TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Колинда Грабар Китаровиќ бара Шешељ да се врати во затвор

Нова ТВ - 18.01.2015

Новата хрватска претседателка Колинда Грабар Китаровиќ му испрати писмо на генералниот секретар на Обединетите Нации Бан Ки-Мун и од него побара чекори со кои Војислав Шешељ ќе биде вратен во затворот во Хаг и чекори со кои брзо треба да се донесе ...

Грабар Китаровиќ побара од ОН итна пресуда за Шешељ

Р.С.Европа - 18.01.2015

Новоизбраната хрватска претседателка Колинда Грабар Китаровиќ побара од генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун да ги преземе сите мерки за враќање на Воислав Шешељ во притвор во Меѓународниот суд во Хаг и што е можно поскоро да се ...

Грабар Китаровиќ бара од ОН да го врати Шешељ во затвор

МКД - 18.01.2015

Претседателката на Хрватска Колинда Грабар Китаровиќ побарала од генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун да направи сѐ за Војислав Шешељ да се врати во Хаг. Како што јавуваат хрватските медиуми, Китаровиќ во писмото побарала Меѓународниот суд во Хаг ...

Грабар Китаровиќ побара од ОН итна пресуда за Шешељ

Телеграф - 18.01.2015

Шешељ е обвинет во 2003 година, судењето заврши во 2010 година, но досега не е донесена пресудата Новоизбраната хрватска претседателка Колинда Грабар Китаровиќ побара од генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун да ги преземе сите мерки ...

Грабар Китаровиќ побара од ОН итна пресуда за Шешељ

Алфа - 18.01.2015

Според Грабар Китаровиќ под околности, кои не се сосема јасни, Судот во ноември 2014 година го пуштил на привремена слобода Шешељ од „хуманатарни причини поради влошената здравствена состојба“.

Јосиповиќ најави дека со почит ќе и ги предаде надлежностите на Колинда Грабар Китаровиќ

Алфа - 18.01.2015

Хрватскиот претседател во заминување Иво Јосиповиќ изјави дека ќе и ги предаде надлежностите на новоизбраната претседателка Колинда Грабар Китаровиќ со почит и со желба за напредок, јави Хина.

Колинда до ОН-Шешељ мора да биде вратен во Хаг и да му се пресуди

Локално - 18.01.2015

Претседателката на Хрватска Колинда Грабар Китаровиќ побарала од генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун да направи сѐ за Војислав Шешељ да биде вратен во Хаг. Како што јавуваат хрватските медиуми, Китаровиќ во писмото побарала Меѓународниот суд во ...

Барам Шешељ веднаш да биде осуден!

За Се - 18.01.2015

Новоизбраната хрватска претседателка Колинда Грабар Китаровиќ побара од генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун да ги преземе сите мерки за враќање на Воислав Шешељ во притвор во Меѓународниот суд во Хаг и што е можно поскоро да се ...

Jосиповиќ: Со почит ќе и’ ги предадам надлежностите на Колинда

Орбис - 18.01.2015

Хрватскиот претседател во заминување Иво Јосиповиќ изјави дека ќе и ги предаде надлежностите на новоизбраната претседателка Колинда Грабар Китаровиќ со почит и со желба за напредок, пишува МИА.

Новата хрватска претседателка побара од ОН итна пресуда за Шешељ

Бриф - 18.01.2015

Новоизбраната хрватска претседателка Колинда Грабар Китаровиќ побара од генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун да ги преземе сите мерки за враќање на Воислав Шешељ во притвор во Меѓународниот суд во Хаг и што е можно поскоро да се ...

ФОТО: Кој се обиде да ѝ намести секс-скандал на хрватската претседателка?

Убавина и Здравје - 18.01.2015

Регионот го потресе веста дека се појавиле фотографии на новата хрватска претседателка, Колинда Грабар Китаровиќ, во секс-акција, а се утврди дека станува збор за грубо подметнување. Имено, објавените фотографии, кои се објавени, не се автентични, а ...

Јосиповиќ најави дека со почит ќе и ги предаде надлежностите на Колинда Грабар Китаровиќ

+инфо - 18.01.2015

Хрватскиот претседател во заминување Иво Јосиповиќ изјави дека ќе и ги предаде надлежностите на новоизбраната претседателка Колинда Грабар Китаровиќ со почит и со желба за напредок, јави Хина.

Јосиповиќ со почит ќе и ги предаде надлежностите на Колинда Грабар Китаровиќ

Н.Македонија - 18.01.2015

Хрватскиот претседател во заминување Иво Јосиповиќ изјави дека ќе и ги предаде надлежностите на новоизбраната претседателка Колинда Грабар Китаровиќ со почит и со желба за напредок - Тоа е мојата приоритетна задача и во кабинетот на претседателот го ...

Китаровиќ до Бан: Шешељ да не ја избегне пресудата како Милошевиќ

Канал5 - 18.01.2015

Новоизбраната хрватска претседателка Колинда Грабар Китаровиќ побара од генералниот секретар на Обединетите нации, Бан ки Мун, да направи се за Војислав Шешељ да се врати во Хаг. Барам од вас да ги преземете сите потребни чекори за да се обезбеди ...

Грабар Китаровиќ побара од ОН итна пресуда за Шешељ

+инфо - 18.01.2015

Новоизбраната хрватска претседателка Колинда Грабар Китаровиќ побара од генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун да ги преземе сите мерки за враќање на Воислав Шешељ во притвор во Меѓународниот суд во Хаг и што е можно поскоро да се ...

Грабар Китаровиќ побара од ОН итна пресуда за Шешељ

Сител - 18.01.2015

Новоизбраната хрватска претседателка Колинда Грабар Китаровиќ побара од генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун да ги преземе сите мерки за враќање на Воислав Шешељ во притвор во Меѓународниот суд во Хаг и што е можно поскоро да се ...

Јосиповиќ со почит ќе и ја предаде функцијата на Колинда

Press24 - 18.01.2015

Иво Јосиповиќ, хрватскиот претседател на заминување со почит и желба за напредок ќе и ги предаде надлежностите на новоизбраната претседателка Колинда Грабар Китаровиќ. - Тоа е мојата приоритетна задача и во кабинетот на претседателот го правиме ...

Jосиповиќ: Со почит ќе и’ ги предадам надлежностите на Колинда

Нетпрес - 18.01.2015

Хрватскиот претседател во заминување Иво Јосиповиќ изјави дека ќе и ги предаде надлежностите на новоизбраната претседателка Колинда Грабар Китаровиќ со почит и со желба за напредок, пишува МИА.

Грабар Китаровиќ побара враќање на Шешељ во Хаг

Република - 18.01.2015

Новоизбраната хрватска претседателка Колинда Грабар Китаровиќ побара од генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун да ги преземе сите мерки за враќање на Воислав Шешељ во притвор во Меѓународниот суд во Хаг и што е можно поскоро да се ...

Грабар Китаровиќ побара од ОН итна пресуда за Шешељ

Либертас - 18.01.2015

Новоизбраната хрватска претседателка Колинда Грабар Китаровиќ побара од генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун да ги преземе сите мерки за враќање на Воислав Шешељ во притвор во Меѓународниот суд во Хаг и што е можно поскоро да се ...

Хрватската претседателка побара од ОН итна пресуда за Шешељ

Press24 - 18.01.2015

Новоизбраната хрватска претседателка Колинда Грабар Китаровиќ побара од генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун да ги преземе сите мерки за враќање на Воислав Шешељ во притвор во Меѓународниот суд во Хаг и што е можно поскоро да се ...

Јосиповиќ најави дека со почит ќе и ги предаде надлежностите на Колинда Грабар Китаровиќ

Сител - 18.01.2015

Хрватскиот претседател во заминување Иво Јосиповиќ изјави дека ќе и ги предаде надлежностите на новоизбраната претседателка Колинда Грабар Китаровиќ со почит и со желба за напредок, јави Хина.

ВИДЕО: Ова е снимката со наводен секс на новата хрватска претседателка Колинда – Таа е лажна ! (18+)

1.мк - 18.01.2015

Информацијата која ја објави српски „Информер“ дека поседува фотографии од видео снимката на новата Хрватска претседателка Колинда во секс-афера е нетоќна ! Српскиот портал „Србија денас“ објави нови фотографии но и линкот до видео материјалот на ...

Главниот уредник на „Информер“ јавно призна: „Лажев за секс видеото на хрватската претседателка, ама ми подметнаа !“

1.мк - 18.01.2015

Главниот и одговорен уредник на српскиот венсик „Инфрмер“, новинарот Драган.Ј, Вучичевиќ вчера свикал прес конференција на која јавно кажал дека излажал кога е во прашање објавувањето на т.н секс афера на новата претседателка на Хрватска, Колинда ! ...

Јосиповиќ со почит ќе ѝ ги предаде надлежностите на Грабар Китаровиќ

Вечер - 18.01.2015

Хрватскиот претседател во заминување Иво Јосиповиќ изјави дека ќе и ги предаде надлежностите на новоизбраната претседателка Колинда Грабар Китаровиќ со почит и со желба за напредок, јави Хина.

ФОТО: Кој и намести секс-скандал на хрватската претседателка?

Вистина.мк - 18.01.2015

Регионот го потресе веста дека протекле фотографиите од новата хрватска претседателка Колинда Грабар Китаровиќ во секс акција, а се утврди дека станува збор за грубо подметнување. Имено објавените фотографии кои се објавени не се автентични, а ...

Јосиповиќ со почит ќе и ја предаде функцијата на Колинда

Курир - 18.01.2015

Иво Јосиповиќ, хрватскиот претседател на заминување со почит и желба за напредок ќе и ги предаде надлежностите на новоизбраната претседателка Колинда Грабар Китаровиќ. - Тоа е мојата приоритетна задача и во кабинетот на претседателот го правиме ...

ФОТО: Кој и намести секс-скандал на хрватската претседателка?

Курир - 18.01.2015

Регионот го потресе веста дека протекле фотографиите од новата хрватска претседателка Колинда Грабар Китаровиќ во секс акција, а се утврди дека станува збор за грубо подметнување. Имено објавените фотографии кои се објавени не се автентични, а ...

Барам Шешељ веднаш да биде осуден!

Вечер - 18.01.2015

Новоизбраната хрватска претседателка Колинда Грабар Китаровиќ побара од генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун да ги преземе сите мерки за враќање на Воислав Шешељ во притвор во Меѓународниот суд во Хаг Колинда Грабар Китаровиќ ...

Јосиповиќ: Со почит ќе и ја предадам функцијата на Колинда

Maxim - 18.01.2015

Иво Јосиповиќ, хрватскиот претседател на заминување со почит и желба за напредок ќе и ги предаде надлежностите на новоизбраната претседателка Колинда Грабар Китаровиќ. - Тоа е мојата приоритетна задача и во кабинетот на претседателот го правиме ...

Кој и намести секс скандал на Колинда?ФОТО+18

Lider - 18.01.2015

Регионот го потресе веста дека протекле фотографиите од новата хрватска претседателка Колинда Грабар Китаровиќ во секс акција, а се утврди дека станува збор за грубо подметнување. Имено објавените фотографии кои се објавени не се автентични, а ...

Грабар Китаровиќ побара од ОН итна пресуда за Шешељ

Maxim - 18.01.2015

Новоизбраната хрватска претседателка Колинда Грабар Китаровиќ побара од генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун да ги преземе сите мерки за враќање на Воислав Шешељ во притвор во Меѓународниот суд во Хаг и што е можно поскоро да се ...

Новата хрватска претседателка побара од ОН итна пресуда за Шешељ

Falanga - 18.01.2015

Новоизбраната хрватска претседателка Колинда Грабар Китаровиќ побара од генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки -мун да ги преземе сите мерки за враќање на Воислав Шешељ во притвор..

Хрватската претседателка во секс акција (фото)

ЗаЗабава - 17.01.2015

Информер дојде до секси фотографии на жена за кои изворот тврди дека се на Колинда Грабар Китаровиќ. ХДЗ демантира дека станува збор за претседателката, а Колинда не се огласува. Хрватската претседателка Колинда Грабар Китаровиќ само една недела ...

Хрватската претседателка гола на насловна страна!

Локално - 17.01.2015

Новата претседателка на Хрватска ги преплави медиумите , се со цел да биде девалвирана по тесната победа. Најчесто се цитираат нејзини изјави, но уште почесто се пишува за нејзината секс афера и видео.

СЕКС-СКАНДАЛ: Хрватската претседателка се најде гола на насловна страница? (ФОТО)

Телеграф - 17.01.2015

о текстот со наслов „КОЛИНДА ВО СЕКС-АКЦИЈА“, „Информер“ навеудува дека Колинда била тајно снимена во 2013 година во еден бриселски апартман Од изборот на новата хрватската претседателка Колинда Грабар Китаровиќ не помина ниту една недела , а веќе ...

НИШТО ОД СЕКС-СКАНДАЛОТ: Наводниот порно-филм на Колинда е американски (+18)

Телеграф - 17.01.2015

Фотографиите кои ги објави српскиот весник се „принтскрин“ од американски порно-филм под името „Chow Dong“ со времетреање од 22 минути и истиот може да се најде на познатиот веб-сајт „xvideos“ Очигледно ништо од наводниот секс-скандал на новата ...

Грабар Китаровиќ гола на насловна?

Бриф - 17.01.2015

Српски Информер објави секси фотографии на жена за кои изворот тврди дека е новата хрватска претседателка, Колинда Грабар Китаровиќ. Нејзината партија ХДЗ демантира дека станува збор за неа, а таа не се огласува со коментар.

Со лаги до зголемен тираж: Дали е ова голата хрватска претседателка? "Информер" е убеден во тоа!

think.mk - 17.01.2015

Секако, целата приказна од самиот почеток звучела како лага, а ни овој податок не делува многу убедливо. Тимот на Informer овој пат не се ни обидел да пронајде фотографии од личност која личи на Колинда Грабар Китаровиќ, пишува хрватски Index .

Фото: Нема порно со претседателката – филмот е американски

За Се - 17.01.2015

Фотографиите кои ги објави српскиот весник се „принтскрин“ од американски порно-филм под името „Chow Dong“ со времетреање од 22 минути и истиот може да се најде на познатиот веб-сајт „xvideos“.

Како ни ја подметнаа секс аферата со хрватската претседателка – признание од уредникот на Информер

МК News - 17.01.2015

Главниот уредник на „Информер“ на вонредна прес конференција ги демантира фотографиите кои беа објавени во последниот број на весникот, извинувајќи се при тоа на читателите во Србија, Хрватска и лично на претстедателката на Хрватска, Колинда Грабар ...

ФОТО: Хрватската претседателка се најде гола на насловна страна!

За Се - 17.01.2015

Новата претседателка на Хрватска ги опседна медиумите од кога е избран. Најчесто се цитираат нејзини изјави, но уште почесто се пишува за нејзината секс афера и видео. Во текстот со наслов „КОЛИНДА ВО СЕКС-АКЦИЈА“, „Информер“ наведува дека Колинда ...

Објавени фотки: Гола претседателката на Хрватска (Фото)

МК News - 17.01.2015

Во текстот со наслов ,,Колинда во секс акција,, Информер пишува дека добиле снимки од хрватските разузнавачи на кои се гледа како новопечената хрватска претседателка Колинда Грабар Китаровиќ во 2013 била тајно снимена во бриселски апартман во секс ...

Со лаги до зголемен тираж: Дали е ова голата хрватска претседателка? "Информер" е убеден во тоа!

Точка - 17.01.2015

Хрватски "Informer" очигледно одлучил да го зголеми тиражот со лудата "секс-афера" поврзана со новоизбраната хрватска претседателка Колинда Грабар Китаровиќ, а откако ја "откриле" љубовната афера со српскиот плејбој и наводната секс снимка, дошло ...

Изборот на Китаровиќ – од политика, преку национализам до порнографија

Канал5 - 17.01.2015

Од изборот на новата Хрватска претседателка не помина ниту една недела, а за нејзе веќе зборува цела Европа. Колинда Грабар Китаровиќ, која го насобра гневот на Србите со изјавата дека сите што живеат во Хрватска се Хрвати, сега се најде и на ...

Уредникот на „Информер“: Како ни ја подметнаа секс аферата со хрватската претседателка

Бриф - 17.01.2015

Главниот уредник на „Информер“ на вонредна прес конференција ги демантира фотографиите кои беа објавени во последниот број на весникот, извинувајќи се при тоа на читателите во Србија, Хрватска и лично на претстедателката на Хрватска, Колинда Грабар ...

ФОТО Хрватската претседателка Колинда Грабар Китаровиќ снимила порно филм ?!

+инфо - 17.01.2015

Српскиот таблоид „Информер“ одлучил да ја подигне својата читаност со бизарната „секс афера“ поврзана со актуелната хрватска претседателка Колинда Грабар Китаровиќ, па откако ја „откриле“ нејзината љубовна афера со извесен српски плејбој и ја ...

ФОТО: Хрватската претседателка во секс-акција

Press24 - 17.01.2015

Информер дојде до секси фотографии на жена за кои изворот тврди дека се на Колинда Грабар Китаровиќ. ХДЗ демантира дека станува збор за претседателката, а Колинда не се огласува. Хрватската претседателка Колинда Грабар Китаровиќ само една недела ...

ФОТО: Новата хрватска претседателка гола на насловна?!

Либертас - 17.01.2015

Весникот Информер објави секси фотографии на жена за кои изворот тврди дека се на новата хрватска претседателка, Колинда Грабар Китаровиќ. Нејзина партија ХДЗ демантира дека станува збор за неа, а таа не се огласува со коментар.

Секс скандалот е наместен: Не е Колинда туку порно актерката Дајмонд Фокс

Сител - 17.01.2015

Регионот го потресе веста дека протекле фотографиите од новата хрватска претседателка Колинда Грабар Китаровиќ во секс акција, а се утврди дека станува збор за грубо подметнување. Имено објавените фотографии кои се објавени не се автентични, а ...

ФОТО: Српски „Информер“ објави фотографии од хрватската претседателка Колинда во „секс-акција“ !

1.мк - 17.01.2015

Таа кажа дека Србите во Хрватска се Хрвати, а Косово никогаш нема да биде српско. Во контраодговор, Србите напишаа дека новата хрватска претседателка Колинда има секс снимка и дека била во врска со Србин.

Хрватската претседателка Колинда Грабар Китаровиќ снимила порно филм ?!

Fox.mk - 17.01.2015

Српскиот таблоид „Информер“ одлучил да ја подигне својата читаност со бизарната „секс афера“ поврзана со актуелната хрватска претседателка Колинда Грабар Китаровиќ, па откако ја „откриле“ нејзината љубовна афера со извесен српски плејбој и ја ...

Колинда Грабар во СЕКС АКЦИЈА!

Пулс24 - 17.01.2015

Информер дојде до секси фотографии на жена за кои изворот тврди дека се на Колинда Грабар Китаровиќ. ХДЗ демантира дека станува збор за претседателката, а Колинда не се огласува. Хрватската претседателка Колинда Грабар Китаровиќ само една недела ...

Информер се извинува: подметната ни е аферата со хрватската Претседателка

Вечер - 17.01.2015

- Ако треба нека ме уапсат и на тоа сум подготвен и ќе ја прифатам одговорноста како главен уредник на „Информер". Изворот на овие вести беше човек од Србија со кого имаме долгогодишна соработка и сега не сум сигурен дали тој сакал да ми подметне ...

ФОТО: Хрватската претседателка Колинда снимила порно филм ?!

Актуелно24 - 17.01.2015

Српскиот таблоид „Информер“ одлучил да ја подигне својата читаност со бизарната „секс афера“ поврзана со актуелната хрватска претседателка Колинда Грабар Китаровиќ, па откако ја „откриле“ нејзината љубовна афера со извесен српски плејбој и ја ...

Претседателката гола на насловна страница!

Вечер - 17.01.2015

Информер дојде до секси фотографии на жена за кои изворот тврди дека се на Колинда Грабар Китаровиќ. Од партијата на новата претседателка на Хрватска, ХДЗ – велат дека не се работи за Колинда, иако таа се уште не се огласила дали ова е вистина или ...

ФОТО: Хрватската претседателка во секс-акција

Курир - 17.01.2015

Информер дојде до секси фотографии на жена за кои изворот тврди дека се на Колинда Грабар Китаровиќ. ХДЗ демантира дека станува збор за претседателката, а Колинда не се огласува. Хрватската претседателка Колинда Грабар Китаровиќ само една недела ...

Економист: „Барби“ го победи „Медуза“

Lider - 17.01.2015

„Во битката меѓу „Медузата и Барбиката“, победи Барби“, со овие зборови британскиот магазин Економист го почнува текстот за расплетот на хрватските претседателски избори и политичката ситуација во земјата.

Економист: Во борбата меѓу лигната и Барбиката, победи Барбиката

МКД - 16.01.2015

Ова е насловот на анализата на претседателските избори во Хрватска во печатеното издание на Економист , омилениот неделник на хрватскиот премиер Зоран Милановиќ, пренесува Индекс. Објаснувајќи дека станува збор за прекари, угледниот британски весник ...

Српската служба има секс-снимки од Колинда Китаровиќ ? (ФОТО)

Телеграф - 16.01.2015

Како што пишува „Информер“, агентите на САО кренале тревога откако им е потврдено дека Колинда била во врска со српски агент Колинда Грабар-Китаровиќ во 2013 гоdина, како помошник на генералниот секретар на НАТО во Брисел, била во страсна врска со ...

Снимена: Хрватската претседателка има секс-видео со српски разузнавач

Точка - 16.01.2015

Колинда Грабар Китаровиќ во 2013-та година, кога била помошничка на генералниот секретар на НАТО во Брисел, била во страствена врска со српски разузнавач. Поради сознанијата дека српските тајни служби би можеле да ги имаат компромитирачките ...

Снимена: Хрватската претседателка има секс-видео со српски разузнавач?

МК News - 16.01.2015

Колинда Грабар Китаровиќ во 2013-та година, кога била помошничка на генералниот секретар на НАТО во Брисел, била во страствена врска со српски разузнавач. Поради сознанијата дека српските тајни служби би можеле да ги имаат компромитирачките ...

Претседателката на Хрватска имала секс-видео со српски разузнавач?

За Се - 16.01.2015

Колинда Грабар Китаровиќ во 2013-та година, кога била помошничка на генералниот секретар на НАТО во Брисел, била во страствена врска со српски разузнавач. Поради сознанијата дека српските тајни служби би можеле да ги имаат компромитирачките ...

Колинда сепак нема да биде претседател на Хрватска?

think.mk - 16.01.2015

Колинда Грабар Китаровиќ е избрана минатата недела за претседател на Хрватска според засега сеуште дискутабилните резултати до ДИП кои покажуваат победа од 50,74% односно 1,114.856 гласови од бирачите за Колинда.

Колинда: Нема Срби во Хрватска, а Косово никогаш нема да биде српско!

За Се - 16.01.2015

Инстервјуто на претседателката на Хрватска, Колинда Грабар Китаровиќ за босанската телевизија БХТ1, уште неемитувано ги разбрано страстите во Србија. Српските медиуми пренесуваат дека Колинда им порачала на Србите во Хрватска дека се всушност Хрвати.

„ИНФОРМЕР“ ОТКРИВА: Хрватската претседателка имала секс-видео со српски разузнавач?!

Sky - 16.01.2015

Колинда Грабар Китаровиќ во 2013-та година, кога била помошничка на генералниот секретар на НАТО во Брисел, била во страствена врска со српски разузнавач. Поради сознанијата дека српските тајни служби би можеле да ги имаат компромитирачките ...

Хрватската претседателка имала секс-видео со српски разузнавач?

Press24 - 16.01.2015

Колинда Грабар Китаровиќ во 2013-та година, кога била помошничка на генералниот секретар на НАТО во Брисел, била во страствена врска со српски разузнавач. Поради сознанијата дека српските тајни служби би можеле да ги имаат компромитирачките ...

„Информер“: Хрватската претседателка имала секс - видео со српски разузнуавач?!

Сител - 16.01.2015

Колинда Грабар Китаровиќ во 2013-та година, кога била помошничка на генералниот секретар на НАТО во Брисел, била во страствена врска со српски разузнавач. Поради сознанијата дека српските тајни служби би можеле да ги имаат компромитирачките ...

СРПСКИ „ИНФОРМЕР“: Хрватската претседателка имала секс-видео со српски разузнавач?

Fox.mk - 16.01.2015

Колинда Грабар Китаровиќ во 2013-та година, кога била помошничка на генералниот секретар на НАТО во Брисел, била во страствена врска со српски разузнавач. Поради сознанијата дека српските тајни служби би можеле да ги имаат компромитирачките ...

Се тресе изборната победа на Колинда за претседател на Хрватска – Немала мнозинство гласови !?

1.мк - 16.01.2015

Колинда Грабар Китаровиќ е избрана минатата недела за претседател на Хрватска според засега сеуште дискутабилните резултати до ДИП кои покажуваат победа од 50,74% односно 1,114.856 гласови од бирачите за Колинда.

Има ли новата хрватска Претседателка секс-видео од српската афера !?

1.мк - 16.01.2015

Колинда Грабар Китаровиќ во 2013-та година, кога била помошничка на генералниот секретар на НАТО во Брисел, била во страствена врска со српски разузнавач. Поради сознанијата дека српските тајни служби би можеле да ги имаат компромитирачките ...

Колку е веродостојна победата на Хрватската претседателка?

Шеталиште - 16.01.2015

Само 2 дена по одржаните претседателски избори во Хрватска, легитимноста на изборите беше доведена во прашање од страна на Сандра Петровиќ од СДП, која во изборниот штаб на Иво Јосиповиќ била задолжена за правните прашања.

Српски „Информер“: Хрватската претседателка имала секс-видео со српски разузнавач?

Курир - 16.01.2015

Колинда Грабар Китаровиќ во 2013-та година, кога била помошничка на генералниот секретар на НАТО во Брисел, била во страствена врска со српски разузнавач. Поради сознанијата дека српските тајни служби би можеле да ги имаат компромитирачките ...

Србите во Хрватска се Хрвати! (ВИДЕО)

Вечер - 16.01.2015

- Според мене Хрват е и оној кој е со православна вероисповед и кој е Србин по националност. Хрват во смисла на хрватски државјанин – изјавила новата хрватска претседателка. Новоизбраната претседателка на Република Хрватска, Колинда Грабар ...

Јас тебе, ти мене, ама во кревет!

Вечер - 16.01.2015

Во 2013 година, Колинда Грабар Китаровиќ која работела како помошен генерален секретар на НАТО во Брисел била во врска со српски разузнавач. Поради сознаниeто дека српската тајна полиција има компромитирачките секс-снимки со неа, хрватската ...

ФОТО+18: Еротски фотографии на хрватската претседателка

Денешен - 16.01.2015

Српскиот весник Информер во текстот со наслов „КОЛИНДА ВО СЕКС-АКЦИЈА “, објави фотографии за кои се тврди дека се на новата хрватска претседателка Колинда Грабар Китаровиќ. Колинда Грабар Китаровиќ во 2013-та година, кога била помошничка на ...

Хрватската претседателка имала секс-видео со српски разузнавач?

Maxim - 16.01.2015

Колинда Грабар Китаровиќ во 2013-та година, кога била помошничка на генералниот секретар на НАТО во Брисел, била во страствена врска со српски разузнавач. Поради сознанијата дека српските тајни служби би можеле да ги имаат компромитирачките ...

Лазански: Да ја имав Колинда ќе се фалев на сет глас

Lider - 16.01.2015

По веста дека хрватската претседателка Колинда Грабар Китаровиќ, била вљубена во некој српски плејбој, сите се занимаваат со откривање на неговиот идентитет. Како што пренесе српски „Телеграф“, еден од ретките кој што е подготвен да зборува за ...

Полемика во Хрватска за преиспитување на победата на Колинда Грабар Китаровиќ

24 Вести - 15.01.2015

Во Хрватска во тек е полемика за преиспитување на резултатите од претседателските избори и легалноста на победата на Колинда Грабар Китаровиќ. Членот на изборниот штаб на Иво Јосиповиќ, задолжен за правни прашања, Сандра Петровиќ Јаковина истакнува ...

6 главни заклучоци по претседателските избори во Хрватска

Нова ТВ - 15.01.2015

Тоа беше возбудлива и напната вечер во Хрватска, со голема политичка драма. Како што беше очекувано, двајцата учесници во трката за претседател, актуелниот претседател Иво Јосиповиќ и Колинда Грабар-Китаровиќ, беа рамо до рамо.

Полемика во Хрватска за преиспитување на победата на Колинда Грабар Китаровиќ

Утрински - 15.01.2015

Во Хрватска во тек е полемика за преиспитување на резултатите од претседателските избори и легалноста на победата на Колинда Грабар Китаровиќ. Членот на изборниот штаб на Иво Јосиповиќ, задолжен за правни прашања, Сандра Петровиќ Јаковина, истакнува ...

Хрватската претседателка: Србите во Хрватска се Хрвати, а Косово никогаш веќе нема да биде српско! (ВИДЕО)

МКД - 15.01.2015

Новоизбраната претседателка на Република Хрватска, Колинда Грабар Китаровиќ, во интервју за босанската телевизија БХТ1, кое допрва ќе биде емитувано, им порачала на Србите во Хрватска дека се всушност Хрвати, пренесуваат српските медиуми.

Колинда Грабар Китаровиќ можеби и нема да биде претседателка на Хрватска?

МКД - 15.01.2015

Легалноста на победата на Колинда Грабар Китаровиќ на претседателските избори во Хрватска е доведена во прашање, пишуваат хрватските медиуми. Кандидатката на ХДЗ Колинда Грабар Китаровиќ беше избрана минатата недела за претседателка на државата ...

ХРВАТСКА: Победата на Колинда Грабар-Китаровиќ под знак прашалник

Телеграф - 15.01.2015

Резултатите од изборите сè уште не се конечни бидејќи на едно избирачко место во Карловац изборите мора да се повторат Во Хрватска во тек е полемика за преиспитување на резултатите од претседателските избори и легалноста на победата на Колинда ...

Во Хрватска полемика за преиспитување на победата на Грабар Китаровиќ

Тера - 15.01.2015

Во Хрватска во тек е полемика за преиспитување на резултатите за претседателските избори и легалноста на победата на Колинда Грабар Китаровиќ, откако членката на изборниот штаб на Иво Јосиповиќ задолжена за правни прашања, Сандра Петровиќ Јаковина ...

Новата претседателка на Хрватска имала секс афера со Србин: Кој бил мистериозниот плејбој кој ја завел?

Точка - 15.01.2015

Покрај тоа што тоа е болно сеќавање, оваа несреќна љубов со Србин е „најмрачната тајна“ на претседателката на Хрватска, пишува Телеграф.рс.. Од еден од штабовите, пренесуваат дека таа до последниот ден од кампањата стравувала од тоа дека ќе се ...

Полемика во Хрватска за победата на Грабар Китаровиќ

Точка - 15.01.2015

Во Хрватска во тек е полемика за преиспитување на резултатите од претседателските избори и легалноста на победата на Колинда Грабар Китаровиќ, пренесе МИА. Членот на изборниот штаб на Иво Јосиповиќ, задолжен за правни прашања, Сандра Петровиќ ...

ФОТО: Ова се „осомничените“ во секс аферата со хрватската претседателка

МК News - 15.01.2015

Кој е мистериозниот Сирбин со кого Колинда била во љубовна врска во својата младост? Колинда Грабар Китаровиќ, новоизбраниот претседател на Хрватска за малку поради љубовна врска со познат српски плејбј во 1988 година не се преселила во Белград, па ...

Полемика во Хрватска за преиспитување на победата на Колинда Грабар Китаровиќ

+инфо - 15.01.2015

Во Хрватска во тек е полемика за преиспитување на резултатите од претседателските избори и легалноста на победата на Колинда Грабар Китаровиќ. Членот на изборниот штаб на Иво Јосиповиќ, задолжен за правни прашања, Сандра Петровиќ Јаковина истакнува ...

Лазански: Да бев со Колинда постојатно ќе се фалев

А1 On - 15.01.2015

По веста дека хрватската претседателка Колинда Грабар Китаровиќ, била вљубена во некој српски плејбој, сите се занимаваат со откривање на неговиот идентитет. Како што пренесе српски „Телеграф“, еден од ретките кој што е подготвен да зборува за ...

Полемика во Хрватска за победата на Грабар Китаровиќ

Нетпрес - 15.01.2015

Во Хрватска во тек е полемика за преиспитување на резултатите од претседателските избори и легалноста на победата на Колинда Грабар Китаровиќ, пренесе МИА. Членот на изборниот штаб на Иво Јосиповиќ, задолжен за правни прашања, Сандра Петровиќ ...

Лазански: Да имав секс со хрватската претседателка, ќе се фалев на цел глас

Press24 - 15.01.2015

По веста дека хрватската претседателка Колинда Грабар Китаровиќ, била вљубена во некој српски плејбој, сите се занимаваат со откривање на неговиот идентитет. Како што пренесе српски „Телеграф“, еден од ретките кој што е подготвен да зборува за ...

Ќе се преиспитува победата на Колинда Грабар Китаровиќ?

Република - 15.01.2015

Во Хрватска во тек е полемика за преиспитување на резултатите од претседателските избори и легалноста на победата на Колинда Грабар Китаровиќ. Членот на изборниот штаб на Иво Јосиповиќ, задолжен за правни прашања, Сандра Петровиќ Јаковина истакнува ...

Нова провокација од хрватската претседателка: Србите во Хрватска се Хрвати! (ВИДЕО)

Република - 15.01.2015

Новоизбраната претседателка на Република Хрватска, Колинда Грабар Китаровиќ, во интервју за босанската телевизија БХТ1, кое треба да биде емитувано, им порачала на Србите во Хрватска дека тие се всушност Хрвати.

Полемика во Хрватска за преиспитување на победата на Колинда Грабар Китаровиќ

Press24 - 15.01.2015

Во Хрватска во тек е полемика за преиспитување на резултатите од претседателските избори и легалноста на победата на Колинда Грабар Китаровиќ. Членот на изборниот штаб на Иво Јосиповиќ, задолжен за правни прашања, Сандра Петровиќ Јаковина истакнува ...

ПРЕСВРТ: Колинда сепак нема да биде претседател на Хрватска?

Press24 - 15.01.2015

Колинда Грабар Китаровиќ е избрана минатата недела за претседател на Хрватска според засега сеуште дискутабилните резултати до ДИП кои покажуваат победа од 50,74% односно 1,114.856 гласови од бирачите за Колинда.

Дали победата на Грабар Китаровиќ е фер и легална?

Вечер - 15.01.2015

Барање за преиспитување на изборите може, по официјалното прогласување на изборните резултати, да поднесе претседателски кандидат, но и партии кои се кандидирале на изборите. Тоа значи дека ако Јосиповиќ не сака лично да поднесе барање, тоа може да ...

Победата на Колинда е под знак прашање, Уставниот суд треба да се произнесе

Курир - 15.01.2015

Во Хрватска во тек е полемика за преиспитување на резултатите од претседателските избори и легалноста на победата на Колинда Грабар Китаровиќ. Членот на изборниот штаб на Иво Јосиповиќ, задолжен за правни прашања, Сандра Петровиќ Јаковина истакнaла ...

Лазански: Да имав секс со хрватската претседателка, ќе се фалев на цел глас

Курир - 15.01.2015

По веста дека хрватската претседателка Колинда Грабар Китаровиќ, била вљубена во некој српски плејбој, сите се занимаваат со откривање на неговиот идентитет. Како што пренесе српски „Телеграф“, еден од ретките кој што е подготвен да зборува за ...

Уставниот суд ги поништи изборните резултати, Колинда сепак не добила повеќе од 50 % од гласовите

Пулс24 - 15.01.2015

Уставот на Република Хрватска предвидува „претседателот на Републиката да се бира со повеќето од сите бирачи кои гласале“. Во вториот круг од гласањето учествувале 2.258.801 гласачи, а Колинда добила само 1.114.865 гласа, што значи и недостасувале ...

Во Хрватска полемика за преиспитување на победата на Грабар Китаровиќ

Макфакс - 15.01.2015

Во Хрватска во тек е полемика за преиспитување на резултатите за претседателските избори и легалноста на победата на Колинда Грабар Китаровиќ, откако членката на изборниот штаб на Иво Јосиповиќ задолжена за правни прашања, Сандра Петровиќ Јаковина ...

Полемика во Хрватска: Легална ли е победата на Грабар Китаровиќ?

Lider - 15.01.2015

Во Хрватска во тек е полемика за преиспитување на резултатите од претседателските избори и легалноста на победата на Колинда Грабар Китаровиќ. Членот на изборниот штаб на Иво Јосиповиќ, задолжен за правни прашања, Сандра Петровиќ Јаковина истакнува ...

Полемика во Хрватска за преиспитување на победата на Колинда Грабар Китаровиќ

Maxim - 15.01.2015

Во Хрватска во тек е полемика за преиспитување на резултатите од претседателските избори и легалноста на победата на Колинда Грабар Китаровиќ. Членот на изборниот штаб на Иво Јосиповиќ, задолжен за правни прашања, Сандра Петровиќ Јаковина истакнува ...

Лазански: Да имав секс со хрватската претседателка, ќе се фалев на цел глас

Maxim - 15.01.2015

По веста дека хрватската претседателка Колинда Грабар Китаровиќ, била вљубена во некој српски плејбој, сите се занимаваат со откривање на неговиот идентитет. Како што пренесе српски „Телеграф“, еден од ретките кој што е подготвен да зборува за ...

Колинда сепак нема да биде претседател на Хрватска?

Maxim - 15.01.2015

Колинда Грабар Китаровиќ е избрана минатата недела за претседател на Хрватска според засега сеуште дискутабилните резултати до ДИП кои покажуваат победа од 50,74% односно 1,114.856 гласови од бирачите за Колинда.

Колинда има секс афера со Србин: Кој е мистериозниот плејбој кој ја завел претседателката на Хрватска?

БркајРабота - 14.01.2015

Покрај тоа што тоа е болно сеќавање, оваа несреќна љубов со Србин е „најмрачната тајна“ на претседателката на Хрватска, пишува Телеграф.рс. Од еден од штабовите, пренесуваат дека таа до последниот ден од кампањата стравувала од тоа дека ќе се открие ...

Бурен старт на Колинда Грабар Китаровиќ на челото на Хрватска

МКД - 14.01.2015

Колинда Грабар Китаровиќ сѐ уште ја нема официјално преземено функцијата претседателка на Хрватска, а веќе е влезена во дебата со странски медиуми и хрватската влада, а направи и провокативен лапсус на сметка на Србија.

Победата на Грабар-Китаровиќ пред Уставен Суд

Локално - 14.01.2015

Сандра Петровиќ Јаковина, членката на изборниот штаб на хрватскиот кандидат за претседател Иво Јосиповиќ изјави дека победата на Колинда Грабар Китаровиќ на изборите е под знак прашалник и за неа треба да се изјасни Уставниот суд.

Згодна и моќна: Хрватската претседателка во бикини

Точка - 14.01.2015

Колинда Грабар Китаровиќ била министерка за надворешни работи и амбасадорка во САД. Таа e ќерка на месар, а мајка и била домаќинка. Дека добро се држи покажуваат фотографиите кои веќе почнаа да кружат по социјалните мрежи, снимени на плажа и на кои ...

Новата претседателката на Хрватска има секс афера со Србин: Кој е мистериозниот плејбој кој ја завел

МК News - 14.01.2015

Покрај тоа што тоа е болно сеќавање, оваа несреќна љубов со Србин е „најмрачната тајна“ на претседателката на Хрватска, пишува Телеграф.рс. Од еден од штабовите, пренесуваат дека таа до последниот ден од кампањата стравувала од тоа дека ќе се открие ...

На хрватската претседателка и ја открија секс аферата со Србин

think.mk - 14.01.2015

Од еден од штабовите, пренесуваат дека таа до последниот ден од кампањата стравувала од тоа дека ќе се открие нејзината тајна. Колинда Грабар Китаровиќ, новоибраниот претседател на Хрватска за малку поради страсна љубов со српски плејбој во 1988 ...

ФОТО: Нема играчки со неа – хрватската претседателка е обучен снајперист

МК News - 14.01.2015

Новата хрватска претседателка Колинда Грабар Китаровиќ, не е само убава туку и опасна, а тоа го има покажано на дело. Во времето кога таа била амбасадорка во САД, ги поразила највисоките офицери на хрватската армија во стрелање различни мети од ...

Изборните резултати во Хрватска „ќе влијаат на врските со Србија“

Balkan Insight - 14.01.2015

Лидерот на хрватските Срби, Милорад Пуповац, рече дека победата на Колинда Грабар-Китаровиќ на претседателските избори, ќе направи дополнителна штета на затегнатите односи меѓу двете соседни земји.

Хрватската претседателка имала афера со српски-плејбој

+инфо - 14.01.2015

Покрај тоа што тоа е болно сеќавање, оваа несреќна љубов со Србин е „најмрачната тајна“ на претседателката на Хрватска, пишува Телеграф.рс. Колинда Грабар Китаровиќ, новоибраниот претседател на Хрватска за малку поради страсна љубов со српски ...

Штабот на Јосиповиќ ќе ја однесе победата на Грабар - Китаровиќ пред Уставен суд?

+инфо - 14.01.2015

Сандра Петровиќ – Јакобина, членката на изборниот штаб на Иво Јосиповиќ задолжена за правни прашања, во изјава за хрватскиот новински сајт Tportal смета дека победата на Колинда Грабар – Китаровиќ на претседателските избори во Хрватска е под знак ...

Хрватската претседателка имала младешка секс -афера со Србин?!

+инфо - 14.01.2015

Српскиот таблоид „Информер“ во својот нов број објави интересна приказна за новоизбраната претседателка на Хрватска, Колинда Грабар Китаровиќ (46), која како што тврдат во весникот „за малку поради страсна љубов со познат српски плејбој во 1988 ...

Пресуден е квалитетот, а не полот

Н.Македонија - 14.01.2015

За аналитичарите, личниот ангажман и квалитетите имаат поголема улога од тоа дали кандидатот за одредена државничка функција е маж или жена Грабар-Китаровиќ е избрана за прва жена-претседател на Хрватска Ќе има ли повеќе жени на највисоките функции ...

ФОТО: Колинда има грев од младоста, секс афера со Србин

Сител - 14.01.2015

Од еден од штабовите, пренесуваат дека таа до последниот ден од кампањата стравувала од тоа дека ќе се открие нејзината тајна. Колинда Грабар Китаровиќ, новоибраниот претседател на Хрватска за малку поради страсна љубов со српски плејбој во 1988 ...

ФОТО: Ова се „осомничените“ во секс аферата со хрватската претседателка

Press24 - 14.01.2015

Кој е мистериозниот Србин со кого Колинда била во љубовна врска во својата младост? Колинда Грабар Китаровиќ, новоизбраниот претседател на Хрватска за малку поради љубовна врска со познат српски плејбј во 1988 година не се преселила во Белград, па ...

Претседателката на Хрватска во секс-афера со Србин

Press24 - 14.01.2015

Покрај тоа што тоа е болно сеќавање, оваа несреќна љубов со Србин е „најмрачната тајна“ на претседателката на Хрватска, пишува Телеграф.рс. Од еден од штабовите, пренесуваат дека таа до последниот ден од кампањата стравувала од тоа дека ќе се открие ...

СЕКС АФЕРА НА КОЛИНДА И СРБИН: Српските медиуми ја откриваат „мрачната тајна“ на хрватската претседателка!

Sky - 14.01.2015

Српскиот таблоид „Информер“ во својот нов број објави интересна приказна за новоизбраната претседателка на Хрватска, Колинда Грабар Китаровиќ (46), која како што тврдат во весникот „за малку поради страсна љубов со познат српски плејбој во 1988 ...

Претседателот Иванов ѝ ја честита победата на хрватската претседателка

Sky - 14.01.2015

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, по повод изборот на функцијата Претседател на Република Хрватска, упати честитка до Колинда Грабар-Китаровиќ. Во честитката тој вели дека за време на нејизниот мандат, Република Хрватска како ...

Победата на хрватската претседателка под знак прашање, Уставниот суд треба да одлучи

Република - 14.01.2015

Сандра Петровиќ Јаковина, членката на изборниот штаб на хрватскиот кандидат за претседател Иво Јосиповиќ изјави дека победата на Колинда Грабар Китаровиќ на изборите е под знак прашалник и за неа треба да се изјасни Уставниот суд.

БИВШИОТ СРПСКИ ЉУБОВНИК НА КОЛИНДА: Беше жешка во кревет и никогаш не ги мразеше Србите!

Sky - 14.01.2015

Приказната за секс аферата на хрватската претседателка Колинда Грабар-Китановиќ и познатиот српски плејбој е тема број 1 на екс-ју просторите. И додека сите се занимаваат со откривање на идентитетот на човекот поради кој Колинда, наводно, ...

Само што стана Претседателка на Хрватска, Колинда се соочи со афера од минатото – Била во врска со Србин !

1.мк - 14.01.2015

Покрај тоа што тоа е болно сеќавање, оваа несреќна љубов со Србин е „најмрачната тајна“ на претседателката на Хрватска, пишува Телеграф.рс.Од еден од штабовите, пренесуваат дека таа до последниот ден од кампањата стравувала од тоа дека ќе се открие ...

Хрватската претседателка имала секс афера со Србин: Кој е мистериозниот плејбој кој ја завел претседателката на ...

Вистина.мк - 14.01.2015

Покрај тоа што тоа е болно сеќавање, оваа несреќна љубов со Србин е „најмрачната тајна“ на претседателката на Хрватска, пишува Телеграф.рс. Од еден од штабовите, пренесуваат дека таа до последниот ден од кампањата стравувала од тоа дека ќе се открие ...

Ова се „осомничените“ за секс аферата со хрватската претседателка (ФОТО)

Денешен - 14.01.2015

Кој е мистериозниот Сирбин со кого Колинда била во љубовна врска во својата младост? Колинда Грабар Китаровиќ, новоизбраниот претседател на Хрватска за малку поради љубовна врска со познат српски плејбј во 1988 година не се преселила во Белград, па ...

ФОТО: Ова се „осомничените“ во секс аферата со хрватската претседателка

Курир - 14.01.2015

Кој е мистериозниот Сирбин со кого Колинда била во љубовна врска во својата младост? Колинда Грабар Китаровиќ, новоизбраниот претседател на Хрватска за малку поради љубовна врска со познат српски плејбј во 1988 година не се преселила во Белград, па ...

Колинда има секс афера со Србин: Кој е мистериозниот плејбој кој ја завел претседателката на Хрватска? (ФОТО)

Курир - 14.01.2015

Покрај тоа што тоа е болно сеќавање, оваа несреќна љубов со Србин е „најмрачната тајна“ на претседателката на Хрватска, пишува Телеграф.рс. Од еден од штабовите, пренесуваат дека таа до последниот ден од кампањата стравувала од тоа дека ќе се открие ...

Уставниот суд ги сруши изборните резултати,Колинда сепак не доби убедливо мнозинство

Пулс24 - 14.01.2015

Уставот на РХ предвидува дека... Претседателот на Републиката се избира со мнозинството гласови на сите избирачи кои гласале, доколку ниту еден кандидат не добие такво мнозинство, поголемиот дел од таквите избори ќе се повтори по 14 дена.

Аферата со српски плејбој – мрачнa тајнa на претседателката на Хрватска

Lider - 14.01.2015

Покрај тоа што тоа е болно сеќавање, оваа несреќна љубов со Србин е „најмрачната тајна“ на претседателката на Хрватска, пишува Телеграф.рс. Од еден од штабовите, пренесуваат дека таа до последниот ден од кампањата стравувала од тоа дека ќе се открие ...

ФОТО: Ова се „осомничените“ во секс аферата со хрватската претседателка

Maxim - 14.01.2015

Кој е мистериозниот Србин со кого Колинда била во љубовна врска во својата младост? Колинда Грабар Китаровиќ, новоизбраниот претседател на Хрватска за малку поради љубовна врска со познат српски плејбј во 1988 година не се преселила во Белград, па ...

На хрватската претседателка и ја открија секс аферата со Србин

Maxim - 14.01.2015

Покрај тоа што тоа е болно сеќавање, оваа несреќна љубов со Србин е „најмрачната тајна“ на претседателката на Хрватска, Од еден од штабовите, пренесуваат дека таа до последниот ден од кампањата стравувала од тоа дека ќе се открие нејзината тајна.

(ФОТО) Еве кои се осомничените во секс аферата со хрватската претседателка

Falanga - 14.01.2015

Кој е мистериозниот Сирбин со кого Колинда била во љубовна врска во својата младост?. Колинда Грабар Китаровиќ, новоизбраниот претседател на Хрватска за малку поради љубовна врска со познат српски плејбј во 1988 година не се преселила во Белград, па ...

Грабар Китаровиќ: Моите изјави не се националистички

24 Вести - 13.01.2015

Новоизбраната претседателка на Хрватска, Колинда Грабар Китаровиќ ги отфрли коментарите дека нејзината реторика е националистичка. Таа ги отфрли пишувањата на „Њујорк тајмс“ дека со повикот на единство ја обновила националистичката реторика од ...

Грабар Китаровиќ: Моите изјави не се националистички

Утрински - 13.01.2015

Новоизбраната претседателка на Хрватска, Колинда Грабар Китаровиќ, ги отфрли денеска коментарите дека нејзината реторика е националистичка. Таа ги отфрли пишувањата на „Њујорк тајмс“ дека со повикот на единство ја обновила националистичката реторика ...

Додик поддржува формирање хрватски ентитет во БиХ

Р.С.Европа - 13.01.2015

Претседателот на Република Српска, Милорад Додик, смета дека е сосема природен стремежот Хрватите да формираат трет ентитет во БиХ, јави Танјуг. Тој се согласува со изјавата на новоизбраната претседателка на Хрватска Колинда Грабар-Китаровиќ во која ...

Иванов упати честитка до новоизбранта претседателка на Хрватска

МКД - 13.01.2015

Претседателот Ѓорге Иванов, по повод изборот на функцијата Претседател на Хрватска, упати честитка до Колинда Грабар-Китаровиќ, новоизбранта претседателка на Хрватска. „Ми претставува особена чест и големо задоволство, во името на граѓаните на ...

Македонците во Хрватска очекуваат континуитет во одличната македонско-хрватска соработка

МКД - 13.01.2015

Бројната македонска заедница во Република Хрватска со големо внимание го пречека епилогот на хрватските претседателски избори. Пренесуваме дел од ставовите и размислувањата на неколкумина релевантни личности од многу важниот сегмент на ...

Хрватската претседателка му одговара на Њујорк тајмс: Моите изјави не се националистички, патриотски се

МКД - 13.01.2015

Новоизбраната претседателка на Хрватска Колинда Грабар Китаровиќ денес ги отфрлила критиките дека нејзината реторика е националистичка. Таа ги отфрлила тврдењата на американскиот весник Њујорк тајмс дека ја обновила националистичката реторика од ...

Иванов и го честиташе изборот на Китаровиќ

Телеграф - 13.01.2015

Иванов во името на граѓаните на Република Македонија и во негово лично име, на Грабар-Китаровиќ и посака успех во извршувањето на оваа одговорна функција Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, упати честитка до Колинда Грабар-Китаровиќ, ...

Грабар Китаровиќ: Моите изјави не се националистички

Локално - 13.01.2015

Новоизбраната претседателка на Хрватска, Колинда Грабар Китаровиќ ги отфрли коментарите дека нејзината реторика е националистичка. Таа ги отфрли пишувањата на „Њујорк тајмс“ дека со повикот на единство ја обновила националистичката реторика од ...

Додик за трет ентитет во БиХ

Алфа - 13.01.2015

Претседателот на Република Српска Милорад Додик смета дека е сосема природен стремежот Хрватите да формираат трет ентитет во БиХ, јави Танјуг. Претседателот на Република Српска Милорад Додик смета дека е сосема природен стремежот Хрватите да ...

Грабар Китаровиќ: Моите изјави не се националистички

Алфа - 13.01.2015

Новоизбраната претседателка на Хрватска, Колинда Грабар Китаровиќ ги отфрли денеска коментарите дека нејзината реторика е националистичка. Новоизбраната претседателка на Хрватска, Колинда Грабар Китаровиќ ги отфрли денеска коментарите дека нејзината ...

КИТАРОВИЌ: Моите изјави не се националистички

Телеграф - 13.01.2015

Китаровиќ истакна дека со написот во „Њујорк тајмс“ темата е промашена и оти таа мислела на заедништво на сите граѓани бидејќи земјата е длабоко поделена Новоизбраната претседателка на Хрватска, Колинда Грабар-Китаровиќ, денеска ги отфрли ...

Додик за трет ентитет во БиХ

Телеграф - 13.01.2015

Претседателот на Република Српска Милорад Додик се согласува со изјавата на новоизбраната претседателка на Хрватска Колинда Грабар-Китаровиќ во која и таа ја поддржува идејата Претседателот на Република Српска Милорад Додик смета дека е сосема ...

Грабар Китаровиќ: Моите изјави не се националистички

Тера - 13.01.2015

Новоизбраната претседателка на Хрватска, Колинда Грабар Китаровиќ ги отфрлила коментарите напишани во The New York Times, како и од хрватската министерка за надворешни работи Весна Пусиќ, дека нејзината реторика е националистичка, пренесуваат ...

Прва жена претседател на Хрватска e Колинда Грабар Китаровиќ

Турлитава - 13.01.2015

На претседателската функција во Хрватска е назначена првата жена во историјата на Хрватска, Колинда Грабар Китаровиќ. Доцна синоќа Колинда Грабар Китаровиќ била прогласена за прва претседателка на Хрватска, а откако Државната изборна комисија ги ...

Згодна и моќна – Хрватската претседателка во бикини (Фото)

МК News - 13.01.2015

Колинда Грабар Китаровиќ била министерка за надворешни работи и амбасадорка во САД. Taa e ќерка на месар а мајка и била домаќинка. Дека добро се држи покажуваат фотографиите кои веќе почнаа да кружат по социјалните мрежи, снимени на плажа и на кои ...

Победа во фотофиниш: Хрватска ја доби првата Претседателка во историјата

think.mk - 13.01.2015

Според прелиминарните официјални резултати, како што јави Ројтерс, при пребројани 97,8 отсто од гласовите Грабар Китаровиќ освоила 50,54 проценти, додека нејзиниот против кандидат Јосиповиќ 49,46 проценти.

Иванов упати честитка до новата претседателка на Хрватска

Точка - 13.01.2015

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, упати честитка до Колинда Грабар-Китаровиќ, по повод изборот на функцијата Претседател на Република Хрватска. Иванов во името на граѓаните на Република Македонија и во негово лично име, на ...

Не е само убава туку и опасна – Претседателката на Хрватска е обучен снајперист!

За Се - 13.01.2015

Првата жена претседател во историјата на Хрватска, Колинда Грабар Китаровиќ, не е само убава туку и опасна, а тоа го има покажано на дело. Во времето кога таа била амбасадорка во САД, ги поразила највисоките офицери на хрватската армија во стрелање ...

Хрватската претседателка е обучен снајперист

Точка - 13.01.2015

Новата хрватска претседателка Колинда Грабар Китаровиќ, не е само убава туку и опасна, а тоа го има покажано на дело. Во времето кога таа била амбасадорка во САД, ги поразила највисоките офицери на хрватската армија во стрелање различни мети од ...

Иванов и го честита изборот на Грабар-Китаровиќ

Канал5 - 13.01.2015

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, упати честитка до Колинда Грабар-Китаровиќ, по повод изборот на функцијата Претседател на Република Хрватска. Иванов во името на граѓаните на Република Македонија и во негово лично име, на ...

Грабар Китаровиќ: Моите изјави не се националистички

+инфо - 13.01.2015

Новоизбраната претседателка на Хрватска, Колинда Грабар Китаровиќ ги отфрли денеска коментарите дека нејзината реторика е националистичка. Таа ги отфрли пишувањата на „Њујорк тајмс“ дека со повикот на единство ја обновила националистичката реторика ...

Тесната победа на ХДЗ сигнал за голема поделеност на Хрватска

Н.Македонија - 13.01.2015

Неизвесната изборна трка, во која Китаровиќ со тесна разлика го победи главниот ривал, социјалдемократот Иво Јосиповиќ, сведочи за длабока поделеност на земјата Клучни за победата на Китаровиќ беа гласовите на хрватската дијаспора Китаровиќ стана ...

Колинда Грабар Карамарковиќ

Оff.net - 13.01.2015

"Победата на Колинда Грабар Китаровиќ на претседателските избори во Хрватска е одлична вест за левицата. Единствен проблем е што левица во денешна Хрватска практично не постои", пишува некогашниот Фераловец брилијатно опишувајќи ја демократската ...

Претседателот Иванов испрати честитка до хрватската претседателка

Press24 - 13.01.2015

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов упати честитка до Колинда Грабар-Китаровиќ, по повод изборот на функцијата Претседател на Република Хрватска. Иванов во името на граѓаните на Република Македонија и во негово лично име, на ...

ФОТО: Хрватската претседателка е обучен снајперист

Нетпрес - 13.01.2015

Новата хрватска претседателка Колинда Грабар Китаровиќ, не е само убава туку и опасна, а тоа го има покажано на дело. Во времето кога таа била амбасадорка во САД, ги поразила највисоките офицери на хрватската армија во стрелање различни мети од ...

Иванов упати честитка до новата претседателка на Хрватска

Нетпрес - 13.01.2015

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, упати честитка до Колинда Грабар-Китаровиќ, по повод изборот на функцијата Претседател на Република Хрватска. Иванов во името на граѓаните на Република Македонија и во негово лично име, на ...

ФОТО: Хрватската претседателка е обучен снајперист

Press24 - 13.01.2015

Новата хрватска претседателка Колинда Грабар Китаровиќ, не е само убава туку и опасна, а тоа го има покажано на дело. Во времето кога таа била амбасадорка во САД, ги поразила највисоките офицери на хрватската армија во стрелање различни мети од ...

Иванов ѝ го честита изборот на Грабар-Китаровиќ

Република - 13.01.2015

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, упати честитка до Колинда Грабар-Китаровиќ, по повод изборот на функцијата Претседател на Република Хрватска. Иванов во името на граѓаните на Република Македонија и во негово лично име, на ...

Еве ја новата колешка на Иванов,председател на Хрватска

Либертас - 13.01.2015

Новоизбраната ХА ДЕ ЗЕ овка Колинда Грабар Китарович,новоизбраната председателка на Хрватска ,тамошните медиуми ја објавуваат во костим за капење нагласувајки колку добро изгледа и на плажа,разголена.

Еве ја новата колешка на Иванов, претседателката на Хрватска

Либертас - 13.01.2015

Новоизбраната ХА ДЕ ЗЕ овка Колинда Грабар Китарович, новоизбраната претседателка на Хрватска, тамошните медиуми ја објавуваат во костим за капење нагласувајќи колку добро изгледа и на плажа, разголена.

Иванов и го честита изборот на Грабар-Китаровиќ

Вечер - 13.01.2015

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, упати честитка до Колинда Грабар-Китаровиќ, по повод изборот на функцијата Претседател на Република Хрватска. Иванов во името на граѓаните на Република Македонија и во негово лично име, на ...

Грабар Китаровиќ: Моите изјави не се националистички

Вечер - 13.01.2015

Таа ги отфрли пишувањата на "Њујорк тајмс" дека со повикот на единство ја обновила националистичката реторика од '90-тите години на минатиот век Колинда Грабар-Китаровиќ Новоизбраната претседателка на Хрватска, Колинда Грабар-Китаровиќ ги отфрли ...

Иванов испрати честитка до хрватската претседателка

Курир - 13.01.2015

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов упати честитка до Колинда Грабар-Китаровиќ, по повод изборот на функцијата Претседател на Република Хрватска. Иванов во името на граѓаните на Република Македонија и во негово лично име, на ...

Иванов и го честита изборот на Грабар-Китаровиќ

Денешен - 13.01.2015

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, упати честитка до Колинда Грабар-Китаровиќ, по повод изборот на функцијата Претседател на Република Хрватска. Иванов во името на граѓаните на Република Македонија и во негово лично име, на ...

Додик сака Хрватите да се трет ентитет во БиХ

Вечер - 13.01.2015

Претседателот на Република Српска, Милорад Додик, смета дека е сосема природен стремежот Хрватите да формираат трет ентитет во БиХ, јави Танјуг. Тој се согласува со изјавата на новоизбраната претседателка на Хрватска Колинда Грабар-Китаровиќ во која ...

Грабар Китаровиќ: Моите изјави не се националистички

Актуелно24 - 13.01.2015

Новоизбраната претседателка на Хрватска, Колинда Грабар Китаровиќ ги отфрлила коментарите напишани во The New York Times, како и од хрватската министерка за надворешни работи Весна Пусиќ, дека нејзината реторика е националистичка, пренесуваат ...

Грабар Китаровиќ: Моите изјави не се националистички

Макфакс - 13.01.2015

Новоизбраната претседателка на Хрватска, Колинда Грабар Китаровиќ ги отфрлила коментарите напишани во The New York Times, како и од хрватската министерка за надворешни работи Весна Пусиќ, дека нејзината реторика е националистичка, пренесуваат ...

ФОТО: Поопасна отколку што мислите - хрватската претседателка е обучен снајперист

Курир - 13.01.2015

Новата хрватска претседателка Колинда Грабар Китаровиќ, не е само убава туку и опасна, а тоа го има покажано на дело. Во времето кога таа била амбасадорка во САД, ги поразила највисоките офицери на хрватската армија во стрелање различни мети од ...

Иванов со честитка до Грабар Китаровиќ за изборот за претседател на Хрватска

Макфакс - 13.01.2015

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, по повод изборот на функцијата претседател на Хрватска, упати честитка до Колинда Грабар Китаровиќ, која победи на претседателските избори во земјата.

Иванов упати честитка до претседателката на Хрватска

Maxim - 13.01.2015

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, упати честитка до Колинда Грабар-Китаровиќ, по повод изборот на функцијата Претседател на Република Хрватска. Иванов во името на граѓаните на Република Македонија и во негово лично име, на ...

Грабар Китаровиќ: Моите изјави не се националистички

Lider - 13.01.2015

Новоизбраната претседателка на Хрватска, Колинда Грабар Китаровиќ ги отфрли денеска коментарите дека нејзината реторика е националистичка. Таа ги отфрли пишувањата на „Њујорк тајмс“ дека со повикот на единство ја обновила националистичката реторика ...

ФОТО: Хрватската претседателка е обучен снајперист

Maxim - 13.01.2015

Новата хрватска претседателка Колинда Грабар Китаровиќ, не е само убава туку и опасна, а тоа го има покажано на дело. Во времето кога таа била амбасадорка во САД, ги поразила највисоките офицери на хрватската армија во стрелање различни мети од ...

Колинда Грабар-Китаровиќ нов претседател на Хрватска

24 Вести - 12.01.2015

Колинда Грабар-Китаровиќ победи во вчерашниот втор круг од хрватските претседателски избори и стана првата жена-претседател на Хрватска. Својата победа, Грабар-Китаровиќ ја извојува во „мртва трка“ со досегашниот шеф на државата Иво Јосиповиќ, ...

Грабар Китаровиќ: Хрватска е во лавиринт, ќе ја извадам по патот на Туѓман

24 Вести - 12.01.2015

Хрватска ја доби првата жена претседател. Во тесна трка со 20 илјади гласови повеќе, Колинда Грабар Китаровиќ го победи актуелниот претседател Иво Јосиповиќ. Во победничкиот говор упати серија критики на негова сметка.

Прва жена претседател на Хрватска

Нова ТВ - 12.01.2015

Колинда Грабар Китаровиќ, конзервативен популист и претседателска кандидатка на Хрватската демократска заедница (ХДЗ), победи на вчерашниот втор круг од изборите за претседател на Хрватска.

Колинда Грабар Китаровиќ претседател со најмалку гласови во Хрватска

Вест - 12.01.2015

Хрватска (Фото: АП) - Колинда Грабар Китаровиќ е нов претседател на Хрватска со најмалку освоени гласови, во споредба со победниците на сите претходни претседателски избори во земјата. Кандидатката на опозициската Хрватска демократска заедница (ХДЗ) ...

Колинда Грабар Китаровиќ претседател со најмалку гласови

Утрински - 12.01.2015

Колинда Грабар Китаровиќ е нов претседател на Хрватска со најмалку освоени гласови, во споредба со победниците на сите претходни претседателски избори во земјата. Кандидатката на опозициската Хрватска демократска заедница (ХДЗ) освои 1,1 милион ...

Прва жена претседател на Хрватска

Р.С.Европа - 12.01.2015

Колинда Грабар Китаровиќ, конзервативен популист, победи на вчерашниот втор круг од изборите за претседател на Хрватска. Таа освои 21 илјада гласови повеќе од сегашниот шеф на државата Иво Јосиповиќ.

Нова претседателка на чело на поделена Хрватска

Deutsche Welle - 12.01.2015

Хрватска доби прва претседателка, но и прв претседател кој не е избран за втор мандат. На чело на државата социјалдемократот Јосиповиќ ќе го замени Грабар Китаровиќ кандидатката од Хрватската демократска заедница.

Новата претседателка на Хрватска: Ќе станеме една од најразвиените земји во светот

МКД - 12.01.2015

Колинда Грабар Китаровиќ, која синоќа беше избрана за прва претседателка на Хрватска, по објавувањето на првите нецелосни резултати изјавила дека ќе работи за Хрватска за таа да биде една од најразвиените земји во ЕУ и светот.

Хрватите избраа секс бомба за претседател

ЗаЗабава - 12.01.2015

Колинда Грабар Китаровиќ штотуку стана претседателка на Хрватска, а мажите токму поради неа почнаа почесто да гледаат вести! Само што седна на тронот сексапилната претседателка на Хрватска интернетот стана преплавен од нејзините фотографии во ...

Њујорк тајмс: Хрватска му се враќа на национализмот од деведесеттите

МКД - 12.01.2015

Победничкиот говор на Колинда Грабар Китаровиќ сугерира враќање на националистичките политики што доминираа во Хрватската по воениот распад на Југославија, пишува Њујорк тајмс по победата на кандидатката на ХДЗ на претседателските избори во Хрватска.

Хрватите и простија на ХДЗ – Китаровиќ победи на претседателските избори

Капитал - 12.01.2015

Две години откако партијата беше осудена за криминал, кандидатот за претседател на ХДЗ Колинда Грабар Китаровиќ победи на претседателските избори во Хрватска. Со разлика од околу 20-тина илјади гласа, Китаровиќ го победи противкандидатот, актуелниот ...

Хрватска ја доби првата жена претседател

Алсат-М - 12.01.2015

Во Хрватска по прв пат е избрана жена на функцијата претседател на оваа земја. Претставничката на опозицијата во Хрватска, Колинда Грабар –Китаровиќ победи со мала предност пред нејзиниот ривал, Иво Јосиповиќ, кој досега беше претседател на Хрватска.

Новата хрватска претседателка ја „отцепи“ Војводина од Србија (ВИДЕО)

МКД - 12.01.2015

Во своето прво обраќање до јавноста Колинда Грабар Китаровиќ најавила дека ќе се бори за правата на малцинствата во Хрватска да бидат уште поголеми, но дека истото ќе го бара и за Хрватите во „Србија, Војводина и другите соседни земји“, со тоа ...

Колинда Грабар за МКД: И Македонија во ЕУ

МКД - 12.01.2015

Новоизбраната претседателка на Хрватска Колинда Грабар Китаровиќ ја поддржа Македонија во своите напори кон доближување до евроатланските интеграции. Таа рече дека во својот претседателски мандат аспирациите на Македонија ќе ги следи и поддржи со ...

Колинда Грабар-Китаровиќ нов претседател на Хрватска

Идивиди - 12.01.2015

Загреб, 12 јануари 2015 (МИА) - Колинда Грабар-Китаровиќ победи во вчерашниот втор круг од хрватските претседателски избори и стана првата жена-претседател на Хрватска. Својата победа, Грабар-Китаровиќ ја извојува во „мртва трка“ со досегашниот шеф ...

Колинда Грабар-Китаровиќ нов претседател на Хрватска

Алфа - 12.01.2015

Колинда Грабар-Китаровиќ победи во вчерашниот втор круг од хрватските претседателски избори и стана првата жена-претседател на Хрватска Колинда Грабар-Китаровиќ победи во вчерашниот втор круг од хрватските претседателски избори и стана првата ...

Колинда е новата претседателка на Хрватска

Телеграф - 12.01.2015

Вториот круг од изборите за нов шеф на државата помина во уште понеизвесна трка од првиот круг одржан пред две недели, кога со минимално водство од два отсто победи досегашниот претседател Јосиповиќ Колинда Грабар-Китаровиќ победи во вчерашниот втор ...

За прв пат во историјата Хрватска избира жена за претседател

Фактор - 12.01.2015

Колинда Грабар Китарович е новиот претседател на Хрватска и доаѓа на местото на актуелниот претседател Иво Јосипович кој е првиот челник на државата што не успеа да освои втор мандат. Со победата на својата кандидатка ХДЗ за прв пат по 15 години ...

Колинда Грабар-Китаровиќ, ова е новиот претседател на Хрватска (Фото)

Локално - 12.01.2015

Поранешната министерка за надворешни работи на Хрватска, Колинда Грабар-Китаровиќ победи во вториот круг на претседателските избори во земјата. При преброени малку над 99 отсто од гласовите четириесет и шест годишната Грабар- Китаровиќ добива 50.42 ...

Грабар Китаровиќ ќе ја спасува Хрватска по патот на Туѓман

Локално - 12.01.2015

Во тесна трка со 20 илјади гласови повеќе, Колинда Грабар Китаровиќ го победи актуелниот претседател Иво Јосиповиќ. Рече дека Хрватска се наоѓа во лавиринт од кој таа ќе ја извади по патот на Туѓман.

ХРВАТСКА: Китаровиќ претседател со најмалку гласови

Телеграф - 12.01.2015

Кандидатката на опозициската Хрватска демократска заедница (ХДЗ) освои 1,1 милион гласови, додека нејзиниот противник Иво Јосиповиќ 1.082 милиони, што е само 32.500 гласови помалку. Тоа е најмала разлика меѓу два претседателски кандидати Колинда ...

ХРВАТСКАТА ХИЛАРИ КЛИНТОН: Ја воскресна ХДЗ, ќе ја обедини ли земјата?

Телеграф - 12.01.2015

Очекувањата се дека изборот на Китаровиќ ќе донесе значајни политички промени на хрватската политичка сцена Хратската Хилари Клинтон. Вака во Хрватска ја нарекуваат новата претседателка Колинда Грабар- Китаровиќ која вчера со тесна победа над Иво ...

Њујорк тајмс: Хрватска му се враќа на национализмот од деведесеттите

Тера - 12.01.2015

Победничкиот говор на Колинда Грабар Китаровиќ сугерира враќање на националистичките политики што доминираа во Хрватската по воениот распад на Југославија, пишува Њујорк тајмс по победата на кандидатката на ХДЗ на претседателските избори во Хрватска.

Јосиповиќ го призна поразот, Китаровиќ прва претседателка на Хрватска

Орбис - 12.01.2015

Иво Јосиповиќ, кандидат на левиот центар и прв претседател на Хрватска кој не овои два мандати, го призна изборниот пораз и и честиташе на Колинда Грабар Китаровиќ, кандидатка на десниот центар, која стана четрвт шеф на хрватската држава од ...

Историски момент: Прва жена претседател на Хрватска!

Точка - 12.01.2015

На претседателската функција во Хрватска синоќа била назначена првата жена во историјата на Хрватска, Колинда Грабар Китаровиќ. Имено, доцна синоќа Колинда Грабар Китаровиќ била прогласена за прва претседателка на Хрватска, а откако Државната ...

Колинда Грабар Китаровиќ нов претседател на Хрватска

Канал5 - 12.01.2015

Поранешниот министер за надворешни работи, конзервативката Колинда Грабар Китаровиќ, е новиот претседател на Хрватска. Во вториот круг на претседателските избори во Хрватска победи Колинда Грабар Китаровиќ, кандидатката на опозициската Хрватска ...

Победа на Колинда Грабар Китаровиќ, Хрватска доби прв жена претседател

+инфо - 12.01.2015

Колинда Грабар Китаровиќ, претседателската кандидатка на Хрватската демократска заедница (ХДЗ), победи на вчерашниот втор круг од изборите за претседател на Хрватска, освојувајќи 21.000 гласови повеќе од сегашниот шеф на државата Иво Јосиповиќ.

Жена на чело – Колинда Грабар Китаровиќ, првата хрватска претседателка

МК News - 12.01.2015

Колинда Грабар Китаровиќ на 11 јануари 2015 година стана првата претседателка на Хрватска. Таа на изборите го победи актуелниот претседател Иво Јосиповиќ. Иво Јосиповиќ, кандидат на левиот центар и прв претседател на Хрватска кој не овои два ...

Хрватска ја доби првата жена – претседателка

Популарно - 12.01.2015

Претседателската кандидатка на Хрватската демократска заедница (HDZ), Колинда Грабар Китаровиќ според непотврдените резултати од хрватската Државна изборна комисија е победничка на претседателските избори во вториот круг и на таа должност ќе го ...

Прва жена претседател на Хрватска

Pixel.mk - 12.01.2015

Колинда Грабар Китаровиќ, конзервативен популист, победи на вчерашниот втор круг од изборите за претседател на Хрватска. Таа освои 21 илјада гласови повеќе од сегашниот шеф на државата Иво Јосиповиќ.

Победата на Грабар Китаровиќ увертира во парламентарните избори во Хрватска

Н.Македонија - 12.01.2015

Победата на кандидатката на опозициската Хрватска демократска заедница (ХДЗ), Колинда Грабар Китаровиќ на вчерашните претседателски избори во Хрватска не претставува изненадување за политичките аналитичари во Загреб, кои сметаат дека тоа претставува ...

ФОТО Претседателката на Хрватска покажа дека во костим за капење е вистинска бомба!

+инфо - 12.01.2015

Колинда Грабар Китаровиќ штотуку стана претседателка на Хрватска, а мажите веќе почнаа почесто да гледаат вести! Таман што седна на тронот сексапилната лидерка на Хрватска, има сериозна конкуренција – на светската политичка сцена се појави уште една ...

Хрватска ја избра првата жена претседател

Бизнис Вести - 12.01.2015

Хрватска ја избра првата жена претседател, Колинда Грабар-Китаровиќ која ќе стапи на должност на 19 февруари. Претставничката на опозицијата во Хрватска, Колинда Грабар-Китаровиќ победи на претседателските избори во земјата со минимална разлика во ...

Колинда Грабар – Китаровиќ во „фото финиш” го победи Иво Јосиповиќ

Канал5 - 12.01.2015

Во драматичен финиш Хрватска ја доби првата жена претседател во нејзината историја. 48 годишната Колинда Китаровиќ успеа да ги шармира Хрватите, но за победата се чини клучни беа лошите економски резултати на владејачката СДП – чиј кандидат беше и ...

Новата хрватска претседателка прослави со бранителите

Balkan Insight - 12.01.2015

По победата на претседателските избори во Хрватска, Колинда Грабар-Китаровиќ, својата победа ја прослави во шаторот на демнострантите во Загреб, поставен од поранешните бранители, кои бараат оставка на министерот на бранителите.

Хрватите избраа жешка претседателка

За Се - 12.01.2015

Првата жена претседател на Хрватска, но и на Балканот Колинда Грабар Китаровиќ била министерка за надворешни работи, амбасадорка во САД… Ќерка е на домаќинка и месар… А изгледа ...

„Девојка са села“ на чело на Хрватска !

Бриф - 12.01.2015

Многумина не знаат дека Колинда Грабар Китаровиќ, новата претседателка на Република Хрватска потекнува од село. Зошто е ова важно? Важно е бидејќи луѓето кои израснале на село имаат една карактеристика која градските деца ја немаат.

Хрватска доби прва жена- претседател

МРТ - 12.01.2015

Својата победа, Грабар-Китаровиќ ја извојува во тесна трка со досегашниот шеф на државата Иво Јосиповиќ, освојувајќи нешто над 50 отсто од гласовите... Колинда Грабар-Китаровиќ победи во вчерашниот втор круг од хрватските претседателски избори и ...

Колинда Грабар- Китаровиќ нов претседател на Хрватска

Нетпрес - 12.01.2015

Колинда Грабар-Китаровиќ победи во вчерашниот втор круг од хрватските претседателски избори и стана првата жена-претседател на Хрватска, пренесе МИА. Својата победа, Грабар-Китаровиќ ја извојува во „мртва трка“ со досегашниот шеф на државата Иво ...

Хрватска доби прва жена- претседател

Press24 - 12.01.2015

Колинда Грабар-Китаровиќ победи во вчерашниот втор круг од хрватските претседателски избори и стана првата жена-претседател на Хрватска. Својата победа, Грабар-Китаровиќ ја извојува во „мртва трка“ со досегашниот шеф на државата Иво Јосиповиќ, ...

Колинда Грабар Китаровиќ - прва жена претседател во историјата на Хрватска

МРТ - 12.01.2015

Во својот победнички говор таа порача дека нема да му дозволи никому да каже дека Хрватска нема да биде просперитетна и богата, туку дека ќе биде меѓу најразвиените земји членки на ЕУ... Хрватска го доби првиот претседател жена во историјата на ...

Колинда Грабар-Китаровиќ е новата претседателка на Хрватска

Либертас - 12.01.2015

Колинда Грабар-Китаровиќ победи во вчерашниот втор круг од хрватските претседателски избори и стана првата жена-претседател на Хрватска. Својата победа, Грабар-Китаровиќ ја извојува во „мртва трка“ со досегашниот шеф на државата Иво Јосиповиќ, ...

Победата на Грабар Китаровиќ увертира во парламентарните избори во Хрватска

Сител - 12.01.2015

Победата на кандидатката на опозициската Хрватска демократска заедница (ХДЗ), Колинда Грабар Китаровиќ на вчерашните претседателски избори во Хрватска не претставува изненадување за политичките аналитичари во Загреб, кои сметаат дека тоа претставува ...

ФОТО: Хрватската претседателка е вистинска бомба во костим за капење

Press24 - 12.01.2015

Колинда Грабар Китаровиќ била министерка за надворешни работи и амбасадорка во САД. Taa e ќерка на месар а мајка и била домаќинка. Дека добро се држи покажуваат фотографиите кои веќе почнаа да кружат по социјалните мрежи, снимени на плажа и на кои ...

Претседателката на Хрватска во костим за капење! (Фото)

Република - 12.01.2015

Колинда Грабар Китаровиќ штотуку стана претседателка на Хрватска, а мажите веќе почнаа почесто да гледаат вести! Колинда Грабар Китаровиќ на 11 јануари 2015 година стана првата претседателка на Хрватска.

Хрватска ја доби првата жена-претседател

Sky - 12.01.2015

Колинда Грабар-Китаровиќ стана првата жена-претседател на Хрватска откако вчера, со нешто повеќе од 50 отсто од гласовите, победи во вториот круг од претседателските избори. Грабар-Китаровиќ успеа да го победи досегашниот претседател Иво Јосиповиќ, ...

За колку отсто Грабар-Китановиќ го победи Јосиповиќ на изборите во Хрватска?

Република - 12.01.2015

Победничката на хрватските претседатели избори Колинда Грабар-Китаровиќ освои 50,74 отсто од гласовите, а претседателот во заминување, Иво Јосиповиќ освоил 49,26 отсто од гласовите на хрватските гласачи.

Како трудољубивата Колинда стана првата жена претседател на Хрватска

Нетпрес - 12.01.2015

Ако само четири месеци пред нејзиното раѓање поранешната тинејџерска поп сензација Зденка Вучковиќ не издадеше еден од нејзините најуспешни синглови, Грабар Китаровиќ, денес ќе се викаше Ксенија.

Хрватска: Колинда Грабар Китаровиќ претседател со најмалку гласови

Press24 - 12.01.2015

Колинда Грабар Китаровиќ е нов претседател на Хрватска со најмалку освоени гласови, во споредба со победниците на сите претходни претседателски избори во земјата. Кандидатката на опозициската Хрватска демократска заедница (ХДЗ) освои 1,1 милион ...

Математичарка, одлична ученичка, единствено девојче во селото: искачувањето на ќерката на месарот до фотелјата на ...

Република - 12.01.2015

Ако се родеше како машко, новата претседателка на Хрватска, Колинда Грабар Китаровиќ би се викала Арсен, а да не бееше тогашната поп-ѕвезда во Југославија, Зденка Вучковиќ, мајка и ќе и дадеше име-Ксенија.

Гласовите од дијаспората клучни за победата на Грабар-Китаровиќ

Press24 - 12.01.2015

Новата претседателка на Хрватска Колинда Грабар-Китаровиќ извојува тесна победа на вториот круг од претседателските избори. Oд дијаспората таа освои 91,11 отсто од гласовите, додека нејзиниот политички противник Иво Јосиповиќ освои 8,89 отсто од ...

Хрватска ја доби првата претседателка

Fox.mk - 12.01.2015

Претседателската кандидатка на Хрватската демократска заедница (HDZ), Колинда Грабар Китаровиќ според непотврдените резултати од хрватската Државна изборна комисија е победничка на претседателските избори во вториот круг и на таа должност ќе го ...

Хрватска прв пат доби жена за претседател

еМагазин - 12.01.2015

„Доволете ми да `и честитам на изборната победа на новоизбраната претседателка г-ѓа Колинда Грабар Китаровиќ“, изјави вечерва досегашниот хрватски претседател и кандидат на владејачката лева коалиција Иво Јосиповиќ пред призвраниците во изборниот ...

Хрватска ја доби првата жена Претседател !

1.мк - 12.01.2015

Претседателската кандидатка на Хрватската демократска заедница (HDZ), Колинда Грабар Китаровиќ според непотврдените резултати од хрватската Државна изборна комисија е победничка на претседателските избори во вториот круг и на таа должност ќе го ...

Хрватите ја избраа својата прва Претседателка

Шеталиште - 12.01.2015

Претседателската кандидатка на Хрватската демократска заедница (HDZ), Колинда Грабар Китаровиќ според непотврдените резултати од хрватската Државна изборна комисија е победничка на претседателските избори во вториот круг и на таа должност ќе го ...

Хрватска ја доби првата претседателка

Макфакс - 12.01.2015

Претседателската кандидатка на Хрватската демократска заедница (HDZ), Колинда Грабар Китаровиќ според непотврдените резултати од хрватската Државна изборна комисија е победничка на претседателските избори во вториот круг и на таа должност ќе го ...

Колинда Грабор Китаровиќ - прва хрватска претседтелка

Пулс24 - 12.01.2015

Колинда Грабар Китаровиќ на 11 јануари 2015 година стана првата претседателка на Хрватска. Таа на изборите го победи актуелниот претседател Иво Јосиповиќ, пишува „Вечерњи лист“. Грабар до неодамна била помошник на главниот секретар на НАТО, ...

Колинда Грабар-Китаровиќ нов претседател на Хрватска

Денешен - 12.01.2015

Колинда Грабар-Китаровиќ победи во вчерашниот втор круг од хрватските претседателски избори и стана првата жена-претседател на Хрватска. Својата победа, Грабар-Китаровиќ ја извојува во „мртва трка“ со досегашниот шеф на државата Иво Јосиповиќ, ...

Хрватска доби прва жена- претседател

Курир - 12.01.2015

Колинда Грабар-Китаровиќ победи во вчерашниот втор круг од хрватските претседателски избори и стана првата жена-претседател на Хрватска. Својата победа, Грабар-Китаровиќ ја извојува во „мртва трка“ со досегашниот шеф на државата Иво Јосиповиќ, ...

Колинда Грабар Китаровиќ - Од ќерка на домаќинка и месар до шеф на држава

Вечер - 12.01.2015

Иако со години ја шетаа на различни позиции, па дури и ја тргнаа од Хрватска за да ја маргинализираат, Колинда Китаровиќ остана верна на партијата во која се зачленила уште на почетокот на деведесетите.

Претседателката на Хрватска богами добро се држи

Вечер - 12.01.2015

Колинда Грабар Китаровиќ била министерка за надворешни работи, амбасадорка во САД... Ќерка е на домаќинка и месар... Русокоса е и да, прилично добро изгледа. Дека добро се држи покажуваат фотографиите кои веќе почнаа да кружат по социјалните мрежи, ...

ФОТО: Хрватската претседателка е вистинска бомба во костим за капење

Курир - 12.01.2015

Колинда Грабар Китаровиќ била министерка за надворешни работи и амбасадорка во САД. Taa e ќерка на месар а мајка и била домаќинка. Дека добро се држи покажуваат фотографиите кои веќе почнаа да кружат по социјалните мрежи, снимени на плажа и на кои ...

ФОТО: Хрватската претседателка во бикини

Денешен - 12.01.2015

Колинда Грабар Китаровиќ била министерка за надворешни работи и амбасадорка во САД. Taa e ќерка на месар а мајка и била домаќинка. Дека добро се држи покажуваат фотографиите кои веќе почнаа да кружат по социјалните мрежи, снимени на плажа и на кои ...

Иво Јосиповиќ: Готово е, госпоѓата победи!

Вечер - 12.01.2015

„Ослобоѓење" го пренесува Иван Вилибор Синчиќ, кој досегашниот претседател Иво Јосиповиќ го нарече „црвен буржуј" оценувајќи дека тој ќе ја загуби претседателската трка, затоа што „на сиромашните им го свртел грбот" Колинда Грабар-Китаровиќ ...

Хрватска: Колинда Грабар Китаровиќ претседател со најмалку гласови

Денешен - 12.01.2015

Колинда Грабар Китаровиќ е нов претседател на Хрватска со најмалку освоени гласови, во споредба со победниците на сите претходни претседателски избори во земјата. Кандидатката на опозициската Хрватска демократска заедница (ХДЗ) освои 1,1 милион ...

Хрватска посебно ги уважува гласовите од дијаспората- клучни за победата на Грабар-Китаровиќ

Курир - 12.01.2015

Новата претседателка на Хрватска Колинда Грабар-Китаровиќ извојува тесна победа на вториот круг од претседателските избори. Oд дијаспората таа освои 91,11 отсто од гласовите, додека нејзиниот политички противник Иво Јосиповиќ освои 8,89 отсто од ...

Колинда Грабар-Китаровиќ нов претседател на Хрватска

Lider - 12.01.2015

Колинда Грабар-Китаровиќ победи во вчерашниот втор круг од хрватските претседателски избори и стана првата жена-претседател на Хрватска. Својата победа, Грабар-Китаровиќ ја извојува во „мртва трка“ со досегашниот шеф на државата Иво Јосиповиќ, ...

Прва жена претседател на Хрватска

Maxim - 12.01.2015

Колинда Грабар-Китаровиќ победи во вчерашниот втор круг од хрватските претседателски избори и стана првата жена-претседател на Хрватска. Својата победа, Грабар-Китаровиќ ја извојува во „мртва трка“ со досегашниот шеф на државата Иво Јосиповиќ, ...

Хрватска: Колинда Грабар Китаровиќ претседател со најмалку гласови

Maxim - 12.01.2015

Колинда Грабар Китаровиќ е нов претседател на Хрватска со најмалку освоени гласови, во споредба со победниците на сите претходни претседателски избори во земјата. Кандидатката на опозициската Хрватска демократска заедница (ХДЗ) освои 1,1 милион ...

ФОТО: Хрватската претседателка е вистинска бомба

Maxim - 12.01.2015

Колинда Грабар Китаровиќ била министерка за надворешни работи и амбасадорка во САД. Taa e ќерка на месар а мајка и била домаќинка. Дека добро се држи покажуваат фотографиите кои веќе почнаа да кружат по социјалните мрежи, снимени на плажа и на кои ...

Хрватска: Колинда Грабар Китаровиќ претседател со најмалку гласови

Lider - 12.01.2015

Колинда Грабар Китаровиќ е нов претседател на Хрватска со најмалку освоени гласови, во споредба со победниците на сите претходни претседателски избори во земјата. Кандидатката на опозициската Хрватска демократска заедница (ХДЗ) освои 1,1 милион ...

Гласовите од дијаспората клучни за победата на Грабар-Китаровиќ

Maxim - 12.01.2015

Новата претседателка на Хрватска Колинда Грабар-Китаровиќ извојува тесна победа на вториот круг од претседателските избори. Oд дијаспората таа освои 91,11 отсто од гласовите, додека нејзиниот политички противник Иво Јосиповиќ освои 8,89 отсто од ...