TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Клонирана полициско-православна специјална единица

Утрински - 12.01.2002

Војната во Македонија дојде со задоцнување, но МПЦ стана дел од државната власт на време. Со првиот македонски Устав таа имаше статус на државна црква, а со Рамковниот договор од Охрид, (наместо Уставот само да ги гарантира верските слободи) државниот статус МПЦ почна да го дели со другите верски ...

Борис на г.г. Стефан му го честита именденот и му подари икона

Вест - 10.01.2002

Обвинувањата што на адреса на претседателот Трајковски ги упатува владиката Петар се дел од обидите околу Трајковски да се сплете интригантска мрежа со цел тој да се оцрни и пред верниците, ги коментираат во Собранието последните изјави на владиката Петар дека протестантите во Македонија незаконски ...

Трајковски му испрати икона и честитка за именденот на г. г. Стефан

Утрински - 10.01.2002

Владиката Петар (не) ги нарушува односите меѓу шефот на државата и МПЦ Истапите на владиката Петар денеска тема на разговор меѓу Трајковски и поглаварот Стефан Претседателот Борис Трајковски вчера му испрати честитка за именденот и икона на поглаварот на Македонската православна црква, г.г.

Црквата не го поканила Трајковски на божикниот прием

Дневник - 10.01.2002

ИМА ЛИ СПОР МЕЃУ ШЕФОТ НА ДРЖАВАТА И МПЦ Обврските, а не "непријателските односи", биле причина за неприсуството на претседателот Трајковски на приемот во МПЦ, велат во неговиот кабинет Шефот на државата, Борис Трајковски, не присуствуваше на божикниот прием што прексиноќа го приреди поглаварот на ...

Да беше Трајковски сатанист, и сатанистите ќе влезеа во Уставот

Дневник - 09.01.2002

МИТРОПОЛИТОТ ПЕТАР МУ ВОЗВРАЌА НА ШЕФОТ НА ДРЖАВАТА "Моите ставови за незаконското дејствување на протестантите во Македонија се и ставови на Синодот на МПЦ", тврди Владиката Петар Таканаречената Евангелско-методистичка црква е внесена во Уставот на Република Македонија со цел на овие простори да ...

Православниот владика контра методистот

Дневник - 09.01.2002

Коментар - Соња Казиовска На сите потреси што и се случија на Македонија - војна, етничко чистење, тероризам, економска криза... деновиве им се прилепи и еден несекојдневен конфликт. Австралискиот и новозеландски митрополит г.

Обвинувањата за секташтво — личен став на владиката Петар

Дневник - 08.01.2002

ТРАЈКОВСКИ СЕ БРАНИ ОД НАПАДИТЕ "Не верувам дека МПЦ стои зад гледиштата на владиката Петар, бидејќи таквите напади можат да им наштетат и на МПЦ и на македонската држава", рече претседателот Борис Трајковски коментирајќи ја изјавата на владиката Петар дека тој повеќе се однесува како методистички ...

Трајковски: „Тоа што сум протестант е мое лично чувство“

А1 - 07.01.2002

„Верувам дека е тоа личен став на владиката Петар, а не на МПЦ“, одговори шефот на државата за струмичката ТВ Вис во очи на Бадник на директните прозивки во кои владиката Петар го обвинува Трајковски дека е секташки проповедник.