TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Резултатите негативни, а изворот на инфекцијата непознат

Време - 14.08.2004

БОЛНИЦАТА „ЧАИР“ ОТВОРЕНА ЗА РОДИЛКИ Министерството за здравство вчера даде виза за отворање на родилиштето и на педијатриското одделение при Специјалната болница за гинекологија и акушерство „Чаир“. Одлуката е донесена откако Државниот санитарен и здравствен инспекторат ја укина наредбата издадена ...

Родилиштето "Чаир" од вчера повторно отворено

Утрински - 14.08.2004

По еднонеделниот принуден прекин во работењето Родилиштето во Специјалната болница за гинекологија и акушерство "Чаир" во Скопје вчера е повторно отворено. Министерството за здравство, преку Државниот здравствен и санитарен инспекторат, ја укина наредбата од 5 август, со која тоа беше привремено ...

Повеќе од 12 бебиња имаат бактерија што предизвикува сепса

Дневник - 14.08.2004

ИЗВОРОТ НА ИНФЕКЦИЈАТА НЕПОЗНАТ, ЧАИР ОТВОРЕН Ризикот е поголем зашто не се готови резултатите за другите бебиња, велат докторите Повеќе од 12 бебиња родени и заразени во Гинекологија "Чаир" и во крвта ја имаат бактеријата стафилокока, која може да предизвика сепса.

Гинекологија Чаир започна со работа

А1 - 13.08.2004

Резултатите од анализите од земените мостри од воздухот, предметите и од вработените од гинеколошко акушерската болница Чаир по извршената дезинфекција, дезинсекција и дератизациаја се негативни. Министерството за здравство ја укина наредбата издадена на 5 август за затворање на родилиштето Чаир.

Чаир од денеска отворен за родилките

Време - 13.08.2004

НЕГАТИВНИ РЕЗУЛТАТИ ОД ДРЖАВНИОТ САНИТАРЕН ИНСПЕКТОРАТ Родилиштето во специјалната болница за гинекологија и акушерство „Чаир“ денеска најверојатно ќе биде отворено за пациенти, најавија вчера од Државната санитарна и здравствена инспекција.

СПЕЦИЈАЛНАТА БОЛНИЦА ЗА ГИНЕКОЛОГИЈА И АКУШЕРСТВО “ЧАИР” - СКОПЈЕ ОД ДЕНЕСКА РАБОТИ СО ПОЛН КАПАЦИТЕТ

Канал5 - 13.08.2004

Акушерското одделение при Специјалната болница за гинекологија и акушерство “Чаир” - Скопје од денеска почна да работи со полн капацитет, соопшти Министерството за здраство. Одлуката е донесена од страна на Министерството за здравство, што преку Акушерското одделение при Специјалната болница за ...

Уште едно бебе заразено од стафилокока

А1 - 12.08.2004

Денеска уште едно бебе заразено од стафилокока е примено на детската клиника во Скопје. Резултатите од анализите од земените мостри од воздух и предмети од родилиштето во Чаир се добри, велат во здравствениот и санитарниот инспекторат.

Се очекува нов бран инфицирани бебиња

Време - 12.08.2004

ЗА ДЕНЕСКА НАЈАВЕНИ РЕЗУЛТАТИТЕ ЗА „ЧАИР“ Во Клиниката за детски болести вчера биле донесени уште две новороденчиња заразени со стафилококна инфекција, и во моментов таму се лекуваат 17 доенчиња. Сите се породени во Специјалната болница за гинекологија и акушерство „Чаир“.

Родилиштето "Чаир" ќе се отвори за неколку дена

Утрински - 13.08.2004

По преземените хигиенско-епидемиолоши мерки Родилиштето во Специјалната болница за гинекологија и акушерство "Чаир" би можело повторно да се отвори кон крајот на оваа или во почетокот на наредната недела. Првите контролни анализи по преземните санитарно-хигиенски и против-епидемиски мерки ( во ...

Гинеколошко-акушерската болница во Чаир од утре ќе почне да прима нови родилки

Канал5 - 12.08.2004

Вака одлучил министерот за здравство, Реџеп Селмани откако вторите анализи кои ги правеше Градскиот завод за здравствена заштита покажале негативни резултати. Од Министерството за здравство велат дека утре официјално ќе објаснат како бактеријата Вака одлучил министерот за здравство, Реџеп Селмани ...

Четири нови бебиња со кожна инфекција

Време - 11.08.2004

ВО ДЕТСКАТА КЛИНИКА Во Детската клиника вчера се примени четири нови случаи на бебиња со гнојна инфекција на кожата. Оттаму информираат дека во текот на вчерашниот ден на домашно лекување биле пуштени седум доенчиња и дека во моментов во болницата се лекуваат 15 бебиња.

Инфекција регистрирана уште кај пет бебиња

Утрински - 11.08.2004

Во Клиничкиот центар и натаму се хоспитализираат новороденчиња од "Чаир" Уште пет бебиња родени во Специјалнта болница за гинекологија и акушерство "Чаир" вчера се примени на Клиниката за детски болести со симптоми на стафилококна инфекција на кожата.

Со стафилокока заразени уште четири бебиња

Дневник - 11.08.2004

ГИНЕКОЛОГИЈА "ЧАИР" Нови четири бебиња вчера се пријавени како заболени од стафилококна бактерија. Сите тие биле родени на Гинеколошката клиника "Чаир", а од вчера се лекуваат на Детската клиника. - Тие имаат исти симптоми како и другите бебиња кај кои досега беше утврдено дека се заболени со оваа ...

Две нови инфицирани бебиња денеска се префрлени на Детската клиника

Канал5 - 11.08.2004

. Со ова бројот на заразени новороденчиња од стафилококна инфекција изнесува вкупно 47 бебиња. Сите се надвор од животна опасност, но нема гаранција дека инфекцијата нема да остави последици по нивното здравје-велат лекарите. Анализите на Заводот .

Бројот на инфицрани бебиња достигна 45

А1 - 10.08.2004

Уште пет новороденчиња кои биле родени во Гинекологија Чаир, се задржани денеска на Детската клиника, поради инфекција со стафилококна бактерија, со што бројот на инфицирани деца достигна 45. 16 од нив се уште се наоѓаат во болница, на Одделот за неонатологија на Детската клиника во Скопје.

Во чаирската болница заразени 40 бебиња

Време - 10.08.2004

КОЖНАТА ИНФЕКЦИЈА СЕ ШИРИ Даниела Алексоска Пет нови бебиња вчера беа донесени во Клиниката за детски болести, со што бројката на доенчиња со гнојна инфекција на кожата, заедно со тие што се пуштени на домашно лекување, изнесува 40 инфицирани.

Хоспитализирани уште пет новороденчиња од „Чаир“

Утрински - 10.08.2004

Родилиштето на Специјалната болница за гинекологија и акушерство затворено и за итни случаи Од средината на јули досега болнички се лекувани најмалку 40 бебиња со стафилококна кожна инфекција На Клиниката за детски болести во текот на вчерашниот ден беа хосиптализирани уште пет новороденчиња со ...

Нов бран заразени бебиња

Дневник - 10.08.2004

СТАФИЛОКОКАТА дивее Породилиштето во Чаир од вчера затворено и за итни случаи Уште пет бебиња што биле родени во Гинеколошката клиника "Чаир" вчера биле сместени на Детската клиника, бидејќи биле заразени со стафилококна бактерија. Породилиштето во Чаир од вчера е под клуч и за итни случаи.

Нови 5 новороденчиња инфицирани со стафилокока

А1 - 09.08.2004

Пет новороденчиња инфицирани со стафилококна бактерија се хоспитализирани денеска на детската клиника. Со ова бројот на заболени се зголеми на 40 бебиња. Според лекарите на одделот за неонатологија се наоѓаат 18 бебиња и нивната здравствена состојба е стабилна. Сите биле родени во гинекологија Чаир.

В болница уште четири бебиња

Утрински - 09.08.2004

Се зголемува бројот на хоспитализирани бебиња кои биле родени во гинекологија "Чаир" Уште четири бебиња со гнојници по телото изминатиот викенд беа примени на лекување на Детската клиника при Клиничкиот центар во Скопје, потврдија вчера болнички извори.

Уште четири бебиња од "Чаир"заразени со стафилокока

Дневник - 09.08.2004

БОЛНИЧКАТА ЕПИДЕМИЈА НЕ СТИВНУВА До петок се очекуваат нови случаи на заразени бебиња Нови четири бебиња што биле родени во гинеколошката болница во Чаир, во петокот се примени на Детската клиника, бидејќи биле инфицирани со стафилококна бактерија.

5 нови инфицирани бебиња кои се родиле во гинеколошката болница во Чаир денеска се префрлени на Детската клиника.

Канал5 - 09.08.2004

Сите се чуствуваат добро и се надвор од животна опасност-велат од Детската клиника, каде во моментов се хоспитализирани 18 бебиња. Која е причината за појава на бактеријата кај 40 новороденчиња се уште не се знае. ,,Конечните резултати од Заводот Сите се чуствуваат добро и се надвор од животна ...