TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Реџепи повикува на војна

Вечер Прес - 11.07.2010

Тадиќ предупреди дека доколку се случи тоа, привремените институции на Косово ќе бидат единствени одговорни за катастрофалните последици од евентуаланото спроведување на таа закана - Изјавата на ...

Косово поатрактивно од Македонија за британскиот капитал

А1 - 10.07.2010

Британските компании повеќе сакаат да инвестираат во Косово отколку во Македонија. Неизвесноста поради спорот за името, бавната администрација и нејасните закони во земјава го направија Косово ...

Тадиќ: Изјавата на Бајрам Реџепи е отворена закана за војна

А1 - 10.07.2010

Српскиот претседател Борис Тадиќ изјавата на косовскиот министер за внатрешни работи Бајрам Реџепи, дека ќе испрати специјални полициски единици во Северно Косово ја оцени како отворена закана за ...

свет-Белград сака поделба за да го признае Косово

Вест - 10.07.2010

БЕЛГРАД, 10 јули - Белград планира да $ предложи на Приштина територијална размена - дел од јужниот дел од Србија за Северно Косово, објави вчера белградскиот весник "Блиц", повикувајќи се на извори ...

Закани за војна на Косово-тврди Тадиќ

Канал5 - 10.07.2010

Претседателот на Србија Борис Тадиќ смета дека изјавата на косовскиот министер за внатрешни работи Бајрам Реџепи дека ќе испрати специјални полициски сили на северот на Косово е отворена закана за ...

Реџепи: Изјавата на Тадиќ е нелогична

Алсат-М - 10.07.2010

Полицијата на Косово со своите специјални единици треба да дејствува на целата територија на земјата, вели министерот за внатрешни работи, Бајрами Реџепи, отфрлувајќи ја изјавата на претседателот на ...

Тадиќ изјавата на Реџепи ја протолкува како закана за војна

Телма - 10.07.2010

Српскиот претседател Борис Тадиќ изјавата на косовскиот министер за внатрешни работи Бајрам Реџепи, дека ќе испрати специјални полициски единици во Северно Косово ја оцени како отворена закана за ...

Свет - Северно Косово за место во ОН

Време - 10.07.2010

Поделба на Косово и размена на територии е главната идеја за која Србија, со посредство на меѓународната заедница, би сакала да седне на преговарачка маса со Приштина, се разбира, откако ...

Тадиќ:изјавите на Реџепи закана за војна

Р.С.Европа - 10.07.2010

Српскиот претседател Борис Тадиќ ја оцени како отворена закна за војна изјавата на косовскиот министер за внатрешни работи Бајрам Реџепи, дека ќе испрати специјални полициски единици во Северно ...

Тадиќ: Изјавата на Бајрам Реџепи е отворена закана за војна

Алфа - 10.07.2010

Српскиот претседател Борис Тадиќ изјавата на косовскиот министер за внатрешни работи Бајрам Реџепи, дека ќе испрати специјални полициски единици во Северно Косово ја оцени како отворена закана за ...

Тадиќ : Изјавата на Бајрам Реџепи е закана за војна

Макфакс - 10.07.2010

Изјавата на Бајрам Реџепи „ дека ќе испрати специјални полициски единици на северот на Косово“, српскиот претседател Борис Тадиќ „ја смета за отворена закана за војна “, соопштено е од кабинетот на ...

Тадиќ: Изјавата на Реџепи е закана за војна

Форум - 10.07.2010

Изјавата на Бајрам Реџепи „ дека ќе испрати специјални полициски единици на северот на Косово“, српскиот претседател Борис Тадиќ „ја смета за отворена закана за војна “, соопштено е од кабинетот на ...

Тадиќ: Изјавата на Реџепи отворена закана за војна

Нетпрес - 10.07.2010

Претседателот на Србија Борис Тадиќ смета дека изјавата на косовскиот министер за полиција во привремената влада на Косово Бајрам Реџепи, за испраќање специјални полициски единици на северот од ...

Косово не сака ОН да посредуваат во разговорите со Белград

Р.С.Европа - 10.07.2010

Косовските власти не сакаат ОН да посредуваат во евентуалните разговори меѓу Белград и Приштина кои може да се водат откако Меѓународниот суд за правда во Хаг ќе се произнесе за Косово.

Девет косовски Тониблерови (Видео)

Inpress - 10.07.2010

Приштина, 10. јули (ИНПРЕС) Девет косовски Албанци родени после НАТО бомбардирањето во 1999. година добија име Тониблер, по поранешниот британски премиер Тони Блер.

Блер за ББЦ - „Не-акцијата на Косово ќе беше криминал“

Inpress - 10.07.2010

Приштина, 10. јули (ИНПРЕС) Поранешниот британски премиер Тони Блер беше пречекан како херој и ослободител од илјадници Албанци при пристигнувањето во Приштина поради неговата помош при НАТО ...

Тачи ја исклучува можноста за замена на територии со Србија

Inpress - 10.07.2010

Дубровник, 10. јули (ИНПРЕС) Косово нема ни да ја разгледува можноста за замена на територии со Србија по етнички критериум, а поради намалуваање на тензиите во регионот затоа што тој потез би имал ...

Тадиќ: Изјавата на Бајрам Реџепи е отворена закана за војна

Сител - 10.07.2010

Српскиот претседател Борис Тадиќ изјавата на косовскиот министер за внатрешни работи Бајрам Реџепи, дека ќе испрати специјални полициски единици во Северно Косово ја оцени како отворена закана за ...

Тадиќ – Изјавата на Реџепи е отворена закана со војна

Inpress - 10.07.2010

Белград, 10. јули (ИНПРЕС) Претседателот на Србија Борис Тадиќ смета дека изјавата на Бајрам Реџепи, министерот за полиција во привремената влада на Косово, дека ќе испрати специјални полициски ...

Тачи исклучува можност на размена на територии со Србија

Форум - 10.07.2010

Косово воопшто нема да разгледува можност за размена на територии со Србија по етнички критериум, за да се намалат тензиите во регионот бидејќи тоа би имало пошироки негативни последици, изјави во ...

Реџепи упати отворена закана за војна

Кирилица - 10.07.2010

- Таквите изјави и другите провокации го загрозуваат кревкиот мир и стабилност во Северно Косово, се наведува во соопштението од кабинетот на српскиот претседател Тадиќ Српскиот претседател Борис ...

Србија за северно Косово нуди столче во ОН?

Н.Македонија - 10.07.2010

Главен адут на Белград е членството во ОН, без кое Косово не може да биде држава во вистинска смисла, пишува „Блиц“ Поделба на Косово и размена на територии е главна идеја околу која Србија со ...

Тадиќ: Косово се заканува со војна

eReporter - 10.07.2010

Српскиот претседател ја оцени како отворена закана со војна најавата на косовскиот министер за внатрешни работи за испраќање специјални полициски сили во северно Косово.

Блер:„Не-акцијата на Косово ќе беше криминал“

BBC - 09.07.2010

Поранешниот британски премиер Тони Блер беше пречекан како херој и ослободител од илјадници Албанци при пристигнувањето во Приштина поради неговата помош при НАТО интервенцијата против српските сили ...

Блиц: Србија подготвена за размена на територии со Косово

А1 - 09.07.2010

Србија на Косово, кое пред две години прогласи независност, која Белград не ја признава, наскоро ќе му понуди размена на територии, пишува денеска белградскиот весник Блиц, повикувајќи се на извори ...

Белград очекува размена на територии

Дневник - 09.07.2010

СПОРЕД ВЕСНИКОТ „БЛИЦ“ Северот на Косово би добил многу висока автономија, со што практично би се припоил кон Србија, а Косово би добило под своја надлежност дел од Прешевската долина во Србија, и, ...

Косово - Продолжува посетата на Блер

Алсат-М - 09.07.2010

Поранешниот британски премиер Тони Блер изјави дека тој воопшто не се покајал што помогнал во создавањето на независна држава Косово.

Блер: „перспективите на Србија и Косово се како одделни држави“

Телма - 09.07.2010

Поранешниот британски премиер Тони Блер изјави во Приштина дека перспективата на Србија е во ЕУ и дека би било добро доколку Белград и Приштина на тој пат одат заедно, како две држави.

Тони Блер во посета на Косово

Сител - 09.07.2010

Поранешниот британски премиер Тони Блер изјави во Приштина дека перспективата на Србија е во ЕУ и дека би било добро доколку Белград и Приштина на тој пат одат заедно, како две држави.

Тони Блер во посета на Косово

Кирилица - 09.07.2010

Поранешниот британски премиер Тони Блер изјави во Приштина дека перспективата на Србија е во ЕУ и дека би било добро доколку Белград и Приштина на тој пат одат заедно, како две држави Блер по ...

ЕП во резолуцијата за Албанија упати критики за нивото на корупција

Кирилица - 09.07.2010

Во Резолуцијата се наведува дека Албанија постигнала напредок во одредени области, но дека уште треба да се справува со корупцијата Европскиот парламент усвои резолуција за Албанија, со која ја ...

Белград на Приштина и нуди територијална размена, тврди Блиц

Р.С.Европа - 09.07.2010

Белград планира да и предложи на Приштина територијална размена - дел од јужниот дел од Србија за Северно Косово, објави денеска белградскиот весник Блиц повикувајќи се на извори блиски од ...

Косовски специјалци на северот на Косово

Форум - 09.07.2010

Косовскиот министер за внатрешни работи, за приштинскиот весник Коха Диторе изјавил дека на северот на Косово, во договор со Еулекс, ќе бидат разместени специјални сили на косовската полиција ...

Блиц: За северно Косово Белград нуди столица во ОН

Сител - 09.07.2010

Белград планира да и предложи на Приштина територијална размена - дел од јужниот дел од Србија за Северно Косово, објави денеска белградскиот весник Блиц повикувајќи се на извори блиски од ...

Резолуцијата усвоена, ЕП повикува на признавање на Косово

Кирилица - 09.07.2010

Според Драгољуб Мичуновиќ, претседател на Комитетот за надворешни работи на Собранието на Србија, потегот на Европскиот парламент е притисокот врз Србија Земјите членки на ЕУ кои досега не го ...

Блиц: Србија подготвена за размена на територии со Косово

Макфакс - 09.07.2010

Србија на Косово, кое пред две години прогласи независност, која Белград не ја признава, наскоро ќе му понуди размена на територии, пишува денеска белградскиот весник Блиц, повикувајќи се на извори ...

Блиц: За северно Косово Белград нуди столица во ОН

Кирилица - 09.07.2010

Белград планира да и предложи на Приштина територијална размена - дел од јужниот дел од Србија за Северно Косово, објави денеска белградскиот весник Блиц повикувајќи се на извори блиски од ...

Косовски специјалци на северот на Косово?

Макфакс - 09.07.2010

Косовскиот министер за внатрешни работи Бајрам Реџепи, за приштинскиот весник „Коха Диторе“ изјави дека на северот на Косово, со договор со Еулекс, ќе бидат разместени специјални сили на косовската ...

Реџепи испрати полицијата на северот на Косово

Кирилица - 09.07.2010

Полицијата има и српски полицајци и ќе служи за воспоставување на редот и мирот на северот на Косово Министерот за внатрешни работи на Косово, Бајрам Реџепи, рече дека властите на Косово во северниот ...

Тачи: Специјален статус на Косово е невозможен

Нетпрес - 09.07.2010

Косовскиот премиер Хашим Тачи ја отфрлил можноста за преговори поврзани со специјалниот статус за северниот дел на Косово, пренесува српската телевизија Б92 .

Тони Блер на Косово го поздравија девет деца по име Тони Блер

Макфакс - 09.07.2010

Поранешниот британски премиер Тони Блер, при денешната посета на Приштина го поздравија девет деца, кои го носат неговото име, поради улогата на Блер во интервенцијата на меѓународната заедница за ...

Србија подготвена за размена на територии со Косово

МРТ - 09.07.2010

Србија на Косово, кое пред две години прогласи независност, која Белград не ја признава, наскоро ќе му понуди размена на територии, пишува денеска белградскиот весник Блиц, повикувајќи се на извори ...

Конечен расплет на косовската криза?

Алфа - 09.07.2010

Додека во северниот дел на Митровица се множат инциденти, тајната дипломатија подготвува терен за конечен расплет на косовскиот јазол, тврдат српски медиуми, повикувајќи се на доверливи извори.

Нема размена на територии меѓу Србија и Косово, изјави Тачи

Р.С.Европа - 09.07.2010

Косовскиот премиер Хашим Тачи ја ислучи можноста за нови преговори за статусот на Косово и за евентуална размена не територии меѓу Приштина и Белград.

Косовски специјалци на северот на Косово

МРТ - 09.07.2010

Косовскиот министер за внатрешни работи Бајрам Реџепи, за приштинскиот весник „Коха Диторе“ изјави дека на северот на Косово, со договор со Еулекс, ќе бидат разместени специјални сили на косовската ...

Тони Блер се сретна со девет деца Тони Блер

Кирилица - 09.07.2010

На свеченоста присуствуваше и сопругата на поранешниот премиер, Чери, кои за време на свеченоста на бината им се приклучија деветте деца со исто име и ја запејаа песната на Мајкл Џексон "We are the ...

Прешевска долина за северно Косово!?

Вечер Прес - 09.07.2010

Поделба на Косово и размена на територии е главната идеја околу која Србија би сакала, со посредување на меѓународната заедница, да разговара со Приштина, веднаш по донесувањето на одлуката на ...

Не се дава северно Косово за западна Македонија

Н.Македонија - 09.07.2010

Екстремните албански структури не сакаат компромиси. Сакаат се! - Виолета Ачковска, историчарка Обновената дебата за можно отцепување на северно Косово ги ужасна албанските политичари во целиот ...

ЕУ ќе дозволи специјален статус за северно Косово?

Н.Македонија - 09.07.2010

Разговорите за северно Косово би следувале по одлуката на Меѓународниот суд за легалноста на косовската независност, но нема да стане збор за косовскиот статус или за поделба на земјата, велат ...

Србија: Размена на територии со Косово за место во ОН

eReporter - 09.07.2010

Поделба на Косово и размена на територии е главната идеја околу која Србија би сакала со посредство на меѓународната заедница да преговара со Приштина.

За северно Косово Белград нуди столица во ОН

Идивиди - 09.07.2010

Белград, 9 јули 2010 (МИА) - Белград планира да и предложи на Приштина територијална размена - дел од јужниот дел од Србија за Северно Косово, објави денеска белградскиот весник Блиц повикувајќи се ...

Тони Блер во посета на Косово

Идивиди - 09.07.2010

Приштина, 9 јули 2010 (МИА) - Поранешниот британски премиер Тони Блер изјави во Приштина дека перспективата на Србија е во ЕУ и дека би било добро доколку Белград и Приштина на тој пат одат заедно, ...

Тачи го обвинува Белград за насилствата на Косово

А1 - 08.07.2010

Косовскиот премиер Хашим Тачи на владина седница побара од Белград да се дистанцира од поттикнувањето на насилства на Косово, пренесуваат денеска приштинските медиуми.

Тони Блер денеска на Косово

Дневник - 08.07.2010

Поранешниот британски премиер Тони Блер денеска ќе го посети Косово, на покана од премиерот Хашим Тачи, јави МИА. Во текот на дводневниот престој во Приштина, Блер ќе се сретне со највисоките ...

ЕП гласа за резолуциите за Косово и Албанија

Deutsche Welle - 08.07.2010

Иако земјите на ЕУ различно гледаат на независноста на Косово, сите вложуваат заеднички напори за подобрување на ситуацијата на теренот, оцени во расправата на ЕП за Косово и Албанија, еврокомесарот ...

Свет - Блер на гости кај Тачи

Време - 08.07.2010

Поранешниот британски премиер Тони Блер од денеска е во дводневна посета на Косово, на покана на претседателот на косовската влада Хашим Тачи, пренесува приштинскиот печат.

Тони Блер во Косово

Алсат-М - 08.07.2010

Поранешниот британски премиер Тони Блер денеска ја почна дводневната посета на Косово, на покана од властите во Приштина, кои одлучија да го наградат со орден за заслуги за независноста на Косово, а ...

Тони Блер денеска на Косово

Кирилица - 08.07.2010

На покана на косовоскиот премиер Хашим Тачи, денеска во Косово ќе допатува поранешниот британски премиер Тони Блер Владиниот портпарол Мемли Красниќи изјави дека завршиле сите потребни подготовки за ...

ЕП гласа за резолуциите за Косово и Албанија

Нетпрес - 08.07.2010

Европскиот парламент ја подржува европската иднина на Косово, како и на регионот во целина. Без разлика каква и да биде пресудата на Меѓународниот суд на правадата, еврокомесарот за проширување ...

Тони Блер денеска во посета на Косово

Inpress - 08.07.2010

Приштина, 8. јули (ИНПРЕС) Поранешниот британски премиер Тони Блер го исполни ветувањето кое го даде пред неколку месеци и на покана на косовоскиот премиер Хашим Тачи, денеска ќе пристигне во посета ...

Усвоена резолуцијата за Косово

Форум - 08.07.2010

Европскиот парламент (ЕУ) со големо мнозинство гласови ја усвои резолуцијата со која преостанатите членки на ЕУ кои не ја признале независноста на Косово се повикуваат да го сторат тоа, пренесува б92 ...

Тачи го обвинува Белград за насилствата на Косово

Макфакс - 08.07.2010

Косовскиот премиер Хашим Тачи на владина седница побара од Белград да се дистанцира од поттикнувањето на насилства на Косово, пренесуваат денеска приштинските медиуми.

ЕП:Белград прагматично да се однесува кон Косово

Р.С.Европа - 08.07.2010

Европскиот парламент денеска од властите во Србија побара прагматично да се однесуваат кон статусот на Косово. Од ЕП порачале дека разбираат дека Белград во овој момент не може да го признае Косово.

Усвоена резолуцијата за Косово

Макфакс - 08.07.2010

Европскиот парламент (ЕУ) со големо мнозинство гласови ја усвои резолуцијата со која преостанатите членки на ЕУ кои не ја признале независноста на Косово се повикуваат да го сторат тоа, пренесува Б92.

Блер во посета на Косово

Р.С.Европа - 08.07.2010

Поранешниот британски премиер Тони Блер денеска ќе го посети Косово на покана на премиерот Хашим Тачи. Потпаролот на владата, Мемли Красниќи изјави дека тие ги завршиле сите потребни подготовки за ...

ЕП усвои Резолуција за Албанија

Р.С.Европа - 08.07.2010

Европскиот парламент усвои резолуција за Албанија, со која ја повикува земјата да стави крај на политичката криза. Во Резолуцијата се наведува дека Албанија постигнала напредок во одредени области, ...

Преговори Белград Приштина за неколку месеци?

Канал 77 - 08.07.2010

Преговорите меѓу Приштина и Белград би можеле да почнат неколку месеци откако Меѓународниот суд на правдата ќе ја објави одлуката околу легалноста на еднострано прогласената независност на Косово.

Северно Косово како Северна Ирска!?

Вечер Прес - 08.07.2010

Специјалниот статус би бил сличен на статусот што го имаат Јужен Тирол или Северна Ирска, при што Белград би бил гарант на овој статус, исто како што е Виена во случајот со Јужен Тирол во Италија ...

Состојбата на Косово не ја плаши Македонија

Н.Македонија - 08.07.2010

Македонските политичари ианалитичари не веруваат дека идеите за размена на територии меѓу Србија и Косово ќе се остварат и ќе ја засегнат Македонија, но некои потајно признаваат дека треба будно да ...

ЕП ги повика сите членки на ЕУ да го признаат Косово

eReporter - 08.07.2010

Европскиот парламент ги повика сите членки на Европската унија да ја признаат независноста на Косово. Досега Косово ги признале 22 држави од Унијата.

Свет - Да не се поддржуварадикализмот на Косово

Време - 07.07.2010

Претседателот на Србија, Борис Тадиќ, вчера во Њујорк изјави дека Србија ќе биде принудена да го преиспита својот однос кон меѓународното присуство на Косово доколку меѓународните фактори не ...

Советот за безбедност на ОН разговараше за Косово

Алсат-М - 07.07.2010

Советот за безбедност на Обединетите Нации разговараше на вонредна седница во Њујорк за ситуацијата во северниот дел на Косово.

Приштина: Можно е Србите самите да ја фрлиле бомбата во Митровица

Дневник - 07.07.2010

Српскиот претседател Борис Тадиќ и шефот на косовската дипломатија Скендер Хисени се скараа пред Советот за безбедност на ОН, каде што Хисени рече оти е можно Срби да ја фрлиле бомбата што уби едно ...

Вонредна седница на СБ за Косово

Deutsche Welle - 07.07.2010

На барање на Србија, Советот за безбедност на ОН одржа вонредна седница на која се разгледа влошената ситуација на Косово.

Тони Блер во посета на Косово

Макфакс - 07.07.2010

Поранешниот премиер на Велика Британија, Тони Блер ќе допатува утре во дводневна посета на Косово, на покана на претседателот на привремената влада, Хашим Тачи.

„Зери“:Преговори Белград Приштина за неколку месеци?

Макфакс - 07.07.2010

Преговорите меѓу Приштина и Белград би можеле да почнат неколку месеци откако Меѓународниот суд на правдата ќе ја објави одлуката околу легалноста на еднострано прогласената независност на Косово.

Не знаев дека си го ризикувам животот кога влегувам во Собранието

Кирилица - 07.07.2010

Пратеникот во Собранието на Косово кој пред некој ден беше застрелан загрижен за својата безбедност Шефот на пратеничкиот клуб на Србите во Собранието на Косово, Петар Милетиќ, изјави дека му е тешко ...

Тони Блер утре доаѓа во Косово

Нетпрес - 07.07.2010

На Косово утре ќе допатува Тони Блер, поранешен премиер на Велика Британија. Неговиот дводневен престој во Приштина е на повик на косовскиот премиер Хашим Тачи.

Блер утре ќе го посети Косово

Р.С.Европа - 07.07.2010

Поранешниот премиер на Велика Британија Тони Блер утре ќе го посети Косово на покана на премиерот Хашим Тачи, соопштуваат од владата на Косово.

Филе:ЕУ ќе продолжи да соработува со Косово

Р.С.Европа - 07.07.2010

Европскиот комесар за проширување Штефан Филе денеска во Европскиот парламент изјави дека иако земјите-членки на ЕУ имаат различни погледи на едностраната независност на Косово, сите држави на ЕУ се ...

Тадиќ: Косово не е држава

Кирилица - 07.07.2010

Српскиот претседател Борис Тадиќ порача вчеравечер во Советот за безбедност на ОН дека Косово не е држава, дека нема суверенитет и оти тоа не е само став на Србија, туку и на поголем дел од членките ...

Размена на територии

Р.С.Европа - 07.07.2010

Во Србија и на Косово во последно време повторно се појавија идеи за можна размена на територии и ново разграничување. Притоа се мисли на Прешево кое би се припоило кон Косово во замена за северниот ...

Да се прекинат уривачките потези на Приштина!

Вечер Прес - 07.07.2010

Тадиќ истакна дека, според него, Косово не е држава, дека нема суверенитет и оти тоа не е само став на Србија, туку и на поголем дел од членките на ОН Српскиот претседател Борис Тадиќ завчера ...

Косово не е држава

Идивиди - 07.07.2010

Њујорк, 6 јули 2010 (МИА) - Српскиот претседател Борис Тадиќ порача вечерва во Советот за безбедност на ОН дека Косово не е држава, дека нема суверенитет и оти тоа не е само став на Србија, туку и на ...

Итна седница на СБ на ОН за инцидентите на Косово

А1 - 06.07.2010

Влошената безбедносна состојба на северот на Косово е тема на итната седница на Советот за безбедност на Обединетите нации. Седницата се одржува на итно барање на официјален Белград.

Свет - Српски пратеник ранет на Косово

Време - 06.07.2010

Пратеникот во Собранието на Косово од српска националност Петар Милетиќ вчера изутрина е ранет во северниот дел на Косовска Митровица.

Тадиќ тврди дека меѓународната заедница го дестабилизира Косово

Дневник - 06.07.2010

Претседателот на Србија, Борис Тадиќ, изјави во Њујорк дека Србија ќе биде принудена да го преиспита својот однос кон меѓународното присуство на Косово ако меѓународните фактори не претстават да ги ...

Вонредна седница на СБ на ОН посветена на ситуацијата во Косово

Алсат-М - 06.07.2010

По повод најновите случувања во Косово, по серијата оружени напади во северниот дел од Косовска Митровица, во Њујорк денеска ќе се одржи вонредна седница на Советот за безбедност на ОН.

Тадиќ побара светот да не го поддржува радикализмот на Приштина

Телма - 06.07.2010

Претседателот на Србија Борис Тадиќ изјави денеска во Њујорк дека Србија ќе биде принудена да го преиспита својот однос кон меѓународното присуство на Косово, доколку меѓународните фактори не ...

Осуда на настаните во Косовска Митровица

Утрински - 06.07.2010

Демократската партија на Србите во Македонија најостро го осудува, како што наведува во вчерашното соопштение, „терористичкиот акт во Косовска Митровица и бара решителна акција на државните органи на ...

Ранет српски пратеник во Косовска Митровица

Дневник - 06.07.2010

Високиот функционер на Самостојно-либералната партија и пратеник во Собранието на Косово, Петар Милетиќ, е ранет вчера изутрина во северниот дел на Косовска Митровица, откако врз него бил отворен ...

Тадиќ во оон порача дека Косово не е држава

Телма - 06.07.2010

Српскиот претседател Борис Тадиќ порача вечерва во Советот за безбедност на ОН дека Косово не е држава, дека нема суверенитет и оти тоа не е само став на Србија, туку и на поголем дел од членките на ...

Приштина решена да го спроведе планот за северено Косово

Телма - 06.07.2010

Косовскиот министер за внатрешни работи Бајрам Реџепи изјави дека косовската Влада ќе продолжи да го применува планот за северно Косово и покрај тензиите.

Косово тема на Советот за безбедност на ОН

Канал5 - 06.07.2010

Седницата ја закажа земјата претседавач Нигерија, на барање на Србија, а на неа присуствува и шефот на мисијата на ОН во Косово Ламберто Занијер.

Тадиќ: Меѓународните фактори да престанат со поддршка на дестабилизирачките потези на Приштина

Алфа - 06.07.2010

Претседателот на Србија Борис Тадиќ изјави денеска во Њујорк дека Србија ќе биде принудена да го преиспита својот однос кон меѓународното присуство на Косово, доколку меѓународните фактори не ...

Тадиќ ја опомена меѓународната заедница за Косово

Сител - 06.07.2010

Претседателот на Србија Борис Тадиќ изјави денеска во Њујорк дека Србија ќе биде принудена да го преиспита својот однос кон меѓународното присуство на Косово, доколку меѓународните фактори не ...

Тадиќ се обрати пред Советот за безбедност на ОН

Р.С.Европа - 06.07.2010

Претседателот на Србија Борис Тадиќ денеска од Њујорк изјавил дека Србија ќе го преизпита својот однос кон меѓународното присуство на Косово, ако и понатаму меѓународниот фактор продолжи да ги ...

Косово не се откажува од интегрирање на северните региони

Р.С.Европа - 06.07.2010

Владата на Косово ќе продложи да го применува планот за северно Косово и покрај тензиите, изјавил косовскиот министер за внатрешни работи Бајрам Реџепи.

Советот за безбедност ја разгледува ситуацијата на Косово

Нетпрес - 06.07.2010

Советот за безбедност на Обединети Нации, на денешната седница ќе ја разгледува влошената безбедносна ситуација во северниот дел на Косово, соопштуваат српските медиуми.

Вонредна седница на СБ на ОН посветена на ситуацијата во Косово

Сител - 06.07.2010

По повод најновите случувања во Косово, по серијата оружени напади во северниот дел од Косовска Митровица, во Њујорк денеска ќе се одржи вонредна седница на Советот за безбедност на ОН.

Советот за безбедност на ОН одржува вонредна седница за Косово

Алфа - 06.07.2010

Советот за безбедност на ОН денеска на барање на Србија ќе одржи седница на која ќе се расправа за новонастаната состојба на северот на Косово.

Советот за безбедност расправа за Косово

Алфа - 06.07.2010

Советот за безбедност на ОН одржува вонредна седница на барање на Србија на која се расправа за новонастаната состојба на северот на Косово.

Хисени: Белград да не се меша во внатрешните работи на Косово

Сител - 06.07.2010

Косовскиот министер за надворешни работи Скендер Хисени изјави денеска на вонредната седница на Советот за безбедност на ОН дека „Белград треба да престане да се меша во внатрешните работи на Косово ...

Тадиќ: Косово не е држава

Сител - 06.07.2010

Српскиот претседател Борис Тадиќ порача вечерва во Советот за безбедност на ОН дека Косово не е држава, дека нема суверенитет и оти тоа не е само став на Србија, туку и на поголем дел од членките на ...

Косово на дневен ред на Советот за безбедност

Inpress - 06.07.2010

Њујорк, 6. јкули (ИНПРЕС) Влошената безбедносна ситуација во северниот дел на Косово, ќе се најде меѓу темите за кои ќе се расправа на денешната седница на Советот за безбедност на Обединети Нации.

Тадиќ ќе присуствува на вонредната седница на СБ на ОН

Кирилица - 06.07.2010

Во Северна Митровица се случи уште еден вооружен напад во кој е ранет висок функционер на Самостојно-либералните странки и пратеник во Косово, Петар Милетич По повод најновата ситуација на Косово и ...

Ранет пратеник во Косовска Митровица

Канал 77 - 06.07.2010

Високиот функционер од Самостојно-либералната партија и пратеник во Собранието на Косово Петар Милетиќ е ранет изутринава околу 8 часот и 30 минути во северниот дел на Косовска Митровица, откако врз ...

Српски пратеник ранет на Косово

Н.Македонија - 06.07.2010

Петар Милетиќ од Самостојната либерална партија (СЛП) е ранет пред својот дом во Косовска Митровица. Причина за нападот можеби е фактот што СЛП учествува во работата на косовскиот парламент и ...

ОН – Инцидентите на Косово изолирани случаи

eReporter - 06.07.2010

Мнозинството во Советот за безбедност (СБ) на ОН денеска на итен состанок оцени дека последните инциденти на северот на Косово се изолирани случаи и оти, и покрај тоа, состојбата на Косово е стабилна.

Нов инцидент на Косово

BBC - 05.07.2010

Етнички Србин, член на косовскиот парламент е застрелан од напаѓач во поделениот град Митровица. Инцидентот се случува три дена откако еден Србин беше убиен, а 10 други ранети во демонстрации во ...

Ранет српски пратеник на Косово

А1 - 05.07.2010

Висок функционер на Самостојната либерална партија и еден од десетмината српски пратеници во 120-члениот косовски парламент, Петар Милетиќ денеска беше ранет со огнено оружје во Косовска Митровица.

Нов инцидент во Косовска Митровица - ранет пратеник србин

Телма - 05.07.2010

Високиот функционер од Самостојно-либералната партија и пратеник во Собранието на Косово Петар Милетиќ е ранет изутринава околу 8 часот и 30 минути во северниот дел на Косовска Митровица, откако врз ...

Ранет српски пратеник во косовскиот парламент

Канал5 - 05.07.2010

Пратеникот во Собранието на Косово од српска националност Петар Милетиќ е ранет утрото во северниот дел на Косовска Митровица.

Ранет пратеник во Косовска Митровица

Алсат-М - 05.07.2010

Високиот функционер од Самостојно-либералната партија и пратеник во Собранието на Косово Петар Милетиќ е ранет изутринава околу 8 часот и 30 минути во северниот дел на Косовска Митровица, откако врз ...

Ранет пратеник во Косовска Митровица

Сител - 05.07.2010

Високиот функционер од Самостојно-либералната партија и пратеник во Собранието на Косово Петар Милетиќ е ранет изутринава околу 8 часот и 30 минути во северниот дел на Косовска Митровица, откако врз ...

Триста илјади евра за обезбедувањето на Блер

Макфакс - 05.07.2010

Повеќе од 300 илјади евра годишно се троши на обезбедувањето на бившиот британски премиер Тони Блер, но владата на премиерот Дејвид Камерон има намера тој износ да го сведе на “нормала“, во рамки на ...

Ранет српски пратеник на Косово

Макфакс - 05.07.2010

Висок функционер на Самостојната либерална партија и еден од десетмината српски пратеници во 120-члениот косовски парламент Петар Милетиќ денеска беше ранет со огнено оружје во Косовска Митровица.

Ранет српски пратеник на Косово

Кајгана - 05.07.2010

Висок функционер на Самостојната либерална партија и еден од десетмината српски пратеници во 120-члениот косовски парламент Петар Милетиќ денеска беше ранет со огнено оружје во Косовска Митровица.

Ранет пратеник на Собранието на Косово

Кирилица - 05.07.2010

Милетиќ, бил повреден во северниот дел на Косовска Митровица, на улица Танаска Рајиќ, потврдува косовската полиција Член на Независната Либералната партија во Собранието на Косово, Петар Милетиќ, е ...

Ново насилство на Косово, ранет пратеник

Алфа - 05.07.2010

Во северниот дел на Косовска Митровица ранет е шефот на Самостојната либерална партија и пратеник во Собранието на Косово, Петар Милетиќ.

Ранет српски пратеник на Косово

Форум - 05.07.2010

Висок функционер на Самостојната либерална партија и еден од десетмината српски пратеници во 120-члениот косовски парламент Петар Милетиќ денеска беше ранет со огнено оружје во Косовска Митровица ...

Ранет пратеник во Косовска Митровица

Алфа - 05.07.2010

Високиот функционер од Самостојно-либералната партија и пратеник во Собранието на Косово Петар Милетиќ е ранет изутринава околу 8 часот и 30 минути во северниот дел на Косовска Митровица, откако врз ...

Ранет пратеник во Косовска Митровица

Кирилица - 05.07.2010

Високиот функционер од Самостојно-либералната партија и пратеник во Собранието на Косово Петар Милетиќ е ранет изутринава околу 8 часот и 30 минути во северниот дел на Косовска Митровица, откако врз ...

Косово: Ранет пратеник од Либералната партија

Нетпрес - 05.07.2010

Косовскиот пратеник Петар Милетич, утрово е ранет со огнено оружје пред неговиот стан каде што живее во северниот дел на Косовска Митровица, потврдува косовската полиција.

Во Косовска Митровица ранет косовски пратеник

Р.С.Европа - 05.07.2010

Пратеникот во Собранието на Косово Петар Милетиќ изутрината бил ранет од непознат напаѓач пред неговиот стан во северниот дел на Косовска Митровица.

Ранет пратеникот Петар Милетиќ

Вечер Прес - 05.07.2010

Инцидентот се случил пред зградата во која Милетиќ живее со семејството, а врз него е пукано со четири куршуми од кои два завршиле во неговите натколеници Високиот функционер од ...

Триста илјади евра за обезбедувањето на Блер

Точка - 05.07.2010

Повеќе од 300 илјади евра годишно се троши на обезбедувањето на бившиот британски премиер Тони Блер, но владата на премиерот Дејвид Камерон има намера тој износ да го сведе на “нормала“, во рамки на ...

Приштина: Зад нападот стојат српски екстремисти

Н.Македонија - 05.07.2010

Косовскиот министер за внатрешни работи Бајрам Реџепи за бомбашкиот напад во петокот во северниот дел на Косовска Митровица ги обвини српските екстремисти.

Косово го осуди нападот врз српскиот пратеник

eReporter - 05.07.2010

Властите во Косово силно го осудија вооружениот напад врз пратеникот на Самостојната либерална партија Петар Милетиќ, што утрината се случи во Косовска Митровица.

Ранет српски политичар на Косово

eReporter - 05.07.2010

Српски политичар од Косово е ранет со четири истрели од пиштол утринава во Косовска Митровица, тој е надвор од животна опасност, а напаѓачот засега е непознат.

Ранет пратеник во Косовска Митровица

Идивиди - 05.07.2010

Косовска Митровица, 5 јули 2010 (МИА) - Високиот функционер од Самостојно-либералната партија и пратеник во Собранието на Косово Петар Милетиќ е ранет изутринава околу 8 часот и 30 минути во ...