TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Објавени снимки од лондонските терористи

А1 - 17.07.2005

Денес, додека Британци од различни вери и етничко потекло се собираат во знак на сеќавање на загинатите во самоубиствените експлозии на 7 јули, полицијата продолжува со пребарување на станови во Јоркшир. Полицијата исто така ги објави снимките од камерите на станицата, кои ги покажуваат четворицата ...

Британската полиција ги повика муслиманите на контратероризам

А1 - 16.07.2005

Британските граѓани со муслиманска вероисповед беа повикани синоќа од властите да се вклучат во борбата против тероризмот. „Дојде момент муслиманската заедница, потпомогната од сите луѓе со добра волја, да излезат од сегашната состојба на шок и недоверливост и да минат во состојба на активно ...

Уапсен изработувачот на лондонските бомби

Вест - 16.07.2005

КАИРО, 16 јули (Би-Би-Си) - Еден студент по хемија од Египет по кого полицијата во Лондон трагаше во врска со бомбашките напади минатата недела е уапсен во Каиро. Магди Махмуд ал-Нашар (33) не бил виден од неговите колеги во Лидз од почетокот на јули.

ЕКСКЛУЗИВНО: Поздрав од Лондонистан

Вест - 16.07.2005

САКАМ ДА КАЖАМ - Горан Михајловски Ако на нашата држава и треба оправдание за да удри по обични криминалци, што ли ќе прави ако треба да се бори против терористи? 1 Секогаш кога одам во Лондон, наоѓам време да го посетам хотелот во Падингтон во кој работев додека бев студент.

Експлозивот од Лондон ист со експлозивот на Ал Каеда

Утрински - 16.07.2005

Британската полиција ја продолжува потрагата по соучесниците на напаѓачите Тоа е истиот вид експлозив што го имаше Ричард Рејд во чевлите кога се обидуваше да предизвика експлозија во авион во 2001 година ЛОНДОН - Полицијата е во потрага по соучесниците на напаѓачите во Лондон, бидејќи се покажа ...

Во Египет уапсен организаторот на нападите во Лондон

Утрински - 16.07.2005

Според египетски и разузнавачки извори од Запад Магди Елнашар, студент по хемија, обучен во САД, е фатен во близина на Каиро и испрашуван во присуство на британски агенти ВАШИНГТОН - Се верува дека студентот по хемија за кого постои сомневање дека е организатор на минатонеделните бомбашки напади во ...

Расте бројот за жртвите во Лондон

Канал5 - 16.07.2005

Бројот на загинатите од терористичките напади во Лондон се искачи на 55, откако ноќеска на повредите им подлегна уште една жртва. Бројот на загинатите од терористичките напади во Лондон се искачи на 55, откако ноќеска на повредите им подлегна уште една жртва.

Нов биланс – 53 загинати во нападите во Лондон

А1 - 15.07.2005

Уште едно лице подлегна на повредите од минатонеделните експлозии во Лондон со што бројот на загинати се искачи на 53, соопшти синоќа британската полиција. Британските власти денеска и официјално објавија дека зад атентатите на 7 јули во Лондон стои терористичката организација „Ал Каеда“ и оти ...

Приведен египетскиот биохемичар осомничен за лондонските напади

А1 - 15.07.2005

Каирската полиција денеска го приведе египетскиот биохемичар, за кој се сомнева дека е поврзан со нападите на Лондон. А лондонската полиција продолжува со потрага по соучесниците на бомбашите откако се утврди дека експлозивот пронајден во Лидс е сличен со оној употребуван во други напади на Ал ...

Британија и Европа молчеа во чест на жртвите од лондонските напади

Вест - 15.07.2005

ЛОНДОН, 15 јули - Велика Британија две минути стоеше мирно за жртвите од терористичкиот напад извршен во утринските часови минатиот четврток. Кога големиот часовник Биг Бен означи пладне застанаа луѓето шт ЛОНДОН, 15 јули - Велика Британија две минути стоеше мирно за жртвите од терористичкиот напад ...

Европа им оддаде почит на жртвите од Лондон

Утрински - 15.07.2005

Една недела по бомбашките напади, милиони Европејци се солидаризираа со Британија Минута молчење имаше од Мадрид до Бали - и двата града цели на бомбашки напади ОД НАШИОТ ДОПИСНИК ТОМИСЛАВ ИВАНОВСКИ ЛОНДОН - Милиони луѓе во Европа им оддадоа почит со двеминутно молчење на жртвите од Лондон вчера, ...

Британските муслимани живеат во срам и страв

Дневник - 15.07.2005

Бомбашките напади во лондон поттикнаа расизам на островот Четирите експлозии во Лондон пред осум дена ги вознемирија до избезуменост Британците, а особено муслиманската заедница од околу 1,6 милион луѓе, една од најголемите во Европската Унија. Вознемирувачки се многу детали од истрагата.

И Балканот настрада во Лондон

Дневник - 15.07.2005

Светлана Јовановска По атентатите во Лондон Европа почнува да живее во страв. Борбата против тероризмот, која и досега беше многу високо на политичката агенда, сега се наметнува како прв приоритет на Европската Унија и со себе носи последици, кои сите ќе ги почувствуваме.

во Египет уапсен изработувачот на бомбите за лондонските напади

Канал5 - 15.07.2005

Во Каиро е уапсено лице за кое се претпоставува дека ги изработило експлозивните направи употребени при нападите во Лондон на 7 јули, јави кинеската агенција „Ксинхуа“, повикувајќи се на египетските власти. Во Каиро е уапсено лице за кое се претпоставува дека ги изработило експлозивните направи ...

Лондонските напади дело на бомбаши-самоубијци

А1 - 14.07.2005

Британската полиција денеска потврди. Бомбаши-самоубијци ги извеле терористичките напади. Во денешната полициската акција во градот Лидс, каде што живееле четворицата осомничени, вршен е детален претрес во нивните домови. Скотланд јард тврди дека е идентификуван и организаторот.

Именувани убијците

Време - 14.07.2005

ПО КРВАВИТЕ ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАДИ ВО ЛОНДОН Британската полиција вчера ги именува четворицата терористи што минатиот четврток подметнаа бомби во лондонското метро и во градски автобус, убивајќи најмалку 52 цивили, а ранувајќи стотици.

Бомбите во Лондон ги поставиле четворица млади британски муслимани

Вест - 14.07.2005

ЛОНДОН, 14 јули (Ројтерс) - Полицијата работи на случајот да утврди дали четворицата млади британски муслимани кои се осомничени за нападите во Лондон минатата недела биле поттикнати од бомбаш-организатор ЛОНДОН, 14 јули (Ројтерс) - Полицијата работи на случајот да утврди дали четворицата млади ...

Масакрот го направиле четворица самоубијци

Утрински - 14.07.2005

Драматичен пресврт во истрагата за терористичките напади во Лондон од пред една недела Терористите биле мирни млади луѓе од предградието на Лидс Од наШиот дописник Томислав Ивановски ЛОНДОН - Британската јавност е вчудовидена и се наоѓа во вистински шок од сознанието до кое дојде истрагата за ...

Општа антиисламистичкаакција во Италија

Дневник - 14.07.2005

ПО НАПАДИТЕ ВО ЛОНДОН Италијанската полиција вчера почна обемна рација на национално ниво за разбивање на осомничените радикални исламистички групи, јави Ројтерс. За потребите на рацијата Рим објавил повеќе од 200 налози за претрес на домови од Милано на север до Неапол на југ.

Британија очекува уште напади

Дневник - 14.07.2005

Британија мора да биде свесна дека може да биде погодена од нови терористички напади како тој во Лондон пред една недела, предупреди секретарот за домашна безбедност Чарлс Кларк. - Мора да се организираме затоа што има уште луѓе подготвени да дејствуваат на сличен начин.

Млади британски "маченици" се разнеле во Лондон

Дневник - 14.07.2005

СЕ ОСТВАРУВА НАЈЦРНОТО СЦЕНАРИО ЗА ТЕРОРИСТИЧКИТЕ НАПАДИ Бомбашките напади во Лондон пред една недела ги извршиле четири момчиња со британско државјанство и од пакистанско потекло, кои самите ги активирале ранците со експлозив во метрото и во автобусот.

Британија две минути стоеше мирно за жртвите од терористичкиот напад

Канал5 - 14.07.2005

Велика Британија две минути стоеше мирно за жртвите од терористичкиот напад извршен во утринските часови минатиот четврток. Велика Британија две минути стоеше мирно за жртвите од терористичкиот напад извршен во утринските часови минатиот четврток.

Лондонските бомбаши се со пакистанско потекло

А1 - 13.07.2005

Сите терористи што минатиот четврток подметнаа експлозив во три воза на подземната железница во Лондон и во еден автобус на градскиот сообракај, се Британци со пакистанско потекло, јави специјалниот дописник на МИА од Лондон.

Лов низ цела Британија

Време - 13.07.2005

ПО КРВАВИТЕ ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАДИ ВО ЛОНДОН Британската полиција вчера вршела рации во пет куќи во северозападната област Јоркшир, каде што трагала по осомничени исламисти поврзани со нападите врз Лондон минатата недела, во кои беа убиени повеќе од 50 лица, а десетици се водат како исчезнати.

Сите бомбаши-самоубијци во Лондон се Британци од пакистанско потекло

Канал5 - 13.07.2005

Сите терористи што минатиот четврток подметнаа експлозив во три воза на подземната железница во Лондон и во еден автобус на градскиот сообраќај, се Британци со пакистанско потекло. Сите терористи што минатиот четврток подметнаа експлозив во три воза на подземната железница во Лондон и во еден ...

Не сме поразени!

Вечер - 13.07.2005

Немаше никаква терористичка активност која би можела да укаже на серијата напади во Лондон, изјави британскиот премиер Тони Блер, во обраќањето пред членовите на Долниот дом на Парламентот на Велика Британија. "Нашата земја нема да ја порази таков терор.

Полицијата очекува нов напад во Лондон

А1 - 12.07.2005

Најверојатно ќе се случи нов терористички напад во Лондон, предупреди денеска Јан Блер, шеф на криминалистичката полиција Скотланд Јард „Веројатно ќе има нов терористички напад во Лондон, но датата не е позната“ - изјави шефот на Скотланд Јард во интервју за Радиото Би-Би-Си.

Сомнителен пакет ја затвори улицата пред кабинетот на Блер во Лондон

Вест - 12.07.2005

ЛОНДОН, 12 јули (Ројтерс) - Лондонската полиција вчера заради сомнителен пакет ги затвори улиците на кои се наоѓаат поголемиот дел од владините институции, вклучувајќи ја и улицата "Даунинг" во која живее и работи британскиот премиер Тони Блер и Форин офисот.

Познати 30 терористи и главниот командант

Време - 12.07.2005

ПО НАПАДИТЕ ВРЗ ЛОНДОН Британскиот премиер Тони Блер призна дека будноста на сите служби во светот не можела да ги сопре терористите да го нападнат Лондон и најави дека се можни нови терористички напади. - Наша прва цел сега е да ги фатиме извршителите - изјави премиерот Блер, зборувајќи за ...

Нападите не го скршија духот на Британците

Утрински - 12.07.2005

По терористичките напади во Лондон, британската полиција ги бара трагите што можат да ја однесат до извршителите Може ли во терористичката акција да има и "балканска врска° ОД НАШИОТ ДОПИСНИК ТОМИСЛАВ ИВАНОВСКИ ЛОНДОН - Забележливо е настојувањето на Лондон и на неговите жители да изгледаат како ...

"Бледолики Балканци" го завиле Лондон во црно?

Дневник - 12.07.2005

ИСТРАГАТА ТАПКА ВО МЕСТО Британските инспектори и агенти не ја отфррлаат можноста дека Ал каеда најмила бандити од Балканот за да ги извршат терористичките напади во Лондон пред една недела. Пет дена откако трите бомби во метрото и четвртата во градскиот автобус убија најмалку 49 луѓе во Лондон, ...

Бавна идентификација на мртвите!

Вечер - 12.07.2005

Во Лондон почна идентификацијата на загинатите во четирите терористички напади на 7 јули, а полицијата соопшти дека првата формално идентификувана жртва е Сузан Леви (54) од Хартс, која животот го загубила кај метро-станицата Кингс крос.

Блер ќе ги лекува „корените на тероризмот“

Време - 11.07.2005

ПО ТЕРОРИСТИЧКИТЕ НАПАДИ ВРЗ ЛОНДОН Британскиот премиер Тони Блер, по нападите врз неговиот главен град Лондон во кои беа убиени приближно 70 цивили, а околу 700 беа ранети, изјави дека мора да се лекуваат причините што го создаваат тероризмот. - Таквиот тип тероризам има многу длабоки корени.

Дали светот сега подобро ќе ја разбере Русија

Утрински - 11.07.2005

Руските политичари, на чело со Путин, по настаните во Лондон го потсетија Запад за двојните стандарди ЕКВИЛИБРИСТИКА Руските аналитичари направија мала студија по јазична еквилибристика од која се гледа колку синоними биле искористени само за да се избегне употребата на терминот крволочници за ...

Почна идентификацијата на мртвите во лондонските напади

Канал5 - 11.07.2005

Во Лондон почна идентификацијата на загинатите во четирите терористички напади од 7 јули, а полицијата соопшти дека првата формално идентификувана жртва е Сузан Леви (54) од Хартс, која животот го загубила кај метростаницата Кингс крос.

Можни се и 70 жртви!

Вечер - 11.07.2005

Британскиот печат објави за можни 70 жртви во терористичките напади, што во четвртокот се случија во центарот на Лондон, и оти истрагата е насочена кон приведување на сторителите со цел да се спречи нов напад. Лондонскиот весник "Тајмс", повикувајќи се на полициски извори, пишува дека бројот на ...