TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Коалиција „Сонце“ се распаѓа?

А1 - 02.11.2008

Судбината на Коалицијата „Сонце“ ќе биде позната кон крајот на месецов, соопшти денеска лидерот на СДСМ, Заев. Партијата на Централен одбор ќе го разгледа однесувањето на помалите партнери и ќе одлучи дали воопшто да почне разговори со нив за заеднички настап на претседателските и локалните избори.

Проблеми во коалицијата „Сонце“

А1 - 01.11.2008

Сонцето нема да сјае за локалната и претседателската изборна трка. Однесувањето на ЛДП за изборните правила за нас е јасен сигнал дека се подготвуваат за соло настап, вели за А1 в.д лидерот Заев. Слабиот рејтинг на СДСМ им дава можност сами да истрчаат на терен и да се измери кој колку вреди, и кој кому носел поени на избори.

Коалицијата на левиот блок пред растурање?

Утрински - 01.11.2008

ЛДП и СДСМ заемно се обвинуваат, а Тито Петковски и Стојан Андов сметаат дека пред избори не е време за разделба. Билјана Јовановска. Дискусиите околу Изборниот законик и неколкуте предложени амандмани од ЛДП сериозно ја разнишаа коалицијата со Социјалдемократскиот сојуз на Македонија.

Изборите според нови правила

Време - 31.10.2008

Нов состав на Државната изборна комисија, тројца пратеници од дијаспората, нови правила за финансирање на изборните кампањи и за медиумското претставување се само дел од измените во Изборниот законик што македонското Собрание ги усвои завчера. Иселениците ќе можат да гласаат во дипломатско-конзуларните претставништва веќе на следните парламентарни избори.

Пратениците ќе расправаат по преостанатите закони од 27-та собраниска седница

Нетпрес - 31.10.2008

Пратениците во шестото продолжение на 27-та собраниска седница денеска ќе расправаат по Предлог одлуката за прераспределба на средства меѓу буџетските корисници на централната власт и меѓу фондовите. Пратениците ќе расправаат и за предлозите за донесување закони за изменување и дополнување на Законот за берзи на земјоделско-прехранбени производи, Законот за концесии и други видови јавно приватно ...

Залудно правила за изборите ако никој не ги почитува

Н.Македонија - 31.10.2008

Идниот претседател на државата ќе се избира со намален цензус од 40 отсто наместо досегашните задолжителни 50 отсто излезени избирачи во вториот изборен круг. По барање на опозицијата, ќе се смени целиот состав на Државната изборна комисија (ДИК) и нејзиниот претседател. Водењето на избирачкиот список ќе биде во надлежност на ДИК, наместо како досега на Министерството за правда.

Изгласани изборните закони

BBC - 30.10.2008

Македонското Собрание вчера го изгласа изборниот законик, кој претходно беше договорен на средба на партиските лидери. И покрај договорот, Демократската партија на Албанците, Новата социјал-демократска партија и Либерално-демократската партија, побараа повеќе измени во законот, што отвори неколкудневна дебата.

Партиите од опозициската коалиција пред одлука - како да настапат на претстојните избори?

Канал5 - 30.10.2008

На три месеци до локалните и претседателските избори во партиските штабови почнаа калкулациите околу можните настапи – дебатата за измените во изборниот законик во која имаше и директни конфронтации меѓу ЛДП и СДСМ го отвори прашањето за натамошното функционирање на опозициската коалиција Сонце.

Тачи се откажа од изборната кројка

Дневник - 30.10.2008

Тачи се откажа од изборната кројка. Под притисок на меѓународните претставници, ДПА вчера ги повлече амандманите на Изборниот законик, за да не биде обвинета дека го блокира напредокот на земјава кон евроинтегративните процеси. Партијата на Мендух Тачи засега отстапи од барањата за прекројување на изборните единици и за изедначување на бројот на гласачите во нив.

Изборите ќе се одржат на 29 март

Утрински - 30.10.2008

Изборите ќе се одржат на 29 март. Гласањето за нов шеф на државата и за нови општински функционери, наместо на 15 март, најверојатно ќе се одржи на 29 март. Овој термин во собраниските кругови се споменува како најреален поради процедурата за уставните измени со која се намалува цензусот за избор на претседател од 50 на 40 отсто.

ЛДП гради рејтинг преку СДСМ

Дневник - 30.10.2008

Коалициските партнери СДСМ и ЛДП целосно ги заострија меѓупартиските односи, откако пратениците предводени од Јован Манасиевски одлучија жестоко да ги бранат нивните амандмани за Изборниот законик, притоа напаѓајќи ги и ставовите на социјалдемократите.

ДПА ги повлече амандманите

Време - 30.10.2008

ДПА вчера ги повлече сите амандмани за прекројување на изборните единици, со што овозможи бргу да се усвојат измените во изборното законодавство. Според информација на „Време, ова било направено под влијание на странските политички фактори во Скопје, за пакетот со измени да биде усвоен пред да се усвои извештајот на Европската комисија за Македонија.

Зајде опозициското Сонце

Вест - 30.10.2008

Претседателските амбиции на ексминистерот за внатрешни работи Љубе Бошкоски ќе ја растурат коалицијата "Сонце". Разликите меѓу СДСМ и ЛДП за измените на Изборниот законик сериозно ги разнишале односите меѓу двете носечки партии на опозицискиот блок.

Пукна Коалицијата СОНЦЕ

Сител - 30.10.2008

Либерал-демократите и СДСМ само формално се дел од Коалицијата СОНЦЕ. Пратениците на двете водечки партии на оваа коалиција, од денеска и офцијално во Собранието ќе настапуваат со посебни програмски платформи. Разликите се продлабочуваат. Либерал-демократите се поблиску до самостоен настап на претстојните локални и претседателски избори, отколку продолжување на осумгодишната коалиција со СДСМ.

Коалицијата Сонце на заоѓање

Вечер Прес - 30.10.2008

Ние во потполност ги разбираме настапите на ЛДП во смисла на потребата да се идентификуваат со сопствена програма како што тоа го прават и останатите помали партии, вели портпаролот на СДСМ Емилијан Станковиќ. Односите меѓу опозициските коалициони партнери СДСМ и ЛДП се повеќе се заоструваат.

Маневски: Можеме да организираме фер-избори

Н.Македонија - 30.10.2008

Македонија има капацитет да спроведе фер и демократски избори. Искрено, се надевам дека неправилностите што оставија дамка на последните парламентарни избори нема да се повторат, рече министерот за правда Михајло Маневски на вчерашната собраниска расправа за измените во Изборниот законик.

ЛДП ќе има свој претседателски кандидат

Н.Македонија - 30.10.2008

Последните настапи на ЛДП во Собранието беа и против позицијата и против опозицијата со жестоки реплики во врска со измените на Изборниот законик, за барањата функционерите да не може да имаат двојни државјанства, како и за бројот на пратениците во парламентот.

Изгласани новите изборни правила

А1 - 29.10.2008

Дел од пратениците во Законодавниот дом, два дена демонстрираа принципиелност и решителност, и на третиот пресврт. Според информациите на А1, по укажувањето на меѓународниот фактор дека е неопходен консензус меѓу лидерската четворка за новите изборни правила пред Извештајот на Европската комисија, ДПА ги повлече амандманите и заканите дека нема да ја даде веќе дадената поддршка.

Изборите напролет одложени за две недели

Утрински - 29.10.2008

Жестоки реплики меѓу СДСМ и ЛДП околу предлогот за двојното државјанство. Оливера Војновска. Локалните и претседателските избори, наместо на 15 март, како што се договори големата четворка, ќе се одржат две недели подоцна, најверојатно на крајот на март.

Мендух Тачи бара нови изборни единици

Дневник - 29.10.2008

Прекројувањето на пет од шестте изборните единици, партијата на Мендух Тачи го постави како услов за да го поддржат Изборниот зак оник, бидејќи мнозинството отстапило од договореното на лидерските средби. Нејасно е дали побараното прекројување на изборните единици е за изедначување на бројот на избирачите во нив или зад него стојат политички цели на ДПА како нивни предлагач, посочуваат експертите.

Долгите дебати ќе ги одложат изборите

Време - 29.10.2008

Терминот за локалните и за претседателските избори да се помести од 15 март на 29 март, предложи вчера собранискиот спикер Трајко Вељаноски на координацијата со пратеничките групи. Претседателот на Собранието, кој ги распишува изборите, смета дека тоа е неопходно бидејќи до 15 март не можат да усвојат измените на Изборниот законик и на Уставот, кои се почнати.

Шест пратеници од власта со двојно државјанство

Вест - 29.10.2008

Пратеникот и лидер на ЛДП Јован Манасиевски вчера од собраниската говорница обелодени дека шест пратеници од владејачкото мнозинство имаат двојно државјанство. "Пратеници со двојно државјанство имало и порано, а и сега шестмина од пратениците меѓу редовите на парламентарното мнозинство се со два пасоша, но тие не го истакнуваат тој факт, бидејќи може да им наштети", рече пратеникот Манасиевски.

Донесени измените на изборниот законик

Телма - 29.10.2008

Со новите одредби во Изборниот законик се создава основа за регуларни и фер избори, оцени министерот за правда, според кого, заедно со правна и политичка култура и прифатените препораки од ОБСЕ-ОДИХр, Македонија веќе на следните локални и претседателски избори ќе може да ја оттргне од себе, сега неповолната слика пред меѓунардониот фактор.

Усвоен изборниот законик

Алсат-М - 29.10.2008

По тридневна дебата, Собранието на Македонија со 85 гласа за и 6 против ги усвои измените и дополнувањата на изборниот законик. Измените доаѓаат како препорака на ОБСЕ и ОДИХР и по договорот постигнат меѓу лидерите на четирите политички партии.

Продолжува расправата за измените на Изборниот законик

Алсат-М - 29.10.2008

Собранието денеска ќе ја продолжи амандманската расправа за Предлог-законот за изменување и дополнување на Изборниот законик. На дневен ред на оваа седница се и предлог одлуките за испраќање на единица на Армијата на Република Македонија - медицински тим за учество во мировна операција на ЕУ во Босна и Херцеговина ЕУФОР, АЛТЕА, за објавување на јавен конкурс за избор на заменик на директорот на ...

Заврши расправата за Изборниот законик

Канал5 - 29.10.2008

Локалните и претседателските избори ќе се одржат во втората половина на март се согласија власта и опозицијата. Изборниот законик ја доби и поддршката од ДПА – пратениците на Тачи се предомислија - ги повлекоа амандманите со кои бараа прекројување на изборните единици и со што ги условуваа нивните гласови За.

Скопје: Во Собранието продолжува расправата за Изборниот законик

Р.С.Европа - 29.10.2008

Собранието на Република Македонија денеска ќе ја продолжи 27. седница. Пратениците ќе ја продолжат амандманската расправа за Предлог-законот за изменување и дополнување на Изборниот законик. На дневен ред на оваа седница се и предлог одлуките за испраќање на единица на Армијата на Република Македонија - медицински тим за учество во мировна операција на ЕУ во Босна и Херцеговина, како и Предлог ...

Изгласани новите изборни правила

Макфакс - 29.10.2008

Собранието вечерва ги усвои измените во Изборното законодавство, за што претходно се договорија четирите најголеми партии од власта и опозицијата. За измените гласаа 85 пратеници, а шест беа против. Пред гласањето, опозиционата ДПА ги повлече амандманите со кои бараше прекројување на изборните единици.

ДПА бара Зајас да припадне на Петтата изборна единица

Форум - 29.10.2008

Зајас и Осломеј од Шестата изборна единица да се префралт во Петтата, на овој начин 19.000 гласови од Тетовскиот ќе преминат во Кичевско-охридскиот регион. Трансфер на територии и гласачи да има и помеѓу изборните идници 1 и 2. Ова се новите барања на партијата на Мендух Тачи за измените во Изборниот законик откако вечeра Владата реши да ја зголеми разликата во бројот на гласачите од една во ...

Мнозинството пратеници гласаа за измените и дополнувањата на Изборниот законик

Сител - 29.10.2008

Со 85 гласа „за“ и шест „против“ Собранието на Република Македонија попладнево го изгласа Предлог законот за изменување и дополнување на Изборниот законик. Со измените и дополнувањата, кои беа консензуално договорени меѓу лидерите на најголемите парламентарни партии, се уредува начинот и постапката на гласањето на макеоднските државјани на привремена работа и престој во странство, во ...

Пратениците ги изгласаа измените на Изборниот закон

Нетпрес - 29.10.2008

Народните избраници после тридневна расправа го изгласаа Предлогот на законот за изменување и дополнување на Изборниот законик. На самиот почеток на денешното продолжениe на 27-та Собраниска седница, координаторот на ДПА, Имер Алиу, кој како што рече поради конструктивност ги повлече сите амандмани од ДПА, поднесени на предлог на Законот.

ДПА ги повлече амандманите

Форум - 29.10.2008

ДПА ги повлече сите амандмани за измени на Изборниот законик, кои ги поднесе, и побараа нова лидерска средба на која ќе се договара прекројувањето на изборните единици. Имер Алиу потенцира дека нема никаква цел да се смени бројот на избирачи кои живеат на терторијата на постоечките изборни единици да се разликуваат од плус, минус пет отсто, наместо досегашните три проценти, а да не се сменат ...

Македонија има капацитет за фер и демократски избори

Кирилица - 29.10.2008

Измените и дополнувањата на Изборниот законик ќе претставуваат добра основа за квалитетно спроведување на изборите, но секогаш треба да се има предвид дека законите сами по себе нема значајно да ги променат состојбите ако недостасува доволно високо ниво на правна и политичка култура и волја за нивно правилно и целосно спроведување, рече министерот за правда Михајло Маневски во рамки на денешната ...

Изборните единици ќе се прекројуваат на лидерска средба?!

Вечер Прес - 29.10.2008

ДПА сепак ќе гласа за предложените измени на Изборниот Законик. Партијата вчера ги повлече поднесените амандмани, а неофицијално веќе е договорено за нивните барања да се разговара на лидерска средба која ќе се одржи наскоро. Исто така договорено е и локалните избори да се одржат во втората половина на март, 22 или 29. Партијата на Мендух Тачи бара прекројување на пет изборни единици.

Локалните избори нема да се одржат на 15 март

Н.Македонија - 29.10.2008

ДПА нема да гласа за изборниот законик, иако на лидерската средба беше договорено овој закон да биде донесен со консензус, објави пратеникот Имер Алиу, затоа што Министерството за правда вчера преку амандман интервенира во изборниот законик.

ЛДП се скара со СДСМ

Н.Македонија - 29.10.2008

Собраниската расправа по предлог-законот за изменување и дополнување на изборниот законик по амандманот на ЛДП со кој се предлага пратениците да немаат право на двојно државјанство, а кој не беше изгласан, предизвика остри полемики меѓу пратениците на ЛДП и другите партии.

Изборниот законик - Пандорина кутија

А1 - 28.10.2008

Точно кога помисливме дека на нашите политичари им држи зборот, дека кога нешто ќе се договорат стојат на тоа, побрзаа да не демантираат. ДПА бара ново прекројување на изборните единици, доколку Владата остане на решението, отстапувањето во бројноста на изборните единици. Зајас и Осломеј од шестката сакаат да ги префрлат во петката, Демир Хисар да се пресели во четворката, и не застануваат тука.

Пратениците - нотари на лидерите

Време - 28.10.2008

Кавги, недоразбирања и обвинувања меѓу дел од опозицијата и парламентарното мнозинство предизвикаа новите изборни правила подготвени по препорака на ОБСЕ/ОДИХР, а договорени на лидерските средби. Мнозинството, но и пратениците од ДПА и од СДСМ, се изјаснија дека не прифаќаат никакви предлози што не биле претходно договорени на лидерските средби.

Лидерите бегаат од соочување со граѓаните

Вест - 28.10.2008

Лидерите на политичките партии од владејачкото мнозинство не сакаат на наредните избори да ја тестираат довербата пред граѓаните. Нивните пратеници вчера им го негираа правото на граѓаните кои политичари од изборните листи заслужуваат да влезат во Парламентот.

Собранието расправа по амандманите на Предлог законот за изменување и дополнување на Изборниот закон

Канал5 - 28.10.2008

- Собранието на Република Македонија во рамки на 27-та седница ја продолжи амандманската расправа по Предлог законот за изменување и дополнување на Изборниот законик. Дебата предизвика амандманот на ЛДП со кој се предлага пратениците да немаат право на двојно државјанство, а кој не беше изгласан.

Координација на пратеничките групи ја прекина седницата за измените на Изборниот законик

Алсат-М - 28.10.2008

Претседателот на Собранието Трајко Велјановски ја прекина 27. седница на Собранието на која се расправа за Предлог-законот за изменување и дополнување на Изборниот законик и нејзиното продолжение го закажа за 17 часот. Трајковски најави координација со потпретседателите на Собранието и координаторите на пратеничките групи.

ЛДП остро ја нападна СДСМ

Телма - 28.10.2008

Сами против сите. Така може да се оценат бројните дискусии на пратеници од ЛДП во прилог на нивните амандманхи за измени на Изборниот законик. Лидерот на ЛДП Јован Манасиевски ги обвини ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ дека причината за неприфаќањето на амандманот право на избор на високи државни функции да имаат лица кои поседуваат само македонско државјанство всушност е во нивниот договор за ненапаѓање поради ...

И Собранието го отфрли амандманот на ЛДП – пратениците да не можат да имаат двојно државјанство

Канал5 - 28.10.2008

Мнозинството не попушти на критиките од дел од опозициските партии дека новите решенија за избор на членови на ДИК и на избирачките одбори, во кои повторно влегуваат партиски членови, значи партизирање на изборните органи и опасност поголемите партии да го контролираат изборниот процес. - Ако се види дека се губат изборите, претседателот на ДИК ќе рече блокирајте го процесот.

Двојното државјанство во фокусот на собраниската расправа за изборниот законик

Алсат-М - 28.10.2008

Пратениците во Собранието и денеска расправаа околу амандманите на ЛДП кои се однесуваат на измените на изборниот законик. Тие побара во иднина носителите државните функции, пратениците, министрите, претседателот на државата да немаат двојно државјанство.

Собранието ги следи само договорите на четворицата лидери

Утрински - 28.10.2008

Тито Петковски предлага намалување на пратениците од 120 на 90. Оливера Војновска. Парламентот стана место за вработување на партиски активисти и затоа е неопходно намалување на бројот на пратениците на 90, бидејќи половината од сегашните парламентарци буквално уста не отвораат, туку само статираат и гласаат.

Не помина амандманот за подвижни изборни листи

Дневник - 28.10.2008

Измените на Изборниот законик вчера во Собранието предизвикаа жестока расправа кај пратениците. Помалите партии ги обвинија министерот за правда Михајло Маневски и мнозинството дека не ги прифаќаат нивните амандмани бидејќи не биле дел од договорот на лидерската четворка. ЛДП и ВМРО-ДПМНЕ се расправаа кој е поголем патриот и дали треба да гласа дијаспората.

Политичари цицаат од две мајки

Време - 28.10.2008

Иницијативата на ЛДП, државните функционери да немаат двојно државјанство е позитивна и требаше да се покрене многу порано, оценуваат експертите. Моментно ваквата иницијатива тие ја поврзуваат со политичкото воскреснување на ексминистерот Љубе Бошковски, кој покрај македонско поседува и хрватско државјанство.

Скопје: Собранието продолжува да расправа за изборниот законик

Р.С.Европа - 28.10.2008

Македонското Собрание денеска ќе ја продолжи 27-та седница на која се дебатира за амандманите по Предлог законот за изменување и дополнување на Изборниот законик. Пред почетокот на расправата вчера пратениците од ДПА соопштија дека нема да ги поддржат измените бидејќи сметаат оти некои од нив излегуваат надвор од рамките на постигнатиот консензус на лидерската средба.

Скопје: Во Собранието продолжува расправата за измените на избориот законик

Р.С.Европа - 28.10.2008

Македонското Собрание денеска ќе ја продолжи 27-та седница на која се дебатира за амандманите по Предлог законот за изменување и дополнување на Изборниот законик. Пред почетокот на расправата вчера пратениците од ДПА соопштија дека нема да ги поддржат измените бидејќи сметаат оти некои од нив излегуваат надвор од рамките на постигнатиот консензус на лидерската средба.

Продолжува 27-та собраниска седница

Сител - 29.10.2008

Собранието на Република Македонија денеска ќе ја продолжи амандманската расправа за Предлог-законот за изменување и дополнување на Изборниот законик. На дневен ред на оваа седница се и предлог одлуките за испраќање на единица на Армијата на Република Македонија - медицински тим за учество во мировна операција на ЕУ во Босна и Херцеговина ЕУФОР, АЛТЕА, за објавување на јавен конкурс за избор на ...

Државни функционери со двојно државјанство

Форум - 28.10.2008

Амандманот на Либерално-демократската партија за немање можност за избор на пратеници и други државни функционери кои имаат двојно државјанство, беше одбиен на дваесет и седмата собраниска седница. Пратеникот Александар Николоски, ја обвини ЛДП дека се однесува како крајно десно ориентирана партија, а дека со овој амандман се обидува да добие поени пред претстојните парламентарни избори.

Собранието ја продолжува расправата за Изборниот законик

Макфакс - 28.10.2008

Македонското Собрание денеска ја продолжува расправата во врска со предлог законот за изменување и дополнување на Изборниот законик. Амандманската расправа беше прекината вчера попладне, на барање на Либерално-демократската партија(ЛДП). Несогласувањата започнаа меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ЛДП, по предлогот на Јован Манасиевски да нема фиксни листи и да не одлучуваат лидерите на партиите кој се ќе биде во ...

Продолжува амандманската расправа по предлог законот за изменување и дополнување на Изборниот законик

Кирилица - 28.10.2008

Дебата предизвика амандманот на ЛДП со кој се предлага пратениците да немаат право на двојно државјанство, а кој не беше изгласан. Јован Манасијевски од ЛДП, образложувајќи го амандманот, истакна дека двојното државјанство е фундаментално погрешно, неетички и претставува изигрување на гласачите кога бираат пратеници кои носат клучни одлуки за државата.

Нема локални избори на 15 март, Изборниот законик без ко

Форум - 28.10.2008

ДПА нема да гласа за Изборниот законик, иако беше најавувано дека овој закон ќе биде донесен со консензус, објави пратеникот Имер Али. Од партијата на Мендух Тачи се налутија кога Министерството за правда денеска попладне преку амандман интервернираше во Изборниот законик за тоа шесте изборни единици во бројот на избирачи кои живеат на нивната терторија да се разликуваат од плус, минус пет отсто, ...

Шестмина пратеници со два пасоша?!

Вечер Прес - 28.10.2008

Пратениците во Собранието вчера не го прифатија амандманот на ЛДП со кој либерал-демократите бараа на избраните и именуваните функционери да им се ускрати правото освен македонско да поседуваат и државјанство на друга држава. На гласањето по предлогот му претходеше жестока дискусија.

Двојното државјанство останува во сила

Н.Македонија - 28.10.2008

Министерот за правда Михајло Маневски на собраниската седница за измените на изборниот законик го отфрли амандманот на ЛДП со кој се бараше пратениците да немаат двојно државјанство, односно да имаат само македонско државјанство. - Владата не го прифаќа амандманот, бидејќи во изборниот законик јасно се наведува дека право да биде избран за пратеник, член на совет, градоначалник, има право секој ...

Изборниот законик заглави во Собранието

А1 - 27.10.2008

„Глумите политички дијалог пред извештајот на Европската комисија“, обвини ДПА. Ја проблематизира подршката на веќе договорените нови изборни правила на лидерската средба. Според пресметките, изборните дејства не можат да завршат до договорениот термин за избори -15 март.

ЛДП: Пратеници од дијаспората астрономски ќе ги зголемат трошоците на Собранието

Алсат-М - 27.10.2008

Предлогот за избор на тројца пратеници од дијаспората, предвидено со последните измени во изборниот законик според ЛДП е срамeн. Според пратениците од оваа партија со ваквото решение уште повеќе ќе се зголемат трошоците во буџетот на Собранието, а тие сметаат дека бројот на пратеници треба да се намали затоа што Македонија е единствена држава во светот и Европа толку голем број на пратеници во ...

Маневски не го прифати амандманот на ЛДП – пратениците да не можат да имаат двојно државјанство

Канал5 - 27.10.2008

Владата не прифаќа – дополнителен критериум за избор на пратеник, кандидатот да не поседува друго државјанство, освен македонското. Министерот Маневски го отфрли ваквиот амандман на Либералдемократите според кои е неприфатливо Законодавниот дом да го сочинуваат пратеници со двојно државјанство, што според нив имплицира двојна лојалност:.   - Амандманот што е поднесен на чл.

ДПА се повлече од лидерскиот договор за измените на Изборниот законик

Алсат-М - 27.10.2008

ДПА се откажа од поддршката на лидерскиот договор, во кој меѓу другото се предвидуваат и три пратенички места за дијаспората. Партијата ја донела одлуката откако на консултации меѓу пратеничките групи од ВМРО - ДПМНЕ побарале да се помести датумот за одржување на локалните и претседатлските изборите, кои како што се договорија лидерите треба да се одржат на 15 март.

Измените на Изборниот законик пред пратениците

Канал5 - 27.10.2008

Скопје, 21 октомври (МИА) -  Собранието на Република Mакедонија денеска треба да ја продолжи 27 седница со расправа по Предлог законот за изменување и дополнување на Изборниот законик. . Образложувајќи ја потребата за донесување на овие измени и дополнувања, министерот за правда Михајло Маневски на седниците на собраниските работни тела укажа на забелешките за изборната легислатива изнесени од ...

ЛДП против функционери со два пасоша

Дневник - 27.10.2008

На претседателот на државата, пратениците, премиерот и на министрите да им се забрани да бидат државјани на друга земја, односно да немаат двојно државјанство, предлага Либералдемократската партија. Експертите не го отфрлаат предлогот, но бараат да се внимава со ваквите ограничувања, бидејќи граѓаните со двојно државјанство се рамноправни жители на Македонија, која признава таков статус.

ЛДП подготвува свој кандидат за претседател на државата

Утрински - 27.10.2008

За свој кандидат за претседателските избори не разговарале со СДСМ, но опозициски брат не им се лути. Оливера Војновска. Либералдемократите се подготвуваат да настапат со свој кандидат на претстојните претседателски избори, кои треба да се одржат заедно со локалните на 15 март идната година.

Партиите се загреваат за локалните избори

Утрински - 27.10.2008

ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ подготвуваат анализи, СДСМ е постојано на терен, а ЛДП излезе со самостојна платформа. Светлана Унковска. Пет месеци пред локалните избори е неизвесно кој се' од партнерите на коалицијата „Сонце“ ќе настапи заедно со социјалдемократите.

Собранието ќе расправа за измените и дополнувањата на Изборниот законик

Алсат-М - 27.10.2008

Македонскиот парламент денеска треба да ја продолжи 27-та седница на чиј дневен ред е Предлог законот за изменување и дополнување на Изборниот законик. На ова продолжение на 27-та седница на дневен ред се и предлог одлуките за испраќање на единица на Армијата на Република Македонија - медицински тим за учество во мировна операција на Европската унија во Босна и Херцеговина ЕУФОР, АЛТЕА, за ...

Парламентарците расправаат по измените на Изборниот законик

Алсат-М - 27.10.2008

Собранието на Република Македонија денеска ја продолжи 27-та седница со амандманска расправа по Предлог законот за изменување и дополнување на Изборниот законик. Со измените и дополнувањата, кои беа консензуално договорени меѓу лидерите на најголемите парламентарни партии, се уредува начинот и постапката на гласањето на македонските државјани на привремена работа и престој во странство, во ...

Гласањето на дијаспората е насилно крадење гласови

Форум - 27.10.2008

Гласањето на дијаспортата е насилно крадење на гласови, обвинија денеска пратениците на ЛДП по расправата за измените во Изборниот Законик. Според нив, министерството за правда нема точни податоци колку иселеници ќе треба да гласаат, но и дека нема услови во македонските дипломатско-конзуларни претставништва (ДКП) за спроведување на избори.

Парламентарците расправаат по измените на изборниот законик

Сител - 27.10.2008

Собранието на Република Македонија денеска ја продолжи 27-та седница со амандманска расправа по Предлог законот за изменување и дополнување на Изборниот законик. Со измените и дополнувањата, кои беа консензуално договорени меѓу лидерите на најголемите парламентарни партии, се уредува начинот и постапката на гласањето на македонските државјани на привремена работа и престој во странство, во ...

Измените на Изборниот законик пред пратениците

Кирилица - 27.10.2008

Образложувајќи ја потребата за донесување на овие измени и дополнувања, министерот за правда Михајло Маневски на седниците на собраниските работни тела укажа на забелешките за изборната легислатива изнесени од страна на ОБСЕ/ОДИХР по изборите во 2006 година и особено по вонредните општи избори одржани на 1 јуни 2008 година.

Изборниот законик пред пратениците

Форум - 27.10.2008

Пратениците денеска ќе ја почнат расправата по измените на Изборниот законик со кои се утврдува нов начин на составување на Државната изборна комисија и избирачките одбори, потоа се дава можност за гласање на дијаспората, а се уредува и делот околу финансирање на изборната кампања и медиумското претставување на партиите.

Амандманската расправа за измените на Изборниот законик продолжува утре

Сител - 27.10.2008

АМАНДМАНСКАТА РАСПРАВА ЗА ИЗМЕНИТЕ НА ИЗБОРНИОТ ЗАКОНИК ПРОДОЛЖУВА УТРЕ. Македонското Собрание ја прекина 27-та седница на која се дебатираше за амандманите по Предлог законот за изменување и дополнување на Изборниот законик, на барање на ЛДП поради партиски обврски на пратениците на оваа партија.

Собранието за Изборниот законик

Макфакс - 27.10.2008

Македонското Собрание денеска ја продолжува расправата во врска со предлог законот за изменување и дополнување на Изборниот законик. Измените се во согласност со забелешките на ОБСЕ/ОДИХР изнесени по последните избори во Македонија, а се договорени од страна на лидерите на политичките партии во Македонија.

Пратениците продолжуваат со расправата за изборниот законик

Нетпрес - 28.10.2008

На дневен ред пред народните избраници во продолжението на дваесет и седмата седница ќе се најдат, Предлог на закон за изменување и дополнување на Изборниот законик, Предлог на одлука за испраќање на единица на Армијата на Македонија - медицински тим за учество во мировна операција на ЕУ во Босна и Херцеговина ЕУФОР, АЛТЕА.

Собранието расправа за измените и дополнувањата на Изборниот законик

Сител - 27.10.2008

Собранието на Република Македонија денеска ја продолжи 27-та седница на чиј дневен ред е предлог-законот за изменување и дополнување на Изборниот законик. На ова продолжение на 27-та седница на дневен ред се и предлог одлуките за испраќање на единица на Армијата на Република Македонија - медицински тим за учество во мировна операција на Европската унија во Босна и Херцеговина ЕУФОР, АЛТЕА, за ...

ЛДП обвини дека се подготвува изборен фалсификат

Вечер Прес - 27.10.2008

ЛДП обвини дека се подготвува изборен фалсификат. Лидерот на ЛДП Јован Манасиевски, вчера, во Собранието обвини дека предлогот за измена на Изборниот законик, со кои се предвидува на следните парламентарни избори право на глас да имаат и иселениците на привремена работа и со постојан престој во странство, е вовед во изборен фалсификат.