TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Усвоен меѓународен договор за климатските промени

А1 - 11.12.2010

Речиси 200 држави учеснички на конференцијата на Обединетите нации за климатските промени, денес во Канкун го усвоија документот кој предвидува низа механизми за борба против климатските промени.

Зрак надеж за климата од Канкун

Deutsche Welle - 11.12.2010

По двонеделни преговори, учесниците на Самитот за климата на ОН во Канкун постигнаа единство за одделни чекори во борбата против затоплувањето на Земјата.

Во Канкун усвоен новиот план за битка против климатските промени

Р.С.Европа - 11.12.2010

На самитот во Канкун, Мексико, е усвоен новиот план за битка против климатските промени, вклучувајки го и новиот фонд за помош на земјите во развој.

„Стаклена градина“ поради бизнисот на развиените

Телма - 11.12.2010

Конференцијата на Обедитетите нации за климатските промени што се одржува во Канкун, Мексико, се карактеризира по несогласувањата помеѓу развиените држави и земјите во развој oколу распределбата на ...

Усвоен меѓународен договор за климатските промени

Алфа - 11.12.2010

Речиси 200 држави учеснички на конференцијата на Обединетите нации за климатските промени, денес во Канкун го усвоија документот кој предвидува низа механизми за борба против климатските промени.

Во Канкун постигнат скромен договор за климатските промени

Алсат-М - 11.12.2010

Владите од членки на ОН денеска на климатските преговори во Канкун, во Мексико, одобрија умерен договор во борбата против промената на климата.

ООН се договори за климатските промени

Канал5 - 11.12.2010

Разговорите на земјите членки на ООН во Канкун родија со плод. ООН постигна договор за намалување на климатските промени, како и за создавање фонд кој ќе им помага на земјите во развој.

Постигнат скромен договор во Канкун

Курир - 11.12.2010

Владите од членките на ОН денеска на климатските преговори во Канкун, во Мексико, одобрија умерен договор во борбата против промената на климата.

Разумот преовлада - ООН се договори за климатските промени

Inpress - 11.12.2010

Канкун, 11. декември 2010 (ИНПРЕС) Започува битката против климатските промени. Светските лидери на самитот во Канкун, Мексико, го усвоија новиот план тежок 100 милијарди долари до 2020-та година за ...

Прогрес на климатските разговори во Канкун

Р.С.Европа - 10.12.2010

На разговорите на Обединетите нации за климатските промени што се одржуваат во мексиканскиот град Канкун бил постигнат напредок.

Климатските преговори во Канкун тежнеат кон компромис

МРТ - 10.12.2010

Делегатите на годишната конференција на ОН за климатски промени, која се одржува во мексиканското летувалиште Канкун, расправаат до доцна во ноќта со цел да постигнат договор за голем број прашања, ...

Напредок во климатските разговори во Канкун

МРТ - 10.12.2010

На разговорите на Обединетите нации за климатските промени што се одржуваат во мексиканскиот град Канкун бил постигнат напредок, јави радио Слободна Европа на македонски јазик.

ОН постигнаа напредок во климатските разговори

Курир - 10.12.2010

На разговорите на Обединетите нации за климатските промени што се одржуваат во мексиканскиот град Канкун бил постигнат напредок, јави радио Слободна Европа на македонски јазик.

Малку надежи на климатскиот самит во Канкун

Deutsche Welle - 08.12.2010

Животната средина на планетата е во опасност и колку подолго се чека, толку цената која ќе треба да се плати ќе биде поголема, порача генералниот секретар на ОН, Бан Ки Мун на климатската ...

Бан Ки Мун: Недоволни напори за спречување на загревањето

Алфа - 08.12.2010

Напорите на меѓународната заедница да се спречи климатското затоплување на планетата се „недоволни“, изјави вчера генералниот секретар на ОН, Бан Ки Мун.

Бан Ки-мун: Природата нема да чека додека ние преговараме

Курир - 08.12.2010

Бан Ки-мун, генералниот секретар на ОН, изјави дека натамошното одложување за постигнување договор за климатските промени ќе ја загрози целата планета, економијата и благосостојбата на човечката раса.

Бан Ки Мун: Недоволни напори за спречување на загревањето

Макфакс - 08.12.2010

Напорите на меѓународната заедница да се спречи климатското затоплување на планетата се „недоволни“, изјави вчера генералниот секретар на ОН, Бан К..

Подводен перформанс на „Гринпис“

А1 - 07.12.2010

Активисти од „Гринпис“ со подводен перформанс предупредија на опасноста од глобалното затоплување. Направија подводен музеј од човечки скулптури во мексиканскиот град канкун, каде што се одржува ...

Самит за климатски промени

Алсат-М - 07.12.2010

Речиси 200 нации од светот деновиве се обидуваат на направат скромен исчекор во борбата против климатските промени иако недовербата меѓу богатите и сиромашните земји и понатаму лебди во мексиканското ...

Министерот Османи на конференција во Мексико

Курир - 07.12.2010

Министерот за здравство Бујар Османи денеска имаше обраќање на министерскиот состанок, што во организација на Светската здравствена организација од вчера се одржува во Канкун, Мексико на тема ...

Полувреме без конкретни шанси за успех

Deutsche Welle - 06.12.2010

Помина една недела од климатскиот самит во Канкун - засега без конкретни резултати. Учесниците меѓутоа предупредуваат конференцијата да не се прогласи уште сега за неуспешна, оти жешката фаза допрва ...

Како против поплавите и сушите?

Р.С.Европа - 06.12.2010

Деновиве Европа ја зафати невреме со голем мраз и снег на северот, и со катастрофални поплави на Балканот. За се позачестените поплави и суши се обвинува глобалното затоплување кое пак е предизвикано ...