TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Европа ја сака Македонија, но со надминати проблеми

Време - 02.10.2004

ПРОДИ НИ ГО ВРАЧИ ЕВРОПРАШАЛНИКОТ Ивана Серафимова Македонија е блиску до Европа, но пред да стане дел од европското семејство, таа треба да ги надмине предизвиците, како што се судските реформи, невработеноста, да го заживее стопанството и воопшто пазарната економија и, пред се, до крај да ги ...

Европа ја сака Македонија

Утрински - 02.10.2004

Претседателот на Европската комисија, Романо Проди, се обрати пред пратениците на Собранието Недостига последниот километар за влез во ЕУ Повторно сум пред ова Собрание со големи емоции. Во февруари минатата година имав чест да ви се обратам. Тогаш имаше голема надеж, големи очекувања.

Не е референдумот закана, туку лошиот закон

Време - 02.10.2004

ГАНКА ИМ ПИША НА СТРОХАЛ, ПРОДИ И НА СОЛАНА Закана за стабилноста на државата и за нарушување на етничките односи не е референдумот, туку слабоподготвениот закон за новата територијална организација. Ова се вели во писмото што Ганка Самоиловска-Цветанова, потпретседателката на ВМРО-ДПМНЕ, вчера му ...

Македонскиот прашалник е поголем од европскиот

Дневник - 02.10.2004

Уводник - Катерина Блажевска Кој ќе одговори на македонскиот прашалник: дали ЕУ ќе го осуди завчерашниот предлог на Жак Ширак да се одржат референдуми на кои Франција ќе се изјаснува за секое ново проширување на Унијата? Дали тој ќе ја оддалечи од ЕУ и дали ќе биде оценет како "националистички"? ...

ЕУ прашува кои сме и што правиме

Дневник - 02.10.2004

РОМАНО ПРОДИ ГО ДОНЕСЕ ПРАШАЛНИКОТ Подготвени сме навреме и професионално да одговориме за состојбата во земјава, без разубавување или влошување, изјави премиерот Костов Претседателот на Европската комисија (ЕК) Романо Проди вчера го донесе европскиот прашалник по апликацијата на земјава за ...

Меѓу морковот и стапот

Дневник - 02.10.2004

Д-р БилЈана Ванковска Во време кога цела Европа се подготвува на најдемократски начин, низ референдум, да се изјасни за прифаќање на новиот европски Устав, и во исто време кога ни го доставува прашалникот, си го зема правото да прејудицира и донесува заклучоци што ќе ни се случи ако успее ...

Проди: Сакаме да дознаеме кои сте вие и што правите

Вест - 02.10.2004

СТИГНАА ПРАШАЛНИЦИТЕ ОД ЕВРОПСКАТА КОМИСИЈА "Вашата земја е мала. Доколку му пристапите на европскиот пазар, кој со 500 милиони луѓе во моментот е најголемиот пазар во светот, ако можете да комуницирате со него и ако испратите порака дека ова ќе трае зас Македонија вчера официјално ги доби ...

Проди ги слушна опозициските аргументи

Дневник - 02.10.2004

СРЕДБИ НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА ЕК СО ЛИДЕРИ НА ПАРТИИТЕ Му објаснив на Романо Проди дека процесот за територијалната организација Владата го водеше лошо и нетранспарентно, поради што граѓаните побараа референдум, изјави претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски по средбата со претседателот на ...

Ниту чиста петка не ја носи Македонија поблиску до ЕУ

Време - 02.10.2004

ОТКАКО РОМАНО ПРОДИ ГО ДОНЕСЕ ПРАШАЛНИКОТ ОД БРИСЕЛ Иван Блажевски <> Дури и најдобро да одговори Владата во сите делови на прашалникот што со себе го донесе шефот на Европската комисија, Романо Проди, во петокот, Македонија нема автоматски да се приближи кон Европската Унија, сметаат врвни ...

Илјада гости на предавањето на Проди

Утрински - 02.10.2004

ИНТЕРЕСИРАЊЕ Финиш на посетата на претседателот на Европската комисија, Романо Проди, вчера беше неговото обраќање во хотелот "Холидеј ин° што го следеа околу илјада поканети гости од политичкиот и јавниот живот на Македонија.

Прашалникот ја отвора вратата на ЕУ

Утрински - 02.10.2004

Претседателот на Европската комисија, Романо Проди, вчера му ги предаде прашањата од ЕУ на премиерот Хари Костов Претседателот на Европската комисија, Романо Проди, му го предаде вчера прашалникот на ЕУ на премиерот Хари Костов, а потоа на државниот врв и на јавноста им порача дека проширувањето на ...

Проди не ја разубедувал опозицијата за референдумот

Утрински - 02.10.2004

Евродипломатот се сретна со лидрите на ВМРО-ДПМНЕ, ЛП, ДПА и на ДУИ Груевски го информирал Проди дека Законот за територијална организација се донел нетранспарентно ОЛИВЕРА ВОЈНОВСКА Претседателот на Европската комисија, Романо Проди, вчера се сретна со лидерите на опозицијата и ги пренел познатите ...

Проди му го предаде прашалникот на Костов

А1 - 01.10.2004

Ова не е испит туку дијалог, не значи отпочнување на преговори за прием но е прв формален чекор кон ЕУ, изјави претседателот на ЕК Романо Проди кој лично му го предаде прашалникот на премиерот Костов. Пресвртна точка за оваа земја би било доколку покаже дека може да комуницира со богатиот европски ...

ДПМНЕ и ЛП му порачаа на Проди дека не се против Рамковниот и ЕУ

А1 - 01.10.2004

Тезите на некои дипломати дека оние кои го поддржуваат референдумот се против Рамковниот договор, ЕУ и НАТО се неприфатливи. Со референдумот граѓаните ќе ја исправат грешката на владата што ја направи со законот за територијална организација.

Проди: „ЕУ ја сака Македонија, вратата е отворена“

А1 - 01.10.2004

Проширувањето на Унијата не запира кај Загреб туку се приближува кон Скопје, ова беше пораката што на македонските парламентарци денеска ја упати првиот човек на Европската комисија. Но Романо Проди рече не би бил добар пријател на Македонија ако не каже дека на патот до Брисел има уште работа за ...

РОМАНО ПРОДИ ГИ ПРЕДАДЕ ПРАШАЛНИЦИТЕ НА ЕВРОКОМИСИЈАТА ЗА МАКЕДОНИЈА

Канал5 - 01.10.2004

Претседателот на Европската комисија Романо Проди денеска на македонскиот премиер Хари Костов формално му го предаде прашалникот на Еврокомисјата за Македонија. Прашалникот беше предаден на свечена церемонија во Владата по која Проди и Костов ќе Претседателот на Европската комисија Романо Проди ...

Нов тест за Македонија на патот кон ЕУ

Време - 01.10.2004

ПРОДИ ЌЕ ГО ВРАЧИ ПРАШАЛНИКОТ Македонската влада денес ќе го добие прашалникот од Европската комисија, од кој ќе зависи дали земјава ќе добие статус кандидат за членство и ќе може да ги почне преговорите со брисел за влегување во Европската Унија.

Пендаровски со стариот спот ќе кани на гласање

Дневник - 01.10.2004

"ТРЕТИОТ ПАТ" ЗА КАМПАЊАТА Од изјавите на претставниците на ЕУ, САД и НАТО се добива впечаток дека граѓаните на Македонија ќе бидат прогласени за "персона нон грата" во сопствената држава ако гласаат на референдумот. Тој е од историско значење затоа што граѓаните ја имаат шансата да одлучат за ...

„Третиот пат“ ќе му појаснува на Проди што е референдум

Време - 01.10.2004

МЕМОРАНДУМ ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА ЕВРОПСКАТА КОМИСИЈА Претставници на Коалицијата „Третиот пат“ денеска ќе му предадат меморандум на Романо Проди, претседател на Европската комисија, во кој ги отфрлат тезите на европските политичари дека референдумот ќе ја дестабилизира Македонија.

Проди со прашалникот ќе го донесе ставот на Брисел за референдумот

Утрински - 01.10.2004

Претседателот на Европската комисија денеска во посета на Македонија Посетата на Проди значи и дополнителна тежина на неговата заложба Западниот Балкан да се интегрира во ЕУ. За таа цел Проди ќе зборува и во Собранието Слободанка Јовановска Претседателот на Европската комисија, Романо Проди, ...

Одете побрзо, вратата на ЕУ навистина ви е отворена!

Дневник - 01.10.2004

интервЈу: РОМАНО ПРОДИ Потребна е јасна волја за усогласување на законите и за промена на структурата на државата, вели претседателот на Европската комисија Светлана Јовановска Наша дописничка од Брисел Претседателот на Европската комисија Романо Проди денеска во Скопје ќе им го предаде европскиот ...

"Третиот пат" ќе му предаде меморандум на Романо Проди

Утрински - 01.10.2004

Во одбрана на референдумот Скопје - ?Третиот пат" денеска на претседателот на Европската комисија, Романо Проди, ќе му предаде меморандум во кој се отфрлаат некои од тезите на европските политичари изречени во врска со референдумот против Законот за територијална организација на единиците на ...

ПРОДИ ЌЕ ГО ПРОВЕРУВА РАМКОВНИОТ

Вечер Прес - 01.10.2004

Притоа, Проди ќе му пренесе порака на македонското раководство но и на јавноста дека Македонија треба да продолжи со започнатите реформи, истакна на вчераш ната прес конференција "Кон ЕУ заедно" шефот на Делегацијата на Европската Комисија во Македонија Донато Кјарини.

Груевски ќе се сретне со Проди за референдумот

А1 - 30.09.2004

Тезата на странските дипломати дека изјаснувањето на граѓаните на референдумот против еден закон е всушност изјаснување против НАТО, ЕУ, рамковниот договор и Албанците, е ризична теза и отвора лоши импликации. Тоа би значело дека сите македонски граѓани кои ќе излезат на референдумот се против сето ...

Македонија утре ќе го добие Прашалникот од ЕУ

А1 - 30.09.2004

Македонија утре и формално треба да го добие Прашалникот на Европската унија, минувајќи уште една етапа од патот на зачленување на земјата во европското семејство. Претседателот на Европската комисија Романо Проди утре на премиерот Хари Костов и формално на пригодна церемонија ќе му го предаде ...

Проди: „Се отвора ново поглавје на релација Брисел-Скопје“

А1 - 30.09.2004

„Од денеска заедно почнуваме ново поглавје во релациите меѓу Брисел и Скопје, а неговиот наслов е „членство“. Колку долго ќе трае завршувањето на тоа поглавје е заедничка одговорност“, истакна Романо Проди, претседателот на Европската комисија во интервју за утрешниот број на весникот „Вечер“.

ЕУ сака да го знае и она што не го знае Владата

Утрински - 28.09.2004

Што содржат четирите илјади прашања за Македонија кои в петок ќе ги донесе претседателот на Европската комисија, Романо Проди Која е дефиницијата за несолвентност на осигурителните друштва? Каква е политиката на земјата за производство и пласман на житото, скробот, лененото влакно, конопот, па и ...