TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

До 5 ноември ДИК ќе има комплетен список

Нова ТВ - 10.10.2013

ДИК до 5 ноември треба да излезе со комплетен избирачки список. Во него треба да бидат внесени обработени податоци од Државниот завод за статистика. Членовите на ДИК на 52 втората седница ...

Статистика до 18 октомври да ги достави податоците од Избирачкиот список

А1 On - 10.10.2013

Државната изборна комисија (ДИК) стручно, согласно одредбите од Изборниот законик постојано врши ажурирање и го води Избирачкиот список согласно утврдената методологија и извештаите што ги добива од ...

Избирачкиот список ќе се прочистува до петти Ноември

Алфа - 10.10.2013

До 5 Ноември треба да завршат сите активности за прочистување на изборачкиот список.Членовите на ДИК на денешната седница зад затворени врати заклучија и дека Комисијата е единствено надлежна за ...

Статистика до 18 октомври ќе достави обработени податоци од Избирачкиот список до ДИК

Капитал - 10.10.2013

Државната изборна комисија стручно, согласно одредбите од Изборниот законик, постојано врши ажурирање и го води Избирачкиот список согласно утврдената методологија и извештаите што ги добива од ...

ДИК до 5 ноември ќе излезе со ажуриран Избирачки список

+инфо - 10.10.2013

До 5 ноември во Избирачкиот список треба да бидат внесени обработени податоци од Државниот завод за статистика, одлучила на денешната 52. седница Државната изборна комисија (ДИК).

ДИК го чека избирачкиот список од Статистика

Канал5 - 10.10.2013

Се комплицира работата на ДИК околу прочистувањето на избирачкиот список. Според извори во комисијата, ДИК не може да го разгледува избирачкиот материјал бидејќи списокот не им бил доставен од ...

ДИК:Статистика до 18 октомври да ги достави податоците од Избирачкиот список

Либертас - 10.10.2013

Државната изборна комисија на денешната седница, како што информираат од прес-службата, едногласно ги усвоила следните заклучоци: Државната изборна комисија стручно, согласно одредбите од Изборниот ...

ДИК до 5 ноември ќе излезе со ажуриран Избирачки список

Локално - 10.10.2013

До 5 ноември во Избирачкиот список треба да бидат внесени обработени податоци од Државниот завод за статистика, одлучила на денешната 52. седница Државната изборна комисија (ДИК).

ДИК едногласна: Државниот завод за статистика да ги достави сите обработени податоци од Избирачкиот список

Бриф - 10.10.2013

Државната изборна комисија на денешната 52. седница едногласно усвои неколку заклучоци, меѓу кој е и заклуокот дека ДИК стручно, согласно одредбите од Изборниот законик, постојано врши ажурирање и го ...

ДИК: До 18 октомври да се достават податоците од Избирачкиот список

Телеграф - 10.10.2013

Комисијата соопшти дека веднаш по добивањето ќе го објави обработениот Избирачки список на својата интернет-страница Државната изборна комисија (ДИК) стручно, согласно одредбите од Изборниот законик, ...

Од 21-ви октомври ДИК интензивно ќе работи на прочистување на Избирачкиот список

Portal - 10.10.2013

Државната изборна комисија на денешната 52-ра седница едногласно одлучи ажурираниот Изборен список да го стави на својата интернет страница, штом го добие од Државниот завод за статистика, а од 21-ви ...

Од 21 октомври ДИК интензивно ќе работи на прочистување на Избирачкиот список

Макфакс - 10.10.2013

Државната изборна комисија на денешната 52-ра седница едногласно одлучи ажурираниот Изборен список да го стави на својата интернет страница, штом го добие од Државниот завод за статистика, а од 21-ви ...

ДИК: Статистика до 18 октомври да ги достави обработените податоци од Избирачкиот список

Денешен - 10.10.2013

Државната изборна комисија (ДИК) стручно, согласно одредбите од Изборниот законик постојано врши ажурирање и го води Избирачкиот список согласно утврдената методологија и извештаите што ги добива од ...

ВМРО-ДПМНЕ бара ДИК да свика итна седница

24 Вести - 09.10.2013

Да се свика итна седница на ДИК, на која како точка на дневен ред ќе биде ставена расправа за прочистувањето на Избирачкиот список, е предлогот што денеска го поднесоа членовите на ВМРО-ДПМНЕ во ...

Членовите во ДИК од ВМРО-ДПМНЕ бараат итна седница

Нова ТВ - 09.10.2013

Претставниците на ВМРО-ДПМНЕ во ДИК, поднесоа точка за итна седница на Државната изборна комисија на која ќе се расправа за прочистувањето на избирачкиот список.

Зошто ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ не сакаат нов избирачки список?

Р.С.Европа - 09.10.2013

Се ближат претседателски избори, се шпекулира со можни предвремени избори. Прочистувањето на изборачкиот список се отвора како дел од предкампањата. Производ на перманентната кампања дека власта е ...

Ибраими: Избирачкиот список треба да го достави Заводот за статистика

Телма - 09.10.2013

Иако формално правно ДИК е надлежна за прочистување на Избирачкиот список, тоа не може да го реализира бидејќи списокот се наоѓа во Државниот завод за статистика.

Ибраими – Нема докази за фантомски гласачи

Алфа - 09.10.2013

На избирачкиот список не постојат фиктивни гласачи.Претседателот на работната група која работи на прочистувањето Бедредин Ибраими вели дека тој нема докази за фантомски избирачи.

Прочистување на списокот, Ибраими: вината е двострана

Алсат-М - 09.10.2013

Судирите меѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ за прочистување на избирачкиот список се политички и неаргументирани. Вака за Алсат-М коментира претседателот на работната група за оваа процедура, Бедредин Ибраими.

ВМРО-ДПМНЕ бара итна седница за Избирачкиот список

+инфо - 09.10.2013

Да се свика итна седница на ДИК, на која како точка на дневен ред ќе биде ставена расправа за прочистувањето на Избирачкиот список, е предлогот што денеска го поднесоа членовите на ВМРО-ДПМНЕ во ...

Членовите на ВМРО-ДПМНЕ во ДИК поднесоа барање за итна седница за избирачкиот список

Локално - 09.10.2013

Членовите на ВМРО-ДПМНЕ во Државната изборна комисија-Влатко Сајковски,Сашо Срцев и Анета Стефановска поднесоа предлог за свикување итна седница на која како точка на дневен ред ќе биде ставена ...

Седница на ДИК за прочистување на избирачкиот список

Канал5 - 09.10.2013

По меѓусебното препукување меѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ Избирачкиот список на дневен ред во Државната изборна комисија. По иницијатива на членовите на Комисијата од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Претседателот на ...

На иницијатива на членови на ДИК Кондарко закажа седница

Сител - 09.10.2013

На иницијатива на тројцата членови од ВМРО ДПМНЕ , претседателот на ДИК Борис Кондарко ја свика итната седница на која сеуште трае расправата за состојбите со избирачкиот список.

ВМРО-ДПМНЕ ги превзема работите во свои раце - итна седница на ДИК за избирачкиот список

Press24 - 09.10.2013

Членовите на ВМРО-ДПМНЕ во Државната изборна комисија поднесоа предлог за свикување итна седница на која како точка на дневен ред ќе биде ставена расправа за прочиствањето на избирачкиот список.

ВМРО-ДПМНЕ бара итна седница за прочистување на избирачкиот список

Курир - 09.10.2013

Претставниците на ВМРО-ДПМНЕ во ДИК, поднесоа точка за итна седница на Државната изборна комисија на која ќе се расправа за прочистувањето на избирачкиот список.

ВМРО-ДПМНЕ бара итна седница за прочистување на избирачкиот список

Орбис - 09.10.2013

Претседателот на владејачката партија, Никола Груевски, пред неколку дена јавно побара од Борис Кондарко, ДИК без одложување да го прочисти избирачкиот список.

ВМРО-ДПМНЕ бара итна седница за прочистување на избирачкиот список

еВести - 09.10.2013

Претставниците на ВМРО-ДПМНЕ во ДИК, поднесоа точка за итна седница на Државната изборна комисија на која ќе се расправа за прочистувањето на избирачкиот список.

Од ВМРО-ДПМНЕ бараат итна седница за избирачкиот список

Inpress - 09.10.2013

Скопје, 9. октомври 2013 (ИНПРЕС) Претставниците на ВМРО-ДПМНЕ во ДИК, поднесоа точка за итна седница на Државната изборна комисија на која ќе се расправа за прочистувањето на избирачкиот список.

ВМРО-ДПМНЕ иницираше седница за избирачкиот список во ДИК

Maxim - 09.10.2013

Членовите на ВМРО-ДПМНЕ во Државната изборна комисија поднесоа предлог за свикување итна седница на која како точка на дневен ред ќе биде ставена расправа за прочиствањето на избирачкиот список.

Членовите на ДИК од ВМРО-ДПМНЕ се оградија од Кондарко

Нова ТВ - 08.10.2013

Членовите на ДИК од ВМРО-ДПМНЕ, Сајковски, Срцев и Стефановска преку соопштение до јавност се оградуваат од ставовите на претседателот Борис Кондарко, кој како што велат дел од наводите изнесени во ...

Демократија по налог на партиските лидери

Р.С.Европа - 08.10.2013

Колкава е независноста на ДИК ако двете најголеми политички партии сметаат дека може да им дадат налог на членовите што ги предложиле што да прават? Премиерот Никола Груевски јавно го повика лидерот ...

Кондарко: Колегите потврдија- Работната група функционира

Нова ТВ - 08.10.2013

„Во моето вчерашно соопштение до медиумите не сум обвинил никого за попречување на активностите на Избирачкиот список. Напротив, во неколку наврати бев прозиван за истото“, вели претседателот на ДИК, ...

Заев: Власта е одговорна за ревизија на избирачкиот список

Нова ТВ - 08.10.2013

Од кога опозицијата е надлежна за сите процеси, па и за ревидирање на Избирачкиот список? праша Зоран Заев реолицирајќи на изјавата на премиерот Груевски за тоа дека опозицијата е одговорна за ...

ВМРO- ДПМНE и СДСМ во клинч за Избирачкиот список

Нова ТВ - 08.10.2013

Судирот меѓу двете најголеми партии околу Избирачкиот список добива на интензитет. Денеска тројцата членови на ДИК од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Анета Стефановска, Влатко Сајкоски и Сашо Срцев се ...

Кондарко: Не обвинив никого за Избирачкиот список

Вест - 08.10.2013

Како претседател на Државната изборна комисија, Борис Кондарко во денешната реакција тврди дека во неговото вчерашно соопштение до медиумите не обвинил никого за попречување на активностите за ...

Се чека Статистика за да се чисти Избирачкиот список

Вест - 08.10.2013

"Државниот завод за статистика сe уште ги нема доставено податоците од редовното годишно ажурирање на Избирачкиот список од јули 2013 година за кој е сe уште надлежен.

Членови на ДИК: Наводите на Кондарко се некоректни

Утрински - 08.10.2013

Наводите кои ги изнесува претседателот на Државната изборна комисија, Борис Кондарко и СДСМ се крајно некоректни и тенденциозни со цел јавноста да добие погрешен впечаток дека надлежните институции ...

Koндарко: не ја попречувам ДИК, членовите од власта имаат мнозинство

Телма - 08.10.2013

Како претседател на Државната изборна комисија, Борис Кондарко во денешната реакција тврди дека во неговото вчерашно соопштение до медиумите не обвинил никого за попречување на активностите за ...

Членовите на ДИК од вмро-дпмне го обвинија Кондарко за тенденциозност

Телма - 08.10.2013

Наводите кои ги изнесува претседателот на Државната изборна комисија, Борис Кондарко и СДСМ се крајно некоректни и тенденциозни со цел јавноста да добие погрешен впечаток дека надлежните институции ...

Кондарко: Не обвинив никого за Избирачкиот список

Утрински - 08.10.2013

Како претседател на Државната изборна комисија, Борис Кондарко во денешната реакција тврди дека во неговото вчерашно соопштение до медиумите не обвинил никого за попречување на активностите за ...

Институциите ја префрлаат одговорноста за Избирачкиот список

Телма - 08.10.2013

Институциите меѓусебе си ја префрлаат одговорноста околу прочистувањето на Избирачкиот список. Претседтаелот на ДИК Кондарко бара од Државниот завод за статистика да им ги достави податоците од ...

Кондарко не може сам да донесува одлуки

Идивиди - 08.10.2013

Скопје, 7 октомври 2013 (МИА) - Државната изборна комисија како неосновани и неточни ги оценува обвинувањата за кочење на работата на ДИК при прочистувањето на Избирачкиот список од страна на ...

Груевски: ДИК да го прочисти избирачкиот список

Н.Македонија - 08.10.2013

Премиерот Никола Груевски вчера јавно го повика претседателот на СДСМ, Зоран Заев, да му даде налог на Борис Кондарко, претседател на Државната изборна комисија (ДИК) да почне со прочистување на ...

Членови на ДИК: Наводите на Кондарко и СДСМ се некоректни и тенденциозни

А1 On - 08.10.2013

Наводите кои ги изнесува претседателот на Државната изборна комисија, Борис Кондарко и СДСМ се крајно некоректни и тенденциозни со цел јавноста да добие погрешен впечаток дека надлежните институции ...

Членови на ДИК: Наводите на Кондарко и СДСМ се некоректни и тенденциозни

Алфа - 08.10.2013

Наводите кои ги изнесува претседателот на Државната изборна комисија, Борис Кондарко и СДСМ се крајно некоректни и тенденциозни со цел јавноста да добие погрешен впечаток дека надлежните институции ...

Кондарко: Не обвинив никого за Избирачкиот список

А1 On - 08.10.2013

Како претседател на Државната изборна комисија, Борис Кондарко во денешната реакција тврди дека во неговото вчерашно соопштение до медиумите не обвинил никого за попречување на активностите за ...

Кондарко: Не обвинив никого за Избирачкиот список

Алфа - 08.10.2013

Како претседател на Државната изборна комисија, Борис Кондарко во денешната реакција тврди дека во неговото вчерашно соопштение до медиумите не обвинил никого за попречување на активностите за ...

ДИК е единствено надлежна за избирачкиот список - Кондарко цели шест месеци не закажал седница

Алфа - 08.10.2013

Шест месеци од завршувањето на локалните избори,претседателот на ДИК Борис Кондарко не закажал ниту една седница на Комисијата или работно тело на која ќе се дискутира за прочистување на избирачкиот ...

ВМРО - СДСМ, продолжи судирот околу избирачкиот список

Алсат-М - 08.10.2013

Продолжува судирот меѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ во ДИК на тема прочистување на избирачкиот список. Тројцата членови на ДИК од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Анета Стефановска, Влатко Сајкоски и Сашо Срцев се ...

Kондарко и СДСМ во кавга со сите

Дневник - 08.10.2013

Kој спречува Македонија да добие веродостоен Избирачки список во кој ќе имаат доверба сите политички субјекти, вклучувајќи ја и опозицијата? Чија точно е надлежноста за него, на Државната изборна ...

Членовите на ДИК од ВМРО-ДПМНЕ контра претседателот Кондарко

+инфо - 08.10.2013

Членовите на Државната изборна комисија (ДИК) делегирани од ВМРО-ДПМНЕ, денеска излегоа со реакција за вчерашното соопштение од ДИК, велејќи дека дел од наводите во него се личен став на ...

Кондарко: Никого не сум обвинил за попречување на работата на ДИК

+инфо - 08.10.2013

Претседателот на Државната изборна комисија, Борис Кондарко преку соопштение ги отфрла наводите на членовите на ДИК од ВМРО-ДПМНЕ , дека вчера некого обвинил некого за попречување на активностите на ...

Заев: Груевски треба да им наложи на своите во ДИК да го прочистат Избирачкиот список

+инфо - 08.10.2013

Човекот кој осум години ја води Македонија, а 12 години е во политиката сè уште мисли дека може да ги лаже јавноста и граѓаните. Од кога опозицијата е надлежна за сите процеси, па и за ревидирање на ...

Пропаднатиот попис, Кондарко или ВМРО ДПМНЕ – кој ја кочи работата на ДИК?

Фактор - 08.10.2013

Членовите на Државната изборна комисија од ВМРО ДПМНE тврдат дека претседателот на Државната изборна комисија(ДИК), Борис Кондарко не свикал седница за расправа за Изборниот список откако завршиле ...

Членови на ДИК: Наводите на Кондарко и СДСМ се некоректни и тенденциозни

Сител - 08.10.2013

Наводите кои ги изнесува претседателот на Државната изборна комисија, Борис Кондарко и СДСМ се крајно некоректни и тенденциозни со цел јавноста да добие погрешен впечаток дека надлежните институции ...

Членови на ДИК: Наводите на Кондарко и СДСМ се некоректни и тенденциозни

Вечер - 08.10.2013

Наводите кои ги изнесува претседателот на Државната изборна комисија, Борис Кондарко и СДСМ се крајно некоректни и тенденциозни со цел јавноста да добие погрешен впечаток дека надлежните институции ...

Членовите на ДИК од ВМРО-ДПМНЕ контра Кондарко: Не сме ја попречувале работата на комисијата

Либертас - 08.10.2013

Интегрален транскрипт од реакцијата на Влатко Сајкоски, Анета Стефановска и Сашо Срцев, членови на ДИК: Во текот на вчерашниот ден, преку соопштенија за јавност беа изнесени неосновани повеќе ставови ...

Членови на ДИК: Наводите на Кондарко и СДСМ се некоректни и тенденциозни

Канал5 - 08.10.2013

Наводите кои ги изнесува претседателот на Државната изборна комисија, Борис Кондарко и СДСМ се крајно некоректни и тенденциозни со цел јавноста да добие погрешен впечаток дека надлежните институции ...

Кондарко: Не обвинив никого за Избирачкиот список

Либертас - 08.10.2013

Како претседател на Државната изборна комисија, Борис Кондарко во денешната реакција тврди дека во неговото вчерашно соопштение до медиумите не обвинил никого за попречување на активностите за ...

ДИК ја префрли топката кај Заводот за статистика

Канал5 - 10.10.2013

Државната изборна комисија на својата денешна седница го задолжи Државниот завод за статистика да ги достави сите обработени податоци од Избирачкиот список до Државната изборна комисија најдоцна до ...

ВМРО – ДПМНЕ: Кондарко не направи ништо за прочистување на списокот

Сител - 08.10.2013

Од Завршувањето на локалнлните избори, Кондарко не работи ништо. Иако неговата СДСМ за да се соочи со граѓаните условува да се прочисти избирачкиот список, првиот човек на Државната изборна комисија, ...

ДИК:Срцев,Сајковски и Стефановска-не го опструираме прочистувањето на избирачкиот список

Локално - 08.10.2013

Леновите во ДИК на ВМРО-ДПМНЕ,денеска на прес-конференција сооптија дека тие не учествувале во опструкцијата на прочистувањето на избирачкиот список,откако вчера вчера Премирот Груевски и СДСМ преку ...

Кондарко: Не сум обвинил никого за попречување на прочистувањето на избирачкиот список

Локално - 08.10.2013

На наводите изнесени на прес-конференцијата на членовите на ВМРО-ДПМНЕ во ДИК ,со писмено соопштение реагираше Претседателот на ДИЈ,Борис Кондарко.Во соопштението се вели: “Kако претседател на ...

Јанкуловска: Кондарко да закаже седница, МВР целосно стои на располагање

Вечер - 08.10.2013

Членови на ДИК тврдат дека претседателот не свикал седница за Избирачкиот список Членовите на Државната изборна комисија од ВМРО-ДПМНЕ вчера информираа дека претседателот на Државната изборна ...

Членови на ДИК од ВМРО-ДПМНЕ: Наводите на Кондарко и СДСМ се некоректни и тенденциозни

Бриф - 08.10.2013

Наводите кои ги изнесува претседателот на Државната изборна комисија, Борис Кондарко и СДСМ се крајно некоректни и тенденциозни со цел јавноста да добие погрешен впечаток дека надлежните институции ...

ЧЛЕНОВИ НА ДИК: Кондарко е некоректен и тенденциозен

Телеграф - 08.10.2013

Тие сметаат дека соопштението испратено од ДИК е личен став на претседателот Кондарко и дека не биле консултирани за неговата содржина Наводите што ги изнесува претседателот на Државната изборна ...

Кондарко: И да сакам не можам да ја кочам работата затоа што власта има мнозинство во ДИК

Бриф - 08.10.2013

Kако претседател на Државната изборна комисија во моето вчерашно соопштение до медиумите не сум обвинил никого за попречување на активностите на Избирачкиот список туку напротив, во неколку наврати ...

КОНДАРКО: Не обвинив никого за опструкција на работата на ДИК

Телеграф - 08.10.2013

Во моментот, Комисијата преку експертите на ОБСЕ работи на прашања поврзани со проверката на Избирачкиот список Како претседател на Државната изборна комисија, Борис Кондарко во денешната реакција ...

Заев: Груевски да престане да ја лаже јавноста

Бриф - 08.10.2013

Да ја повикаш опозицијата, Зоран Заев и Борис Кондарко како нејзин претставник во ДИК, а мнозинството во ДИК е под твоја целосна контрола, тоа е обид за замајување на јавноста, рече лидерот на СДСМ ...

Груевски анализира како да не се повтори фијаско во пописот

Таратур - 08.10.2013

Владата размислува како да го преброи населението, без да му се повтори дебаклот од пред две години. Премиерот порачува дека во овој момент на Илинденска биле во фаза на анализи - од нив одговорот се ...

Од Локалните, до сега Кондарко не закажал седница на ДИК (Видео)

Република - 08.10.2013

Членовите на Државната изборна комисија Сашо Срцев, Влатко Сајкоски и Анета Стефановска по влерашното соопштение испратено од ДИК, а по прозивката од премиерот Никола Груевски, за што реагираше и ...

Членови на ДИК: Кондарко го кочи прочистувањето на Избирачкиот список

Курир - 08.10.2013

Членовите на Државната изборна комисија од ВМРО-ДПМНЕ денес излегоа со реакција на вчерашното соопштение на претседателот на Државната изборна комисија, Борис Кондарко.

Членови на ДИК од ВМРО-ДПМНЕ: Наводите на ДИК и СДСМ се тенденциозни

Нетпрес - 08.10.2013

ФОТО: КУРИР Членовите на Државната изборна комисија од ВМРО-ДПМНЕ денес излегоа со реакција на вчерашното соопштение на претседателот на Државната изборна комисија, Борис Кондарко.

Членови на ДИК: Наводите на Кондарко и СДСМ се крајно некоректни и тенденциозни

Press24 - 08.10.2013

Денеска членови на Државната изборна комисија реагираат дека наводите кои ги изнесува претседателот на Државната изборна комисија, Борис Кондарко и СДСМ се крајно некоректни и тенденциозни.

ФОТО: Единствено ДИК е надлежна за водење на Избирачкиот список

Курир - 08.10.2013

Со член 31, член 41 и член 42 од Изборниот законик, јасно и децидно се потврдува дека единствено Државната изборна комисија (ДИК) е надлежна за водење на Избирачкиот список.

Сајкоски: Кондарко не свикал седница за расправа за Избирачкиот список

Portal - 08.10.2013

Членовите на Државната изборна комисија од ВМРО-ДПМНЕ денеска, појаснија дека претседателот на Државната изборна комисија, Борис Кондарко, по завршување на изборите, не свикал седница за расправа за ...

Само ДИК е надлежна за водење на Избирачкиот список (Фото)

еВести - 08.10.2013

Со член 31, член 41 и член 42 од Изборниот законик, јасно и децидно се потврдува дека единствено Државната изборна комисија (ДИК) е надлежна за водење на Избирачкиот список.

Единствено ДИК е надлежна за избирачкиот список

Република - 08.10.2013

Член 31, член 41 и член 42 од Изборниот законик јасно нагласува дека единствено Државната изборна комисија е надлежна за водење на Избирачкиот список.

Кондарко: Никого не сум обвинил дека ја опструира работата на ДИК

Нетпрес - 08.10.2013

Не сум посочил дека некој ја опструира работата како што наведуваат дел од моите колеги, туку потенцирав дека дури и да сакам не би бил во можност на кој било начин да ја кочам работата, бидејќи ...

Кондарко: Не обвинив никого за попречување на активностите за Избирачкиот список

Press24 - 08.10.2013

Денеска претседателот на Државната изборна комисија, Борис Кондарко, истакна дека во неговото вчерашно соопштение до медиумите не обвинил никого за попречување на активностите за Избирачкиот список.

Кондарко: Реакцијата беше моја, а не на ДИК

Република - 08.10.2013

Претседателот на Државната изборна комисија, Борис Кондарко денеска вели дека вчера не обвинил никого, туку навел дека мнозинството „можат да иницираат свикување на седници, расправи и да одлучуваат ...

Кондарко не свикал седница за расправа за Избирачкиот список

Канал 77 - 08.10.2013

Членовите на Државната изборна комисија од ВМРО-ДПМНЕ денеска, појаснија дека претседателот на Државната изборна комисија, Борис Кондарко, по завршување на изборите, не свикал седница за расправа за ...

Кондарко: Не обвинив никого за Избирачкиот список

Sky - 08.10.2013

Како претседател на Државната изборна комисија, Борис Кондарко во денешната реакција тврди дека во неговото вчерашно соопштение до медиумите не обвинил никого за попречување на активностите за ...

Сајкоски: Кондарко не свикал седница за расправа за Избирачкиот список

Макфакс - 08.10.2013

Членовите на Државната изборна комисија од ВМРО-ДПМНЕ денеска, појаснија дека претседателот на Државната изборна комисија, Борис Кондарко, по завршување на изборите, не свикал седница за расправа за ...

Груевски јавно побара пречистување на Избирачкиот список

24 Вести - 07.10.2013

Премиерот Никола Груевски денеска јавно го повика претседателот на СДСМ Зоран Заев да му даде налог на неговиот сопартиец и претседател на Државната изборна комисија (ДИК) Борис Кондарко да започне ...

Груевски анализира како да не се повтори пописното фијаско

24 Вести - 07.10.2013

Владата размислува како да го преброи населението, без да му се повтори дебаклот од пред две години. Премиерот порачува дека во овој момент на Илинденска биле во фаза на анализи - од нив одговорот се ...

ДИК веднаш да започне прочистување на избирачкиот список

Нова ТВ - 07.10.2013

Груевски апелираше до претседателот на СДСМ, Зоран Заев и до претседателот на ДИК, Борис Кондарко, веднаш да започнат со прочистување на изборниот список, бидејќи Комисијата е надлежна за тоа.

Груевски бара од ДИК да го среди избирачкиот список

Р.С.Европа - 07.10.2013

Премиерот Никола Груевски денеска го повика претседателот на СДСМ Зоран Заев да му даде налог на неговиот сопартиец и претседател на Државната изборна комисија (ДИК) Борис Кондарко да започне со ...

ДИК ги отфрла тврдењата на Груевски за избирачкиот список

Р.С.Европа - 07.10.2013

Државната изборна комисија како неосновани и неточни ги оценува обвинувањата за кочење на работата на ДИК при прочистувањето на Избирачкиот список од страна на претседателот Борис Кондарко.

Кондарко: Неточни се тврдењата дека се кочи работата на ДИК

Нова ТВ - 07.10.2013

ДИК работи на прочистување на Избирачкиот список. Неосновани и неточни се сите обвинувања за наводно кочење на работата на Државната изборна комисија, се вели во соопштението на Борис Кондарко, ...

СДСМ:Со транспарентна работа на МВР до чист Избирачки список

Нова ТВ - 07.10.2013

ВМРО-ДПМНЕ нека им даде задолжение на членовите на ДИК од нивните редови, да не ги опструираат и да ги поддржат сите активности на ДИК за прочистување на Избирачкиот список, реагираат од СДСМ откако ...

Груевски: Заев нека му каже на Кондарко да го прочисти Избирачкиот список

Вест - 07.10.2013

Премиерот Никола Груевски јавно го повика лидерто на СДСМ Зоран Заев да му даде налог на претседателот на Државната изборна комисија (ДИК) Борис Кондарко, претставник од СДСМ, да започне со ...

Груевски побара пречистување на Избирачкиот список

Утрински - 07.10.2013

Премиерот Никола Груевски денеска јавно го повика претседателот на СДСМ Зоран Заев да му даде налог на неговиот сопартиец и претседател на Државната изборна комисија (ДИК) Борис Кондарко да започне ...

Груевски: Заев да му нареди на Кондарко да го прочисти Избирачкиот список

МКД - 07.10.2013

Зоран Заев, лидерот на СДСМ нека му даде налог на својот сопартиец, Борис Кондарко, кој е претседател на Државната изборна комисија, да го почне прочистувањето на Избирачкиот список.

ДИК работи на прочистување на Избирачкиот список

МКД - 07.10.2013

Неосновани и неточни се сите обвинувања за наводно кочење на работата на Државната изборна комисија (ДИК), се вели во соопштението на Борис Кондарко, претседателот на ДИК како реакција на изјавата на ...

Груевски го обвини Кондарко за неажурирање на Избирачкиот список

Телма - 07.10.2013

Премиерот Никола Груевски денеска јавно го повика претседателот на СДСМ Зоран Заев да му даде налог на неговиот сопартиец и претседател на Државната изборна комисија (ДИК) Борис Кондарко да започне ...

Груевски јавно побара пречистување на Избирачкиот список

А1 On - 07.10.2013

Премиерот Никола Груевски денеска јавно го повика претседателот на СДСМ Зоран Заев да му даде налог на неговиот сопартиец и претседател на Државната изборна комисија (ДИК) Борис Кондарко да започне ...

Груевски: Со пречистувањето на Избирачкиот список се случува нешто чудно

Н.Македонија - 07.10.2013

Премиерот Никола Груевски денеска јавно го повика претседателот на СДСМ Зоран Заев да му даде налог на неговиот сопартиец и претседател на Државната изборна комисија (ДИК) Борис Кондарко да започне ...

Груевски јавно побара пречистување на Избирачкиот список

Идивиди - 07.10.2013

Скопје, 7 октомври 2013 (МИА) - Премиерот Никола Груевски денеска јавно го повика претседателот на СДСМ Зоран Заев да му даде налог на неговиот сопартиец и претседател на Државната изборна комисија ...

Груевски до Кондарко: Почнете да го чистите избирачкиот список

Капитал - 07.10.2013

Барањето на СДСМ за прочистен избирачки список е само алиби за слабите изборни резултати на следните избори. Ова е оценката на премиерот Никола Груевски кој денеска ја обвини ДИК дека врши бојкот на ...

Кондарко: Не бојкотираме, на прочистувањето на избирачкиот список се работи!

Капитал - 07.10.2013

Во реакцијата на претседателот на ДИК се вели дека обвинувањата од премиерот Груевски дека Комисијата бојкотира се неосновани: „Да потсетам, од 2012 година, во континуитет функционира Работната група ...

ДИК: Кондарко не може сам да донесува одлуки

А1 On - 07.10.2013

Државната изборна комисија како неосновани и неточни ги оценува обвинувањата за кочење на работата на ДИК при прочистувањето на Избирачкиот список од страна на претседателот Борис Кондарко.

ДИК: Кондарко не може сам да донесува одлуки

Н.Македонија - 07.10.2013

Државната изборна комисија како неосновани и неточни ги оценува обвинувањата за кочење на работата на ДИК при прочистувањето на Избирачкиот список од страна на претседателот Борис Кондарко, пренесува ...

СДСМ: Членовите на ДИК од ВМРО ДПМНЕ да не ги опструираат активностите за прочистување на Избирачкиот список

А1 On - 07.10.2013

„Доколку ВМРО-ДПМНЕ е навистина заинтересирана за прочистување на Избирачкиот список, тоа може да го направи многу едноставно. Нека им даде задолжение на членовите на ДИК од нивните редови, да не ги ...

Груевски јавно побара пречистување на Избирачкиот список

Алсат-М - 07.10.2013

Премиерот Никола Груевски денеска изјави дека неговата влада сѐ уште е во фаза на размислување околу пописот на наеселението. Груевски рече дека од минатогодишниот попис има лоши искуства, но тој не ...

Избирачкиот список ги конфронтира Груевски и Kондарко

Дневник - 07.10.2013

Премиерот Никола Груевски вчера јавно го повика претседателот на СДСМ Зоран Заев да му даде налог на неговиот сопартиец и претседател на Државната изборна комисија (ДИK) Борис Kондарко да почне со ...

Груевски: Заев да му дозволи на Кондарко да го прочисти Избирачкиот список

+инфо - 07.10.2013

Премиерот Никола Груевски денеска побара претседателот на СДСМ Зоран Заев да му даде налог на неговиот сопартиец и претседател на Државната изборна комисија (ДИК), Борис Кондарко да започне со ...

СДСМ: За Избирачкиот список вистинската адреса е МВР

+инфо - 07.10.2013

Доколку ВМРО-ДПМНЕ е навистина заинтересирана за прочистување на Избирачкиот список, тоа може да го направи многу едноставно, па затоа нека им даде задолжение на членовите на ДИК од нивните редови, ...

Кондарко: Невистинa се обвинувањата за наводно кочење на работата на ДИК

+инфо - 07.10.2013

Неосновани и неточни се сите обвинувања за наводно кочење на работата на Државната изборна комисија (ДИК). Да потсетам, од 2012 година, во континуитет функционира Работната група за проверка на ...

За пописoт се размислува, за избирачкиот список се спори

Фактор - 07.10.2013

Владата уште е во фаза на размислување околу попис на наеселението, изјави денеска премиерот Никола Груевски.Не кажа кој е виновен за пропаднатиот попис пред две години, за кој рече дека од него има ...

Груевски јавно побара пречистување на Избирачкиот список

Сител - 07.10.2013

Премиерот Никола Груевски денеска јавно го повика претседателот на СДСМ Зоран Заев да му даде налог на неговиот сопартиец и претседател на Државната изборна комисија (ДИК) Борис Кондарко да започне ...

Груевски побара пречистување на Избирачкиот список

Канал5 - 07.10.2013

Премиерот Никола Груевски денеска јавно го повика претседателот на СДСМ, Зоран Заев, да му даде налог на неговиот сопартиец и претседател на Државната изборна комисија (ДИК) Борис Кондарко да започне ...

Груевски: Заев да му даде налог на Кондарко да го пречисти Избирачкиот список за да немаат алиби за поразот

Либертас - 07.10.2013

Премиерот Никола Груевски денеска јавно го повика претседателот на СДСМ Зоран Заев да му даде налог на неговиот сопартиец и претседател на Државната изборна комисија (ДИК) Борис Кондарко да започне ...

СДСМ: Груевски не сака фер избори

Либертас - 07.10.2013

Доколку ВМРО-ДПМНЕ е навистина заинтересирана за прочистување на Избирачкиот список, тоа може да го направи многу едноставно. Нека им даде задолжение на членовите на ДИК од нивните редови, да не ги ...

Груевски бара КОндарко да го прочисити Избирачкиот список

Локално - 07.10.2013

Премиерот Никола Груевски јавно го повика лидерто на СДСМ Зоран Заев да му даде налог на претседателот на Државната изборна комисија (ДИК) Борис Кондарко, претставник од СДСМ, да започне со ...

ДИК: Кондарко не може сам да донесува одлуки

Сител - 07.10.2013

Државната изборна комисија како неосновани и неточни ги оценува обвинувањата за кочење на работата на ДИК при прочистувањето на Избирачкиот список од страна на претседателот Борис Кондарко.

ДИК: Кондарко не може сам да донесува одлуки

Канал5 - 07.10.2013

Државната изборна комисија како неосновани и неточни ги оценува обвинувањата за кочење на работата на ДИК при прочистувањето на Избирачкиот список од страна на претседателот Борис Кондарко.

ДИК: Кондарко не може сам да донесува одлуки

Либертас - 07.10.2013

Државната изборна комисија како неосновани и неточни ги оценува обвинувањата за кочење на работата на ДИК при прочистувањето на Избирачкиот список од страна на претседателот Борис Кондарко.

СДСМ:Членовите на ДИК од ВМРО ДПМНЕ да не ги опструираат активностите за прочистување на Избирачкиот список

Локално - 07.10.2013

Доколку ВМРО-ДПМНЕ е навистина заинтересирана за прочистување на Избирачкиот список, тоа може да го направи многу едноставно. Нека им даде задолжение на членовите на ДИК од нивните редови, да не ги ...

Груевски: На СДСМ им треба алиби за поразот

Вечер - 07.10.2013

Во неколку наврати од најголемата опозициска партија потенцираа дека без корекција на изборното законодавство и без прочистен избирачки список нема да учествуваат на избори.

Груевски бара од Заев пречистување на Избирачкиот список

Бриф - 07.10.2013

Премиерот Никола Груевски денеска јавно го повика претседателот на СДСМ Зоран Заев да му даде налог на неговиот сопартиец и претседател на Државната изборна комисија (ДИК) Борис Кондарко да започне ...

ГРУЕВСКИ: Кондарко да го прочисти Избирачкиот список

Телеграф - 07.10.2013

Премиерот јавно го повика претседателот на СДСМ, Зоран Заев, да му даде налог на претседателот на ДИК, да ја заврши работата околу списокот во кој се впишани гласачите Државната Изборна Комисија ...

Кондарко: Мнозинството во ДИК го има власта, тврдењето на Груевски е апсурдно

Бриф - 07.10.2013

Неосновани и неточни се сите обвинувања за наводно кочење на работата на Државната изборна комисија од страна на претседателот Борис Кондарко, пишува во реакцијата од претседателот на ДИК на ...

СДСМ: За Избирачкиот список вистинската адреса е МВР

Бриф - 07.10.2013

Откако премиерот Груевски денеска побара од Зоран Заев да го исчисти Избирачкиот список, СДСМ експресно одговори со писмена реакција во која премиерот го упатува во Министерстово за внатрешни работи.

ДИК РЕАГИРА: Кондарко не може самостојно да донесува одлуки

Телеграф - 07.10.2013

Апсурдно е да се тврди дека претседателот на ДИК има каква било можност да ја кочи работата на овој колективен орган, соопштуваат од Комисијата Државната изборна комисија како неосновани и неточни ги ...

Груевски го повика Кондарко да го прочисти Избирачкиот список

Тера - 07.10.2013

Прочистувањето на Избирачкиот список е во надлежност на ДИК, каде претседател е човек назначен од СДСМ, а упорно шест месеци се избегнува прочистување, обвини премиерот Никола Груевски.

Груевски: Непрочистениот избирачки список на СДСМ им служи како алиби

Курир - 07.10.2013

Шест месеци се избегнува прочистување на избирачкиот список, а премиерот обвинува дека одложувањето на овој процес се прави свесно од страна на ДИК. Премиерот Никола Груевски рече дека се работи за ...

Груевски: СДСМ не сака да се прочисти избирачкиот список - им треба алиби за пораз

Press24 - 07.10.2013

СДСМ си создава алиби за слабите изборни резултати на следните избори. Премиерот Груевски денеска со став, Претседателот на ДИК, 6 месеци намерно избегнува прочистување на избирачкиот список.

Груевски: Непрочистениот избирачки список на СДСМ им служи како алиби

Нетпрес - 07.10.2013

Шест месеци се избегнува прочистување на избирачкиот список, а премиерот обвинува дека одложувањето на овој процес се прави свесно од страна на ДИК. Премиерот Никола Груевски рече дека се работи за ...

Груевски: Заев да му даде налог на Кондарко да го прочисти избирачиот список

Република - 07.10.2013

Зоран Заев, лидерот на СДСМ нека му даде налог на својот сопартиец, Борис Кондарко, кој е претседател на Државната изборна комисија, да го почне прочистувањето на Избирачкиот список – му порача ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ нека ги задолжи своите членови на ДИК да ги поддржат активностите за прочистување на избирачкиот ...

Република - 07.10.2013

Доколку ВМРО-ДПМНЕ е навистина заинтересирана за прочистување на Избирачкиот список, тоа може да го направи многу едноставно. Нека им даде задолжение на членовите на ДИК од нивните редови, да не ги ...

Груевски го повика Кондарко да го прочисти Избирачкиот список

Хајд Парк - 07.10.2013

Прочистувањето на Избирачкиот список е во надлежност на ДИК, каде претседател е човек назначен од СДСМ, а упорно шест месеци се избегнува прочистување, обвини премиерот Никола Груевски.

СДСМ: ВМРО ДПМНЕ може едноставно да го прочисти Избирачкиот список

Нетпрес - 07.10.2013

Доколку ВМРО-ДПМНЕ е навистина заинтересирана за прочистување на Избирачкиот список, тоа може да го направи многу едноставно. Нека им даде задолжение на членовите на ДИК од нивните редови, да не ги ...

Груевски го повика Кондарко да го прочисти Избирачкиот список

Portal - 07.10.2013

Прочистувањето на Избирачкиот список е во надлежност на ДИК, каде претседател е човек назначен од СДСМ, а упорно шест месеци се избегнува прочистување, обвини премиерот Никола Груевски.

ДИК се огласи по прозивките

Република - 07.10.2013

Неосновани и неточни се сите обвинувања за наводно кочење на работата на Државната изборна комисија од страна на претседателот Борис Кондарко, се вели во соопштението од Државната Изборна Комисија, ...

Кондарко: Неосновани се тврдењата за кочење на работата на ДИК

Portal - 07.10.2013

По обвинувањата на премиерот Никола Груевски, дека претседателот на Државната изборна комисија, Борис Кондарко, по диктат на СДСМ, ја кочи работата на ДИК, тој вели дека неосновани и неточни се сите ...

Груевски бара да се прочисти избирачкиот список

еВести - 07.10.2013

Шест месеци се избегнува прочистување на избирачкиот список, а премиерот обвинува дека одложувањето на овој процес се прави свесно од страна на ДИК. Премиерот Никола Груевски рече дека се работи за ...

СДСМ: Членовите на ДИК од ВМРО ДПМНЕ да не ги опструираат активностите за прочистување на Избирачкиот список

Sky - 07.10.2013

- Доколку ВМРО-ДПМНЕ е навистина заинтересирана за прочистување на Избирачкиот список, тоа може да го направи многу едноставно. Нека им даде задолжение на членовите на ДИК од нивните редови, да не ги ...

Груевски побара пречистување на Избирачкиот список

Sky - 07.10.2013

Премиерот Никола Груевски денеска го повика претседателот на СДСМ Зоран Заев да му даде налог на претседателот на Државната изборна комисија (ДИК) Борис Кондарко да започне со пречистување на ...

ДИК: Кондарко не може сам да донесува одлуки

Курир - 07.10.2013

Државната изборна комисија како неосновани и неточни ги оценува обвинувањата за кочење на работата на ДИК при прочистувањето на Избирачкиот список од страна на претседателот Борис Кондарко.

Груевски го повика Кондарко да го прочисти Избирачкиот список

Макфакс - 07.10.2013

Прочистувањето на Избирачкиот список е во надлежност на ДИК, каде претседател е човек назначен од СДСМ, а упорно шест месеци се избегнува прочистување, обвини премиерот Никола Груевски.

Кондарко: Неосновани се тврдењата за кочење на работата на ДИК

Макфакс - 07.10.2013

По обвинувањата на премиерот Никола Груевски, дека претседателот на Државната изборна комисија, Борис Кондарко, по диктат на СДСМ, ја кочи работата на ДИК, тој вели дека неосновани и неточни се сите ...

Груевски: Непрочистениот избирачки список на СДСМ им служи како алиби

Денешен - 07.10.2013

Шест месеци се избегнува прочистување на избирачкиот список, а премиерот обвинува дека одложувањето на овој процес се прави свесно од страна на ДИК. Премиерот Никола Груевски рече дека се работи за ...

ДИК: Кондарко не може сам да донесува одлуки

Денешен - 07.10.2013

Државната изборна комисија како неосновани и неточни ги оценува обвинувањата за кочење на работата на ДИК при прочистувањето на Избирачкиот список од страна на претседателот Борис Кондарко.