TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Прекинат огнот во Фалуџа

А1 - 11.04.2004

Во Фалуџа, центарот на ирачкото востание против американските сили денеска само спорадични судири меѓу бунтовниците и американските сили. Бунтовниците соопштија дека ќе го почитуваат прекинот на огнот, но само доколку американската војска прекине со опсадата на градот.

ВО ФАЛУЏА ЗАГИНАЛЕ ПОВЕЌЕ ОД 600 ИРАЧАНИ

Канал5 - 11.04.2004

Повеќе од 600 Ирачани загинаа во борбите во Фалуџа минатата седмица, изјави денеска директорот на градската болница Рафи ел-Исави. Овој број е добиен со собирање на пријавените жртви во четири најголеми болници во градот. Ел-Исави предупреди дек Повеќе од 600 Ирачани загинаа во борбите во Фалуџа ...

Жестоки борби во Фалуџа, САД нуди прекин на огнот

А1 - 10.04.2004

Продолжуваат борбите меѓу американските маринци и ирачките бунтовници иако и двете страни повикуваат на прекин на огнот за да им се даде шанса на преговорите. Неколку десетици вооружени лица ги нападнале американските маринци во северо-западниот дел на Багдад.

САД ги игнорирал симптомите на заболените војници во Ирак

А1 - 10.04.2004

Шестмина американски војници, кои заболеле по враќањето од Ирак, изјавиле дека армијата не обрнувала внимание кога тие се жалеле на труење со ураниум од американското оружје што било користено во воените акциии, како и дека им било одбиено и барањето за тестирање на радиоактивни супстанци.

Војниците од Ирак нема да се повлекуваат, туку ќе се засилуваат

Утрински - 10.04.2004

Според министерот за одбрана, Владо Бучковски по разгорувањето на битките меѓу Ирачаните и американските војски Министерот за одбрана, Владо Бучковски, изјави вчера дека ниту во еден момент не размислува за повлекување на македонските војници од Ирак, туку напротив, за нивно засилување.

Пустински Виетнам

Време - 10.04.2004

БУНТ ПРОТИВ ОКУПАЦИЈАТА НА ИРАК Американските сили вчера одново ги нападнаа сунитските борци во ирачкиот град Фалуџа, откако неуспешно се обидоа да договорат прекин на огнот со сунитите. Во офанзивата во Фалуџа и околните места, во шест дена загинаа повеќе од 300 Ирачани, а околу 400 жители на овој ...

Жестоки борби во Фалуџа, САД нуди прекин на огнот

Канал5 - 10.04.2004

Борбите меѓу американските маринци и бунтовниците и денеска продолжуваат во ирачкиот град Фалуџа, иако двете страни повикуваат на прекин на огнот. Американските сили денеска потворно понудија прекин на огнот во градот по речиси две недели судири Борбите меѓу американските маринци и бунтовниците и ...

Година по падот на Садам сунитите и шиитите заедно против САД

Вест - 10.04.2004

Бунтовниците го нападнаат американскиот конвој со нафта западно од Багдад, при што загинаа најмалку деветмина Багдад, 10 април (Ројтерс) - Првата годишнина од уривањето на режимот на Садам Хусеин вчера се одбележа со крвави судири на повеќе фронтови, при што Сунитите и Шиитите се борат проив силите ...

На годишнината од падот на Садам Хусеин, Ирак повторно гори

Утрински - 10.04.2004

Денови на најжестоки борби против американските сили кои ги обединија ирачките сунити и шиити БАГДАД - Борби еруптираа во мешаниот сунитско-шиитискиот град Бакуба во северен Ирак, откако герилците вчера се судрија со американските сили и напаѓајќи згради.

Реки крв на првиот роденден на новиот Ирак

Дневник - 10.04.2004

ГОДИШНИНАТА ОД соборувањето на режимот НА САДАМ Шиитите и сунитите првпат застанаа на иста страна во борбата против сојузничките сили Ирачките бунтовници вчера западно од Багдад убија најмалку девет американски војници, кои обезбедувале воен конвој, јави Ројтерс.

Американците се повлекоа од шиитскиот дел на Багдад

А1 - 09.04.2004

Американските сили ноќеска ја евакуирале полициската станица и зградата на општината од шиитскиот кварт Садр во Багдад, по крвавите судири со шиитските бунтовници. Американците ги напуштиле и пунктовите Карама, Садр, Рафиден, Наср, Тавара и Тахид во Багдад, јавија медиумите од Ирак.

Македонските војници во Ирак се безбедни

А1 - 09.04.2004

34 -те Македонски војници во Ирак се добро и не се наоѓаат во област зафатена со последните борби меѓу Шиите и Американските војници. 32-ца војници се наоѓаат во местото Таџи, 25 км северозападно од Багдад, каде мнозинството население се Сунити.

Продолжуваат жестоките судири во Ирак

А1 - 09.04.2004

Најмалку 9 лица загинаа во близина на Багдад во нападот на ирачките бунтовници врз еден американски воен конвој што пренесувал безин. Нападот се случил кај местото Абу Граиб западно од Багдад, каде што вчера имаше жестоки судири меѓу Американските војници и Ирачките бунтовници.

Шиитите презедоа контрола во 3 града по жестоки борби со маринците

Вест - 09.04.2004

Во борбите оваа недела загинаа 35 Американци, и најмалку 459 Ирачани. Тука влегуваат и 280-те Ирачани кои загинаа од опсадата на маринците врз бунтовниците во Фалуџа, западно од Багдад, која почна во понеделникот, соопшти Тахер Ал-Исави, директор на ФАЛУЏА, 9 април, (АП) - Народната војска што му е ...

Македонските војници не се во опасните зони во Ирак

Утрински - 09.04.2004

По разгорувањето на борбите меѓу окупаторските сили и радикалите на верскиот водач Моктада ал Садр АРМ има секојдневна комуникација со Командата на коалицијата во Флорида и македонските армиски специјални сили во т.н. „сунитски триаголник" во Ирак Сашко Димевски Триесет и четворицата македонски ...

Пентагон може да го одложи враќањето на војниците дома

Утрински - 09.04.2004

За да го засили нивото на американските сили во Ирак ВАШИНГТОН - Американскиот секретар за одбрана, Доналд Рамсфелд, во средата изјави дека американските сили сў уште ја имаат контролата врз ситуацијата во Ирак, но ги предупреди ирачките верници дека светите места претставуваат потенцијална ...

Сојузниците истерани од Наџаф и Кут

Дневник - 09.04.2004

СЕ РАЗГОРУВА ВОЈНАТА ВО ИРАК Полски и бугарски војници вчера водеа жестоки битки со шиитската милиција Ирачките герилци и терористи ги истераа сојузничките сили од градовите Наџаф и Кут, а ја презедоа и контролата врз градот Кербала, јави Ројтерс.

Наџаф и Кут во рацете на шиитските бунтовници

Утрински - 09.04.2004

Најжестоките борби во Ирак по соборувањето на Садам Хусеин минатата година Меѓу 280 до 300 Ирачани загинаа, а најмалку 400 се повредени во борбите што се водеа неделава БАГДАД - Американски војници вчера водеа жестоки борби со сунитски и шиитски бунтовници во ирачките градови Фалуџа и Карбала, ...

Без план

Дневник - 09.04.2004

Колумна - Стојан Андов Ние, граѓаните на Република Македонија, треба да сме свесни дека нашата земја историски и геополитички се наоѓа на линијата на допирот на двете цивилизации чиј конфликт тешко ќе може да се избегне ако САД се ограничат на сегашната политика во Ирак Деновиве изминува една ...

Македонците во Ирак истрајни во мисијата

Дневник - 09.04.2004

ХАОС ВО ЗАЛИВОТ Македонските војници во Ирак се живи и здрави и никој од нив не се откажал од ангажманите во мисијата. Во офанзивата што од неделата ја презедоа ирачките бунтовници досега загинале стотици Ирачани и неколку десетици припадници на коалициските сили.

30.000 Ирачани демонстрираат во Мосул

А1 - 08.04.2004

Најмалку 3.000 Ирачани демонстрираа денеска во Мосул, на северот на Ирак, со цел да го поддржат движењето на радикалниот шиитски лидер Моктад Садра и жителите на Фалуџа кои се под опсада на американските сили. Милицијата на Моктад Садра објави денеска дека е подготвена да ја продолжи борбата против ...

Унгарија нема да ги повлече своите војници од Ирак

А1 - 08.04.2004

Унгарија не планира да ги повлече своите војници од Ирак, без оглед што насилствата таму ескалираат“, изјави денеска унгарскиот премиер Петер Меѓеши. „За нашето воено присуство имаше и се уште има консензус во Парламетот, така што Унгарија нема никаков интерес нешто да менува на тој план“, рече ...

Продолжуваат жестоките судири во Фалуџа

А1 - 08.04.2004

Петмина Ирачани се убиени, а десет ранети во текот на ноќта во судири меѓу ирачките бунтовници и американските трупи во западниот ирачки град Фалуџа. Во меѓувреме дел од медиумите пренесуваат изјави на очевидци кои тврдат дека неколку американски војници загинале откако во Фалуџа бил соборен ...

Два фронта во Ирак

Време - 08.04.2004

НАЈКРВАВ ДЕН ЗА АМЕРИКАНСКИТЕ СИЛИ ОД ПОЧЕТОКОТ НА ВОЈНАТА Во борби со ирачки сунитски одреди во Рамади, гратче блиску до Фалуџа, во вторникот загинале 12 американски маринци. Маринците седум часа се бореле со ирачките герилци и притоа ги претрпеле најтешките загуби во еден ден од почетокот на ...

Бугарин меѓу педесетина жртви на општиот бунт во Ирак

Дневник - 08.04.2004

ЖЕСТОКИ ПРЕСМЕТКИ ВО РЕЧИСИ СИТЕ ИРАЧКИ ГРАДОВИ Еден бугарски возач на камион е убиен при герилски напад врз конвој на патот Багдад - Басра, а три војници се ранети, откако прексиноќа врз нивните позиции во градот Кербала бил отворен оган од минофрлачи, јави Ројтерс.

12 маринци загинаа во судирите со ирачките бунтовници

Вест - 08.04.2004

Фалуџа, 8 април (Ројтерс) - Во синоќешните судири меѓу силите на коалицијата и ирачките бунтовници се убиени и повредени голем број Ирачани. Според изјави на очевидци во судирите се убиени повеќе од 30, а ранети стотина лица, додека катарската телевизија Ал Џазира, повикувајќи се на изјава на лекар ...

Во судир со милитантни шиити загинаа 12 американски маринци

Утрински - 08.04.2004

Десетина града се запалени во една од најжестоките битки од почетокот на американската интервенција во Ирак Се наметнува дилемата каква е улогата на шиитите кои се сметаа за наклонети кон Американците БАГДАД - Американските сили вчера во Ирак водеа борби со сунитските и шиитските муслимански ...

Продолжуваат судирите меѓу ирачките бунтовници и коалиционите сили

А1 - 07.04.2004

Во ноќешните судири меѓу силите на коалицијата и ирачките бунтовници убиени се повеќе од 30, а ранети стотина лица, јавуваат западните медиуми. Додека катарската телевизија Ал Џазира, повикувајќи се на изјава на лекар во една во болниците во градот, наведува цифра од 48 убиени и 103 ранети Ирачани.

Шиитите ќе го продолжат востанието против американската окупација во Ирак

Вест - 07.04.2004

Американските власти во Ирак издадоа наредба за апсење на радикалниот шиитски свештеник Моктада ал-Садр поради тоа што по окупацијата убил друг шиитски лидер. Американците сепак не прецизираа кога ќе го уапсат НАЏАФ, 7 април (Ројтерс) - Востанието на следбениците на радикалниот шиитски свештеник ...

Безредијата во Насирија и другите градови однесоа 18 животи

Утрински - 07.04.2004

Жестоки судири меѓу шиитската милиција и коалициските сили низ цел Ирак Повеќе од 500 италијански војници вчера водеа борби против шиитските припадници на народната војска, при што 12 Италијанци се повредени. Судирите почнале изутрината, откако војската лојална на шиитскиот свештеник Ал Садр ...

Вашингтон ќе испрати засилувања во Ирак

Време - 07.04.2004

ПО ЖЕСТОКИТЕ БОРБИ ВО ФАЛУЏА И ВО БАГДАД Петнаесетина Ирачани биле убиени, а 12 италијански војници ранети во вчерашните борби кај градот Насирија, во јужниот шиитски дел на Ирак. Ирачаните биле убиени во италијански напад врз мост во Насирија што го држеле шиитски бунтовници.

Двесте бугарски војници се пријавија за мисијата во Ирак

Дневник - 07.04.2004

СОФИЈА Повеќе од 200 резервисти од бригадата во Карлово сакаат да му се приклучат на бугарскиот контингент во Ирак, јави МИА. Пријавувањето на војниците што сакаат да учествуваат во бугарската мировна мисија во Ирак почна на 12 март, а за резервистите се предвидени 108 места.

Жестоки судири во Ирак, 4 војници на САД загинаа

А1 - 06.04.2004

Четворица американски маринци се убиени во судирите со бунтовниците во ирачката провинција Ал Анбар, која се наоѓа западно од Багдад, соопшти денеска американската војска. „Четворицата маринци, припадници на извидничките сили, се убиени во вчерашните непријателски акции во провинцијата Ал Абнар“, ...

Два "апачи" ги смируваашиитите во Багдад

Дневник - 06.04.2004

судири ВО ИРАК Во ирачките градови Багдад и Фалуџа вчера се водеа жестоки борби меѓу американските сили и шиитската милиција, јави Макфакс. Во Багдад, два американски борбени хеликоптера "апачи" нападнаа неколку објекти во предградието, кое е населено претежно со шиити.

Загинаа 30 лица во напади во Ирак

Канал5 - 06.04.2004

При насилните протести во неколку ирачки градови, во кои беа вклучени подржувачите на анти-американски шиитски свештеник, загинаа триесет лица. Најмалку седумина американски војници беа убиени во главниот град Багдад, кога парамилитарци, лојални на При насилните протести во неколку ирачки градови, ...

Жестоки судири во Ирак, 4 војници на САД загинаа

Канал5 - 06.04.2004

Четворица американски маринци се убиени во судирите со бунтовниците во ирачката провинција Ал Анбар, која се наоѓа западно од Багдад, соопшти денеска американската војска. „Четворицата маринци, припадници на извидничките сили, се убиени в Четворица американски маринци се убиени во судирите со ...

Американските хеликоптери пукаа врз побунетите Шиити во Багдад

Вест - 06.04.2004

Американскиот администратор во Ирак Пол Бремер го нарече радикалниот шиитски лидер Моктада ал-Садр криминалец кој претставува закана по безбедноста на земјата. "Соочени сме со тешка Багдад, 6 април (Ројтерс) - Два американски хеликоптери "апачи" вчера во Багдад нападнаа припадници на полицијата на ...

Бунтови низ цел Ирак

Време - 06.04.2004

СУДИРИ ВО ИРАК Американските сили вчера го нападнале северниот ирачки град Фалуџа, каде што во минатата недела жителите убија четворица американски цивили, а потоа ги влечеа нивните изгорени тела низ градот и ги обесија на мост.

Црн ден за Американците во Багдад - осум загинати

Утрински - 06.04.2004

Нов фронт за американските војници во Ирак, кои веќе се борат да ги задржат нападите на сунитите Американски тенкови патролираат низ шиитската област во Садр, каде што во неделните борби со американските сили загинаа 28 Ирачани БАГДАД - Американски хеликоптери вчера стрелаа врз цели во главно ...

Садр е закана за ирачката безбедност

Утрински - 06.04.2004

Американскиот администратор во Ирак, Пол Бремер БАГДАД - Американскиот администратор во Ирак Пол Бремер вчера изјави дека радикалниот шиитски свештеник Моктада ал Садр е одметнат од законот и претставува закана за ирачката безбедност. "Ние имаме сериозна безбедносна ситуација.

Нови судири во Багдад и Флауџа

А1 - 05.04.2004

Жестоки борби од изутрината се водат во два ирачки града - Багдад и Фалуџа, помеѓу американските сили и локалното Шиитско население и нивната милиција. Во Багдад, како што јавува Ројтерс, два американски борбени хеликоптери од типот „Апачи“ учествуваат во нападот врз неколку објекти во делот од ...

Сојузниците пукаа во демонстранти во Наџаф, 19 мртви

Вест - 05.04.2004

НАЏАФ, 5 април, (Ројтерс) - Најмалку 19 загинаа, а 100 се повредени откако сојузничките војници предводени од Шпанија и ирачката полиција вчера отвориле оган врз демонстрантите и се судриле со народната војска во близина на градот Наџаф.

Шпански војници убиле 20 Ирачани во Наџаф

Дневник - 05.04.2004

ПРЕСТРЕЛКА ВО ИРАК Најмалку 20 луѓе се убиени, а повеќе од 150 се повредени во вчерашните судири меѓу сојузничките сили и ирачките милитанти во градот Наџаф, јави Ројтерс. Престрелката почнала откако толпата демонстранти ја нападнале базата на шпанскиот контингент во Ирак.

Шпанските војници отворија оган на ирачки демонстранти

Утрински - 05.04.2004

За време на протестот во светиот град Наџаф Меѓу убиените се и четворица војници од Ел Салвадор Шпанските војници стационирани во Ирак отвориле оган врз демонстрантите собрани во ирачкиот свет град Наџаф, притоа убивајќи деветнаесет лица.