TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Сакам да кажам - Ни вашите ни нашите

Вест - 03.07.2010

За уривање на државата ниедна партија не добила мандат ниту од сопствените гласачи... Пишува Горан Михајловски Драги мои , Многу ви благодарам што деновиве испративте стотици честитки за јубилејот на ...

Бошкоски го обвинува Груевски дека воведува диктатура

Утрински - 03.07.2010

Лидерот на Обединети за Македонија, Љубе Бошкоски, вчера ги обвини Владата и премиерот Никола Груевски дека во изминативе четири години работат на воведување диктатура во државата.

Обединети за Македонија: Власта не ги почитува институциите

А1 - 02.07.2010

Со слични оценки за однесувањето на власта и за непочитувањето на институциите на системот се огласи и Обединети за Македонија.

За новиот ДУП ќе се изјаснува и стручната јавност

А1 - 02.07.2010

Невладините организации и стручната јавност бара да се вклучи во проектот „Скопје 2014“, откако Уставниот суд утврди дека повеќе од 20 објекти од најголемиот урбанистички проект на Владата не се ...

Одлуките на Уставниот суд задолжителни

Р.С.Европа - 02.07.2010

Непочитувањето на одлуките на Уставниот суд дефинитивно ќе значи криза на функционирање на институциите и ќе се доведе во прашање постоењето на правна држава, велат експеритите.

Не го бојкотираме Уставен суд

Утрински - 02.07.2010

Судскиот совет проценил дека нема потреба да се произнесат околу иницијативите за оспорените правилници пред Уставен суд, бидејќи сметале дека секоја институција треба да си ја работи својата работа.

Владата нема да го запре „Скопје 2014“

Утрински - 02.07.2010

Одлуката на Уставен суд не го запира проектот „Скопје 2014“. Премиерот Никола Груевски вчера изјави дека не очекува застој во изградбата, оти за најголем дел од нив веќе биле обезбедени градежни ...

Бошкоски: „Груевски прати опасна порака за непочитување на законите“

Телма - 02.07.2010

Владата, oсобено преку изјавата на премиерот Груевски, се става над Уставниот суд и со тоа праќа многу јасна, но опасна порака, изјави на прес-конрференција лидерот на Обединети за Македонија, Љубе ...

Нокаут во „Малиот ринг“

Дневник - 02.07.2010

Општина Центар не објаснува што ќе преземе откако Уставен суд ги укина последните измени на детаљниот план за строгиот центар, со кој беа предвидени дел од објектите во „Скопје 2014“ Одлуката на ...

Судот на Црвенковски против владата на Бучковски

Н.Македонија - 02.07.2010

Уставниот суд поведе постапка за оценување на правилата врз основа на кои Судскиот совет ја разреши судијката Виолета Дума и уште неколкумина други судии од тој пакет.

Уставен: Министерката за култура манипулира со Триумфалната капија

Алфа - 02.07.2010

Министерката за култура манипулира со јавноста кога се повикува на одобрението за градба на Тримфалната капија за да не ја испочитува одлуката на Уставен со која се укина актот со кој е донесен ...

Бошкоски: Груевски се става над Уставниот суд

Алсат-М - 02.07.2010

Власта не ги почитува и ги игнорира одлуките на Уставниот суд, обвини денеска лидерот на Обединети за Македонија Љубе Бошкоски.

Триумфалната порта ќе се гради на плоштадот и покрај одлуката на Уставниот суд

А1 - 01.07.2010

Нема да има отстапки од предвидените градби во проектот 2014-та и покрај одлуката на Уставниот суд да се укинат измените на деталниот урбанистички план за малиот ринг што општина Центар го усвои во ...

Препукувања меѓу претседателите на Уставниот суд и Судскиот совет

А1 - 01.07.2010

Немаме обврска да одговараме на барањата на Уставниот суд. По една недела претседателот на судскиот совет Грчев му одговара на претседателот на Уставен суд Трендафил Ивановски.

Македонија - Уставниот суд собори половина „Скопје 2014“

Време - 01.07.2010

Ана Анастасовска Триумфалната порта, катната гаража во барокен стил, фасадите на објектите од Даутпашин амам до Ристиќевата палата, менадите пред Македонската опера и балет, како и новата зграда на ...

Триумфалната капија ќе се гради

Р.С.Европа - 01.07.2010

Голем дел од планираните градби со проектот ,,Скопје 2014" паднаа на Уставен суд. Од министерството за култура денеска соопштуваат дека скулптурата ,,Порта Македонија" за која тие се надлежни ќе ...

Уставен ја урна триумфалната порта

Утрински - 01.07.2010

Уставните судии ја запреа изградбата на триумфалната порта, на барокната катна гаража, новиот објект на МНР, 29 скулптури на мостот „Око“, а, практично, забранија и фасадите на плоштадот да добијат ...

Опозицијата бара Владата да го почитува Уставниот суд

Телма - 01.07.2010

Политичките партии бараат од Владата да ја почитува одлуката на Уставниот суд и да ги стопира градежните активности за Триумфалната порта, катните гаражи, пешачкиот мост и неколкуте фонтани од ...

Уставен суд го укина „Мал Ринг“

Н.Македонија - 01.07.2010

Од општина Центар не ја коментираат одлуката, но ќе ја почитуваат, додека подносителот на иницијативата за испитување на уставноста и законитоста на ДУП, Мирослав Грчев тврди дека одлуката е ...

„Триумфална порта“ ќе продолжи да се гради

Алсат-М - 01.07.2010

Скулптурата „Порта“ ќе продолжи да се гради затоа што Министерството за култура има добиено одобрение за градба пред да се донесе одлуката од страна на Уставниот суд, изјави за Радио Слободна Европа ...

„Триумфална порта“ ќе продолжи да се гради

Алфа - 01.07.2010

Скулптурата „Порта“ ќе продолжи да се гради затоа што Министерството за култура има добиено одобрение за градба пред да се донесе одлуката од страна на Уставниот суд, изјави за Радио Слободна Европа ...

Триумфалната капија сепак ќе се гради

Форум - 01.07.2010

„Одлуката на Уставниот суд нема да се рефлектира врз изградбата на скулптурата „Порта Македонија“, бидејќи Министерството за култура има добиено одобрение за градба, пред да се донесе оваа одлука“, ...

Груевски не очекува застој во изградбата за објектите од „Скопје 2014“

Кајгана - 01.07.2010

И покрај одлуката на уставниот суд за запирање на изградбата на дел од објектите од проектот „Скопје 2014“ премиерот Никола Груевски не очекува застој во градбата.

Триумфалната капија сепак ќе се гради?

Кајгана - 01.07.2010

„Одлуката на Уставниот суд нема да се рефлектира врз изградбата на скулптурата „Порта Македонија“, бидејќи Министерството за култура има добиено одобрение за градба, пред да се донесе оваа одлука“, ...

Нема да има застој во изградбата на објектите од „Скопје 2014“

Форум - 01.07.2010

И покрај одлуката на Уставниот суд за запирање на изградбата на дел од објектите од проектот „Скопје 2014“ премиерот Никола Груевски не очекува застој во градбата.

Центар не се откажува од „Скопје 2014“

Форум - 01.07.2010

Општина Центар не се откажува од концептот „Скопје 2014“ и нема да ја стопира изградбата на објектите предвидени во проектот, реагираат од општината по вчерашната одлука на Уставниот суд за забрана ...

Одлуката на Уставниот суд за „Скопје 2014“ мора да се спроведе

Форум - 01.07.2010

Одлуките на Уставниот суд се задолжителни и мора да се спроведат, велат правните експерти по вчерашната одлука на Уставниот суд за запирање на изградбата на дел од објектите од проектот „Скопје 2014“ ...

Груевски: „Скопје 2014“ продолжува да се реализира

Алсат-М - 01.07.2010

Проектот "Скопје 2014" ќе се реализира како што е предвидено изјави премиерот Никола Груевски, коментирајќи ја одлуката на Уставниот суд за замрзнување на одделни проекти од планот Скопје 2014, ...

Министерката за култура не го почитува Уставен- ќе гради капија

Алфа - 01.07.2010

Министерката за култура нема да ја почитува одлуката на Уставен суд со која се укинати измените во Деталниот урбанистички план.

Претседателот на РСС ги игнорира забелешките од Уставен

Алфа - 01.07.2010

Иако претседателот на Судскиот совет Васил Грчев тврди дека не следел што се случувало во Уставниот суд,сепак знае дека и овој пат нема да му одговори на судот- зошто советот сам си пишувал правила ...

Трумфалната порта ќе се гради на плоштадот и покрај одлуката на Уставниот суд

Канал5 - 01.07.2010

Нема отстапки од предвидените градби во проектот 2014 –та. Триумфалната капија сепак ќе се гради соопшти министерството за култура, и покрај одлуката на Уставниот суд да се укинат измените на ...

Коњот на Александар нема да стигне на Плоштад

Кирилица - 01.07.2010

Спорни се објектите на левата страна на Вардар - уставниот суд, државниот архив, обвинителството и министерството за надворешни работи.

Триумфалната порта ќе се гради и покрај одлуката на Уставен

Сител - 01.07.2010

Триумфалната порта ќе се гради и покрај одлуката на Уставниот суд дека измените во Деталниот урбанистички план со кои е предвидена изградбата на овој објект се незаконски донесени од Советот на ...

Триумфалната порта ќе се гради

Кирилица - 01.07.2010

Милевска: За другите објекти кои се дел од одлуката на Уставниот суд не сакам да коментирам, затоа што само т.н. „Триумфална порта“ е во надлежност на министерството Скулптурата „Порта“ ќе продолжи ...

Дозволи има, изградбата на Скопје 2014 нема да запре

Кирилица - 01.07.2010

Од Општина Центар велат дека решението на Уставниот суд за укинување на планот нема да влијае врз реализацијата на градбата на објектитите театар, музеј, уставен суд, филхармонија, министерството за ...

Грчев: Уставниот суд дава невкусни коментари

Канал5 - 01.07.2010

Судскиот совет не го бојкотирал Уставниот суд туку го искористил правото да не му одговори на поставените прашања, рече првиот човек на судскиот совет.

Груевски не очекува застој во изградбата за објектите од „Скопје 2014“

МРТ - 01.07.2010

И покрај одлуката на уставниот суд за запирање на изградбата на дел од објектите од проектот „Скопје 2014“ премиерот Никола Груевски не очекува застој во градбата.

Триумфалната капија сепак ќе се гради

МРТ - 01.07.2010

„Одлуката на Уставниот суд нема да се рефлектира врз изградбата на скулптурата „Порта Македонија“, бидејќи Министерството за култура има добиено одобрение за градба, пред да се донесе оваа одлука“, ...

Судскиот совет му се спротивстави на Уставниот суд околу разрешенте судии

Сител - 01.07.2010

Судскиот совет одлучи, нема да му одговара на Уставниот суд. Биле доволно стручни за да знаат дали правилниците за разрешување на судии се уставни.

Б.Ц. со Уставен го казнува Скопје заради поразот на избори

Вечер Прес - 01.07.2010

Изградбата на Скопје 2014 не е загрозена и ќе продолжи, иако Уставен донесе одлука да се запрат мал дел од објектите. Изградбата ќе продолжи бидејќи најголем дел од објектите имаат градежна дозвола.

Триумфалната порта падна на Уставен суд

Канал 77 - 01.07.2010

Триумфалната порта, скулптурите на мостот „Око“, сообраќајни решенија и неколку катни гаражи паднаа на Уставен суд, откако судот ги укина измените на деталниот урбанистички план „Мал ринг“.

Триумфалната капија ќе се гради и покрај одлуката на Уставен

Нетпрес - 01.07.2010

Триумфалната капија ќе се гради и покрај одлуката на Уставниот суд дека измените во Деталниот урбанистички план со кои е предвидена изградбата на овој објект се незаконски донесе од Советот на ...

Триумфална порта сепак ќе се гради

eReporter - 01.07.2010

Одлуката на Уставниот суд нема да се одрази врз изградбата на скулптурата „Порта Македонија“, бидејќи Министерството за култура добило одобрение за градба пред да се донесе одлуката на Уставниот суд.

Канческа Милевска: Скулптурата “Порта“ ќе продолжи да се гради

Нетпрес - 01.07.2010

Скулптурата „Порта“ ќе продолжи да се гради затоа што Министерството за култура има добиено одобрение за градба пред да се донесе одлуката од страна на Уставниот суд, изјави за Радио Слободна Европа ...

Опозицијата ја поддржа одлуката на Уставен,но „Триумфалната порта„ сепак ќе се гради

Канал 77 - 01.07.2010

Скопје 2014 антинароден и моноетнички проект тоа го покажа и вчерашната одлука на Уставниот суд, откако судот ги укина измените на деталниот урбанистички план „Мал ринг“-велат претниците од ...

Триумфалната капија сепак ќе се гради?

Макфакс - 01.07.2010

„Одлуката на Уставниот суд нема да се рефлектира врз изградбата на скулптурата „Порта Македонија“, бидејќи Министерството за култура има добиено одобрение за градба, пред да се донесе оваа одлука“, ...

Груевски не очекува застој во изградбата за објектите од „Скопје 2014“

Макфакс - 01.07.2010

И покрај одлуката на уставниот суд за запирање на изградбата на дел од објектите од проектот „Скопје 2014“ премиерот Никола Груевски не очекува застој во градбата.

Одлуките на Уставниот суд се задолжителни и мора да се спроведат

Макфакс - 01.07.2010

Одлуките на Уставниот суд се задолжителни и мора да се спроведат, велат правните експерти по вчерашната одлука на Уставниот суд за запирање на изградбата на дел од објектите од проектот „Скопје 2014“.

Центар не се откажува од „Скопје 2014“

Макфакс - 01.07.2010

Општина Центар не се откажува од концептот „Скопје 2014“ и нема да ја стопира изградбата на објектите предвидени во проектот, реагираат од општината по вчерашната одлука на Уставниот суд за забрана ...

Скопје сепак ќе има триумфална капија

Inpress - 01.07.2010

Скопје, 1. јули (ИНПРЕС) Скулптурата „Порта“ ќе продолжи да се гради затоа што Министерството за култура има добиено одобрение за градба пред да се донесе одлуката од страна на Уставниот суд, изјави ...

Малиот ринг падна на Уставен

А1 - 30.06.2010

Малиот ринг падна на Уставен. Судот ја укина одлуката на општина Центар со која беше дополнет деталниот урбанистички план за центарот на Скопје.

Триумфалната порта падна на Уставен

Р.С.Европа - 30.06.2010

Триумфалната порта, скулптурите на мостот „Око“, сообраќајни решенија и неколку катни гаражи паднаа на Уставен суд, откако судот ги укина измените на деталниот урбанистички план „Мал ринг“.

Уставниот суд замрзна дел од СКОПЈЕ 2014

Алсат-М - 30.06.2010

Изградбата на дел од објектите од проектот Скопје 2014 ќе треба да се замрзне, одлучи денеска Уставниот суд. На денешната седница како незаконска беше укината Одлуката на Советот на Општина Центар со ...

Триумфалната порта падна на Уставен суд

Кајгана - 30.06.2010

Триумфалната порта, скулптурите на мостот „Око“, сообраќајни решенија и неколку катни гаражи паднаа на Уставен суд, откако судот ги укина измените на деталниот урбанистички план „Мал ринг“.

Триумфалната порта падна на Уставен суд

Форум - 30.06.2010

Триумфалната порта, скулптурите на мостот „Око“, сообраќајни решенија и неколку катни гаражи паднаа на Уставен суд, откако судот ги укина измените на деталниот урбанистички план „Мал ринг“ Според ...

Мал ринг падна на Уставен

Канал5 - 30.06.2010

Триумфалната порта, скулптурите на мостот око, катни гаражи и други архитектонски решенија биле донесени во незаконска постапка поради што Уставниот суд го укина измените на деталниот урбанистички ...

„Мал Ринг“ падна пред Уставниот суд

Сител - 30.06.2010

Триумфалната капија, катната гаража, неколку споменици и сообраќајни решенија паднаа на Уставен Суд. Судиите ги укинаа измените во деталниот урбанистички план Мал Ринг донесени во јануари оваа година.

Уставниот суд ги урна Триумфалната капија и катната гаража

eReporter - 30.06.2010

Триумфалната капија и катната гаража паднаа на Уставен суд, кој ги укина измените во Деталниот урбанистички план (ДУП) „Мал ринг“ донесени во јануари, годинава.

Триумфалната капија падна на Уставен

Нетпрес - 30.06.2010

Уставниот суд ги укина измените во Деталниот урбанистички план “Мал Ринг“ од јануари годинава, а кои се однесуваат на изградба на Триумфална капија која е дел до проектот “Скопје 2014“ и друго ...

Уставниот суд против урбанистичкото лудило на груевизмот!

Окно - 30.06.2010

Седница на Уставниот суд на Република Македонија Скопје, 30 јуни 2010 (МИА) - Уставниот суд на денешната седница како незаконска ја укина Одлуката на Советот на Општина Центар донесена на 21 јануари ...

Триумфалната порта падна на Уставен суд

Макфакс - 30.06.2010

Триумфалната порта, скулптурите на мостот „Око“, сообраќајни решенија и неколку катни гаражи паднаа на Уставен суд, откако судот ги укина измените на деталниот урбанистички план „Мал ринг“.

Се подготвува теренот за изградба на Триумфалната порта

Н.Македонија - 29.06.2010

„Портата Македонија“ или попозната како македонската Триумфална порта, дел од проектот „Скопје 2014“, ќе почне да се гради наскоро на плоштадот „Пела“ Сепак, почетокот на изградбата ќе зависи од тоа ...

Уставниот суд укина владини мерки за штедење

Бизнис24 - 28.06.2010

Уставниот суд на Романија денеска прогласи за неуставен дел од владиниот пакет мерки за штедење, кои се однесуваат на намалување на пензиите.

Став - Поместувања во спорот за името

Време - 28.06.2010

Коле Манев Секој што го читал мојот текст во „Време“ од минатиот викенд ќе се увери во ефикасноста на моите ставови. Образложувајќи ја состојбата за предметот кој се водеше пред Републичкиот судски ...