TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Загинаа седум лица во кашмирскиот регион

А1 - 21.06.2002

Најмалку седум лица загинаа во одвоени инциденти во текот на ноќта од огнот што индиските сили го отвориле врз бунтовниците од индискиот дел на Кашмир, соопшти полицијата. Во селото Каимох индиските сили се обидувале да деактивираат мина поставена од сепаратистите при што бунтовниците отвориле ...

Индија не планира повлекување на армијата од границата

Утрински - 19.06.2002

Иако тензиите меѓу двата нуклеарни соседа значително се намалени ЊУ ДЕЛХИ - Индија во моментот нема планови за повлекување на своите војници од границата со Пакистан, иако тензиите меѓу двата нуклеарни соседа значително се намалени, соопштија вчера официјални лица во Њу Делхи.

Исламски милитанти убија 12 души во Кашмир

Вест - 17.06.2002

ЊУ ДЕЛХИ, Индија, 17 јуни, (АП), Осомничени исламски милитанти фрлиле гранати и отвориле оган врз полицијата, заспаните селани и Хинду аџии во Кашмир, убивајќи 12 луѓе во првите такви напади во последните три недели, изјавија вчера индиските власти.