TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Обама: Западот во Авганистан се чува од тероризмот

А1 - 12.07.2009

Американскиот претседател Барак Обама изјави денеска дека во Авганистан Западот се чува од ширење на тероризмот, ...

Посета со извонредно значење

Deutsche Welle - 12.07.2009

Американскиот претседател Барак Обама ја заврши својата прва историска посета на Африка, со порака до Африканците дека треба да ...

Обама: Помошта за Африка зависи од доброто владеење

Вест - 12.07.2009

"Ниту една земја не ќе може да се збогати доколку нејзините лидери ја експлоатираат економијата заради сопственото богатење или ...

Обама: Западот во Авганистан се штити од тероризмот

Телма - 12.07.2009

Американскиот претседател Барак Обама изјави денеска дека во Авганистан Западот се чува од ширење на тероризмот, ...

Обама: Иднинaта на Африка зависи од Африканците

Утрински - 12.07.2009

АКРА – Американскиот претседател Барак Обама ја заврши својата прва историска посета на Африка, со порака до Африканците дека ...

Барак Обама смета дека Западот во Авганстан се чува од ширење на тероризмот

Канал5 - 12.07.2009

Американскиот претседател Барак Обама изјави денеска дека во Авганистан Западот се чува од ширење на тероризмот, ...

Обама суперѕвезда во Гана

А1 - 11.07.2009

На првата посета на субсахарска Африка, американскиот претседател Барак Обама во Гана го пречекаа како суперѕвезда.

Патување со симболична моќ

Deutsche Welle - 11.07.2009

За првпат еден американски претседател со црна боја на кожата е во посета на црниот континент.

Обама: Африка не е излолирана од светските случувања

Р.С.Европа - 11.07.2009

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека неговата посета во Африка е илустрација дека „Африка не е излолирана од ...

Медведев пак ги опомена САД за противракетниот штит

Вест - 11.07.2009

Инсистирањето на САД да распоредат противракетен штит во Европа, може да го попречи билатералниот договор за намалување на ...

„Обамаманија“ ја зафати Гана

Н.Македонија - 11.07.2009

Властите во Кејп Коуст забранија погреби за време на посетата на Обама Жителите на Акра со шапки, маици, постери и транспаренти ...

Медведев ги предупреди САД на последиците од поставувањето на противракетниот штит во Европа

Вечер - 11.07.2009

Рускиот претседател Дмитриј Медведев денеска ги предупреди САД дека руската страна ќе ги размести своите проектили во областа ...

Обама помладиот брат на Берлускони!

Вечер - 11.07.2009

Барак Обама според приложеното почнал да се однесува како неговиот перверзен колега, премиерот Силвио Берлускони.

Обама и Саркози загледани во задникот на 16-годишна Бразилка

Нетпрес - 11.07.2009

Претседателот на САД Барак Обама на самитот што се одржа во Аквила, Италија, покрај работниот дел преполн со политички теми, ...

Сложени односи меѓу Барак Обама и католиците

Deutsche Welle - 10.07.2009

По самитот на Г8 во италијанскиот град Лаквила, американскиот претседател Барак Обама (10.07.2009) во Ватикан ќе биде примен од ...

Претседателот на Бразил му даде дрес на Обама

Вест - 10.07.2009

Претседателот на САД Обама прави гримаса по примањето на подарокот од бразилскиот претседател Луис де Силва Аквила, 10 јули - ...

Обама на гости во „својата“ Африка

Дневник - 10.07.2009

Обама може да ја искористи посетата за да добие подетаљна претстава за ситуацијата во Африка, посебно за важноста од ...

Пад на популарноста на Обама во САД

МРТ - 10.07.2009

Популарноста на американскиот претседател Барак Обама во јуни опаднала на 61 отсто, во однос на 76 отсто во февруари кога стапи ...

Барак Обама доби бразилски дрес на подарок

Кирилица - 10.07.2009

Бразилскиот претседател Куис Инасиу Лула де Силва му даде несоодветен подарок на американскиот колега Барак Обама за време на ...

Москва не ги слуша убавите зборови на Обама

Време - 09.07.2009

Официјална Москва мошне внимателно реагираше на шармот на американскиот претседател Барак Обама и на неговите зборови изречени ...

Москва ја оценува посетата на Обама како успешна

Р.С.Европа - 09.07.2009

Претставникот на руското министерство за надворешни работи Андреј Нестеренко денеска оцени последниот американско руски самит ...

Обама доби на подарок дрес од бразилската фудбалска репрезентација

Р.С.Европа - 09.07.2009

На почетокот на утринскиот дел од Самитот на Г-8 во Италија, претседателот на Бразил му подарил дрес од бразилската фудбалска ...

Барак Обама го спасија ќерките

Утрински - 09.07.2009

Од нашиот дописник МОСКВА - Иако остана доследен на традицијата и во вторникот вечерта се сретна со руската опозиција, сепак, ...

Москва не падна на шармот на Обама?

Вечер - 09.07.2009

Најсложените проблеми во нивните односи, американскиот ракетен штит во Европа и ширењето на НАТО, се оставени настрана на ...

Обама „преплавен“ со СМС пораки пред патот во Африка

Кирилица - 09.07.2009

Белата куќа соопшти дека претседателот на САД Барак Обама е „преплавен“ со СМС пораки од повеќе од 60 африкански земји, кои ги ...

Обама “затрупан“ со СМС пораки од Африка

Нетпрес - 09.07.2009

Белата куќа излегла со информација дека претседателот Обама бил “затрупан“ со СМС пораки од преку 60 земји на Африка, кои му ги ...

Пад на популарноста на Обама во САД

Макфакс - 09.07.2009

Популарноста на американскиот претседател Барак Обама во јуни опаднала на 61 отсто, во однос на 76 отсто во февруари кога стапи ...

Донесе ли посетата на Обама нов почеток во односите?

Deutsche Welle - 08.07.2009

Американскиот претседател Барак Обама со посетата на Москва сакаше да отвори ново поглавје во односите меѓу САД и Русија.

Обама го испофали Путин

Време - 08.07.2009

Претседателот на САД, Барак Обама, го испофали, според него, најмоќниот политичар во Русија, премиерот Владимир Путин, при ...

Обама од Русија, во Италија на Г-8

Р.С.Европа - 08.07.2009

Американскиот претседател Барак Обама ја заврши посетата на Русија и отпатува за Италија, каде што ќе учествува на самитот на ...

За светот САД се уште се многу арогантни

Р.С.Европа - 08.07.2009

Најновото испитување на јавното мислење спроведено во 20 земји со повеќе од 60 насто од светската популација покажува дека ...

Средбата Обама - Путин многу успешна

Вест - 08.07.2009

МОСКВА, 8 јули (Ројтерс) - Американскиот претседател Барак Обама вчера имаше "многу успешна" средба со рускиот премиер Владимир ...

Обама и Медведев отворија нова ера

Утрински - 08.07.2009

Од нашиот дописник МОСКВА - САД сакаат да ја видат Русија силна, самоуверена и во подем.

Америка и Русија си ги стиснаа рацете

Дневник - 08.07.2009

Завршија времињата кога царствата можеа да третираат други суверени земји како фигури на шаховска табла, порача Обама Студената ...

САД сакаат цврста и демократска Русија

Н.Македонија - 08.07.2009

Обама по средбата со Путин се уверил дека рускиот премиер гледа кон иднината, а не кон минатото, велат соработници на ...

Ако САД и Русија се во љубов, ќе биде добро за целиот свет

Вечер - 08.07.2009

Обама за Медведев рече дека е "отворен и вистински професионалец", но го пофали и политичкото делување на Путин, иако во очи на ...

Барак Обама во Москва се сретна со Гари Каспаров и седумина други руски дисиденти

Кирилица - 08.07.2009

Претседателот на САД Барак Обама денеска во московскиот хотел прими осумина критичари на Кремљ, меѓу кои беше и дисидентот Гари ...

Москва е мошне внимателна на зборовите на Обама

Сител - 08.07.2009

Официјална Москва мошне внимателно реагираше на „шармот на американскиот претседател Барак Обама“ и на неговите зборови ...

„Фајненшл Тајмс“: Москва е мошне внимателна на зборовите на Обама

Кирилица - 08.07.2009

Официјална Москва мошне внимателно реагираше на „шармот на американскиот претседател Барак Обама“ и на неговите зборови ...

Обама ја заврши посетата на Русија и отпатува во Италија

Нетпрес - 08.07.2009

Претседателот на САД, Барак Обама ја завршил повеќе дневната посета на Русија и утринава отпатувал во Италија, каде ќе ...

Русија и САД со можност за зацврстување на односите

А1 - 07.07.2009

„Русија и САД добија одлична можност да постават билатерални односи на цврста основа“, изјави американскиот претседател Барак ...

Обама: Да се стави крај на Студената војна

А1 - 07.07.2009

На вториот ден од посетата на Русија, американскиот претседател Барак Обама го повика рускиот народ да се придружи на ...

Обама побара закопување на Студената војна

BBC - 07.07.2009

Американскиот претседател Барак Обама побара од рускиот народ да им се придружи на Американците во закопувањето на ...

„Корисно за целиот свет“

Deutsche Welle - 07.07.2009

Помирливи тонови по разговорите меѓу претседателите на Русија и на САД, Дмитри Медведев и Барак Обама во Москва.

Појадок кај Владимир Путин

Deutsche Welle - 07.07.2009

Американскиот претседател Барак Обама го започна вториот ден од посетата на Русија со средбата со рускиот премиер Владимир ...

Продолжува посетата на Обама на Русија

Р.С.Европа - 07.07.2009

Американскиот претседател Барак Обама ја продолжува посетата на Русија. Денеска тој ќе разговара со премиерот Владимир Путин, ...

Вашингтон и Москва ќе ги кастрат нуклеарките

Време - 07.07.2009

Претседателите на САД и на Русија, Барак Обама и Дмитриј Медведев, на вчерашниот почеток на разговорите во Кремљ изразија надеж ...

Москва: средба Обама - Путин

Р.С.Европа - 07.07.2009

Можеби не се согласуваме во се, но имаме одлична можност да ги поставиме односите на многу поцврста основа.

САД сакаат силна и просперитетна Русија

Р.С.Европа - 07.07.2009

На вториот ден од посетата на Москва американскиот Претседател Барак Обама се состана со рускиот премиер Владимир Путин, кој на ...

САД и Ру­си­ја ќе го сма­лат нук­ле­ар­ни­от ар­се­нал

Вест - 07.07.2009

Договорот е постигнат на разговорите меѓу претседателите Обама и Медведев во Кремљ.

Медведев и Обама започнаа „ресетирање“

Утрински - 07.07.2009

Од нашиот дописник МОСКВА - Претседателите на Русија и на САД, Дмитриј Медведев и Барак Обама, вчера попладне во Кремљ започнаа ...

Русија и САД се заложија за односи на цврста основа

Телма - 07.07.2009

Русија и САД добија одлична можност да постават билатерални односи на цврста основа.

Обама: САД не се виновни за финансиската криза

Дневник - 07.07.2009

САД не се виновни за светската финансиска криза, не треба се бараат виновници, туку да се пронаоѓаат решенија за излез од неа, ...

Путин и Обама веруваат во подобрување на односите меѓу Русија и САД

Алфа - 07.07.2009

Рускиот премиер Владимир Путин на денешната средба со претседателот на САД, Барак Обама констатираа дека „има прекрасна можност ...

Обама: САД и Русија ги ресетираа односите

Н.Македонија - 07.07.2009

Обама и Медведев се согласија двете земји да го намалат својот нуклеарен арсенал на меѓу 1.500 и 1.675 боеви глави.

Барак Обама во Москва се сретна и со Горбачов

Алсат-М - 07.07.2009

Американскиот претседател Барак Обама денеска во Москва се сретна со поранешниот претседател на Советскиот Сојуз, Михаил ...

Обама: САД сакаат да работат со Русија нов систем за безбедност во Европа и во светот

Алфа - 07.07.2009

САД сакаат заедно со Русија да работат на создавање на нов систем за безбедност во Европа и во светот, изјави денеска во Москва ...

Путин задоволен од средбата со Обама

Алсат-М - 07.07.2009

Рускиот премиер Владимир Путин денеска изјави дека неговата прва средба со американскиот претседател Барак Обама минала многу ...

Обама и Путин разговарале суштествено и во духот на соработката

Форум - 07.07.2009

Рускиот премиер Владимир Путин денеска изјавил дека неговата прва средба со американскиот претседател Барак Обама минала многу ...

Обама: Вашингтон сака да соработува со силна Русија

Алфа - 07.07.2009

Вашингтон сака да соработува со силна, мирна и просперитетна Русија, изјави Обама на вториот ден од неговата посета во Русија, ...

Медведев и Обама се за нов почеток

Вечер - 07.07.2009

Официјални претставници на двете земји и светската јавност од оваа прва посета на Обама на Москва очекуваат најавеното ...

Средба Обама - Путин

МРТ - 07.07.2009

Американскиот претседател Барак Обама денеска ја продолжува официјалната посета на Москва, со средба со рускиот премиер ...

Обама и Медведев потпишаа договор за борба против тероризмот и шверцот со дрога во Авганистан

Кирилица - 07.07.2009

Американскиот и рускиот претседател, Барак Обама и Дмитриј Медведев потпишаа заеднички договор, со кој го потврдуваат ...

Обама-Медведев: САД и Русија се договорија за нов почеток на меѓусебните односи достојни за 21. век

Кирилица - 07.07.2009

САД и Русија се договорија да им дадат нов почеток на меѓусебните односи, изјави американскиот претседател Барак Обама по ...

Обама вети дека САД до крајот на летото ќе го завршат разгледувањето на проектот за противракетен штит во источна ...

Кирилица - 07.07.2009

Американскиот претседател Барак Обама денеска вети дека САД до крајот на летото ќе го преоценат целосниот преглед на проектот ...

Путин и Обама веруваат во подобрување на односите меѓу Русија и САД

Канал5 - 07.07.2009

Рускиот премиер Владимир Путин на денешната средба со претседателот на САД, Барак Обама констатираа дека „има прекрасна можност ...

Барак Обама во Москва се сретна и со претседателот на поранешниот СССР

Кирилица - 07.07.2009

Американскиот претседател Барак Обама денеска во Москва се сретна со поранешниот претседател на Советскиот Сојуз, Михаил ...

Обама - САД сакаат заедно со Русија да работат на создавање на нов систем за безбедност во Европа и во светот

Сител - 07.07.2009

САД сакаат заедно со Русија да работат на создавање на нов систем за безбедност во Европа и во светот, изјави денеска во Москва ...

Обама: САД сакаат заедно со Русија да работат на создавање на нов систем за безбедност во Европа и во светот

Кирилица - 07.07.2009

САД сакаат заедно со Русија да работат на создавање на нов систем за безбедност во Европа и во светот, изјави денеска во Москва ...

Обама вети дека ќе ги земе предвид позициите на Русија во однос на политиката на Вашингтон кон Украина и Грузија

Кирилица - 07.07.2009

Американскиот претседател Барак Обама на денешната средба во Москва со рускиот премиер Владимир Путин вети дека САД ќе ги земат ...

Обама: САД и Русија не се предодредени да бидат непријатели

Канал5 - 07.07.2009

Вие сте последната генерација родена во поделен свет, им порача Барак Обама на дипломците од руската економска школа во Москва, ...

Оптимистички коментари за посетата на Обама во Москва

Нетпрес - 07.07.2009

Американските медиуми и експерти со оптимистички коментари за првиот ден од посетата на американскиот претседaтел Барак Обама ...

Средбата Путин-Обама во отворена, слободна и доброрасположена атмосфера

Нетпрес - 07.07.2009

Рускиот премиер Владимир Путин и американскиот претседател Барак Обама денеска имаа среда во претседателската резиденција во ...

Обама: Русија и САД со можност за зацврстување на билатерални односи

Макфакс - 07.07.2009

Русија и САД добија одлична можност да постават билатерални односи на цврста основа.

Обама: САД не се виновни за финансиската криза

А1 - 06.07.2009

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека САД не се виновни за светската финансиска криза и предложи да не се бараат ...

„Тајмс“: Ширењето на НАТО кон Истокот мора да продолжи

А1 - 06.07.2009

Ширењето на НАТО кон истокот на европскиот континент мора да продолжи, пишува лондонски „Тајмс“ во својот коментар посветен на ...

Оптимизам за ресетирање на односите САД-Русија

А1 - 06.07.2009

На покана на својот руски колега, американскиот претседател Барак Обама ја почна првата официјална посета на Русија од ...

Обама во посета на Русија

Р.С.Европа - 06.07.2009

Претседателите на САД и на Русија Барак Обама и Дмитриј Медведев би можеле да објават напредок во преговорите за контрола на ...

Русија и САД постигнаа декларација за нуклеарното разоружување

Р.С.Европа - 06.07.2009

Русија и Соединетите држави постигнаа договор за заедничката декларација за нуклеарното разоружување што во Москва треба да ја ...

Самит во Москва, руските соседи стравуваат

Р.С.Европа - 06.07.2009

Американскиот претседател Барак Обама за време на дводневната посета на Русија ќе разговара со рускиот претседател Дмитри ...

Во Москва почна американско рускиот самит

Р.С.Европа - 06.07.2009

Американскиот претседател Барак Обама и рускиот претседател Дмитри Медведев ги почнаа разговорите, посветени главно на ...

Русија и САД се согласија за намалување на нуклеарните арсенали

Р.С.Европа - 06.07.2009

Рускиот Претседател Димитриј Медведев и американскиот Претседател Барак Обама денеска потпишале декларација која заменување на ...

Обама во Москва доаѓа со компромис за ракетниот штит

Утрински - 06.07.2009

Од нашиот дописник МОСКВА - Самитот на рускиот и американскиот претседател, Дмитриј Медведев и Барак Обама, што започнува денес ...

Обама: "САД не се виновни за Кризата"

Телма - 06.07.2009

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека САД не се виновни за светската финансиска криза и предложи да не се бараат ...

Обама пристигна во официјална посета на москва

Телма - 06.07.2009

Претседателите на Русија и САД Дмитриј Медведев и Барак Обама денеска, на почетокот на разговорите во Кремљ, изразија надеж ...

Обама во посета на Русија

Дневник - 06.07.2009

Американскиот претседател Барак Обама од денеска до 8 јули ќе престојува во Русија, каде што ќе се сретне со претседателот на ...

Обама во посета на Русија

Алсат-М - 06.07.2009

Американскиот претседател Барак Обама од денеска престојува во дводневна посета на Москва, каде ќе се сретне со претседателот и ...

Обама во посета на Русија

Алфа - 06.07.2009

Американскиот претседател Барак Обама од денеска престојува во дводневна посета на Москва, каде ќе се сретне со претседателот и ...

Обама: САД не се виновни за финансиската криза

Алфа - 06.07.2009

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека САД не се виновни за светската финансиска криза и предложи да не се бараат ...

Обама: Да не се бараат виновници за кризата, туку решенија за излез од неа

Тотал - 06.07.2009

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека САД не се виновни за светската финансиска криза и предложи да не се бараат ...

САД и Русија постигнаа договор за нуклеарно разоружување

Алсат-М - 06.07.2009

Американските и руски преговарачи прифатија нацрт-договор за намалување на нуклеарното оружје кој попладнево треба да биде ...

Заедничките интереси ќе ги одредат новите руско–американски односи

Н.Македонија - 06.07.2009

Заврши ерата на светската политика кога големите играчи можеа да играат шах-партии во кои пиони беа нивните регионални ...

„Тајмс“: Ширењето на НАТО кон истокот мора да продолжи

Алфа - 06.07.2009

Ширењето на НАТО кон истокот на европскиот континент мора да продолжи, пишува лондонски „Тајмс“ во својот коментар посветен на ...

Обама пристигна во Русија

Алсат-М - 06.07.2009

Американскиот претседател Барак Обама пристигна денеска во неколкудневна официјална посета на Русија.

Историска средба Обама-Медведев

Алфа - 06.07.2009

Американскиот претседател Барак Обама допатува во прва посета на Москва, каде се сретна со рускиот претседател Дмитри Медведев.

Обама-Медведев: САД и Русија се договорија за нов почеток на меѓусебните односи

Алсат-М - 06.07.2009

САД и Русија се договорија да им дадат нов почеток на меѓусебните односи, изјави денеска американскиот претседател Барак Обама ...

Обама доаѓа во Москва со поддршка за Медведев

Вечер - 06.07.2009

"Цел на рускиот претседател Дмитриј Медведев е да биде изградено послободно општество во Русија.

Обама во посета на Русија

Сител - 06.07.2009

Американскиот претседател Барак Обама од денеска престојува во дводневна посета на Москва, каде ќе се сретне со претседателот и ...

Обама со поддршка за целта на Медведев да биде изградено послободно општество во Русија

Кирилица - 06.07.2009

Американскиот претседател Барак Обама во интервју за руски весник вели дека ја поддржува целта на рускиот претседател Дмитриј ...

Руски медиуми за посетата на Обама на Русија

Кирилица - 06.07.2009

Руските медиуми продолжуваат да поместуват материјали за утрешната посета на американскиот претседател Барак Обама на Москва За ...

Медведев тврди дека САД се подготвени за преговори за антиракетниот штит

Кирилица - 06.07.2009

Рускиот претседател Дмитриј Медведев изјави дека актуелната американска администрација на Барак Обама е подготвена за разговори ...

Обама пристигна во посета на Русија

Кирилица - 06.07.2009

Американскиот претседател Барак Обама од денеска престојува во дводневна посета на Москва, каде ќе се сретне со претседателот и ...

Обама во посета на Русија

Канал5 - 06.07.2009

Американскиот претседател Барак Обама од денеска престојува во дводневна посета на Москва, каде ќе се сретне со претседателот и ...

Интерфакс: САД и Русија постигнаа договор за нуклеарно разоружување

МРТ - 06.07.2009

Русија и САД постигнаа договор за заедничка декларација за нуклеарно разоружување што би требало да ја потпишат рускиот ...

Обама во прва официјална посета на Русија

МРТ - 06.07.2009

Американскиот претседател Барак Обама денеска пристига во прва официјална посета на Русија, на покана на неговиот руски колега ...

Обама: САД не се виновни за финансиската криза

Кирилица - 06.07.2009

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека САД не се виновни за светската финансиска криза и предложи да не се бараат ...

Прифатен нацрт-договор за намалување на нуклеарното оружје меѓу САД и Русија

Кирилица - 06.07.2009

Американските и руски преговарачи прифатија нацрт-договор за намалување на нуклеарното оружје кој попладнево треба да биде ...

„Тајмс“: Ширењето на НАТО кон истокот мора да продолжи

Кирилица - 06.07.2009

Ширењето на НАТО кон истокот на европскиот континент мора да продолжи, пишува лондонски „Тајмс“ во својот коментар посветен на ...

Обама - САД не се виновни за финансиската криза

Сител - 06.07.2009

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека САД не се виновни за светската финансиска криза и предложи да не се бараат ...

Медведев и Обама се за нов почеток во односите меѓу двете држави

Кирилица - 06.07.2009

Претседателите на Русија и САД Дмитриј Медведев и Барак Обама денеска, на почетокот на разговорите во Кремљ, изразија надеж ...

Медведев и Обама се за нов почеток во односите меѓу двете држави

Сител - 06.07.2009

Претседателите на Русија и САД Дмитриј Медведев и Барак Обама денеска, на почетокот на разговорите во Кремљ, изразија надеж ...

Обама допатува на првата за многумина историска посета на Русија

Канал5 - 06.07.2009

Со 10-илјадно обезбедување и пречекан со највисоки државни почести, Барак Обама ја почна дводневната - помпезно најавувана ...

Обама во посета на Русија

Нетпрес - 06.07.2009

Претседателот на САД, Барак Обама ќе пристигне денес во официјалната посета на Русија, на повик на претседателот Дмитриј ...

Обама: САД не се виновни за финансиската криза

Нетпрес - 06.07.2009

Американскиот претсеадтел барак Обама одби да ја преземе вината за финансиската криза и предложи да не се бараат виновници, ...

Армија од 10.000 луѓе ќе го обезбедува Обама во Москва

Нетпрес - 06.07.2009

Рутата по која ќе се движи американскиот претседател Барак Обама, кој денеска пристигнува во посета на рускиот главен град ...

САД не е виновен за кризата

МК-Фондови - 06.07.2009

Свет - Економија Американскиот претседател Барак Обама изјави дека САД не се виновни за светската финансиска криза и предложи ...

Медведев: Русија се надева ќе ги затвори “тешките страни“ со САД

Нетпрес - 06.07.2009

За време на денешната средба меѓу претседателите на Русија и САД во Москва, Дмитриј Медведев го уверувал Барак Обама дека ...

Обама во прва официјална посета на Русија

Макфакс - 06.07.2009

Американскиот претседател Барак Обама денеска пристига во прва официјална посета на Русија, на покана на неговиот руски колега ...

Интерфакс: САД и Русија постигнаа договор за нуклеарно разоружување

Макфакс - 06.07.2009

Русија и САД постигнаа договор за заедничка декларација за нуклеарно разоружување што би требало да ја потпишат рускиот ...

Средба Обама - Путин

Макфакс - 07.07.2009

Американскиот претседател Барак Обама денеска ја продолжува официјалната посета на Москва, со средба со рускиот премиер ...