TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Фото: Протести во Будимпешта против најавата за затворање на факултет финансиран од Сорос

Канал5 - 25.11.2018

Илјадници луѓе се појавија на синоќешните протести во Будимпешта со барање за зачувување на академската слобода и промена на владината политика со која, факултетот кој е финансиран од милијардерот Џорџ Сорос најави дека ќе ја напушти Унгарија.

Груевски пред да избега се слушнал со Заев?

Press24 - 25.11.2018

Се чиини дека бегството на поранешниот премиер на Македонија, Никола Груевски било добро смислено две недели порано при неговата средба со амбасадорот на Унгарија во Македонија. Еден ден пред датумот да се појави во затвор, тој создаде впечаток дека ...

„Политико Европа“: Унгарските разузнавачки служби му помогнале на Груевски

Р.С.Европа - 25.11.2018

Весникот „Политико Европа“ открива дека унгарските разузнавачки служби му помогнале на експремиерот Никола Груевски да избега. Како што јави МИА, „Политико Европа“ се повикува на два извора со познавање на случајот.

„Политико Европа“: Во бегството на Груевски помогнаа и унгарски разузнавачи

Press24 - 25.11.2018

Унгарскиот весник „Политико Европа“ објави дека при бегството на поранешниот премиер Никола Груевски низ балканската рута до Унгарија му помогнале разузнавачи. - Унгарски разузнавачки служби имале свое учество во конструкцијата на бегството, ...

„Политико“: Унгарската разузнавачка служба го олесни бегството на Груевски

А1 On - 25.11.2018

Унгарската разузнавачка служба е вклучена во олеснување на бегството на поранешниот македонски премиер Никола Груевски, пишува бриселскиот портал „Политико“ , повикувајќи се на изјави од свои извори.

Будимпешта протестира против затворање на факултет финансиран од Сорос

+инфо - 25.11.2018

Илјадници луѓе се појавија на синоќешните протести во Будимпешта со барање за зачувување на академската слобода и промена на владината политика со која, факултетот кој е финансиран од милијардерот Џорџ Сорос најави дека ќе ја напушти Унгарија.

Илјадници луѓе во Будимпешта протестираат поради протерувањето на Универзитетот на Сорос (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 25.11.2018

Илјадници студенти излегоа во саботата на улиците на Будимпешта и повикаа на заштита на академските слободи и на измена на владините мерки поради кои универзитетот основан од американскиот милијардер Џорџ Сорос мораше да си оди од Унгарија.

„Политико“: Унгарската разузнавачка служба го олесни бегството на Груевски

Макфакс - 25.11.2018

Унгарската разузнавачка служба е вклучена во олеснување на бегството на поранешниот македонски премиер Никола Груевски, пишува бриселскиот портал „Политико“ , повикувајќи се на изјави од свои извори.

Нов протест во Будимпешта поради отстранувањето на универзитетот основан од Сорос

Радио МОФ - 25.11.2018

Студенти и професори вчера протестираа низ улиците на Будимпешта за да се спротивстават на владините мерки според кои универзитетот, основан од страна на американскиот милијардер, Џорџ Сорос, треба да биде дислоциран од Унгарија.

Освен Груевски, уште еден лидер му е добар пријател на унгарскиот премиер Орбан

Press24 - 25.11.2018

Унгарскиот премиер Виктор Орбан, кој го засолни експремиерот Никола Груевски и му даде азил. нема многу пријатели, особено не затоа што отворено им се спротивставува на колегите во Европа.

Од домашната гаража до Будимпешта – бегалското патешествие на Никола Груевски

Таратур - 25.11.2018

Благодарение на добро организиран план за бегство и добра реализација на тоа сценарио, бившиот премиер Никола Груевски успеа да им избега на полициските и судските власти во Македонија и сега ги ужива бенефициите од политичкиот азил во Унгарија.

Не помагале само дипломати во бегството на Груевски

Фактор - 25.11.2018

Унгарскиот весник „Политико Европа“ објави дека при бегството на поранешниот премиер Никола Груевски низ балканската рута до Унгарија му помогнале разузнавачи. - Унгарски разузнавачки служби имале свое учество во конструкцијата на бегството, ...

Унгарски весник објави дека Груевски имал помош од унгарски разузнавачи

iPortal - 25.11.2018

Унгарските разузнавачки служби му помогнале на експремиерот Никола Груевски да избега, објави унгарскиот весник Политико Европа. Унгарските власти досега признаа дека унгарски диломати го спровеле Груевски до Будимпешта откако побарал азил во ...

Груевски е четвртиот азилант во Унгарија по воведувањето на „Стоп сорос“ програмата на Орбан

Либертас - 25.11.2018

Пет месеци откако унгарската влада на Виктор Орбан ја воведе програмата „Стоп сорос за мигранти“, бегалецот Никола Груевски со статус на четвртиот азилант со меѓународна заштита. Со ваква изјава за унгарските медиуми, пратеничката Вернадет Сзол.

Алсат: Груевски пред да исчезне се слушнал со Заев?

Пулс24 - 25.11.2018

Поранешниот премиер Никола Груевски ги надитри полициските служби. Благодарение на добро организирано сценарио, тој избега од Македонија и сега ужива во азилот во Унгарија. Се чини дека таквиот план бил убаво смислен две недели порано при неговата ...

Груевски му е близок, но кој друг лидер му е добар пријател на Орбан

Фактор - 25.11.2018

Го засолни Никола Груевски па и покрај антибегалската политика му даде азил на својот добар пријател. Виктор Орбан нема многу пријатели, особено не затоа што отворено им се спротивставува на колегите во Европа.

Алсат М со детали како избегал од Македонија: Два дена пред бегството Груевски се поздравил со роднини и соработници

еМагазин - 25.11.2018

Телевизијата Алсат М објави дека поранешниот македонски премиер, сега пратеник, Никола Груевски, кој доби политички азил во Унгарија, избегал благодарение на добро организирано сценарио. Според телевизијата планот бил убаво смислен две недели порано ...

Унгарското разузнавање вметнато во равенката за бегството на Груевски

Н.Македонија - 25.11.2018

Унгарската разузнавачка служба го помогнала бегството на поранешниот македонски премиер Никола Груевски во Унгарија, според информациите од два неименувани извори кои се се запознаени со случајот, пишува „Политико“.

Скандалот со Груевски ја стави партијата на Орбан во пат-позиција во ЕУ

Deutsche Welle - 24.11.2018

Прифаќањето на барањето за азил на ексмакедонскиот премиер ја става партијата на Орбан во тешка ситуација не само во однос на ЕУ, туку и пред сестринската групација ЕПП во Европскиот парламент Виктор Орбан и неговата владејачка партија Фидес ќе ...

Груевски е четвртиот бегалец што добил азил во Унгарија по „Стоп сорос“ програмата

Фокус - 24.11.2018

Груевски е само четвриот азилант кому Унгарија му одобрила статус на бегалец под меѓународна заштита, откако владата на Виктор Орбан од први јули ја воведе таканаречената „Стоп сорос“ програма за мигранти.

Унгарски весник објави дека Груевски имал помош од унгарски разузнавачи

Фокус - 24.11.2018

Унгарските разузнавачки служби му помогнале на експремиерот Никола Груевски да избега, објави унгарскиот весник Политико Европа. Унгарските власти досега признаа дека унгарски диломати го спровеле Груевски до Будимпешта откако побарал азил во ...

Груевски пред да исчезне се слушнал со Заев?

Алсат-М - 24.11.2018

Поранешниот премиер Никола Груевски ги надитри полициските служби. Благодарение на добро организирано сценарио, тој избега од Македонија и сега ужива во азилот во Унгарија. Се чини дека таквиот план бил убаво смислен две недели порано при неговата ...

Алсат М: Груевски се слушнал со Заев еден ден пред да побегне преку Дебар со помош на унгарските служби

Фокус - 24.11.2018

Поранешниот премиер Никола Груевски планот за бегство во Унгарија го смислил две недели пред да побегне од државава, при неговата средба со унгарскиот амбасадор, објави Алсат М. „Еден ден пред датумот да се појави во затвор, тој создаде впечаток ...

Унгарската опозиција ќе бара парламентарна истрага за случајот Груевски

Фокус - 24.11.2018

Унгарската социјалистичка партија и другите опозициски партии подготвуваат заеднички план против доделувањето на азил на поранешниот македонски премиер Никола Груевски од страна на властите на чело со премиерот Виктор Орбан.

Парадоксот на Груевски, четврти азилант кој ја „победил“ стоп-Сорос програмата на Орбан

Телма - 24.11.2018

Груевски е само четврти азилант кому Унгарија му одобрила статус на бегалец под меѓународна заштита, откако од први јули, владата на Орбан ја воведе таканаречената Стоп сорос програма за мигранти, вели унгарската пратеничка Бернадет Сзол.

ВИДЕО: Протест во Будимпешта поради отстранувањето на универзитетот на Сорос

А1 On - 24.11.2018

Илјадници студенти излегоа денеска на улиците на Будимпешта за да побараат заштита на академските слободи и промена на владините мерки поради кои универзитетот основан од страна на американскиот милијардер, Џорџ Сорос, треба да биде дислоциран од ...

(Видео) Протест во Будимпешта поради отстранувањето на универзитетот на Сорос

Макфакс - 24.11.2018

Илјадници студенти излегоа денеска на улиците на Будимпешта за да побараат заштита на академските слободи и промена на владините мерки поради кои универзитетот основан од страна на американскиот милијардер, Џорџ Сорос, треба да биде дислоциран од ...

Студентски протести во Будимпешта против затворање на Соросовиот универзитет

+инфо - 24.11.2018

Студентите сметаат дека нападот врз ЦЕУ е напад врз академската и образовната слобода, владеењето на правото, 1500-те едукатори и вработени на универзитетот, па дури и демократските основи на европските фондации.

Груевски го „послужила среќата“ за азил, Унгарија годинава дала само четири

+инфо - 24.11.2018

За помалку од пет месеци, според унгарската независна пратеничка Бернадет Сзол, вкупно 165 бегалци аплицирале за азил во Унгарија. Груевски е четвриот азилант кому Унгарија му одобрила статус на бегалец под меѓународна заштита, откако владата на ...

Кој е Виктор Орбан – пастирот на унгарската нација (2)

+инфо - 24.11.2018

Со „политичкиот азил и доброволното киднапирање“ на Груевски,Орбан покажа до која мера е неговата политичка нескромност и бескрупулозност. Пред триесетина години Виктор Орбан, бил млад амбициозен револуционер и атеист.

Студентски протести во Будимпешта против затворање на Соросовиот универзитет

Слободен Печат - 24.11.2018

Неколку илјади студенти денеска протестираа на улиците на Будимпешта со барање да се подобрат академските слободи и ја повикаа тамошната влада да го потпише Договорот за универзитетот ЦЕУ основан од американскиот милијардер, Џорџ Сорос, јавуваат ...

„Политико“: Унгарските разузнавачки служби му помогнале на Груевски да избега

Независен - 24.11.2018

Белгија- Весникот „Политико Европа“ открива дека унгарските разузнавачки служби му помогнале на експремиерот Никола Груевски да избега. „Политико Европа“ се повикува на два извора со познавање на случајот.

„Политико”: Унгарските разузнавачки служби му помогнале на Груевски да избега

Слободен Печат - 24.11.2018

Весникот „Политико Европа” открива дека унгарските разузнавачки служби му помогнале на експремиерот Никола Груевски да избега. „Политико Европа” се повикува на два извора со познавање на случајот.

(ВИДЕО) Груевски, четврти азилант кој ја „победил“ стоп-Сорос програмата на Орбан

iPortal - 24.11.2018

Груевски е само четврти азилант кому Унгарија му одобрила статус на бегалец под меѓународна заштита, откако од први јули, владата на Орбан ја воведе таканаречената Стоп сорос програма за мигранти, вели унгарската пратеничка Бернадет Сзол, пренесува ...

„Политико“: Унгарските разузнавачки служби му помогнале на Груевски да избега

еМагазин - 24.11.2018

Весникот „Политико Европа“ открива дека унгарските разузнавачки служби му помогнале на експремиерот Никола Груевски да избега. Како што јави дописникот на МИА, „Политико Европа“ се повикува на два извора со познавање на случајот.

Шпекулации во недостаток на официјални информации: Груевски градел лажна слика дека се подготвува за затвор

Вечер Прес - 25.11.2018

И по повеќе од две недели нема одговор на прашањето како и на кој начин поранешниот македонски премиер и сегаше пратеник успеа избега во Унгарија и таму да добие азил. Информацијата дека Обвинителството за организиран криминал и корупција во ...

Унгарските разузнавачки служби му помогнале на Груевски

Фактор - 24.11.2018

Унгарските разузнавачки служби му помогнале на поранешниот премиер, Никола Груевски да избега, објави унгарскиот весник Политико Европа. Унгарските власти досега признаа дека унгарски диломати го спровеле Груевски до Будимпешта, откако побарал азил ...

Алсат: Груевски пред да избега се слушнал со Заев?!

Либертас - 24.11.2018

Поранешниот премиер Никола Груевски ги надитри полициските служби. Благодарение на добро организирано сценарио, тој избега од Македонија и сега ужива во азилот во Унгарија. Се чини дека таквиот план бил убаво смислен две недели порано при неговата ...

Што знаеме до сега за бегството на азилантот Груевски

еМагазин - 24.11.2018

Во недостаток на официјални информации од македонските власти, чија одговорност е бегството на поранешниот македонски премиер, сега пратеник, Никола Груевски, „мапата“ на неговото бегство во Унгарија ја „цртат“ регионалните медиуми и властите во ...

Унгарските разузнавачи извршители, а кој друг му помогна Груевски да избега од Македонија?

Локално - 24.11.2018

Унгарските разузнавачки служби му помогнале на поранешниот македонски премиер Никола Груевски да избега од земјата, соопштуваат од сајтот “Политико”, повикувајќи се на два одделни извора, истражувања за бегството на осудениот во Македонија поранешен ...

Колку е богат пријателот на Груевски, Виктор Орбан

еМагазин - 24.11.2018

За унгарскиот премиер Виктор Орбан, кој му даде прибежиште на избеганиот осуден поранешен македонски премиер Никола Груевски, сега унгарски азилант, со години се шпекулира дека благодарение на својата политичка моќ, успеал да „направи“ и огромно ...

ВИДЕО: Груевски, четврти азилант кој ја „победил“ стоп-Сорос програмата на Орбан

Либертас - 24.11.2018

Груевски е само четврти азилант кому Унгарија му одобрила статус на бегалец под меѓународна заштита, откако од први јули, владата на Орбан ја воведе таканаречената Стоп сорос програма за мигранти, вели унгарската пратеничка Бернадет Сзол, пренесува ...

Духот шета

iPortal - 24.11.2018

Ви пренесуваме дел од колумната на Горан Михајловски за СДК: Што сè не преживеа овој Груевски. Жилав е. Отпорен. Како лебарка е. Утре во Будимпешта да падне атомска бомба и од таму ќе се спаси.

Унгарската опозиција со силен адут против Орбан: Ќе бараат парламентарна истрага за азилот на Груевски

Бриф - 24.11.2018

Унгарската социјалистичка партија и другите опозициски партии подготвуваат заеднички план против доделувањето на азил на поранешниот македонски премиер Никола Груевски од страна на властите на чело со премиерот Виктор Орбан.

Само четворица добиле политички азил од Унгарија, Груевски единствен од Европа

Фактор - 24.11.2018

Само четворица во историјата на Унгарија ја имале привилегијата до добијат политички азил, односно статус на бегалец под меѓународна заштита, а еден од нив е поранешниот македонски премиер Никола Груевски.

Скандалот со Груевски ја стави партијата на Орбан во пат-позиција во ЕУ

Либертас - 24.11.2018

Прифаќањето на барањето за азил на ексмакедонскиот премиер ја става партијата на Орбан во тешка ситуација не само во однос на ЕУ, туку и пред сестринската групација ЕПП во Европскиот парламент, пишува Дојче веле .

Илјадници студенти на протест во Будимпешта поради отсранување на унивезитетот на Сорос

24Инфо - 24.11.2018

Илјадници студенти излегоа денеска на улиците на Будимпешта за да побараат заштита на академските слободи и промена на владините мерки поради кои универзитетот основан од страна на американскиот милијардер, Џорџ Сорос, беше дислоциран од Унгарија.

Унгарските разузнавачки служби му помогнале на Груевски да избега, пишува весникот „Политико Европа"

MTM - 24.11.2018

Весникот „Политико Европа" открива дека унгарските разузнавачки служби му помогнале на експремиерот Никола Груевски да избега. Како што јави дописникот на МИА, „Политико Европа" се повикува на два извора со познавање на случајот.

Груевски имал помош од унгарски разузнавачи?

1tv - 24.11.2018

Унгарските разузнавачки служби му помогнале на експремиерот Никола Груевски да избега, објави унгарскиот весник Политико Европа. Унгарските власти досега признаа дека унгарски диломати го спровеле Груевски до Будимпешта откако побарал азил во ...

Стоп-Сорос програма: Груевски е еден од четворицата кандидати кој добил политички азил во историјата на Унгарија

1tv - 24.11.2018

Во историјата на Унгарија само четворица ја имале привилегијата до добијат политички азил, односно статус на бегалец под меѓународна заштита, а еден од нив е експремиерот Никола Груевски. Пратеничка Бернадет Сзол потврди дека ова е дел од Стоп-Сорос ...

Груевски е четвртиот азилант во Унгарија по воведувањето на „Стоп сорос“ програмата на Орбан

1tv - 24.11.2018

Пет месеци откако унгарската влада на Виктор Орбан ја воведе програмата „Стоп сорос за мигранти“, бегалецот Никола Груевски со статус на четвртиот азилант со меѓународна заштита. Со ваква изјава за унгарските медиуми, пратеничката Вернадет Сзол.

Орбан: Сорос е впуштен во прогонот против Груевски

Канал5 - 23.11.2018

Без поранешниот премиер на Македонија, Никола Груевски, ќе беше потешко да се заштити унгарската граница, вели во интервју за унгарските медиуми премиерот на Унгарија, Виктор Орбан, запрашан за азилот кој Груевски го доби.

Орбан: Груевски е сојузник на унгарскиот народ

Алсат-М - 23.11.2018

„Без поранешниот македонски премиер, ќе беше многу потешко да ја одбраниме границата на Унгарија од мигрантскиот бран и покрај тоа што изградивме ограда. Тој побара помош и ние му помогнавме“, рече унгарскиот премиер, Виктор Орбан за време на ...

Орбан: Груевски е мој сојузник, зад неговиот прогон стои Сорос

Фокус - 23.11.2018

Организацијата на Џорџ Сорос стои зад прогонот на поранешниот македонски премиер Никола Груевски, изјави денеска унгарскиот премиер Виктор Орбан во интервју за радиото „Кошут“. Според Орбан, било нормално Будимпешта да му помогне на поранешниот ...

Орбан: Без Груевски тешко ќе ги одбраневме унгарските граници

Телма - 23.11.2018

Унгарскиот премиер Виктор Орбан за одобрениот азил на Груевски рече дека без него ќе било потешко да се заштити унгарската граница за тоа Унгарија праведно ги третира соработниците, и истакна дека Груевски е негов соработник исто како и на ...

„Лајкот” на Путин и Трамп за азилот на Груевски

Deutsche Welle - 23.11.2018

Бегството на Груевски е скандал. Скандал за домашните институции, скандал за Унгарија, скандал за ЕУ. Но пред сѐ скандал во очите на македонската јавност која чека одговор од своите институции, но и од ЕУ.

Орбан: Груевски е пријател и сојузник

Deutsche Welle - 23.11.2018

Унгарскиот премиер Виктор Орбан за првпат јавно се изјасни за азилот на поранешниот македонски премиер Никола Груевски. Во интервју за радиото Кошут, Орбан рече дека без Груевски било невозможно да се одбранат границите Без поранешниот македонски ...

Орбан: Груевски ми е сојузник, а кон сојузниците треба да сме чесни

Канал5 - 23.11.2018

Виктор Орбан си го отвори срцето за случајот Груевски. Во интервју за државното радио Кошут, унгарскиот премиер вели дека доделениот политички азил е природна реакција, кога сојузник од сојузник ќе побара помош.

Духот шета

Сакам да кажам - 23.11.2018

1 Што сè не преживеа овој Груевски. Жилав е. Отпорен. Како лебарка е. Утре во Будимпешта да падне атомска бомба и од таму ќе се спаси. А ние, еве тече веќе трета година од објавувањето на бомбите, а уште не можеме да се ослободиме од него.

Екстрадицијата ќе биде разгледана, но… Ќе ја гарантираме безбедноста на Груевски, вели Орбан

ТВ21 - 23.11.2018

Со Груевски се познавам одамна, ми беше колега. Без него ќе беше тешко да се брани унгарската граница од мигантскиот бран. Со овие зборови премиерот на Унгарија Виктор Орбан го почна одговорот на прашањето на новинарката на „Кошут Радио“за барањата ...

Орбан: Груевски ми е сојузник, а кон сојузниците треба да сме чесни

+инфо - 23.11.2018

Во своите редовно петочно радио интервју премиерот на Унгарија Виктор Орбан покрај другото зборува и за најактуелното прашање азилот на поранешниот македонски премиер, а сега осуденик и бегалец Никола Груевски.

Орбан: Нормално е Будимпешта да му помогне на Груевски оти тој помогна во напливот на мигранти

МКД - 23.11.2018

Организацијата на Џорџ Сорос стои зад прогонот на поранешниот македонски премиер Никола Груевски, изјави денеска унгарскиот премиер Виктор Орбан во интервју за радиото „Кошут". Според Орбан, било нормално Будимпешта да му помогне на поранешниот ...

Орбан: Груевски е мој сојузник, зад неговиот прогон стои Сорос

Сител - 23.11.2018

Организацијата на Џорџ Сорос стои зад прогонот на поранешниот македонски премиер Никола Груевски, изјави денеска унгарскиот премиер Виктор Орбан во интервју за радиото „Кошут“. Според Орбан, било нормално Будимпешта да му помогне на поранешниот ...

Орбан: Унгарија примила многу луѓе но никој не бил поважен од Груевски

Press24 - 23.11.2018

Орбан вели дека Унгарија никогаш не примила позначаен човек од Груевски. Унгарискиот премиер вели дека ова е правна битка. „ Без поранешниот македонски премиер, ќе беше многу потешко да ја одбраниме границата на Унгарија од мигрантскиот бран и ...

Орбан го брани азилот за Груевски и обвинува за политички игри и во македонското правосудство

Нетпрес - 23.11.2018

Унгарскиот премиер Виктор Орбан во петокот ја бранеше одлуката на Унгарија на поранешниот македонскиот премиер Никола Груевски, кој е осуден во случајот „Тенк“ за набавка на блиндираниот „мерцедес“ на две години затвор, да му пружи политички изаил и ...

Орбан: Груевски е мој сојузник, тој помогна Унгарија да се одбрани од напливот на мигранти

Слободен Печат - 23.11.2018

Организацијата на Џорџ Сорос стои зад прогонот на поранешниот македонски премиер Никола Груевски, изјави денеска унгарскиот премиер Виктор Орбан во интервју за радиото „Кошут”. Според Орбан, било нормално Будимпешта да му помогне на поранешниот ...

Орбан се јави: Груевски помогна за одбрана на Унгарија од мигранти

Нова ТВ - 23.11.2018

Организацијата на Џорџ Сорос стои зад прогонот на поранешниот македонски премиер Никола Груевски, изјави денеска унгарскиот премиер Виктор Орбан во интервју за радиото „Кошут“пренесе МИА. Според Орбан, било нормално Будимпешта да му помогне на ...

ЕКСКЛУЗИВНО: Груевски имал унгарско државјанство уште во Македонија ?

Слободен Печат - 23.11.2018

Голема е веројатноста експремиерот Никола Груевски да имал унгарско државјанство уште пред да одлучи да избега од правдата во земјава, тврдат правните експерти. Според нив, доказ за такво нешто е патниот лист што на македонскиот бегалец му бил ...

Разјаснете дали власта му помогна на Груевски да избега

Независен - 23.11.2018

Ерол Ризаов Првичниот молк на Европа беше погрешно протолкуван во овдешната партизирана јавност како поддршка на гостопримството на идеолошкиот двојник на Виктор Орбан од Македонија. Давањето азил на поранешен премиер осуден на две години затвор, ...

Орбан застана зад Груевски

Глас на Америка - 23.11.2018

Како премиер на Македонија, Никола Груевски имаше клучна улога во мигрантската криза и без него тешко ќе беше да се одбрани унгарската граница, вели унгарскиот премиер Орбан Виктор Орбан отворено застана во заштита на Никола Груевски.

Орбан: Сорос стои зад прогонот на Груевски

Алфа - 23.11.2018

Нормално е Будимпешта да му помогне на поранешниот македонски премиер Никола Груевски бидејќи тој многупати помогнал Унгарија да се одбрани од напливот на мигранти. Ова во интервју за унгарското радио „Кошут“ го истакна унгарскиот премиер Виктор ...

Орбан: Груевски е сојузник, а со сојузниците треба да бидеме чесни

Сител - 23.11.2018

Унгарските власти ќе ја гарантираат безбедноста на Груевски кој во Македонија се соочува со комплицирани судски битки, вели унгарскиот премиер за радио Кошут. Во првото интервју по одобреното барање за азил на Груевски, Орбан потенцира дека според ...

Орбан: Груевски ми е сојузник, прогонет е од Сорос

Независен - 23.11.2018

Организацијата на Џорџ Сорос стои зад прогонот на поранешниот македонски премиер Никола Груевски, изјави денеска унгарскиот премиер Виктор Орбан во интервју за радиото „Кошут“. Според Орбан, било нормално Будимпешта да му помогне на поранешниот ...

Орбан: Сорос е впуштен во прогонот против Груевски, а тој е мој соработник

Курир - 23.11.2018

Без поранешниот премиер на Македонија, Никола Груевски, ќе беше потешко да се заштити унгарската граница, вели премиерот на Унгарија, Виктор Орбан, запрашан за азилот кој Груевски го доби.

Земји на чудата, Груевски, Хернанди и Орбан

МКД - 23.11.2018

Нѐ предадовте, им рече унгарскиот премиер на Хрватска за нивната црвена потерница по еден од највлијателните бизнисмени во Унгарија. Македонскиот министер за дипломатија, многу концизно го терминираше случајот „Груевски-Орбан“ - иронија и парадокс.

Кој е Виктор Орбан – пастирот на унгарската нација (1)

+инфо - 23.11.2018

„Социјалистите се најголемите непријатели на слободата! Мои најверни следбеници се пензионерите и вистинските унгарски семејства“ – изјави Виктор Орбан, апсолутниот победник на последните парламентарни избори во април 2018 во Унгарија.

Груевски веќе има унгарски пасош - едно нешто го „издава"?

Press24 - 23.11.2018

Правниот експерт Александар Тортевски тврди дека Никола Груевски според тоа како се одвива ситуацијата најверојатно веќе има стекнато унгарско државјанство. Документот кој на Груевски му бил издаден во унгарската амбасада во Тирана и му ја отворил ...

Орбан: Сорос е впуштен во прогонот против Груевски, а тој е мој соработник

Макфакс - 23.11.2018

Без поранешниот премиер на Македонија, Никола Груевски, ќе беше потешко да се заштити унгарската граница , вели премиерот на Унгарија, Виктор Орбан, запрашан за азилот кој Груевски го доби.

Орбан: Сорос е впуштен во прогонот против Груевски

А1 On - 23.11.2018

Без поранешниот премиер на Македонија, Никола Груевски, ќе беше потешко да се заштити унгарската граница, вели премиерот на Унгарија, Виктор Орбан, запрашан за азилот кој Груевски го доби.

Орбан: Груевски искрено ги третира своите сојузници

Press24 - 23.11.2018

„Без поранешниот македонски премиер, ќе беше многу потешко да ја одбраниме границата на Унгарија од мигрантскиот бран и покрај тоа што изградивме ограда. Тој побара помош и ние му помогнавме“.

Орбан - Зад прогонот на Груевски стои Сорос

Р.С.Европа - 23.11.2018

Организацијата на Џорџ Сорос стои зад прогонот на поранешниот македонски премиер Никола Груевски, изјави денеска унгарскиот премиер Виктор Орбан во интервју за радиото „Кошут“. Според Орбан, било нормално Будимпешта да му помогне на поранешниот ...

Орбан: Груевски е сојузник на унгарскиот народ

Тера - 23.11.2018

„Без поранешниот македонски премиер, ќе беше многу потешко да ја одбраниме границата на Унгарија од мигрантскиот бран и покрај тоа што изградивме ограда. Тој и тогаш побара помош и ние му помогнавме“, рече унгарскиот премиер, Виктор Орбан за време ...

„Лајкот” на Путин и Трамп за азилот на Груевски

Бриф - 23.11.2018

Бегството на Груевски е скандал. Скандал за домашните институции, скандал за Унгарија, скандал за ЕУ. Но пред сѐ скандал во очите на македонската јавност која чека одговор од своите институции, но и од ЕУ.

(ФОТО) Груевски полни насловни страници во Унгарија

Бриф - 23.11.2018

Уште еден унгарски неделник му посвети насловна страница на поранешниот македонски премиер. Овојпат тој е прикажан како со скинати синџири на нозете гази врз ...

„Лајкот” на Путин и Трамп за азилот на Груевски

Либертас - 23.11.2018

Бегството на Груевски е скандал. Скандал за домашните институции, скандал за Унгарија, скандал за ЕУ. Но пред сѐ скандал во очите на македонската јавност која чека одговор од своите институции, но и од ЕУ.

Орбан: Организацијата на Сорос стои зад прогонот на Груевски

Мета - 23.11.2018

Организацијата на Џорџ Сорос стои зад прогонот на поранешниот македонски премиер Никола Груевски, изјави денеска унгарскиот премиер Виктор Орбан во интервју за радиото „Кошут“. Според Орбан, било нормално Будимпешта да му помогне на поранешниот ...

Орбан: Унгарија примила многу луѓе но никој не бил поважен од Груевски

Centar - 23.11.2018

Орбан вели дека Унгарија никогаш не примила позначаен човек од Груевски. Унгарискиот премиер вели дека ова е правна битка. „Без поранешниот македонски премиер, ќе беше многу потешко да ја одбраниме границата на Унгарија од мигрантскиот бран и покрај ...

Орбан: Груевски е мој сојузник, зад неговиот прогон стои Сорос

Вечер Прес - 23.11.2018

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека зад прогонот на поранешниот македонски премиер Никола Груевски стои организацијата на Џорџ Сорос. Во интервју за унгарското радио „Кошут” , на прашањето за барањето од Македонија за екстрадиција, рече дека ...

Орбан: Груевски е наш сојузник, не заштити од наезда на илегални емигранти

Фактор - 23.11.2018

"Без поранешниот македонски премиер, ќе имаме многу тешкотии да ги заштитиме границите на Унгарија од бранови на бегалци, иако ставивме ограда. Тој, исто така, побара помош и ние помогнавме ", рече унгарскиот премиер Виктор Робан во своето гостување ...

„Лајкот” на Путин и Трамп за азилот на Груевски

iPortal - 23.11.2018

Бегството на Груевски е скандал. Скандал за домашните институции, скандал за Унгарија, скандал за ЕУ. Но пред сѐ скандал во очите на македонската јавност која чека одговор од своите институции, но и од ЕУ.

(Видео) Релациите меѓу ВМРО-ДПМНЕ и Виктор Орбан

Либертас - 23.11.2018

Во 2001-та година време на владеењето на Љупчо Георгиевски за 350 милиони евра „Маѓар Телеком“ го купува Македонски телеком. Со оваа зделка компанијата си обезбедува 4 годишен монопол на македонскиот пазар бидејќи државата е обврзана договор за ...

ШОКИРАНИ, ЛУТИ И РАЗОЧАРАНИ: Унгарците против ВИП азилот на Груевски

Фактор - 23.11.2018

Мнозинството Унгарци се згрозени, лути и разочарани поради фактот што поранешниот македонски премиер Никола Груевски го доби статусот на бегалец од унгарските власти, покажува истражување направено од „Pulzus Research“.

Орбан: Сорос е впуштен во прогонот против Груевски, а тој е мој соработник

Centar - 23.11.2018

Без поранешниот премиер на Македонија, Никола Груевски, ќе беше потешко да се заштити унгарската граница, вели премиерот на Унгарија, Виктор Орбан, запрашан за азилот што Груевски го доби.

Екстрадицијата ќе биде разгледана, но… Ќе ја гарантираме безбедноста на Груевски, вели Орбан

4NEWS - 23.11.2018

Со Груевски се познавам одамна, ми беше колега. Без него ќе беше тешко да се брани унгарската граница од мигантскиот бран. Со овие зборови премиерот на Унгарија Виктор Орбан го почна одговорот на прашањето на новинарката на „Кошут Радио“за барањата ...

(Видео) Релациите меѓу ВМРО-ДПМНЕ и Виктор Орбан

iPortal - 23.11.2018

Во 2001-та година време на владеењето на Љупчо Георгиевски за 350 милиони евра „Маѓар Телеком“ го купува Македонски телеком. Со оваа зделка компанијата си обезбедува 4 годишен монопол на македонскиот пазар бидејќи државата е обврзана договор за ...

Духот шета

Либертас - 23.11.2018

Ви пренесуваме дел од колумната на Горан Михајловски за СДК: Што сè не преживеа овој Груевски. Жилав е. Отпорен. Како лебарка е. Утре во Будимпешта да падне атомска бомба и од таму ќе се спаси.

Орбан: Груевски е мој сојузник, зад неговиот прогон стои Сорос

MTM - 23.11.2018

Организацијата на Џорџ Сорос стои зад прогонот на поранешниот македонски премиер Никола Груевски, изјави денеска унгарскиот премиер Виктор Орбан во интервју за радиото „Кошут“. Според Орбан, било нормално Будимпешта да му помогне на поранешниот ...

Орбан за Груевски: Ни ги заштити границите, го прогонува Сорос

Локално - 23.11.2018

Унгарскиот премиер Виктор Орбан вели дека поранешниот македонски премиер Никола Груевски придонел за заштита на унгарската граница и дека од друга страна го прогонуваат организации поврзани со Џорџ Сорос.

Орбан: Груевски е сојузник на унгарскиот народ

Либертас - 23.11.2018

„Без поранешниот македонски премиер, ќе беше многу потешко да ја одбраниме границата на Унгарија од мигрантскиот бран и покрај тоа што изградивме ограда. Тој и тогаш побара помош и ние му помогнавме“, рече унгарскиот премиер, Виктор Орбан за време ...

Орбан: Груевски е мој сојузник, зад неговиот прогон стои Сорос

Локално - 23.11.2018

Организацијата на Џорџ Сорос стои зад прогонот на поранешниот македонски премиер Никола Груевски, изјави денеска унгарскиот премиер Виктор Орбан во интервју за радиото „Кошут“. Според Орбан, било нормално Будимпешта да му помогне на поранешниот ...

Орбан: Сорос е впуштен во прогонот против Груевски, а тој е мој соработник

24Инфо - 23.11.2018

Без поранешниот премиер на Македонија, Никола Груевски, ќе беше потешко да се заштити унгарската граница , вели премиерот на Унгарија, Виктор Орбан, запрашан за азилот кој Груевски го доби.

Орбан: Груевски е мој сојузник, зад неговиот прогон стои Сорос

iPortal - 23.11.2018

Организацијата на Џорџ Сорос стои зад прогонот на поранешниот македонски премиер Никола Груевски, изјави денеска унгарскиот премиер Виктор Орбан во интервју за радиото „Кошут“. Според Орбан, било нормално Будимпешта да му помогне на поранешниот ...

Орбан гостин во радио емисија: Го бранеше Груевски

Бриф - 23.11.2018

„Без поранешниот македонски премиер, ќе беше многу потешко да ја одбраниме границата на Унгарија од мигрантскиот бран и покрај тоа што изградивме ограда. Тој побара помош и ние му помогнавме“, рече унгарскиот премиер, Виктор Орбан за време на ...

Дали Груевски веќе има унгарски пасош?

Фактор - 23.11.2018

Правниот експерт Александар Тортевски тврди дека Никола груевск, според тоа како се одвива ситуацијата со бегството на поранешниот македонски премиер, најверојатно веќе има стекнато унгарско државјанство.

Унгарија ја брани својата одлука да му даде засолниште на Груевски

MTM - 23.11.2018

Европската Унија ја критикува Будимпешта, а Орбан го обвинува Скопје дека игра политички игри. Унгарија ја бранеше својата одлука да му даде засолниште на поранешниот македонски премиер Никола Груевски.

Орбан: Луѓето кои не напаѓаат за Груевски се идентични како оние кои ја поддржуваат миграцијата

Фактор - 23.11.2018

Унгарскиот премиер, Виктор Орбан рече дека луѓето кои ја напаѓаат Унгарија за давање азил на поранешниот македонски премиер Никола Груевски се „идентични" со оние луѓе и организации кои ја поддржуваат миграцијата, пренесува thehungaryjournal .

Орбан: Груевски е мој сојузник, зад неговиот прогон стои Сорос

еМагазин - 23.11.2018

Организацијата на Џорџ Сорос стои зад прогонот на поранешниот македонски премиер Никола Груевски, изјави денеска унгарскиот премиер Виктор Орбан во интервју за радиото „Кошут“. Според Орбан, било нормално Будимпешта да му помогне на поранешниот ...

Орбан: Груевски е мој сојузник, зад неговиот прогон стои Сорос

Н.Македонија - 23.11.2018

Организацијата на Џорџ Сорос стои зад прогонот на поранешниот македонски премиер Никола Груевски, изјави денеска унгарскиот премиер Виктор Орбан во интервју за радиото „Кошут“. Според Орбан, било нормално Будимпешта да му помогне на поранешниот ...

Можно е Груевски да има(л) и унгарско државјанство?

365 - 23.11.2018

Во вчерашното издание на „Click Plus“ на ТВ21 , адвокатот Александар Тортевски рече дека не треба да се исклучува можноста Груевски да има и унгарско државјанство, т.е. дека истото го имал уште пред бегството.

Орбан за Груевски: Човек треба чесно да се однесува кон своите сојузници

365 - 23.11.2018

Во денешното интервју на „Kossuth Radio“, унгарскиот премиер Виктор Орбан истакна дека, како поранешен лидер на блиска земја што имала клучна улога во справувањето со нелегалната миграција, Груевски не само што е негов, туку е сојузник и на ...

(Видео) Релациите меѓу ВМРО-ДПМНЕ и Виктор Орбан

1tv - 23.11.2018

Во 2001-та година време на владеењето на Љупчо Георгиевски за 350 милиони евра „Маѓар Телеком“ го купува Македонски телеком. Со оваа зделка компанијата си обезбедува 4 годишен монопол на македонскиот пазар бидејќи државата е обврзана договор за ...

Орбан: Груевски е мој сојузник, зад неговиот прогон стои Сорос

1tv - 23.11.2018

Организацијата на Џорџ Сорос стои зад прогонот на поранешниот македонски премиер Никола Груевски, изјави денеска унгарскиот премиер Виктор Орбан во интервју за радиото „Кошут“. Според Орбан, било нормално Будимпешта да му помогне на поранешниот ...

Орбан го спасува својот пријател Груевски од инсталациите на Сорос во Македонија

AKO - 23.11.2018

Унгарскиот премиер, Виктор Орбан, без заобиколување во интервју за радиото ,,Кошут“, објави дека тој лично стои зад бегството на Никола Груевски. Тој кажа дека Груевски му е личен пријател и дека неговата безбедност практично му е поважна од ...

Случај Груевски: Орбан ѝ покажа среден прст на ЕУ

Deutsche Welle - 22.11.2018

Онака како што Груевски го криеше својот грабеж зад лажните антички столбови, така и Орбан ја штити својата олигархиска економија со тврдење дека таа им служи на националните интереси, пишува печатот на германски јазик.

Нов плакат со Груевски низ Будимпешта

Телма - 22.11.2018

Никола Груевски продолжува да е актуелна тема во Будимпешта. Утринава, нов плакат со негова фотографија во маичка со лисици и натпис „Ја сакам Унгарија“ е поставен на улица во Будимпешта. На постерот пишува „Зошто го крие Орбан македонскиот ...

Анализа: Унгарски политиколози, Зошто Орбан му помага на Груевски и каде е тука Москва?

Алсат-М - 22.11.2018

Политички експерти, опозиционери и повеќе невладини организации и аналитичари од Унгарија и регионот деновиве бараат логичен одговор на прашањето – зошто Орбан му овозможи прибежиште на осудениот екс-премиер Груевски.

ВИДЕО: Груевски добил унгарско државјанство?

ТВ21 - 22.11.2018

Адвокатот Александар Тортевски во вечерашното издание на „Click Plus“ на ТВ21 вели дека Груевски можно е да има и унгарско државјанство. Тој потсетува на патот по кој Груевски од Македонија завршил во Унгарија, ставајќи акцент на документот кој на ...

Со маичка „Ја сакам Унгарија“ и одврзани лисици, Груевски се најде на насловна страница на магазинот „ХВГ“

ТВ21 - 22.11.2018

Екс македонскиот премиерот Никола Груевски се појави на насловната страница на најновото неделно политичко издание „ХВГ“. Груевски е монтиран со маичка на која пишува „Ја сакам Унгарија“ и на која има одврзани лисици, алудирајќи на тоа дека да не ...

Никола Груевски на билборд во Унгарија

Канал5 - 22.11.2018

Македонскиот екс премиер Никола Груевски на билборд прикажан дека ја сака Унгарија. Поранешниот премиер на Македонија Никола Груевски се појави на насловната страница на водечкиот економски магазин во Унгарија , „ХВГ“.

Груевски на насловна во Унгарија со одврзани лисици

Фокус - 22.11.2018

Поранешниот премиер на Македонија Никола Груевски се појави на насловната страница на водечкиот економски магазин во Унгарија , „ХВГ“. Реклама за новиот број на магазинот „ХВГ“ со Груевски на насловната страница се појави на билборд во Будимпешта.

Унгарски портал: Орбан лут на Хрватска

Независен - 22.11.2018

После неколку недели во кои односите меѓу Хрватска и Унгарија ги одбележија позитивни гестови, пред неколку дена дошло до заладување на односите, пишува унгарскиот портал Индекс.ху. Порталот наведува дека Орбан е многу лут на Хрватска поради ...

Груевски на насловната страница на унгарскиот магазин „ХВГ“

МКД - 22.11.2018

Зошто Орбан го крие македонскиот бегалец е прашањето кое уредништвото на магазинот „ХВГ“ го упатува до нивниот премиер.Плакати од насловната страница на овој магазин се залепени насекаде по Будимпешта.

Орбан со Груевски ѝ покажува мускули на Европа

МКД - 22.11.2018

Со давањето политички азил на избеганиот македонски политичар Никола Груевски, премиерот на Унгарија, Виктор Орбан, ја нагласува својата амбиција за лидер што сака да ја смени политиката во Европа и создава слика дека не му е гајле што мисли Брисел, ...

Европскиот парламент ќе го разгледува азилот на Груевски

Независен - 22.11.2018

Унгарскиот европски пратеник Питер Ниделмулер од Социјалистичката партија за 1ТВ изјави дека прашањето на унгарскиот азил за Никола Груевски е европско прашање кое ќе биде отворено на повеќе нивоа во ЕУ.

Никола Груевски се појави на билборд во Унгарија

Слободен Печат - 22.11.2018

Реклама за новиот број на магазинот „ХВГ“ со Груевски на насловната страница се појави на билборд во Будимпешта. Поранешниот премиер на Македонија Никола Груевски се појави на насловната страница на водечкиот економски магазин во Унгарија , „ХВГ“ .

Груевски со лисици во облик на срце (ФОТО)

+инфо - 22.11.2018

Македонскиот екс премиер Никола Груевски кој пребега од Македонија за да не лежи затвор за предметот „Тенк“ и кој стана унгарски азилант се појави на насловната страница на водечкиот економски магазин во Унгарија „ХВГ“.

ФОТО: Груевски на билборд во Унгарија

Press24 - 22.11.2018

Поранешниот премиер на Македонија Никола Груевски се појави на насловната страница на водечкиот економски магазин во Унгарија , „ХВГ“, а реклама за магазинот се појави и на билборд, пренесе ...

Груевски со лисици и маичка со натпис: „Ја сакам Унгарија“

Макфакс - 22.11.2018

Постер со фотографија од експремиерот Никола Груевски, со лисици и маичка со натпис: „Ја сакам Унгарија“, утрово е поставен на улица во Будимпешта. На постерот пишува: „Зошто Орбан го крие македонскиот бегалец?“ Неделава и на фасадата на унгарскиот ...

Груевски во маичка со лисици и натпис „Ја сакам Унгарија“

А1 On - 22.11.2018

Постер со фотографија од поранешниот премиер на Македонија, Никола Груевски во маичка со лисици и натпис „Ја сакам Унгарија“, утрово е поставен на улица во Будимпешта. На постерот пишува „Зошто го крие Орбан македонскиот бегалец?“.

Ликот на Груевски е насекаде низ Будимпешта

Тера - 22.11.2018

Ликот на Никола Груевски може да се забележи на насловни страници, билборди, плакати и постери низ Будимпешта, кои претставуваат постојан потсетник на случајот со азил за поранешниот македонски премиер кој е во центарот на вниманието на унгарската ...

Груевски со лисици и маичка со натпис: „Ја сакам Унгарија“

Centar - 22.11.2018

Постер со фотографија од експремиерот Никола Груевски, со лисици и маичка со натпис: „Ја сакам Унгарија“, утрово е поставен на улица во Будимпешта. На постерот пишува: „Зошто Орбан го крие македонскиот бегалец?“ Неделава и на фасадата на унгарскиот ...

ВИДЕО: Груевски добил унгарско државјанство?

4NEWS - 22.11.2018

Адвокатот Александар Тортевски во вечерашното издание на „Click Plus“ на ТВ21 вели дека Груевски можно е да има и унгарско државјанство. Тој потсетува на патот по кој Груевски од Македонија завршил во Унгарија, ставајќи акцент на документот кој на ...

(ФОТО) Унгарците вака го „дриблаат“ Груевски

Фактор - 22.11.2018

Ширум Будимпшета осамнаа билборди со ликот на Нкола Груевски. На билбордите на насловна страница на водечкиот економски магазин „ХВГ“ се појавува Груевски со порака „Ја сакам Унгарија“ под која веднаш има лисици.

Со маичка „Ја сакам Унгарија“ и одврзани лисици, Груевски се најде на насловна страница на магазинот „ХВГ“

4NEWS - 22.11.2018

Екс македонскиот премиерот Никола Груевски се појави на насловната страница на најновото неделно политичко издание „ХВГ“. Груевски е монтиран со маичка на која пишува „Ја сакам Унгарија“ и на која има одврзани лисици, алудирајќи на тоа дека да не ...

(ФОТО) Груевски на билборд во Унгарија

Бриф - 22.11.2018

Реклама за новиот број на магазинот „ХВГ“ со Груевски на насловната страница се појави на билборд во Будимпешта. Поранешниот премиер на Македонија Никола Груевски е на насловната страница на водечкиот економски магазин во Унгарија, ...

Унгарски портал: Орбан лут на Хрватска

Либертас - 22.11.2018

После неколку недели во кои односите меѓу Хрватска и Унгарија ги одбележија позитивни гестови, пред неколку дена дошло до заладување на односите, пишува унгарскиот портал Индекс.ху. Порталот наведува дека Орбан е многу лут на Хрватска поради ...

(Фото) Груевски на насловна на унгарскиот магазинот ХВГ: “Ја сакам Унгарија“

еМагазин - 22.11.2018

Поранешниот македонски премиер, Никола Груевски, кој избега во Унгарија и таму доби политички азил, останува во фокусот на унгарските медиуми. Тој се најде на насловната страна на унгарскиот економски магазин, ХВГ, со наслов „Ја сакам Унгарија“.

Груевски на насловна во Унгарија со одврзани лисици

iPortal - 22.11.2018

Поранешниот премиер на Македонија Никола Груевски се појави на насловната страница на водечкиот економски магазин во Унгарија , „ХВГ“. Реклама за новиот број на магазинот „ХВГ“ со Груевски на насловната страница се појави на билборд во Будимпешта.

АМБИЦИИ ДА ЈА ОСВОИ ЕВРОПА: Зошто Орбан го прими во „прегратка“ Груевски ?

Фактор - 22.11.2018

Со давањето на политички азил на Никола Груевски, унгарскиот премиер покажал дека има амбиции да биде лидер и на европски терен, пишува РСЕ на српски ајзик. Уредникот и директор на унгарскиот истражувачки портал „Atlatszo“ Тамаш Бодоки за Радио ...

Официјално Никола Груевски конечно се појави во Унгарија! (фото)

MTM - 22.11.2018

Поранешниот премиер на Македонија и почесниот претседател на ВМРО ДПМНЕ, Никола Груевски се појави во Унгарија! Тој беше прикажан на еден билборд со наслов дека ја сака Унгарија со одврзани лисици...

Азилот на Груевски главна тема и во Будимпешта

CivilMedia - 22.11.2018

Bo Будимпешта осамнаа билборди со ликот на бегалецот Никола Груевски. На билбордите на насловна страница на водечкиот економски магазин „ХВГ“ се појавува Груевски со порака „Ја сакам Унгарија“ под која веднаш има лисици.

ГРУЕВСКИ СЕ СОКРИ КАЈ ОРБАН: Кој му го дозволи бегството?

Фактор - 22.11.2018

Не е јасно како Никола Груевски избега од Македонија. Постапија ли властите доста наивно? Поранешниот македонски премиер Груевски е во Унгарија, и доби политички азил лично од Виктор Орбан.

Мијалков: „Ја сакам Шутка“

CivilMedia - 22.11.2018

По објавувањето на постер со фотографија од екс-премиерот Никола Груевски, со лисици и маичка со натпис: „Ја сакам Унгарија“, а на постерот пишува: „Зошто Орбан го крие македонскиот бегалец?“, на социјалните мрежи се појави фотомонтажа со ликот на ...

Никола главна ѕвезда во Будимпешта

Вечер Прес - 22.11.2018

Ликот на поранешниот македонски премиер Никола Груевски кој деновиве доби азил во Унгарија, вчера изутрина осамна на плакати излепени низ Будимпешта. На плакатот Груевски е во бела маичка на која може да се прочита ,,Ја сакам Унгарија#, а срценцата ...

Унгарски портал: Орбан лут на Хрватска

MTM - 22.11.2018

После неколку недели во кои односите меѓу Хрватска и Унгарија ги одбележија позитивни гестови, пред неколку дена дошло до заладување на односите, пишува унгарскиот портал Индекс.ху. Порталот наведува дека Орбан е многу лут на Хрватска поради ...

Има ли сличност со Боркица Груевска, која е Анико Леваи – сопругата на Виктор Орбан

iPortal - 22.11.2018

Виктор Орбан е унгарски политичар кој е премиер на Унгарија од 2010-та година. Деновиве е актуелен во нашата земја поради политичкиот азил кој му го додели на екс-премиерот Никола Груевски.

Европскиот парламент ќе го разгледува азилот на Груевски

Локално - 22.11.2018

Европскиот парламент ќе го разгледува азилот на Груевски Унгарскиот европски пратеник Питер Ниделмулер од Социјалистичката партија за 1ТВ изјави дека прашањето на унгарскиот азил за Никола Груевски е европско прашање кое ќе биде отворено на повеќе ...

Ликот на Груевски со лисици и маичка – „Ја сакам Унгарија“ низ цела Будимпешта

Либертас - 22.11.2018

Постер со фотографија од експремиерот Никола Груевски, со лисици и маичка со натпис: „Ја сакам Унгарија“, утрово е поставен на улица во Будимпешта. На постерот пишува: „Зошто Орбан го крие македонскиот бегалец? Груевски на 9 ноември требаше да се ...

Може ли Груевски да ја деактивира нуклеарната опција за Орбан

Н.Македонија - 22.11.2018

Откако не му успеа да ги омекне срцата на европските колеги со посвојувањето носорог од една зоолошка градина, при што, освен љубов кон загрозените животни, покажа и завидно ниво демократски капацитет повикувајќи ја унгарската јавност да му предложи ...

Ликот на Груевски е насекаде низ Будимпешта

Н.Македонија - 22.11.2018

Ликот на Никола Груевски може да се забележи на насловни страници, билборди, плакати и постери низ Будимпешта, кои претставуваат постојан потсетник на случајот со азил за поранешниот македонски премиер кој е во центарот на вниманието на унгарската ...

Груевски со лисици и маичка – „Ја сакам Унгарија“

1tv - 22.11.2018

Постер со фотографија од експремиерот Никола Груевски, со лисици и маичка со натпис: „Ја сакам Унгарија“, утрово е поставен на улица во Будимпешта. На постерот пишува: „Зошто Орбан го крие македонскиот бегалец? Избеганиот осуден премиер Никола ...

Груевски е ,,ѕвезда“ во Унгарија, неговиот лик е на насловни страници и на билборди

AKO - 22.11.2018

Никола Груевски во бела маичка со натпис ,,Ја сакам Унгарија” и полициски лисици наместо срценца. Ваква плаката со ликот на македонскиот азилант во оваа земја, осамна утрината на плакати низ Будимпешта , но и како насловна страница ,а еден од ...

Унгарски портал: Орбан лут на Хрватска

1tv - 22.11.2018

После неколку недели во кои односите меѓу Хрватска и Унгарија ги одбележија позитивни гестови, пред неколку дена дошло до заладување на односите, пишува унгарскиот портал Индекс.ху. Порталот наведува дека Орбан е многу лут на Хрватска поради ...

Бодоки: Орбан со Груевски ѝ покажува сила на Европа и им вели дека не му е гајле што мисли Брисел

AKO - 22.11.2018

Со доделување политички азил на пребеганиот македонски политичар Никола Груевски, премиерот на Унгарија, Виктор Орбан, ја нагласува својата амбиција за лидер кој сака да ја смени политиката во Европа и создава слика дека не му е гајле што мисли ...

Груевски нема да биде вратен во Македонија, но може да ја напушти Унгарија

Deutsche Welle - 21.11.2018

Унгарија во рекорден рок му го одобри барањето за азил на експремиерот Груевски. Министерот за правда Ласло Трошани сигнализира дека е можно Груевски набрзо да ја напушти и Унгарија. Во Унгарија не е можно да се добие азил- освен доколку не сте Така ...

Унгарската Влада ја исклучува можноста за екстрадиција на Груевски

Канал5 - 21.11.2018

Случајот Груевски е една од главните теми во унгарската јавност. Експремиерот Никола Груевски го живее првиот ден како политички азилант во Унгарија.. Во главниот град Будимпешта е Александар Видиновски.Клучното прашање сега е дали со статусот што ...

Правда ќе бара преиспитување на одлуката за азилот на Груевски од Унгарија

Телма - 21.11.2018

Прашањето дали Груевски може да биде вратен во МАкедонија, надлежната министерка за правда Рената Десковска, го одговори со тврдење дека државата ќе побара преиспитување на одлуката на унгарските власти да го вдомат бегалецот.

Азилот не ја спречува екстрадицијата, Хан и Ковач се „скараа“ поради Груевски

ТВ21 - 21.11.2018

Унгарија никогаш не се пожалила за состојбата на судскиот систем и затворите во Македонија, и поради тоа, министерката за правда, Рената Дескоска, верува дека екстрадицијата ќе се случи. Таа вели дека унгарскиот закон овозможува и повлекување на ...

Груевски и Орбан: Малиот диктатор под закрилата на големиот автократ

Deutsche Welle - 21.11.2018

Успешното бегство на Груевски е тежок удар за сите, кои се залагаат за реформи на правосудството и транспарентност. Печатот на германски се прашува што правеле македонските власти? Да се зборува за политички прогон во случајот на Груевски е апсурд, ...

Орбан ѝ се налути на Хрватска: Нè изневеривте

Макфакс - 21.11.2018

После неколку недели кои ги одбележаа добрите односи меѓу Унгарија и Хрватска, пред неколку дена дојде до повторно заладување на односите меѓу двете држави, пишува унгарскиот портал Индекс.ху, пренесува хрватскиот портал Индекс.хр.

ВИДЕО: ЕУ и ЕП ќе го отворат прашањето за азилот на Груевски

Нова ТВ - 21.11.2018

Унгарскиот европски пратеник Питер Ниделмулер од Социјалистичката партија за 1ТВ изјави денес дека прашањето на унгарскиот азил за Никола Груевски е европско прашање кое ќе биде отворено на повеќе нивоа во ЕУ.

ФОТО: Унгарски студен туш за Хан

Нетпрес - 21.11.2018

Eврокомесрот за проширување и соседски политики Јоханес Хан бара „солидно’ објаснување од унгарскиот премиер Виктор Орбан за основите за одобрениот азил за Никола Груевски, но тоа не го стори официјално, туку преку социјалните мрежи, откако на ...

Унгарскиот министер за правда: Азилот за Груевски значи дека тој бил жртва на прогон, барањето за екстрадиција е ...

Алфа - 21.11.2018

Никола Груевски бил жртва на политички прогон. Ова е официјалниот став на Унгарија кој го соопшти министерот за правда. Лазло Трошани вели дека по нивната одлука за азил залудно би било нашето барање за екстрадиција.

Македонија мора да ги разоткрие мотивите на Орбан и на Унгарија

Окно - 21.11.2018

Приоритет! Македонија мора да ги разоткрие мотивите на Орбан и на Унгарија за организацијата на бегството и за заштита на Груевски. Значи, под итно се потребни: 1. ревизија на случајот „Шпион“; 2.

ГРУЕВСКИ СИ ЈА НАРЕДИ ВО УНГАРИЈА: Што се добива со азилот од Орбан?

Фактор - 21.11.2018

Никола Груевски доби азил во Унгарија со рекордна брзина, бидејќи Канцеларијата за бегалци проценила дека тој во сопствената земја бил изложен на прогон од полтички причини. Тоа се гледа од соопштението на МВР на Унгарија, каде се наведува дека ...

Највлијателна жена во Унгарија и мајка на 5 деца: Која е сопругата на Виктор Орбан?

Фактор - 21.11.2018

Виктор Орбан е унгарски политичар кој е премиер на Унгарија од 2010-та година. Деновиве е актуелен во нашата земја поради политичкиот азил кој му го додели на екс-премиерот Никола Груевски.

(ВИДЕО) Разговор со Ронаи Шандор: Орбан е диктатор, треба да станеме против неговата Влада

Либертас - 21.11.2018

Господин Шандор, какво е Вашето мислење азилот на Никола Груевски? Нашиот министер за надворешни работи, Питер Сијарто денеска призна дека унгарски дипломати го криумчареле поранешниот премиер на Република Македонија, му помогнале во бегството од ...

Австриски Стандард: Груевски и Орбан – Малиот диктатор под закрилата на големиот автократ

Либертас - 21.11.2018

Успешното бегство на Груевски е тежок удар за сите, кои се залагаат за реформи на правосудството и транспарентност. Печатот на германски се прашува што правеле македонските власти? Да се зборува за политички прогон во случајот на Груевски е апсурд, ...

Груевски нема да биде вратен во Македонија, но може да ја напушти Унгарија

Бриф - 21.11.2018

Унгарија во рекорден рок му го одобри барањето за азил на експремиерот Груевски. Министерот за правда Ласло Трошани сигнализира дека е можно Груевски набрзо да ја напушти и Унгарија. Во Унгарија не е можно да се добие азил- освен доколку не сте ВИП ...

Груевски сепак може да ја напушти Унгарија

Либертас - 21.11.2018

Унгарија во рекорден рок му го одобри барањето за азил на експремиерот Груевски. Министерот за правда Ласло Трошани сигнализира дека е можно Груевски набрзо да ја напушти и Унгарија. Во Унгарија не е можно да се добие азил- освен доколку не сте ВИП ...

Орбан ги залади односите со Хрватска поради потерница по директор на МОЛ

24Инфо - 21.11.2018

По неколку недели кои ги одбележаа добрите односи меѓу Унгарија и Хрватска, пред неколку дена дојде до повторно заладување на односите меѓу двете држави, пишува унгарскиот портал Индекс.ху, пренесува хрватскиот портал Индекс.хр.

(Видео) Ниделмулер: Орбан ќе има проблеми во ЕУ поради одлуката за доделување на азил на Груевски

Либертас - 21.11.2018

Гостин во Отворено Студио 1 беше Питер Ниделмулер, член на Европскиот парламент, со кого домаќинот на денот Борјан Јовановски разговараше за случајот „Бегство на Груевски“, давањето на азил, случајот да се пренесе во унгарскиот парламент и ...

Унгарски медиуми: Некој добро напредува со бегството на Груевски

Бриф - 21.11.2018

Пријателите на Путин и Орбан со случајот „Груевски“ ја „убиваат“ Европа во Македонија, една од последните неповрзани земји на Балканот. За неа се води сериозна борба меѓу Русија и НАТО. Се разбира, никој во моментов на Балканот нема целосно ...

Највлијателна жена во Унгарија и мајка на 5 деца: Која е сопругата на Виктор Орбан?

Женски магазин - 21.11.2018

Виктор Орбан е унгарски политичар кој е премиер на Унгарија од 2010-та година. Деновиве е актуелен во нашата земја поради политичкиот азил кој му го додели на екс-премиерот Никола Груевски.

(ВИДЕО) Шандор за 1тв: Азилот за Груевски ќе направи од Унгарија збирно место за криминалци

Либертас - 21.11.2018

Бурни реакции од унгарската опозиција и прозивки од Европската унија за азилот кој го доби бегалецот Груевски. Сега практично и нема можност тој да биде вратен во македонските затвори. Ова денеска го потенцираше унгарскиот министер за правда Ласло ...

Азилот не ја спречува екстрадицијата, Хан и Ковач се „скараа“ поради Груевски

4NEWS - 21.11.2018

Унгарија никогаш не се пожалила за состојбата на судскиот систем и затворите во Македонија, и поради тоа, министерката за правда, Рената Дескоска, верува дека екстрадицијата ќе се случи. Таа вели дека унгарскиот закон овозможува и повлекување на ...

Некој во Унгарија лаже, а тоа сигурно не е Груевски

Н.Македонија - 21.11.2018

Унгарскиот премиер Виктор Орбан се гордее со тоа што Унгарија важи за една од европските држави во кои најтешко се добива азил, што може да се забележи по бројните плакати низ земјата кои им порачуваат на мигрантите дека не се добредојдени.

Разговор со Ронаи Шандор: Орбан е диктатор, треба да станеме против неговата Влада

1tv - 21.11.2018

Господин Шандор, какво е Вашето мислење азилот на Никола Груевски? Нашиот министер за надворешни работи, Питер Сијарто денеска призна дека унгарски дипломати го криумчареле поранешниот премиер на Република Македонија, му помогнале во бегството од ...

(Видео) Ниделмулер: Орбан ќе има проблеми во ЕУ поради одлуката за доделување на азил на Груевски

1tv - 21.11.2018

Гостин во Отворено Студио 1 беше Питер Ниделмулер, член на Европскиот парламент, со кого домаќинот на денот Борјан Јовановски разговараше за случајот „Бегство на Груевски“, давањето на азил, случајот да се пренесе во унгарскиот парламент и ...

Шандор за 1тв: Азилот за Груевски ќе направи од Унгарија збирно место за криминалци

1tv - 21.11.2018

Бурни реакции од унгарската опозиција и прозивки од Европската унија за азилот кој го доби бегалецот Груевски. Сега практично и нема можност тој да биде вратен во македонските затвори. Ова денеска го потенцираше унгарскиот министер за правда Ласло ...

Унгарските власти да го екстрадираат Груевски, бара „Транспаренси Интернешнел“

Фокус - 20.11.2018

Транспаренси Интернешнл и нејзините ограноци во Македонија и Унгарија денеска испратија заедничка изјава со која ги повикуваат унгарските власти да ја исполнат својата посветеност на меѓународната правда и да го екстрадираат Никола Груевски со цел, ...

Трансперенси Интернешнл на Македонија и на Унгарија: Унгарските власти мора да го екстрадираат Груевски

ТВ21 - 20.11.2018

По издавањето меѓународна потерница за апсење на поранешниот македонски премиер, Никола Груевски, Трансперенси Интернешнл и ограноците во Македонија и Унгарија, ги повикуваат унгарските власти да го екстрадираат Груевски од Унгарија, каде што тој ...

Транспаренси Интернешнл: Унгарските власти да го екстрадираат Груевски

Канал5 - 20.11.2018

Унгарските власти треба да постапат според европските и меѓународните судски прописи и стандарди. Транспаренси Интернешнл и нејзините ограноци во Македонија и Унгарија денеска испратија заедничка изјава со која ги повикуваат унгарските власти да ја ...

Груевски и денеска ги полни насловните страници на унгарските медиуми

Алсат-М - 20.11.2018

Поранешниот премиер Никола Груевски и денеска е на насловните страници на унгарските медиуми. Во текот на вчерашиот ден тој беше и тема на дискусија на парламентарната седница наменета за пратенички прашања во Унгарскиот парламент.

Транспаренси Интернешнл: Унгарските власти мора да го екстрадираат Груевски

Слободен Печат - 20.11.2018

По издавањето меѓународна потерница за апсење на поранешниот македонски премиер, Никола Груевски, Транспаренси Интернешнл и организациите во Македонија и Унгарија, ги повикуваат унгарските власти да го екстрадираат Груевски од Унгарија, каде што тој ...

Транспаренси Интернешнл: Унгарските власти да го екстрадираат Груевски

Press24 - 20.11.2018

Транспаренси Интернешнл и нејзините ограноци во Македонија и Унгарија денеска испратија заедничка изјава со која ги повикуваат унгарските власти да ја исполнат својата посветеност на меѓународната правда и да го екстрадираат Никола Груевски со цел, ...

Транспаренси Интернешнл: Унгарските власти да го екстрадираат Груевски

Независен - 20.11.2018

Транспаренси Интернешнл и нејзините ограноци во Македонија и Унгарија денеска испратија заедничка изјава со која ги повикуваат унгарските власти да ја исполнат својата посветеност на меѓународната правда и да го екстрадираат Никола Груевски со цел, ...

Унгарија донела одлука за барањето за азил на Груевски

А1 On - 20.11.2018

Канцеларијата за имиграција и азил во Унгарија донела одлука за барањето на бегалецот Никола Груевски, но оттаму, нема детали дали е одобрено или одбиено, пишува „24.ху“. Унгарските медиуми веќе пишуваат дека барањето за азил на Груевски е одобрено.

Транспаренси на Македонија и на Унгарија бараат Груевски да биде предаден на македонските власти

МКД - 20.11.2018

Транспаренси интернешнл на Македонија и на Унгарија бараат од унгарските власти да ја исполнат својата посветеност на меѓународната правда и да го екстрадираат Никола Груевски. Поранешниот македонски премиер да се соочи со правдата за своите ...

Што е Груевски: Малолетник, инвалид или жртва на сексуално насилство?

Нетпрес - 20.11.2018

Денеска во унгарскиот парламент, за време на пратеничките прашања, беше побаран одговор за постапката за азил на осудениот екс-премиер Груевски, пренесува порталот 24.hu. Прозван да одговори на прашањето – зошто Груевски има специјалем третман, беше ...

Штом еднаш политичар е осуден, владите не треба да му овозможат да ја избегне правдата, порачува „Транспаренси ...

Макфакс - 20.11.2018

По издавањето меѓународна потерница за апсењето на поранешниот македонски премиер, Никола Груевски, Трансперенси интернешнал од Македонија и Унгарија, ги повикаа унгарските власти да го екстрадираат Груевски од Унгарија, каде што тој моментално бара ...

Транспаренси Интернешнал: Штом еднаш политичар е осуден, владите не треба да му овозможат да ја избегне правдата

А1 On - 20.11.2018

По издавањето меѓународна потерница за апсењето на поранешниот македонски премиер, Никола Груевски, Трансперенси интернешнал од Македонија и Унгарија, ги повикаа унгарските власти да го екстрадираат Груевски од Унгарија, каде што тој моментално бара ...

ТИ: Унгарските власти мора да го екстрадираат Груевски

+инфо - 20.11.2018

По издавањето меѓународна потерница за апсење на поранешниот македонски премиер, Никола Груевски, Трансперенси Интернешнл и огранизаците во Македонија и Унгарија, ги повикуваат унгарските власти да го екстрадираат Груевски од Унгарија, каде што тој ...

(ВИДЕО) 360˚ Џорџ Сорос и извештаите на ЕУ и САД за политизирано судство во времето на Никола Груевски сега го ...

Либертас - 20.11.2018

Во случајот со бегството на Никола Груевски се уште недостигаат одговори на многу клучни прашања. Тоа е причината што опозицијата во Унгарија се обидува да ги искористи сите механизми што ги има на располагање за да ја натера владата на Виктор Орбан ...

Унгарските власти да го екстрадираат Груевски, бара Транспаренси Интернешнл

MTM - 20.11.2018

Транспаренси Интернешнл и нејзините ограноци во Македонија и Унгарија денеска испратија заедничка изјава со која ги повикуваат унгарските власти да ја исполнат својата посветеност на меѓународната правда и да го екстрадираат Никола Груевски со цел, ...

„Транспаренси Интернешнл“- Македонија и Унгарија: Унгарските власти мора да го екстрадираат поранешниот македонски ...

еМагазин - 20.11.2018

По издавањето меѓународна потерница за апсење на поранешниот македонски премиер, Никола Груевски, „Трансперенси Интернешнл“ и ограноците во Македонија и Унгарија, ги повикуваат унгарските власти да го екстрадираат Груевски од Унгарија, каде што тој ...

Бегството на Груевски во Унгарија предизвика наплив од дезинформации

Мета - 20.11.2018

Преку објавувањето непотврдени, непроверени и неточни информации за летот на поранешниот македонски премиер Никола Груевски до Унгарија за да избега од отслужување двегодишна затворска казна , многу балкански медиуми помогнаа да се создаде состојба ...

УНГАРСКА БОМБА: Доби ли Груевски азил од Орбан?

Фактор - 20.11.2018

Додека Македонија ги испрати документите за екстрадиција Никола Груевски можеби ќе добие азил во државата со која владее Виктор Орбан а кој важи за близок пријател на почесниот претседател на ВМРО ДПМНЕ кој избега од земјата за да не лежи затворска ...

Транспаренси Интернешнл: Унгарските власти да го екстрадираат Груевски

Локално - 20.11.2018

Транспаренси Интернешнл и нејзините ограноци во Македонија и Унгарија денеска испратија заедничка изјава со која ги повикуваат унгарските власти да ја исполнат својата посветеност на меѓународната правда и да го екстрадираат Никола Груевски со цел, ...

Транспаренси Интернешнл: Унгарските власти да го екстрадираат Груевски

24Инфо - 20.11.2018

Транспаренси Интернешнл: Унгарските власти да го екстрадираат Груевски Транспаренси Интернешнл и нејзините ограноци во Македонија и Унгарија денеска испратија заедничка изјава со која ги повикуваат унгарските власти да ја исполнат својата ...

„Транспаренси Интернешнл“ и ограноците ја повикаа Унгарија да го испорача Груевски

Мета - 20.11.2018

„Транспаренси Интернешнл“ преку нејзините ограноци во Македонија и Унгарија денеска ги повика унгарските власти да го екстрадираат Груевски од Унгарија, каде што тој моментално бара азил во обид да избегне затворање по осуда за корупција.

Урнебесно: Светските лидери како фудбалери, погледнете кој на која позиција би играл! (фото)

MTM - 20.11.2018

Многу светски лидери се заљубени во фудбалот, најважната споредна работа во светот. Германската канцеларка Ангела Меркел не ги пропушта важните натпревари на германската репрезентација, унгарскиот премиер Виктор Орбан често игра фудбал, како и ...

Транспаренси Интернешнл: Унгарските власти да го екстрадираат Груевски

Бриф - 20.11.2018

Транспаренси Интернешнл и нејзините ограноци во Македонија и Унгарија денеска испратија заедничка изјава со која ги повикуваат унгарските власти да ја исполнат својата посветеност на меѓународната правда и да го екстрадираат Никола Груевски со цел, ...

Transparency International бара Унгарија да го екстрадира Груевски според европски и меѓународни акти

iPortal - 20.11.2018

По издавањето меѓународна потерница за поранешниот македонски премиер, Никола Груевски, Трансперенси интернешнал и нејзините секции во Македонија и Унгарија, ги повикаа унгарските официјални претставници да го екстрадираат Груевски од Унгарија, каде ...

Штом еднаш политичар е осуден, владите не треба да му овозможат да ја избегне правдата

24Инфо - 20.11.2018

По издавањето меѓународна потерница за апсењето на поранешниот македонски премиер, Никола Груевски, „Транспаренси интернешнл“ од Македонија и Унгарија ги повикаа унгарските власти да го екстрадираат Груевски од Унгарија, каде што тој моментно бара ...

Транспаренси Интернешнл: Унгарските власти да го екстрадираат Груевски

Вечер Прес - 20.11.2018

Транспаренси Интернешнл и нејзините ограноци во Македонија и Унгарија денеска испратија заедничка изјава со која ги повикуваат унгарските власти да ја исполнат својата посветеност на меѓународната правда и да го екстрадираат Никола Груевски со цел, ...

Штом еднаш политичар е осуден, владите не треба да му овозможат да ја избегне правдата, порачува Транспаренси ...

Centar - 20.11.2018

По издавањето меѓународна потерница за апсењето на поранешниот македонски премиер, Никола Груевски, Трансперенси интернешнл од Македонија и Унгарија, ги повикаа унгарските власти да го екстрадираат Груевски од Унгарија, каде што тој моментално бара ...

Унгарската опозиција против специјалниот третман на Груевски

Н.Македонија - 20.11.2018

Опозицијата во националниот парламент на Унгарија ја доведе во прашање политиката на азил на власта поради аферата со бегството на поранешниот македонски премиер Никола Груевски, кој се бара со меѓународна потерница заради издржување двегодишна ...

Груевски се пофали на „Фејсбук“ дека доби азил

1tv - 20.11.2018

Бегалецот Груевски се пофали на „Фејсбук“ дека добил азил од унгарските власти. Во долго писмо објаснува дека барал азил зошто бил под политички прогон од новата влада. „Денес Република Унгарија, земја членка на ЕУ и НАТО, одговори позитивно на ...

Транспаренси Интернешнл: Унгарските власти да го екстрадираат Груевски

1tv - 20.11.2018

Транспаренси Интернешнл и нејзините ограноци во Македонија и Унгарија денеска испратија заедничка изјава со која ги повикуваат унгарските власти да ја исполнат својата посветеност на меѓународната правда и да го екстрадираат Никола Груевски со цел, ...

Transparency International бара Унгарија да го екстрадира Груевски според европски и меѓународни акти

AKO - 20.11.2018

По издавањето меѓународна потерница за поранешниот македонски премиер, Никола Груевски, Трансперенси интернешнал и нејзините секции во Македонија и Унгарија, ги повикаа унгарските официјални претставници да го екстрадираат Груевски од Унгарија, каде ...

Унгарската опозиција против посебен третман на Груевски: Правилата во случајот може да се применат само доколку е ...

Фокус - 19.11.2018

Опозицијата во Националниот парламент Унгарија ја доведе во прашање политиката на азил на власта поради аферата со бегството на поранешниот македонски премиер Никола Груевски кој се бара со меѓународна потерница заради издржување на двегодишната ...

Дијалог за Унгарија: Груевски не може да има посебен третман, зборуваме за криминалец, а не за прогонуван политичар

ТВ21 - 19.11.2018

Бурани Сандор, пратеник на партијата „Дијалог за Унгарија“ денеска во унгарскиот Парламент искажа дека Владата крие како Никола Груевски влегол во Унгарија, и покрај тоа што не поседува пасош.

Груевски, ВИП мигрантот на Орбан, виси на унгарскиот парламент (ФОТО)

ТВ21 - 19.11.2018

Денеска во Парламентот на Унгарија опозицонирите бараа одговори од Власта како Никола Груевски успеал да влезе во Унгарија, а потоа зошто има посебен третман, барајќи премиерот Виктор Орган да објасни зошто крие криминалци од други држави.

Груевски стана ѕвезда во Унгарија како најпознат мигрант

Фокус - 19.11.2018

Плакат со ликот на Никола Груевски осамна на зградата на унгарскиот Парламент. Плакатот на кој пишува „ВИП мигрантот на Орбан“ го постави унгарската опозициска Демократска коалиција. Орбан три години избегнува да зборува за што било друго освен за ...

Унгарската опозиција на седница побара одговор за специјалниот третман на Груевски

Канал5 - 19.11.2018

Денеска во унгарскиот Парламент опозицијата за време на пратеничките прашања побара одговор за постапката за азил на Никола Груевски од државниот секретар во кабинетот на Виктор Орбан, Балаш Орбан, јавуваат унгарските медиуми.

На Груевски му следува специјален третман затоа што 10 години бил премиер, велат унгарските власти, опозицијата побара ...

Сакам да кажам - 19.11.2018

Во унгарскиот парламент, Балаш Орбан, државен секретар во кабинетот на премиерот Виктор Орбан, кажа дека осудениот Никола Груевски добива специјален третман затоа што бил 10 години премиер, одговарајќи на пратеничко прашање, пренесе „Индекс.ху“.

Што е Груевски: Малолетник, инвалид или жртва на сексуално насилство? Пратенички прашања во унгарскиот парламент

Алсат-М - 19.11.2018

Денеска во унгарскиот парламент, за време на пратеничките прашања, беше побаран одговор за постапката за азил на осудениот екс-премиер Груевски, пренесува порталот 24.hu. Прозван да одговори на прашањето – зошто Груевски има специјалем третман, беше ...

Груевски како бремена жена добил ли специјален третман за азил?

+инфо - 19.11.2018

Пребеганиот поранешен премиер Никола Груевски денеска е главна тема на пратеничките прашања во Унгарскиот парламент. Откако Груевски избега во Будимпешта и побара политички азил од тамошните власти, унгарските пратеници „бомбардираа“ со прашања до ...

Унгарска опозиција: Посебниот третман на Груевски е незаконски

Нова ТВ - 19.11.2018

Опозицијата во Националниот парламент Унгарија ја доведе во прашање политиката на азил на власта поради аферата со бегството на поранешниот македонски премиер Никола Груевски кој се бара со меѓународна потерница за издржување на двегодишната ...

Унгарската опозиција против специјалниот третман на Груевски

Press24 - 19.11.2018

Опозицијата во Националниот парламент Унгарија ја доведе во прашање политиката на азил на власта поради аферата со бегството на поранешниот македонски премиер Никола Груевски кој се бара со меѓународна потерница заради издржување на двегодишната ...

Унгарската опозиција против специјалниот третман на Груевски

А1 On - 19.11.2018

Опозицијата во Националниот парламент Унгарија ја доведе во прашање политиката на азил на власта поради аферата со бегството на поранешниот македонски премиер Никола Груевски кој се бара со меѓународна потерница заради издржување на двегодишната ...

„Груевски – ВИП мигрантот на Орбан“ – транспарент на унгарскиот Парламент

А1 On - 19.11.2018

Унгарската Демократска коалиција на зградата на Парламентот во Будимпешта денес истакна транспарент со фотографија на Груевски на која што пишува „ВИП мигрантот на Орбан“. Унгарската опозиција денес реагираше на специјалниот третман кој Груевски го ...

Плакат со ликот на Груевски обесен на унгарскиот парламент: „Орбановиот ВИП-мигрант“ (ФОТО)

МКД - 19.11.2018

Пратениците од унгарската опозициска Демократска коалиција истакнаа плакат со ликот на избеганиот Никола Груевски на еден од прозорците на својот парламент, со зборовите „Орбановиот ВИП-мигрант“.

Унгарската опозиција против специјалниот третман на Груевски

Р.С.Европа - 19.11.2018

Опозицијата во Националниот парламент Унгарија ја доведе во прашање политиката на азил на власта поради аферата со бегството на поранешниот македонски премиер Никола Груевски кој се бара со меѓународна потерница заради издржување на двегодишната ...

Груевски добил азил во Унгарија?

Макфакс - 19.11.2018

Канцеларијата за имиграција и азил во Унгарија донела одлука за барањето на бегалецот Никола Груевски, но оттаму, нема детали дали е одобрено или одбиено, пишува „24.ху“. Унгарските медиуми веќе пишуваат дека барањето за азил на Груевски е одобрено.

Виктор и Никола: Историја на една долга врска од интерес

Нова ТВ - 19.11.2018

Што имаат заедничко Виктор Орбан и Никола Груевски? Што е она што толку го задолжи унгарскиот премиер за тој да му пружи засолниште на озогласениот балкански автократ? Врските меѓу Груевски и самопрогласениот заштитник на христијанството во Европа ...

Груевски во Унгарија нарекуван „ВИП мигрантот на Орбан“

Слободен Печат - 19.11.2018

На пратениците во унгарскиот парламент не им се допаѓа начинот на кој Орбан го води случајот со избеганиот Груевски, по кој моментално се води и меѓународна потерница. Опозицијата во Унгарија постави голем транспарент со фотографија од Никола ...

Груевски на плакат како „Орбановиот ВИП-мигрант“ виси на унгарскиот парламент

+инфо - 19.11.2018

Пратениците од унгарската опозициска Демократска коалиција истакнаа плакат со ликот на избеганиот Никола Груевски на еден од прозорците на својот парламент, со зборовите „Орбановиот ВИП-мигрант“, јавуваат унгарски медиуми.

Долг е колбасот на Орбан

+инфо - 19.11.2018

Д еновиве сè некако се врткам, се трткам и никако не можам да се изначудам на дрскоста со која Унгарија и Орбан, на така отворен и провокативен начин, ни се замешаа во внатрешната политика, и тоа во таков чувствителен момент и за такви теми кои за ...

„ВИП мигрантот“ Груевски виси на унгарскиот Парламент

Независен - 19.11.2018

Опозициска мобилизација во Унгарија. Опозиционерите се погласни во своите барања, премиерот Виктор Орбан да објасни зошто засолнува криминалци од други држави. Бурната собраниска расправа се преслика и на ѕидовите на парламентот кога беше истакнат ...

Иронијата со ЕУ-границата и бегалецот Груевски

Слободен Печат - 19.11.2018

Посебноста на случајот Груевски, според третманот од страна на надлежните државни органи во Будимпешта, добива во значење бидејќи станува збор за единствениот бегалец кој без никаков проблем ја преминал речиси херметички, со бодликави жици ...

Долг е колбасот на Орбан

Слободен Печат - 19.11.2018

Д еновиве сè некако се врткам, се трткам и никако не можам да се изначудам на дрскоста со која Унгарија и Орбан, на така отворен и провокативен начин, ни се замешаа во внатрешната политика, и тоа во таков чувствителен момент и за такви теми кои за ...

Иронијата со ЕУ-границата и бегалецот Груевски

+инфо - 19.11.2018

Посебноста на случајот Груевски, според третманот од страна на надлежните државни органи во Будимпешта, добива во значење бидејќи станува збор за единствениот бегалец кој без никаков проблем ја преминал речиси херметички, со бодликави жици ...

Груевски тема и во унгарскиот Парламент, опозицијата бара анкетна комисија за специјалниот третман на бившиот премиер

МКД - 19.11.2018

Никола Груевски има специјален третман затоа што бил 10 години премиер на друга држава, вели Балаш Орбан, државен секретар на кабинетот на унгарскиот премиер Виктор Орбан, одговарајќи на пратеничко прашање, пренесе Индекс.ху.

Унгарската опозиција против специјалниот третман на Груевски

Независен - 19.11.2018

Опозицијата во Националниот парламент Унгарија ја доведе во прашање политиката на азил на власта поради аферата со бегството на поранешниот македонски премиер Никола Груевски кој се бара со меѓународна потерница заради издржување на двегодишната ...

Унгарската опозиција ја испрашуваше власта за третманот на Груевски

Фактор - 19.11.2018

Во унгарскиот парламент, денеска за време на седница за пратеничките прашања, е побаран одговор за постапката за азил на осудениот екс-премиер Никола Груевски, пренесува порталот 24.hu. Опозицијата побара одговор потсетувајќи дека според унгарскиот ...

(ФОТО) Груевски, ВИП мигрантот на Орбан, доби место на унгарскиот парламент

Бриф - 19.11.2018

Денеска во Парламентот на Унгарија опозицонирите бараа одговори од Власта како Никола Груевски успеал да влезе во Унгарија, а потоа зошто има посебен третман, барајќи премиерот Виктор Орган да објасни зошто крие криминалци од други држави.

Груевски, ВИП мигрантот на Орбан, виси на унгарскиот парламент (ФОТО)

4NEWS - 19.11.2018

Денеска во Парламентот на Унгарија опозицонирите бараа одговори од Власта како Никола Груевски успеал да влезе во Унгарија, а потоа зошто има посебен третман, барајќи премиерот Виктор Орган да објасни зошто крие криминалци од други држави.

Унгарската опозиција против специјалниот третман на Груевски

24Инфо - 19.11.2018

Унгарската опозиција против специјалниот третман на Груевски Опозицијата во Националниот парламент Унгарија ја доведе во прашање политиката на азил на власта поради аферата со бегството на поранешниот македонски премиер Никола Груевски кој се бара ...

Миркошки: Унгарската Влада се откажа од политиката за азил, прифаќајки бегалец

Либертас - 19.11.2018

Опозицијата во Националниот парламент Унгарија ја доведе во прашање политиката на азил на власта поради аферата со бегството на поранешниот македонски премиер Никола Груевски кој се бара со меѓународна потерница заради издржување на двегодишната ...

ВИП мигрантот на Орбан

CivilMedia - 19.11.2018

Денеска на ѕидовите на Парламентот во Будимпешта осамна плакат со фотографија на екс-премиерот Никола Груевски на која пишува „ВИП мигрантот на Орбан“. Герила акцијата е направена од унгарската опозиција која е се погласна во барањата за објаснување ...

Герила акција во Будимпешта – „ВИП мигрантот“ Груевски виси на унгарскиот Парламент

Либертас - 19.11.2018

Опозициска мобилизација во Унгарија. Опозиционерите се погласни во своите барања, премиерот Виктор Орбан да објасно зошто засолнува криминалци од други држави. Бурната собраниска расправа се преслика и на ѕидовите на парламентот кога беше истакнат ...

(ФОТО) Герила акција во Будимпешта – „ВИП мигрантот“ Груевски виси на унгарскиот Парламент

iPortal - 19.11.2018

Опозициска мобилизација во Унгарија. Опозиционерите се погласни во своите барања, премиерот Виктор Орбан да објасно зошто засолнува криминалци од други држави. Бурната собраниска расправа се преслика и на ѕидовите на парламентот кога беше истакнат ...

Долг е колбасот на Орбан

Либертас - 19.11.2018

Ви пренесуваме дел од колумната на Сашо Орданоски за Цивил Медиа: Деновиве сè некако се врткам, се трткам и никако не можам да се изначудам на дрскоста со која Унгарија и Орбан, на така отворен и провокативен начин, ни се замешаа во внатрешната ...

Груевски е ВИП мигрант на Орбан- опозиција постави транспарент на зградата на парламентот

24Инфо - 19.11.2018

Унгарската опозиција ги критикуваше потезите на владата на премиерот Виктор Орбан во врска со барањето за азил на поранешниот македонски премиер Никола Груевски во таа држава. На зградата на парламентот беше истакнат транспарент со натпис „Груевски ...

Груевски е ВИП мигрант во Унгарија, опозицијата најавува парламентарна расправа за скандалот

Локално - 19.11.2018

На зградата на унгарскиот Парламент денеска осамна плакат на кој пишува „ВИП мигрантот на Орбан“. Плакатот го поставија од опозициската Демократска коалиција кои најавија расправа во Парламентот за тој скандал.

Унгарската опозиција против специјалниот третман на Груевски

Вечер Прес - 19.11.2018

Опозицијата во Националниот парламент Унгарија ја доведе во прашање политиката на азил на власта поради аферата со бегството на поранешниот македонски премиер Никола Груевски кој се бара со меѓународна потерница заради издржување на двегодишната ...

Постои ли сериозна логистика од унгарските власти при бегството на Груевски – Маричиќ во Студио 1

Либертас - 19.11.2018

Целосните информации за бегството на Груевски се уште се комплетираат, но она што е точно се извештаите од соседните држави – во случајот со Црна Гора е дека имало сериозна логистика од страна на унгарските власти за движењето на Груевски.

(Фото) Транспарент со Груевски „виси“ на унгарскиот Парламент

еМагазин - 19.11.2018

Унгарската Демократска коалиција денеска на зградата на унгарскиот парламент закачи транспарент со фотографија на поранешниот македонски премиер, сега пратеник, Никола Груевски, на кој пишува „ВИП мигрантот на Орбан“.

Груевски се појави на плакат како „Орбановиот ВИП-мигрант“

Фактор - 19.11.2018

Екс премиерот, Никола Груевски се појави на плакат како „Орбановиот ВИП-мигрант“ и виси на унгарскиот парламент. Пратениците од унгарската опозициска Демократска коалиција поставија плакат со ликот на избеганиот Груевски на еден од прозорците на ...

„Груевски е ВИП-мигрант на Орбан“ – унгарската опозиција постави транспарент на зградата на парламентот

Centar - 19.11.2018

Унгарската опозиција ги критикуваше потезите на владата на премиерот Виктор Орбан во врска со барањето азил на поранешниот македонски премиер Никола Груевски во таа држава. На зградата на парламентот беше истакнат транспарент со натпис „Груевски ...

Виктор и Никола: Историја на една долга врска од интерес

iPortal - 19.11.2018

Што имаат заедничко Виктор Орбан и Никола Груевски? Што е она што толку го задолжи унгарскиот премиер за тој да му пружи засолниште на озлогласениот балкански автократ? Врските меѓу Груевски и самопрогласениот заштитник на христијанството во Европа ...

Груевски во Унгарија има специјален третман оти бил премиер, унгарските власти не откриваат во која земја поднел барање ...

еМагазин - 19.11.2018

Опозицијата во Националниот парламент Унгарија ја доведе во прашање политиката на азил на власта поради аферата со бегството на поранешниот македонски премиер Никола Груевски кој се бара со меѓународна потерница заради издржување на двегодишната ...

Хронологијата на едно бегство: Нелегалниот пат на Груевски до Унгарија

Фактор - 19.11.2018

Владата на Орбан тајно го прими поранешниот македонски премиер Никола Груевски, преку Албанија, Црна Гора и Србија, во Унгарија. Будимпешта негира дека има вмешнаност во бегството, но унгарската јавност е навредена.

Долг е колбасот на Орбан

CivilMedia - 19.11.2018

пишува: А, всушност, можеби од големото дрво пред нас – оваа импресивна унгарска „цепаница“ од Орбан – не можеме да ја видиме шумата која со години се листа и митари во македонската политика, без да ѝ фатиме смисла и континуитет кои се толку ...

Иронијата со ЕУ-границата и бегалецот Груевски

Либертас - 19.11.2018

Посебноста на случајот Груевски, според третманот од страна на надлежните државни органи во Будимпешта, добива во значење бидејќи станува збор за единствениот бегалец кој без никаков проблем ја преминал речиси херметички, со бодликави жици ...

Долг е колбасот на Орбан

iPortal - 19.11.2018

ВВи пренесуваме дел од колумната на Сашо Орданоски за Цивил Медиа: Деновиве сè некако се врткам, се трткам и никако не можам да се изначудам на дрскоста со која Унгарија и Орбан, на така отворен и провокативен начин, ни се замешаа во внатрешната ...

Унгарски власти: На Груевски му следи специјален третман бидејќи 10 години бил премиер

iPortal - 19.11.2018

Во унгарскиот парламент, Балаш Орбан, државен секретар во кабинетот на премиерот Виктор Орбан, кажа дека осудениот Никола Груевски добива специјален третман затоа што бил 10 години премиер, одговарајќи на пратеничко прашање, пренесе „Индекс.ху“.

УНГАРИЈА Е НА ПОТЕГ: Груевски сè уште е во земјата на пријателот Орбан

Фактор - 19.11.2018

Полицијата повикувајќи се на сознанија од унгарското МВР вели дека пратеникот Никола Груевски е на унгарско тло. Во дел од медиумите деновиве кружат разни информации дека бегалецот на кој не може уште да му се најде трага е избеган од земјата каде ...

Дијалог за Унгарија: Груевски не може да има посебен третман, зборуваме за криминалец, а не за прогонуван политичар

4NEWS - 19.11.2018

Бурани Сандор, пратеник на партијата „Дијалог за Унгарија“ денеска во унгарскиот Парламент искажа дека Владата крие како Никола Груевски влегол во Унгарија, и покрај тоа што не поседува пасош.

Унгарската опозиција против специјалниот третман на Груевски

MTM - 19.11.2018

Опозицијата во Националниот парламент Унгарија ја доведе во прашање политиката на азил на власта поради аферата со бегството на поранешниот македонски премиер Никола Груевски кој се бара со меѓународна потерница заради издржување на двегодишната ...

Герила акција во Будимпешта – „ВИП мигрантот“ Груевски виси на унгарскиот Парламент

1tv - 19.11.2018

Опозициска мобилизација во Унгарија. Опозиционерите се погласни во своите барања, премиерот Виктор Орбан да објасно зошто засолнува криминалци од други држави. Бурната собраниска расправа се преслика и на ѕидовите на парламентот кога беше истакнат ...

Постои ли сериозна логистика од унгарските власти при бегството на Груевски – Маричиќ во Студио 1

1tv - 19.11.2018

Целосните информации за бегството на Груевски се уште се комплетира, но она што е точно се извештаите од соседните држави, во случајот со Црна Гора е дека имало сериозна логистика од страна на унгарските власти за движењето на Груевски.

Миркошки: Унгарската Влада се откажа од политиката за азил, прифаќајки бегалец

1tv - 19.11.2018

Опозицијата во Националниот парламент Унгарија ја доведе во прашање политиката на азил на власта поради аферата со бегството на поранешниот македонски премиер Никола Груевски кој се бара со меѓународна потерница заради издржување на двегодишната ...

Груевски ,,виси“ на зградата на унгарскиот Парламент

AKO - 19.11.2018

Унгарската опозиција остро је критикуваше владата и побара оставка од министерот за надворешни работи, Петр Сијарто. На зградата на Парламентот виси портретот на Никола Груевски, кој од премиерот Орбан е прогласен за ВИП азилант, поради неговиот ...