TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бучковски: „На регионот му е потребна соработка и инвестиции“

А1 - 27.02.2005

Македонскиот премиер Владо Бучковски во интервјуто дадено за новинската агенција „Танјуг“ истакнува дека регионалната економска соработка и странските инвестиции се од исклучително значење за сите земји во регионот, но оти тие не се остварливи без стабилна безбедносна состојба, на која влијае ...

Бучковски во офанзива за демаркација на границата со Косово

А1 - 27.02.2005

Премиерот Бучковски патува во Белград по поддршка за идејата за итна демаркација на северната граница во делот кон Косово. И покрај јасниот став на косовските политички фактори и пораките од дел од меѓународната заедница дека не е вистинско време за поставување на гранични камења, Бучковски на ...

ПРЕМИЕРОТ БУЧКОВСКИ УТРЕ ВО БЕЛГРАД КАЈ ТАДИЌ И КОШТУНИЦА, В СРЕДА ВО ПРИШТИНА КАЈ РУГОВА И ХАРАДИНАЈ

Канал5 - 27.02.2005

Премиерот Владо Бучковски утре во Белград со неговите домаќини Маровиќ, Коштуница и Тадиќ ќе разговара за демаркацијата на македонско – српскоцрногорската граница во делот кон Косово.. Истата тема е и на агендата на Бучковски за посетата на Приштина веќе Премиерот Владо Бучковски утре во Белград со ...

СДСМ најавува победа во "бастионот" Центар

Дневник - 26.02.2005

"ЗА МАКЕДОНИЈА ЗАЕДНО" НИЗ СКОПСКИТЕ ОПШТИНИ Во Општината Центар имаме нерасчистени сметки уште од 2000 година, со Виолета Аларова, која на крајно насилен начин стана градоначалник на оваа општина. Таа сега ќе стане муштерија на нашиот кандидат Фјодор Доброхотов и ќе докажеме дека Центар е бастион ...

Костовски: Бесплатно ќе го советувам Бучковски за економија

Утрински - 26.02.2005

Независниот кандидат возвраќа на нападите од премиерот "Лидерот на СДСМ, Владо Бучковски, кога стана премиер, вети дека ќе учи економија, па затоа и ангажира скапо платени советници од странство. Бесплатно ќе го советувам да се зафати со исполнување на неговите ветувања, бидејќи е тоа подобро ...

Бучковски: На Костовски му стои друштвото со Груевски и Георгиевски

Утрински - 26.02.2005

Предизборен собир на коалицијата "За" во Центар "Да го вратиме ореолот на Центар како бастион на СДСММи, им порача завчеравечер лидерот на СДСМ, Владо Бучковски, на граѓаните на оваа скопска општина на претставување на кандидатите за градоначалник на Центар, Фјодор Доброхотов, односно на Скопје, ...

Бучковски да учи економија

Дневник - 26.02.2005

КОСТОВСКИ ПОРАЧА Лидерот на СДСМ Владо Бучковски кога стана премиер вети дека ќе учи економија и затоа ангажираше скапоплатени советници од странство. Бесплатно ќе го посоветувам да се зафати со исполнување на своите ветувања, наместо за мојата кандидатура, изјави Трифун Костовски, независен ...

Ќе докажеме дека Центар е бастион на СДСМ

Време - 26.02.2005

„ЗАЕДНО“ НИЗ СКОПСКИТЕ ОПШТИНИ Одиме на двојна победа, порачаа Владо Бучковски и Ристо Пенов при завчерашната обиколка низ скопските општини Ѓорче Петров, Карпош и Центар. Во тие општини беа претставени кандидатите за градоначалници од СДСМ - Васил Толевски, претседавач на Советот во Ѓорче Петров, ...

Сараевски весник му се извини на Бучковски оти го ставил на листата на Хаг

Вест - 25.02.2005

МАКЕДОНСКИОТ ПРЕМИЕР ПОРАДИ ПЕЧАТНА ГРЕШКА ЌЕ ЗАРАБОТЕШЕ ОБВИНЕНИЕ ЗА ВОЕНИ ЗЛОСТОРСТВА Како што тврди сараевскиот "Дневни аваз", обвинението за Бучковски се наоѓало помеѓу вкупно шесте што Трибуналот ги испратил или ќе ги испрати до владите во Белград, Приштина и во Скопје Босанскиот весник ...

„Дневни аваз“ по грешка го испрати Бучковски во Хаг

Време - 25.02.2005

ОБЈАВЕНО, ПА ДЕМАНТИРАНО Премиерот Владо Бучковски е еден од шесте обвинети од поранешните југословенски простори, за кои деновиве Хашкиот трибунал испратил обвиненија во Белград, Приштина и во Скопје. Тоа е информацијата што вчера ја објави сараевскиот „Дневни аваз“, а ја пренесоа повеќе босански ...

Избори

Канал5 - 25.02.2005

Kостовски контра Бучковски.. ,,Не е точно дека чукам од врата на врата кај опозициските партии за со пари да ја купам градоначалничката функција.. Tој тоа добро го знае,,.. Вака денеска независниот кандидат за градоначалник му одговори на премие Kостовски контра Бучковски..

"Дневни аваз" по грешка го испрати Бучковски во Хаг

Утрински - 25.02.2005

Сараевскииот весник го обвини Бучковски за воени злосторства, па се демантираше Босанскиот весник призна дека била сторена „крупна грешка“, а во извинувањето до премиерот наведе дека тој бил заменет со Бошкоски, кој, според нив, треба да биде обвинет за воени злосторства Борис Георгиевски ...

Аце Коцевски - градоначалник без мана

Дневник - 25.02.2005

"ЗА" ВО ВЕЛЕС Овие локални избори се многу важни бидејќи дел од централната власт се предава на локално ниво и ни требаат градоначалници домаќини, кои знаат како се работи, порача во Велес лидерот на СДСМ Владо Бучковски, на Конвенцијата на коалицијата "Заедно за Македонија".

Бучковски во Шевенинген

Дневник - 25.02.2005

САРАЕВСКИ "ДНЕВНИ АВАЗ" ОБЈАВИ Македонскиот премиер Владо Бучковски е меѓу шестемина од Балканот што наскоро ќе добијат обвиненија од Хашкиот суд, објави вчера угледниот сараевски весник "Дневни аваз". Кабинетот на Бучковски остро ги демантираше тие информации.

Бучковски: Не се купува градоначалник со пари

Утрински - 25.02.2005

Коалицијата "За" во Велес ВЕЛЕС -"Не се купува градоначалничката функција со пари°, рече лидерот на СДСМ, Владо Бучковски, на промоцијата на кандидатот на коалицијата "За Македонија заедно°, коментирајќи ја кампањата за независните кандидати за градоначалник поддржани од опозицијата.

Опозицијата се крие зад независни кандидати

Време - 25.02.2005

КАРВАНОТ НА „ЗАЕДНО“ ВО ВЕЛЕС Ја прифатив градоначалничката функција за да докажам дека не се сите политичари лажговци и нечесни. Чест, ама и голема обврска е да се биде градоначалник на Велес, кој е град со посебно место во културата и историјата на Македонија, истакна Аце Коцевски, почнувајќи ја ...

Како Бучко стана брат Љубе?!

Вечер Прес - 25.02.2005

На факсот во кабинетот на македонскиот премиер, Владо Бучковски, вчера пристигна извинувањето од главниот уредник на "Дневни аваз", Фахрудин Џапо. "Не е Бучковски, туку е Бошковски", стои во извинувањето до премиерот и до македонската јавност.

„Дневни аваз“ по грешка објави дека Хаг го бара Бучковски

А1 - 24.02.2005

Премиерот Владо Бучковски заминува за Хаг како обвинет. Ова е последната од низата дезинформации, со кои балканските медиуми денеска лицитираа, во отсуство на било каква официјална потврда за тоа кој се е во шесте обвиненија, кои Дел Понте ги испратила до истражните судии.

Бучковски: Не може да се оди кон Европа со речникот на омразата

Утрински - 24.02.2005

Коалицијата "За Македонија заедно° кампањата ја започна во Куманово За опонентите од опозицијата Бучковски рече дека "не успеаја да ја научат азбуката на демократијата, а тоа го докажаа и неодамна на референдумот" КУМАНОВО - "Она што нас, во коалицијата "За°, нў одликува од другите е тоа што меѓу ...

Најголемата ќе стане најбогата општина

Дневник - 24.02.2005

"ЗА МАКЕДОНИЈА ЗАЕДНО" ВО КУМАНОВО Ни треба вашата поддршка за да направиме да се живее попристојно, да ги вратиме стабилноста и насмевката на вашите лица. Тоа можеме да го направиме затоа што се искаливме во многу одлучувачки битки, порача лидерот на СДСМ Владо Бучковски на прексиноќешниот митинг ...

Бучковски идната недела во Белград и во Приштина

Утрински - 24.02.2005

КРАТКО Скопје - Македонскиот премиер идната недела треба да се сретне со српскиот државен врв во Белград, од каде што ќе отпатува за Приштина на отворање на македонско трговско претставништво.Премиерот Владо Бучковски в понеделник, на 28 февруари, во Белград ќе биде примен од српскиот претседател ...

За што треба да размисли Бучковски

Утрински - 24.02.2005

Поводи Манчо Митевски Во предвечерјето на стартот на кампањата за локалните избори, премиерот и лидер на СДСМ, Владо Бучковски, даде ветување дека †најголема одговорност за фер и демократски избори има власта и таа ќе направи сў тие да поминат во таков амбиентти.

Од европско Куманово до „Стари скопјани“

Време - 24.02.2005

ПРВ ДЕН НА КАРВАНОТ „ЗАЕДНО“ Ресурсите со кои располагаме ми даваат право да верувам дека секој ден сме се поблиску до целта што се вика европско Куманово, рече Зоран Дамјановски, градоначалничкиот кандидат на „Заедно“ на завчерашниот собир на коалицијата во кумановскиот Дом за културата.

Kоалицијата За Македонија заедно во Велес

А1 - 23.02.2005

Актуелниот градоначалник и кандидат на коалицијата За Македонија заедно, Ацо Коцевски, давајќи отчет за стореното за изминативе 4 години вечерва повторно ја побара поддршката од Велешани. За Коцевски победата на претстојните локални избори е очекувана уште во првиот круг и тоа со поубедлив сооднос ...

Премиерот Бучковски се пресели на Водно

Дневник - 23.02.2005

ВИКЕНДОВ Владо Бучковски со семејството викендов се пресели во премиерската вила на Водно. Тој речиси два месеца по изборот за премиер продолжи да живее во семејната куќа во скопската населба Козле, но преселбата била по сугестија на МВР.

Владата ќе ги стопира сите трампи на министерот Бучковски

Време - 23.02.2005

ПОРАДИ НЕТРАНСПАРЕНТНОСТ И ЈАВНИ КОНТРОВЕРЗИИ Емил Зафировски <> Министерството за одбрана во иднина нема да го трампи армиски имот и ќе ги стопира сите замени склучени од поранешниот министер Владо Бучковски, кои се уште не се реализирани.

Ние со "За" во Европа, опозицијата со хаос во Лаос

Дневник - 23.02.2005

КОНВЕНЦИЈА НА КОАЛИЦИЈАТА "ЗА МАКЕДОНИЈА ЗАЕДНО" Како Европејци, како Македонци кои го бараме местото во Европа, на овие избори да докажеме дека сме демократи и како власт да и дадеме шанса на опозицијата на фер и на демократски избори.

Бучковски вети нежна кампања, па распали по опозицијата

Време - 23.02.2005

ИЗБОРНА КОНВЕНЦИЈА НА КОАЛИЦИЈАТА „ЗАЕДНО“ Ни беше тешко кога ја наследивме власта од ВМРО-ДПМНЕ, но сега ни е многу полесно. Затоа оваа кампања ќе ја водиме нежно и европски. Ќе и дадеме шанса на опозицијата, ама ќе ве убедиме дека тоа што го прави македонската влада е единственото решение, рече ...

Бучковски вети фер кампања и европски локални избори

Утрински - 23.02.2005

Конвенција на коалицијата "За" на која беа промовирани 75-те кандидати за градоначалници СаШко Димевски Лидерот на владејачката деветпартитна коалиција “За Македонија заедноои, Владо Бучковски, на завчерашната конвенција на 75-те кандидати за градоначалници на локалните избори, на опозицијата и ...

Со конвенција во Скопје започна кампањата на власта

А1 - 21.02.2005

Преку локалните избори владеачката коалиција сака да ја лансира македонската приказна во Брисел. Бучковски ќе игра на картата за Европа. За прв пат водејќи ја коалиција на избори од позиција на лидер, тој најави нежна кампања, фер избори и градоначалници со европски манири.

Власта е најодговорна за фер и демократски избори

Време - 21.02.2005

БУЧКОВСКИ ЗА РАДИОТО СЛОБОДНА ЕВРОПА Најголема одговорност за фер и демократски избори има власта и таа ќе направи се тие да поминат во таков амбиент, изјави претседателот на СДСМ, Владо Бучковски, во интервјуто за радиото Слободна Европа.