TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Мисија на ОН во инспекција на Косово

Вест - 14.04.2007

ОБЕДИНЕТИ НАЦИИ, 14 април (Ројтерс) - Советот за безбедност на ОН одлучи да прати мисија на Косово на крајот од април додека да одлучи за иднината на покраината, изјави претседателот на советот. Во мисијата ќе бидат вклучени амбасадори или нивни застапници од 15-те земји членки на советот додека ...

Дали Ал Каеда го демне Косово (2)

Утрински - 14.04.2007

Мислења Програмата што ја предлага Ахтисари во овој момент нема алтернатива ТОДОР АТАНАСОВСКИ Ситуацијата во Косово и сегашната положба во која е покраината кардинално се поинакви од онаа во која беше за време на владеењето на Милошевиќ. Косово е под меѓународна административна управа седум години.

Бан Ки-мун и Бил Клинтон на конференција за Косово

Дневник - 14.04.2007

Генералниот секретар на Обединетите нации, Бан Ки-мун, завчера уште еднаш се сретна со преговарачкиот тим на Приштина, во рамките на посебна конференција за ситуацијата на Косово по евентуалното усвојување нова резолуција на Советот за безбедност.

Бан Ки-мун се сретна со преговарачкиот тим на Албанците од Косово

А1 - 13.04.2007

Генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун вчера уште еднаш се сретна со преговарачкиот тим на Албанците од Косово. Средбата на генералниот секретар и албанската делегација е дел од посебна конференција за развој на стратегијата за првите 120 дена од политиката на и кон Косово доколку Советот за ...

Дали Ал Каеда го демне Косово (1)

Утрински - 13.04.2007

Мислења Што сакаат вахабизмот и Ал Каеда да постигнат на Балканот покрај ширењето на исламот ТОДОР АТАНАСОВСКИ Пред седум години (2000 година, 18, 19 и 20 јуни - „Утрински весник“) низ поврзана аналогична процена на ситуацијата се обидов, чинам и успеав, да го предвидам можниот развој што доведе до ...

Готови планови за евакуација на српски бегалци

Дневник - 13.04.2007

Меѓународни организации имаат готови планови за евакуирање на српски бегалци од Косово, ако покраината добие независност, пишува германскиот весник „Шпигел“. - Ако косовските Албанци објават независност, не би можело да се исклучи признавање на Косово од страна на САД.

Словенија - колонијална сила на Балканот

Дневник - 13.04.2007

Словенечката војска на Косово забрзано се развива во сила за интервенција , која ги штити националните и пред се' економските интереси на земјата на туѓа територија Учеството на 600-те словенечки војници во составот на КФОР и офанзивата на словенечките бизнисмени на Косово се демонстрација на моќта ...

Во Њујорк конференција за политиката на и кон Косово

Канал5 - 13.04.2007

Генералниот секретар на ОН Бан Ки-Мон вчера уште еднаш се сретна со преговарачкиот тим на Албанците од Косово. Њујорк, 13 април (МИА) - Генералниот секретар на ОН Бан Ки-Мон вчера уште еднаш се сретна со преговарачкиот тим на Албанците од Косово.

Војници-бизнисмени!

Вечер - 13.04.2007

Само годинава, претпријатијата од Дежела во Косово инвестирале над 500 милиони долари, со што, Словенија стана најголем финансиер во ова парче од Балканот Тивко и без многу помпи словенечката војска (СВ) фати стратешка позиција во Косово.

Независноста на Косово се одлага за наесен?

Утрински - 12.04.2007

Приштина - За време на претстојната посета на Њујорк, каде што ќе учествуваат на меѓународниот собир „Косово во 120 дена транзиција“, членовите на косовскиот преговарачки тим ќе бидат информирани дека одлуката за независност на покраината ќе биде донесена наесен, објави приштинскиот весник ...

Косово независно дури наесен

Дневник - 12.04.2007

Косовскиот преговарачки тим при посетата на Њујорк ќе биде информиран дека одлуката за независност на покраината ќе биде донесена наесен, објавува приштинскиот весник „Експрес“. Весникот, цитирајќи западен дипломат, пишува дека и покрај најавите дека косовското Собрание ќе прогласи независност ...

Србија ќе му помогне на КФОР

Дневник - 12.04.2007

Србија е подготвена во секој момент да му помогне на КФОР за да ги заштити Србите и другите малцинства на Косово, ако тоа биде потребно, изјави српскиот претседател Борис Тадиќ. - Добив уверување дека, ако во кој било момент би биле под закана Србите или другите неалбански заедници во Косово, ...

Ќе им помогнеме на КФОР и УНМИК

Вечер - 12.04.2007

Претседателот Борис Тадиќ вчера изјави дека Србија е подготвена во секој момент да им помогне на силите на КФОР и УНМИК за воспоставување на безбедноста во Косово. Оваа изјава поризлезе по уверувањата на меѓународните сили дека нивната ангажираност во Косово во наредниот период ќе биде поголема и ...

Независноста на Косово наесен

Вечер - 12.04.2007

За време на претстојната посета на Њујорк, каде ќе учествуваат на меѓународниот собир "Косово во 120 дена транзиција", членовите на косовскиот преговарачки тим ќе бидат информирани дека одлуката за независност на покраината ќе биде донесена наесен, објавува вчера приштинскиот весник "Експрес".

Питер Фејт шеф на мисијата на ЕУ во Косово?

Утрински - 11.04.2007

Лондон - Холандскиот дипломат Питер Фејт, кој важи за добар познавач на состојбите на Балканот, е кандидат за шеф на мисијата на Европската унија во Косово, открива за Би-Би-Си британскиот публицист Тим Џуда. Холанѓанецот неколку пати досега се има вклучувано во операции за смирување на ...

На Косово ќе се повтори израелската грешка?

Дневник - 11.04.2007

Услови за независност на Косово се понуда за европска перспектива на Косово и на Србија, и посилен притисок од Контакт-групата до двете страни да постигнат договор Руската блада исцртува неочекувана паралела меѓу предложеното решение за надгледувана независност на Косово и создавањето на ...

Косовскиот преговарачки тим ќе учествуува на меѓународна конференција во Њујорк

Канал5 - 11.04.2007

Членови на косовскиот преговарачкиот тим денеска ќе отпатуваат за Њујорк каде ќе учествуваат на меѓународниот собир посветен на транзицскиот период на Косово, по усвојувањето на новата резолуција во Советот за безбедност при Обединетите нации за новиот статус на покраината, јавија приштинските ...

Тадиќ: Србија е подготвена да им помогне на КФОР и на УНМИК во Косово

Канал5 - 11.04.2007

Ако е неопходно, Србија е подготвена во секој момент да им помогне на силите на НАТО во Косово (КФОР) за безбедноста во покраината, изјави денеска српскиот претседател Борис Тадиќ. Белград, 11 април (МИА) - Ако е неопходно, Србија е подготвена во секој момент да им помогне на силите на НАТО во ...

Ни Русија ни НАТО не не условуваа за Косово

Вечер - 11.04.2007

Тој нагласи дека Србија со Русија има редовни контакти и преку амбасадата и рускиот воен претставник, но оти на ниту една од тие средби Косово не е спомнато "како втор тас на вагата за да се стави вето во случај на прогласување независност на Косово" Министерот за одбрана на Србија Зоран Станковиќ ...

Станковиќ: Русија и НАТО не ја условуваат Србија

А1 - 10.04.2007

Министерот за одбрана на Србија Зоран Станковиќ ги демантираше тврдењата дека Русија побарала Србија да се откаже од евроатлантските интеграции, во замена за вето во Советот за безбедност. „Ни Русија ни НАТО не ја условуваа нашата земја со некакви погодности во замена за независност на Косово“, ...

Можна ескалација на насилствата во Косово

Утрински - 10.04.2007

Берлин - Меѓународните организации за помош веќе имаат планови за евакуација на Србите од Косово, објави вчера германскиот политички неделник „Шпигел“. - Албанските политичари веќе се закануваат со еднострано прогласување на независност на Косово.

Американскиот Конгрес ќе носи резолуција за Косово

Утрински - 10.04.2007

Њујорк - Горниот дом на американскиот Конгрес идната недела ќе започне со расправа за резолуцијата посветена на статусот на Косово, што ја предложија сенаторите Џо Либерман, Џозеф Бајден, Џон Мекејн и Гордон Смит. Сенаторите го поддржуваат предлог-решението за статусот на Косово што го изработи ...

Сезона на пресилни зборови

Утрински - 10.04.2007

Европа - Балкан Се создава впечаток дека Србија поради Косово е подготвена доброволно да стане дел од сферата на интереси на Русија ИВАН ТОРОВ БЕЛГРАД - Изгледа дека само српските официјални претставници, пред се', премиерот Коштуница и шефот на државата, Тадиќ, и нивните советници, отворањето на ...

САД подготвуваат резолуција за независно Косово

Дневник - 10.04.2007

Американскиот Сенат идната недела ќе почне расправа за резолуцијата за статусот на Косово, што ја предложија сенаторите Џо Либерман, Џозеф Бајден, Џон Мекејн и Гордон Смит. Сенаторите го поддржуваат предлогот на меѓународниот посредник Марти Ахтисари и заклучуваат дека „надгледуваната независност“ ...

Ни Русија ни НАТО не поставуваат услови за Косово, тврди српскиот министер за одбрана

Канал5 - 10.04.2007

Министерот за одбрана на Србија Зоран Станковиќ ги демантираше тврдењата дека Русија побарала Србија да се откаже од евроатлантските интеграции, во замена за вето во Советот за безбедност. Виена, 10 април (МИА) - Министерот за одбрана на Србија Зоран Станковиќ ги демантираше тврдењата дека Русија ...

Израел и Косово - може ли да се зборува за една иста грешка?

Канал5 - 10.04.2007

Во својот „Преглед на принципите на надворешната политика“, објавен неодамна, руската Влада исцртува неочекувана паралела меѓу независноста на Косово, предложена од страна на специјалниот пратеник на ОН Марти Ахтисари, и создавањето на израелската држава.

„Шпигел“: Можна ескалација на насилствата во Косово

А1 - 09.04.2007

Меѓународните организации за помош веќе имаат планови за евакуација на Србите од Косово, објави денеска германскиот политички неделник „Шпигел“. „Албанските политичари веќе се закануваат со еднострано прогласување на независност на Косово.

Москва: Планот на Ахтисари не е основа за решение

Макфакс - 09.04.2007

Москва Планот на Марти Ахтисари не може да биде основа за конечно решение за Косово, соопшти попладнево руското Министерство за надворешни работи. Според истиот извор, Русија и натаму смета дека “форсирање на решение за процесот на давање сувереност на Косово е контрапродуктивно“.

Москва се уште со различен став од САД за Косово

Макфакс - 09.04.2007

Мадрид Москва и натаму има поинаков став од Вашингтон кога станува збор за иднината на Косово, изјави синоќа во Мадрид, шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров. “Русија има свое гледиште за Косово. Тоа е поинакво од она на САД“, изјави Лавров, по разговорите со шпанскиот министер за надворешни ...

Приштина ги утврди приоритетите пред усвојувањето резолуција во ОН

Макфакс - 09.04.2007

Приштина Косовскиот преговарачки тим ги утврди главните приоритети кои треба да ги оствари пред усвојувањето нова резолуција за Косово во Советот за безбедност (СБ) на ОН. Преговарачкиот тим како итни задачи кои до крајот на мај треба да се завршат ги посочи усвојувањето на новиот Устав, изборниот ...

Косово симнато од дневен ред на Советот ЕУ

Макфакс - 09.04.2007

Брисел/Москва Прашањето за идниот статус на Косово е симнато од дневен ред на состанокот на Советот на министри на Европската унија (ЕУ). Ова денеска го пренесе руската агенција Итар –Тасс, повикувајќи на се официјално соопштение од Брисел.

САД не рекле дека еднострано ќе го признаат Косово

Макфакс - 09.04.2007

Белград, Државниот потсекретар Николас Барнс не рекол дека САД еднострано ќе ја признаат независноста на Косово, доколку Советот за безбедност(СБ) на Обединетите нации (ОН) не усвои нова резолуција. Ова го изјави американскиот амбасадор во Белград Мајкл Полт, кој додаде дека САД сепак сметаат, оти ...

Лавров: Наметнувањето решение за Косово неприфатливо

Макфакс - 09.04.2007

Белград Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека наметнувањето решение за идниот статус на Косово е апсолутно неприфатливо и оти е неопходно преговорите да продолжат. Лавров денеска по средбата во Белград со српскиот претседател Борис Тадиќ рече дека Русија се залага мисијата ...