TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Продолжува неизвесноста во пресметката меѓу Македонија и Финска

А1 - 24.09.2006

Продолжува неизвесноста во Дејвис куп пресметката меѓу Македонија и Финска. Севкупниот резултат е 2:2, а поради мрак прекинат беше решавачкиот натпревар меѓу Предраг Русевски и Тимо Ниеминен. Нерешено и на овој дуел, но во последниот сет Русевски има предност од 4:2 во гемови.

Изедначено и неизвесно во Дејвис куп делот со Финска

А1 - 23.09.2006

Се оддолжи Дејвис куп дуелот од втората евро африканска зона меѓу тенисерите на Македонија и Финска во Скопје. Апсолутно изедначено и неизвесно зашто останува 1:1 во победи по сингл партиите и 2:2 во сетови по прекинот на денешниот меч во двојки поради мрак.

Оптимистички и покрај поразот

Дневник - 23.09.2006

Клучен момент за поразот на Русевски беше брејкот на противникот за водство од 5-4 во петтиот сет Предраг Русевски беше на прагот на историска победа против 17-тиот светски тенисер Јарко Ниеминен, но не успеа да слави по три часа игра на терените на ТК Југ во Скопје на почетокот од финалето на 2.

Русевски ја испушти победата на кариерата

Вест - 23.09.2006

ТЕНИС, ДЕЈВИС КУП - ФИНСКА ПОВЕДЕ СО 1:0 ПРОТИВ МАКЕДОНИЈА Предраг Русевски за влакно ја испушти победата на кариерата. Тој во првиот меч од Дејвис куп-дуелот од Втората група на Евроафриканската зона со Финска беше поразен со 2:3 во сетови (6:4, 1:6, 3:6, 6:3, 4:6) од Јарк Предраг Русевски за ...

Русевски беше на праг на сензација

Време - 23.09.2006

ДЕЈВИС-КУП, ВТОРА ЕВРОАФРИКАНСКА ЗОНА Финската тениска репрезентација успеа да поведе со 1-0 во финалниот меч од Втората евроафриканска зона од Дејвис-купот, откако и покрај феноменална партија на Предраг Русевски, 17. светски рекет Јарко Ниеминен славеше победа со 3-2, и тоа по сетови 4-6, 6-1, ...

Русевски го „испушти" Ниеминен

Утрински - 23.09.2006

Популарниот Пецко загуби во пет сета од 16. тенисер во светот, со што Финска поведе против Македонија во Втората група од Дејвис купот РОБЕРТ ДИМИТРИЕВСКИ Само два гема го делеа Предраг Русевски од победата над Јарко Ниеминен, со што ќе влезеше во историјата на македонскиот тенис како прв што му го ...

Несреќен пораз на Русевски

Вечер Прес - 23.09.2006

Во текот на целиот натпревар Русевски беше достоен противник на ѕвездата на светскиот тенис, Јарко Ниеминен. По добрата игра на стартот, веќе никој не стравува од финските тенисери Финската тениска селекција поведе со 1:0 на стартот од дуелот со репрезентацијата на Македонија, во поуфиналето од ...

Тенисерите губат со 1:0 од Финска

А1 - 22.09.2006

Македонската тениска Дејвис-куп репрезентација губи со 1:0 од Финска, по воведниот сингл-меч на натпреварот од третото коло во втората евро-африканска зона. Предраг Русевски беше блиску до подвиг, но во маратон од пет сета сепак загуби од 17-от играч во светот Јарко Ниеминен.

Левучарот е пример како се сака својата земја

Дневник - 22.09.2006

„Секогаш се радувам на настапите за својата земја. Без разлика каде играм и против кого“, беше одговорот на Јарко Ниеминен, најголемата тениска марка што гостувала во нашата земја, на новинарското прашање дали е неопходно по напорната сезона да игра во овој ранг на натпревари од Дејвис-купот.

И психички и физички подготвени за Финска

Вест - 22.09.2006

ДЕЈВИС КУП - ВТОРА ГРУПА ОД ЕВРО-АФРИКАНСКАТА ЗОНА Полни со желба за победа и докажување, репрезентациите на Македонија и на Финска денеска на терените на тенискиот клуб Југ во Скопје ќе се судрат во борбата за пласман во Првата група од Евро-африканската зона Полни со желба за победа и докажување, ...

Македонските тенисери веруваат во чудо

Утрински - 22.09.2006

Мечот со Финска од Дејвис купот ќе го отворат Русевски и Јарко Ниеминен, а по нив ќе играат Магдинчев и Тимо Ниеминен РОБЕРТ ДИМИТРИЕВСКИ Тениската репрезентација на Македонија без преголем респект за противникот влегува во тридневното одмерување на силите со Финска што почнува денеска во Скопје во ...

Македонија се спрема за „психолошка“ победа над Финска

Време - 22.09.2006

ОД ДЕНЕСКА ДЕЈВИС-КУП ВО СКОПЈЕ Никола Богојевски Убеден сум дека Пеце (Русевски - н.з.) има шанси да победи, беа уводните зборови на искусниот германски психолог д-р Бернд Вернер, во пресрет на денешниот старт на мечевите од дуелот Македонија - Финска во тенискиот Дејвис-куп, по што победникот ...

Русевски ја почнува невозможната мисија

Дневник - 22.09.2006

Ждрепката одлучи денеска (11 ч.) тој и 17. светски тенисер Јарко Ниеминен да го почнат дуелот Македонија - Финска Предраг Русевски ќе ја има честа денеска во 11 часот на терените на ТК „Југ“ да игра против 17. светски тенисер Јарко Ниеминен на отворањето од финалниот меч во втората евроафриканска ...

Русевски и Ниемиен на премиерата

Вечер Прес - 22.09.2006

Втората двојка на првиот натпреварувачки ден е Лазар Магдинчев - Тимо Ниеминен Денеска започнаа натпреварите од третото, последно коло од втората Евро-африканска зона на Девис купот, меѓу тениските селекции на Македонија и Финска.

Финските тенисери фаворити во претстојниот меч

А1 - 21.09.2006

Македонската тениска Дејвис куп репрезентација го привлекува вниманието на домашната спортска јавност. Дуелот против Финска во следните три дена може да донсе огромен успех, пласман во првата евро-африканска зона. Противникот е голем фаворит со оглед на рејтингот на нивниот прв играч, Јарко ...

Дождот им прави проблеми на тенисерите

Утрински - 21.09.2006

Прекинат вчерашниот претпладневен тренинг, но за време на мечот од Дејвис купот со Финска викендов се очекува подобро време РОБЕРТ ДИМИТРИЕВСКИ Временските услови почнаа да им создаваат проблеми на тенисерите во пресрет на решавачкиот натпревар меѓу Македонија и Финска за пласман во Првата група од ...

Дождот се заканува

Време - 21.09.2006

ОД УТРЕ ДЕЈВИС-КУП ВО СКОПЈЕ Дождливото време воопшто не им е наклонето на македонските тенисери, кои од утре ќе го играат мечот за историјата на нашиот тенис во дуелот за пласман во Првата евроафриканска зона, против Финска, која е предводена од 17. тениски рекет Јарко Ниеминен.

По кој редослед против Јарко

Дневник - 21.09.2006

Со ждрепката закажана за денеска во 12 часот и официјално ќе стартува финалниот натпревар од втората евроафриканска зона во Дејвис-купот Со ждрепката закажана за денеска во 12 часот и официјално ќе стартува финалниот натпревар од втората евроафриканска зона во Дејвис-купот меѓу тениските ...

Статистиката е на страната на Македонија

Време - 20.09.2006

МНОГУ ПОКАЗАТЕЛИ СЕ НА СТРАНАТА НА МАКЕДОНИЈА ЗА УСПЕХ ПРОТИВ ФИНСКА Никола Богојевски Македонија ќе ја победи Финска во одлучувачкиот меч за пласман во првата евроафриканска зона во тенискиот Дејвис-куп ако и се верува на статистиката во пресрет на тенискиот меганастан на терените на ТК „Југ“, ...

Кој е кој во финскиот тим?

Вест - 20.09.2006

ТЕНИС - ДЕЈВИС КУП, ЕВРО-АФРИКАНСКА ЗОНА, ГРУПА 2- 1/8-ФИНАЛЕ Кој е кој во финскиот тим? Прашање кое деновиве секако е актуелно, со оглед на тоа што македонската тениска репрезентација викендов ја очекува Дејвис куп дуелот од последната рунда во Втората група од Евро-африканската зона.

Финците се аклиматизираат на Југ, македонските тенисери во карантин

Утрински - 20.09.2006

Магдинчев и Русевски со опаднати рејтинзи на најновата АТП-листа, Јарко Ниеминен остана 17., Тимо Ниеминен скокна 23 места РОБЕРТ ДИМИТРИЕВСКИ Тениските репрезентативци на Финска веќе два дена тренираат на главниот терен на Југ, а денеска на тренинзите треба да им се приклучи и нивниот прв рекет ...

Пристигна Јарко, домаќините во карантин

Дневник - 20.09.2006

Играњето со најдоброрангираниот тенисер што гостувал во Македонија е предизвик за Магдинчев, Русевски, Грабуловски и за Мартиноски Финската Дејвис-куп репрезентација вчера попладне се комплетира за финалниот меч од втората евроафриканска зона, против Македонија, во Скопје.

Македонија се надева на чудо против Финска

Време - 19.09.2006

ВИКЕНДОВ ВО СКОПЈЕ ДЕЈВИС-КУП, 2. ЕВРОАФРИКАНСКА ЗОНА Македонската репрезентација во тенискиот Дејвис-куп се надева на чудо за да победи против Финска, викендов, во Скопје, во финалниот меч од Втората евроафриканска зона. Победникот од овој дуел ќе се пласира во Првата евроафриканска зона, што е ...

За тенисерите победа над Финска е рамна на светско чудо

Утрински - 19.09.2006

Од утре со македонските тенисери ќе работи и психологот на фудбалската репрезентација на домаќинот на СП во Германија РОБЕРТ ДИМИТРИЕВСКИ „Би било рамно на светско чудо ако успееме да ги победиме Финците, кои се големи фаворити во овој натпревар.

Ворбек - адут за „црвено-жолтите“

Дневник - 19.09.2006

Бернд Ворбек, лекарот-психолог на германската фудбалска репрезентација, одново ќе биде тајното оружје за успех на македонската тениска Дејвис-куп селекција, во втората евроафриканска зона, овој пат во финалето против Финска (22-24 септември).

Тенис: Финска апсолутен фаворит против Македонија

А1 - 18.09.2006

Селекцијата на Финска е апсолутен фаворит на претстојниот натпревар со нашата репрезентација за пласман во првата евро африканска зона на тенискиот Дејвис куп. Признавајќи го тоа пред најзначајниот настап на тимот воопшто досега во ова натпреварување, Македонските играчи најавуваат максимално ...

Сите сме оптимисти за мечот со Финска

Утрински - 18.09.2006

Рубин Зарески Нж очекува тешка борба, зашто ни доаѓа и 17. тенисер во светот, но веруваме во успех, вели претседателот на МТФ роберт димитриевски Имавте можност да застанете на чело на Македонската тениска федерација во екот на најголемите успеси во Дејвис купот.