TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во Хрватска 29 нови заразени со коронавирус, вкупно 235

24 Вести - 22.03.2020

Утрово во Хрватска се регистрирани 29 нови случаи на коронавирус за разлика од вчера. Со тоа бројката на заразени сега изнесува 235 лица. Цивилната заштита се соочува и со дополнителен проблем, а тоа се двата силни земјотреси кои утрово се случија ...

Коронавирусот се шири во Словенија – досега 414 потврдени случаи

24 Вести - 22.03.2020

Бројот на лица заразени со коронавирусот во Словенија и натаму се зголемува и според последните информации на Националниот институт за јавно здравје во земјата има 414 потврдени случаи. Како што јави дописникот на МИА од Љубљана, ова е бројка е ...

Во светот заразени околу 320.000 луѓе, а од нив 13.684 починати

Фокус - 22.03.2020

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 318,967 луѓе заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 13. 684, а оздравеле 96.006 лица. -Бројот на умрени од коорнавирусот во Холандија денеска се зголеми за 43, на 179, а жртвите ...

Состојба со коронавирусот до 17 часот

24 Вести - 22.03.2020

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 318,967 луѓе заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 13. 684, а оздравеле 96.006 лица. -Бројот на умрени од коорнавирусот во Холандија денеска се зголеми за 43, на 179, а жртвите ...

Состојба со коронавирусот до 20 часот

24 Вести - 22.03.2020

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 338. 259 луѓе заразени со коронавирусот. Од нив починати се 14.457, а оздравеле 96.958 лица. -Германската канцеларка Ангела Меркел мора да оди во домашна самоизолација бидејќи била во ...

Србија: Нови 17 случаи на коронавирусот, вкупно 188

ТВ21 - 22.03.2020

Во Србија бројката на заразени со коронавирусот до утрово до 8 часот се зголеми на 17 лица, со што бројката изнесува 188. Биле тестирани 28 лица, соопштува министерството за здравство, по кои 11 се негативни на вирусот.

Во Хрватска 29 нови заразени со коронавирус, вкупно 235

ТВ21 - 22.03.2020

Утрово во Хрватска се регистрирани 29 нови случаи на коронавирус за разлика од вчера. Со тоа бројката на заразени сега изнесува 235 лица. Цивилната заштита се соочува и со дополнителен проблем, а тоа се двата силни земјотреси кои утрово се случија ...

Преку илјада новозаболени во Иран, 129 смртни случаи за 24 часа

Канал5 - 22.03.2020

Во Иран бројката на смртни случаи од коронавирусот се зголеми за 129 во последните 24 часа, и со тоа вкупниот број на починати од вирусот во таа земја изнесува 1.650. Во последните 24 часа заразени се 1.028 луѓе, па вкупниот број на заразени ...

Нови 394 починати од КОВИД-19 во Шпанија, премиерот Санчес вели дека најлошото Допрва доаѓа

Сакам да кажам - 22.03.2020

Бројката починати од КОВИД-19 во Шпанија секој ден е сѐ поголема и поголема и властите објавија дека во последните 24 часа починале 394 луѓе, што е нов црн рекорд во еден ден. Вкупната бројка починати сега изнесува 1.720.

Косово: Прва жртва од коронавирус

ТВ21 - 22.03.2020

Косовскиот Институт за јавно здравје денеска соопштил дека во Косово е регистрирана првата жртва од коронавирус, пренесува Ројтерс . Се работи за 82-годишен маж кој починал во болница во Косово.

Трудниците со нормална бременост во Чаир, Клиниката за гинекологија само за ризични бремености и заразени и сомнителни ...

Сакам да кажам - 22.03.2020

Клиниката за гинекологија и акушерство ги прима само трудниците со високоризични бремености изјави за САКАМДАКАЖАМ.МК директорката Викторија Јовановска. Во договор со Министерството за здравство и Специјалната болница за гинекологија и акушерство ...

Коронавирусот се шири во Словенија – досега 414 потврдени случаи

ТВ21 - 22.03.2020

Бројот на лица заразени со коронавирусот во Словенија и натаму се зголемува и според последните информации на Националниот институт за јавно здравје во земјата има 414 потврдени случаи. Како што јави дописникот на МИА од Љубљана, ова е бројка е ...

И во Косово забележаната првата жртва од коронавирусот

Алсат-М - 22.03.2020

Во Косово денес е забележена првата жртва од КОВИД-19. Станува збор за 82-годишен маж од Доњеница, Подујево, кој во 6-от ден од болеста бил примен во Клиниката. Пациентот страдал и од хронични заболувања на срцето и на белите дробови.

Состојба со коронавирусот до 17 часот

ТВ21 - 22.03.2020

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 318,967 луѓе заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 13. 684, а оздравеле 96.006 лица. -Бројот на умрени од коорнавирусот во Холандија денеска се зголеми за 43, на 179, а жртвите ...

Втор смртен случај од коронавирусот во Словенија

ТВ21 - 22.03.2020

Пензионерка сместена во домот за стари лица во Метлика е втората жртва на коронавирусот во Словенија, јави дописникот на МИА од Љубљана. Ова пред малку и официјално го потврди министерот за здравство Томаж Гантар.

За еден ден 900 нови случаи на заразени во Швајцарија

Канал5 - 22.03.2020

Во Швајцарија за последните 24 часа се забележани 900 нови случаи на заразени од коронавирус, со што вкупната бројка на заразени достигна 7.014. За сега се забележани најмалку 60 смртни случаи.

Прва жртва со ковид-19 во земјава – за 24 часа уште 29 нови случаи, бројот достигна 114

ТВ21 - 22.03.2020

57 годишна жена од Куманово е првата жртва од коронавирусот која починала. Заразен е и нејзиниот 33 годишен син кој е хоспитализиран на инфективното одделение во Скопје. Во моментов таму се хоспитализирани 24 лица.

СВЕТ: Состојба со коронавирусот до 20 часот

ТВ21 - 22.03.2020

поред најновите податоци, во светот досега се регистрирани 338. 259 луѓе заразени со коронавирусот. Од нив починати се 14.457, а оздравеле 96.958 лица. -Германската канцеларка Ангела Меркел мора да оди во домашна самоизолација бидејќи била во ...

Ковид-19 ја зеде првата жртва Во Македонија, бројката заразени надмина 100

Сакам да кажам - 22.03.2020

Во Македонија денеска е потврден прв смртен случај од КОВИД-10, додека бројката заразени надмина 100. Од вечерва, на сила стапуваат уште поригорозни рестриктивни мерки, со цел да се спречи натамошно ескалирање на ...

Состојба со коронавирусот до 17 часот: Многу починати во Холандија

+инфо - 22.03.2020

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 318,967 луѓе заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 13. 684, а оздравеле 96.006 лица. -Бројот на умрени од коорнавирусот во Холандија денеска се зголеми за 43, на 179, а жртвите ...

Во Косово денес е евидентирана првата жртва од коронавирусот

Сител - 22.03.2020

Во Косово денес е евидентирана првата жртва од коронавирусот. Станува збор за 82-годишен маж од Доњеница, Подујево, кој на шестиот ден од болеста бил примен во болница. Пациентот страдал и од хронични заболувања на срцето и на белите дробови.

Од коронавирус заразени 318,967 лица, од нив починати се 13.684

Курир - 22.03.2020

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 318,967 луѓе заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 13. 684, а оздравеле 96.006 лица. -Бројот на умрени од коорнавирусот во Холандија денеска се зголеми за 43, на 179, а жртвите ...

Во Хрватска 29 нови заразени со коронавирус, вкупно 235

Курир - 22.03.2020

Утрово во Хрватска се регистрирани 29 нови случаи на коронавирус за разлика од вчера. Со тоа бројката на заразени сега изнесува 235 лица. Цивилната заштита се соочува и со дополнителен проблем, а тоа се двата силни земјотреси кои утрово се случија ...

Втор смртен случај од коронавирусот во Словенија

Сител - 22.03.2020

Пензионерка сместена во домот за стари лица во Метлика е втората жртва на коронавирусот во Словенија, јави дописникот на МИА од Љубљана. Ова пред малку и официјално го потврди министерот за здравство Томаж Гантар.

Втор смртен случај од коронавирусот во Словенија

А1 On - 22.03.2020

Пензионерка сместена во домот за стари лица во Метлика е втората жртва на коронавирусот во Словенија, јави дописникот на МИА од Љубљана. Ова пред малку и официјално го потврди министерот за здравство Томаж Гантар.

Втор смртен случај од коронавирусот во Словенија

+инфо - 22.03.2020

Пензионерка сместена во домот за стари лица во Метлика е втората жртва на коронавирусот во Словенија, јави дописникот на МИА од Љубљана. Ова пред малку и официјално го потврди министерот за здравство Томаж Гантар.

Втор смртен случај од коронавирусот во Словенија

Слободен Печат - 22.03.2020

Националниот институт за јавно здравје соопшти дека бројот на заразени лица со коронавирусот во земјата се зголеми на 414. Пензионерка сместена во домот за стари лица во Метлика е втората жртва на коронавирусот во Словенија, јави дописникот на МИА ...

Во Израел масовно прислушкување на смартфоните поради коронавирусот

USB - 22.03.2020

Израелската влада одобри итни мерки со кои и се овозможува на безбедносната агенција во оваа земја „Шин бет“, во наредниот период да има пристап до податоците на мобилните телефони на граѓаните, за да може да го следи движењето на заразените со ...

Состојба со коронавирусот до 20 часот

Слободен Печат - 22.03.2020

-Бројот на потврдени случаи на коронавирус во Русија денеска е зголемен за 61 и сега изнесува 367, соопшти кризниот штаб. Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 338. 259 луѓе заразени со коронавирусот.

Состојба со коронавирусот до 20 часот

А1 On - 22.03.2020

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 338. 259 луѓе заразени со коронавирусот. Од нив починати се 14.457, а оздравеле 96.958 лица. -Германската канцеларка Ангела Меркел мора да оди во домашна самоизолација бидејќи била во ...

Состојба со коронавирусот до 20 часот: Меркел во самоизолација, Ранд Пол во карантин

+инфо - 22.03.2020

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 338. 259 луѓе заразени со коронавирусот. Од нив починати се 14.457, а оздравеле 96.958 лица. -Германската канцеларка Ангела Меркел мора да оди во домашна самоизолација бидејќи била во ...

Од коронавирусот во светот починале 14.457 лица, заболени се 338.259

Нетпрес - 22.03.2020

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 338. 259 луѓе заразени со коронавирусот. Од нив починати се 14.457, а оздравеле 96.958 лица. -Германската канцеларка Ангела Меркел мора да оди во домашна самоизолација бидејќи била во ...

Малдини и Дибала заразени со коронавирус!

А1 On - 22.03.2020

Легендата на Милан, Паоло Малдини и неговиот син, Даниел се позитивни на коронавирусот, објави клубот од „Сан Сиро“ на својата официјална страница и на социјалните мрежи. Исто така беше потврдено дека и играчот на Јувентус, Пауло Дибала има ...

Во САД четири членови на исто семејство починаa од коронавирус

А1 On - 22.03.2020

Четири членови на исто семејство починале о коронавирусот во Њу Џерси, САД. Веодно, тројца нивни роднини се хоспитализирани во болница бидејќи се позитивни на вирусот. 73-годишниот Грејс Фуско и нејзините шест возрасни деца се разболеле по заедничка ...

Фелаини е првиот фудбалер во најдобрата кинеска лига со коронавирус

МКД - 22.03.2020

Кинескиот клуб Шандонг Луненг потврди дека Маруан Фелаини е позитивен на коронавирус. Маруан Фелаини е првиот фудбалер од најдобрата фудбалска лига во Кина кој е позитивен на КОВИД-19. Тој веројатно вирусот во Кина го носи од Европа, бидејќи во ...

Коронвирус во кинеската Супер-лига

SportMedia - 22.03.2020

Иако бројот на заразени од коронавирус во Кина во последните десет дена драстично опадна, сепак во целост не е искоренет. Маруан Фелаини постана првиот фудбалер во кинеската Супер-лига кој е позитивен на „Ковид-19“.

И Фелаини позитивен на коронавирус: Прв фудбалер заразен во кинеската Суперлига

Екипа - 22.03.2020

Белгиецот Маруан Фелаини е првиот фудбалер од кинеската Суперлига кој е позитивен на коронавирус. Белгиецот се заразил во провинцијата Јинан. Поранешниот фудбалер на Евертон и Манчестер јунајтед, кој во моментов игра за Шандонг луненг, во ...

Фелаини е првиот фудбалер од кинеската лига кој е позитивен на корона вирусот

TopSport - 22.03.2020

Поранешниот фудбалер на Евертон и Манчестер јунајтед, Маруан Фелаини е е првиот фудбалер од Кинеската Суперлига кој е позитивен на корона вирусот. 32-годишниот Белгиец во моментов игра за кинескиот клуб Шандонг луненг и пристигнал на тренинзи во ...

Фелаини е првиот фудбалер во кинеската лига со Коронавирус

Спортманија - 22.03.2020

Поранешнот белгиски репрезентативец има позиивен тест и е првиот фудбалер заразен со опасниот вирус во земјата од каде почна епидемијата Маруан Фелаини е првиот фудбалер што настапува во кинеската Суперлига што има Коронавирус.

Бивша ѕвезда на Јунајтед заразена со Ковид-19!

Sport 1 - 22.03.2020

Иако бројот на заразени со коронавирус во Кина во последните 10 денови драстично се намали, сепак опасниот вирус не е целосно искоренет од земјата. Тестот на Маруан Фелаини е позитивен. Поранешниот фудбалер на Евертон и Манчестер јунајтед,кој ...

И поранешниот фудбалер на Јунајтед е заразен со коронавирус

Спортклуб - 22.03.2020

Се повеќе спортисти има кои се заразени со коронавирусот. Вчера беше откриено дека е заболен Паоло Малдини и неговиот син, потоа Пауло Дибала, а денеска пристигнува вест дека со Ковид-19 е заразен и Маруан Фелаини.

Нов случај во Кина: Миленикот на Мурињо е позитивен на коронавирус!

СуперСпорт - 22.03.2020

Белгискиот фудбалер Маруан Фелаини е заразен со коронавирус, а денеска тоа беше потврдено со тестот, кој му беше направен. Фелаини се враќал во неговата екипа Шандонг, со кој требаше да продолжи да настапува во кинеската Суперлига по паузата.

Фелаини се врати во Кина, но заразен со коронавирус

Gol.mk - 22.03.2020

Бројот на спортистки заболени од коронавируост од ден во ден се зголемува. Вчера беше обелоденето дека заразени се Паоло Малдини и неговиот син, па и Пауло Дибала, а утрово од Кина пишуваат дека позитивен е Маруан Фелаини.

Фелаини е првиот фудбалер со КОВИД-19 во Кина

Сител - 22.03.2020

Поранешниот играч од средниот ред на Евертон и Манчестер Јунајтед, Маруан Фелаини е уште едно популарно име во светот на фудбалот, кое се зарази со коронавирус. Белгискиот репрезентативец игра во кинескиот Шандонг Луненг.

Екс играчот на Јунајтед, Фелаини позитивен на коронавирус

Слободен Печат - 22.03.2020

Еден од најискусните белгиски фудбалери е заразен со вирусот Ковид-19 во Кина, што беше забележано на едно од неговите патувања со воз. Маруан Фелаини се враќаше во екипата на Шандонг Луненг, со кој требаше да ја продолжи кинеската Супер лига после ...

И Фелаини позитивен на коронавирусот, се наоѓа во болница во Кина

Дерби - 22.03.2020

Поранешниот фудбалер на Манчестер Јунајтед, Маруан Фелаини е последниот од светски познатите фудбалери кои се тестирани позитивни на коронавирусот. Белгиецот кој во моментов игра за кинескиот Шандонг Луенг бил позитивен на теситрањето во петокот по ...

Во Кина само еден фудбалер е заразен од коронавирус и тоа е Фелаини

24Фудбал - 22.03.2020

Кинескиот клуб Шандонг Луненг потврди дека Маруан Фелаини е позитивен на коронавирус. Маруан Фелаини е првиот фудбалер од најдобрата фудбалска лига во Кина кој е позитивен на КОВИД-19. Тој веројатно вирусот во Кина го носи од Европа, бидејќи во ...

Фелаини: Драги пријатели, позитивен сум на Корона!

Спортклуб - 22.03.2020

Утрово се појави веста за позитивната ситуација на Корона вирус кај Маруан Фелаини, кој сега настапува во кинеското првенство. Откако информацијата беше раширена низ медиумите, информација од прва рака понуди самиот фудбалер, кој испрати поздрави и ...

Во Бугарија 171 заразен со Ковид-19, најзасегнати оние на возраст меѓу 40 и 49 години

Сител - 22.03.2020

Во Бугарија се евидентирани 29 нови случаи на заразени со Ковид – 19 , со што бројот на заболени во земјата се искачи на 171. Повеќето од новите случаи се од Софија. Ова го соопштија претседателот на бугарскиот Оперативен штаб и началникот на ВМА ...

Операција масовно прислушкување на мобилните поради коронавирусот

Репортер - 22.03.2020

Израелската влада одобри итни мерки со кои и се овозможува на безбедносната агенција во оваа земја „Шин бет“, во наредниот период да има пристап до податоците на мобилните телефони на граѓаните, за да може да го следи движењето на заразените со ...

Заразени уште 29 лица, сега вкупно 114 со корона вирус

Независен - 22.03.2020

Во земјава во изминативе 24 часа регистрирани се 29 нови заболени од коронавирусот. Најголемиот дел од заразените се од Скопје.Сега бројката на заразени се искачи на 114 лица во нашата земја.

Нови 29 заразени, вкупно 114 во Македонија

360 степени - 22.03.2020

Во Македонија се регистрирани нови 29 заразени со КОВИД-19 во изминатите 24 часа, вели извор од здравствените власти во земјава. Со тоа вкупниот број на заразени се искачи на 114. Официјална потврда се очекува наскоро, а повеќе детали ќе соопшти ...

Паоло Малдини и неговиот син Даниел се заболени од коронавирус

Репортер - 22.03.2020

Италијанската фудбалска легенда Паоло Малдини со неговиот осумнаесетгодишен син Даниел биле позитивни на коронаирусот, објавија од клубот Милан, каде Малдини играше, а сега работи како технички директор.

Прва жртва на коронавирусот во Косово

Р.С.Европа - 22.03.2020

Косовскиот институт за јавно здравје соопшти дека 82 маж починал денеска во болница што е прва жртва од коронавирусот во оваа соседна земја. Од таму наведуваат дека починатиот имал и претходна срцева болест.

Прва жртва на коронавирусот во Косово

Курир - 22.03.2020

Косовскиот институт за јавно здравје соопшти дека 82 маж починал денеска во болница што е прва жртва од коронавирусот во оваа соседна земја. Од таму наведуваат дека починатиот имал и претходна срцева болест.

Во Албанија 13 нови случаи со коронаврус, вкупно 89

А1 On - 22.03.2020

Со новопотврдените 13 случаи на коронавирус, бројот на заразените со овој опасен вирус во Албанија се зголеми на 89, од вкупно тестираните 804 лица. До сега тројца од заразените се излечени, додека двајца почнаа.

На Кипар регистрирана првата жртва од коронавирусот

А1 On - 22.03.2020

Лице кое имало сериозни здравствени проблеми и веќе било хоспитализирано, а дополнително потврдено дека е заразено со новиот коронавирус, е првата жртва на Ковид-19 на Кипар, јави дописничката на МИА од Атина.

Прва жртва на коронавирусот во Косово

Нетпрес - 22.03.2020

Косовскиот институт за јавно здравје соопшти дека 82-годипен маж починал во неделата во болница, што е прва жртва од коронавирусот на Косово. Од таму наведуваат дека починатиот имал и претходна срцева болест.

Прва жртва на коронавирусот во Косово

А1 On - 22.03.2020

Маж на 85-годишна возраст од општина Подујево е првото лице заразено од коронавирус кое почина во Косово, објави порталот „Газета експрес“. Според приштинскиот портал, веста преку социјалните мрежи ја потврди неговиот син, како и други членови на ...

Хамилтон во самоизолација

SportMedia - 22.03.2020

Првакот во Формула 1 Луис Хамилтон се наоѓа во самоизолација. Тој се решил на ваков чекор откако бил во контакт со лица, за кои подоцна било потврдено дека биле позитивни на коронавирусот.

Прва жртва на коронавирусот во Косово

Сител - 22.03.2020

Маж на 85-годишна возраст од општина Подујево е првото лице заразено од коронавирус кое почина во Косово, објави порталот „Газета експрес“ Според приштинскиот портал, веста преку социјалните мрежи ја потврди неговиот син, како и други членови на ...

Во светот со коронавирус заразени над 300.000 луѓе, а починаа над 13.000 - најпогодена Италија

Сител - 22.03.2020

Коронавирусот се повеќе се шири низ светот. Бројката на зарзаени надмина 300.000, а починаа над 13.000 луѓе. Најпогодена е Италија каде досега има близу 5000 смртни случаи, а само вчера во оваа земја битката со вирусот ја загубија 793 лица.

Повеќе од 13.000 жртви на коронавирусот во светот, преглед

Нетпрес - 22.03.2020

Повеќе од 305.000 луѓе ширум светот се заразени со новиот коронавирус, а починале повеќе од 13.000, покажуваат најновите официјални податоци кои во неделата ги собрала агенцијата Reuters. Следува списокот на земјите во светот во коишто како ...

На Кипар регистрирана првата жртва од коронавирусот

Сител - 22.03.2020

Лице кое имало сериозни здравствени проблеми и веќе било хоспитализирано, а дополнително потврдено дека е заразено со новиот коронавирус, е првата жртва на Ковид-19 на Кипар, јави дописничката на МИА од Атина.

Во Словенија со коронавирусот заразени 414 лица, за 31 повеќе од вчера

Нетпрес - 22.03.2020

Бројот на заразените со коронавирусот во Словенија во неделата до 14 часот изнесувал 414 лица, што е за 31 повеќе отколку во саботата во истиот период од денот, соопшти словенечкиот Институт за јавно здравје.

САД пред тотална тримесечна блокада – вакви мерки немало од Втората светска војна

Слободен Печат - 22.03.2020

Болниците се обидуваат да набават заштитна опрема за здравствените работници и респиратори зошто се подготвуваат за бран пациенти на кои ќе им биде потребна помош за дишење САД воведуваат блокада на повеќе сегменти од јавниот живот заради сузбивање ...

Фелаини е првиот фудбалер со КОВИД-19 во Кина

А1 On - 22.03.2020

Поранешниот играч од средниот ред на Евертон и Манчестер Јунајтед, Маруан Фелаини е уште едно популарно име во светот на фудбалот, кое се зарази со коронавирус. Белгискиот репрезентативец игра во кинескиот Шандонг Луненг.

Фелаини заразен со Ковид-19!

Курир - 22.03.2020

Репрезентативецот на Белгија, Маруане Фелаини е првиот фудбалер од кинеската Суперлига кој е позитивен на коронавирус. Искусниот играч за врска се заразил во провинцијата Јинан. Поранешниот фудбалер на Евертон и Манчестер Јунајтед, кој во моментов ...

Прва жртва од коронавирусот во Косово

Макфакс - 22.03.2020

Во Косово денес е евидентирана првата жртва од коронавирусот. Станува збор за 82-годишен маж од Доњеница, Подујево, кој на шестиот ден од болеста бил примен во болница. Пациентот страдал и од хронични заболувања на срцето и на белите дробови.

Четворица играчи на Еспањол оздравеа од Коронавирусот

Спортманија - 22.03.2020

Конечно малку и добри вести Четворица фудбалери на Еспањол кои беа заразени од Коронавирусот се пуштени од болница, соопштија шпанските медиуми. Вкупно шестмина играчи на каталонскиот тим беа заразени од опасниот вирус, а во болница останаа ...

Убави вести од Шпанија: Четворица фудбалери на Еспањол се излекуваа од коронавирус

Екипа - 22.03.2020

Убави вести од шпанскиот фудбал. Четворица од вкупно шест фудбалери на Еспањол кај кои беше позитивен тестот на коронавирус се излекувани од оваа болест и денеска се пуштени од болницата во Барселона на домашно лекување.

Состојба со Ковид-19 во светот до 13 часот – Црна Гора јавно ќе ги објавува имињата на лицата во самоизолација

Скопје24 - 22.03.2020

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 315.267 луѓе заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 13.590. а оздравеле 95.892 лица. Романија – Две жртви на новиот коронавирус. Заразени се 433 лица.

Коронавирусот се шири во Словенија – досега 414 потврдени случаи

А1 On - 22.03.2020

Бројот на лица заразени со коронавирусот во Словенија и натаму се зголемува и според последните информации на Националниот институт за јавно здравје во земјата има 414 потврдени случаи. Како што јави дописникот на МИА од Љубљана, ова е бројка е ...

Состојба со коронавирусот до 17 часот

А1 On - 22.03.2020

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 318,967 луѓе заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 13. 684, а оздравеле 96.006 лица. -Бројот на умрени од коорнавирусот во Холандија денеска се зголеми за 43, на 179, а жртвите ...

Состојба со коронавирусот до 17 часот

Сител - 22.03.2020

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 318,967 луѓе заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 13. 684, а оздравеле 96.006 лица. -Бројот на умрени од коорнавирусот во Холандија денеска се зголеми за 43, на 179, а жртвите ...

Фелаини е првиот фудбалер од кинеската лига кој е позитивен на корона вирусот

Макфакс - 22.03.2020

Поранешниот фудбалер на Евертон и Манчестер јунајтед, Маруан Фелаини е е првиот фудбалер од Кинеската Суперлига кој е позитивен на корона вирусот. 32-годишниот Белгиец во моментов игра за кинескиот клуб Шандонг луненг и пристигнал на тренинзи во ...

Фелаини се огласи откако неговиот тест за коронавирус беше позитивен

Sport M - 22.03.2020

Една од фудбалските sвезди заразени со коронавирус е Маруан Фелаини. Белгиецот на тој начин стана првиот фудбалер во кинеската Супер лига што се зарази со вирусот, па продолжението на лигата најверојатно ќе биде малку поместено.

Бројот заразени со коронавирусот во Турција надмина 1.200, уште девет починати

Нетпрес - 22.03.2020

Во Турција во неделата се регистрирани нови 289 случаи на зараза со новиот коронавирус, и сега вкупно во ова земја има 1.236 забоелни. Ова на вечерниот брифинг за новинарите го соопшти министерот за здравство Фахретин Коџа, кој додаде дека во ...

Фелаини заразен со Ковид-19!

Вечер Прес - 22.03.2020

Репрезентативецот на Белгија, Маруане Фелаини е првиот фудбалер од кинеската Суперлига кој е позитивен на коронавирус. Искусниот играч за врска се заразил во провинцијата Јинан. Поранешниот фудбалер на Евертон и Манчестер Јунајтед, кој во моментов ...

Во Албанија 13 нови случаи со коронаврус, вкупно 89

Либертас - 22.03.2020

Со новопотврдените 13 случаи на коронавирус, бројот на заразените со овој опасен вирус во Албанија се зголеми на 89, од вкупно тестираните 804 лица. До сега тројца од заразените се излечени, додека двајца почнаа.

Прва жртва од коронавирусот во Косово

24Инфо - 22.03.2020

Во Косово денес е евидентирана првата жртва од коронавирусот. Станува збор за 82-годишен маж од Доњеница, Подујево, кој на шестиот ден од болеста бил примен во болница. Пациентот страдал и од хронични заболувања на срцето и на белите дробови.

Состојба со коронавирусот до 17 часот

Вечер Прес - 22.03.2020

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 318,967 луѓе заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 13. 684, а оздравеле 96.006 лица. -Бројот на умрени од коорнавирусот во Холандија денеска се зголеми за 43, на 179, а жртвите ...

И Фелаини позитивен на коронавирусот, се наоѓа во болница во Кина

Точка - 22.03.2020

Поранешниот фудбалер на Манчестер Јунајтед, Маруан Фелаини е последниот од светски познатите фудбалери кои се тестирани позитивни на коронавирусот. Белгиецот кој во моментов игра за кинескиот Шандонг Луенг бил позитивен на теситрањето во петокот по ...

Во Бугарија 171 заразен со Ковид-19, најзасегнати оние на возраст меѓу 40 и 49 години

Опсервер - 22.03.2020

– Во Бугарија се евидентирани 29 нови случаи на заразени со Ковид – 19 , со што бројот на заболени во земјата се искачи на 171. Повеќето од новите случаи се од Софија. Ова го соопштија претседателот на бугарскиот Оперативен штаб и началникот на ВМА ...

Во Шпанија нови 3.800 заразени, вкупно над 25 илјади

4NEWS - 22.03.2020

Шпанските власти соопштија денеска дека за едно деноноќие има нови 3800 заразени со новиот коронавирус. Вкупниот број на инфицирани се искачи на 25.374 лица. Од Ковид-19 досега во Шпанија починаа 1378 лица.

Прва жртва од коронавирусот во Косово

Centar - 22.03.2020

Во Косово денес е евидентирана првата жртва од коронавирусот. Станува збор за 82-годишен маж од Доњеница, Подујево, кој на шестиот ден од болеста бил примен во болница. Пациентот страдал и од хронични заболувања на срцето и на белите дробови.

Сопственикот на фабрика „Карпош“ позитивен на коронавирус

Локално - 22.03.2020

Сопственикот на фабриката „Карпош“, Киро Стефанов е заразен од коронавирусот, дознава „Локално“. Според нашите информации, Стефанов бил на скијање во Бугарија, а потоа наместо во карантин, продолжил да оди на работа, со што во моментов се загрозени ...

Во Бугарија 171 заразен со Ковид-19, најзасегнати оние на возраст меѓу 40 и 49 години

24Инфо - 22.03.2020

Во Бугарија се евидентирани 29 нови случаи на заразени со Ковид – 19 , со што бројот на заболени во земјата се искачи на 171. Повеќето од новите случаи се од Софија. Ова го соопштија претседателот на бугарскиот Оперативен штаб и началникот на ВМА ...

Состојба со корона вирусот до 17 часот

Frontline - 22.03.2020

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 318,967 луѓе заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 13. 684, а оздравеле 96.006 лица. -Бројот на умрени од коорнавирусот во Холандија денеска се зголеми за 43, на 179, а жртвите ...

Состојба со коронавирусот до 17 часот – над 318,967 заразени во светот

Либертас - 22.03.2020

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 318,967 луѓе заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 13. 684, а оздравеле 96.006 лица. -Бројот на умрени од коорнавирусот во Холандија денеска се зголеми за 43, на 179, а жртвите ...

Фелаини е првиот фудбалер со КОВИД-19 во Кина

Опсервер - 22.03.2020

Поранешниот играч од средниот ред на Евертон и Манчестер Јунајтед, Маруан Фелаини е уште едно популарно име во светот на фудбалот, кое се зарази со коронавирус. Белгискиот репрезентативец игра во кинескиот Шандонг Луненг.

Состојба со коронавирусот до 17 часот: Бројот на починати во Холандија денеска се зголеми на 179

Локално - 22.03.2020

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 318,967 луѓе заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 13. 684, а оздравеле 96.006 лица. -Бројот на умрени од коорнавирусот во Холандија денеска се зголеми за 43, на 179, а жртвите ...

Состојба со коронавирусот до 17 часот

Бриф - 22.03.2020

С Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 318,967 луѓе заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 13. 684, а оздравеле 96.006 лица. -Бројот на умрени од коорнавирусот во Холандија денеска се зголеми за 43, на 179, а ...

Прва жртва од коронавирусот во Косово

Точка - 22.03.2020

Во Косово денес е евидентирана првата жртва од коронавирусот Станува збор за 82-годишен маж од Доњеница, Подујево, кој на шестиот ден од болеста бил примен во болница. Пациентот страдал и од хронични заболувања на срцето и на белите дробови.

Состојба со корона вирусот до 17 часот

CivilMedia - 22.03.2020

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 318,967 луѓе заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 13. 684, а оздравеле 96.006 лица. -Бројот на умрени од коорнавирусот во Холандија денеска се зголеми за 43, на 179, а жртвите ...

Трудниците со нормална бременост во Чаир, Клиниката за гинекологија само за ризични бремености  и заразени и сомнителни ...

24Инфо - 22.03.2020

Клиниката за гинекологија и акушерство ги прима само трудниците со високоризични бремености изјави за САКАМДАКАЖАМ.МК директорката Викторија Јовановска. Во договор со Министерството за здравство и Специјалната болница за гинекологија и акушерство ...

Прва жртва на коронавирусот во Косово

Либертас - 22.03.2020

Маж на 85-годишна возраст од општина Подујево е првото лице заразено од коронавирус кое почина во Косово, објави порталот „Газета експрес“ Според приштинскиот портал, веста преку социјалните мрежи ја потврди неговиот син, како и други членови на ...

Втор смртен случај од коронавирусот во Словенија

Либертас - 22.03.2020

– Пензионерка сместена во домот за стари лица во Метлика е втората жртва на коронавирусот во Словенија, јави дописникот на МИА од Љубљана. Ова пред малку и официјално го потврди министерот за здравство Томаж Гантар.

Коронавирусот се шири во Словенија – досега 414 потврдени случаи

Опсервер - 22.03.2020

– Бројот на лица заразени со коронавирусот во Словенија и натаму се зголемува и според последните информации на Националниот институт за јавно здравје во земјата има 414 потврдени случаи. Како што јави дописникот на МИА од Љубљана, ова е бројка е ...

Во Бугарија 171 заразен со Ковид-19, најзасегнати оние на возраст меѓу 40 и 49 години

Вечер Прес - 22.03.2020

Во Бугарија се евидентирани 29 нови случаи на заразени со Ковид – 19, со што бројот на заболени во земјата се искачи на 171. Повеќето од новите случаи се од Софија. Ова го соопштија претседателот на бугарскиот Оперативен штаб и началникот на ВМА ...

И во Куманово регистриран опасниот коронавирус – Листа по градови според заразени

Centar - 22.03.2020

И Куманово им се придружува на Скопје, Дебар, Штип, Кавадарци, Охрид и Гостивар. Сега во Куманово има 1 заразен со ...

Втор смртен случај од коронавирусот во Словенија

24Инфо - 22.03.2020

Пензионерка сместена во домот за стари лица во Метлика е втората жртва на коронавирусот во Словенија, јави дописникот на МИА од Љубљана. Ова пред малку и официјално го потврди министерот за здравство Томаж Гантар.

Коронавирусот се шири во Словенија – досега 414 потврдени случаи

Либертас - 22.03.2020

Бројот на лица заразени со коронавирусот во Словенија и натаму се зголемува и според последните информации на Националниот институт за јавно здравје во земјата има 414 потврдени случаи. Како што јави дописникот на МИА од Љубљана, ова е бројка е ...

Почина 82 годишен маж во Косово, прва жртва од коронавирусот во земјата

Локално - 22.03.2020

Осумдесет и двегодишен маж е првата жртва од коронавирусот во Косово, јави Институтот за јавно здравје. Од таму наведуваат дека починатиот имал и претходна срцева болест. Во оваа соседна земја, до сега има 31 лице заболено од коронавирусот, бројка ...

Втор смртен случај од коронавирусот во Словенија

Опсервер - 22.03.2020

Пензионерка сместена во домот за стари лица во Метлика е втората жртва на коронавирусот во Словенија, јави дописникот на МИА од Љубљана. Ова пред малку и официјално го потврди министерот за здравство Томаж Гантар.

Втор смртен случај од коронавирусот во Словенија

Локално - 22.03.2020

Пензионерка сместена во домот за стари лица во Метлика е втората жртва на коронавирусот во Словенија, јави дописникот на МИА од Љубљана. Ова пред малку и официјално го потврди министерот за здравство Томаж Гантар.

ЗАГРИЖУВАЧКИ: Нови 30 случаи на заразени од КОРОНА во Македонија (графикон)

Пулс24 - 22.03.2020

ЗАГРИЖУВАЧКИ: Нови 30 случаи на заразени од КОРОНА во Македонија. Како што може да се види од најновите податоци ви државава се повеќе се зголемува бројот на заразени. На графиконот од синојка се додадени скоро 30 новозаразени.

Состојба со Ковид-19 во светот до 13 часот

24Инфо - 22.03.2020

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 315.267 луѓе заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 13.590, а оздравеле 95.892 лица. Романија – Две жртви на новиот коронавирус. Заразени се 433 лица.

Состојба со корона вирусот во светот до 20 часот

Frontline - 22.03.2020

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 338. 259 луѓе заразени со коронавирусот. Од нив починати се 14.457, а оздравеле 96.958 лица. -Германската канцеларка Ангела Меркел мора да оди во домашна самоизолација бидејќи била во ...

Скопјанец објави дека е носител на коронавирусот за да ги заштити роднините и познаниците

Centar - 22.03.2020

Скопјанецот Иван Стефановски е еден од скопјаните заразени со коронавирус. Во отсуство на официјални информации од Министерството за здравство за новите заболени во Скопје, како и на големиот број на лица кои треба, а не се во самоизолација ,потегот ...

Коронавирусот се шири во Словенија – досега 414 потврдени случаи

Вечер Прес - 22.03.2020

Бројот на лица заразени со коронавирусот во Словенија и натаму се зголемува и според последните информации на Националниот институт за јавно здравје во земјата има 414 потврдени случаи. Како што јави дописникот на МИА од Љубљана, ова е бројка е ...

Состојба со коронавирусот до 20 часот: Aнгела Меркел оди во самоизолација

Бриф - 22.03.2020

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 338. 259 луѓе заразени со коронавирусот. Од нив починати се 14.457, а оздравеле 96.958 лица. -Германската канцеларка Ангела Меркел мора да оди во домашна самоизолација бидејќи била во ...

На ГАК ќе се породуваат само трудници со високоризична бременост и сомнителни на Ковид-19, оние со нормална бременост ...

Република - 22.03.2020

На Клиниката за гинекологија и акушерство (ГАК) ќе се породуваат исклучиво трудници со високоризична бременост и сомнителни на Ковид-19, а оние со нормална бременост се препраќаат од вчера на Гинекологија Чаир, потврдија од ГАК за „Република“.

Состојба со корона вирусот до 20 часот

CivilMedia - 22.03.2020

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 338. 259 луѓе заразени со коронавирусот. Од нив починати се 14.457, а оздравеле 96.958 лица. -Германската канцеларка Ангела Меркел мора да оди во домашна самоизолација бидејќи била во ...

Таткото на актерката од „Трансформери“ почина од коронавирус

Локално - 22.03.2020

Актерката Софија Мајлс соопшти дека нејзиниот 67-годишен татко починал откако бил заразен со коронавирус. Таа вчера објави фотографија со татко ѝ, а само неколку часа подоцна ја добила тажната вест дека тој починал. „Почивај во мир Питер Мајлс.

Скопјанец на Фејсбук објави дека е носител на вирус

24Инфо - 22.03.2020

Скопјанецот Иван Стефановски е еден од скопјаните заразени со коронавирус. Во отсуство на официјални информации од Министерството за здравство за новите заболени во Скопје, како и на големиот број на лица кои треба, а не се во самоизолација ,потегот ...

Состојба со Ковид-19 во светот

Бриф - 15.11.2020

Коронавирусот однесе животи на најмалку 1.313.471 лице ширум светот од почетокот на пандемијата во Кина во декември 2019 година, според податоци на националните влади и Светската здравствена организација. Потврдени се најмалку 54.001.750 случаи.

Состојба со коронавирусот до 20 часот

24Инфо - 22.03.2020

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 338. 259 луѓе заразени со коронавирусот. Од нив починати се 14.457, а оздравеле 96.958 лица. -Германската канцеларка Ангела Меркел мора да оди во домашна самоизолација бидејќи била во ...

Состојба со коронавирусот до 20 часот

Вечер Прес - 22.03.2020

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 338. 259 луѓе заразени со коронавирусот. Од нив починати се 14.457, а оздравеле 96.958 лица. -Германската канцеларка Ангела Меркел мора да оди во домашна самоизолација бидејќи била во ...

Состојба со коронавирусот до 20 часот

Опсервер - 22.03.2020

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 338. 259 луѓе заразени со коронавирусот. Од нив починати се 14.457, а оздравеле 96.958 лица. -Германската канцеларка Ангела Меркел мора да оди во домашна самоизолација бидејќи била во ...

Состојба со коронавирусот до 20 часот – 338.259 заразени во светот

Либертас - 22.03.2020

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 338. 259 луѓе заразени со коронавирусот. Од нив починати се 14.457, а оздравеле 96.958 лица. -Германската канцеларка Ангела Меркел мора да оди во домашна самоизолација бидејќи била во ...

Прва жртва на коронавирусот во Косово

Опсервер - 22.03.2020

– Маж на 85-годишна возраст од општина Подујево е првото лице заразено од коронавирус кое почина во Косово, објави порталот „Газета експрес“. Според приштинскиот портал, веста преку социјалните мрежи ја потврди неговиот син, како и други членови на ...

Коронавирусот се “распламтува” на територијата на САД: За 24 часа 5.000 новозаразени и 34 мртви

Centar - 22.03.2020

САД сега е втора земја според број на активто-заразени лица од коронавирус. Денеска до 17 часот и 20 минути по македонско време се регистрирани 5.007 лица заразени од новиот коронавирус. Бројките покажуваат дека во САД досега се заразени 29.211 лица.

Во Албанија 13 нови случаи со коронаврус, вкупно 89

Опсервер - 22.03.2020

– Со новопотврдените 13 случаи на коронавирус, бројот на заразените со овој опасен вирус во Албанија се зголеми на 89, од вкупно тестираните 804 лица. До сега тројца од заразените се излечени, додека двајца почнаа.

Коронавирусот се шири во Словенија – досега 414 потврдени случаи

24Инфо - 22.03.2020

Бројот на лица заразени со коронавирусот во Словенија и натаму се зголемува и според последните информации на Националниот институт за јавно здравје во земјата има 414 потврдени случаи. Како што јави дописникот на МИА од Љубљана, ова е бројка е ...

На Кипар регистрирана првата жртва од коронавирусот

Опсервер - 22.03.2020

– Лице кое имало сериозни здравствени проблеми и веќе било хоспитализирано, а дополнително потврдено дека е заразено со новиот коронавирус, е првата жртва на Ковид-19 на Кипар, јави дописничката на МИА од Атина.

Прва жртва на коронавирусот во Косово

24Инфо - 22.03.2020

Косовскиот институт за јавно здравје соопшти дека 82 маж починал денеска во болница што е прва жртва од коронавирусот во оваа соседна земја. Од таму наведуваат дека починатиот имал и претходна срцева болест.

Состојба со коронавирусот до 17 часот

iPortal - 22.03.2020

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 318,967 луѓе заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 13. 684, а оздравеле 96.006 лица. -Бројот на умрени од коорнавирусот во Холандија денеска се зголеми за 43, на 179, а жртвите ...

Состојба со коронавирусот до 17 часот

24Инфо - 22.03.2020

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 318,967 луѓе заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 13. 684, а оздравеле 96.006 лица. -Бројот на умрени од коорнавирусот во Холандија денеска се зголеми за 43, на 179, а жртвите ...

Коронавирусот се шири во Словенија: Заразени се 414 лица

Денешен - 22.03.2020

Бројот на лица заразени со коронавирусот во Словенија и натаму се зголемува и според последните информации на Националниот институт за јавно здравје во земјата има 414 потврдени случаи. Како што јави дописникот на МИА од Љубљана, ова е бројка е ...

Фелаини првиот позитивен на ковид-19 во кинеската Суперлига

Тера - 22.03.2020

Поранешниот фудбалер на Евертон и Манчестер јунајтед, Маруан Фелаини е е првиот фудбалер од Кинеската Суперлига кој е позитивен на корона вирусот. 32-годишниот Белгиец во моментов игра за кинескиот клуб Шандонг луненг и пристигнал на тренинзи во ...

Состојба со коронавирусот до 17 часот

Опсервер - 22.03.2020

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 318,967 луѓе заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 13. 684, а оздравеле 96.006 лица. -Бројот на умрени од коорнавирусот во Холандија денеска се зголеми за 43, на 179, а жртвите ...

Во Албанија 13 нови случаи со коронаврус, вкупно 89

MakPress - 22.03.2020

Со новопотврдените 13 случаи на коронавирус, бројот на заразените со овој опасен вирус во Албанија се зголеми на 89, од вкупно тестираните 804 лица. До сега тројца од заразените се излечени, додека двајца почнаа.

Коронавирусот се шири во Словенија – досега 414 потврдени случаи

MakPress - 22.03.2020

Бројот на лица заразени со коронавирусот во Словенија и натаму се зголемува и според последните информации на Националниот институт за јавно здравје во земјата има 414 потврдени случаи. Како што јави дописникот на МИА од Љубљана, ова е бројка е ...

На Кипар регистрирана првата жртва од коронавирусот

MakPress - 22.03.2020

Лице кое имало сериозни здравствени проблеми и веќе било хоспитализирано, а дополнително потврдено дека е заразено со новиот коронавирус, е првата жртва на Ковид-19 на Кипар, јави дописничката на МИА од Атина.

Фелаини е првиот фудбалер со КОВИД-19 во Кина

MakPress - 22.03.2020

Поранешниот играч од средниот ред на Евертон и Манчестер Јунајтед, Маруан Фелаини е уште едно популарно име во светот на фудбалот, кое се зарази со коронавирус. Белгискиот репрезентативец игра во кинескиот Шандонг Луненг.

318,967 луѓе заразени со коронавирус: Чешка планира да ги држи затворени своите граници, „Емирати“ ги прекинува сите ...

MakPress - 22.03.2020

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 318,967 луѓе заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 13. 684, а оздравеле 96.006 лица. -Бројот на умрени од коорнавирусот во Холандија денеска се зголеми за 43, на 179, а жртвите ...

Kоронавирус во светот: Меркел во самоизолација, Словенија ја регистрира втората жртва

MakPress - 22.03.2020

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 338. 259 луѓе заразени со коронавирусот. Од нив починати се 14.457, а оздравеле 96.958 лица. -Германската канцеларка Ангела Меркел мора да оди во домашна самоизолација бидејќи била во ...

Бројот на заразени со коронавирус во земјава надмина 100!?

Expres - 22.03.2020

Бројот на нови случаи на коронавирус во земјава надмина 100 и изнесува 114, објави А1.Он, повикувајќи се на сознаија од Министерстѕвото за здравство. Од вчера биле детектирани новои 29 заболени, пишува ...

Втор смртен случај од коронавирусот во Словенија

MakPress - 22.03.2020

Пензионерка сместена во домот за стари лица во Метлика е втората жртва на коронавирусот во Словенија, јави дописникот на МИА од Љубљана. Ова пред малку и официјално го потврди министерот за здравство Томаж Гантар.

Како шпанската полиција ги бодри граѓаните среде пандемијата од коронавирус (ВИДЕО)

Expres - 22.03.2020

Примерот на полицајците од две патроли во Шпанија покажува дека припадниците на Министерството за внатрешни работи немаат задача само да го одржуваат јавниот ред и мир, туку и да ги бодрат граѓаните среде пандемијата од коронавирус, која тешко ја ...

Ковид-19 во светот: 200 хрватски војници за 72 часа поставија експидициски камп, Боливија во целосен карантин

MakPress - 22.03.2020

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 301.627 луѓе заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 12.955, а оздравеле 94.625 лица. – Во Франција за еден ден регистрирани нови 1847 случаи на Ковид-19 и нови 112 смртни случаи.

Во Бугарија 171 заразен со Ковид-19, најзасегнати оние на возраст меѓу 40 и 49 години

MakPress - 22.03.2020

Во Бугарија се евидентирани 29 нови случаи на заразени со Ковид – 19 , со што бројот на заболени во земјата се искачи на 171. Повеќето од новите случаи се од Софија. Ова го соопштија претседателот на бугарскиот Оперативен штаб и началникот на ВМА ...

Во околу 50 африкански земји над илјада случаи на заразени со Ковид-19

ТВ21 - 21.03.2020

Бројот на заразени со новиот коронавирус во Африка надмина 1.000, според податоците на Африканските центри за контрола и превенција на болести. Ангола ги објави своите први случаи, а четворица министри во Буркина Фасо изјави дека е заразена.

Бројката на заразени со Kовид-19 се искачи на 85 – Владата го откажа тендерот за респиратори

ТВ21 - 21.03.2020

Регистрирани се 9 нови случаи со коронавирус. Вкупната бројка на заразени во земјата се искачи на 85. Најголем број на заразени има од Скопје – 49 случаи, од Дебар 30, Штип и Кавадарци по 2, Гостивар и Охрид по 1 случај.

Состојба со коронавирусот до 13 часот

24 Вести - 21.03.2020

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 284. 008 луѓе заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 11.838, а оздравеле 93.546 лица. -Прв регистриран случај на заразен со коронавирус во Источен Тимор, соседна земја на ...

Во Њујорк заразени од коронавирус се речиси осум и пол илјади лица

ТВ21 - 21.03.2020

Во американската сојузна држава Њујорк се забележани околу осум и пол илјади случаи на заразени од новиот коронавирус, што е речиси половина од сите забележани случаи во САД, соопшти гувернерот на државата Ендру Куомо.

Во Њујорк заразени од коронавирус се речиси осум и пол илјади лица

24 Вести - 21.03.2020

Во американската сојузна држава Њујорк се забележани околу осум и пол илјади случаи на заразени од новиот коронавирус, што е речиси половина од сите забележани случаи во САД, соопшти гувернерот на државата Ендру Куомо.

Четворица министри во Буркина Фасо се заразени со коронавирус

ТВ21 - 21.03.2020

Четворица министри во Владата на Буркина Фасо се позитивни на коронавирусот, соопшти владиниот портпарол, додека бројот на заразени во таа западноафриканска земја се искачи на 64. Инфицирани се министрите за надворешни работи, рударство, образование ...

Во Шпанија нови 3.800 заразени, вкупно над 25 илјади

ТВ21 - 21.03.2020

Шпанските власти соопштија денеска дека за едно деноноќие има нови 3800 заразени со новиот коронавирус. Вкупниот број на инфицирани се искачи на 25.374 лица. Од Ковид-19 досега во Шпанија починаа 1378 лица.

Во Шпанија нови 3.800 заразени за едно деноноќие, вкупно над 25 илјади

Фокус - 21.03.2020

Шпанските власти соопштија денеска дека за едно деноноќие има нови 3800 заразени со новиот коронавирус. Вкупниот број на инфицирани се искачи на 25.374 лица. Од Ковид-19 досега во Шпанија починаа 1378 лица.

Бројот на инфицирани со корона во Германија близу 20.000 луѓе

Фокус - 21.03.2020

Во Германија вчера дојде до драматичен раст на бројот на инфицирани со коронавирус, доближувајќи се до 20.000. Според ноќешните податоци на Министерството за здравство во земјата во моментов има 19.848 лица позитивни на тестот за коронавирусот.

Драматичен раст на инфицираните во Германија

ТВ21 - 21.03.2020

Во Германија вчера дојде до драматичен раст на бројот на инфицирани со коронавирус, доближувајќи се до 20.000. Според ноќешните податоци на Министерството за здравство во земјата во моментов има 19.848 лица позитивни на тестот за коронавирусот.

Во Албанија излекувани двајца пациенти заразени со коронавирус

ТВ21 - 21.03.2020

Во Албанија излекувани се двајца пациенти заразени со корона вирус, објави доцна синоќа на Фејсбук министерката за здравство и социјална заштита, Огерта Манастирлиу. „ Добра вест. Првите двајца пациенти заразени со коронавирус треба да ја напуштат ...

Во Албанија излекувани двајца пациенти заразени со коронавирус

24 Вести - 21.03.2020

Во Албанија излекувани се двајца пациенти заразени со корона вирус, објави доцна синоќа на Фејсбук министерката за здравство и социјална заштита, Огерта Манастирлиу. „ Добра вест. Првите двајца пациенти заразени со коронавирус треба да ја напуштат ...

Во светот 277.130 луѓе заразени со Ковид-19, а оздравеле околу 92.000

Фокус - 21.03.2020

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 277.130 луѓе заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 11.424, а оздравеле 91.986 лица. Според последните податоци на германското Министерство за здравство во земјата во моментов ...

Во Србија нови 14 случаи на Ковид-19, сега бројката е 149

ТВ21 - 21.03.2020

До 8. часот утрово, во Србија се регистрирани нови 14 случаи на Ковид-19, и сега бројката кај нашиот северен сосед изнесува 149 лица. Биле тестирани 38 лица, а 14 од нив се покажале како позитивни, додека другите 24 биле негативни.

Нови 29 случаи на коронавирусот во Хрватска, министерот за здравство: Повеќе не молам, туку наредувам да се почитуваат ...

ТВ21 - 21.03.2020

Министерот за здравство на Хрватска Вили Берош, утринава потврди дека во земјата има 29 нови случаи на коронавирусот. Сега Хрватска има вкупно 157 заразени со новиот вирус. Берош видно вознемирен на прес-конференцијата истакна дека ќе бидат ...

На една петина американци им е наредено да седат дома, прв смртен случај од коронавирус во Србија

Сакам да кажам - 21.03.2020

Уште неколку сојузни држави во САД донесоа одлука за затворање на јавни места и простори за да се спречи ширењето на коронавирусот, со што една петина од Американците наскоро ќе бидат под наредбата да седат дома.

Преку 300 починати во Шпанија за еден ден, заразени вкупно 24.926

ТВ21 - 21.03.2020

За само еден ден во Шпанија починаа преку 300 лица од коронавирусот. Сега бројката на инфектирани случани изнесува 24.926, со што оваа земја стана едно од главните жаришта. За 24 часа, бројката на заразени се искачи 5.000, односно од 19.980 на ...

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 284. 008 луѓе заразени со новиот коронавирус.

Канал5 - 21.03.2020

Од нив починати се 11.838, а оздравеле 93.546 лица. Во исчекување на бројките од Италија, Шпанија денеска регистрираше најголем број на починати – дури 233, а бројот на новоинфицирани е две и пол илјади.

Бројот на заразени со коронавирусот во Словенија се искачи на 383 лица

ТВ21 - 21.03.2020

Националниот институт за јавно здравје на Словенија потврди дека во земјата бројот на заразени лица со коронавирусот се зголемил на 383, јави дописникот на МИА од Љубљана. Во споредба со вчера, тоа претставува зголемување за 42 нови заразени.

Светски црн коронавирус биланс

24 Вести - 21.03.2020

Шпанија стара втората Европска држава која пријави повеќе од 1000 смртни случаи од коронавирусот откако за само едно деноноќие, починаа повеќе од 300 лица ширум државата. Во исто време, бројот на заболени порасна за околу 20 проценти, зголемувајќи ...

Бројот на заразени од КОВИД-19 кај нас достигна 85, вечерва Владата разгледува нови рестрикции

Алсат-М - 21.03.2020

85 случаи на Корона вирус во Македонија. 9 нови случаи за кои денеска информираше министерот за здравство се регистрирани во Скопје, со што главниот град е убедливо со најголем број заразени во моментов.

Хамилтон порача дека нема коронавирус и направи потег со кој ги воодушеви сите

Спортклуб - 21.03.2020

Новата сезона во Формула 1 требаше да започне минатата недела со трката за Големата награда на Австралија. Меѓутоа, неколку дена пред почетокот на сезоната ФИА одлучи да го одложи почетокот откако еден од членовите на Мекларен бил позитивен на ...

Состојба со коронавирусот до 13 часот

А1 On - 21.03.2020

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 284. 008 луѓе заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 11.838, а оздравеле 93.546 лица. -Прв регистриран случај на заразен со коронавирус во Источен Тимор, соседна земја на ...

Бројот на починати од коронавирус во Иран надмина 1.500, со над 20.000 заразени

Нетпрес - 21.03.2020

Бројот на починатите во Иран како последици од заразата со новиот тип коронавирус во саботата се зголемил за повеќе од 100 на 1.566 лица, а вкупоно се заразени повеќе од 20.000 луѓе, изјави претставник на иранското министерство за здравство.

Шест нови случаи на коронавирус во Албанија

Слободен Печат - 21.03.2020

Во Албанија дијагностицирани се шест нови случаи на заразени со коронавирус, со што вкупната бројка се зголеми на 76 лица. Новите случаи се од двата најпогодени градови, Тирана и Фиер, кои биле во контакт со претходно потврдени позитивни пациенти.

Нови 9 заразени со коронавирус во земјава, вкупно 85

360 степени - 21.03.2020

Регистрирани 9 нови случаи на коронавирус во земјата. Со ова бројката на заразени пациенти 12 часот денеска, изнесува 85, соопштија од Министерството за здравство. Според местото на постојано живеење, случаи на коронавирус во земјава има во шест ...

Јунајтед и Сити се здружија за борба против коронавирусот

А1 On - 21.03.2020

Двата елитни клуба во Манчестер – Манчестер Јунајтед и Манчестер Сити, се приклучија кон иницијатива за прибирање финансиски средства за борба против коронавирусот во градот. Тие донираа по 50.000 фунти за да се обезбедат храна во 1.200 центри за ...

Хамилтон порача дека нема симптоми на коронавирус, а потоа ги остави сите без зборови со својот потег

Sport M - 21.03.2020

Новата сезона во Формула 1 требаше да започне минатата недела со трката за Големата награда на Австралија. Сепак, неколку дена пред почетокот на новата сезона, ФИА одлучи да го одложи стартот, откако еден од членовите на Мекларен беше позитивен на ...

Расте бројот на заразени во соседството

Сител - 21.03.2020

Расте бројот на заразени со коронавирус во соседството.. Во изминатото деноноќие Бугарија пријави нови 30 случаи со што вкупно се регистирани 142-ца заболени.. Земјата пријави и први три случаи на излекувани пациенти за кои се употребувала терапија ...

Сити и Јунајтед здружено во борба против коронавирусот

Екипа - 21.03.2020

Заборавајќи го меѓусебниот ривалитет Манчестер сити и Манчестер јунајтед покренаа заедничка акција за прибирање финансиски средства за борба против коронавирусот во градот. За почеток двата тима донираа по 50.000 фунти за храна за згрижените во ...

Хамилтон потврди дека нема симптоми, па воодушеви со хуманиот гест

Спортманија - 21.03.2020

Поради ограничениот број на тестови за коронавирусот во Велика Британија, светскиот првак во Формула 1 одлучи да донира тестови Новата сезона во Формула 1 требаше да почне минатата недела со трката за Големата награда на Австралија, но стартот на ...

Дали летото ќе го убие вирусот?

Окно - 21.03.2020

„Тешко е да се замисли дека светот нема да биде трајно променет поради короноавирусот“, пишува Холден Торп, уредник на угледното списание „ Science“, додавајќи дека сè уште не знаеме дали, како што се случи по 11 септември или финансиската криза, ...

Спортските сали во Македонија нема да се оспособуваат како болници

SportMedia - 21.03.2020

Македонија се бори со коронавирусот, бројката на заболени лица од ден на ден расте, па токму затоа сите спортски активности се „замрзнати“. До овој момент вкупно 85 лица се инфицирани. Во текот на вчерашниот ден Хрватска и Софија објавија дека ...

Новите девет случаи се поврзани со досегашните заразени (ВИДЕО)

360 степени - 21.03.2020

Бројот на дијагностицирани со коронавирус очекувано е во пораст, со појавени изолирани случаи настрана од веќе постоечките кластери, од кои сите досегашни случаи се во корелација, соопшти министерот за здравство Венко Филиче на денешната прес ...

Драматичен пораст на заразени од Covid-19 во Германија

Курир - 21.03.2020

Во Германија вчера дојде до драматичен раст на бројот на заразени со коронавирус, доближувајќи се до 20.000. Според вчерашните податоци на Министерството за здравство во земјата во моментов има 19.848 лица позитивни на тестот за коронавирусот.

(ВИДЕО) БАБА (90) СЕ ИЗЛЕКУВАЛА ОД КОРОНА И СТАНАЛА СИМБОЛ НА НАДЕЖ: Секој ден велела ЌЕ ПОБЕДАМ и барала супа од овој ...

Екран - 21.03.2020

Деведесетгодишната Женева Вуд од Сиетл го победи корона вирусот, станувајќи симбол на надеж за илјадници заразени, особено стари лица и милиони од оние кои се плашат. Женева Вуд беше заразен со корона вирусот кон средината на февруари, како и многу ...

Бројот на заразените со коронавурус во Словенија зголемен за над 40

Нетпрес - 21.03.2020

Вкупониот број заразени со коронавирусот во Словенија изнесува 383, што е за 42 лица повеќе отколку во петокот во 14 часот, соопшти словенечкото министерство за здравство. Досега се изведени 12.162 тестови.

Состојба со Ковид-19 во светот до 17 часот: Сè уште нема докази дека Ковид-19 може да се шири и по сексуален пат, може ...

+инфо - 21.03.2020

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 290.897 луѓе заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 11.949, а оздравеле 93.618 лица. – Целосна забрана за движење во дел од Босна и Херцеговина ќе стапи во сила денеска во 20 ...

Во Шпанија нови 3.800 заразени, вкупно над 25 илјади

А1 On - 21.03.2020

Шпанските власти соопштија денеска дека за едно деноноќие има нови 3800 заразени со новиот коронавирус. Вкупниот број на инфицирани се искачи на 25.374 лица. Од Ковид-19 досега во Шпанија починаа 1378 лица.

Јунајтед и Сити се здружија, па собраа 100.000 фунти за Банката за храна

TopSport - 21.03.2020

Фудбалските ривали во Премиерлигата, Манчестер Јунајтед и Манчестер Сити ги здружија силите за да помогнат во справувањето со пандемијата со коронавирусот. Двата клуба од Манчестер одговорија на иницијативата на навивачите и донираа по 50.000 фунти ...

Европа и натаму на ударот од коронавирусот, се влoшува состојбата во Швајцарија

Нетпрес - 21.03.2020

Европа и натаму е на ударот на коронавирусот, а според највновите информации значително се влошува ситуацијата во Швајцарија во која се регистрирани 6.100 случаи на зараза, околу 25 отсто во однос на петокот, и 56 смртни исходи.

Коронавирусот се шири и во Африка

360 степени - 21.03.2020

Бројот на заразени со новиот коронавирус во Африка надмина 1.000, според податоците на Африканските центри за контрола и превенција на болести. Ангола ги објави своите први случаи, а потврда за постоење зараза има и од властите во Буркина Фасо.

Хамилтон: Не сум заразен, тестовите за Коронавирусот ќе ги донирам

Сител - 21.03.2020

Откако почетокот на новата сезона во Формула 1 беше одложена, на што претходеше информацијата од тимот на Мекларен дека имаа заболен член, се огласи светскиот првак Луис Хамилтон. Британецот потврди дека е во самоизолација, но дека е добро и дека ...

Во околу 50 африкански земји над илјада случаи на заразени со Ковид-19

А1 On - 21.03.2020

Бројот на заразени со новиот коронавирус во Африка надмина 1.000, според податоците на Африканските центри за контрола и превенција на болести. Ангола ги објави своите први случаи, а четворица министри во Буркина Фасо изјави дека е заразена.

Австриската Влада издвои 22 милиони евра за медицински истражувања на коронавирусот

Независен - 21.03.2020

Австриската Влада одвои 22 милиони евра за медицински истражувања заради што побрзо наоѓање лек и вакцина против коронавирусот, соопшти денеска на прес-конференција австриската федерална влада.

Во Шпанија нови 3.800 заразени, вкупно над 25 илјади

+инфо - 21.03.2020

Шпанските власти соопштија денеска дека за едно деноноќие има нови 3800 заразени со новиот коронавирус. Вкупниот број на инфицирани се искачи на 25.374 лица. Од Ковид-19 досега во Шпанија починаа 1378 лица.

НАСА затвори две фабрики, ништо од патувањето на Месечината во 2024

Курир - 21.03.2020

Американската вселенска агенција затвори две многу важни фабрики поради страв од коронавирусот. Станува збор за фабрики во Мисисипи. „Со оглед на тоа што еден од вработените во Вселенскиот центар Стенис е позитивен на коронавирусот и бројот на ...

Еспањол објави добра вест околу заразените со коронавирусот

SportMedia - 21.03.2020

Од Еспањол објавија убава вест во врска со коронавирусот, и соопштија дека четирите од шесте фудбалери целосно се излечени од коронавирусот. Другите двајца се чувствуваат добро, јавуваат лесни симптоми, и тие се пред целосно закрепнување.

Во Шпанија нови 3.800 заразени, вкупно над 25 илјади

Сител - 21.03.2020

Шпанските власти соопштија денеска дека за едно деноноќие има нови 3800 заразени со новиот коронавирус. Вкупниот број на инфицирани се искачи на 25.374 лица. Од Ковид-19 досега во Шпанија починаа 1378 лица.

Хамилтон поради контакт со заразен актер, самоволно стапил во карантин

Gol.mk - 21.03.2020

Шампионот на минатогодишното издание на Формула 1, Луис Хамилтон на социјалните мрежи најави дека ќе биде подложен на период на самоизолација поради средба со глумецот Идрис Елбом. Возачот на Мерцедес во Лондон имаше средба со актерот и неговата ...

Русија по примерот на Кина експресно гради болница за заразените од коронавирус

Макфакс - 21.03.2020

Во област надвор од Москва се гради нова болница за третман на пациенти заразени со коронавирус. Многу градежни работници со тешка машинерија забрзано работат на склопување на монтажна структура, на локација на околу 50 километри југозападно од ...

ДАЛИ ПУТИН ВЕШТО ГИ СОКРИ РАБОТИТЕ: Русија навидум успеа да се спаси од епидемијата, но многумина тврдат дека гори во ...

Слободен Печат - 21.03.2020

Во изминатите неколку дена е забележано мало зголемување на бројот на заразени во Русија, но до моментот кога достигна скоро двесте, многу други земји, во кои вирусот се појави многу подоцна, веќе брои илјадници пациенти.

Паоло Малдини и неговиот син се позитивни на Ковид-19

Sport 1 - 21.03.2020

Фудбалската легенда на Милан и моментално директор во клубот, Паоло Малдини е позитивен на коронавирусот. Заразен е и неговиот син, Даниел, кој игра за „росонерите“. Двајцата биле во контакт со заразено лице, па откако дознале веднаш направиле тест.

Нов црн ден во Италија, 793 починати и илјадници новозаразени

OhridNews - 21.03.2020

Италаија и денеска урива црни рекорди. Според податоците на тамошните власти, изминатите 24 часа во земјата која е најголемо жариште на коронавирус во светот во овој момент, починале 793 луѓе и 6.500 новозаболени.

Паоло Малдини и неговиот син Даниел се позитивни на КОВИД-19

SportMedia - 21.03.2020

Италијанските медиуми вечерва објавија дека и техничкиот директор на Милан, Паоло Малдини, и неговиот син Даниел се позитивни на коронавирусот. Веста е потврдена, со тоа што и двајцата се ставени во изолација.

Лоши вести од Милано: Малдини и неговиот син имаат коронавирус

Gol.mk - 21.03.2020

Милано е едно од главните жаришта во Италија кога се говори за коронавирусот, а од таборот на еден од калчолигашите од градот, Милан, соопштија дека клупската легенда Паоло Малдини е позитивен на вирусот.

Незгодно – Паоло Малдини и неговиот син Даниел имаат Коронавирус

Спортманија - 21.03.2020

Легендата на светскиот фудбал и неговиот син имаат позитивни тестови, објави фудбалскиот клуб Милан Кризата со Коронавирусот кулминира во Италија, а и се поголем број на спортисти се зафатени со опасната епидемија, па вечерва и Милан објави дека ...

Милан потврди: Малдини и неговиот син позитивни на коронавирус

Спортски - 21.03.2020

Италијанскиот гигант Милан денес ги потврди првите случаи на коронавирус, а станува збор за легендата Паоло Малдини и неговиот сон Даниел Малдини. Паоло Малдини моментално е директор на Милан, додека Даниел Малдини е дел од тимот и неодамна ...

Паоло Малдини и неговиот син заразени со коронавирусот

Дерби - 21.03.2020

Паоло Малдини и неговиот син Даниел биле позитивни на коронавирусот, потврди италијанскиот клуб Милан. Постариот член на семејството е актуелен технички директор во клубот, додека Даниел сезонава дебитираше за првиот тим на „росонерите“, а двајцата ...

Паоло Малдини и неговиот син позитивни на коронавирус!

Sport M - 21.03.2020

Техничкиот директор на Милан, Паоло Малдини и неговиот син Даниел, се на списокот на фудбалски личности позитивни на вирусот. Малдини и неговиот син, кој игра во Милан, ги дознаа резултатите вечерва и се и позитивни на коронавирус.

Хамилтон во самоизолација!

24auto - 21.03.2020

Повеќекратниот шампион во Формула 1, британецот Луис Хамилтон е во самоизолација. Ова го потврди самиот возач кој наведе дека на овој потег се одлучил поради тоа што претходно бил во контакт со Идрис Елбa, глумец кој е позитивен на коронавирусот.

Шокантни вести во серија од Италија: Малдини и неговиот син позитивни на коронавирус

Екипа - 21.03.2020

Шокатни вести во серија од Италија. Милан вечерва објави дека легендарниот Паоло Малдини е заразен од коронавирус, а позитивен на Ковид-19 е и неговиот син Даниел. Милан објави дека Малдини имал контакт со заразена личност.

Паоло Малдини и неговиот син позитивни на коронавирус!

Спортклуб - 21.03.2020

Во Италија има рекорден број на заразени од коронавирусот, а на листата на лица кои се позитивни на овој вирус се техничкиот директор на Милан Паоло Малдини и неговиот син Даниел. Малдини и неговиот син, кој игра во Милан, ги дознаа резултатите ...

Паоло Малдини и неговиот син имаат коронавирус

24Фудбал - 21.03.2020

Директорот на Милан, Паоло Малдини и неговиот син Даниел кој игра за клубот се позитивни на коронавирус. Милан потврди дека Паоло и Даниел Малдини имаат коронавирус. „Милан може да потврди дека техничкиот директор Паоло Малдини бил во контакт со ...

И во Франција нов остар скок на починатите од коронавирусот

Нетпрес - 21.03.2020

Француското министерство за здравство во саботата вечерта објави дека во последните 24 часа во земјата од Covid-19 починале уште 112 лица, па со тоа севкупно досега како последици од заразата со новиот тип коронавирус во Франција починале 562 лица.

Во Франција нагло порасна бројот на смртни случаи од коронавирус

Макфакс - 21.03.2020

Француското министерство за здравство објави дека во последните 24 часа во земјата починале 112 повеќе луѓе како последица од коронавирусот, со што вкупната бројка се искачи на 562 лица. Министерството соопшти дека во Франција до денеска се ...

Паоло и Даниел Малдини заразени од коронавирусот, Милан се сели во карантин

OhridNews - 21.03.2020

Комплетната екипа и вработените во Милан се селат во задолжителен карантин од 14 денови откако клубот обелодени дека позитивни на коронавирусот се Паоло и Даниел Малдини. Клупската легенда Паоло ја извршува функцијата спортски директор додека Даниел ...

Паоло Малдини и син му Даниел заразени со коронавирус!

TopSport - 21.03.2020

Легендата на Милан, Паоло Малдини и неговиот син, Даниел се позитивни на коронавирусот, објави денеска клубот од „Сан Сиро“ на својата официјална страница и на социјалните мрежи. Исто така денеска беше потврдено дека и играчот на Јувентус, Пауло ...

Нови случаи на коронавирусот во Серија А

Нетпрес - 21.03.2020

Аргентинскиот напаѓач на италијанскиот фудбалски првак Јувенрус, Паоло Дибала, има коронавирус, потврди репрезентативецот, а истовремено и Милан објави дека една клупската легенда Паоло Малдини и неговиот син Даниел имаат позитивни тестови.

Легендата на Милан, Малдини и неговиот син позитивни на коронавирус

Слободен Печат - 21.03.2020

Бројот на заразени од коронаворисот во Италија рапидно се зголемува, а помеѓу нив се и Паоло Малдини и неговиот син Даниел. Шокатни вести доаѓаат од Италија, Милан објави дека легендарниот капитен Паоло Малдини заедно со неговиот син се позитивни на ...

Стигна потврда и од Милан: Паоло Малдини и неговиот син имаат коронавирус

СуперСпорт - 21.03.2020

Директорот на Милан, Паоло Малдини и неговиот син, Даниел се позитивни на тестовите за коронавирус. Тоа го потврдија и од Милан од каде објавија дека вчера било извршено тестирање по кое стигнале резултатите кои за жал биле позитивни.

Во Турција уште 12 починати од коронавирусот, бројот новозаразени скокна за речиси 500

Нетпрес - 21.03.2020

Бројот на починатите од Covid-19 во последните 24 часа се зголемил од девет на 21 лице, а бројот на потврдените случаи на заразата драстично скокнал од 277 на 947, објави во саботата вечерта турскиот министер за здравство Фахретин Коџа.

Малдини и неговиот син Даниел имаат Коронавирус

Курир - 21.03.2020

Легендата на светскиот фудбал и неговиот син имаат позитивни тестови, објави фудбалскиот клуб Милан Кризата со Коронавирусот кулминира во Италија, а и се поголем број на спортисти се зафатени со опасната епидемија, па вечерва и Милан објави дека ...

Паоло и Даниел Малдини имаат коронавирус

МКД - 21.03.2020

Директорот на Милан, Паоло Малдини и неговиот син Даниел кој игра за клубот се позитивни на коронавирус. Милан потврди дека Паоло и Даниел Малдини имаат коронавирус. „Милам може да потврди дека техничкиот директор Паоло Малдини бил во контакт со ...

Состојба со Ковид-19 во светот до 20 часот: Над 300.000 заразени со новиот коронавирус, починати 12.955

+инфо - 21.03.2020

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 301.627 луѓе заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 12.955, а оздравеле 94.625 лица. – Во Франција за еден ден регистрирани нови 1847 случаи на Ковид-19 и нови 112 смртни случаи.

Паоло Малдини и син му Даниел заразени со коронавирус!

Макфакс - 21.03.2020

Легендата на Милан, Паоло Малдини и неговиот син, Даниел се позитивни на коронавирусот, објави денеска клубот од „Сан Сиро“ на својата официјална страница и на социјалните мрежи. Исто така денеска беше потврдено дека и играчот на Јувентус, Пауло ...

Состојба со коронавирусот до 10 часот

А1 On - 21.03.2020

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 277.130 луѓе заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 11.424, а оздравеле 91.986 лица. Според последните податоци на германското Министерство за здравство во земјата во моментов ...

ВИДЕО: „Арена Армеец“ во Софија е претворена во резервна болница

А1 On - 21.03.2020

Најголемата сала во главниот град на Бугарија, „Арена Армеец“ е претворена во резервна болница, каде што се поставени кревети кои ќе бидат секундарни центри за прием на заболени од коронавирусот.

Состојба со коронавирусот до 10 часот

Сител - 21.03.2020

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 277.130 луѓе заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 11.424, а оздравеле 91.986 лица. Според последните податоци на германското Министерство за здравство во земјата во моментов ...

Во Албанија излекувани двајца пациенти заразени со коронавирус

Сител - 21.03.2020

Во Албанија излекувани се двајца пациенти заразени со корона вирус, објави доцна синоќа на Фејсбук министерката за здравство и социјална заштита, Огерта Манастирлиу. „ Добра вест. Првите двајца пациенти заразени со коронавирус треба да ја напуштат ...

Конгресниот центар ИФЕМА во Мадрид станува болница со 5.500 кревети

Сител - 21.03.2020

Регионалната Влада на Мадрид најави дека Конференцискиот центар ИФЕМА ќе го претвори во импровизирана воена болница со 5.500 кревети, бидејќи клиниките се соочуваат со недостог од простор, медицински персонал и материјали.

Излекувани се два пациенти заразени со коронавирус во Албанија

Слободен Печат - 21.03.2020

Во врска со ова реагираше премиерот Еди Рама искажувајќи признание за лекарите од Инфективната клиника нарекувајќи ги херои. Во Албанија излекувани се двајца пациенти заразени со коронавирус, објави доцна синоќа на Фејсбук министерката за здравство ...

Состојба со коронавирусот во светот во 20 часот

Слободен Печат - 21.03.2020

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 270.069 луѓе заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 11.271, а оздравеле 90.603 лица. Франција – Нови 78 смртни случаи во изминатите 24 часа.

Во Албанија излекувани двајца пациенти заразени со коронавирус

+инфо - 21.03.2020

Во Албанија излекувани се двајца пациенти заразени со корона вирус, објави доцна синоќа на Фејсбук министерката за здравство и социјална заштита, Огерта Манастирлиу. „Добра вест. Првите двајца пациенти заразени со коронавирус треба да ја напуштат ...

Драматичен раст на заразените во Германија

+инфо - 21.03.2020

Во Германија вчера дојде до драматичен раст на бројот на инфицирани со коронавирус, доближувајќи се до 20.000. Според ноќешните податоци на Министерството за здравство во земјата во моментов има 19.848 лица позитивни на тестот за коронавирусот.

Бројот на заболени расте- Состојбата со коронавирусот во светот до 10 часот

Press24 - 21.03.2020

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 277.130 луѓе заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 11.424, а оздравеле 91.986 лица. Според последните податоци на германското Министерство за здравство во земјата во моментов ...

Конгресниот центар ИФЕМА во Мадрид станува болница со 5.500 кревети

Курир - 21.03.2020

Регионалната Влада на Мадрид најави дека Конференцискиот центар ИФЕМА ќе го претвори во импровизирана воена болница со 5.500 кревети, бидејќи клиниките се соочуваат со недостог од простор, медицински персонал и материјали .

Драматичен раст на инфицираните во Германија

Независен - 21.03.2020

Во Германија вчера дојде до драматичен раст на бројот на инфицирани со коронавирус, доближувајќи се до 20.000. Според ноќешните податоци на Министерството за здравство во земјата во моментов има 19.848 лица позитивни на тестот за коронавирусот.

Прва жртва од коронавирусот во Израел

Курир - 21.03.2020

88-годишен пациент заразен со коронавирус починал синоќа во болницата во Ерусалим, што е прва жртва на глобална пандемија во Израел, кад ебројката на заразени достигна до 705. Состојбата на пациентот била многу сериозна кога бил примен во болницата ...

Во Албанија 76 заразени од коронавирус

Независен - 21.03.2020

Во Албанија дијагностицирани се шест нови случаи на заразени со коронавирус, со што вкупната бројка се зголеми на 76 лица. Новите случаи се од двата најпогодени градови, Тирана и Фиер,кои биле во контакт со претходно потврдени позитивни пациенти.

Состојба со коронавирусот во светот до 13 часот

Курир - 21.03.2020

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 284. 008 луѓе заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 11.838, а оздравеле 93.546 лица. -Прв регистриран случај на заразен со коронавирус во Источен Тимор, соседна земја на ...

Драматичен раст на инфицираните во Германија

Сител - 21.03.2020

Во Германија вчера дојде до драматичен раст на бројот на инфицирани со коронавирус, доближувајќи се до 20.000. Според ноќешните податоци на Министерството за здравство во земјата во моментов има 19.848 лица позитивни на тестот за коронавирусот.

Во Албанија 76 заразени од коронавирус

А1 On - 21.03.2020

Во Албанија дијагностицирани се шест нови случаи на заразени со коронавирус, со што вкупната бројка се зголеми на 76 лица. Новите случаи се од двата најпогодени градови, Тирана и Фиер,кои биле во контакт со претходно потврдени позитивни пациенти.

Состојба со коронавирусот до 13 часот: Бројот на заразени во Шпанија скокна за 20 отсто

+инфо - 21.03.2020

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 284. 008 луѓе заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 11.838, а оздравеле 93.546 лица. -Прв регистриран случај на заразен со коронавирус во Источен Тимор, соседна земја на ...

Состојба со коронавирусот до 13 часот

Сител - 21.03.2020

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 284. 008 луѓе заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 11.838, а оздравеле 93.546 лица. -Прв регистриран случај на заразен со коронавирус во Источен Тимор, соседна земја на ...

Хамилтон порача дека нема симптоми на коронавирус, а потоа ги остави сите без зборови со својот потег

Курир - 21.03.2020

Новата сезона во Формула 1 требаше да започне минатата недела со трката за Големата награда на Австралија. Сепак, неколку дена пред почетокот на новата сезона, ФИА одлучи да го одложи стартот, откако еден од членовите на Мекларен беше позитивен на ...

Во Њујорк заразени од коронавирус се речиси 8.500 лица

Курир - 21.03.2020

Во американската сојузна држава Њујорк се забележани околу осум и пол илјади случаи на заразени од новиот коронавирус, што е речиси половина од сите забележани случаи во САД, соопшти гувернерот на државата Ендру Куомо.

Драматичен раст на бројот на заразени со коронавирус во Германија

Слободен Печат - 21.03.2020

Покраината Северна Рајна Вестфалија и натаму е главното жариште во земјата со 6.257 заразени, а веднаш зад неа следат покраините Баден Винтенберг со 3.665 и Баварија со 3.107 заразени. Во Германија вчера дојде до драматичен раст на бројот на ...

Во Њујорк заразени од коронавирус се речиси осум и пол илјади лица

А1 On - 21.03.2020

Во американската сојузна држава Њујорк се забележани околу осум и пол илјади случаи на заразени од новиот коронавирус, што е речиси половина од сите забележани случаи во САД, соопшти гувернерот на државата Ендру Куомо.

Бројката на заразени од коронавирус во Њујорк порасна на 8.500

Слободен Печат - 21.03.2020

Во американската сојузна држава Њујорк се забележани околу осум и пол илјади случаи на заразени од новиот коронавирус, што е речиси половина од сите забележани случаи во САД, соопшти гувернерот на државата Ендру Куомо.

Филипинки ќе помагаат во германски болници на заразените со коронавирусот

Слободен Печат - 21.03.2020

Претседателот на Асоцијацијата на болниците во Хесен, Кристијан Хофтбергер во изјава за агенцијата рече дека добил дозвола да донесе околу 75 странски медицински лица во Германија за потребите на болниците Асклепиј, чиј регионален шеф е тој.

До 17 часот заразени со Ковид 19 се 290.897, починале 11.949, а оздравеле 93.618 лица

Слободен Печат - 21.03.2020

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 290.897 луѓе заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 11.949, а оздравеле 93.618 лица. – Целосна забрана за движење во дел од Босна и Херцеговина ќе стапи во сила денеска во 20 ...

Во Њујорк заразени од коронавирус се речиси осум и пол илјади лица

Независен - 21.03.2020

САД– Во американската сојузна држава Њујорк се забележани околу осум и пол илјади случаи на заразени од новиот коронавирус, што е речиси половина од сите забележани случаи во САД, соопшти гувернерот на државата Ендру Куомо.

Бројот на заразени со коронавирусот во Словенија се искачи на 383 лица

А1 On - 21.03.2020

Националниот институт за јавно здравје на Словенија потврди дека во земјата бројот на заразени лица со коронавирусот се зголемил на 383. Во споредба со вчера, тоа претставува зголемување за 42 нови заразени.

Бројот на заразени со коронавирусот во Словенија се искачи на 383 лица

Курир - 21.03.2020

Националниот институт за јавно здравје на Словенија потврди дека во земјата бројот на заразени лица со коронавирусот се зголемил на 383, јави дописникот на МИА од Љубљана. Во споредба со вчера, тоа претставува зголемување за 42 нови заразени.

Бројот на заразени со коронавирусот во Словенија се искачи на 383 лица

Сител - 21.03.2020

Националниот институт за јавно здравје на Словенија потврди дека во земјата бројот на заразени лица со коронавирусот се зголемил на 383, јави дописникот на МИА од Љубљана. Во споредба со вчера, тоа претставува зголемување за 42 нови заразени.

Во Словенија 383 заразени, во Грција 13 починати од коронавирусот

+инфо - 21.03.2020

Националниот институт за јавно здравје на Словенија потврди дека во земјата бројот на заразени лица со коронавирусот се зголемил на 383, јави дописникот на МИА од Љубљана. Во споредба со вчера, тоа претставува зголемување за 42 нови заразени.

Четворица министри во Буркина Фасо се заразени со коронавирус

А1 On - 21.03.2020

Четворица министри во Владата на Буркина Фасо се позитивни на коронавирусот, соопшти владиниот портпарол, додека бројот на заразени во таа западноафриканска земја се искачи на 64. Инфицирани се министрите за надворешни работи, рударство, образование ...

Бројот на заразени во Германија достигна речиси 20 000

360 степени - 21.03.2020

Во Германија вчера дојде до драматичен раст на бројот на инфицирани со коронавирус, доближувајќи се до 20.000. Според податоците од доцна синоќа објавени од тамошното Министерството за здравство има 19.848 лица позитивни лица на тестот за ...

Четворица министри во Буркина Фасо се заразени со коронавирус

+инфо - 21.03.2020

Четворица министри во Владата на Буркина Фасо се позитивни на коронавирусот, соопшти владиниот портпарол, додека бројот на заразени во таа западноафриканска земја се искачи на 64. Инфицирани се министрите за надворешни работи, рударство, образование ...

Државјанин на Албанија почина од коронавирус во Индонезија

Слободен Печат - 21.03.2020

ржавјанин на Албанија починал од коронавирус во Индонезија. Извори од Министерството за надворешни работи на Албанија за “Abcnews” кажале дека се работи за машко лице на 84-годишна возраст.

Спортските сали во Софија и Хрватска пренаменети во болници (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен Печат - 21.03.2020

„Арена Армеец“ во Софија се претвора во болница, објави премиерот Бојко Борисов на Фејсбук. Бугарија пред една недела прогласи вонредна состојба, а бројката заразени порасна на повеќе од 130.

Бројот на заразени со Ковид-19 во светот – 270.000, околу 11.000 починати

ММС - 21.03.2020

Вкупно 270.069 луѓе се заразени со коронавирус ширум светот, со 11.271 починати, е последната црна статистија за сосстојбата со коронавирусот, а досега се ислекувани околу 90.000 случаи. Водечка меѓу 184-те земји досега зафатени од пандемијата е ...

Расте бројот заразени со Ковид-19 во балканските земји, големи спортски сали стануваат болници

ММС - 21.03.2020

Вчера Србија, во која се евидентирани 135 заразени, го регистрираше првиот починат од коронавирусот – 59-годишен маж од Кикинда. Во Македонија до синоќа бројот на заразени се зголеми на 76, Косово – 22, БиХ – 89, Црна Гора – 14, Словенија – 341, ...

Короната знае и да насмее: Го „прибрал“ вирусот од љубовницата, па е во изолација со сопругата

ММС - 21.03.2020

Суровиот коронавирус пустоши, ама некогаш знае и да насмее во целата неволја. Така е деновиве во врска со еден случај во Велика Британија. Маж од северот на островската земја неодамна бил на романтичен викенд со љубовницата во Италија, а на својата ...

Уште 14 заразени со коронавирусот во Србија: Вкупно 149 лица се заболени досега

А1 On - 21.03.2020

Вкупно 149 потврдени KОВИД-19 случаи се регистрирани во Република Србија до 8 часот денеска. Од последниот извештај до 8 часот утрово, тестирани се примероци од 38 лица, од кои 14 беа позитивни, а 24 негативни на новиот вирус корона.

Градските ривали од Манчестер се обединија и донираа 100.000 евра за борба против коронавирусот во градот

Sport M - 21.03.2020

Црвениот и синиот дел на Манчестер се одебинија и донираја по 50.000 евра за борба против коронавирусот во градот. Манчестер Јунајтед и Манчестер Сити, се приклучија кон иницијатива за прибирање финансиски средства за борба против коронавирусот во ...

Драматичен раст на инфицираните во Германија

А1 On - 21.03.2020

Во Германија вчера дојде до драматичен раст на бројот на инфицирани со коронавирус, доближувајќи се до 20.000. Според ноќешните податоци на Министерството за здравство во земјата во моментов има 19.848 лица позитивни на тестот за коронавирусот.

Ракометарите растураа во оваа сала, а сега ќе стане болница за Covid-19

Екипа - 21.03.2020

Македонските ракометари своите најдобри партии во последните пет-шест години ги одиграа во „Арена“ во Загреб, кога во првата фаза од ЕП 2018 ги совладаа Словенија и Црна Гора, притоа ремизирајќи со Германија и освојувајќи го првото место во ...

Четворица министри во Буркина Фасо се заразени со коронавирус

Сител - 21.03.2020

Четворица министри во Владата на Буркина Фасо се позитивни на коронавирусот, соопшти владиниот портпарол, додека бројот на заразени во таа западноафриканска земја се искачи на 64. Инфицирани се министрите за надворешни работи, рударство, образование ...

Австриската Влада издвои 22 милиони евра за медицински истражувања на коронавирусот

А1 On - 21.03.2020

Австриската Влада одвои 22 милиони евра за медицински истражувања заради што побрзо наоѓање лек и вакцина против коронавирусот, соопшти денеска на прес-конференција австриската федерална влада.

Загребска арена станува болница за заразени од Коронавирусот

Спортманија - 21.03.2020

Од најголемо спортско борилиште во Хрватска, сега ќе се претвори во место за борба против опасниот вирус Загребската арена кое најголема сала во цела Хрватска, се претвора во болница за потребите на луѓето кои се заразени од Коронавирусот.

Состојба со коронавирусот до 10 часот: Куба ги затвора границите, нови 14 заразени во Србија

+инфо - 21.03.2020

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 277.130 луѓе заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 11.424, а оздравеле 91.986 лица. Според последните податоци на германското Министерство за здравство во земјата во моментов ...

Домот на Вујо и Загреб стана импровизирана болница за пациенти со коронавирус (ВИДЕО)

24 Ракомет - 21.03.2020

Арената во Загреб, во која машката сениорска репрезентација на Македонија настапи на ЕП 2018 година и во која тимот на Загреб ги игра домашните натпревари од Лигата на шампионите, стана болница за пациенти заразени од коронавирус.

Конгресниот центар ИФЕМА во Мадрид станува болница со 5.500 кревети

А1 On - 21.03.2020

Регионалната Влада на Мадрид најави дека Конференцискиот центар ИФЕМА ќе го претвори во импровизирана воена болница со 5.500 кревети, бидејќи клиниките се соочуваат со недостог од простор, медицински персонал и материјали .

Нови лоши вести од Шпанија

Спортклуб - 21.03.2020

Од Шпанија ни пристигнуваат нови лоши вести. Кинеската агенција Синхуа потврди дека најголемата кинеска фудбалска ѕвезда, инаку член на Еспањол, Ву Ли е позитивен на корона вирусот. Ву Ли е единствен кинески фудбалер во Топ 5 лигите, но воедно и ...

Во Албанија излекувани двајца пациенти заразени со коронавирус

А1 On - 21.03.2020

Во Албанија излекувани се двајца пациенти заразени со корона вирус, објави доцна синоќа на Фејсбук министерката за здравство и социјална заштита, Огерта Манастирлиу. „ Добра вест. Првите двајца пациенти заразени со коронавирус треба да ја напуштат ...

Еспањол потврди: Најдобриот кинески фудбалер на денешницата има коронавирус!

Gol.mk - 21.03.2020

Единствениот кинески фудбалер кој е заразен од коронавирусот од вчера е Ву Леи, членот на шпански Еспањол. Репрезентативецот на Кина имал симптоми, па по направените прегледи добил позитивни резултати.

Српски дипломат во ОН во Женева заразен со коронавирус

Нетпрес - 21.03.2020

Дипломат од Србија кој работи при мисијата во Обединетите нации во Женева е заразен со коронавирусот, потврди во саботата српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ и оцени дека „надворешната политика во овие моменти во целиот свет речиси да ...

(Видео) Саемот во Мадрид, Загрепска арена и арена „Армеец“ во Софија како болници

Нова ТВ - 21.03.2020

Конференцискиот центар ИФЕМА во Мадрид, Загрепска арена и арена „Армеец“ во Софија ќе бидат претворени во имровизирани болници за сместување на заболени лица со полесни симптоми од коронавирус.

Хамилтон ги остави сите без збор со својата постапка: „Не сум позитивен, и…“

Екипа - 21.03.2020

На неколку денови пред почетокот на новата Ф1 сезона, ФИА се одлучи да го одложи стартот на натпреварувањето откако еден од членовите на МекЛарен е позитивен на коронавирусот. На Инстаграм повторно се огласи Луис Хамилтон за кого се шпекулираше дека ...

Прва жртва од коронавирусот во Израел

Макфакс - 21.03.2020

88-годишен пациент заразен со коронавирус починал синоќа во болницата во Ерусалим, што е прва жртва на глобална пандемија во Израел, кад ебројката на заразени достигна до 705. Состојбата на пациентот била многу сериозна кога бил примен во болницата ...

Се заразил од коронавирус на патување во Италија со љубовницата

Курир - 21.03.2020

Маж од Велика Британија наводно е во голема паника откако се заразил со коронавирусот за време на патувањето во Италија со љубовницата. Неименуван маж во доцни 30-ти години, опишан како добро ситуиран и со добра работа, наводно ѝ рекол на сопругата ...

Над 301.600 лица заразени со коронавирус – Статистики во светот до 20 часот

Локално - 21.03.2020

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 301.627 луѓе заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 12.955, а оздравеле 94.625 лица. – Во Франција за еден ден регистрирани нови 1847 случаи на Ковид-19 и нови 112 смртни случаи.

Во околу 50 африкански земји над илјада случаи на заразени со Ковид-19

Либертас - 21.03.2020

– Бројот на заразени со новиот коронавирус во Африка надмина 1.000, според податоците на Африканските центри за контрола и превенција на болести. Ангола ги објави своите први случаи, а четворица министри во Буркина Фасо изјави дека се заразени.

Планираното слетување на Месечината се одложува на неодредено

Вечер Прес - 21.03.2020

Американската вселенска агенција НАСА, соопшти дека поради пандемијата на коронавирусот, привремено ќе го сопре производството и тестирањето на хардверот за ракетата и капсулата што ќе се користат во планираните мисии за лет на Месечината.

Бројот на заразени од коронавирус надмина 300.000

Centar - 21.03.2020

301.552 е бројката на регистрирани заразени лица од коронавирус до 19 часот и 30 минути, вечерва. Синоќа заклучно со полноќ беа забележани 275.000 заразени, ова значи дека бројот на новозаразени за неполни 20 часа надминал за 25.000 лица.

Во Албанија излекувани двајца пациенти заразени со коронавирус

Либертас - 21.03.2020

Во Албанија излекувани се двајца пациенти заразени со корона вирус, објави доцна синоќа на Фејсбук министерката за здравство и социјална заштита, Огерта Манастирлиу. „ Добра вест. Првите двајца пациенти заразени со коронавирус треба да ја напуштат ...

Во Албанија излекувани двајца пациенти заразени со коронавирус

Република - 21.03.2020

Во Албанија излекувани се двајца пациенти заразени со корона вирус, објави доцна синоќа на Фејсбук министерката за здравство и социјална заштита, Огерта Манастирлиу. Добра вест. Првите двајца пациенти заразени со коронавирус треба да ја напуштат ...

793 починати во Италија од корона во последните 24 часа

Денешен - 21.03.2020

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 301.627 луѓе заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 12.955, а оздравеле 94.625 лица. – Во Франција за еден ден регистрирани нови 1847 случаи на Ковид-19 и нови 112 смртни случаи.

Светот пред најголемиот предизвик - од КОВИД-19 досега починаа близу 13 илјади лица

Фактор - 21.03.2020

Светот е исправен пред најголемиот предизвик. Дури 12.957 лица се веќе починати од опасниот вирус КОВИД 19, а заразени се дури 303.074, говорат најновите податоци. Во сериозна или критична ситуација се 9.371 лице.

Ковид 19 свет: Над 301.000 заболени, околу 13.000 починати, над 94.000 оздравени

Frontline - 21.03.2020

– За помалку од 72 часа, 200 хрватски војници пред загрепската Клиничка болница Дубрава поставија самоодржлив експедициски камп за прифаќање на пациенти заболени од Ковид-19, а станува збор за 25 шатори со капацитет од 220 кревети.

Русија по примерот на Кина експресно гради болница за заразените од коронавирус

MTM - 21.03.2020

Во област надвор од Москва се гради нова болница за третман на пациенти заразени со коронавирус. Многу градежни работници со тешка машинерија забрзано работат на склопување на монтажна структура, на локација на околу 50 километри југозападно од ...

Драматичен раст на инфицираните во Германија

Република - 21.03.2020

Во Германија вчера дојде до драматичен раст на бројот на инфицирани со коронавирус, доближувајќи се до 20.000. Според ноќешните податоци на Министерството за здравство во земјата во моментов има 19.848 лица позитивни на тестот за коронавирусот.

Во околу 50 африкански земји над илјада случаи на заразени со Ковид-19

Вечер Прес - 21.03.2020

Бројот на заразени со новиот коронавирус во Африка надмина 1.000, според податоците на Африканските центри за контрола и превенција на болести. Ангола ги објави своите први случаи, а четворица министри во Буркина Фасо изјави дека е заразена.

Во Франција нагло порасна бројот на смртни случаи од коронавирус

MTM - 21.03.2020

Француското министерство за здравство објави дека во последните 24 часа во земјата починале 112 повеќе луѓе како последица од коронавирусот, со што вкупната бројка се искачи на 562 лица. Министерството соопшти дека во Франција до денеска се ...

Во Франција нагло порасна бројот на смртни случаи од коронавирус

Република - 21.03.2020

Француското министерство за здравство објави дека во последните 24 часа во земјата починале 112 повеќе луѓе како последица од коронавирусот, со што вкупната бројка се искачи на 562 лица. Министерството соопшти дека во Франција до денеска се ...

Конгресниот центар ИФЕМА во Мадрид станува болница со 5.500 кревети

Вечер Прес - 21.03.2020

Регионалната Влада на Мадрид најави дека Конференцискиот центар ИФЕМА ќе го претвори во импровизирана воена болница со 5.500 кревети, бидејќи клиниките се соочуваат со недостог од простор, медицински персонал и материјали.

Состојба со Ковид-19 во светот до 20 часот – над 300.000 заразени

Либертас - 21.03.2020

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 301.627 луѓе заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 12.955, а оздравеле 94.625 лица. – Во Франција за еден ден регистрирани нови 1847 случаи на Ковид-19 и нови 112 смртни случаи.

Во последните 24 часа во Франција починале 112 лица

24Инфо - 21.03.2020

Француското министерство за здравство објави дека во последните 24 часа во земјата починале 112 луѓе како последица од коронавирусот, со што вкупната бројка се искачи на 562 лица. Министерството соопшти дека во Франција до денеска се регистрирани ...

Во Албанија 76 заразени од коронавирус

24Инфо - 21.03.2020

– Во Албанија дијагностицирани се шест нови случаи на заразени со коронавирус, со што вкупната бројка се зголеми на 76 лица. Новите случаи се од двата најпогодени градови, Тирана и Фиер,кои биле во контакт со претходно потврдени позитивни пациенти.

Драматичен раст на инфицираните во Германија

Локално - 21.03.2020

Во Германија вчера дојде до драматичен раст на бројот на инфицирани со коронавирус, доближувајќи се до 20.000. Според ноќешните податоци на Министерството за здравство во земјата во моментов има 19.848 лица позитивни на тестот за коронавирусот.

Јунајтед и Сити се здружија за борба против коронавирусот

Опсервер - 21.03.2020

– Двата елитни клуба во Манчестер – Манчестер Јунајтед и Манчестер Сити, се приклучија кон иницијатива за прибирање финансиски средства за борба против коронавирусот во градот. Тие донираа по 50.000 фунти за да се обезбедат храна во 1.200 центри за ...

Паоло Малдини и неговиот син заразени со Ковид-19

Вечер Прес - 21.03.2020

Фудбалскиот свет доживеа уште еден шок откако италијанските медиуми ја потврдија информацијата дека легендарниот капитен на калчо гигантот Милан, Паоло Малдини и неговиот син Даниеле биле позитивни на смртоносниот вирус Ковид-19.

Во Албанија 76 заразени од коронавирус

Frontline - 21.03.2020

Во последните 24 часа направени се 46 тестирања, при што кај шест од нив покажан е позитивен резултат. Пет од нив се од Тирана додека еден од Фиер. До денеска заразени се вкупно се 76 лица.

Албанија: 6 нови случаи вкупно 76 заразени од коронавирус

Денешен - 21.03.2020

Во Албанија дијагностицирани се шест нови случаи на заразени со коронавирус, со што вкупната бројка се зголеми на 76 лица. Новите случаи се од двата најпогодени градови, Тирана и Фиер,кои биле во контакт со претходно потврдени позитивни пациенти.

(ВИДЕО) Студентскиот дом Медицинар се руши за евентуален нов објект за заразените од Коронавирус

iPortal - 21.03.2020

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов, соопшти дека екипи на терен го рушат домот „Медицинар“ во кругот на Клиничкиот центар за да се пробие нов брз и безбеден пат до инфективната Клиника.