бегалците кои се ...

ВИДЕО: Француската амбасадорка со солзи во очите на Маршот на толеранцијата

А1 On - 14.11.2015

Француската амбасадорка Лоренс Оер се приклучи на Маршот на толеранцијата – „Бегалци без граници“. Со солзи во очите поради терористичкиот напад во Париз, таа даде поддршка за почитување на универзалноста на слободите и правата, за бегалците кои се ...

Пировска: Терористичките напади да не се поврзуваат со бегалците

+инфо - 14.11.2015

Терористичките напади што се случија во Париз не треба да се поврзуваат со прашањето за бегалците, зошто ние и така се соочуваме со навистина сериозен говор на омраза па и инциденти од омраза кон сите оние кои им помагаат на бегалците, апелираше ...

(ВИДЕО) Пировска: Бегалците бегаат токму од истите убијци како во Париз

А1 On - 14.11.2015

Терористичките напади што се случија во Париз не треба да се поврзуваат со прашањето за бегалците, зошто ние и така се соочуваме со навистина сериозен говор на омраза па и инциденти од омраза кон сите оние кои им помагаат на бегалците, апелираше ...

Ќе дозволи ли Брисел членка од Унијата да извезува криза во Македонија

Алфа - 14.11.2015

Бидете подготвени да примате бегалци на подолг период“ ваква порака испрати претставникот на УНДП во Македонија Луиза Витон, преку својот твитер профил по донаторската конференција за бегалци што се одржа на 10 ноември, во Секретаријатот за европски ...

(ВИДЕО) Француската амбасадорка со солзи во очите на Маршот на толеранцијата

Локално - 14.11.2015

Француската амбасадорка Лоренс Оер се приклучи на Маршот на толеранцијата – „Бегалци без граници“-јави А1он. Со солзи во очите поради терористичкиот напад во Париз, таа даде поддршка за почитување на универзалноста на слободите и правата, за ...

(ВИДЕО) Француската амбасадорка со солзи во очите на Маршот на толеранцијата

Репортер - 14.11.2015

Француската амбасадорка Лоренс Оер се приклучи на Маршот на толеранцијата – „Бегалци без граници“. Со солзи во очите поради терористичкиот напад во Париз, таа даде поддршка за почитување на универзалноста на слободите и правата, за бегалците кои се ...

(ВИДЕО) Пировска: Бегалците бегаат токму од истите убијци како во Париз

Репортер - 14.11.2015

Терористичките напади што се случија во Париз не треба да се поврзуваат со прашањето за бегалците, зошто ние и така се соочуваме со навистина сериозен говор на омраза па и инциденти од омраза кон сите оние кои им помагаат на бегалците, апелираше ...

Несмасната ЕУ може да ни повтори бегалска криза како таа од 1999

Дневник - 14.11.2015

Една од опасностите за Македонија е можноста таа да се соочи се неконзистентните барања од ЕУ за угостување повеќе илјади мигранти подолго време. Самата непрецизност на ваквите барања, за кои не знаеме дали се официјални, кој ги иницира, до кого ги ...

Засега не се планираат дополнителни капови за бегалците

Глас на Америка - 13.11.2015

Откако дел до медиумите објавија дека наводно, македонските власти се под притисок на ЕУ и на Високиот комесаријат на УН за бегалци – УНХЦР, да дозволат изградба на нови бегалски кампови за 30.000 бегалци, таквите најави денес ги демантираа ...

Европа:Од почетокот на годината влегле 812.230 мигранти

Телма - 13.11.2015

Од почетокот на годината во Европа, преку Средоземно Море, влегле 812. 230 мигранти и бегалци. Овие податоци денеска ги соопшти Меѓународната организација за миграции, стационирана во Женева.

УНХЦР и ЦУК: Никој не побарал нови локации за бегалски кампови

Нова ТВ - 13.11.2015

Засега во Македонија остануваат прифатниот центар во Гевгелија и малиот пункт за бегалци на Табановце, велат за НОВА од Канцеларијата на УНХЦР во Скопје. Притоа додаваат дека „доколку ЕУ побара од државата да се изградат нови кампови за бегалците и ...

Бегалци исчезнуваат од прифатните центри

Deutsche Welle - 13.11.2015

Бегалците кои стигнуваат во Германија, би требало да се регистрираат во прифатните центри. Но, многумина едноставно исчезнуваат без трага, често уште пред да бидат регистрирани. Каде се наоѓаат, не е познато.

Бегалска политика: Решавајте со глава, наместо со срце!

Deutsche Welle - 13.11.2015

Германска политика со срце, има ли такво нешто? Да, Меркел тоа го покажа. Но сега има проблем. Отпорот против нејзината политика е сѐ поголем. Сега е потребен разум, смета Фолкер Вагенер Волфганг Шојбле конечно се огласи за темата на годината - ...

ЕУ ќе одржи самит за мигрантите со Турција

Р.С.Европа - 13.11.2015

ЕУ најави вонреден самит со Турција кон крајот на овој или во почетокот на идниот месец посветен на мигрантската криза. Главна цел е како да и се помогне на таа земја која е најмногу погодена од големиот бран бегалци и која веќе нема пари за нивно ...

Мигранската рута се стеснува

Р.С.Европа - 13.11.2015

На прагот на зимата и во услови на политичка криза, земјата е пред уште еден предизвик, како ќе се справи ако мигрантите заседнат во Македонија. Балканот станува тесно грло за мигрантите откако Словенија реши да подигне бодликава жица на границата ...

Де Мезиер: Во Германија во криминал предничат Македонците, Косовците и Србите

МКД - 13.11.2015

Со пристигнувањето на големиот број бегалци во Германија не се зголемила стапката на криминалот, но по криминал се истакнуваат бегалците од земји како Србија, Косово и македонија, покажува анализата на Сојузната канцеалрија за сузбивање на ...

ЕУ веќе има локации и пари за камп за 30.000 бегалци, македонските власти велат може само 2.000

МКД - 13.11.2015

Претставници на ЕУ и УНХЦР упорно настојуваат да ги убедат македонските власти да дозволат изградба на бегалски камп за 30.000 бегалци за што тие би дале и богата финансиска понуда. Официјалниот став на Македонија и натаму е дека во моментов можеме ...

Од почетокот на годината во Европа влегле 812.230 мигранти

А1 On - 13.11.2015

Од почетокот на годината во Европа, преку Средоземно Море, влегле 812. 230 мигранти и бегалци, пренесе ТАСС. Овие податоци денеска ги соопшти Меѓународната организација за миграции, стационирана во Женева.

Од почетокот на годината во Европа влегле 812.230 мигранти

+инфо - 13.11.2015

Од почетокот на годината во Европа, преку Средоземно Море, влегле 812. 230 мигранти и бегалци, пренесе ТАСС. Овие податоци денеска ги соопшти Меѓународната организација за миграции, стационирана во Женева.

Вжештена политичката битка на социјалните мрежи во Германија

А1 On - 13.11.2015

Пораката посветена на бегалците што на социјалната мрежа Твитер ја испрати германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле, предизвика остри реакции од неговите колеги. Како што јави дописникот на МИА од Берлин, во очигледен обид да ја критикува ...

ЕУ ќе одржи самит за мигрантите со Турција

Правдико - 13.11.2015

ЕУ најави вонреден самит со Турција кон крајот на овој или во почетокот на идниот месец посветен на мигрантската криза. Главна цел е како да и се помогне на таа земја која е најмногу погодена од големиот бран бегалци и која веќе нема пари за нивно ...

Годинава во Европа влегле над 812.000 мигранти и бегалци

Здравство24 - 13.11.2015

Од почетокот на годината во Европа, преку Средоземно Море, влегле 812. 230 мигранти и бегалци, пренесе ТАСС. Овие податоци денеска ги соопшти Меѓународната организација за миграции, стационирана во Женева.

Вжештена политичката битка на социјалните мрежи во Германија

+инфо - 13.11.2015

Пораката посветена на бегалците што на социјалната мрежа Твитер ја испрати германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле, предизвика остри реакции од неговите колеги. Во очигледен обид да ја критикува неговата партиска шефица, канцеларката Ангела ...

Германија: Со доаѓањето на бегалците не е зголемена стапката на криминал

Точка - 13.11.2015

Со доаѓањето на голем број бегалци во Германија не се зголеми стапката на криминал, но по криминалот се истакнуваат бегалците од земјите како Србија, Косово и Македонија, се вели во анализата на Сојузната канцеларија за сузбивање на криминалот, ...

ФРАПАНТНИ БРОЈКИ: Во Европа влегле 800.000 бегалци, мажите доминираат

Телеграф - 13.11.2015

Најмногу бегалци и мигранти влегле во Грција, околу 600.000, а во Италија 141.777. Според податоците од МВР, од 19 јуни издадени се потврди на вкупно 241.649 странски државјани Од почетокот на годината во Европа преку Средоземно Море влегле 812.

Министерот за внатрешни работи на Германија: Меѓу бегалците, со криминал најмногу се занимаваат Македонците, Косоварите ...

Точка - 13.11.2015

Со доаѓањето на големиот број на бегалци во Германија, не се зголемила стапката на криминалот, но на тоа поле најмногу се истакнуваат бегалците од земјите како Македонија, Србија и Косово, произлегува од анализата на Сојузниот уред за разбивање на ...

Раздор во Берлин: The Times објавува заговор на Шојбле против Меркел

Локално - 13.11.2015

Министерот за финансии во Германија беше обвинет за употреба на јазикот на “агитатори и ксенофобијата”, откако ја спореди бегалската криза со лавина, која може да ја проголта Европа, пишува британскиот весник The Times .

УНХЦР: Од Македонија се бараат шест прифатни центри за 30.000 бегалци!

Вечер Прес - 13.11.2015

Гевгелија, Струмица, Неготино, Петровец – Катланово, кумановско Черкези и Табановце се предлог локациите каде треба да има цврсти градби на центри за згрижување на 6.000 семејства или 30.000 бегалци, на подолг период.

Од почетокот на годината во Европа влегле 812.230 мигранти

Денешен - 13.11.2015

Од почетокот на годината во Европа, преку Средоземно Море, влегле 812. 230 мигранти и бегалци, пренесе ТАСС. Овие податоци денеска ги соопшти Меѓународната организација за миграции, стационирана во Женева.

УНХЦР: Од Македонија се бараат шест прифатни центри за 30.000 бегалци!

Република - 13.11.2015

Шефот на мисијата на УНХЦР, во Македонија, Мохамед Ариф, за Алфа открива дека Гевгелија, Струмица, Неготино, Петровец – Катланово, кумановско Черкези и Табановце се предлог локациите каде треба да има цврсти градби на центри за згрижување на 6.000 ...

Германија: Со доаѓањето на бегалците не е зголемена стапката на криминал

Макфакс - 13.11.2015

Со доаѓањето на голем број бегалци во Германија не се зголеми стапката на криминал, но по криминалот се истакнуваат бегалците од земјите како Србија, Косово и Македонија, се вели во анализата на Сојузната канцеларија за сузбивање на криминалот, ...

Строга селекција на мигранти за влез во Германија

МРТ - 13.11.2015

Германските бизнисмени се скептични за бегалската криза и начинот на која таа се контролира во Германија, па затоа со резолуција бараат што е можно побрзо германските власти да направат селекција и одредат кои бегалци можат да останат во земјата.

Вжештена политичката битка на социјалните мрежи во Германија

Lider - 13.11.2015

Пораката посветена на бегалците што на социјалната мрежа Твитер ја испрати германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле, предизвика остри реакции од неговите колеги. Како што јави дописникот на МИА од Берлин, во очигледен обид да ја критикува ...

„Мерцедес“ ги отвори вратите за обука на бегалците

Lider - 13.11.2015

Германскиот авто-концерн „Мерцедес“ организира обука за првите 40 бегалци, на кои по завршениот курс, ќе им биде отворена можноста за пристап кон пазарот на труд, јавуваат германските медиуми и укажуваат дека оваа програма треба да опфати повеќе ...

Ерјавец:Бранот бегалци нема да запре ни во зимата

Телма - 12.11.2015

Словенечкиот министер за надворешни работи Карл Ерјавец изјави денеска во интервју за виенски „Пресе“, дека бранот бегалци нема да запре во текот на зимата и најави дека неговата земја во иднина ќе ги враќа имигрантите, и оти нема да прифаќа бегалци ...

Бегалците сакаат да ја „протрчаат“ Македонија

Deutsche Welle - 12.11.2015

Македонската граница изминатото лето стана симбол за кризата. Граничните полицајци едвај можеа да се справат со бранот од илјадници бегалци, реагирајќи со употреба на солзавец и електрични палки.

Колку бегалците ја чинат Германија?

365 - 12.11.2015

Германскиот институт за економски истражувања (ИФО) ги оцени трошоците поврзани со бегалците на 21,1 милијарди евра за 2015 година. Претходно можните трошоци се проценуваа на 10 милијарди евра.

Гевгелија, продолжува бранот бегалци и имигранти

Алсат-М - 12.11.2015

Реката бегалци која секојдневно пристигнува во Прифатниот камп кај Гевгелија никако да се намали. Како на лента влегуваат и излегуваат во Прифатниот камп на границата. По кусо задржување и според желбите се упатуваат кон импровизираниот железнички ...

Ерјавец: Бранот бегалци нема да запре во текот на зимата

Алфа - 12.11.2015

Словенечкиот министер за надворешни работи Карл Ерјавец изјави денеска во интервју за виенски „Пресе“, дека бранот бегалци нема да запре во текот на зимата и најави дека неговата земја во иднина ќе ги враќа имигрантите, и оти нема да прифаќа бегалци ...

Ерјавец: Бранот бегалци нема да запре во текот на зимата

+инфо - 12.11.2015

Словенечкиот министер за надворешни работи Карл Ерјавец изјави денеска во интервју за виенски „Пресе“, дека бранот бегалци нема да запре во текот на зимата и најави дека неговата земја во иднина ќе ги враќа имигрантите, и оти нема да прифаќа бегалци ...

ЕУ ја притиска Македонија да прифати 20.000 бегалци

+инфо - 12.11.2015

ЕУ врши притисок врз Македонија да прифати 20 илјади бегалци, a притисокот е зголемен во текот на последните неколку дена, и покрај изјавата на претседателот Ѓорѓе Иванов, дека Македонија нема намера да прифати бегалци за подолг период, пренесуваат ...

Марш на толеранцијата посветен на бегалците

+инфо - 14.11.2015

Денеска во Скопје со почеток во 11.55 часот ќе се одржи Маршот на толеранцијата 2015 – „БЕГАЛЦИ БЕЗ ГРАНИЦИ“. Маршот на толеранцијата, годинава го организираат Хелсиншкиот комитет за човекови права на Република Македонија, ЛГБТИ Центарот за ...

Намален приливот на мигранти во Гевгелија

Алфа - 12.11.2015

Во привремениот транзитен центар вчера и денес шаторите полупразни. По рекордниот број на бегалци кој го имавме изминатиот викенд во кој стандардната бројка од 5 до 7 илјади се зголеми скоро за 2 пати па во рок од 24 часа имавме околу 12.000 ...

БРАНОТ ЌЕ ПРОДОЛЖИ: За бегалците нема зима

Телеграф - 12.11.2015

Словенечкиот министер за надворешни работи Карл Ерјавец нагласи дека неговата земја не прави никаква ограда, туку техничка бариера, која треба да овозможи полесна контрола на бегалскиот бран, како и регистрација Словенечкиот министер за надворешни ...

ЕУ сака Македонија да прифати 20 000 бегалци

Фактор - 12.11.2015

ЕУ врши притисок врз Македонија да прифати 20 илјади бегалци, пренесуваат медиумите. Притисокот се зголеми во текот на последните неколку дена, иако позицијата на земјата, искажана од претседателот Ѓорге Иванов на средбата во Брисел, е дека ...

Криза на владата во Берлин – Шојбле ѝ го врти грбот на Меркел

Точка - 12.11.2015

Германскиот министер за финансии Вофганг Шојбле во бегалската криза се оддалечува од канцеларката Ангела Меркел и за многу демохристијани станува носител на надеж, оценува денес германскиот магазин Фокус по повод кризата на владата во Берлин, и ...

ЕУ врши притисок врз Македонија да прифати 20 илјади емигранти

Република - 12.11.2015

Европската унија со константен притисок се обидува да ја присили Владата и претседателот Ѓорге Иванов да го сменат ставот и да се согласат на прифаќање на околу 20 илјади емигранти во кампови во нашата држава, пишува „Вечер “.

Ерјавец: Бранот бегалци нема да запре во текот на зимата

Репортер - 12.11.2015

Словенечкиот министер за надворешни работи Карл Ерјавец изјави денеска во интервју за виенски „Пресе“, дека бранот бегалци нема да запре во текот на зимата и најави дека неговата земја во иднина ќе ги враќа имигрантите, и оти нема да прифаќа бегалци ...

Германија следната година може да има 14,3 милијарди евра расходи за бегалците

Вечер Прес - 12.11.2015

Во извештај на петтемина економисти се наведуваат меѓу 5,9 и 8,3 милијарди евра за 2015 година и меѓу девет и 14,3 милијарди евра за 2016 година – директни расходи на државните институции во врска со бегалците –Можно е Германија следната година да ...

Директорката на ММФ пресмета: Бегалците се добри за економијата

Денар - 12.11.2015

Генералната директорка на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) Кристин Лагард ги повика богатите земји да „направат повеќе“ за прашањето за бегалците, оценувајќи дека бегалците би можеле поволно да влијаат на економскиот раст.

Бранот бегалци нема да запре во текот на зимата

Република - 12.11.2015

Словенечкиот министер за надворешни работи Карл Ерјавец изјави денеска во интервју за виенски „Пресе“, дека бранот бегалци нема да запре во текот на зимата и најави дека неговата земја во иднина ќе ги враќа имигрантите, и оти нема да прифаќа бегалци ...

Има ли во Европа работа за бегалците?

Lider - 12.11.2015

Масовниот наплив на бегалци во Европа создаде мноштво социјално-економски проблеми во земјите од ЕУ. Еден од нив е барањето работа на мигрантите. Без работа, интегрирањето во земјите од ЕУ е невозможно, а самите бегалци се појавуваат во незгодно ...

Словенија:Во текот на ноќта влегле 1.000 бегалци

Телма - 11.11.2015

Воз со 1.067 бегалци во придружба на хрватската полиција, пристигна рано утринава, околу 01.00 часот, на граничниот премин Добова, соопштија надлежните власти, пренесува Танјуг. Како што се очекува, денеска во Словенија треба да пристигне уште еден ...

ЕУ му додели два милиони евра на УНИЦЕФ за децата бегалци во Македонија и Србија

24 Вести - 11.11.2015

Секторот за хуманитарна помош и цивилна заштита на Европската комисија (ЕХО) му додели два милиони евра на Детскиот фонд на Обединетите нации (УНИЦЕФ) за помош на децата мигранти кои поминуваат низ Србија и Македонија.

Два милиона евра од ЕУ за УНИЦЕФ за децата бегалци во Македонија и Србија

Вест - 11.11.2015

Секторот за хуманитарна помош и цивилна заштита на Европската комисија (ЕХО) му додели два милиони евра на Детскиот фонд на Обединетите нации (УНИЦЕФ) за помош на децата мигранти кои поминуваат низ Србија и Македонија.

Италијанска помош за бегалците во Македонија

Утрински - 11.11.2015

Италијанската влада одобри посебен паричен надомест во вредност од 250.000 евра за УНХЦР, со цел да ги поддржи напорите на Република Македонија во справувањето со тековната криза предизвикана од бројниот прилив на бегалци кои доаѓаат, особено од ...

Два милиони евра од Брисел за УНИЦЕФ за децата бегалци во Македонија и Србија

Утрински - 11.11.2015

Секторот за хуманитарна помош и цивилна заштита на Европската комисија (ЕХО) му додели два милиони евра на Детскиот фонд на Обединетите нации (УНИЦЕФ) за помош на децата мигранти кои поминуваат низ Србија и Македонија.

Турција потрошила 8,5 милијарди долари за бегалците

Р.С.Европа - 11.11.2015

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави денеска дека неговата земја ќе продолжи да им помага на сириските бегалци, но се обидува и да спроведе поефективни мерки. Според него, само за бегалците, кои живеат во камповите биле потрошени 8,5 ...

Германија ќе ги враќа бегалците назад во првата земја на ЕУ

365 - 11.11.2015

Во обид да ја надмине кризата со бегалскиот прилив, Германија има намера да го врати во акција Даблинскот договор. Според истиот новите бегалци кои пристигнале во Германија ќе се испраќаат кон првата земја на ЕУ, чија граница ја преминале.

ЕУ со помош за децата-мигранти во Македонија и Србија

Р.С.Европа - 11.11.2015

Секторот за хуманитарна помош и цивилна заштита на Европската комисија му додели два милиони евра на УНИЦЕФ за помош на децата мигранти кои поминуваат низ Србија и Македонија. Средствата ќе бидат наменети за помош на околу 170 илјади деца и мајки и ...

Италија со помош за УНХЦР за бегалците во Македонија

Р.С.Европа - 11.11.2015

Италијанската влада одобри посебен паричен надомест во вредност од 250.000 евра за УНХЦР, со цел да ги поддржи напорите на Македонија во справувањето со приливот на мигранти и бегалци. Од канцеларијата за односи со јавноста на амбасадата во Скопје ...

Скандалозна задача во Полска: Колку бегалци треба да бидат фрлени во морето?

365 - 11.11.2015

Скандал ја стресе Полска, откако во медиумите се појави потресна вест дека гимназиски професор по физика им задал задача на неговите ученици да пресметаат колку бегалци треба да фрлат во море од сплавот, за истиот да стигне до брегот на Грција.

Марш на толеранција „Бегалци без граници“ во сабота

Радио МОФ - 11.11.2015

Маршот на толеранцијата 2015 „Бегалци без граници“ ќе се одржи во сабота, на 14 ноември, со почеток во 11:55 часот од пред Музејот на град Скопје. Годинешниот Марш на толеранција е посветен на бегалците, со цел да се подигне јавната свест и да се ...

Скандал во Полска: Професор ги терал учениците да пресметаат колку бегалци мора да фрлат во море

МКД - 11.11.2015

Професор по физика во една од гимназиите на северот на Полска е пред отказ откако на учениците им дал задача да пресметаат колку сириски бегалци мора да фрлат во море од сплавот за да допловат до брегот на Грција, јавува полската телевизија ТВН24 .

Германија го реактивира Даблинскиот протокол, ги затвора вратите за бегалците

Тера - 11.11.2015

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска ја повика Европската Унија да ги обезбеди надворешните граници, за да се намали протекот на бегалци во Европа и да се спречи земјите како Словенија да подигаат огради на своите граници.

Професор ги терал учениците да пресметаат колку бегалци мора да фрлат во море

Тера - 11.11.2015

Професор по физика во една од гимназиите на северот на Полска е пред отказ откако на учениците им дал задача да пресметаат колку сириски бегалци мора да фрлат во море од сплавот за да допловат до брегот на Грција, јавува полската телевизија ТВН24 .

ЕУ му додели два милиони евра на УНИЦЕФ за децата бегалци во Македонија и Србија

Орбис - 11.11.2015

Секторот за хуманитарна помош и цивилна заштита на Европската комисија (ЕХО) му додели два милиони евра на Детскиот фонд на Обединетите нации (УНИЦЕФ) за помош на децата мигранти кои поминуваат низ Србија и Македонија.

Италија одобрила уште 250.000 евра за бегалците во Македонија

+инфо - 11.11.2015

Италијанската влада одобри посебен паричен надомест во вредност од 250.000 евра за УНХЦР со цел да ги поддржи напорите на Република Македонија во справувањето со тековната криза предизвикана од бројниот прилив на бегалци кои доаѓаат, особено од ...

Германија ќе ги враќа бегалците во земјите од кои стасале?

+инфо - 11.11.2015

Германија ќе започне депортација на бегалците од Сирија согласно правилата на ЕУ, кои предвидуваат азилантите да се враќаат во првата земја-членка на ЕУ во која влегле и каде би требало да бараат азил.

Го менува ли Германија курсот кон приемот на бегалци

А1 On - 11.11.2015

Германија ќе започне депортација на бегалците од Сирија согласно правилата на ЕУ, кои предвидуваат азилантите да се враќаат во првата земја-членка на ЕУ во која влегле и каде би требало да бараат азил.

Професор ги терал учениците да пресметаат колку бегалци треба да фрлат во море

А1 On - 11.11.2015

Професор по физика во гимназија во Бидгошч, на северот на Полска, на учениците им дал задача да пресметаат колку сириски бегалци треба да фрлат од сплавот во море за бегалците безбедно да допловат до брегот на Грција.

Словенија не планира значително да го намали приливот на бегалци

+инфо - 11.11.2015

Словенија не планира „значително да го намали“ приливот на бегалци во земјата, иако утрово почна да подигнува ограда од бодликава жица на некои делови од границата кон Хрватска, изјави државниот секретар во словенечкото Министерство за внатрешни ...

Германија следната година може да има 14,3 милијарди евра расходи за бегалците

+инфо - 11.11.2015

Можно е Германија следната година да има расходи до 14,3 милијарди евра за прием и интеграција на бегалци, но државата е способна да преземе таков расход, прогнозира комисија составена од влијателни германски економисти кои ја советуваат германската ...

Германија ќе ги враќа бегалците назад во првата земја на ЕУ

МК News - 11.11.2015

Во обид да ја надмине кризата со бегалскиот прилив, Германија има намера да го врати во акција Даблинскот договор. Според истиот новите бегалци кои пристигнале во Германија ќе се испраќаат кон првата земја на ЕУ, чија граница ја преминале.

Скандалозна задача во Полска: Колку бегалци треба да бидат фрлени во морето за сплавот да плови

МК News - 11.11.2015

Скандал ја стресе Полска, откако во медиумите се појави потресна вест дека гимназиски професор по физика им задал задача на неговите ученици да пресметаат колку бегалци треба да фрлат во море од сплавот, за истиот да стигне до брегот на Грција.

Околу 1.000 бегалци влегле во Словенија во текот на ноќта

Идивиди - 11.11.2015

Воз со 1.067 бегалци во придружба на хрватската полиција, пристигна рано утринава, околу 01.00 часот, на граничниот премин Добова, соопштија надлежните власти, пренесува Танјуг. Како што се очекува, денеска во Словенија треба да пристигне уште еден ...

Маршот на толеранција посветен на бегалците

Фокус - 11.11.2015

Маршот на толеранцијата 2015 „Бегалци без граници“ ќе се одржи во сабота, на 14 ноември, со почеток во 11:55 часот од пред… Маршот на толеранцијата 2015 „Бегалци без граници“ ќе се одржи во сабота, на 14 ноември, со почеток во 11:55 часот од пред ...

Турција потроши 8,5 милијарди долари за сириските бегалци во камповите

+инфо - 11.11.2015

Турција ќе продолжи да им помага на сириските бегалци, но се обидува да спроведе поефективни мерки, изјави денеска турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган. - Само за бегалците, кои живеат во камповите, ние потрошивме 8,5 милијарди долари.

ЕУ додели 2 милиони евра на УНИЦЕФ за децата мигранти во Македонија и во Србија

+инфо - 11.11.2015

Секторот за хуманитарна помош и цивилна заштита на Европската комисија (ЕХО) додели 2 милиони евра на Детскиот фонд на Обединетите нации (УНИЦЕФ) за помош на децата во движење во Србија и во Македонија.

Германија следната година може да има 14,3 милијарди евра расходи за бегалците

А1 On - 11.11.2015

Можно е Германија следната година да има расходи до 14,3 милијарди евра за прием и интеграција на бегалци, но државата е способна да преземе таков расход, прогнозира комисија составена од влијателни германски економисти кои ја советуваат германската ...

ЕУ му додели два милиони евра на УНИЦЕФ за децата бегалци во Македонија и Србија

Сител - 11.11.2015

Секторот за хуманитарна помош и цивилна заштита на Европската комисија (ЕХО) му додели два милиони евра на Детскиот фонд на Обединетите нации (УНИЦЕФ) за помош на децата мигранти кои поминуваат низ Србија и Македонија.

Два милиони евра за децата бегалци во Македонија и Србија

Точка - 11.11.2015

Секторот за хуманитарна помош и цивилна заштита на Европската комисија (ЕХО) му додели два милиони евра на Детскиот фонд на Обединетите нации (УНИЦЕФ) за помош на децата бегалци кои поминуваат низ Србија и Македонија.

ЕУ му додели два милиони евра на УНИЦЕФ за децата бегалци во Македонија и Србија

Канал5 - 11.11.2015

Секторот за хуманитарна помош и цивилна заштита на Европската комисија (ЕХО) му додели два милиони евра на Детскиот фонд на Обединетите нации (УНИЦЕФ) за помош на децата мигранти кои поминуваат низ Србија и Македонија.

ЕУ: Два милиона евра за деца-мигранти кои поминуваат низ Македонија и низ Србија

Телеграф - 11.11.2015

Средствата ќе бидат наменети за помош на околу 170 илјади деца и мајки кои транзитираат низ Македонија и низ Србија. За нив ќе бидат обезбедени простории што ќе работат 24 часа седум дена во неделата Секторот за хуманитарна помош и цивилна заштита ...

Скандалозна задача по физика: Колку бегалци треба да се фрлат во море?

Канал5 - 11.11.2015

Професор по физика во гимназија во Бидгошч, на северот на Полска, на учениците им дал задача да пресметаат колку сириски бегалци треба да фрлат од сплавот во море за бегалците безбедно да допловат до брегот на Грција.

Италијанска помош за УНХЦР наменета за бегалците

Сител - 11.11.2015

Италијанската влада одобри посебен паричен надомест во вредност од 250.000 евра за УНХЦР, со цел да ги поддржи напорите на Република Македонија во справувањето со тековната криза предизвикана од бројниот прилив на бегалци кои доаѓаат, особено од ...

Професор ги терал учениците да пресметаат колку бегалци треба да фрлат в море

Фактор - 11.11.2015

На професор по физика во една од гимназиите на северот на Полска му се заканува отказ, откако на учениците им дал задача да пресметаат колку сириски бегалци мора да фрлат во море од сплавот за да допловат до брегот на Грција, јавува полската ...

ДОДЕКА СЕ ИЗГРАДИ ЅИДОТ: Нови бегалци во Словенија

Телеграф - 11.11.2015

Словенечките власти најавија дека ќе изградат ѕид на границата со Хрватска Воз со 1.067 бегалци во придружба на хрватската полиција пристигна рано утринава околу 1 часот на граничниот премин Добова, соопштија надлежните власти.

Германија ќе ги враќа бегалците во нивната прва земја од ЕУ

Фактор - 11.11.2015

Германија ќе ги враќа сириските бегалци назад во првата земја-членка на Европската унија, во која се пристигнати, а потоа се упатиле кон внатрешноста на континентот. Ова предупредување го упати портпаролот на германскиот министер за внатрешни работи ...

Италијанска помош за УНХЦР наменета за бегалците

Канал5 - 11.11.2015

Италијанската влада одобри посебен паричен надомест во вредност од 250.000 евра за УНХЦР, со цел да ги поддржи напорите на Република Македонија во справувањето со тековната криза предизвикана од бројниот прилив на бегалци кои доаѓаат, особено од ...

Сириските бегалци ја чинеле 8,5 милијарди долари Турција

Фактор - 11.11.2015

Турција ќе продолжи да им помага на сириските бегалци, но инсистира на поефикасни мерки за справување со миграциската криза. Ова го изјави турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган на состанок во Анкара, пренесоа агенциите.

Гевгеличанец си спечалил за куќа продавајќи им чај на мигрантите

Телеграф - 11.11.2015

Македонец од Гевгелија, кој живее скромен живот и се занимава со земјоделство, заработил 10.000 евра продавајќи им чај на бегалците, пишува српскиот весник „Курир“ Македонец од Гевгелија, кој живее скромен живот и се занимава со земјоделство, ...

Поранешните „пријатели“ на Меркел се обидуваат да ја „лизнат“ од власт

Фактор - 11.11.2015

Откако не можеа да постигнат компромис со непомирливите имиграциски политики на канцеларката, германските министри дејствуваат конспиративно – претходните „пријатели“ се обидуваат да и ја одземат власта на канцеларката, пишува „Der Spiegel“.

Хорор физика во Полска: Пресметајте колку бегалци треба да се фрлат во море...

Точка - 11.11.2015

На наставник по физика во една гимназија во Бидгошч, на северот на Полска, му се заканува отказ откако на децата им дал задача да пресметаат колку сириски бегалци треба да се фрлат од сплав во море, за сплавот безбедно да дојде до грчкиот брег.

Италијанска помош за УНХЦР наменета за бегалците во Македонија

Телеграф - 11.11.2015

Помошта, како што се вели во соопштението на италијанската амбасада, е насочена кон подобрување на постојните прифатни и транзит центри во корист на бегалците и мигрантите, особено имајќи го предвид бројниот дневен прилив на луѓе кои пристигнуваат ...

Го менува ли Германија курсот кон приемот на бегалци

Сител - 11.11.2015

Германија ќе започне депортација на бегалците од Сирија согласно правилата на ЕУ, кои предвидуваат азилантите да се враќаат во првата земја-членка на ЕУ во која влегле и каде би требало да бараат азил.

Од Македонија се бара сместување на бегалци во кампови на подолг период и

Локално - 11.11.2015

Меркел најавува дека ќе го сопре влезот на бегалците и ќе почне со враќање од државата на ЕУ од каде што пристигнале. Словенија денеска подига ѕид на границата,за заштита од нов бран бегалци, а од Македонија нема никаква информација имаат ли некаков ...

Берлин: Ќе ги враќаме мигрантите во првата земја од ЕУ!

Локално - 11.11.2015

Берлин ќе враќа мигрантите, од ЕУ земјата од каде што дошле. Германија ќе ги враќа сириските бегалци назад во првата земја-членка на Европската унија, во која се пристигнати, а потоа се упатиле кон внатрешноста на континентот.

ЕУ му додели два милиони евра на УНИЦЕФ за децата бегалци во Македонија и Србија

Курир - 11.11.2015

Секторот за хуманитарна помош и цивилна заштита на Европската комисија (ЕХО) му додели два милиони евра на Детскиот фонд на Обединетите нации (УНИЦЕФ) за помош на децата мигранти кои поминуваат низ Србија и Македонија, пренесе МИА.

ЕУ врши притисок Македонија да вдоми 20 илјади мигранти

Вечер Прес - 11.11.2015

Финансиската помош не е пристигната бидејќи се чека на еврокомесарот за миграција Аврамопулос, грчките власти подготвуваат масовни транспорти во наредните 48 часа а мисијата на ФРОНТЕКС не е поставена на границата за да врши регистрација на ...

ЕУ додели два млн евра за УНИЦЕФ за одговор на итните потреби на децата бегалци и мигранти на Западен Балкан

Денар - 11.11.2015

Секторот за хуманитарна помош и цивилна заштита на Европската комисија (ЕХО) додели два милиони евра на Детскиот фонд на Обединетите нации (УНИЦЕФ) за помош на децата во движење во Македонија и во Србија.

ЕУ додели два милиони евра за УНИЦЕФ за децата бегалци во Западен Балкан

МРТ - 11.11.2015

Средствата ќе бидат наменети за помош на околу 170 илјади деца и мајки кои транзитираат низ Македонија и Србија. Секторот за хуманитарна помош и цивилна заштита на Европската комисија (ЕХО) додели два милиони евра на Детскиот фонд на Обединетите ...

Италијанска помош за УНХЦР наменета за справување со бегалската криза

Press24 - 11.11.2015

Италијанската влада одобри посебен паричен надомест во вредност од 250.000 евра за УНХЦР, со цел да ги поддржи напорите на Република Македонија во справувањето со тековната криза предизвикана од бројниот прилив на бегалци кои доаѓаат, особено од ...

Два милиони евра за децата бегалци во Македонија и Србија

Нетпрес - 11.11.2015

Секторот за хуманитарна помош и цивилна заштита на Европската комисија (ЕХО) му додели два милиони евра на Детскиот фонд на Обединетите нации (УНИЦЕФ) за помош на децата бегалци кои поминуваат низ Србија и Македонија.

Ги терал учениците да пресметаат колку бегалци да фрлат в море

Дневник - 11.11.2015

Професор по физика во една од гимназиите на северот на Полска е пред отказ откако на учениците им дал задача да пресметаат колку сириски бегалци мора да фрлат во море од сплавот за да допловат до брегот на Грција, јавува полската телевизија ТВН24.

Професор ги терал учениците да пресметаат колку бегалци треба да фрлат во море

Репортер - 11.11.2015

Професор по физика во гимназија во Бидгошч, на северот на Полска, на учениците им дал задача да пресметаат колку сириски бегалци треба да фрлат од сплавот во море за бегалците безбедно да допловат до брегот на Грција.

ЕУ додели два млн евра за УНИЦЕФ за одговор на итните потреби на децата бегалци и мигранти на Западен Балкан

Макфакс - 11.11.2015

Секторот за хуманитарна помош и цивилна заштита на Европската комисија (ЕХО) додели два милиони евра на Детскиот фонд на Обединетите нации (УНИЦЕФ) за помош на децата во движење во Македонија и во Србија .

Германија следната година може да има 14,3 милијарди евра расходи за бегалците

Репортер - 11.11.2015

Можно е Германија следната година да има расходи до 14,3 милијарди евра за прием и интеграција на бегалци, но државата е способна да преземе таков расход, прогнозира комисија составена од влијателни германски економисти кои ја советуваат германската ...

Го менува ли Германија курсот кон приемот на бегалци

Република - 11.11.2015

Германија ќе започне депортација на бегалците од Сирија согласно правилата на ЕУ, кои предвидуваат азилантите да се враќаат во првата земја-членка на ЕУ во која влегле и каде би требало да бараат азил.

ЕУ му додели два милиони евра на УНИЦЕФ за децата бегалци во Македонија и Србија

Денешен - 11.11.2015

Секторот за хуманитарна помош и цивилна заштита на Европската комисија (ЕХО) му додели два милиони евра на Детскиот фонд на Обединетите нации (УНИЦЕФ) за помош на децата мигранти кои поминуваат низ Србија и Македонија.

Германија го менува курсот кон приемот на бегалци

Репортер - 11.11.2015

Германија ќе започне депортација на бегалците од Сирија согласно правилата на ЕУ, кои предвидуваат азилантите да се враќаат во првата земја-членка на ЕУ во која влегле и каде би требало да бараат азил.

Професор ги терал учениците да пресметаат колку бегалци треба да фрлат во море

Макфакс - 11.11.2015

Професор по физика во гимназија во Бидгошч, на северот на Полска, на учениците им дал задача да пресметаат колку сириски бегалци треба да фрлат од сплавот во море за бегалците безбедно да допловат до брегот на Грција.

Словенија не планира значително да го намали приливот на бегалци

Денешен - 11.11.2015

Словенија не планира „значително да го намали“ приливот на бегалци во земјата, иако утрово почна да подигнува ограда од бодликава жица на некои делови од границата кон Хрватска, изјави државниот секретар во словенечкото Министерство за внатрешни ...

Колку бегалци треба да фрлите во море за сплавот да пристигне до брегот?

Вечер Прес - 11.11.2015

Четири бегалци од Сирија се обидуваат да пристигнат до Грција на сплав. Пресметајте колку бегалци треба да бидат фрлени од сплавот во море за тој да доплови до целта ако секој од бегалците има шеесет килограми.

Бегалците годинава ќе ја чинат Германија над 21 милијардa евра

Дневник - 11.11.2015

Влијателниот Институт за економски истражувања очекува трошоците на Германија, поврзани со прием, сместување и грижа за бегалците, за оваа година да достигнат 21,1 милијарда евра. - Ова вклучува сместување, исхрана, детски градинки, училишта, ...

ЕУ му додели два милиони евра на УНИЦЕФ за децата бегалци во Македонија и Србија

Lider - 11.11.2015

Секторот за хуманитарна помош и цивилна заштита на Европската комисија (ЕХО) му додели два милиони евра на Детскиот фонд на Обединетите нации (УНИЦЕФ) за помош на децата мигранти кои поминуваат низ Србија и Македонија.

Италијанска помош за УНХЦР наменета за бегалците

Lider - 11.11.2015

Италијанската влада одобри посебен паричен надомест во вредност од 250.000 евра за УНХЦР, со цел да ги поддржи напорите на Република Македонија во справувањето со тековната криза предизвикана од бројниот прилив на бегалци кои доаѓаат, особено од ...

Го менува ли Германија курсот кон приемот на бегалци

Lider - 11.11.2015

Германија ќе започне депортација на бегалците од Сирија согласно правилата на ЕУ, кои предвидуваат азилантите да се враќаат во првата земја-членка на ЕУ во која влегле и каде би требало да бараат азил.

Германија следната година може да има 14,3 милијарди евра расходи за бегалците

Lider - 11.11.2015

Можно е Германија следната година да има расходи до 14,3 милијарди евра за прием и интеграција на бегалци, но државата е способна да преземе таков расход, прогнозира комисија составена од влијателни германски економисти кои ја советуваат германската ...

Словенија не планира значително да го намали приливот на бегалци

Lider - 11.11.2015

Словенија не планира „значително да го намали“ приливот на бегалци во земјата, иако утрово почна да подигнува ограда од бодликава жица на некои делови од границата кон Хрватска, изјави државниот секретар во словенечкото Министерство за внатрешни ...

Скандал на час: Колку сириски бегалци треба да се фрлат во морето за да...

Пулс24 - 11.11.2015

Наставник по физика во една полска гимназија, може да добие отказ откако на учениците им дал задача да пресметаат колку сириски бегалци мора да се фрлат од сплав во морето за да може тој безбедно да дојде до брегот на Грција.

Во Пиреја пристигнаа над 5.000 бегалци

Телма - 10.11.2015

Повеќе од 5.500 бегалци и мигранти утрово пристигнаа во пристаништето Пиреја. Со фериботот „Елефтериос Венизелос“ пристигнаа 2.342 бегалци од Митилена, со „Тера Џет“ пристигнаа 1.734 луѓе исто од Митилена, „Блу Стар“ донесе 1.136 бегалци од Хиос и ...

Бидете подготвени да примате бегалци на подолг период

Телма - 10.11.2015

Бидете подготвени да примате бегалци на подолг временски период- ова според твитер пораката на УНДП претставничката во земјата Луиза Винтон, вчера било кажано од претставникот на Европската унија на донаторската средба за бегалците во Секторот за ...

Речиси 800.000 имиграти годинава влегле во Европа преку Медитеранот

24 Вести - 10.11.2015

Од почетокот на годинава во Европа преку Средоземното Море пристигнале речиси 800.000 имигранти, што претставува четири пати повеќе во однос на 2014 година, соопшти денеска Меѓународната организација за миграции (ИОМ).

ЕУ планира мигрантски центри на Балканот

Алсат-М - 10.11.2015

Европската унија ја разгледува можноста да воспостави центри во балканските земји за прифаќање на бегалците. Во овие центри би се регистрирале бегалците и нивните барања за азил. За ова станало збор на состанокот на министрите за внатрешни работи на ...

Нови центри за бегалците на Балканот

Утрински - 10.11.2015

Европската унија (ЕУ) предлага создавање на прифатни центри за регистрација на бегалците во земјите од Западен Балкан. Овие центри ќе ги дополнуваат т.н. жешки точки во Грција и во Италија.

ЕУ планира мигрантски центри на Балканот

Р.С.Европа - 10.11.2015

Европската унија ја разгледува можноста да воспостави центри во балканските земји за прифаќање на бегалците. Во овие центри би се регистрирале бегалците и нивните барања за азил. За ова станало збор на состанокот на министрите за внатрешни работи на ...

ЕУ ќе создаде центри за бегалци на Балканот

365 - 10.11.2015

Миграциони центри за обработка на документи и регистрирање на лицата кои бараат азил, ќе бидат создадени на Западен Балкан, како дел од напорите кои ги вложуваат лидерите на ЕУ. Одлуката блокот да се фокусира кон Балканските земји кои не се дел од ...

Мигрантите ќе се регистрираат и на Балканот

Р.С.Европа - 10.11.2015

ЕУ ја разгледува можноста за дополнителни центри во балканските земји кои не се членки на Унијата за проверка на барањата за азил од десетиците илјади мигранти кои од Грција одат на север.

ЕУ размислува како да се ослoбоди од бегалците, ќе дава и огромни пари само да ги остави на Балканот

МКД - 10.11.2015

Транспортни центри, бегалски кампови или бегалски центри за обработка се термините со кои претставниците на европските земји разговараат за решавање на бегалската криза, ама секој од свој аспект.

Германија го реактивира Даблинскиот протокол, ги затвора вратите за бегалците

МКД - 10.11.2015

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска ја повика Европската Унија да ги обезбеди надворешните граници, за да се намали протекот на бегалци во Европа и да се спречи земјите како Словенија да подигаат огради на своите граници.

ЕУ ќе создаде центри за бегалци на Балканот

Тера - 10.11.2015

Миграциони центри за обработка на документи и регистрирање на лицата кои бараат азил, ќе бидат создадени на Западен Балкан, како дел од напорите кои ги вложуваат лидерите на ЕУ. Одлуката блокот да се фокусира кон Балканските земји кои не се дел од ...

„Мерцедес“ ќе обучува имигранти за работа во своите фабрики

+инфо - 10.11.2015

Германската компанија „Мерцедес“ ќе организира обука за работа на имигрантите кои пристигнуваат во Германија во нејзините фабрики во земјата. Првите 40 имигранти кои ќе покажат најдобри резултати на обуката ќе добијат можност веднаш да бидат ...

Речиси 800.000 имиграти годинава влегле во Европа преку Медитеранот

А1 On - 10.11.2015

Од почетокот на годинава во Европа преку Средоземното Море пристигнале речиси 800.000 имигранти, што претставува четири пати повеќе во однос на 2014 година, соопшти денеска Меѓународната организација за миграции, (ИОМ).

Холандски екстремнодесничарски лидер повикува државата да ги затвори вратите за мигрантите

А1 On - 10.11.2015

Холандскиот пратеник Герт Вилдерс, претставник на екстремната десница, кој изразува антиисламски ставови и чиј рејтинг расте, изјави дека сака да бидат затворени границите на Холандија за да се спречи во државата да влезат илјадници бегалци.

„Мерцедес“ ќе обучува имигранти за работа во нивните фабрики

А1 On - 10.11.2015

Германската компанија „Мерцедес“ ќе организира обука за работа на имигрантите кои пристигнуваат во Германија во нејзинете фабрики во земјата. Првите 40 ими гранти кои ќе покажат најдобри резултати на обуката ќе добијат можност веднаш да бидат ...

Ќе можат ли бегалците да си најдат работа во Европа?

А1 On - 10.11.2015

Inosmi.ru Масовниот наплив на бегалци во Европа создаде мноштво социјално-економски проблеми во земјите од ЕУ. Еден од нив е барањето работа на мигрантите. Без работа, интегрирањето во земјите од ЕУ е невозможно, а самите бегалци се појавуваат во ...

Околу 800.000 имигранти годинава влегле во Европа преку Медитеранот

+инфо - 10.11.2015

Од почетокот на годинава во Европа преку Средоземното Море пристигнале речиси 800.000 имигранти, што претставува четири пати повеќе во однос на 2014 година, соопшти денеска Меѓународната организација за миграции, (ИОМ).

Ќе можат ли бегалците да си најдат работа во Европа?

Алфа - 10.11.2015

Масовниот наплив на бегалци во Европа создаде мноштво социјално-економски проблеми во земјите од ЕУ. Еден од нив е барањето работа на мигрантите. Масовниот наплив на бегалци во Европа создаде мноштво социјално-економски проблеми во земјите од ЕУ.

Хелсиншки реагира дека во камповите за бегалци нема доволно полиција

А1 On - 10.11.2015

Бројот на полициски службеници присутни во кампот во Гевгелија е значително намален, односно преполовен, што во одредени ситуации претставува проблем, бидејќи бројот на присутни полицајци не е доволен за да се одржува редот и спроведувањето на ...

Во Пиреја пристигнаа повеќе од 5.500 бегалци

+инфо - 10.11.2015

Повеќе од 5.500 бегалци и мигранти утрово пристигнаа во пристаништето Пиреја. Со фериботот „Елефтериос Венизелос“ пристигнаа 2.342 бегалци од Митилена, со „Тера Џет“ пристигнаа 1.734 луѓе исто од Митилена, „Блу Стар“ донесе 1.136 бегалци од Хиос и ...

ОН со уште 12,1 милиони долари помош за бегалците во Србија

+инфо - 10.11.2015

Тим на ОН во Србија направи план за помош на бегалците во зимски услови, се наведува во соопштението на Светската организација, пренесува БТА. Досега тимот на ОН за Србија испорачал помош од речиси 3,8 милиони долари, а до крајот на годината е ...

Хелсиншки реагира дека во камповите за бегалци нема доволно полиција

+инфо - 10.11.2015

Бројот на полициски службеници присутни во кампот во Гевгелија е значително намален, односно преполовен, што во одредени ситуации претставува проблем, бидејќи бројот на присутни полицајци не е доволен за да се одржува редот и спроведувањето на ...

ЕУ размислува за изградба на центри за прием на бегалци на Балканот

Канал5 - 10.11.2015

Европската унија размислува да постави центри за прифаќање на бегалците во балканските земји, каде што би се регистрирале мигрантите и нивните барања за азил. Ова било разговарано синоќа во Брисел на советот на министрите за внатрешни работи на ЕУ.

Речиси 800.000 имиграти годинава влегле во Европа преку Медитеранот

Сител - 10.11.2015

Од почетокот на годинава во Европа преку Средоземното Море пристигнале речиси 800.000 имигранти, што претставува четири пати повеќе во однос на 2014 година, соопшти денеска Меѓународната организација за миграции, (ИОМ).

Речиси 800.000 имигранти годинава влегле во Европа преку Медитеранот

Телеграф - 10.11.2015

Од вкупно 798.792 мигранти и бегалци кои пристигнале во Европа преку Средоземното Море од почетокот на оваа година, над 653.000 лица влегле во Грција, а над 141.000 во Италија Од почетокот на годинава во Европа преку Средоземното Море пристигнале ...

„Мерцедес“ ќе обучува имигранти за работа во нивните фабрики

Сител - 10.11.2015

Германската компанија „Мерцедес“ ќе организира обука за работа на имигрантите кои пристигнуваат во Германија во нејзинете фабрики во земјата. Првите 40 ими гранти кои ќе покажат најдобри резултати на обуката ќе добијат можност веднаш да бидат ...

Германија: Десет отсто од бегалците ќе завршат во криминал

Точка - 10.11.2015

Германските криминалисти очекуваат дека 10 отсто од бегалците, кои последните месеци во зголемен број доаѓаат во Германија, ќе се судрат со законот, пишува дневниот весник Die Welt во понеделникот.

„Мерцедес“ ќе вработува мигранти

Телеграф - 10.11.2015

Првите курсисти, бегалци и азиланти од Авганистан, Еритреја, Замбија, Нигерија и Сирија, се на возраст меѓу 20 и 51 година и ќе минат 14-неделна обука за работа во погоните на „Мерцедес“ и за изучување на германскиот јазик Германската компанија ...

ОН со уште 12,1 милиони долари помош за бегалците во Србија

Сител - 10.11.2015

Тим на ОН во Србија направи план за помош на бегалците во зимски услови, се наведува во соопштението на Светската организација, пренесува БТА. Досега тимот на ОН за Србија испорачал помош од речиси 3,8 милиони долари, а до крајот на годината е ...

МИРНО НА ЈУЖНАТА ГРАНИЦА: Гевгелија се подготвува за нови бегалци

Телеграф - 10.11.2015

Состојбата на терен сепак може да се промени во секој момент бидејќи повеќе од 10.000 бегалци чекаат во местото Идомени во близина на границата со надеж дека што поскоро ќе влезат во Македонија Веќе неколку дена е намален бројот на мигранти на ...

ЕУ предлага создавање на прифатни центри за бегалци на Балканот

Фактор - 10.11.2015

Европската унија (ЕУ) предлага создавање на прифатни центри за регистрација на бегалците во земјите од Западен Балкан. Овие центри ќе ги дополнуваат т.н. „Жешки точки“ во Грција и Италија.

РЕКОРДОТ СЕ УРИВА: Колку бегалци годинава дошле во Европа по Средоземното Море?

Фактор - 10.11.2015

Околу 8000 000 имигранти дошле во Европа по Средоземното Море од почетокот на оваа година – речиси четири пати повеќе отколку во целата минатата година. Ова го соопшти денеска Меѓународната организација за миграција (ИОМ).

ПРВ ГИГАНТ КОЈ ДАВА ШАНСА: Германскиот „Mercedes“ почна со обука на бегалците

Фактор - 10.11.2015

Германскиот автоконцер Mercedes организираше обука за првите 40 бегалци на кои, после завршениот курс, ќе им биде отворена можноста за пристап на пазарот на работа. Како што јавуваат германските медиуми, овој програм би требало да опфати повеќе ...

Нов бран на бегалци во Хрватска

За Се - 10.11.2015

Во Хрватска во вторникот влегоа повеќе од две илјади бегалци. Од почетокот на миграциската криза, средината на септември, преку Хрватска вкупно поминале 350 124 имигранти и бегалци од блискоисточните земји. И понатаму пристигнуваат од Србија.

The Telegraph: ЕУ ќе ги тресне бегалците на Балканот

Локално - 10.11.2015

Миграциски центри за обработка на документи и регистрирање на лицата кои бараат азил, ќе бидат подигнати на Балканот, како дел од напорите кои ги вложуваат лидерите на ЕУ. Одлуката блокот да се фокусира кон Балканот е јасна потврда дека искуството ...

Втора донаторска конференција посветена на зголемениот наплив на бегалци и мигранти

Денар - 10.11.2015

Втората по ред донаторска конференција посветена на зголемениот наплив на бегалци и мигранти, со цел координирање на напорите и акциите на сите засегнати страни во справувањето со овој предизвик во глобални размери, се одржа во понеделник во Скопје.

„Мерцедес" ќе обучува имигранти за работа во нивните фабрики

Вечер Прес - 10.11.2015

Германската компанија „Мерцедес" ќе организира обука за работа на имигрантите кои пристигнуваат во Германија во нејзинете фабрики во земјата. Првите 40 ими гранти кои ќе покажат најдобри резултати на обуката ќе добијат можност веднаш да бидат ...

Ќе можат ли бегалците да си најдат работа во Европа?

Вечер Прес - 10.11.2015

Масовниот наплив на бегалци во Европа создаде мноштво социјално-економски проблеми во земјите од ЕУ. Еден од нив е барањето работа на мигрантите. Без работа, интегрирањето во земјите од ЕУ е невозможно, а самите бегалци се појавуваат во незгодно ...

Во Пиреја пристигнаа повеќе од 5.500 бегалци

Денешен - 10.11.2015

Повеќе од 5.500 бегалци и мигранти утрово пристигнаа во пристаништето Пиреја. Со фериботот „Елефтериос Венизелос“ пристигнаа 2.342 бегалци од Митилена, со „Тера Џет“ пристигнаа 1.734 луѓе исто од Митилена, „Блу Стар“ донесе 1.136 бегалци од Хиос и ...

Холандски екстремнодесничарски лидер повикува државата да ги затвори вратите за мигрантите

Денешен - 10.11.2015

Холандскиот пратеник Герт Вилдерс, претставник на екстремната десница, кој изразува антиисламски ставови и чиј рејтинг расте, изјави дека сака да бидат затворени границите на Холандија за да се спречи во државата да влезат илјадници бегалци.

(ВИДЕО) Телма: Бидете подготвени да примате бегалци на подолг период

Репортер - 10.11.2015

Бидете подготвени да примате бегалци на подолг временски период- ова според твитер пораката на УНДП претставничката во земјата Луиза Винтон, вчера било кажано од претставникот на Европската унија на донаторската средба за бегалците во Секторот за ...

Речиси 800.000 имиграти годинава влегле во Европа преку Медитеранот

Денешен - 10.11.2015

Од почетокот на годинава во Европа преку Средоземното Море пристигнале речиси 800.000 имигранти, што претставува четири пати повеќе во однос на 2014 година, соопшти денеска Меѓународната организација за миграции, (ИОМ).

Германија: Десет отсто од бегалците ќе завршат во криминал

Макфакс - 10.11.2015

Германските криминалисти очекуваат дека 10 отсто од бегалците, кои последните месеци во зголемен број доаѓаат во Германија, ќе се судрат со законот, пишува дневниот весник Die Welt во понеделникот.

Холандски екстремнодесничарски лидер повикува државата да ги затвори вратите за бегалците

Република - 10.11.2015

Холандскиот пратеник Герт Вилдерс, претставник на екстремната десница, кој изразува антиисламски ставови и чиј рејтинг расте, изјави дека сака да бидат затворени границите на Холандија за да се спречи во државата да влезат илјадници бегалци.

„Мерцедес“ ќе обучува имигранти за работа во нивните фабрики

Денешен - 10.11.2015

Германската компанија „Мерцедес“ ќе организира обука за работа на имигрантите кои пристигнуваат во Германија во нејзинете фабрики во земјата. Првите 40 ими гранти кои ќе покажат најдобри резултати на обуката ќе добијат можност веднаш да бидат ...

Германскиот министер за надворешни работи: ЕУ е на крстопат

Република - 10.11.2015

Германскиот министер за надворешни работи, Франк Валтер Штајнмаер, изјави дека Европската унија е на крстопат, алудирајќи на кризата во еврозоната и кризата со бегалците, пренесе Франс прес. Штајнмаер повика на повеќе солидарност меѓу земјите членки.

Ќе можат ли бегалците да си најдат работа во Европа?

Република - 10.11.2015

Масовниот наплив на бегалци во Европа создаде мноштво социјално-економски проблеми во земјите од ЕУ. Еден од нив е барањето работа на мигрантите. Без работа, интегрирањето во земјите од ЕУ е невозможно, а самите бегалци се појавуваат во незгодно ...

„Мерцедес“ ќе обучува имигранти за работа во нивните фабрики

Lider - 10.11.2015

Германската компанија „Мерцедес“ ќе организира обука за работа на имигрантите кои пристигнуваат во Германија во нејзинете фабрики во земјата. Првите 40 ими гранти кои ќе покажат најдобри резултати на обуката ќе добијат можност веднаш да бидат ...

Германија: Десет отсто од бегалците ќе завршат во криминал

Канал 77 - 10.11.2015

Германските криминалисти очекуваат дека 10 отсто од бегалците, кои последните месеци во зголемен број доаѓаат во Германија, ќе се судрат со законот, пишува дневниот весник Die Welt во вчерашниот број .

Шојбле:Можностите на Германија се лимитирани

Телма - 09.11.2015

Германија треба на светот да му испрати порака дека го достигна лимитот од својот капацитет да даде помош за мигрантите кои доаѓаат во Европа, изјави германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле.

Илјадници мигранти чекаат за влез во Македонија

Телма - 09.11.2015

Илјадици мигранти чекаат за влез во Македонија. По штрајкот на поморските работници, Грција е преполна со мигранти кои во големи групи пристигаат од Турција. Прифатниот камп во Гевгелија засега функционира нормално и во просек влегуваат околу 3 ...

ЕУ размислува за бегалски "центри за обработка" на Балканот

Нова ТВ - 09.11.2015

Европската унија размислува да направи центри за прифаќање на бегалците во балканските земји. Во овие центри би се регистрирале бегалците и нивните барања за азил. Ова беше разговарано во понеделникот во Брисел на Советот на министрите за внатрешни ...

Алтхаузер: Помошта од Македонија за бегалците е значајна

Утрински - 09.11.2015

Знаеме и ја признаваме големата помош од Македонија за бегалците, за илјадници бегалци кои секојдневно минуваат низ Македонија, истакна амбасадорката на Германија во Македонија Кристине Д.

Шојбле: Германија нема капацитет за прием на повеќе бегалци

Утрински - 09.11.2015

Германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле смета дека неговата земја се приближува на точката од која нема да може да обезбедува сместување за континиураниот бран бегалци. - Треба да испратиме јасна порака до светот дека сме подготвени да ...

Илјадници мигранти чекаат за влез во Македонија

Утрински - 09.11.2015

Илјадници мигранти чекаат за влез во Македонија. По штрајкот на поморските работници, Грција е преполна со мигранти, кои во големи групи пристигаат од Турција. Според грчките медиуми, повеќе од 10.000 бегалци се заглавени во близина на Идомени, на ...

Скопје: Втора донаторска конференција за бегалците

Утрински - 09.11.2015

Потребна е понатамошна меѓународна и европска помош, особено во пресрет на студените зимски месеци, со цел постигнување на достоинствен и хуман третман на бегалците. Македонија прави се` што е во нејзина моќ и останува посветена во исполнувањето на ...

Германски криминолози предупредуваат: 10 отсто од бегалците ќе завршат како криминалци

МКД - 09.11.2015

Германските криминолози очекуваат дека 10 отсто од бегалците, кои во последно време во засилен број пристигнуваат во Германија, ќе го прекршат законот, пишува дневниот весник Велт . „Мора да сме свесни дека не ни доаѓаат само кардиолози.

Повеќе од 10.000 бегалци чекаат за влез во Македонија

Тера - 09.11.2015

Илјадници мигранти чекаат за влез во Македонија. По штрајкот на поморските работници, Грција е преполна со мигранти, кои во големи групи пристигаат од Турција. Според грчките медиуми, повеќе од 10.000 бегалци се заглавени во близина на Идомени, на ...

Шојбле: Можностите на Германија се ограничени во однос на бегалците

Алфа - 09.11.2015

Германија треба на светот да му испрати порака дека го достигна лимитот од својот капацитет да даде помош за мигрантите кои доаѓаат во Европа, изјави германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле.

Шојбле: Можностите на Германија се ограничени во однос на бегалците

А1 On - 09.11.2015

Германија треба на светот да му испрати порака дека го достигна лимитот од својот капацитет да даде помош за мигрантите кои доаѓаат во Европа, изјави германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле.

Два фериботи со бегалци и мигранти пристигнаа во Пиреја, се очекуваат уште три

+инфо - 09.11.2015

Околу три илјади мигранти и бегалци денеска со два патнички фериботи пристигнаа во пристаништето во Пиреја. Во текот на денот во Пиреја се очекуваат уште три бродови со бегалци и мигранти од островите во источниот дел на Егејското море.

Повеќе од 10.000 бегалци чекаат за влез во Македонија

+инфо - 09.11.2015

Повеќе од 10.000 бегалци се заглавени во близина на Идомени, на грчко-македонската граница, . Голем број од децата се соочуваат со здравствени проблеми поради ладното време, а некои од нив имаат проблеми со дишењето, но нивните родители одбиваат да ...

Шојбле: Германија нема капацитет за прием на повеќе бегалци

А1 On - 09.11.2015

Германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле смета дека неговата земја се приближува на точката од која нема да може да обезбедува сместување за континиураниот бран бегалци, јави дописникот на МИА од Берлин.

Шојбле: Германија нема капацитет за прием на повеќе бегалци

+инфо - 09.11.2015

Германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле смета дека неговата земја се приближува на точката од која нема да може да обезбедува сместување за континиураниот бран бегалци, јави дописникот на МИА од Берлин.

Меркел: На Балканот можат да избијат вооружени судири ако Германија ги затвори границите за бегалците

А1 On - 09.11.2015

Политика – Белград Изјавата на германската канцеларка дека се плаши дека на Балканот можат да избијат вооружени судири, ако Германија ги затвори границите за влез на бегалците, имаше безмалку неверојатен миротворен ефект на балканските лидери.

Берлин ги намалува образовните стандарди поради бегалците

+инфо - 09.11.2015

Поради огромниот број бегалци Германија размислува да ги намали стандардите во образованието за да им помогне на азилантите полесно да најдат работа и да се интегрираат во земјата, јави дописникот на МИА од Берлин.

За два дена се очекуваат 30 000 бегалци

Алфа - 09.11.2015

Во следниве два дена се очекува Грција на нашата граница да донесе 30 000 мигранти заради застојот со штрајкот на ферибродовите Во следниве два дена се очекува Грција на нашата граница да донесе 30 000 мигранти заради застојот со штрајкот на ...

Шојбле: Можностите на Германија се ограничени во однос на бегалците

Сител - 09.11.2015

Германија треба на светот да му испрати порака дека го достигна лимитот од својот капацитет да даде помош за мигрантите кои доаѓаат во Европа, изјави германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле.

Војна на Меркел на Балканот

Сител - 09.11.2015

Изјавата на германската канцеларка дека се плаши дека на Балканот можат да избијат вооружени судири, ако Германија ги затвори границите за влез на бегалците, имаше безмалку неверојатен миротворен ефект на балканските лидери.

Два фериботи со бегалци и мигранти пристигнаа во Пиреја, се очекуваат уште три

Сител - 09.11.2015

Околу три илјади мигранти и бегалци денеска со два патнички фериботи пристигнаа во пристаништето во Пиреја. Во текот на денот во Пиреја се очекуваат уште три бродови со бегалци и мигранти од островите во источниот дел на Егејското море.

Алтхаузер:Знаеме и ја признаваме големата помош од Македонија за бегалците

Канал5 - 09.11.2015

Знаеме и ја признаваме големата помош од Македонија за бегалците, за илјадници бегалци кои секојдневно минуваат низ Македонија, истакна амбасадорката на СР Германија во Република Македонија Кристине Д.

Алтхаузер: Знаеме и ја признаваме големата помош од Македонија за бегалците

Сител - 09.11.2015

Знаеме и ја признаваме големата помош од Македонија за бегалците, за илјадници бегалци кои секојдневно минуваат низ Македонија, истакна амбасадорката на СР Германија во Република Македонија Кристине Д.

ГЕРМАНСКАТА АМБАСАДОРКА: Свесни сме за големата помош од Македонија за бегалците

Телеграф - 09.11.2015

Македонија финансиската помош за да се справи со бегалската криза. Помошта ќе овозможи подготовка за зимски услови, техничка помош, шатори и друга помош, истакна германската амбасадорка Кристине Д.

Германски експерти предупредуваат: Десет проценти од бегалците ќе завршат во криминал

Точка - 09.11.2015

Германските криминалисти очекуваат дека 10 проценти од бегалците, кои последните месеци во голем број пристигнуваат во Германија, ќе се судрат со законот, јавува весникот "Die Welt". "Мора да знаеме дека не доаѓаат кардиолози.

Втора донаторска конференција за бегалско-мигрантскиот предизвик

Канал5 - 09.11.2015

Потребна е понатамошна меѓународна и европска помош, особено во пресрет на студените зимски месеци, со цел постигнување на достоинствен и хуман третман на бегалците и мигрантите. Македонија прави се што е во нејзина моќ и останува посветена во ...

ЕУ одлучува за создавање на центри за мигранти на Балканот, во планот влегува и Македонија

Локално - 09.11.2015

Европската унија ја разгледува можноста за создавање на нов вид центри за прифаќање на мигранти од Блискиот Исток и Северна Африка, како во земјите од ЕУ, така и во балканските држави, кои не се дел од ЕУ.

Шојбле: Можностите на Германија се ограничени во однос на бегалците

Република - 09.11.2015

Германија треба на светот да му испрати порака дека го достигна лимитот од својот капацитет да даде помош за мигрантите кои доаѓаат во Европа, изјави германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле.

Шојбле: Германија го достигна лимитот за помош на бегалците

Репортер - 09.11.2015

Германија треба на светот да му испрати порака дека го достигна лимитот од својот капацитет да даде помош за мигрантите кои доаѓаат во Европа, изјави германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле.

Војна на Меркел на Балканот

Вечер Прес - 09.11.2015

Изјавата на германската канцеларка дека се плаши дека на Балканот можат да избијат вооружени судири, ако Германија ги затвори границите за влез на бегалците, имаше безмалку неверојатен миротворен ефект на балканските лидери.

Знаеме и ја признаваме големата помош од Македонија за бегалците

Вечер Прес - 09.11.2015

Знаеме и ја признаваме големата помош од Македонија за бегалците, за илјадници бегалци кои секојдневно минуваат низ Македонија, истакна амбасадорката на СР Германија во Република Македонија Кристине Д.

Алтхаузер: Ја признаваме големата помош од Македонија за бегалците

Република - 09.11.2015

Знаеме и ја признаваме големата помош од Македонија за бегалците, за илјадници бегалци кои секојдневно минуваат низ Македонија, истакна амбасадорката на СР Германија во Република Македонија Кристине Д.

Шојбле: Германија нема капацитет за прием на повеќе бегалци

Денешен - 09.11.2015

Германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле смета дека неговата земја се приближува на точката од која нема да може да обезбедува сместување за континиураниот бран бегалци, јави дописникот на МИА од Берлин.

Два фериботи со бегалци и мигранти пристигнаа во Пиреја, се очекуваат уште три

Репортер - 09.11.2015

Околу три илјади мигранти и бегалци денеска со два патнички фериботи пристигнаа во пристаништето во Пиреја. Во текот на денот во Пиреја се очекуваат уште три бродови со бегалци и мигранти од островите во источниот дел на Егејското море.

Берлин ги намалува образовните стандарди поради бегалците

Денешен - 09.11.2015

Поради огромниот број бегалци Германија размислува да ги намали стандардите во образованието за да им помогне на азилантите полесно да најдат работа и да се интегрираат во земјата, јави дописникот на МИА од Берлин.

Меркел: На Балканот ќе избијат вооружени судири ако Германија ги затвори границите за бегалците

Репортер - 09.11.2015

Политика – Белград Изјавата на германската канцеларка дека се плаши дека на Балканот можат да избијат вооружени судири, ако Германија ги затвори границите за влез на бегалците, имаше безмалку неверојатен миротворен ефект на балканските лидери.

Нема капацитет за прием на повеќе бегалци, радикалната десница се зајакнува

Вечер Прес - 09.11.2015

Германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле смета дека неговата земја се приближува на точката од која нема да може да обезбедува сместување за континуираниот бран бегалци, јави дописникот на МИА од Берлин.

Втора донаторска конференција посветена на зголемениот наплив на бегалци и мигранти

Макфакс - 09.11.2015

Втората по ред донаторска конференција посветена на зголемениот наплив на бегалци и мигранти, со цел координирање на напорите и акциите на сите засегнати страни во справувањето со овој предизвик во глобални размери, се одржа во понеделник во Скопје.

Нов бран од над шест илјади мигранти се очекува деновиве да пристигне од Грција

Дневник - 09.11.2015

Околу три илјади мигранти и бегалци денеска со два патнички ферибота пристигнаа во пристаништето во Пиреа, јавуваат грчките медиуми. Вчера во попладневните часови во Пиреа се очекувале уште три брода со бегалци и мигранти од островите во источниот ...

Шојбле: Можностите на Германија се ограничени во однос на бегалците

Lider - 09.11.2015

Германија треба на светот да му испрати порака дека го достигна лимитот од својот капацитет да даде помош за мигрантите кои доаѓаат во Европа, изјави германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле.

Алтхаузер: Знаеме и ја признаваме големата помош од Македонија за бегалците

Lider - 09.11.2015

Знаеме и ја признаваме големата помош од Македонија за бегалците, за илјадници бегалци кои секојдневно минуваат низ Македонија, истакна амбасадорката на СР Германија во Република Македонија Кристине Д.

Шојбле: Германија нема капацитет за прием на повеќе бегалци

Lider - 09.11.2015

Германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле смета дека неговата земја се приближува на точката од која нема да може да обезбедува сместување за континиураниот бран бегалци, јави дописникот на МИА од Берлин.

Втора донаторска конференција посветена на бегалско-мигрантскиот предизвик

Lider - 09.11.2015

Денеска, во организација на Секретаријатот за европски прашања се одржа втората по ред донаторска конференција посветена на зголемениот наплив на бегалци и мигранти, со цел координирање на напорите и акциите на сите засегнати страни во справувањето ...