TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Поддршка за идните евроатлантски политики на средбата на Заев со Бајден во Минхен

Канал5 - 17.02.2019

Бајден нагласи дека успехот на Република Северна Македонија е успех и на политиките на САД и на Европската Унија. Поранешниот потпретседател на САД Џо Бајден на денешната средба со премиерот Зоран Заев на безбедносната конференција во Минхен упати ...

Поддршка за идните евроатлантски политики на средбата на Заев со Бајден во Минхен

Телма - 17.02.2019

Поранешниот потпретседател на САД Џо Бајден на денешната средба со премиерот Зоран Заев на безбедносната конференција во Минхен упати силни честитки за статусот поканета земја во НАТО и изрази цврста подготвеност да ја поддржи ратификацијата на ...

Бајден му ветил на Заев дека ќе се заложи што поскоро да се ратификува протоколот за членство во НАТО

Фокус - 17.02.2019

Премиерот Зоран Заев во рамки на Минхенската конференција за безбедност се сретна со поранешниот потпретседател на САД Џо Бајден, кој, како што соопштија од владата, упатил силни честитки за статусот поканета земја во НАТО и изразил цврста ...

Заев – Бајден: Република Северна Македонија има целосна поддршка за успешните евро-атлантски политики и во иднина

Слободен Печат - 17.02.2019

-Бајден нагласи дека успехот на Република Северна Македонија е успех и на политиките на САД и на Европската Унија, и дека се радува на денот кога ќе биде заокружена ратификацијата на Протоколот и кога Северна Македонија ќе стане еднаков по важност ...

Заев – Бајден: Успехот на Република Северна Македонија е успех и на политиките на САД и на Европската Унија

+инфо - 17.02.2019

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев во делот на својата агенда од учеството на Минхенската конференција за безбедност, денеска се сретна со поранешниот потпретседател на Соединетите Американски Држави Џо Бајден, ...

Заев и Бајден во Минхен: Успехот на Северна Македонија е успех и на САД и ЕУ

Нова ТВ - 17.02.2019

Поранешниот потпретседател на САД Џо Бајден на денешната средба со премиерот Зоран Заев на безбедносната конференција во Минхен и го честиташе на земјава, статусот поканета земја во НАТО и изрази цврста подготвеност да ја поддржи ратификацијата на ...

Заев-Бајден: Република Северна Македонија има целосна поддршка за успешните евро-атлантски политики и во иднина

А1 On - 17.02.2019

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев во делот на својата агенда од учеството на Минхенската конференција за безбедност, денеска се сретна со поранешниот потпретседател на Соединетите Американски Држави Џо Бајден.

Заев- Бајден: Република Северна Македонија има целосна поддршка за успешните евро-атлантски политики и во иднина

Press24 - 17.02.2019

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев во делот на својата агенда од учеството на Минхенската конференција за безбедност, денеска се сретна со поранешниот потпретседател на Соединетите Американски Држави Џо Бајден.

Бајден во Минхен: Се радувам на денот кога Северна Македонија ќе стане еднаква со другите сојузници во НАТО

Макфакс - 17.02.2019

Премиерот Зоран Заев во делот на својата агенда од учеството на Минхенската конференција за безбедност, се сретна со поранешниот потпретседател на САД, Џо Бајден. Како што информираат од владината прес-служба, Бајден упатил силни честитки за ...

Поддршка за идните евроатлантски политики на средбата на Заев со Бајден во Минхен

Сител - 17.02.2019

Поранешниот потпретседател на САД Џо Бајден на денешната средба со премиерот Зоран Заев на безбедносната конференција во Минхен упати силни честитки за статусот поканета земја во НАТО и изрази цврста подготвеност да ја поддржи ратификацијата на ...

Џафери ќе присуствува на гласањето на Протоколот во бугарскиот парламент

Либертас - 17.02.2019

Претседателот на македонскиот парламент, Талат Џафери, ќе присуствува на гласањето во Бугарското национално собрание за Протоколот за членство на неговата земја во НАТО, објави БГНЕС. На 15 февруари Парламентарниот комитет за одбрана го одобри ...

Бугарија го чека претседателот на македонскиот парламент за да го ратификува Протоколот за НАТО

Локално - 17.02.2019

Претседателот на македонскиот парламент, Талат Џафери, ќе присуствува на гласањето во Бугарското национално собрание за Протоколот за членство на неговата земја во НАТО, објави БГНЕС. На 15 февруари Парламентарниот комитет за одбрана го одобри ...

Заев: Северна Македонија има целосна поддршка за успешните евро-атлански политики и во иднина

24Инфо - 17.02.2019

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев во делот на својата агенда од учеството на Минхенската конференција за безбедност, денеска се сретна со поранешниот потпретседател на Соединетите Американски Држави Џо Бајден.

Бајден во Минхен: Се радувам на денот кога Северна Македонија ќе стане еднаква со другите сојузници во НАТО

Точка - 17.02.2019

Премиерот Зоран Заев во делот на својата агенда од учеството на Минхенската конференција за безбедност, се сретна со поранешниот потпретседател на САД, Џо Бајден. Како што информираат од владината прес-служба, Бајден упатил силни честитки за ...

Поддршка за идните евроатлантски политики на средбата на Заев со Бајден во Минхен

MTM - 17.02.2019

Поранешниот потпретседател на САД Џо Бајден на денешната средба со премиерот Зоран Заев на безбедносната конференција во Минхен упати силни честитки за статусот поканета земја во НАТО и изрази цврста подготвеност да ја поддржи ратификацијата на ...

Бајден во Минхен: Се радувам на денот кога Северна Македонија ќе стане еднаква со другите сојузници во НАТО

Centar - 17.02.2019

Премиерот Зоран Заев во делот на својата агенда од учеството на Минхенската конференција за безбедност, се сретна со поранешниот потпретседател на САД, Џо Бајден. Како што информираат од владината прес-служба, Бајден упатил силни честитки за ...

Џафери ќе присуствува на гласањето на Протоколот во бугарскиот парламент

1tv - 17.02.2019

Претседателот на македонскиот парламент, Талат Џафери, ќе присуствува на гласањето во Бугарското национално собрание за Протоколот за членство на неговата земја во НАТО, објави БГНЕС. На 15 февруари Парламентарниот комитет за одбрана го одобри ...

Поддршка за идните евроатлантски политики на средбата на Заев со Бајден во Минхен

1tv - 17.02.2019

Поранешниот потпретседател на САД Џо Бајден на денешната средба со премиерот Зоран Заев на безбедносната конференција во Минхен упати силни честитки за статусот поканета земја во НАТО и изрази цврста подготвеност да ја поддржи ратификацијата на ...

Локвенец: Граѓаните се горди на историскиот успех , ние сме НАТО !

Канал5 - 16.02.2019

За првпат во историјата, министер од нашата држава учествува на состанок во седиштето на НАТО, заедно со колегите од земјите членки на Алијансата. Со учеството на министерката Радмила Шекеринска на состанокот на министри за одбрана на ...

Во НАТО по брзата патека

Окно - 16.02.2019

Со потпишувањето на пристапниот протокол доби место во Алијансата, постојат повеќе чекори до полноправното членство. Најкус период во кој што една земја станала полноправна членка по по потпишување на пристапниот протокол биле девет месеци.

Локвенец: За првпат во историјата наш министер учествува на состанок во НАТО

Макфакс - 16.02.2019

,,За првпат во историјата, министер од нашата држава учествува на состанок во седиштето на НАТО, заедно со колегите од земјите членки на Алијансата.Со учеството на министерката Радмила Шекеринска на состанокот на министри за одбрана на ...

Партиите се сметаат како врата или шалтер за вработување, а тоа е спротивно на европските стандарди

МКД - 16.02.2019

Претседателските избори ќе бидат успешни доколку тоа помогне за успешна демократизација на земјата, а ако нема таков капацитет, ќе може да се постави прашање за зрелоста на земјата да влезе во процес на евроинтеграција, вели францускиот амбасадор ...

Тимоние: Париз посакува брза ратификација на Пристапниот протокол за НАТО

Press24 - 16.02.2019

Францускиот амбасадор Кристијан Тимоние во интервју за МКД.мк. вели дека Париз посакува брза ратификација на Пристапниот протокол за НАТО, а успех би било ако се случи за помалку од шест месеци.

(ВИДЕО) Локвенец: Ние сме НАТО, учествуваме во глобалните процеси за безбедност

А1 On - 16.02.2019

За првпат во историјата, министер од нашата држава учествува на состанок во седиштето на НАТО, заедно со колегите од земјите членки на Алијансата. Со учеството на министерката Радмила Шекеринска на состанокот на министри за одбрана на ...

(ВИДЕО) Локвенец: Ние сме НАТО, учествуваме во глобалните процеси за безбедност

Либертас - 16.02.2019

Прес конференција, Хари Локвенец, пратеник од СДСМ и коалицијата Скопје, 16.02.2019 Почитувани граѓани, почитувани новинари За првпат во историјата, министер од нашата држава учествува на состанок во седиштето на НАТО, заедно со колегите од земјите ...

Парламентот на Црна Гора по итна постапка ќе го ратификува Протоколот за НАТО

Телма - 14.02.2019

Владата на Црна Гора го утврди предлог-законот за ратификација на Протоколот за пристап на Република Северна Македонија во НАТО и го достави до Парламентот за усвојување во итна постапка. Премиерот на Црна Гора Душко Марковиќ, во својата порака вели ...

Албанскиот парламент го ратификуваше протоколот за членство во НАТО

ТВ21 - 14.02.2019

„Албанскиот Парламент денеска го ратификуваше пристапниот Протокол за членство на Република Северна Македонија во НАТО. Со 130 гласа „за“ на денешната пленарна седница, Албанија дозволи ратификација.

Албанскиот парламент го ратификува пристапниот протокол за членство на Северна Македонија во НАТО

Канал5 - 14.02.2019

Со 130 гласа „за“, ниту еден против, албанскиот парламент го ратификуваше пристапниот Протокол за членството на Република Северна Македонија во НАТО. Со 130 гласа „за“, ниту еден против, во присуство на спикерот Талат Џафери на пленарна седница која ...

Парламентот на Црна Гора по итна постапка ќе го ратификува Протоколот за НАТО

Канал5 - 14.02.2019

Владата на Црна Гора го утврди предлог-законот за ратификација на Протоколот за пристап на Република Северна Македонија во НАТО и го достави до Парламентот за усвојување во итна постапка. – Владата на Црна Гора на првата седница по стапувањето на ...

Парламентот на Црна Гора по итна постапка ќе го ратификува Протоколот за НАТО

Р.С.Европа - 14.02.2019

Владата на Црна Гора го утврди предлог-законот за ратификација на Протоколот за пристап на Република Северна Македонија во НАТО и го достави до Парламентот за усвојување во итна постапка. „Владата на Црна Гора на првата седница по стапувањето на ...

Парламентот на Црна Гора по итна постапка ќе го ратификува Протоколот за НАТО

Нова ТВ - 14.02.2019

Владата на Црна Гора го утврди предлог-законот за ратификација на Протоколот за пристап на Република Северна Македонија во НАТО и го достави до Парламентот за усвојување во итна постапка. – Владата на Црна Гора на првата седница по стапувањето на ...

Парламентот на Црна Гора по итна постапка ќе го ратификува Протоколот за НАТО

+инфо - 14.02.2019

Владата на Црна Гора го утврди предлог-законот за ратификација на Протоколот за пристап на Република Северна Македонија во НАТО и го достави до Парламентот за усвојување во итна постапка. – Владата на Црна Гора на првата седница по стапувањето на ...

Парламентот на Црна Гора по итна постапка ќе го ратификува Протоколот за НАТО

Press24 - 14.02.2019

Владата на Црна Гора го утврди предлог-законот за ратификација на Протоколот за пристап на Република Северна Македонија во НАТО и го достави до Парламентот за усвојување во итна постапка. – Владата на Црна Гора на првата седница по стапувањето на ...

Парламентот на Црна Гора по итна постапка ќе го ратификува Протоколот за НАТО

А1 On - 14.02.2019

Владата на Црна Гора го утврди предлог-законот за ратификација на Протоколот за пристап на Република Северна Македонија во НАТО и го достави до Парламентот за усвојување во итна постапка. – Владата на Црна Гора на првата седница по стапувањето на ...

Парламентот на Црна Гора по итна постапка ќе го ратификува Протоколот за НАТО

Независен - 14.02.2019

Владата на Црна Гора го утврди предлог-законот за ратификација на Протоколот за пристап на Република Северна Македонија во НАТО и го достави до Парламентот за усвојување во итна постапка. – Владата на Црна Гора на првата седница по стапувањето на ...

Парламентот на Црна Гора по итна постапка ќе го ратификува Протоколот за НАТО

Сител - 14.02.2019

Владата на Црна Гора го утврди предлог-законот за ратификација на Протоколот за пристап на Република Северна Македонија во НАТО и го достави до Парламентот за усвојување во итна постапка. – Владата на Црна Гора на првата седница по стапувањето на ...

Алабанија го ратификуваше пристапниот протокол за членстото на Македонија во НАТО

Сител - 14.02.2019

Со 130 гласа “За” и ниту еден против албанскиот Парламент го ратификува протоколот за членство на Македонија во НАТО. Седницата почна со едноминутен молк во знак на почит за жртвите од сообраќајната несреќа во Ласкарци.

Парламентот на Црна Гора по итна постапка ќе го ратификува Протоколот за НАТО

MTM - 14.02.2019

Владата на Црна Гора го утврди предлог-законот за ратификација на Протоколот за пристап на Република Северна Македонија во НАТО и го достави до Парламентот за усвојување во итна постапка. – Владата на Црна Гора на првата седница по стапувањето на ...

Парламентот на Црна Гора по итна постапка ќе го ратификува Протоколот за НАТО

Опсервер - 14.02.2019

Владата на Црна Гора го утврди предлог-законот за ратификација на Протоколот за пристап на Република Северна Македонија во НАТО и го достави до Парламентот за усвојување во итна постапка. – Владата на Црна Гора на првата седница по стапувањето на ...

Парламентот на Црна Гора по итна постапка ќе го ратификува Протоколот за НАТО

Вечер Прес - 14.02.2019

Владата на Црна Гора го утврди предлог-законот за ратификација на Протоколот за пристап на Република Северна Македонија во НАТО и го достави до Парламентот за усвојување во итна постапка. – Владата на Црна Гора на првата седница по стапувањето на ...

Парламентот на Црна Гора по итна постапка ќе го ратификува Протоколот за НАТО

Локално - 14.02.2019

Владата на Црна Гора го утврди предлог-законот за ратификација на Протоколот за пристап на Република Северна Македонија во НАТО и го достави до Парламентот за усвојување во итна постапка. – Владата на Црна Гора на првата седница по стапувањето на ...

Парламентот на Црна Гора по итна постапка ќе го ратификува Протоколот за НАТО

1tv - 14.02.2019

Владата на Црна Гора го утврди предлог-законот за ратификација на Протоколот за пристап на Република Северна Македонија во НАТО и го достави до Парламентот за усвојување во итна постапка. – Владата на Црна Гора на првата седница по стапувањето на ...

Албанскиот парламент утре ќе го ратификува Протоколот за членство на Македонија во НАТО

Алсат-М - 13.02.2019

Според најавите Албанија утре треба да го ратификува пристапниот Протокол за членство на Северна Македонија во НАТО. Претседателот на македонското собрание, Талат Џафери, денеска треба да отпатува на работна средба во Тирана, а во текот на утрешниот ...

Македонија за прв пат учествуваше на состанок на министрите за одбрана на НАТО

Алсат-М - 13.02.2019

Северна Македонија е за прв пат претставена на состанокот на Северноатлантскиот совет во НАТО. Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг ја охрабри Македонија да преземените чекори на патот кон членството, додавајќи дека земјата ќе стане 30 – ...

Членките на НАТО го ратификуваат пристапниот Протокол, пред Владата кренато знамето на Алијансата

Канал5 - 13.02.2019

Процесот на ратификација на Пристапниот протокол за членство на Македонија во НАТО од страна на националните парламенти на земјите-членки на Алијансата веќе почна да добива свој,дури би рекле, забрзан тек.

Членките на НАТО го ратификуваат пристапниот Протокол, пред Владата кренато знамето на Алијансата

24 Вести - 13.02.2019

Процесот на ратификација на Пристапниот протокол за членство на Македонија во НАТО од страна на националните парламенти на земјите-членки на Алијансата веќе почна да добива свој,дури би рекле, забрзан тек.

Успешни реформи ќе го забрзаат процесот на ратификација на членството во НАТО

Канал5 - 13.02.2019

Висок претставник на Алијансата утринава ги објасни претстојните процедури на зачленување на Македонија во НАТО. Македонија денеска седнува како поканета земја на состанокот на министрите за одбрана, полноправното членство се очекува за една година ...

Бугарската Влада му предложи на Народното Собрание да го ратификува Протоколот за НАТО

Канал5 - 13.02.2019

Бугарската Влада го одобри Протоколот за НАТО, односно приклучувањето на Република Северна Македонија кон Алијансата, што беше потпишан од земјите членки на 6 февруари во Брисел, пренесе БГНЕС.

Бугарската Влада му предложи на Народното Собрание да го ратификува протоколот за НАТО

24 Вести - 13.02.2019

Бугарската Влада го одобри протоколот за НАТО за приклучувањето на Република Северна Македонија кон алијансата, што беше потпишан од земјите членки на 6 февруари во Брисел, пренесе БГНЕС. Со истата одлука Министерскиот совет на Бугарија му предложи ...

Македонија во НАТО: голема корист за земја која страдала од меѓуетнички тензии

Глас на Америка - 13.02.2019

Експерти од Вашингтон го коментираат потпишувањето на протоколот за пристапување на Македонија во Алијансата. Добра вест за регионот! Се заокружува мозаикот на заедничката одбранбена и безбедносна политика во регионот, под знамето на НАТО.

Успешни реформи ќе го забрзаат процесот на ратификација на членството во НАТО

А1 On - 13.02.2019

Македонија денеска седнува како поканета земја на состанокот на министрите за одбрана, полноправното членство се очекува за една година кога ќе завршат ратификациите во сите земји членки, но Македонија може да се обиде да влијае на брзината, јави ...

Ако работиме на реформите ќе ја забрзаме ратификацијата на членството во НАТО

+инфо - 13.02.2019

Македонија денеска седнува како поканета земја на состанокот на министрите за одбрана, полноправното членство се очекува за една година кога ќе завршат ратификациите во сите земји членки, но Македонија може да се обиде да влијае на брзината, јави ...

Столтенберг и посака добредојде на Република Северна Македонија на масата во НАТО

Нова ТВ - 13.02.2019

Македонија денеска заедно со 29. земји членки на НАТО седнува како поканета земја на состанокот на министрите за одбрана во Брисел. Генералниот секретар Јенс Столтенберг утрово ја пречека министерката за одбрана Радмила Шекеринска.

Успешни реформи ќе го забрзаат процесот на ратификација на членството во НАТО

Сител - 13.02.2019

Македонија денеска седнува како поканета земја на состанокот на министрите за одбрана, полноправното членство се очекува за една година кога ќе завршат ратификациите во сите земји членки, но Македонија може да се обиде да влијае на брзината, јави ...

Бугарската Влада му предложи на Народното Собрание да го ратификува Протоколот за НАТО

Сител - 13.02.2019

Бугарската Влада го одобри Протоколот за НАТО, односно приклучувањето на Република Северна Македонија кон Алијансата, што беше потпишан од земјите членки на 6 февруари во Брисел, пренесе БГНЕС.

Бугарската Влада му предложи на Народното Собрание да го ратификува Протоколот за НАТО

Press24 - 13.02.2019

Бугарската Влада го одобри Протоколот за НАТО, односно приклучувањето на Република Северна Македонија кон Алијансата, што беше потпишан од земјите членки на 6 февруари во Брисел, пренесе БГНЕС.

Членките на НАТО го ратификуваат пристапниот Протокол, пред Владата кренато знамето на Алијансата

А1 On - 13.02.2019

Процесот на ратификација на Пристапниот протокол за членство на Македонија во НАТО од страна на националните парламенти на земјите-членки на Алијансата веќе почна да добива свој, дури би рекле, забрзан тек.

Членките на НАТО го ратификуваат пристапниот Протокол, пред Владата кренато знамето на Алијансата

Сител - 13.02.2019

Процесот на ратификација на Пристапниот протокол за членство на Македонија во НАТО од страна на националните парламенти на земјите-членки на Алијансата веќе почна да добива свој,дури би рекле, забрзан тек.

Членките на НАТО го ратификуваат пристапниот Протокол

Нетпрес - 13.02.2019

Процесот на ратификација на Пристапниот протокол за членство на Македонија во НАТО од страна на националните парламенти на земјите-членки на Алијансата веќе почна да добива свој, дури би рекле, забрзан тек.

Успешни реформи ќе го забрзаат процесот на ратификација на членството во НАТО

Press24 - 13.02.2019

Македонија денеска седнува како поканета земја на состанокот на министрите за одбрана, полноправното членство се очекува за една година кога ќе завршат ратификациите во сите земји членки, но Македонија може да се обиде да влијае на брзината, јави ...

Бугарската Влада му предложи на Собранието да го ратификува Протоколот за НАТО

+инфо - 13.02.2019

Бугарската Влада го одобри Протоколот за НАТО, односно приклучувањето на Република Северна Македонија кон Алијансата, што беше потпишан од земјите членки на 6 февруари во Брисел, пренесе БГНЕС.

Членките на НАТО го ратификуваат пристапниот Протокол, пред Владата кренато знамето на Алијансата

Press24 - 13.02.2019

Процесот на ратификација на Пристапниот протокол за членство на Македонија во НАТО од страна на националните парламенти на земјите-членки на Алијансата веќе почна да добива свој,дури би рекле, забрзан тек.

Бугарското Собрание доби „зелено светло“ од Борисов за членството на Македонија во НАТО

Фактор - 13.02.2019

Бугарската влада на чело на премиерот Бојко Борисов на седницата на министерскиот совет му предложи на Народното собрание да го ратификува Протоколот за пристап на Македонија во НАТО. „Владата го одобри Протоколот потпишан во Северноатлантскиот ...

Членките на НАТО го ратификуваат пристапниот Протокол, пред Владата кренато знамето на Алијансата

Опсервер - 13.02.2019

Процесот на ратификација на Пристапниот протокол за членство на Македонија во НАТО од страна на националните парламенти на земјите-членки на Алијансата веќе почна да добива свој,дури би рекле, забрзан тек.

Бугарската Влада му предложи на Народното Собрание да го ратификува Протоколот за НАТО

Локално - 13.02.2019

Бугарската Влада го одобри Протоколот за НАТО, односно приклучувањето на Република Северна Македонија кон Алијансата, што беше потпишан од земјите членки на 6 февруари во Брисел. Со истата одлука Министерскиот совет на Бугарија му предложи на ...

Шеќеринска: Во АРМ има интерес за учество во други воени мисии

Локално - 13.02.2019

Република Северна Македонија од денеска и официјално е на заедничка маса со своите сојузници од НАТО. Првата таква можност ја имаше министерката за одбрана Радмила Шекеринска која денеска и утре присуствува на Северноатланскиот совет на НАТО,а ...

Успешни реформи ќе го забрзаат процесот на ратификација на членството во НАТО

MTM - 13.02.2019

Македонија денеска седнува како поканета земја на состанокот на министрите за одбрана, полноправното членство се очекува за една година кога ќе завршат ратификациите во сите земји членки, но Македонија може да се обиде да влијае на брзината, јави ...

Бугарската Влада му предложи на Народното Собрание да го ратификува Протоколот за НАТО

24Инфо - 13.02.2019

Бугарската Влада го одобри Протоколот за НАТО, односно приклучувањето на Република Северна Македонија кон Алијансата, што беше потпишан од земјите членки на 6 февруари во Брисел, пренесе БГНЕС.

Успешни реформи ќе го забрзаат процесот на ратификација на членството во НАТО

Локално - 13.02.2019

Македонија денеска седнува како поканета земја на состанокот на министрите за одбрана, полноправното членство се очекува за една година кога ќе завршат ратификациите во сите земји членки, но Македонија може да се обиде да влијае на брзината, јави ...

Бугарската Влада му предложи на Народното Собрание да го ратификува Протоколот за НАТО

Вечер Прес - 13.02.2019

Бугарската Влада го одобри Протоколот за НАТО, односно приклучувањето на Република Северна Македонија кон Алијансата, што беше потпишан од земјите членки на 6 февруари во Брисел. Со истата одлука Министерскиот совет на Бугарија му предложи на ...

Бугарската Влада му предложи на Народното Собрание да го ратификува Протоколот за НАТО

Опсервер - 13.02.2019

Бугарската Влада го одобри Протоколот за НАТО, односно приклучувањето на Република Северна Македонија кон Алијансата, што беше потпишан од земјите членки на 6 февруари во Брисел, пренесе БГНЕС.

Шекеринска од НАТО: Јасно е дека на оваа средба ние сме добрата вест, мора да ги искористиме овие пет минути

Либертас - 13.02.2019

Република Северна Македонија од денеска и официјално е на заедничка маса со своите сојузници од НАТО. Првата таква можност ја имаше министерката за одбрана Радмила Шекеринска која денеска и утре присуствува на Северноатланскиот совет на НАТО,а ...

Успешни реформи ќе го забрзаат процесот на ратификација на членството во НАТО

24Инфо - 13.02.2019

Македонија денеска седнува како поканета земја на состанокот на министрите за одбрана, полноправното членство се очекува за една година кога ќе завршат ратификациите во сите земји членки, но Македонија може да се обиде да влијае на брзината, јави ...

Шеќеринска: Во АРМ има интерес за учество во други воени мисии

Опсервер - 13.02.2019

Република Северна Македонија од денеска и официјално е на заедничка маса со своите сојузници од НАТО. Првата таква можност ја имаше министерката за одбрана Радмила Шекеринска која денеска и утре присуствува на Северноатланскиот совет на НАТО,а ...

Членките на НАТО го ратификуваат пристапниот Протокол, пред Владата кренато знамето на Алијансата

Бриф - 13.02.2019

Процесот на ратификација на Пристапниот протокол за членство на Македонија во НАТО од страна на националните парламенти на земјите-членки на Алијансата веќе почна да добива свој,дури би рекле, забрзан тек.

Успешни реформи ќе го забрзаат процесот на ратификација на членството во НАТО

Либертас - 13.02.2019

Македонија денеска седнува како поканета земја на состанокот на министрите за одбрана, полноправното членство се очекува за една година кога ќе завршат ратификациите во сите земји членки, но Македонија може да се обиде да влијае на ...

Пред македонската влада кренато знамето на Алијансата

Локално - 13.02.2019

Процесот на ратификација на Пристапниот протокол за членство на Македонија во НАТО од страна на националните парламенти на земјите-членки на Алијансата веќе почна да добива свој,дури би рекле, забрзан тек.

Столтенберг и посака добредојде на Република Северна Македонија на масата во НАТО

Либертас - 13.02.2019

Македонија денеска заедно со 29. земји членки на НАТО седнува како поканета земја на состанокот на министрите за одбрана во Брисел. Генералниот секретар Јенс Столтенберг утрово ја пречека министерката за одбрана Радмила Шекеринска.

Столтенберг и посака добредојде на Република Северна Македонија на масата во НАТО

iPortal - 13.02.2019

Македонија денеска заедно со 29. земји членки на НАТО седнува како поканета земја на состанокот на министрите за одбрана во Брисел. Генералниот секретар Јенс Столтенберг утрово ја пречека министерката за одбрана Радмила Шекеринска.

Македонија првпат на заедничка маса со сојузниците од НАТО

Н.Македонија - 13.02.2019

Република Северна Македонија од денеска и официјално е на заедничка маса со своите сојузници од НАТО. Првата таква можност ја имаше министерката за одбрана Радмила Шекеринска која денеска и утре присуствува на Северноатланскиот совет на НАТО,а ...

Бугарската Влада му предложи на Народното Собрание да го ратификува Протоколот за НАТО

Н.Македонија - 13.02.2019

Бугарската Влада го одобри Протоколот за НАТО, односно приклучувањето на Република Северна Македонија кон Алијансата, што беше потпишан од земјите членки на 6 февруари во Брисел, пренесе БГНЕС.

Успешни реформи ќе го забрзаат процесот на ратификација на членството во НАТО

Н.Македонија - 13.02.2019

Македонија денеска седнува како поканета земја на состанокот на министрите за одбрана, полноправното членство се очекува за една година кога ќе завршат ратификациите во сите земји членки, но Македонија може да се обиде да влијае на брзината, јави ...

Успешни реформи ќе го забрзаат процесот на ратификација на членството во НАТО

1tv - 13.02.2019

Македонија денеска седнува како поканета земја на состанокот на министрите за одбрана, полноправното членство се очекува за една година кога ќе завршат ратификациите во сите земји членки, но Македонија може да се обиде да влијае на брзината.

Шекеринска од НАТО: Јасно е дека на оваа средба ние сме добрата вест, мора да ги искористиме овие пет минути

1tv - 13.02.2019

Република Северна Македонија од денеска и официјално е на заедничка маса со своите сојузници од НАТО. Првата таква можност ја имаше министерката за одбрана Радмила Шекеринска која денеска и утре присуствува на Северноатланскиот совет на НАТО,а ...

Членките на НАТО го ратификуваат пристапниот Протокол, пред Владата кренато знамето на Алијансата

1tv - 13.02.2019

Процесот на ратификација на Пристапниот протокол за членство на Македонија во НАТО од страна на националните парламенти на земјите-членки на Алијансата веќе почна да добива свој,дури би рекле, забрзан тек.

Бугарската Влада му предложи на Народното Собрание да го ратификува Протоколот за НАТО

1tv - 13.02.2019

Бугарската Влада го одобри Протоколот за НАТО, односно приклучувањето на Република Северна Македонија кон Алијансата, што беше потпишан од земјите членки на 6 февруари во Брисел, пренесе БГНЕС.

Словенија ќе го ратификуваше Протоколот за влез на Македонија во НАТО

Алсат-М - 12.02.2019

Словенечкиот парламент денеска се очекува да го ратификува Протоколот за македонското членство во НАТО, a в четврток Протоколот ќе се најде и на пленарна седница на албанскиот парламент. На двете седници се очекува да присуствува претседателот на ...

Словенија денеска ќе го ратификува протоколот за членство на Македонија во НАТО

Телма - 12.02.2019

Дописот од МНР за важноста на новото уставно име прва го чека и официјална Љубљана, по што денеска словенечкиот парламент ќе го ратификува протоколот за пристапување на земјава во НАТО. Предвидено е ратификацијата да се случи пред обраќањето во ...

Словенија го ратификуваше пристапниот Протокол за Македонија

Алсат-М - 12.02.2019

Словенија денеска го ратификуваше Протоколот за пристапување на Македонија во НАТО. Таа е втората земја-членка на Алијансата, која по Грција, го ратификуваше Пристапниот протокол. Според најавите од официјална Тирана, в четврток пристапниот Протокол ...

Словенија втора го ратификуваше протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО

ТВ21 - 12.02.2019

По Грција како прва земја, денеска на вонредна седница Словенија го ратификуваше протоколот за членство во НАТО на Република Северна Македонија. На вонредната седница денеска обраќање имаше и претседателот на Собранието, Талат Џафери кој е во ...

Ратификација во Државниот збор

Телма - 12.02.2019

Вонредна седница во Словенечкиот Парламент. Словенија стана втората земја-членка на Алијансата, по Грција, која го ратификуваше Протоколот за пристапување на Македонија во НАТО. Се потврдува пријателскиот и принципиелен однос кон нашата земја, рече ...

Џафери оптимист дека до крај на годинава ќе станеме 30-тта членка на НАТО

Алсат-М - 12.02.2019

Словенија го ратификуваше протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО. Претседателот на владејачката Словенечка демократска партија, Јанез Јанша, изрази оптимизам во процесот на ратификација на протоколот во сите парламенти на ...

Словенија го ратификуваше Протоколот за пристапување на Македонија во НАТО

24 Вести - 12.02.2019

На вонредна седница на Парламентот , Словенија го ратификуваше Протоколот за пристапување на Македонија во НАТО. Со денешната одлука, Словенија стана втората земја-членка на Алијансата која го ратификува Пристапниот протокол за НАТО.

Новото име „Република Северна Македонија“ стапува на сила вечерва

24 Вести - 12.02.2019

Од денеска влегува во сила Конечната Спогодба за решавање на разликите опишани во резолуциите на Советот за Безбедност, за престанување на важноста на Привремената спогодба од 1995 година и за воспоставување на стратегиско партнерство меѓу страните, ...

Словенија ќе го ратификува Протоколот за македонскиот влез во НАТО

ТВ21 - 12.02.2019

Словенија денеска се очекува на својата вонредна седница да го ратификува Протоколот за пристапување на Македонија во НАТО. Словенија ќе биде втората земја-членка на Алијансата која по Грција ќе го ратификува Пристапниот протокол во НАТО.

Словенија го ратификува Протоколот за членство на Македонија во НАТО

Канал5 - 12.02.2019

Државниот Збор на Република Словенија денеска на вонредна седница го ратификуваше Протоколот за пристапување на Македонија во НАТО. Со тоа, Словенија стана втората земја-членка на Алијансата, која по Грција, го ратификува Пристапниот протокол во ...

Словенија го ратификува Протоколот за членство на Македонија во НАТО

24 Вести - 12.02.2019

Државниот Збор на Република Словенија денеска на вонредна седница го ратификуваше Протоколот за пристапување на Македонија во НАТО. Со тоа, Словенија стана втората земја-членка на Алијансата, која по Грција, го ратификува Пристапниот протокол во ...

Словенија го ратификува Протоколот за членство на Македонија во НАТО

Телма - 12.02.2019

Државниот Збор на Република Словенија денеска на вонредна седница го ратификуваше Протоколот за пристапување на Македонија во НАТО. Со тоа, Словенија стана втората земја-членка на Алијансата, која по Грција, го ратификува Пристапниот протокол во ...

Парламентот на Словенија денеска ќе го ратификува протоколот

Канал5 - 12.02.2019

Словенија денеска на вонредна седница во парламентот треба да го ратификува протоколот за пристапување на Македонија во НАТО. Со тоа, Словенија ќе биде втората земја-членка на Алијансата која по Грција ќе го ратификува пристапниот протокол во НАТО.

Словенија денеска ќе го ратификува Протоколот за влез на Македонија во НАТО

24 Вести - 12.02.2019

Парламентот на Словенија денеска се очекува да го ратификува Протоколот за членство на Македонија во НАТО. Во рамките на вонредната седница треба да се обрати и претседателот на македонското Собрание, Талат Џафери, кој престојува во посета на ...

Словенија го ратификува протоколот за членство на Македонија во НАТО

Макфакс - 12.02.2019

Словенечкиот парламент на вонредна седница го ратификува протоколот за членство на Република Македонија во НАТО, пренесуваат словенечките медиуми. Протоколот доби зелено светло со 72 гласа „за“ и 12 „против“, од присутните пратеници во Собранието.

Парламентот на Словенија го ратификува Протоколот за членство на Македонија во НАТО

А1 On - 12.02.2019

Словенечкиот парламент на вонредна седница го ратификува протоколот за членство на нашата земја во НАТО, пренесуваат тамошните медиуми. Пред гласањето, пред пратениците се обрати и претседателот на македонското Собрание, Талат Џафери, кој порача ...

Словенија го ратификува Протоколот за членство на Македонија во НАТО

А1 On - 12.02.2019

Државниот Збор на Република Словенија денеска на вонредна седница го ратификуваше Протоколот за пристапување на Македонија во НАТО. Со тоа, Словенија стана втората земја-членка на Алијансата, која по Грција, го ратификува Пристапниот протокол во ...

Словенија ќе го ратификува Пристапниот протокол за НАТО

Слободен Печат - 12.02.2019

Законот за ратификација на Протоколот вчера доби зелено светло од парламентарната Комисија за надворешна политика во словенечкиот Парламент. Словенија денеска се очекува на вонредна седница во Парламентот да го ратификува Протоколот за пристапување ...

Словенија денеска ќе го ратификува Пристапниот протокол за НАТО

Независен - 12.02.2019

Словенија денеска се очекува на вонредна седница во Парламентот да го ратификува Протоколот за пристапување на Македонија во НАТО. Со тоа, Словенија ќе биде втората земја-членка на Алијансата која по Грција ќе го ратификува Пристапниот протокол во ...

Словенија ќе го ратификува Пристапниот протокол за Македонија во НАТО

Курир - 12.02.2019

Словенија денеска се очекува на вонредна седница во Парламентот да го ратификува Протоколот за пристапување на Македонија во НАТО. Со тоа, Словенија ќе биде втората земја-членка на Алијансата која по Грција ќе го ратификува Пристапниот протокол во ...

Словенија ќе го ратификува Пристапниот протокол за НАТО

Сител - 12.02.2019

Словенија денеска се очекува да го ратификува Протоколот за пристапување на Македонија во НАТО. Словенија ќе биде втората земја-членка на Алијансата која по Грција ќе го ратификува Пристапниот протокол во НАТО.

Словенија втора држава која го ратификува Протоколот за членство на Македонија во НАТО

Press24 - 12.02.2019

Државниот Збор на Република Словенија денеска на вонредна седница го ратификуваше Протоколот за пристапување на Македонија во НАТО. Со тоа, Словенија стана втората земја-членка на Алијансата, која по Грција, го ратификува Пристапниот протокол во ...

Протоколот за членство на Македонија во НАТО ратификуван и од Словенија

+инфо - 12.02.2019

Државниот Збор на Република Словенија денеска на вонредна седница го ратификуваше Протоколот за пристапување на Македонија во НАТО. Со тоа, Словенија стана втората земја-членка на Алијансата, која по Грција, го ратификува Пристапниот протокол во ...

Словенија втора земја која ќе го ратификува Протоколот на Македонија за НАТО

Press24 - 12.02.2019

Словенија денеска се очекува на вонредна седница во Парламентот да го ратификува Протоколот за пристапување на Македонија во НАТО. Таа ќе биде втората земја-членка на Алијансата која по Грција ќе го ратификува Пристапниот протокол во НАТО.

Словенија ќе го ратификува Протоколот за македонскиот влез во НАТО

Р.С.Европа - 12.02.2019

Словенечкиот парламент денеска се очекува да го ратификува Протоколот за македонското членство воНАТО. Во рамките на вонредната седница треба да се обрати и македонскиот претседател на Собранието Талат Џафери, кој престојува во посета на Словенија.

Словенија ќе го ратификува пристапниот Протокол за НАТО

А1 On - 12.02.2019

Словенија денеска се очекува на вонредна седница во Парламентот да го ратификува Протоколот за пристапување на Македонија во НАТО. Со тоа, Словенија ќе биде втората земја-членка на Алијансата која по Грција ќе го ратификува Пристапниот протокол во ...

Словенија ќе го ратификува протоколот за членство на Македонија во НАТО

Макфакс - 12.02.2019

Словенечкиот парламент на вонредна седница ќе го ратификува протоколот за членство на Република Македонија во НАТО. „Државниот збор на Република Словенија, денеска ќе има вонредна пленарна седница на која во 10:55 ќе се гласа за ратификацијата на ...

Словенија денеска ќе го ратификува протоколот за членство во НАТО

+инфо - 12.02.2019

Словенија денеска се очекува да го ратификува Протоколот за пристапување на Македонија во НАТО. Словенија ќе биде втората земја-членка на Алијансата која по Грција ќе го ратификува Пристапниот протокол во НАТО.

Словенија го ратификува Протоколот за членство на Македонија во НАТО

Нетпрес - 12.02.2019

Државниот Збор на Република Словенија денеска на вонредна седница го ратификуваше Протоколот за пристапување на Македонија во НАТО. Со тоа, Словенија стана втората земја-членка на Алијансата, која по Грција, го ратификува Пристапниот протокол во ...

Словенија денеска ќе го ратификува Протоколот за членство на Република Македонија во НАТО

МКД - 12.02.2019

Државниот збор на Република Словенија, денеска на вонредна пленарна седница ќе гласа за ратификацијата на Протоколот за членство на Република Македонија во НАТО, соопшти собраниската прес-служба.

Словенија го ратификува Протоколот за членство на Македонија во НАТО

Сител - 12.02.2019

Државниот Збор на Република Словенија денеска на вонредна седница го ратификуваше Протоколот за пристапување на Македонија во НАТО. Со тоа, Словенија стана втората земја-членка на Алијансата, која по Грција, го ратификува Пристапниот протокол во ...

Словенија го ратификува Протоколот за членство на Македонија во НАТО

МКД - 12.02.2019

Државниот Збор на Република Словенија денеска на вонредна седница го ратификуваше Протоколот за пристапување на Македонија во НАТО. Со тоа, Словенија стана втората земја-членка на Алијансата, која по Грција, го ратификува Пристапниот протокол во ...

Словенија го ратификува протоколот за членство на Македонија во НАТО

Алфа - 12.02.2019

Државниот збор на Република Словенија денеска на вонредна седница го ратификуваше Протоколот за пристапување на Македонија во НАТО. Со тоа, Словенија стана втората земја-членка на Алијансата, која по Грција, го ратификува Пристапниот протокол во ...

Словенија го ратификува Протоколот за членство на Македонија во НАТО

Независен - 12.02.2019

Државниот Збор на Република Словенија денеска на вонредна седница го ратификуваше Протоколот за пристапување на Македонија во НАТО. Со тоа, Словенија стана втората земја-членка на Алијансата, која по Грција, го ратификува Пристапниот протокол во ...

Словенија е втората земја која го ратификува Протоколот за Македонија во НАТО

Нова ТВ - 12.02.2019

Словенечкиот Парламент денеска на вонредна седница го ратификуваше Протоколот за пристапување на Македонија во НАТО. „За“ гласале 72 пратеници, објави словенечката државна агенција (СТА). Дванаесет пратеници беа против, и тоа од две пратенички групи ...

Словенија го ратификуваше протоколот за прием на Северна Македонија во НАТО

Сител - 12.02.2019

Со 72 гласа за и 12 против, потоколот за влез на Македонија во НАТО денеска е ратификуван во словенечкиот парламент. Против се изјаснија пратениците на левицата и националната партија, со образлоЖение дека Алијансата како империјалистичка ...

Словенија го ратификува приемот на Македонија во НАТО

Р.С.Европа - 12.02.2019

Парламентот на Република Словенија, денеска на вонредна седница, го ратификуваше Протоколот за пристапување на Македонија во НАТО. Со тоа, Словенија стана втората земја-членка на Алијансата, која по Грција, го ратификува Пристапниот протокол во НАТО.

Пратеници од две словенечки партии гласаа против приемот на Македонија во НАТО

Фактор - 12.02.2019

Словенија е првата земја, по Грција, која го ратификуваше приемот на Македонија во НАТО, иако Државниот збор не го прифати пристапниот Протокол едногласно. Од присутните пратеници претпладнето, позитивно се изјаснија 72, додека 12 беа против.

Словенија ќе го ратификува Пристапниот протокол за НАТО

Република - 12.02.2019

Словенија денеска се очекува на вонредна седница во Парламентот да го ратификува Протоколот за пристапување на Македонија во НАТО. Со тоа, Словенија ќе биде втората земја-членка на Алијансата која по Грција ќе го ратификува Пристапниот протокол во ...

Словенија ќе го ратификува Пристапниот протокол за НАТО

24Инфо - 12.02.2019

Словенија денеска се очекува на вонредна седница во Парламентот да го ратификува Протоколот за пристапување на Македонија во НАТО. Со тоа, Словенија ќе биде втората земја-членка на Алијансата која по Грција ќе го ратификува Пристапниот протокол во ...

Словенија ќе го ратификува протоколот за членство на Македонија во НАТО

Точка - 12.02.2019

Словенечкиот парламент на вонредна седница ќе го ратификува протоколот за членство на Република Македонија во НАТО. „Државниот збор на Република Словенија, денеска ќе има вонредна пленарна седница на која во 10:55 ќе се гласа за ратификацијата на ...

Словенија ќе го ратификува Пристапниот протокол за НАТО

Опсервер - 12.02.2019

Словенија денеска се очекува на вонредна седница во Парламентот да го ратификува Протоколот за пристапување на Македонија во НАТО. Со тоа, Словенија ќе биде втората земја-членка на Алијансата која по Грција ќе го ратификува Пристапниот протокол во ...

Словенија го ратификува Протоколот за членство на Македонија во НАТО

Република - 12.02.2019

Државниот Збор на Република Словенија денеска на вонредна седница го ратификуваше Протоколот за пристапување на Македонија во НАТО. Со тоа, Словенија стана втората земја-членка на Алијансата, која по Грција, го ратификува Пристапниот протокол во ...

Словенија ќе го ратификува протоколот за членство на Македонија во НАТО

Centar - 12.02.2019

Словенечкиот парламент на вонредна седница ќе го ратификува протоколот за членство на Република Македонија во НАТО. „Државниот збор на Република Словенија, денеска ќе има вонредна пленарна седница, на која во 10.55 часот ќе се гласа за ...

Словенија го ратификува Протоколот за членство на Македонија во НАТО

MTM - 12.02.2019

Државниот Збор на Република Словенија денеска на вонредна седница го ратификуваше Протоколот за пристапување на Македонија во НАТО. Со тоа, Словенија стана втората земја-членка на Алијансата, која по Грција, го ратификува Пристапниот протокол во ...

Словенија го ратификуваше Протоколот за членство на Македонија во НАТО – втора членка по Грција

Либертас - 12.02.2019

Државниот Збор на Република Словенија денеска на вонредна седница го ратификуваше Протоколот за пристапување на Македонија во НАТО. Со тоа, Словенија стана втората земја-членка на Алијансата, која по Грција, го ратификува Пристапниот протокол во ...

Словенија го ратификуваше Протоколот за членство на Македонија во НАТО

iPortal - 12.02.2019

Државниот Збор на Република Словенија денеска на вонредна седница го ратификуваше Протоколот за пристапување на Македонија во НАТО. Со тоа, Словенија стана втората земја-членка на Алијансата, која по Грција, го ратификува Пристапниот протокол во ...

Словенија денеска ќе го ратификува протоколот за членство на Македонија во НАТО

Вечер Прес - 12.02.2019

Словенија денеска се очекува на вонредна седница во Парламентот да го ратификува Протоколот за пристапување на Македонија во НАТО. Со тоа, Словенија ќе биде втората земја-членка на Алијансата која по Грција ќе го ратификува Пристапниот протокол во ...

Словенија го ратификува Протоколот за членство на Македонија во НАТО

Опсервер - 12.02.2019

Државниот Збор на Република Словенија денеска на вонредна седница го ратификуваше Протоколот за пристапување на Македонија во НАТО. Со тоа, Словенија стана втората земја-членка на Алијансата, која по Грција, го ратификува Пристапниот протокол во ...

Словенија го ратификува Протоколот за членство на Македонија во НАТО

Вечер Прес - 12.02.2019

Државниот Збор на Република Словенија денеска на вонредна седница го ратификуваше Протоколот за пристапување на Македонија во НАТО. Со тоа, Словенија стана втората земја-членка на Алијансата, која по Грција, го ратификува Пристапниот протокол во ...

Словенија го ратификуваше протоколот за влез на Македонија во НАТО

Мета - 12.02.2019

Државниот Збор на Република Словенија денеска на вонредна седница го ратификуваше Протоколот за пристапување на Македонија во НАТО. Со тоа, Словенија стана втората земја-членка на Алијансата, која по Грција, го ратификува Пристапниот протокол во ...

Словенија го ратификува Протоколот за членство на Македонија во НАТО

Бриф - 12.02.2019

Државниот Збор на Република Словенија денеска на вонредна седница го ратификуваше Протоколот за пристапување на Македонија во НАТО. Со тоа, Словенија стана втората земја-членка на Алијансата, која по Грција, го ратификува Пристапниот протокол во ...

Словенија денеска ќе го ратификува протоколот за членство на Македонија во НАТО

Мета - 12.02.2019

Словенечкиот парламент на вонредна седница ќе го ратификува протоколот за членство на Република Македонија во НАТО, информираат од македонското Собрание. Со тоа, Словенија ќе биде втората земја-членка на Алијансата која по Грција ќе го ратификува ...

Словенија ќе го ратификува Пристапниот протокол за НАТО

Локално - 12.02.2019

Словенија денеска се очекува на вонредна седница во Парламентот да го ратификува Протоколот за пристапување на Македонија во НАТО. Со тоа, Словенија ќе биде втората земја-членка на Алијансата која по Грција ќе го ратификува Пристапниот протокол во ...

По Грција и Словенија го ратификува Протоколот за членство на Македонија во НАТО

еМагазин - 12.02.2019

Државниот Збор на Република Словенија денеска на вонредна седница го ратификуваше Протоколот за пристапување на Македонија во НАТО. Со тоа, Словенија стана втората земја-членка на Алијансата, која по Грција, го ратификува Пристапниот протокол во ...

Словенија денеска ќе го ратификува Протоколот за влез на Македонија во НАТО

Република - 12.02.2019

Парламентот на Словенија денеска се очекува да го ратификува Протоколот за членство на Македонија во НАТО. Во рамките на вонредната седница треба да се обрати и претседателот на македонското Собрание, Талат Џафери, кој престојува во посета на ...

Словенија втора го ратификуваше протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО

4NEWS - 12.02.2019

По Грција како прва земја, денеска на вонредна седница Словенија го ратификуваше протоколот за членство во НАТО на Република Северна Македонија. На вонредната седница денеска обраќање имаше и претседателот на Собранието, Талат Џафери кој е во ...

(ВИДЕО) 360˚ Кацин: Многу години беа залудно изгубени, потпишувањето на Пристапниот протокол за НАТО беше крај на еден ...

Либертас - 12.02.2019

Јелко Кацин, амбасадорот на Словенија во НАТО, е еден од 29-темина чии потписи стојат на пристапниот протокол за Република Северна Македонија во НАТО. Кацин долги години е тесно поврзан со евроатлантското досие за земјава – и како постојан ...

Словенија ќе го ратификува Пристапниот протокол за Македонија во НАТО

Пулс24 - 12.02.2019

Словенија денеска се очекува на вонредна седница во Парламентот да го ратификува Протоколот за пристапување на Македонија во НАТО. Со тоа, Словенија ќе биде втората земја-членка на Алијансата која по Грција ќе го ратификува Пристапниот протокол во ...

Словенија го ратификува протоколот за членство на Македонија во НАТО

Точка - 12.02.2019

Словенечкиот парламент на вонредна седница го ратификува протоколот за членство на Република Македонија во НАТО, пренесуваат словенечките медиуми. Протоколот доби зелено светло со 72 гласа „за“ и 12 „против“, од присутните пратеници во Собранието.

Словенија го ратификува протоколот за членство на Македонија во НАТО

24Инфо - 12.02.2019

Словенечкиот парламент на вонредна седница го ратификува протоколот за членство на Република Македонија во НАТО, пренесуваат словенечките медиуми. Протоколот доби зелено светло со 72 гласа „за“ и 12 „против“, од присутните пратеници во Собранието.

Словенија ќе го ратификува прокотолот за пристапување на Македонија во НАТО

Либертас - 12.02.2019

Словенија денеска се очекува да го ратификува Протоколот за пристапување на Македонија во НАТО. Словенија ќе биде втората земја-членка на Алијансата која по Грција ќе го ратификува Пристапниот протокол во НАТО.

Одиме во НАТО по брзата патека (видео)

Мета - 12.02.2019

Денеска на платото пред владата, на свечена церемонија се крева знамето на НАТО. Иако Македонија, со потпишувањето на пристапниот протокол доби место во Алијансата, постојат повеќе чекори до полноправното членство.

Словенија го ратификува Протоколот за членство на Македонија во НАТО

Локално - 12.02.2019

Државниот Збор на Република Словенија денеска на вонредна седница го ратификуваше Протоколот за пристапување на Македонија во НАТО. Со тоа, Словенија стана втората земја-членка на Алијансата, која по Грција, го ратификува Пристапниот протокол во ...

Словенија ќе го ратификува протоколот за членство на Македонија во НАТО

24Инфо - 12.02.2019

Словенечкиот парламент на вонредна седница ќе го ратификува протоколот за членство на Република Македонија во НАТО. „Државниот збор на Република Словенија, денеска ќе има вонредна пленарна седница на која во 10:55 ќе се гласа за ратификацијата на ...

Словенија ќе го ратификува Протоколот за македонскиот влез во НАТО

4NEWS - 12.02.2019

Словенија денеска се очекува на својата вонредна седница да го ратификува Протоколот за пристапување на Македонија во НАТО. Словенија ќе биде втората земја-членка на Алијансата која по Грција ќе го ратификува Пристапниот протокол во НАТО.

Словенија ќе го ратификува Пристапниот протокол за НАТО

Н.Македонија - 12.02.2019

Словенија денеска се очекува на вонредна седница во Парламентот да го ратификува Протоколот за пристапување на Македонија во НАТО. Со тоа, Словенија ќе биде втората земја-членка на Алијансата која по Грција ќе го ратификува Пристапниот протокол во ...

Словенија го ратификува Протоколот за членство на Македонија во НАТО

1tv - 12.02.2019

Државниот Збор на Република Словенија денеска на вонредна седница го ратификуваше Протоколот за пристапување на Македонија во НАТО. Со тоа, Словенија стана втората земја-членка на Алијансата, која по Грција, го ратификува Пристапниот протокол во ...

Словенија ќе го ратификува прокотолот за пристапување на Македонија во НАТО

1tv - 12.02.2019

Словенија денеска се очекува да го ратификува Протоколот за пристапување на Македонија во НАТО. Словенија ќе биде втората земја-членка на Алијансата која по Грција ќе го ратификува Пристапниот протокол во НАТО.

Во присуство на Талат Џафери словенечкиот Парламент го ратификуваше Протоколот за НАТО(видео)

AKO - 12.02.2019

Република Словенија е втората земја по Грција која го ратификуваше Протоколот за пристапување на Република Северна Македонија во НАТО. Во словенечкиот Парламент, протоколот во име на Македонија го потпиша претседателот на Собрание на РСМ, Талат ...

Претседателот Џафери со Комисијата за прашања на ЕУ, Комисијата за одбрана и групата за пријателство во Државниот Збор ...

ТВ21 - 11.02.2019

Делегацијата предводена од претседателот на Собранието, Талат Џафери, а во состав од претседателката на Пратеничката група за соработка со парламентот на Република Словенија, Нада Ципушева и членовите Фросина Ташевска Ременски и Шпреса Хадри, ...

Собраниска делегација со претседателот Џафери во посета на Словенија

ТВ21 - 11.02.2019

Претседателот на Собранието на Република Македонија, г. Талат Џафери, од 10 до 12 февруари 2019 година ќе биде во официјална посета на Република Словенија. Во состав на Делегацијата предводена од претседателот на Собранието ќе бидат и членовите на ...

Средба на претседателот Џафери со претседателот на Државниот Збор, г. Дејан Жидан

ТВ21 - 11.02.2019

Претседателот на Собранието на Република Македонија, г. Талат Џафери, и делегацијата составена од претседателката и членовите на Пратеничката група за соработка на Собранието на Република Македонија со Парламентот на Република Словенија, г-ѓа ...

Словенија утре, Албанија в четврток ќе го ратификуваат Протоколот за членство на Македонија во НАТО

ТВ21 - 11.02.2019

Во текот на утрешниот ден, парламентот на Словенија ќе го ратификува Протоколот за членство на Македонија во НАТО. Претседателот на македонското собрание Талат Џафери се наоѓа во посета на Словенија, и утре ќе се обрати на церемонијата.

Џафери-Шарец: Македонија е позитивен пример за постигнување заеднички решенија преку дијалог

А1 On - 11.02.2019

Претседателот на македонското Собрание Талат Џафери, кој престојува во официјална посета на Словенија, оствари средба и со претседателот на словенечката Влада, Марјан Шарец. На средбата, како што соопшти прес-службата на македонското Собрание, ...

Словенија денеска ќе го ратификува Протоколот за Македонија во НАТО

Нова ТВ - 11.02.2019

На вонредна седница денеска, словенечкиот Парламент ќе го ратификува Протоколот за членство на Македонија НАТО, во рамки на која ќе се обрати и македонскиот претседател на Собранието Талат Џафери, кој ќе престојува во посета на Словенија.

Средба на претседателот Џафери со претседателот на Државниот Збор, Дејан Жидан

А1 On - 11.02.2019

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, и делегацијата составена од претседателката и членовите на Пратеничката група за соработка на Собранието на Република Македонија со Парламентот на Република Словенија, Фросина ...

Џафери-Жидан: Словенија ќе биде втора земја, по Грција, што ќе го ратификува Протоколот за НАТО

МКД - 11.02.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери и собраниската делегација официјалната посета во Република Словенија ја започнаа со средбата со претседателот на Државниот збор на Република Словенија, Дејан Жидан кој честитал за усвоените уставни измени и ...

По Грција, Албанија и Словенија следни за ратификација на протоколот за НАТО

Р.С.Европа - 11.02.2019

Комисијата за закони на албанскиот Парламент едногласно го одобри протоколот за членство во НАТО, со кој се отвора патот за ратификација на истиот на пленарна седница. Гласањето во законодавниот дом во Тирана ќе биде во четврток, кога исто така се ...

Џафери – Жидан: Поддршка од Словенија за НАТО и за ЕУ

Слободен Печат - 11.02.2019

Домаќинот, претседателот Жидан, му честитал на претседателот Џафери за усвоените уставни измени и Ратификацијата на пристапниот Протокол за членство во НАТО од страна на Република Грција Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат ...

Џафери на средба со Шарец: Словенија ќе биде втората земја после Грција која ќе го ратификува Протоколот за ...

Press24 - 11.02.2019

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери и делегацијата се сретна со Претседателот на Владата на Република Словенија, Марјан Шарец. На средбата, заедничка констатација беше дека развојот на билатералните односи без отворени ...

Џафери во Словенија на средби со Комисијата за прашања на ЕУ, Комисијата за одбрана и групата за пријателство во ...

А1 On - 11.02.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери, во придружба на македонска делегација, оствари средба со претставници на Комисијата за прашања на Европската Унија, Комисијата за одбрана и Групата за пријателство во Државниот збор на Словенија.

Џафери во Словенија: Македонија позитивен пример за решавање долгогодишни спорови

Press24 - 11.02.2019

Претседателот на Собранието на Република Македонија, г. Талат Џафери, и делегацијата составена од претседателката и членовите на Пратеничката група за соработка на Собранието на Република Македонија со Парламентот на Република Словенија, г-ѓа ...

Словенија утре, Албанија в четврток - ќе се ратификува Протоколот за Македонија во НАТО

Press24 - 11.02.2019

На вонредна седница утре претпладне, словенечкиот Парламент ќе го ратификува Протоколот за членство на Македонија НАТО, во рамки на која ќе се обрати и македонскиот претседател на Собранието Талат Џафери, кој ќе престојува во посета на Словенија.

Словенија ќе биде втората земја што ќе го ратификува протоколот за НАТО

Макфакс - 11.02.2019

Во продолжение на официјалната посета на Република Словенија, претседателот на Собранието,Талат Џафери, и делегацијата се сретнаа со словенечкиот премиер, Марјан Шарец. На средбата заедничка констатација беше дека развојот на билатералните односи ...

Џафери на средба со претседателот на Словенија

Press24 - 11.02.2019

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери престојува во официјална посета на Република Словенија, во чии рамки ќе се сретне со претседателот на Државниот Збор на Република Словенија Дејан Жидан.

Џафери во Словенија

+инфо - 11.02.2019

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери престојува во официјална посета на Република Словенија, во чии рамки ќе се сретне со претседателот на Државниот Збор на Република Словенија Дејан Жидан.

Словенија утре, Албанија в четврток ќе го ратификува Протоколот за Македонија во НАТО

iPortal - 11.02.2019

На вонредна седница утре претпладне, словенечкиот Парламент ќе го ратификува Протоколот за членство на Македонија НАТО, во рамки на која ќе се обрати и македонскиот претседател на Собранието Талат Џафери, кој ќе престојува во посета на Словенија.

Словенија утре, Албанија в четврток ќе го ратификуваат Протоколот за членство на Македонија во НАТО

4NEWS - 11.02.2019

Во текот на утрешниот ден, парламентот на Словенија ќе го ратификува Протоколот за членство на Македонија во НАТО. Претседателот на македонското собрание Талат Џафери се наоѓа во посета на Словенија, и утре ќе се обрати на церемонијата.

Талат Џафери поканет на ратификувањето на приемот на Македонија во НАТО во албанскиот парламент

Фактор - 11.02.2019

Комисијата за закони на албанскиот парламент едногласно го одобри протоколот кој го отвора патот за ратификација на Протоколот за влез на Македонија во НАТО. Гласањето на пленарна седница во законодавниот дом во Тирана ќе биде во четврток, кога исто ...

Словенија утре ќе го ратификува Протоколот за Македонија во НАТО

Либертас - 11.02.2019

Словенечкиот Парламент ќе го ратификува Протоколот за членство на Македонија НАТО утре претпладне. На церемонијата ќе се обрати и македонскиот претседател на Собранието Талат Џафери. Гласањето на пленарна седница во законодавниот дом во Албанија ќе ...

Џафери – Жидан: Поддршка од Словенија за НАТО и за ЕУ

24Инфо - 11.02.2019

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, и делегацијата составена од претседателката и членовите на пратеничката група за соработка со словенечкиот Парламент, Фросина Ташевска-Ременски, Нада Ципушева и Шпреса Хадри, ја ...

Собранискиот спикер Џафери во официјална посета на Словенија

Мета - 11.02.2019

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, престојува во официјална посета на Република Словенија каде ќе се сретне со претседателот на Државниот Збор на Република Словенија, Дејан Жидан. Џафери ќе има средби и со претседателот на Република ...

Жидан: Му реков на Талат Џафери дека утре гласаме

Фактор - 11.02.2019

Дејан Жидан, претседателот на словенечкиот Државни збор, денеска пред медиумите наведе дека посетата на претседателот на македонското Собрание, Талат Џафери, е историски настан и дека утре во словенечкиот законодавен дом ќе се изгласа ратификацијата ...

Словенија ќе биде втората земја која ќе го ратификува Протоколот за НАТО

Точка - 11.02.2019

Во продолжение не официјалната посета на Република Словенија, pретседателот на СобраниетоТалат Џафери и делегацијата се сретнаа со словенечкиот премиер Марјан Шарец. На средбата, заедничка констатација беше дека развојот на билатералните односи без ...

Средба на претседателот Џафери со претседателот на Државниот Збор, г. Дејан Жидан

4NEWS - 11.02.2019

Претседателот на Собранието на Република Македонија, г. Талат Џафери, и делегацијата составена од претседателката и членовите на Пратеничката група за соработка на Собранието на Република Македонија со Парламентот на Република Словенија, г-ѓа ...

Собраниска делегација со претседателот Џафери во посета на Словенија

4NEWS - 11.02.2019

Претседателот на Собранието на Република Македонија, г. Талат Џафери, од 10 до 12 февруари 2019 година ќе биде во официјална посета на Република Словенија. Во состав на Делегацијата предводена од претседателот на Собранието ќе бидат и членовите на ...

Џафери-Шарец: Македонија е позитивен пример за постигнување заеднички решенија преку дијалог

Либертас - 11.02.2019

Претседателот на македонското Собрание Талат Џафери, кој престојува во официјална посета на Словенија, оствари средба и со претседателот на словенечката Влада, Марјан Шарец. На средбата, како што соопшти прес-службата на македонското Собрание, ...

Претседателот Џафери со Комисијата за прашања на ЕУ, Комисијата за одбрана и групата за пријателство во Државниот Збор ...

4NEWS - 11.02.2019

Делегацијата предводена од претседателот на Собранието, Талат Џафери, а во состав од претседателката на Пратеничката група за соработка со парламентот на Република Словенија, Нада Ципушева и членовите Фросина Ташевска Ременски и Шпреса Хадри, ...

Џафери-Шарец: Македонија е позитивен пример за постигнување заеднички решенија преку дијалог

Вечер Прес - 11.02.2019

Претседателот на македонското Собрание Талат Џафери, кој престојува во официјална посета на Словенија, оствари средба и со претседателот на словенечката Влада, Марјан Шарец. На средбата, како што соопшти прес-службата на македонското Собрание, ...

Џафери во Словенија на средби со членовите на комисиите за прашања на Европската Унија и одбран

Вечер Прес - 11.02.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери, во придружба на македонска делегација, оствари средба со претставници на Комисијата за прашања на Европската Унија, Комисијата за одбрана и Групата за пријателство во Државниот збор на Словенија.

Џафери во Словенија на средби со членовите на комисиите за прашања на Европската Унија и одбран

MTM - 11.02.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери, во придружба на македонска делегација, оствари средба со претставници на Комисијата за прашања на Европската Унија, Комисијата за одбрана и Групата за пријателство во Државниот збор на Словенија.

Џафери-Шарец: Македонија е позитивен пример за постигнување заеднички решенија преку дијалог

MTM - 11.02.2019

Претседателот на македонското Собрание Талат Џафери, кој престојува во официјална посета на Словенија, оствари средба и со претседателот на словенечката Влада, Марјан Шарец. На средбата, како што соопшти прес-службата на македонското Собрание, ...

Џафери во Словенија на средби со членовите на комисиите за прашања на Европската Унија и одбранa

Либертас - 11.02.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери, во придружба на македонска делегација, оствари средба со претставници на Комисијата за прашања на Европската Унија, Комисијата за одбрана и Групата за пријателство во Државниот збор на Словенија.

Џафери во Словенија на средби со членовите на комисиите за прашања на Европската Унија и одбран

24Инфо - 11.02.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери, во придружба на македонска делегација, оствари средба со претставници на Комисијата за прашања на Европската Унија, Комисијата за одбрана и Групата за пријателство во Државниот збор на Словенија.

Словенија ќе биде втората земја што ќе го ратификува протоколот за НАТО

Centar - 11.02.2019

Во продолжение на официјалната посета на Република Словенија, претседателот на Собранието,Талат Џафери, и делегацијата се сретнаа со словенечкиот премиер, Марјан Шарец. На средбата заедничка констатација беше дека развојот на билатералните односи ...

Словенија утре ќе го ратификува Протоколот за Македонија во НАТО

1tv - 11.02.2019

Словенечкиот Парламент ќе го ратификува Протоколот за членство на Македонија НАТО утре претпладне. На церемонијата ќе се обрати и македонскиот претседател на Собранието Талат Џафери. Гласањето на пленарна седница во законодавниот дом во Албанија ќе ...

Џафери во Словенија на средби со членовите на комисиите за прашања на Европската Унија и одбранa

1tv - 11.02.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери, во придружба на македонска делегација, оствари средба со претставници на Комисијата за прашања на Европската Унија, Комисијата за одбрана и Групата за пријателство во Државниот збор на Словенија.

Џафери-Шарец: Македонија е позитивен пример за постигнување заеднички решенија преку дијалог

1tv - 11.02.2019

Претседателот на македонското Собрание Талат Џафери, кој престојува во официјална посета на Словенија, оствари средба и со претседателот на словенечката Влада, Марјан Шарец. На средбата, како што соопшти прес-службата на македонското Собрание, ...