TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

BET-IBC совети за обложување: Сите очи вперени кон Камп Ноу време е за „Ел Класико“

24Фудбал - 06.05.2018

Ќе може ли Реал Мадрид да ја расипе забавата на Барселона, да им го нанесе првиот пораз на „Каталонците“во Ла Лига оваа сезона и да ја прекине историската серија која трае уште од минатата сезона Дали барате место за да ставите облози на некој од ...

Гулит го најави финалето во ЛШ со своја реална прогноза за исходот во Киев

Дерби - 06.05.2018

Руд Гулит во својата успешна кариера во два наврати имаше можност да го подигне престижниот трофеј во Лигата на шампионите, натпреварување кое на крајот на месец мај ќе ни донесе уште еден шампион во Европа од големото финале во Киев.

Пораз од Челси – Ливерпул заборави да победува во Премиер-лигата

Екипа - 06.05.2018

Ливерпул се доведе во ситуација да не е сигурен учесник во ЛШ следната сезона откако „црвените“ денеска загубија од Челси со 1-0, продолжувајќи ја серијата што сега изнесува три натпревари без премиерлигашка победа.

Топчиите распукани во чест на Венгер, Ливерпул може да остане без пласман во ЛШ! (ВИДЕО)

Sport 1 - 06.05.2018

Дербито помеѓу Челси и Ливерпул падна во сенка на вториот, понеатрактивниот дуел кој се играше исто така во Лондон, помеѓу Арсенал и Барнли. Сепак, не беа актерите на теренот во центарот на вниманието, туку легендарниот Арсен Венгер, кој денеска за ...

Челси минимално го совлада Ливерпул и ја разгоре битката за четвртата позиција

Дерби - 06.05.2018

Екипата на Челси на „Стемфорд Бриџ“ со минимален резултат од 1:0 славеше во дерби пресметката против Ливерпул во 36. коло од Премиер Лигата. Стрелец на единствениот погодок на средбата беше Оливие Жиру кој одлично скокна и со глава го матираше ...

Саутемптон дебело ќе „ќари“ ако Ливерпул ја освои титулата во ЛШ

Gol.mk - 05.05.2018

На пласманот на Ливерпул во финалето од Лигата на шампионите (ЛШ) се израдуваа фановите на екипата, но и Саутемптон, кој би можел да заработи огромна сума на пари при евентуална победа на „црвените“.

Папата стравува за својот живот поради Ливерпул

Стандард - 05.05.2018

Пласманот на Ливерпул во финалето во Лигата на Шампионите претскажува лоша судбина за папата Франциск, покажува интересна статистика. Во 1981 година, англискиот гигант ја освојува КЕШ, англискиот принц Чарлс се жени за Дијана, а турскиот терорист ...

УЕФА предвремe го прогласи Ливерпул за европски шампион

Вечер Прес - 05.05.2018

Европската фудбалска федерација – УЕФА направи сериозна грешка на својата интернет страница прогласувајќи го предвреме Ливерпул за освојувач на овогодишниот трофеј во Лигата на шампионите.

Претседателот на Рома ќе биде казнет од УЕФА

Вечер Прес - 05.05.2018

Претседателот на Ром а , Џим Палота, се соочува со казна од УЕФА за неговото однесување за време на реваншот од полуфиналето на Лигата на шампионите против Ливерпул, одиграно во средата вечерта.

Ливерпул може да избие на третото место

Н.Македонија - 05.05.2018

Ливерпул со нова титула во фудбалската Лига на шампионите (порано Куп на шампионите) може да избие на третото место на листата на прваци. Реал Мадрид води со 12 титули, втор е Милан со седум, а по пет имаат Ливерпул, Барселона и Баерн.

УЕФА предвреме го прогласи Ливерпул за европски шампион

Алсат-М - 04.05.2018

УЕФА направи сериозна грешка на својата интернет страница прогласувајќи го предвреме Ливерпул за освојувач на овогодишниот трофеј во Лигата на шампионите. Англискиот клуб обезбеди пласман во финалето на елитното натпреварување, кое ќе биде прво од ...

УЕФА предвреме го прогласи Ливерпул за европски шампион

Канал5 - 04.05.2018

УЕФА направи сериозна грешка на својата интернет страница прогласувајќи го предвреме Ливерпул за освојувач на овогодишниот трофеј во Лигата на шампионите. Англискиот клуб обезбеди пласман во финалето на елитното натпреварување, кое ќе биде прво од ...

Фудбалер на Ливерпул со пласманот во финалето на ЛШ испиша филмско сценарио: Пред неколку години бараше работа преку ...

Дерби - 04.05.2018

Навидум скромно момче кое пред неколку години бараше работа преку интернет и наеднаш успеа да прерасне во фудбалска ѕвезда. Тоа е филмската приказна за фудбалерот на Ливерпул, Ендрју Робертсон пред кој го чека финален натпревар од Лигата на шампиони ...

Во 2012 напишал „Животот е срање, ми треба работа“ и не ни се надевал дека сега ќе игра финале ЛШ

Sport M - 04.05.2018

Приказна за младиот Ендрју Робертсон од Шкотска го заобиколи целиот свет. Тој во 2012 година на твитер напишал: „Животот е срање, ми треба работа“, а сега ќе игра во финалето од Лигата на шампионите каде со Ливерпул ќе се обиде да му ја симне ...

Мане го испрати првото предупредување до Реал пред големото финале во ЛШ

Дерби - 04.05.2018

Фановите на Ливерпул и Реал Мадрид веќе со црвена линија го имаат подвлечено датумот 26 мај, денот кога ќе се одигра големото финале во Лигата на шампионите на кое оваа година домаќин е градот Киев.

Ако Ливерпул ја освои ЛШ, Саутемптон ќе добие богатство

Спортски - 04.05.2018

Ливерпул изминатите години направи неколку трансфери од Саутемптон, но сега може да ја наполни касата на „светците“ за додатни 10 до 15 милиони фунти, доколку ја освои Лигата на шампиони. Таа сума доаѓа од бонуси кои со клаузули ги има во договорите ...

Претседателот на Рома ќе биде казнет од УЕФА

А1 On - 04.05.2018

Претседателот на Рома, Џим Палота, се соочува со казна од УЕФА за неговото однесување за време на реваншот од полуфиналето на Лигата на шампионите против Ливерпул, одиграно во средата вечерта.

Ако Ливерпул ја освои титулата во ЛШ, ќе ја наполни касата на уште еден клуб

Спортклуб - 04.05.2018

Екипата на Ливерпул се избори за финале од Лигата на шампионите, а доколку во Киев на 26. мај го совлада Реал Мадрид, и тоа како ќе слави уште еден клуб и тоа од Премиер лигата. Имено тимот од „Енфилд“ изминатите неколку години постојано пазареше од ...

УЕФА предвреме го соопшти победникот во финалето во Киев и предизвика бура од реакции (Фото)

Дерби - 04.05.2018

Работата на европската куќа на фудбалот постојано се доведува во прашање кога се на програмата ждрепките во Лигата на шампионите, а веродостојноста на извлекувањата во последно време е се посомнителна поради одредени необични гестикуалции на луѓето ...

ЕВРОПА ВО ШОК: УЕФА веќе го прогласи победникот во ЛШ

Спортски - 04.05.2018

Европската куќа на фудбалот често е во центарот на вниманието поради контроверзни ситуации, но последниот „гаф“ кој го направи едноставно ги поминува сите гранци. Често се доведува во прашање регуларноста на УЕФА кога се во прашање ждрепките во ...

Знае ли УЕФА нешто повеќе: Ливерпул ќе ја освои Лигата на шампионите?!

Екипа - 04.05.2018

Голема грешка направи УЕФА, откако на својот официјален сајт го прогласи Ливерпул за шампион за сезоната 2017/18. Тимот на Јирген Клоп на 26 мај во Киев ќе го предизвика актуелниот европски првак Реал Мадрид во битката за „пехарот со уши“.

Филмско сценарио: Пред неколку години бараше работа преку интернет, а сега ќе игра во големото финале во ЛШ (Фото)

Дерби - 04.05.2018

Навидум скромно момче кое пред неколку години бараше работа преку интернет и наеднаш успеа да прерасне во фудбалска ѕвезда. Тоа е филмската приказна за фудбалерот на Ливерпул, Ендрју Робертсон кој го чека финален натпревар од Лигата на шампиони ...

Официјалниот сајт на УЕФА: Ливерпул е шампион на Европа

Курир - 04.05.2018

Иако до финалето има уште три недели, Европската фудбалска куќа (УЕФА) направи грешка зашто на својот сајт, Ливерпул веќе беше прогласен за победник на Лигата на шампионите. На банерот е поставена слика од грбот на Ливерпул, а долу е напишано дека ...

УЕФА не го вмешува Ливерпул прв пат во скандал – навивачите се надеваат на исто сценарио! (Фото)

Спортски - 04.05.2018

Попладнево вистински „бум“ настана во фудбалскиот свет поради објавата на официјалната страна УЕФА. Имено, УЕФА пред време постави слика и го најави Ливерпул како освојувач на Лигата на шампионите, иако „црвените“ на 26 мај ги очекува финалето ...

УЕФА предвреме го прогласи Ливерпул за европски шампион

А1 On - 04.05.2018

УЕФА направи сериозна грешка на својата интернет страница прогласувајќи го предвреме Ливерпул за освојувач на овогодишниот трофеј во Лигата на шампионите. Англискиот клуб обезбеди пласман во финалето на елитното натпреварување, кое ќе биде прво од ...

ДАЛИ УЕФА ВЕЌЕ ЗНАЕ: Ливерпул ја освојува Лигата на шампионите?

SportMedia - 04.05.2018

Од вторникот навечер, екипата на Јирген Клоп се радува на пласманот во големото финале од Лигата на шампионите, прво кое „црвените" ќе го играат од 2007 година. А според информациите од сајтот на УЕФА, навивачите на англискиот клуб би можеле да ја ...

Голема поврзаност меѓу папата, кралската венчавка и Ливерпул: Неверојатен низ на случајности или нешто друго?

Курир - 04.05.2018

Светските случувања често се случуваат во необичен низ, па неретко сфаќаме дека историјата на некој начин се повторува. Еден корисник на Твитер воочи сличен феномен, и тоа во три потполно неповрзани случувања.

Нов скандал: УЕФА случајно го „откри“ победникот во Лигата на шампиони!? (ФОТО)

СуперСпорт - 04.05.2018

Европската фудбалска федерација (УЕФА) денеска случајно го „откри“ победникот во Лигата на шампиони за сезонава. Силите во големото финале на 26. мај ќе ги одмерат актуелниот шампион Реал Мадрид и екипата на Ливерпул, а УЕФА го прогласи победникот ...

ФОТО: Голем гаф на УЕФА - веќе го прогласи Ливерпул за европски шампион!

Gol.mk - 04.05.2018

Финалето на Лигата на шампионите ќе се игра на 26 мај, а УЕФА веќе го знае победникот. На официјалната веб-страница на УЕФА, во текот на денешниот ден подолго време стоеше натписот дкеа Ливерпул е победник во сезоната 2017/2018.

УЕФА почна дисциплинска постапка против Палота

СуперСпорт - 04.05.2018

Претседателот на Рома, Џејмс Палота беше многу остар во изјавите за судењето по реваншот во полуфиналето на Лигата на шампиони, а УЕФА многу брзо реагираше. УЕФА почна истрага против Палота и дисциплинската комисија ќе одлучува за казната поради ...

Палота: Умирам од смеа од обвинувањата од УЕФА

TopSport - 04.05.2018

Претседателот на Рома, Џејмс Палота вели дека „умира од смеа“ откако УЕФА го обвини за непримерно однесување кон судиите, поради коментарите кои ги даде по мечот Рома-Ливерпул. Американецот со италијанско потекло го нарече судењето во реваншот од ...

Мане: Ливерпул може да победи секого, па и Реал Мадрид

Sport 1 - 04.05.2018

Садио Мане истакна дека Ливерпул може да победи било кој противник, па и двократниот европски шампион по ред Реал Мадрид. Ливерпул се избори за финале со Реал иако загуби во Италија од Рома со 4-2, но помина благодарение на победата дома од 5-2 и ќе ...

Претседателот на Рома ќе биде казнет од УЕФА

Екипа - 04.05.2018

Претседателот на Рома, Џејмс Палота се соочува со казна од УЕФА поради неговото однесување за време на реваншот од полуфиналето во Лигата на шампионите против Ливерпул. Европската фудбалска федерација го обвини Палота за „невоздржани реакции“.

Палота со реакција за постапката на УЕФА: Умирам од смеење…

Дерби - 04.05.2018

Европската фудбалска федерација (УЕФА) отвори дисциплински случај за претседателот на Рома, Џејмс Палота, а причина е неговата изјава по реваншот од полуфиналето на ЛШ меѓу „волчицата“ и Ливерпул.

УЕФА го објави Ливерпул за шампион 22 дена пред финалето

Стандард - 04.05.2018

УЕФА направи гаф недели пред финалето на Лигата на шампионите помеѓу РеалМадрид и Ливерпул. Од централата ги објавија преку својот официјален сајт „црвените“ како краен победник во најпрестижниот турнир, иако финалето помеѓу двата тима ќе се одигра ...

Зошто Саутемптон ќе навива за Ливерпул во финалето на ЛШ?

SportMedia - 04.05.2018

Причината е што Ливерпул во изминатите неколку години купуваше играчи од овој клуб. Вирџил ван Дајк, Садио Мане, Натаниел Клајн, Адам Лалана и Дејан Ловрен пристигнаа во Ливерпул токму од Саутемптон.

УЕФА се издаде сама: Ова е доказ дека Ливерпул ќе ја освои Лигата на шампионите!?

Спортклуб - 04.05.2018

Оние кои веруваат во теориите на заговор, особено во Лигата на шампионите, која и тоа како дава повод за такво нешто во последните сезони, едвај ја дочекаа оваа грешка на УЕФА. Имено, утринава на официјалниот сајт на УЕФА се појави фотографија на ...

ЕВРОПА ВО ШОК: УЕФА веќе го прогласи победникот во ЛШ

Таратур - 04.05.2018

Европската куќа на фудбалот често е во центарот на вниманието поради контроверзни ситуации, но последниот „гаф“ кој го направи едноставно ги поминува сите гранци. Често се доведува во прашање регуларноста на УЕФА кога се во прашање ждрепките во ...

УЕФА предвреме го прогласи Ливерпул за европски шампион

Независен - 04.05.2018

УЕФА направи сериозна грешка на својата интернет страница прогласувајќи го предвреме Ливерпул за освојувач на овогодишниот трофеј во Лигата на шампионите. Англискиот клуб обезбеди пласман во финалето на елитното натпреварување, кое ќе биде прво од ...

УЕФА предвреме го прогласи Ливерпул за европски шампион

+инфо - 04.05.2018

УЕФА направи сериозна грешка на својата интернет страница прогласувајќи го предвреме Ливерпул за освојувач на овогодишниот трофеј во Лигата на шампионите. Англискиот клуб обезбеди пласман во финалето на елитното натпреварување, кое ќе биде прво од ...

Претседателот на Рома ќе биде казнет од УЕФА

Sport M - 04.05.2018

Претседателот на Роам, Џим Палота, се соочува со казна од УЕФА за неговото однесување за време на реваншот од полуфиналето на Лигата на шампионите против Ливерпул, одиграно во средата вечерта.

УЕФА го објави новиот европски шампион?!

Sport M - 04.05.2018

Ливерпул е новиот освојувач на овогодинешниот трофеј во Лигата на шампиони, објави денеска УЕФА на својата веб страница. Англискиот клуб обезбеди пласман во финалето на елитното натпреварување, кое ќе биде прво од 2007 година, а според информациите ...

Доколку Ливерпул го совлада Реал Мадрид, ќе слави уште еден клуб

ЗаЗабава - 04.05.2018

Ливерпул се избори за финале од Лигата на шампионите, а доколку во Киев на 26. мај го совлада Реал Мадрид, и тоа како ќе слави уште еден клуб и тоа од Премиер лигата. Имено тимот од Енфилд изминатите неколку години постојано пазареше од еден ист тим.

Претседателот на Рома ќе биде казнет од УЕФА

Курир - 04.05.2018

Претседателот на Роам, Џим Палота, се соочува со казна од УЕФА за неговото однесување за време на реваншот од полуфиналето на Лигата на шампионите против Ливерпул, одиграно во средата вечерта.

Рома во Лига шампиони заработи 99,2 милиони евра

Спортски - 04.05.2018

Рома пред два дена ја заврши една од најубавите бајки во историјата на клубот. Фудбалерите кои од клупата ги предводи Еусебио Ди Франческо беа елиминирани во полуфиналето иако го победија Ливерпул во реваншот со 4:2.

Фудбалер на Ливерпул со пласманот во финалето на ЛШ испиша филмско сценарио: Пред неколку години бараше работа преку ...

Точка - 04.05.2018

Навидум скромно момче кое пред неколку години бараше работа преку интернет и наеднаш успеа да прерасне во фудбалска ѕвезда. Тоа е филмската приказна за фудбалерот на Ливерпул, Ендрју Робертсон пред кој го чека финален натпревар од Лигата на шампиони ...

УЕФА предвреме го прогласи Ливерпул за европски шампион

Република - 04.05.2018

УЕФА направи сериозна грешка на својата интернет страница прогласувајќи го предвреме Ливерпул за освојувач на овогодишниот трофеј во Лигата на шампионите. Англискиот клуб обезбеди пласман во финалето на елитното натпреварување, кое ќе биде прво од ...

Мане го испрати првото предупредување до Реал пред големото финале во ЛШ

Точка - 04.05.2018

Фановите на Ливерпул и Реал Мадрид веќе со црвена линија го имаат подвлечено датумот 26 мај, денот кога ќе се одигра големото финале во Лигата на шампионите на кое оваа година домаќин е градот Киев.

Реал – Ливерпул: третпат „комбинирана“ реприза на финале

Н.Македонија - 04.05.2018

Реал Мадрид, бранителот на титулата, најтрофејниот клуб со 12 титули фудбалски првак на Европа, ќе се сретне со Ливерпул, петкратниот шампион, во финалето сезонава на Лигата на шампионите (ЛШ) во Киев, на 26 мај.

По шест години англиски тим во финале

Н.Македонија - 04.05.2018

По шест години пауза Англија ќе има финалист во фудбалската Лига на шампионите. Во средата Ливерпул ја елиминира Рома и ќе игра во мечот за европската титула со Реал Мадрид, а претходно англиски клуб имаше во 2012 година, кога Челси играше и победи ...

Ди Франческо: Чуствувам гнев, верував дека ќе се пласираме во финалето

Канал5 - 03.05.2018

Тренерот на Рома, Еузебио ди Франческо на пресот по мечот не посвети многу внимание на ситуацијата од второто полувреме на дуелот со Ливерпул, кога судијата не досуди пенал и црвен картон за игра со рака на Александар Арнолд во шеснаесетникот по ...

Мончи: Да имаше ВАР, финалето ќе беше Рома - Баерн

Канал5 - 03.05.2018

Спортскиот директор на Рома, Рамон Родригез - Мончи смета дека ако во Лигата на шампионите се користел системот ВАР за помош на судијата, тогаш финалето во Киев можеше да ги спротивстави Рома и Баерн, а не Реал Мадрид и Ливерпул.

Клоп: Заслуживме пласман поради целата наша сезона

Канал5 - 03.05.2018

Менаџерот на Ливерпул, Јирген Клоп беше пресреќен по пласманот во финалето во Лигата на шампионите. Вчера „црвените“ беа поразени со 2:4 од Рома на „Олимпико“, но ќе патуваат во финалето во Киев по триумфот од 5:2 дома и вкупен резултат 7:6.

Напаѓачите на Ливерпул постигнаа нов рекорд во лигата

Алсат-М - 03.05.2018

Рома победи во вториот полуфинален натпревар против Ливерпул, но Англичаните успеаја да се квалификуваат во финалето на Лигата на шампионите. На оваа средба напаѓачите на Ливерпул, Салах, Фирмино и Мане постигнаа нов рекорд во лигата.

Фудбалерите на Ливерпул со поддршка за навивачот кој се уште е во кома (ФОТО)

24Фудбал - 03.05.2018

Никогаш нема да бидеш сам, му порачаа тие. Ливерпул синоќа загуби со 4-2 од Рома во реванш пресметката во полуфиналето од Лигата на шампионите, но по домашната победа од 5-2, тимот на Јирген Клоп влезе во финалната битка за освојување на европскиот ...

Мончи: Со ВАР технологијата Рома и Баерн ќе играа во финалето

Спортски - 03.05.2018

Спортскиот директор на Рома, Мончи беше видно разочаран од елиминацијата на Рома во полуфиналето на ЛШ. Волчицата во реваншот го победи Ливерпул со 4:2, но не успеа да го надокнади минусот од првиот натпревар на Енфилд – 5:2.

Мончи: Да имаше ВАР, финалето ќе беше Рома – Баерн

Курир - 03.05.2018

Спортскиот директор на Рома, Рамон Родригез – Мончи смета дека ако во Лигата на шампионите се користел системот ВАР за помош на судијата, тогаш финалето во Киев можеше да ги спротивстави Рома и Баерн, а не Реал Мадрид и Ливерпул.

Тажна ноќ за Скомина: Словенецот бил разочаран од своите одлуки! (ВИДЕО)

Sport 1 - 03.05.2018

Словенскиот судија Дамир Скомина беше во центар на внимание во текот на вчерашниот реванш-натпревар помеѓу Рома и Ливерпул на „Олимпико“. Главниот судија на средбата не досуди два чисти пенали за Рома, кои можеа да ги однесат во финалето на Лигата ...

Клоп искрен по пласманот во финале: Имавме среќа, како и Реал

Кајгана - 03.05.2018

Тренерот на екипата на Ливерпул, Јирген Клоп, после синоќашниот реванш во рамките на полуфиналето од ЛШ против тимот на Рома, во кое неговиот тим помина во големото финале, најпрво зборуваше за навивачот на „Црвените“ кој е во критична состојба ...

„Италијанци разбудете се, погледнете што ни прават во Лига на шампиони“

Sport 1 - 03.05.2018

Ваква беше пораката на разочараниот директор на Рома, Мончи, по елиминацијата против Ливерпул во полуфиналето на Лигата на шампиони (ЛШ). Во Рома тагуваат поради пропуштената можност да се пласираат во финалето во Киев, откако го победија Ливерпул ...

Мончи: Да имаше ВАР финале ќе играа Рома и Баерн

TopSport - 03.05.2018

Спортскиот директор на Рома, Мончи, бил резигниран по натпреварот со Ливерпул во Лигата на шампионите. Рома, во реваншот, го победи Ливерпул со 4:2, но не успеа да го надомести минусот од првиот меч (2:5).

Ливерпул – тоа е последниот тим кој го победил Реал во едно европско финале! (ВИДЕО)

SportMedia - 03.05.2018

На 26. Мај во Киев, фудбалерите на Реал Мадрид ќе се обидат и по трет пат по ред да ја освојат Лигата на Шампионите, а еден детал е особено интересен пред одлучувачкиот дуел на Олимпискиот стадион во главниот град на Украина.

Најтешката ноќ во животот: Наинголан не можеше да ги задржи солзите (ФОТО)

Sport 1 - 03.05.2018

Ако Свен Улрајх беше најтажна личност во светот во вторникот, Раџа Наинголан истата судбина ја доживеа 24 часа подоцна. Германскиот голман им подари гол на Реал Мадрид, кој се покажа како решавачки и ги однесе „кралевите“ во финалето на Лигата на ...

Вајналдум: Да му се радуваме на финалето

Спортклуб - 03.05.2018

Екипата на Ливерпул по финалето во Атина 2007 година повторно ќе биде учесник на завршниот натпревар од елитното натпреварување на УЕФА Лигата на шампионите. На 26.мај „црвените“ ќе играат против актуелниот европски првак Реал Мадрид.

Скомина бил многу разочаран кога си ги видел грешките

МКД - 03.05.2018

Словенечкиот судија Дамир Скомина е во центарот на вниманието по реванш полуфиналниот натпревар од Лигата на шампионите меѓу Рома и Ливерпул. Рома со 4-2 го победи Ливерпул, но тоа не беше доволно да се надполни негативата од Енфилд.

Фудбалерите на Ливерпул не го заборавија својот навивач: На крајот од мечот му дадоа поддршка (Фото)

Дерби - 03.05.2018

Клубот од „Енфилд Роуд“ вчеравечер загуби на гостувањето кај Рома со 4-2, но благодарение на победата на првата средба од 5-2 обезбеди пласман во завршниот меч во елитното натпреварување и ќе ја брка шестата титула во ова натпреварување.

„Требаше да постигнеме гол, а ние трошевме време на глупости!“

Sport 1 - 03.05.2018

Тренерот на Рома, Еузебио ди Франческо, им се налути на своите играчи, откако не успеаа да го елиминираат Ливерпул во полуфиналето на Лигата на шампиони. „Волчицата“ победи со 4-2 во реванш-натпреварот, а на крајот недостигаше еден гол за ...

Скомина многу се разочарал кога си ги видел грешките

24Фудбал - 03.05.2018

Судијата кој е во центарот на вниманието, Дамир Скомина многу се разочарал кога си ги видел грешките од вчерашниот меч меѓу Рома и Ливерпул. На Рома и фалеше само еден гол за да го изедначи резултатот од Енфилд.

Ливерпул – последниот тим кој го победил Реал во финале

Спортски - 03.05.2018

Фудбалерите на Реал Мадрид на 26. мај во Киев ќе се обиде трети пат по ред да ја освои ЛШ, а еден детал е посебно интересен пред големиот дуел на Олимпискиот стадион. Ривалот на Кралскиот клуб ќе биде Ливерпул, кој во сезоната 1980/81.

Скомина сфати дека погрешил – беше скршен во соблекувалната

Спортски - 03.05.2018

Рома со 4-2 го победи Ливерпул, но тоа не беше доволно да се надполни негативата од „Енфилд“ и остана без пласман во финалето. Сепак, после мечот во центарот на вниманието е судијата Дамир Скомина , кој направи неколку големи грешки, кои според ...

Камерите уловија интересна конверзација помеѓу Хендерсон и Кариус по крајот на мечот: Ти реков да останеш во средина! ...

24Фудбал - 03.05.2018

Пеналот кој во финишот од средбата во Рим го изведе Наинголан, прецизно, донесе интересна конверзација помеѓу двајцата соиграчи од Ливерпул. Рома доцна во мечот почна да гради предност која и беше потребна за пласман во големото финале од Лигата на ...

Ван Дајк: На кого му е гајле што судеа судиите

TopSport - 03.05.2018

Најскапиот дефанзивец во светот на фудбалот, Вирџил Ван Дајк, не бил премногу заинтересиран да одговара на новинарските прашања поврзани со судиските грешки на дуелот поммеѓу Рома и Ливерпул.

Римјаните бесни: Со ВАР-технологијата ќе имаше поинакво финале во ЛШ!

Екипа - 03.05.2018

Рома остана покуса за еден гол во полуфиналната пресметка против Ливерпул во Лигата на шампионите и нема да биде дел од големиот финален спектакл во Киев. Таа привилегија ќе ја имаат европскиот првак Реал Мадрид и предизвикувачот Ливерпул.

Балканска прослава во режија на Дејан Ловрен (ВИДЕО)

Sport 1 - 03.05.2018

Ливерпул во полуфиналето на Лигата на шампиони ја елиминираше Рома со вкупни 7-6 и се пласираше во финалето. По натпреварот, имаше голема прослава кај фудбалерите на „црвените“ во соблекувалната, а еден од најинтересните беше хрватскиот ...

Триото од Ливерпул испиша нов рекорд во Лигата на шампионите

24Фудбал - 03.05.2018

Падна рекордот кој претходно беше поставен од напаѓачкото трио на Реал Мадрид. Мохамед Салах, Роберто Фирмино и Садио Мане во досегашните настапи од Лигата на шампионите сезонава постигнаа 29 погодоци, со што поставија нов рекорд во ова елитно ...

Клоп: Добро е да си во финале, но уште подобро е да го освоиш

Стандард - 03.05.2018

Менаџерот на Ливерпул, Јирген Клоп се надева дека неговиот тим ќе го освои финалето на Лигата на шампионите, иако во натпреварот за трофејот Ливерпул ќе се состанат со најискусниот тим во турнирот – Реал Мадрид.

УЕФА, каде гледаш: Место уживање во фудбалот, главни протагонисти се судиите!

Спортклуб - 03.05.2018

Можеби најправедно ќе беше во големото финале во Киев да играат Рома и Баерн, искоментира синоќа спортскиот директор на римскиот клуб Рамон Родригес Вердехо Мончи. Не е далеку од вистината бидејќи којзнае како ќе завршеа полуфиналните пресметки ако ...

Скомина ги признал грешките на сметка на Рома

Независен - 03.05.2018

Словенечкиот судија Дамир Скомина е мета на фудбалската јавност низ светот (веројатно со исклучок на англиската) откако не досуди два пенали за Рома, а пропушти и да исклучи барем еден фудбалер на Ливерпул на вчерашниот полуфинален меч од Лигата на ...

Мане: Можеме да победиме било кого

24Фудбал - 03.05.2018

Во Ливерпул пукаат од самодоверба во пресрет на големото финале. Ливерпул против Реал Мадрид ќе се бори за овосезонската титула во Лигата на шампионите, а од таборот на англискиот тим веруваат дека можат да дојдат до триумф.

Ниту Реал, ниту Барса како Ливерпул

Оff.net - 03.05.2018

Импресивно делува овој состав на Клоп, а импресивни се и бројките до кој стигна сезонава во ЛШ. Кој би рекол дека при гиганти од рангот на Барселона, Реал, Баерн, Сити и ПСЖ, токму Ливерпул ќе меле кој стигне во елитното натпреварување и ќе стигне ...

(ФОТО) Ова е неверојатно: Коцките се местат, Ливерпул ќе биде нов европски шампион!?

Спортклуб - 03.05.2018

Чудна е играта на судбината и мозаикот што го мести историјата. Реал и Ливерпул ќе играат во финалето под Лигата на шампионите на 26 мај во Киев. Ако и се верува на традицијата, иако е речиси неверојатна, нов европски првак ќе стане Ливерпул.

Ван Дијк за судиските неправди кон Рома: Кому му е гајле, ние сме во финалето (ВИДЕО)

24Фудбал - 03.05.2018

Холандскиот дефанзивец не сакаше да ги коментира судиските одлуки кои ја оштетија Рома. Марсело призна дека играл со рака во казнениот простор, со тоа што истакна дека имало пенал за Баерн Минхен, но, на Вирџил Ван Дијк сеедно му беше каква била ...

Откриено каква реакција имал Скомина откако сфатил какви грешки направил на „Олимпико“ (Фото)

Дерби - 03.05.2018

Рома и Ливерпул уште еднаш понудија фудбалски спектакл за сите пари во натпревар со постигнати шест гола, но за разлика од средбата во Англија, оваа во Рим понуди и доста контроверзни моменти кои под лупа го ставија судијата Дамир Скомина.

ЛШ: Ливерпул ќе игра финале со Реал

Сител - 03.05.2018

Фудбалерите на Ливерпул изборија финале на Лигата на шампионите иако се поразени во Рим со 4-2 од Рома. Успехот дојде по триумфот на првата средба од 5-2. Во финалето на 26 мај во Киев ќе играат Ливерпул и Реал кој го брани трофејот во најелитното ...

Мончи: Јас сум Шпанец, но сметам дека Италија треба да го дигне гласот против УЕФА

Sport M - 03.05.2018

Спортскиот директор на Рома Мончи беше повеќе од лут по натпреварот против Ливерпул минатата ноќ. Тој смета дека Рома требаше да биде, во финалето, ако имаше ВАР технологија во Лигата на шампионите.

Време е за револуција: Потребна ли е ВАР-технологија во ЛШ?

Gol.mk - 03.05.2018

ВАР-технологијата многу брзо се шири низ фудбалска Европа, но се уште не е дел од сите лиги, вклучувајќи ја и најелитната, Лигата на Шампионите, каде во последните два полуфинални меча се изнагледавме судиски грешки на штета на тимовите.

Во Италија лути после испаѓањето на Рома: Нова неправда, за сѐ е виновна УЕФА

Кајгана - 03.05.2018

Спортскиот директор на Рома, Мончи, беше исклучително бесен после испаѓањето на италијанската екипа од Лигата на шампионите, бидејќи поради тоа, меѓу другото, беа заслужни и бројните судиски грешки.

Уште еден англиски аргумент зошто Ливерпул ќе биде – европски првак (ФОТО)

Sport 1 - 03.05.2018

Откако Ливерпул се пласира во финалето во Лигата на шампионите, кое ќе се игра на 26 мај во Киев, англиските медиуми уште отсега почнаа да бараат разни аргументи зошто на „црвените“ им е пишано да станат шампиони.

ФОТО: Ловрен со порака за хејтерите

Sport M - 03.05.2018

Ловрен, е фудбалерот кој фановите на Ливерпул и англиски новинари често го напаѓаат и го исмејуваат, бидејќи направи големи грешки во важни натпревари, но одлично одигра во двата четврт – финални натпревари во Лигата на шампионите, против Манчестер ...

Мане: Можеме да го победиме Реал

Курир - 03.05.2018

Напаѓачот на Ливерпул, Садио Мане смета дека Ливерпул може да го победи Реал Мадрид во финалето во Лигата на шампионите, иако тимот на Зинедин Зидан е „еден од најдобрите во светот“. – Реал е еден од најдобрите тимови во светот.

Словенецот ги призна грешките – Скомина се разочара откако сфати што направил

Sport M - 03.05.2018

Дамир Скомина, почитувана словенечки судија, кој со катастрофалното судењето го уништени реваншот од полуфинале во ЛШ и во финале го испрати Ливерпул. Рома во реваншот на својот Олимпико победи со 4:2, но тоа не беше доволно поради две причини: ...

Најскапиот играч во историјата на Ливерпул: Кражба? Кој се грижи за тоа?! (ВИДЕО)

СуперСпорт - 03.05.2018

Додека фудбалската јавноста зборува за судиската кражба во полуфиналето на Лигата на шампиони, ѕвездата на Ливерпул, Вирџил Ван Дајк не е заинтересиран за тоа. На прашањето што мисли за тоа дека Рома е оштетена за дури два пенали, тој даде интересен ...

Прво Јувентус, сега и Рома: Италијанците грмат- повторно украдени, срамота, вака веќе не може

Курир - 03.05.2018

Мора да воведеме ВАР во Лигата на шампионите затоа што тоа е фундаментално. Не знам зошто УЕФА уште тоа не го не го направила, мислам дека е навистина потребно затоа што денеска можеме да се шегуваме како во финалето требаше да играат Баерн и Рома, ...

ВИДЕО: Погледнете како навивачите на Рома ги испратија своите играчи на крајот од мечот

Sport M - 03.05.2018

Навивачите на Рома по натпреварот против Ливерпул и отпаѓањето од Лигата на шампионите, ги наградија своите фудбалери за борбеноста. Џеко и друштвото успеаа да постигна шест гола за 180 минути против Ливерпул, но не отидоа финалето.

Ван Дајк за пеналите: Кој се грижи за тоа, ние поминавме!

Sport M - 03.05.2018

Дефанзивниот играч на Ливерпул и најскапиот играч во историјата на овој клуб, Вирџил ван Дајк, имаше интересен коментар по натпреварот против Рома. Ливерпул загуби 4:2, но тоа беше доволно за да се квалификува во големото финале на Лигата на ...

Додека сите фудбалери на Ливерпул го славеа пласманот во финалето, Хендерсон му држеше лекција на еден соиграч (Видео)

Дерби - 03.05.2018

Џордан Хендерсон игра круцијална улога во средината на Ливерпул веќе неколку сезони, а сега неговата напорна и добра работа му помогна на тимот да се пласира во едно големо финале во Лигата на шампионите во кое тој ќе пристапи како лидер на ...

ВИДЕО: Клоп им се поклони на фановите на Ливерпул кои не сакаа да го напуштат „Олимпико“!

Gol.mk - 03.05.2018

Екипата на Ливерпул синоќа по цели 11 години обезбеди финале во Лигата на шампионите. Англискиот гигант славеше во двомечот со италијанска Рома и закажа меч за титула во Киев против европскиот шампион Реал Мадрид.

Реал и Ливерпул во финалето на Лигата на шампиони

Сител - 03.05.2018

Откако Реал го елиминира Баер во полуфиналето, синоќа тоа го сторија и фудбалерите на Ливерпул во дуелот со Рома, иако загубија на гостувањето на „Олимпико“. Благодарение на убедливата победа 5-2 на првиот меч на „Енфилд“ вчерашниот пораз од 2-4 во ...

Ван Дијк: Кого интересираат пеналите, ние поминавме понатаму

Спортски - 03.05.2018

Дефанзивецот на Ливерпул и најскапиот фудбалер во историјата на овој клуб, Виргил Ван Дијк даде интересен коментар по натпреварот против Рома. Ливерпул беше поразен со 4:2 во вчерашниот реванш од полуфиналето, но поради победата од 5:2 во првиот ...

Фердинанд: Малку сум уплашен кога го гледам Ливерпул...

Gol.mk - 03.05.2018

Поранешниот член на Манчестер Јунајтед, Рио Фердинанд, на интересен начин ја прокоментира играта и пласманот на Ливерпул во финалето на Лигата на шампионите. Тимот од „Енфилд“ со вкупни 7-6 ја елиминира Рома и ќе биде првиот англиски тим во финалето ...

Во 2012 пишал „Животов е срање, ми треба работа“, сега ќе игра финале на ЛШ

Оff.net - 03.05.2018

Меѓу подобрите фудбалери на Ливерпул во полуфиналето против Рома синоќа беше младиот непознат Ендрју Робертсон од Шкотска кој имал необичен фудбалски ...

Кин го даде првото предвидување за финалето во Лигата на шампиони

Дерби - 03.05.2018

Ливерпул ќе биде претставник на Англија во големото финале во Лигата на шампионите кое ќе се одигра на 26 мај во Киев, а додека јавноста на Островот почнува да ги спроедува силните и слабите страни на тимот од Јирген Клоп и оној на Зинедин Зидан, со ...

Рома елиминирана од ЛШ, а „Олимпико“ грми, никој не си оди дома! (ВИДЕО)

Sport 1 - 03.05.2018

Рома не успеа да направи уште една сензација, по онаа против Барселона, па синоќа беше елиминирана од Лигата на шампионите, без разлика што го победи Ливерпул со 4-2. Навивачите знаат да ги почитуваат трудот и желбата на фудбалерите, па и по ...

Клоп го предупреди Реал што го чека во финале

Спортклуб - 03.05.2018

Германскиот стратег Јирген Клоп, кој Ливерпул го предводи до големото финале во Киев, го предупреди Реал дека во финалето треба да очекуваат гладен Ливерпул, гладна екипа за трофеј. Ливерпул синоќа загуби на „Олимпико“ со 4:2, но тоа сепак беше ...

Ван Дијк: Неправда? Кој го интересира, Ливерпул ќе игра финале!

Gol.mk - 03.05.2018

Најскапиот фудбалер на Ливерпул, Виргил Ван Дијк немаше многу слух за жалбите на римските фанови и фудбалери кои сметаа дека синоќешниот меч на „Олимпико“ го решија неколкуте судиски грешки.

Десет причини поради кои Ливерпул ќе биде нов шампион на Европа!

Спортклуб - 03.05.2018

Финалето од Лигата на шампионите се игра на 26. мај во Киев, кога бранителот на титулата Реал Мадрид и предизвикувачот и аутсајдер Ливерпул ќе одлучуваат за тоа кој ќе биде новиот владетел на Европа во следните 365 дена.

Главните ѕвезди на Ливерпул ќе постат пред финалето - светиот месец е поважен од сѐ!

Sport 1 - 03.05.2018

Ливерпул на 26 мај во Киев ќе го одигра финалниот натпревар во Лигата на шампионите против Реал Мадрид. Tимот на Јирген Клоп ќе има шанса против актуелниот европски шампион да стави точка на оваа навистина одлична сезона во која беа навистина ...

Мане: Можеме да го победиме Реал

Sport M - 03.05.2018

Напаѓачот на Ливерпул, Садио Мане смета дека Ливерпул може да го победи Реал Мадрид во финалето во Лигата на шампионите, иако тимот на Зинедин Зидан е „еден од најдобрите во светот“. – Реал е еден од најдобрите тимови во светот.

Пред шест години барал работа на интернет, а сега игра финале во Лигата на шампионите

Sport 1 - 03.05.2018

Навивачите на Ливерпул 11 години чекаа на финале во Лигата на шампионите, на 26 мај Ливерпул во Киев ќе ги одмери силите со Реал Мадрид. Во стартната постава на клубот од „Енфилд Роуд“ речиси сигурно ќе се најде Ендрју Робертсон.

И Ливерпул бил оштетен против Рома и тоа во – пет ситуации!? (Фото)

Спортски - 03.05.2018

Рома во вчерашниот реванш натпревар од полуфиналето во Лигата на шампионите го совлада Ливерпул со 4:2, но и покрај тоа поради победата од 5:2 во првиот натпреварот тимот на Ливерпул се избори за финале во Лигата на шампионите каде што ќе игра ...

Легенда на „црвените“: Го играме најдобриот фудбал, сигурно ќе ја освоиме ЛШ!

Дерби - 03.05.2018

Екипата на Ливерпул по повеќе од една деценија одново ќе биде дел од финалето на Лигата на шампионите каде на 26 мај во Киев ќе ги одмери силите со Реал Мадрид. Овој успех на „црвените“ за многумина е изненадување, но четата на Јирген Клоп со својот ...

Мане: Можеме да го победиме Реал

А1 On - 03.05.2018

Напаѓачот на Ливерпул, Садио Мане смета дека Ливерпул може да го победи Реал Мадрид во финалето во Лигата на шампионите, иако тимот на Зинедин Зидан е „еден од најдобрите во светот“. – Реал е еден од најдобрите тимови во светот.

Клоп: Реал, очекувајте гладна екипа за трофеј

ЗаЗабава - 03.05.2018

Јирген Клоп, кој Ливерпул го предводи до големото финале во Киев, го предупреди Реал дека во финалето треба да очекуваат гладен Ливерпул, гладна екипа за трофеј. Ливерпул синоќа загуби на Олимпико со 4:2, но тоа сепак беше доволно за да се пласираат ...

Ливерпул ќе го предизвика Реал Мадрид во финалето

Кајгана - 03.05.2018

Рим, 3 мај 2018 (МИА) – Ливерпул се пласираше во финалето на Лигата на шампионите и покрај поразот од Рома со 4:2 во реванш полуфиналниот натпревар. Англискиот клуб благодарение на високата победа од 5:2 на првиот натпревар ќе се соочи со Реал ...

Нема „копи-пејст“ за Рома, Ливерпул ќе се надигрува со Реал за европскиот трон (видео)

Макфакс - 03.05.2018

Ливерпул на 26 мај ќе се судри со Реал Мадрид за титулата во Лигата на шампиони на УЕФА, пресметка на два гиганти на европскиот фудбал, откако „Црвените“ не дозволија сензација на гостувањето кај Рома на „Олимпико“, губејќи со 4:2, за со домашната ...

По драматичен финиш на вториот полуфинален дуел – Ливерпул оди во финале

Таратур - 03.05.2018

После еден возбудлив натпревар полн со голови и пресврти на „Олимпико“, Рома го победи Ливерпул со 4:2, но „црвените“ се тие кои ќе патуваат во финалето во Киев. Во првите пет минута Рома започна фуриозно, но после една грешка на средината на ...

Ливерпул ќе го предизвика Реал Мадрид во финалето

А1 On - 03.05.2018

Ливерпул се пласираше во финалето на Лигата на шампионите и покрај поразот од Рома со 4:2 во реванш полуфиналниот натпревар. Англискиот клуб благодарение на високата победа од 5:2 на првиот натпревар ќе се соочи со Реал Мадрид во борба за титулата.

Клоп: Заслуживме пласман поради целата наша сезона

А1 On - 03.05.2018

Менаџерот на Ливерпул, Јирген Клоп беше пресреќен по пласманот во финалето во Лигата на шампионите. Вчера „црвените“ беа поразени со 2:4 од Рома на „Олимпико“, но ќе патуваат во финалето во Киев по триумфот од 5:2 дома и вкупен резултат 7:6.

Мончи: Да имаше ВАР, финалето ќе беше Рома – Баерн

А1 On - 03.05.2018

Спортскиот директор на Рома, Рамон Родригез – Мончи смета дека ако во Лигата на шампионите се користел системот ВАР за помош на судијата, тогаш финалето во Киев можеше да ги спротивстави Рома и Баерн, а не Реал Мадрид и Ливерпул.

Ди Франческо: Чуствувам гнев, верував дека ќе се пласираме во финалето

А1 On - 03.05.2018

Тренерот на Рома, Еузебио ди Франческо на пресот по мечот не посвети многу внимание на ситуацијата од второто полувреме на дуелот со Ливерпул, кога судијата не досуди пенал и црвен картон за игра со рака на Александар Арнолд во шеснаесетникот по ...

Ливерпул ќе го предизвика Реал Мадрид во финалето

Курир - 03.05.2018

Ливерпул се пласираше во финалето на Лигата на шампионите и покрај поразот од Рома со 4:2 во реванш полуфиналниот натпревар. Англискиот клуб благодарение на високата победа од 5:2 на првиот натпревар ќе се соочи со Реал Мадрид во борба за титулата.

Скомина знае дека ја оштетил Рома

Макфакс - 03.05.2018

Рома не успеа да направи чудо против Ливерпул и да избори пласман во финалето во Лигата на шампионите. На „волчицата“ и недостигаше еден гол за да избори продолженија во полу-финалниот реванш.

Клоп: Заслуживме пласман поради целата наша сезона

Sport M - 03.05.2018

Менаџерот на Ливерпул, Јирген Клоп беше пресреќен по пласманот во финалето во Лигата на шампионите. Вчера „црвените“ беа поразени со 2:4 од Рома на „Олимпико“, но ќе патуваат во финалето во Киев по триумфот од 5:2 дома и вкупен резултат 7:6.

Ди Франческо: Чуствувам гнев, верував дека ќе се пласираме во финалето

Sport M - 03.05.2018

Тренерот на Рома, Еузебио ди Франческо на пресот по мечот не посвети многу внимание на ситуацијата од второто полувреме на дуелот со Ливерпул, кога судијата не досуди пенал и црвен картон за игра со рака на Александар Арнолд во шеснаесетникот по ...

Мончи: Да имаше ВАР, финалето ќе беше Рома – Баерн

+инфо - 03.05.2018

Спортскиот директор на Рома, Рамон Родригез - Мончи смета дека ако во Лигата на шампионите се користел системот ВАР за помош на судијата, тогаш финалето во Киев можеше да ги спротивстави Рома и Баерн, а не Реал Мадрид и Ливерпул.

Палота: Ако не се воведе ВАР, ЛШ ќе биде за потсмев!

Спортски - 03.05.2018

Претседателот на Рома, Џејмс Палота, изрази поддршка за воведување на ВАР во Лигата на шампиони, после синоќешниот дуел на „Олимпико“. Римјаните тврдат дека се сериозно оштетни во мечот против Ливерпул, откако судијата Дамир Скомина донесе неколку ...

Римјаните разочарани од судењето!

ЗаЗабава - 03.05.2018

Фудбалерите на Рома останаа без пласман во финалето на Лигата на шампионите откако синоќа беа елиминирани од Ливерпул. Рома славеше со 4:2, но тој резултат не беше доволен за пласман во финалето, со оглед на тоа што Ливерпул на првиот натпревар ...

Ди Франческо: Горд сум на триумфот, но реагиравме дури после 1-2 за Ливерпул

Екипа - 03.05.2018

Рома дојде блиску, но, сепак, не успеа да го елиминира Ливерпул во полуфиналето на Лигата на шампионите. Големата негатива од првиот меч во Англија се покажа како решавачка, иако избраниците на Еузебио Ди Франческо стигнаа до триуф од 4-2 во ...

Клоп: Ова беше луд меч, го заборавив резултатот, заврши 7-6, така?

24Фудбал - 03.05.2018

Германскиот фудбалски стратег вели дека неговата екипа во целост заслужила пласман во финалето. Ливерпул прогресираше во големото финале од Лигата на шампионите, иако загуби со 4-2 во реванш пресметката против Рома, влезе во финалната битка за ...

Клоп со специјална посвета на обезбеденото финале на Ливерпул

Дерби - 03.05.2018

Јирген Клоп вторпат во тренерската кариера стигна до финалето на Лигата на шампионите, а со Ливерпул ќе се обиде да го освои првиот трофеј во ова натпреварување. По реваншот со Рома, Германецот призна дека неговиот тим имал среќа, а пласманот во ...

Ова не е нормално: Историјата „му мести“ на Ливерпул финалиња и титули во ЛШ!

Sport 1 - 03.05.2018

Англиските медиуми уште пред осминафиналето пишуваа дека ова е година на Ливерпул и дека, најмалку, ќе се пласира во финалето во Киев или, пак, ќе ја освои Лигата на шампионите. Аргументите за тоа е бизарна традиција, која прераснува во ...

Пирова победа на Рома: Ливерпул и Реал М. за титулата во ЛШ (Видео)

Нова ТВ - 03.05.2018

Триумф на Рома што ништо не значи или пораз на Ливерпул што не боли. „Волчицата“ славеше со 4:2 на „Олимпико“ во реваншот полуфиналниот дуел, но „црвените“ од „Енфилд“ се радуваат на ново европско финале поради победата во првиот меч со 5:2.

Наинголан испрати порака и им се извини на навивачите (ФОТО)

Дерби - 03.05.2018

Екипата на Рома го победи Ливерпул со 4-2, но тој резултат не беше доволен за пласман во финалето на Лигата на шампионите. Двата гола во финишот за победа ги даде Раџа Наинголан кој од друга страна беше главниот виновник за водечкиот погодок на ...

НИКОЈ КАКО ЛИВЕРПУЛ: Клоп креираше „гол-машини"

SportMedia - 03.05.2018

Фудбалерите во „црвено" не само што се пласираа во финалето на Лигата на Шампионите туку и го урнаа рекордот според бројот на постигнати голови во една сезона... Погодокот кој го реализираше Жоржињо Вајналдаум во 25.минута, за водство на Ливерпул ...

Клоп ги пецна „кралевите“: За финалето мора да бидеме концентрирани и на други работи...

Sport 1 - 03.05.2018

Со менаџерот на Ливерпул, Јирген Клоп очигледно никогаш не е досадно. Германецот веќе многупати знае да направи шоу на своите прес-конференции, ама и знае да го пецне со неколку реченици својот следен ривал.

Хендерсон: Знаевме дека е важно да постигнеме гол

Спортклуб - 03.05.2018

Екипата на Ливерпул синоќа во Рим во полуфиналето загуби од Рома со 4:2, но триумфот на „црвените“ на домашен терен во првиот дуел од 5:2 ги „однесе“ во финалето во Киев. – Можевме да бидеме и подобри, но имавме контрола над ситуацијата освен во ...

Фердинанд: Малку сум уплашен да го гледам Ливерпул…

Спортски - 03.05.2018

Поранешниот дефанзивец на Манчестер Јунајтед, Рио Фердинанд на занимлив начин го прокоментира пласманот на Ливерпул во финалето на ЛШ. Екипата од Енфилд на двата натпревари беше подобра од Рома со вкупен резултат 7:6, па така Англија по прв пат ...

МОНЧИ: Да имаше ВАР, во Киев ќе играа Баерн и Рома

SportMedia - 03.05.2018

Римската „волчица" го победи Ливерпул со недоволни (4:2), и не успеа да ја надокнади негативата од три гола (2:5),со која допатуваа од „Енфилд". Спортскиот директор на Рома, Мончи смета дека неговата екипа била оштетена за два недосудени пенали, и ...

Повторно судијата главна ѕвезда: Рома не доби два пенали, фудбалерот на Ливерпул не доби чист црвен картон (ВИДЕО)

Курир - 03.05.2018

Рома го победи Ливерпул вчера со 4:2, но сепак тоа не беше доволно, тимот од главниот град на Италија испадна затоа што „црвените“ првиот меч го добија со 5:2. Но кој знае што ќе беше доколку Скомина досудеше два пенали кои ги имаше за Рома и ...

Клоп: Имавме среќа

Курир - 03.05.2018

Менаџерот на Ливерпул, Јирген Клоп вели дека неговиот тим во реванш натпреварот од полуфиналето во Лигата на шампионите против Рома имаше среќа. Клоп вели дека ова влегуваењ во финалето е 100 отсто за Шон Кокс (повреден навивач на Ливерпул) и оти ...

Гневниот Ди Франческо со коментар по вчерашниот меч

Курир - 03.05.2018

Тренерот на Рома, Еузебио Ди Франческо на пресот по мечот не посвети многу внимание на ситуацијата од второто полувреме на дуелот со Ливерпул, кога судијата не досуди пенал и црвен картон за игра со рака на Александар Арнолд во шеснаесетникот по ...

Скомина свесен за штетата која и ја нанесе на Рома

ЗаЗабава - 03.05.2018

Рома не успеа да направи чудо против Ливерпул и да избори пласман во финалето во Лигата на шампионите бидејќи на „волчицата“ ѝ недостигаше еден гол за да избори продолженија во полуфиналниот реванш.

Мончи: Ако во ЛШ имаше ВАР, финале ќе играа Баерн Минхен и Рома

Gol.mk - 03.05.2018

Спортскиот директор на Рома, Рамон Родригес Мончи, по дуелот во ЛШ меѓу „волчицата“ и Ливерпул беше видно револтиран на судиските одлуки и кажа дека ако имаше ВАР-технологија во елитата, финалистите ќе беа поинакви.

Историјата покажува: Ливерпул ќе го победи Реал во финалето на ЛШ

Стандард - 03.05.2018

Интересна слика ги обиколува социјалните мрежи. Според неа Ливерпул ќе го победи Реал Мадрид во финалето во Лигата на шампиони, кое ќе се одигра на 26 мај во Киев. Фотографиите потсетува дека во 1958 година „кралскиот клуб“ го освои КЕШ, десет ...

КЛОП НЕ КРИЕ: Бевме неверојатно среќни, но и Реал беше...

SportMedia - 03.05.2018

После победата од (5:2), на своот стадион, во реваншот во Рим Ливерпу е поразен со (4:2), што се покажа како доволно тимот од „Енфилд" да се врати во финалето од најквалитетното европско клупско натпреварување. Инаку овие 13.

Палота: Ако ВАР не се воведе наскоро, ЛШ ќе биде за потсмев

Стандард - 03.05.2018

Претседателот на Рома, Џејмс Палота, изрази поддршка за воведување на ВАР. Римјаните тврдат дека се сериозно оштетни во мечот против Ливерпул, откако судијата Дамир Скомина донесе неколку пати во нивна штета.

Скомина знае дека ја оштетил Рома

TopSport - 03.05.2018

Рома не успеа да направи чудо против Ливерпул и да избори пласман во финалето во Лигата на шампионите. На „волчицата“ и недостигаше еден гол за да избори продолженија во полу-финалниот реванш.

Ливерпул ќе го предизвика Реал Мадрид во финалето

Локално - 03.05.2018

Ливерпул се пласираше во финалето на Лигата на шампионите и покрај поразот од Рома со 4:2 во реванш полуфиналниот натпревар. Англискиот клуб благодарение на високата победа од 5:2 на првиот натпревар ќе се соочи со Реал Мадрид во борба за титулата.

Скомина многу се разочарал кога си ги видел грешките

Република - 03.05.2018

Судијата кој му подари финале на Ливерпул Дамир Скомина многу се разочарал кога си ги видел грешките од вчерашниот меч меѓу Рома и Ливерпул. На Рома и фалеше само еден гол за да го изедначи резултатот од Енфилд.

Клоп: Одигравме луд натпревар за Шон Кокс, 7-6 заврши, така?!

Република - 03.05.2018

Ливерпул прогресираше во големото финале од Лигата на шампионите, иако загуби со 4-2 во реванш пресметката против Рома, влезе во финалната битка за европскиот трофеј против бранителот Реал Мадрид по домашниот триумф претходно од 5-2.

Наинголан испрати порака и им се извини на навивачите

Точка - 03.05.2018

Екипата на Рома го победи Ливерпул со 4-2, но тој резултат не беше доволен за пласман во финалето на Лигата на шампионите. Двата гола во финишот за победа ги даде Раџа Наинголан кој од друга страна беше главниот виновник за водечкиот погодок на ...

Ливерпул загуби на „Олимпико“, но ќе игра во финалето против Реал

Република - 03.05.2018

Тимовите на Рома и Ливерпул ги оправдаа очекувањата за спектакуларен судир во вториот полуфинален меч од Лигата на Шампионите. Двата тима постигнаа шест гола, Рома победи со 4:2, но на крајот „црвените“ од „Енфилд“ одат во финалето, благодарение на ...

Време е италијанскиот фудбал да удри по маса

Вечер Прес - 03.05.2018

Спортскиот директор на Рома, Рамон Родригез – Мончи смета дека ако во Лигата на шампионите се користел системот ВАР за помош на судијата, тогаш пласман во финалниот натпревар ќе обезбеделе фудбалерите на Рома и на Баерн (М).

И Римјаните со жестоки критики за судењето: Ова не е нормално!

Точка - 03.05.2018

Фудбалерите на Рома останаа без пласман во финалето на Лигата на шампионите откако синоќа беа елиминирани од Ливерпул. Рома славеше со 4:2, но тој резултат не беше доволен за пласман во финалето, со оглед на тоа што Ливерпул на првиот натпревар ...

Клоп признава: Имавме среќа

Точка - 03.05.2018

Рома славеше со 4:2 на реванш натпреварот против Ливерпул и на Римјаните им недостигаше само еден гол за да се изборат за продолженија, но сепак немаше време за такво нешто. „Ова е 100% финале за Шон Кокс (навивачот на Ливерпул кој што се наоѓа во ...

Од соблекувалната на славеникот

Република - 03.05.2018

Ливерпул по осми пат стигна до финалето на Лигата на шампионите, а првпат по 2007 година. Вечерва на „Олимпико” го издржаа налетот на Рома и со шампањско, насмевки и песни го слават големиот успех. Во финалето ги очекува Реал Мадрид.

Скомина знае дека ја оштетил Рома

Точка - 03.05.2018

Рома не успеа да направи чудо против Ливерпул и да избори пласман во финалето во Лигата на шампионите. На „волчицата“ ѝ недостигаше еден гол за да избори продолженија во полуфиналниот реванш.

Рома ограбена: Скомина пропушти да досуди два пенала и два црвени картона за Ливерпул (ВИДЕО)

Република - 03.05.2018

Натпреварот меѓу Рома и Ливерпул во полуфиналето на Лигата на шампионите заврши, но прашината никако да стивне. Иако фудбалската јавност со право зборува за наклонетоста на судиите кон Реал, изгледа многу брзо ќе почне во истиот кош да го сместува и ...

Можеме да го победиме Реал

Вечер Прес - 03.05.2018

Напаѓачот на Ливерпул, Садио Мане смета дека Ливерпул може да го победи Реал Мадрид во финалето во Лигата на шампионите, иако тимот на Зинедин Зидан е „еден од најдобрите во светот“. Реал е еден од најдобрите тимови во светот.

Ливерпул ќе го предизвика Реал Мадрид во финалето

Либертас - 03.05.2018

Ливерпул се пласираше во финалето на Лигата на шампионите и покрај поразот од Рома со 4:2 во реванш полуфиналниот натпревар. Англискиот клуб благодарение на високата победа од 5:2 на првиот натпревар ќе се соочи со Реал Мадрид во борба за титулата.

Кин го даде првото предвидување за финалето во Лигата на шампиони

Точка - 03.05.2018

Ливерпул ќе биде претставник на Англија во големото финале во Лигата на шампионите кое ќе се одигра на 26 мај во Киев, а додека јавноста на Островот почнува да ги спроедува силните и слабите страни на тимот од Јирген Клоп и оној на Зинедин Зидан, со ...

Мончи: Ова што се случува во ЛШ не е нормално

Република - 03.05.2018

Рома остана без посакуваниот пласман во финалето на Лигата на шампионите, а и реваншот со Ливерпул не мина без критики на сметка на судијата Дамир Скомина кој имаше неколку контроверзни одлуки на штета на домаќините.

Рома победи, но Ливерпул ќе игра финале со Реал Мадрид

ТВ21 - 02.05.2018

Реал Мадрид и Ливерпул ќе играат во финалето од Лигата на шампионите на 26 мај во Киев. Ова стана јасно, откако вечерва англискиот тим успеа да ја сочува предноста од 5:2 обезбедена на првиот меч пред седум дена.

Претседателот на Рома вети дека нема повторно да скокне во фонтана

Канал5 - 02.05.2018

Претседателот на Рома, Џејмс Палота, изјави дека нема повторно да скокне во фонтана, како што направи по триумфот над Барселона, доколку неговиот тим го совлада Ливерпул и се пласира во финалето на Лигата на шампионите.

Ливерпул загуби од Рома, но оди во финале на ЛШ!

24 Вести - 02.05.2018

Рома одигра добар натпревар против Ливерпул, фудбалерите на Ди Франческо покажаа голема желба за да направат уште едно чудо, но успеаја само да победат со недоволен резултат за финале. Атмосферата на Олимпико спласна уште во деветата минута кога по ...

Клоп: Пласман во финалето ќе биде неверојатно достигнување

Канал5 - 02.05.2018

Тренерот на Ливерпул, Јирген Клоп, истакна дека пласманот во финалето од Лигата на шампионите би било неверојатно достигнување за неговиот тим, бидејќи никој на почетокот од сезоната не го очекувал тоа.

Претседателот на Рома вети дека нема повторно да скокне во фонтана

А1 On - 02.05.2018

Претседателот на Рома, Џејмс Палота, изјави дека нема повторно да скокне во фонтана, како што направи по триумфот над Барселона, доколку неговиот тим го совлада Ливерпул и се пласира во финалето на Лигата на шампионите.

Рома со офанзивна постава брка чудо против Ливерпул

МКД - 02.05.2018

Дали во Рим ќе се случи ново чудо останува да видиме, но едно е сигурно, тимот на Ди Франческо верува во тоа и ќе се обиде да го изненади Ливерпул како што го направи тоа против Барселона.

Се е подготвено за битката на „Олимпико“: Рома тргнува со тројца напаѓачи, Клоп не ја менува добитната комбинација ...

Дерби - 02.05.2018

Вечерва на „Олимпико“ во Рим ќе го добиеме вториот финалист во Лигата на шампионите, поточно ќе го добиеме противникот на Реал Мадрид за пехарот во Киев. Дилемата е Рома или Ливерпул или поконкретно кажано дали „волчицата“ ќе може одново да се ...

ВИДЕО: Мане го носи Ливерпул на чекор од Киев, Наинголан со почетничка реакција

Gol.mk - 02.05.2018

Раџа Наинголан ги разочара домашните фанови со почетничката реакција по која Ливерпул стигна до рано водство на „Олимпико“ во Рим. Играчот за врска на Рома испрати погрешно додавање кое го искористи Мохамед Салах, кој додаде до Садио Мане на левата ...

Само девет минути потребни за првиот гол: Мане носи водство за Ливерпул (видео)

СуперСпорт - 02.05.2018

Екипата на Ливерпул уште во деветтата минута од натпреварот стигна до водство на гостувањето на „Олимпико“ кај Рома во рамките од полуфиналето од Лигата на шампионите. Белгискиот интернационалец Раџа Најнголан имаше лошо додавање кое го пресече ...

Фрчат голови од стартот во Рим: Мане за Ливерпул, ама Милнер – за Рома!

Екипа - 02.05.2018

Возбудливо е на „Олимпико“ уште од самиот старт на реванш мечот од полуфиналето во Лигата на шампионите меѓу Рома и Ливерпул. По 15 минути, веќе два гола, а резултатот е 1-1. Садио Мане го доведе Ливерпул во водство по еден противнапад во деветтата ...

ВИДЕО: Наинголан на едната, Милнер со ЛАПСУС на другата страна - Рома израмнува на „Олимпико“

Gol.mk - 02.05.2018

Не се чекаше многу на реакција од страна на Рома која се врати во игра на полуфиналниот реванш на „Олимпико“ против Ливерпул . Ако Раџа Наинголан погреши при водечкиот погодок на гостите, во иста мера на спротивната страна возврати Џејмс Милнер .

Ништо од чудото на „Олимпико“ – Ливерпул води со 2:1 на полувреме (видео)

TopSport - 02.05.2018

Најавата на играчите на Рома за „фуриозен“ напад на голот на Ливерпул не се исполни, откако гостите од Англија имаат 1:2 предност по првите 45 минути кои комбинирано со победата од 5:2 во првиот меч им даваат вкупни 7:3, што значи дека во второто ...

ПОЛУВРЕМЕ: Ливерпул дава голови на двете страни! (видео)

Спортски - 02.05.2018

Ливерпул после првото полувреме има предност од 2:1 на „Олимпико“ против Рома и е на чекор до пласман во финалето. Во првите пет минута Рома започна фуриозно, но после една грешка на средината на теренот следеше фуриозна контра на „црвените“ која ...

Џеко носи малку надеж…2-2 (ВИДЕО)

Екипа - 02.05.2018

Рома има екстремно тешка задача во второто полувреме од реванш полуфиналниот меч во ЛШ против Ливерпул, но Един Џеко донесе мала надеж. Откако италијанскиот тим имаше негатива од 1-2 на полувремето, босанскиот интернационалец успеа да израмни со ...

ВИДЕО: Каде ли гледаше Скомина? Рома не доби чист пенал на „Олимпико“!

Gol.mk - 02.05.2018

Судиите продолжуваат да не досудуваат пенали во Лигата на шампионите, иако контактите со рака се повеќе од очигледни. По недосудените удари од белата точка на мечот меѓу Реал Мадрид и Баерн Минхен, следеше нов судиски превид, овој пат на дуелот во ...

ВИДЕО: А сега финале – Ливерпул ќе го предизвика бранителот на титулата Реал

Спортклуб - 02.05.2018

Екипата на Ливерпул е тимот кој што ќе биде противник на актуелниот европски првак Реал Мадрид во финалето од Лигата на шампионите. Англичаните во реванш мечот од полуфиналето се поразени од Рома во Рим со резултат од 3-2, но сепак патуваат во Киев ...

„Мала утеха“ за Рома: Дуелот со Ливерпул донесе рекордна заработка од билети (Фото)

Дерби - 02.05.2018

Рома не успеа да обезбеди место во финалето на Лигата на шампионите, но клубот сериозно ќе профитира од успешната сезона во која „волчицата“ стигна до претпоследниот натпревар од елитното натпреварување.

Рома победи за утеха, ама Ливерпул е во финалето на Лигата на шампионите!

Екипа - 02.05.2018

Англискиот премиерлигаш Ливерпул е вториот патник во финалето на Лигата на шампионите. Во Киев, „црвените“ на Јирген Клоп ќе го предизвикаат актуелниот европски првак Реал Мадрид, откако одолеаја на нападите на Рома на „Олимпико“, иако на крајот ...

Нема второ чудо, силен е овој Ливерпул

Оff.net - 02.05.2018

Фудбалерите на Рома му запнаа на Ливерпул со отворен фудбал што ги чинеше негатива од 1:2 на полувреме, која успеаа да ја анулираат и да стигнат до триумф од 4:2, недоволен за виза во Киев.

Рома и Ливерпул испишаа рекорд - 13 гола во полуфинален двомеч

Gol.mk - 02.05.2018

Екипите на Рома и Ливерпул одиграа супервозбудлив двомеч со многу голови, а на финале се радуваат „црвените“ кои одат во битка за трофејот со актуелниот бранител на тронот Реал Мадрид . Мечот на „Енфилд Роуд“ заврши со победа од 5-2 на Ливерпул, ...

Рома на крај убедлива, но немаше шанси: Ливерпул оди во финале! (ВИДЕО)

Sport 1 - 02.05.2018

Екипата на Ливерпул е вториот финалист во Лигата на шампионите, која ќе се бори за пехарот против Реал Мадрид, во финалето во Киев, на 26 мај. Во реваншот од полуфиналето со Рома, Италијанците победија со 4-2, сепак недоволно за да го анулираат ...

Нема „копи-пејст“ за Рома, Ливерпул ќе се надигрува со Реал за европскиот трон (видео)

TopSport - 02.05.2018

Ливерпул на 26 мај ќе се судри со Реал Мадрид за титулата во Лигата на шампиони на УЕФА, пресметка на два гиганти на европскиот фудбал, откако „Црвените“ не дозволија сензација на гостувањето кај Рома на „Олимпико“, губејќи со 4:2, за со домашната ...

Пирова победа на Рома, Ливерпул е во финалето (ВИДЕО)

МКД - 02.05.2018

Рома со 4-2 го победи Ливерпул во реванш полуфиналниот меч од Лигата на шампионите, но англискиот тим благодарение на високиот триумф од 5-2 на Енфилд ќе игра во финалето против Реал Мадрид.

Видео: Драма до последна секунда – Ливерпул патува во финале!

Спортски - 02.05.2018

После еден возбудлив натпревар полн со голови и пресврти на „Олимпико“, Рома го победи Ливерпул со 4:2, но „црвените“ се тие кои ќе патуваат во финалето во Киев. Во првите пет минута Рома започна фуриозно, но после една грешка на средината на ...

ВИДЕО: Ништо од ново Римско чудо – Рома победи, но Ливерпул слави

Sport M - 02.05.2018

Ливерпул патува за Киев и на 26. Мај ќе игра финале во Лигата на шампиони против Реал Мадрид.Рома вечерва не успеа да возврати со уште едно чудо, иако резултато беше 4:2 и беше блиску до тоа.

Последната екипа која го победи Реал во финале од ЛШ е... Ливерпул!

Gol.mk - 02.05.2018

Реал Мадрид ќе биде фаворит во финалето од Лигата на шампионите (ЛШ) во кое за противник ќе го има Ливерпул . „Кралевите“ победија на сите финалиња во европските купови во последните 37 години, а последниот пораз го доживеа токму од екипата од ...

Пирова победа на Рома, Реал против Ливерпул во финалето во Киев

СуперСпорт - 02.05.2018

Екипата на Рома славеше со 4:2 во реванш средбата од полуфиналето од Лигата на шампионите против Ливерпул. Сепак оваа победа на римјаните е пирова затоа што Ливерпул оди во финалето поради подобриот вкупен резултат кој изнесува 7:6.

ЛШ: Еден гол ја делеше Рома од ново чудо

SportMedia - 02.05.2018

Ливерпул - Реал Мадрид е финалето во Лигата на шампионите за 2018 година. Овие два великани, тешки 17 европски титули, ќе се соочат во финалето на Лигата на шампионите во Киев на 26 мај. Вечерва „црвените" од Енфилд изгубија од Рома со 3:2, но ...

Рома и Ливерпул урнаа неверојатен рекорд во Лигата на шампионите

Спортклуб - 02.05.2018

Ливерпул е вториот финалист во Лигата на шампионите иако вечерва на реванш мечот од полуфиналето на „Олимпико“ во Рим загуби од Рома со 4-2. Ако се земе предвиде дека првиот меч на „Енфилд“ заврши со победа на Англичаните со 5-2, тоа беше доволно ...

Ливерпул во финалето на Лигата на шампионите

+инфо - 02.05.2018

Ливерпул е вториот патник во финалето на Лигата на шампионите Рома со 4-2 го победи Ливерпул во реванш полуфиналниот меч од Лигата на шампионите, но „црвените“ се тие кои ќе патуваат во финалето во Киев, благодарение на триумф од 5-2 на Енфилд.

Ново гол шоу: Рома достоинствено се прости од ЛШ, Ливерпул ќе игра за шестата титула (Видео)

Дерби - 02.05.2018

Премиерлигашот Ливерпул е противникот на Реал Мадрид во големото финале на Лигата на шампионите кое годинава ќе се одржи на 26 мај во Киев. Клубот од „Енфилд Роуд“ вечерва загуби на гостувањето кај Рома со 4-2, но благодарение на победата на првата ...

Видео: Повторно полемики – дали судијата ја оштети Рома!?

Спортски - 02.05.2018

Рома и Ливерпул одиграа фантастичен натпревар полн со пресврти и голови (4:2), а на крајот „црвените“ се тие кои ќе патуваат во финалето во Киев. Сепак и овој меч не помина без полемики, бидејќи според многумина судијата Скомина ја оштети Рома.

Хендерсон: Никогаш не правиме нешта по полесниот пат

Gol.mk - 02.05.2018

Ливерпул се избори за европско финале по долги 11 години откако мина преку Рома, иако загуби на „Олимпико“ (2-4), а Џордан Хендерсон, капитенот на тимот е задоволен од резултатот, но не и од играта на тимот во Рим и неизвесноста до самиот финиш.

Хендерсон: За жал, ние ништо не правиме на полесниот начин

TopSport - 02.05.2018

Капитенот на Ливерпул, Џордан Хендерсон, нормално беше презадоволен од тоа што го предводеше својот тим до европското финале, но призна дека на делови од натпреварот нивната игра загрижува. „За жал, ние никогаш не правиме нешто на полесниот начин.

Пирова победа на Рома, Ливерпул е во финалето на ЛШ (ВИДЕО)

Слободен Печат - 02.05.2018

Фудбалерите на Ливерпул ќе го предизвикаат актуелниот шампион Реал Мадрид во финалето на Лигата на шампиони на 26 мај во Киев. Тимот на Јирген Клоп во реваншот загуби со 4-2, но доволна беше победата од 5-2 од првиот меч на Енфилд за да се пласираат ...

Ливерпул има атомски напад, постигна рекорден број голови во историјата на ЛШ

Екипа - 02.05.2018

Англискиот тим Ливерпул обезбеди пласман во финалето на Лигата на шампионите во Киев, каде ќе се сретне со актуелниот европски првак Реал Мадрид, а на патот до големиот финален дуел успеа да постави и нов рекорд во елитното европско клупско ...

Фановите на Рома бесни на Скомина: Словенецот му помогна на Ливерпул во две ситуации (Видео)

Дерби - 02.05.2018

И вториот полуфинален реванш во Лигата на шампионите не помина без контроверзи во однос на арбитражата, односно дел од одлуките на словенечкиот судија Дамир Скомина. Без разлика што Ливерпул заслужи да игра во финалето, фановите на Рома не можат да ...

Ливерпул загуби на „Олимпико“ но се пласираше во финалето на ЛШ

Стандард - 02.05.2018

Тимовите на Рома и Ливерпул ги оправдаа очекувањата за спектакуларен судир во вториот полуфинален меч од Лигата на Шампионите. Двата тима постигнаа шест гола, Рома победи со 4:2, но на крајот „црвените“ од „Енфилд“ одат во финалето, благодарение на ...

Триото на Ливерпул е број 1 во ЛШ

Оff.net - 02.05.2018

Роналдо, Бејл и Бензема на 26 мај во Киев ќе си имаат работа со најефикасното трио во историјата на Лигата на шампионите. Статистиката ги смести Салах, Фирмино и Мане на ...

Ливерпул е вториот патник во финалето на Лигата на шампионите

Независен - 02.05.2018

Рома со 4-2 го победи Ливерпул во реванш полуфиналниот меч од Лигата на шампионите, но „црвените“ се тие кои ќе патуваат во финалето во Киев, благодарение на триумф од 5-2 на Енфилд. Ливерпул во финалето на 26 мај ќе игра против Реал Мадрид кој е ...

Клоп: Да не забораваме дека и Реал имаше среќа на пат кон финалето!

Gol.mk - 02.05.2018

Јирген Клоп, стратегот на Ливерпул, по натпреварот на „Олимпико“ против Рома и пласманот во финалето од Лигата на шампионите им честита на своите фудбалери за остварениот успех. Тој вели дека англискиот тим заслужил да игра во мечот за трофеј и ...

Мончи: Ова што се случува во Лигата на шампионите не е нормално

Дерби - 02.05.2018

Рома остана без посакуваниот пласман во финалето на Лигата на шампионите, а и реваншот со Ливерпул не мина без критики на сметка на судијата Дамир Скомина кој имаше неколку контроверзни одлуки на штета на домаќините .

Ди Франческо: Направивме подвиг, не е лесно да се вратиш по два подарени гола

Gol.mk - 02.05.2018

Еузебио Ди Франческо, тренерот на Рома, по елиминацијата на „волчицата“ од Лигата на шампионите од Ливерпул ги пофали своите фудбалери за играта оваа сезона во елитата и истакна дека пресврт-победата на „Олимпико“ била голем подвиг за тимот.

Славеничко фото на играчите на Ливерпул

SportMedia - 02.05.2018

Во финалето ги очекува Реал Мадрид. Тоа ќе биде реприза на финалето од Купот на Европските шампиони од сезоната 1980-81. Тогаш на „Паркот на принцовите" во Париз Ливерпул го победи „кралскиот клуб" со 1:0 со погодокот на Алан Кенеди, а на клупата на ...

Мончи: Италија треба да го крене гласот, ова не е нормално, не ни свирнаа два пенали

24Фудбал - 02.05.2018

Директорот на Рома, Мончи вели дека италијанскиот фудбал треба да го крене гласот поради лошата арбитража на нивните дуели и мечевите на Јувентус во Лигата на шампионите. Рома победи со 4-2, им фалеше само еден гол за да го изедначат резултатот од ...

Хендерсон: Воодушевен сум што сме во финалето, но една работа мора да корегираме

Дерби - 02.05.2018

Екипата на Ливерпул загуби од Рома со 4-2 на вечерашниот меч на „Олимпико“, но без разлика на поразот ќе игра во големото финалето на Лигата на шампионите во Киев против Реал Мадрид. Тоа е благодарение на победата на „Енфилд Роуд“ од 5-2, па така ...

Клоп: Моите момци се луди, заслужено сме во финалето!

Екипа - 02.05.2018

Ливерпул е во големото финале на Лигата на шампионите и ќе го предизвика европскиот првак Реал Мадрид во пресметката во Киев, на 26 мај. Англискиот тим успеа да преживее на „Олимпико“, па иако загуби со 4-2, ќе биде дел од битката за ’трофејот со ...

Мончи: Ова веќе не е нормално, Италија треба да го крене гласот!

МКД - 02.05.2018

Директорот на Рома, Мончи вели дека италијанскиот фудбал треба да го крене гласот поради лошата арбитража на нивните дуели и мечевите на Јувентус во Лигата на шампионите. Рома победи со 4-2, им фалеше само еден гол за да го изедначат резултатот од ...

Клоп: Пласман во финалето ќе биде неверојатно достигнување

А1 On - 02.05.2018

Тренерот на Ливерпул, Јирген Клоп, истакна дека пласманот во финалето од Лигата на шампионите би било неверојатно достигнување за неговиот тим, бидејќи никој на почетокот од сезоната не го очекувал тоа.

Клоп: Пласман во финалето ќе биде неверојатно достигнување

Стандард - 02.05.2018

Тренерот на Ливерпул, Јирген Клоп, истакна дека пласманот во финалето од Лигата на шампионите би било неверојатно достигнување за неговиот тим, бидејќи никој на почетокот од сезоната не го очекувал тоа.

Ди Франческо: Не можеме да го смениме системот поради Салах

Независен - 02.05.2018

Тренерот на Рома Еузебио ди Франческо, пред реванш полуфиналниот натпревар од Лигата на шампионите против Ливерпул ги предупреди неговите фудбалери дека не смеат да му го посветат целото внимание на Мохамед Салах.

Може ли Рома до сензација против Ливерпул?

Макфакс - 02.05.2018

Мадридски Реал, вечерва ќе дознае кој ќе му биде противник во финалето, во Лигата на шампионите, откако својот полу-финален реванш ќе го одиграат Рома и Ливерпул. По победата од 5:2 во првиот меч, поблиску до завршниот меч во Киев е Ливерпул, ...

Претседателот на Рома вети дека нема повторно да скокне во фонтана

Независен - 02.05.2018

Претседателот на Рома, Џејмс Палота, изјави дека нема повторно да скокне во фонтана, како што направи по триумфот над Барселона, доколку неговиот тим го совлада Ливерпул и се пласира во финалето на Лигата на шампионите.

Рома победи, но Ливерпул се радува на финале (ВИДЕО)

24Фудбал - 02.05.2018

Рома оствари пирова победа против Ливерпул, триумфираше со 4-2, но тоа не беше доволно да се анулира негативата од три разлика која ја имаа од Енфилд. Рома одигра добар натпревар против Ливерпул, фудбалерите на Ди Франческо покажаа голема желба за ...

Ди Франческо: Не можеме да го смениме системот поради Салах

А1 On - 02.05.2018

Тренерот на Рома Еузебио ди Франческо, пред реванш полуфиналниот натпревар од Лигата на шампионите против Ливерпул ги предупреди неговите фудбалери дека не смеат да му го посветат целото внимание на Мохамед Салах.

Наинголан пред Ливерпул: Тешко е, но не и невозможно

Спортски - 02.05.2018

Рома и Ливерпул утре на Олимпико ќе го одиграат својот реванш полуфинален натпревар во ЛШ. На првиот одигран натпревар во Англија славеше Ливерпул со резултат 5:2, меѓутоа и покрај тоа Римјаните веруваат дека можат да направат сензација.

Ѕвезда на Рома поради една причина не сака да игра во Премиерлигата!

Sport 1 - 02.05.2018

Низа фудбалери на италијанскиот калчолигаш Рома во изминативе година и половина посебно се на мета на многу поголеми екипи од римјаните, но засега „волчицата“ одолева на понудите. Веќе и не е тајна дека голманот Алисон, потоа Един Џеко, па Кевин ...

Реал Мадрид ќе игра во 16-то финале, а пораз нема од – 1981 година (ФОТО)

Sport 1 - 02.05.2018

Најтрофејниот светски клуб Реал Мадрид во Киев на 26 мај ќе го игра своето 16-то финале во најелитното друштво, Лигата на шампионите, поранешниот Куп на европските шампиони (КЕШ) и ќе ја брка својата 13-та европска круна.

Може ли Рома до сензација против Ливерпул?

TopSport - 02.05.2018

Мадридски Реал, вечерва ќе дознае кој ќе му биде противник во финалето, во Лигата на шампионите, откако својот полу-финален реванш ќе го одиграат Рома и Ливерпул. По победата од 5:2 во првиот меч, поблиску до завршниот меч во Киев е Ливерпул, ...

Наинголан: Како дете крадев за да имам што да јадам

24Фудбал - 02.05.2018

Белгиската ѕвезда од редовите на италијанскиот прволигаш говореше искрено за својот тежок живот во минатото Раџа Наинголан во моментов е еден од најдобрите фудбалери на Рома, екипата која успеа да направи голем успех сезонава пласирајќи се во топ ...

Клоп ги „пецна“ Каталонците: Ливерпул не е Барса да пропушти три гола предност!

Sport 1 - 02.05.2018

Вечерашниот реванш дуел од полуфиналето од Лигата на шампионите помеѓу Ливерпул и Рома предизвикува огромен интерес во светската фудбалска јавност, а во најавата на овој дуел тренерот на англискиот тим, Јирген Клоп не можеше, а да не ја спомене и ...

Голем удар за Рома: Без Стротман и Пероти против Ливерпул

Gol.mk - 02.05.2018

Еузебио ди Франческо, тренерот на Рома, сепак нема да може да смета на стартерите Кевин Стротман и Диего Пероти за денешниот одлучувачки натпревар со Ливерпул. Рома на свој терен ќе го пречека англискиот гигант и ќе се обиде да направи нова ...

Алисон поласкан од интересот на Ливерпул

СуперСпорт - 02.05.2018

Голманот на Рома, Алисон вели дека му годи интересот од другите клубови, но не потенцираше дека ќе си замине од Рома ова лето. За Бразилецот има сериозен интерес, пред се од Ливерпул и Реал Мадрид, но претседателот на Рома, Џејмс Палота во неколку ...

Клоп: Ни недостига Кутињо, но и понатаму играме фудбал!

СуперСпорт - 02.05.2018

Тренерот на Ливерпул, Јирген Клоп кажа дека финалето во Лигата на шампиони ќе биде неверојатно за неговиот тим, зашто никој на почетокот на не го очекувал. Ливерпул ја победи Рома во првиот меч од полуфиналето на елитното натпреварување со 5-2, а ...

Зидан е уверен дека Рома има шанси за финале

Спортски - 02.05.2018

Фантастичниот француски стручњак на клупата на Кралевите во потполност ги поби наводите дека одличен фудбалер не може да биде и одличен тренер. После пласманот во финалето на Зидан му е апсолутно сеедно со кој ќе игра.

Рома – Ливерпул, веројатни состави!

Спортски - 02.05.2018

Вечерва на програмата во Лигата на шампионите е реваншот од полуфиналето помеѓу Рома и Ливерпул, а во подобра ситуација се „црвените“ кои носат предност од 5:2. Рома нема што да брани и да чека, па вечерва како и во реваншот против Барселона ќе ...

Како да се подготвува војна во Рим: 2.000 полицајци ќе спречуваат инциденти!

Sport 1 - 02.05.2018

Како што беше најавено, полицијата во Рим е подготвена, пред вечерашниот реванш-натпревар во Лигата на шампиони помеѓу Рома и Ливерпул. По градот се распоредени 2.000 полицајци, најмногу во историјата на натпреварите со голем ризик, а во Италија се ...

Рома тренираше во маици во чест на фанот на Ливерпул (ФОТО)

SportMedia - 02.05.2018

И повеќе од јасно е дека ќе биде тензично вечерва во Рим на ревашот од ½ во ЛШ меѓу Рома и Ливерпул, и не само на теренот на „Олимпико" туку и низ улиците на градот. Се очекува да има 3.500 гостински фанови, а тука се и домашните хулигани кои ...

Карагер го издвои најдобриот играч во Ливерпул: Салах е неверојатен, но…

Дерби - 02.05.2018

Џејми Карагер доби суспензија до крајот на сезоната од „Скај Спортс“ поради недоличниот потег и срамно однесување кое го имаше со едно малолетно девојче по финишот на големото дерби меѓу Јунајтед и Ливерпул, па затоа сега го искористи последното ...

Ди Франческо: Не можеме да го смениме системот поради Салах

Курир - 02.05.2018

Тренерот на Рома Еузебио ди Франческо, пред реванш полуфиналниот натпревар од Лигата на шампионите против Ливерпул ги предупреди неговите фудбалери дека не смеат да му го посветат целото внимание на Мохамед Салах.

КЛОП СО ГОЛЕМА САМОДОВЕРБА: Не сме Барса, тешко е да се дадат три гола!

SportMedia - 02.05.2018

После дуелот на „Енфилд" Ливерпул има големи (5:2) против Рома, слична разлика која ја имаше и Барселона против истата екипа во четвртфиналето на Лигата на Шампионите. Рома ја анулира таа предност на Барса, па Ливерпул ќе мора да биде многу ...

Клоп: Пласман во финалето ќе биде неверојатно достигнување

Курир - 02.05.2018

Тренерот на Ливерпул, Јирген Клоп, истакна дека пласманот во финалето од Лигата на шампионите би било неверојатно достигнување за неговиот тим, бидејќи никој на почетокот од сезоната не го очекувал тоа.

Партизан се има вратено од 6:2

Оff.net - 02.05.2018

Ретко кој верува дека Рома може да направи две чуда по ред, ама во историјата стојат и не се забораваат некои луди пресврти. Фудбалерите на Партизан не загубија 5:2 како Рома од Ливерпул, туку 6:2, а на реваншот тепаа 4:0.

Најавени тимови: Рома тргнува офанзивно – Шик и Ел Шарави крај Џеко

Екипа - 02.05.2018

Еузебио ди Франческо ја научи лекцијата од минатиот меч, кога тактиката со тројца дефанзивци во линија беше безмилосно казнета од страна на Ливерпул. Токму затоа, стратегот на Рома за вечерашниот реванш се реши за враќање на 4-3-3, со значително ...

Ќе види ли Рим ново чудо: „Волчицата“ ги изеде Барса и Челси, зошто не и Ливерпул?

Sport 1 - 02.05.2018

Дали Ливерпул ќе игра во своето осмо финале во Лигата на шампионите или Рома вторпат ќе има шанса да се бори за „големите уши“, вечерва во Рим ќе биде разрешено, кој ќе му се спротивстави на најтрофејниот светски клуб Реал Мадрид во финалето на 26 ...

Навивачите на Ливерпул со песна: Го сакаме Лацио! (видео)

TopSport - 02.05.2018

Фановите на Ливерпул кои пристигнаа во Рим, нормално застанаа зад вториот римски клуб, Лацио, пеејќи „Го сакаме Лацио“ на улиците на вечниот град. Тензиите меѓу навивачите се на високо ниво, откако во Ливерпул имаше неколку конфликти, а навивачот на ...

Ди Франческо: Со помош на фановите до уште едно чудо!

SportMedia - 02.05.2018

„Волците" вечерва се надеваат на исто чудо како против Барселона во четвртфиналето на Лигата на шампионите односно победа со 3:0 со која ќе ја анулираат предноста на противникот од 5:2 од првиот меч на „Енфилд".

Страв од голем инцидент пред вечерашниот реванш во Рим

Спортклуб - 02.05.2018

Како што беше најавено и претходно, полицијата во Рим пред вечерашната реванш средба на Рома и Ливерпул, се е во знакот на максималната подготвеност за реакција од органите на редот и мирот.

Вечерва нема да скокаш! Градот за секој случај му ја затвори фонтаната на Палота!

Спортски - 02.05.2018

Рома вечерва го дочекува Ливерпул во реванш полуфиналниот дуел од Лигата на шампиони, а за влез во финале на „волчицата“ ќе и треба резултат како против Барса. Во тој случај Рим најверојатн ќе „гори“, а претседателот Палота повторно би можел да се ...

Ќе „гори“ Олимпико: Рома сака да биде пак како со Барселона – (СОСТАВИ)

Спортклуб - 02.05.2018

Рома на брилијантен начин стигна до пресврт во четвртфиналето против Барселона, каде го елиминираа големиот фаворит за трофејот сезонава. Но многумина се прашуваат дали и вечерва е можно такво сценарио и дали може и Ливерпул да биде како Барселона, ...

СОСТАВИ: И Рома и Ливерпул тргнуваат офанзивно, со 4-3-3

SportMedia - 02.05.2018

РОМА: Алисон - Коларов, Манолас, Фацио, Флоренци - Најнголан, Де Роси, Пелегрини - Ел Шарави, Џеко, Шик. ЛИВЕРПУЛ: Каруис - Арнолд, Ван Дајк, Ловрен, Робертсон - Вајналдум, Хендерсон, Милнер - Салах, Фирмино, ...

Официјални состави: Рома со тројца напаѓачи, Ливерпул без изненадувања!

Спортски - 02.05.2018

Вечерва на „Олимпико“ во реванш полуфиналниот натпревар Рома го пречекува Ливерпул во натпревар кој ќе го одреди вториот патник во финале. Ливерпул има голема предност од 5:2 од првиот натпревар, па на Рома ќе и биде потребно да го повтори „чудото“ ...

Состави ЛШ: Рома тргнува офанзивно, ама и Ливерпул има „тешка артилерија“

Екипа - 02.05.2018

Рома нема што да чува, мора да нападне од самиот почеток, па тренерот Еузебио Ди Франческо се реши за офанзивна формација со тројца напаѓачи да го започне вечерашниот реванш полуфинален меч од Лигата на шампионите против Ливерпул.

Состави: Рома со сите сили во напад, Ливерпул стандардно

24Фудбал - 02.05.2018

Рома брка изненадување на Олимпико откако Ливерпул со 5-2 победи на Енфилд, дали во Рим може да се случни ново чудо, останува да видиме. Рома очекувано со офанзивен состав го почнува натпреварот додека Ливерпул во очекувана постава без изненадувања ...

ПОЧЕТНИ СОСТАВИ: Клоп без изненадувања, офанзивен пристап на Ди Франческо

Gol.mk - 02.05.2018

Вечерва се игра второто полуфинале од Лигата на шампионите (ЛШ) помеѓу Рома и Ливерпул. Англискиот премиерлигаш има високи 5-2 од првиот меч и ќе се обиде да обезбеди финале по 2007 година.

Наинголан пред реваншот против Ливерпул: Тешко е, но не и невозможно

Точка - 02.05.2018

Рома и Ливерпул вечерва на „Олимпико“ во Рим ќе го одиграат реванш дуелот од полуфиналето во Лигата на шампионите. На првиот дуел на „Енфилд“, Ливерпул славеше со 5:2, но и покрај убедливиот пораз, Римјаните веруваат во ново чудо и пласман во ...

Карагер го издвои најдобриот играч во Ливерпул: Салах е неверојатен, но…

Точка - 02.05.2018

Џејми Карагер доби суспензија до крајот на сезоната од „Скај Спортс“ поради недоличниот потег и срамно однесување кое го имаше со едно малолетно девојче по финишот на големото дерби меѓу Јунајтед и Ливерпул, па затоа сега го искористи последното ...

Може ли Рома до сензација против Ливерпул?

Точка - 02.05.2018

Мадридски Реал вечерва ќе дознае кој ќе му биде противник во финалето во Лигата на шампионите откако својот полуфинален реванш ќе го одиграат Рома и Ливерпул. По победата од 5:2 во првиот меч, поблиску до завршниот меч во Киев е Ливерпул, меѓутоа во ...

Ново гол шоу: Рома достоинствено се прости од ЛШ, Ливерпул ќе игра за шестата титула

Точка - 02.05.2018

Премиерлигашот Ливерпул е противникот на Реал Мадрид во големото финале на Лигата на шампионите кое годинава ќе се одржи на 26 мај во Киев. Клубот од „Енфилд Роуд“ вечерва загуби на гостувањето кај Рома со 4-2, но благодарение на победата на првата ...

Претседателот на Рома вети дека нема повторно да скокне во фонтана

Локално - 02.05.2018

Претседателот на Рома, Џејмс Палота, изјави дека нема повторно да скокне во фонтана, како што направи по триумфот над Барселона, доколку неговиот тим го совлада Ливерпул и се пласира во финалето на Лигата на шампионите.

Еден гол ја делеше Рома од ново чудо

Локално - 02.05.2018

Ливерпул се квалификуваше за финалето на Лигата на шампионите и покрај поразот од 2:4 од Рома. Така со вкупен резултат 7:6 Ливерпул ќе се сретне со Реал Мадрид во директен спор за трофејот, откако големиот натпревар ќе се одигра на 26 мај во Киев.

Рома игра за ново чудо

Вечер Прес - 02.05.2018

Тоа што им успеа против каталонскиот гигант Барселона, фудбалерите на Рома ќе се обидат да го повторат и на реванш полуфиналниот дуел од најпрестижното клупско натпреварување, Лигата на шампиони, против англискиот премиерлигаш Ливерпул.

Клоп: После Фирмино, сакам и другите играчи да потпишат нови договори

Точка - 02.05.2018

Тренерот на Ливерпул, Јирген Клоп е воодушевен од тоа што Роберто Фирмино потпиша нов договор со екипата на Ливерпул. Клоп најави дека Бразилецот е првиот, но не и последниот играч на Ливерпул кој ќе ја продолжи верноста со клубот од „Енфилд“.

Претседателот на Рома вети дека нема повторно да скокне во фонтана

Н.Македонија - 02.05.2018

Претседателот на Рома, Џејмс Палота, изјави дека нема повторно да скокне во фонтана, како што направи по триумфот над Барселона, доколку неговиот тим го совлада Ливерпул и се пласира во финалето на Лигата на шампионите.

Рома верува во ново чудо и против Ливерпул

Н.Македонија - 02.05.2018

Можат ли фудбалерите на Рома да го победат Ливерпул со три гола разлика, да го елиминираат и да се пласираат во финалето на Лигата на шампионите (ЛШ)? Тоа е најчестото прашање што се поставува меѓу фудбалските љубители низ светот, пред возвратниот ...

Ди Франческо: Би сакал „копи-пејст“ на желбата против Барселона, а не на резултатот

Gol.mk - 01.05.2018

Предводникот на Рома, Еузебио ди Франческо, го најави полуфиналниот реванш против Ливерпул во кој неговата Рома ќе мора да прави ново чудо, со оглед на високата негатива од 5-2. Тој вели дека сака да ја ископира желбата на неговите фудбалери како на ...

Ди Франческо: Мотивирани сме повеќе и од реваншот со Барселона

Екипа - 01.05.2018

Рома со пораз од 5-2 се врати на „Енфилд роуд“, но се надева дека може да направи ново чудо и да го совлада Ливерпул со три гола разлика (3-0, 4-1) за да се пласира во гоемото финале во Лигата на шампионите што ќе се игра во украинскиот град Киев.

Наинголан: Можевме против Барселона, зошто да не и против Ливерпул?

24Фудбал - 01.05.2018

Белгиецот навестува нова чудесна победа на италијанскиот калчолигаш. Рома е пред нова мисија, ако претходната беше невозможна за тимот на Ди Франческо кој во првиот меч со Барселона загуби со 5-2 на Ноу Камп, истата ја направи возможна откако пред ...

РЕСПЕКТ: Рома со маици за повредениот фан на Ливерпул

Екипа - 01.05.2018

Рома и Ливерпул ќе водат војна за финале утре вечер на теренот на „Олимпико“, но фудбалерите на „волчицата“ повторно покажуваат огромен респект кон англискиот гигант. Римјаните минатата недела веднаш по пристигањето во Ливерпул положија цвеќе пред ...

Секоја чест за Рома: Подршка за навивачот на Ливерпул, што го претепаа нејзините навивачи (ФОТО)

Sport 1 - 01.05.2018

Англичанецот Шон Кокс се наоѓа во кома откако навивачи на Рома го претепаа пред „Енфилд Роуд“ пред минатонеделниот натпревар во Лигата на шампиони. Навивачот на Ливерпул беше нападнат без никаква провокација, па фудбалерите на Рома решија да му ...

Играчите на Рома со убав гест за повредениот навивач на Ливерпул

TopSport - 01.05.2018

Фудбалерите на Рома го одржаа својот тренинг на „Олимпико“ со маички на кои пишуваше „Форца Шон“, во чест на навивачот на Ливерпул Шон Кокс, кој беше нападнат пред минатонеделниот меч во Англија при судирите на навивачите на двете екипи.

Убав гест: Рома со специјални маички како поддршка за повредениот фан на Ливерпул (Фото)

Дерби - 01.05.2018

Рома и Ливерпул утре ќе го одиграат реваншот од полуфиналето на Лигата на шампионите, а фудбалската јавност се надева дека овојпат нема да има инциденти како тие во Англија. Двајца навивачи претепаа фан на Ливерпул кој се наоѓа во животна опасност, ...

Рома со прекрасен гест за повредениот навивач на Ливерпул (ФОТО)

24Фудбал - 01.05.2018

Италијанскиот тим му покажа поддршка на повредениот навивач на Ливерпул. Шон Кокс е навивачот на Ливерпул кој се наоѓа во кома откако навивачи на Рома го претепаа пред арената „Енфилд Роуд“ во првата пресметка помеѓу двата клуба во полуфиналето од ...

Клоп носи одлични вести за „црвените“: Фирмино е прв, но не и последен

Спортски - 01.05.2018

Менаџерот на англискиот премиерлигаш Јирген Клоп е среќен што напаѓачот Роберто Фирмино неодамна стави потпис на нов договор. Во новата сезона Фирмино игра навистина одлично, а откако потпиша нов договор на „Енфилд“ можеа да воздивнат, но тука нема ...

Садио Мане во стројот на Клоп за клучниот меч со Рома

Gol.mk - 01.05.2018

Сенегалскиот репрезентативец и еден од најдобрите фудбалери на Ливерпул, Садио Мане ќе биде подготвен за клучниот натпревар на „црвените“ против Рома на „Олимпико“. Рома и Ливерпул утре го играат реванш мечот од полуфиналната серија на Лигата на ...

Тежок удар за Рома: Ди Франческо без двајца важни играчи на реваншот против Рома

Дерби - 01.05.2018

Тренерот на Рома, Еузебио Ди Франческо ќе има големи тешкотии пред реванш средбата против Ливерпул во рамките од полуфиналето од Лигата на шампионите. Имено, од составот на Рома дефинитивно отпаднаа Диего Пероти и Кевин Стротман, двајца играчи кои ...

Наинголан: Послатко е кога одите по потешкиот пат

Екипа - 01.05.2018

Рома брка три гола негатива на реваншот со Ливерпул, но никој во таборот на „римската волчица“ не ни помислува на предвремена капитулација пред тимот на Јирген Клоп. Впрочем, причина за оптимизам им дава и победата од 3-0 над Барселона, со која Рома ...

Ди Франческо бара „копи-пејст“ од Рома против Ливерпул

Макфакс - 01.05.2018

Еузебио ди Франческо вели дека му е потребна уште една „голема“ европска ноќ на „Стадио Олимпико“ за Рома да се најде каде што треба, во финалето на Лигата на шампионите. „Волчицата“ е во полуфиналето од ЛШ поради спектакуларната 3:0 победа над ...

Клоп: Фирмино не е единствениот, следуваат уште нови договори

СуперСпорт - 01.05.2018

Менаџерот на Ливерпул, Јирген Клоп, инсистира дека Роберто Фирмино нема да биде последниот играч кој го продолжил договорот со клубот. Бразилецот се согласи на нов петгодишен договор, а сега се очекува Садио Мане и Мо Салах да го следат неговиот ...

Наинголан никогаш нема да го заборави тешкото детство: Бев приморан да крадам

Дерби - 01.05.2018

Раџа Наинголан се уште верува дека неговата Рома може да направи нов сензациоанален пресврт на домашниот „Олимпико“, овојпат против тимот на Ливерпул во полуфиналето во Лигата на шампионите.

Патрик Шик: Ќе дадеме три гола, Ливерпул е лош во одбраната!

Екипа - 01.05.2018

Напаѓачот на Рома, Патрик Шик силно верува дека неговиот тим може да постигне три гола против Ливерпул утре во Рим на реванш дуелот од полуфиналето, и да обезбеди финале во Лигата на шампионите.

Ди Франческо: Да направиме копи-пејст од победата против Барселона

24Фудбал - 01.05.2018

Италијанците веруваат во чудо, Барселона беше добар пример дека Рома може. Рома утре вечер (20,45) на домашен терен на Олимпико го пречекува Ливерпул во реванш пресметката од полуфиналето од Лигата на шампионите, на гости италијанскиот тим загуби со ...

Рома се враќа на старата формација: Да отвориме како со Барса и ќе го елиминираме Ливерпул!

Sport 1 - 01.05.2018

Фудбалерите на Рома направија вистинска сензација кога пред неколку недели на навистина магичен начин успеаја да надополнат три гола негатива и да ја елиминираат Барселона во Рим. Сега римјаните се речиси во идентична ситуација.

Ди Франческо бара „копи-пејст“ од Рома против Ливерпул

TopSport - 01.05.2018

Еузебио ди Франческо вели дека му е потребна уште една „голема“ европска ноќ на „Стадио Олимпико“ за Рома да се најде каде што треба, во финалето на Лигата на шампионите. „Волчицата“ е во полуфиналето од ЛШ поради спектакуларната 3:0 победа над ...

Шик верува во Чудо: Рома може три пати да го матира Ливерпул

Дерби - 30.04.2018

Чешкиот напаѓач, Патрик Шик верува дека тој и неговите соиграчи од Рома можат да направат ново чудо и да го елиминираат Ливерпул од Лигата на шампионите. „Волчицата“ го загуби првиот меч на „Енфилд Роуд“ со 5-2 и им се потребни најмалку три погодоци ...

Официјално: Фирмино потпиша нов договор со Ливерпул

24Фудбал - 30.04.2018

Напаѓачот на Ливерпул, Роберто Фирмино потпиша нов долгогодишен договор со „црвените“. Фирмино кој игра во одлична форма оваа сезона си ја обезбеди иднината во Ливерпул. Клубот го потврди продолжувањето на соработката. „Одлуката беше лесна.

Италијанците стравуваат: Рим може да се претвори во бојно поле

SportMedia - 30.04.2018

Реванш дуелот меѓу Рома и Ливерпул кој треба да се игра в среда на „Олимпико“ во Рим, уште сега е во центарот на вниманието, но не поради тоа што треба да се случува на теренот, туку поради тоа што се најавува дека ќе се случува низ улиците на Рим.

НЕ МРДА НИКАДЕ: Фирмино уште пет години на „Енфилд"

SportMedia - 30.04.2018

Роберто Фирмино дојде во 2015 година во Ливерпул, и тоа од редовите на Хофенхајм. А од тој момент, па е до денеска, е „задолжитетно присутен" ово сите планови на тренерот Јирген Клоп. Од пошеткот пак на оваа сезона досега, постигна 27.

Ди Франческо откри како го добил името и порача: Не се откажувам, тоа е не е во мојата природа

Спортски - 30.04.2018

Рома оваа среда со почеток во 20:45 ќе го игра реваншот против Ливерпул и „волчицата“ ќе се обиде да направи ново чудо после во првиот натпревар од 5:2. Иако пред нив е тешка задача тренерот на овој тим Еусебио Ди Франческо порача дека за него ништо ...

(ФОТО) ОФИЦИЈАЛНО: Нема мрдање од „Енфилд“ – ѕвездата на Ливерпул потпиша нов договор

Спортклуб - 30.04.2018

Една од ѕвездите на Ливерпул, Бразилецот Робер Фирмино потпиша нов повеќегодишен договор со клубот од „Енфилд“. Фирмино кој оваа сезона е еден од најдобрите фудбалери на Ливерпул одлучи да ја обнови соработката со клубот и според наводите тој треба ...

Фирмино стави потпис на нов договор со Ливерпул

МКД - 30.04.2018

Напаѓачот на Ливерпул, Роберто Фирмино потпиша нов долгогодишен договор со „црвените“. Фирмино кој игра во одлична форма оваа сезона си ја обезбеди иднината во Ливерпул. Клубот го потврди продолжувањето на соработката. „Одлуката беше лесна.

Словенец и Турчин ќе ги судат возвратните полуфинални средби од ЛШ

Спортклуб - 30.04.2018

Словенецот Дамир Скомина ја доби честа да го суди реванш мечот од полуфиналето во Лигата на шампионите помеѓу Рома и Ливерпул. Скомина во среда ќе ја дели правдата на „Олимпико“, каде Рома ќе лови три гола негатива која ја има од првиот меч во ...

Проблеми за Рома пред реваншот со Ливерпул

Спортски - 30.04.2018

Тренерот на Рома, Еусебио де Франческо се соочува со сериозен проблем пред реванш полуфиналниот дуел со Ливерпул во Лигата на шампиони. Имено, денес играчот за врска Кевин Стротман тренираше одделно од тимот на сано 48 часа пред мечот со Ливерпул.

Проблеми за Ди Франческо пред реваншот со Ливерпул

Стандард - 30.04.2018

Има сериозен проблем со кој се соочува тренерот на Рома Еузебио ди Франческо, пред реваншот со Ливерпул од 1/2-финалето на Лигата на шампионите. Полудефанзивецот на „волците“, Кевин Стротман, тренираше одвоено од главната група само 48 часа пред ...

Ливерпул никогаш не победил со судијата што ќе му суди во Рим

Екипа - 30.04.2018

Ливерпул ќе брани предност од три гола на реваншот во Рим, на кој тимот на Јирген Клоп ќе мора да игра и против традицијата кога станува збор за судијата што беше делегиран за мечот на „Олимпико“.

Џеко може да го сруши Ливерпул во реваншот, но..

Спортклуб - 30.04.2018

Еден од поранешните митски репрезентативци на Италија и легенда на „Нераѕурите“, Сандро Мацола, смета дека Рома преку Џеко ќе има зрели шанси да го добие Ливерпул во Рим. Иако Ливерпул убедливо славеше на „Енфилд“ во првиот полуфинален меч со 5:2, ...

Ди Франческо со јасна порака пред дуелот против Ливерпул: Не сакаме да заврши ова патување!

24Инфо - 30.04.2018

Рома разочара на „Енфилд“ на првиот полуфинален дуел против Ливерпул - Римјаните загубија со 5:2 и имаат навистина тешка задача во обидот да го надоместат тој заостаток од три гола и да се пласираат во ...

Фирмино до 2023 година на „Енфилд“

Вечер Прес - 30.04.2018

Бразилскиот фудбалер Роберто Фирмино го продолжи договорот со Ливерпул до 2023 година, потврди премиерлигашот преку својата веб-страницата. Како што е наведено, бразилскиот напаѓач, на кој претходниот договор истекуваше во 2020 година, ќе заработува ...

Ди Франческо со јасна порака пред дуелот против Ливерпул: Не сакаме да заврши ова патување!

Точка - 30.04.2018

Рома разочара на „Енфилд“ на првиот полуфинален дуел против Ливерпул - Римјаните загубија со 5:2 и имаат навистина тешка задача во обидот да го надоместат тој заостаток од три гола и да се пласираат во финалето.