TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Петар Арсовски: На СДСМ му треба ребрендирање по примерот на ВМРО-ДПМНЕ со Груевски

Press24 - 19.05.2013

Дали СДСМ ќе остане столбот на опозициското дејствување или пак тој простор ќе го пополни некој друг политички субјект, најмногу ќе зависин од моментот дали Социјалдемократите ќе успеат да понудат ...

Викенд-средби на кандидатите за наследник на Црвенковски

Алфа - 19.05.2013

Зоран Заев, Зоран Јовановски и Игор Ивановски вчера на средба во еден хотел на влезот на Скопје се обиделе да се договорат како ќе настапат во трката за лидер на СДСМ-дали секој со својата ...

Прво на “амин“ кај Црвенковски, па на Конгрес

Курир - 19.05.2013

Наместо делегатите, Бранко Црвенковски ќе си одбере свој наследник. Оваа теза секојдневно ја потврдуваат случувањата во опозициската партија.

Кандидатите за претседател на СДСМ на „баци рака“ кај Црвенковски

Република - 19.05.2013

Незадоволни од партиската процедура за избор на ново раководство членови на највисокото раководство на опозициониот Социјалдемократски сојуз брифираат дека во моментов во СДСМ се одвива интензивна ...

Кире Наумов, Зоран Заев и ...!?

Локално - 19.05.2013

Зоран Заев, Зоран Јовановски и Игор Ивановски на средба во еден хотел на влезот на Скопје се обиделе да се договорат како ќе настапат во трката за лидер на СДСМ-дали секој со својата кандидатура или ...

СДСМ ќе се обединува околу еден кандидат

Утрински - 18.05.2013

Извршниот одбор на СДСМ одлучи Заев, Јовановски и Ивановски да изнајдат решение како да се намали бројот на кандидатите за наследник на Црвенковски Кандидатите за наследник на Бранко Црвенковски на ...

Усогласувањето на програмите ги збуни и социјалдемократите

Дневник - 18.05.2013

Игор Ивановски, Зоран Заев и Зоран Јовановски се очекува кон средината на следната недела да се договорат како ќе настапат и ќе се знае дали целата трка ќе се сведе на еден кандидат плус Наумов и ...

Страв од промени во СДСМ

Утрински - 18.05.2013

Ѓорѓи Спасов Ако се' биде како што треба, на 2 јуни Бранко Црвенковски, по изборот на новиот лидер на СДСМ, ќе добие уметничка слика во знак на благодарност од членството за извршување на функцијата ...

Што ако си замине Црвенковски, ако опстане бранковизмот?

Н.Македонија - 18.05.2013

Црвенковски во политиката наметна талибанска политичка битка. Создава непријатели и лични и на СДСМ и онаму каде што ги нема. Тој ги исклучи од партијата сите свои политички неистомисленици.

Изборна трка за лидер на СДСМ со еден кандидат

Н.Македонија - 18.05.2013

Разбирлив е стравот од поделби, поради кои се бара тројцата кандидати (Игор Ивановски, Зоран Јовановски и Зоран Заев) да се договорат да остане само еден од нив, сметаат аналитичарите Одбројувањето ...

Kандидатура во сенка на Црвенковски

Дневник - 17.05.2013

Игор Ивановски, Зоран Заев, Зоран Јовановски, Kире Наумов, а и актуелниот претседател на СДСМ, Бранко Црвенковски, се единствените, од вкупно 13 члена на партијата што беа предлагани по партиските ...

СДСМ утврди 4 кандидатури и нова неизвесност

Deutsche Welle - 17.05.2013

Тројца од четирите кандидати се подготвени да ги усогласат концептите, со цел да се намали бројот на кандидати за претседател на СДСМ, велат од партијата До почетокот на следната седмица би можело да ...

Никој од кандидатите за лидер на СДСМ засега не најавува повлекување

24 Вести - 17.05.2013

Молк во СДСМ по синоќешната одлука на партијата да се направи обид да се редуцира бројот на кандидати за лидер што ќе се појават на Конгресот закажан за 2 јуни.

Кој ќе отпадне од трката за наследник на Црвенковски?

Канал5 - 17.05.2013

Се бара јунак кој ќе се откаже од трката за претседател на СДСМ. Извршниот одбор во име на единството, им порачал на Заев, Јовановски и Ивановски селекцијата да ја направат самите, а неофицијално, со ...

Четири кандидати за лидер, за Црвенковски ќе се знае на Конгресот

Утрински - 17.05.2013

Извршниот одбор констатирал дека во досегашната претконгресна процедура се покажало дека Заев, Јовановски и Ивановски понудиле компатибилни концепти Зоран Заев, Зоран Јовановски, Игор Ивановски и ...

Кој зад кого ќе застане во СДСМ?

Утрински - 17.05.2013

Се шират групите кои кружат околу кандидатите за наследник на Црвенковски Радмила Шекеринска го поддржува Зоран Заев, а потпретседателите Гордан Георгиев и Ана Павлова Данева во трката за наследник ...

Молкот на Црвенковски зборува гласно

Дневник - 17.05.2013

Бранко ЃОРЃЕВСКИ „Без вас, нема повеќе активно да учествуваме на повиците на партијата и ќе се пасивизираме“, „ако не ја прифатите нашата кандидатура, отпорот ќе го продолжиме и во самата партија“, ...

Заев, Ивановски и Јовановски да се обединат зад еден кандидат, Наумов и иницијативата за Црвенковски одат на конгрес

Таратур - 17.05.2013

Зоран Заев, Игор Ивановски, Кире Наумов и Зоран Јовановски добија зелено светло да ја бијат битката за наследник на Црвенковски, но тоа не значи дека сите четворица ќе истрчаат на конгрес.

Јакимовски:Нападите врз мене и Заев се диригирани од Црвенковски

Алфа - 17.05.2013

Четирите кандидатури за лидер на СДСМ се доказ за поделбите во партијата,коментира доскорешниот истакнат партиски член и актуелен градоначалник на Карпош, Стевчо Јакимовски.

Четири кандидати за претседател на СДСМ, ИО бара да се обединат три кандидатури

Макфакс - 17.05.2013

Зоран Заев, Зоран Јовановски, Игор Ивановски и Кире Наумов поднесоа кандидатури за избор на функцијата претседател на СДСМ.

Заев нов претседател на СДСМ - тројката против Кире Наумов

Press24 - 17.05.2013

Заев, Јовановски и Ивановски ги спојуваат кандидатурите. Ова стана извесно по вчерашната седница на Извршниот одбор на СДСМ, каде од нив, јасно беше побарано, заеднички да му се спротивстават на Кире ...

Кире Наумов влезе во трката за лидер на СДСМ

А1 On - 17.05.2013

Кире Наумов на на средбата со секретарот на СДСМ, Андреј Петров, во просториите на СДСМ бил известен дека Извршниот одбор донел одлука со која ја прифатил неговата кандидатура за претседател на СДСМ ...

СДСМ ќе добие нов модел на раководење

+инфо - 17.05.2013

По најавата дека Зоран Заев, Зоран Јовановски и Игор Ивановски практично ќе ги спојат кандидатурите за претседател на СДСМ, дел од порталите сѐ погласно шпекулираат дека Заев ќе биде новиот ...

Кире Наумов не е отпишан

+инфо - 17.05.2013

Кире Наумов, кандидатот за лидер на СДСМ, денеска имал средбата со генералниот секретар на партијата, Андреј Петров, кој го известил дека кандидатурата за лидер на партијата е прифатена од страна на ...

СДСМ: Да се откаже еден од кандидатите за лидер

Нова ТВ - 17.05.2013

СДСМ бара еден од тројцата кандидати за лидер да се откажат, а изборот е помеѓу Зоран Заев, Зоран Јовановски и Игор Ивановски, кои со заеднички договор би го намалиле бројот на кандидати, односно ...

Наумов е кандидат за лидер на СДСМ, Заев, Јовановски и Ивановски треба да се договорат кој да отпадне

МКД - 17.05.2013

Прифатена е кандидатурата на Кире Наумов за лидер на СДСМ за претстојниот Конгрес на партијата на 2 јуни. Извршниот одбор на СДСМ ја прифати кандидатурата на Наумов, а реши официјалното претставување ...

До понеделник ќе се знае дали некој ќе се откаже од трката

Алфа - 17.05.2013

До понеделник ќе се знае дефинитивната бројка на кандидати за нов партиски шеф на СДСМ што ќе ја бараат довербата од делегатите.

Наумов контра Заев, Ивановски и Јакимовски се повлекуваат

Сител - 17.05.2013

Заев ќе биде претседател, Игор Ивановски генерален секретар, Зоран Јовановски премиер во сенка. Ова ќе биде епилогот од Конгресот на СДСМ на 2 јуни.

Нова неизвесност во СДСМ - утврдени 4 кандидатури

Inpress - 17.05.2013

Скопје, 17. мај 2013 (ИНПРЕС) Тројца од четирите кандидати се подготвени да ги усогласат концептите, со цел да се намали бројот на кандидати за претседател на СДСМ, велат од партијата.

Кире Наумов останува дел од претседателската трка во СДСМ

Sky - 17.05.2013

Кире Наумов еден од кандидатите за претседател на СДСМ вели дека на средба со генералниот секретар на СДСМ, Андреј Петров бил известен дека Извршниот одбор донел одлука со која ја прифатил неговата ...

И Кире Наумов ќе биде дел од претседателската трка во СДСМ

Локално - 17.05.2013

Кандидатот за претседател на СДСМ, Кире Наумов, известува дека на средба со генералниот секретар на СДСМ, Андреј Петров, во просториите на партијата, бил известен дека Извршниот одбор донел одлука со ...

И Кире Наумов ќе биде дел од претседателската трка во СДСМ

Либертас - 17.05.2013

Кандидатот за претседател на СДСМ, Кире Наумов, известува дека на средба со генералниот секретар на СДСМ, Андреј Петров, во просториите на партијата, бил известен дека Извршниот одбор донел одлука со ...

Ем им се иска ем им стиска за претседател на СДСМ

Вечер Прес - 17.05.2013

ЗАЕВ, ИВАНОВСКИ И ЈОВАНОВСКИ ДА СЕ ДОГОВОРАТ МЕЃУ СЕБЕ КОЈ ЌЕ БИДЕ КАНДИДАТ Тројца од сите четворица кандидати се подготвени да ги усогласат своите програми и да се договорат само еден од нив да ...

Кире Наумов бара средба со противкандидатите

Република - 17.05.2013

Кире Наумов, кандидатот за лидер на СДСМ ги кани противкандидатите Зоран Заев, Игор Ивановски и Зоран Јовановски на неформална средба на која би разговарале за новите случувања по синоќешниот Извршен ...

Заев, Јовановски и Ивановски ги здружуваат кандидатурите?

МК News - 17.05.2013

Зоран Заев, Зоран Јовановски и Игор Ивановски најверојатно ќе настапт со заедничка кандидатура. Кој ќе биде новиот кандидат за претседател кој ќе ја бара поддршката на Конгресот ќе треба да се реши ...

Зоран против Зоран или три во едно за смена на Црвенковски

Локално - 17.05.2013

Заев, Ивановски Јовановски да се обединат зад еден кандидат, Наумов исто така оди на конгрес како и иницијативата за Црвенковски.

Какви стратегии се плетат на Бихаќка?

Н.Македонија - 17.05.2013

Кандидатите за лидер на СДСМ, молчат и не откриваат ништо по синоќешната одлука да се направи обид за намалување на бројот на кандидати кои ќе се тркаат за лидер на партијата Зоран Заев, Игор ...

Какви визии имаат кандидатите за нов лидер на СДСМ

Утрински - 16.05.2013

Кандидатите се разликуваат во своите идеи, но сите се потпираат врз една точка – враќање на социјалдемократскиот идентитет на партијата Извршниот одбор на СДСМ денеска треба да им даде зелено светло ...

Црвенковски со најголема поддршка меѓу членството

Дневник - 16.05.2013

Пред вечерашниот Извршен одбор на СДСМ, кога се очекува списокот со кандидати да биде сведен на минимум, евидентно е дека актуелниот лидер, во 71 од 76 општински разграноци низ земјата, ужива ...

Потписите за Црвенковски ќе се собираат до 2 јуни

Канал5 - 16.05.2013

Црвенковски сепак има кандидатура за да го задржи лидерското место. Меѓу петте поднесени се и оние на Зоран Заев, Зоран Јовановски, Кире Наумов и Игор Ивановски.

Поддржувачите на Црвенковски ќе собираат потписи до денот на оддржување на конгресот

24 Вести - 16.05.2013

Во опозицискиот СДСМ денеска ќе се одлучува кои кандидати на конгресот на 2 јуни ќе ја бараат довербата за нов партиски лидер.

Извршниот одбор на СДСМ вечерва заседава - кој ќе испадне од трката за претседател?

Канал5 - 16.05.2013

Попладнево пред извршниот одбор Црвенковски треба да се изјасни дали ја прифаќа кандидатурата, поткрепена со потписи од членството Кој ќе остане, а кој ќе испадне од трката за претседател на СДСМ.

Пет кандидати за претседател на СДСМ, меѓу нив и Црвенковски

Телма - 16.05.2013

Извршниот одбор на СДСМ вечерва ќе одлучува за кандидатурите за претседател на партијата. Во предвидениот рок се доставени пет кандидатури и тоа од Зоран Заев, Зоран Јовановски, Игор Ивановски, Кире ...

Тројца кандидати за претседател на СДСМ Заев, Ивановски и Јовановски со слични концепти ќе ги усогласуваат програмите

Канал5 - 16.05.2013

Социјалдемократскиот сојуз вечерва информираше дека Извршниот одбор на партијата на вечерашната седница констатирал дека во досегашната предконгресна процедура кандидационата комисија во согласност ...

Заев, Ивановски и Јовановски да се обединат зад еден кандидат, Наумов оди на конгрес како и иницијативата за ...

24 Вести - 16.05.2013

Зоран Заев, Игор Ивановски, Кире Наумов и Зоран Јовановски добија зелено светло да ја бијат битката за наследник на Црвенковски, но тоа не значи дека сите четворица ќе истрчаат на конгрес.

Заев, Јовановски и Ивановски да се договорат кој ќе биде кандидат за претседател

Телма - 16.05.2013

Еден од тројцата кандидати, Зоран Заев,Зоран Јовановски и Игор Ивановски, ќе продолжи да ја трча трката за претседател на СДСМ.

Четворица кандидати и Црвенковски номинирани за лидер на СДСМ

Утрински - 16.05.2013

Централниот одбор ќе ја донесе конечната одлука кој на 2. јуни ќе се натпреварува со идеи и програма за лидерската позиција Зоран Заев, Зоран Јовановски, Игор Ивановски и Кире Наумов подмесоа ...

Кандидатурата на Црвенковски ќе го „скокне“ Извршниот на СДСМ и ќе оди директно на Конгресот

Press24 - 16.05.2013

Кандидатурата на актуелниот лидер на СДСМ, Бранко Црвенковски само информативно ќе се разгледува на вечерашниот Извршен одбор на СДСМ.

Пет кандидатури за лидер на СДСМ, Црвенковски повторно кандидат

Кирилица - 16.05.2013

Верификациската комисија на СДСМ добила пет кандидатури од партиски членови, кои на партискиот Конгрес закажан за 2 јуни ќе претендираат за лидерската функција.

Дали Црвенковски ќе си остане на зборот?

Р.С.Европа - 16.05.2013

Актуелниот претседател на СДСМ Бранко Црвенковски по завршувањето на локалните избори немал никаков јавен настап, не дава интервјуа и изјави за медиумите, и така и ќе остане до завршувањето на ...

Црвенковски до 2 јуни ќе ги држи сите во неизвесност

Сител - 16.05.2013

Црвенковски го скокна извршниот одбор на СДСМ. Неговата кандидатура ќе оди директно на Конгресот на СДСМ. Информацијата за Сител ја потврди генреалниот секретар на СДСМ, Андреј Петров кој рече дека ...

Црвенковски повторно во игра, пет кандидатури за лидер на СДСМ

Inpress - 16.05.2013

Скопје, 16. мај 2013 (ИНПРЕС) Верификациската комисија на СДСМ добила пет кандидатури од партиски членови, кои на партискиот Конгрес закажан за 2 јуни ќе претендираат за лидерската функција.

СДСМ ги утврдува кандидатите за лидер

Алфа - 16.05.2013

Зоран Заев, Зоран Јовановски, Игор Ивановски и Кире Наумов вечерва треба да ја минат последната селекција пред и формално од Конгресот да ја побараат довербата да го водат СДСМ во следниот период.

Андреј Петров загрижен од состојбите во СДСМ

Курир - 16.05.2013

Андреј Петров, генералниот секретар на СДСМ, вчера во интервју за порталот НоваТВ изрази загриженост за целосниот исход од престојниот конгрес на СДСМ најавен за 2 јуни.

Можно ли е Црвенковски повторно да се премисли?

Алфа - 16.05.2013

Има ли Црвенковски навистина искрен и намери да се повлече од лидерската позиција во СДСМ и да ја препушти партијата на ново раководство или повторно ќе се предомисли во последен момент? Иако најави ...

Лидер ќе се бира меѓу Заев, Јовановски и Ивановски

+инфо - 16.05.2013

Извршниот одбор на СДСМ на вечерашната седница констатираше дека во досегашната предконгресна процедура, до Кандидациската комисија, во согласност со Статутот и со правилникот, доставени се четири ...

Лидерот на СДСМ ќе се бира меѓу Заев, Јовановски и Ивановски

А1 On - 16.05.2013

Зоран Заев, Зоран Јовановски и Игор Ивановски се тројцата кандидати кои според Извршниот одбор на СДСМ ќе ги предложи за лидер на опозициската партија.

Кој ќе биде новиот лидер на СДСМ?

Таратур - 16.05.2013

Завршува процедурата за кандидирање на нов лидер на СДСМ. Бранко Црвенковски е поддржан од повеќе општински организации и со потпис од повеќе од 20 илјади членови на СДСМ.

ИО на СДСМ: Кандидатурите на четворицата се уредни

Нова ТВ - 16.05.2013

Членовите на Извшниот одбор на СДСМ, вечерва само по два часа одлучиле дека кандидатурите на четворицата кандидати дека се уредни и имаат свои програми и ги исполнуваат условите да учествуваат во ...

Извршен на СДСМ: Заев, Јовановски и Ивановски ги здружуваат кандидатурите?

Press24 - 16.05.2013

Зоран Заев, Зоран Јовановски и Игор Ивановски најверојатно ќе настапт со заедничка кандидатура. Кој ќе биде новиот кандидат за претседател кој ќе ја бара поддршката на Конгресот ќе треба да се реши ...

СДСМ оди со 3+1 кандидати?

МКД - 16.05.2013

Зоран Заев, Зоран Јовановски и Игор Ивановски имаат компатибилни концепти, подготвени се да се има успешен Конгрес, а тоа би можело да значи и помал број на кандидати за лидер на партијата за ...

Четворката кандидати утврдена, за Црвенковски на конгрес

Алфа - 16.05.2013

Зоран Заев, Зоран Јовановски, Игор Ивановски и Кире Наумов вечерва ја поминаа последната селекција пред и формално од Конгресот да ја побараат довербата да го водат СДСМ во следниот период.

Да не беше смешно, ќе беше трагично-вака СДСМ избира нов лидер

Курир - 16.05.2013

Изборот за нов лидер на СДСМ од почетокот беше чуден, но вечерва стана смешен. Сите карти се поставија на маса, кога и се откри фарсата од спроведување на избор за нов партиски претседател.

Ќе се намали бројот на кандидати за претседател на СДСМ

Нова ТВ - 16.05.2013

Зоран Јовановски, Зоран Заев и Игор Ивановски според информации кои, како неофицијални, се објавуваат во македонските медиуми, ќе настапат со заедничка кандидатура.

Црвенковски меѓу петте кандидати за лидер на СДСМ

Кајгана - 16.05.2013

Петмина кандидати за лидер на СДСМ, поднеле кандидатури до партијата, а меѓу нив е и името на досегашниот лидер Бранко Црвенковски.

4-ца кандидати и Црвенковски номинирани за нов лидер на СДСМ

А1 On - 16.05.2013

Зоран Заев, Зоран Јовановски, Игор Ивановски и Кире Наумов подмесоа кандидатури за нов лидер на СДСМ. Бранко Црвенковски е предложен од Иницијативниот одбор на партијата, со поддршка од околу 20.000 ...

Петмина номинирани за лидер на СДСМ, меѓу нив и Црвенковски

Макфакс - 16.05.2013

Петмина кандидати за лидер на СДСМ, поднеле кандидатури до партијата, а меѓу нив е и името на досегашниот лидер Бранко Црвенковски.

Членови на СДСМ признаваат дека трпат притисоци

Нетпрес - 16.05.2013

Членови и симпатизери на СДСМ трпат внатрепартиски притисоци и во пресрет на Конгресот на кој ќе се избере наследникот на Црвенковски, пишува порталот „Курир“.

Членовите на СДСМ признаваат дека трпат притисоци

Курир - 16.05.2013

Членови и симпатизери на СДСМ трпат внатрепартиски притисоци и во пресрет на Конгресот на кој ќе се избере наследникот на Црвенковски.

СДСМ и сенката на Црвенковски

Р.С.Европа - 16.05.2013

Сите мислеа дека Никола Груевски ќе биде марионета во рацете на Љубчо Георгиевски, но многу брзо се покажа дека тоа не испадна така, вели универзитетскиот професор Здравко Савески.

Извршниот одбор на СДСМ вечерва одлучува за кандидатите за лидер

+инфо - 16.05.2013

Зоран Јовановски, Игор Ивановски, Зоран Заев и Кире Наумов се кандидатите за претседател на СДСМ кои единствено ги исполниле условите од правилникот на партијата, за да учествуваат во трката за лидер ...

Црвенковски влегува во трката за претседател на СДСМ

Press24 - 16.05.2013

Лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски е еден од петте кандидати кои влегуваат во трката за претседателски мандат во СДСМ. Неговата кандидатура, вечева, на неколку часа пред истекот на рокот ја доставиле ...

Бранко ем ги упропасти, ем оди директно во финале?

Вечер Прес - 16.05.2013

Се до Конгресот на партијата, останува отворено прашањето дали сето ова е игра во режија на Црвенковски и дали тој сепак планира да остане на чело на партијата со изговор пред јавноста "Членовите не ...

„Потресно“ писмо од членството до Црвенковски

Република - 16.05.2013

До претседтаделот на СДСМ, Бранко Црвенковски Почитуван претседателе, Ние, група членови на СДСМ, користејќи го правото согласно со членот 11 од Статутот да преземаме иницијативи, коишто сме ...

Иницијативниот одбор преку писмо го моли Црвенковски да ја прифати кандидатурата

Либертас - 16.05.2013

Интегрален транскрипт од писмото на Иницијативниот одбор за поддршка на Црвенковски, до претседателот на СДСМ, Бранко Црвенковски: Ние, група членови на СДСМ, користејќи го правото согласно со членот ...

Членовите на СДСМ признаваат дека трпат притисоци

Денешен - 16.05.2013

Членови и симпатизери на СДСМ трпат внатрепартиски притисоци и во пресрет на Конгресот на кој ќе се избере наследникот на Црвенковски, пишува Курир.

Трогателно писмо до Црвенковски: Ве молиме не си одете

МК News - 16.05.2013

Ние, група членови на СДСМ, користејќи го правото согласно со членот 11 од Статутот да преземаме иницијативи, коишто сме организирани како иницијативен одбор за Ваша поддршка за кандидатура за ...

Заев, Јовановски и Ивановски подготвени да се намали бројот на кандидати за претседател на СДСМ

Бриф - 16.05.2013

Извршниот одбор на СДСМ на вечерашната седница констатирал дека во досегашната предконгресна процедура, до Извршниот одбор односно Кандидационата комисија, во согласност со Статутот и правилникот, ...

Новиот претседател на СДСМ ќе се бира помеѓу Заев, Јовановски и Ивановски

Либертас - 16.05.2013

Извршниот одбор на СДСМ одлучи - Зоран Заев, Зоран Јовановски и Игор Ивановски се тројцата кандидати кои влегуваат во изборот за претседател на партијата, a, како што велат од таму, тројцата ...

Заев, Јовановски или Ивановски - кој ќе биде новиот лидер на СДСМ?

Sky - 16.05.2013

Зоран Заев, Зоран Јовановски и Игор Ивановски се кандидатите кои ќе бидат предложени за лидери на најголемата опозициска партија.

Конечна одлука: СДСМ ќе бира меѓу Заев, Јовановски и Ивановски

Република - 16.05.2013

Извршниот одбор на СДСМ на вечерашната седница констатираше дека во досегашната предконгресна процедура, до Кандидациската комисија, во согласност со Статутот и со правилникот, доставени се четири ...

Сепак 4 кандидати во трката за лидер + Бранко со акламативен раздор..!?

Локално - 16.05.2013

Зоран Заев, Зоран Јовановски , Кире Наумов и Игор Ивановски се кандидатите кои според Извршниот одбор на СДСМ ќе ги предложи за лидер на опозициската партија.

Кој ќе го помине денешниот филтер во СДСМ?!

Република - 16.05.2013

Извршниот одбор денеска ќе ги „филтрира“ кандидатите за претседатели на СДСМ. Се очекува извршниот одбор на партијата вечерва да ги прогласи за можни кандидати, откако ќе разгледа дали сите ...

Петмина номинирани за лидер на СДСМ, меѓу нив и Црвенковски

Тера - 16.05.2013

Петмина кандидати за лидер на СДСМ, поднеле кандидатури до партијата, а меѓу нив е и името на досегашниот лидер Бранко Црвенковски.

За лидер на СДСМ ќе финишираат 3 кандидати!

Локално - 16.05.2013

Kомисијата за верификација на СДСМ до вечерва добила пет кандидатури за лидер: Зоран Заев, Зоран Јовановски, Игор Ивановски и Кире Наумов, додека петтиот е актуелниот лидер на СДСМ Бранко ...

Утврдени четворица кандидати, Црвенковски право на конгрес

Вечер Прес - 16.05.2013

Струмичкиот градоначалник Зоран Заев, координаторот на пратеничката група Игор Ивановски и партискиот потпретседател Зоран Јовановски и Кире Наумов се кандидатите кои го минаа филтерот на Извршниот ...

Четворица кандидати и Црвенковски номинирани за лидер на СДСМ!

Фактор - 16.05.2013

Петмина кандидати за лидер на СДСМ, меѓу нив е и името на досегашниот лидер Бранко Црвенковски. Комисијата за верификација на СДСМ до вечерва добила пет кандидатури за лидер: Зоран Заев, Зоран ...

Вечерва Извршниот одбор на СДСМ ќе ги разгледува кандидатурите за претседател на партијата

Либертас - 16.05.2013

Извршниот одбор на СДСМ вечерва ќе ги разгледува кандидатурите за претседател на оваа партија. Ќе се утврдува дали сите се уредно доставени и дали имаат програма за раководење со партијата.

Заев, Јовановски, Ивановски, Наумoв и Црвенковски во трка за претседател за СДСМ

Н.Македонија - 16.05.2013

Зоран Заев, Зоран Јовановски, Игор Ивановски и Кире Наумов поднесоа кандидатури за нов лидер на СДСМ. Бранко Црвенковски е предложен од Иницијативниот одбор на партијата, со поддршка од околу 20.000 ...

СДСМ денеска избира можни кандидати за претседател

Н.Македонија - 16.05.2013

Претендентите за наследник на Бранко Црвенковски на функцијата претседател на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија денеска ќе треба да го поминат првиот филтер - извршниот одбор на партијата да ...

Ќе се намали бројот на кандидати за претседател на СДСМ

Н.Македонија - 16.05.2013

Зоран Јовановски, Зоран Заев и Игор Ивановски според неофицијални информации, ќе настапат со заедничка кандидатура, а кој кандидат ќе ја бара поддршката на Конгресот ќе треба да се одлучи во ...

Црвенковски сепак ќе учествува во трката за лидер на СДСМ?!

Идивиди - 16.05.2013

Бранко Црвенковски сепак ќе биде кандидиран за претседател на СДСМ - иницијативниот одбор за останување на сеуште актуелниот лидер на чело на СДСМ, вечерва и официјално на Бихаќка ќе ја предаде ...

Јакимовски: Црвенковски е кралот на темнината

Канал5 - 15.05.2013

Колку на СДСМ му пречи Јакимовски ? По смена на делегатите за конгресот на СДСМ кои биле блиски на Стевчо Јакимовски , градоначалникот на Карпош Јакимовски кој беше гостин во вестите на Канал 5 ...

Црвенковски кандидат за претседател на СДСМ на иницијативниот одбор за негова поддршка

24 Вести - 15.05.2013

Претставници на одборот вечерва освен кандидатурата во СДСМ ја предложиле и програмата на Црвенковски од последните избори и решенија за Македонија на која што стои неговиот потпис ставен пред ...

Интервју - Не може да бираме нов лидер со газење врз авторитетот на Црвенковски

Утрински - 15.05.2013

Зошто некој што би сакал да биде кандидат за претседател се плаши од поддршката за Црвенковски, вели Андреј Петров, секретар на СДСМ Таа моја изјава беше дадена во ситуација кога СДСМ беше во ...

Тивка војна меѓу кандидатите за претседател

Дневник - 15.05.2013

Иако во СДСМ во текот на организацијата на Kонгресот имало договор за молк и коректност, речиси никој од кандидатите не го почитува неофицијалното ракување и не се избира начин за стигнување до ...

И Црвенковски ќе биде кандидиран зa лидер на СДСМ - 4 кандидатури веќе доставени

Канал5 - 15.05.2013

Зоран Заев, Зоран Јовановски, Игор Ивановски и Кире Наумов ги доставија своите кандидатури и програми на Бихаќка, велат партиски извори за Канал 5 телевизија.

СДСМ: Пет кандидатури за лидер

Нова ТВ - 15.05.2013

Kомисијата за верификација на СДСМ до вечерва добила пет кандидатури за лидер: Зоран Заев, Зоран Јовановски, Игор Ивановски и Кире Наумов, додека петтиот е актуелниот лидер на СДСМ Бранко ...

Петмина кандидати за лидер на СДСМ, меѓу нив и Црвенковски

МКД - 15.05.2013

Зоран Заев, Зоран Јовановски, Кире Наумов и Игор Ивановски денеска сами си ги поднесоа кандидатурите за претседателското место за СДСМ, а за Бранко Црвенковски кандидатурата ја поднесе Иницијативниот ...

ОБНОВЕНО Заев и Наумов поднесоа кандидатури во СДСМ

+инфо - 15.05.2013

Градоначалникот на Струмица, Зоран Заев и поранешниот директор на Агенцијата за разузнавање Кире Наумов ги поднесоа кандидатурите за лидер на СДСМ, а потпретседателот на партијата Зоран Јовановски ...

Црвенковски сепак ќе учествува во трката за лидер на СДСМ?!

Капитал - 15.05.2013

Бранко Црвенковски сепак ќе биде кандидиран за претседател на СДСМ - иницијативниот одбор за останување на сеуште актуелниот лидер на чело на СДСМ, вечерва и официјално на Бихаќка ќе ја предаде ...

Јакимовски: Црвенковски е крал на темнината

Нетпрес - 15.05.2013

Градоначалникот на Карпош, Стевчо Јакимовски, во интервју за Канал 5, го нарекува лидерот на СДСМ-крал на темнината. По смена на делегатите за конгресот на СДСМ кои биле блиски на Јакимовски, тој ...

Црвенковски уште еднаш ќе биде прашан дали дефинитивно си оди

Алфа - 15.05.2013

Бранко Црвенковски ќе мора уште еднаш пред најтесното раководство да се изјасни дали останува на својата одлука дека дефинитивно си оди од лидерската позиција .

Петмина во трка за лидер на СДСМ

Сител - 15.05.2013

Социјалдемократите менуваат делегати на две недели пред Конгресот. Општинскиот на СДСМ во Карпош, вчера разрешил двајца делегати поради нивната блискост со Стевчо Јакимовски.

Заев, Наумов и Јовановски влегоа со десна нога

МКД - 15.05.2013

Зоран Заев и Кире Наумов ги поднелe кандидатурите за лидер на СДСМ, а тоа до вечерва на полноќ кога истекува рокот планира да го направи и Зоран Јовановски Зоран Заев и Кире Наумов ги поднелe ...

Ако си симпатичен, стани лидер на СДСМ?!

Курир - 15.05.2013

За СДСМ е важно следниот лидер да му биде симпатичен на Црвенковски, а не што истиот ќе направи со партијата. Ваква слика се створи во јавноста пред изборот на политичар кој ќе го замени актуелниот ...

Јакимовски: Црвенковски создава темнина за да излезе како крал на темнината

Курир - 15.05.2013

Градоначалникот на Карпош, Стевчо Јакимовски, во интервју за Канал 5, го нарекува лидерот на СДСМ-крал на темнината. По смена на делегатите за конгресот на СДСМ кои биле блиски на Јакимовски, тој ...

Се уште никој не поднел кандидатура за претседател на СДСМ - рокот истекува денеска

Press24 - 15.05.2013

Се уште ниту еден кандидат не ја поднел својата кандидатура за претседател на СДСМ иако рокот истекува днеска. Партискиот геренеален секретар Андреј Петров ја потврди оваа информација, но рече дека ...

Јакимовски: Црвенковски е крал на темнината - СДСМ нема сила да биде опозиција

Press24 - 15.05.2013

СДСМ нема сила да биде опозицска партија и време е за нов политчки субјект, бидејќи граѓаните тоа го бараат од мене. Стевчо Јакимовски во интервју за Канал5 распли по СДСМ откако партијата вчера ...

Кој претендира да ја бие битката против Груевски?

А1 On - 15.05.2013

Завршува процедурата за кандидирање на нов лидер на СДСМ. Бранко Црвенковски е поддржан од повеќе општински организации и со потпис од повеќе од 20 илјади членови на СДСМ.

Пет кандидатури за лидер на СДСМ

+инфо - 15.05.2013

Верификациската комисија на СДСМ добила пет кандидатури од партиски членови, кои на партискиот Конгрес закажан за 2 јуни ќе претендираат за лидерската функција.

Петров: Не може нов лидер со газење на авторитетот на Црвенковски

А1 On - 15.05.2013

Генералниот секретар на СДСМ, Андреј Петров, во интервју за „Утрински весник“, вели дека Бранко Црвенковски категорично кажал дека нема намера да даде кандидатура за претседател на партијата.

Поднесени пет кандидатури за лидер на СДСМ

Либертас - 15.05.2013

Завршува процедурата за кандидирање на нов лидер на СДСМ. Бранко Црвенковски е поддржан од повеќе општински организации и со потпис од повеќе од 20 илјади членови на СДСМ.

Црвенковски кандидат за претседател на СДСМ

Република - 15.05.2013

Рокот за кандидирање за претседател на СДСМ истекува вечерва на полноќ, а извршниот одбор утре ќе решава кој од кандидатите ги исполнува критериумите за да оди на Конгрес каде и официјално ќе се бира ...

Пет кандидати во трка за лидер на СДСМ

Sky - 15.05.2013

Пет кандидатури од партиски членови добила верификациската комисија на СДСМ. Овие членови ќе претендираат за лидер на СДСМ на партискиот Конгрес закажан за 2 јуни.

Јакимовски: Црвенковски е крал на темницата

Република - 15.05.2013

Црвенквски ужива кога создава темница, за потоа да се појави како крал на темницата за да ја разбистри целата ситуација, вели градоначалникот на Карпош Стевчо Јакимовски во интервју за Канал 5 .

Петров: Со газење на авторитетот на Црвенковски не може да има нов лидер

Sky - 15.05.2013

Според генералниот секретар на СДСМ, Андреј Петров Бранко Црвенковски категорично кажал дека нема намера да даде кандидатура за претседател на партијата.

Поднесени пет кандидатури за претседател на СДСМ

Бриф - 15.05.2013

Вечерва на полноќ истекува рокот за поднесување кандидатури за лидер на СДСМ. Кандидатури поднеле Зоран Заев, Кире Наумов, Зоран Јовановски, Игор Ивановски, а Иницијативниот одбор составен од ...

Петров:Иницијатива има ама Црвенковски е категоричен и нема да се кандидира

Локално - 15.05.2013

Генералниот секретар на СДСМ, Андреј Петров, во интервју за „Утрински весник“, вели дека Бранко Црвенковски категорично кажал дека нема намера да даде кандидатура за претседател на партијата.

Заев и Наумов поднесоа кандидатури за претседателското место во СДСМ, рокот истекува на полноќ

Либертас - 15.05.2013

Градоначалникот на Струмица, Зоран Заев, и поранешниот директор на Агенцијата за разузнавање, Кире Наумов, ги поднесоа кандидатурите за лидер на СДСМ, а потпретседателот на партијата, Зоран ...

ВИДЕО: Иницијативниот одбор го предложи Црвенковски за единствен кандидат за претседател на СДСМ

Бриф - 15.05.2013

- Раководени од вољата на најголемиот дел од членството, поткрепена со дадени потписи за поддршка и изнесените кандидатури на ОО СДСМ сметаме дека се уште не е дозреана состојбата во СДСМ за ...

ЕКСКЛУЗИВНО: Заев и Шекеринска ги имаат симпатиите од Црвенковски?!

Либертас - 15.05.2013

Како што се ближи конгресот на опозициската СДСМ, така во партијата расте возбудата, а провладините медиуми секојдневно шпекулираат и се обидуваат да направат раскол во најголемата опозициска ...

Заев, Наумов и Јовановски ги поднесоа кандидатурите за претседател на СДСМ

Република - 15.05.2013

Зоран Заев и Кире Наумов ги поднелe кандидатурите за лидер на СДСМ, а тоа до вечерва на полноќ кога истекува рокот планира да го направи и Зоран Јовановски.

Црвенковски предложен за едниствен кандидат за претседател на СДСМ од Иницијативниот одбор

Sky - 15.05.2013

Раковоедени од вољата на најголемиот дел од членството, поткрепена со дадени потписи и поддршка и изнесените кандидатури на ОО СДСМ сметаме дека се уште не е дизреана состојбата во СДСМ за заминување ...

ЕКСКЛУЗИВНО: Заев и Шекеринска ги имаат симпатиите од Црвенковски?!

Локално - 15.05.2013

Како што се ближи конгресот на опозициската СДСМ, така во партијата расте возбудата, а провладините медиуми секојдневно шпекулираат и се обидуваат да направат раскол во најголемата опозициска ...

Црвенковски ќе ја одбие кандидатурата за претседател на СДСМ!?

Република - 15.05.2013

Според партиски извори во СДСМ, формално сеуште претседателот на партијата размислува дали да ја прифати кандидатурата за старо нов претседател на партијата.

Пет кандидати за лидер на СДСМ – и Црвенковски е меѓу нив

МК News - 15.05.2013

Верификациската комисија на СДСМ добила пет кандидатури од партиски членови, кои на партискиот Конгрес закажан за 2 јуни ќе претендираат за лидерската функција на СДСМ.

Петмина во трка за лидер на СДСМ, меѓу нив и Црвенковски

Локално - 15.05.2013

Петмина партиски членови поднесоа кандидатура за лидерска функција на партијата, до верификационата комисија на Социјал-демократскиот сојуз. Партискиот конгрес ќе одлучува на 2-ри јуни.

Јакимовски:Црвенковски ужива да создава темница и магла

Н.Македонија - 15.05.2013

Во интервју за Канал 5 телевизија, поранешниот член на СДСМ, Стевче Јакимовски истакна дека биле сменети делегатите за конгресот на СДСМ, кои биле блиски до него.

Црвенковски сепак во игра за претседател на СДСМ

Н.Македонија - 15.05.2013

Кире Наумов, Зоран Заев, Зоран Јовановски и Игор Ивановски ги доставиле своите кандидатури и програми до централното седиште на СДСМ.

Го критикуваат Заев, а целат на Шекеринска

Утрински - 14.05.2013

Шпекулациите дека Заев имал средба со Бучковски и Јакимовски се обид да се ослабат неговите позиции, но и на Шекеринска, коментираат партиски извори Има ли вистина во тврдењата изнесени во ...

Игор Ивановски ја договори поддршката од Црвенковски?

Press24 - 14.05.2013

Кандидатот за претседател на СДСМ ја договрил поддршката на Бранко Црвенковски, се шпекулира меѓу членството на СДСМ. Според информациите, членовите на СДСМ сметаат дека Ивановски добил „амин“ од ...

Охридските социјалдемократи верни на Бранко Црвенковски

OhridNews - 14.05.2013

Општинската оргнизација на СДСМ- Охрид, синоќа оддржа конференција, на која за кандидат за претседател на партијата на претстојниот конгрес огранокот едногласно го предложи Бранко Црвенковски.

Јакимовски: СДСМ продуцира потреба од нова политичка партија

Алфа - 14.05.2013

Имајки во предвид дека во СДСМ и натаму се случуваат дворски игри, очигледно е дека таа политичка партија не знае да го таргетира својот противник ниту да ги определи вистинските цели.

Андреј Петров:Сите сакаат да бидат Бранко само тој не сака

Локално - 14.05.2013

Има 12 кандидати за нов лидер и с ите сакаат да бидат Бранко само тој не сака да биде Бранко! Не може никој да има разбирање за одметнатие членови на СДСМ сега соработници на ВМРО- ДПМНЕ, а да ...

Koj ќе го помине партискиот филтер пред Конгресот

Утрински - 13.05.2013

Во партиското раководство доминира ставот дека на Конгрес може да одат најмногу тројца кандидати за претседател, бидејќи се' што е над таа бројка остава несериозен впечаток Бранко Црвенковски, Зоран ...

Општините го сакаат Црвенковски, Шекеринска ја предлагаат без Заев

Дневник - 13.05.2013

Освен официјализираните кандидати, на списоците од општинските организации фигурираат и имиња што се во локалната власт.

Со 20 000 потписи членството ќе бара Црвенковски да остане лидер

Канал5 - 13.05.2013

Со над 20.000 потписи во среда иницијативниот одбор ќе побара Црвенковски да не си оди од лидерската позиција. На СДСМ и треба искусен претседател и државник, вели Буревски за Kанал 5.

Кандидатите за претседател на СДСМ повикуваат на единство

Телма - 13.05.2013

Jас, Зоран Заев, во три изборни циклуси по ред го декласирам овој моструозен режим на вмро дпмне. Точно знам како да се изборам и да ги поразам гнасотиите на системот на Груевски, порача еден од ...

Петров: Раководството не собира потписи, паранојата од Црвенковски да си ја лечат

24 Вести - 13.05.2013

Социјалдемократите не се откажувваат од Бранко Црвенковски, на неколку дена пред извршниот одбор на кој треба да се пресече кои кандидати ќе одат на Конгрес, Црвенковски стигнал како единствен ...

Црвенковски „го држи во раце“ Зоран Заев

Курир - 13.05.2013

Четворица кандидати се во игра за наследници на лидерот на СДСМ. На конгресот во јуни ќе се одлучува дали Зоран Заев, Зоран Јовановски, Игор Ивановски или Кире Наумов ќе го заменат Бранко Црвенковски.

Кире Наумов ќе биде исклучен од лидерската трка во СДСМ?

А1 On - 13.05.2013

Во Извршниот одбор на СДСМ доминира ставот дека на Конгрес може да одат најмногу тројца кандидати за претседател, бидејќи како што велат, сè што е над таа бројка ќе остави несериозен впечаток за ...

Не се вознемирувам од тенденциозни квалификации!

МКД - 13.05.2013

Квалификациите дека сум и нанел штета на партијата се тенденциозни и воопшто не ме вознемируваат со оглед на тоа што се појавува еден извор, кој исто така е кандидат за лидер, вели поранешниот ...

Тања Томиќ не би се кандидирала за лидер на СДСМ, го поддржува Црвенковски

+инфо - 13.05.2013

Мој личен став, а едновремено и став на Општинската oрганизација на СДСМ во Кисела Вода, од која потекнувам, е дека во ваков критичен момент за СДСМ единствен човек кој може да и ја врати силата и да ...

Црвенковски „го држи в раце“ Зоран Заев

Нетпрес - 13.05.2013

Четворица кандидати се во игра за наследници на лидерот на СДСМ. На конгресот во јуни ќе се одлучува дали Зоран Заев, Зоран Јовановски, Игор Ивановски или Кире Наумов ќе го заменат Бранко ...

В четврток дефитивната листа со кандидати за лидер

Алфа - 13.05.2013

В четврток навечер треба да биде позната дефитивната листа на претенденти за нов шеф во СДСМ. За тогаш е закажана седница на Извршниот одбор, кој ја има улогата партиска кадровска комисија, на која ...

Членството на СДСМ не се откажува лесно од Црвенковски, собрани се 20 илјади потписи

МКД - 13.05.2013

Иницијативниот одбор за останување на Бранко Црвенковски на лидерската позиција на СДСМ досега собра повеќе од 20 илјади потписи на петицијата за негова поддршка и в среда потписите ќе му бидат ...

Централата на Бихаќка ќе пушти само 3 кандидати за Претседател на СДСМ

Press24 - 13.05.2013

Централата на Бихаќка преку медиумите под опозициско влијание најавува дека на Конгресот на 2 јуни за претседателската функција ќе се боат само тројца кандидати.

СДСМ пред најсериозниот тест за демократски избор на нов лидер

Сител - 13.05.2013

Под знак прашалник е демократскиот капацитет во СДСМ да се спроведат фер внатрепартиски избори. Иако Општинските одбори на партијата своите предлози требаше да ги достават до 9 мај, кандидатури за ...

Кире Наумов ќе „лета“ од лидерската трка во СДСМ?

+инфо - 13.05.2013

„Сè погласни се информациите дека од изборната трка ќе биде исклучен поранешниот разузнавач и близок соработник на Црвенковски, Кире Наумов, кој всушност меѓу првите најави дека ќе се кандидира за ...

„Црвенковски да остане на чело на СДСМ“

Press24 - 13.05.2013

Социјалдемократите бараат Црвенковски да остане на чело на партијата. Пред седницата на Извршниот одбор на која треба да се соберат сите кандидатури, податоците кои пристигнуваат од Бихаќка велат ...

Централата на СДСМ ќе дозволи само 3 кандидати – Кире Наумов испаѓа од игра?

МК News - 13.05.2013

Централата на Бихаќка преку медиумите под опозициско влијание најавува дека на Конгресот на 2 јуни за претседателската функција ќе се борат само тројца кандидати.

Тања Томиќ: Само Црвенковски може да го води СДСМ

Бриф - 13.05.2013

Ми претставува чест и задоволство што сум предложена за можен кандидат за претседател на СДСМ, за што искрено сум благодарна на моите сопартијци кои верувале во моите капацитети, но не можам да ја ...

Црвенковски „го држи во раце“ Заев

Денешен - 13.05.2013

Четворица кандидати се во игра за наследници на лидерот на СДСМ. На конгресот во јуни ќе се одлучува дали Зоран Заев, Зоран Јовановски, Игор Ивановски или Кире Наумов ќе го заменат Бранко Црвенковски.

СДСМ ќе ја отфрли кандидатурата на Кире Наумов?!

Република - 13.05.2013

Бранко Црвенковски, Зоран Заев, Игор Ивановски, Зоран Јовановски, Кире Наумов, Стево Пендаровски, Тања Томиќ, Александар Наумовски, Миле Зечевиќ се дел од имињата кои општинските организации на СДСМ ...

Заев во рацете на Црвенковски

Република - 13.05.2013

Четворица кандидати се во игра за наследници на лидерот на СДСМ. На конгресот во јуни ќе се одлучува дали Зоран Заев, Зоран Јовановски, Игор Ивановски или Кире Наумов ќе го заменат Бранко Црвенковски.

Кире Наумов ќе биде исклучен од лидерската трка во СДСМ?

Sky - 13.05.2013

- Сè погласни се информациите дека од изборната трка ќе биде исклучен поранешниот разузнавач и близок соработник на Црвенковски, Кире Наумов, кој всушност меѓу првите најави дека ќе се кандидира за ...

СДСМ ќе го исфрли од игра Кире Наумов?!

Вечер Прес - 13.05.2013

КАНДИДАТИТЕ СО РАЗЛИЧНИ ПРОГРАМИ, НО СО ИСТО МИНАТО На само неколку денови пред истекот на рокот за поднесување на кандидатурите за нов лидер, се вжештува атмосферата на Бихаќкаа.

Кире Наумов ќе биде исфрлен од претседателската трка во СДСМ?!

Либертас - 13.05.2013

Високи партиски извори за Утрински весник брифираат дека во Извршниот одбор на СДСМ доминира ставот дека на Конгрес може да одат најмногу тројца кандидати за претседател, бидејќи како што велат, се’ ...

Се враќа ли Црвенковски на челното место во СДСМ?

Н.Македонија - 13.05.2013

Членовите на Социјалдемократскиот сојуз во среда на иницијативниот одбор, со повеќе од 20 илјади потписи ќе бара Црвенковски да не ја напушта лидерската позиција во партијата, објави Канал 5 Како што ...

Наумов: Не може вината да се стави само на грбот на Црвенковски

Н.Македонија - 13.05.2013

Очигледно дека досегашната политика на СДСМ не даде резултати. Денот на Конгресот ќе биде или почеток на крајот на Груевски и неговото владеење или почеток на темелно менување на односите во рамките ...